Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Copenhagen Athletics Games 20.6.2017
Østerbro Stadium

M 100 m    
Vind: +0.2

Finale A

Finale
Vind: +0.2
1
Sydney Siame
Sydney Siame ('97)
/ ZAM10.23
  
 
2
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
/ NOR10.30
  
 
3
Deji Tobais
Deji Tobais ('91)
/ GBR10.33
  
 
4
Sean Safo-Antwi
Sean Safo-Antwi ('90)
/ GHA10.38
  
 
5
Michael Bryan
Michael Bryan ('91)
/ GER10.44
  
 
6Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta10.50
  
 PB
7
Anaso Jobodwana
Anaso Jobodwana ('92)
/ RSA10.72
  
 
Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta11.40
  
 PB
Mads LundMads Lund Sparta11.50
  
 
Frederik AnderssonFrederik Andersson ('01)Greve Atletik11.57
  
 
Kristoffer Bonde PedersenKristoffer Bonde Pedersen ('91)KIF12.00
  
 
Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik12.50
  
 
Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta12.93
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.4
Vind: +0.4
1Kristoffer HariKristoffer Hari ('97)Hvidovre AM10.47
Q
  
 
2
Anaso Jobodwana
Anaso Jobodwana ('92)
/ RSA10.56
q
  
 
3Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta10.62
q
  
 
4
Ville Myllymäki
Ville Myllymäki ('90)
/ FIN10.75
  
 
5Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190010.98
  
 SB
6Emil StrømEmil Strøm ('93)Sparta11.10
  
 
7Lukas BredoLukas Bredo ('97)BAK11.16
  
 SB
Indledende 2
Vind: -1.0
Vind: -1.0
1
Sydney Siame
Sydney Siame ('97)
/ ZAM10.43
Q
  
 
2
Sean Safo-Antwi
Sean Safo-Antwi ('90)
/ GHA10.55
q
  
 
3
James Griffiths
James Griffiths ('92)
/ GBR10.73
  
 
4
Conrad Williams
Conrad Williams ('82)
/ GBR10.93
  
 
5
Even Meinseth
Even Meinseth ('96)
/ NOR11.06
  
 
6
Gareth Hopkins
Gareth Hopkins ('91)
/ GBR11.12
  
 
7Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)Greve Atletik11.22
  
 
Indledende 3
Vind: -0.8
Vind: -0.8
1
Deji Tobais
Deji Tobais ('91)
/ GBR10.41
Q
  
 
2
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
/ NOR10.45
q
  
 
3
Michael Bryan
Michael Bryan ('91)
/ GER10.54
q
  
 
4
Lemarl Freckleton
Lemarl Freckleton ('92)
/ GBR10.79
  
 
5
Ari Bragi Kárason
Ari Bragi Kárason ('89)
/ ISL10.81
  
 
6
Benjamin Olsson
Benjamin Olsson ('91)
/ SWE10.88
  
 SB
7Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen Sparta11.02
  
 
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Sadam Koumi
Sadam Koumi ('94)
/ SUD46.98
  
 
2
Delano Williams
Delano Williams ('93)
/ GBR47.40
  
 
3
Conrad Williams
Conrad Williams ('82)
/ GBR47.43
  
 
4Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89)Hvidovre AM47.95
  
 SB
5Marquis CaldwellMarquis Caldwell ('90)If Gullfoss / USA48.01
  
 
6
Terrence Agard
Terrence Agard ('90)
/ NED48.94
  
 
7
Anthony Young
Anthony Young ('84)
/ USA49.68
  
 
Lasse Møller AlmLasse Møller Alm ('91)Aarhus 190049.80
  
 SB
Emil SøndergaardEmil Søndergaard ('96)Aarhus 190050.41
  
 SB
Finale B
1Frederik PeschardtFrederik Peschardt ('95)Aarhus 190048.38
  
 PB
3Kasper OlsenKasper Olsen ('91)Hvidovre AM49.35
  
 SB
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Rynardt van Rensburg
Rynardt van Rensburg ('92)
/ RSA1:48.51
  
