Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Weinheim GER: B&s Kurpfalz-Gala 27.5.2017

M 100 m    
Vind: -1.0

Finale A

Finale
Vind: -1.0
1
Alex Wilson
Alex Wilson ('90)
SUI10.27
  
 
2
Aleixo Platini Menga
Aleixo Platini Menga ('87)
GER10.38
  
 
3
Roy Schmidt
Roy Schmidt ('91)
GER10.46
  
 
4
Pascal Mancini
Pascal Mancini ('89)
SUI10.50
  
 SB
5
Daniel Hoffmann
Daniel Hoffmann ('95)
GER10.56
  
 
Finale B
Vind: -1.4
Vind: -1.4
1
Markus Fuchs
Markus Fuchs ('95)
AUT10.56
  
 
2
Wouter Brus
Wouter Brus ('91)
NED10.58
  
 
3
Aleksandar Askovic
Aleksandar Askovic ('97)
GER10.59
  
 
4
Suganthan Somasundaram
Suganthan Somasundaram ('92)
SUI10.60
  
 
5
Florian Clivaz
Florian Clivaz ('94)
SUI10.75
  
 
6
Christian Kiemstedt
Christian Kiemstedt ('92)
GER10.78
  
 
Finale C
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1
Nils Löcher
Nils Löcher ('95)
GER10.66
  
 PB
2
Daniel Kölsch
Daniel Kölsch ('94)
GER10.67
  
 SB
2
Andreas Haas
Andreas Haas ('96)
SUI10.67
  
 PB
4
Sylvain Chuard
Sylvain Chuard ('96)
SUI10.72
  
 
5
Patrick Schneider
Patrick Schneider ('92)
GER10.85
  
 SB
Yannik Loth
Yannik Loth ('94)
GER DQ
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.5
Vind: +0.5
1
Roy Schmidt
Roy Schmidt ('91)
GER10.33
  
 
2
Aleksandar Askovic
Aleksandar Askovic ('97)
GER10.50
  
 PB
3
Daniel Kölsch
Daniel Kölsch ('94)
GER10.71
  
 SB
4
Ville Myllymäki
Ville Myllymäki ('90)
FIN10.74
  
 SB
5
Kevin Di Nocera
Kevin Di Nocera ('94)
SUI10.87
  
 SB
6
Julius Uelschen
Julius Uelschen ('90)
GER10.96
  
 SB
Indledende 2
Vind: +0.7
Vind: +0.7
2
Wouter Brus
Wouter Brus ('91)
NED10.40
  
 SB
3
Suganthan Somasundaram
Suganthan Somasundaram ('92)
SUI10.44
  
 PB
4
Florian Clivaz
Florian Clivaz ('94)
SUI10.65
  
 SB
5
Sylvain Chuard
Sylvain Chuard ('96)
SUI10.68
  
 SB
6
Jonas Gehrig
Jonas Gehrig ('91)
SUI10.81
  
 SB
Indledende 3
Vind: +1.3
Vind: +1.3
1
Aleixo Platini Menga
Aleixo Platini Menga ('87)
GER10.28
  
 
2
Markus Fuchs
Markus Fuchs ('95)
AUT10.49
  
 SB
3
Andreas Haas
Andreas Haas ('96)
SUI10.77
  
 
4
Yannik Loth
Yannik Loth ('94)
GER10.78
  
 
5
Pin Wanheab
Pin Wanheab ('85)
CAM10.92
  
 SB
6
Gassimou Kake
Gassimou Kake ('97)
GER11.00
  
 
Indledende 4
Vind: +2.5
Vind: +2.5
1
Pascal Mancini
Pascal Mancini ('89)
SUI10.31 w
  
 
2
Peter Emelieze
Peter Emelieze ('88)
GER10.36 w
  
 
3
Daniel Hoffmann
Daniel Hoffmann ('95)
GER10.36 w
  
 
4
Patrick Schneider
Patrick Schneider ('92)
GER10.74 w
  
 
5
Johannes Wiesner
Johannes Wiesner ('94)
GER10.87 w
  
 
Indledende 5
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1
Christian Kiemstedt
Christian Kiemstedt ('92)
GER10.64
  
 =SB
2
Nils Löcher
Nils Löcher ('95)
GER10.74
  
 SB
3
Florian Gedemer
Florian Gedemer ('92)
GER10.80
  
 
4
Carsten Sander Theurer
Carsten Sander Theurer ('90)
GER10.85
  
 SB
5
John Henry Tate
John Henry Tate ('88)
GER11.33
  
 SB
Indledende 6
Vind: +0.4
Vind: +0.4
1
Simon Schlebach
Simon Schlebach ('92)
GER10.82
  
