M 100 m Vind: -0.2 Finale A Finale | Vind: -0.2 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Chijindu Ujah Chijindu Ujah ('94) | 94 | GBR | 10.08 | |||||||||||
2 | James Dasaolu James Dasaolu ('87) | 87 | GBR | 10.11 | |||||||||||
3 | Zharnel Hughes Zharnel Hughes ('95) | 95 | GBR | 10.13 | |||||||||||
4 | Harry Aikines-Aryeetey Harry Aikines-Aryeetey ('88) | 88 | GBR | 10.19 | |||||||||||
5 | Ojie Edoburun Ojie Edoburun ('96) | 96 | GBR | 10.25 | |||||||||||
6 | Andrew Robertson Andrew Robertson ('90) | 90 | GBR | 10.46 | |||||||||||
7 | Kyle de Escofet Kyle de Escofet ('96) | 96 | GBR | 10.78 | |||||||||||
Adam Gemili Adam Gemili ('93) | 93 | GBR | DQ | ||||||||||||
M 200 m Vind: -0.1 Finale A Finale | Vind: -0.1 | ||||||||||||||
1 | Ramil Guliyev Ramil Guliyev ('90) | 90 | TUR | 20.17 | |||||||||||
2 | Ameer Webb Ameer Webb ('91) | 91 | USA | 20.26 | |||||||||||
3 | Aaron Brown Aaron Brown ('92) | 92 | CAN | 20.30 | SB | ||||||||||
4 | Isaac Makwala Isaac Makwala ('85) | 85 | BOT | 20.41 | |||||||||||
5 | Nethaneel Mitchell-Blake Nethaneel Mitchell-Blake ('94) | 94 | GBR | 20.46 | |||||||||||
6 | Danny Talbot Danny Talbot ('91) | 91 | GBR | 20.47 | |||||||||||
7 | Christophe Lemaitre Christophe Lemaitre ('90) | 90 | FRA | 20.53 | |||||||||||
8 | Isiah Young Isiah Young ('90) | 90 | USA | 20.55 | |||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Dwayne Cowan Dwayne Cowan ('85) | 85 | GBR | 45.34 | PB | ||||||||||
2 | Vernon Norwood Vernon Norwood ('92) | 92 | USA | 45.52 | |||||||||||
3 | Rabah Yousif Rabah Yousif ('86) | 86 | GBR | 45.58 | SB | ||||||||||
4 | Brian Gregan Brian Gregan ('89) | 89 | IRL | 45.93 | |||||||||||
5 | Kevin Borlée Kevin Borlée ('88) | 88 | BEL | 46.23 | |||||||||||
6 | Martyn Rooney Martyn Rooney ('87) | 87 | GBR | 46.28 | |||||||||||
7 | Josephus Lyles Josephus Lyles ('98) | 98 | USA | 46.75 | |||||||||||
Teddy Atine Teddy Atine ('85) | 85 | FRA | 45.70 DQ ADR 2.1 | ||||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nijel Amos Nijel Amos ('94) | 94 | BOT | 1:44.50 | |||||||||||
2 | Adam Kszczot Adam Kszczot ('89) | 89 | POL | 1:45.28 | |||||||||||
3 | Marcin Lewandowski Marcin Lewandowski ('87) | 87 | POL | 1:45.33 | SB | ||||||||||
4 | Brandon McBride Brandon McBride ('94) | 94 | CAN | 1:45.39 | |||||||||||
5 | Elliot Giles Elliot Giles ('94) | 94 | GBR | 1:45.44 | |||||||||||
6 | Kyle Langford Kyle Langford ('96) | 96 | GBR | 1:45.69 | |||||||||||
7 | Asbel Kiprop Asbel Kiprop ('89) | 89 | KEN | 1:46.05 | |||||||||||
8 | Guy Learmonth Guy Learmonth ('92) | 92 | GBR | 1:46.28 | |||||||||||
9 | Erik Sowinski Erik Sowinski ('89) | 89 | USA | 1:46.43 | |||||||||||
Bram Som Bram Som ('80) | 80 | NED | DNF | pace 50.06 400m | |||||||||||
M 1 mile Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jake Wightman Jake Wightman ('94) | 94 | GBR | 3:54.92 | SB | ||||||||||
2 | Chris O'Hare Chris O'Hare ('90) | 90 | GBR | 3:55.01 | |||||||||||
3 | Ben Blankenship Ben Blankenship ('88) | 88 | USA | 3:55.89 | |||||||||||
4 | David Torrence David Torrence ('85) | 85 | PER | 3:56.10 | |||||||||||
5 | Mohammed Ahmed Mohammed Ahmed ('91) | 91 | CAN | 3:56.60 | PB | ||||||||||
