Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Vaasa FIN: 7th European Athletics Team Championships, First League, Karl's Stadium 23‐25.6.2017

 

Team Results

After 37/40 events
1TurkeyTUR279
2FinlandFIN274.5
3SwitzerlandSUI265.5
4NorwayNOR252.5
5IrelandIRL213
6PortugalPOR212
7RomaniaROU206
8BelgiumBEL202.5
9BulgariaBUL181
10EstoniaEST178
11DenmarkDEN175.5
12SwedenSWE42
M 100 m    
24.6. Vind: -1.3

Finale A

Finale
24.6.Vind: -1.3
1
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR10.35
  0.120
  1
2
Emre Zafer Barnes
Emre Zafer Barnes ('88)
TUR10.36
  0.150
  2
4
Denis Dimitrov
Denis Dimitrov ('94)
BUL10.56
  0.114
  4
5
Samuli Samuelsson
Samuli Samuelsson ('95)
FIN10.59
  0.130
  5
6
Diogo Antunes
Diogo Antunes ('92)
POR10.64
  0.111
  6
7
Kobe Vleminckx
Kobe Vleminckx ('98)
BEL11.02
  0.153
  7
Pascal Mancini
Pascal Mancini ('89)
SUI DQ
  0.094
  8
Indledende heats23.6.
Indledende 1
23.6. Vind: -0.7
23.6.Vind: -0.7
1
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR10.43
Q
  0.117
 
2
Pascal Mancini
Pascal Mancini ('89)
SUI10.68
Q
  0.110
 
3
Diogo Antunes
Diogo Antunes ('92)
POR10.72
Q
  0.184
 
4
Kobe Vleminckx
Kobe Vleminckx ('98)
BEL10.81
q
  0.107
 
5
Petre Rezmives
Petre Rezmives ('97)
ROU10.84
  0.152
  9
6
Eanna Madden
Eanna Madden ('94)
IRL10.85
  0.131
  10
Indledende 2
23.6. Vind: -0.5
23.6.Vind: -0.5
1
Emre Zafer Barnes
Emre Zafer Barnes ('88)
TUR10.52
Q
  0.181
 
3
Denis Dimitrov
Denis Dimitrov ('94)
BUL10.69
Q
  0.165
 
4
Samuli Samuelsson
Samuli Samuelsson ('95)
FIN10.75
q
  0.155
 
5Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)DEN10.91
  0.191
  11
6
Kaspar Mesila
Kaspar Mesila ('92)
EST10.95
  0.189
  12
M 100 m    
Indledende 1
23.6. Vind: +0.5
23.6.Vind: +0.5
1
Jak Ali Harvey
Jak Ali Harvey ('89)
TUR10.27
  0.182
 
2
Daniel Budin
Daniel Budin ('94)
ROU10.65
  0.233
 
3
Otto Ahlfors
Otto Ahlfors ('94)
FIN10.70
  0.138
 
4
Stephen Gaffney
Stephen Gaffney ('93)
IRL10.74
  0.181
 
5
Carl Emil Kåshagen
Carl Emil Kåshagen ('91)
NOR11.03
  0.188
 SB
6Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)DEN11.08
  0.138
 
Peter AnderssonPeter Andersson ('99)DEN DNS
  
 
Indledende 2
23.6. Vind: +1.8
23.6.Vind: +1.8
1
Ioan Andrei Melnicescu
Ioan Andrei Melnicescu ('96)
ROU10.58
  0.177
 
2
Jonas Tapani Halonen
Jonas Tapani Halonen ('95)
NOR10.64
  0.118
 SB
3
Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen ('98)
NOR10.69
  0.147
 =PB
4
Eetu Rantala
Eetu Rantala ('93)
FIN10.70
  0.195
 
5
Ville Myllymäki
Ville Myllymäki ('90)
FIN10.71
  0.204
 
6
Kayhan Özer
Kayhan Özer ('98)
TUR10.78
  0.197
 
7
Ioan Pitigoi
Ioan Pitigoi ('95)
ROU10.94
  0.118
 
M 200 m    
25.6. Vind: +1.3

Finale A

Finale
25.6.Vind: +1.3
1
Ramil Guliyev
Ramil Guliyev ('90)
TUR20.20
  0.237
  1
2
Alex Wilson
Alex Wilson ('90)
SUI20.55
  0.135
  2
4
David Lima
David Lima ('90)
POR20.87
  0.183
  4
6
Denis Dimitrov
Denis Dimitrov ('94)
BUL21.44
  0.200
  6
7
Ionut Andrei Neagoe
Ionut Andrei Neagoe ('94)
ROU21.51
  0.197
  7
8
Marcus Lawler
Marcus Lawler ('95)
IRL1:23.93
  0.181
  8
Indledende heats23.6.
Indledende 1
23.6. Vind: 0.0
23.6.Vind: 0.0
1
Marcus Lawler
Marcus Lawler ('95)
IRL20.71
Q
  0.139
 PB
3
Ramil Guliyev
Ramil Guliyev ('90)
TUR20.88
Q
  0.165
 
4
Ionut Andrei Neagoe
Ionut Andrei Neagoe ('94)
ROU21.37
q
  0.189
 
5
Øyvind Kjerpeset
Øyvind Kjerpeset ('91)
NOR21.41
  0.160
  9
6Kojo MusahKojo Musah ('96)DEN21.44
  0.181
 PB 11
Indledende 2
23.6. Vind: +1.2
23.6.Vind: +1.2
1
David Lima
David Lima ('90)
POR20.67
Q
  0.140
 =SB
2
Alex Wilson
Alex Wilson ('90)
SUI20.79
Q
  0.143
 
4
Denis Dimitrov
Denis Dimitrov ('94)
BUL21.15
q
  0.163
 
5
Kobe Vleminckx
Kobe Vleminckx ('98)
BEL21.43
  0.144
  10
6
Tony Nõu
Tony Nõu ('98)
EST21.47
  0.154
 PB 12
M 400 m    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Brian Gregan
Brian Gregan ('89)
IRL45.83
  0.149
  1
2
Batuhan Altıntaş
Batuhan Altıntaş ('96)
TUR46.37
  0.156
  2
3
Dylan Borlée
Dylan Borlée ('92)
BEL46.56
  0.145
  3
4
Silvan Lutz
Silvan Lutz ('90)
SUI47.15
  0.143
  4
5
Mauritz Kåshagen
Mauritz Kåshagen ('89)
NOR47.66
  0.138
  5
6
Zeno Moraru
Zeno Moraru ('97)
ROU47.95
  0.179
  6
7
Ricardo Dos Santos
Ricardo Dos Santos ('94)
POR48.19
  0.223
  7
Benjamin Lobo VedelBenjamin Lobo Vedel ('97)DEN DNF
  0.306
  8
Indledende heats23.6.
Indledende 1
23.6.
23.6.
1
Brian Gregan
Brian Gregan ('89)
IRL46.24
Q
  0.139
 
2
Dylan Borlée
Dylan Borlée ('92)
BEL46.77
Q
  0.169
 
3
Mauritz Kåshagen
Mauritz Kåshagen ('89)
NOR47.11
Q
  0.106
 SB
4
Ricardo Dos Santos
Ricardo Dos Santos ('94)
POR47.36
q
  0.250
 
5
Jaak-Heinrich Jagor
Jaak-Heinrich Jagor ('90)
EST47.65
  0.165
 PB 9
Indledende 2
23.6.
23.6.
1Benjamin Lobo VedelBenjamin Lobo Vedel ('97)DEN46.37
Q
  0.161
 
2
Batuhan Altıntaş
Batuhan Altıntaş ('96)
TUR47.13
Q
  0.156
 
3
Silvan Lutz
Silvan Lutz ('90)
SUI47.16
Q
  0.189
 
4
Zeno Moraru
Zeno Moraru ('97)
ROU47.59
q
  0.234
 
5
Erik Back
Erik Back ('94)
FIN48.36
  0.155
  11
6
Borislav Tonev
Borislav Tonev ('93)
BUL49.28
  0.179
  12
M 800 m    
25.6.

