Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Bydgoszcz POL: 11th European Athletics U23 Championships 13‐16.7.2017
Zawisza Stadium

M22 100 m    
14.7. Vind: 0.0

Finale A

Finale
14.7.Vind: 0.0
1
Ojie Edoburun
Ojie Edoburun ('96)
GBR10.14
  
 
2
Ján Volko
Ján Volko ('96)
SVK10.18
  
 
3
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR10.29
  
 
4
Samuli Samuelsson
Samuli Samuelsson ('95)
FIN10.36
  
 
5
Reuben Arthur
Reuben Arthur ('96)
GBR10.39
  
 
7
Luca Antonio Cassano
Luca Antonio Cassano ('95)
ITA10.42
  
 
8
Marvin René
Marvin René ('95)
FRA10.44
  
 
Semifinale13.7.
Semi 1
13.7. Vind: +1.6
13.7.Vind: +1.6
1
Marvin René
Marvin René ('95)
FRA10.39
Q
  0.136
 
1
Samuli Samuelsson
Samuli Samuelsson ('95)
FIN10.39
Q
  0.184
 
3
Joseph Dewar
Joseph Dewar ('96)
GBR10.45
  0.203
 
4
Rafael Jorge
Rafael Jorge ('97)
POR10.53
  0.169
 
6
Dominik Kopeć
Dominik Kopeć ('95)
POL10.57
  0.203
 
7
Manuel Eitel
Manuel Eitel ('97)
GER10.65
  0.156
 
8
Ioan Andrei Melnicescu
Ioan Andrei Melnicescu ('96)
ROU10.68
  0.157
 
Semi 2
13.7. Vind: +0.8
13.7.Vind: +0.8
1
Ojie Edoburun
Ojie Edoburun ('96)
GBR10.26
Q
  0.186
 
3
Hillary Wanderson Polanco Rijo
Hillary Wanderson Polanco Rijo ('97)
ITA10.42
  0.148
 
4
Petre Rezmives
Petre Rezmives ('97)
ROU10.47
  0.151
 
6
Daniel Hoffmann
Daniel Hoffmann ('95)
GER10.56
  0.163
 
7
Markus Fuchs
Markus Fuchs ('95)
AUT10.59
  0.168
 
8Kojo MusahKojo Musah ('96)DEN10.59
  0.167
 
Semi 3
13.7. Vind: +1.5
13.7.Vind: +1.5
1
Ján Volko
Ján Volko ('96)
SVK10.18
Q
  0.171
 
3
Reuben Arthur
Reuben Arthur ('96)
GBR10.35
q
  0.128
 
5
Dominik Záleský
Dominik Záleský ('95)
CZE10.39
  0.136
 
6
Amaury Golitin
Amaury Golitin ('97)
FRA10.52
  0.169
 
7
Ricardo Pereira
Ricardo Pereira ('96)
POR10.60
  0.190
 
8
Sylvain Chuard
Sylvain Chuard ('96)
SUI10.62
  0.151
 
Indledende heats13.7.
Indledende 1
13.7. Vind: +0.9
13.7.Vind: +0.9
1
Samuli Samuelsson
Samuli Samuelsson ('95)
FIN10.34
Q
  
 
2
Marvin René
Marvin René ('95)
FRA10.43
Q
  
 
3
Dominik Kopeć
Dominik Kopeć ('95)
POL10.52
Q
  
 
5
Ricardo Pereira
Ricardo Pereira ('96)
POR10.62
q
  
 
6
Fatih Aktaş
Fatih Aktaş ('95)
TUR10.74
  
 
7
Raitis Fomrats
Raitis Fomrats ('97)
LAT10.99
  
 PB
Indledende 2
13.7. Vind: +1.2
13.7.Vind: +1.2
1
Joseph Dewar
Joseph Dewar ('96)
GBR10.48
Q
  
 
3
Daniel Hoffmann
Daniel Hoffmann ('95)
GER10.55
Q
  
 
4
Ioan Andrei Melnicescu
Ioan Andrei Melnicescu ('96)
ROU10.56
q
  
 
5
Abdulkadir Göğalp
Abdulkadir Göğalp ('95)
TUR10.72
  
 
6
Damir Redzepagic
Damir Redzepagic ('95)
BIH10.79
  
 
7
Jakub Matúš
Jakub Matúš ('96)
SVK10.81
  
 
Indledende 3
13.7. Vind: +0.5
13.7.Vind: +0.5
1
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR10.44
Q
  
 
2
Manuel Eitel
Manuel Eitel ('97)
GER10.58
Q
  
 
3
Rafael Jorge
Rafael Jorge ('97)
POR10.59
Q
  
 
4
Danylo Kurta
Danylo Kurta ('96)
UKR10.67
  
 
5Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)DEN10.67
  
 
Indledende 4
13.7. Vind: +1.0
13.7.Vind: +1.0
1
Ojie Edoburun
Ojie Edoburun ('96)
GBR10.37
Q
  
 
2
Hillary Wanderson Polanco Rijo
Hillary Wanderson Polanco Rijo ('97)
ITA10.51
Q
  
 
3
Petre Rezmives
Petre Rezmives ('97)
ROU10.54
Q
  
 
4
Markus Fuchs
Markus Fuchs ('95)
AUT10.57
q
  
 
5
Przemysław Adamski
Przemysław Adamski ('96)
POL10.67
  
 
6
Kolbeinn Hödur Gunnarsson
Kolbeinn Hödur Gunnarsson ('95)
ISL10.73
  
 
7
Aleksa Kijanović
Aleksa Kijanović ('97)
SRB10.78
  
 
Indledende 5
13.7. Vind: +1.5
13.7.Vind: +1.5
1
Ján Volko
Ján Volko ('96)
SVK10.23
Q
  
 
2
Dominik Záleský
Dominik Záleský ('95)
CZE10.31
Q
  
 PB
4
Luca Antonio Cassano
Luca Antonio Cassano ('95)
ITA10.36
q
  
 PB
5
José Lopes
José Lopes ('95)
POR10.54
q
  
 
6
Dániel Szabó
Dániel Szabó ('97)
HUN10.68
  
 
7
Luke Bezzina
Luke Bezzina ('95)
MLT10.88
  
 
Indledende 6
13.7. Vind: +1.0
13.7.Vind: +1.0
1
Reuben Arthur
Reuben Arthur ('96)
GBR10.51
Q
  
 
2
Amaury Golitin
Amaury Golitin ('97)
FRA10.56
Q
  
 
3
Sylvain Chuard
Sylvain Chuard ('96)
SUI10.63
Q
  
 
4Kristoffer HariKristoffer Hari ('97)DEN10.74
  
 
6
Aykut Ay
Aykut Ay ('95)
TUR10.99
  
 
7
Vojtěch Kolarčík
Vojtěch Kolarčík ('95)
CZE11.03
  
 
8
Sean Collado
Sean Collado ('95)
GIB11.71
  
 
M22 200 m    
15.7. Vind: +1.6

Finale A

Finale
15.7.Vind: +1.6
2
Gautier Dautremer
Gautier Dautremer ('95)
FRA20.66
  0.125
 PB
3
Roger Gurski
Roger Gurski ('97)
GER20.70
  0.150
 
4
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR20.80
  0.212
 
6
Lodovico Cortelazzo
Lodovico Cortelazzo ('95)
ITA21.05
  0.174
 
7
Silvan Wicki
Silvan Wicki ('95)
SUI21.32
  0.237
 
Simone Tanzilli
Simone Tanzilli ('96)
ITA DNS
  
 
Semifinale15.7.
Semi 1
15.7. Vind: +0.9
15.7.Vind: +0.9
3
Roger Gurski
Roger Gurski ('97)
GER20.71
Q
  0.120
 
4
Simone Tanzilli
Simone Tanzilli ('96)
ITA20.93
q
  0.162
 
5
Jacopo Spanò
Jacopo Spanò ('95)
ITA21.02
  0.144
 SB
6
Rafael Jorge
Rafael Jorge ('97)
POR21.25
  0.135
 
Petre Rezmives
Petre Rezmives ('97)
ROU DNF
  0.100
 
Samuli Samuelsson
Samuli Samuelsson ('95)
FIN DQ
  0.097
 
Semi 2
15.7. Vind: +0.9
15.7.Vind: +0.9
1
Gautier Dautremer
Gautier Dautremer ('95)
FRA20.78
Q
  0.122
 
3
Silvan Wicki
Silvan Wicki ('95)
SUI20.89
Q
  0.147
 PB
4
Lodovico Cortelazzo
Lodovico Cortelazzo ('95)
ITA20.95
q
  0.171
 
5
Oskari Lehtonen
Oskari Lehtonen ('97)
FIN21.17
  0.146
 
6
Ricardo Ribeiro
Ricardo Ribeiro ('95)
POR21.22
  0.116
 
7
Daniel Cerdan
Daniel Cerdan ('95)
ESP21.30
  0.132
 
8
Kevin Ugo
Kevin Ugo ('95)
GER1:03.87
  0.121
 
Indledende heats14.7.
Indledende 1
14.7. Vind: 0.0
14.7.Vind: 0.0
1
Gautier Dautremer
Gautier Dautremer ('95)
FRA20.74
Q
  0.127
 PB
2
Roger Gurski
Roger Gurski ('97)
GER20.88
Q
  0.210
 
3
Oskari Lehtonen
Oskari Lehtonen ('97)
FIN21.06
Q
  0.124
 PB
4
Rafael Jorge
Rafael Jorge ('97)
POR21.22
q
  0.133
 
5
Kolbeinn Hödur Gunnarsson
Kolbeinn Hödur Gunnarsson ('95)
ISL21.39
  0.160
 
6
Dániel Szabó
Dániel Szabó ('97)
HUN21.46
  0.136
 
7
Damir Redzepagic
Damir Redzepagic ('95)
BIH21.52
  0.161
 
Indledende 2
14.7. Vind: +0.9
14.7.Vind: +0.9
1
Ján Volko
Ján Volko ('96)
SVK20.80
Q
  0.163
 
2
Samuli Samuelsson
Samuli Samuelsson ('95)
FIN20.93
Q
  0.151
 
3
Jacopo Spanò
Jacopo Spanò ('95)
ITA21.14
Q
  0.123
 
4
Ricardo Ribeiro
Ricardo Ribeiro ('95)
POR21.21
q
  0.222
 
5
Petre Rezmives
Petre Rezmives ('97)
ROU21.23
q
  0.114
 
6
Luke Bezzina
Luke Bezzina ('95)
MLT22.19
  0.116
 
Indledende 3
14.7. Vind: +0.3
14.7.Vind: +0.3
1
Jonathan Quarcoo
Jonathan Quarcoo ('96)
NOR20.79
Q
  0.178
 PB
2
Silvan Wicki
Silvan Wicki ('95)
SUI20.95
Q
  0.148
 SB
3
Simone Tanzilli
Simone Tanzilli ('96)
ITA21.09
Q
  0.156
 
4
Fatih Aktaş
Fatih Aktaş ('95)
TUR21.26
  0.142
 
5
Jiří Kubeš
Jiří Kubeš ('95)
CZE21.31
  0.207
 
6
Daniel Rodríguez
Daniel Rodríguez ('95)
ESP21.52
  0.198
 
Alji Shabani
Alji Shabani ('97)
MKD DQ
  0.013
 
Indledende 4
14.7. Vind: +0.9
14.7.Vind: +0.9
1
Kevin Ugo
Kevin Ugo ('95)
GER21.02
Q
  0.171
 
3
Lodovico Cortelazzo
Lodovico Cortelazzo ('95)
ITA21.20
Q
  0.166
 
4
Daniel Cerdan
Daniel Cerdan ('95)
ESP21.24
q
  0.136
 
5
Aleksa Kijanović
Aleksa Kijanović ('97)
SRB21.44
  0.143
 
6
Raitis Fomrats
Raitis Fomrats ('97)
LAT22.14
  0.188
 
Markus Fuchs
Markus Fuchs ('95)
AUT DQ
  0.098
 
M22 400 m    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Luka Janežič
Luka Janežič ('95)
SLO45.33
  0.206
 
2
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR45.75
  0.136
 
4
Cameron Chalmers
Cameron Chalmers ('97)
GBR46.29
  0.237
 
5
Daniele Corsa
Daniele Corsa ('96)
ITA46.51
  0.175
 
6
Maarten Stuivenberg
Maarten Stuivenberg ('95)
NED46.79
  0.182
 
7
Kajetan Duszyński
Kajetan Duszyński ('95)
POL46.80
  0.204
 
8
Darwin Andrés Echeverry
Darwin Andrés Echeverry ('96)
ESP46.92
  0.169
 
Semifinale14.7.
Semi 1
14.7.
14.7.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR46.06
Q
  0.201
 
2
Daniele Corsa
Daniele Corsa ('96)
ITA46.20
Q
  0.152
 
3
Cameron Chalmers
Cameron Chalmers ('97)
GBR46.32
Q
  0.218
 
4
Darwin Andrés Echeverry
Darwin Andrés Echeverry ('96)
ESP46.39
q
  0.191
 PB
5
Giuseppe Leonardi
Giuseppe Leonardi ('96)
ITA46.60
  0.186
 
6
Dariusz Kowaluk
Dariusz Kowaluk ('96)
POL46.74
  0.235
 
7
Rokas Pacevičius
Rokas Pacevičius ('95)
LTU46.93
  0.222
 PB
8
Robert Parge
Robert Parge ('97)
ROU47.06
  0.168
 
Semi 2
14.7.
14.7.
1
Luka Janežič
Luka Janežič ('95)
SLO45.73
Q
  0.251
 
3
Kajetan Duszyński
Kajetan Duszyński ('95)
POL45.98
Q
  0.193
 PB
4
Maarten Stuivenberg
Maarten Stuivenberg ('95)
NED46.33
q
  0.170
 PB
5
Batuhan Altıntaş
Batuhan Altıntaş ('96)
TUR46.49
  0.187
 
6
Gilles Biron
Gilles Biron ('95)
FRA46.56
  0.138
 
7
Brayan Lopez
Brayan Lopez ('97)
ITA47.23
  0.178
 
Indledende heats13.7.
Indledende 1
13.7.
13.7.
1
Luka Janežič
Luka Janežič ('95)
SLO46.44
Q
  
 
2
Giuseppe Leonardi
Giuseppe Leonardi ('96)
ITA46.76
Q
  
 
3
Dariusz Kowaluk
Dariusz Kowaluk ('96)
POL46.87
Q
  
 
4
Robert Parge
Robert Parge ('97)
ROU46.88
  
 PB
5
Michael Rossaert
Michael Rossaert ('95)
BEL47.44
  
 
6
Vincent Notz
Vincent Notz ('97)
SUI47.47
  
 
7
Mateo Parlov
Mateo Parlov ('95)
CRO47.63
  
 
8
Brandon Arrey
Brandon Arrey ('96)
IRL53.00
  
 
Indledende 2
13.7.
13.7.
1
Daniele Corsa
Daniele Corsa ('96)
ITA46.82
Q
  
 
2
Cameron Chalmers
Cameron Chalmers ('97)
GBR47.25
Q
  
 
3
Darwin Andrés Echeverry
Darwin Andrés Echeverry ('96)
ESP47.50
Q
  
 
4
Luca Flück
Luca Flück ('96)
SUI47.79
  
 
5
Konstadínos Koutsoúkis
Konstadínos Koutsoúkis ('96)
GRE48.05
  
 
6
Gabrijel Stojanović
Gabrijel Stojanović ('97)
CRO48.17
  
 
7
Zeno Moraru
Zeno Moraru ('97)
ROU48.32
  
 
8
Alessandro Gasperoni
Alessandro Gasperoni ('97)
SMR50.86
  
 
Indledende 3
13.7.
13.7.
2
Brayan Lopez
Brayan Lopez ('97)
ITA47.47
Q
  
 
3
Batuhan Altıntaş
Batuhan Altıntaş ('96)
TUR47.62
Q
  
 
4
Harry Purcell
Harry Purcell ('96)
IRL48.04
  
 
5
Mario Gebhardt
Mario Gebhardt ('96)
AUT48.13
  
 
6
Mateo Kovačić
Mateo Kovačić ('96)
CRO48.22
  
 
7
Cristian Radu
Cristian Radu ('96)
ROU48.26
  
 
8
Alexander Doom
Alexander Doom ('97)
BEL48.52
  
 
Indledende 4
13.7.
13.7.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR46.70
Q
  
 
2
Maarten Stuivenberg
Maarten Stuivenberg ('95)
NED46.75
Q
  
 =PB
3
Kajetan Duszyński
Kajetan Duszyński ('95)
POL46.80
Q
  
 
4
Gilles Biron
Gilles Biron ('95)
FRA46.82
q
  
 
5
Rokas Pacevičius
Rokas Pacevičius ('95)
LTU47.09
q
  
 PB
6
Andrew Mellon
Andrew Mellon ('95)
IRL47.38
q
  
 
7
Zhivko Stoyanov
Zhivko Stoyanov ('97)
BUL47.65
  
 
M22 800 m    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
2
Daniel Rowden
Daniel Rowden ('97)
GBR1:48.16
  
 
3
Marc Reuther
Marc Reuther ('96)
GER1:48.66
  
 
4
Mateusz Borkowski
Mateusz Borkowski ('97)
POL1:48.92
  
 
5
Filip Šnejdr
Filip Šnejdr ('95)
CZE1:49.19
  
 
7
Yan Sloma
Yan Sloma ('95)
BLR1:50.02
  
 
8
Pablo Sánchez-Valladares
Pablo Sánchez-Valladares ('97)
ESP1:59.93
  
 
Indledende heats14.7.
Indledende 1
14.7.
14.7.
1
Daniel Rowden
Daniel Rowden ('97)
GBR1:47.51
Q
  
 
2
Mateusz Borkowski
Mateusz Borkowski ('97)
POL1:47.69
Q
  
 SB
3
Aymeric Lusine
Aymeric Lusine ('95)
FRA1:47.92
  
 
5
Jan Petrač
Jan Petrač ('95)
SLO1:49.85
  
 
6
Gergő Kiss
Gergő Kiss ('95)
HUN1:51.75
  
 
7
Rolands Jierķis
Rolands Jierķis ('95)
LAT1:53.03
  
 
Indledende 2
14.7.
14.7.
2
Pablo Sánchez-Valladares
Pablo Sánchez-Valladares ('97)
ESP1:47.02
Q
  
 
3
Filip Šnejdr
Filip Šnejdr ('95)
CZE1:47.08
q
  
 PB
4
Yan Sloma
Yan Sloma ('95)
BLR1:47.16
q
  
 PB
5
Christoph Kessler
Christoph Kessler ('95)
GER1:47.31
  
 
6
Benediktas Mickus
Benediktas Mickus ('97)
LTU1:49.22
  
 
7
Rasmus Kisel
Rasmus Kisel ('96)
EST1:49.40
  
 PB
Indledende 3
14.7.
14.7.
2
Marc Reuther
Marc Reuther ('96)
GER1:49.71
Q
  
 
3
Nasredine Khatir
Nasredine Khatir ('95)
FRA1:49.92
  
 
4
Tony van Diepen
Tony van Diepen ('96)
NED1:50.38
  
 
5
Lukáš Hodboď
Lukáš Hodboď ('96)
CZE1:50.72
  
 
6
Jonas Schöpfer
Jonas Schöpfer ('96)
SUI1:51.33
  
 
7
Matúš Talán
Matúš Talán ('96)
SVK1:53.13
  
 
M22 1500 m    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Marius Probst
Marius Probst ('95)
GER3:49.06
  
 
2
Filip Sasínek
Filip Sasínek ('96)
CZE3:49.23
  
 
3
Michał Rozmys
Michał Rozmys ('95)
POL3:49.30
  
 
4
Neil Gourley
Neil Gourley ('95)
GBR3:49.53
  
 
5
Baptiste Mischler
Baptiste Mischler ('97)
FRA3:49.76
  
 
6
Ayoub Mokhtar
Ayoub Mokhtar ('96)
ESP3:49.78
  
 
7
Gonzalo García
Gonzalo García ('95)
ESP3:49.94
  
 
9
Alexis Miellet
Alexis Miellet ('95)
FRA3:51.05
  
 
10
Mike Foppen
Mike Foppen ('96)
NED3:51.25
  
 
11
Sergio Paniagua
Sergio Paniagua ('95)
ESP3:51.31
  
 
12
Süleyman Bekmezci
Süleyman Bekmezci ('95)
TUR3:54.63
  
 
Indledende heats13.7.
Indledende 1
13.7.
13.7.
1
Marius Probst
Marius Probst ('95)
GER3:43.88
Q
  