 
2
Yanic Berthes
Yanic Berthes ('95)
GER10.84
  
 PB
3
Florian Hochdörffer
Florian Hochdörffer ('94)
GER10.89
  
 SB
4
Christoph Haslauer
Christoph Haslauer ('96)
AUT10.89
  
 
5
Romed Guischard
Romed Guischard ('89)
GER11.12
  
 SB
M 200 m    
Vind: +1.5

Finale A

Finale
Vind: +1.5
2
Pascal Mancini
Pascal Mancini ('89)
SUI21.15
  
 PB
3
Joel Burgunder
Joel Burgunder ('91)
SUI21.18
  
 SB
4
Patrick Schneider
Patrick Schneider ('92)
GER21.38
  
 SB
5Simon HansenSimon Hansen ('98)DEN21.66
  
 SB
Finale B
Vind: +1.7
Vind: +1.7
1
Dwayne Cowan
Dwayne Cowan ('85)
GBR21.04
  
 SB
2
Dany Brand
Dany Brand ('96)
SUI21.30
  
 PB
3
Wouter Brus
Wouter Brus ('91)
NED21.39
  
 PB
4
Florian Gedemer
Florian Gedemer ('92)
GER21.78
  
 
5
Emanuel Stubican
Emanuel Stubican ('98)
GER22.08
  
 
Finale C
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1
Illiès Tano
Illiès Tano ('97)
FRA21.45
  
 PB
2
Nils Löcher
Nils Löcher ('95)
GER21.72
  
 
3
Mehdi Tano
Mehdi Tano ('97)
FRA22.03
  
 PB
Finale D
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1
Jonas Gehrig
Jonas Gehrig ('91)
SUI21.96
  
 
2
Etienne Fiacre
Etienne Fiacre ('94)
FRA21.97
  
 SB
Finale E
Vind: +1.4
Vind: +1.4
1
Chris Leffler
Chris Leffler ('97)
GER22.05
  
 PB
2
Joshua Michalik
Joshua Michalik 
GER22.18
  
 PB
Finale F
Vind: +1.3
Vind: +1.3
1
Moritz Isola
Moritz Isola 
GER21.70
  
 PB
2
Simon Heweling
Simon Heweling ('98)
GER21.86
  
 SB
3
Alex Thees
Alex Thees ('95)
GER22.16
  
 SB
Finale G
Vind: +1.3
Vind: +1.3
1
Joshua Braun
Joshua Braun ('99)
GER21.82
  
 PB
Finale H
Vind: +0.5
Vind: +0.5
1
Jonas Klein
Jonas Klein ('98)
GER22.11
  
 PB
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Johannes Floors
Johannes Floors ('95)
GER46.65
  
  Prosthetic leg
2
Fabian Bürckel
Fabian Bürckel ('99)
GER49.00
  
 PB
Finale B
1
Tobias Lange
Tobias Lange ('93)
GER46.91
  
 PB
2
Joel Burgunder
Joel Burgunder ('91)
SUI47.22
  
 SB
3
Robert Hind
Robert Hind ('92)
GER47.75
  
 SB
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Christoph Kessler
Christoph Kessler ('95)
GER1:46.80
  
 PB
2
Marc Reuther
Marc Reuther ('96)
GER1:47.36
  
 SB
3
Julian Ranc
Julian Ranc ('96)
FRA1:47.71
  
 PB
4
Stefan Hettich
Stefan Hettich ('92)
GER1:47.98
  
 PB
5
Benedikt Huber
Benedikt Huber ('89)
GER1:48.06
  
 SB
6
Denis Bäuerle
Denis Bäuerle ('89)
GER1:48.10
  
 SB
7
Angus Fölmli
Angus Fölmli ('96)
SUI1:52.15
  
 
Finale B
1
Dario Tippmann
Dario Tippmann ('94)
GER1:51.89
  
 
2
Micha Heidenreich
Micha Heidenreich ('87)
GER1:52.73
  
 SB
3
Robert Blumentritt
Robert Blumentritt ('97)
GER1:53.45
  
 PB
4
Ruben Zillig
Ruben Zillig ('92)
GER1:53.77
  
 SB
5
Ludwig Sämann
Ludwig Sämann ('91)
GER1:54.72
  
 PB
6
Martin Weinländer
Martin Weinländer ('95)
GER1:55.31
  
 SB
M 110 m hæk    
Vind: +1.2

Finale A

Finale
Vind: +1.2
1
Alexander John
Alexander John ('86)
GER13.58
  
 SB
2
Matthias Bühler
Matthias Bühler ('86)
GER13.62
  
 SB
3
Maximilian Bayer
Maximilian Bayer ('90)
GER13.76
  
 =SB
4
Sebastian Barth
Sebastian Barth ('93)
GER13.77
  
 PB
5Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)DEN13.78
  
 =SB
6
Martin Vogel
Martin Vogel ('92)
GER13.79
  
 PB
Finale B
Vind: +1.7
Vind: +1.7
2
Brahian Peña
Brahian Peña ('94)
SUI13.73
  
 PB
3
Dario De Borger
Dario De Borger ('92)
BEL13.80
  
 SB
4
Tobias Furer
Tobias Furer ('87)
SUI13.89
  
 SB
5
Julian Marquart
Julian Marquart ('91)
GER14.07
  
 
6
Patrick Elger
Patrick Elger ('96)
GER14.24
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1
Matthias Bühler
Matthias Bühler ('86)
GER13.71
  
 SB
2Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)DEN13.82
  
 
3
Martin Vogel
Martin Vogel ('92)
GER13.84
  
 PB
4
Patrick Elger
Patrick Elger ('96)
GER14.34
  
 
5
René Mählmann
René Mählmann ('93)
GER14.69
  
 
6
Itamar Feiler
Itamar Feiler ('97)
ISR14.79
  
 SB
Indledende 2
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1
Maximilian Bayer
Maximilian Bayer ('90)
GER13.76
  
