Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Umeå SWE: Nordic Junior Match & U20 Championships 19‐20.8.2017

M 100 m    
19.8. Vind: +0.3

Finale A

Finale
19.8.Vind: +0.3
1Emil Mader KjærEmil Mader Kjær ('99)DEN10.95
  
 
2
Erno Mehtonen
Erno Mehtonen ('98)
FIN11.06
  
 
3
Daniel Savolainen
Daniel Savolainen ('99)
FIN11.13
  
 
K 100 m    
19.8. Vind: +1.0

Finale A

Finale
19.8.Vind: +1.0
1
Kira Kruuti
Kira Kruuti ('98)
FIN12.07
  
 PB
2Mathilde Prietzel NielsenMathilde Prietzel Nielsen DEN12.36
  
 
3
Birna Kristín Kristjánsdóttir
Birna Kristín Kristjánsdóttir ('02)
ISL12.54
  
 PB
4Emilie PedersenEmilie Pedersen ('98)DEN12.67
  
 
5Amalie Brammer KristiansenAmalie Brammer Kristiansen ('99)DEN12.79
  
 
D19 100 m    
19.8. Vind: +2.4

Finale A

Finale
19.8.Vind: +2.4
2
Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen ('98)
NOR10.62 w
  
 
3
Riku Illukka
Riku Illukka ('99)
FIN10.64 w
  
 
4
Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse ('01)
NOR10.68 w
  
 
5Peter AnderssonPeter Andersson ('99)DEN10.74 w
  
 
6Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen DEN10.87 w
  
 
7
Konsta Alatupa
Konsta Alatupa ('99)
FIN10.88 w
  
 
8
Alexander Andreasson
Alexander Andreasson ('99)
SWE11.28 w
  
 
D19 200 m    
20.8. Vind: +0.1

Finale A

Finale
20.8.Vind: +0.1
2
Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen ('98)
NOR21.26
  
 
3
Riku Illukka
Riku Illukka ('99)
FIN21.33
  
 PB
4Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen DEN21.71
  
 
5Peter AnderssonPeter Andersson ('99)DEN22.07
  
 
6
Stephan Skogheim Kyeremeh
Stephan Skogheim Kyeremeh ('01)
NOR22.08
  
 
7
Victor Koch
Victor Koch ('98)
SWE22.26
  
 
Santeri Kuusiniemi
Santeri Kuusiniemi ('98)
FIN DNF
  
 
D19 400 m    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
2
Markus Teijula
Markus Teijula ('98)
FIN48.08
  
 
4
Luca Thompson
Luca Thompson 
NOR48.87
  
 
5
Emmanuel Odai Quarcoo
Emmanuel Odai Quarcoo ('98)
NOR49.18
  
 
6
Markus Erkkilä
Markus Erkkilä ('98)
FIN49.69
  
 
7
Michael Giraldi
Michael Giraldi ('99)
SWE49.82
  
 
8Mathias AstrupMathias Astrup ('99)DEN50.39
  
 
D19 800 m    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Markus Teijula
Markus Teijula ('98)
FIN1:56.06
  
 
2
Sondre Juven
Sondre Juven ('99)
NOR1:56.72
  
 
3
Didrik Hexeberg Warlo
Didrik Hexeberg Warlo ('99)
NOR1:56.91
  
 
4
Edvin Hagberg
Edvin Hagberg ('99)
SWE1:57.33
  
 
5William DevantierWilliam Devantier DEN1:58.08
  
 
6
Konsta Hämäläinen
Konsta Hämäläinen ('98)
FIN1:58.60
  
 
7
Trausti Thór Thorsteinsson
Trausti Thór Thorsteinsson ('98)
ISL1:58.63
  
 
8
Oliver Löfqvist
Oliver Löfqvist ('98)
SWE1:59.61
  
 
D19 1500 m    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Thomas Jefferson Byrkjeland
Thomas Jefferson Byrkjeland ('98)
NOR3:51.44
  
 
2
Suldan Hassan
Suldan Hassan ('98)
SWE3:51.66
  
 
3
Sondre Juven
Sondre Juven ('99)
NOR3:52.32
  
 
4Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)DEN3:55.03
  
 
5
Oliver Löfqvist
Oliver Löfqvist ('98)
SWE3:56.17
  
 
6Sebastian Rahbech StensvigSebastian Rahbech Stensvig ('99)DEN4:00.26
  
 
7
Konsta Hämäläinen
Konsta Hämäläinen ('98)
FIN4:03.01
  
 PB
8
Niklas Lainto
Niklas Lainto ('99)
FIN4:03.36
  
 
D19 5000 m    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Fredrik Sandvik
Fredrik Sandvik ('98)
NOR15:17.88
  