 
2
Filip Sasínek
Filip Sasínek ('96)
CZE3:43.96
Q
  
 
3
Neil Gourley
Neil Gourley ('95)
GBR3:43.99
Q
  
 
4
Alexis Miellet
Alexis Miellet ('95)
FRA3:44.36
Q
  
 
5
Sergio Paniagua
Sergio Paniagua ('95)
ESP3:44.38
q
  
 
7
Vincent Hazeleger
Vincent Hazeleger ('95)
NED3:44.73
  
 
8
Benjamin Kovács
Benjamin Kovács ('95)
HUN3:44.87
  
 
9
Yassin Bouih
Yassin Bouih ('96)
ITA3:45.18
  
 
10
Enrico Riccobon
Enrico Riccobon ('95)
ITA3:45.89
  
 
11
Roman Kwiatkowski
Roman Kwiatkowski ('95)
POL3:47.13
  
 
12
Nicolae Marian Coman
Nicolae Marian Coman ('96)
ROU3:48.95
  
 
13
Adam Zenkl
Adam Zenkl ('95)
CZE3:50.45
  
 
14
Kevin Kelly
Kevin Kelly ('95)
IRL3:56.12
  
 
Indledende 2
13.7.
13.7.
1
Michał Rozmys
Michał Rozmys ('95)
POL3:43.22
Q
  
 
2
Gonzalo García
Gonzalo García ('95)
ESP3:43.35
Q
  
 
3
Ayoub Mokhtar
Ayoub Mokhtar ('96)
ESP3:43.41
Q
  
 
5
Baptiste Mischler
Baptiste Mischler ('97)
FRA3:43.49
q
  
 
6
Mike Foppen
Mike Foppen ('96)
NED3:43.96
q
  
 
7
Süleyman Bekmezci
Süleyman Bekmezci ('95)
TUR3:44.19
q
  
 SB
8
James West
James West ('96)
GBR3:44.72
  
 
9
Mattia Padovani
Mattia Padovani ('95)
ITA3:45.74
  
 
10
Maximilian Thorwirth
Maximilian Thorwirth ('95)
GER3:46.87
  
 
11
Jan Friš
Jan Friš ('95)
CZE3:47.73
  
 
12
Laviniu Madalin Chis
Laviniu Madalin Chis ('97)
ROU3:51.83
  
 
13
Andrew Coscoran
Andrew Coscoran ('96)
IRL3:52.47
  
 
14
Necho Tayachew
Necho Tayachew ('96)
ISR4:04.47
  
 
M22 5000 m    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Yemaneberhan Crippa
Yemaneberhan Crippa ('96)
ITA14:14.28
  
 SB
2
Simon Debognies
Simon Debognies ('96)
BEL14:14.71
  
 
3
Carlos Mayo
Carlos Mayo ('95)
ESP14:15.07
  
 
4
Amanal Petros
Amanal Petros ('95)
GER14:15.14
  
 
5
Hugo Hay
Hugo Hay ('97)
FRA14:15.19
  
 
6
Jordi Torrents
Jordi Torrents ('97)
ESP14:17.32
  
 
7
István Szögi
István Szögi ('95)
HUN14:18.06
  
 
8
Sebastian Hendel
Sebastian Hendel ('95)
GER14:19.59
  
 
9
Raul Celada
Raul Celada ('95)
ESP14:21.72
  
 
10
Jonathan Dahlke
Jonathan Dahlke ('95)
GER14:22.37
  
 
11
Mykola Nyzhnyk
Mykola Nyzhnyk ('95)
UKR14:28.40
  
 
12
Barry Keane
Barry Keane ('97)
IRL14:29.07
  
 
13
Sigurd Ruud Skjeseth
Sigurd Ruud Skjeseth ('96)
NOR14:34.44
  
 
14
Luca Noti
Luca Noti ('95)
SUI14:43.11
  
 
15
Nicolas Witz
Nicolas Witz ('96)
FRA14:48.48
  
 
Said Ettaqy
Said Ettaqy ('96)
ITA DNF
  
 
Alex George
Alex George ('96)
GBR DNF
  
 
Jimmy Gressier
Jimmy Gressier ('97)
FRA DQ
  
 
M22 10000 m    
13.7.

Finale A

Finale
13.7.
1
Carlos Mayo
Carlos Mayo ('95)
ESP29:28.06
  
 
2
Amanal Petros
Amanal Petros ('95)
GER29:34.94
  
 
3
Emmanuel Roudolff
Emmanuel Roudolff ('95)
FRA29:42.85
  
 
4
Mohamed Zarhouni
Mohamed Zarhouni ('95)
ESP29:52.02
  
 
5
Ellis Cross
Ellis Cross ('96)
GBR29:53.64
  
 
6
Tobias Blum
Tobias Blum ('95)
GER29:54.02
  
 
7
Bence Bicsák
Bence Bicsák ('95)
HUN29:54.82
  
 
8
Mykola Nyzhnyk
Mykola Nyzhnyk ('95)
UKR29:55.97
  
 
9
Bart van Nunen
Bart van Nunen ('95)
NED29:56.31
  
 
10
Yitayew Abuhay
Yitayew Abuhay ('96)
ISR30:09.37
  
 
11
Robin Ryynänen
Robin Ryynänen ('97)
FIN30:14.14
  
 
12
Yago Rojo
Yago Rojo ('95)
ESP30:23.09
  
 
13
Manuel de Backer
Manuel de Backer ('96)
NED30:25.08
  
 
14
Dieter Kersten
Dieter Kersten ('96)
BEL30:36.63
  
 
15
Tadesse Getahon
Tadesse Getahon ('97)
ISR30:37.49
  
 
16
Bukayaw Malede
Bukayaw Malede ('97)
ISR31:02.24
  
 
17
Grzegorz Ebel
Grzegorz Ebel ('97)
POL31:02.43
  
 
18
Miguel Marques
Miguel Marques ('95)
POR31:08.92
  
 
Gabriel Steffensen
Gabriel Steffensen ('96)
SWE DNF
  
 
M22 3000 m forh.    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Yohanes Chiappinelli
Yohanes Chiappinelli ('97)
ITA8:34.33
  
 
2
Ahmed Abdelwahed
Ahmed Abdelwahed ('96)
ITA8:37.02
  
 
3
Jamaine Coleman
Jamaine Coleman ('95)
GBR8:40.44
  
 
4
Topi Raitanen
Topi Raitanen ('96)
FIN8:40.69
  
 
5
Balázs Juhász
Balázs Juhász ('96)
HUN8:45.90
  
 
6
Turgay Bayram
Turgay Bayram ('95)
TUR8:46.48
  
 PB
7
Lennart Mesecke
Lennart Mesecke ('97)
GER8:50.21
  
 
8
Simone Colombini
Simone Colombini ('96)
ITA8:54.80
  
 
9
Alberts Blajs
Alberts Blajs ('95)
LAT8:58.62
  
 
11
Alexis Rodríguez
Alexis Rodríguez ('97)
ESP9:02.42
  
 
12
Daniel Jarvis
Daniel Jarvis ('95)
GBR9:03.07
  
 
13
Anthony Pontier
Anthony Pontier ('97)
FRA9:16.94
  
 
Noah Schutte
Noah Schutte ('95)
NED DNF
  
 
André Pereira
André Pereira ('95)
POR DQ
  
 
Indledende heats14.7.
Indledende 1
14.7.
14.7.
1
Yohanes Chiappinelli
Yohanes Chiappinelli ('97)
ITA8:43.68
Q
  
 
2
Topi Raitanen
Topi Raitanen ('96)
FIN8:43.80
Q
  
 
3
Noah Schutte
Noah Schutte ('95)
NED8:45.07
Q
  
 
4
Balázs Juhász
Balázs Juhász ('96)
HUN8:45.75
Q
  
 PB
6
Turgay Bayram
Turgay Bayram ('95)
TUR8:46.92
q
  
 PB
7
Daniel Jarvis
Daniel Jarvis ('95)
GBR8:52.65
q
  
 
8
Ersin Tekal
Ersin Tekal ('95)
TUR8:59.43
  
 SB
9
Luca Sinn
Luca Sinn ('96)
AUT9:01.89
  
 
10
Ricardo Barbosa
Ricardo Barbosa ('95)
POR9:07.10
  
 
11
Khalil Rmidi
Khalil Rmidi ('95)
ESP9:15.24
  
 
Indledende 2
14.7.
14.7.
1
Jamaine Coleman
Jamaine Coleman ('95)
GBR8:50.15
Q
  
 
2
Ahmed Abdelwahed
Ahmed Abdelwahed ('96)
ITA8:50.31
Q
  
 
3
Lennart Mesecke
Lennart Mesecke ('97)
GER8:50.89
Q
  
 
4
Alexis Rodríguez
Alexis Rodríguez ('97)
ESP8:50.99
Q
  
 
5
Alberts Blajs
Alberts Blajs ('95)
LAT8:51.38
Q
  
 SB
6
Simone Colombini
Simone Colombini ('96)
ITA8:52.01
q
  
 
7
André Pereira
André Pereira ('95)
POR8:55.77
q
  
 SB
8
Anthony Pontier
Anthony Pontier ('97)
FRA8:57.26
q
  
 
9
Serhiy Shevchenko
Serhiy Shevchenko ('96)
UKR9:05.62
  
 
10
Paul Stüger
Paul Stüger ('96)
AUT9:14.90
  
 
11
Ivo Balabanov
Ivo Balabanov ('97)
BUL9:18.10
  
 SB
12
Oğuzhan Ülger
Oğuzhan Ülger ('97)
TUR9:33.07
  
 
M22 110 m hæk    
15.7. Vind: +0.8

Finale A

Finale
15.7.Vind: +0.8
1
Ludovic Payen
Ludovic Payen ('95)
FRA13.49
  0.188
 PB
2
Khai Riley-Laborde
Khai Riley-Laborde ('95)
GBR13.65
  0.100
 
3
Dylan Caty
Dylan Caty ('97)
FRA13.66
  0.116
 PB
4
James Weaver
James Weaver ('97)
GBR13.75
  0.161
 PB
5
Dawid Żebrowski
Dawid Żebrowski ('97)
POL13.90
  0.170
 =PB
6
Simone Poccia
Simone Poccia ('95)
ITA13.92
  0.135
 
7
David Sklenář
David Sklenář ('97)
CZE14.19
  0.155
 
8
Kacper Schubert
Kacper Schubert ('95)
POL14.21
  0.120
 
Indledende heats14.7.
Indledende 1
14.7. Vind: -0.7
14.7.Vind: -0.7
1
Khai Riley-Laborde
Khai Riley-Laborde ('95)
GBR14.01
Q
  0.116
 
2
David Sklenář
David Sklenář ('97)
CZE14.14
Q
  0.136
 
3
Matthew Behan
Matthew Behan ('96)
IRL14.14
  0.114
 PB
4
Rapolas Saulius
Rapolas Saulius ('96)
LTU14.20
  0.172
 
5
Marcin Grudka
Marcin Grudka ('95)
POL14.23
  0.241
 
6
Florian Domenig
Florian Domenig ('95)
AUT14.47
  0.122
 
7
Gerard Porras
Gerard Porras ('96)
ESP14.55
  0.193
 
Indledende 2
14.7. Vind: -0.5
14.7.Vind: -0.5
1
Ludovic Payen
Ludovic Payen ('95)
FRA13.72
Q
  0.194
 
2
Simone Poccia
Simone Poccia ('95)
ITA13.89
Q
  0.127
 PB
3
Dawid Żebrowski
Dawid Żebrowski ('97)
POL14.11
q
  0.157
 
4
Antonio García
Antonio García ('96)
ESP14.21
  0.133
 
5
Maksat Kandymov
Maksat Kandymov ('95)
UKR14.52
  0.156
 
6
Daniel Špičák
Daniel Špičák ('97)
CZE14.64
  0.146
 
Viktor Kantele
Viktor Kantele ('97)
FIN DQ
  0.087
 
Indledende 3
14.7. Vind: +0.9
14.7.Vind: +0.9
1
James Weaver
James Weaver ('97)
GBR13.85
Q
  0.137
 
2
Dylan Caty
Dylan Caty ('97)
FRA13.96
Q
  0.198
 
3
Kacper Schubert
Kacper Schubert ('95)
POL14.07
q
  0.109
 
4
Francesco Ferrante
Francesco Ferrante ('96)
ITA14.12
  0.180
 
5
Bohdan Chornomaz
Bohdan Chornomaz ('96)
UKR14.12
  0.168
 
6
Arseni Zdanevich
Arseni Zdanevich ('96)
BLR14.26
  0.128
 
7
Adrian Boldeanu
Adrian Boldeanu ('95)
ROU14.58
  0.180
 
8
Martynas Vrašinskas
Martynas Vrašinskas ('95)
LTU14.61
  0.128
 
M22 400 m hæk    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR48.37
  0.221
 
3
Ludvy Vaillant
Ludvy Vaillant ('95)
FRA49.31
  0.250
 PB
4
Victor Coroller
Victor Coroller ('97)
FRA49.96
  0.121
 
5
Jacob Paul
Jacob Paul ('95)
GBR49.98
  0.165
 
7
Jack Lawrie
Jack Lawrie ('96)
GBR50.60
  0.146
 
8
Vít Müller
Vít Müller ('96)
CZE50.63
  0.207
 
Semifinale15.7.
Semi 1
15.7.
15.7.
1
Ludvy Vaillant
Ludvy Vaillant ('95)
FRA49.55
Q
  0.202
 PB
2
Jacob Paul
Jacob Paul ('95)
GBR49.85
Q
  0.185
 
3
Isak Andersson
Isak Andersson ('96)
SWE50.05
Q
  0.164
 PB
4
Vít Müller
Vít Müller ('96)
CZE50.37
q
  0.195
 
5Jonas HanßenJonas Hanßen ('95)GER50.67
  0.130
 SB
6
Dominik Hufnagl
Dominik Hufnagl ('97)
AUT50.74
  0.209
 PB
7
Alain-Hervé Mfomkpa
Alain-Hervé Mfomkpa ('96)
SUI50.92
  0.167
 
8
Joachim Sandberg
Joachim Sandberg ('95)
NOR51.12
  0.142
 
Semi 2
15.7.
15.7.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR49.29
Q
  0.135
 
2
Victor Coroller
Victor Coroller ('97)
FRA49.30
Q
  0.144
 PB
3
Dany Brand
Dany Brand ('96)
SUI49.37
Q
  0.165
 PB
4
Jack Lawrie
Jack Lawrie ('96)
GBR50.46
q
  0.125
 
5
Joshua Abuaku
Joshua Abuaku ('96)
GER50.79
  0.187
 PB
6
Martin Tuček
Martin Tuček ('95)
CZE51.64
  0.200
 
7
Dylan Owusu
Dylan Owusu ('97)
BEL53.10
  0.235
 
Javier Delgado
Javier Delgado ('96)
ESP DQ
  0.196
 
Indledende heats14.7.
Indledende 1
14.7.
14.7.
1
Ludvy Vaillant
Ludvy Vaillant ('95)
FRA50.38
Q
  0.211
 
2
Jack Lawrie
Jack Lawrie ('96)
GBR50.40
Q
  0.162
 
3
Dylan Owusu
Dylan Owusu ('97)
BEL50.97
Q
  0.226
 
4
Joachim Sandberg
Joachim Sandberg ('95)
NOR51.19
q
  0.180
 
5
Joshua Abuaku
Joshua Abuaku ('96)
GER51.33
q
  0.223
 
6
Diogo Mestre
Diogo Mestre ('95)
POR52.00
  0.172
 
Indledende 2
14.7.
14.7.
1
Dany Brand
Dany Brand ('96)
SUI50.45
Q
  0.167
 PB
2
Victor Coroller
Victor Coroller ('97)
FRA51.12
Q
  0.198
 
3
Dominik Hufnagl
Dominik Hufnagl ('97)
AUT51.48
Q
  0.199
 
4
Vít Müller
Vít Müller ('96)
CZE51.69
q
  0.208
 
6
Matteo Beria
Matteo Beria ('96)
ITA53.16
  0.228
 
Indledende 3
14.7.
14.7.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR50.88
Q
  0.260
 
2Jonas HanßenJonas Hanßen ('95)GER51.06
Q
  0.200
 
3
Martin Tuček
Martin Tuček ('95)
CZE51.79
Q
  0.179
 
4
Mattia Tajana
Mattia Tajana ('96)
SUI52.28
  0.158
 
5
Enis Ünsal
Enis Ünsal ('95)
TUR53.15
  0.218
 
6
Nikolai Nikolov
Nikolai Nikolov ('96)
BUL53.53
  0.259
 
Nick Smidt
Nick Smidt ('97)
NED DQ
  0.207
 
Indledende 4
14.7.
14.7.
2
Jacob Paul
Jacob Paul ('95)
GBR51.04
Q
  0.165
 
3
Alain-Hervé Mfomkpa
Alain-Hervé Mfomkpa ('96)
SUI51.45
Q
  0.152
 
4
Javier Delgado
Javier Delgado ('96)
ESP51.52
q
  0.157
 
5
Matěj Mach
Matěj Mach ('97)
CZE52.20
  0.212
 
6
Mateo Parlov
Mateo Parlov ('95)
CRO52.60
  0.166
 
7
Andrea Ercolani Volta
Andrea Ercolani Volta ('95)
SMR53.45
  0.142
 
M22 Højdespring    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Dzmitry Nabokau
Dzmitry Nabokau ('96)
BLR2.24
  
 
 
2.10
  O
2.15
 XO
2.19
XXO
2.22
XXO
2.24
  O
2.26
XXX
  
2
Christian Falocchi
Christian Falocchi ('97)
ITA2.24
  
 PB
 
2.05
  O
2.10
  O
2.15
  O
2.19 PB
  O
2.22 PB
  O
2.24 PB
 XO
2.26
XXX
 
3
Viktor Lonskyy
Viktor Lonskyy ('95)
UKR2.24
  
 
 
2.10
  O
2.15
  O
2.19
  O
2.22
 XO
2.24
 XO
2.26
XXX
  
5
Pavel Seliverstau
Pavel Seliverstau ('96)
BLR2.22
  
 
 
2.15
  O
2.19
  O
2.22
 XO
2.24
XXP
2.26
  X
   
5
Falk Wendrich
Falk Wendrich ('95)
GER2.22
  
 
 
2.10
  O
2.15
  O
2.19
  O
2.22
 XO
2.24
XXX
   
7
Andrei Skabeika
Andrei Skabeika ('95)
BLR2.19
  
 
 
2.05
 XO
2.10
  O
2.15
  O
2.19
  O
2.22
XXX
   
8
Norbert Kobielski
Norbert Kobielski ('97)
POL2.19
  
 
 
2.10
  O
2.15
  O
2.19
 XO
2.22
XXX
    
9
Carlos Rojas
Carlos Rojas ('95)
ESP2.15
  
 
 
2.00
  O
2.05
 XO
2.10
XXO
2.15
 XO
2.19
XXX
   
10
Tobias Potye
Tobias Potye ('95)
GER2.10
  
 
 
2.05
  O
2.10
  O
2.15
XXX
     
10
Matthieu Tomassi
Matthieu Tomassi ('95)
FRA2.10
  
 
 
2.10
  O
2.15
XXX
      
12
Metin Doğu
Metin Doğu ('97)
TUR2.00
  
 
 
2.00
  O
2.10
XXX
      
Chris Kandu
Chris Kandu ('95)
GBR NH
  
 
 
2.10
XXX
       
Kvalifikation13.7.
Kval
13.7.
13.7.
1
Viktor Lonskyy
Viktor Lonskyy ('95)
UKR2.18
Q
  A 1
 
 
2.11
  O
2.15
  O
2.18
  O
     
1
Matthieu Tomassi
Matthieu Tomassi ('95)
FRA2.18
Q
  A 1
 
 
2.06
  O
2.11
  O
2.15
  O
2.18
  O
    
1
Falk Wendrich
Falk Wendrich ('95)
GER2.18
Q
  A 1
 
 
2.06
  O
2.11
  O
2.15
  O
2.18
  O
    
4
Dzmitry Nabokau
Dzmitry Nabokau ('96)
BLR2.18
Q
  A 4
 
 
2.06
  O
2.11
 XO
2.15
  O
2.18
  O
    
4
Pavel Seliverstau
Pavel Seliverstau ('96)
BLR2.18
Q
  B 1
 
 
2.11
  O
2.15
 XO
2.18
  O
     
6
Chris Kandu
Chris Kandu ('95)
GBR2.18
Q
  B 2
 
 
2.11
 XO
2.15
XXO
2.18
  O
     
7
Christian Falocchi
Christian Falocchi ('97)
ITA2.18
Q
  A 5
 PB
 
2.01
  O
2.11
  O
2.15 =PB
  O
2.18 PB
 XO
    
8
Norbert Kobielski
Norbert Kobielski ('97)
POL2.18
Q
  B 3
 
 
2.06
  O
2.11
  O
2.15
XXO
2.18
 XO
    
9
Tobias Potye
Tobias Potye ('95)
GER2.18
Q
  B 4
 
 
2.06
  O
2.11
XXO
2.15
 XO
2.18
 XO
    
11
Carlos Rojas
Carlos Rojas ('95)
ESP2.15
q
  B 5
 
 
2.01
  O
2.06
  O
2.11
  O
2.15
  O
2.18
XXX
   
11
Andrei Skabeika
Andrei Skabeika ('95)
BLR2.15
q
  B 5
 
 
2.06
  O
2.11
  O
2.15
  O
2.18
XXX
    
14
Samuli Eriksson
Samuli Eriksson ('95)
FIN2.15
  A 7
 =SB
 
2.06
  O
2.11
 XO
2.15 =SB
 XO
2.18
XXX
    
15
Serhiy Spilnyak
Serhiy Spilnyak ('95)
UKR2.15
  B 8
 
 
2.01
  O
2.06
  O
2.11
 XO
2.15
XXO
2.18
XXX
   
16
Igor Kopala
Igor Kopala ('97)
POL2.11
  A 8
 
 
2.01
  O
2.06
  O
2.11
  O
2.15
XXX
    
17
Alvaro Martinez
Alvaro Martinez ('97)
ESP2.11
  A 9
 
 
2.01
  O
2.06
 XO
2.11
  O
2.15
XXX
    
18
Dániel Jankovics
Dániel Jankovics ('95)
HUN2.11
  A 10
 
 
2.01
XXO
2.06
  O
2.11
  O
2.15
XXX
    
19
Vadym Kravchuk
Vadym Kravchuk ('96)
UKR2.06
  B 9
 
 
2.01
  O
2.06
  O
2.11
XXX
     
20Jonas Kløjgaard JensenJonas Kløjgaard Jensen ('96)DEN2.06
  B 10
 
 
2.01
 XO
2.06
  O
2.11
XXX
     
21
Marc Sánchez
Marc Sánchez ('95)
ESP2.06
  A 11
 
 
2.01
  O
2.06
 XO
2.11
XXX
     
22
Paolo Lazarić
Paolo Lazarić ('95)
CRO2.06
  B 11
 
 
1.96
  O
2.01
XXO
2.06
 XO
2.11
XXX
    
M22 Stangspring    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Ben Broeders
Ben Broeders ('95)
BEL5.60
  