 SB
2
Sebastian Barth
Sebastian Barth ('93)
GER13.82
  
 SB
3
Rayzamshah Wan Sofian
Rayzamshah Wan Sofian ('88)
MAS13.97
  
 
4
Tobias Furer
Tobias Furer ('87)
SUI13.99
  
 SB
5
Dominik Siedlaczek
Dominik Siedlaczek ('92)
AUT14.47
  
 
Indledende 3
Vind: +1.5
Vind: +1.5
1
Alexander John
Alexander John ('86)
GER13.69
  
 SB
2
Brahian Peña
Brahian Peña ('94)
SUI13.89
  
 SB
3
Dario De Borger
Dario De Borger ('92)
BEL14.01
  
 
4
Julian Marquart
Julian Marquart ('91)
GER14.07
  
 
5
Florian Domenig
Florian Domenig ('95)
AUT14.62
  
 
6
Martin Böhm
Martin Böhm ('90)
GER14.77
  
 SB
M Højdespring    

Finale A

Finale
1
Mateusz Przybylko
Mateusz Przybylko ('92)
GER2.26
  
 =SB
 
2.10
 XO
2.20 =SB
 XO
2.26 SB
XXO
2.30
XXX
    
2
Kabelo Kgosiemang
Kabelo Kgosiemang ('86)
BOT2.20
  
 SB
3
Tim Schenker
Tim Schenker ('95)
GER2.14
  
 
4
Alexander Heidu
Alexander Heidu ('97)
GER2.10
  
 SB
5
Torsten Sanders
Torsten Sanders ('94)
GER2.10
  
 
6
Quentin Pirlet
Quentin Pirlet ('94)
SUI2.02
  
 SB
7
Jan Osterwalder
Jan Osterwalder ('93)
SUI1.98
  
 
8
Tristan Henze
Tristan Henze ('99)
GER1.98
  
 PB
M Længdespring    

Finale A

Finale
1
Godfrey Mokoena
Godfrey Mokoena ('85)
RSA8.19
+1.0
  
 SB
 
8.19 SB
 1.0
  X7.027.85
 0.7
  X  X  
2
Julian Howard
Julian Howard ('89)
GER8.11
+1.0
  
 PB
 
8.11 PB
 1.0
  X  X8.06  X  X  
3
Kristian Pulli
Kristian Pulli ('94)
FIN7.98
+1.7
  
 PB
 
7.64 SB
 0.7
7.68 SB
 2.0
7.71 SB
 -0.4
7.91 SB
 0.5
7.98 PB
 1.7
  X  
4
Maximilian Entholzner
Maximilian Entholzner ('94)
GER7.88
+0.9
  
 
 
7.88
 0.9
7.79
 0.9
7.12
 -0.3
7.25
 0.6
7.79  X  
5
Benjamin Gföhler
Benjamin Gföhler ('94)
SUI7.77
+1.0
  
 
 