 PB
2
Otto Kaario
Otto Kaario ('98)
FIN15:20.89
  
 PB
3
Lars Agnar Hjelmeset
Lars Agnar Hjelmeset ('01)
NOR15:21.20
  
 PB
6
Sebastian Nilsson
Sebastian Nilsson ('98)
SWE15:23.89
  
 
7Mubaarik IbrahimMubaarik Ibrahim ('98)DEN15:36.74
  
 
D19 3000 m forh.    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Thomas Jefferson Byrkjeland
Thomas Jefferson Byrkjeland ('98)
NOR9:49.53
  
 
2
Leo Magnusson
Leo Magnusson ('98)
SWE9:50.81
  
 
3
Wilho Hautala
Wilho Hautala ('99)
FIN9:53.66
  
 
4
Fredrik Sandvik
Fredrik Sandvik ('98)
NOR9:55.94
  
 
5
Otto Kaario
Otto Kaario ('98)
FIN10:06.86
  
 PB
6Jonas GertsenJonas Gertsen ('98)DEN10:13.03
  
 
7
Olof Silvander
Olof Silvander ('99)
SWE10:13.15
  
 
8Andreas Nors RebstrupAndreas Nors Rebstrup DEN11:19.43
  
 
D19 110 m hæk 99.1 cm    
20.8. Vind: +1.2

Finale A

Finale
20.8.Vind: +1.2
1
Max Hrelja
Max Hrelja ('98)
SWE13.73
  
 
2
Santeri Kuusiniemi
Santeri Kuusiniemi ('98)
FIN14.16
  
 
3
Joel Bengtsson
Joel Bengtsson ('99)
SWE14.48
  
 
4
Pyry Santahuhta
Pyry Santahuhta ('99)
FIN14.60
  
 
5Oliver ChabertOliver Chabert ('99)DEN14.82
  
 
6
Toralv Opsal
Toralv Opsal ('98)
NOR14.88
  
 
7
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR15.07
  
 
8Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)DEN15.18
  
 PB
D19 400 m hæk    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Tuomas Lehtonen
Tuomas Lehtonen ('98)
FIN51.96
  
 
2
Toralv Opsal
Toralv Opsal ('98)
NOR52.96
  
 PB
5
Jonni Blomqvist
Jonni Blomqvist ('98)
FIN54.18
  
 
6
Syver Røinaas
Syver Røinaas ('99)
NOR56.15
  
 PB
7Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)DEN56.81
  
 
8
Dadi Arnarson
Dadi Arnarson ('99)
ISL1:00.39
  
 PB
D19 Højdespring    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Filip Björklund
Filip Björklund ('98)
SWE2.05
  
 
 
1.90
  O
1.93
  O
1.96
  O
1.99
  O
2.01
  O
2.03
  O
2.05
 XO
2.11
XXX
2
Simon Wiklund
Simon Wiklund ('99)
SWE2.03
  
 
 
1.85
  O
1.90
  O
1.93
  O
1.96
 XO
1.99
  O
2.01
XXO
2.03
XXO
2.05
  XX
2.07
  X
       
3
Julius Kuusela
Julius Kuusela ('98)
FIN2.01
  
 
 
1.93
  O
1.96
  O
1.99
XXO
2.01
  O
2.03
XXX
   
4
Jussi Lepistö
Jussi Lepistö ('98)
FIN1.99
  
 
 
1.85
  O
1.90
  O
1.93
  O
1.96
 XO
1.99
  O
2.01
XXX
  
5
Storm Koksvik
Storm Koksvik ('98)
NOR1.99
  
 
 
1.85
  O
1.90
  O
1.93
  O
1.96
 XO
1.99
XXO
2.01
XXX
  
6
Vetle Raa Ellingsen
Vetle Raa Ellingsen 
NOR1.93
  
 SB
 
1.80 SB
  O
1.85 SB
  O
1.90 SB
XXO
1.93 SB
XXO
1.96
XXX
   
7Marius Hytholm Alex PetersenMarius Hytholm Alex Petersen ('01)DEN1.85
  
 
 
1.80
 XO
1.85
  O
1.90
XXX
     
Oliver ChabertOliver Chabert ('99)DEN DNS
  
 
D19 Stangspring    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR5.10
  
 
 
