M 100 m Vind: -0.3 Finale A Finale | Vind: -0.3 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Chijindu Ujah Chijindu Ujah ('94) | 94 | GBR | 9.98 | SB | ||||||||||
2 | Ben Youssef Meité Ben Youssef Meité ('86) | 86 | CIV | 10.01 | |||||||||||
3 | Nethaneel Mitchell-Blake Nethaneel Mitchell-Blake ('94) | 94 | GBR | 10.18 | |||||||||||
4 | Su Bingtian Su Bingtian ('89) | 89 | CHN | 10.19 | |||||||||||
5 | Thando Roto Thando Roto ('95) | 95 | RSA | 10.26 | |||||||||||
6 | Keston Bledman Keston Bledman ('88) | 88 | TTO | 10.26 | |||||||||||
7 | BeeJay Lee BeeJay Lee ('93) | 93 | USA | 10.30 | |||||||||||
8 | Churandy Martina Churandy Martina ('84) | 84 | NED | 10.33 | |||||||||||
M 200 m Vind: +0.4 Finale A Finale | Vind: +0.4 | ||||||||||||||
1 | Andre De Grasse Andre De Grasse ('94) | 94 | CAN | 20.03 | |||||||||||
2 | Ameer Webb Ameer Webb ('91) | 91 | USA | 20.18 | |||||||||||
3 | Zharnel Hughes Zharnel Hughes ('95) | 95 | GBR | 20.22 | =SB | ||||||||||
4 | Fred Kerley Fred Kerley ('95) | 95 | USA | 20.27 | |||||||||||
5 | Clarence Munyai Clarence Munyai ('98) | 98 | RSA | 20.31 | |||||||||||
6 | Rasheed Dwyer Rasheed Dwyer ('89) | 89 | JAM | 20.43 | |||||||||||
7 | Warren Weir Warren Weir ('89) | 89 | JAM | 20.48 | |||||||||||
8 | Churandy Martina Churandy Martina ('84) | 84 | NED | 20.84 | |||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nijel Amos Nijel Amos ('94) | 94 | BOT | 1:43.91 | |||||||||||
2 | Kipyegon Bett Kipyegon Bett ('98) | 98 | KEN | 1:44.28 | |||||||||||
3 | Donavan Brazier Donavan Brazier ('97) | 97 | USA | 1:44.62 | |||||||||||
4 | Brandon McBride Brandon McBride ('94) | 94 | CAN | 1:45.01 | SB | ||||||||||
5 | Ferguson Rotich Ferguson Rotich ('89) | 89 | KEN | 1:45.26 | |||||||||||
6 | Nicholas Kipkoech Nicholas Kipkoech ('92) | 92 | KEN | 1:45.37 | |||||||||||
6 | Robert Biwott Robert Biwott ('96) | 96 | KEN | 1:45.75 | |||||||||||
7 | Mostafa Smaili Mostafa Smaili ('97) | 97 | MAR | 1:45.79 | |||||||||||
Bram Som Bram Som ('80) | 80 | NED | DNF | pace 49.81 400m | |||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Brahim Akachab Brahim Akachab ('93) | 93 | MAR | 3:35.03 | PB | ||||||||||
2 | Fouad El Kaam Fouad El Kaam ('88) | 88 | MAR | 3:36.26 | |||||||||||
3 | Youness Essalhi Youness Essalhi ('93) | 93 | MAR | 3:36.90 | |||||||||||
4 | Vincent Letting Vincent Letting ('93) | 93 | KEN | 3:37.96 | SB | ||||||||||
5 | Kumari Taki Kumari Taki ('99) | 99 | KEN | 3:39.52 | |||||||||||
6 | Takieddine Hedeilli Takieddine Hedeilli ('96) | 96 | ALG | 3:39.96 | |||||||||||
7 | Hicham Akankam Hicham Akankam ('98) | 98 | MAR | 3:40.21 | PB | ||||||||||
8 | Abdelkarim Ben Zahra Abdelkarim Ben Zahra ('98) | 98 | MAR | 3:43.07 | PB | ||||||||||
9 | Badr El Jalaoui Badr El Jalaoui ('93) | 93 | MAR | 3:43.68 | PB | ||||||||||
10 | Amine Zahaf Amine Zahaf ('97) | 97 | MAR | 3:46.52 | |||||||||||
David Bustos David Bustos ('90) | 90 | ESP | DNF | ||||||||||||
Samir Jamaa Samir Jamaa ('90) | 90 | MAR | DNF | pace 57.50 400m 1:56.89 800m | |||||||||||