Finale A

Finale
25.6.
1
Mark English
Mark English ('93)
IRL1:49.02
  
  1
2Andreas BubeAndreas Bube ('87)DEN1:49.14
  
  2
4
Andreas Roth
Andreas Roth ('93)
NOR1:50.19
  
  4
5
Levent Ateş
Levent Ateş ('91)
TUR1:50.21
  
  5
6
Ismael Debjani
Ismael Debjani ('90)
BEL1:51.01
  
  6
7
Hugo Santacruz
Hugo Santacruz ('88)
SUI1:51.34
  
  7
8
Rasmus Kisel
Rasmus Kisel ('96)
EST1:52.02
  
 SB 8
9
Ville Lampinen
Ville Lampinen ('94)
FIN1:52.39
  
  9
10
Emanuel Rolim
Emanuel Rolim ('93)
POR1:52.45
  
  10
11
Valentin Voicu
Valentin Voicu ('93)
ROU1:53.87
  
  11
12
Nikolai Parvanov
Nikolai Parvanov ('92)
BUL1:55.41
  
  12
M 1500 m    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Peter Callahan
Peter Callahan ('91)
BEL3:59.09
  
  1
2
Levent Ateş
Levent Ateş ('91)
TUR4:00.13
  
  2
3
Andreas Almgren
Andreas Almgren ('95)
SWE4:00.38
  
 SB 3
4Nick JensenNick Jensen ('91)DEN4:00.60
  
  4
5
Paul Robinson
Paul Robinson ('91)
IRL4:00.62
  
  5
6
Nikolai Parvanov
Nikolai Parvanov ('92)
BUL4:01.09
  
  6
7
Samu Mikkonen
Samu Mikkonen ('96)
FIN4:01.10
  
  7
8
Nicolae Marian Coman
Nicolae Marian Coman ('96)
ROU4:01.54
  
  8
9
Tom Erling Kårbø
Tom Erling Kårbø ('89)
NOR4:02.18
  
 SB 9
10
Jan Hochstrasser
Jan Hochstrasser ('88)
SUI4:02.27
  
  10
11
Emanuel Rolim
Emanuel Rolim ('93)
POR4:31.85
  
  11
Kaur Kivistik
Kaur Kivistik ('91)
EST DQ
  
 
M 3000 m    
25.6.

Finale A

Finale
25.6.
1
Ali Kaya
Ali Kaya ('94)
TUR7:59.54
  
 SB 1
2
Per Svela
Per Svela ('92)
NOR8:02.17
  
  2
3
Jonas Raess
Jonas Raess ('94)
SUI8:07.96
  
  3
4
John Travers
John Travers ('91)
IRL8:10.86
  
 SB 4
6
Laviniu Madalin Chis
Laviniu Madalin Chis ('97)
ROU8:18.81
  
  6
7Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)DEN8:26.01
  
  7
8
Martti Siikaluoma
Martti Siikaluoma ('92)
FIN8:26.93
  
  8
9
Dieter Kersten
Dieter Kersten ('96)
BEL8:27.14
  
  9
10
Yolo Nikolov
Yolo Nikolov ('84)
BUL8:30.28
  
 SB 10
11
Olavi Allase
Olavi Allase ('93)
EST8:38.90
  
 PB 11
Hélio Gomes
Hélio Gomes ('84)
POR7:55.94 DQ IAAF Rule 32.2.a
  
 
M 5000 m    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Ali Kaya
Ali Kaya ('94)
TUR13:36.75
  
  1
2
Julien Wanders
Julien Wanders ('96)
SUI13:56.34
  
  2
4
Samuel Barata
Samuel Barata ('93)
POR14:06.62
  
 SB 4
5
Per Svela
Per Svela ('92)
NOR14:06.63
  
  5
6
Jean-Pierre Weerts
Jean-Pierre Weerts ('86)
BEL14:09.31
  
  6
7
Nicolae Alexandru Soare
Nicolae Alexandru Soare ('91)
ROU14:09.94
  
 SB 7
8
Arttu Vattulainen
Arttu Vattulainen ('91)
FIN14:24.23
  
  8
9
Mark Christie
Mark Christie ('85)
IRL14:25.14
  
  9
10
Yolo Nikolov
Yolo Nikolov ('84)
BUL14:27.53
  
 SB 10
11Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)DEN14:52.02
  
  11
12
Allar Lamp
Allar Lamp ('91)
EST15:46.40
  
 SB 12
M 3000 m forh.    
25.6.

Finale A

Finale
25.6.
1Ole HesselbjergOle Hesselbjerg ('90)DEN8:37.02
  
  1
2
Mitko Tsenov
Mitko Tsenov ('93)
BUL8:37.47
  
  2
3
Topi Raitanen
Topi Raitanen ('96)
FIN8:39.89
  
 PB 3
4
Kaur Kivistik
Kaur Kivistik ('91)
EST8:41.22
  
 SB 4
5
Tom Erling Kårbø
Tom Erling Kårbø ('89)
NOR8:45.87
  
  5
6
Luís Miguel Borges
Luís Miguel Borges ('94)
POR8:49.67
  
  6
7
Aras Kaya
Aras Kaya ('94)
TUR8:50.09
  
  7
9
Catalin Constantin Atanasoaei
Catalin Constantin Atanasoaei ('93)
ROU8:58.95
  
 SB 9
10
Christoph Graf
Christoph Graf ('93)
SUI9:11.21
  
  10
11
David Flynn
David Flynn ('89)
IRL9:12.70
  
 SB 11
12
Francois Dupont
Francois Dupont ('85)
BEL9:16.87
  
  12
M 110 m hæk    
25.6. Vind: -0.2

Finale A

Finale
25.6.Vind: -0.2
1Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)DEN13.64
  0.173
  1
2
Elmo Lakka
Elmo Lakka ('93)
FIN13.86
  0.127
  2
3
Helio Vaz
Helio Vaz ('91)
POR14.23
  0.114
 PB 3
4
Cosmin Ilie Dumitrache
Cosmin Ilie Dumitrache ('94)
ROU14.25
  0.166
  4
5
Tobias Furer
Tobias Furer ('87)
SUI14.25
  0.189
  5
6
Dario De Borger
Dario De Borger ('92)
BEL14.25
  0.180
  6
7
Johannes Treiel
Johannes Treiel ('98)
EST14.26
  0.177
 PB 7
Indledende heats23.6.
Indledende 1
23.6. Vind: -0.3
23.6.Vind: -0.3
1
Elmo Lakka
Elmo Lakka ('93)
FIN14.20
Q
  0.173
 
2
Helio Vaz
Helio Vaz ('91)
POR14.51
Q
  0.127
 
3
Johannes Treiel
Johannes Treiel ('98)
EST14.62
Q
  0.193
 
4
Stanislav Stankov
Stanislav Stankov ('99)
BUL14.93
  0.229
  9
5
Tolga Yilmaz
Tolga Yilmaz ('94)
TUR15.09
  0.181
  10
Ben Reynolds
Ben Reynolds ('90)
IRL DQ
  
 
Indledende 2
23.6. Vind: +2.0
23.6.Vind: +2.0
1Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)DEN13.68
Q
  0.162
 