4.90
  O
5.10
  O
5.40
XXX
     
2
Pål Haugen Lillefosse
Pål Haugen Lillefosse ('01)
NOR5.00
  
 
 
4.60
  O
4.80
  O
4.90
  O
5.00
  O
    
3
Jesse Salmi
Jesse Salmi ('98)
FIN4.80
  
 
 
4.60
  O
4.80
  O
4.90
  X
5.00
  X
5.10
  X
   
4
Tom Johansson
Tom Johansson ('99)
SWE4.70
  
 
 
4.35
  O
4.50
 XO
4.60
  O
4.70
  O
4.80
XXX
   
7Aske Valdemar PetersenAske Valdemar Petersen ('98)DEN4.50
  
 PB
 
4.20
XXO
4.35
  O
4.50 PB
XXO
4.60
  XX
    
Eetu Turakainen
Eetu Turakainen ('98)
FIN NH
  
 
 
4.80
XXX
       
D19 Længdespring    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Iikka Alingué
Iikka Alingué ('99)
FIN7.13 w
+2.3
  
 
 
6.99
 2.0
7.07
 2.1
  X6.88
 -0.5
  X7.13
 2.3
  
2
Henrik Flåtnes
Henrik Flåtnes ('01)
NOR7.12
+1.3
  
 
 
  X6.75
 1.9
  X7.12
 1.3
  X  X  
3Kasper LarsenKasper Larsen ('99)DEN7.05 w
+3.1
  
 
 
6.70
 2.1
6.69
 1.6
6.92
 2.8
  X  X7.05
 3.1
  
4Emil IpsenEmil Ipsen ('99)DEN7.00 w
+2.1
  
 
 
6.98
 2.2
  X7.00
 2.1
6.97
 1.9
  X6.95
 3.2
  
5
Antti Tuomela
Antti Tuomela ('99)
FIN6.91
+2.0
  
 
 
6.91
 2.0
6.80
 3.4
6.83
 2.5
  X6.85
 4.8
  X  
6
Jonatan Hirsh
Jonatan Hirsh ('98)
SWE6.83 w
+3.8
  
 
 
6.83
 3.8
  X6.68
 2.3
  X  X  X  
7
David Svensson
David Svensson ('98)
SWE6.68
+1.0
  
 
 
  X6.68
 1.0
  X4.91
 5.6
  X3.77
 2.7
  
8
Toralv Opsal
Toralv Opsal ('98)
NOR6.67 w
+2.8
  
 
 
6.41
 2.1
6.67
 2.8
  X6.49
 1.5
  X6.49
 3.6
  
D19 Trespring    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Iikka Alingué
Iikka Alingué ('99)
FIN15.21 w
+3.7
  
 
 
14.39
 1.6
14.74
 0.8
15.00
 2.9
14.99
 1.8
13.90
 8.4
15.21
 3.7
  
2
Antti Tiekso
Antti Tiekso ('99)
FIN15.13
+0.8
  
 PB
 
15.13 PB
 0.8
14.80
 2.3
14.55
 2.2
  X14.87
 6.9
  X  
3
Erlend Bolstad Raa
Erlend Bolstad Raa 
NOR14.85 w
+4.4
  
 
 
14.71
 0.8
  X14.85
 4.4
14.74
 2.4
  X  X  
4
Max Hejdenberg
Max Hejdenberg ('98)
SWE14.68
+1.1
  
 PB
 
  X13.93
 4.5
  X12.75
 4.5
14.68 PB
 1.1
  X  
5
Markus Lundborg
Markus Lundborg ('99)
SWE14.61 w
+4.6
  
 
 
  X  X14.43
 5.3
14.07
 2.5
14.61
 4.6
14.36 PB
 1.2
  
6
Henrik Flåtnes
Henrik Flåtnes ('01)
NOR14.34 w
+2.7
  
 
 
14.02
 4.8
  X14.25
 3.2
14.28
 -2.3
14.17
 2.8
14.34
 2.7
  
7
Gudmundur Smári Daníelsson
Gudmundur Smári Daníelsson ('98)
ISL13.50 w
+5.5
  
 
 
  X  X13.50
 5.5
  X  X  X  
D19 Kuglestød 6.0 kg    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98)NOR20.67
  
 
 
  X  X20.4819.9120.6720.29  
2
Wictor Petersson
Wictor Petersson ('98)
SWE19.84
  
 
 
