Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Grosseto ITA: 24th European Athletics U20 Championships 20‐23.7.2017
Stadio Olimpico Carlo Zecchini

D19 100 m    
21.7. Vind: -4.3

Finale A

Finale
21.7.Vind: -4.3
1
Filippo Tortu
Filippo Tortu ('98)
ITA10.73
  0.218
 
2
Samuel Purola
Samuel Purola 
FIN10.79
  0.147
 
3
Oliver Bromby
Oliver Bromby ('98)
GBR10.88
  0.188
 
4
Thomas Barthel
Thomas Barthel ('98)
GER10.92
  0.192
 
5
Sergio López
Sergio López ('99)
ESP10.95
  0.190
 
6
Henrik Larsson
Henrik Larsson ('99)
SWE10.98
  0.140
 
7
Abdoulaye Drame
Abdoulaye Drame ('98)
FRA11.06
  0.225
 
8
Milo Skupin-Alfa
Milo Skupin-Alfa ('99)
GER11.13
  0.201
 
Semifinale20.7.
Semi 1
20.7. Vind: +0.3
20.7.Vind: +0.3
1
Filippo Tortu
Filippo Tortu ('98)
ITA10.39
Q
  0.240
 
2
Sergio López
Sergio López ('99)
ESP10.57
Q
  0.153
 
3
Abdoulaye Drame
Abdoulaye Drame ('98)
FRA10.60
q
  0.229
 
4
Milo Skupin-Alfa
Milo Skupin-Alfa ('99)
GER10.61
q
  0.199
 
5
Santeri Kuusiniemi
Santeri Kuusiniemi ('98)
FIN10.65
  0.128
 
6
Konstadínos Zíkos
Konstadínos Zíkos ('98)
GRE10.68
  0.141
 
7
João Esteves
João Esteves ('98)
POR10.78
  0.166
 
8
Rechmial Miller
Rechmial Miller ('98)
GBR10.94
  0.183
 
Semi 2
20.7. Vind: -1.8
20.7.Vind: -1.8
2
Thomas Barthel
Thomas Barthel ('98)
GER10.65
Q
  0.196
 
3
Dominic Ashwell
Dominic Ashwell ('99)
GBR10.67
  0.147
 
4
Štěpán Hampl
Štěpán Hampl ('99)
CZE10.75
  0.139
 
5
Wilson Pedro
Wilson Pedro ('98)
POR10.78
  0.183
 
6
Tamás Máté
Tamás Máté ('98)
HUN10.79
  0.172
 
7
Shaquille Haverkamp
Shaquille Haverkamp ('99)
NED10.82
  0.134
 
8
Lorenzo Paissan
Lorenzo Paissan 
ITA10.83
  0.153
 
Semi 3
20.7. Vind: -0.8
20.7.Vind: -0.8
1
Oliver Bromby
Oliver Bromby ('98)
GBR10.54
Q
  0.175
 
2
Samuel Purola
Samuel Purola 
FIN10.55
Q
  0.189
 
3
Javier Troyano
Javier Troyano ('98)
ESP10.68
  0.188
 
4
Nicholas Artuso
Nicholas Artuso ('98)
ITA10.71
  0.152
 
5
Kayhan Özer
Kayhan Özer ('98)
TUR10.73
  0.182
 
6Peter AnderssonPeter Andersson ('99)DEN10.79
  0.163
 
7
Gal Arad
Gal Arad ('99)
ISR10.90
  0.170
 
8
Joris van Gool
Joris van Gool ('98)
NED11.03
  0.225
 
Indledende heats20.7.
Indledende 1
20.7. Vind: -0.3
20.7.Vind: -0.3
2
Štěpán Hampl
Štěpán Hampl ('99)
CZE10.68
Q
  0.161
 
3
Milo Skupin-Alfa
Milo Skupin-Alfa ('99)
GER10.70
Q
  0.227
 
4
Santeri Kuusiniemi
Santeri Kuusiniemi ('98)
FIN10.77
Q
  0.132
 
5Peter AnderssonPeter Andersson ('99)DEN10.77
q
  0.179
 
6
Jakob Murovec
Jakob Murovec ('98)
SLO11.03
  0.215
 
7
Laurynas Toleikis
Laurynas Toleikis ('99)
LTU11.04
  0.205
 
Indledende 2
20.7. Vind: +0.2
20.7.Vind: +0.2
1
Rechmial Miller
Rechmial Miller ('98)
GBR10.55
Q
  0.201
 
2
Nicholas Artuso
Nicholas Artuso ('98)
ITA10.67
Q
  0.191
 
3
Shaquille Haverkamp
Shaquille Haverkamp ('99)
NED10.72
Q
  0.144
 
4
Konstadínos Zíkos
Konstadínos Zíkos ('98)
GRE10.80
Q
  0.142
 
5
Wilson Pedro
Wilson Pedro ('98)
POR10.81
q
  0.144
 
6
Riku Illukka
Riku Illukka ('99)
FIN10.87
  0.194
 
Indledende 3
20.7. Vind: -0.5
20.7.Vind: -0.5
1
Dominic Ashwell
Dominic Ashwell ('99)
GBR10.52
Q
  0.186
 
2
Samuel Purola
Samuel Purola 
FIN10.58
Q
  0.168
 
3
Thomas Barthel
Thomas Barthel ('98)
GER10.61
Q
  0.219
 
4
Lorenzo Paissan
Lorenzo Paissan 
ITA10.76
Q
  0.184
 
5
Joris van Gool
Joris van Gool ('98)
NED10.80
q
  0.115
 
6
João Esteves
João Esteves ('98)
POR10.82
q
  0.191
 
Indledende 4
20.7. Vind: -0.6
20.7.Vind: -0.6
1
Filippo Tortu
Filippo Tortu ('98)
ITA10.51
Q
  0.241
 
2
Sergio López
Sergio López ('99)
ESP10.61
Q
  0.177
 
3
Abdoulaye Drame
Abdoulaye Drame ('98)
FRA10.64
Q
  0.216
 
4
Kayhan Özer
Kayhan Özer ('98)
TUR10.71
Q
  0.167
 
5
Maximilian Münzker
Maximilian Münzker ('98)
AUT10.95
  0.190
 
6
Antonio Ivanov
Antonio Ivanov ('99)
BUL10.96
  0.297
 
7
Jan Trafina
Jan Trafina ('99)
CZE11.15
  0.290
 
Indledende 5
20.7. Vind: -2.7
20.7.Vind: -2.7
1
Javier Troyano
Javier Troyano ('98)
ESP10.65
Q
  0.156
 
2
Oliver Bromby
Oliver Bromby ('98)
GBR10.70
Q
  0.232
 
3
Gal Arad
Gal Arad ('99)
ISR10.87
Q
  0.119
 
4
Tamás Máté
Tamás Máté ('98)
HUN10.89
Q
  0.221
 
5
Sotírios Garaggánis
Sotírios Garaggánis ('99)
GRE10.90
  0.122
 
6
Jonathan Petzke
Jonathan Petzke ('98)
GER10.92
  0.204
 
7
Jan Král
Jan Král ('98)
CZE11.13
  0.197
 
D19 200 m    
22.7. Vind: -0.9

Finale A

Finale
22.7.Vind: -0.9
1
Toby Harries
Toby Harries ('98)
GBR20.81
  0.167
 PB
2
Jona Efoloko
Jona Efoloko ('99)
GBR20.92
  0.176
 PB
3
Samuel Purola
Samuel Purola 
FIN21.00
  0.159
 
4
Pol Retamal
Pol Retamal ('99)
ESP21.02
  0.160
 
5
Daniel Ambros
Daniel Ambros ('98)
ESP21.19
  0.172
 
6
Mark Smyth
Mark Smyth ('98)
IRL21.36
  0.149
 PB
7
Manuel De Nicolas
Manuel De Nicolas ('98)
ESP21.51
  0.196
 
8
Tamás Máté
Tamás Máté ('98)
HUN21.51
  0.217
 
Semifinale22.7.
Semi 1
22.7. Vind: -1.5
22.7.Vind: -1.5
1
Daniel Ambros
Daniel Ambros ('98)
ESP21.06
Q
  0.186
 
2
Jona Efoloko
Jona Efoloko ('99)
GBR21.20
Q
  0.183
 
3
Samuel Purola
Samuel Purola 
FIN21.21
q
  0.206
 
4
Aaron Cardona
Aaron Cardona ('98)
SUI21.44
  0.234
 
5
Isayah Boers
Isayah Boers ('99)
NED21.48
  0.219
 
6
Jiří Polák
Jiří Polák ('98)
CZE21.54
  0.214
 
7
Jure Grkman
Jure Grkman ('99)
SLO21.74
  0.217
 
8
Kasper Kadestål
Kasper Kadestål ('99)
SWE22.01
  0.219
 
Semi 2
22.7. Vind: -1.5
22.7.Vind: -1.5
1
Pol Retamal
Pol Retamal ('99)
ESP21.27
Q
  0.158
 
2
Mark Smyth
Mark Smyth ('98)
IRL21.46
Q
  0.165
 PB
3
Dominik Smosarski
Dominik Smosarski ('99)
POL21.46
  0.205
 
4
Nick Stewart
Nick Stewart ('98)
GBR21.52
  0.150
 
5
Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen ('98)
NOR21.57
  0.290
 
6
Mario Marchei
Mario Marchei ('99)
ITA21.86
  0.233
 
7
Vidar Stenqvist
Vidar Stenqvist 
SWE21.91
  0.273
 
Ahmet Kasap
Ahmet Kasap ('99)
TUR DQ
  
 
Semi 3
22.7. Vind: +0.4
22.7.Vind: +0.4
1
Toby Harries
Toby Harries ('98)
GBR20.89
Q
  0.173
 PB
2
Manuel De Nicolas
Manuel De Nicolas ('98)
ESP21.18
Q
  0.172
 PB
3
Tamás Máté
Tamás Máté ('98)
HUN21.19
q
  0.198
 PB
5
Cillin Greene
Cillin Greene ('98)
IRL21.52
  0.146
 
6
Štěpán Hampl
Štěpán Hampl ('99)
CZE21.68
  0.209
 
7
Andrei Alexandru Zlatan
Andrei Alexandru Zlatan ('98)
ITA21.74
  0.206
 
8
Antonio Ivanov
Antonio Ivanov ('99)
BUL21.74
  0.184
 
Indledende heats21.7.
Indledende 1
21.7. Vind: -1.9
21.7.Vind: -1.9
1
Jona Efoloko
Jona Efoloko ('99)
GBR21.26
Q
  0.160
 
2
Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen ('98)
NOR21.30
Q
  0.128
 SB
3
Manuel De Nicolas
Manuel De Nicolas ('98)
ESP21.59
Q
  0.214
 
4
Mark Smyth
Mark Smyth ('98)
IRL21.63
Q
  0.135
 
5
Jure Grkman
Jure Grkman ('99)
SLO21.69
q
  0.197
 
6
Vidar Stenqvist
Vidar Stenqvist 
SWE21.92
q
  0.197
 
Indledende 2
21.7. Vind: -1.7
21.7.Vind: -1.7
2
Samuel Purola
Samuel Purola 
FIN21.62
Q
  0.178
 
3
Isayah Boers
Isayah Boers ('99)
NED21.63
Q
  0.247
 
4
Ahmet Kasap
Ahmet Kasap ('99)
TUR21.66
Q
  0.212
 
5
Tiago Goncalves
Tiago Goncalves ('98)
POR21.92
  0.205
 
6
Valentin Luc
Valentin Luc ('98)
SUI22.00
  0.179
 
7
Tomáš Němejc
Tomáš Němejc 
CZE22.21
  0.178
 
Indledende 3
21.7. Vind: -0.4
21.7.Vind: -0.4
1
Toby Harries
Toby Harries ('98)
GBR21.20
Q
  0.200
 
2
Aaron Cardona
Aaron Cardona ('98)
SUI21.47
Q
  0.160
 
3
Mario Marchei
Mario Marchei ('99)
ITA21.54
Q
  0.182
 
4
Štěpán Hampl
Štěpán Hampl ('99)
CZE21.56
Q
  0.174
 =PB
6
Nico Garea
Nico Garea ('98)
AUT23.75
  0.259
 
Niels Torben Giese
Niels Torben Giese ('98)
GER DNS
  
 
Indledende 4
21.7. Vind: -1.1
21.7.Vind: -1.1
1
Daniel Ambros
Daniel Ambros ('98)
ESP21.21
Q
  0.206
 
2
Tamás Máté
Tamás Máté ('98)
HUN21.43
Q
  0.208
 
3
Cillin Greene
Cillin Greene ('98)
IRL21.50
Q
  0.167
 SB
4
Andrei Alexandru Zlatan
Andrei Alexandru Zlatan ('98)
ITA21.71
Q
  0.191
 
5
Sten Ander Sepp
Sten Ander Sepp ('98)
EST21.92
  0.223
 
6
Maximilian Münzker
Maximilian Münzker ('98)
AUT22.00
  0.173
 
Santeri Kuusiniemi
Santeri Kuusiniemi ('98)
FIN DNF
  0.142
 
Indledende 5
21.7. Vind: 0.0
21.7.Vind: 0.0
1
Pol Retamal
Pol Retamal ('99)
ESP21.14
Q
  0.210
 
2
Dominik Smosarski
Dominik Smosarski ('99)
POL21.34
Q
  0.184
 
3
Nick Stewart
Nick Stewart ('98)
GBR21.36
Q
  0.177
 
4
Jiří Polák
Jiří Polák ('98)
CZE21.47
Q
  0.165
 
5
Antonio Ivanov
Antonio Ivanov ('99)
BUL21.73
q
  0.164
 
6
Enrico Cavagna
Enrico Cavagna ('99)
ITA21.95
  0.216
 
Gal Arad
Gal Arad ('99)
ISR DNS
  
 
D19 400 m    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
2
Tymoteusz Zimny
Tymoteusz Zimny ('98)
POL46.04
  0.271
 PB
3
Jonathan Sacoor
Jonathan Sacoor ('99)
BEL46.23
  0.187
 
5
Owen Richardson
Owen Richardson ('98)
GBR46.49
  0.215
 PB
7
Manuel Sanders
Manuel Sanders ('98)
GER46.82
  0.209
 
8
Lapo Bianciardi
Lapo Bianciardi ('98)
ITA47.78
  0.347
 
Semifinale21.7.
Semi 1
21.7.
21.7.
1
Vladimir Aceti
Vladimir Aceti ('98)
ITA46.91
Q
  0.196
 
2
Tymoteusz Zimny
Tymoteusz Zimny ('98)
POL47.10
Q
  0.208
 
3
Teo Andant
Teo Andant ('99)
FRA47.41
  0.196
 
5
Gediminas Truskauskas
Gediminas Truskauskas ('98)
LTU47.91
  0.182
 
6
Ondřej Holub
Ondřej Holub ('99)
CZE48.48
  0.177
 
7
Lovro Mesec Košir
Lovro Mesec Košir ('99)
SLO48.51
  0.183
 
8
David Šalamon
David Šalamon ('98)
CRO48.54
  0.244
 
Semi 2
21.7.
21.7.
1
Christopher O'Donnell
Christopher O'Donnell ('98)
IRL46.78
Q
  0.129
 PB
2
Jonathan Sacoor
Jonathan Sacoor ('99)
BEL46.78
Q
  0.188
 
3
Manuel Sanders
Manuel Sanders ('98)
GER46.83
q
  0.176
 
4
Owen Richardson
Owen Richardson ('98)
GBR46.85
q
  0.174
 
5
Iļja Petrušenko
Iļja Petrušenko ('99)
LAT47.71
  0.226
 PB
6
Charles Devantay
Charles Devantay ('98)
SUI47.92
  0.122
 
7
Klaudio Gjetja
Klaudio Gjetja ('99)
ITA48.10
  0.194
 
8
David-Iustin Nastase
David-Iustin Nastase ('99)
ROU48.23
  0.270
 
Semi 3
21.7.
21.7.
2
Lapo Bianciardi
Lapo Bianciardi ('98)
ITA47.21
Q
  
 PB
3
Marvin Schlegel
Marvin Schlegel ('98)
GER47.29
  
 
4
Ricky Petrucciani
Ricky Petrucciani 
SUI47.41
  
 
6
Austris Karpinskis
Austris Karpinskis ('98)
LAT48.16
  
 
7
Boldizsár Boda
Boldizsár Boda ('98)
HUN48.23
  
 
8
Jakub Veselý
Jakub Veselý ('98)
CZE48.64
  
 
Indledende heats20.7.
Indledende 1
20.7.
20.7.
2
Manuel Sanders
Manuel Sanders ('98)
GER47.63
Q
  
 
3
Iļja Petrušenko
Iļja Petrušenko ('99)
LAT47.73
Q
  
 PB
4
Klaudio Gjetja
Klaudio Gjetja ('99)
ITA47.91
Q
  
 
5
Anej Zupanc
Anej Zupanc ('98)
SLO48.14
  
 
6
Antoni Walicki
Antoni Walicki ('99)
POL48.36
  
 
7
Mindia Endeladze
Mindia Endeladze ('98)
GEO48.99
  
 
Indledende 2
20.7.
20.7.
1
Marvin Schlegel
Marvin Schlegel ('98)
GER47.25
Q
  
 
2
Vladimir Aceti
Vladimir Aceti ('98)
ITA47.35
Q
  
 
3
David Šalamon
David Šalamon ('98)
CRO47.57
Q
  
 
4
Gediminas Truskauskas
Gediminas Truskauskas ('98)
LTU47.65
Q
  
 PB
5
David-Iustin Nastase
David-Iustin Nastase ('99)
ROU47.90
q
  
 
6
Ondřej Holub
Ondřej Holub ('99)
CZE47.93
q
  
 PB
7
Dennis Jagodics
Dennis Jagodics ('99)
HUN48.69
  
 
Indledende 3
20.7.
20.7.
1
Tymoteusz Zimny
Tymoteusz Zimny ('98)
POL46.65
Q
  
 PB
2
Teo Andant
Teo Andant ('99)
FRA47.05
Q
  
 PB
3
Austris Karpinskis
Austris Karpinskis ('98)
LAT47.18
Q
  
 PB
4
Boldizsár Boda
Boldizsár Boda ('98)
HUN47.25
Q
  
 PB
6
Mihai Cristian Pislaru
Mihai Cristian Pislaru ('99)
ROU48.66
  
 
7
Hariharan Roy Rasiah
Hariharan Roy Rasiah ('98)
SUI48.92
  
 
Indledende 4
20.7.
20.7.
1
Christopher O'Donnell
Christopher O'Donnell ('98)
IRL47.45
Q
  
 
2
Ricky Petrucciani
Ricky Petrucciani 
SUI47.51
Q
  
 
3
Lapo Bianciardi
Lapo Bianciardi ('98)
ITA47.79
Q
  
 
4
Lovro Mesec Košir
Lovro Mesec Košir ('99)
SLO47.83
Q
  
 PB
5
Mihaíl Pappás
Mihaíl Pappás ('98)
GRE48.14
  
 
6
Jan Peták
Jan Peták ('98)
CZE49.02
  
 
7
Maksim Hrabarenka
Maksim Hrabarenka ('98)
BLR49.71
  
 
Indledende 5
20.7.
20.7.
1
Owen Richardson
Owen Richardson ('98)
GBR46.70
Q
  
 PB
2
Jonathan Sacoor
Jonathan Sacoor ('99)
BEL47.31
Q
  
 
4
Charles Devantay
Charles Devantay ('98)
SUI47.54
Q
  
 
5
Jakub Veselý
Jakub Veselý ('98)
CZE47.68
q
  
 
6
Yeóryios Labrópoulos
Yeóryios Labrópoulos ('99)
GRE48.61
  
 
7
Denis Mariusan Dobrica
Denis Mariusan Dobrica ('98)
ROU48.83
  
 
D19 800 m    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
Marino Bloudek
Marino Bloudek ('99)
CRO1:48.70
  
 
2
Markhim Lonsdale
Markhim Lonsdale ('99)
GBR1:48.82
  
 
3
John Fitzsimons
John Fitzsimons ('98)
IRL1:49.15
  
 
4
Ben Greenwood
Ben Greenwood ('98)
GBR1:49.37
  
 
5
Vojtěch Mlynář
Vojtěch Mlynář ('98)
CZE1:49.47
  
 
7
Athanásios Kalákos
Athanásios Kalákos ('98)
GRE1:50.01
  
 
8
Eduardo Romero
Eduardo Romero ('99)
ESP1:51.80
  
 
Semifinale22.7.
Semi 1
22.7.
22.7.
1
Ben Greenwood
Ben Greenwood ('98)
GBR1:49.32
Q
  
 
2
Vojtěch Mlynář
Vojtěch Mlynář ('98)
CZE1:49.41
Q
  
 
3
Eliott Crestan
Eliott Crestan ('99)
BEL1:49.58
  
 
4
Simone Barontini
Simone Barontini ('99)
ITA1:49.82
  
 
5
Javier Miron
Javier Miron ('99)
ESP1:50.89
  
 
6
Sven Cepus
Sven Cepus ('99)
CRO1:52.17
  
 
7
Constantin Schulz
Constantin Schulz ('98)
GER1:52.98
  
 
8
Sondre Juven
Sondre Juven ('99)
NOR1:55.90
  
 
Semi 2
22.7.
22.7.
3
John Fitzsimons
John Fitzsimons ('98)
IRL1:48.68
q
  
 PB
4
Canaan Solomon
Canaan Solomon ('98)
GBR1:49.42
  
 
5
Pascal Kleyer
Pascal Kleyer ('98)
GER1:53.64
  
 
6
Dzmitry Revinski
Dzmitry Revinski ('98)
BLR1:54.78
  
 
7
Robin Van Riel
Robin Van Riel 
NED1:57.97
  
 
Ignacio Fontes
Ignacio Fontes ('98)
ESP DNF
  
 
Semi 3
22.7.
22.7.
1
Markhim Lonsdale
Markhim Lonsdale ('99)
GBR1:48.24
Q
  
 
2
Marino Bloudek
Marino Bloudek ('99)
CRO1:48.46
Q
  
 
3
Eduardo Romero
Eduardo Romero ('99)
ESP1:48.61
q
  
 PB
4
Gabriel Tual
Gabriel Tual ('98)
FRA1:48.85
  
 
5
Andrea Romani
Andrea Romani ('99)
ITA1:50.04
  
 SB
6
Markus Teijula
Markus Teijula ('98)
FIN1:50.37
  
 SB
7
Tilen Šimenko Lalič
Tilen Šimenko Lalič ('98)
SLO1:50.46
  
 
8
Patryk Kozłowski
Patryk Kozłowski ('98)
POL1:51.61
  
 
Indledende heats21.7.
Indledende 1
21.7.
21.7.
1
Markhim Lonsdale
Markhim Lonsdale ('99)
GBR1:53.92
Q
  
