M 100 m Vind: -0.3 Finale A Finale | Vind: -0.3 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Victor Hofmans Victor Hofmans ('94) | 94 | BEL | 10.68 | |||||||||||
2 | Joshua Hawkins Joshua Hawkins ('94) | 94 | NZL | 10.69 | SB | ||||||||||
3 | Henry Laurent Henry Laurent ('95) | 95 | BEL | 10.89 | SB | ||||||||||
4 | Daniel Sklyar Daniel Sklyar ('97) | 97 | ISR | 11.00 | PB | ||||||||||
Finale B Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Mathias Broothaerts Mathias Broothaerts ('94) | 94 | BEL | 10.85 | PB | ||||||||||
2 | Gaeonn Meyer Gaeonn Meyer ('90) | 90 | NED | 11.08 | SB | ||||||||||
M 200 m Vind: -0.6 Finale A Finale | Vind: -0.6 | ||||||||||||||
1 | Victor Hofmans Victor Hofmans ('94) | 94 | BEL | 21.44 | |||||||||||
2 | Luguelín Santos Luguelín Santos ('92) | 92 | DOM | 21.46 | |||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Luguelín Santos Luguelín Santos ('92) | 92 | DOM | 46.54 | |||||||||||
2 | Kevon Nelson Kevon Nelson ('92) | 92 | JAM | 47.11 | |||||||||||
3 | Jermaine Gayle Jermaine Gayle ('91) | 91 | JAM | 47.15 | |||||||||||
4 | Vincent Vrijsen Vincent Vrijsen ('89) | 89 | BEL | 48.52 | |||||||||||
5 | Yuriy Shapsai Yuriy Shapsai ('86) | 86 | ISR | 48.89 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Tarik Chaatouf Tarik Chaatouf ('97) | 97 | NED | 48.66 | PB | ||||||||||
2 | Kevin Hodgson Kevin Hodgson ('96) | 96 | GBR | 48.97 | PB | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Charles Simotwo Charles Simotwo ('95) | 95 | KEN | 1:46.20 | PB | ||||||||||
2 | Craig Engels Craig Engels ('94) | 94 | USA | 1:46.82 | SB | ||||||||||
3 | Johnny Gregorek Johnny Gregorek ('91) | 91 | USA | 1:47.12 | PB | ||||||||||
4 | Saúl Martínez Saúl Martínez ('94) | 94 | ESP | 1:47.54 | |||||||||||
5 | Willy Tarbei Willy Tarbei ('98) | 98 | KEN | 1:47.77 | |||||||||||
6 | Tyler Smith Tyler Smith ('94) | 94 | CAN | 1:48.54 | |||||||||||
7 | Charlie Da’Vall Grice Charlie Da’Vall Grice ('93) | 93 | GBR | 1:48.85 | |||||||||||
Curtis Beach Curtis Beach ('90) | 90 | USA | DNF | pace | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Peter Callahan Peter Callahan ('91) | 91 | BEL | 1:49.95 | |||||||||||
2 | Stijn Baeten Stijn Baeten ('94) | 94 | BEL | 1:50.51 | |||||||||||
3 | Alejandro Estévez Alejandro Estévez ('92) | 92 | ESP | 1:50.66 | |||||||||||
4 | Mayuf Hassan Ahmed Mayuf Hassan Ahmed ('89) | 89 | UAE | 1:51.05 | |||||||||||
5 | Jürgen Wielart Jürgen Wielart ('92) | 92 | NED | 1:51.18 | |||||||||||
6 | Cameron Proceviat Cameron Proceviat ('93) | 93 | CAN | 1:51.58 | |||||||||||
7 | Saud Al-Zaabi Saud Al-Zaabi ('88) | 88 | UAE | 1:52.23 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | David Gendreau-Fillion David Gendreau-Fillion ('94) | 94 | CAN | 1:50.50 | |||||||||||
2 | Wessel Van Veenen Wessel Van Veenen ('95) | 95 | NED | 1:50.98 | SB | ||||||||||
3 | Sven Bombeke Sven Bombeke ('93) | 93 | BEL | 1:51.34 | PB | ||||||||||
4 | Conor Duncan Conor Duncan ('95) | 95 | IRL | 1:51.41 | PB | ||||||||||