 SB
 
5.20
  O
5.40
  O
5.55 SB
  O
5.60 SB
  O
5.65
XXX
   
2
Axel Chapelle
Axel Chapelle ('95)
FRA5.60
  
 
 
5.30
  O
5.45
  O
5.50
  O
5.55
  O
5.60
 XO
5.65
XXX
  
3
Adrián Valles
Adrián Valles ('95)
ESP5.50
  
 
 
5.30
  O
5.45
  O
5.50
  O
5.60
XXP
5.65
  X
   
4
Mathieu Collet
Mathieu Collet ('95)
FRA5.50
  
 
 
5.20
 XO
5.30
  O
5.40
  O
5.45
XXO
5.50
 XO
5.55
XXX
  
5
Oleg Zernikel
Oleg Zernikel ('95)
GER5.40
  
 
 
5.10
  O
5.30
 XO
5.40
  O
5.50
XXX
    
6
Luigi Robert Colella
Luigi Robert Colella ('96)
ITA5.40
  
 PB
 
5.10
  O
5.20
 XO
5.30
 XO
5.40 PB
  O
5.45
XXX
   
7
Tommi Holttinen
Tommi Holttinen ('97)
FIN5.40
  
 =PB
 
5.10
  XP
5.20
 XO
5.30 =PB
  O
5.40 PB
 XO
5.45
XXX
   
8
Tomas Wecksten
Tomas Wecksten ('96)
FIN5.30
  
 
 
5.10
  O
5.30
XXO
5.45
XXX
     
9
Matteo Cristoforo Capello
Matteo Cristoforo Capello ('97)
ITA5.20
  
 
 
5.20
  O
5.30
XXX
      
10
Aleix Pi
Aleix Pi ('96)
ESP5.20
  
 
 
5.10
 XO
5.20
  O
5.30
XXX
     
11
Eirik Greibrokk Dolve
Eirik Greibrokk Dolve ('95)
NOR5.20
  
 
 
5.20
 XO
5.45
XXX
      
11
Charlie Myers
Charlie Myers ('97)
GBR5.20
  
 
 
5.20
 XO
5.40
XXX
      
Kvalifikation14.7.
Kval
14.7.
14.7.
1
Eirik Greibrokk Dolve
Eirik Greibrokk Dolve ('95)
NOR5.25
q
  A 1
 
 
5.00
  O
5.15
  O
5.25
  O
     
1
Tomas Wecksten
Tomas Wecksten ('96)
FIN5.25
q
  A 1
 
 
5.00
  O
5.15
  O
5.25
  O
     
1
Ben Broeders
Ben Broeders ('95)
BEL5.25
q
  B 1
 
 
5.15
  O
5.25
  O
      
1
Matteo Cristoforo Capello
Matteo Cristoforo Capello ('97)
ITA5.25
q
  B 1
 =SB
 
5.15
  O
5.25 =SB
  O
      
5
Axel Chapelle
Axel Chapelle ('95)
FRA5.25
q
  A 3
 
 
5.15
 XO
5.25
  O
      
5
Tommi Holttinen
Tommi Holttinen ('97)
FIN5.25
q
  B 3
 =SB
 
5.00
  O
5.15
 XO
5.25 =SB
  O
     
7
Oleg Zernikel
Oleg Zernikel ('95)
GER5.25
q
  A 4
 
 
5.00
 XO
5.15
 XO
5.25
  O
     
9
Luigi Robert Colella
Luigi Robert Colella ('96)
ITA5.25
q
  A 5
 
 
4.85
  O
5.00
  O
5.15
  O
5.25
 XO
    
9
Charlie Myers
Charlie Myers ('97)
GBR5.25
q
  A 5
 
 
5.15
  O
5.25
 XO
      
9
Adrián Valles
Adrián Valles ('95)
ESP5.25
q
  B 5
 
 
5.25
 XO
       
12
Mathieu Collet
Mathieu Collet ('95)
FRA5.25
q
  B 6
 
 
5.15
XXO
5.25
 XO
      
13
Borys Dżaman
Borys Dżaman ('96)
POL5.15
  B 7
 
 
5.00
 XO
5.15
  O
5.25
XXX
     
14
Eduard Wiener
Eduard Wiener ('96)
ISR5.15
  A 7
 
 
4.85
  O
5.00
  O
5.15
 XO
5.25
XXX
    
15
Koen van der Wijst
Koen van der Wijst ('97)
NED5.15
  B 8
 
 
4.85
XXO
5.00
 XO
5.15
XXO
5.25
XXX
    
16
Mateusz Jerzy
Mateusz Jerzy ('95)
POL5.00
  A 8
 
 
5.00
  O
5.25
XXX
      
16
Urho Kujanpää
Urho Kujanpää ('97)
FIN5.00
  A 8
 
 
5.00
  O
5.15
XXX
      
16
Lev Skorish
Lev Skorish ('96)
ISR5.00
  B 9
 
 
5.00
  O
5.15
XXX
      
19
Istar Dapena
Istar Dapena ('96)
ESP4.85
  A 10
 
 
4.85
  O
5.00
XXX
      
19
Itamar Basteker
Itamar Basteker ('95)
ISR4.85
  B 10
 
 
4.85
  O
5.00
XXX
      
Uladzislau Chamarmazovich
Uladzislau Chamarmazovich ('95)
BLR NH
  A
 
 
5.00
XXX
       
M22 Længdespring    
14.7.

Finale A

Finale
14.7.
1
Vladyslav Mazur
Vladyslav Mazur ('96)
UKR8.04
+1.9
  
 PB
 
7.85
 0.6
8.04 PB
 1.9
  X
 1.2
7.69
 0.9
7.98
 0.7
8.03
 0.4
  
2
Filippo Randazzo
Filippo Randazzo ('96)
ITA7.98 w
+2.1
  
 
 
7.98
 2.1
  X
 0.9
  X
 1.4
7.81
 0.7
7.63
 0.5
  X
 0.7
  
4
Jacob Fincham-Dukes
Jacob Fincham-Dukes ('97)
GBR7.83 w
+2.5
  
 
 
7.83
 2.5
7.65
 -0.3
7.70
 0.8
7.61
 0.9
7.59
 0.5
7.46
 0.7
  
5
Ingar Kiplesund
Ingar Kiplesund ('96)
NOR7.59
+0.7
  
 
 
7.59
 1.1
7.51
 0.4
7.13
 0.8
7.54
 1.0
7.59
 0.7
  X
 0.3
  
6
Miguel Marques
Miguel Marques ('95)
POR7.58
+0.4
  
 
 
7.58
 0.4
  X
 1.0
7.46
 1.0
  X
 1.2
  X
 0.6
7.22
 0.6
  
7Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)DEN7.54
+0.7
  
 
 
  X
 1.6
7.28
 0.7
7.51
 0.8
  X
 1.0
7.54
 0.7
7.28
 0.7
  
8
Gabriele Chilà
Gabriele Chilà ('97)
ITA7.52 w
+2.1
  
 
 
7.52
 2.1
7.43
 1.1
7.24
 0.6
7.33
 0.7
7.37
 0.7
7.42
 0.7
  
10
Ihor Honchar
Ihor Honchar ('96)
UKR7.38
+1.2
  
 
 
7.38
 1.2
  X
 0.8
7.34
 1.5
     
Mikita Lapatenka
Mikita Lapatenka ('95)
BLR NM
  
 
 
  X
 1.6
  X
 0.8
  X
 0.5
     
Filip Pravdica
Filip Pravdica ('95)
CRO NM
  
 
 
  X
 0.8
  X
 0.6
  X
 1.7
     
Kvalifikation13.7.
Kval
13.7.
13.7.
1
Filippo Randazzo
Filippo Randazzo ('96)
ITA8.04
+0.9
Q
  B 1
 PB
 
8.04 PB
 0.9
       
2
Vladyslav Mazur
Vladyslav Mazur ('96)
UKR7.74
+1.4
Q
  A 1
 
 
7.74
 1.4
       
4Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)DEN7.70
+0.9
Q
  B 3
 SB
 
7.55
 1.1
7.41
 1.0
7.70 SB
 0.9
     
5
Jacob Fincham-Dukes
Jacob Fincham-Dukes ('97)
GBR7.67
-1.3
Q
  B 4
 
 
7.48
 0.7
7.56
 1.1
7.67
 -1.3
     
7
Gabriele Chilà
Gabriele Chilà ('97)
ITA7.61
+1.2
q
  A 3
 
 
  X
 0.3
7.52
 1.4
7.61
 1.2
     
8
Filip Pravdica
Filip Pravdica ('95)
CRO7.61
+0.9
q
  B 5
 PB
 
7.26
 -0.8
7.61 PB
 0.9
5.82
 -0.2
     
10
Ingar Kiplesund
Ingar Kiplesund ('96)
NOR7.59
-0.7
q
  A 5
 
 
7.57
 -0.2
7.59
 3.0
7.59
 -0.7
     
11
Mikita Lapatenka
Mikita Lapatenka ('95)
BLR7.59 w
+2.3
q
  B 6
 
 
7.59
 2.3
7.50 =SB
 -1.2
7.49
 -0.8
     
12
Miguel Marques
Miguel Marques ('95)
POR7.58
-1.4
q
  A 6
 
 
7.45
 1.2
  X
 0.4
7.58
 -1.4
     
13
Bohdan Yehorov
Bohdan Yehorov ('96)
UKR7.58 w
+4.0
  A 7
 
 
7.07
 -1.0
7.58
 4.0
7.12
 1.6
     
14
Adónios Stilianídis
Adónios Stilianídis ('97)
GRE7.54
+0.1
  A 8
 
 
7.54
 0.1
7.38
 2.5
7.14
 -0.7
     
15
Ramunas Kleinauskas
Ramunas Kleinauskas ('96)
LTU7.54
+0.8
  A 9
 
 
7.54
 0.8
  X
 -0.4
  X
 2.4
     
16
Ivo Tavares
Ivo Tavares ('96)
POR7.51 w
+4.3
  B 7
 
 
7.51
 4.3
7.39
 0.2
7.26
 -1.7
     
17
Cedric Dufag
Cedric Dufag ('96)
FRA7.48
+1.0
  A 10
 
 
7.26
 0.6
7.30
 0.8
7.48
 1.0
     
19
José Luis Fernández
José Luis Fernández ('96)
ESP7.42
+1.3
  B 9
 
 
7.42
 1.3
7.26
 1.2
  X
 0.7
     
20
Fernando Ramos
Fernando Ramos ('95)
ESP7.41
-0.4
  A 11
 
 
7.25
 0.9
7.41
 -0.4
7.36
 2.0
     
21
Emre Dalkıran
Emre Dalkıran ('97)
TUR7.40 w
+3.4
  B 10
 
 
  X
 1.0
  X
 -1.2
7.40
 3.4
     
22
Daniel Solis
Daniel Solis ('96)
ESP7.39
+0.2
  B 11
 
 
7.39
 0.2
7.08
 1.9
7.38
 1.6
     
23
Andrea Pianti
Andrea Pianti ('97)
ITA7.39
+0.2
  B 12
 
 
  X
 1.9
7.39
 0.2
  X
 1.4
     
24
Nino Celec
Nino Celec ('97)
SLO7.35
+1.1
  B 13
 
 
7.35
 1.1
7.29
 1.9
  X
 -0.8
     
25
Daniel Ankov
Daniel Ankov ('95)
BUL7.28
-0.5
  A 12
 
 
  X
 2.3
7.26
 -0.4
7.28
 -0.5
     
26
Muammer Demir
Muammer Demir ('95)
TUR7.26
-0.7
  A 13
 
 
7.07
 0.5
4.17
 0.3
7.26
 -0.7
     
27
Amund Høıe Sjursen
Amund Høıe Sjursen ('96)
NOR7.26
-1.3
  B 14
 
 
4.85
 2.7
7.26
 -1.3
  X
 -1.4
     
28
Pēteris Pauls Vīksne
Pēteris Pauls Vīksne ('96)
LAT7.23
+1.4
  A 14
 
 
  X
 1.1
7.23
 1.4
  X
 0.4
     
29Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)DEN7.20
+2.0
  A 15
 
 
7.06
 -0.5
  X
 2.2
7.20
 2.0
     
30
Panayiotis Andreou
Panayiotis Andreou ('96)
CYP5.26
+1.3
  B 15
 
 
  X
 0.6
5.26
 1.3
  X
 0.3
     
Kristian Bäck
Kristian Bäck ('96)
FIN NM
  A
 
 
  X
 1.3
  X
 -0.4
  X     
M22 Trespring    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Nazim Babayev
Nazim Babayev ('97)
AZE17.18
+0.4
  
 PB
 
  X
 0.1
17.18 PB
 0.4
16.74
 0.5
  X
 -0.2
  X
 0.7
  X
 0.5
  
3
Max Heß
Max Heß ('96)
GER16.68
+0.5
  
 
 
16.61
 0.3
16.53
 0.1
  X
 -0.2
16.68
 0.5
  X
 -0.4
  X
 -0.7
  
5
Can Özüpek
Can Özüpek ('96)
TUR16.10
+0.2
  
 PB
 
  X
 0.3
15.97 PB
 -0.9
  X
 0.2
15.89
 -0.6
16.10 PB
 0.2
15.69
 0.1
  
6
Oleksandr Malosilov
Oleksandr Malosilov ('97)
UKR15.99
-0.5
  
 
 
15.84
 -1.4
15.99
 -0.5
15.88
 1.3
15.53
 -0.4
15.61
 0.2
15.47
 -0.1
  
7
Samuele Cerro
Samuele Cerro ('95)
ITA15.97
+0.6
  
 
 
  X
 0.6
  X
 0.5
15.97
 0.6
14.94
 0.3
  X
 -0.1
  X
 -0.5
  
8
Simone Forte
Simone Forte ('96)
ITA15.95
-0.3
  
 SB
 
15.91 SB
 0.8
  X
 -1.1
15.91 =SB
 -0.4
  X
 -0.2
14.30
 0.2
15.95 SB
 -0.3
  
9
Necati Er
Necati Er ('97)
TUR15.82
-0.4
  
 
 
15.06
 -0.5
15.82
 -0.4
15.41
 0.2
     
10
Plamen Petkov
Plamen Petkov ('97)
BUL15.13
+1.0
  
 
 
  X
 0.7
  X
 0.5
15.13
 1.0
     
11
Goga Maglakelidze
Goga Maglakelidze ('97)
GEO15.01
-0.2
  
 
 
  X
 -0.5
15.01
 -0.2
  X
 0.1
     
Philipp Kronsteiner
Philipp Kronsteiner ('97)
AUT NM
  
 
 
  X
 0.3
  X
 -0.1
  X
 -0.7
     
Kvalifikation15.7.
Kval
15.7.
15.7.
1
Max Heß
Max Heß ('96)
GER16.89
+0.9
Q
  B 1
 
 
16.89
 0.9
       
2
Nazim Babayev
Nazim Babayev ('97)
AZE16.67
+0.8
Q
  A 1
 
 
16.67
 0.8
       
3
Simo Lipsanen
Simo Lipsanen ('95)
FIN16.42
+1.3
Q
  A 2
 
 
16.42
 1.3
       
4
Tomas Veszelka
Tomas Veszelka ('95)
SVK16.21
+1.8
Q
  A 3
 
 
16.21
 1.8
       
5
Oleksandr Malosilov
Oleksandr Malosilov ('97)
UKR16.01 w
+2.1
Q
  A 4
 
 
16.01
 2.1
       
6
Can Özüpek
Can Özüpek ('96)
TUR15.96
+0.8
Q
  A 5
 PB
 
15.64
 1.5
15.96 PB
 0.8
      
7
Samuele Cerro
Samuele Cerro ('95)
ITA15.89
+1.5
Q
  B 2
 
 
15.89
 1.5
       
8
Necati Er
Necati Er ('97)
TUR15.87
+1.3
Q
  B 3
 
 
15.87
 1.3
       
9
Plamen Petkov
Plamen Petkov ('97)
BUL15.83
+1.3
Q
  A 6
 PB
 
  X
 1.2
15.58
 1.9
15.83 PB
 1.3
     
10
Simone Forte
Simone Forte ('96)
ITA15.79
+1.3
Q
  B 4
 
 
15.07
 1.6
15.79
 1.3
      
11
Goga Maglakelidze
Goga Maglakelidze ('97)
GEO15.70
+1.1
q
  A 7
 
 
15.42
 1.0
  X
 1.1
15.70
 1.1
     
12
Philipp Kronsteiner
Philipp Kronsteiner ('97)
AUT15.67
+0.7
q
  B 5
 
 
15.18
 1.5
15.53
 0.9
15.67
 0.7
     
13
Levon Aghasyan
Levon Aghasyan ('95)
ARM15.62
+1.9
  A 8
 
 
  X
 0.3
15.62
 1.9
  X
 1.0
     
14
Marcos Ruiz
Marcos Ruiz ('95)
ESP15.59
+0.6
  B 6
 
 
14.40
 1.4
15.59
 0.6
15.52
 1.0
     
15
Yaroslav Isachenkov
Yaroslav Isachenkov ('95)
UKR15.56
+0.5
  B 7
 
 
15.56
 0.5
15.40
 2.0
  X
 5.9
     
16
Ihor Honchar
Ihor Honchar ('96)
UKR15.51
+1.4
  A 9
 
 
15.51
 1.4
  X
 0.6
14.43
 0.7
     
17
Jiri Zeman
Jiri Zeman ('96)
CZE15.01
+1.8
  B 8
 
 
15.01
 1.8
  X
 1.0
  X
 0.7
     
Jesper Hellström
Jesper Hellström ('95)
SWE DNS
  B
 
M22 Kuglestød 7.26 kg    
14.7.