7.66
 1.1
7.71
 1.1
7.65
 0.6
7.77
 1.0
  X7.65
 1.6
  
6
Marcel Kirstges
Marcel Kirstges ('91)
GER7.73
+1.2
  
 SB
 
7.33 SB
 1.1
7.73 SB
 1.2
7.23
 0.8
6.77
 1.1
7.536.96
 1.2
  
7
Florian Oswald
Florian Oswald ('89)
GER7.70
+0.5
  
 SB
 
7.69 SB
 1.3
7.67
 1.7
  X7.62
 1.0
  X7.70 SB
 0.5
  
8
Alyn Camara
Alyn Camara ('89)
GER7.70
+0.7
  
 SB
 
7.38 SB
 0.7
  X7.70 SB
 0.7
  X  X  X  
9
Christopher Ullmann
Christopher Ullmann ('93)
SUI7.59
+0.7
  
 
10
Kristian Bäck
Kristian Bäck ('96)
FIN7.57
+0.3
  
 SB
11
Fabian Heinle
Fabian Heinle ('94)
GER7.41
+1.1
  
 SB
12
Gianluca Puglisi
Gianluca Puglisi ('96)
GER2.31
+0.6
  
 
Federico Kucher
Federico Kucher ('95)
AUT7.27
  
 SB
Finale B
1
Alexander Fuchs
Alexander Fuchs ('96)
GER7.44
+1.1
  
 SB
2
Federico Kucher
Federico Kucher ('95)
AUT7.39 w
+2.1
  
 
3Thomas SchmidtThomas Schmidt ('93)GER7.16
+1.4
  
 SB
4
Sebastian Spinnler
Sebastian Spinnler ('96)
GER7.14
0.0
  
 
5
Jan Brunken
Jan Brunken ('91)
GER7.12
+0.7
  
 SB
6
David Ossola
David Ossola ('90)
GER6.99
+0.2
  
 =PB
7
Matthis Leon Wilhelm
Matthis Leon Wilhelm ('97)
GER6.91
+1.4
  
 
8
Kevin Nwaoha
Kevin Nwaoha ('94)
GER6.91
+0.3
  
 
9
Manuel Retzbach
Manuel Retzbach ('91)
GER6.88
+1.8
  
 
K 100 m    
Vind: +2.6

Finale A

Finale
Vind: +2.6
1
Tatjana Pinto
Tatjana Pinto ('92)
GER10.96 w
  
 
2
Lisa Mayer
Lisa Mayer ('96)
GER11.02 w
  
 
3
Laura Müller
Laura Müller ('95)
GER11.20 w
  
 
4
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI11.22 w
  
 
5
Ezinne Okparaebo
Ezinne Okparaebo ('88)
NOR11.23 w
  
 
6
Amelie-Sophie Lederer
Amelie-Sophie Lederer ('94)
GER11.32 w
  
 
Finale B
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1
Viola Kleiser
Viola Kleiser ('90)
AUT11.51
  
 PB
1
Josefina Elsler
Josefina Elsler ('91)
GER11.51
  
 SB
3
Chantal Butzek
Chantal Butzek ('97)
GER11.62
  
 SB
4
Sina Mayer
Sina Mayer ('95)
GER11.65
  
 
5
Nina Braun
Nina Braun ('97)
GER11.77
  
 SB
6
Alexandra Toth
Alexandra Toth ('95)
AUT11.77
  
 SB
Finale C
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1
Géraldine Frey
Géraldine Frey ('97)
SUI11.80
  
 PB
2
Alena Kaltenmaier
Alena Kaltenmaier ('94)
GER11.82
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.7
Vind: +0.7
1
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI11.44
  
 SB
2
Sina Mayer
Sina Mayer ('95)
GER11.64
  
 
3
Alena Kaltenmaier
Alena Kaltenmaier ('94)
GER11.92
  
 SB
4
Ann-Christin Strack
Ann-Christin Strack ('93)
GER11.96
  
 =PB
5
Milana Tirnanić
Milana Tirnanić ('94)
SRB12.09
  
 
6
Jacqueline Gyßler
Jacqueline Gyßler ('90)
GER12.20
  
 SB
Indledende 2
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1
Lisa Mayer
Lisa Mayer ('96)
GER11.28
  
 SB
2
Chantal Butzek
Chantal Butzek ('97)
GER11.76
  
 
3
Rebekka Eberle
Rebekka Eberle ('90)
GER12.23
  
 SB
4
Bettina Rinderer
Bettina Rinderer ('97)
AUT12.31
  
 
5
Anna Holzmann
Anna Holzmann ('96)
GER12.32
  
 SB
Indledende 3
Vind: -0.2
Vind: -0.2
1
Tatjana Pinto
Tatjana Pinto ('92)
GER11.32
  
 SB
2
Viola Kleiser
Viola Kleiser ('90)
AUT11.70
  
 SB
3
Anna-Lena Freese
Anna-Lena Freese ('94)
GER11.89
  
 SB
4
Géraldine Frey
Géraldine Frey ('97)
SUI12.00
  
 SB
Indledende 4
Vind: -0.4
Vind: -0.4
1
Nadine Gonska
Nadine Gonska ('90)
GER11.46
  
 SB
2
Alexandra Toth
Alexandra Toth ('95)
AUT11.83
  
 SB
4
Janina Kölsch
Janina Kölsch ('91)
GER11.96
  
 
5
Rahel Rüdel
Rahel Rüdel ('95)
GER12.08
  
 SB
6
Muswama Kambundji
Muswama Kambundji ('96)
SUI12.18
  
 
Indledende 5
Vind: -0.4
Vind: -0.4
1
Lara Matheis
Lara Matheis ('92)
GER11.60
  
 PB
2
Yasmin Kwadwo
Yasmin Kwadwo ('90)
GER11.69
  
 SB
3
Svea Kittner
Svea Kittner ('93)
GER11.87
  
 SB
4
Gianina Gartmann
Gianina Gartmann ('94)
GER12.16
  
 
5
Ina Thimm
Ina Thimm ('89)
GER12.34
  
 SB
Indledende 6
Vind: +0.3
Vind: +0.3
1
Ezinne Okparaebo
Ezinne Okparaebo ('88)
NOR11.39
  
 SB
2
Amelie-Sophie Lederer
Amelie-Sophie Lederer ('94)
GER11.48
  
 SB
3
Inna Weit
Inna Weit ('88)
GER11.83
  
 
4
Celina Kränzle
Celina Kränzle ('97)
GER12.07
  
 
Indledende 7
Vind: +0.4
Vind: +0.4
1
Laura Müller
Laura Müller ('95)
GER11.36
  
 PB
2
Josefina Elsler
Josefina Elsler ('91)
GER11.57
  
 
3
Lisa Nippgen
Lisa Nippgen ('97)
GER11.82
  
 SB
4
Nina Braun
Nina Braun ('97)
GER11.88
  
 SB
K 200 m    
Vind: +1.7

Finale A

Finale
Vind: +1.7
1
Lisa Mayer
Lisa Mayer ('96)
GER22.64
  
 PB
2
Laura Müller
Laura Müller ('95)
GER23.13
  
 SB
3
Alena Kaltenmaier
Alena Kaltenmaier ('94)
GER24.46
  
 PB
4
Alina Kuß
Alina Kuß ('96)
GER25.21
  
 SB
Finale B
Vind: +2.1
Vind: +2.1
1
Nadine Gonska
Nadine Gonska ('90)
GER22.98 w
  
 
2
Lara Matheis
Lara Matheis ('92)
GER23.10 w
  
 
3
Rahel Rüdel
Rahel Rüdel ('95)
GER24.59 w
  
 
4
Ina Thimm
Ina Thimm ('89)
GER24.77 w
  
 
Finale C
Vind: +0.8
Vind: +0.8
1
Jessica-Bianca Wessolly
Jessica-Bianca Wessolly ('96)
GER24.01
  