6 | Jordan Williamsz Jordan Williamsz ('92) | 92 | AUS | 3:56.89 | PB | ||||||||||
7 | Evan Jager Evan Jager ('89) | 89 | USA | 3:57.39 | SB | ||||||||||
8 | Thiago André Thiago André ('95) | 95 | BRA | 3:57.91 | |||||||||||
9 | Jamal Al-Hayrani Jamal Al-Hayrani ('93) | 93 | QAT | 3:59.34 | PB | ||||||||||
10 | Isaac Kimeli Isaac Kimeli ('94) | 94 | BEL | 3:59.35 | PB | ||||||||||
11 | Ryan Gregson Ryan Gregson ('90) | 90 | AUS | 4:00.52 | |||||||||||
12 | Robbie Fitzgibbon Robbie Fitzgibbon ('96) | 96 | GBR | 4:00.63 | PB | ||||||||||
13 | Robby Andrews Robby Andrews ('91) | 91 | USA | 4:03.24 | SB | ||||||||||
Richard Douma Richard Douma ('93) | 93 | NED | DNF | ||||||||||||
Andrew Rotich Andrew Rotich ('87) | 87 | KEN | DNF | ||||||||||||
M 3000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mo Farah Mo Farah ('83) | 83 | GBR | 7:38.64 | |||||||||||
2 | Adel Mechaal Adel Mechaal ('90) | 90 | ESP | 7:40.34 | |||||||||||
3 | Davis Kiplangat Davis Kiplangat ('98) | 98 | KEN | 7:40.63 | |||||||||||
4 | Andrew Butchart Andrew Butchart ('91) | 91 | GBR | 7:44.10 | |||||||||||
5 | Patrick Tiernan Patrick Tiernan ('94) | 94 | AUS | 7:46.99 | |||||||||||
6 | Richard Ringer Richard Ringer ('89) | 89 | GER | 7:49.92 | SB | ||||||||||
7 | Hassan Mead Hassan Mead ('89) | 89 | USA | 7:51.09 | |||||||||||
8 | Soufiane Bouchikhi Soufiane Bouchikhi ('90) | 90 | BEL | 7:55.55 | PB | ||||||||||
9 | Kemoy Campbell Kemoy Campbell ('91) | 91 | JAM | 8:07.26 | |||||||||||
10 | Krystian Zalewski Krystian Zalewski ('89) | 89 | POL | 8:11.51 | |||||||||||
11 | James West James West ('96) | 96 | GBR | 8:16.32 | |||||||||||
12 | Nick Goolab Nick Goolab ('90) | 90 | GBR | 8:18.58 | |||||||||||
Bethwel Birgen Bethwel Birgen ('88) | 88 | KEN | DNF | pace 5:10.75 2000m | |||||||||||
Vincent Kibet Vincent Kibet ('91) | 91 | KEN | DNF | pace 2:33.11 1000m | |||||||||||
M 110 m hæk Vind: -0.6 Finale A Finale | Vind: -0.6 | ||||||||||||||
1 | Aries Merritt Aries Merritt ('85) | 85 | USA | 13.29 | |||||||||||
2 | Sergey Shubenkov Sergey Shubenkov ('90) | 90 | RUS | 13.31 | |||||||||||
3 | Devon Allen Devon Allen ('94) | 94 | USA | 13.40 | |||||||||||
4 | Balázs Baji Balázs Baji ('89) | 89 | HUN | 13.47 | |||||||||||
5 | Orlando Ortega Orlando Ortega ('91) | 91 | ESP | 13.48 | |||||||||||
6 | Andy Pozzi Andy Pozzi ('92) | 92 | GBR | 13.53 | |||||||||||
7 | David King David King ('94) | 94 | GBR | 13.65 | |||||||||||
Shane Brathwaite Shane Brathwaite ('90) | 90 | BAR | DQ | ||||||||||||
Garfield Darien Garfield Darien ('87) | 87 | FRA | DQ | ||||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mutaz Essa Barshim Mutaz Essa Barshim ('91) | 91 | QAT | 2.40 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Majed El Dein Ghazal Majed El Dein Ghazal ('87) | 87 | SYR | 2.31 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tom Gale Tom Gale ('98) | 98 | GBR | 2.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Luis Castro Luis Castro ('91) | 91 | PUR | 2.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Mateusz Przybylko Mateusz Przybylko ('92) | 92 | GER | 2.