5 | Sam Giedts Sam Giedts ('95) | 95 | BEL | 1:51.78 | PB | ||||||||||
6 | Estifanos Faid Asked Estifanos Faid Asked ('92) | 92 | ERI | 1:53.42 | PB | ||||||||||
7 | Kidane Tewolde Kidane Tewolde ('96) | 96 | GER | 1:53.83 | SB | ||||||||||
8 | Dieter Aerssens Dieter Aerssens ('95) | 95 | BEL | 1:53.89 | PB | ||||||||||
9 | Thomas Pannemans Thomas Pannemans ('99) | 99 | BEL | 1:54.08 | PB | ||||||||||
10 | Simon Hinnekens Simon Hinnekens ('95) | 95 | BEL | 1:54.49 | |||||||||||
11 | Marco Schoppen Marco Schoppen ('93) | 93 | GER | 1:54.87 | PB | ||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Yann Bruers Yann Bruers ('93) | 93 | BEL | 1:54.21 | PB | ||||||||||
2 | Elias Schreml Elias Schreml | 00 | GER | 1:54.73 | SB | ||||||||||
3 | Thomas Vanoppen Thomas Vanoppen ('99) | 99 | BEL | 1:55.69 | PB | ||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jerry Motsau Jerry Motsau ('90) | 90 | RSA | 3:39.28 | |||||||||||
2 | Hamish Carson Hamish Carson ('88) | 88 | NZL | 3:39.52 | |||||||||||
3 | Cole Peterson Cole Peterson ('93) | 93 | CAN | 3:41.27 | |||||||||||
4 | Jake Heyward Jake Heyward ('99) | 99 | GBR | 3:42.12 | PB | ||||||||||
5 | Luc Bruchet Luc Bruchet ('91) | 91 | CAN | 3:43.07 | |||||||||||
6 | Thomas Riva Thomas Riva ('92) | 92 | CAN | 3:43.67 | |||||||||||
7 | Garrett O'Toole Garrett O'Toole ('96) | 96 | USA | 3:44.15 | |||||||||||
8 | Andi Noot Andi Noot ('93) | 93 | EST | 3:47.16 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Ferdinand Kvan Edman Ferdinand Kvan Edman ('93) | 93 | NOR | 3:45.12 | |||||||||||
2 | Guy Smith Guy Smith ('90) | 90 | GBR | 3:46.40 | |||||||||||
3 | Jonathan Tobin Jonathan Tobin ('96) | 96 | GBR | 3:46.99 | |||||||||||
4 | Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92) | 92 | DEN | 3:47.29 | |||||||||||
5 | Ricardo Rosado Ricardo Rosado ('88) | 88 | ESP | 3:48.31 | |||||||||||
6 | Jonathan Cook Jonathan Cook ('87) | 87 | GBR | 3:48.74 | |||||||||||
7 | Jack Gooch Jack Gooch ('96) | 96 | GBR | 3:49.03 | |||||||||||
8 | Pietro Riva Pietro Riva ('97) | 97 | ITA | 3:49.77 | SB | ||||||||||
9 | Youssef Taoussi Youssef Taoussi ('94) | 94 | ESP | 3:49.88 | |||||||||||
10 | Sebbe Francken Sebbe Francken ('96) | 96 | BEL | 3:51.20 | |||||||||||
Staffan Ek Staffan Ek ('91) | 91 | SWE | DNF | ||||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Jennen Mortier Jennen Mortier ('97) | 97 | BEL | 3:46.63 | PB | ||||||||||
2 | Jens Søndergaard JensenJens Søndergaard Jensen ('86) | 86 | DEN | 3:46.87 | PB | ||||||||||
3 | Niek Blikslager Niek Blikslager ('95) | 95 | NED | 3:47.60 | PB | ||||||||||
4 | Frank Futselaar Frank Futselaar ('91) | 91 | NED | 3:47.69 | PB | ||||||||||
5 | Elliott Dorey Elliott Dorey ('94) | 94 | GBR | 3:48.39 | SB | ||||||||||
6 | Erik Udø Pedersen Erik Udø Pedersen ('94) | 94 | NOR | 3:48.44 | |||||||||||
7 | Ignacio García Ignacio García ('90) | 90 | ESP | 3:48.79 | SB | ||||||||||
8 | Conor Healy Conor Healy ('87) | 87 | IRL | 3:49.19 | PB | ||||||||||