Finale A

Finale
14.7.
2
Denzel Comenentia
Denzel Comenentia ('95)
NED19.86
  
 
 
19.2018.8919.3919.3519.8619.78  
3
Sebastiano Bianchetti
Sebastiano Bianchetti ('96)
ITA19.69
  
 
 
19.0719.5919.6419.1819.69  X  
4
Osman Can Özdeveci
Osman Can Özdeveci ('95)
TUR19.63
  
 
 
19.00  X18.99  X19.3719.63  
5
Simon Bayer
Simon Bayer ('95)
GER19.30
  
 PB
 
18.4818.8118.99  X  X19.30 PB  
6
Patrick Müller
Patrick Müller ('96)
GER19.23
  
 SB
 
18.69  X19.06  X  X19.23 SB  
7
Leonardo Fabbri
Leonardo Fabbri ('97)
ITA19.12
  
 
 
19.12  X  X18.59  X  X  
8
Jan Parol
Jan Parol ('95)
POL18.60
  
 
 
17.95  X18.60  X18.51  X  
9
Nace Pleško
Nace Pleško ('96)
SLO18.55
  
 SB
 
18.55 SB  X  X     
10
Kiriákos Zótos
Kiriákos Zótos ('96)
GRE18.35
  
 
 
  X18.35  X     
11
Blaž Zupančič
Blaž Zupančič ('95)
SLO18.33
  
 
 
18.3317.9417.90     
12
Gian Piero Ragonesi
Gian Piero Ragonesi ('95)
ITA18.28
  
 
 
17.93  X18.28     
Kvalifikation13.7.
Kval
13.7.
13.7.
1
Konrad Bukowiecki
Konrad Bukowiecki ('97)
POL21.26
Q
  A 1
 
 
21.26       
2
Simon Bayer
Simon Bayer ('95)
GER19.06
Q
  A 2
 
 
18.2919.06      
3
Leonardo Fabbri
Leonardo Fabbri ('97)
ITA19.06
Q
  B 1
 
 
19.06       
4
Patrick Müller
Patrick Müller ('96)
GER18.85
Q
  B 2
 
 
18.85       
5
Denzel Comenentia
Denzel Comenentia ('95)
NED18.72
Q
  A 3
 
 
18.72       
6
Osman Can Özdeveci
Osman Can Özdeveci ('95)
TUR18.53
Q
  A 4
 
 
18.53       
7
Sebastiano Bianchetti
Sebastiano Bianchetti ('96)
ITA18.49
Q
  A 5
 
 
18.49       
8
Gian Piero Ragonesi
Gian Piero Ragonesi ('95)
ITA18.44
Q
  A 6
 
 
  X17.9218.44     
9
Blaž Zupančič
Blaž Zupančič ('95)
SLO18.38
q
  A 7
 
 
18.38  X  X     
10
Kiriákos Zótos
Kiriákos Zótos ('96)
GRE18.23
q
  A 8
 
 
18.2317.56  X     
11
Jan Parol
Jan Parol ('95)
POL18.13
q
  B 3
 
 
17.1518.1317.11     
12
Nace Pleško
Nace Pleško ('96)
SLO17.97
q
  B 4
 
 
17.97  X17.90     
13
Panu Tirkkonen
Panu Tirkkonen ('97)
FIN17.66
  B 5
 
 
17.66  X  X     
15Kristoffer ThomsenKristoffer Thomsen ('96)DEN17.58
  B 7
 
 
17.21  X17.58     
16
Antonio Santana
Antonio Santana ('95)
ESP17.56
  A 9
 
 
17.5617.21  X     
17
Frántsi-Anastásios Latifllári
Frántsi-Anastásios Latifllári ('96)
GRE17.52
  B 8
 
 
17.52  X17.49     
18
Roman Kokoshko
Roman Kokoshko ('96)
UKR17.35
  A 10
 
 
16.98  X17.35     
19
Valentin Döbler
Valentin Döbler ('96)
GER17.23
  B 9
 
 
16.79  X17.23     
20
Julius Malotkinas
Julius Malotkinas ('95)
LTU17.05
  A 11
 
 
  X17.05  X     
21
Daniel Pardo
Daniel Pardo ('96)
ESP16.73
  B 10
 
 
16.5016.73  X     
22
Aleksandar Novaković
Aleksandar Novaković ('95)
BIH16.73
  A 12
 
 
16.09  X16.73     
23
Karolis Čekanavicius
Karolis Čekanavicius ('96)
LTU16.70
  B 11
 
 
15.8616.3716.70     
24
Matija Carek
Matija Carek ('96)
CRO16.70
  B 12
 
 
  X16.70  X     
25
Marius Constan Musteata
Marius Constan Musteata ('97)
ROU16.24
  B 13
 
 
  X16.24  X     
26
John Kelly
John Kelly ('96)
IRL16.10
  A 13
 
 
  X  X16.10     
27
Jander Heil
Jander Heil ('97)
EST16.01
  A 14
 
 
  X16.01  X     
M22 Diskoskast 2.0 kg    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Sven Martin Skagestad
Sven Martin Skagestad ('95)
NOR61.00
  
 
 
57.6959.28  X57.8861.00  X  
2
Alin Alexandru Firfirica
Alin Alexandru Firfirica ('95)
ROU60.17
  
 
 
60.17  X58.9558.70  X  X  
3
Clemens Prüfer
Clemens Prüfer ('97)
GER60.08
  
 
 
58.21  X60.08  X  X58.63  
4
Viktar Trus
Viktar Trus ('96)
BLR58.47
  
 
 
58.47  X57.7555.3855.1055.78  
5
Gudni Valur Gudnason
Gudni Valur Gudnason ('95)
ISL57.31
  
 
 
54.0257.31  X56.51  X  X  
6
Maximilian Klaus
Maximilian Klaus ('96)
GER57.18
  
 
 
53.8056.3957.1856.6754.7856.96  
7
Gian Piero Ragonesi
Gian Piero Ragonesi ('95)
ITA56.86
  
 
 
51.0056.76  X56.86  X  X  
8
Krystian Pawelczyk
Krystian Pawelczyk ('95)
POL56.75
  
 
 
  X  X56.75  X  X  X  
9
Domantas Poška
Domantas Poška ('96)
LTU56.32
  
 
 
56.14  X56.32     
11
Ola Stunes Isene
Ola Stunes Isene ('95)
NOR54.95
  
 
 
54.95  X53.44     
Bartłomiej Stój
Bartłomiej Stój ('96)
POL NM
  
 
 
  X  X  X     
Kvalifikation15.7.
Kval
15.7.
15.7.
1
Sven Martin Skagestad
Sven Martin Skagestad ('95)
NOR60.93
Q
  B 1
 
 
60.93       
2
Bartłomiej Stój
Bartłomiej Stój ('96)
POL59.57
Q
  A 1
 
 
  X59.57      
3
Alin Alexandru Firfirica
Alin Alexandru Firfirica ('95)
ROU59.41
Q
  B 2
 
 
56.8856.1259.41     
4
Clemens Prüfer
Clemens Prüfer ('97)
GER57.56
Q
  B 3
 
 
54.07  X57.56     
5
Domantas Poška
Domantas Poška ('96)
LTU57.27
q
  B 4
 
 
56.30  X57.27     
6
Gudni Valur Gudnason
Gudni Valur Gudnason ('95)
ISL56.57
q
  A 2
 
 
54.29  X56.57     
7
Viktar Trus
Viktar Trus ('96)
BLR56.45
q
  B 5
 
 
55.9556.45  X     
9
Gian Piero Ragonesi
Gian Piero Ragonesi ('95)
ITA56.11
q
  A 3
 
 
56.11  X  X     
10
Ola Stunes Isene
Ola Stunes Isene ('95)
NOR55.42
q
  A 4
 
 
55.2455.42  X     
11
Maximilian Klaus
Maximilian Klaus ('96)
GER55.04
q
  A 5
 
 
51.5750.4355.04     
12
Krystian Pawelczyk
Krystian Pawelczyk ('95)
POL54.50
q
  B 7
 
 
45.5754.50  X     
14
Torben Brandt
Torben Brandt ('95)
GER54.27
  A 7
 
 
  X54.27  X     
15
Martin Marković
Martin Marković ('96)
CRO53.91
  B 8
 
 
  X53.91  X     
16
Kiriákos Zótos
Kiriákos Zótos ('96)
GRE53.57
  A 8
 
 
53.5752.60  X     
17
Edujose Lima
Edujose Lima ('96)
POR53.39
  A 9
 
 
  X52.4053.39     
18
Gustav Liberg
Gustav Liberg ('95)
SWE52.61
  B 9
 
 
52.6152.5049.53     
19
Oskari Perälampi
Oskari Perälampi ('96)
FIN52.05
  B 10
 
 
52.05  X  X     
20
Ştefan Mura
Ştefan Mura ('97)
MDA51.96
  B 11
 
 
  X  X51.96     
21
Marko Perić
Marko Perić ('96)
SRB51.68
  A 10
 
 
49.0046.7851.68     
22
Simonas Martisius
Simonas Martisius ('96)
LTU51.42
  A 11
 
 
48.69  X51.42     
23
Ivan Povalyashko
Ivan Povalyashko ('97)
UKR50.08
  A 12
 
 
49.8749.5450.08     
24
Yusuf Yalçınkaya
Yusuf Yalçınkaya ('95)
TUR49.93
  B 12
 
 
  X49.6149.93     
25
Rafail Antoniou
Rafail Antoniou ('95)
CYP49.08
  A 13
 
 
  X  X49.08     
Lukas Laima
Lukas Laima ('95)
LTU NM
  B
 
 
  X  X  X     
M22 Hammerkast 7.26 kg    
14.7.

Finale A

Finale
14.7.
1
Bence Halász
Bence Halász ('97)
HUN73.30
  
 
 
68.7770.6070.87  X73.3071.49  
2
Bence Pásztor
Bence Pásztor ('95)
HUN71.51
  
 
 
69.4171.4771.5170.1569.7358.33  
3
Alexej Mikhailov
Alexej Mikhailov ('96)
GER70.60
  
 
 
69.6570.2670.6068.4766.29  X  
4
Taylor Campbell
Taylor Campbell ('96)
GBR70.59
  
 
 
70.59  X  X  X69.3870.25  
5
Volodymyr Myslyvchuk
Volodymyr Myslyvchuk ('96)
UKR70.30
  
 
 
69.2669.3669.4670.3069.9068.96  
6
Miguel Alberto Blanco
Miguel Alberto Blanco ('96)
ESP70.06
  
 
 
66.3269.0270.0666.3567.3269.88  
7
Hilmar Örn Jónsson
Hilmar Örn Jónsson ('96)
ISL69.96
  
 
 
68.1769.39  X69.96  X66.06  
8
Markus Kokkonen
Markus Kokkonen ('95)
FIN68.56
  
 
 
65.6966.3268.5666.63  X  X  
9
Aleksi Jaakkola
Aleksi Jaakkola ('97)
FIN68.34
  
 
 
62.4068.34  X     
10
Thomas Mardal
Thomas Mardal ('97)
NOR68.28
  
 
 
68.2866.5966.96     
11
Aaron Kangas
Aaron Kangas ('97)
FIN65.99
  
 
 
  X65.99  X     
12
Raman Zholudzeu
Raman Zholudzeu ('96)
BLR64.67
  
 
 
63.8164.6762.54     
Kvalifikation13.7.
Kval
13.7.
13.7.
1
Bence Pásztor
Bence Pásztor ('95)
HUN70.22
Q
  B 1
 
 
70.22       
2
Bence Halász
Bence Halász ('97)
HUN70.14
Q
  A 1
 
 
70.14       
3
Miguel Alberto Blanco
Miguel Alberto Blanco ('96)
ESP68.59
Q
  A 2
 
 
67.0268.59      
4
Aleksi Jaakkola
Aleksi Jaakkola ('97)
FIN68.50
Q
  B 2
 
 
68.50       
5
Thomas Mardal
Thomas Mardal ('97)
NOR68.34
Q
  B 3
 PB
 
68.34 PB       
6
Alexej Mikhailov
Alexej Mikhailov ('96)
GER68.26
Q
  A 3
 
 
65.2668.26      
7
Hilmar Örn Jónsson
Hilmar Örn Jónsson ('96)
ISL68.09
Q
  A 4
 
 
68.09       
8
Markus Kokkonen
Markus Kokkonen ('95)
FIN67.84
Q
  A 5
 
 
67.84       
9
Volodymyr Myslyvchuk
Volodymyr Myslyvchuk ('96)
UKR67.56
Q
  B 4
 
 
66.4565.5067.56     
10
Taylor Campbell
Taylor Campbell ('96)
GBR67.43
q
  B 5
 
 
66.89  X67.43     
11
Aaron Kangas
Aaron Kangas ('97)
FIN66.95
q
  B 6
 
 
  X64.7866.95     
12
Raman Zholudzeu
Raman Zholudzeu ('96)
BLR66.81
q
  A 6
 
 
63.2066.8164.56     
13
Matija Gregurić
Matija Gregurić ('96)
CRO66.53
  A 7
 
 
66.5365.69  X     
14
Nikólaos Gavriilídis
Nikólaos Gavriilídis ('95)
GRE66.28
  A 8
 
 
  X66.1266.28     
15
Iván Menglebéi
Iván Menglebéi ('95)
GRE66.10
  B 7
 
 
  X63.1566.10     
17
Maksim Mitskou
Maksim Mitskou ('95)
BLR64.74
  B 9
 
 
62.8463.1064.74     
18
Kevin Arreaga
Kevin Arreaga ('95)
ESP63.91
  A 9
 
 
  X63.9161.13     
19
Adam King
Adam King ('97)
IRL63.86
  A 10
 
 
63.8662.8261.40     
20
Viorel Cristian Ravar
Viorel Cristian Ravar ('95)
ESP63.19
  B 10
 
 
62.4362.6963.19     
21
Owen Russell
Owen Russell ('97)
IRL62.28
  B 11
 
 
58.7362.2857.76     
22
Karol Končoš
Karol Končoš ('96)
SVK61.57
  B 12
 
 
  X  X61.57     
23
Tolgahan Yavuz
Tolgahan Yavuz ('95)
TUR61.35
  A 11
 
 
61.3061.3561.07     
24
Bálint Horváth
Bálint Horváth ('95)
HUN60.85
  B 13
 
 
59.1960.85  X     
25
Mykola Lopushenko
Mykola Lopushenko ('96)
UKR60.62
  B 14
 
 
59.3359.5860.62     
26
Miguel Carreira
Miguel Carreira ('96)
POR60.39
  A 12
 
 
53.1656.2660.39     
27
Giacomo Proserpio
Giacomo Proserpio ('97)
ITA60.32
  A 13
 
 
  X60.32  X     
28
Serhiy Perevoznikov
Serhiy Perevoznikov ('95)
UKR60.30
  A 14
 
 
  X  X60.30     
29
Evald Osnes Devik
Evald Osnes Devik ('95)
NOR59.97
  A 15
 
 
  X51.6459.97     
30
Tomas Vasiliauskas
Tomas Vasiliauskas ('97)
LTU58.52
  B 15
 
 
58.2358.2058.52     
M22 Spydkast 800 gram    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
2
Ioánnis Kiriazís
Ioánnis Kiriazís ('96)
GRE81.04
  
 
 
64.9371.0479.9176.6480.9681.04  
3
Andrian Mardare
Andrian Mardare ('95)
MDA78.76
  
 
 
78.7676.3176.25  X  X77.28  
4
Alexandru Novac
Alexandru Novac ('97)
ROU77.76
  
 
 
77.7677.2077.07  X  X  X  
5
Edis Matusevičius
Edis Matusevičius ('96)
LTU76.82
  
 
 
75.3076.2976.82  X  X73.89  
6
Emin Öncel
Emin Öncel ('97)
TUR76.54
  
 
 
76.54  X  X73.6572.9772.58  
7
Oliver Helander
Oliver Helander ('97)
FIN74.46
  
 
 
74.46  X73.71  X  X  X  
8
Gatis Čakšs
Gatis Čakšs ('95)
LAT74.44
  
 
 
72.6974.4473.76  X  X72.48  
9
Sindri Hrafn Gudmundsson
Sindri Hrafn Gudmundsson ('95)
ISL74.42
  
 
 
71.8468.0974.42     
10
Jonas Bonewit
Jonas Bonewit ('95)
GER73.24
  
 
 
67.5966.5873.24     
11
Valery Izotau
Valery Izotau ('97)
BLR73.14
  
 
 
64.1770.0373.14     
12
Nicolás Quijera
Nicolás Quijera ('96)
ESP69.59
  
 
 
69.5968.51  X     
Kvalifikation13.7.
Kval
13.7.
13.7.
1
Ioánnis Kiriazís
Ioánnis Kiriazís ('96)
GRE78.43
Q
  A 1
 
 
78.43       
2
Alexandru Novac
Alexandru Novac ('97)
ROU77.00
Q
  A 2
 
 
71.6773.0777.00     
3
Andrian Mardare
Andrian Mardare ('95)
MDA76.09
Q
  A 3
 
 
71.2272.4676.09     
4
Edis Matusevičius
Edis Matusevičius ('96)
LTU75.54
Q
  B 1
 
 
75.54       
5
Norbert Rivasz-Tóth
Norbert Rivasz-Tóth ('96)
HUN74.99
Q
  B 2
 
 
74.99       
6
Gatis Čakšs
Gatis Čakšs ('95)
LAT74.70
Q
  A 4
 
 
68.6074.70      
7
Oliver Helander
Oliver Helander ('97)
FIN73.13
q
  B 3
 
 
  X  X73.13     
8
Emin Öncel
Emin Öncel ('97)
TUR72.69
q
  B 4
 
 
  X72.6971.06     
9
Jonas Bonewit
Jonas Bonewit ('95)
GER72.39
q
  A 5
 
 
72.39  X69.10     
10
Valery Izotau
Valery Izotau ('97)
BLR72.14
q
  B 5
 
 
70.9272.1469.14     
11
Sindri Hrafn Gudmundsson
Sindri Hrafn Gudmundsson ('95)
ISL72.05
q
  B 6
 
 
71.38  X72.05     
12
Nicolás Quijera
Nicolás Quijera ('96)
ESP71.48
q
  A 6
 
 
  X71.3071.48     
13
Mikalai Klimuk
Mikalai Klimuk ('96)
BLR69.41
  A 7
 
 
  X69.41  X     
14
Bartul Bašić
Bartul Bašić ('95)
CRO69.32
  A 8
 
 
69.3260.8268.33     
15
Odel Jainaga
Odel Jainaga ('97)
ESP69.07
  B 7
 
 
69.0767.40  X     
16
George Catalin Zaharia
George Catalin Zaharia ('95)
ROU68.92
  B 8
 
 
  X68.9265.60     
17
Dagbjartur Dadi Jónsson
Dagbjartur Dadi Jónsson ('97)
ISL68.41
  A 9
 
 
  X68.41  X     
18
Oleksandr Kozubskyy
Oleksandr Kozubskyy ('97)
UKR67.24
  A 10
 
 
65.61  X67.24     
19
Héctor Aragues
Héctor Aragues ('95)
ESP66.43
  B 9
 
 
66.43  X64.06     
20
Matviy Krutiyenko
Matviy Krutiyenko ('96)
UKR65.64
  B 10
 
 
  X65.64  X     
21
Muhammet Maviş
Muhammet Maviş ('95)
TUR62.74
  B 11
 
 
  X  X62.74     
22
Roberto Orlando
Roberto Orlando ('95)
ITA60.24
  B 12
 
 
60.2460.2059.83     
23
Ahmet Talha Kılıç
Ahmet Talha Kılıç ('96)
TUR59.34
  A 11
 
 
  X59.34  X     
24
Giovanni Bellini
Giovanni Bellini ('96)
ITA57.29
  A 12
 
 
  X57.29  X     
Jami Kinnunen
Jami Kinnunen ('95)
FIN NM
  A
 
 
  X  X  X     
Maximilian Slezak
Maximilian Slezak ('96)
SVK NM
  B
 
 
  X  X  X     
M22 Tikamp    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Jiří Sýkora
Jiří Sýkora ('95)
CZE8084
  
 
 
10,99/+0,77,09/+1,314,651,9649,1914,15/+1,550,374,5063,364.50,30
3
Elmo Savola
Elmo Savola ('95)
FIN7956
  
 PB
 
10,84/+0,77,29/-0,613,971,9649,1414,21/+1,737,354,7061,894.39,50
4
Vitali Zhuk
Vitali Zhuk ('96)
BLR7921
  
 PB
 
11,37/+0,16,76/+0,114,641,9949,4014,48/+1,744,254,7062,904.34,50
5
Maksim Andraloits
Maksim Andraloits ('97)
BLR7858
  
 PB
 
10,98/+0,77,36/+0,913,881,9949,2314,47/+1,543,894,7051,974.47,76
6
Andri Oberholzer
Andri Oberholzer ('96)
SUI7827
  
 PB
 
11,13/-0,47,54/+0,113,622,0850,9914,78/+1,739,424,9051,594.40,75
7
Dennis Hutterer
Dennis Hutterer ('96)
GER7780
  
 PB
 
11,02/+0,77,17/-0,914,231,9950,0514,91/-0,347,144,6050,874.43,30
8
Taavi Tšernjavski
Taavi Tšernjavski ('95)
EST7708
  
 
 
11,27/-0,47,15/-0,513,761,9349,1514,93/-0,345,034,6052,404.35,37
9
Torben Blech
Torben Blech ('95)
GER7675
  
 
 
10,86/+0,76,80/-0,113,741,9650,7914,40/+1,541,005,2051,824.59,83
10
Pablo Trescoli
Pablo Trescoli ('95)
ESP7569
  
 
 
11,23/-0,47,12/+0,113,371,9649,7314,59/+1,537,244,4055,354.33,01
11
Jacopo Zanatta
Jacopo Zanatta ('96)
ITA7536
  
 PB
 
11,31/+0,17,30/+0,412,562,0849,4014,88/+1,740,204,3049,684.40,30
12
Axel Hubert
Axel Hubert ('96)
FRA7483
  
 
 
11,32/+0,17,18/+0,214,481,9651,4714,70/+1,529,374,6063,294.45,30
14
Pascal Magyar
Pascal Magyar ('95)
SUI7270
  
 
 
11,49/+0,16,80/-0,412,431,9649,8615,21/-0,342,584,3051,584.41,32
15
Luca Bernaschina
Luca Bernaschina ('95)
SUI7252
  
 
 
11,30/+0,17,38/+1,513,501,9051,1115,15/-0,338,024,4050,994.42,40
16
Luca Dell'acqua
Luca Dell'acqua ('95)
ITA7247
  
 
 
10,98/-0,47,19/+0,811,371,9350,0814,82/+1,734,784,1051,154.33,38
18
Edgar Chave
Edgar Chave ('95)
FRA6834
  
 
 
11,40/-0,46,69/-1,211,371,9049,8615,48/+1,534,844,1045,654.29,62
Andreas Christodoulou
Andreas Christodoulou ('95)
CYPDNF
  
 
 
11,36/-0,46,77/+0,712,251,9052,2615,23/+1,736,7057,47
Maxence Pecatte
Maxence Pecatte ('97)
FRADNF
  
 
 
11,10/-0,47,26/+0,112,081,96
Tim Nowak
Tim Nowak ('95)
GERDNF
  
 
 
11,38/-0,4
M22 20 km kapgang    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Diego García Carrera
Diego García Carrera ('96)
ESP1:22:29
  