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Sylwester Bednarek Sylwester Bednarek ('89) | 89 | POL | 2.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Robbie Grabarz Robbie Grabarz ('87) | 87 | GBR | 2.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Michael Mason Michael Mason ('86) | 86 | CAN | 2.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Gianmarco Tamberi Gianmarco Tamberi ('92) | 92 | ITA | 2.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Donald Thomas Donald Thomas ('84) | 84 | BAH | 2.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jarrion Lawson Jarrion Lawson ('94) | 94 | USA | 8.19 | +0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ruswahl Samaai Ruswahl Samaai ('91) | 91 | RSA | 8.03 | +0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Mike Hartfield Mike Hartfield ('90) | 90 | USA | 8.02 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Michel Tornéus Michel Tornéus ('86) | 86 | SWE | 7.98 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Maykel D. Massó Maykel D. Massó ('99) | 99 | CUB | 7.81 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Dan Bramble Dan Bramble ('90) | 90 | GBR | 7.72 | -0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Emiliano Lasa Emiliano Lasa ('90) | 90 | URU | 7.72 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Godfrey Mokoena Godfrey Mokoena ('85) | 85 | RSA | 7.70 | +0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
Jeffery Henderson Jeffery Henderson ('89) | 89 | USA | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Tom Walsh Tom Walsh ('92) | 92 | NZL | 21.83 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ryan Crouser Ryan Crouser ('92) | 92 | USA | 21.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tomáš Staněk Tomáš Staněk ('91) | 91 | CZE | 21.16 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | David Storl David Storl ('90) | 90 | GER | 21.08 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Michał Haratyk Michał Haratyk ('92) | 92 | POL | 21.01 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Darrell Hill Darrell Hill ('93) | 93 | USA | 20.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Joe Kovacs Joe Kovacs ('89) | 89 | USA | 20.52 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Stipe Žunić Stipe Žunić ('90) | 90 | CRO | 20.29 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Konrad Bukowiecki Konrad Bukowiecki ('97) | 97 | POL | 19.99 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Ryan Whiting Ryan Whiting ('86) | 86 | USA | 19.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Scott Lincoln Scott Lincoln ('93) | 93 | GBR | 18.27 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Paweł Fajdek Paweł Fajdek ('89) | 89 | POL | 78.51 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Nick Miller Nick Miller ('93) | 93 | GBR | 71.69 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Johannes Bichler Johannes Bichler ('90) | 90 | GER | 70.06 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m Vind: -1.2 Finale A Finale | Vind: -1.2 | ||||||||||||||
1 | Elaine Thompson Elaine Thompson ('92) | 92 | JAM | 10.93 | |||||||||||
2 | Marie Josée Ta Lou Marie Josée Ta Lou ('88) | 88 | CIV | 10.97 | |||||||||||