 
2
Javier Miron
Javier Miron ('99)
ESP1:54.26
Q
  
 
3
Sven Cepus
Sven Cepus ('99)
CRO1:54.44
Q
  
 
4
Robin Van Riel
Robin Van Riel 
NED1:54.44
Q
  
 
5
Robin Oester
Robin Oester ('99)
SUI1:54.73
  
 
6
Deniss Šalkauskas
Deniss Šalkauskas ('98)
EST1:54.82
  
 
Eliott Crestan
Eliott Crestan ('99)
BEL DNS
  
 
Indledende 2
21.7.
21.7.
1
Marino Bloudek
Marino Bloudek ('99)
CRO1:52.37
Q
  
 
2
Athanásios Kalákos
Athanásios Kalákos ('98)
GRE1:52.55
Q
  
 
3
Ignacio Fontes
Ignacio Fontes ('98)
ESP1:52.65
Q
  
 
4
Andrea Romani
Andrea Romani ('99)
ITA1:53.36
Q
  
 
5
Marcell Kovács
Marcell Kovács ('98)
HUN1:53.57
  
 
6
Niklas Harsy
Niklas Harsy ('98)
GER1:54.77
  
 
7
Catalin Tecuceanu
Catalin Tecuceanu ('99)
ROU1:54.80
  
 
Indledende 3
21.7.
21.7.
1
Eliott Crestan
Eliott Crestan ('99)
BEL1:51.40
Q
  
 
2
Ben Greenwood
Ben Greenwood ('98)
GBR1:51.57
Q
  
 
3
Pascal Kleyer
Pascal Kleyer ('98)
GER1:51.63
Q
  
 
4
Patryk Kozłowski
Patryk Kozłowski ('98)
POL1:51.75
Q
  
 
5
Sondre Juven
Sondre Juven ('99)
NOR1:51.87
q
  
 
6
Tilen Šimenko Lalič
Tilen Šimenko Lalič ('98)
SLO1:52.09
q
  
 
7
Conall Hayes
Conall Hayes ('98)
IRL1:53.38
  
 
8
Cameron Payas
Cameron Payas ('98)
GIB1:55.88
  
 
Indledende 4
21.7.
21.7.
1
Simone Barontini
Simone Barontini ('99)
ITA1:52.02
Q
  
 
3
Canaan Solomon
Canaan Solomon ('98)
GBR1:52.11
Q
  
 
4
Constantin Schulz
Constantin Schulz ('98)
GER1:52.15
Q
  
 
5
Eduardo Romero
Eduardo Romero ('99)
ESP1:52.37
q
  
 
6
Markus Teijula
Markus Teijula ('98)
FIN1:53.00
q
  
 
7
Didrik Hexeberg Warlo
Didrik Hexeberg Warlo ('99)
NOR1:55.15
  
 
Indledende 5
21.7.
21.7.
1
Gabriel Tual
Gabriel Tual ('98)
FRA1:54.25
Q
  
 
2
Vojtěch Mlynář
Vojtěch Mlynář ('98)
CZE1:54.38
Q
  
 
3
John Fitzsimons
John Fitzsimons ('98)
IRL1:54.44
Q
  
 
4
Dzmitry Revinski
Dzmitry Revinski ('98)
BLR1:54.70
Q
  
 
5
Michele De Berti
Michele De Berti ('99)
ITA1:55.07
  
 
6
António Moura
António Moura ('99)
POR1:55.44
  
 
D19 1500 m    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
1
Jake Heyward
Jake Heyward ('99)
GBR3:56.73
  
 
2
Dries De Smet
Dries De Smet ('98)
BEL3:56.98
  
 
3
Adrian Ben
Adrian Ben ('98)
ESP3:57.32
  
 
4Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)DEN3:57.59
  
 
5
Archie Davis
Archie Davis ('98)
GBR3:57.65
  
 
6
Thomas Jefferson Byrkjeland
Thomas Jefferson Byrkjeland ('98)
NOR3:57.68
  
 
7
Mateusz Dębski
Mateusz Dębski ('98)
POL3:58.55
  
 
8
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR3:58.64
  
 
9
Mario García
Mario García ('99)
ESP3:58.89
  
 
10
Bram Anderiessen
Bram Anderiessen ('99)
NED3:59.38
  
 
11
Yeóryios-Panayiótis Miliarás
Yeóryios-Panayiótis Miliarás 
GRE3:59.41
  
 
12
Tim Van De Velde
Tim Van De Velde 
BEL4:02.86
  
 
Indledende heats20.7.
Indledende 1
20.7.
20.7.
1
Adrian Ben
Adrian Ben ('98)
ESP3:48.11
Q
  
 
2
Tim Van De Velde
Tim Van De Velde 
BEL3:48.23
Q
  
 
3
Thomas Jefferson Byrkjeland
Thomas Jefferson Byrkjeland ('98)
NOR3:48.26
Q
  
 PB
4
Archie Davis
Archie Davis ('98)
GBR3:48.35
Q
  
 
5
Bram Anderiessen
Bram Anderiessen ('99)
NED3:48.41
q
  
 
6Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)DEN3:48.45
q
  
 
7
Yani Khelaf
Yani Khelaf ('98)
FRA3:49.32
  
 
8
Martin Prodanov
Martin Prodanov ('99)
BUL3:50.01
  
 PB
9
Charlie O'Donovan
Charlie O'Donovan ('99)
IRL3:50.72
  
 
10
Lukáš Symerský
Lukáš Symerský ('98)
CZE3:50.73
  
 
11
Rúben Sousa
Rúben Sousa ('99)
POR3:54.08
  
 
12
Abdurrahman Gediklioğlu
Abdurrahman Gediklioğlu ('98)
TUR3:56.16
  
 
13
Hrístos Papoúlias
Hrístos Papoúlias ('98)
GRE3:59.99
  
 
Ömer Oti
Ömer Oti ('98)
TUR3:49.03 DQ IAAF Rule 32.2.a
  
 
Indledende 2
20.7.
20.7.
1
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR3:45.22
Q
  
 
2
Mario García
Mario García ('99)
ESP3:45.90
Q
  
 
3
Dries De Smet
Dries De Smet ('98)
BEL3:46.00
Q
  
 
4
Jake Heyward
Jake Heyward ('99)
GBR3:46.64
Q
  
 
5
Yeóryios-Panayiótis Miliarás
Yeóryios-Panayiótis Miliarás 
GRE3:48.88
q
  
 
6
Mateusz Dębski
Mateusz Dębski ('98)
POL3:49.01
q
  
 
7
Sondre Juven
Sondre Juven ('99)
NOR3:49.09
  
 
8
Anton Hrabovskyy
Anton Hrabovskyy ('98)
UKR3:50.38
  
 
9
Jacopo De Marchi
Jacopo De Marchi ('98)
ITA3:51.93
  
 
10
Ramazan Barbaros
Ramazan Barbaros ('98)
TUR3:52.41
  
 
11
Darragh McElhinney
Darragh McElhinney 
IRL3:53.15
  
 
12
James Gormley
James Gormley ('98)
GBR3:53.76
  
 
13
Dominik Sigmund
Dominik Sigmund ('98)
CZE3:54.27
  
 
14
Enrique Herreros
Enrique Herreros ('99)
ESP3:54.71
  
 
D19 5000 m    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
1
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR14:41.67
  
 
2
Tariku Novales
Tariku Novales ('98)
ESP14:44.66
  
 
3
Dorin Andrei Rusu
Dorin Andrei Rusu ('98)
ROU14:46.07
  
 
4
Suldan Hassan
Suldan Hassan ('98)
SWE14:51.76
  
 
5
Markus Görger
Markus Görger ('98)
GER14:59.80
  
 
6
Sergio Alegre
Sergio Alegre ('99)
ESP15:02.65
  
 
7
Annasse Mahboub
Annasse Mahboub ('99)
ESP15:02.88
  
 
8
Ilyes Boum
Ilyes Boum ('98)
FRA15:03.75
  
 
9
Adrian Garcea
Adrian Garcea ('99)
ROU15:04.47
  
 
10
Narve Gilje Nordås
Narve Gilje Nordås ('98)
NOR15:16.29
  
 
11
James Edgar
James Edgar ('98)
IRL15:39.22
  
 
12
Tom Mortimer
Tom Mortimer ('99)
GBR16:00.54
  
 
D19 10000 m    
20.7.

Finale A

Finale
20.7.
1
Dorin Andrei Rusu
Dorin Andrei Rusu ('98)
ROU31:08.86
  
 
2
Sergiy Polikarpenko
Sergiy Polikarpenko ('98)
ITA31:10.85
  
 PB
3
Sezgin Ataç
Sezgin Ataç ('98)
TUR31:12.18
  
 
4
Mustafà Belghiti
Mustafà Belghiti ('98)
ITA31:35.18
  
 
5
Narve Gilje Nordås
Narve Gilje Nordås ('98)
NOR31:36.30
  
 
6
Filipe Vitorino
Filipe Vitorino ('98)
POR31:44.98
  
 
7
Alberto Mondazzi
Alberto Mondazzi ('98)
ITA31:47.09
  
 
8
Miguel González
Miguel González ('98)
ESP32:22.85
  
 
9
Simen Halle Haugen
Simen Halle Haugen ('99)
NOR32:30.55
  
 
10
Adrian Garcea
Adrian Garcea ('99)
ROU32:44.44
  
 
11
Tom Hendrikse
Tom Hendrikse ('98)
NED32:51.21
  
 
D19 3000 m forh.    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR8:50.00
  
 
2
Alexis Phelut
Alexis Phelut ('98)
FRA8:53.73
  
 
3
Louis Gilavert
Louis Gilavert ('98)
FRA8:57.12
  
 
4
Stefan Schmid
Stefan Schmid ('99)
AUT9:00.36
  
 PB
5
Thomas Jefferson Byrkjeland
Thomas Jefferson Byrkjeland ('98)
NOR9:00.43
  
 
7
Tolga Camdeviren
Tolga Camdeviren ('99)
FRA9:07.71
  
 
8
Nikodem Dworczak
Nikodem Dworczak ('98)
POL9:08.76
  
 
9
Giovanni Gatto
Giovanni Gatto ('99)
ITA9:09.48
  
 
10
Pietro Arese
Pietro Arese ('99)
ITA9:17.51
  
 
11
Muhammed Çelebi
Muhammed Çelebi ('98)
TUR9:20.47
  
 
Antonio Catallo
Antonio Catallo ('99)
ITA DNF
  
 
Jaouad Hssini
Jaouad Hssini ('99)
ESP DNF
  
 
William Battershill
William Battershill ('98)
GBR DNS
  
 
Indledende heats21.7.
Indledende 1
21.7.
21.7.
1
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR9:06.81
Q
  
 
2
Jaouad Hssini
Jaouad Hssini ('99)
ESP9:07.66
Q
  
 
3
William Battershill
William Battershill ('98)
GBR9:07.97
Q
  
 
4
Muhammed Çelebi
Muhammed Çelebi ('98)
TUR9:08.06
Q
  
 PB
5
Thomas Jefferson Byrkjeland
Thomas Jefferson Byrkjeland ('98)
NOR9:08.22
Q
  
 
6
Pietro Arese
Pietro Arese ('99)
ITA9:08.67
q
  
 PB
7
Giovanni Gatto
Giovanni Gatto ('99)
ITA9:10.22
q
  
 
8
Tolga Camdeviren
Tolga Camdeviren ('99)
FRA9:12.42
q
  
 
9
David Tavares
David Tavares ('98)
POR9:23.16
  
 
10
Tomi Lehto
Tomi Lehto ('99)
FIN9:36.88
  
 
11
Miguel Palm
Miguel Palm ('98)
SWE10:07.10
  
 
Indledende 2
21.7.
21.7.
1
Louis Gilavert
Louis Gilavert ('98)
FRA9:09.69
Q
  
 
2
Antonio Catallo
Antonio Catallo ('99)
ITA9:09.94
Q
  
 
3
Alexis Phelut
Alexis Phelut ('98)
FRA9:10.88
Q
  
 
4
Nikodem Dworczak
Nikodem Dworczak ('98)
POL9:11.17
Q
  
 
5
Stefan Schmid
Stefan Schmid ('99)
AUT9:13.67
Q
  
 
8
Fredrik Sandvik
Fredrik Sandvik ('98)
NOR9:26.38
  
 
9
Yunus Emre Akkuş
Yunus Emre Akkuş ('99)
TUR9:41.60
  
 
10
Nahuel Carabaña
Nahuel Carabaña ('99)
AND9:48.58
  
 
11
András Lendvai
András Lendvai ('98)
HUN9:55.66
  
 
D19 110 m hæk 99.1 cm    
22.7. Vind: 0.0

Finale A

Finale
22.7.Vind: 0.0
1
Jason Joseph
Jason Joseph ('98)
SUI13.41
  0.189
 
2
Robert Sakala
Robert Sakala ('98)
GBR13.48
  0.146
 PB
3
Luis Salort
Luis Salort ('99)
ESP13.48
  0.204
 PB
4
Max Hrelja
Max Hrelja ('98)
SWE13.54
  0.215
 
5
Rokas Ickys
Rokas Ickys ('98)
LTU13.71
  0.170
 
7
Leo El Achkar
Leo El Achkar ('99)
FRA13.92
  0.200
 
Liam Van Der Schaaf
Liam Van Der Schaaf ('98)
NED DNF
  
 
Semifinale21.7.
Semi 1
21.7. Vind: -1.9
21.7.Vind: -1.9
1
Luis Salort
Luis Salort ('99)
ESP13.82
Q
  0.162
 
2
Johannes Treiel
Johannes Treiel ('98)
EST13.92
Q
  0.120
 
3
Jason Nicholson
Jason Nicholson ('99)
GBR14.09
  0.123
 
4
Sales Junior Inglin
Sales Junior Inglin ('99)
SUI14.09
  0.123
 
5
Tuur Bras
Tuur Bras ('99)
BEL14.11
  0.145
 
6
Mattia Di Panfilo
Mattia Di Panfilo ('99)
ITA14.21
  0.151
 PB
7
Michał Sierocki
Michał Sierocki ('99)
POL14.38
  0.188
 
8
Mikdat Sevler
Mikdat Sevler ('98)
TUR14.42
  0.152
 
Semi 2
21.7. Vind: -4.2
21.7.Vind: -4.2
1
Rokas Ickys
Rokas Ickys ('98)
LTU13.97
Q
  0.181
 
2
Liam Van Der Schaaf
Liam Van Der Schaaf ('98)
NED14.05
Q
  0.139
 
3
Cameron Fillery
Cameron Fillery ('98)
GBR14.11
  0.126
 
4
Marco Bigoni
Marco Bigoni ('98)
ITA14.17
  0.151
 
5
Michael Obasuyi
Michael Obasuyi ('99)
BEL14.17
  0.198
 
6
Mathieu Louisy
Mathieu Louisy ('98)
FRA14.27
  0.130
 
7
Viktar Sinkavets
Viktar Sinkavets ('98)
BLR14.42
  0.216
 
8
Martin Moldau
Martin Moldau ('98)
EST14.72
  0.166
 
Semi 3
21.7. Vind: -1.4
21.7.Vind: -1.4
1
Max Hrelja
Max Hrelja ('98)
SWE13.68
Q
  0.133
 
2
Jason Joseph
Jason Joseph ('98)
SUI13.81
Q
  0.129
 
3
Robert Sakala
Robert Sakala ('98)
GBR13.88
q
  0.145
 
4
Leo El Achkar
Leo El Achkar ('99)
FRA14.02
q
  0.225
 
5
David Ryba
David Ryba ('99)
CZE14.07
  0.154
 
6
Hans-Christian Hausenberg
Hans-Christian Hausenberg ('98)
EST14.21
  0.174
 
7
Furkan Aktaş
Furkan Aktaş ('98)
TUR14.33
  0.143
 
8
Simon Verherstraeten
Simon Verherstraeten ('99)
BEL14.35
  0.155
 
Indledende heats21.7.
Indledende 1
21.7. Vind: +0.8
21.7.Vind: +0.8
1
Max Hrelja
Max Hrelja ('98)
SWE13.59
Q
  0.181
 
2
Robert Sakala
Robert Sakala ('98)
GBR13.62
Q
  0.140
 
3
Leo El Achkar
Leo El Achkar ('99)
FRA13.95
Q
  0.161
 
4
Simon Verherstraeten
Simon Verherstraeten ('99)
BEL14.01
q
  0.139
 
5
Viktar Sinkavets
Viktar Sinkavets ('98)
BLR14.14
q
  0.217
 PB
6
Furkan Aktaş
Furkan Aktaş ('98)
TUR14.17
q
  0.128
 
7
Konstantinos Tziakouris
Konstantinos Tziakouris ('99)
CYP14.55
  0.114
 
Indledende 2
21.7. Vind: -1.5
21.7.Vind: -1.5
1
Sales Junior Inglin
Sales Junior Inglin ('99)
SUI14.09
Q
  0.136
 
2
Mathieu Louisy
Mathieu Louisy ('98)
FRA14.12
Q
  0.110
 
3
Cameron Fillery
Cameron Fillery ('98)
GBR14.17
Q
  0.162
 
4
Mattia Montini
Mattia Montini ('99)
ITA14.39
  0.151
 
5
Diogo Guerra
Diogo Guerra ('99)
POR14.95
  0.188
 
Dor Hayon
Dor Hayon ('98)
ISR DQ
  
 
Marcus Moen
Marcus Moen ('99)
NOR DNF
  
 
Indledende 3
21.7. Vind: -2.1
21.7.Vind: -2.1
1
Michael Obasuyi
Michael Obasuyi ('99)
BEL13.97
Q
  0.227
 
2
Marco Bigoni
Marco Bigoni ('98)
ITA13.98
Q
  0.168
 
3
Rokas Ickys
Rokas Ickys ('98)
LTU14.14
Q
  0.171
 
4
Martin Moldau
Martin Moldau ('98)
EST14.25
q
  0.124
 =SB
5
Raphael Thoma
Raphael Thoma ('99)
GER14.27
  0.179
 
6
Emīls Rūgums
Emīls Rūgums ('99)
LAT14.78
  0.165
 
Mehmet Emin Bayram
Mehmet Emin Bayram ('98)
TUR DQ
  0.098
 
Indledende 4
21.7. Vind: -1.5
21.7.Vind: -1.5
1
Liam Van Der Schaaf
Liam Van Der Schaaf ('98)
NED14.08
Q
  0.158
 
2
Tuur Bras
Tuur Bras ('99)
BEL14.18
Q
  0.177
 
3
Michał Sierocki
Michał Sierocki ('99)
POL14.21
Q
  0.130
 
4
Dániel Eszes
Dániel Eszes ('99)
HUN14.29
  0.199
 
5
Mathieu Jaquet
Mathieu Jaquet ('98)
SUI14.43
  0.131
 
6
Radin Valchev
Radin Valchev 
BUL14.58
  0.159
 
7
Radu Ovidiu Costache
Radu Ovidiu Costache ('98)
ROU14.73
  0.377
 
Indledende 5
21.7. Vind: -2.1
21.7.Vind: -2.1
1
Johannes Treiel
Johannes Treiel ('98)
EST13.94
Q
  0.121
 
2
Luis Salort
Luis Salort ('99)
ESP13.98
Q
  0.187
 
3
Mikdat Sevler
Mikdat Sevler ('98)
TUR14.05
Q
  0.100
 
4
Mattia Di Panfilo
Mattia Di Panfilo ('99)
ITA14.24
q
  0.169
 PB
5
Jason Nicholson
Jason Nicholson ('99)
GBR14.25
q
  0.159
 
6
Stanislav Stankov
Stanislav Stankov ('99)
BUL14.44
  0.127
 
7
Milan Velkovikj
Milan Velkovikj 
MKD16.07
  0.213
 PB
Indledende 6
21.7. Vind: -1.5
21.7.Vind: -1.5
1
Jason Joseph
Jason Joseph ('98)
SUI14.18
Q
  0.179
 
2
David Ryba
David Ryba ('99)
CZE14.29
Q
  0.233
 
3
Hans-Christian Hausenberg
Hans-Christian Hausenberg ('98)
EST14.31
Q
  0.203
 
4
Bálint Szeles
Bálint Szeles ('98)
HUN14.32
  0.197
 
5
Žan Viher
Žan Viher ('99)
SLO14.76
  0.159
 
6
Miguel Pereira
Miguel Pereira ('98)
POR15.02
  0.223
 
Wiktor Santkiewicz
Wiktor Santkiewicz ('98)
POL DQ
  0.144
 
D19 400 m hæk    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
2
Alessandro Sibilio
Alessandro Sibilio ('99)
ITA50.34
  0.191
 PB
5
Hrvoje Čukman
Hrvoje Čukman ('98)
CRO50.92
  0.226
 PB
7
Aleix Porras
Aleix Porras ('99)
ESP51.36
  0.231
 
Semifinale22.7.
Semi 1
22.7.
22.7.
1
Alessandro Sibilio
Alessandro Sibilio ('99)
ITA50.95
Q
  0.177
 PB
2
David José Pineda
David José Pineda ('98)
ESP51.11
Q
  0.184
 