17.9018.8019.84  X  X19.36  
3
Eero Ahola
Eero Ahola ('99)
FIN19.15
  
 
 
  X  X18.6119.0419.15  X  
4
Lauri Lindqvist
Lauri Lindqvist ('98)
FIN16.56
  
 
 
15.7715.7416.56  X16.3616.15  
5
Jakob Samuelsson
Jakob Samuelsson ('98)
SWE15.73
  
 
 
14.8115.1715.3315.5615.73  X  
6
Tómas Gunnar Gunnarsson Smith
Tómas Gunnar Gunnarsson Smith ('99)
ISL15.44
  
 PB
 
14.91 PB  X15.44 PB  X14.4915.04  
7
Torkel Bjørbæk
Torkel Bjørbæk ('99)
NOR15.14
  
 PB
 
13.85 PB14.94 PB15.14 PB14.0714.43  X  
8Mads RingstedMads Ringsted ('99)DEN14.47
  
 
 
13.5614.2213.7713.8514.4713.88  
D19 Diskoskast 1.75 kg    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
2Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)DEN53.55
  
 
 
48.3353.5552.7452.36  X51.38  
3
Fabian Weinberg
Fabian Weinberg ('01)
NOR52.04
  
 PB
 
  X49.6945.66  X52.04 PB  X  
4
Eero Ahola
Eero Ahola ('99)
FIN51.91
  
 
 
  X51.91  X48.60  X  X  
6
Torkel Bjørbæk
Torkel Bjørbæk ('99)
NOR50.49
  
 
 
35.9150.4949.0950.04  X49.00  
7
Mimir Sigurdsson
Mimir Sigurdsson ('99)
ISL50.42
  
 
 
  X45.3448.1450.4249.69  X  
8
Lauri Lindqvist
Lauri Lindqvist ('98)
FIN46.98
  
 
 
  X  X42.80  X46.9846.89  
D19 Hammerkast 6.0 kg    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Roope Auvinen
Roope Auvinen ('98)
FIN71.46
  
 
 
67.4069.9871.46  X  X70.22  
4
Martin Kornerud
Martin Kornerud ('98)
NOR63.64
  
 
 
58.86  X  X  X  X63.64  
5
Patrik Lindstedt
Patrik Lindstedt ('99)
SWE62.64
  
 
 
61.0462.03  X60.4662.64  X  
6
Marco Kammer
Marco Kammer ('98)
FIN60.99
  
 
 
60.99  X  X  X  X  X  
7
Herman Aurdal
Herman Aurdal ('99)
NOR58.75
  
 PB
 
53.75 PB  X  X58.26 PB58.75 PB56.67  
D19 Spydkast 800 gram    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Sondre Alexander Høyland
Sondre Alexander Høyland ('98)
NOR75.26
  
 PB
 
68.43  –  X65.9675.26 PB  –  
2
Kasper Sagen
Kasper Sagen ('99)
NOR66.66
  
 
 
65.2765.6563.3462.04  X66.66  
3
Jonathan Amneskog
Jonathan Amneskog ('98)
SWE64.07
  
 
 
64.0761.56  X62.89  X  X  
4
Jakob Eriksson
Jakob Eriksson ('98)
SWE63.59
  
 
 
58.5156.8161.0760.7758.5863.59  
5
Tino Mäkelä
Tino Mäkelä ('99)
FIN60.90
  
 
 
60.9059.42  X  X  X  X  
6
Lassi Yli-Kotila
Lassi Yli-Kotila ('99)
FIN58.94
  
 PB
 
  X49.98 PB53.87 PB52.9658.94 PB54.91  
7Arthur Wiborg PetersenArthur Wiborg Petersen ('99)DEN58.86
  
 PB
 
57.0955.74  X58.86 PB57.94  X  
8
Gudmundur Smári Daníelsson
Gudmundur Smári Daníelsson ('98)
ISL55.47
  
 SB
 
50.38 SB55.47 SB53.9950.21  X  X  
D19 4 x 400 m stafet    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
 
  
FIN3:14.21
  
 
  Tuomas Lehtonen, Markus Erkkilä, Jonni Blomqvist, Markus Teijula
2
 
  
NOR3:14.30
  
 
  Muhammed Jatta, Luca Thompson, Emmanuel Odai Quarcoo, Toralv Opsal
3
Sverige 
Sverige  
SWE3:14.50
  