3 | Jura Levy Jura Levy ('90) | 90 | JAM | 11.08 | |||||||||||
4 | Blessing Okagbare Blessing Okagbare ('88) | 88 | NGR | 11.21 | |||||||||||
5 | Dina Asher-Smith Dina Asher-Smith ('95) | 95 | GBR | 11.21 | |||||||||||
6 | Dafne Schippers Dafne Schippers ('92) | 92 | NED | 11.22 | |||||||||||
7 | Morolake Akinosun Morolake Akinosun ('94) | 94 | USA | 11.24 | |||||||||||
8 | Shaunae Miller-Uibo Shaunae Miller-Uibo ('94) | 94 | BAH | 11.37 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.8 | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
1 | Elaine Thompson Elaine Thompson ('92) | 92 | JAM | 10.97 | Q | ||||||||||
2 | Dina Asher-Smith Dina Asher-Smith ('95) | 95 | GBR | 11.13 | Q | SB | |||||||||
3 | Blessing Okagbare Blessing Okagbare ('88) | 88 | NGR | 11.18 | Q | ||||||||||
4 | Christania Williams Christania Williams ('94) | 94 | JAM | 11.23 | |||||||||||
5 | Natasha Morrison Natasha Morrison ('92) | 92 | JAM | 11.24 | |||||||||||
6 | Sally Pearson Sally Pearson ('86) | 86 | AUS | 11.38 | SB | ||||||||||
7 | Bianca Williams Bianca Williams ('93) | 93 | GBR | 11.61 | |||||||||||
8 | Rosângela Santos Rosângela Santos ('90) | 90 | BRA | 11.92 | |||||||||||
Indledende 2 Vind: +1.0 | Vind: +1.0 | ||||||||||||||
1 | Marie Josée Ta Lou Marie Josée Ta Lou ('88) | 88 | CIV | 10.94 | Q | ||||||||||
2 | Jura Levy Jura Levy ('90) | 90 | JAM | 11.15 | Q | ||||||||||
3 | Morolake Akinosun Morolake Akinosun ('94) | 94 | USA | 11.17 | Q | ||||||||||
4 | Dafne Schippers Dafne Schippers ('92) | 92 | NED | 11.19 | q | ||||||||||
5 | Shaunae Miller-Uibo Shaunae Miller-Uibo ('94) | 94 | BAH | 11.19 | q | =PB | |||||||||
6 | Asha Philip Asha Philip ('90) | 90 | GBR | 11.20 | |||||||||||
7 | Schillonie Calvert-Powell Schillonie Calvert-Powell ('88) | 88 | JAM | 11.23 | |||||||||||
8 | Desiree Henry Desiree Henry ('95) | 95 | GBR | 11.23 | |||||||||||
9 | Kaylin Whitney Kaylin Whitney ('98) | 98 | USA | 11.68 | |||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Salwa Eid Naser Salwa Eid Naser ('98) | 98 | BRN | 50.59 | |||||||||||
2 | Allyson Felix Allyson Felix ('85) | 85 | USA | 50.63 | |||||||||||
3 | Courtney Okolo Courtney Okolo ('94) | 94 | USA | 50.66 | |||||||||||
4 | Phyllis Francis Phyllis Francis ('92) | 92 | USA | 51.18 | |||||||||||
5 | Novlene Williams-Mills Novlene Williams-Mills ('82) | 82 | JAM | 51.62 | |||||||||||
6 | Shericka Jackson Shericka Jackson ('94) | 94 | JAM | 52.08 | |||||||||||
7 | Chrisann Gordon Chrisann Gordon ('94) | 94 | JAM | 52.08 | |||||||||||
8 | Zoey Clark Zoey Clark ('94) | 94 | GBR | 52.87 | |||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Habitam Alemu Habitam Alemu ('97) | 97 | ETH | 1:59.60 | |||||||||||
2 | Lynsey Sharp Lynsey Sharp ('90) | 90 | GBR | 1:59.97 | |||||||||||
3 | Charlene Lipsey Charlene Lipsey ('91) | 91 | USA | 2:00.97 | |||||||||||
4 | Selina Büchel Selina Büchel ('91) | 91 | SUI | 2:01.32 | |||||||||||
5 | Hedda Hynne Hedda Hynne ('90) | 90 | NOR | 2:01.72 | |||||||||||
6 | Renée Eykens Renée Eykens ('96) | 96 | BEL | 2:02.23 | SB | ||||||||||
7 | Alexandra Bell Alexandra Bell ('92) | 92 | GBR | 2:02.30 | |||||||||||