3
Sinan Ören
Sinan Ören ('98)
TUR51.29
Q
  0.183
 PB
4
Hrvoje Čukman
Hrvoje Čukman ('98)
CRO51.48
q
  0.236
 
6
Federico Cesati
Federico Cesati ('98)
ITA52.01
  0.213
 PB
7
Constantin Preis
Constantin Preis ('98)
GER52.14
  0.263
 
8
Charles Lego
Charles Lego ('99)
FRA53.12
  0.213
 
Semi 2
22.7.
22.7.
2
Wilfried Happio
Wilfried Happio ('98)
FRA51.50
Q
  0.218
 
3
Aleix Porras
Aleix Porras ('99)
ESP51.72
Q
  0.180
 
4
Tuomas Lehtonen
Tuomas Lehtonen ('98)
FIN52.16
  0.176
 
5
Aliaksandr Shaban
Aliaksandr Shaban ('98)
BLR52.50
  0.222
 
6
Jean Marie Robbin
Jean Marie Robbin ('98)
ITA53.18
  0.234
 
7
Adam Yakobi
Adam Yakobi ('98)
ISR53.51
  0.210
 
Indledende heats21.7.
Indledende 1
21.7.
21.7.
1
David José Pineda
David José Pineda ('98)
ESP52.50
Q
  0.192
 
2
Federico Cesati
Federico Cesati ('98)
ITA52.95
Q
  0.242
 
3
Constantin Preis
Constantin Preis ('98)
GER53.05
Q
  0.280
 
4
Regis Durrheimer
Regis Durrheimer ('98)
FRA53.25
  0.199
 
5
Elia Genghini
Elia Genghini ('99)
SMR58.52
  0.206
 PB
Alex Knibbs
Alex Knibbs ('99)
GBR DQ
  0.080
 
Vojtěch Adamec
Vojtěch Adamec ('99)
CZE DNS
  
 
Indledende 2
21.7.
21.7.
1
Alessandro Sibilio
Alessandro Sibilio ('99)
ITA51.97
Q
  
 PB
3
Hrvoje Čukman
Hrvoje Čukman ('98)
CRO52.12
Q
  
 
4
Charles Lego
Charles Lego ('99)
FRA52.34
q
  
 =PB
5
Sinan Ören
Sinan Ören ('98)
TUR52.41
q
  
 
6
Julien Bonvin
Julien Bonvin ('99)
SUI53.75
  
 
7
Donát Jerémiás
Donát Jerémiás 
HUN55.95
  
 
Indledende 3
21.7.
21.7.
1
Maksims Sinčukovs
Maksims Sinčukovs ('98)
LAT52.68
Q
  
 
2
Aleix Porras
Aleix Porras ('99)
ESP53.15
Q
  
 
4
Tom Schröder
Tom Schröder ('99)
GER53.28
  
 
5
Tobias Müller
Tobias Müller ('98)
AUT53.73
  
 
Jan Kisiala
Jan Kisiala ('98)
CZE DNF
  
 
Indledende 4
21.7.
21.7.
1
Wilfried Happio
Wilfried Happio ('98)
FRA51.44
Q
  
 
2
Jean Marie Robbin
Jean Marie Robbin ('98)
ITA51.62
Q
  
 PB
3
Tuomas Lehtonen
Tuomas Lehtonen ('98)
FIN51.81
Q
  
 PB
4
Aliaksandr Shaban
Aliaksandr Shaban ('98)
BLR51.93
q
  
 
5
Adam Yakobi
Adam Yakobi ('98)
ISR52.81
q
  
 PB
6
Manuel Dias
Manuel Dias ('99)
POR53.51
  
 PB
Ramsey Angela
Ramsey Angela ('99)
NED DNF
  
 
D19 Højdespring    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
2
Dmytro Nikitin
Dmytro Nikitin ('99)
UKR2.28
  
 PB
 
2.05
  O
2.10
  O
2.14
  O
2.17 SB
XXO
2.20 PB
 XO
2.22 PB
XXO
2.24 PB
  O
2.26
XXP
2.28 PB
  O
2.30
XXX
      
3
Tom Gale
Tom Gale ('98)
GBR2.28
  
 PB
 
2.05
  O
2.10
  O
2.14
  O
2.17
  O
2.20
  O
2.22
  O
2.24 PB
  O
2.26 PB
 XO
2.28 PB
 XO
2.30
XXX
      
4
Alperen Acet
Alperen Acet ('98)
TUR2.22
  
 =PB
 
2.10
  O
2.14
  O
2.17
  O
2.20 =PB
  O
2.22 PB
  O
2.24
  XP
2.26
  XX
 
5
Mateusz Tofil
Mateusz Tofil ('99)
POL2.17
  
 =PB
 
2.05
  O
2.10
  O
2.14
  O
2.17 =PB
  O
2.20
XXX
   
6
Nicholas Nava
Nicholas Nava ('98)
ITA2.17
  
 
 
2.05
  O
2.10
XXO
2.14
XXO
2.17
  O
2.20
XXP
2.22
  X
  
7
Thomas Carmoy
Thomas Carmoy 
BEL2.17
  
 
 
2.05
  O
2.10
XXO
2.14
XXO
2.17
XXO
2.20
XXX
   
8
Juozas Baikštys
Juozas Baikštys ('98)
LTU2.14
  
 
 
2.05
  O
2.10
  O
2.14
  O
2.17
XXX
    
8
Sven van Merode
Sven van Merode ('98)
NED2.14
  
 
 
2.05
  O
2.10
  O
2.14
  O
2.17
XXX
    
10
Adónios Mérlos
Adónios Mérlos ('99)
GRE2.14
  
 
 
2.05
 XO
2.10
  O
2.14
  O
2.17
XXX
    
11
Aliaksandr Kisialiou
Aliaksandr Kisialiou ('99)
BLR2.10
  
 
 
2.05
  O
2.10
  O
2.14
XXX
     
12
Jasmin Halili
Jasmin Halili ('99)
SRB2.10
  
 
 
2.05
  O
2.10
XXO
2.14
XXX
     
Kvalifikation20.7.
Kval
20.7.
20.7.
1
Adónios Mérlos
Adónios Mérlos ('99)
GRE2.12
q
  A 1
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.09
  O
2.12
  O
    
1
Dmytro Nikitin
Dmytro Nikitin ('99)
UKR2.12
q
  A 1
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.09
  O
2.12
  O
    
1
Alperen Acet
Alperen Acet ('98)
TUR2.12
q
  B 1
 
 
2.05
  O
2.09
  O
2.12
  O
     
1
Tom Gale
Tom Gale ('98)
GBR2.12
q
  B 1
 
 
2.05
  O
2.09
  O
2.12
  O
     
1
Maksim Nedasekau
Maksim Nedasekau ('98)
BLR2.12
q
  B 1
 
 
2.05
  O
2.09
  O
2.12
  O
     
6
Aliaksandr Kisialiou
Aliaksandr Kisialiou ('99)
BLR2.12
q
  A 3
 
 
1.95
  O
2.00
  O
2.05
  O
2.09
 XO
2.12
  O
   
7
Nicholas Nava
Nicholas Nava ('98)
ITA2.12
q
  B 4
 
 
2.00
 XO
2.05
  O
2.09
XXO
2.12
  O
    
8
Sven van Merode
Sven van Merode ('98)
NED2.12
q
  B 5
 
 
1.95
  O
2.00
  O
2.05
  O
2.09
  O
2.12
 XO
   
9
Juozas Baikštys
Juozas Baikštys ('98)
LTU2.12
q
  A 4
 
 
2.05
  O
2.09
  O
2.12
XXO
     
9
Thomas Carmoy
Thomas Carmoy 
BEL2.12
q
  A 4
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.09
  O
2.12
XXO
    
9
Jasmin Halili
Jasmin Halili ('99)
SRB2.12
q
  B 6
 PB
 
2.00
  O
2.05
  O
2.09
  O
2.12 PB
XXO
    
12
Mateusz Tofil
Mateusz Tofil ('99)
POL2.12
q
  A 6
 
 
1.95
 XO
2.00
  O
2.05
  O
2.09
  O
2.12
XXO
   
13
Kristjan Tafenau
Kristjan Tafenau ('98)
EST2.09
  A 7
 =SB
 
1.95
  O
2.00
  O
2.05 =SB
  O
2.09 SB
  O
2.12
XXX
   
13
Maciej Grynienko
Maciej Grynienko ('98)
POL2.09
  B 7
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.09
  O
2.12
XXX
    
15
Lukas Mihota
Lukas Mihota ('99)
GER2.09
  B 8
 
 
1.95
  O
2.00
  O
2.09
 XO
2.12
XXX
    
15
Filip Mrčić
Filip Mrčić ('99)
CRO2.09
  B 8
 
 
1.95
  O
2.00
  O
2.05
  O
2.09
 XO
2.12
XXX
   
17
Dmytro Kravets
Dmytro Kravets ('99)
UKR2.09
  B 10
 
 
2.00
 XO
2.05
  O
2.09
 XO
2.12
XXX
    
18
Joel Khan
Joel Khan ('99)
GBR2.09
  A 8
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.09
XXO
2.12
XXX
    
19
Enes Talha Şenses
Enes Talha Şenses ('98)
TUR2.05
  A 9
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.09
XXX
     
20
Stefano Sottile
Stefano Sottile ('98)
ITA2.05
  B 11
 
 
2.00
  O
2.05
 XO
2.09
XXX
     
21
Quentin Pladys
Quentin Pladys ('99)
FRA2.05
  A 10
 
 
2.00
  O
2.05
XXO
2.09
XXX
     
22
Thomas Hewes
Thomas Hewes ('99)
GBR2.00
  A 11
 
 
1.95
  O
2.00
  O
2.05
XXX
     
22
Ruslan Karatkevich
Ruslan Karatkevich ('99)
BLR2.00
  A 11
 
 
2.00
  O
2.05
XXX
      
22
Péter Agárdi
Péter Agárdi ('98)
HUN2.00
  B 12
 
 
1.95
  O
2.00
  O
2.05
XXX
     
25
Giacomo Belli
Giacomo Belli 
ITA2.00
  A 13
 
 
1.95
 XO
2.00
  O
2.05
XXX
     
D19 Stangspring    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
2
Bo Kanda Lita Baehre
Bo Kanda Lita Baehre ('99)
GER5.45
  
 
 
5.25
  O
5.35
  O
5.45
  O
5.55
XXX
    
3
Romain Gavillon
Romain Gavillon ('98)
FRA5.35
  
 
 
4.90
  O
5.10
  O
5.25
XXO
5.35
  O
5.45
  XP
5.50
  XX
  
4
Pierre Cottin
Pierre Cottin ('98)
FRA5.25
  
 SB
 
5.10
  O
5.25 SB
  O
5.35
XXX
     
4
Robin Nool
Robin Nool ('98)
EST5.25
  
 
 
4.90
  O
5.10
  O
5.25
  O
5.35
XXX
    
6
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR5.10
  
 
 
5.10
  O
5.25
XXX
      
7
Isidro Leyva
Isidro Leyva ('99)
ESP5.10
  
 
 
4.90
 XO
5.10
  O
5.25
XXX
     
8
Sander Moldau
Sander Moldau ('98)
EST5.10
  
 =SB
 
5.10 =SB
 XO
5.25
XXX
      
9
Matěj Ščerba
Matěj Ščerba ('98)
CZE5.10
  
 
 
4.90
 XO
5.10
 XO
5.25
XXX
     
10
Jere Keskinen
Jere Keskinen ('99)
FIN4.90
  
 
 
4.90
  O
5.10
XXX
      
10
Max Mandusic
Max Mandusic ('98)
ITA4.90
  
 
 
4.90
  O
5.10
XXX
      
10
Dario Prekl
Dario Prekl ('98)
CRO4.90
  
 
 
4.90
  O
5.10
XXX
      
Joel Leon Benitez
Joel Leon Benitez ('98)
GBR NH
  
 
 
5.10
XXX
       
Vladyslav Malykhin
Vladyslav Malykhin ('98)
UKR NH
  
 
 
5.25
XXX
       
Nikólaos Nerántzis
Nikólaos Nerántzis ('98)
GRE NH
  
 
 
4.90
XXX
       
Kvalifikation21.7.
Kval
21.7.
21.7.
2
Vladyslav Malykhin
Vladyslav Malykhin ('98)
UKR5.20
  B 2
 
 
5.00
XXO
5.20
  O
      
3
Joel Leon Benitez
Joel Leon Benitez ('98)
GBR5.10
  A 1
 
 
5.00
  O
5.10
  O
      
3
Bo Kanda Lita Baehre
Bo Kanda Lita Baehre ('99)
GER5.10
  A 1
 
 
5.10
  O
       
5
Romain Gavillon
Romain Gavillon ('98)
FRA5.10
  A 3
 
 
4.90
 XO
5.00
  O
5.10
  O
     
6
Pierre Cottin
Pierre Cottin ('98)
FRA5.10
  A 4
 
 
5.00
  O
5.10
 XO
      
6
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR5.10
  A 4
 
 
4.90
  O
5.10
 XO
      
6
Jere Keskinen
Jere Keskinen ('99)
FIN5.10
  B 3
 
 
4.50
  O
4.70
  O
4.90
  O
5.00
  O
5.10
 XO
   
9
Robin Nool
Robin Nool ('98)
EST5.10
  A 6
 
 
5.00
 XO
5.10
 XO
      
9
Matěj Ščerba
Matěj Ščerba ('98)
CZE5.10
  A 6
 
 
4.70
  O
4.90
  O
5.00
 XO
5.10
 XO
    
9
Isidro Leyva
Isidro Leyva ('99)
ESP5.10
  B 4
 
 
4.70
  O
4.90
 XO
5.00
  O
5.10
 XO
    
9
Max Mandusic
Max Mandusic ('98)
ITA5.10
  B 4
 
 
4.70
  O
4.90
 XO
5.10
 XO
     
13
Nikólaos Nerántzis
Nikólaos Nerántzis ('98)
GRE5.10
  B 6
 
 
5.00
XXO
5.10
 XO
      
14
Dario Prekl
Dario Prekl ('98)
CRO5.10
  A 8
 =PB
 
4.70
  O
4.90 =PB
  O
5.00 PB
  O
5.10 PB
XXO
    
14
Sander Moldau
Sander Moldau ('98)
EST5.10
  B 7
 =SB
 
5.00 =SB
  O
5.10 SB
XXO
      
16
Victor Coll
Victor Coll ('98)
ESP5.00
  A 9
 =PB
 
4.70
  O
4.90
  O
5.00 =PB
 XO
5.10
XXX
    
16
Julian Otchere
Julian Otchere ('98)
GER5.00
  A 9
 
 
4.90
  O
5.00
 XO
5.10
XXX
     
16
Philip Kass
Philip Kass ('98)
GER5.00
  B 8
 
 
4.70
  O
4.90
  O
5.00
 XO
5.10
XXX
    
19
Rūdolfs Vucāns
Rūdolfs Vucāns ('99)
LAT5.00
  A 11
 =PB
 
4.70
  O
4.90
 XO
5.00 =PB
 XO
5.10
XXX
    
20
Ersu Şaşma
Ersu Şaşma ('99)
TUR5.00
  A 12
 
 
4.70
  O
4.90
 XO
5.00
XXO
5.10
XXX
    
21
Gauvain Guillon-Romarin
Gauvain Guillon-Romarin ('98)
FRA4.90
  B 9
 
 
4.90
  O
5.00
XXX
      
22
José Antonio Maldonado
José Antonio Maldonado ('99)
ESP4.90
  B 10
 
 
4.70
XXO
4.90
  O
5.00
XXX
     
23
Riccardo Klotz
Riccardo Klotz ('99)
AUT4.90
  A 13
 
 
4.70
 XO
4.90
 XO
5.00
XXX
     
23
Csanád Simonváros
Csanád Simonváros ('99)
HUN4.90
  A 13
 =PB
 
4.50
 XO
4.70
  O
4.90 =PB
 XO
5.00
XXX
    
25
Dan Bárta
Dan Bárta ('98)
CZE4.90
  B 11
 
 
4.70
  O
4.90
XXO
5.00
XXX
     
26
David Holý
David Holý ('98)
CZE4.90
  A 15
 
 
4.50
 XO
4.70
  O
4.90
XXO
5.00
XXX
    
27
Eetu Turakainen
Eetu Turakainen ('98)
FIN4.70
  A 16
 
 
4.70
  O
4.90
XXX
      
27
Dániel Böndör
Dániel Böndör ('98)
HUN4.70
  B 12
 
 
4.70
  O
4.90
XXX
      
27
Sean Roth
Sean Roth ('98)
IRL4.70
  B 12
 
 
4.50
  O
4.70
  O
4.90
XXX
     
30
Mikko Paavola
Mikko Paavola ('98)
FIN4.70
  A 17
 
 
4.50
 XO
4.70
  O
4.90
XXX
     
31
Ilkay Aydemir
Ilkay Aydemir ('98)
TUR4.70
  B 14
 
 
4.50
 XO
4.70
 XO
4.90
XXX
     
Emmanouíl Karalís
Emmanouíl Karalís ('99)
GRE NH
  B
 
 
5.20
XXX
       
Pascal Kobelt
Pascal Kobelt ('99)
AUT NH
  B
 
 
4.50
XXX
       
Frédéric Matthys
Frédéric Matthys ('98)
SUI NH
  B
 
 
4.70
XXX
       
D19 Længdespring    
21.7.

Finale A

Finale
21.7.
1
Miltiádis Tentóglou
Miltiádis Tentóglou ('98)
GRE8.07
+1.6
  
 
 
8.07
 2.7
8.07
 1.6
  X
 1.3
7.91
 1.8
  X
 1.7
7.78
 1.1
  
2
Jakub Andrzejczak
Jakub Andrzejczak ('98)
POL8.02
+1.6
  
 PB
 
8.02 PB
 1.6
7.31
 2.0
  –  –  –  –  
3
Héctor Santos
Héctor Santos ('98)
ESP7.96
+0.8
  
 PB
 
7.80
 2.2
7.89 PB
 1.6
7.65
 1.1
7.66
 0.4
7.81
 1.2
7.96 PB
 0.8
  
4
Uladzislau Bulakhau
Uladzislau Bulakhau ('99)
BLR7.85
+1.8
  
 PB
 
7.85 PB
 1.8
7.49
 1.2
  X
 2.0
7.18
 1.4
  X
 1.6
7.71
 1.9
  
5
Enzo Hodebar
Enzo Hodebar ('99)
FRA7.79
+2.0
  
 PB
 
7.70 PB
 0.7
7.79 PB
 2.0
  X
 1.6
7.73
 1.2
7.73
 1.7
  X
 2.3
  
6
Mateusz Różański
Mateusz Różański ('98)
POL7.78 w
+2.3
  
 
 
  X
 2.4
7.78
 2.3
7.58 SB
 0.7
  X
 1.1
7.66 =PB
 1.8
7.63
 1.8
  
7
Hans-Christian Hausenberg
Hans-Christian Hausenberg ('98)
EST7.78 w
+2.5
  
 
 
  X
 3.1
  X
 1.6
7.78
 2.5
  X
 1.5
7.57 =PB
 1.1
  X
 1.2
  
8
Panayiótis Mantzouroyiánnis
Panayiótis Mantzouroyiánnis ('99)
GRE7.74
+0.8
  
 PB
 
7.65 SB
 1.4
  X
 2.9
7.72 PB
 1.3
7.52
 1.5
  X
 2.5
7.74 PB
 0.8
  
9
Ivan Vujevic
Ivan Vujevic ('98)
CRO7.71 w
+3.5
  
 
 
7.50
 1.3
7.32
 1.9
7.71
 3.5
     
10
Artsiom Huryn
Artsiom Huryn ('98)
BLR7.48
+1.9
  
 
 
7.48
 1.9
7.45
 3.8
7.45
 2.0
     
11
Rok Renner
Rok Renner ('99)
SLO7.45
+1.0
  
 
 
7.25
 2.1
7.32
 2.2
7.45
 1.0
     
12
Trpimir Široki
Trpimir Široki ('98)
CRO7.41
+1.9
  
 
 
7.35
 2.0
7.36
 3.4
7.41
 1.9
     
Kvalifikation20.7.
Kval
20.7.
20.7.
1
Miltiádis Tentóglou
Miltiádis Tentóglou ('98)
GRE7.80
+0.8
Q
  A 1
 
 
7.80
 0.8
       
2
Panayiótis Mantzouroyiánnis
Panayiótis Mantzouroyiánnis ('99)
GRE7.64
+1.2
Q
  B 1
 SB
 
  X
 1.1
7.64 SB
 1.2
      
3
Enzo Hodebar
Enzo Hodebar ('99)
FRA7.59
+1.3
q
  B 2
 PB
 
7.56 PB
 1.2
7.59 PB
 1.3
  –     
4
Mateusz Różański
Mateusz Różański ('98)
POL7.57
-1.7
q
  B 3
 PB
 
7.41
 0.7
  X
 0.1
7.57 PB
 -1.7
     
5
Artsiom Huryn
Artsiom Huryn ('98)
BLR7.54
-0.1
q
  B 4
 PB
 
7.54 PB
 -0.1
  –7.29
 -1.0
     
6
Uladzislau Bulakhau
Uladzislau Bulakhau ('99)
BLR7.54
+0.9
q
  A 2
 
 
7.23
 -0.3
7.54
 0.9
  –     
7
Hans-Christian Hausenberg
Hans-Christian Hausenberg ('98)
EST7.51
+1.0
q
  A 3
 SB
 