 SB
2
Silke Lemmens
Silke Lemmens ('99)
SUI24.87
  
 
3
Franziska Wahl
Franziska Wahl ('90)
GER24.94
  
 
4
Muswama Kambundji
Muswama Kambundji ('96)
SUI25.20
  
 SB
Finale D
Vind: +1.4
Vind: +1.4
1
Sophia Junk
Sophia Junk ('99)
GER23.55
  
 
2
Svea Kittner
Svea Kittner ('93)
GER24.15
  
 SB
3
Rebekka Eberle
Rebekka Eberle ('90)
GER24.74
  
 SB
5Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)DEN24.88
  
 SB
Finale E
Vind: +1.5
Vind: +1.5
1
Maren Silies
Maren Silies ('92)
GER24.82
  
 SB
Finale F
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1
Katrin Fehm
Katrin Fehm ('98)
GER23.58
  
 PB
2
Amelie Dierke
Amelie Dierke 
GER24.43
  
 PB
3
Michelle Janiak
Michelle Janiak ('98)
GER24.59
  
 
Finale G
Vind: +1.4
Vind: +1.4
1
Danielle Wember
Danielle Wember ('99)
GER25.20
  
 PB
K 400 m    

Finale A

Finale
1
Carolin Walter
Carolin Walter ('88)
GER54.13
  
 SB
2
Hannah Mergenthaler
Hannah Mergenthaler ('97)
GER54.24
  
 SB
3
Tabea Marie Kempe
Tabea Marie Kempe ('97)
GER54.87
  
 PB
4
Inna Weit
Inna Weit ('88)
GER56.23
  
 PB
Finale B
1
Alica Schmidt
Alica Schmidt ('98)
GER55.07
  
 PB
2
Lucy Steinmeyer
Lucy Steinmeyer ('99)
GER55.98
  
 SB
3
Lea Kahlert
Lea Kahlert ('99)
GER56.28
  
 PB
4
Marie Harzer
Marie Harzer ('97)
GER56.40
  
 PB
K 800 m    

Finale A

Finale
1
Anna Schumacher
Anna Schumacher ('98)
GER2:13.22
  
 
2
Julia Rieger
Julia Rieger ('94)
GER2:15.27
  
 SB
3
Katrin Wallner
Katrin Wallner ('92)
GER2:16.19
  
 PB
4
Melissa Maurer
Melissa Maurer 
GER2:16.34
  
 PB
5
Marie Leimbach
Marie Leimbach ('98)
GER2:16.55
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +1.9

Finale A

Finale
Vind: +1.9
2
Nadine Hildebrand
Nadine Hildebrand ('87)
GER12.81
  
 SB
3
Ricarda Lobe
Ricarda Lobe ('94)
GER12.91
  
 PB
4
Franziska Hofmann
Franziska Hofmann ('94)
GER13.15
  
 SB
5
Stephanie Bendrat
Stephanie Bendrat ('91)
AUT13.20
  
 SB
6
Beate Schrott
Beate Schrott ('88)
AUT13.39
  
 
Finale B
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1
Monika Zapalska
Monika Zapalska ('94)
GER13.51
  
 
2
Celina Leffler
Celina Leffler ('96)
GER13.63
  
 =PB
2
Paulina Huber
Paulina Huber ('97)
GER13.63
  
 
4Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)DEN13.64
  
 SB
5
Viktoria Müller
Viktoria Müller ('96)
GER14.11
  
 
6
Katharina Winkler
Katharina Winkler ('96)
GER15.60
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1
Nadine Hildebrand
Nadine Hildebrand ('87)
GER13.04
  
 SB
2
Franziska Hofmann
Franziska Hofmann ('94)
GER13.21
  
 SB
3
Beate Schrott
Beate Schrott ('88)
AUT13.31
  
 SB
4
Kristin Tuxford
Kristin Tuxford ('97)
GER14.38
  
 SB
5
Christina Jellen
Christina Jellen ('95)
AUT14.39
  
 PB
Indledende 2
Vind: +0.5
Vind: +0.5
1
Ricarda Lobe
Ricarda Lobe ('94)
GER13.09
  
 SB
2
Monika Zapalska
Monika Zapalska ('94)
GER13.50
  
 SB
3
Paulina Huber
Paulina Huber ('97)
GER13.69
  
 
4
Bianca Marten
Bianca Marten ('89)
GER14.16
  
 
Indledende 3
Vind: +1.4
Vind: +1.4
2
Stephanie Bendrat
Stephanie Bendrat ('91)
AUT13.23
  