 
  William Frobe, Michael Giraldi, Niklas Bergman Larsson
4Danmark Danmark  3:21.16
  
 
  Mathias Astrup, Jacob Hvorup, William Devantier, Gustav Lundholm Nielsen
P19 100 m    
19.8. Vind: +0.5

Finale A

Finale
19.8.Vind: +0.5
1
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR11.72
  
 
2
Aino Pulkkinen
Aino Pulkkinen ('98)
FIN11.86
  
 SB
4
Ida Eikeng
Ida Eikeng ('99)
NOR11.94
  
 
5
Sanni Mahonen
Sanni Mahonen ('98)
FIN11.98
  
 SB
6
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir ('01)
ISL12.03
  
 
7
Tiana Ósk Whitworth
Tiana Ósk Whitworth 
ISL12.17
  
 
8
Hanna Axelsson
Hanna Axelsson ('99)
SWE12.38
  
 
P19 200 m    
20.8. Vind: +2.9

Finale A

Finale
20.8.Vind: +2.9
1
Ingvild Meinseth
Ingvild Meinseth ('99)
NOR23.79 w
  
 
2
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir ('01)
ISL23.87 w
  
 
3
Aino Pulkkinen
Aino Pulkkinen ('98)
FIN24.01 w
  
 
4
Viivi Lehikoinen
Viivi Lehikoinen ('99)
FIN24.05 w
  
 
5
Ida Eikeng
Ida Eikeng ('99)
NOR24.22 w
  
 
8
Tiana Ósk Whitworth
Tiana Ósk Whitworth 
ISL24.56 w
  
 
P19 400 m    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Nea Mattila
Nea Mattila ('99)
FIN54.61
  
 PB
2
Josefine Tomine Eriksen
Josefine Tomine Eriksen 
NOR54.88
  
 SB
4
Wilma Lassfolk
Wilma Lassfolk ('99)
FIN55.96
  
 
5
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir ('01)
ISL56.34
  
 
6
Moa Mattisson
Moa Mattisson ('98)
SWE56.54
  
 PB
7
Marie Skjæggestad
Marie Skjæggestad ('99)
NOR56.69
  
 
8Freja WærnessFreja Wærness DEN58.08
  
 
P19 800 m    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)DEN2:11.34
  
 
2
Camilla Ziesler
Camilla Ziesler 
NOR2:12.07
  
 SB
3
Bianca Salming
Bianca Salming ('98)
SWE2:12.80
  
 
4
Veera Mensonen
Veera Mensonen ('99)
FIN2:14.47
  
 PB
6
Vilde Våge Henriksen
Vilde Våge Henriksen 
NOR2:14.82
  
 
7
Janette Niemi
Janette Niemi ('98)
FIN2:15.93
  
 
8
Sofia Johansson
Sofia Johansson ('98)
SWE2:16.67
  
 
P19 1500 m    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Camilla Ziesler
Camilla Ziesler 
NOR4:31.49
  
 
2Anna Mark HelwighAnna Mark Helwigh DEN4:33.91
  
 
3
Kristine Lande Dommersnes
Kristine Lande Dommersnes ('99)
NOR4:35.36
  
 
5
Beatrice Brink
Beatrice Brink ('99)
SWE4:41.05
  
 
6
Aino Kuljukka
Aino Kuljukka ('99)
FIN4:42.51
  
 
7
Veera Mensonen
Veera Mensonen ('99)
FIN4:48.42
  
 
Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)DEN DNS
  
 
P19 3000 m    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1Sophie SøefeldtSophie Søefeldt DEN10:02.02
  
 
2
Heidi Kuuttinen
Heidi Kuuttinen ('98)
FIN10:02.44
  
 
3
Karoline Skauen
Karoline Skauen 
NOR10:02.45
  
 
4
Astrid Snäll
Astrid Snäll ('99)
FIN10:02.80
  
 
5
Stine Wangberg
Stine Wangberg ('99)
NOR10:08.36
  
 
7Mia Van WagenenMia Van Wagenen ('99)DEN10:18.11
  
 
P19 3000 m forh.    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Astrid Snäll
Astrid Snäll ('99)
FIN10:21.07
  