9 | Jack Williams Jack Williams ('93) | 93 | CAN | 3:49.31 | |||||||||||
10 | Joachim Cardillo Joachim Cardillo ('88) | 88 | BEL | 3:49.79 | SB | ||||||||||
11 | Jean Charles Byl Jean Charles Byl ('78) | 78 | BEL | 3:51.37 | SB | ||||||||||
12 | Michael Wilms Michael Wilms ('87) | 87 | GER | 3:53.14 | SB | ||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Benjamin Raymond Benjamin Raymond ('92) | 92 | CAN | 3:50.57 | SB | ||||||||||
2 | Jurjen Polderman Jurjen Polderman ('91) | 91 | NED | 3:50.81 | |||||||||||
3 | Kevin De Kerpel Kevin De Kerpel ('88) | 88 | BEL | 3:51.76 | |||||||||||
4 | Rasmus Bengtsson Rasmus Bengtsson ('95) | 95 | SWE | 3:52.34 | |||||||||||
5 | Samuel Maher Samuel Maher ('99) | 99 | GBR | 3:52.87 | PB | ||||||||||
6 | Theo Hunt Theo Hunt ('88) | 88 | CAN | 3:53.15 | SB | ||||||||||
7 | Mike Cummings Mike Cummings ('84) | 84 | GBR | 3:54.73 | |||||||||||
M 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nicholas Kipkorir Nicholas Kipkorir ('98) | 98 | KEN | 13:23.55 | |||||||||||
2 | Wesley Ledama Wesley Ledama ('99) | 99 | KEN | 13:24.23 | |||||||||||
3 | Alfred Barkach Alfred Barkach ('97) | 97 | KEN | 13:38.35 | |||||||||||
4 | Nixon Chepseba Nixon Chepseba ('90) | 90 | KEN | 13:54.45 | |||||||||||
5 | Julien Calandreau Julien Calandreau ('87) | 87 | FRA | 14:30.27 | PB | ||||||||||
6 | Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94) | 94 | DEN | 14:31.56 | PB | ||||||||||
7 | Cédric Van De Putte Cédric Van De Putte ('90) | 90 | BEL | 14:32.23 | |||||||||||
8 | Bram Anderiessen Bram Anderiessen ('99) | 99 | NED | 14:33.66 | PB | ||||||||||
9 | Sander Verminck Sander Verminck ('89) | 89 | BEL | 14:37.28 | SB | ||||||||||
M 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Aaron Nelson Aaron Nelson ('92) | 92 | USA | 8:40.56 | |||||||||||
2 | Jordan Mann Jordan Mann ('93) | 93 | USA | 8:44.56 | |||||||||||
3 | Siboniso Soldaka Siboniso Soldaka ('90) | 90 | RSA | 8:45.70 | PB | ||||||||||
4 | Daniel Lundgren Daniel Lundgren ('85) | 85 | SWE | 8:46.88 | SB | ||||||||||
5 | Kaur Kivistik Kaur Kivistik ('91) | 91 | EST | 8:57.69 | |||||||||||
6 | Brandon Doughty Brandon Doughty ('93) | 93 | USA | 9:04.37 | |||||||||||
7 | Youssef Boussiane Youssef Boussiane ('94) | 94 | MAR | 9:12.08 | SB | ||||||||||
M 110 m hæk Vind: +1.0 Finale A Finale | Vind: +1.0 | ||||||||||||||
1 | Deuce Carter Deuce Carter ('90) | 90 | JAM | 13.55 | |||||||||||
2 | Joshua Hawkins Joshua Hawkins ('94) | 94 | NZL | 13.98 | |||||||||||
3 | Dario De Borger Dario De Borger ('92) | 92 | BEL | 13.98 | |||||||||||
4 | Kai Kazmirek Kai Kazmirek ('91) | 91 | GER | 14.60 | |||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Curtis Beach Curtis Beach ('90) | 90 | USA | 50.79 | |||||||||||
2 | Jesper Arts Jesper Arts ('92) | 92 | NED | 51.72 | |||||||||||
3 | Takahiro Matsumoto Takahiro Matsumoto ('94) | 94 | JPN | 51.94 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Ndenga Luvumbu Ndenga Luvumbu ('91) | 91 | ANG | 52.79 | SB | ||||||||||