 SB
3
Celina Leffler
Celina Leffler ('96)
GER13.73
  
 SB
4
Carolina Krafzik
Carolina Krafzik ('95)
GER14.10
  
 SB
Indledende 4
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)DEN13.69
  
 SB
2
Viktoria Müller
Viktoria Müller ('96)
GER13.98
  
 SB
3
Katharina Winkler
Katharina Winkler ('96)
GER14.04
  
 SB
4
Amina Ferguen
Amina Ferguen ('89)
ALG14.74
  
 SB
K Højdespring    

Finale A

Finale
1
Meike Reimer
Meike Reimer ('98)
GER1.81
  
 SB
K Længdespring    

Finale A

Finale
1
Alexandra Wester
Alexandra Wester ('94)
GER6.75
+0.9
  
 
 
6.62
 1.2
6.75
 0.9
6.34
 0.1
6.57
 0.3
6.58
 -0.7
  X  
2
Anna Bühler
Anna Bühler ('97)
GER6.55
+1.4
  
 PB
 
  X6.32
 1.4
6.55 PB
 1.4
6.20
 -1.1
6.08
 0.1
  X  
4
Annika Gärtz
Annika Gärtz ('94)
GER6.39 w
+2.5
  
 
 
5.93
 -0.7
6.20 =SB
 0.4
6.39
 2.5
5.88
 -0.2
6.10
 -1.1
6.07
 0.2
  
6
Lisa Kurschilgen
Lisa Kurschilgen ('91)
GER6.18
-0.1
  
 SB
7
Nathalie Buschung
Nathalie Buschung ('96)
GER6.06
+1.2
  
 SB
8
Celina Leffler
Celina Leffler ('96)
GER6.01
+0.6
  
 
9
Abigail Adjei
Abigail Adjei ('97)
GER5.99
+1.4
  
 SB
10
Klaudia Kaczmarek
Klaudia Kaczmarek ('90)
GER5.33
+0.2
  
 SB
Finale B
1
Sophie Weißenberg
Sophie Weißenberg ('97)
GER6.27
+0.9
  
 SB
2
Maria Herbinger
Maria Herbinger ('92)
GER6.08
0.0
  
 SB
3
Arianne Haaf
Arianne Haaf ('97)
GER6.00
+0.4
  
 PB
4
Luisa Bodem
Luisa Bodem ('93)
GER5.97
-0.5
  
 
5
Bianca Marten
Bianca Marten ('89)
GER5.95 w
+2.3
  
 
7
Jovanna Klaczynski
Jovanna Klaczynski ('94)
GER5.85
0.0
  
 SB
8
Ronja Frei
Ronja Frei ('97)
GER5.78
+0.2
  
 SB
D19 100 m    
Vind: +0.7

Finale A

Finale
Vind: +0.7
1
Joshua Hartmann
Joshua Hartmann ('99)
GER10.59
  
 PB
2
Emanuel Stubican
Emanuel Stubican ('98)
GER10.74
  
 =SB
3
Aaron Cardona
Aaron Cardona ('98)
SUI10.75
  
 
4
Maximilian Münzker
Maximilian Münzker ('98)
AUT10.79
  
 
5
Moritz Isola
Moritz Isola 
GER10.79
  
 
6
Philipp Stadter
Philipp Stadter ('98)
GER10.84
  
 PB
Finale B
Vind: +1.9
Vind: +1.9
1
Joshua Michalik
Joshua Michalik 
GER10.66
  
 PB
2
Kevin Kranz
Kevin Kranz ('98)
GER10.71
  
 PB
3
Joshua Braun
Joshua Braun ('99)
GER10.76
  
 PB
4
Ricky Petrucciani
Ricky Petrucciani 
SUI10.86
  
 PB
5
Simone Gabutti
Simone Gabutti ('99)
SUI10.88
  
 SB
6
Nick Woischwill
Nick Woischwill 
GER10.94
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: -0.4
Vind: -0.4
1
Kevin Kranz
Kevin Kranz ('98)
GER10.92
  
 PB
2
Elias Goer
Elias Goer 
GER11.13
  
 
Indledende 2
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1
Joshua Hartmann
Joshua Hartmann ('99)
GER10.67
  
 PB
2
Aaron Cardona
Aaron Cardona ('98)
SUI10.74
  
 PB
3
Ricky Petrucciani
Ricky Petrucciani 
SUI10.92
  
 PB
Indledende 3
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1
Joshua Michalik
Joshua Michalik 
GER10.89
  
 
2
Charles Devantay
Charles Devantay ('98)
SUI11.16
  
 
Indledende 4
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1
Simone Gabutti
Simone Gabutti ('99)
SUI10.93
  
 SB
2
Jonathan Laik
Jonathan Laik ('99)
GER11.01
  
 PB
3
Florian Hamacher
Florian Hamacher ('98)
GER11.03
  
 =PB
4
Sven Böller
Sven Böller ('98)
GER11.04
  
 
5
Adaye Kevin Kouadio
Adaye Kevin Kouadio ('98)
GER11.12
  
 SB
Indledende 5
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1
Maximilian Münzker
Maximilian Münzker ('98)
AUT10.89
  