 PB
2
Aino Kuljukka
Aino Kuljukka ('99)
FIN10:34.41
  
 PB
3
Karoline Skauen
Karoline Skauen 
NOR10:38.06
  
 PB
4
Julia Samuelsson
Julia Samuelsson ('99)
SWE10:44.75
  
 PB
5Sophie SøefeldtSophie Søefeldt DEN10:47.00
  
 PB
6
Ingvild Myking
Ingvild Myking ('99)
NOR11:03.22
  
 PB
7
Andrea Kolbeinsdóttir
Andrea Kolbeinsdóttir ('99)
ISL11:16.98
  
 
8
Alice Greberg
Alice Greberg ('98)
SWE11:23.18
  
 PB
P19 100 m hæk 84.0 cm    
20.8. Vind: -0.8

Finale A

Finale
20.8.Vind: -0.8
2
Kristi Strømmen Kjerpeset
Kristi Strømmen Kjerpeset ('98)
NOR14.05
  
 SB
3
Julia Enarvi
Julia Enarvi ('98)
FIN14.13
  
 
4
Martine Hjørnevik
Martine Hjørnevik ('01)
NOR14.26
  
 PB
5
Ida Thunberg
Ida Thunberg ('99)
SWE14.52
  
 
6
Anni Siirtola
Anni Siirtola ('98)
FIN15.51
  
 
7
Irma Gunnarsdóttir
Irma Gunnarsdóttir ('98)
ISL15.86
  
 
8
Hildigunnur Thórarinsdóttir
Hildigunnur Thórarinsdóttir ('99)
ISL15.91
  
 PB
P19 400 m hæk    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Viivi Lehikoinen
Viivi Lehikoinen ('99)
FIN59.50
  
 
2
Marie Skjæggestad
Marie Skjæggestad ('99)
NOR1:00.48
  
 
3
Viola Westling
Viola Westling ('99)
FIN1:01.28
  
 PB
5
Solveig Hernandez Vråle
Solveig Hernandez Vråle ('99)
NOR1:03.37
  
 
6
Tove Söder
Tove Söder ('98)
SWE1:03.90
  
 
Liv Stæhr RødtnesLiv Stæhr Rødtnes ('99)DEN DQ
  
 
P19 Højdespring    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
2
Ella Junnila
Ella Junnila ('98)
FIN1.76
  
 
 
1.70
  O
1.73
  O
1.76
 XO
1.79
XXX
    
3
Bianca Salming
Bianca Salming ('98)
SWE1.76
  
 
 
1.70
 XO
1.73
XXO
1.76
XXO
1.79
XXX
    
4
Saara Sinervo
Saara Sinervo ('98)
FIN1.70
  
 
 
1.60
  O
1.65
 XO
1.70
 XO
1.73
XXX
    
5
Line Myrestøl Johansson
Line Myrestøl Johansson ('98)
NOR1.65
  
 
 
1.55
  O
1.60
  O
1.65
  O
1.70
XXX
    
6Rikke AndersenRikke Andersen ('98)DEN1.65
  
 
 
1.60
 XO
1.65
  O
1.70
XXX
     
7
Ingrid Færøvik Mork
Ingrid Færøvik Mork ('99)
NOR1.65
  
 PB
 
1.55 PB
  O
1.60 PB
  O
1.65 PB
XXO
1.70
XXX
    
7Tina Bischoff GellinTina Bischoff Gellin ('98)DEN1.65
  
 
 
1.55
  O
1.60
  O
1.65
XXO
1.70
XXX
    
P19 Stangspring    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Elina Lampela
Elina Lampela ('98)
FIN4.15
  
 SB
 
3.70
  O
3.90
 XO
4.00
  O
4.15 SB
 XO
4.27
XXX
   
2
Laura Ollikainen
Laura Ollikainen ('98)
FIN3.90
  
 
 
3.70
  O
3.90
  O
4.00
XXX
     
3
Birgitte Kjuus
Birgitte Kjuus ('99)
NOR3.80
  
 
 
3.35
  O
3.50
 XO
3.60
  O
3.70
  O
3.80
  O
3.90
XXX
  
4
Hedda Marie Kjølberg Hauge
Hedda Marie Kjølberg Hauge ('01)
NOR3.60
  
 
 
3.35
 XO
3.50
  O
3.60
  O
3.70
XXX
    
5
Hanna Viklund
Hanna Viklund ('99)
SWE3.60
  
 
 
3.35
  O
3.50
 XO
3.60
  O
3.70
XXX
    
6
Linnea Jönsson
Linnea Jönsson ('99)
SWE3.50
  
 
 