2
Dario De Borger
Dario De Borger ('92)
BEL14.04
Q
  0.192
 
4
Tobias Furer
Tobias Furer ('87)
SUI14.26
q
  0.187
 
5
Cosmin Ilie Dumitrache
Cosmin Ilie Dumitrache ('94)
ROU14.69
q
  0.152
 
6
Jonas Tapani Halonen
Jonas Tapani Halonen ('95)
NOR15.37
  0.122
 PB 11
M 400 m hæk    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR48.46
  0.155
  1
2
Yasmani Copello
Yasmani Copello ('87)
TUR49.17
  0.176
  2
3
Kariem Hussein
Kariem Hussein ('89)
SUI49.30
  0.142
  3
4
Rasmus Mägi
Rasmus Mägi ('92)
EST49.53
  0.120
  4
5
Thomas Barr
Thomas Barr ('92)
IRL49.73
  0.229
  5
6
Oskari Mörö
Oskari Mörö ('93)
FIN50.38
  0.186
 SB 6
7
Dylan Owusu
Dylan Owusu ('97)
BEL52.27
  0.254
  7
8
Diogo Mestre
Diogo Mestre ('95)
POR1:06.70
  0.208
  8
Indledende heats23.6.
Indledende 1
23.6.
23.6.
1
Kariem Hussein
Kariem Hussein ('89)
SUI49.73
Q
  0.110
 
2
Rasmus Mägi
Rasmus Mägi ('92)
EST49.92
Q
  0.146
 
3
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR50.25
Q
  0.145
 
4
Dylan Owusu
Dylan Owusu ('97)
BEL52.20
q
  0.272
 
5
Attila Nagy
Attila Nagy ('88)
ROU53.30
  0.155
  11
6
Nikolai Nikolov
Nikolai Nikolov ('96)
BUL53.82
  0.225
  12
Indledende 2
23.6.
23.6.
1
Thomas Barr
Thomas Barr ('92)
IRL50.49
Q
  0.206
 
2
Yasmani Copello
Yasmani Copello ('87)
TUR50.61
Q
  0.220
 
3
Oskari Mörö
Oskari Mörö ('93)
FIN51.26
Q
  0.148
 
4
Diogo Mestre
Diogo Mestre ('95)
POR52.00
q
  0.176
 
5Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)DEN52.25
  0.127
  9
M Højdespring    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Tihomir Ivanov
Tihomir Ivanov ('94)
BUL2.30
  
 PB 1
 
2.10
  O
2.15
  O
2.19
  O
2.23
  O
2.26
  XP
2.28 SB
  O
2.30 PB
XXO
2.33
  XP
2
Samuli Eriksson
Samuli Eriksson ('95)
FIN2.15
  
 =SB 2
 
2.05
  O
2.15 =SB
  O
2.19
XXX
     
3
Paulo Conceição
Paulo Conceição ('93)
POR2.15
  
  3
 
1.95
  O
2.05
  O
2.10
 XO
2.15
  O
2.19
XXX
   
5
Alperen Acet
Alperen Acet ('98)
TUR2.15
  
  5
 
2.00
  O
2.05
  O
2.10
  O
2.15
 XO
2.19
XXX
   
6
Dan Claudiu Lăzărică
Dan Claudiu Lăzărică ('92)
ROU2.15
  
  6
 
2.00
 XO
2.05
  O
2.10
  O
2.15
 XO
2.19
  XX
   
8
Kristoffer Nilsen
Kristoffer Nilsen ('89)
NOR2.10
  
 =SB 8
 
1.95
  O
2.00
 XO
2.05
  O
2.10 =SB
  O
2.15
XXX
   
9
Karl Lumi
Karl Lumi ('85)
EST2.10
  
  9
 
2.00
  O
2.05
  O
2.10
 XO
2.15
XXX
    
10
Ryan Carthy Walsh
Ryan Carthy Walsh ('99)
IRL2.10
  
 =PB 10
 
1.95
  O
2.00
  O
2.05
  O
2.10 =PB
XXO
2.15
  XX
   
11
Bram Ghuys
Bram Ghuys ('93)
BEL2.10
  
  11
 
2.00
  O
2.05
 XO
2.10
XXO
2.15
  X
    
12
Roman Sieber
Roman Sieber ('92)
SUI2.00
  
  12
 
1.95
  O
2.00
 XO
2.05
XXP
2.10
  X
    
M Stangspring    
25.6.

Finale A

Finale
25.6.
1
Diogo Ferreira
Diogo Ferreira ('90)
POR5.45
  
  1
 
5.10
  O
5.30
  O
5.45
  O
5.55
XXX
    
2
Eirik Greibrokk Dolve
Eirik Greibrokk Dolve ('95)
NOR5.30
  
  2
 
5.10
  O
5.30
  O
5.45
XXP
5.55
  X
    
3
Urho Kujanpää
Urho Kujanpää ('97)
FIN5.30
  
 =PB 3
 
5.10
 XO
5.30 =PB
 XO
5.45
  XX
     
4Rasmus Wejnold JørgensenRasmus Wejnold Jørgensen ('89)DEN5.10
  
  4
 
5.10
  O
5.30
XXX
      
6
Umit Sungur
Umit Sungur ('94)
TUR5.10
  
  6
 
4.90
  O
5.10
 XO
5.30
XXX
     
7
Dominik Alberto
Dominik Alberto ('92)
SUI5.10
  
  7
 
4.70
  O
4.90
 XO
5.10
 XO
5.30
  XX
    
8
Andrei Razvan Deliu
Andrei Razvan Deliu ('93)
ROU4.90
  
  8
 
4.50
 XO
4.70
  O
4.90
  O
5.10
XXX
    
9
Robin Nool
Robin Nool ('98)
EST4.90
  
  9
 
4.90
 XO
5.10
XXX
      
10
Sean Roth
Sean Roth ('98)
IRL4.70
  
  10
 
4.50
  O
4.70
  O
4.90
XXX
     
11
Plamen Piskov
Plamen Piskov ('92)
BUL4.70
  
  11
 
4.50
  O
4.70
 XO
4.90
XXX
     
Niels PittomvilsNiels Pittomvils ('92)BEL NH
  
 
 
4.90
XXX
       
M Længdespring    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
2
Kristian Pulli
Kristian Pulli ('94)
FIN7.76
+1.6
  
  2
 
7.70
 -1.4
7.63
 2.3
7.56
 3.8
7.76
 1.6
    
3
Ingar Kiplesund
Ingar Kiplesund ('96)
NOR7.74
+1.4
  
 SB 3
 
7.59
 -0.2
7.67
 -0.4
  X
 1.6
7.74 SB
 1.4
    
4
Adam McMullen
Adam McMullen ('90)
IRL7.64
+1.8
  
  4
 
7.63
 -1.0
  X
 3.3
7.42
 1.2
7.64
 1.8
    
5
Marcos Chuva
Marcos Chuva ('89)
POR7.59
+2.0
  
  5
 
7.46
 0.5
7.14
 1.5
7.59
 2.0
     
6
Cedric Nolf
Cedric Nolf ('89)
BEL7.53 w
+2.3
  
  6
 
7.53
 2.3
  X
 1.2
7.44
 2.5
     
7
Alper Kulaksız
Alper Kulaksız ('92)
TUR7.43
+0.7
  
  7
 
7.43
 0.7
7.41
 1.7
7.23
 1.7
     
8
Benjamin Gföhler
Benjamin Gföhler ('94)
SUI7.37 w
+2.1
  
  8
 
7.37
 2.1
  X
 1.0
  X
 3.0
     
9
Hans-Christian Hausenberg
Hans-Christian Hausenberg ('98)
EST7.34
+1.3
  
  9
 
7.34
 1.3
  X
 0.3
  X
 0.7
     
10
Adrian Vasile
Adrian Vasile ('86)
ROU7.28
-0.1
  
  10
 
7.12
 1.7
  X
 3.5
7.28
 -0.1
     
11
Daniel Ankov
Daniel Ankov ('95)
BUL7.19
+0.6
  
  11
 
6.86
 -1.2
7.19
 0.6
7.12
 1.5
     
12Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)DEN3.54
-0.3
  
  12
 
3.54
 -0.3
  –  –     
M Trespring    
25.6.