 
2
Nick Woischwill
Nick Woischwill 
GER10.91
  
 PB
3
Joshua Braun
Joshua Braun ('99)
GER10.92
  
 SB
4
Isaac Asare
Isaac Asare 
AUT11.13
  
 
Indledende 6
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1
Emanuel Stubican
Emanuel Stubican ('98)
GER10.82
  
 
2
Pierre Bilo
Pierre Bilo ('01)
GER11.10
  
 PB
Indledende 7
Vind: +1.6
Vind: +1.6
1
Moritz Isola
Moritz Isola 
GER10.78
  
 
2
Philipp Stadter
Philipp Stadter ('98)
GER10.86
  
 PB
3
Konstantinos Tselios
Konstantinos Tselios ('98)
GER11.02
  
 PB
D19 110 m hæk 99.1 cm    
Vind: -1.0

Finale A

Finale
Vind: -1.0
1
Sales Junior Inglin
Sales Junior Inglin ('99)
SUI13.79
  
 
3
Mathieu Jaquet
Mathieu Jaquet ('98)
SUI14.12
  
 
4
Raphael Thoma
Raphael Thoma ('99)
GER14.26
  
 
5
Tom Wolf
Tom Wolf ('98)
GER14.52
  
 
6
Marius Lewald
Marius Lewald ('99)
GER14.58
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.3
Vind: +0.3
1
Raphael Thoma
Raphael Thoma ('99)
GER14.03
  
 PB
2
Marius Lewald
Marius Lewald ('99)
GER14.23
  
 PB
3
Tom Wolf
Tom Wolf ('98)
GER14.24
  
 PB
4
Henry Vißer
Henry Vißer ('98)
GER14.46
  
 SB
Indledende 2
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1
Sales Junior Inglin
Sales Junior Inglin ('99)
SUI13.78
  
 
3
Mathieu Jaquet
Mathieu Jaquet ('98)
SUI14.20
  
 
4
Aleksandar Gacic
Aleksandar Gacic ('99)
GER14.26
  
 PB
5
Philipp Stadter
Philipp Stadter ('98)
GER14.51
  
 
D19 Længdespring    

Finale A

Finale
1
Simon Zienert
Simon Zienert ('98)
GER7.43
+1.5
  
 SB
2
Marcel Cymcyk
Marcel Cymcyk ('99)
GER7.33
+1.4
  
 PB
3
Marcel Mayer
Marcel Mayer ('99)
GER7.31
+1.6
  
 PB
4
Yannick Wolf
Yannick Wolf 
GER7.26
+1.0
  
 PB
5
Gianni Seeger
Gianni Seeger ('98)
GER7.25
+1.1
  
 SB
6
Luka Herden
Luka Herden 
GER7.14
-1.1
  
 PB
7
Lennart Genz
Lennart Genz ('98)
GER7.06
-0.1
  
 
8
Reinaldo Nogueira Soares Neto
Reinaldo Nogueira Soares Neto 
GER6.95
+1.5
  
 
P19 100 m    
Vind: +0.8

Finale A

Finale
Vind: +0.8
1
Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo ('99)
GER11.38
  
 PB
2
Jennifer Montag
Jennifer Montag ('98)
GER11.44
  
 PB
3
Katrin Fehm
Katrin Fehm ('98)
GER11.46
  
 SB
4
Lara Hümke
Lara Hümke ('99)
GER11.87
  
 
5
Beauty Somuah
Beauty Somuah ('01)
GER11.91
  
 PB
Finale B
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1
Wiebke Griephan
Wiebke Griephan ('98)
GER11.83
  
 PB
2
Michelle Janiak
Michelle Janiak ('98)
GER11.92
  
 
3
Maja Höber
Maja Höber ('99)
GER11.94
  
 SB
4
Felicia Vasquez-Wacker
Felicia Vasquez-Wacker ('99)
GER11.98
  
 PB
5
Kathrin Grenda
Kathrin Grenda ('99)
GER12.02
  
 PB
6
Silke Lemmens
Silke Lemmens ('99)
SUI12.13
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.5
Vind: +0.5
1
Katrin Fehm
Katrin Fehm ('98)
GER11.65
  
 SB
2
Tabea Christ
Tabea Christ ('98)
GER12.10
  
 
3
Lena Brünnhübner
Lena Brünnhübner ('01)
GER12.35
  
 
Indledende 2
Vind: -1.2
Vind: -1.2
1
Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo ('99)
GER11.80
  
 
Indledende 3
Vind: +0.1
Vind: +0.1
1
Sophia Junk
Sophia Junk ('99)
GER11.63
  
 PB
2
Michelle Janiak
Michelle Janiak ('98)
GER12.02
  
 
3
Wiebke Griephan
Wiebke Griephan ('98)
GER12.03
  
 =PB
Indledende 4
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1
Jennifer Montag
Jennifer Montag ('98)
GER11.45
  
 PB
2
Lara Hümke
Lara Hümke ('99)
GER11.84
  
 PB
3
Maja Höber
Maja Höber ('99)
GER12.13
  
 SB
Indledende 5
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1
Beauty Somuah
Beauty Somuah ('01)
GER12.00
  