Benson Seurei Benson Seurei ('84) | 84 | BRN | DNF | pace 2:55.23 1200m | |||||||||||
M 3000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Abdelaati Iguider Abdelaati Iguider ('87) | 87 | MAR | 7:37.82 | SB | ||||||||||
2 | Adel Mechaal Adel Mechaal ('90) | 90 | ESP | 7:38.35 | |||||||||||
3 | Soufiyan Bouqantar Soufiyan Bouqantar ('93) | 93 | MAR | 7:38.65 | PB | ||||||||||
4 | Zouhaïr Aouad Zouhaïr Aouad ('89) | 89 | BRN | 7:39.91 | PB | ||||||||||
5 | Ilias Fifa Ilias Fifa ('89) | 89 | ESP | 7:40.55 | PB | ||||||||||
6 | Brahim Kaazouzi Brahim Kaazouzi ('90) | 90 | MAR | 7:41.88 | PB | ||||||||||
7 | Ryan Gregson Ryan Gregson ('90) | 90 | AUS | 7:42.19 | PB | ||||||||||
8 | Frankline Ngelel Frankline Ngelel ('92) | 92 | KEN | 7:42.56 | |||||||||||
9 | Edwin Soi Edwin Soi ('86) | 86 | KEN | 7:43.20 | SB | ||||||||||
10 | Collins Cheboi Collins Cheboi ('87) | 87 | KEN | 7:45.13 | |||||||||||
11 | Bethwel Birgen Bethwel Birgen ('88) | 88 | KEN | 7:47.28 | |||||||||||
12 | Vincent Kibet Vincent Kibet ('91) | 91 | KEN | 7:50.54 | PB | ||||||||||
Adil Beryami Adil Beryami ('90) | 90 | MAR | DNF | pace 2:34.36 1000m | |||||||||||
Cornelius Kangogo Cornelius Kangogo ('93) | 93 | KEN | DNF | pace 5:10.18 2000m | |||||||||||
M 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Soufiane El Bakkali Soufiane El Bakkali ('96) | 96 | MAR | 8:05.12 | PB | ||||||||||
2 | Jairus Birech Jairus Birech ('92) | 92 | KEN | 8:10.91 | |||||||||||
3 | Amos Kirui Amos Kirui ('98) | 98 | KEN | 8:12.18 | |||||||||||
4 | Abraham Kibiwot Abraham Kibiwot ('96) | 96 | KEN | 8:16.25 | |||||||||||
5 | Andy Bayer Andy Bayer ('90) | 90 | USA | 8:16.73 | |||||||||||
6 | Ibrahim Ezzaydouny Ibrahim Ezzaydouny ('91) | 91 | MAR | 8:18.50 | PB | ||||||||||
7 | Hailemariyam Amare Hailemariyam Amare ('97) | 97 | ETH | 8:21.76 | |||||||||||
8 | Altobelli da Silva Altobelli da Silva ('90) | 90 | BRA | 8:23.67 | PB | ||||||||||
9 | Mohammed Tindoufti Mohammed Tindoufti ('93) | 93 | MAR | 8:28.04 | |||||||||||
10 | Lawrence Kemboi Lawrence Kemboi ('93) | 93 | KEN | 8:32.27 | |||||||||||
11 | Yemane Haileselassie Yemane Haileselassie ('98) | 98 | ERI | 8:45.88 | |||||||||||
12 | Fernando Carro Fernando Carro ('92) | 92 | ESP | 8:49.76 | |||||||||||
Hamid Ezzine Hamid Ezzine ('83) | 83 | MAR | DNF | ||||||||||||
Conseslus Kipruto Conseslus Kipruto ('94) | 94 | KEN | DNF | ||||||||||||
Mouname Sassioui Mouname Sassioui ('95) | 95 | MAR | DNF | pace 2:38.00 1000m | |||||||||||
Hicham Sigueni Hicham Sigueni ('93) | 93 | MAR | DNF | ||||||||||||
Ali Messaoudi Ali Messaoudi ('95) | 95 | ALG | 8:37.54 DQ IAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Andrii Protsenko Andrii Protsenko ('88) | 88 | UKR | 2.29 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Robbie Grabarz Robbie Grabarz ('87) | 87 | GBR | 2.27 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Tihomir Ivanov Tihomir Ivanov ('94) | 94 | BUL | 2.27 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Gianmarco Tamberi Gianmarco Tamberi ('92) | 92 | ITA | 2.27 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Mateusz Przybylko Mateusz Przybylko ('92) | 92 | GER | 2.27 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Donald Thomas Donald Thomas ('84) | 84 | BAH | 2.27 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Eure Yáñez Eure Yáñez ('93) | 93 | VEN | 2.23 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Bryan McBride Bryan McBride ('91) | 91 | USA | 2.