Finale A

Finale
25.6.
1
Simo Lipsanen
Simo Lipsanen ('95)
FIN16.75
+1.2
  
  1
 
16.02
 1.3
16.47
 1.4
16.75
 1.2
16.56
 0.5
    
2
Georgi Tsonov
Georgi Tsonov ('93)
BUL16.24
+1.1
  
  2
 
  X
 0.5
16.24
 1.1
  X
 1.6
15.28
 0.9
    
3
Nils Wicki
Nils Wicki ('87)
SUI15.70 w
+2.5
  
  3
 
15.60
 1.5
15.70
 2.5
14.18
 1.8
  X
 0.9
    
4
Musa Tüzen
Musa Tüzen ('94)
TUR15.65
-0.7
  
  4
 
15.51
 0.9
15.65
 -0.7
15.55
 -2.3
15.55
 0.6
    
6Peder P. NielsenPeder P. Nielsen ('88)DEN15.55
+1.7
  
 SB 6
 
15.55 SB
 1.7
  X
 0.1
  X
 2.0
     
7
Igor Syunin
Igor Syunin ('90)
EST15.53
-2.1
  
  7
 
15.53
 -2.1
  X
 0.8
  X
 2.2
     
8
Leopold Kapata
Leopold Kapata ('92)
BEL15.36
+1.0
  
  8
 
15.36
 1.0
15.17
 0.7
15.04
 -0.2
     
9
Denis Finnegan
Denis Finnegan ('86)
IRL15.12
+0.6
  
  9
 
15.12
 0.6
  X
 0.5
14.93
 -0.2
     
10
Alexandru Gheorghe Tache
Alexandru Gheorghe Tache ('98)
ROU14.79
+0.8
  
  10
 
  X
 2.1
14.79
 0.8
14.58
 0.5
     
11
Jesper Vestbø
Jesper Vestbø ('92)
NOR14.67
+0.1
  
  11
 
14.46
 -1.5
14.66
 1.9
14.67
 0.1
     
Ricardo Jaquite
Ricardo Jaquite ('89)
POR15.32 DQ IAAF Rule 32.2.a
+0.9
  
 
 
14.89
 0.4
15.32
 0.9
15.09
 -1.0
     
M Kuglestød 7.26 kg    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
2
Osman Can Özdeveci
Osman Can Özdeveci ('95)
TUR19.27
  
  2
 
19.0519.2718.91  X    
3
Arttu Kangas
Arttu Kangas ('93)
FIN19.25
  
  3
 
18.9318.7319.25  X    
4
Georgi Ivanov
Georgi Ivanov ('85)
BUL19.10
  
  4
 
19.1018.89  X  X    
5
Andrei Gag
Andrei Gag ('91)
ROU18.86
  
  5
 
18.69  X18.86     
6
Philip Milanov
Philip Milanov ('91)
BEL18.33
  
 PB 6
 
17.44 SB17.68 SB18.33 PB     
8
Sven Martin Skagestad
Sven Martin Skagestad ('95)
NOR17.99
  
 SB 8
 
16.67 SB16.89 SB17.99 SB     
9
Jander Heil
Jander Heil ('97)
EST17.26
  
  9
 
16.90  X17.26     
10
Gregori Ott
Gregori Ott ('94)
SUI17.26
  
  10
 
16.5217.2616.12     
11
Seán Breathnach
Seán Breathnach ('79)
IRL16.34
  
  11
 
  X  X16.34     
12Andreas Høyby EllegaardAndreas Høyby Ellegaard ('93)DEN15.61
  
 =SB 12
 
14.72 =SB15.08 SB15.61 SB     
M Diskoskast 2.0 kg    
25.6.

Finale A

Finale
25.6.
2
Philip Milanov
Philip Milanov ('91)
BEL63.27
  
  2
 
  X  X56.2863.27    
3
Sven Martin Skagestad
Sven Martin Skagestad ('95)
NOR61.35
  
  3
 
58.62  X  X61.35    
4
Pyry Niskala
Pyry Niskala ('90)
FIN57.07
  
  4
 
52.7056.43  X57.07    
5
Alin Alexandru Firfirica
Alin Alexandru Firfirica ('95)
ROU55.97
  
  5
 
50.53  X55.97     
6Andreas Høyby EllegaardAndreas Høyby Ellegaard ('93)DEN53.29
  
  6
 
53.29  X53.24     
7
Colin Quirke
Colin Quirke ('90)
IRL53.02
  
  7
 
52.64  X53.02     
8
Märt Israel
Märt Israel ('83)
EST52.38
  
  8
 
  X48.6752.38     
9
Talat Erdoğan
Talat Erdoğan ('87)
TUR51.80
  
  9
 
51.2151.6451.80     
10
Rosen Karamfilov
Rosen Karamfilov ('89)
BUL51.51
  
  10
 
50.8751.5148.13     
11
Francisco Belo
Francisco Belo ('91)
POR50.96
  
  11
 
46.35  X50.96     
12
Lukas Jost
Lukas Jost ('89)
SUI49.65
  
  12
 
48.5649.1949.65     
M Hammerkast 7.26 kg    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
David Söderberg
David Söderberg ('79)
FIN72.36
  
  1
 
70.2672.3668.95  X    
2
Eşref Apak
Eşref Apak ('82)
TUR71.53
  
  2
 
71.53  X  X  X    
3
Eivind Henriksen
Eivind Henriksen ('90)
NOR71.33
  
  3
 
  X69.9371.33  X    
5
Aykhan Apti
Aykhan Apti ('93)
BUL69.24
  
  5
 
69.2468.2767.12     
6
Dempsey McGuigan
Dempsey McGuigan ('93)
IRL65.72
  
  6
 
65.72  X64.16     
7
António Vital e Silva
António Vital e Silva ('88)
POR64.24
  
  7
 
64.24  X  X     
8
Genro Paas
Genro Paas ('79)
EST60.96
  
  8
 
  X57.8760.96     
9
Martin Bingisser
Martin Bingisser ('83)
SUI60.34
  
 SB 9
 
  X58.4960.34 SB     
10Taj MurmannTaj Murmann ('89)DEN58.71
  
  10
 
58.7156.79  X     
11
Florin Asmarandei
Florin Asmarandei ('89)
ROU58.57
  
  11
 
58.57  X58.24     
12
Remi Malengreaux
Remi Malengreaux ('95)
BEL55.36
  
  12
 
  X30.4055.36     
M Spydkast 800 gram    
25.6.

Finale A

Finale
25.6.
1
Tero Pitkämäki
Tero Pitkämäki ('82)
FIN88.27
  
 SB 1
 
  X83.3188.27 SB  X    
2
Magnus Kirt
Magnus Kirt ('90)
EST83.60
  
  2
 
77.5283.6076.0080.71    
3
Alexandru Novac
Alexandru Novac ('97)
ROU81.53
  
  3
 
  X75.8181.5379.57    
5
Emin Öncel
Emin Öncel ('97)
TUR76.75
  
  5
 
72.1976.7574.81     
6
Mark Slavov
Mark Slavov ('94)
BUL69.44
  
  6
 
  X63.9169.44     
7
Timothy Herman
Timothy Herman ('90)
BEL68.96
  
  7
 
  X68.2968.96     
8
Gardar Johann Fridriksson
Gardar Johann Fridriksson ('94)
NOR65.54
  