 
2
Karl Junghannß
Karl Junghannß ('96)
GER1:22:52
  
 
3
Gabriel Bordier
Gabriel Bordier ('97)
FRA1:23:03
  
 PB
5
Manuel Bermúdez
Manuel Bermúdez ('97)
ESP1:23:12
  
 PB
6
Jonathan Hilbert
Jonathan Hilbert ('95)
GER1:23:26
  
 PB
7
Andrea Agrusti
Andrea Agrusti ('95)
ITA1:23:28
  
 PB
8
Jean Blancheteau
Jean Blancheteau ('96)
FRA1:25:10
  
 
9
Zaharías Tsamoudákis
Zaharías Tsamoudákis ('96)
GRE1:25:11
  
 PB
10
Stefano Chiesa
Stefano Chiesa ('96)
ITA1:25:21
  
 PB
11
Miguel Rodrigues
Miguel Rodrigues ('96)
POR1:26:05
  
 PB
12
Bence Venyercsán
Bence Venyercsán ('96)
HUN1:26:20
  
 
13
Gianluca Picchiottino
Gianluca Picchiottino ('96)
ITA1:26:43
  
 
14
Hélder Dos Santos
Hélder Dos Santos ('96)
POR1:27:00
  
 PB
15
Anatoli Homeleu
Anatoli Homeleu ('96)
BLR1:27:08
  
 SB
16
Ruslans Smolonskis
Ruslans Smolonskis ('96)
LAT1:27:25
  
 PB
17
Fredrik Vaeng Røtnes
Fredrik Vaeng Røtnes ('96)
NOR1:27:44
  
 SB
18
Dominik Černý
Dominik Černý ('97)
SVK1:28:00
  
 
19
Iván López
Iván López ('97)
ESP1:28:02
  
 
20
Dmytro Sobchuk
Dmytro Sobchuk ('95)
UKR1:28:07
  
 
21
Miroslav Úradník
Miroslav Úradník ('96)
SVK1:29:44
  
 
22
Michal Morvay
Michal Morvay ('96)
SVK1:30:05
  
 
23
Andrei Gafita
Andrei Gafita ('96)
ROU1:32:41
  
 
24
Soma Kovács
Soma Kovács ('97)
HUN1:33:50
  
 
Fabian Bernabe
Fabian Bernabe ('95)
FRA DNF
  
 
Tomasz Bagdány
Tomasz Bagdány ('95)
HUN DQ
  
 
Dzmitry Lukyanchuk
Dzmitry Lukyanchuk ('97)
BLR DQ
  
 
Nathaniel Seiler
Nathaniel Seiler ('96)
GER DQ
  
 
K22 100 m    
14.7. Vind: -0.6

Finale A

Finale
14.7.Vind: -0.6
1
Ewa Swoboda
Ewa Swoboda ('97)
POL11.42
  
 
2
Krystsina Tsimanouskaya
Krystsina Tsimanouskaya ('96)
BLR11.54
  
 
3
Sina Mayer
Sina Mayer ('95)
GER11.58
  
 
4
Imani Lansiquot
Imani Lansiquot ('97)
GBR11.58
  
 
5
Ajla Del Ponte
Ajla Del Ponte ('96)
SUI11.66
  
 
6
Kristina Sivkova
Kristina Sivkova ('97)
RUS11.67
  
 
7
Lisa Nippgen
Lisa Nippgen ('97)
GER11.72
  
 
Floriane Gnafoua
Floriane Gnafoua ('96)
FRA DNF
  
 
Semifinale13.7.
Semi 1
13.7. Vind: +0.4
13.7.Vind: +0.4
1
Kristina Sivkova
Kristina Sivkova ('97)
RUS11.42
Q
  0.151
 
2
Floriane Gnafoua
Floriane Gnafoua ('96)
FRA11.44
Q
  0.207
 
3
Krystsina Tsimanouskaya
Krystsina Tsimanouskaya ('96)
BLR11.46
Q
  0.204
 
4
Sina Mayer
Sina Mayer ('95)
GER11.50
q
  0.216
 
5
Karolina Deliautaitė
Karolina Deliautaitė ('95)
LTU11.67
  0.230
 PB
6
Olivia Fotopoulou
Olivia Fotopoulou ('96)
CYP11.68
  0.180
 
7
Kamila Ciba
Kamila Ciba ('95)
POL11.69
  0.184
 
8
Charlotte Jeanne
Charlotte Jeanne ('95)
FRA11.76
  0.212
 
Semi 2
13.7. Vind: +0.3
13.7.Vind: +0.3
1
Ewa Swoboda
Ewa Swoboda ('97)
POL11.32
Q
  0.195
 SB
2
Imani Lansiquot
Imani Lansiquot ('97)
GBR11.47
Q
  0.190
 
3
Ajla Del Ponte
Ajla Del Ponte ('96)
SUI11.49
Q
  0.194
 
4
Lisa Nippgen
Lisa Nippgen ('97)
GER11.55
q
  0.208
 
5
Lisa Marie Kwayie
Lisa Marie Kwayie ('96)
GER11.57
  0.217
 
6
Cynthia Leduc
Cynthia Leduc ('97)
FRA11.62
  0.298
 
7
Sindija Bukša
Sindija Bukša ('97)
LAT11.62
  0.129
 PB
8
Chiara Torrisi
Chiara Torrisi ('96)
ITA11.81
  0.175
 
Anniina Kortetmaa
Anniina Kortetmaa ('95)
FIN DNS
  
 
Indledende heats13.7.
Indledende 1
13.7. Vind: -0.4
13.7.Vind: -0.4
1
Cynthia Leduc
Cynthia Leduc ('97)
FRA11.70
Q
  
 
2
Imani Lansiquot
Imani Lansiquot ('97)
GBR11.72
Q
  
 
3
Lisa Nippgen
Lisa Nippgen ('97)
GER11.77
Q
  
 
4
Alexandra Toth
Alexandra Toth ('95)
AUT11.93
  
 
5
Géraldine Frey
Géraldine Frey ('97)
SUI12.12
  
 
6
Nikoleta Simić
Nikoleta Simić ('96)
SRB12.16
  
 
7
Marije van Hunenstijn
Marije van Hunenstijn ('95)
NED12.23
  
 
Indledende 2
13.7. Vind: +1.2
13.7.Vind: +1.2
1
Floriane Gnafoua
Floriane Gnafoua ('96)
FRA11.55
Q
  
 
2
Krystsina Tsimanouskaya
Krystsina Tsimanouskaya ('96)
BLR11.63
Q
  
 
3
Kamila Ciba
Kamila Ciba ('95)
POL11.73
Q
  
 
4
Paula Sevilla
Paula Sevilla ('97)
ESP11.99
  
 
5
Elisabetta De Andreis
Elisabetta De Andreis ('95)
ITA12.06
  
 
6
Sarah McCarthy
Sarah McCarthy ('95)
IRL12.19
  
 
7
Diana Podoleanu
Diana Podoleanu ('95)
MDA12.21
  
 
Indledende 3
13.7. Vind: +1.6
13.7.Vind: +1.6
1
Kristina Sivkova
Kristina Sivkova ('97)
RUS11.52
Q
  
 
2
Sina Mayer
Sina Mayer ('95)
GER11.58
Q
  
 
3
Karolina Deliautaitė
Karolina Deliautaitė ('95)
LTU11.71
Q
  
 PB
4
Olivia Fotopoulou
Olivia Fotopoulou ('96)
CYP11.74
q
  
 
5
Zorana Barjaktarovic
Zorana Barjaktarovic ('96)
SRB11.78
  
 
6
Johanelis Herrera Abreu
Johanelis Herrera Abreu ('95)
ITA11.93
  
 
7
Anastasiya Holeneva
Anastasiya Holeneva ('95)
UKR12.05
  
 
8
Rachel Fitz
Rachel Fitz ('95)
MLT12.62
  
 
Indledende 4
13.7. Vind: +3.2
13.7.Vind: +3.2
1
Ewa Swoboda
Ewa Swoboda ('97)
POL11.26 w
Q
  
 
2
Lisa Marie Kwayie
Lisa Marie Kwayie ('96)
GER11.47 w
Q
  
 
3
Ajla Del Ponte
Ajla Del Ponte ('96)
SUI11.47 w
Q
  
 
4
Sindija Bukša
Sindija Bukša ('97)
LAT11.63 w
q
  
 
5
Charlotte Jeanne
Charlotte Jeanne ('95)
FRA11.68 w
q
  
 
6
Anniina Kortetmaa
Anniina Kortetmaa ('95)
FIN11.77 w
q
  
 
6
Chiara Torrisi
Chiara Torrisi ('96)
ITA11.77 w
q
  
 
K22 200 m    
15.7. Vind: +1.3

Finale A

Finale
15.7.Vind: +1.3
1
Finette Agyapong
Finette Agyapong ('97)
GBR22.87
  0.134
 
2
Sarah Atcho
Sarah Atcho ('95)
SUI22.90
  0.160
 PB
3
Yana Kachur
Yana Kachur ('97)
UKR23.20
  0.149
 PB
4
Krystsina Tsimanouskaya
Krystsina Tsimanouskaya ('96)
BLR23.32
  0.156
 
6
Sindija Bukša
Sindija Bukša ('97)
LAT23.41
  0.155
 
7
Maroussia Pare
Maroussia Pare ('96)
FRA23.53
  0.171
 
8
Fanny Peltier
Fanny Peltier ('97)
FRA23.59
  0.150
 
Semifinale15.7.
Semi 1
15.7. Vind: +1.3
15.7.Vind: +1.3
1
Finette Agyapong
Finette Agyapong ('97)
GBR22.86
Q
  0.153
 PB
2
Sarah Atcho
Sarah Atcho ('95)
SUI22.99
Q
  0.176
 
4
Fanny Peltier
Fanny Peltier ('97)
FRA23.13
q
  0.174
 PB
5
Krystsina Tsimanouskaya
Krystsina Tsimanouskaya ('96)
BLR23.41
q
  0.146
 
6
Alina Kalistratova
Alina Kalistratova ('96)
UKR23.53
  0.197
 
7
Alessia Niotta
Alessia Niotta ('97)
ITA23.90
  0.185
 
8
Ane Petrirena
Ane Petrirena ('97)
ESP24.01
  0.157
 
Semi 2
15.7. Vind: +0.7
15.7.Vind: +0.7
1
Yana Kachur
Yana Kachur ('97)
UKR23.21
Q
  0.140
 PB
3
Maroussia Pare
Maroussia Pare ('96)
FRA23.26
Q
  0.137
 PB
4
Marcela Pírková
Marcela Pírková ('96)
CZE23.54
  0.205
 
5
Cristina Lara
Cristina Lara ('95)
ESP23.57
  0.194
 
6
Johanelis Herrera Abreu
Johanelis Herrera Abreu ('95)
ITA23.66
  0.155
 PB
7
Amandine Brossier
Amandine Brossier ('95)
FRA23.91
  0.214
 
8
Annalisa Spadotto Scott
Annalisa Spadotto Scott ('96)
ITA23.91
  0.231
 
Indledende heats14.7.
Indledende 1
14.7. Vind: +0.4
14.7.Vind: +0.4
1
Yana Kachur
Yana Kachur ('97)
UKR23.28
Q
  0.117
 PB
3
Fanny Peltier
Fanny Peltier ('97)
FRA23.48
Q
  0.191
 
4
Johanelis Herrera Abreu
Johanelis Herrera Abreu ('95)
ITA23.86
q
  0.202
 SB
5
Martina Hofmanová
Martina Hofmanová ('95)
CZE23.95
  0.173
 
6
Susanne Walli
Susanne Walli ('96)
AUT24.21
  0.242
 
7
Olivia Fotopoulou
Olivia Fotopoulou ('96)
CYP24.50
  0.180
 
8
Anna Paula Auzina
Anna Paula Auzina ('96)
LAT24.62
  0.261
 SB
Indledende 2
14.7. Vind: +0.7
14.7.Vind: +0.7
1
Sindija Bukša
Sindija Bukša ('97)
LAT23.43
Q
  0.130
 PB
2
Krystsina Tsimanouskaya
Krystsina Tsimanouskaya ('96)
BLR23.56
Q
  0.151
 
3
Cristina Lara
Cristina Lara ('95)
ESP23.68
Q
  0.183
 
4
Annalisa Spadotto Scott
Annalisa Spadotto Scott ('96)
ITA23.92
q
  0.252
 
5
Zorana Barjaktarovic
Zorana Barjaktarovic ('96)
SRB24.20
  0.146
 
7
Zyanne Hook
Zyanne Hook ('96)
GIB26.70
  0.157
 
Indledende 3
14.7. Vind: +0.5
14.7.Vind: +0.5
1
Marcela Pírková
Marcela Pírková ('96)
CZE23.42
Q
  0.162
 
2
Maroussia Pare
Maroussia Pare ('96)
FRA23.56
Q
  0.113
 SB
3
Alina Kalistratova
Alina Kalistratova ('96)
UKR23.74
Q
  0.177
 
4
Alessia Niotta
Alessia Niotta ('97)
ITA23.85
q
  0.185
 
5
Cliodhna Manning
Cliodhna Manning ('95)
IRL24.13
  0.167
 
6
Melinda Ferenczi
Melinda Ferenczi ('97)
HUN24.17
  0.119
 
Sara Dorthea Jensen
Sara Dorthea Jensen ('96)
NOR DNS
  
 
Laura Müller
Laura Müller ('95)
GER DNS
  
 
Indledende 4
14.7. Vind: +1.1
14.7.Vind: +1.1
1
Sarah Atcho
Sarah Atcho ('95)
SUI22.96
Q
  0.195
 
2
Finette Agyapong
Finette Agyapong ('97)
GBR23.04
Q
  0.174
 PB
3
Amandine Brossier
Amandine Brossier ('95)
FRA23.82
Q
  0.175
 
4
Ane Petrirena
Ane Petrirena ('97)
ESP23.90
q
  0.165
 
5
Õilme Võro
Õilme Võro ('96)
EST24.36
  0.183
 
6
Savannah Mapalagama
Savannah Mapalagama ('95)
AUT24.49
  0.160
 
7
Diana Podoleanu
Diana Podoleanu ('95)
MDA24.55
  0.143
 
8
Zakiyya Hasanova
Zakiyya Hasanova ('95)
AZE24.84
  0.146
 
K22 400 m    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Gunta Latiševa-Čudare
Gunta Latiševa-Čudare ('95)
LAT52.00
  0.229
 
2
Laura Müller
Laura Müller ('95)
GER52.42
  0.113
 
3
Laura de Witte
Laura de Witte ('95)
NED52.51
  0.193
 
4
Anita Horvat
Anita Horvat ('96)
SLO53.06
  0.236
 
5
Laviai Nielsen
Laviai Nielsen ('96)
GBR53.18
  0.172
 
6
Dominika Muraszewska
Dominika Muraszewska ('95)
POL53.62
  0.221
 
7
Modesta Morauskaitė
Modesta Morauskaitė ('95)
LTU54.06
  0.298
 
8
Deborah Sananes
Deborah Sananes ('95)
FRA54.25
  0.278
 
Indledende heats14.7.
Indledende 1
14.7.
14.7.
3
Laura Müller
Laura Müller ('95)
GER52.32
q
  0.225
 
4
Alexandra Troiani
Alexandra Troiani ('96)
ITA53.47
  0.231
 PB
5
Mariola Karaś
Mariola Karaś ('96)
POL53.78
  0.231
 
6
Déspina Mourtá
Déspina Mourtá ('96)
GRE54.02
  0.222
 
7
Jenna Bromell
Jenna Bromell ('97)
IRL54.34
  0.154
 
8
Anja Benko
Anja Benko ('95)
SLO54.99
  0.225
 
Indledende 2
14.7.
14.7.
2
Modesta Morauskaitė
Modesta Morauskaitė ('95)
LTU52.81
Q
  0.311
 PB
3
Dominika Muraszewska
Dominika Muraszewska ('95)
POL52.88
q
  0.253
 PB
4
Kateryna Klymyuk
Kateryna Klymyuk ('95)
UKR52.90
  0.241
 
5
Evelin Nádházy
Evelin Nádházy ('95)
HUN53.22
  0.206
 PB
6
Susanne Walli
Susanne Walli ('96)
AUT53.94
  0.291
 SB
7
Sara Dorthea Jensen
Sara Dorthea Jensen ('96)
NOR54.06
  0.212
 SB
8
Virginia Troiani
Virginia Troiani ('96)
ITA54.44
  0.204
 
Indledende 3
14.7.
14.7.
1
Laviai Nielsen
Laviai Nielsen ('96)
GBR52.80
Q
  0.240
 
2
Deborah Sananes
Deborah Sananes ('95)
FRA52.96
Q
  0.278
 
4
Eva Hovenkamp
Eva Hovenkamp ('96)
NED53.25
  0.253
 
5
Ylenia Vitale
Ylenia Vitale ('95)
ITA53.58
  0.230
 
6
Helena Jiranová
Helena Jiranová ('95)
CZE54.20
  0.272
 
7
Maja Pogorevc
Maja Pogorevc ('96)
SLO54.59
  0.350
 
8
Sophie Becker
Sophie Becker ('97)
IRL54.99
  0.223
 
9
Vijona Kryeziu
Vijona Kryeziu ('97)
KOS57.53
  0.336
 SB
K22 800 m    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Renée Eykens
Renée Eykens ('96)
BEL2:04.73
  
 
2
Aníta Hinriksdóttir
Aníta Hinriksdóttir ('96)
ISL2:05.02
  
 
3
Hannah Segrave
Hannah Segrave ('95)
GBR2:05.53
  
 
4
Alanna Lally
Alanna Lally ('96)
IRL2:05.63
  
 
5
Lore Hoffmann
Lore Hoffmann ('96)
SUI2:05.65
  
 
6
Elena Bellò
Elena Bellò ('97)
ITA2:05.96
  
 
7
Síofra Cléirigh Büttner
Síofra Cléirigh Büttner ('95)
IRL2:06.40
  
 
8
Charlotte Mouchet
Charlotte Mouchet ('96)
FRA2:06.94
  
 
Indledende heats13.7.
Indledende 1
13.7.
13.7.
1
Renée Eykens
Renée Eykens ('96)
BEL2:04.55
Q
  
 
2
Lore Hoffmann
Lore Hoffmann ('96)
SUI2:04.60
Q
  
 PB
3
Charlotte Mouchet
Charlotte Mouchet ('96)
FRA2:05.16
q
  
 
4
Zoya Naumov
Zoya Naumov ('95)
ESP2:06.24
  
 
5
Amalie Sæten
Amalie Sæten ('97)
NOR2:07.66
  
 SB
6
Eleonora Vandi
Eleonora Vandi ('96)
ITA2:07.69
  
 
7
Ludmila Frunze
Ludmila Frunze ('96)
MDA2:11.00
  
 
8
Damla Çelik
Damla Çelik ('97)
TUR2:14.15
  
 
Indledende 2
13.7.
13.7.
1
Aníta Hinriksdóttir
Aníta Hinriksdóttir ('96)
ISL2:03.58
Q
  
 
2
Elena Bellò
Elena Bellò ('97)
ITA2:04.40
Q
  
 
3
Alanna Lally
Alanna Lally ('96)
IRL2:05.54
q
  
 PB
4
Corane Gazeau
Corane Gazeau ('96)
FRA2:05.73
  
 
5
Mina Marie Anglero
Mina Marie Anglero ('97)
NOR2:07.11
  
 PB
6
Vytautė Pabiržytė
Vytautė Pabiržytė ('95)
LTU2:07.76
  
 PB
7
Natalya Pyrozhenko
Natalya Pyrozhenko ('97)
UKR2:08.08
  
 
8
Vendula Hluchá
Vendula Hluchá ('97)
CZE2:08.21
  
 
Indledende 3
13.7.
13.7.
1
Hannah Segrave
Hannah Segrave ('95)
GBR2:05.54
Q
  
 
2
Síofra Cléirigh Büttner
Síofra Cléirigh Büttner ('95)
IRL2:06.02
Q
  
 
3
Monika Elenska
Monika Elenska ('96)
LTU2:06.42
  
 
4
Salomé Afonso
Salomé Afonso ('97)
POR2:07.10
  
 
5
Angelika Sarna
Angelika Sarna ('97)
POL2:08.06
  
 
6
Krisztina Osváth
Krisztina Osváth ('96)
HUN2:09.07
  
 
7
Zorana Grujić
Zorana Grujić ('97)
SRB2:09.86
  
 
8
Rüya Kaya
Rüya Kaya ('97)
TUR2:16.28
  
 
K22 1500 m    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Konstanze Klosterhalfen
Konstanze Klosterhalfen ('97)
GER4:10.30
  
 
2
Sofia Ennaoui
Sofia Ennaoui ('95)
POL4:13.54
  
 
3
Martyna Galant
Martyna Galant ('95)
POL4:17.91
  
 
5
Amy Griffiths
Amy Griffiths ('96)
GBR4:19.16
  
 
6
Carla Masip
Carla Masip ('97)
ESP4:21.63
  
 
7
Giulia Aprile
Giulia Aprile ('95)
ITA4:21.64
  
 
8
Vera Hoffmann
Vera Hoffmann ('96)
LUX4:21.94
  
 
9
Ingrid Halvorsen Folvik
Ingrid Halvorsen Folvik ('97)
NOR4:22.70
  
 
10Line K SchulzLine K Schulz ('96)DEN4:23.14
  
 
11
Fatma Arik
Fatma Arik ('97)
TUR4:23.15
  
 
Indledende heats14.7.
Indledende 1
14.7.
14.7.
1
Sofia Ennaoui
Sofia Ennaoui ('95)
POL4:18.17
Q
  
 
2
Martyna Galant
Martyna Galant ('95)
POL4:19.90
Q
  
 
3
Ingrid Halvorsen Folvik
Ingrid Halvorsen Folvik ('97)
NOR4:20.51
Q
  
 SB
5Line K SchulzLine K Schulz ('96)DEN4:23.41
q
  
 
6
Anastasía-Panayióta Marinákou
Anastasía-Panayióta Marinákou ('96)
GRE4:25.80
  
 
7
Martina Rodríguez
Martina Rodríguez ('95)
ESP4:27.67
  
 
8
Selina Ummel
Selina Ummel ('97)
SUI4:28.23
  
 
Indledende 2
14.7.
14.7.
1
Konstanze Klosterhalfen
Konstanze Klosterhalfen ('97)
GER4:13.07
Q
  
 
2
Amy Griffiths
Amy Griffiths ('96)
GBR4:17.11
Q
  
 
4
Vera Hoffmann
Vera Hoffmann ('96)
LUX4:19.89
Q
  
 
5
Fatma Arik
Fatma Arik ('97)
TUR4:20.04
q
  
 PB
6
Carla Masip
Carla Masip ('97)
ESP4:22.49
q
  
 
7
Giulia Aprile
Giulia Aprile ('95)
ITA4:22.57
q
  
 
8
Sylwia Indeka
Sylwia Indeka ('97)
POL4:24.30
  
 
9
Dilyana Minkina
Dilyana Minkina ('97)
BUL4:29.47
  
 SB
K22 5000 m    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Yasemin Can
Yasemin Can ('96)
TUR15:01.67
  
 
2
Alina Reh
Alina Reh ('97)
GER15:10.57
  
 PB
4
Emine Hatun Tuna
Emine Hatun Tuna ('95)
TUR16:03.90
  
 PB
5
Lisa Rooms
Lisa Rooms ('96)
BEL16:15.58
  
 
6
Weronika Pyzik
Weronika Pyzik ('96)
POL16:15.84
  
 
7
Moira Stewartová
Moira Stewartová ('95)
CZE16:16.83
  
 
8
Carolin Kirtzel
Carolin Kirtzel ('95)
GER16:16.94
  
 
9
Andreea Alina Piscu
Andreea Alina Piscu ('96)
ROU16:19.87
  
 PB
10
Maryna Nemchenko
Maryna Nemchenko ('96)
UKR16:24.04
  
 
11
Kristina Hendel
Kristina Hendel ('96)
CRO16:33.90
  
 PB
12
Claudia Estévez
Claudia Estévez ('95)
ESP16:47.08
  
 
Anna Gehring
Anna Gehring ('96)
GER DNS
  
 
K22 10000 m    
14.7.