7.51 SB
 1.0
7.36
 -0.7
  X
 1.1
     
8
Jakub Andrzejczak
Jakub Andrzejczak ('98)
POL7.51
-0.1
q
  A 4
 
 
7.51
 -0.1
  X
 1.5
7.24
 -0.2
     
9
Rok Renner
Rok Renner ('99)
SLO7.49
+0.5
q
  B 5
 
 
  X
 1.0
7.27
 -0.9
7.49
 0.5
     
10
Trpimir Široki
Trpimir Široki ('98)
CRO7.47
+1.5
q
  A 5
 
 
7.17
 -0.1
7.47
 1.5
7.17
 -1.2
     
11
Héctor Santos
Héctor Santos ('98)
ESP7.44
-1.5
q
  A 6
 
 
7.44
 0.2
7.44
 -1.5
  X
 1.8
     
12
Ivan Vujevic
Ivan Vujevic ('98)
CRO7.42
-0.6
q
  B 6
 
 
7.42
 -0.6
7.40
 1.2
7.34
 0.2
     
13
Abdel Kader Mehdaoui
Abdel Kader Mehdaoui ('98)
FRA7.39
+0.9
  A 7
 
 
7.39
 0.9
7.38
 1.4
5.98
 -0.5
     
14
Jarod Biya
Jarod Biya 
SUI7.35
+0.7
  B 7
 
 
  X
 -0.4
7.35
 0.7
6.64
 -1.0
     
15
Johannes Erm
Johannes Erm ('98)
EST7.33
+0.6
  A 8
 
 
  X
 1.8
7.33
 0.6
  X
 -0.4
     
16
Yigit Yeşilçiçek
Yigit Yeşilçiçek ('98)
TUR7.32
+0.1
  A 9
 
 
7.23
 1.7
7.32
 0.1
  X
 1.3
     
17
Denis Rigamonti
Denis Rigamonti ('99)
ITA7.24
+0.1
  B 8
 
 
  X
 -0.1
  X
 1.6
7.24
 0.1
     
18
Aléxios Aryirópoulos
Aléxios Aryirópoulos 
GRE7.23
+0.8
  B 9
 
 
6.62
 -0.2
7.23
 0.8
6.94
 -1.9
     
19
Bogdan Ioan Sitoianu
Bogdan Ioan Sitoianu ('99)
ROU7.19
+0.6
  B 10
 
 
6.94
 -0.9
7.19
 0.6
6.85
 -1.8
     
20
Ferdinand Ugonna Egbo
Ferdinand Ugonna Egbo ('98)
ITA7.07
-1.0
  A 10
 
 
  X
 -0.6
  X
 1.4
7.07
 -1.0
     
21
Vitali Rubenkov
Vitali Rubenkov ('99)
EST7.02
+0.4
  B 11
 SB
 
6.34
 1.0
7.02 SB
 0.4
  X
 0.7
     
22
Davide Rossi
Davide Rossi 
ITA7.02
+0.7
  A 11
 
 
  X
 1.7
  X
 0.7
7.02
 0.7
     
23
Yadulla Ibrahimov
Yadulla Ibrahimov ('99)
AZE6.90
+1.3
  B 12
 
 
6.90
 1.3
5.86
 1.0
4.77
 -0.9
     
24
Jakub Bystroň
Jakub Bystroň ('99)
CZE6.80
-0.2
  B 13
 
 
  X
 1.5
5.14
 1.9
6.80
 -0.2
     
25
Denil Baía
Denil Baía ('98)
POR6.62
+0.3
  A 12
 
 
  X
 -1.2
  X
 1.1
6.62
 0.3
     
Andreas-Samuel Bucsa
Andreas-Samuel Bucsa 
ROU NM
  A
 
 
  X
 0.7
  X
 1.3
  X
 -0.9
     
D19 Trespring    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
Martin Lamou
Martin Lamou ('99)
FRA16.97
+0.7
  
 PB
 
  X
 0.8
16.97 PB
 0.7
16.81
 0.1
16.86
 0.4
  X
 1.0
  X
 0.1
  
3
Melvin Raffin
Melvin Raffin ('98)
FRA16.82
-0.4
  
 
 
  X
 0.1
16.72
 0.5
  X
 -0.1
  X
 0.3
  X
 -0.4
16.82
 -0.4
  
4
Quentin Mouyabi
Quentin Mouyabi ('98)
FRA16.40
+0.1
  
 PB
 
16.06 PB
 0.4
16.40 PB
 0.1
  –  X
 0.1
13.90
 1.5
  –  
5
Razvan Cristian Grecu
Razvan Cristian Grecu ('99)
ROU15.89
+0.5
  
 
 
  X
 -0.6
15.89
 0.5
  X
 1.5
14.70
 0.7
15.33  X
 0.5
  
6
Chiebuka Emmanuel Ihemeje
Chiebuka Emmanuel Ihemeje ('98)
ITA15.84
+0.8
  
 
 
  X
 0.9
15.39
 -0.4
15.84
 0.8
  –15.03
 0.8
15.37
 1.1
  
7
Eneko Carrascal
Eneko Carrascal ('99)
ESP15.80
-0.7
  
 PB
 
13.94
 -0.5
14.79
 -0.1
15.80 PB
 -0.7
  X
 0.2
15.23
 -0.5
15.15
 -0.4
  
8
Alexandru Gheorghe Tache
Alexandru Gheorghe Tache ('98)
ROU15.69
-1.9
  
 
 
  X
 0.8
15.69
 -1.9
  X
 1.6
15.56
 0.4
  X
 -0.2
15.64
 -0.1
  
9
Georgi Nachev
Georgi Nachev ('99)
BUL15.65
+0.8
  
 
 
15.65
 0.8
  X
 0.9
15.54
 -1.2
     
10
Dimítrios Monópolis
Dimítrios Monópolis ('98)
GRE15.64
+0.7
  
 
 
15.62
 0.5
  X
 0.7
15.64
 0.7
     
11
Florin Alexandru Visan
Florin Alexandru Visan ('99)
ROU15.00
+0.1
  
 
 
  X
 0.7
15.00
 0.1
14.89
 -0.4
     
Aramayis Sargsyan
Aramayis Sargsyan ('99)
ARM NM
  
 
 
  X
 0.2
  X
 0.4
  X
 -0.5
     
Kvalifikation22.7.
Kval
22.7.
22.7.
1
Melvin Raffin
Melvin Raffin ('98)
FRA16.73
-0.4
Q
  B 1
 
 
16.73
 -0.4
       
2
Razvan Cristian Grecu
Razvan Cristian Grecu ('99)
ROU16.38
-0.7
Q
  B 2
 PB
 
16.38 PB
 -0.7
       
3
Martin Lamou
Martin Lamou ('99)
FRA16.34
+0.1
Q
  A 1
 PB
 
16.34 PB
 0.1
       
4
Chiebuka Emmanuel Ihemeje
Chiebuka Emmanuel Ihemeje ('98)
ITA16.13
+0.4
Q
  B 3
 PB
 
16.13 PB
 0.4
       
5
Andrea Dallavalle
Andrea Dallavalle ('99)
ITA15.92
+0.6
Q
  B 4
 
 
15.92
 0.6
       
6
Quentin Mouyabi
Quentin Mouyabi ('98)
FRA15.84
-0.3
Q
  A 2
 PB
 
15.84 PB
 -0.3
       
7
Georgi Nachev
Georgi Nachev ('99)
BUL15.67
+1.1
  B 5
 
 
15.36
 -1.1
15.31
 -0.1
15.67
 1.1
     
8
Eneko Carrascal
Eneko Carrascal ('99)
ESP15.58
+0.4
q
  A 3
 PB
 
15.04
 0.1
15.58 PB
 0.4
  –     
9
Aramayis Sargsyan
Aramayis Sargsyan ('99)
ARM15.56
0.0
  B 6
 PB
 
  X
 0.1
15.56 PB  X
 0.2
     
10
Alexandru Gheorghe Tache
Alexandru Gheorghe Tache ('98)
ROU15.56
-0.4
q
  A 4
 
 
15.43
 -0.3
  X
 0.2
15.56
 -0.4
     
11
Dimítrios Monópolis
Dimítrios Monópolis ('98)
GRE15.55
-0.4
q
  A 5
 
 
15.55
 -0.4
15.10
 -0.5
15.15
 0.7
     
12
Florin Alexandru Visan
Florin Alexandru Visan ('99)
ROU15.38
-0.2
q
  A 6
 PB
 
15.38 PB
 -0.2
15.11
 0.2
14.87
 -0.3
     
13
Tomáš Janeček
Tomáš Janeček ('98)
CZE15.26
+1.0
  A 7
 
 
14.66
 0.1
15.23
 0.6
15.26
 1.0
     
14
Pedro Pinheiro
Pedro Pinheiro ('98)
POR15.23
+0.6
  A 8
 
 
  X
 -0.9
  X
 0.2
15.23
 0.6
     
15
Carlos Kouassi
Carlos Kouassi ('99)
SUI15.12
-0.8
  A 9
 
 
15.12
 -0.8
14.92
 0.1
14.93
 0.2
     
16
Fabio Camattari
Fabio Camattari ('98)
ITA15.06
-0.1
  A 10
 
 
14.81
 -1.0
15.04
 -0.7
15.06
 -0.1
     
17
Mert Çiçek
Mert Çiçek ('98)
TUR14.99
-0.7
  A 11
 
 
14.99
 -0.7
  X
 -0.6
  X
 0.1
     
18
Uğural Uğursal
Uğural Uğursal ('98)
TUR14.95
+0.4
  B 7
 
 
  X
 -0.3
14.77
 -0.1
14.95
 0.4
     
19
Andréas Pantazís
Andréas Pantazís 
GRE14.89
-0.3
  B 8
 
 
14.34
 -0.3
14.89
 -0.3
  X
 -0.9
     
20
Ivan Mišković
Ivan Mišković 
CRO14.81
-0.9
  B 9
 
 
  X
 0.2
14.81
 -0.9
14.81
 0.3
     
21
Murat Özbey
Murat Özbey ('98)
TUR14.81
-0.3
  B 10
 
 
14.81
 -0.3
  X
 -0.2
  X
 -0.9
     
22
Oleksandr Popko
Oleksandr Popko ('98)
UKR14.81
+0.7
  A 12
 
 
  X
 -1.1
  X
 0.4
14.81
 0.7
     
23
Ante Zuanović
Ante Zuanović ('98)
CRO14.76
+1.3
  A 13
 
 
14.71
 -0.1
  X
 -1.1
14.76
 1.3
     
24
Ondřej Vodák
Ondřej Vodák ('98)
CZE14.74
-2.1
  B 11
 
 
14.28
 0.3
14.37
 0.2
14.74
 -2.1
     
25
Denil Baía
Denil Baía ('98)
POR14.55
-0.7
  B 12
 
 
14.47
 0.2
14.49
 -0.3
14.55
 -0.7
     
26
Júlio Almeida
Júlio Almeida 
POR14.52
-0.4
  B 13
 
 
14.52
 -0.4
  X
 -1.9
  X
 -1.1
     
27
Paul Walschburger
Paul Walschburger ('98)
GER14.39
-0.9
  B 14
 
 
  X14.39
 -0.9
  X
 -4.4
     
28
Dimitrije Novaković
Dimitrije Novaković 
SRB14.38
+0.3
  A 14
 
 
  X
 0.1
14.25
 -1.0
14.38
 0.3
     
D19 Kuglestød 6.0 kg    
21.7.

Finale A

Finale
21.7.
2
Szymon Mazur
Szymon Mazur ('98)
POL20.70
  
 
 
  X19.9520.70  X19.96  X  
5
Pascal Eichler
Pascal Eichler ('98)
GER19.81
  
 
 
  X18.9819.81  X  X19.60  
6
Wictor Petersson
Wictor Petersson ('98)
SWE19.80
  
 
 
19.0919.8019.3919.76  X  X  
7
Veljko Nedeljković
Veljko Nedeljković ('98)
SRB19.39
  
 
 
19.39  X  X  X18.4418.98  
8
Tobias Köhler
Tobias Köhler ('98)
GER19.31
  
 
 
18.6019.2118.8818.85  X19.31  
9
Eero Ahola
Eero Ahola ('99)
FIN19.18
  
 PB
 
18.9219.18 PB19.18 =PB     
10
Arttu Korkeasalo
Arttu Korkeasalo 
FIN18.93
  
 
 
18.9318.8718.67     
11
Valentin Moll
Valentin Moll ('99)
GER18.52
  
 
 
17.3618.52  X     
12
Ionut Apostu
Ionut Apostu ('98)
ROU18.20
  
 
 
17.8618.20  X     
Kvalifikation20.7.
Kval
20.7.
20.7.
1Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98)NOR20.25
Q
  A 1
 
 
20.25       
2
Szymon Mazur
Szymon Mazur ('98)
POL20.07
Q
  B 1
 
 
20.07       
3
Odisséas Mouzenídis
Odisséas Mouzenídis ('99)
GRE20.04
Q
  A 2
 
 
  X19.0020.04     
4
Dzmitriy Karpuk
Dzmitriy Karpuk ('99)
BLR19.66
Q
  B 2
 
 
19.66       
5
Tobias Köhler
Tobias Köhler ('98)
GER19.32
Q
  B 3
 
 
18.5619.32      
6
Arttu Korkeasalo
Arttu Korkeasalo 
FIN19.24
Q
  A 3
 
 
17.9219.1119.24     
7
Wictor Petersson
Wictor Petersson ('98)
SWE19.23
Q
  A 4
 
 
16.7619.23      
8
Veljko Nedeljković
Veljko Nedeljković ('98)
SRB18.98
q
  A 5
 
 
17.9418.5218.98     
9
Pascal Eichler
Pascal Eichler ('98)
GER18.67
q
  A 6
 
 
17.8518.67  X     
10
Valentin Moll
Valentin Moll ('99)
GER18.54
q
  B 4
 
 
17.5718.54  X     
11
Ionut Apostu
Ionut Apostu ('98)
ROU18.50
q
  B 5
 
 
  X17.8618.50     
12
Eero Ahola
Eero Ahola ('99)
FIN18.48
q
  A 7
 
 
18.1418.1618.48     
13
Giorgi Mujaridze
Giorgi Mujaridze ('98)
GEO18.39
  B 6
 
 
18.37  X18.39     
14
Arminas Ceckauskas
Arminas Ceckauskas ('98)
LTU18.07
  A 8
 
 
17.8818.07  X     
15
Adrián Baran
Adrián Baran ('99)
SVK18.05
  B 7
 PB
 
15.8618.05 PB  X     
16
Stefan Wieland
Stefan Wieland ('98)
SUI18.00
  A 9
 
 
  X17.4818.00     
17
Oleksandr Shylivskyy
Oleksandr Shylivskyy ('98)
UKR17.97
  B 8
 
 
17.9717.8817.85     
18
Bogdan Zdravković
Bogdan Zdravković ('99)
SRB17.91
  B 9
 
 
  X  X17.91     
19
Selevasio Valao
Selevasio Valao ('98)
FRA17.87
  B 10
 
 
17.87  X17.46     
20
Ivan Karyuk
Ivan Karyuk ('98)
UKR17.83
  A 10
 
 
17.1417.8217.83     
21
Ville Välimaa
Ville Välimaa ('98)
FIN17.50
  B 11
 
 
17.50  X  X     
22
Hristo Bankov
Hristo Bankov ('98)
BUL17.19
  A 11
 
 
16.98  X17.19     
23
László Kovács
László Kovács 
HUN16.24
  A 12
 
 
15.5216.24  X     
Mikhail Mikhalev
Mikhail Mikhalev ('98)
BUL NM
  B
 
 
  X  X  X     
D19 Diskoskast 1.75 kg    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
Oskar Stachnik
Oskar Stachnik ('98)
POL62.01
  
 SB
 
61.37 SB62.01 SB61.6956.99  X61.77  
2
Gleb Zhuk
Gleb Zhuk ('98)
BLR60.16
  
 
 
  X60.16  X56.8259.2659.38  
3
George Evans
George Evans ('98)
GBR59.05
  
 
 
54.8958.3355.1757.2557.8059.05  
4
Tim Ader
Tim Ader ('99)
GER58.16
  
 
 
57.11  X  X58.1655.73  X  
5
Christophoros Genethli
Christophoros Genethli ('98)
CYP57.89
  
 
 
  X47.4657.8955.02  X55.69  
6
Henrik Janssen
Henrik Janssen ('98)
GER56.54
  
 
 
  X55.3055.81  X  X56.54  
7
Giorgos Koniarakis
Giorgos Koniarakis ('99)
CYP55.87
  
 
 
50.4354.9955.8752.9854.1053.26  
8
Wictor Petersson
Wictor Petersson ('98)
SWE54.90
  
 
 
54.90  X52.08  X54.6754.89  
9
Szymon Mazur
Szymon Mazur ('98)
POL53.15
  
 
 
53.15  X  X     
10
Maxime Nallet
Maxime Nallet ('98)
FRA52.91
  
 
 
52.9151.4050.53     
11
Patryk Zygmunt
Patryk Zygmunt ('98)
POL52.15
  
 
 
51.3652.15  X     
12
Lauris Kaufmanis
Lauris Kaufmanis ('98)
LAT50.83
  
 
 
45.62  X50.83     
Kvalifikation22.7.
Kval
22.7.
22.7.
1
Oskar Stachnik
Oskar Stachnik ('98)
POL58.43
q
  A 1
 
 
56.2258.4357.46     
2
Gleb Zhuk
Gleb Zhuk ('98)
BLR58.33
q
  A 2
 
 
56.4458.33  X     
3
Henrik Janssen
Henrik Janssen ('98)
GER57.84
q
  A 3
 
 
57.8456.34  X     
4
Christophoros Genethli
Christophoros Genethli ('98)
CYP57.53
q
  A 4
 
 
51.83  X57.53     
5
Giorgos Koniarakis
Giorgos Koniarakis ('99)
CYP57.16
q
  B 1
 
 
55.2257.16  X     
6
George Evans
George Evans ('98)
GBR56.91
q
  A 5
 
 
56.91  X  X     
7
Tim Ader
Tim Ader ('99)
GER56.68
q
  A 6
 
 
  X56.68  X     
8
Szymon Mazur
Szymon Mazur ('98)
POL55.61
q
  A 7
 
 
  X55.61  X     
9
Wictor Petersson
Wictor Petersson ('98)
SWE55.21
q
  B 2
 
 
51.2355.21  X     
10
Patryk Zygmunt
Patryk Zygmunt ('98)
POL53.82
q
  B 3
 
 
  X  X53.82     
11
Maxime Nallet
Maxime Nallet ('98)
FRA53.33
q
  A 8
 
 
53.33  X  X     
12
Lauris Kaufmanis
Lauris Kaufmanis ('98)
LAT53.16
q
  A 9
 
 
44.05  X53.16     
13
Yauheni Bahutski
Yauheni Bahutski ('99)
BLR52.69
  B 4
 
 
46.1852.69  X     
14
Tom Reux
Tom Reux ('99)
FRA52.42
  B 5
 
 
50.37  X52.42     
15Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)DEN50.82
  A 10
 
 
49.2447.7950.82     
16
Vadym Zhurba
Vadym Zhurba ('99)
UKR50.79
  B 6
 
 
50.79  X  X     
17
Alessio Mannucci
Alessio Mannucci ('98)
ITA50.19
  A 11
 
 
  X  X50.19     
18
Berke İnaloğlu
Berke İnaloğlu ('98)
TUR49.70
  B 7
 
 
  X49.70  X     
19
Adrián Baran
Adrián Baran ('99)
SVK45.95
  B 8
 
 
45.9545.31  X     
20
Ferenc Aranyi
Ferenc Aranyi ('99)
HUN45.01
  B 9
 
 
  X45.01  X     
Richárd Szebegyinszki
Richárd Szebegyinszki ('98)
HUN NM
  A
 
 
  X  X  X     
Kristjan Čeh
Kristjan Čeh ('99)
SLO NM
  B
 
 
  X  X  X     
Tobias Köhler
Tobias Köhler ('98)
GER NM
  B
 
 
  X  X  X     
D19 Hammerkast 6.0 kg    
21.7.

