Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Lisse NED: Ter Specke Bokaal 13.5.2017

M 150 m    
Vind: +0.7

Finale A

Finale
Vind: +0.7
1
Solomon Bockarie
Solomon Bockarie ('87)
NED15.45
  
 PB
2
Elvis Afrifa
Elvis Afrifa ('97)
NED15.74
  
 PB
3
Maarten Stuivenberg
Maarten Stuivenberg ('95)
NED16.16
  
 SB
4
Dimitri Juliet
Dimitri Juliet ('96)
NED16.24
  
 PB
5
Marvin Douma
Marvin Douma ('93)
NED16.55
  
 SB
Finale B
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1
Onyema Adigida
Onyema Adigida 
NED15.87
  
 PB
2
Chidel Cecilia
Chidel Cecilia ('96)
NED16.04
  
 PB
3
Bjorn Blauwhof
Bjorn Blauwhof ('90)
NED16.32
  
 SB
4
Dudley Boeldak
Dudley Boeldak ('95)
NED16.35
  
 PB
5
Enrico van Luijk
Enrico van Luijk ('94)
NED16.53
  
 SB
M 300 m    

Finale A

Finale
1
Wandifa Sanneh
Wandifa Sanneh ('96)
GAM33.79
  
 PB
2
Maarten Stuivenberg
Maarten Stuivenberg ('95)
NED33.82
  
 SB
3
Bjorn Blauwhof
Bjorn Blauwhof ('90)
NED33.87
  
 PB
4
Chidel Cecilia
Chidel Cecilia ('96)
NED34.44
  
 PB
5
Thomas van Klaveren
Thomas van Klaveren ('95)
NED34.44
  
 PB
6
Jochem Dobber
Jochem Dobber ('97)
NED34.55
  
 SB
Finale B
1
Vester van Heijningen
Vester van Heijningen ('94)
NED34.59
  
 PB
2
Liam Shew-A-Tjon
Liam Shew-A-Tjon ('97)
NED34.77
  
 PB
3
Roel Huijsmans
Roel Huijsmans ('96)
NED34.97
  
 PB
4
Enrico van Luijk
Enrico van Luijk ('94)
NED35.52
  
 PB
Finale C
1
Dudley Boeldak
Dudley Boeldak ('95)
NED34.69
  
 PB
2
Royce Zaadnoordijk
Royce Zaadnoordijk ('97)
NED34.71
  
 PB
3
Mathijs Dirks
Mathijs Dirks ('96)
NED34.90
  
 PB
M 1000 m    

Finale A

Finale
1
Vincent Hazeleger
Vincent Hazeleger ('95)
NED2:24.25
  
 PB
2
Thomas van Laar
Thomas van Laar ('95)
NED2:24.29
  
 PB
3
Bram Anderiessen
Bram Anderiessen ('99)
NED2:24.42
  
 PB
4
Mahadi Abdi Ali
Mahadi Abdi Ali ('95)
NED2:24.82
  
 PB
5
Maarten Plaum
Maarten Plaum ('96)
NED2:25.34
  
 PB
6
Luuk Wagenaar
Luuk Wagenaar ('94)
NED2:26.27
  
 SB
7
Yorben Ruiter
Yorben Ruiter ('95)
NED2:27.23
  
 SB
8
Jurjen Polderman
Jurjen Polderman ('91)
NED2:27.44
  
 SB
9
Maxim Moinat
Maxim Moinat ('91)
NED2:27.61
  
 SB
10
Thomas Lewis
Thomas Lewis ('94)
NED2:28.43
  
 PB
11
Sven Schoonebeek
Sven Schoonebeek ('97)
NED2:28.44
  
 PB
12
Joeri Slagter
Joeri Slagter ('95)
NED2:28.94
  
 PB
Finale B
1
Djoao Lobles
Djoao Lobles ('01)
NED2:29.12
  
 PB
2Kevin ViezeeKevin Viezee ('97)NED2:29.31
  
 PB
M 3000 m    

Finale A

Finale
1
Roy Hoornweg
Roy Hoornweg ('89)
NED8:17.60
  
 SB
2
Simon Grannetia
Simon Grannetia ('94)
NED8:18.61
  
 PB
3
Flores Weverling
Flores Weverling ('93)
NED8:19.74
  
 PB
4
Edwin de Vries
Edwin de Vries ('92)
NED8:22.23
  
 SB
5
Lucas Nieuweboer
Lucas Nieuweboer ('94)
NED8:25.00
  
 SB
6
Lars Gerritsen
Lars Gerritsen ('94)
NED8:29.41
  
 SB
7
Tim van den Broeke
Tim van den Broeke ('95)
NED8:38.52
  
 
8
Gianluca Assorgia
Gianluca Assorgia ('94)
NED8:42.82
  
 PB
9
Christiaan Bosselaar
Christiaan Bosselaar ('82)
NED8:46.18
  
 SB
M 110 m hæk    
Vind: -0.5

Finale A

Finale
Vind: -0.5
1Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)DEN13.78
  