 
2
Mateusz Borkowski
Mateusz Borkowski ('97)
/ POL1:48.91
  
 
3
Henco Uys
Henco Uys ('92)
/ RSA1:49.53
  
 
4
Andreas Roth
Andreas Roth ('93)
/ NOR1:49.78
  
 
7Kristian Uldbjerg HansenKristian Uldbjerg Hansen ('96)Aalborg AM1:51.75
  
 
8Nick JensenNick Jensen ('91)Sparta1:51.84
  
 SB
Christoffer BollChristoffer Boll ('92)Sparta1:59.17
  
 SB
Jonathan M. AdamsenJonathan M. Adamsen ('95)KIF1:59.47
  
 
Rasmus GregersenRasmus Gregersen ('95)Odense Atletik 2:00.61
  
 
Morten BachMorten Bach Sparta2:00.65
  
 
Bram VerhagenBram Verhagen ('93)Sparta2:01.79
  
 PB
Abdirisak Ahmed MahamadAbdirisak Ahmed Mahamad ('96)Odense Atletik 2:01.90
  
 
Søren BrasenSøren Brasen ('84)KIF2:02.78
  
 
Ben Waterman
Ben Waterman ('93)
/ GBR DNF
  
 
Mattias Ohlsson
Mattias Ohlsson ('94)
/ SWE DNF
  
 
Mike Cochrane
Mike Cochrane ('91)
/ NZL DNF
  
 
Finale B
1
Matthew Manning
Matthew Manning ('98)
/ NZL1:52.46
  
 PB
2Peter Gerner EjersboPeter Gerner Ejersbo ('95)Odense Atletik 1:53.00
  
 PB
3Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)Sparta1:53.21
  
 SB
4
Warsame Doley
Warsame Doley ('98)
/ SWE1:53.84
  
 SB
5Jacob Ilbjerg StengaardJacob Ilbjerg Stengaard ('94)Odense Atletik 1:54.00
  
 SB
6Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92)AGF Atletik1:54.01
  
 PB
7
Ali Laaroubi
Ali Laaroubi ('94)
/ ITA1:54.62
  
 
M 1500 m    

Finale A

Finale
Anders BangAnders Bang ('02)BAC4:21.80
  
 
Marcus RøllingMarcus Rølling ('03)Sparta4:55.92
  
 
Mathias LaugesenMathias Laugesen ('02)HMRC5:03.71
  
 
Gustav HeroldGustav Herold ('05)Sparta5:04.93
  
 
Carl Emil HjorthCarl Emil Hjorth ('04)Frederiksberg IF5:22.54
  
 PB
Mikkel StampeMikkel Stampe Helsingør IF5:51.32
  
 PB
M 3000 m forh.    

Finale A

Finale
1Ole HesselbjergOle Hesselbjerg ('90)Sparta8:39.27
  
 
2
Zak Seddon
Zak Seddon ('94)
/ GBR8:41.11
  
 
3
Kaur Kivistik
Kaur Kivistik ('91)
/ EST8:45.76
  
 
5
Sibusiso Madikizela
Sibusiso Madikizela ('91)
/ RSA8:50.79
  
 SB
6
Chris Dulhanty
Chris Dulhanty ('92)
/ CAN8:52.18
  
 SB
7Jakob Dybdal AbrahamsenJakob Dybdal Abrahamsen ('94)Aarhus 19009:01.44
  
 
10Christoffer MadsenChristoffer Madsen ('92)KIF9:28.19
  
 PB
Leo Magnusson
Leo Magnusson ('98)
/ SWE DNF
  pace
 
M 110 m hæk    
Vind: +1.0

Finale A

Finale
Vind: +1.0
2
Nicholas Hough
Nicholas Hough ('93)
/ AUS13.59
  
 =SB
3
Hassane Fofana
Hassane Fofana ('92)
/ ITA13.83
  
 SB
5
Elmo Lakka
Elmo Lakka ('93)
/ FIN13.86
  
 
6
Edirin Okoro
Edirin Okoro ('89)
/ GBR13.94
  
 =SB
7
Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic ('91)
/ NOR14.02
  
 
8
Alex Al-Ameen
Alex Al-Ameen ('89)
/ NGR14.09
  
 
M 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Jaak-Heinrich Jagor
Jaak-Heinrich Jagor ('90)
/ EST50.16
  