Finale A

Finale
21.7.
2
Aliaksandr Shymanovich
Aliaksandr Shymanovich ('98)
BLR77.74
  
 
 
76.42  X75.95  X  X77.74  
3
Dániel Rába
Dániel Rába ('98)
HUN75.95
  
 
 
74.4173.0175.9572.4575.7171.80  
5
Yann Chaussinand
Yann Chaussinand ('98)
FRA73.47
  
 
 
  X73.47  X  X70.86  X  
6
Alberto González
Alberto González ('98)
ESP72.71
  
 
 
  X  X70.91  X67.7772.71  
7
Jake Norris
Jake Norris ('99)
GBR72.68
  
 
 
72.68  X69.95  X64.80  X  
8
Yeóryios Korakídis
Yeóryios Korakídis ('98)
GRE72.52
  
 
 
  X72.5269.51  X  X  X  
9
Dzmitry Chuchvaha
Dzmitry Chuchvaha ('98)
BLR70.51
  
 
 
69.50  X70.51     
10
Roope Auvinen
Roope Auvinen ('98)
FIN70.18
  
 
 
70.18  X  X     
11
Mihaita Andrei Micu
Mihaita Andrei Micu ('99)
ROU69.19
  
 
 
64.2369.1969.18     
12
Myhaylo Havrylyuk
Myhaylo Havrylyuk ('99)
UKR68.02
  
 
 
  X  X68.02     
Kvalifikation20.7.
Kval
20.7.
20.7.
1
Hlib Piskunov
Hlib Piskunov ('98)
UKR78.13
Q
  B 1
 
 
78.13       
2
Jake Norris
Jake Norris ('99)
GBR76.62
Q
  A 1
 
 
76.62       
3
Aliaksandr Shymanovich
Aliaksandr Shymanovich ('98)
BLR76.03
Q
  B 2
 
 
  X  X76.03     
4
Alberto González
Alberto González ('98)
ESP74.11
Q
  A 2
 
 
74.11       
5
Ragnar Carlsson
Ragnar Carlsson 
SWE73.03
Q
  B 3
 
 
73.03       
6
Yeóryios Korakídis
Yeóryios Korakídis ('98)
GRE72.85
q
  B 4
 
 
  X71.5872.85     
7
Dániel Rába
Dániel Rába ('98)
HUN71.92
  A 3
 
 
71.9270.69  X     
8
Yann Chaussinand
Yann Chaussinand ('98)
FRA70.88
  A 4
 
 
  X70.88  X     
9
Roope Auvinen
Roope Auvinen ('98)
FIN69.82
  A 5
 
 
66.1568.7969.82     
10
Myhaylo Havrylyuk
Myhaylo Havrylyuk ('99)
UKR68.94
q
  B 5
 
 
68.94  X  X     
11
Mihaita Andrei Micu
Mihaita Andrei Micu ('99)
ROU68.64
q
  B 6
 
 
63.2765.5968.64     
12
Dzmitry Chuchvaha
Dzmitry Chuchvaha ('98)
BLR67.45
  A 6
 
 
67.45  X66.50     
13
Yan Maiseyenka
Yan Maiseyenka ('98)
BLR65.29
  B 7
 
 
58.8564.1365.29     
14
Balázs Varga
Balázs Varga ('98)
HUN65.07
  A 7
 
 
65.0764.82  X     
15
Dan Morari
Dan Morari ('98)
MDA65.07
  B 8
 
 
65.07  X64.48     
16
Emmanouíl Kamtsiklís
Emmanouíl Kamtsiklís ('99)
GRE64.21
  B 9
 
 
  X  X64.21     
17
Aimar-Genís Palma
Aimar-Genís Palma ('99)
ESP63.10
  A 8
 
 
60.4063.10  X     
18
Andrea Proietti
Andrea Proietti ('99)
ITA63.10
  A 9
 
 
  X  X63.10     
19
Ruben Antunes
Ruben Antunes ('99)
POR61.28
  B 10
 
 
61.2860.9356.15     
20
Toomas Tankler
Toomas Tankler ('98)
EST60.56
  A 10
 
 
  X60.5658.53     
21
Radosław Sikora
Radosław Sikora ('98)
POL60.38
  B 11
 
 
  X  X60.38     
22
Nichita Petrov
Nichita Petrov ('98)
MDA57.74
  A 11
 
 
57.74  X  X     
Hrístos Frantzeskákis
Hrístos Frantzeskákis 
GRE NM
  A
 
 
  X  X  X     
Giorgio Olivieri
Giorgio Olivieri 
ITA NM
  A
 
 
  X  X  X     
Donát Varga
Donát Varga 
HUN NM
  B
 
 
  X  X  X     
D19 Spydkast 800 gram    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
2
Aliaksei Katkavets
Aliaksei Katkavets ('98)
BLR76.91
  
 PB
 
73.4571.9673.3471.2676.72 PB76.91 PB  
3
Lukas Moutarde
Lukas Moutarde ('98)
FRA74.22
  
 PB
 
72.3472.70 SB71.8170.0170.7874.22 PB  
4
Patriks Gailums
Patriks Gailums ('98)
LAT73.43
  
 
 
68.67  X73.4369.38  X71.52  
5
Norman Plischke
Norman Plischke ('98)
GER71.55
  
 
 
  X65.7668.84  X69.5871.55  
6
Manu Quijera
Manu Quijera ('98)
ESP71.12
  
 
 
71.12  X  X67.00  X  X  
7
Zakhar Mishchenko
Zakhar Mishchenko ('98)
UKR70.52
  
 
 
  X70.5270.45  X  X66.59  
8
Jakub Kubinec
Jakub Kubinec ('98)
SVK69.80
  
 
 
66.7869.80  X  –  X66.07  
9
Alexei Oleinic
Alexei Oleinic ('99)
MDA68.55
  
 
 
  X68.5568.23     
10
Toni Keränen
Toni Keränen ('98)
FIN66.80
  
 
 
  X  –66.80     
11
Denis Picus
Denis Picus ('98)
MDA66.51
  
 
 
66.51  X65.76     
12
Ismet Pekbak
Ismet Pekbak ('99)
TUR66.05
  
 
 
65.4966.0564.52     
Kvalifikation20.7.
Kval
20.7.
20.7.
1
Cyprian Mrzygłód
Cyprian Mrzygłód ('98)
POL77.56
Q
  B 1
 PB
 
77.56 PB       
2
Jakub Kubinec
Jakub Kubinec ('98)
SVK73.28
Q
  A 1
 PB
 
69.05  X73.28 PB     
3
Lukas Moutarde
Lukas Moutarde ('98)
FRA72.52
Q
  A 2
 SB
 
69.1972.52 SB      
4
Norman Plischke
Norman Plischke ('98)
GER72.35
Q
  A 3
 PB
 
72.35 PB       
5
Aliaksei Katkavets
Aliaksei Katkavets ('98)
BLR72.22
Q
  B 2
 
 
66.7772.22      
6
Manu Quijera
Manu Quijera ('98)
ESP71.82
q
  A 4
 
 
66.3971.5371.82     
7
Patriks Gailums
Patriks Gailums ('98)
LAT70.54
q
  A 5
 
 
70.5468.1667.54     
8
Denis Picus
Denis Picus ('98)
MDA70.24
q
  A 6
 PB
 
70.24 PB  X  X     
9
Alexei Oleinic
Alexei Oleinic ('99)
MDA69.55
q
  B 3
 
 
67.2769.55  X     
10
Toni Keränen
Toni Keränen ('98)
FIN69.04
q
  B 4
 
 
64.5967.3969.04     
11
Zakhar Mishchenko
Zakhar Mishchenko ('98)
UKR68.89
q
  A 7
 
 
68.8667.0768.89     
12
Ismet Pekbak
Ismet Pekbak ('99)
TUR68.67
q
  B 5
 
 
63.8567.8568.67     
13
Sondre Alexander Høyland
Sondre Alexander Høyland ('98)
NOR68.49
  A 8
 
 
68.4965.78  X     
14
Bartul Zemunik
Bartul Zemunik ('99)
CRO67.77
  A 9
 
 
59.8367.7762.20     
15
Noel Kovács
Noel Kovács ('99)
HUN66.41
  A 10
 
 
61.6562.9266.41     
16
James Whiteaker
James Whiteaker ('98)
GBR66.34
  A 11
 
 
65.5566.3463.68     
17
Matīss Velps
Matīss Velps ('99)
LAT66.05
  B 6
 
 
58.7166.05  X     
18
Pavlo Paliy
Pavlo Paliy ('99)
UKR65.71
  B 7
 
 
63.3865.71  X     
19
Marek Taškár
Marek Taškár ('98)
SVK64.69
  B 8
 
 
64.69  X62.45     
20
Alexandru Stefan Grigore
Alexandru Stefan Grigore ('99)
ROU64.44
  B 9
 
 
52.81  X64.44     
21
Ümmet Değirmenci
Ümmet Değirmenci ('98)
TUR63.80
  A 12
 
 
58.2361.1563.80     
22
Kasper Sagen
Kasper Sagen ('99)
NOR63.76
  B 10
 
 
58.8363.76  X     
23
Modestas Masteika
Modestas Masteika ('98)
LTU63.23
  B 11
 
 
56.0760.9763.23     
Tomas Schlegel
Tomas Schlegel ('99)
GER NM
  B
 
D19 Tikamp U20    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
3
Karel Tilga
Karel Tilga ('98)
EST8002
  
 PB
 
11,28/-1,37,13/+1,815,662,0549,3815,01/-1,249,344,0066,304.40,07
4
Ludovic Besson
Ludovic Besson ('98)
FRA7823
  
 PB
 
11,05/-2,07,09w/+2,716,681,9949,6714,39/-0,345,744,6047,934.53,82
5
Maximilian Vollmer
Maximilian Vollmer ('98)
GER7713
  
 PB
 
11,15/-2,07,14/+1,815,141,8748,6614,81/-0,141,514,2059,014.34,91
6
Toralv Opsal
Toralv Opsal ('98)
NOR7620
  
 SB
 
11,27/-1,27,13/+2,014,571,9648,9315,23/-0,237,294,6044,904.15,37
7
Manuel Wagner
Manuel Wagner ('99)
GER7541
  
 PB
 
11,33/-1,27,33w/+2,912,261,8749,4714,79/-0,237,504,6055,674.23,38
9
Makenson Gletty
Makenson Gletty ('99)
FRA7515
  
 
 
11,05/-2,06,91/+0,915,691,9349,0814,73/-0,338,154,5045,284.44,01
10
Ondřej Kopecký
Ondřej Kopecký ('98)
CZE7504
  
 
 
11,28/-1,26,77/+1,214,351,9049,4014,75/-0,342,554,6053,654.51,67
11
Jakob Samuelsson
Jakob Samuelsson ('98)
SWE7425
  
 
 
11,77/-2,76,58/+1,416,321,9351,1215,91/-0,147,244,6061,364.49,57
12
Matas Adamonis
Matas Adamonis ('98)
LTU7364
  
 
 
11,76/-2,76,91/+1,815,651,9651,9814,81/-1,242,974,2054,504.49,16
13
Alexandros Spiridonidis
Alexandros Spiridonidis ('98)
GRE7169
  
 
 
11,51/-1,36,99/+1,013,321,9351,2715,06/-0,138,824,9044,495.01,13
14
Edgaras Benkunskas
Edgaras Benkunskas ('99)
LTU7090
  
 
 
11,55/-2,76,85/+2,014,671,9350,9314,95/-1,238,184,0049,324.51,64
15
Trpimir Široki
Trpimir Široki ('98)
CRO6982
  
 
 
11,74/-2,77,47/+1,513,002,0254,2515,09/-0,237,454,6045,915.03,33
16
Aleš Svoboda
Aleš Svoboda ('98)
CZE6808
  
 
 
11,81/-2,76,45/+1,014,691,9351,9015,48/-0,137,233,9046,644.42,64
17
Ariel Attias
Ariel Attias ('99)
ISR6731
  
 
 
11,55/-2,76,82w/+3,015,141,8752,5816,32/-0,142,074,2048,135.30,93
18
Artur Pelishonak
Artur Pelishonak ('98)
BLR6556
  
 SB
 
11,65/-2,77,34w/+3,014,511,9951,1915,10/-0,141,9155,815.28,12
19
Simon Ehammer
Simon Ehammer 
SUI6492
  
 
 
11,56/-1,37,09w/+2,311,891,8752,3115,06/-0,328,884,1041,935.06,99
20
Rafael Raap
Rafael Raap ('99)
NED6382
  
 
 
11,06/-2,07,39/+1,413,452,0249,5114,21/-0,352,434.36,92
21
Leon Okafor
Leon Okafor ('99)
AUT6244
  
 
 
11,21/-1,27,16w/+3,013,181,9349,9218,17/-0,140,2158,615.20,37
22
Radosław Sobczyk
Radosław Sobczyk ('98)
POL6058
  
 
 
11,34/-2,06,77/+1,214,251,8714,75/-0,237,774,6040,215.22,91
23
Krišjānis Beļaunieks
Krišjānis Beļaunieks ('98)
LAT5804
  
 
 
11,53/-1,26,94/+2,01,811.04,3014,65/-0,241,414,1055,245.20,34
24
Mikołaj Jakóbczak
Mikołaj Jakóbczak ('98)
POL5783
  
 
 
11,74/-1,36,70/+1,513,931,8455,6014,94/-0,240,0641,325.31,29
25
Lukáš Kuthan
Lukáš Kuthan ('99)
CZE5393
  
 
 
11,59/-1,26,77w/+2,614,281,7850,21NM/-1,238,6547,785.02,41
26
Kristo Simulask
Kristo Simulask ('98)
EST4897
  
 
 
11,25/-1,26,77/+0,314,061,99NM/-1,239,7444,384.46,51
Finley Gaio
Finley Gaio ('99)
SUIDNF
  
 
 
11,08/-2,07,34/+1,313,711,8450,8514,14/-0,34,0048,55
Jean-Baptiste Nutte
Jean-Baptiste Nutte ('98)
BELDNF
  
 
 
11,60/-1,36,96/+1,516,241,96NM/-0,2
Axel Clement
Axel Clement ('98)
FRADNF
  
 
 
11,48/-1,37,04w/+2,213,25NM/-1,2
Sam Talbot
Sam Talbot ('99)
GBRDNF
  
 
 
11,29/-2,0NM/-0,3
Dimitri Montilla
Dimitri Montilla ('98)
BEL DNS
  
 
D19 10000 m kapgang    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
1
Sergey Shirobokov
Sergey Shirobokov ('99)
RUS43:21.29
  
 SB
2
José Manuel Pérez
José Manuel Pérez ('99)
ESP44:17.23
  
 
3
Eduard Zabuzhenko
Eduard Zabuzhenko ('98)
UKR44:22.16
  
 
4
Giacomo Brandi
Giacomo Brandi ('98)
ITA44:38.81
  
 
5
David Kuster
David Kuster ('99)
FRA44:51.82
  
 
6
Riccardo Orsoni
Riccardo Orsoni 
ITA45:10.82
  
 
7
Abdulaziz Danis
Abdulaziz Danis ('99)
TUR45:26.17
  
 PB
8
Yeóryios Tzatzimákis
Yeóryios Tzatzimákis ('99)
GRE45:30.16
  
 
9
Leo Köpp
Leo Köpp ('98)
GER46:15.79
  
 SB
10
Davide Marchesi
Davide Marchesi ('99)
ITA47:39.38
  
 
11
Abdulselam Imük
Abdulselam Imük ('99)
TUR48:19.64
  
 SB
12
Bálint Sárossi
Bálint Sárossi 
HUN48:25.65
  
 
13
Stefan Cristian Mangu
Stefan Cristian Mangu ('99)
ROU49:02.01
  
 SB
14
Justin Bournier
Justin Bournier ('99)
FRA49:17.04
  
 
Łukasz Niedziałek
Łukasz Niedziałek 
POL DQ
  
 
Viktor Shumik
Viktor Shumik ('98)
UKR DQ
  
 
D19 4 x 100 m stafet    
Indledende heats23.7.
Indledende 1
23.7.
23.7.
1
 
  
GBR39.84
  
 
  Dominic Ashwell, Oliver Bromby, Kristian Jones, Eden Davis
2
 
  
ITA40.05
  
 
  Andrei Alexandru Zlatan, Nicholas Artuso, Mario Marchei, Filippo Tortu
3
 
  
FIN40.55
  
 
  Daniel Savolainen, Erno Mehtonen, Samuel Purola, Riku Illukka
4
 
  
GRE40.56
  
 
  Konstadínos Zíkos, Panayiótis Arvanítis, Mihaíl Pappás, Sotírios Garaggánis
5
 
  
CZE40.72
  
 
  Jan Vácha, Štěpán Hampl, Jan Trafina, Jiří Polák
6
 
  
EST40.81
  
 
  Hans-Christian Hausenberg, Johannes Treiel, Sten Ander Sepp, Tony Nõu
7
 
  
IRL40.89
  
 
  Mark Smyth, Cillin Greene, Paul McDermott, Joseph Ojewumi
8
 
  
SUI40.92
  
 
  Sales Junior Inglin, Aaron Cardona, Valentin Luc, Simone Gabutti
Indledende 2
23.7.
23.7.
1
 
  
GER39.69
  
 
  Milo Skupin-Alfa, Thomas Barthel, Jonathan Petzke, Emanuel Stubican
2
 
  
ESP39.94
  
 
  Javier Troyano, Manuel De Nicolas, Daniel Ambros, Sergio López
3
 
  
FRA40.00
  
 
  William Reppert, Loic Prevot, Ryan Zeze, Abdoulaye Drame
4
 
  
BEL40.10
  
NU20R 
  Marvin Nicque, Kobe Vleminckx, Jordan Paquot, Raphael Kapenda
5
 
  
HUN41.10
  
 
  Milán Pisch, Tamás Máté, Dániel Eszes, Bálint Szeles
6
 
  
POL42.27
  
 
  Rafał Pająk, Adam Burda, Szymon Woźniak, Dominik Smosarski
 
  
TURDQ
  
 
  Furkan Yildirim, Kayhan Özer, Mustafa Onur Sadıkoğlu, Aşkın Sadi Aşkın
P19 100 m    
21.7. Vind: -1.4

Finale A

Finale
21.7.Vind: -1.4
1
Gina Akpe-Moses
Gina Akpe-Moses ('99)
IRL11.71
  0.205
 
2
Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo ('99)
GER11.75
  0.164
 
3
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR11.77
  0.188
 
4
Olivia Okoli
Olivia Okoli ('99)
GBR11.86
  0.202
 
5
Bowien Jansen
Bowien Jansen ('98)
NED11.95
  0.183
 
6
Klaudia Adamek
Klaudia Adamek ('99)
POL11.96
  0.231
 
7
Ciara Neville
Ciara Neville ('99)
IRL11.98
  0.212
 
8
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR12.00
  0.187
 
Semifinale20.7.
Semi 1
20.7. Vind: -2.2
20.7.Vind: -2.2
1
Klaudia Adamek
Klaudia Adamek ('99)
POL11.84
Q
  0.186
 
2
Bowien Jansen
Bowien Jansen ('98)
NED11.87
Q
  0.224
 
3
Jennifer Montag
Jennifer Montag ('98)
GER11.89
  0.212
 
4
Sara Francis
Sara Francis 
FIN11.92
  0.108
 
5
Marina Andreea Baboi
Marina Andreea Baboi ('99)
ROU11.97
  0.201
 
6
Mizgin Ay
Mizgin Ay 
TUR12.02
  0.238
 
7
Katerina Vavrová
Katerina Vavrová ('98)
CZE12.11
  0.206
 
Semi 2
20.7. Vind: -1.2
20.7.Vind: -1.2
1
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR11.66
Q
  0.173
 SB
2
Olivia Okoli
Olivia Okoli ('99)
GBR11.78
Q
  0.177
 
3
Ciara Neville
Ciara Neville ('99)
IRL11.79
q
  0.126
 
4
Sarah Richard Mingas
Sarah Richard Mingas ('98)
FRA11.84
  0.179
 
5
Diana Vaisman
Diana Vaisman ('98)
ISR11.88
  0.202
 
6
Zaynab Dosso
Zaynab Dosso ('99)
ITA11.99
  0.171
 
7
Tiana Ósk Whitworth
Tiana Ósk Whitworth 
ISL12.03
  0.169
 
8
Lisa Grünert
Lisa Grünert ('98)
GER12.13
  0.215
 
Semi 3
20.7. Vind: -1.4
20.7.Vind: -1.4
1
Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo ('99)
GER11.49
Q
  0.112
 
3
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR11.71
q
  0.138
 
4
Judith Goll
Judith Goll ('99)
SUI11.83
  0.182
 
5
Demi Van Den Wildenberg
Demi Van Den Wildenberg 
NED11.88
  0.159
 
6
Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken ('99)
LUX11.91
  0.199
 
7
Jusztina Csóti
Jusztina Csóti ('98)
HUN12.02
  0.195
 
8
Nikki Sjöberg
Nikki Sjöberg ('98)
SWE12.19
  0.192
 
Indledende heats20.7.
Indledende 1
20.7. Vind: -1.7
20.7.Vind: -1.7
1
Keshia Kwadwo
Keshia Kwadwo ('99)
GER11.77
Q
  0.162
 
2
Klaudia Adamek
Klaudia Adamek ('99)
POL11.91
Q
  0.159
 
3
Katerina Vavrová
Katerina Vavrová ('98)
CZE12.09
Q
  0.182
 
4
Nikki Sjöberg
Nikki Sjöberg ('98)
SWE12.18
Q
  0.181
 
5
Janine Boyle
Janine Boyle ('99)
IRL12.18
  0.153
 
6
Līga Vecbērza
Līga Vecbērza ('98)
LAT12.19
  0.195
 
7
Eleonora Alberti
Eleonora Alberti 
ITA12.28
  0.191
 
8
Marie Charlotte Gastaud
Marie Charlotte Gastaud ('99)
MON13.68
  0.230
 
Indledende 2
20.7. Vind: -0.1
20.7.Vind: -0.1
1
Olivia Okoli
Olivia Okoli ('99)
GBR11.65
Q
  0.190
 
2
Ciara Neville
Ciara Neville ('99)
IRL11.73
Q
  0.185
 
3
Bowien Jansen
Bowien Jansen ('98)
NED11.76
Q
  0.197
 PB
4
Marina Andreea Baboi
Marina Andreea Baboi ('99)
ROU11.83
Q
  0.224
 
5
Sara Francis
Sara Francis 
FIN11.84
q
  0.206
 =PB
6
Lisa Grünert
Lisa Grünert ('98)
GER11.97
q
  0.232
 
7
Johana Kaiserová
Johana Kaiserová 
CZE12.20
  0.196
 
8
Maria Antoniou
Maria Antoniou 
CYP12.22
  0.193
 
Indledende 3
20.7. Vind: -0.1
20.7.Vind: -0.1
1
Gina Akpe-Moses
Gina Akpe-Moses ('99)
IRL11.69
Q
  0.158
 
2
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR11.71
Q
  0.131
 SB
3
Sarah Richard Mingas
Sarah Richard Mingas ('98)
FRA11.82
Q
  0.140
 
4
Tiana Ósk Whitworth
Tiana Ósk Whitworth 
ISL11.97
Q
  0.147
 
5
Sanni Mahonen
Sanni Mahonen ('98)
FIN12.15
  0.198
 
6
Melike Malkoç
Melike Malkoç 
TUR12.32
  0.263
 
7
Anna Šuhájková
Anna Šuhájková ('98)
CZE12.35
  0.186
 
8
Daniela Pešić
Daniela Pešić ('99)
CRO12.37
  0.219
 
Indledende 4
20.7. Vind: -1.4
20.7.Vind: -1.4
1
Judith Goll
Judith Goll ('99)
SUI11.88
Q
  0.259
 
2
Mizgin Ay
Mizgin Ay 
TUR11.97
Q
  0.213
 
3
Demi Van Den Wildenberg
Demi Van Den Wildenberg 
NED12.02
Q
  0.272
 
4
Diana Vaisman
Diana Vaisman ('98)
ISR12.02
Q
  0.199
 
5
Henriikka Parpala
Henriikka Parpala ('98)
FIN12.07
  0.122
 
6
Rebecca Menchini
Rebecca Menchini ('01)
ITA12.22
  0.218
 
7
Vilde Humstad Aasmo
Vilde Humstad Aasmo ('98)
NOR12.25
  0.171
 
8
Emelie Rantzow
Emelie Rantzow ('98)
SWE12.46
  0.191
 
Indledende 5
20.7. Vind: +0.3
20.7.Vind: +0.3
1
Jennifer Montag
Jennifer Montag ('98)
GER11.70
Q
  0.220
 