  8
 
60.3765.5463.38     
9
Laurent Carron
Laurent Carron ('94)
SUI65.34
  
  9
 
62.7765.3461.85     
10
Stephen Rice
Stephen Rice ('96)
IRL63.17
  
  10
 
63.1762.32  X     
11Andreas BertelsenAndreas Bertelsen ('94)DEN62.87
  
  11
 
62.8757.5555.43     
12
Mário Marques
Mário Marques ('93)
POR61.75
  
  12
 
61.1961.7558.88     
M 4 x 400 m stafet    
Finale B
25.6.
25.6.
2
 
  
IRL3:05.08
  
  2
  Christopher O'Donnell, Brian Gregan, Thomas Barr, Mark English
K 100 m    
24.6. Vind: -1.2

Finale A

Finale
24.6.Vind: -1.2
1
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI11.45
  0.157
  1
2
Amy Foster
Amy Foster ('88)
IRL11.70
  0.113
  2
3
Lorène Dorcas Bazolo
Lorène Dorcas Bazolo ('83)
POR11.74
  0.153
  3
4
Anniina Kortetmaa
Anniina Kortetmaa ('95)
FIN11.78
  0.116
  4
5Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)DEN11.79
  0.188
  5
6
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR11.94
  0.129
  6
7
Mizgin Ay
Mizgin Ay 
TUR11.98
  0.217
  7
8
Irene Ekelund
Irene Ekelund ('97)
SWE12.07
  0.247
  8
Indledende heats23.6.
Indledende 1
23.6. Vind: -0.6
23.6.Vind: -0.6
1
Lorène Dorcas Bazolo
Lorène Dorcas Bazolo ('83)
POR11.72
Q
  0.192
 
2Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)DEN11.84
Q
  0.193
 
3
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR11.90
Q
  0.203
 
4
Imke Vervaet
Imke Vervaet ('93)
BEL11.97
  0.174
  9
5
Maarja Kalev
Maarja Kalev ('90)
EST12.05
  0.122
  11
Ivet Lalova-Collio
Ivet Lalova-Collio ('84)
BUL DQ
  0.014
 
Indledende 2
23.6. Vind: +0.8
23.6.Vind: +0.8
1
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI11.55
Q
  0.231
 
2
Amy Foster
Amy Foster ('88)
IRL11.59
Q
  0.179
 
3
Anniina Kortetmaa
Anniina Kortetmaa ('95)
FIN11.69
Q
  0.142
 SB
4
Mizgin Ay
Mizgin Ay 
TUR11.85
q
  0.239
 
6
Marina Andreea Baboi
Marina Andreea Baboi ('99)
ROU12.01
  0.167
  10
K 100 m    
Indledende 1
23.6. Vind: +0.2
23.6.Vind: +0.2
1
Manon Depuydt
Manon Depuydt ('97)
BEL11.75
  0.138
 SB
2
Niamh Whelan
Niamh Whelan ('90)
IRL11.77
  0.116
 
3
Andreea Grecu
Andreea Grecu ('94)
ROU11.95
  0.240
 
4Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)DEN11.97
  0.142
 
5
Christine Bjelland Jensen
Christine Bjelland Jensen ('94)
NOR12.02
  0.119
 
Ana Maria Rosianu
Ana Maria Rosianu ('93)
ROU DQ
  0.098
 
Indledende 2
23.6. Vind: +1.3
23.6.Vind: +1.3
1
Ciara Neville
Ciara Neville ('99)
IRL11.70
  0.137
 
2
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR11.77
  0.151
 
3Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)DEN11.98
  0.267
 PB
4
Camille Laus
Camille Laus ('93)
BEL12.07
  0.258
 
5
Roxana Ene
Roxana Ene ('95)
ROU12.18
  0.187
 
K 200 m    
25.6. Vind: -1.3

Finale A

Finale
25.6.Vind: -1.3
1
Ivet Lalova-Collio
Ivet Lalova-Collio ('84)
BUL23.33
  0.131
  1
2
Cornelia Halbheer
Cornelia Halbheer ('92)
SUI23.76
  0.209
  2
3
Lorène Dorcas Bazolo
Lorène Dorcas Bazolo ('83)
POR23.76
  0.148
  3
4
Hanna-Maari Latvala
Hanna-Maari Latvala ('87)
FIN24.08
  0.158
 SB 4
5
Cynthia Bolingo Mbongo
Cynthia Bolingo Mbongo ('93)
BEL24.24
  0.164
  5
6
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR24.29
  0.207
  6
7
Phil Healy
Phil Healy ('94)
IRL24.32
  0.145
  7
8
Mizgin Ay
Mizgin Ay 
TUR24.43
  0.210
  8
Indledende heats23.6.
Indledende 1
23.6. Vind: 0.0
23.6.Vind: 0.0
1
Ivet Lalova-Collio
Ivet Lalova-Collio ('84)
BUL23.68
Q
  0.179
 
3
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR23.97
Q
  0.130
 
4
Cynthia Bolingo Mbongo
Cynthia Bolingo Mbongo ('93)
BEL24.03
q
  0.141
 
5
Phil Healy
Phil Healy ('94)
IRL24.18
q
  0.125
 
6
Camelia Florina Gal
Camelia Florina Gal ('92)
ROU24.40
  0.158
  9
Indledende 2
23.6. Vind: -0.4
23.6.Vind: -0.4
1
Lorène Dorcas Bazolo
Lorène Dorcas Bazolo ('83)
POR23.62
Q
  0.135
 
2
Cornelia Halbheer
Cornelia Halbheer ('92)
SUI23.86
Q
  0.159
 
3
Hanna-Maari Latvala
Hanna-Maari Latvala ('87)
FIN24.42
Q
  0.152
 SB
5
Õilme Võro
Õilme Võro ('96)
EST24.53
  0.127
  11
6Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95)DEN24.98
  0.188
  12
K 400 m    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Léa Sprunger
Léa Sprunger ('90)
SUI51.61
  0.241
  1
2
Bianca Răzor
Bianca Răzor ('94)
ROU52.22
  0.193
  2
3
Cátia Azevedo
Cátia Azevedo ('94)
POR52.76
  0.319
  3
4
Margo Van Puyvelde
Margo Van Puyvelde ('95)
BEL53.68
  0.190
  4
5
Sinead Denny
Sinead Denny ('91)
IRL53.76
  0.162
  5
6
Line Kloster
Line Kloster ('90)
NOR54.11
  0.148
  6
8
Nadezhda Racheva
Nadezhda Racheva ('91)
BUL55.28
  0.241
  8
Indledende heats23.6.
Indledende 1
23.6.
23.6.
1
Léa Sprunger
Léa Sprunger ('90)
SUI53.12
Q
  0.206
 
2
Sinead Denny
Sinead Denny ('91)
IRL54.14
Q
  0.132
 
3
Line Kloster
Line Kloster ('90)
NOR54.47
Q
  0.127
 
4
Eveliina Määttänen
Eveliina Määttänen ('95)
FIN55.03
  0.161
 SB 9
5
Emel Şanlı
Emel Şanlı ('93)
TUR56.29
  0.335
  11
6Freja WærnessFreja Wærness DEN56.38
  0.134
 PB 12
Indledende 2
23.6.
23.6.
1
Cátia Azevedo
Cátia Azevedo ('94)
POR53.23
Q
  0.270
 
2
Bianca Răzor
Bianca Răzor ('94)
ROU53.26
Q
  0.183
 
3
Margo Van Puyvelde
Margo Van Puyvelde ('95)
BEL53.91
Q
  0.177
 
5
Nadezhda Racheva
Nadezhda Racheva ('91)
BUL54.96
q
  0.211
 PB
6
Piibe Kirke Aljas
Piibe Kirke Aljas 
EST56.01
  0.220
  10
K 800 m    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
2
Selina Büchel
Selina Büchel ('91)
SUI2:02.85
  
  2
3
Hedda Hynne
Hedda Hynne ('90)
NOR2:03.68
  
  3
4
Liina Tšernov
Liina Tšernov ('87)
EST2:06.45
  
 SB 4
6
Claire Mooney
Claire Mooney ('92)
IRL2:07.05
  
  6
7Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)DEN2:08.43
  
  7
11
Monika Georgieva
Monika Georgieva ('94)
BUL2:10.06
  
  9
12
Riet Vanfleteren
Riet Vanfleteren ('91)
BEL2:12.18
  
  10
Meryem Akdağ
Meryem Akdağ ('92)
TUR DQ
  
 
Florina Pierdevară
Florina Pierdevară ('90)
ROU DQ
  
 
K 1500 m    
25.6.