2 | Glenn Boessen Glenn Boessen ('94) | 94 | NED | 53.96 | SB | ||||||||||
3 | Khai Cohen Khai Cohen ('92) | 92 | ISR | 53.99 | |||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jamal Wilson Jamal Wilson ('88) | 88 | BAH | 2.16 | |||||||||||
2 | Bram Ghuys Bram Ghuys ('93) | 93 | BEL | 2.13 | |||||||||||
3 | Emile Verdonck Emile Verdonck ('95) | 95 | BEL | 2.10 | |||||||||||
4 | Giebe Algoet Giebe Algoet ('98) | 98 | BEL | 2.04 | SB | ||||||||||
5 | Lars Van Looy Lars Van Looy ('99) | 99 | BEL | 2.01 | |||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Theódoros-Panayiótis Hrisanthópoulos Theódoros-Panayiótis Hrisanthópoulos ('93) | 93 | GRE | 5.42 | |||||||||||
2 | Rutger Koppelaar Rutger Koppelaar ('93) | 93 | NED | 5.42 | |||||||||||
3 | Kai Kazmirek Kai Kazmirek ('91) | 91 | GER | 5.02 | SB | ||||||||||
4 | Timo De Water Timo De Water ('91) | 91 | NED | 5.02 | |||||||||||
5 | Eduard Wiener Eduard Wiener ('96) | 96 | ISR | 4.82 | |||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ifeanyi Otuonye Ifeanyi Otuonye ('94) | 94 | TKS | 7.43 | +0.4 | ||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Patrick Cronie Patrick Cronie ('89) | 89 | NED | 18.82 | |||||||||||
2 | Chad Wright Chad Wright ('91) | 91 | JAM | 17.63 | SB | ||||||||||
3 | Remco Goetheer Remco Goetheer ('92) | 92 | NED | 17.20 | |||||||||||
4 | Tom Corstjens Tom Corstjens ('85) | 85 | NED | 15.89 | |||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Philip Milanov Philip Milanov ('91) | 91 | BEL | 64.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Chad Wright Chad Wright ('91) | 91 | JAM | 61.04 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Stephan Dekker Stephan Dekker ('87) | 87 | NED | 54.67 | |||||||||||
4 | Edwin Nys Edwin Nys ('86) | 86 | BEL | 53.64 | |||||||||||
5 | Oskars Vaisjūns Oskars Vaisjūns ('83) | 83 | LAT | 53.22 | |||||||||||
6 | Roland van Zuilen Roland van Zuilen ('91) | 91 | NED | 51.75 | |||||||||||
7 | Kai Kazmirek Kai Kazmirek ('91) | 91 | GER | 44.85 | |||||||||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lars Timmerman Lars Timmerman ('91) | 91 | NED | 73.64 | |||||||||||
2 | Jarne Duchateau Jarne Duchateau ('96) | 96 | BEL | 64.90 | |||||||||||
3 | Arne Broeders Arne Broeders ('93) | 93 | BEL | 62.97 | |||||||||||
K 100 m Vind: +0.1 Finale A Finale | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Sacha Van Agt Sacha Van Agt ('94) | 94 | NED | 11.76 | |||||||||||
2 | Catherine Bonhomme Catherine Bonhomme ('96) | 96 | BEL | 12.25 | |||||||||||
K 200 m Vind: 0.0 Finale A Finale | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Sacha Van Agt Sacha Van Agt ('94) | 94 | NED | 24.21 | SB | ||||||||||
2 | Kelsey Balkwill Kelsey Balkwill ('92) | 92 | CAN | 24.55 | |||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Alicia Brown Alicia Brown ('90) | 90 | CAN | 54.56 | |||||||||||
2 | Lisa Duffy Lisa Duffy ('93) | 93 | SWE | 54.92 | |||||||||||