2
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR11.78
Q
  0.197
 
3
Zaynab Dosso
Zaynab Dosso ('99)
ITA11.89
Q
  0.230
 
4
Jusztina Csóti
Jusztina Csóti ('98)
HUN11.91
Q
  0.228
 
6
Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken ('99)
LUX11.92
q
  0.262
 
7
Marine Egger
Marine Egger 
SUI12.01
  0.216
 
P19 200 m    
22.7. Vind: -1.0

Finale A

Finale
22.7.Vind: -1.0
1
Maya Bruney
Maya Bruney ('98)
GBR23.04
  0.177
 PB
2
Sophia Junk
Sophia Junk ('99)
GER23.45
  0.186
 
3
Katrin Fehm
Katrin Fehm ('98)
GER23.49
  0.235
 PB
4
Alisha Rees
Alisha Rees ('99)
GBR23.54
  0.197
 
5
Estelle Raffai
Estelle Raffai ('98)
FRA23.58
  0.172
 
6
Lieke Klaver
Lieke Klaver ('98)
NED24.06
  0.209
 
7
Martyna Kotwiła
Martyna Kotwiła ('99)
POL24.14
  0.238
 
8
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR24.25
  0.191
 
Semifinale22.7.
Semi 1
22.7. Vind: -1.9
22.7.Vind: -1.9
1
Maya Bruney
Maya Bruney ('98)
GBR23.07
Q
  0.141
 PB
2
Katrin Fehm
Katrin Fehm ('98)
GER23.60
Q
  0.225
 
3
Martyna Kotwiła
Martyna Kotwiła ('99)
POL23.83
q
  0.277
 PB
4
Sharlene Mawdsley
Sharlene Mawdsley ('98)
IRL23.98
  0.157
 
5
Lynn Mantingh
Lynn Mantingh 
SUI24.22
  0.198
 
6
Dalia Kaddari
Dalia Kaddari ('01)
ITA24.37
  0.223
 
7
Patricia Urquía
Patricia Urquía ('99)
ESP24.53
  0.238
 
Ida Eikeng
Ida Eikeng ('99)
NOR DNS
  
 
Semi 2
22.7. Vind: +1.3
22.7.Vind: +1.3
1
Sophia Junk
Sophia Junk ('99)
GER23.47
Q
  0.156
 
2
Lieke Klaver
Lieke Klaver ('98)
NED23.88
Q
  0.189
 
3
Sofia Bonicalza
Sofia Bonicalza ('98)
ITA23.90
  0.215
 
4
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR24.03
  0.124
 
5
Nikola Bendová
Nikola Bendová ('99)
CZE24.03
  0.237
 
6
Marina Andreea Baboi
Marina Andreea Baboi ('99)
ROU24.16
  0.210
 PB
7
Aino Pulkkinen
Aino Pulkkinen ('98)
FIN24.25
  0.172
 
8
Andrea Verdú
Andrea Verdú ('98)
ESP24.26
  0.182
 
Semi 3
22.7. Vind: -0.7
22.7.Vind: -0.7
1
Estelle Raffai
Estelle Raffai ('98)
FRA23.40
Q
  0.189
 
2
Alisha Rees
Alisha Rees ('99)
GBR23.65
Q
  0.188
 
3
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR23.89
q
  0.145
 SB
4
Andrea Bouma
Andrea Bouma ('99)
NED23.89
  0.161
 PB
5
Lucie Ferauge
Lucie Ferauge 
BEL23.92
  0.197
 
6
Polina Miller
Polina Miller 
RUS23.92
  0.190
 
7
Jusztina Csóti
Jusztina Csóti ('98)
HUN24.15
  0.187
 SB
8
Catarina Lourenço
Catarina Lourenço 
POR24.54
  0.226
 =PB
Indledende heats21.7.
Indledende 1
21.7. Vind: -2.3
21.7.Vind: -2.3
1
Sofia Bonicalza
Sofia Bonicalza ('98)
ITA24.23
Q
  0.228
 
2
Lieke Klaver
Lieke Klaver ('98)
NED24.36
Q
  0.163
 
3
Nikola Bendová
Nikola Bendová ('99)
CZE24.47
Q
  0.205
 
4
Lynn Mantingh
Lynn Mantingh 
SUI24.49
Q
  0.179
 
5
Patricia Urquía
Patricia Urquía ('99)
ESP24.53
q
  0.251
 
6
Nikki Sjöberg
Nikki Sjöberg ('98)
SWE24.83
  0.223
 
7
Aoife Lynch
Aoife Lynch ('99)
IRL25.12
  0.157
 
8
Laura Bevington
Laura Bevington ('99)
GIB26.80
  0.240
 
Indledende 2
21.7. Vind: -1.8
21.7.Vind: -1.8
1
Sophia Junk
Sophia Junk ('99)
GER23.78
Q
  0.148
 
2
Sharlene Mawdsley
Sharlene Mawdsley ('98)
IRL24.12
Q
  0.269
 
3
Dalia Kaddari
Dalia Kaddari ('01)
ITA24.46
Q
  0.219
 
4
Andrea Bouma
Andrea Bouma ('99)
NED24.50
Q
  0.210
 
5
Denise Eriksson
Denise Eriksson ('98)
SWE24.69
  0.219
 
6
Diana Vaisman
Diana Vaisman ('98)
ISR24.85
  0.140
 
7
Tiana Ósk Whitworth
Tiana Ósk Whitworth 
ISL24.88
  0.175
 
8
Annika Haverinen
Annika Haverinen ('99)
FIN25.33
  0.237
 
Indledende 3
21.7. Vind: -1.9
21.7.Vind: -1.9
1
Maya Bruney
Maya Bruney ('98)
GBR23.47
Q
  0.192
 PB
2
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR24.09
Q
  0.158
 
3
Jusztina Csóti
Jusztina Csóti ('98)
HUN24.32
Q
  0.210
 
4
Polina Miller
Polina Miller 
RUS24.50
Q
  0.235
 
5
Catarina Lourenço
Catarina Lourenço 
POR24.54
q
  0.151
 =PB
6
Katerina Vavrová
Katerina Vavrová ('98)
CZE24.58
  0.192
 
7
Kotryna Tonkovičiūtė
Kotryna Tonkovičiūtė ('98)
LTU25.07
  0.276
 
Bowien Jansen
Bowien Jansen ('98)
NED DNS
  
 
Indledende 4
21.7. Vind: -0.4
21.7.Vind: -0.4
1
Katrin Fehm
Katrin Fehm ('98)
GER23.93
Q
  0.236
 
2
Alisha Rees
Alisha Rees ('99)
GBR24.06
Q
  0.198
 
3
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR24.35
Q
  0.233
 
4
Aino Pulkkinen
Aino Pulkkinen ('98)
FIN24.36
Q
  0.188
 
5
Marina Andreea Baboi
Marina Andreea Baboi ('99)
ROU24.38
q
  0.208
 
6
Andrea Verdú
Andrea Verdú ('98)
ESP24.46
q
  0.144
 
7
Anika Krone
Anika Krone 
SUI25.07
  0.148
 
8
Emelie Rantzow
Emelie Rantzow ('98)
SWE25.39
  0.209
 
Indledende 5
21.7. Vind: -1.3
21.7.Vind: -1.3
1
Estelle Raffai
Estelle Raffai ('98)
FRA23.46
Q
  0.148
 
2
Lucie Ferauge
Lucie Ferauge 
BEL24.25
Q
  0.167
 
3
Martyna Kotwiła
Martyna Kotwiła ('99)
POL24.27
Q
  0.254
 
4
Ida Eikeng
Ida Eikeng ('99)
NOR24.62
Q
  0.221
 SB
5
Alessia Pavese
Alessia Pavese ('98)
ITA24.62
  0.282
 
6
Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken ('99)
LUX24.82
  0.207
 
7
Iryna Marchak
Iryna Marchak ('99)
UKR24.89
  0.213
 
Mizgin Ay
Mizgin Ay 
TUR DQ
  
 
P19 400 m    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
1
Anastasiya Bryzhina
Anastasiya Bryzhina ('98)
UKR52.01
  0.318
 
2
Andrea Miklos
Andrea Miklos ('99)
ROU52.31
  0.265
 PB
3
Hannah Williams
Hannah Williams ('98)
GBR52.55
  0.257
 PB
4
Corinna Schwab
Corinna Schwab ('99)
GER53.09
  0.214
 PB
5
Lauren Russell
Lauren Russell ('98)
GBR53.87
  0.245
 
6
Rebecca Borga
Rebecca Borga ('98)
ITA53.91
  0.246
 
7
Natalia Kaczmarek
Natalia Kaczmarek ('98)
POL54.27
  0.262
 
8
Karolina Łozowska
Karolina Łozowska ('99)
POL54.52
  0.374
 
Semifinale21.7.
Semi 1
21.7.
21.7.
1
Anastasiya Bryzhina
Anastasiya Bryzhina ('98)
UKR53.23
Q
  0.263
 
2
Hannah Williams
Hannah Williams ('98)
GBR53.61
Q
  0.234
 
3
Natalia Kaczmarek
Natalia Kaczmarek ('98)
POL54.62
Q
  0.194
 
4
Dzhoys Koba
Dzhoys Koba ('98)
UKR54.70
  0.282
 
5
Nea Mattila
Nea Mattila ('99)
FIN55.08
  0.264
 
6
Ruth Peña
Ruth Peña ('98)
ESP55.26
  0.446
 
7
Kalyl Amaro
Kalyl Amaro ('98)
FRA55.30
  0.226
 
Elise Lasser
Elise Lasser 
BEL DNS
  
 
Semi 2
21.7.
21.7.
1
Andrea Miklos
Andrea Miklos ('99)
ROU53.28
Q
  0.300
 
2
Corinna Schwab
Corinna Schwab ('99)
GER53.67
Q
  0.210
 
3
Karolina Łozowska
Karolina Łozowska ('99)
POL53.86
Q
  0.305
 
4
Rebecca Borga
Rebecca Borga ('98)
ITA53.89
q
  0.257
 
5
Lauren Russell
Lauren Russell ('98)
GBR54.14
q
  0.189
 
6
Lena Kandissounon
Lena Kandissounon ('98)
FRA54.28
  0.330
 
7
Ivanna Avramchuk
Ivanna Avramchuk ('98)
UKR54.39
  0.147
 
8
Femke Bol
Femke Bol 
NED54.74
  0.239
 
Indledende heats20.7.
Indledende 1
20.7.
20.7.
1
Rebecca Borga
Rebecca Borga ('98)
ITA53.53
Q
  
 SB
2
Andrea Miklos
Andrea Miklos ('99)
ROU53.60
Q
  
 
3
Lauren Russell
Lauren Russell ('98)
GBR53.71
Q
  
 PB
4
Dzhoys Koba
Dzhoys Koba ('98)
UKR54.30
q
  
 
5
Femke Bol
Femke Bol 
NED54.40
q
  
 
6
Nea Mattila
Nea Mattila ('99)
FIN54.94
q
  
 
7
Janet Richard
Janet Richard ('98)
MLT56.53
  
 
Indledende 2
20.7.
20.7.
1
Corinna Schwab
Corinna Schwab ('99)
GER54.77
Q
  
 
2
Ruth Peña
Ruth Peña ('98)
ESP55.21
Q
  
 
3
Elise Lasser
Elise Lasser 
BEL55.23
Q
  
 
4
Elisabetta Vandi
Elisabetta Vandi 
ITA55.54
  
 
5
Dora Filipović
Dora Filipović ('98)
CRO55.55
  
 
Bianca-Georgiana Anton
Bianca-Georgiana Anton 
ROU DNF
  
 
Indledende 3
20.7.
20.7.
1
Anastasiya Bryzhina
Anastasiya Bryzhina ('98)
UKR52.66
Q
  
 
2
Hannah Williams
Hannah Williams ('98)
GBR53.08
Q
  
 SB
3
Natalia Kaczmarek
Natalia Kaczmarek ('98)
POL53.87
Q
  
 
4
Lena Kandissounon
Lena Kandissounon ('98)
FRA54.40
q
  
 
5
Mollie O'Reilly
Mollie O'Reilly ('98)
IRL54.96
  
 SB
6
Veronica Vancardo
Veronica Vancardo 
SUI55.18
  
 
Indledende 4
20.7.
20.7.
1
Kalyl Amaro
Kalyl Amaro ('98)
FRA54.44
Q
  
 
2
Karolina Łozowska
Karolina Łozowska ('99)
POL54.78
Q
  
 
3
Ivanna Avramchuk
Ivanna Avramchuk ('98)
UKR54.90
Q
  
 
4
Ilaria Verderio
Ilaria Verderio ('98)
ITA54.99
  
 
5
Emma Zapletalová
Emma Zapletalová 
SVK55.29
  
 PB
6
Josefine Tomine Eriksen
Josefine Tomine Eriksen 
NOR56.03
  
 
7
Katarina Sekulić
Katarina Sekulić 
SRB57.56
  
 
P19 800 m    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
1
Khahisa Mhlanga
Khahisa Mhlanga ('99)
GBR2:06.96
  
 
2
Ellie Baker
Ellie Baker ('98)
GBR2:07.01
  
 
3
Gabriela Gajanová
Gabriela Gajanová ('99)
SVK2:07.15
  
 
4
Jana Reinert
Jana Reinert ('98)
GER2:07.17
  
 
5
Eloisa Coiro
Eloisa Coiro 
ITA2:07.79
  
 
6Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)DEN2:08.88
  
 
7
Elise Vanderelst
Elise Vanderelst ('98)
BEL2:10.50
  
 
8Helene Holm GottliebHelene Holm Gottlieb ('98)DEN2:10.56
  
 
Indledende heats21.7.
Indledende 1
21.7.
21.7.
1
Ellie Baker
Ellie Baker ('98)
GBR2:08.90
Q
  
 
2
Jana Reinert
Jana Reinert ('98)
GER2:09.00
Q
  
 
3Helene Holm GottliebHelene Holm Gottlieb ('98)DEN2:09.62
q
  
 
4
Rose Finnegan
Rose Finnegan ('98)
IRL2:10.74
  
 
5
Sonja Andenmatten
Sonja Andenmatten ('99)
SUI2:11.96
  
 
Cristina Daniela Balan
Cristina Daniela Balan ('98)
ROU DNF
  
 
Marta Zenoni
Marta Zenoni ('99)
ITA DNS
  
 
Indledende 2
21.7.
21.7.
1
Khahisa Mhlanga
Khahisa Mhlanga ('99)
GBR2:08.47
Q
  
 
2
Gabriela Gajanová
Gabriela Gajanová ('99)
SVK2:08.55
Q
  
 
3
Elise Vanderelst
Elise Vanderelst ('98)
BEL2:08.63
q
  
 
4
Diana Elena Bogos
Diana Elena Bogos ('99)
ROU2:10.82
  
 
5
Alex O'Neill
Alex O'Neill 
IRL2:12.42
  
 
6
Flavia Ferrari
Flavia Ferrari ('99)
ITA2:12.90
  
 
7
Beatriz Rodrigues
Beatriz Rodrigues ('99)
POR2:14.45
  
 
Indledende 3
21.7.
21.7.
1Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)DEN2:10.09
Q
  
 
2
Eloisa Coiro
Eloisa Coiro 
ITA2:10.14
Q
  
 
3
Cornelia Wohlfahrt
Cornelia Wohlfahrt 
AUT2:11.75
  
 
4
Carla Sweeney
Carla Sweeney ('98)
IRL2:11.98
  
 
5
Daira Deičmane
Daira Deičmane ('99)
LAT2:12.25
  
 
6
Patrícia Silva
Patrícia Silva ('99)
POR2:12.43
  
 
7
Vilde Våge Henriksen
Vilde Våge Henriksen 
NOR2:13.91
  
 
P19 1500 m    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
Jemma Reekie
Jemma Reekie ('98)
GBR4:13.25
  
 
3
Harriet Knowles-Jones
Harriet Knowles-Jones ('98)
GBR4:17.53
  
 
4
Amelia Quirk
Amelia Quirk ('99)
GBR4:19.23
  
 
5
Joana Staub
Joana Staub ('98)
GER4:20.04
  
 
6
Saija Seppä
Saija Seppä ('98)
FIN4:20.78
  
 
7
Leila Hadji
Leila Hadji ('98)
FRA4:22.36
  
 
8
Gaia Sabbatini
Gaia Sabbatini ('99)
ITA4:22.84
  
 
9
Beata Topka
Beata Topka ('99)
POL4:24.16
  
 
10
Martina Tozzi
Martina Tozzi ('99)
ITA4:25.14
  
 
11
Nadia Power
Nadia Power ('98)
IRL4:28.60
  
 
12
Ylva Traxler
Ylva Traxler ('98)
AUT4:30.20
  
 
Indledende heats21.7.
Indledende 1
21.7.
21.7.
1
Gaia Sabbatini
Gaia Sabbatini ('99)
ITA4:20.17
Q
  
 PB
2
Harriet Knowles-Jones
Harriet Knowles-Jones ('98)
GBR4:21.14
Q
  
 
3
Beata Topka
Beata Topka ('99)
POL4:22.62
Q
  
 
4
Leila Hadji
Leila Hadji ('98)
FRA4:22.65
Q
  
 
5
Nadia Power
Nadia Power ('98)
IRL4:22.82
  
 PB
6
Justine Tinck
Justine Tinck ('99)
BEL4:27.11
  
 
7
Mariana Machado
Mariana Machado 
POR4:28.60
  
 
8
Lara Alemanni
Lara Alemanni ('98)
SUI4:30.29
  
 
9
Patricia De Graat
Patricia De Graat ('98)
GER4:32.53
  
 
10
Lucía Rodríguez
Lucía Rodríguez ('98)
ESP4:34.12
  
 
11
Elisa Cherubini
Elisa Cherubini ('98)
ITA4:35.58
  
 
12
Şilan Ayyıldız
Şilan Ayyıldız ('99)
TUR4:35.96
  
 
13
Kristine Lande Dommersnes
Kristine Lande Dommersnes ('99)
NOR4:36.33
  
 
14
Jodie McCann
Jodie McCann 
IRL4:50.37
  
 
Indledende 2
21.7.
21.7.
1
Liliana Georgieva
Liliana Georgieva 
BUL4:18.36
Q
  
 PB
2
Jemma Reekie
Jemma Reekie ('98)
GBR4:19.57
Q
  
 
3
Saija Seppä
Saija Seppä ('98)
FIN4:19.66
Q
  
 
4
Joana Staub
Joana Staub ('98)
GER4:19.68
Q
  
 PB
5
Amelia Quirk
Amelia Quirk ('99)
GBR4:19.75
q
  
 
6
Martina Tozzi
Martina Tozzi ('99)
ITA4:23.27
q
  
 
7
Ylva Traxler
Ylva Traxler ('98)
AUT4:26.30
q
  
 PB
8
Weronika Lizakowska
Weronika Lizakowska ('98)
POL4:27.21
  
 
9
Rita Ribeiro
Rita Ribeiro ('98)
POR4:28.91
  
 
10
Emma O'Brien
Emma O'Brien ('99)
IRL4:29.34
  
 
11
Agueda Muńoz
Agueda Muńoz ('99)
ESP4:30.00
  
 
12
Natália Novák
Natália Novák ('98)
HUN4:32.38
  
 
13
Mathilde Deswaef
Mathilde Deswaef ('99)
BEL4:44.50
  
 
Camilla Ziesler
Camilla Ziesler 
NOR DNF
  
 
P19 3000 m    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
1
Delia Sclabas
Delia Sclabas 
SUI9:10.13
  
 
2
Mathilde Sénéchal
Mathilde Sénéchal ('98)
FRA9:20.05
  
 PB
3
Nadia Battocletti
Nadia Battocletti 
ITA9:24.01
  
 PB
4
Jemma Reekie
Jemma Reekie ('98)
GBR9:24.81
  
 PB
5
Carla Gallardo
Carla Gallardo ('99)
ESP9:30.20
  
 
6
Cristina Ruiz
Cristina Ruiz ('99)
ESP9:31.07
  
 PB
7
Marta García
Marta García ('98)
ESP9:37.83
  
 
8
Emine Akbingöl
Emine Akbingöl 
TUR9:38.41
  
 PB
9
Karoline Skauen
Karoline Skauen 
NOR9:43.91
  
 
10
Elisa Ducoli
Elisa Ducoli ('01)
ITA9:48.94
  
 PB
11
Eliza Megger
Eliza Megger ('99)
POL9:51.26
  
 
12
Diane van Es
Diane van Es ('99)
NED9:55.43
  
 
13
Semra Karaslan
Semra Karaslan ('98)
TUR9:56.55
  
 
14
Tamara Mićević
Tamara Mićević 
SRB9:57.29
  
 
15
Gabriela Andre Doroftei
Gabriela Andre Doroftei ('98)
ROU10:02.61
  
 
16
Ingvild Myking
Ingvild Myking ('99)
NOR10:13.76
  
 
17
Eva Slančíková
Eva Slančíková ('98)
SVK10:31.89
  
 SB
Camilla Ziesler
Camilla Ziesler 
NOR DNF
  
 
P19 5000 m    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
Miriam Dattke
Miriam Dattke ('98)
GER16:39.81
  