 
2
Omar Cisneros
Omar Cisneros ('89)
/ CUB50.27
  
 
3
Sebastian Rodger
Sebastian Rodger ('91)
/ GBR50.65
  
 
4
Hardus Maritz
Hardus Maritz ('90)
/ NAM50.73
  
 
5
Le Roux Hamman
Le Roux Hamman ('92)
/ RSA51.15
  
 
6
Amaechi Morton
Amaechi Morton ('89)
/ NGR52.01
  
 
7
Mike Cochrane
Mike Cochrane ('91)
/ NZL52.34
  
 
8Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)Sparta53.49
  
 
Finale B
1
Ívar Kristinn Jasonarson
Ívar Kristinn Jasonarson ('92)
/ ISL52.32
  
 PB
M Stangspring    

Finale A

Finale
1
Harry Coppell
Harry Coppell ('96)
/ GBR5.40
  
 =SB
2
Charlie Myers
Charlie Myers ('97)
/ GBR5.40
  
 
3
Luke Cutts
Luke Cutts ('88)
/ GBR5.30
  
 
4
Alessandro Sinno
Alessandro Sinno ('94)
/ ITA5.20
  
 
5Rasmus Wejnold JørgensenRasmus Wejnold Jørgensen ('89)Sparta5.20
  
 
M Længdespring    

Finale A

Finale
1
Ingar Kiplesund
Ingar Kiplesund ('96)
/ NOR7.62
0.0
  
 
3
Julian Howard
Julian Howard ('89)
/ GER7.56
0.0
  
 
4Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)Sparta7.48
+1.7
  
 
5
Florian Oswald
Florian Oswald ('89)
/ GER7.47
+1.5
  
 
6Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta7.42
+1.2
  
 SB
7
Allan Hamilton
Allan Hamilton ('92)
/ GBR7.41
0.0
  
 SB
10
Ogo Anochirionye
Ogo Anochirionye ('92)
/ GBR7.21
+1.1
  
 
11
Scott Hall
Scott Hall ('94)
/ GBR7.18
0.0
  
 
12
Amund Høıe Sjursen
Amund Høıe Sjursen ('96)
/ NOR7.18
+1.5
  
 
13
Thorsteinn Ingvarsson
Thorsteinn Ingvarsson ('88)
/ ISL7.17
-1.3
  
 
14
David Martin
David Martin ('88)
/ GBR7.10
0.0
  
 
15Emil IpsenEmil Ipsen ('99)BAK7.10 w
+2.2
  
 
Emil IpsenEmil Ipsen ('99)BAK6.82
-2.1
  
 
Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)Sparta NM
  
 
Morten JensenMorten Jensen ('82)Sparta NM
  
 
K 100 m    
Vind: +0.6

Finale A

Finale
Vind: +0.6
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF11.60
  
 
2
Becky Campsall
Becky Campsall ('90)
/ GBR11.62
  
 
3
Gemma Acheampong
Gemma Acheampong ('93)
/ GHA11.75
  
 
4
Hanna Wiss
Hanna Wiss ('91)
/ FIN11.89
  
 
5Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)Randers Freja12.04
  
 
6Mathilde Prietzel NielsenMathilde Prietzel Nielsen Randers Freja12.21
  
 
7Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95)Hvidovre AM12.29
  
 
8
Moa Mattisson
Moa Mattisson ('98)
/ SWE12.30
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +1.9
Vind: +1.9
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF11.59
Q
  
 PB
2
Gemma Acheampong
Gemma Acheampong ('93)
/ GHA11.73
q
  
 
3
Moa Mattisson
Moa Mattisson ('98)
/ SWE12.14
q
  
 =PB
4Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95)Hvidovre AM12.16
q
  
 SB
5Mathilde Prietzel NielsenMathilde Prietzel Nielsen Randers Freja12.21
q
  
 
6Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95)Sparta12.21
  
 
7
Lisa Lilja
Lisa Lilja ('96)
/ SWE12.38
  
 
Indledende 2
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1
Becky Campsall
Becky Campsall ('90)
/ GBR11.72
Q
  
 
2
Hanna Wiss
Hanna Wiss ('91)
/ FIN11.86
q
  
 PB
3Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)Randers Freja11.96
q
  
 PB
4Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)KIF12.24
  
 
K 1500 m    

Finale A

Finale
1Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97)Blovstrød Løverne4:19.43
  
 
2Anna Mark HelwighAnna Mark Helwigh Sparta4:24.35
  
 
3Sophie SøefeldtSophie Søefeldt Sparta4:27.71
  
 PB
4Maria LarsenMaria Larsen ('96)Sparta4:28.28
  
 
6Louise JørgensenLouise Jørgensen ('91)KIF4:33.84
  
 PB
7Marie Holst MørchMarie Holst Mørch ('94)Blovstrød Løverne4:35.51
  
 
8Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)BAC4:35.55
  
 SB
9Julie MathisenJulie Mathisen ('93)AGF Atletik / NOR4:40.39
  
 
Dagmar OlsenDagmar Olsen ('94)Sparta DNF
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: +2.2