3.35
  O
3.50
 XO
3.60
XXX
     
7
Hilda Steinunn Egilsdóttir
Hilda Steinunn Egilsdóttir ('99)
ISL3.50
  
 =PB
 
3.20
  O
3.35
  O
3.50 =PB
XXO
3.60
XXX
    
8Laura GrønbechLaura Grønbech ('99)DEN3.35
  
 
 
3.20
  O
3.35
  O
3.50
XXX
     
P19 Længdespring    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
Kaiza Karlén
Kaiza Karlén ('98)
SWE6.16
+0.5
  
 
 
  X  X5.81
 4.7
5.88
 2.8
6.04
 0.7
6.16
 0.5
  
2
Thale Leirfall Bremset
Thale Leirfall Bremset ('99)
NOR6.03 w
+3.0
  
 
 
5.64
 4.9
5.91
 2.7
5.64
 2.7
6.03
 3.0
  X  X  
3
Live Haugstad Hilton
Live Haugstad Hilton ('99)
NOR5.81 w
+6.3
  
 
 
  X5.36
 -0.2
  X  X5.44
 2.2
5.81
 6.3
  
4
Sara Sjögren
Sara Sjögren ('98)
SWE5.80 w
+7.0
  
 
 
5.80
 7.0
  X5.61
 1.0
  X  X5.61
 2.5
  
5
Saara Hakanen
Saara Hakanen ('99)
FIN5.69 w
+5.4
  
 
 
  X5.69
 5.4
  X5.58
 5.6
  X5.66
 -0.1
  
6
Irma Gunnarsdóttir
Irma Gunnarsdóttir ('98)
ISL5.62 w
+3.5
  
 
 
5.32
 6.3
5.62
 3.5
5.19
 7.3
5.13
 2.3
5.53
 5.8
5.48
 3.9
  
7
Henriikka Parpala
Henriikka Parpala ('98)
FIN5.59 w
+8.2
  
 
 
5.57
 2.4
5.59
 8.2
  X5.28
 4.3
5.43
 7.2
  X  
8Hannah Illum PetersenHannah Illum Petersen DEN5.37 w
+4.3
  
 
 
4.945.34
 4.9
5.09
 2.6
5.14
 5.3
4.90
 -1.3
5.37
 4.3
  
P19 Trespring     
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Saara Hakanen
Saara Hakanen ('99)
FIN12.68
+1.4
  
 
 
12.29
 1.1
  X12.68
 1.4
  X12.60
 2.7
12.54
 1.5
  
3
Jenny Lestander
Jenny Lestander ('98)
SWE12.32
+0.6
  
 
 
12.32
 0.6
  X12.12
 1.8
  X12.29
 2.8
12.30
 2.3
  
4
Ada Koistinen
Ada Koistinen ('99)
FIN12.29
+1.1
  
 
 
12.14
 1.1
12.29
 1.1
12.26
 1.1
  X12.15
 1.2
12.13
 1.0
  
5
Mari Sellevåg Aarø
Mari Sellevåg Aarø ('98)
NOR12.29 w
+4.1
  
 
 
12.18
 2.1
  X11.72
 1.4
12.23
 2.7
11.95
 0.9
12.29
 4.1
  
6
Hildigunnur Thórarinsdóttir
Hildigunnur Thórarinsdóttir ('99)
ISL11.90
+1.8
  
 PB
 
11.90 PB
 1.8
  X  X11.55
 2.9
  X11.59
 2.1
  
7
Guri Sellevåg Aarø
Guri Sellevåg Aarø ('99)
NOR11.81
+1.3
  
 
 
11.78
 1.4
11.81
 1.3
11.18
 1.7
  X11.35
 2.4
11.56
 1.7
  
8
Helga Margrét Haraldsdóttir
Helga Margrét Haraldsdóttir ('01)
ISL11.09
+1.7
  
 
 
  X  X11.09
 1.7
  X  X  X  
P19 Kuglestød 4.0 kg    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
2
Helena Leveelahti
Helena Leveelahti ('99)
FIN14.15
  
 PB
 
13.55  X13.8613.8314.15 PB  X  
3Ayoe Bøgelund RøbelAyoe Bøgelund Røbel ('98)DEN13.75
  
 
 
13.2812.8813.28  X13.7513.69  
4Thea JensenThea Jensen ('99)DEN13.71
  
 
 
13.4413.71  X  X13.37  X  
5
Henna Sallinen
Henna Sallinen ('98)
FIN13.54
  
 
 