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Sylwester Bednarek Sylwester Bednarek ('89) | 89 | POL | 2.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Paweł Wojciechowski Paweł Wojciechowski ('89) | 89 | POL | 5.85 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Raphael Holzdeppe Raphael Holzdeppe ('89) | 89 | GER | 5.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Piotr Lisek Piotr Lisek ('92) | 92 | POL | 5.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Shawn Barber Shawn Barber ('94) | 94 | CAN | 5.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jan Kudlička Jan Kudlička ('88) | 88 | CZE | 5.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Germán Chiaraviglio Germán Chiaraviglio ('87) | 87 | ARG | 5.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Diogo Ferreira Diogo Ferreira ('90) | 90 | POR | 5.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Hendrik Gruber Hendrik Gruber ('86) | 86 | GER | 5.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Thiago Braz Thiago Braz ('93) | 93 | BRA | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ruswahl Samaai Ruswahl Samaai ('91) | 91 | RSA | 8.35 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jarrion Lawson Jarrion Lawson ('94) | 94 | USA | 8.33 | +0.7 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Yahya Berrabah Yahya Berrabah ('81) | 81 | MAR | 8.14 | +0.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Yahya Berrabah Yahya Berrabah ('81) | 81 | MAR | 8.14 | +0.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Fabrice LaPierre Fabrice LaPierre ('83) | 83 | AUS | 7.99 | +0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Godfrey Mokoena Godfrey Mokoena ('85) | 85 | RSA | 7.94 | +0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Emiliano Lasa Emiliano Lasa ('90) | 90 | URU | 7.91 | +0.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Mike Hartfield Mike Hartfield ('90) | 90 | USA | 7.80 | +0.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Michel Tornéus Michel Tornéus ('86) | 86 | SWE | 7.66 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Tajay Gayle Tajay Gayle ('96) | 96 | JAM | 7.41 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ryan Crouser Ryan Crouser ('92) | 92 | USA | 22.47 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | O'Dayne Richards O'Dayne Richards ('88) | 88 | JAM | 21.96 | AR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Ryan Whiting Ryan Whiting ('86) | 86 | USA | 21.26 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Konrad Bukowiecki Konrad Bukowiecki ('97) | 97 | POL | 21.12 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Darrell Hill Darrell Hill ('93) | 93 | USA | 21.12 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Darlan Romani Darlan Romani ('91) | 91 | BRA | 21.08 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Damien Birkinhead Damien Birkinhead ('93) | 93 | AUS | 20.44 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Franck Elemba Franck Elemba ('90) | 90 | CGO | 20.16 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Mostafa Amer Hassan Mostafa Amer Hassan ('95) | 95 | EGY | 19.58 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Tomáš Staněk Tomáš Staněk ('91) | 91 | CZE | 19.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m Vind: +0.3 Finale A Finale | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
1 | Elaine Thompson Elaine Thompson ('92) | 92 | JAM | 10.87 | |||||||||||
2 | Marie Josée Ta Lou Marie Josée Ta Lou ('88) | 88 | CIV | 10.90 | SB | ||||||||||
3 | Michelle-Lee Ahye Michelle-Lee Ahye ('92) | 92 | TTO | 11.02 | |||||||||||
4 | Blessing Okagbare Blessing Okagbare ('88) | 88 | NGR | 11.03 | |||||||||||
5 | Kelly-Ann Baptiste Kelly-Ann Baptiste ('86) | 86 | TTO | 11.04 | |||||||||||
6 | Daryll Neita Daryll Neita ('96) | 96 | GBR | 11.16 | |||||||||||
7 | Jura Levy Jura Levy ('90) | 90 | JAM | 11.18 | |||||||||||
8 | Aaliyah Brown Aaliyah Brown ('95) | 95 | USA | 11.26 | |||||||||||
9 | Christania Williams Christania Williams ('94) | 94 | JAM | 11.28 | |||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Shaunae Miller-Uibo Shaunae Miller-Uibo ('94) | 94 | BAH | 49.80 | |||||||||||
2 | Natasha Hastings Natasha Hastings ('86) | 86 | USA | 50.86 | |||||||||||
3 | Quanera Hayes Quanera Hayes ('92) | 92 | USA | 51.08 | |||||||||||
4 | Novlene Williams-Mills Novlene Williams-Mills ('82) | 82 | JAM | 51.18 | |||||||||||
5 | Shericka Jackson Shericka Jackson ('94) | 94 | JAM | 51.20 | |||||||||||
6 | Courtney Okolo Courtney Okolo ('94) | 94 | USA | 51.33 | |||||||||||
7 | Caster Semenya Caster Semenya ('91) | 91 | RSA | 51.53 | SB | ||||||||||
Olha Zemlyak Olha Zemlyak ('90) | 90 | UKR | 51.94 DQ IAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||
Olha Zemlyak Olha Zemlyak ('90) | 90 | UKR | 51.94 DQ IAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Angelika Cichocka Angelika Cichocka ('88) | 88 | POL | 4:01.93 | |||||||||||
2 | Rababe Arafi Rababe Arafi ('91) | 91 | MAR | 4:02.19 | |||||||||||
3 | Brenda Martinez Brenda Martinez ('87) | 87 | USA | 4:02.75 | SB | ||||||||||
4 | Laura Weightman Laura Weightman ('91) | 91 | GBR | 4:03.07 | |||||||||||
5 | Malika Akkaoui Malika Akkaoui ('87) | 87 | MAR | 4:03.36 | PB | ||||||||||
6 | Shannon Rowbury Shannon Rowbury ('84) | 84 | USA | 4:04.73 | |||||||||||
7 | Nelly Jepkosgei Nelly Jepkosgei ('91) | 91 | BRN | 4:04.93 | |||||||||||
8 | Zoe Buckman Zoe Buckman ('88) | 88 | AUS | 4:04.93 | SB | ||||||||||
9 | Judy Kiyeng Judy Kiyeng ('93) | 93 | KEN | 4:05.20 | |||||||||||
10 | Siham Hilali Siham Hilali ('86) | 86 | MAR | 4:06.20 | SB | ||||||||||
11 | Solange Andreia Pereira Solange Andreia Pereira ('89) | 89 | ESP | 4:06.39 | PB | ||||||||||