 SB
2
Pieter Braun
Pieter Braun ('93)
NED14.46
  
 SB
3
Rik Taam
Rik Taam ('97)
NED15.14
  
 
4
Trystan de Weerdt
Trystan de Weerdt ('95)
NED15.24
  
 SB
M 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Nick Smidt
Nick Smidt ('97)
NED51.38
  
 
2
Jon Schouwenaar
Jon Schouwenaar ('94)
NED53.52
  
 PB
3
Stef van der Schaaf
Stef van der Schaaf ('92)
NED53.52
  
 SB
M Højdespring    

Finale A

Finale
9
Ingmar Vos
Ingmar Vos ('86)
NED1.90
  
 SB
11
Trystan de Weerdt
Trystan de Weerdt ('95)
NED1.85
  
 SB
M Stangspring    

Finale A

Finale
1
Rutger Koppelaar
Rutger Koppelaar ('93)
NED5.50
  
 
 
5.30
 XO
5.50
  O
5.70
XXX
     
2
Menno Vloon
Menno Vloon ('94)
NED5.20
  
 SB
3
Koen van der Wijst
Koen van der Wijst ('97)
NED4.90
  
 
4
Koen Koenders
Koen Koenders ('98)
NED4.60
  
 SB
6
Steven Eleonora
Steven Eleonora ('96)
NED4.30
  
 SB
M Længdespring    

Finale A

Finale
1
Ingar Kiplesund
Ingar Kiplesund ('96)
NOR7.59 w
+3.2
  
 
2
Ignisious Gaisah
Ignisious Gaisah ('83)
NED7.57 w
+2.8
  
 
3
Pim Jehee
Pim Jehee ('88)
NED7.53
+1.2
  
 PB
4
Steven Nuytinck
Steven Nuytinck ('91)
NED7.48 w
+2.2
  
 
5
Loek Van Zevenbergen
Loek Van Zevenbergen ('96)
NED7.43 w
+2.1
  
 
6
Joeri van der Hooft
Joeri van der Hooft ('93)
NED7.27 w
+3.5
  
 
7Alexander SoethoutAlexander Soethout ('98)NED7.10
+1.6
  
 =PB
9
Trystan de Weerdt
Trystan de Weerdt ('95)
NED6.78 w
+2.5
  
 
13
Robin Coops
Robin Coops ('90)
NED6.55
+1.8
  
 SB
14
Rik Taam
Rik Taam ('97)
NED6.46 w
+2.1
  
 
M Trespring    

Finale A

Finale
1
Joshua Record
Joshua Record ('95)
NED14.91
+1.8
  
 PB
2
Tarik Tahiri
Tarik Tahiri ('96)
NED14.62
+1.8
  
 PB
3
Samuel Okantey
Samuel Okantey ('74)
GHA14.48 w
+2.4
  
 
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
1
Patrick Cronie
Patrick Cronie ('89)
NED18.55
  
 SB
2
Erik Cadée
Erik Cadée ('84)
NED18.32
  
 PB
3
Mathijs Damsteegt
Mathijs Damsteegt ('95)
NED17.80
  
 SB
4
Remco Goetheer
Remco Goetheer ('92)
NED17.67
  
 
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1
Erik Cadée
Erik Cadée ('84)
NED59.31
  
 
 
59.31  X59.01  X  X59.18  
2
Stephan Dekker
Stephan Dekker ('87)
NED56.31
  
 SB
3
Caspar Hattink
Caspar Hattink ('93)
NED54.94
  
 PB
4
Roland van Zuilen
Roland van Zuilen ('91)
NED51.41
  
 SB
7
Pieter Braun
Pieter Braun ('93)
NED45.00
  
 PB
10
Ingmar Vos
Ingmar Vos ('86)
NED41.01
  
 SB
13
Rik Taam
Rik Taam ('97)
NED39.04
  
 SB
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1
Mart Ten Berge
Mart Ten Berge ('91)
NED78.46
  