Finale A

Finale
25.6.
1
Claudia Bobocea
Claudia Bobocea ('92)
ROU4:14.50
  
  1
3
Meryem Akdağ
Meryem Akdağ ('92)
TUR4:16.60
  
  3
4Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97)DEN4:17.08
  
  4
6
Sofie Van Accom
Sofie Van Accom ('89)
BEL4:17.90
  
  6
7
Karoline Bjerkeli Grøvdal
Karoline Bjerkeli Grøvdal ('90)
NOR4:18.24
  
  7
9
Emma Mitchell
Emma Mitchell ('93)
IRL4:19.20
  
 SB 9
10
Liina Tšernov
Liina Tšernov ('87)
EST4:25.44
  
  10
11
Stefanie Barmet
Stefanie Barmet ('92)
SUI4:28.90
  
  11
12
Silviya Georgieva
Silviya Georgieva ('99)
BUL4:29.09
  
 PB 12
K 3000 m    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
2
Delia Sclabas
Delia Sclabas 
SUI9:09.33
  
 PB 2
3
Özlem Kaya
Özlem Kaya ('90)
TUR9:12.09
  
 SB 3
4
Shona Heaslip
Shona Heaslip ('94)
IRL9:15.32
  
 PB 4
5
Kristine Eikrem Engeset
Kristine Eikrem Engeset ('88)
NOR9:16.35
  
 SB 5
6
Lisa Rooms
Lisa Rooms ('96)
BEL9:22.03
  
  6
7
Karin Storbacka
Karin Storbacka ('87)
FIN9:22.16
  
  7
8
Dilyana Minkina
Dilyana Minkina ('97)
BUL9:28.93
  
 PB 8
9
Andreea Alina Piscu
Andreea Alina Piscu ('96)
ROU9:31.69
  
 PB 9
10
Susana Godinho
Susana Godinho ('92)
POR9:36.50
  
 PB 10
11Line K SchulzLine K Schulz ('96)DEN9:48.55
  
 SB 11
12
Kelly Nevolihhin
Kelly Nevolihhin ('92)
EST10:03.22
  
 PB 12
K 5000 m    
25.6.

Finale A

Finale
25.6.
1
Fabienne Schlumpf
Fabienne Schlumpf ('90)
SUI15:47.29
  
 PB 1
3
Esma Aydemir
Esma Aydemir ('92)
TUR15:50.23
  
 SB 3
5
Camilla Richardsson
Camilla Richardsson ('93)
FIN15:59.26
  
 SB 5
6
AnnMarie McGlynn
AnnMarie McGlynn ('80)
IRL16:03.64
  
 PB 6
7Simone GladSimone Glad ('90)DEN16:06.17
  
 PB 7
8
Kristine Eikrem Engeset
Kristine Eikrem Engeset ('88)
NOR16:27.40
  
 SB 8
9
Daniela Cunha
Daniela Cunha ('90)
POR16:40.63
  
 SB 9
10
Hanne Verbruggen
Hanne Verbruggen ('93)
BEL16:57.97
  
  10
11
Militsa Mircheva
Militsa Mircheva ('94)
BUL17:01.32
  
  11
12
Lily Luik
Lily Luik ('85)
EST17:02.32
  
 SB 12
K 3000 m forh.    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Fabienne Schlumpf
Fabienne Schlumpf ('90)
SUI9:38.08
  
  1
2Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97)DEN9:39.72
  
  2
3
Tuğba Güvenç
Tuğba Güvenç ('94)
TUR9:41.03
  
  3
4
Camilla Richardsson
Camilla Richardsson ('93)
FIN9:50.79
  
  4
6
Ancuţa Bobocel
Ancuţa Bobocel ('87)
ROU10:08.03
  
 SB 6
7
Kerry O'Flaherty
Kerry O'Flaherty ('81)
IRL10:11.88
  
  7
8
Joana Soares
Joana Soares ('93)
POR10:28.27
  
  8
9
Maria Sagnes Wågan
Maria Sagnes Wågan ('92)
NOR10:37.20
  
 PB 9
10
Radosveta Simeonova
Radosveta Simeonova ('93)
BUL10:39.77
  
 PB 10
11
Elke Godden
Elke Godden ('96)
BEL11:06.88
  
  11
12
Olga Andrejeva
Olga Andrejeva ('85)
EST12:03.96
  
  12
K 100 m hæk 84.0 cm    
25.6. Vind: +0.4

Finale A

Finale
25.6.Vind: +0.4
1
Noemi Zbären
Noemi Zbären ('94)
SUI13.28
  0.159
  1
2
Grit Šadeiko
Grit Šadeiko ('89)
EST13.32
  0.132
  2
3
Anne Zagré
Anne Zagré ('90)
BEL13.36
  0.184
  3
4
Anamaria Nesteriuc
Anamaria Nesteriuc ('93)
ROU13.57
  0.199
  4
6
Lotta Harala
Lotta Harala ('92)
FIN13.62
  0.141
  6
7
Agathe Holtan Wathne
Agathe Holtan Wathne ('94)
NOR13.68
  0.114
  7
8
Sarah Lavin
Sarah Lavin ('94)
IRL13.84
  0.170
  8
Indledende heats23.6.
Indledende 1
23.6. Vind: -0.4
23.6.Vind: -0.4
1
Noemi Zbären
Noemi Zbären ('94)
SUI13.30
Q
  0.151
 
2
Lotta Harala
Lotta Harala ('92)
FIN13.57
Q
  0.138
 
4
Agathe Holtan Wathne
Agathe Holtan Wathne ('94)
NOR13.67
q
  0.116
 PB
5
Sarah Lavin
Sarah Lavin ('94)
IRL13.69
q
  0.143
 
6
Elena Miteva
Elena Miteva ('92)
BUL14.45
  0.178
  11
Indledende 2
23.6. Vind: -0.9
23.6.Vind: -0.9
1
Anamaria Nesteriuc
Anamaria Nesteriuc ('93)
ROU13.49
Q
  0.192
 
2
Anne Zagré
Anne Zagré ('90)
BEL13.49
Q
  0.153
 
3
Grit Šadeiko
Grit Šadeiko ('89)
EST13.65
Q
  0.160
 
4
Lecabela Quaresma
Lecabela Quaresma ('89)
POR14.05
  0.184
  9
5
Nevin Yanıt
Nevin Yanıt ('86)
TUR14.23
  0.183
  10
6Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)DEN14.77
  0.216
  12
K 400 m hæk    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Petra Fontanive
Petra Fontanive ('88)
SUI55.53
  0.195
  1
2
Amalie Hammild Iuel
Amalie Hammild Iuel ('94)
NOR55.68
  0.217
  2
3
Vera Barbosa
Vera Barbosa ('89)
POR56.93
  0.224
 SB 3
4Axelle DauwensAxelle Dauwens ('90)BEL57.00
  0.183
 SB 4
5
Viivi Lehikoinen
Viivi Lehikoinen ('99)
FIN58.07
  0.178
  5
7
Elif Yıldırım
Elif Yıldırım ('90)
TUR58.88
  0.206
  7
8
Sanda Belgyan
Sanda Belgyan ('92)
ROU1:01.77
  0.269
  8
Indledende heats23.6.
Indledende 1
23.6.
23.6.
1
Amalie Hammild Iuel
Amalie Hammild Iuel ('94)
NOR56.51
Q
  0.135
 
2
Petra Fontanive
Petra Fontanive ('88)
SUI56.92
Q
  0.256
 
3
Viivi Lehikoinen
Viivi Lehikoinen ('99)
FIN58.10
Q
  0.218
 
4
Elif Yıldırım
Elif Yıldırım ('90)
TUR58.41
q
  0.235
 
5
Sanda Belgyan
Sanda Belgyan ('92)
ROU1:00.06
q
  0.179
 
6
Liis Roose
Liis Roose ('96)
EST1:02.04
  0.162
  10
Indledende 2
23.6.
23.6.
1
Vera Barbosa
Vera Barbosa ('89)
POR56.94
Q
  0.229
 SB
2Axelle DauwensAxelle Dauwens ('90)BEL57.81
Q
  0.159
 
4
Christine McMahon
Christine McMahon ('92)
IRL1:00.51
  0.214
  9
5
Kristina Borukova
Kristina Borukova ('98)
BUL1:02.58
  0.343
  11
K Højdespring    
25.6.