 
2
Floor Doornwaard
Floor Doornwaard 
NED16:41.71
  
 
3
Tamara Mićević
Tamara Mićević 
SRB16:57.74
  
 PB
4
Marta García
Marta García ('98)
ESP17:13.43
  
 
5
Latife Güneş
Latife Güneş ('98)
TUR17:15.17
  
 
6
Michela Cesarò
Michela Cesarò ('99)
ITA17:15.75
  
 PB
7
Valentina Gemetto
Valentina Gemetto ('98)
ITA17:25.69
  
 
8
Pinar Demirtaş
Pinar Demirtaş ('98)
TUR17:26.13
  
 
9
Astrid Snäll
Astrid Snäll ('99)
FIN17:42.19
  
 
10
Stine Wangberg
Stine Wangberg ('99)
NOR18:06.15
  
 
11
Christine Næss
Christine Næss 
NOR18:38.37
  
 
Jasmijn Lau
Jasmijn Lau ('99)
NED16:38.85 DQ IAAF Rule 32.2.a
  
 
P19 3000 m forh.    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
1
Lisa Oed
Lisa Oed ('99)
GER10:00.79
  
 PB
2
Tatsiana Shabanava
Tatsiana Shabanava ('98)
BLR10:03.32
  
 PB
3
Gülnaz Uskun
Gülnaz Uskun ('98)
TUR10:19.44
  
 
4
Lena Millonig
Lena Millonig ('98)
AUT10:22.97
  
 
5
Derya Kunur
Derya Kunur ('99)
TUR10:24.00
  
 
6
Alexa Lemitre
Alexa Lemitre ('98)
FRA10:25.76
  
 
7
Lisa Vogelgesang
Lisa Vogelgesang ('99)
GER10:25.81
  
 
8
Astrid Snäll
Astrid Snäll ('99)
FIN10:32.58
  
 
9
Jenipher Contois
Jenipher Contois ('99)
FRA10:32.78
  
 
10
Jasmijn Bakker
Jasmijn Bakker ('99)
NED10:35.26
  
 
11
Emily Moyes
Emily Moyes ('98)
GBR10:39.05
  
 
12
Tira Pavuk
Tira Pavuk ('99)
HUN10:40.56
  
 
13
Sibylle Häring
Sibylle Häring 
SUI10:49.51
  
 
Lili Anna Tóth
Lili Anna Tóth ('98)
HUN DNF
  
 
Laura De Marco
Laura De Marco ('98)
ITA DNS
  
 
Indledende heats20.7.
Indledende 1
20.7.
20.7.
1
Lili Anna Tóth
Lili Anna Tóth ('98)
HUN10:09.89
Q
  
 
2
Lisa Oed
Lisa Oed ('99)
GER10:16.32
Q
  
 PB
3
Laura De Marco
Laura De Marco ('98)
ITA10:19.55
Q
  
 PB
4
Alexa Lemitre
Alexa Lemitre ('98)
FRA10:21.09
Q
  
 
5
Astrid Snäll
Astrid Snäll ('99)
FIN10:21.65
Q
  
 PB
6
Lena Millonig
Lena Millonig ('98)
AUT10:21.76
q
  
 
7
Emily Moyes
Emily Moyes ('98)
GBR10:27.16
q
  
 
9
Tira Pavuk
Tira Pavuk ('99)
HUN10:31.72
q
  
 PB
10
Ana Junquera
Ana Junquera ('98)
ESP10:40.63
  
 
12
Ludovica Cavalli
Ludovica Cavalli 
ITA10:48.28
  
 
13
Kristel van den Berg
Kristel van den Berg ('98)
NED10:48.84
  
 
14
Yonca Kutluk
Yonca Kutluk 
TUR10:49.10
  
 
15
Leandra Lorenz
Leandra Lorenz ('99)
GER10:51.50
  
 
Indledende 2
20.7.
20.7.
1
Tatsiana Shabanava
Tatsiana Shabanava ('98)
BLR10:18.69
Q
  
 
2
Derya Kunur
Derya Kunur ('99)
TUR10:27.29
Q
  
 
3
Lisa Vogelgesang
Lisa Vogelgesang ('99)
GER10:27.39
Q
  
 
4
Gülnaz Uskun
Gülnaz Uskun ('98)
TUR10:28.10
Q
  
 
5
Jasmijn Bakker
Jasmijn Bakker ('99)
NED10:28.96
Q
  
 
6
Jenipher Contois
Jenipher Contois ('99)
FRA10:30.56
q
  
 
7
Marine Aubry
Marine Aubry ('99)
FRA10:35.93
  
 
8
Linda Palumbo
Linda Palumbo ('99)
ITA10:39.79
  
 PB
9
Paulina Szostecka
Paulina Szostecka ('98)
POL10:40.91
  
 
10
Oana Diana Ivancescu
Oana Diana Ivancescu ('98)
ROU10:41.19
  
 PB
11
Boglárka Mógor
Boglárka Mógor ('99)
HUN10:45.24
  
 
12
Lora Ontl
Lora Ontl ('99)
CRO10:48.34
  
 
13
Katharina Pesendorfer
Katharina Pesendorfer ('99)
AUT11:10.16
  
 
14
Marta Pescador
Marta Pescador ('99)
ESP11:17.07
  
 
P19 100 m hæk 84.0 cm    
22.7. Vind: +0.1

Finale A

Finale
22.7.Vind: +0.1
1
Solène Ndama
Solène Ndama ('98)
FRA13.15
  0.221
 PB
2
Alicia Barrett
Alicia Barrett ('98)
GBR13.28
  0.229
 
3
Klaudia Siciarz
Klaudia Siciarz ('98)
POL13.33
  0.235
 
4
Elisa Maria Di Lazzaro
Elisa Maria Di Lazzaro ('98)
ITA13.43
  0.213
 
5
Sophie Yorke
Sophie Yorke ('98)
GBR13.51
  0.245
 
6
Marisa Carvalho
Marisa Carvalho ('99)
POR13.60
  0.207
 
7
Klaudia Sorok
Klaudia Sorok ('98)
HUN13.72
  0.269
 
8
Sarah Koutouan
Sarah Koutouan ('98)
FRA14.05
  0.203
 
Semifinale21.7.
Semi 1
21.7. Vind: -2.3
21.7.Vind: -2.3
1
Klaudia Siciarz
Klaudia Siciarz ('98)
POL13.54
Q
  0.217
 
2
Sarah Koutouan
Sarah Koutouan ('98)
FRA13.72
Q
  0.175
 
3
Klaudia Sorok
Klaudia Sorok ('98)
HUN13.72
q
  0.168
 
4
Maayke Tjin A-Lim
Maayke Tjin A-Lim ('98)
NED14.00
  0.281
 
5
Veronika Janíčková
Veronika Janíčková ('98)
CZE14.10
  0.224
 
6
Linda Guizzetti
Linda Guizzetti ('98)
ITA14.26
  0.228
 
7
Kristine Berger Akervold
Kristine Berger Akervold ('98)
NOR14.41
  0.253
 
8
Annik Kälin
Annik Kälin 
SUI14.47
  0.212
 
Semi 2
21.7. Vind: -2.4
21.7.Vind: -2.4
1
Solène Ndama
Solène Ndama ('98)
FRA13.59
Q
  0.221
 
2
Elisa Maria Di Lazzaro
Elisa Maria Di Lazzaro ('98)
ITA13.70
Q
  0.146
 
3
Sophie Yorke
Sophie Yorke ('98)
GBR13.75
q
  0.191
 
4
Paula Sprudzāne
Paula Sprudzāne ('99)
LAT14.10
  0.271
 
5
Klaudia Wojtunik
Klaudia Wojtunik ('99)
POL14.13
  0.220
 
6
Molly Scott
Molly Scott ('99)
IRL14.27
  0.172
 
7
Anni Siirtola
Anni Siirtola ('98)
FIN14.38
  0.199
 
8
Sara Hannemann
Sara Hannemann ('99)
GER14.51
  0.154
 
Semi 3
21.7. Vind: -1.4
21.7.Vind: -1.4
1
Alicia Barrett
Alicia Barrett ('98)
GBR13.41
Q
  0.153
 
2
Marisa Carvalho
Marisa Carvalho ('99)
POR13.51
Q
  0.258
 
3
Desola Oki
Desola Oki ('99)
ITA13.90
  0.174
 
4
Ida Eikeng
Ida Eikeng ('99)
NOR14.05
  0.214
 
5
Julia Enarvi
Julia Enarvi ('98)
FIN14.09
  0.126
 
6
Zuzanna Hulisz
Zuzanna Hulisz ('99)
POL14.54
  0.173
 
Milica Emini
Milica Emini ('99)
SRB DQ
  0.026
 
Indledende heats21.7.
Indledende 1
21.7. Vind: +0.1
21.7.Vind: +0.1
1
Klaudia Siciarz
Klaudia Siciarz ('98)
POL13.59
Q
  0.206
 
3
Ida Eikeng
Ida Eikeng ('99)
NOR13.79
Q
  0.191
 PB
4
Paula Sprudzāne
Paula Sprudzāne ('99)
LAT14.16
Q
  0.267
 
5
Sara Hannemann
Sara Hannemann ('99)
GER14.21
q
  0.200
 
6
Greta Plečkaitytė
Greta Plečkaitytė ('98)
LTU14.42
  0.325
 
7
Anja Lukić
Anja Lukić ('99)
SRB14.42
  0.263
 
8
Catarina Queirós
Catarina Queirós ('98)
POR14.73
  0.256
 
Indledende 2
21.7. Vind: -0.5
21.7.Vind: -0.5
1
Marisa Carvalho
Marisa Carvalho ('99)
POR13.78
Q
  0.219
 
2
Klaudia Sorok
Klaudia Sorok ('98)
HUN13.88
Q
  0.241
 
3
Veronika Janíčková
Veronika Janíčková ('98)
CZE14.10
Q
  0.237
 
4
Klaudia Wojtunik
Klaudia Wojtunik ('99)
POL14.12
Q
  0.261
 
5
Kristine Berger Akervold
Kristine Berger Akervold ('98)
NOR14.18
q
  0.254
 PB
6
Simona Takácsová
Simona Takácsová ('98)
SVK14.25
  0.183
 PB
7
Şevval Ayaz
Şevval Ayaz 
TUR14.34
  0.188
 
8
Johanna Ilves
Johanna Ilves ('99)
EST14.39
  0.298
 
Indledende 3
21.7. Vind: -0.3
21.7.Vind: -0.3
1
Alicia Barrett
Alicia Barrett ('98)
GBR13.37
Q
  0.139
 
2
Sarah Koutouan
Sarah Koutouan ('98)
FRA13.60
Q
  0.231
 
3
Desola Oki
Desola Oki ('99)
ITA13.93
Q
  0.180
 
4
Julia Enarvi
Julia Enarvi ('98)
FIN14.22
Q
  0.202
 
5
Diana Ioana Volf
Diana Ioana Volf ('98)
ROU14.32
  0.194
 
6
Kristi Strømmen Kjerpeset
Kristi Strømmen Kjerpeset ('98)
NOR14.33
  0.167
 
7
Kim Flattich
Kim Flattich ('98)
SUI14.33
  0.214
 
Indledende 4
21.7. Vind: -0.1
21.7.Vind: -0.1
1
Elisa Maria Di Lazzaro
Elisa Maria Di Lazzaro ('98)
ITA13.68
Q
  0.248
 
2
Maayke Tjin A-Lim
Maayke Tjin A-Lim ('98)
NED13.69
Q
  0.211
 
3
Anni Siirtola
Anni Siirtola ('98)
FIN13.84
Q
  0.207
 
4
Milica Emini
Milica Emini ('99)
SRB14.10
Q
  0.147
 
5
Annik Kälin
Annik Kälin 
SUI14.10
q
  0.190
 
6
Mar Ramirez
Mar Ramirez ('98)
ESP14.64
  0.249
 
7
Fanni Andrea Edőcs
Fanni Andrea Edőcs ('98)
HUN14.72
  0.306
 
Indledende 5
21.7. Vind: +0.5
21.7.Vind: +0.5
1
Solène Ndama
Solène Ndama ('98)
FRA13.28
Q
  0.148
 
2
Sophie Yorke
Sophie Yorke ('98)
GBR13.58
Q
  0.195
 
3
Molly Scott
Molly Scott ('99)
IRL14.07
Q
  0.224
 PB
4
Linda Guizzetti
Linda Guizzetti ('98)
ITA14.09
Q
  0.166
 
5
Zuzanna Hulisz
Zuzanna Hulisz ('99)
POL14.15
q
  0.245
 
6
Dafni Georgiou
Dafni Georgiou ('99)
CYP14.21
  0.185
 
7
Anne Weigold
Anne Weigold ('98)
GER14.32
  0.190
 
8
Kany Touré
Kany Touré ('99)
LUX14.59
  0.242
 
P19 400 m hæk    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
4
Linda Olivieri
Linda Olivieri ('98)
ITA57.00
  0.242
 PB
5
Lucie Krupařová
Lucie Krupařová ('99)
CZE58.33
  0.160
 PB
6
Natalia Wosztyl
Natalia Wosztyl ('99)
POL58.40
  0.158
 PB
7
Lada Vondrová
Lada Vondrová ('99)
CZE59.16
  0.153
 
8
Sára Mátó
Sára Mátó 
HUN1:03.73
  0.176
 
Semifinale22.7.
Semi 1
22.7.
22.7.
1
Yasmin Giger
Yasmin Giger ('99)
SUI58.16
Q
  0.153
 
2
Natalia Wosztyl
Natalia Wosztyl ('99)
POL58.81
Q
  0.328
 
3
Viivi Lehikoinen
Viivi Lehikoinen ('99)
FIN58.87
Q
  0.202
 
4
Lada Vondrová
Lada Vondrová ('99)
CZE58.89
q
  0.285
 PB
5
Camille Seri
Camille Seri ('99)
FRA59.25
  0.165
 PB
6
Alice Boasso
Alice Boasso ('99)
ITA59.46
  0.233
 PB
7
Orla Brothers
Orla Brothers ('99)
GBR59.59
  0.182
 
8
Marie Skjæggestad
Marie Skjæggestad ('99)
NOR1:00.38
  0.224
 
Semi 2
22.7.
22.7.
2
Linda Olivieri
Linda Olivieri ('98)
ITA57.76
Q
  0.186
 PB
3
Sára Mátó
Sára Mátó 
HUN58.50
Q
  0.257
 PB
4
Lucie Krupařová
Lucie Krupařová ('99)
CZE59.14
q
  0.138
 PB
5
Ánna Kiáfa
Ánna Kiáfa ('98)
GRE59.16
  0.334
 PB
6
Iulia Nicoleta Banaga
Iulia Nicoleta Banaga ('99)
ROU59.48
  0.306
 
7
Anna Polinari
Anna Polinari ('99)
ITA1:00.38
  0.213
 SB
8
Nele Weßel
Nele Weßel ('99)
GER1:00.60
  0.265
 
Indledende heats21.7.
Indledende 1
21.7.
21.7.
1
Yasmin Giger
Yasmin Giger ('99)
SUI58.84
Q
  0.217
 
2
Sára Mátó
Sára Mátó 
HUN59.05
Q
  0.240
 PB
3
Iulia Nicoleta Banaga
Iulia Nicoleta Banaga ('99)
ROU59.59
Q
  0.237
 
4
Lucie Krupařová
Lucie Krupařová ('99)
CZE59.77
q
  0.188
 PB
5
Anna Polinari
Anna Polinari ('99)
ITA1:00.41
q
  0.212
 SB
6
Friederike Kallenberg
Friederike Kallenberg ('98)
GER1:01.90
  0.174
 
7
Rūta Okulič-Kazarinaitė
Rūta Okulič-Kazarinaitė ('99)
LTU1:03.72
  0.251
 
Indledende 2
21.7.
21.7.
1
Natalia Wosztyl
Natalia Wosztyl ('99)
POL59.47
Q
  0.379
 
2
Viivi Lehikoinen
Viivi Lehikoinen ('99)
FIN59.73
Q
  0.206
 
3
Marie Skjæggestad
Marie Skjæggestad ('99)
NOR59.78
Q
  0.245
 PB
4
Orla Brothers
Orla Brothers ('99)
GBR59.81
q
  0.242
 
5
Tereza Jonášová
Tereza Jonášová ('98)
CZE1:00.88
  0.310
 
6
Tjaša Železnik
Tjaša Železnik ('99)
SLO1:01.43
  0.169
 
7
Rafaela Hora
Rafaela Hora ('98)
POR1:02.04
  0.306
 
8
Beatrice Berti
Beatrice Berti ('99)
SMR1:06.04
  0.165
 
Indledende 3
21.7.
21.7.
1
Ánna Kiáfa
Ánna Kiáfa ('98)
GRE59.48
Q
  0.300
 
2
Lada Vondrová
Lada Vondrová ('99)
CZE59.80
Q
  0.236
 
3
Alice Boasso
Alice Boasso ('99)
ITA59.81
Q
  0.178
 PB
4
Camille Seri
Camille Seri ('99)
FRA59.99
q
  0.277
 
5
Erika Krūminaitė
Erika Krūminaitė ('98)
LTU1:00.73
  0.239
 PB
6
Lea Ahrens
Lea Ahrens ('98)
GER1:01.92
  0.168
 
7
Aneja Simončič
Aneja Simončič ('98)
SLO1:01.98
  0.208
 
8
Wanda Haber
Wanda Haber ('98)
CRO1:02.41
  0.288
 
Indledende 4
21.7.
21.7.
1
Agata Zupin
Agata Zupin ('98)
SLO58.41
Q
  0.251
 
2
Linda Olivieri
Linda Olivieri ('98)
ITA1:00.55
Q
  0.311
 
3
Nele Weßel
Nele Weßel ('99)
GER1:00.76
Q
  0.245
 
4
Izabela Smolińska
Izabela Smolińska ('99)
POL1:01.11
  0.220
 
5
Iman Jean
Iman Jean ('99)
FRA1:01.65
  0.215
 
6
Kristina Borukova
Kristina Borukova ('98)
BUL1:02.44
  0.344
 
7
Arlene Crossan
Arlene Crossan ('99)
IRL1:03.22
  0.345
 
P19 Højdespring    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
Michaela Hrubá
Michaela Hrubá ('98)
CZE1.93
  
 
 
1.72
  O
1.79
  O
1.82
  O
1.85
 XO
1.87
  O
1.89
  O
1.93
  O
1.96
XXX
2
Karyna Taranda
Karyna Taranda ('99)
BLR1.87
  
 
 
1.76
 XO
1.79
  O
1.82
 XO
1.85
  O
1.87
  O
1.89
XXP
1.91
  X
 
4
Yelizaveta Simanovich
Yelizaveta Simanovich ('98)
BLR1.85
  
 
 
1.72
  O
1.76
  O
1.79
  O
1.82
 XO
1.85
XXO
1.87
XXX
  
5
Lada Pejchalová
Lada Pejchalová ('98)
CZE1.85
  
 
 
1.72
  O
1.76
  O
1.79
 XO
1.82
 XO
1.85
XXO
1.87
XXX
  
7
Mareike Max
Mareike Max ('98)
GER1.79
  
 
 
1.72
  O
1.76
  O
1.79
  O
1.82
XXX
    
7
Aleksandra Nowakowska
Aleksandra Nowakowska ('98)
POL1.79
  
 
 
1.72
  O
1.76
  O
1.79
  O
1.82
XXX
    
9
Patrycja Skoczylas
Patrycja Skoczylas ('99)
POL1.79
  
 
 
1.72
  O
1.76
 XO
1.79
  O
1.82
XXX
    
10
Lara Omerzu
Lara Omerzu ('98)
SLO1.76
  
 
 
1.72
  O
1.76
  O
1.79
XXX
     
10
Saara Sinervo
Saara Sinervo ('98)
FIN1.76
  
 
 
1.72
  O
1.76
  O
1.79
XXX
     
12
Elodie Tshilumba
Elodie Tshilumba ('98)
LUX1.76
  
 
 
1.76
XXO
1.79
XXX
      
Kvalifikation21.7.
Kval
21.7.
21.7.
1
Michaela Hrubá
Michaela Hrubá ('98)
CZE1.80
q
  A 1
 
 
1.65
  O
1.69
  O
1.73
  O
1.77
  O
1.80
  O
   
1
Yelizaveta Simanovich
Yelizaveta Simanovich ('98)
BLR1.80
q
  A 1
 
 
1.73
  O
1.77
  O
1.80
  O
     
1
Saara Sinervo
Saara Sinervo ('98)
FIN1.80
  A 1
 =PB
 
1.65
  O
1.69
  O
1.73
  O
1.77
  O
1.80 =PB
  O
   
6
Mareike Max
Mareike Max ('98)
GER1.80
q
  B 2
 
 
1.69
  O
1.73
  O
1.77
 XO
1.80
  O
    
6
Lada Pejchalová
Lada Pejchalová ('98)
CZE1.80
q
  B 2
 
 
1.69
  O
1.73
 XO
1.77
  O
1.80
  O
    
6
Karyna Taranda
Karyna Taranda ('99)
BLR1.80
q
  B 2
 
 
1.73
  O
1.77
 XO
1.80
  O
     
9
Patrycja Skoczylas
Patrycja Skoczylas ('99)
POL1.80
q
  A 5
 
 
1.69
  O
1.73
  O
1.77
XXO
1.80
  O
    
10
Lara Omerzu
Lara Omerzu ('98)
SLO1.80
q
  A 6
 
 
1.73
  O
1.77
  O
1.80
 XO
     
10
Elodie Tshilumba
Elodie Tshilumba ('98)
LUX1.80
q
  B 5
 
 
1.73
  O
1.77
  O
1.80
 XO
     
12
Aleksandra Nowakowska
Aleksandra Nowakowska ('98)
POL1.80
q
  B 6
 
 
1.69
  O
1.73
  O
1.77
 XO
1.80
 XO
    
13
Leonie Reuter
Leonie Reuter ('98)
GER1.77
  A 7
 
 
1.65
  O
1.69
  O
1.73
  O
1.77
  O
1.80
XXX
   
13
Meike Reimer
Meike Reimer ('98)
GER1.77
  B 7
 
 
1.69
  O
1.73
  O
1.77
  O
1.80
XXX
    
13
Ilona Zaskalko
Ilona Zaskalko ('98)
UKR1.77
  B 7
 
 
1.69
  O
1.73
  O
1.77
  O
1.80
XXX
    
16
Rachele Bovo
Rachele Bovo 
ITA1.77
  B 9
 
 
1.69
  O
1.73
 XO
1.77
  O
1.80
XXX
    
17
Monika Zavilinská
Monika Zavilinská ('99)
SVK1.77
  B 10
 
 
1.65
  O
1.69
  O
1.73
XXO
1.77
  O
1.80
XXX
   
18
Sara Lucić
Sara Lucić 
BIH1.77
  A 8
 
 
1.65
  O
1.69
  O
1.73
  O
1.77
 XO
1.80
XXX
   
18
Athiná Rétziou
Athiná Rétziou ('98)
GRE1.77
  A 8
 
 
1.65
  O
1.69
  O
1.73
  O
1.77
 XO
1.80
XXX
   
21
Bianca Garibaldi Devoto
Bianca Garibaldi Devoto 
ITA1.77
  A 10
 
 
1.65
  O
1.69
  O
1.73
 XO
1.77
XXO
1.80
XXX
   
21
Luca Renner
Luca Renner ('98)
HUN1.77
  B 12
 
 
1.65
  O
1.69
 XO
1.73
  O
1.77
XXO
1.80
XXX
   
23
Urtė Baikštytė
Urtė Baikštytė ('99)
LTU1.73
  A 11
 
 
1.65
  O
1.69
  O
1.73
  O
1.77
XXX
    
24
Emma Söderström
Emma Söderström ('98)
SWE1.73
  B 13
 
 
1.69
XXO
1.73
  O
1.77
XXX
     
25
Fédra Fekete
Fédra Fekete ('98)
HUN1.73
  A 12
 
 
1.65
 XO
1.69
  O
1.73
 XO
1.77
XXX
    
26
Pamela Croce
Pamela Croce ('99)
ITA1.73
  A 13
 
 
1.65
  O
1.69
  O
1.73
XXO
1.77
XXX
    
27
Rümeysa Ökdem
Rümeysa Ökdem 
TUR1.69
  A 14
 
 
1.65
 XO
1.69
  O
1.73
XXX
     
Paulina Borys
Paulina Borys ('98)
POL NH
  B
 
 
1.65
XXX
       
P19 Stangspring    
22.7.