 PB
 
78.46 PB74.9676.63  –  –  –  
2
Daan Meijer
Daan Meijer ('83)
NED74.92
  
 SB
 
71.23 SB73.55 SB70.2872.0074.92 SB70.84  
3
Lars Timmerman
Lars Timmerman ('91)
NED72.72
  
 SB
4
Alex van den Boom
Alex van den Boom ('90)
NED66.95
  
 SB
9
Pieter Braun
Pieter Braun ('93)
NED59.53
  
 SB
10
Ingmar Vos
Ingmar Vos ('86)
NED58.72
  
 SB
K 150 m    
Vind: +0.1

Finale A

Finale
Vind: +0.1
1
Andrea Bouma
Andrea Bouma ('99)
NED17.59
  
 PB
2
Marit Dopheide
Marit Dopheide ('90)
NED17.61
  
 PB
3
Eefje Boons
Eefje Boons ('94)
NED17.62
  
 PB
4
Nicky van Leuveren
Nicky van Leuveren ('90)
NED17.68
  
 SB
5
Nargélis Statia Pieter
Nargélis Statia Pieter ('97)
NED18.17
  
 PB
6
Kadene Vassell
Kadene Vassell ('89)
NED18.25
  
 SB
Finale B
Vind: -1.0
Vind: -1.0
1
Lieke Klaver
Lieke Klaver ('98)
NED17.68
  
 PB
2
Maayke Tjin A-Lim
Maayke Tjin A-Lim ('98)
NED18.09
  
 PB
3
Yasmin Liverpool
Yasmin Liverpool ('99)
GBR18.17
  
 PB
4
Linda Van Rossum
Linda Van Rossum ('94)
NED18.49
  
 PB
5
Esther Dankwah
Esther Dankwah ('82)
GHA18.61
  
 SB
6
Gwen Reuver
Gwen Reuver ('99)
NED18.71
  
 PB
Finale C
Vind: -0.9
Vind: -0.9
1
Leonie van Vliet
Leonie van Vliet ('93)
NED18.10
  
 PB
2
Joanny Loeffen
Joanny Loeffen ('97)
NED18.53
  
 PB
3
Mariska Bun
Mariska Bun ('94)
NED18.59
  
 PB
4
Chante Samuel
Chante Samuel ('96)
NED18.67
  
 PB
5
Rebecca Rijken
Rebecca Rijken ('93)
NED18.69
  
 SB
6
Nele Van Den Broek
Nele Van Den Broek ('97)
NED19.08
  
 PB
Finale D
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1
Jorieke Korenromp
Jorieke Korenromp ('96)
NED18.18
  
 PB
2
Melanie de Vries
Melanie de Vries ('98)
NED18.87
  
 PB
3
Beau Winnubst
Beau Winnubst ('99)
NED19.27
  
 PB
4
Kimberley Booij
Kimberley Booij 
NED19.33
  
 PB
5
Sandy Lundgren
Sandy Lundgren ('94)
NED19.45
  
 
Finale E
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1
Maureen Ellsworth
Maureen Ellsworth ('91)
NED18.63
  
 PB
2
Dominique Veninga
Dominique Veninga ('97)
NED19.00
  
 PB
3
Chimene Fodjagbo Azoungo
Chimene Fodjagbo Azoungo ('96)
NED19.17
  
 PB
4
Demi Van De Sande
Demi Van De Sande ('94)
BEL19.27
  
 PB
5
Bernice Meijer
Bernice Meijer ('96)
NED19.56
  
 PB
Finale F
Vind: -0.1
Vind: -0.1
1
Kyara Tjin A Lim
Kyara Tjin A Lim ('99)
NED19.32
  
 PB
K 300 m    

Finale A

Finale
1
Nicky van Leuveren
Nicky van Leuveren ('90)
NED38.02
  
 SB
2
Marit Dopheide
Marit Dopheide ('90)
NED38.37
  
 SB
3
Eefje Boons
Eefje Boons ('94)
NED39.08
  
 SB
4
Andrea Bouma
Andrea Bouma ('99)
NED39.80
  
 PB
Finale B
1
Jorieke Korenromp
Jorieke Korenromp ('96)
NED39.12
  
 PB
2
Yasmin Liverpool
Yasmin Liverpool ('99)
GBR39.71
  
 PB
K 1000 m    

Finale A

Finale
1
Britt Ummels
Britt Ummels ('93)
NED2:46.35
  
 PB
2
Lotte Krause
Lotte Krause ('92)
NED2:46.74
  
 PB
3
Manon Kruiver
Manon Kruiver ('88)
NED2:47.13
  
 SB
4
Dagmar Smid
Dagmar Smid ('97)
NED2:48.02
  
 PB
5
Roos Blokhuis
Roos Blokhuis ('01)
NED2:49.72
  
 PB
6
Bo Ummels
Bo Ummels ('93)
NED2:51.17
  
 PB
7
Nicole Weijling-Dissel
Nicole Weijling-Dissel ('67)
NED2:52.57
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: 0.0

Finale A

Finale
Vind: 0.0
1
Nadine Visser
Nadine Visser ('95)
NED13.09
  
 
2
Anouk Vetter
Anouk Vetter ('93)
NED13.51
  
 SB
3
Maayke Tjin A-Lim
Maayke Tjin A-Lim ('98)
NED13.63
  
 PB
4
Lisanne Drost
Lisanne Drost ('91)
NED14.30
  
 PB
5
Chante Samuel
Chante Samuel ('96)
NED14.51
  
 SB
K 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Eilidh Doyle
Eilidh Doyle ('87)
GBR56.23
  