12 | Soukaina Belil Soukaina Belil ('97) | 97 | MAR | 4:20.28 | PB | ||||||||||
13 | Imane El Bouhali Imane El Bouhali ('98) | 98 | MAR | 4:24.67 | PB | ||||||||||
Jenny Meadows Jenny Meadows ('81) | 81 | GBR | DNF | pace 63.44 00m 2:10.24 800m | |||||||||||
K 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Gesa-Felicitas Krause Gesa-Felicitas Krause ('92) | 92 | GER | 9:18.87 | |||||||||||
2 | Norah Jeruto Norah Jeruto ('95) | 95 | KEN | 9:20.51 | |||||||||||
3 | Fadwa Sidi Madane Fadwa Sidi Madane ('94) | 94 | MAR | 9:23.99 | PB | ||||||||||
4 | Purity Kirui Purity Kirui ('91) | 91 | KEN | 9:25.55 | |||||||||||
5 | Winfred Yavi Winfred Yavi ('99) | 99 | BRN | 9:27.61 | |||||||||||
6 | Caroline Chepkurui Caroline Chepkurui ('90) | 90 | KEN | 9:39.00 | |||||||||||
7 | Stephanie Garcia Stephanie Garcia ('88) | 88 | USA | 9:40.63 | |||||||||||
8 | Maritu Ketema Maritu Ketema | 00 | ETH | 9:40.80 | |||||||||||
9 | Ann Gathoni Ann Gathoni ('98) | 98 | KEN | 10:02.42 | |||||||||||
Roseline Chepngetich Roseline Chepngetich ('97) | 97 | KEN | 9:20.69 DQ IAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Zuzana Hejnová Zuzana Hejnová ('86) | 86 | CZE | 54.22 | SB | ||||||||||
2 | Janieve Russell Janieve Russell ('93) | 93 | JAM | 54.36 | |||||||||||
3 | Eilidh Doyle Eilidh Doyle ('87) | 87 | GBR | 54.92 | |||||||||||
4 | Léa Sprunger Léa Sprunger ('90) | 90 | SUI | 55.22 | |||||||||||
5 | Wenda Nel Wenda Nel ('88) | 88 | RSA | 55.31 | |||||||||||
6 | Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87) | 87 | DEN | 55.56 | |||||||||||
7 | Cassandra Tate Cassandra Tate ('90) | 90 | USA | 55.70 | |||||||||||
8 | Ronda Whyte Ronda Whyte ('90) | 90 | JAM | 56.00 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Ristananna Tracey Ristananna Tracey ('92) | 92 | JAM | 55.18 | |||||||||||
2 | Petra Fontanive Petra Fontanive ('88) | 88 | SUI | 55.35 | |||||||||||
3 | Nikita Tracey Nikita Tracey ('90) | 90 | JAM | 55.50 | |||||||||||
4 | Axelle DauwensAxelle Dauwens ('90) | 90 | BEL | 57.47 | |||||||||||
5 | Christine McMahon Christine McMahon ('92) | 92 | IRL | 1:00.45 | |||||||||||
K Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Caterine Ibargüen Caterine Ibargüen ('84) | 84 | COL | 14.51 | -0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Kimberly Williams Kimberly Williams ('88) | 88 | JAM | 14.31 | -0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Paraskeví Papahrístou Paraskeví Papahrístou ('89) | 89 | GRE | 14.21 | +0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Olga Rypakova Olga Rypakova ('84) | 84 | KAZ | 14.20 | +0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Gabriela Petrova Gabriela Petrova ('92) | 92 | BUL | 14.11 | +0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Patrícia Mamona Patrícia Mamona ('88) | 88 | POR | 13.94 | -0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Nubia Soares Nubia Soares ('96) | 96 | BRA | 13.69 | +0.