Finale A

Finale
14.7.
1
Yasemin Can
Yasemin Can ('96)
TUR31:39.80
  
 
3
Büşra Nur Koku
Büşra Nur Koku ('96)
TUR33:33.22
  
 
4
Phoebe Law
Phoebe Law ('97)
GBR33:40.75
  
 
5
Maryna Nemchenko
Maryna Nemchenko ('96)
UKR33:44.13
  
 PB
6
Jenny Nesbitt
Jenny Nesbitt ('95)
GBR33:50.37
  
 
7
Andreea Alina Piscu
Andreea Alina Piscu ('96)
ROU33:51.53
  
 PB
8
Philippa Bowden
Philippa Bowden ('95)
GBR34:04.57
  
 
9
Mariann Roe
Mariann Roe ('97)
NOR34:13.77
  
 PB
11
Tatjana Schulte
Tatjana Schulte ('97)
GER34:15.15
  
 PB
12
Valeriya Zinenko
Valeriya Zinenko ('95)
UKR34:20.21
  
 PB
13
Iríni-Ría Mihalá
Iríni-Ría Mihalá ('97)
GRE35:04.60
  
 PB
14
Tubay Erdal
Tubay Erdal ('95)
TUR35:04.87
  
 PB
15
Kristina Hendel
Kristina Hendel ('96)
CRO35:20.98
  
 
16
Rute Simões
Rute Simões ('95)
POR35:25.33
  
 PB
17
Evelyne Dietschi
Evelyne Dietschi ('96)
SUI35:29.24
  
 PB
18
Flavia Stutz
Flavia Stutz ('96)
SUI35:41.54
  
 
19
Paula González
Paula González ('96)
ESP35:56.04
  
 
20
Helena Alves
Helena Alves ('97)
POR36:18.40
  
 
21
Felicia Körner
Felicia Körner ('96)
GER36:23.58
  
 
22
Zuzana Durcová
Zuzana Durcová ('96)
SVK36:28.92
  
 PB
23
Laura Guzelj Blatnik
Laura Guzelj Blatnik ('97)
SLO37:22.04
  
 
24
Lisa Bergdahl
Lisa Bergdahl ('95)
SWE37:47.56
  
 
Sónia Ferreira
Sónia Ferreira ('95)
POR DNF
  
 
Rodáma Lagonídou
Rodáma Lagonídou ('95)
CYP DNF
  
 
K22 3000 m forh.    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97)DEN9:43.05
  
 
2
Nataliya Strebkova
Nataliya Strebkova ('95)
UKR9:44.52
  
NU23R PB
3
Emma Oudiou
Emma Oudiou ('95)
FRA9:50.30
  
 SB
4
Claudia Prisecaru
Claudia Prisecaru ('97)
ROU9:57.37
  
 PB
5
Isabel Mattuzzi
Isabel Mattuzzi ('95)
ITA9:57.68
  
 PB
6
Lea Meyer
Lea Meyer ('97)
GER9:58.16
  
 PB
7
Aneta Konieczek
Aneta Konieczek ('97)
POL10:05.87
  
 
8
Chiara Scherrer
Chiara Scherrer ('96)
SUI10:06.41
  
 PB
9
Adva Cohen
Adva Cohen ('96)
ISR10:07.82
  
NR PB
10
Lea Navarro
Lea Navarro ('97)
FRA10:11.63
  
 
11
Silvia Oggioni
Silvia Oggioni ('95)
ITA10:20.55
  
 
12
Liane Weidner
Liane Weidner ('97)
GER10:22.83
  
 
13
Sümeyye Erol
Sümeyye Erol ('97)
TUR10:25.39
  
 
14
Aimee Pratt
Aimee Pratt ('97)
GBR10:28.64
  
 
15
Veerle Bakker
Veerle Bakker ('97)
NED10:43.10
  
 
Indledende heats13.7.
Indledende 1
13.7.
13.7.
1
Claudia Prisecaru
Claudia Prisecaru ('97)
ROU10:07.40
Q
  
 PB
2
Nataliya Strebkova
Nataliya Strebkova ('95)
UKR10:10.12
Q
  
 
3
Emma Oudiou
Emma Oudiou ('95)
FRA10:10.18
Q
  
 
5
Lea Meyer
Lea Meyer ('97)
GER10:10.33
Q
  
 
6
Aneta Konieczek
Aneta Konieczek ('97)
POL10:10.39
q
  
 
7
Chiara Scherrer
Chiara Scherrer ('96)
SUI10:14.08
q
  
 PB
8
Lea Navarro
Lea Navarro ('97)
FRA10:16.52
q
  
 
9
Isabel Mattuzzi
Isabel Mattuzzi ('95)
ITA10:20.69
q
  
 
10
Victoria Salvadores
Victoria Salvadores ('96)
ESP10:22.00
  
 PB
11
Tubay Erdal
Tubay Erdal ('95)
TUR10:27.07
  
 
12
Yayla Kiliç
Yayla Kiliç ('97)
TUR10:39.75
  
 
Indledende 2
13.7.
13.7.
1Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97)DEN10:07.70
Q
  
 
2
Aimee Pratt
Aimee Pratt ('97)
GBR10:10.15
Q
  
 
3
Sümeyye Erol
Sümeyye Erol ('97)
TUR10:14.09
Q
  
 
4
Silvia Oggioni
Silvia Oggioni ('95)
ITA10:16.54
Q
  
 
5
Veerle Bakker
Veerle Bakker ('97)
NED10:16.71
Q
  
 
6
Liane Weidner
Liane Weidner ('97)
GER10:17.50
q
  
 
7
Eleonora Curtabbi
Eleonora Curtabbi ('97)
ITA10:21.81
  
 
8
Patrycja Kapała
Patrycja Kapała ('97)
POL10:26.02
  
 
9
Manon Pareau
Manon Pareau ('95)
FRA10:41.88
  
 
10
Anett Somogyi
Anett Somogyi ('96)
HUN10:51.32
  
 
11
Barblin Remund
Barblin Remund ('96)
SUI10:54.41
  
 
K22 100 m hæk 84.0 cm    
15.7. Vind: +2.3

Finale A

Finale
15.7.Vind: +2.3
1
Nadine Visser
Nadine Visser ('95)
NED12.92 w
  0.200
 
2
Elvira Herman
Elvira Herman ('97)
BLR12.95 w
  0.192
 
3
Luca Kozák
Luca Kozák ('96)
HUN13.06 w
  0.185
 
4
Yasmin Miller
Yasmin Miller ('95)
GBR13.32 w
  0.171
 
5
Reetta Hurske
Reetta Hurske ('95)
FIN13.32 w
  0.116
 
6
Olimpia Barbosa
Olimpia Barbosa ('95)
POR13.45 w
  0.196
 
7
Helena Jiranová
Helena Jiranová ('95)
CZE13.47 w
  0.191
 
8
Laura Valette
Laura Valette ('97)
FRA13.85 w
  0.165
 
Semifinale14.7.
Semi 1
14.7. Vind: +0.8
14.7.Vind: +0.8
1
Luca Kozák
Luca Kozák ('96)
HUN13.31
Q
  0.223
 
2
Laura Valette
Laura Valette ('97)
FRA13.38
Q
  0.199
 
3
Helena Jiranová
Helena Jiranová ('95)
CZE13.44
Q
  0.300
 PB
4
Olimpia Barbosa
Olimpia Barbosa ('95)
POR13.46
q
  0.209
 PB
5
Luminosa Bogliolo
Luminosa Bogliolo ('95)
ITA13.50
  0.221
 
6
María Mújika
María Mújika ('97)
ESP13.55
  0.198
 PB
7
Marlena Morton
Marlena Morton ('95)
POL13.58
  0.185
 PB
8Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)DEN13.76
  0.178
 
Semi 2
14.7. Vind: +0.3
14.7.Vind: +0.3
1
Nadine Visser
Nadine Visser ('95)
NED13.15
Q
  0.217
 
2
Elvira Herman
Elvira Herman ('97)
BLR13.17
Q
  0.214
 
3
Yasmin Miller
Yasmin Miller ('95)
GBR13.40
Q
  0.194
 
4
Reetta Hurske
Reetta Hurske ('95)
FIN13.44
q
  0.168
 SB
5
Petra Répási
Petra Répási ('96)
HUN13.53
  0.233
 
7
Ewa Ochocka
Ewa Ochocka ('96)
POL13.73
  0.172
 
8
Natalia Christofi
Natalia Christofi ('97)
CYP13.81
  0.262
 
Indledende heats14.7.
Indledende 1
14.7. Vind: +0.2
14.7.Vind: +0.2
1
Nadine Visser
Nadine Visser ('95)
NED13.26
Q
  
 
2
Olimpia Barbosa
Olimpia Barbosa ('95)
POR13.52
Q
  
 PB
3
Natalia Christofi
Natalia Christofi ('97)
CYP13.56
Q
  
 
4
Marlena Morton
Marlena Morton ('95)
POL13.61
q
  
 
5
Kreete Verlin
Kreete Verlin ('97)
EST13.73
  
 PB
6
Paulina Huber
Paulina Huber ('97)
GER13.86
  
 
7
Özge Soylu
Özge Soylu ('95)
TUR14.41
  
 
Indledende 2
14.7. Vind: +0.7
14.7.Vind: +0.7
1
Elvira Herman
Elvira Herman ('97)
BLR13.28
Q
  
 
2
Helena Jiranová
Helena Jiranová ('95)
CZE13.47
Q
  
 PB
3
María Mújika
María Mújika ('97)
ESP13.56
Q
  
 PB
4Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)DEN13.61
q
  
 SB
5
Stanislava Škvarková
Stanislava Škvarková ('96)
SVK13.66
  
 
6
Nicla Mosetti
Nicla Mosetti ('97)
ITA13.73
  
 
7
Victoria Rausch
Victoria Rausch ('96)
LUX14.06
  
 
Indledende 3
14.7. Vind: +1.1
14.7.Vind: +1.1
1
Laura Valette
Laura Valette ('97)
FRA13.26
Q
  
 
2
Reetta Hurske
Reetta Hurske ('95)
FIN13.47
Q
  
 =SB
3
Petra Répási
Petra Répási ('96)
HUN13.53
Q
  
 
4
Ewa Ochocka
Ewa Ochocka ('96)
POL13.64
q
  
 
6
Abigail Gyedu
Abigail Gyedu ('97)
ITA13.91
  
 
7
Elena Stefania Viscun
Elena Stefania Viscun ('96)
ROU14.11
  
 
Indledende 4
14.7. Vind: +0.5
14.7.Vind: +0.5
1
Luca Kozák
Luca Kozák ('96)
HUN13.39
Q
  
 
2
Yasmin Miller
Yasmin Miller ('95)
GBR13.48
Q
  
 
3
Luminosa Bogliolo
Luminosa Bogliolo ('95)
ITA13.52
Q
  
 
4
Ruslana Rashkovan
Ruslana Rashkovan ('97)
BLR13.56
q
  
 SB
5
Cecilia Sandell
Cecilia Sandell ('95)
FIN13.96
  
 
6
Selina Von Jackowski
Selina Von Jackowski ('97)
SUI14.12
  
 
K22 400 m hæk    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Ayomide Folorunso
Ayomide Folorunso ('96)
ITA55.82
  0.217
 SB
2
Jessica Turner
Jessica Turner ('95)
GBR56.08
  0.258
 PB
3
Arna Stefanía Gudmundsdóttir
Arna Stefanía Gudmundsdóttir ('95)
ISL56.37
  0.201
 SB
4
Aleksandra Gaworska
Aleksandra Gaworska ('95)
POL56.94
  0.165
 
5
Margo Van Puyvelde
Margo Van Puyvelde ('95)
BEL57.12
  0.246
 
6
Nenah De Coninck
Nenah De Coninck ('96)
BEL57.43
  0.134
 
7
Jackie Baumann
Jackie Baumann ('95)
GER57.74
  0.243
 
8
Anna Sjoukje Runia
Anna Sjoukje Runia ('95)
NED59.53
  0.176
 
Semifinale15.7.
Semi 1
15.7.
15.7.
1
Ayomide Folorunso
Ayomide Folorunso ('96)
ITA56.35
Q
  0.244
 SB
2
Arna Stefanía Gudmundsdóttir
Arna Stefanía Gudmundsdóttir ('95)
ISL57.02
Q
  0.257
 
3
Margo Van Puyvelde
Margo Van Puyvelde ('95)
BEL57.34
Q
  0.240
 
4
Aleksandra Gaworska
Aleksandra Gaworska ('95)
POL57.35
q
  0.159
 
5
Anna Sjoukje Runia
Anna Sjoukje Runia ('95)
NED57.44
q
  0.191
 
6
Eveliina Määttänen
Eveliina Määttänen ('95)
FIN58.07
  0.183
 PB
8
Julie Hounsinou
Julie Hounsinou ('97)
FRA58.78
  0.275
 
Semi 2
15.7.
15.7.
1
Jackie Baumann
Jackie Baumann ('95)
GER56.92
Q
  0.218
 
2
Nenah De Coninck
Nenah De Coninck ('96)
BEL56.99
Q
  0.221
 SB
3
Jessica Turner
Jessica Turner ('95)
GBR57.32
Q
  0.226
 
4
Rebecca Sartori
Rebecca Sartori ('97)
ITA57.64
  0.249
 PB
5
Valentina Cavalleri
Valentina Cavalleri ('95)
ITA57.68
  0.267
 PB
7
Anais Seiller
Anais Seiller ('97)
FRA58.22
  0.297
 
8
Justyna Saganiak
Justyna Saganiak ('95)
POL58.50
  0.262
 
Indledende heats14.7.
Indledende 1
14.7.
14.7.
1
Margo Van Puyvelde
Margo Van Puyvelde ('95)
BEL57.27
Q
  0.173
 
2
Arna Stefanía Gudmundsdóttir
Arna Stefanía Gudmundsdóttir ('95)
ISL57.45
Q
  0.123
 
3
Valentina Cavalleri
Valentina Cavalleri ('95)
ITA58.73
Q
  0.219
 
4
Liis Roose
Liis Roose ('96)
EST59.99
  0.164
 
5
Drita Islami
Drita Islami ('96)
MKD1:01.22
  0.138
 
6
Sonia Nasarre
Sonia Nasarre ('96)
ESP1:01.37
  0.242
 
Hanneke Oosterwegel
Hanneke Oosterwegel ('96)
NED DNS
  
 
Indledende 2
14.7.
14.7.
1
Rebecca Sartori
Rebecca Sartori ('97)
ITA58.12
Q
  0.194
 
2
Jessica Turner
Jessica Turner ('95)
GBR58.54
Q
  0.259
 
3
Anna Sjoukje Runia
Anna Sjoukje Runia ('95)
NED58.80
Q
  0.197
 
4
Emma Koistinen
Emma Koistinen ('96)
FIN59.77
  0.203
 
5
Julija Praprotnik
Julija Praprotnik ('96)
SLO1:00.07
  0.281
 
6
Emily Rose Norum
Emily Rose Norum ('96)
NOR1:00.16
  0.136
 
7
Büşra Yıldırım
Büşra Yıldırım ('96)
TUR1:02.06
  0.266
 
8
Ida Šimunčić
Ida Šimunčić ('96)
CRO1:02.46
  0.337
 
Indledende 3
14.7.
14.7.
1
Ayomide Folorunso
Ayomide Folorunso ('96)
ITA57.48
Q
  0.245
 
2
Aleksandra Gaworska
Aleksandra Gaworska ('95)
POL58.20
Q
  0.305
 
3
Julie Hounsinou
Julie Hounsinou ('97)
FRA58.78
Q
  0.203
 
4
Eveliina Määttänen
Eveliina Määttänen ('95)
FIN58.85
q
  0.200
 SB
6
Nora Kollerød Wold
Nora Kollerød Wold ('97)
NOR1:00.46
  0.161
 
7
Jelena Grujić
Jelena Grujić ('97)
SRB1:00.86
  0.274
 
Daniela Ledecká
Daniela Ledecká ('96)
SVK DQ
  0.096
 
Indledende 4
14.7.
14.7.
1
Jackie Baumann
Jackie Baumann ('95)
GER56.96
Q
  0.227
 
2
Nenah De Coninck
Nenah De Coninck ('96)
BEL57.78
Q
  0.248
 
4
Anais Seiller
Anais Seiller ('97)
FRA58.59
q
  0.239
 
5
Justyna Saganiak
Justyna Saganiak ('95)
POL59.66
q
  0.289
 
6
Valentina Jurić
Valentina Jurić ('96)
CRO1:00.09
  0.156
 
7
Michaela Bičianová
Michaela Bičianová ('97)
CZE1:00.38
  0.137
 
K22 Højdespring    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Yuliya Levchenko
Yuliya Levchenko ('97)
UKR1.96
  
 PB
 
1.79
  O
1.84
  O
1.86
  O
1.88
  O
1.92
  O
1.94 =SB
  O
1.96 PB
  O
1.98
XXX
2
Iryna Herashchenko
Iryna Herashchenko ('95)
UKR1.92
  
 
 
1.79
  O
1.84
  O
1.86
  O
1.88
  O
1.92
 XO
1.94
XXX
  
3
Erika Furlani
Erika Furlani ('96)
ITA1.86
  
 
 
1.76
  O
1.79
  O
1.82
  O
1.84
XXO
1.86
  O
1.88
XXX
  
4
Salome Lang
Salome Lang ('97)
SUI1.86
  
 =PB
 
1.72
  O
1.76
  O
1.79
  O
1.82 SB
  O
1.84 SB
  O
1.86 =PB
XXO
1.88
XXX
 
6
Liliya Klintsova
Liliya Klintsova ('97)
UKR1.84
  
 
 
1.76
  O
1.79
  O
1.84
  O
1.86
XXX
    
7
Anne Klebsch
Anne Klebsch ('96)
GER1.82
  
 
 
1.76
  O
1.79
 XO
1.82
XXO
1.84
XXX
    
8
Lisanne Hagens
Lisanne Hagens ('95)
NED1.79
  
 
 
1.72
  O
1.76
  O
1.79
  O
1.82
XXX
    
9
Elina Kakko
Elina Kakko ('97)
FIN1.79
  
 
 