Finale A

Finale
Vind: +2.2
1
Lindsay Lindley
Lindsay Lindley ('89)
/ NGR13.06 w
  
 
2
Sydney Griffin
Sydney Griffin ('97)
/ USA13.51 w
  
 
3Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190013.55 w
  
 
6
Cecilia Sandell
Cecilia Sandell ('95)
/ FIN13.99 w
  
 
Mobolaji Adeokun
Mobolaji Adeokun ('94)
/ NGR DNFw
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +1.7
Vind: +1.7
1
Mobolaji Adeokun
Mobolaji Adeokun ('94)
/ NGR13.67
Q
  
 
3Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190013.98
q
  
 
5Thea HaahrThea Haahr ('91)Sparta14.59
  
 
Indledende 2
Vind: +0.3
Vind: +0.3
1
Lindsay Lindley
Lindsay Lindley ('89)
/ NGR13.29
Q
  
 
2
Sydney Griffin
Sydney Griffin ('97)
/ USA13.92
q
  
 
3
Cecilia Sandell
Cecilia Sandell ('95)
/ FIN14.04
q
  
 
5Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)Sparta14.41
  
 
K 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Arna Stefanía Gudmundsdóttir
Arna Stefanía Gudmundsdóttir ('95)
/ ISL56.59
  
 SB
2
Emilia Ankiewicz
Emilia Ankiewicz ('90)
/ POL57.51
  
 
3
Ese Okoro
Ese Okoro ('90)
/ GBR57.81
  
 SB
4Axelle DauwensAxelle Dauwens ('90)Aarhus 1900 / BEL58.03
  
 
5
Aisha Naibe-Wey
Aisha Naibe-Wey ('93)
/ SLE59.14
  
 
6
Meghan Beesley
Meghan Beesley ('89)
/ GBR59.78
  
 
7
Avril Jackson
Avril Jackson ('86)
/ GBR1:00.20
  
 
8Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)Sparta1:00.52
  
 
K Længdespring    

Finale A

Finale
1
Milena Mitkova
Milena Mitkova ('90)
/ BUL6.26
+0.1
  
 
 
6.05
 1.3
  X6.06
 1.3
6.26
 0.1
6.21
 0.4
  X  
2
Rebecca Chapman
Rebecca Chapman ('92)
/ GBR6.23
+0.2
  
 
 
6.23
 0.2
5.94  X6.16
 -0.4
5.98
 1.1
6.12
 1.8
  
3Martha TraoréMartha Traoré ('95)Sparta6.16 w
+2.6
  
 
 
  X6.086.09
 1.9
6.16
 2.6
  X5.97
 0.6
  
4
Anne-Mari Lehtiö
Anne-Mari Lehtiö ('95)
/ FIN6.08
0.0
  
 
 
5.81
 1.4
5.91
 1.2
5.90
 1.3
5.72
 0.7
6.04
 1.0
6.08  
5
Sarah McCarthy
Sarah McCarthy ('95)
/ IRL6.06
-0.3
  
 
6Jessie IpsenJessie Ipsen ('83)KIF5.97
+0.9
  
 SB
7
Lisa Linnell
Lisa Linnell ('91)
/ SWE5.95
0.0
  
 
8
Moa Ullgren
Moa Ullgren ('96)
/ SWE5.83
-0.2
  
 
9
Thilda Särnevång
Thilda Särnevång ('96)
/ SWE5.71 w
+2.6
  
 
K Trespring     

Finale A

Finale
Janne NielsenJanne Nielsen ('93)Aarhus 190013.10
+1.2
  
 
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1
Paulina Guba
Paulina Guba ('91)
/ POL18.24
  
 PB
 
17.4717.82 SB18.24 PB  X  X  X  
3
Agnieszka Maluśkiewicz
Agnieszka Maluśkiewicz ('89)
/ POL16.08
  
 
 
  X  X15.1615.4516.08  X  
4Trine MulbjergTrine Mulbjerg ('90)Sparta15.30
  
 SB
5
Maria Nilsson
Maria Nilsson ('95)
/ SWE14.20
  
 SB
6Thea JensenThea Jensen ('99)Hvidovre AM13.92
  
 PB
7Ayoe Bøgelund RøbelAyoe Bøgelund Røbel ('98)Sparta13.80
  
 
M 100 m    
Vind: +0.6

Finale A

Finale
Vind: +0.6
1Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta10.75
  
 
2Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen Sparta10.96
  
 

Seneste resultater

15.4KøbenhavnForårskast
14.4Rønne800 m testløb
10.4AalborgAAM Stævne 1
10.4EjbyVinterturneringen 4. runde 5 km landevej
10.4VejleKastestævne
9.4EsbjergKaste klubstævne
5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020