Finale A

Finale
22.7.
2
Molly Caudery
Molly Caudery 
GBR4.35
  
 =PB
 
3.90
  O
4.05
  O
4.15
  O
4.25 =PB
 XO
4.30 PB
  O
4.35 PB
  O
4.40
XXP
4.45
  X
3
Wilma Murto
Wilma Murto ('98)
FIN4.15
  
 SB
 
4.15 SB
 XO
4.25
  XP
4.40
  XX
     
4
Saga Andersson
Saga Andersson 
FIN4.05
  
 
 
3.90
  O
4.05
  O
4.15
XXX
     
5
Tamara Schaßberger
Tamara Schaßberger ('98)
GER4.05
  
 =SB
 
3.90
  O
4.05 =SB
XXO
4.15
XXX
     
5
Amálie Švábíková
Amálie Švábíková ('99)
CZE4.05
  
 
 
4.05
XXO
4.15
XXX
      
5
Marijke Wijnmaalen
Marijke Wijnmaalen ('98)
NED4.05
  
 
 
3.90
  O
4.05
XXO
4.15
XXX
     
8
Elija Valentić
Elija Valentić ('98)
CRO3.90
  
 
 
3.90
  O
4.05
XXX
      
9
Yuliya Maksymenko
Yuliya Maksymenko ('98)
UKR3.90
  
 
 
3.90
 XO
4.05
XXX
      
9
Julia Ryczak
Julia Ryczak ('99)
POL3.90
  
 
 
3.90
 XO
4.05
XXX
      
11
Laura Ollikainen
Laura Ollikainen ('98)
FIN3.90
  
 
 
3.90
XXO
4.05
XXX
      
Aksana Gataullina
Aksana Gataullina 
RUS NH
  
 
 
4.05
XXX
       
Kvalifikation20.7.
Kval
20.7.
20.7.
1
Saga Andersson
Saga Andersson 
FIN4.05
q
  A 1
 
 
3.90
  O
4.00
  O
4.05
  O
     
1
Aksana Gataullina
Aksana Gataullina 
RUS4.05
q
  B 1
 
 
4.05
  O
       
4
Marijke Wijnmaalen
Marijke Wijnmaalen ('98)
NED4.05
q
  A 3
 
 
3.80
  O
4.00
 XO
4.05
  O
     
4
Wilma Murto
Wilma Murto ('98)
FIN4.05
q
  B 2
 SB
 
3.90 SB
 XO
4.05 SB
  O
      
6
Molly Caudery
Molly Caudery 
GBR4.05
q
  B 3
 
 
3.80
  O
3.90
  O
4.00
  O
4.05
 XO
    
7
Tamara Schaßberger
Tamara Schaßberger ('98)
GER4.05
q
  A 4
 =SB
 
3.70
  O
3.80
  O
3.90
  O
4.00
  O
4.05 =SB
XXO
   
8
Amálie Švábíková
Amálie Švábíková ('99)
CZE4.00
q
  A 5
 
 
4.00
  O
       
10
Julia Ryczak
Julia Ryczak ('99)
POL4.00
q
  B 4
 
 
3.70
  O
3.80
  O
3.90
 XO
4.00
 XO
4.05
XXX
   
13
Nastja Modic
Nastja Modic ('99)
SLO3.90
  A 8
 
 
3.70
  O
3.80
  O
3.90
  O
4.00
XXX
    
13
Ariádni Adamopoúlou
Ariádni Adamopoúlou 
GRE3.90
  B 6
 
 
3.80
  O
3.90
  O
4.00
XXX
     
13
Maria Roberta Gherca
Maria Roberta Gherca 
ITA3.90
  B 6
 
 
3.70
  O
3.90
  O
4.00
XXX
     
13
Alice Moindrot
Alice Moindrot ('99)
FRA3.90
  B 6
 
 
3.70
  O
3.90
  O
4.00
XXX
     
17
Hanne De Baene
Hanne De Baene ('98)
BEL3.90
  A 9
 
 
3.70
 XO
3.90
XXO
4.05
XXX
     
17
Tereza Schejbalová
Tereza Schejbalová 
CZE3.90
  B 9
 
 
3.70
 XO
3.80
  O
3.90
XXO
4.00
XXX
    
19
Miren Bartolome
Miren Bartolome ('98)
ESP3.80
  A 10
 
 
3.80
  O
4.00
XXX
      
19
Andrina Hodel
Andrina Hodel 
SUI3.80
  B 10
 
 
3.80
  O
3.90
XXX
      
19
Büşra Pekşirin
Büşra Pekşirin ('98)
TUR3.80
  B 10
 
 
3.80
  O
3.90
XXX
      
22
Melanie Vissers
Melanie Vissers ('98)
BEL3.80
  B 12
 
 
3.70
  O
3.80
 XO
3.90
XXX
     
23
Meritxell Benito
Meritxell Benito ('99)
ESP3.80
  B 13
 
 
3.70
  O
3.80
XXO
3.90
XXX
     
24
Virginia Scardanzan
Virginia Scardanzan ('98)
ITA3.70
  A 11
 
 
3.70
 XO
3.80
XXX
      
25
Mesure Tutku Yılmaz
Mesure Tutku Yılmaz 
TUR3.70
  A 12
 
 
3.70
XXO
3.80
  XP
3.90
  XX
     
Agnieszka Kaszuba
Agnieszka Kaszuba ('98)
POL NH
  A
 
 
3.70
XXX
       
Hanga Klekner
Hanga Klekner ('99)
HUN NH
  A
 
 
3.70
XXX
       
Alicia Raso
Alicia Raso ('99)
ESP NH
  A
 
 
3.70
XXX
       
Nikola Pöschlová
Nikola Pöschlová ('98)
CZE NH
  B
 
 
3.80
XXX
       
P19 Længdespring    
23.7.

Finale A

Finale
23.7.
1
Milica Gardasevic
Milica Gardasevic ('98)
SRB6.46
+0.6
  
 
 
6.19
 0.3
6.43
 0.7
6.46
 0.6
6.26
 0.1
  –  X
 0.4
  
2
Tabea Christ
Tabea Christ ('98)
GER6.41
+1.0
  
 PB
 
6.18
 0.3
6.24
 0.3
6.35
 -0.1
6.17
 -0.1
  X
 0.6
6.41 PBSB
 1.0
  
4
Petra Beáta Farkas
Petra Beáta Farkas ('99)
HUN6.28
+1.9
  
 
 
6.26
 0.1
6.12
 0.2
6.17
 0.3
  X
 0.1
  X
 0.3
6.28
 1.9
  
5
Diána Lesti
Diána Lesti ('98)
HUN6.26
+1.1
  
 
 
6.10
 -1.1
6.25
 -0.1
6.06
 -0.1
5.86
 0.4
  X
 0.4
6.26
 1.1
  
6
Maja Bedrač
Maja Bedrač ('99)
SLO6.26
-0.1
  
 
 
6.12
 0.9
6.18
 -0.1
6.26
 -0.1
  X
 -0.2
5.92
 1.0
6.24
 1.5
  
7
Angelica Berriot
Angelica Berriot ('99)
FRA6.22
+0.3
  
 
 
5.85
 0.1
6.14
 0.1
  X
 0.1
6.02
 0.4
  X
 -0.3
6.22
 0.3
  
9
Merle Homeier
Merle Homeier ('99)
GER6.12
+0.3
  
 
 
6.12
 0.3
  X
 -0.9
6.04
 0.4
     
10
Martina Aliventi
Martina Aliventi ('98)
ITA6.01
+1.1
  
 
 
  X
 -0.5
5.77
 0.3
6.01
 1.1
     
11
Karin Strametz
Karin Strametz ('98)
AUT5.90
+0.1
  
 
 
  X
 0.1
  X
 -0.3
5.90
 0.1
     
12
Viyaleta Skvartsova
Viyaleta Skvartsova ('98)
BLR5.89
-1.1
  
 
 
  X
 -0.5
5.73
 0.2
5.89
 -1.1
     
Kvalifikation22.7.
Kval
22.7.
22.7.
1
Milica Gardasevic
Milica Gardasevic ('98)
SRB6.62 w
+2.2
Q
  B 1
 
 
6.62
 2.2
       
2
Petra Beáta Farkas
Petra Beáta Farkas ('99)
HUN6.40
+0.6
Q
  A 1
 
 
6.16
 1.9
6.40
 0.6
      
3
Tabea Christ
Tabea Christ ('98)
GER6.39
+1.9
Q
  B 2
 PB
 
6.39 PBSB
 1.9
       
4
Martina Aliventi
Martina Aliventi ('98)
ITA6.33
+1.1
Q
  B 3
 PB
 
6.33 PB
 1.1
       
5
Maja Bedrač
Maja Bedrač ('99)
SLO6.32 w
+2.2
Q
  A 2
 
 
6.32
 2.2
       
6
Karin Strametz
Karin Strametz ('98)
AUT6.30
+1.3
Q
  A 3
 PB
 
  X
 1.4
  X
 1.2
6.30 PB
 1.3
     
7
Viyaleta Skvartsova
Viyaleta Skvartsova ('98)
BLR6.28
-0.8
Q
  A 4
 
 
  X
 1.6
  X
 1.5
6.28
 -0.8
     
9
Taika Koilahti
Taika Koilahti ('98)
FIN6.25 w
+2.5
Q
  B 4
 
 
  X
 2.5
6.25
 2.5
      
10
Merle Homeier
Merle Homeier ('99)
GER6.24 w
+2.3
Q
  A 6
 
 
  X
 2.1
6.24
 2.3
      
11
Diána Lesti
Diána Lesti ('98)
HUN6.23
+0.8
Q
  B 5
 
 
5.84
 2.2
6.23
 0.8
      
12
Angelica Berriot
Angelica Berriot ('99)
FRA6.20
+0.5
Q
  B 6
 
 
6.20
 0.5
       
13
Sarah Lagger
Sarah Lagger ('99)
AUT6.17
+0.2
  B 7
 
 
  X
 3.9
6.17
 0.2
6.09
 2.1
     
14
Ariana Kuzmanova
Ariana Kuzmanova 
BUL6.16
+1.6
  B 8
 PB
 
5.76
 3.1
6.16 PB
 1.6
5.66
 1.9
     
15
Jana Novotná
Jana Novotná ('99)
CZE6.11
+1.9
  A 7
 
 
5.77
 1.4
5.70
 2.1
6.11
 1.9
     
16
Marisa Carvalho
Marisa Carvalho ('99)
POR6.07
+1.1
  A 8
 
 
6.05
 1.1
5.87
 0.1
6.07
 1.1
     
17
Annik Kälin
Annik Kälin 
SUI6.05
-0.8
  B 9
 PB
 
  X
 1.8
6.05 PB
 -0.8
6.01
 1.1
     
18
Diana Dovhopol
Diana Dovhopol ('98)
UKR6.02 w
+2.3
  A 9
 
 
5.97
 1.0
5.90
 0.6
6.02
 2.3
     
21
Thale Leirfall Bremset
Thale Leirfall Bremset ('99)
NOR5.97
+1.8
  B 12
 
 
5.89
 0.8
5.97
 1.8
5.96
 1.2
     
22
Andreea Daniela Teodorescu
Andreea Daniela Teodorescu ('98)
ROU5.94
+1.5
  A 10
 
 
5.87
 1.5
5.79
 0.7
5.94
 1.5
     
23
Ecem Çalağan
Ecem Çalağan ('98)
TUR5.93
+0.6
  B 13
 
 
  X
 1.4
  X
 1.0
5.93
 0.6
     
24
Eléni Koutsaliári
Eléni Koutsaliári ('98)
GRE5.91
+1.8
  A 11
 
 
5.91
 1.8
5.80
 0.9
  X
 3.2
     
25
Giorgia Sansa
Giorgia Sansa ('99)
ITA5.89
-0.2
  A 12
 
 
5.74
 2.0
5.89
 -0.2
  X
 1.5
     
26
Gloria Gollin
Gloria Gollin ('99)
ITA5.88
+1.8
  B 14
 
 
5.88
 1.8
5.79
 1.0
5.75
 1.5
     
27
Adéla Záhorová
Adéla Záhorová ('99)
CZE5.86
+0.9
  B 15
 
 
  X
 2.2
5.86
 0.9
  X
 1.4
     
28
Aleksandra Nacheva
Aleksandra Nacheva ('01)
BUL5.81
+1.8
  A 13
 
 
5.54
 1.3
5.81
 1.8
5.62
 3.4
     
29
Līga Vecbērza
Līga Vecbērza ('98)
LAT5.79 w
+2.3
  A 14
 
 
5.63
 1.8
5.79
 2.3
5.52
 1.1
     
30
Simona Simeonova
Simona Simeonova 
BUL5.74
+0.7
  A 15
 
 
  X
 0.3
  X
 1.3
5.74
 0.7
     
31
Darya Konstantinova
Darya Konstantinova ('99)
UKR5.70
+1.3
  A 16
 
 
  X
 1.0
5.47
 3.1
5.70
 1.3
     
32
Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton ('99)
NOR5.70
+1.9
  A 17
 
 
  X
 1.1
  X
 2.3
5.70
 1.9
     
33
Noemi Balint
Noemi Balint ('99)
ROU5.70
+1.5
  B 16
 
 
5.70
 1.5
5.58
 1.3
  X
 0.9
     
34
Martina Miroska
Martina Miroska ('98)
MKD5.69 w
+2.3
  B 17
 
 
5.69
 2.3
  X
 0.3
  X
 0.6
     
35
Henriikka Parpala
Henriikka Parpala ('98)
FIN5.62
+1.0
  A 18
 
 
  X
 1.1
5.615.62
 1.0
     
Alessia Danelli
Alessia Danelli 
SUI NM
  A
 
 
  X
 1.9
  X
 0.6
  X
 1.3
     
Diana Ana Maria Ion
Diana Ana Maria Ion 
ROU NM
  B
 
 
  X
 3.2
  X
 2.3
  X
 2.1
     
P19 Trespring     
21.7.

Finale A

Finale
21.7.
1
Viyaleta Skvartsova
Viyaleta Skvartsova ('98)
BLR14.21 w
+2.4
  
 
 
13.42
 1.5
13.94 PB
 1.3
13.65
 0.7
  X
 3.6
13.95
 2.1
14.21
 2.4
  
2
Ilionis Guillaume
Ilionis Guillaume ('98)
FRA13.97 w
+2.2
  
 
 
13.65
 1.4
  X
 2.9
13.65
 1.4
13.97
 2.2
13.74
 4.0
13.48
 2.5
  
3
Naomi Ogbeta
Naomi Ogbeta ('98)
GBR13.68 w
+3.0
  
 
 
13.35
 1.5
13.50
 0.7
13.09
 0.7
12.99
 2.0
13.02
 1.7
13.68
 3.0
  
4
Aleksandra Nacheva
Aleksandra Nacheva ('01)
BUL13.64
+1.1
  
 PB
 
  X
 3.9
13.39
 0.9
13.43
 3.4
  X
 3.4
13.64 PB
 1.1
13.14
 3.5
  
5
Agnieszka Bednarek
Agnieszka Bednarek ('98)
POL13.09 w
+2.2
  
 
 
12.83
 3.0
12.94
 1.5
  X
 2.7
  X
 3.5
13.09
 2.2
  X
 1.9
  
6
Aliaksandra Malafeyeva
Aliaksandra Malafeyeva ('98)
BLR13.08
+0.3
  
 
 
12.76
 1.6
12.97
 2.1
  X
 4.7
12.91
 1.3
13.08
 0.3
  X
 1.4
  
7
Naiara Estanga
Naiara Estanga ('98)
ESP12.97 w
+2.8
  
 
 
12.38
 1.4
12.51
 2.9
12.97
 2.8
12.20
 1.8
  X
 2.4
  X
 2.6
  
8
Anastasia Calinina
Anastasia Calinina ('98)
MDA12.79
+1.4
  
 SB
 
12.69
 2.2
12.79 SB
 1.4
12.65
 0.8
12.71
 2.2
12.74
 2.5
  X
 2.7
  
9
Saara Hakanen
Saara Hakanen ('99)
FIN12.78
+1.3
  
 
 
12.63
 1.9
12.73
 2.7
12.78
 1.3
     
10
Marine Eyoum
Marine Eyoum ('98)
FRA12.69 w
+2.2
  
 
 
12.21
 2.0
12.69
 2.2
12.60
 0.8
     
11
Tuğba Danişmaz
Tuğba Danişmaz ('99)
TUR12.66 w
+2.6
  
 
 
12.52
 3.0
12.50
 0.7
12.66
 2.6
     
12
Ieva Turķe
Ieva Turķe ('98)
LAT12.44 w
+2.6
  
 
 
12.44
 2.6
12.30
 1.0
12.25
 2.4
     
Kvalifikation20.7.
Kval
20.7.
20.7.
1
Viyaleta Skvartsova
Viyaleta Skvartsova ('98)
BLR13.33
+0.2
Q
  B 1
 
 
13.33
 0.2
       
2
Ilionis Guillaume
Ilionis Guillaume ('98)
FRA13.27
+0.8
Q
  B 2
 
 
12.84
 1.1
13.27
 0.8
      
3
Naomi Ogbeta
Naomi Ogbeta ('98)
GBR13.25
+0.5
Q
  A 1
 
 
13.25
 0.5
       
4
Saara Hakanen
Saara Hakanen ('99)
FIN12.93
+1.3
Q
  B 3
 PB
 
12.52
 0.1
12.56
 0.4
12.93 PB
 1.3
     
5
Aleksandra Nacheva
Aleksandra Nacheva ('01)
BUL12.90
+0.7
Q
  A 2
 
 
12.90
 0.7
       
6
Agnieszka Bednarek
Agnieszka Bednarek ('98)
POL12.81
-0.5
q
  A 3
 
 
  X
 0.7
12.81
 -0.5
  –     
7
Aliaksandra Malafeyeva
Aliaksandra Malafeyeva ('98)
BLR12.75
-0.1
q
  A 4
 
 
  X
 0.7
12.60
 -0.5
12.75
 -0.1
     
8
Anastasia Calinina
Anastasia Calinina ('98)
MDA12.65
+0.3
q
  A 5
 
 
12.65
 0.3
12.53
 0.4
12.57
 0.7
     
9
Ieva Turķe
Ieva Turķe ('98)
LAT12.65
+1.1
q
  B 4
 SB
 
12.43
 1.2
12.65 SB
 1.1
12.16
 1.8
     
10
Tuğba Danişmaz
Tuğba Danişmaz ('99)
TUR12.63
+1.0
q
  A 6
 
 
12.41
 1.5
12.48
 0.5
12.63
 1.0
     
11
Naiara Estanga
Naiara Estanga ('98)
ESP12.57
+1.5
q
  A 7
 
 
12.57
 1.5
12.19
 0.9
12.25
 0.1
     
12
Marine Eyoum
Marine Eyoum ('98)
FRA12.48
+1.5
q
  A 8
 
 
12.48
 1.5
12.45
 0.5
12.39
 1.6
     
13
Marina Lobato
Marina Lobato ('98)
ESP12.48
+0.9
  A 9
 
 
  X
 1.3
12.22
 0.7
12.48
 0.9
     
14
Emily Gargan
Emily Gargan ('98)
GBR12.46
+0.2
  B 5
 
 
  X
 2.2
12.46
 0.2
12.25
 1.1
     
15
Esra Yilmaz
Esra Yilmaz 
TUR12.44
+0.2
  B 6
 
 
12.20
 0.3
12.36
 0.4
12.44
 0.2
     
16
Kristina Jasauskaite
Kristina Jasauskaite 
LTU12.43
+0.8
  B 7
 
 
11.85
 1.9
  X
 -0.3
12.43
 0.8
     
17
Chiara Bertuzzi
Chiara Bertuzzi ('98)
ITA12.42
+0.1
  B 8
 
 
  X
 1.0
  X
 1.5
12.42
 0.1
     
18
Camilla Vigato
Camilla Vigato 
ITA12.38
+1.2
  A 10