1.68
  O
1.72
  O
1.76
 XO
1.79
  O
1.82
XXX
   
10
Kadriye Aydın
Kadriye Aydın ('95)
TUR1.76
  
 
 
1.68
  O
1.72
  O
1.76
  O
1.79
XXX
    
11
Saleta Fernández
Saleta Fernández ('97)
ESP1.76
  
 
 
1.68
  O
1.72
  O
1.76
 XO
1.79
XXX
    
11
Laura Salin-Eyike
Laura Salin-Eyike ('95)
FRA1.76
  
 
 
1.72
  O
1.76
 XO
1.79
XXX
     
Kvalifikation14.7.
Kval
14.7.
14.7.
1
Kadriye Aydın
Kadriye Aydın ('95)
TUR1.79
q
  A 1
 
 
1.70
  O
1.75
  O
1.79
  O
     
1
Erika Furlani
Erika Furlani ('96)
ITA1.79
q
  A 1
 
 
1.75
  O
1.79
  O
      
1
Iryna Herashchenko
Iryna Herashchenko ('95)
UKR1.79
q
  A 1
 
 
1.79
  O
       
1
Anne Klebsch
Anne Klebsch ('96)
GER1.79
q
  A 1
 
 
1.70
  O
1.75
  O
1.79
  O
     
1
Liliya Klintsova
Liliya Klintsova ('97)
UKR1.79
q
  A 1
 
 
1.75
  O
1.79
  O
      
1
Salome Lang
Salome Lang ('97)
SUI1.79
q
  A 1
 
 
1.70
  O
1.75
  O
1.79
  O
     
1
Elina Kakko
Elina Kakko ('97)
FIN1.79
q
  B 1
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
  O
1.79
  O
    
1
Yuliya Levchenko
Yuliya Levchenko ('97)
UKR1.79
q
  B 1
 
 
1.79
  O
       
1
Maryia Zhodzik
Maryia Zhodzik ('97)
BLR1.79
q
  B 1
 
 
1.75
  O
1.79
  O
      
10
Saleta Fernández
Saleta Fernández ('97)
ESP1.79
q
  B 4
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
XXO
1.79
  O
    
11
Lisanne Hagens
Lisanne Hagens ('95)
NED1.79
q
  A 7
 
 
1.70
  O
1.75
 XO
1.79
XXO
     
12
Laura Salin-Eyike
Laura Salin-Eyike ('95)
FRA1.75
q
  B 5
 
 
1.70
 XO
1.75
  O
1.79
XXX
     
13
Gabriela Kosonen
Gabriela Kosonen ('95)
FIN1.75
  A 8
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
XXO
1.79
XXX
    
14
Caroline Fleischer
Caroline Fleischer ('96)
NOR1.70
  B 6
 
 
1.60
  O
1.65
  O
1.70
  O
1.75
XXX
    
15
Esmanur Alkaç
Esmanur Alkaç ('96)
TUR1.70
  B 7
 
 
1.70
 XO
1.75
XXX
      
15
Ellen Ekholm
Ellen Ekholm ('96)
SWE1.70
  B 7
 
 
1.65
  O
1.70
 XO
1.75
XXX
     
K22 Stangspring    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Angelica Moser
Angelica Moser ('97)
SUI4.55
  
 
 
4.20
  O
4.35
 XO
4.45
  O
4.50
XXO
4.55
  O
4.65
XXX
  
2
Maryna Kylypko
Maryna Kylypko ('95)
UKR4.45
  
 
 
4.10
 XO
4.20
  O
4.30
 XO
4.40
 XO
4.45
  O
4.50
  XP
4.55
  XX
 
3
Lucy Bryan
Lucy Bryan ('95)
GBR4.40
  
 =PB
 
4.10
  O
4.20
 XO
4.30
 XO
4.35 =SB
 XO
4.40 =PB
 XO
4.45
XXX
  
4
Kamila Przybyła
Kamila Przybyła ('96)
POL4.40
  
 =PB
 
4.10
 XO
4.20
  O
4.30 =PB
  O
4.40 PB
XXO
4.50
XXX
   
5
Ninon Guillon-Romarin
Ninon Guillon-Romarin ('95)
FRA4.35
  
 
 
4.20
 XO
4.35
  O
4.45
XXX
     
7
Friedelinde Petershofen
Friedelinde Petershofen ('95)
GER4.30
  
 
 
4.10
  O
4.20
  O
4.30
  O
4.40
XXX
    
7
Mallaury Sautereau
Mallaury Sautereau ('96)
FRA4.30
  
 
 
4.00
  O
4.20
  O
4.30
  O
4.35
XXX
    
9
Killiana Heymans
Killiana Heymans ('97)
NED4.20
  
 
 
4.00
  O
4.10
  O
4.20
  O
4.25
XXX
    
9
Malen Ruiz de Azua
Malen Ruiz de Azua ('95)
ESP4.20
  
 
 
4.00
  O
4.10
  O
4.20
  O
4.30
XXX
    
11
Eléni-Klaoúdia Pólak
Eléni-Klaoúdia Pólak ('96)
GRE4.20
  
 
 
4.00
 XO
4.10
  O
4.20
  O
4.25
XXX
    
12
Demet Parlak
Demet Parlak ('96)
TUR4.00
  
 
 
4.00
  O
4.20
XXX
      
12
Pascale Stöcklin
Pascale Stöcklin ('97)
SUI4.00
  
 
 
4.00
  O
4.10
XXX
      
Kvalifikation13.7.
Kval
13.7.
13.7.
1
Friedelinde Petershofen
Friedelinde Petershofen ('95)
GER4.20
Q
  A 1
 
 
4.10
  O
4.20
  O
      
1
Kamila Przybyła
Kamila Przybyła ('96)
POL4.20
Q
  A 1
 
 
4.00
  O
4.10
  O
4.15
  O
4.20
  O
    
1
Ninon Guillon-Romarin
Ninon Guillon-Romarin ('95)
FRA4.20
Q
  B 1
 
 
4.15
  O
4.20
  O
      
1
Maryna Kylypko
Maryna Kylypko ('95)
UKR4.20
Q
  B 1
 
 
4.00
  O
4.10
  O
4.20
  O
     
5
Lucy Bryan
Lucy Bryan ('95)
GBR4.20
Q
  A 3
 
 
4.00
  O
4.10
  O
4.15
 XO
4.20
  O
    
5
Killiana Heymans
Killiana Heymans ('97)
NED4.20
Q
  B 3
 
 
3.85
  O
4.00
  O
4.10
 XO
4.15
  O
4.20
  O
   
5
Demet Parlak
Demet Parlak ('96)
TUR4.20
Q
  B 3
 =SB
 
3.85
  O
4.00
  O
4.10
  O
4.15 =SB
 XO
4.20 SB
  O
   
8
Mallaury Sautereau
Mallaury Sautereau ('96)
FRA4.20
Q
  A 4
 
 
3.85
  O
4.00
 XO
4.10
XXO
4.15
  O
4.20
  O
   
9
Angelica Moser
Angelica Moser ('97)
SUI4.20
Q
  A 5
 
 
4.20
 XO
       
9
Lene Retzius
Lene Retzius ('96)
NOR4.20
Q
  B 5
 
 
3.85
  O
4.00
  O
4.10
  O
4.15
  O
4.20
 XO
   
11
Malen Ruiz de Azua
Malen Ruiz de Azua ('95)
ESP4.20
Q
  B 6
 
 
3.85
  O
4.00
 XO
4.10
  O
4.15
  O
4.20
 XO
   
12
Pascale Stöcklin
Pascale Stöcklin ('97)
SUI4.20
Q
  B 7
 =PB
 
3.85
  O
4.00
 XO
4.10 =PB
  O
4.15 PB
 XO
4.20 PB
 XO
   
13
Eléni-Klaoúdia Pólak
Eléni-Klaoúdia Pólak ('96)
GRE4.20
Q
  B 8
 
 
4.00
  O
4.10
  O
4.15
XXO
4.20
XXO
    
14
Rebeka Šilhanová
Rebeka Šilhanová ('95)
CZE4.15
  A 6
 =SB
 
3.85
  O
4.00
 XO
4.10 =SB
  O
4.15 SB
 XO
4.20
XXX
   
15
Monica Clemente
Monica Clemente ('96)
ESP4.10
  A 7
 
 
3.70
  O
3.85
  O
4.00
 XO
4.10
 XO
4.15
XXX
   
15
Charlotte Gaudy
Charlotte Gaudy ('96)
FRA4.10
  A 7
 
 
3.85
  O
4.00
 XO
4.10
 XO
4.15
XXX
    
17
Lea Bachmann
Lea Bachmann ('96)
SUI4.00
  B 9
 =SB
 
3.85
 XO
4.00 =SB
 XO
4.10
XXX
     
18
Zuzana Pražáková
Zuzana Pražáková ('97)
CZE4.00
  B 10
 
 
3.70
  O
3.85
  O
4.00
XXO
4.10
XXX
    
20
Sarah McKeever
Sarah McKeever ('95)
IRL3.85
  A 10
 
 
3.70
  O
3.85
  O
4.00
XXX
     
21
Helen Falda
Helen Falda ('96)
ITA3.85
  A 11
 
 
3.85
 XO
4.00
XXX
      
21
Hanna Jansson
Hanna Jansson ('95)
SWE3.85
  A 11
 
 
3.70
  O
3.85
 XO
4.00
XXX
     
21
Krisztina Szűcs
Krisztina Szűcs ('96)
HUN3.85
  A 11
 
 
3.70
  O
3.85
 XO
4.00
XXX
     
Elien De Vocht
Elien De Vocht ('95)
BEL NH
  B
 
 
3.85
XXX
       
Wiktoria Wojewódzka
Wiktoria Wojewódzka ('97)
POL NH
  B
 
 
3.70
XXX
       
K22 Længdespring    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Yanis David
Yanis David ('97)
FRA6.56
+0.1
  
 PB
 
6.35
 -0.6
6.43
 0.1
  X
 0.5
  –  X
 0.5
6.56 PB
 0.1
  
2
Anna Bühler
Anna Bühler ('97)
GER6.50
-0.8
  
 
 
  X
 1.1
6.26
 -0.2
6.22
 0.5
6.40
 0.5
6.28
 1.0
6.50
 -0.8
  
3
Maryna Bekh
Maryna Bekh ('95)
UKR6.48
+0.3
  
 
 
  X
 1.0
6.48
 1.0
  X
 -0.5
6.48
 0.3
  X
 -1.1
6.08
 0.1
  
4
Rougui Sow
Rougui Sow ('95)
FRA6.46
+0.4
  
 
 
6.46
 0.4
6.30
 0.2
6.46
 0.4
  X
 -0.1
  X
 -3.8
5.27
 1.1
  
5
Evelise Veiga
Evelise Veiga ('96)
POR6.43
+1.0
  
 
 
6.22
 0.1
6.38
 0.4
6.43
 1.0
6.02
 0.1
  X
 -0.3
5.96
 0.3
  
6
Neja Filipič
Neja Filipič ('95)
SLO6.42
+0.6
  
 
 
  X
 0.3
6.42
 0.6
6.06
 0.1
6.42
 1.1
  X
 0.2
6.24
 0.3
  
7Martha TraoréMartha Traoré ('95)DEN6.31
+0.7
  
 
 
  X
 0.5
6.16
 0.5
6.31
 0.7
6.11
 0.3
  –  X
 -1.1
  
8
Nadia Akpana Assa
Nadia Akpana Assa ('95)
NOR6.29 w
+3.8
  
 
 
6.25
 -0.8
5.04
 0.2
6.26
 0.1
6.27
 0.9
6.29
 3.8
6.18
 -1.4
  
9
Jogailė Petrokaitė
Jogailė Petrokaitė ('95)
LTU6.23
+0.2
  
 
 
6.23
 0.2
6.12
 0.2
  X
 0.3
     
10
Ottavia Cestonaro
Ottavia Cestonaro ('95)
ITA6.22
+0.1
  
 
 
6.00
 0.2
6.22
 0.1
5.83
 0.4
     
11
Sarah McCarthy
Sarah McCarthy ('95)
IRL6.21
+0.7
  
 
 
6.21
 0.7
5.89
 -0.2
6.02
 1.3
     
12
Hanne Maudens
Hanne Maudens ('97)
BEL6.12
+0.6
  
 
 
  X
 -0.4
  X
 0.7
6.12
 0.6
     
13
Emilia Kjellberg
Emilia Kjellberg ('96)
SWE5.98
+1.5
  
 
 
  X
 0.3
5.98
 1.5
  X
 0.5
     
Kvalifikation15.7.
Kval
15.7.
15.7.
1
Maryna Bekh
Maryna Bekh ('95)
UKR6.63 w
+2.1
Q
  B 1
 
 
6.63
 2.1
       
2
Anna Bühler
Anna Bühler ('97)
GER6.62 w
+3.4
Q
  B 2
 
 
6.62
 3.4
       
3
Yanis David
Yanis David ('97)
FRA6.45
+1.1
Q
  A 1
 =SB
 
6.21
 1.5
6.13
 0.9
6.45 =SB
 1.1
     
5
Evelise Veiga
Evelise Veiga ('96)
POR6.42
+0.9
Q
  B 4
 
 
6.42
 0.9
       
6
Jogailė Petrokaitė
Jogailė Petrokaitė ('95)
LTU6.39
+1.5
Q
  A 2
 SB
 
6.15
 2.2
6.21
 -0.6
6.39 SB
 1.5
     
7Martha TraoréMartha Traoré ('95)DEN6.35
+0.2
Q
  A 3
 SB
 
6.09
 0.9
6.35 SB
 0.2
      
8
Ottavia Cestonaro
Ottavia Cestonaro ('95)
ITA6.35
-0.3
Q
  B 5
 PB
 
6.07
 0.2
6.35 PB
 -0.3
      
9
Rougui Sow
Rougui Sow ('95)
FRA6.34
+0.6
Q
  B 6
 
 
6.34
 0.6
       
10
Neja Filipič
Neja Filipič ('95)
SLO6.33 w
+2.5
Q
  A 4
 
 
6.33
 2.5
       
10
Nadia Akpana Assa
Nadia Akpana Assa ('95)
NOR6.33
+1.6
Q
  B 7
 
 
6.33
 1.6
       
10
Sarah McCarthy
Sarah McCarthy ('95)
IRL6.33
+1.3
Q
  B 7
 PB
 
6.33 PB
 1.3
       
14
Teresa Carvalho
Teresa Carvalho ('95)
POR6.20
+1.9
  A 6
 =SB
 
6.15 =SB
 1.6
6.20 SB
 1.9
5.96
 0.6
     
15
Magdalena Żebrowska
Magdalena Żebrowska ('96)
POL6.19
+0.9
  B 9
 
 
6.19
 0.9
6.03
 -0.8
6.14
 1.3
     
16
Beatrice Fiorese
Beatrice Fiorese ('97)
ITA6.17
+1.2
  A 7
 
 
5.98
 0.3
  X
 1.0
6.17
 1.2
     
17
Anne-Mari Lehtiö
Anne-Mari Lehtiö ('95)
FIN6.15
+1.6
  A 8
 
 
5.94
 0.8
6.06
 1.1
6.15
 1.6
     
18
Izabela Włodarska
Izabela Włodarska ('95)
POL6.15
-0.8
  B 10
 
 
  X
 -0.2
  X
 1.7
6.15
 -0.8
     
19
Paola Borovic
Paola Borovic ('95)
CRO6.14
+1.9
  B 11
 
 
  X
 1.7
  X
 3.9
6.14
 1.9
     
20
Nastassia Miatselskaya
Nastassia Miatselskaya ('95)
BLR6.10
-0.7
  A 9
 
 
6.10
 -0.7
5.99
 1.4
  X
 1.0
     
21
Eszter Bajnok
Eszter Bajnok ('97)
HUN6.07
+0.6
  B 12
 SB
 
  X
 0.9
2.95
 1.4
6.07 SB
 0.6
     
22
Filippa Fotopoulou
Filippa Fotopoulou ('96)
CYP6.05 w
+2.1
  A 10
 
 
5.91
 1.2
5.88
 1.6
6.05
 2.1
     
23
Fatima Diame
Fatima Diame ('96)
ESP6.03
+1.0
  A 11
 
 
6.03
 1.0
5.59
 1.8
6.03
 1.0
     
24
Natalia Chacińska
Natalia Chacińska ('96)
POL6.01 w
+2.6
  A 12
 
 
5.84
 0.7
5.88
 -0.1
6.01
 2.6
     
25
Elena Andreea Panţuroiu
Elena Andreea Panţuroiu ('95)
ROU5.98
+0.2
  A 13
 SB
 
5.98 SB
 0.2
4.37
 1.1
5.78
 -0.5
     
26
Karīna Lipeckaja
Karīna Lipeckaja ('96)
LTU5.87 w
+2.4
  B 13
 
 
  X5.87
 2.4
  X
 1.5
     
K22 Trespring     
14.7.

Finale A

Finale
14.7.
1
Elena Andreea Panţuroiu
Elena Andreea Panţuroiu ('95)
ROU14.27
+0.2
  
 
 
13.78
 0.2
14.04
 0.6
14.01
 -0.9
14.27
 0.2
13.91
 -1.1
14.08
 0.7
  
2
Ana Peleteiro
Ana Peleteiro ('95)
ESP14.19
+0.6
  
 
 
13.69
 3.4
14.19
 0.6
  X
 1.3
14.12
 0.3
12.74
 -1.2
13.90
 0.3
  
3
Rouguy Diallo
Rouguy Diallo ('95)
FRA13.99 w
+3.7
  
 
 
13.45
 0.2
13.98 SB
 0.2
13.99
 3.7
13.76
 -0.1
13.60
 -0.8
  X
 0.3
  
4
Yanis David
Yanis David ('97)
FRA13.78
-0.2
  
 =PB
 
13.41
 -0.4
  X
 0.5
13.48
 0.1
  X
 -0.1
13.39
 -1.1
13.78 =PB
 -0.2
  
5
Fatima Diame
Fatima Diame ('96)
ESP13.60
+1.0
  
 
 
13.13
 0.3
13.28
 0.1
13.60
 1.0
  X
 -0.7
13.39
 -1.7
12.27
 0.1
  
6
Ottavia Cestonaro
Ottavia Cestonaro ('95)
ITA13.54
-1.2
  
 
 
13.41
 0.7
13.43
 0.7
13.43
 -0.9
  X
 1.3
13.15
 0.4
13.54
 -1.2
  
7
Diana Zagainova
Diana Zagainova ('97)
LTU13.44
+0.1
  
 
 
13.03
 0.8
13.44
 0.1
  X
 -0.4
12.74
 0.6
13.03
 -1.2
12.95
 -0.4
  
8
Jessie Maduka
Jessie Maduka ('96)
GER13.43
+0.1
  
 
 
13.24
 -0.4
13.43
 0.1
  X
 0.7
13.18
 0.7
11.79
 1.0
13.01
 -1.3
  
9
Maeva Phesor
Maeva Phesor ('97)
FRA13.41
-0.7
  
 
 
  X
 1.0
  X
 -0.4
13.41
 -0.7
     
10
Paola Borovic
Paola Borovic ('95)
CRO13.14
+0.5
  
 
 
  X
 1.4
13.14
 0.5
13.04
 -0.2
     
11
Senni Salminen
Senni Salminen ('96)
FIN13.01
+0.6
  
 
 
13.01
 0.6
  X
 0.7
  X
 1.2
     
12
Evelise Veiga
Evelise Veiga ('96)
POR13.00
+0.4
  
 
 
12.34
 -0.7
12.56
 0.2
13.00
 0.4
     
Kvalifikation13.7.
Kval
13.7.
13.7.
1
Yanis David
Yanis David ('97)
FRA13.75 w
+2.5
Q
  B 1
 