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Andrea Geubelle Andrea Geubelle ('91) | 91 | USA | 13.33 | +0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Barbora Špotáková Barbora Špotáková ('81) | 81 | CZE | 63.73 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Martina Ratej Martina Ratej ('81) | 81 | SLO | 62.46 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tatsiana Khaladovich Tatsiana Khaladovich ('91) | 91 | BLR | 62.38 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Liz Gleadle Liz Gleadle ('88) | 88 | CAN | 60.43 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Kara Winger Kara Winger ('86) | 86 | USA | 59.94 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ásdís Hjálmsdóttir Ásdís Hjálmsdóttir ('85) | 85 | ISL | 59.67 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Madara Palameika Madara Palameika ('87) | 87 | LAT | 57.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D19 200 m Vind: +0.8 Finale A Finale | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
1 | Anaouar Elaoufi Anaouar Elaoufi | MAR | 21.66 | PB | |||||||||||
2 | Mouhcine Kouaouchi Mouhcine Kouaouchi | MAR | 22.26 | PB | |||||||||||
3 | Oussama Frindi Oussama Frindi | MAR | 22.30 | PB | |||||||||||
D19 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Anass Mghari Anass Mghari ('98) | 98 | MAR | 1:49.40 | SB | ||||||||||
2 | Achraf El Malki Achraf El Malki ('99) | 99 | MAR | 1:50.01 | SB | ||||||||||
3 | Med Amine Elgadi Med Amine Elgadi | MAR | 1:50.96 | PB | |||||||||||
4 | Mohamed Abouettahery Mohamed Abouettahery ('01) | 01 | MAR | 1:51.69 | PB | ||||||||||
5 | Zakaria Zeroual Zakaria Zeroual | 00 | MAR | 1:51.82 | PB | ||||||||||
6 | Abdessamad Lghali Abdessamad Lghali | MAR | 1:52.07 | ||||||||||||
7 | Yassine Oualile Yassine Oualile ('99) | 99 | MAR | 1:52.81 | PB | ||||||||||
8 | Soufiane Hssaini Soufiane Hssaini ('99) | 99 | MAR | 1:53.31 | |||||||||||
9 | Achraf Elgharous Achraf Elgharous ('98) | 98 | MAR | 1:53.56 | SB | ||||||||||
10 | Haddou Ayoub Ait Haddou Ayoub Ait | MAR | 1:53.61 | PB | |||||||||||
11 | Youness Benyachrek Youness Benyachrek | MAR | 1:53.87 | PB | |||||||||||
12 | Zouhair Yacoubi Zouhair Yacoubi ('99) | 99 | MAR | 1:54.04 | |||||||||||
Mrouane Ramti Mrouane Ramti | MAR | DNF | pace | ||||||||||||
P19 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Imane Abdeladim Imane Abdeladim ('99) | 99 | MAR | 2:13.05 | |||||||||||
2 | Soukaina Jebbah Soukaina Jebbah | 00 | MAR | 2:15.34 | |||||||||||
3 | Khadija Gharib Khadija Gharib | MAR | 2:15.60 | ||||||||||||
4 | Kaoutar Bentbib Kaoutar Bentbib | MAR | 2:16.31 | SB | |||||||||||
5 | Hajar El Jaafari Hajar El Jaafari | MAR | 2:16.48 | PB | |||||||||||
6 | Assia Nouri Assia Nouri ('99) | 99 | MAR | 2:16.83 | SB | ||||||||||
P19 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Maryem Azrour Maryem Azrour ('02) | 02 | MAR | 4:34.57 | PB | ||||||||||
2 | Chaymae Arrouf Chaymae Arrouf ('01) | 01 | MAR | 4:35.09 | PB | ||||||||||
3 | Khadija Rakkou Khadija Rakkou ('01) | 01 | MAR | 4:36.56 | PB | ||||||||||
4 | Wafaa Mourchid Wafaa Mourchid | MAR | 4:36.69 | ||||||||||||
5 | Kaoutar Abida Kaoutar Abida ('99) | 99 | MAR | 4:41.86 |