3 | Joyce Puts Joyce Puts ('85) | 85 | NED | 56.29 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Emma Van Laer Emma Van Laer ('98) | 98 | BEL | 55.13 | PB | ||||||||||
2 | Yasmin Liverpool Yasmin Liverpool ('99) | 99 | GBR | 55.50 | PB | ||||||||||
3 | Dominique Veninga Dominique Veninga ('97) | 97 | NED | 56.72 | |||||||||||
4 | Sandra Knezevic Sandra Knezevic ('92) | 92 | SWE | 56.98 | |||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sara Kuivisto Sara Kuivisto ('91) | 91 | FIN | 2:03.87 | PB | ||||||||||
2 | Danaïd Prinsen Danaïd Prinsen ('97) | 97 | NED | 2:03.96 | PB | ||||||||||
3 | Raquel Lambdin Raquel Lambdin ('93) | 93 | USA | 2:04.60 | SB | ||||||||||
4 | Mariah Kelly Mariah Kelly ('91) | 91 | CAN | 2:04.65 | SB | ||||||||||
5 | Aino Paunonen Aino Paunonen ('92) | 92 | FIN | 2:05.18 | PB | ||||||||||
6 | Adrea Propp Adrea Propp ('92) | 92 | CAN | 2:05.63 | |||||||||||
7 | Charlotte Mouchet Charlotte Mouchet ('96) | 96 | FRA | 2:06.40 | |||||||||||
8 | Casey Atkin Casey Atkin ('93) | 93 | CAN | 2:06.66 | |||||||||||
9 | Joceline Monteiro Joceline Monteiro ('90) | 90 | POR | 2:09.68 | |||||||||||
10 | Samantha James Samantha James ('94) | 94 | JAM | 2:13.03 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Catherine Gagné Catherine Gagné ('89) | 89 | CAN | 2:08.53 | PB | ||||||||||
2 | Laura Hansen Laura Hansen ('90) | 90 | GER | 2:08.87 | SB | ||||||||||
3 | Patricia De Graat Patricia De Graat ('98) | 98 | GER | 2:10.11 | PB | ||||||||||
4 | Mathilde Deswaef Mathilde Deswaef ('99) | 99 | BEL | 2:10.62 | |||||||||||
5 | Devan Wiebe Devan Wiebe ('93) | 93 | CAN | 2:11.69 | |||||||||||
6 | Mathilde Jacquemin Mathilde Jacquemin ('98) | 98 | BEL | 2:14.73 | |||||||||||
7 | Eline Pinter Eline Pinter ('96) | 96 | BEL | 2:15.37 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Bregje Sloot Bregje Sloot | 00 | NED | 2:14.16 | |||||||||||
2 | Anouk Prop Anouk Prop ('99) | 99 | NED | 2:14.51 | |||||||||||
3 | Maura De Troyer Maura De Troyer ('99) | 99 | BEL | 2:15.00 | PB | ||||||||||
4 | Nadine Willems Nadine Willems ('94) | 94 | NED | 2:15.12 | |||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Liina Tšernov Liina Tšernov ('87) | 87 | EST | 4:14.05 | |||||||||||
2 | Lauren Paquette Lauren Paquette ('86) | 86 | USA | 4:14.36 | SB | ||||||||||
3 | Lennie Waite Lennie Waite ('86) | 86 | GBR | 4:16.17 | SB | ||||||||||
4 | Kinsey Gomez Kinsey Gomez ('92) | 92 | CAN | 4:17.90 | |||||||||||
5 | Camilla Ziesler Camilla Ziesler | 00 | NOR | 4:18.08 | |||||||||||
6 | Maeva Danois Maeva Danois ('93) | 93 | FRA | 4:20.47 | |||||||||||
7 | Lisa Rooms Lisa Rooms ('96) | 96 | BEL | 4:21.55 | SB | ||||||||||
8 | Svenja Pingpank Svenja Pingpank ('96) | 96 | GER | 4:27.31 | |||||||||||
9 | Elina Johansson Elina Johansson ('89) | 89 | SWE | 4:31.01 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Zenobie Vangansbeke Zenobie Vangansbeke ('92) | 92 | BEL | 4:26.70 | |||||||||||
2 | Elisa de Jong Elisa de Jong ('92) | 92 | NED | 4:27.49 | PB | ||||||||||