 
12.98
 2.8
12.97
 0.9
13.75
 2.5
     
2
Elena Andreea Panţuroiu
Elena Andreea Panţuroiu ('95)
ROU13.69
+1.4
Q
  A 1
 
 
13.69
 1.4
       
3
Rouguy Diallo
Rouguy Diallo ('95)
FRA13.68
-0.6
Q
  B 2
 SB
 
13.68 SB
 -0.6
       
4
Maeva Phesor
Maeva Phesor ('97)
FRA13.56
+1.1
Q
  A 2
 PB
 
13.56 PB
 1.1
       
5
Ana Peleteiro
Ana Peleteiro ('95)
ESP13.51
+0.5
Q
  B 3
 
 
13.51
 0.5
       
6
Fatima Diame
Fatima Diame ('96)
ESP13.44
+0.4
Q
  A 3
 
 
13.44
 0.4
       
7
Evelise Veiga
Evelise Veiga ('96)
POR13.29
-0.3
Q
  A 4
 PB
 
13.29 PB
 -0.3
       
8
Ottavia Cestonaro
Ottavia Cestonaro ('95)
ITA13.24
+0.6
Q
  A 5
 
 
13.24
 0.6
       
9
Senni Salminen
Senni Salminen ('96)
FIN13.12
+0.2
Q
  A 6
 
 
12.54
 0.2
13.12
 0.2
      
10
Diana Zagainova
Diana Zagainova ('97)
LTU13.10
+1.8
Q
  B 4
 
 
13.10
 1.8
       
11
Jessie Maduka
Jessie Maduka ('96)
GER13.09
+1.2
Q
  B 5
 
 
13.09
 1.2
       
12
Paola Borovic
Paola Borovic ('95)
CRO13.08
-0.7
Q
  A 7
 
 
13.08
 -0.7
       
13
Olha Korsun
Olha Korsun ('96)
UKR13.01 w
+2.2
  B 6
 
 
12.95
 -0.5
13.01
 2.2
  X
 4.2
     
14
Eszter Bajnok
Eszter Bajnok ('97)
HUN12.95
+1.2
  B 7
 
 
12.95
 1.2
  X
 2.1
  X
 9.6
     
15
Zuzana Durkechová
Zuzana Durkechová ('97)
SVK12.87
+1.1
  A 8
 PB
 
12.83 PB
 0.8
12.86
 2.1
12.87 PB
 1.1
     
16
Kateryna Popova
Kateryna Popova ('96)
UKR12.82
+1.3
  A 9
 
 
12.48
 1.2
12.59
 -1.4
12.82
 1.3
     
17
Ana Margarida Oliveira
Ana Margarida Oliveira ('95)
POR12.78
-0.3
  B 8
 
 
12.11
 0.6
12.47
 0.3
12.78
 -0.3
     
18
Cemre Bitgin
Cemre Bitgin ('96)
TUR12.75
+0.5
  A 10
 
 
  X
 1.1
12.75
 0.5
12.62
 1.3
     
19
Jasmine Al Omari
Jasmine Al Omari ('95)
ITA12.74
+2.0
  A 11
 
 
12.65
 0.3
12.37
 1.2
12.74
 2.0
     
20
Silvia La Tella
Silvia La Tella ('95)
ITA12.68
+1.7
  B 9
 
 
12.34
 1.0
11.62
 1.1
12.68
 1.7
     
21
Darya Dyachenko
Darya Dyachenko ('96)
UKR12.49 w
+2.4
  B 10
 
 
12.49
 2.4
  X
 0.9
12.46
 2.7
     
22
Marija Stojadinović
Marija Stojadinović ('97)
SRB12.28
+1.7
  B 11
 
 
  X
 1.3
12.28
 1.7
  X
 2.6
     
K22 Kuglestød 4.0 kg    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
2
Klaudia Kardasz
Klaudia Kardasz ('96)
POL17.67
  
 
 
17.3417.2017.4516.9917.4317.67  
3
Alina Kenzel
Alina Kenzel ('97)
GER17.46
  
 
 
16.0617.46  X17.1017.2017.41  
4
Emel Dereli
Emel Dereli ('96)
TUR17.45
  
 
 
17.3417.1317.3317.4517.2017.18  
5
Claudine Vita
Claudine Vita ('96)
GER17.33
  
 
 
16.5617.11  X17.2017.3217.33  
6
Alena Pasechnik
Alena Pasechnik ('95)
BLR16.56
  
 
 
16.0016.0116.4316.4416.56  X  
7
Sarah Schmidt
Sarah Schmidt ('97)
GER16.22
  
 
 
16.17  X  X16.2216.07  X  
8
Kätlin Piirimäe
Kätlin Piirimäe ('95)
EST16.07
  
 SB
 
16.06 SB  X  X  X  X16.07 SB  
9
Stamatía Skarvélis
Stamatía Skarvélis ('95)
GRE15.94
  
 
 
15.94  X  X     
11
Lenuta Burueana
Lenuta Burueana ('96)
ROU15.35
  
 
 
  X15.0815.35     
12
Claudia Bertoletti
Claudia Bertoletti ('96)
ITA14.87
  
 
 
  X14.87  X     
13
Daisy Osakue
Daisy Osakue ('96)
ITA14.64
  
 
 
14.64  X  X     
Kvalifikation14.7.
Kval
14.7.
14.7.
1
Emel Dereli
Emel Dereli ('96)
TUR17.08
Q
  A 1
 
 
17.08       
2
Klaudia Kardasz
Klaudia Kardasz ('96)
POL16.57
Q
  A 2
 
 
16.57       
4
Claudine Vita
Claudine Vita ('96)
GER16.36
Q
  B 2
 
 
16.36       
5
Alena Pasechnik
Alena Pasechnik ('95)
BLR16.08
Q
  B 3
 
 
  X16.08      
6
Stamatía Skarvélis
Stamatía Skarvélis ('95)
GRE15.79
Q
  B 4
 
 
15.79       
7
Kätlin Piirimäe
Kätlin Piirimäe ('95)
EST15.60
Q
  A 3
 
 
15.60       
9
Lenuta Burueana
Lenuta Burueana ('96)
ROU15.46
Q
  B 5
 
 
14.87  X15.46     
10
Alina Kenzel
Alina Kenzel ('97)
GER15.45
Q
  B 6
 
 
15.45       
11
Daisy Osakue
Daisy Osakue ('96)
ITA15.34
Q
  B 7
 
 
14.3114.7815.34     
12
Sarah Schmidt
Sarah Schmidt ('97)
GER15.23
Q
  A 5
 
 
15.23       
13
Claudia Bertoletti
Claudia Bertoletti ('96)
ITA14.95
Q
  A 6
 
 
  X  X14.95     
14
Sare Bostanci
Sare Bostanci ('95)
TUR14.67
  B 8
 
 
13.8213.7514.67     
15
Eveliina Rouvali
Eveliina Rouvali ('97)
FIN14.43
  A 7
 SB
 
14.18 SB14.43 SB14.19     
16
Sopo Shatirishvili
Sopo Shatirishvili ('95)
GEO13.75
  A 8
 
 
13.44  X13.75     
Stéphanie Krumlovsky
Stéphanie Krumlovsky ('95)
LUX NM
  B
 
 
  X  X  X     
K22 Diskoskast 1.0 kg    
14.7.

Finale A

Finale
14.7.
1
Claudine Vita
Claudine Vita ('96)
GER61.79
  
 
 
58.77  X61.7961.05  X  X  
2
Daria Zabawska
Daria Zabawska ('95)
POL59.08
  
 
 
59.08  X57.0255.3256.3750.56  
3
Veronika Domjan
Veronika Domjan ('96)
SLO58.48
  
 SB
 
56.8256.48  X58.48 SB56.2656.41  
4
June Kintana
June Kintana ('95)
ESP56.30
  
 PB
 
54.27 SB52.15  X53.3951.1656.30 PB  
5
Salla Sipponen
Salla Sipponen ('95)
FIN54.83
  
 
 
54.8352.1253.7251.8752.3352.09  
6
Monika Nowak
Monika Nowak ('95)
POL54.21
  
 
 
54.2154.0852.88  X  X53.65  
7
Krista Uusi-Kinnala
Krista Uusi-Kinnala ('97)
FIN53.48
  
 PB
 
53.48 PB  X48.2051.23  X50.74  
8
Karyna Cherednychenko
Karyna Cherednychenko ('96)
UKR52.18
  
 
 
50.35  X52.1849.9951.5851.48  
9
Amy Holder
Amy Holder ('96)
GBR51.81
  
 
 
51.8150.4950.83     
11
Giada Andreutti
Giada Andreutti ('95)
ITA49.04
  
 
 
48.1748.3449.04     
12
Aleksandra Grubba
Aleksandra Grubba ('96)
POL47.26
  
 
 
  X47.2646.32     
Kvalifikation13.7.
Kval
13.7.
13.7.
1
Claudine Vita
Claudine Vita ('96)
GER59.87
Q
  B 1
 
 
59.87       
2
Daria Zabawska
Daria Zabawska ('95)
POL59.23
Q
  A 1
 SB
 
50.45  X59.23 SB     
3
Veronika Domjan
Veronika Domjan ('96)
SLO54.59
Q
  A 2
 
 
54.59       
4
Monika Nowak
Monika Nowak ('95)
POL54.27
Q
  A 3
 PB
 
49.1354.27 PB      
5
Giada Andreutti
Giada Andreutti ('95)
ITA53.90
Q
  B 2
 
 
53.90       
6
June Kintana
June Kintana ('95)
ESP53.44
Q
  A 4
 
 
50.4053.44      
7
Karyna Cherednychenko
Karyna Cherednychenko ('96)
UKR53.09
Q
  B 3
 PB
 
53.09 PB       
8
Salla Sipponen
Salla Sipponen ('95)
FIN52.11
Q
  B 4
 
 
52.11       
9
Krista Uusi-Kinnala
Krista Uusi-Kinnala ('97)
FIN51.92
Q
  B 5
 PB
 
  X51.92 PB      
11
Amy Holder
Amy Holder ('96)
GBR51.37
Q
  A 6
 
 
51.37       
12
Aleksandra Grubba
Aleksandra Grubba ('96)
POL50.91
q
  B 6
 
 
42.2148.2750.91     
13
Ivana Mužarić
Ivana Mužarić ('96)
CRO50.46
  A 7
 
 
50.46  X50.30     
14
Renata Petkova
Renata Petkova ('95)
BUL50.17
  B 7
 
 
50.1748.48  X     
15
Ophélie De Oliveira
Ophélie De Oliveira ('96)
POR49.48
  B 8
 PB
 
44.1349.48 PB47.25     
16
Vilma Paakkala
Vilma Paakkala ('96)
FIN48.93
  A 8
 
 
48.9346.83  X     
17
Mona Ekroll Jaidi
Mona Ekroll Jaidi ('95)
NOR48.83
  A 9
 
 
48.8346.9247.73     
18
Chantal Tanner
Chantal Tanner ('97)
SUI48.70
  A 10
 
 
40.0448.70  X     
19
Matilde Roe
Matilde Roe ('96)
NOR48.50
  B 9
 
 
48.5045.9746.67     
20
Juliana Pereira
Juliana Pereira ('95)
POR47.19
  A 11
 
 
47.1944.13  X     
21
Thelma Lind Kristjánsdóttir
Thelma Lind Kristjánsdóttir ('97)
ISL46.82
  B 10
 
 
44.6545.4546.82     
22
Paula Ferrandiz
Paula Ferrandiz ('96)
ESP44.28
  B 11
 
 
  X39.4944.28     
Daisy Osakue
Daisy Osakue ('96)
ITA NM
  A
 
 
  X  X  X     
Djeneba Touré
Djeneba Touré ('96)
AUT NM
  B
 
 
  X  X  X     
K22 Hammerkast 4.0 kg    
15.7.

Finale A

Finale
15.7.
1
Alyona Shamotina
Alyona Shamotina ('95)
UKR67.46
  
 
 
65.2467.4665.9260.97  X  X  
2
Camille Sainte Luce
Camille Sainte Luce ('96)
FRA66.98
  
 
 
64.5066.9864.5264.8964.4265.82  
3
Beatrice Nedberge Llano
Beatrice Nedberge Llano ('97)
NOR66.74
  
 
 
  X63.5365.4166.7464.8065.35  
4
Réka Gyurátz
Réka Gyurátz ('96)
HUN66.67
  
 
 
66.67  X66.6066.21  X65.42  
6
Katarzyna Furmanek
Katarzyna Furmanek ('96)
POL66.45
  
 
 
66.1366.0766.4564.95  X64.62  
7
Iliána Korosídou
Iliána Korosídou ('95)
GRE64.58
  
 
 
63.3764.5863.59  X64.3563.86  
8
Suvi Koskinen
Suvi Koskinen ('97)
FIN64.50
  
 
 
64.50  X  X63.4861.3761.75  
9
Krista Tervo
Krista Tervo ('97)
FIN63.97
  
 
 
  X63.9759.46     
10
Sophie Gimmler
Sophie Gimmler ('96)
GER63.79
  
 
 
63.7961.2761.89     
11
Sara Fantini
Sara Fantini ('97)
ITA63.38
  
 
 
63.38  X  X     
12
Anna Maria Orel
Anna Maria Orel ('96)
EST63.24
  
 
 
63.24  X  X     
Kvalifikation14.7.
Kval
14.7.
14.7.
1
Krista Tervo
Krista Tervo ('97)
FIN67.98
Q
  A 1
 
 
  X67.98      
2
Sara Fantini
Sara Fantini ('97)
ITA67.55
Q
  A 2
 
 
  X67.55      
3
Alyona Shamotina
Alyona Shamotina ('95)
UKR67.42
Q
  B 1
 
 
64.0967.42      
4
Réka Gyurátz
Réka Gyurátz ('96)
HUN67.33
Q
  B 2
 
 
62.7867.33      
5
Anna Maria Orel
Anna Maria Orel ('96)
EST65.39
Q
  A 3
 
 
61.0765.39      
6
Iliána Korosídou
Iliána Korosídou ('95)
GRE65.34
Q
  B 3
 
 
65.34       
7
Katarzyna Furmanek
Katarzyna Furmanek ('96)
POL65.11
Q
  A 5
 
 
62.3665.11      
8
Beatrice Nedberge Llano
Beatrice Nedberge Llano ('97)
NOR65.11
Q
  A 4
 
 
63.7165.11      
9
Camille Sainte Luce
Camille Sainte Luce ('96)
FRA64.75
Q
  A 6
 
 
63.8764.75      
10
Sophie Gimmler
Sophie Gimmler ('96)
GER64.54
Q
  B 4
 
 
64.54       
12
Suvi Koskinen
Suvi Koskinen ('97)
FIN63.60
q
  A 8
 
 
  X63.6062.56     
13
Pavla Kuklová
Pavla Kuklová ('96)
CZE63.45
  A 9
 =PB
 
59.5460.5963.45 =PB     
14
Marika Kaczmarek
Marika Kaczmarek ('96)
POL62.73
  B 5
 
 
60.6162.7360.28     
15
Nastassia Maslava
Nastassia Maslava ('97)
BLR62.21
  B 6
 
 
59.3060.1162.21     
16
Vanessa Sterckendries
Vanessa Sterckendries ('95)
BEL61.75
  A 10
 
 
61.7561.4459.76     
17
Helene Sofie Ingvaldsen
Helene Sofie Ingvaldsen ('96)
NOR61.49
  B 7
 
 
56.1460.5161.49     
18
Viktoriya Sakhno
Viktoriya Sakhno ('97)
UKR61.26
  A 11
 
 
58.80  X61.26     
19
Stamatía Skarvélis
Stamatía Skarvélis ('95)
GRE60.99
  A 12
 
 
  X  X60.99     
20
Sina Mai Holthuijsen
Sina Mai Holthuijsen ('96)
NED60.77
  B 8
 
 
60.7760.2158.50     
21
Inga Linna
Inga Linna ('95)
FIN60.57
  B 9
 
 
60.5760.43  X     
22
Frida Bååth
Frida Bååth ('97)
SWE59.68
  B 10
 
 
59.5559.3459.68     
23
Osarumen Odeh
Osarumen Odeh ('95)
ESP59.66
  A 13
 
 
56.4554.4159.66     
24
Emma Thor
Emma Thor ('97)
SWE59.47
  B 11
 
 
59.47  X  X     
25
Agata Zieńkowicz
Agata Zieńkowicz ('95)
POL59.36
  A 14
 
 
59.3658.74  X     
26
Chrystalla Kyriakou
Chrystalla Kyriakou ('96)
CYP57.62
  A 15
 
 
55.2551.3657.62     
27
Vigdis Jónsdóttir
Vigdis Jónsdóttir ('96)
ISL57.40
  A 16
 
 
  X57.40  X     
28
Polina Ciui
Polina Ciui ('97)
MDA56.60
  B 12
 
 
56.2956.6055.71     
29
Aleksandra Ivanović
Aleksandra Ivanović ('95)
SRB54.28
  B 13
 
 
  X  X54.28     
30
Nadia Maffo
Nadia Maffo ('96)
ITA52.81
  B 14
 
 
52.8152.6751.79     
Anamari Kožul
Anamari Kožul ('96)
CRO NM
  B
 
 
  X  X  X     
K22 Spydkast 600 gram    
16.7.

Finale A

Finale
16.7.
1
Sara Kolak
Sara Kolak ('95)
CRO65.12
  
 
 
63.1265.12  X61.2261.0264.69  
2
Anete Kociņa
Anete Kociņa ('96)
LAT64.47
  
 PB
 
59.1658.1362.38  X  X64.47 PB  
3
Marcelina Witek
Marcelina Witek ('95)
POL63.03
  
 PB
 
57.1057.4757.1161.09 SB63.03 PB55.72  
4
Eda Tuğsuz
Eda Tuğsuz ('97)
TUR62.37
  
 
 
53.24  X62.3761.68  X58.86  
5
Sigrid Borge
Sigrid Borge ('95)
NOR60.44
  
 
 
60.44  X58.9257.0158.68  X  
6
Anna Tarasiuk
Anna Tarasiuk ('97)
BLR58.00
  
 PB
 
48.0558.00 PB  X55.0956.03  X  
8
Margaux Nicollin
Margaux Nicollin ('95)
FRA57.65
  
 
 
51.0852.7357.6554.7355.5855.08  
9
Réka Szilágyi
Réka Szilágyi ('96)
HUN55.53
  
 
 
55.2855.5351.66     
10
Klaudia Maruszewska
Klaudia Maruszewska ('97)
POL55.11
  
 
 
55.11  X  X     
11
Arantxa Moreno
Arantxa Moreno ('95)
ESP54.65
  
 
 
49.7354.5054.65     
12
Christine Winkler
Christine Winkler ('95)
GER54.14
  
 
 
49.5253.3454.14     
13
Theodóra Arabatzí
Theodóra Arabatzí ('97)
GRE52.62
  
 
 
47.8052.6249.47     
Kvalifikation15.7.
Kval
15.7.
15.7.
1
Sara Kolak
Sara Kolak ('95)
CRO61.93
Q
  A 1
 
 
  X61.93      
2
Eda Tuğsuz
Eda Tuğsuz ('97)
TUR61.81
Q
  A 2
 
 
61.81       
3
Anete Kociņa
Anete Kociņa ('96)
LAT59.52
Q
  A 3
 
 
59.52       
5
Sigrid Borge
Sigrid Borge ('95)
NOR58.65
Q
  A 5
 
 
  X58.65      
6
Marcelina Witek
Marcelina Witek ('95)
POL57.50
Q
  A 6
 
 
52.0652.8757.50     
7
Anna Tarasiuk
Anna Tarasiuk ('97)
BLR56.85
Q
  B 1
 PB
 
50.37  X56.85 PB     
8
Arantxa Moreno
Arantxa Moreno ('95)
ESP55.80
Q
  A 7
 SB
 
52.9855.80 SB      
9
Klaudia Maruszewska
Klaudia Maruszewska ('97)
POL55.77
Q
  B 2
 
 
48.9255.77      
10
Réka Szilágyi
Réka Szilágyi ('96)
HUN55.32
Q
  B 3
 
 
55.32       
11
Theodóra Arabatzí
Theodóra Arabatzí ('97)
GRE54.79
Q
  B 4
 PB
 
54.79 PB       
12
Christine Winkler
Christine Winkler ('95)
GER54.36
Q
  A 8
 
 
51.0950.7754.36     
13
Margaux Nicollin
Margaux Nicollin ('95)
FRA53.88
Q
  A 9
 
 
53.88       
14
Gerli Israel
Gerli Israel ('95)
EST51.66
  B 5
 
 
47.4449.7751.66     
15
Vanja Spaić
Vanja Spaić ('95)
BIH50.59
  B 6
 
 
44.1649.4950.59     
16
Luisa Sinigaglia
Luisa Sinigaglia ('97)
ITA49.97
  B 7
 
 
49.9746.2846.97     
17
Nadia-Marie Pasternack
Nadia-Marie Pasternack ('96)
SUI49.76
  B 8
 
 
49.7649.68  X     
18
Atina Kamasi
Atina Kamasi ('97)
SRB49.37
  A 10
 
 
41.4249.3747.65     
19
Kato Van Den Brulle
Kato Van Den Brulle ('96)
BEL48.74
  B 9
 
 
43.9348.7442.91     
20
Saara Lipsanen
Saara Lipsanen ('95)
FIN48.54
  B 10
 
 
47.4748.5447.92     
21
Azize Altun
Azize Altun ('97)
TUR48.04
  B 11
 
 
48.0447.6144.48     
22
Paola Padovan
Paola Padovan ('95)
ITA47.18
  A 11
 
 
47.1846.1844.88     
23
Victoria Hudson
Victoria Hudson ('96)
AUT46.57
  A 12
 
 
43.6146.57  X     
24
Mirell Luik
Mirell Luik ('97)
EST45.64
  A 13
 
 
45.6445.13  X     
25
Florina Andreea Necsoiu
Florina Andreea Necsoiu ('97)
ROU41.77
  B 12
 
 
  X  X41.77     
26
Ilaria Casarotto
Ilaria Casarotto ('97)
ITA38.88
  B 13
 
 
  X  X38.88     
Simona Dobilaitė
Simona Dobilaitė ('95)
LTU NM
  B
 
 
  X  X  X     
Sofi Flink
Sofi Flink ('95)
SWE NM
  A
 
 
  X  X  X     
K22 Syvkamp    
14.7.

Finale A

Finale
14.7.
3
Celina Leffler
Celina Leffler ('96)
GER6070
  
 PB
 
13,74/-0,31,7514,0923,99w/+2,16,38/+0,335,162.20,81
4
Esther Turpin
Esther Turpin ('96)
FRA5940