 SB
1
Janke Strijp
Janke Strijp ('98)
NED1:03.12
  
 SB
2
Inge Drost
Inge Drost ('96)
NED1:02.11
  
 SB
3
Marije Doddema
Marije Doddema ('95)
NED1:02.66
  
 SB
K Højdespring    

Finale A

Finale
1
Marlies van Haaren
Marlies van Haaren ('90)
NED1.83
  
 PB
2
Nicole Etman
Nicole Etman 
NED1.74
  
 SB
3
Linda Hurkmans
Linda Hurkmans ('97)
NED1.74
  
 SB
6
Michelle Oud
Michelle Oud ('96)
NED1.60
  
 
K Stangspring    

Finale A

Finale
1
Killiana Heymans
Killiana Heymans ('97)
NED4.10
  
 PB
1
Rianna Galiart
Rianna Galiart ('85)
NED4.10
  
 SB
3
Dominique Esselaar
Dominique Esselaar ('96)
NED3.80
  
 SB
4
Robin Wingbermühle
Robin Wingbermühle ('92)
NED3.80
  
 SB
5
Anita Karregat
Anita Karregat ('91)
NED3.70
  
 SB
6
Jonne Dommerholt
Jonne Dommerholt ('96)
NED3.60
  
 SB
K Længdespring    

Finale A

Finale
1
Nadine Visser
Nadine Visser ('95)
NED6.10
+1.7
  
 SB
2
Nadine Broersen
Nadine Broersen ('90)
NED6.07
+1.7
  
 SB
3
Tara Yoro
Tara Yoro ('97)
NED6.06
-1.1
  
 PB
4
Lianne van Krieken
Lianne van Krieken ('97)
NED5.86
+0.9
  
 SB
5
Natalie Puper
Natalie Puper ('98)
NED5.73
+1.7
  
 PB
6
Djanne van Kooten
Djanne van Kooten ('95)
NED5.69 w
+2.3
  
 
7
Lisanne Drost
Lisanne Drost ('91)
NED5.67
+1.2
  
 PB
8
Carola van Wagtendonk
Carola van Wagtendonk ('91)
NED5.65 w
+2.6
  
 
10
Nele Van Den Broek
Nele Van Den Broek ('97)
NED5.32
-0.9
  
 SB
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Anouk Vetter
Anouk Vetter ('93)
NED16.00
  
 PB
2
Jessica Schilder
Jessica Schilder ('99)
NED15.56
  
 PB
3
Benthe König
Benthe König ('98)
NED15.23
  
 PB
4
Lieke Muller
Lieke Muller ('94)
NED14.82
  
 PB
5
Nadine Broersen
Nadine Broersen ('90)
NED14.35
  
 SB
6
Nadine Visser
Nadine Visser ('95)
NED13.64
  
 PB
7Keeley HeijdemanKeeley Heijdeman ('97)NED13.53
  
 
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1
Enid Duut
Enid Duut ('99)
NED48.49
  
 PB
2
Alida van Daalen
Alida van Daalen ('02)
NED46.53
  
 PB
3
Jill Emmerzaal
Jill Emmerzaal ('90)
NED46.46
  
 SB
4
Dara Obot
Dara Obot 
NED45.40
  
 SB
5
Benthe König
Benthe König ('98)
NED44.20
  
 SB
6
Lotte van der Horst
Lotte van der Horst ('88)
NED43.92
  
 SB
7
Lianne Bruins
Lianne Bruins ('85)
NED43.01
  
 
K Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1
Lisanne Schol
Lisanne Schol ('91)
NED56.89
  
 SB
 
52.04 SB  X52.34 SB  X56.89 SB  X  
2
Emma van Arendonk
Emma van Arendonk ('99)
NED46.21
  
 PB
3
Roos de Klerk
Roos de Klerk ('94)
NED46.21
  
 SB
4
Ilhem Tamrouti
Ilhem Tamrouti ('99)
NED45.33
  
 PB
5
Veerle de Vries
Veerle de Vries ('91)
NED44.76
  
 PB
6
Danien ten Berge
Danien ten Berge ('92)
NED44.47
  
 SB
7
Susanne van der Hoeven
Susanne van der Hoeven ('92)
NED42.28
  
 PB
8
Lieke Muller
Lieke Muller ('94)
NED41.97
  
 
9
Michelle Oud
Michelle Oud ('96)
NED41.61
  
 

Seneste resultater

10.4AalborgAAM Stævne 1
10.4VejleKastestævne
9.4EsbjergKaste klubstævne
5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020
28.12SkiveSkivekast 7-20
19.12SkiveSkivekast 6-20
15.12SæbyKlubmesterskaber SIK 80