Finale A

Finale
25.6.
2
Ligia-Damaris Bara
Ligia-Damaris Bara ('94)
ROU1.80
  
 SB 2
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
  O
1.80 SB
 XO
1.84
XXX
   
3
Mirela Demireva
Mirela Demireva ('89)
BUL1.80
  
  3
 
1.80
XXO
1.84
  XP
1.87
  X
     
4
Sommer Lecky
Sommer Lecky 
IRL1.80
  
  4
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
 XO
1.80
XXO
1.84
  X
   
5
Salome Lang
Salome Lang ('97)
SUI1.75
  
  5
 
1.70
  O
1.75
  O
1.80
XXX
     
5
Linda Sandblom
Linda Sandblom ('89)
FIN1.75
  
  5
 
1.70
  O
1.75
  O
1.80
XXX
     
7
Eleriin Haas
Eleriin Haas ('92)
EST1.75
  
  7
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
 XO
1.80
XXX
    
7
Anabela Neto
Anabela Neto ('91)
POR1.75
  
  7
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
 XO
1.80
XXX
    
9
Katarina Mögenburg
Katarina Mögenburg ('91)
NOR1.75
  
  9
 
1.70
 XO
1.75
 XO
1.80
  XX
     
9
Hanne Van Hessche
Hanne Van Hessche ('91)
BEL1.75
  
  9
 
1.65
  O
1.70
 XO
1.75
 XO
1.80
  XX
    
11
Esmanur Alkaç
Esmanur Alkaç ('96)
TUR1.75
  
  11
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
XXO
1.80
  XX
    
12Mathilde Diekema JensenMathilde Diekema Jensen ('94)DEN1.70
  
  12
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
XXX
     
K Stangspring    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Nicole Büchler
Nicole Büchler ('83)
SUI4.55
  
  1
 
4.30
 XO
4.45
  O
4.55
XXO
4.70
XXX
    
2
Minna Nikkanen
Minna Nikkanen ('88)
FIN4.30
  
 SB 2
 
4.15
  O
4.30 SB
 XO
4.45
XXX
     
3
Cátia Pereira
Cátia Pereira ('89)
POR4.15
  
  3
 
3.80
  O
4.00
  O
4.15
 XO
4.30
XXX
    
4
Buse Arıkazan
Buse Arıkazan ('94)
TUR4.15
  
 =PB 4
 
4.00
 XO
4.15 =PB
 XO
4.30
  XX
     
6
Elien De Vocht
Elien De Vocht ('95)
BEL4.00
  
  6
 
3.80
  O
4.00
  O
4.15
XXX
     
6Line R JensenLine R Jensen ('92)DEN4.00
  
 SB 6
 
3.60
  O
3.80
  O
4.00 SB
  O
4.15
XXX
    
6
Ionela Denisa Luca
Ionela Denisa Luca ('94)
ROU4.00
  
 PB 6
 
3.10
  O
3.40
  O
3.60
  O
3.80 PB
  O
4.00 PB
  O
4.15
XXX
  
9
Lene Retzius
Lene Retzius ('96)
NOR4.00
  
 SB 9
 
3.80
  O
4.00 SB
XXO
4.15
  XX
     
10
Lembi Vaher
Lembi Vaher ('87)
EST3.80
  
 SB 10
 
3.60
  O
3.80 SB
 XO
4.00
XXX
     
12
Sarah McKeever
Sarah McKeever ('95)
IRL3.80
  
  12
 
3.60
  O
3.80
XXO
4.00
  XX
     
K Længdespring    
25.6.

Finale A

Finale
25.6.
1
Khaddi Sagnia
Khaddi Sagnia ('94)
SWE6.52
-2.2
  
 SB 1
 
6.17
 -4.1
  X
 -9.3
6.52 SB
 -2.2
  X
 0.3
    
2
Evelise Veiga
Evelise Veiga ('96)
POR6.36
+1.9
  
 SB 2
 
6.03
 -1.9
6.36 SB
 1.9
  X
 -2.6
6.13
 4.0
    
3
Nadia Akpana Assa
Nadia Akpana Assa ('95)
NOR6.28
-0.7
  
  3
 
  X
 -2.8
6.28
 -0.7
5.96
 0.6
  X
 0.4
    
4
Sarah McCarthy
Sarah McCarthy ('95)
IRL6.21
-1.7
  
 SB 4
 
5.85
 -4.1
6.21 SB
 -1.7
4.63
 -2.4
5.94
 -1.6
    
5
Matilda Bogdanoff
Matilda Bogdanoff ('90)
FIN6.20
-0.8
  
  5
 
6.20
 -0.8
  X
 -2.4
6.08
 -2.4
     
6Martha TraoréMartha Traoré ('95)DEN6.05
-1.2
  
  6
 
6.05
 -1.2
  X
 -0.9
  X
 -2.5
     
7
Angela Moroşanu
Angela Moroşanu ('86)
ROU6.00
+0.5
  
  7
 
  X
 0.1
  X
 -0.2
6.00
 0.5
     
8
Merilyn Uudmäe
Merilyn Uudmäe ('91)
EST5.99 w
+3.2
  
  8
 
5.99
 3.2
  X
 0.2
5.54
 -1.7
     
9
Gabriela Petrova
Gabriela Petrova ('92)
BUL5.94
-1.1
  
  9
 
  X
 1.1
5.94
 -1.1
5.63
 -1.6
     
10
Fatim Affessi
Fatim Affessi ('93)
SUI5.93
-0.5
  
  10
 
5.90
 -1.0
  X
 -1.3
5.93
 -0.5
     
11
Bo Nijs
Bo Nijs ('97)
BEL5.68
-0.9
  
  11
 
5.68
 -0.9
5.65
 0.9
5.67
 0.1
     
12
Emel Tuğrul
Emel Tuğrul ('88)
TUR5.59 w
+2.1
  
  12
 
5.59
 2.1
5.46 SB
 0.2
  X
 -2.0
     
K Trespring     
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Patrícia Mamona
Patrícia Mamona ('88)
POR14.02
+1.2
  