 PB
3
Kathrin Grenda
Kathrin Grenda ('99)
GER12.16
  
 PB
Indledende 6
Vind: +0.3
Vind: +0.3
2
Felicia Vasquez-Wacker
Felicia Vasquez-Wacker ('99)
GER12.15
  
 PB
3
Silke Lemmens
Silke Lemmens ('99)
SUI12.22
  
 PB
Indledende 7
Vind: -0.9
Vind: -0.9
1
Marshella Foreshaw
Marshella Foreshaw 
GER12.30
  
 PB
P19 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +1.7

Finale A

Finale
Vind: +1.7
1
Anne Weigold
Anne Weigold ('98)
GER13.76
  
 
2
Katja Schwab
Katja Schwab ('99)
GER13.87
  
 PB
3
Kim Flattich
Kim Flattich ('98)
SUI14.37
  
 SB
4
Annika Niedermayer
Annika Niedermayer ('99)
GER14.49
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +2.5
Vind: +2.5
1
Anne Weigold
Anne Weigold ('98)
GER13.91 w
  
 
2
Katja Schwab
Katja Schwab ('99)
GER13.96 w
  
 
3
Annika Niedermayer
Annika Niedermayer ('99)
GER14.12 w
  
 
4
Kim Flattich
Kim Flattich ('98)
SUI14.34 w
  
 
5
Elena Kelety
Elena Kelety ('99)
GER14.47 w
  
 
P19 Længdespring    

Finale A

Finale
1
Lea Sophie Klik
Lea Sophie Klik 
GER6.20 w
+2.2
  
 
2
Tabea Christ
Tabea Christ ('98)
GER6.12 w
+2.7
  
 
3
Imke Daalmann
Imke Daalmann ('99)
GER5.95
0.0
  
 PB
4
Ingeborg Grünwald
Ingeborg Grünwald ('01)
AUT5.89
+0.7
  
 
5
Danielle Wember
Danielle Wember ('99)
GER5.77
+1.2
  
 PB
6
Fenja Ricarda Brennholt
Fenja Ricarda Brennholt ('98)
GER5.72
+0.7
  
 
7
Lara Kohlenbach
Lara Kohlenbach ('01)
GER5.64
+1.1
  
 
8
Saskia Woidy
Saskia Woidy ('01)
GER5.59
0.0
  
 
M 100 m    
Vind: +0.2

Finale A

Finale
Vind: +0.2
1
Anthony Wright
Anthony Wright ('90)
GER10.63
  
 
2
Jonas Kriesamer
Jonas Kriesamer ('95)
GER10.76
  
 
3
Rico Peth
Rico Peth ('92)
GER10.84
  
 PB
4
David Rössel
David Rössel ('91)
GER10.87
  
 
5
Florian Riehker
Florian Riehker ('90)
GER10.88
  
 
6
Marc van Rechtern
Marc van Rechtern ('95)
GER11.02
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +1.3
Vind: +1.3
1
Jonas Kriesamer
Jonas Kriesamer ('95)
GER10.74
  
 PB
2
Niko Gaedicke
Niko Gaedicke ('91)
GER11.00
  
 SB
Indledende 2
Vind: +1.0
Vind: +1.0
1
Anthony Wright
Anthony Wright ('90)
GER10.60
  
 PB
2
David Rössel
David Rössel ('91)
GER10.81
  
 PB
3
Thomas Knauer
Thomas Knauer ('96)
GER10.98
  
 PB
4
Thomas Ziegler
Thomas Ziegler ('92)
GER11.01
  
 
5
Dominik Fähndrich
Dominik Fähndrich ('89)
SUI11.06
  
 PB
Indledende 3
Vind: 0.0
Vind: 0.0
1
Wendelin Wäcker
Wendelin Wäcker ('95)
GER10.97
  
 SB
2
André Spangenberg
André Spangenberg ('96)
GER10.98
  
 PB
2
Marvin Hock
Marvin Hock ('97)
GER10.98
  
 PB
Indledende 4
Vind: +1.7
Vind: +1.7
1
Florian Riehker
Florian Riehker ('90)
GER10.81
  
 PB
2
Rico Peth
Rico Peth ('92)
GER10.86
  
 PB
Indledende 5
Vind: +1.4
Vind: +1.4
1
Marc van Rechtern
Marc van Rechtern ('95)
GER10.86
  
 PB
2
Florian Oswald
Florian Oswald ('89)
GER11.11
  
 PB
Indledende 6
Vind: +1.3
Vind: +1.3
1
Moritz Hecht
Moritz Hecht ('97)
GER10.91
  
 PB
2
Juriy Zil
Juriy Zil ('92)
GER10.98
  
 PB
K 100 m    
Vind: +0.4

Finale A

Finale
Vind: +0.4
1
Daniela Wenzel
Daniela Wenzel ('96)
GER12.27
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.4
Vind: +0.4
1
Daniela Wenzel
Daniela Wenzel ('96)
GER12.26
  
 SB

Seneste resultater

10.4AalborgAAM Stævne 1
10.4VejleKastestævne
9.4EsbjergKaste klubstævne
5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020
28.12SkiveSkivekast 7-20
19.12SkiveSkivekast 6-20
15.12SæbyKlubmesterskaber SIK 80