3 | Tirza van der Wolf Tirza van der Wolf ('94) | 94 | NED | 4:27.52 | PB | ||||||||||
4 | Sara Segers Sara Segers ('85) | 85 | BEL | 4:28.21 | PB | ||||||||||
5 | Emmanuelle Gerbeaux Emmanuelle Gerbeaux ('91) | 91 | FRA | 4:28.28 | PB | ||||||||||
6 | Caroline Baudinet Caroline Baudinet ('99) | 99 | BEL | 4:28.53 | PB | ||||||||||
7 | Mandie Brandt Mandie Brandt ('82) | 82 | RSA | 4:28.97 | SB | ||||||||||
8 | Kaat Vermeulen Kaat Vermeulen ('94) | 94 | BEL | 4:29.21 | PB | ||||||||||
9 | Eliane Sahalinirina Eliane Sahalinirina ('82) | 82 | MAD | 4:29.82 | |||||||||||
10 | Marta Alexandra Chylinski Marta Alexandra Chylinski ('86) | 86 | BEL | 4:30.31 | PB | ||||||||||
11 | Naoile Khattou Naoile Khattou ('85) | 85 | FRA | 4:30.41 | |||||||||||
12 | Stécy Dolay Stécy Dolay ('93) | 93 | FRA | 4:33.75 | PB | ||||||||||
13 | Aurelie Canu Aurelie Canu ('95) | 95 | FRA | 4:38.12 | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Eva De Rooy Eva De Rooy ('98) | 98 | BEL | 4:36.91 | SB | ||||||||||
2 | Saskia Weinans Saskia Weinans ('94) | 94 | NED | 4:37.38 | SB | ||||||||||
3 | Famke Heinst Famke Heinst ('99) | 99 | NED | 4:38.00 | |||||||||||
4 | Goele Truyers Goele Truyers ('92) | 92 | BEL | 4:38.04 | |||||||||||
K 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Laura Dalla Montà Laura Dalla Montà ('93) | 93 | ITA | 10:11.49 | PB | ||||||||||
2 | Linda Wrede Linda Wrede ('93) | 93 | GER | 10:28.68 | |||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: -1.5 Finale A Finale | Vind: -1.5 | ||||||||||||||
1 | Nickiesha Wilson Nickiesha Wilson ('86) | 86 | JAM | 13.26 | |||||||||||
2 | Joy Spearchief-Morris Joy Spearchief-Morris ('94) | 94 | CAN | 13.93 | |||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kelsey Balkwill Kelsey Balkwill ('92) | 92 | CAN | 57.92 | |||||||||||
2 | Justien Grillet Justien Grillet ('94) | 94 | BEL | 58.39 | PB | ||||||||||
3 | Sofia Johnsson Sofia Johnsson ('94) | 94 | SWE | 1:00.84 | |||||||||||
4 | Justine Brackman Justine Brackman ('97) | 97 | BEL | 1:02.56 | |||||||||||
5 | Henderyke Wonink Henderyke Wonink ('96) | 96 | NED | 1:03.48 | |||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Serena Capponcelli Serena Capponcelli ('89) | 89 | ITA | 1.83 | |||||||||||
2 | Zita Goossens Zita Goossens | 00 | BEL | 1.70 | |||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Killiana Heymans Killiana Heymans ('97) | 97 | NED | 3.92 | |||||||||||
2 | Robin Wingbermühle Robin Wingbermühle ('92) | 92 | NED | 3.92 | |||||||||||
3 | Jozefien Willemen Jozefien Willemen ('89) | 89 | BEL | 3.72 | |||||||||||
4 | Laura Quirin Laura Quirin ('90) | 90 | BEL | 3.62 | =SB | ||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Bo Nijs Bo Nijs ('97) | 97 | BEL | 5.75 | +0.7 | ||||||||||
2 | Priscilla van Oorschot Priscilla van Oorschot ('96) | 96 | NED | 5.63 | -0.2 | ||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Melissa Boekelman Melissa Boekelman ('89) | 89 | NED | 18.66 | PB | ||||||||||
|