13.3813.2013.1213.4413.5413.53  
7
Elise Gravningen
Elise Gravningen ('98)
NOR12.56
  
 
 
11.6412.2312.4112.5612.28  X  
8
Berit Stunes Isene
Berit Stunes Isene ('98)
NOR11.81
  
 PB
 
11.81 PB  X  X  X  X11.27  
P19 Diskoskast 1.0 kg    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
1
Helena Leveelahti
Helena Leveelahti ('99)
FIN50.64
  
 
 
50.1749.3150.64  X  X  X  
3Thea JensenThea Jensen ('99)DEN44.86
  
 
 
  X  X38.5344.6440.1244.86  
4
Vanessa Kamga
Vanessa Kamga ('98)
SWE42.86
  
 
 
  X  X  X  X  X42.86  
5Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen DEN40.81
  
 
 
40.46  X37.4040.8134.1237.29  
6
Berit Stunes Isene
Berit Stunes Isene ('98)
NOR39.93
  
 
 
32.9433.92  X38.85  X39.93  
7
Elisabeth Thon Rosvold
Elisabeth Thon Rosvold ('02)
NOR39.11
  
 
 
  X39.09  X37.9037.7239.11  
8
Henna Sallinen
Henna Sallinen ('98)
FIN37.90
  
 
 
37.90  X  X  X  X  X  
P19 Hammerkast 4.0 kg    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
2
Tytti Oikarainen
Tytti Oikarainen ('98)
FIN55.89
  
 
 
55.89  X55.8854.2655.86  X  
4
Emilia Olkkonen
Emilia Olkkonen ('98)
FIN54.48
  
 
 
45.18  X  X  X54.48  X  
5
Vilde Emilie Ingvaldsen
Vilde Emilie Ingvaldsen ('99)
NOR47.96
  
 
 
  X47.96  X  X46.34  X  
6
Jessica Mattsson
Jessica Mattsson ('98)
SWE47.49
  
 
 
  X  X47.49  X47.49  X  
7
Helle Henriksen Hvidsten
Helle Henriksen Hvidsten ('01)
NOR46.66
  
 PB
 
  X46.66 PB  X45.9046.1445.06  
8
Rut Tryggvadóttir
Rut Tryggvadóttir 
ISL46.66
  
 PB
 
  X45.73 PB  X46.66 PB  X  X  
P19 Spydkast 600 gram    
19.8.

Finale A

Finale
19.8.
2
Stella Weinberg
Stella Weinberg ('98)
NOR52.45
  
 
 
50.46  X48.05  X52.45  X  
3
Elina Kinnunen
Elina Kinnunen ('99)
FIN48.60
  
 
 
45.5947.1745.62  X48.6044.50  
4
Kaja Mørch Pettersen
Kaja Mørch Pettersen ('01)
NOR48.37
  
 
 
44.26  X48.3745.8847.6046.01  
5
Roosa Ylönen
Roosa Ylönen ('99)
FIN46.19
  
 
 
40.1041.1541.45  X42.1246.19  
6
Irma Gunnarsdóttir
Irma Gunnarsdóttir ('98)
ISL45.77
  
 
 
42.3444.6343.9744.5443.6645.77  
7Sarah BahatSarah Bahat ('99)DEN42.62
  
 
 
38.67  X42.6239.4440.9938.39  
8
Maja Gustavsson
Maja Gustavsson ('98)
SWE42.52
  
 SB
 
42.52 SB  X  X39.8439.3941.73  
P19 4 x 400 m stafet    
20.8.

Finale A

Finale
20.8.
1
 
  
FIN3:45.52
  
 
  Aino Pulkkinen, Nea Mattila, Wilma Lassfolk, Viivi Lehikoinen
2
 
  
NOR3:46.59
  
 
  Marie Skjæggestad, Solveig Hernandez Vråle, Ingvild Meinseth, Josefine Tomine Eriksen
3Danmark Danmark  3:47.79
  
 
  Freja Wærness, Nathalie Richter-Mikkelsen, Olivia Thorsgaard, Mia Helene Mørck
4
Sverige 
Sverige  
SWE3:49.88
  
 
  Linnéa Frobe, Moa Mattisson, Amanda Holmberg

Seneste resultater

15.4KøbenhavnForårskast
14.4Rønne800 m testløb
10.4AalborgAAM Stævne 1
10.4EjbyVinterturneringen 4. runde 5 km landevej
10.4VejleKastestævne
9.4EsbjergKaste klubstævne
5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020