  1
 
13.64
 2.4
14.02
 1.2
13.96
 1.0
  X
 3.1
    
2
Gabriela Petrova
Gabriela Petrova ('92)
BUL13.98
+0.7
  
 SB 2
 
13.86
 0.3
  X
 0.2
13.98 SB
 0.7
13.86
 3.8
    
3
Elena Andreea Panţuroiu
Elena Andreea Panţuroiu ('95)
ROU13.80
+0.3
  
  3
 
13.61
 1.2
  X
 0.8
13.80
 0.3
13.59
 2.1
    
4
Sanna Nygård
Sanna Nygård ('88)
FIN13.43
+0.9
  
 SB 4
 
13.05
 2.8
13.40 SB
 1.2
  X
 1.6
13.43 SB
 0.9
    
5
Merilyn Uudmäe
Merilyn Uudmäe ('91)
EST13.39
+1.2
  
 SB 5
 
13.19
 1.6
13.37 SB
 1.3
13.39 SB
 1.2
     
6
Saragh Buggy
Saragh Buggy ('94)
IRL12.98
+1.9
  
 =SB 6
 
  X
 1.3
12.69
 1.1
12.98 =SB
 1.9
     
8
Barbara Leuthard
Barbara Leuthard ('81)
SUI12.54
+0.6
  
  8
 
12.54
 0.6
12.36
 0.4
  X
 1.5
     
9
Tuğba Danişmaz
Tuğba Danişmaz ('99)
TUR12.47
+0.8
  
 PB 9
 
  X
 0.2
12.01 SB
 0.9
12.47 PB
 0.8
     
10
Sofie Olsholt
Sofie Olsholt ('96)
NOR12.42
+0.9
  
  10
 
12.07
 0.9
12.42
 0.9
12.30
 1.1
     
11
Sietske Lenchant
Sietske Lenchant ('93)
BEL12.20
+1.0
  
  11
 
12.14
 1.8
12.16
 1.1
12.20
 1.0
     
K Kuglestød 4.0 kg    
25.6.

Finale A

Finale
25.6.
1
Emel Dereli
Emel Dereli ('96)
TUR17.97
  
  1
 
17.0217.6517.97  X    
2
Radoslava Mavrodieva
Radoslava Mavrodieva ('87)
BUL17.81
  
 SB 2
 
17.01 SB17.81 SB17.14  X    
4
Kätlin Piirimäe
Kätlin Piirimäe ('95)
EST15.76
  
  4
 
15.4515.76  X  X    
5
Jolien Boumkwo
Jolien Boumkwo ('93)
BEL15.52
  
  5
 
14.6815.2115.52     
6
Lenuta Burueana
Lenuta Burueana ('96)
ROU15.12
  
  6
 
14.8515.1215.12     
7
Charlotte Lund Abrahamsen
Charlotte Lund Abrahamsen ('87)
NOR14.71
  
 SB 7
 
14.71 SB14.5713.94     
8
Tara Tuominen
Tara Tuominen ('93)
FIN14.46
  
 SB 8
 
14.0114.46 SB14.06     
9Trine MulbjergTrine Mulbjerg ('90)DEN14.21
  
  9
 
14.21  X  X     
10
Niamh Fogarty
Niamh Fogarty ('99)
IRL13.10
  
 =PB 10
 
13.03  X13.10 =PB     
11
Lecabela Quaresma
Lecabela Quaresma ('89)
POR12.98
  
  11
 
12.0412.4612.98     
12
Lea Herrsche
Lea Herrsche ('93)
SUI12.73
  
  12
 
12.7312.4312.60     
K Diskoskast 1.0 kg    
25.6.

Finale A

Finale
25.6.
1
Irina Rodrigues
Irina Rodrigues ('91)
POR59.62
  
  1
 
  X59.6256.7256.67    
2
Salla Sipponen
Salla Sipponen ('95)
FIN54.97
  
 SB 2
 
48.3853.2151.8854.97 SB    
3
Kätlin Tõllasson
Kätlin Tõllasson ('93)
EST52.37
  
  3
 
50.4451.7252.1252.37    
4Kathrine BebeKathrine Bebe ('91)DEN50.31
  
  4
 
  X49.2550.3148.55    
5
Katelijne Lyssens
Katelijne Lyssens ('95)
BEL49.83
  
  5
 
41.3341.9049.83     
6
Chantal Tanner
Chantal Tanner ('97)
SUI49.13
  
  6
 
46.3849.1336.63     
7
Renata Petkova
Renata Petkova ('95)
BUL49.06
  
  7
 
49.0644.9147.38     
8
Elçin Kaya
Elçin Kaya ('93)
TUR48.96
  
  8
 
47.8048.96  X     
9
Anna Karlsson
Anna Karlsson ('98)
SWE48.77
  
  9
 
45.8448.7746.47     
10
Matilde Roe
Matilde Roe ('96)
NOR48.41
  
  10
 
39.9643.9948.41     
11
Clare Fitzgerald
Clare Fitzgerald ('91)
IRL46.45
  
  11
 
46.4543.50  X     
Elena Mihaela Asmarandei
Elena Mihaela Asmarandei ('93)
ROU NM
  
 
 
  X  X  X     
K Hammerkast 4.0 kg    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Kıvılcım Salman
Kıvılcım Salman ('92)
TUR69.75
  
  1
 
68.5065.8867.4469.75    
2
Ida Storm
Ida Storm ('91)
SWE69.12
  
  2
 
  X64.2369.12  X    
3
Merja Korpela
Merja Korpela ('81)
FIN67.58
  
  3
 
66.42  X67.5865.01    
4
Anna Maria Orel
Anna Maria Orel ('96)
EST67.35
  
 SB 4
 
64.1867.35 SB  X  X    
5
Bianca Ghelber
Bianca Ghelber ('90)
ROU67.09
  
 SB 5
 
61.0464.9967.09 SB     
6
Beatrice Nedberge Llano
Beatrice Nedberge Llano ('97)
NOR66.55
  
  6
 
64.2865.9266.55     
7
Nicole Zihlmann
Nicole Zihlmann ('86)
SUI60.85
  
  7
 
59.8060.8559.88     
8
Vanessa Sterckendries
Vanessa Sterckendries ('95)
BEL60.84
  
  8
 
57.96  X60.84     
9
Vânia Silva
Vânia Silva ('80)
POR59.78
  
  9
 
59.7858.1356.63     
10Celina JulinCelina Julin ('94)DEN57.99
  
  10
 
  X57.5157.99     
11
Cara Kennedy
Cara Kennedy ('92)
IRL51.83
  
  11
 
51.64  X51.83     
12
Ekaterina Dimova
Ekaterina Dimova ('98)
BUL47.36
  
  12
 
44.9045.7047.36     
K Spydkast 600 gram    
24.6.

Finale A

Finale
24.6.
1
Liina Laasma
Liina Laasma ('92)
EST57.93
  
  1
 
53.8055.3055.2257.93    
2
Eda Tuğsuz
Eda Tuğsuz ('97)
TUR57.48
  
  2
 
57.48  X55.23  X    
4
Sigrid Borge
Sigrid Borge ('95)
NOR54.66
  
  4
 
49.6054.6650.9350.37    
5
Jenni Kangas
Jenni Kangas ('92)
FIN53.87
  
  5
 
52.4452.5853.87     
6
Géraldine Ruckstuhl
Géraldine Ruckstuhl ('98)
SUI53.03
  
  6
 
53.0350.8550.28     
7Marie VestergaardMarie Vestergaard ('91)DEN51.21
  
  7
 
44.9949.9451.21     
8
Nicoleta Madalina Anghelescu
Nicoleta Madalina Anghelescu ('92)
ROU49.46
  
  8
 
49.46  X46.22     
9
Kato Van Den Brulle
Kato Van Den Brulle ('96)
BEL47.86
  
  9
 
47.2747.3147.86     
10
Sílvia Cruz
Sílvia Cruz ('80)
POR45.64
  
  10
 
42.3942.4445.64     
11
Grace Casey
Grace Casey ('99)
IRL43.37
  
  11
 
42.5642.7143.37     
12
Mikhaela Petkova
Mikhaela Petkova ('99)
BUL42.39
  
  12
 
40.4442.3941.33     

Seneste resultater

15.4KøbenhavnForårskast
14.4Rønne800 m testløb
10.4AalborgAAM Stævne 1
10.4EjbyVinterturneringen 4. runde 5 km landevej
10.4VejleKastestævne
9.4EsbjergKaste klubstævne
5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020