8 | Aníta HinriksdóttirAníta Hinriksdóttir ('96) | 96 | ISL | 2:03.24 | |||||||||||
9 | Esther Guerrero Esther Guerrero ('90) | 90 | ESP | 2:03.26 | |||||||||||
Kendra Chambers Kendra Chambers ('90) | 90 | USA | DNF | pace 58.72 400m | |||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Dawit Seyaum Dawit Seyaum ('96) | 96 | ETH | 4:01.36 | |||||||||||
2 | Winny Chebet Winny Chebet ('90) | 90 | KEN | 4:02.24 | |||||||||||
3 | Rababe Arafi Rababe Arafi ('91) | 91 | MAR | 4:02.95 | |||||||||||
4 | Gudaf Tsegay Gudaf Tsegay ('97) | 97 | ETH | 4:03.00 | |||||||||||
5 | Meraf Bahta Meraf Bahta ('89) | 89 | SWE | 4:03.04 | |||||||||||
6 | Angelika Cichocka Angelika Cichocka ('88) | 88 | POL | 4:03.18 | |||||||||||
7 | Jenny Simpson Jenny Simpson ('86) | 86 | USA | 4:03.71 | |||||||||||
8 | Laura Weightman Laura Weightman ('91) | 91 | GBR | 4:05.81 | |||||||||||
9 | Colleen Quigley Colleen Quigley ('92) | 92 | USA | 4:06.07 | |||||||||||
10 | Shelby Houlihan Shelby Houlihan ('93) | 93 | USA | 4:06.22 | SB | ||||||||||
11 | Malika Akkaoui Malika Akkaoui ('87) | 87 | MAR | 4:07.44 | |||||||||||
12 | Sofia Ennaoui Sofia Ennaoui ('95) | 95 | POL | 4:07.85 | |||||||||||
13 | Sarah McDonald Sarah McDonald ('93) | 93 | GBR | 4:08.21 | |||||||||||
14 | Katie Snowden Katie Snowden ('94) | 94 | GBR | 4:09.32 | |||||||||||
15 | Brenda Martinez Brenda Martinez ('87) | 87 | USA | 4:09.39 | |||||||||||
16 | Heidi See Heidi See ('89) | 89 | AUS | 4:10.86 | |||||||||||
Jenny Meadows Jenny Meadows ('81) | 81 | GBR | DNF | pace 62.72 400m 2:09.29 800m | |||||||||||
K 3000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sifan Hassan Sifan Hassan ('93) | 93 | NED | 8:28.90 | NR | PB | |||||||||
2 | Konstanze Klosterhalfen Konstanze Klosterhalfen ('97) | 97 | GER | 8:29.89 | NR NU23R | PB | |||||||||
3 | Margaret Kipkemboi Margaret Kipkemboi ('93) | 93 | KEN | 8:30.11 | PB | ||||||||||
4 | Hellen Obiri Hellen Obiri ('89) | 89 | KEN | 8:30.21 | |||||||||||
5 | Eilish McColgan Eilish McColgan ('90) | 90 | GBR | 8:31.00 | PB | ||||||||||
6 | Lilian Rengeruk Lilian Rengeruk ('97) | 97 | KEN | 8:33.79 | |||||||||||
7 | Susan Krumins Susan Krumins ('86) | 86 | NED | 8:34.41 | PB | ||||||||||
8 | Agnes Tirop Agnes Tirop ('95) | 95 | KEN | 8:35.23 | PB | ||||||||||
9 | Shannon Rowbury Shannon Rowbury ('84) | 84 | USA | 8:35.77 | |||||||||||
10 | Molly Huddle Molly Huddle ('84) | 84 | USA | 8:44.46 | SB | ||||||||||
11 | Emma Coburn Emma Coburn ('90) | 90 | USA | 8:48.60 | PB | ||||||||||
12 | Rosie Clarke Rosie Clarke ('91) | 91 | GBR | 8:51.02 | PB | ||||||||||
13 | Genevieve LaCaze Genevieve LaCaze ('89) | 89 | AUS | 8:53.48 | SB | ||||||||||
14 | Courtney Frerichs Courtney Frerichs ('93) | 93 | USA | 8:53.99 | PB | ||||||||||
Etenesh Diro Etenesh Diro ('91) | 91 | ETH | DNF | ||||||||||||
Emily Tuei Emily Tuei ('86) | 86 | KEN | DNF | pace 2:54.08 1000m | |||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Zuzana Hejnová Zuzana Hejnová ('86) | 86 | CZE | 54.18 | SB | ||||||||||
2 | Dalilah Muhammad Dalilah Muhammad ('90) | 90 | USA | 54.20 | |||||||||||
3 | Janieve Russell Janieve Russell ('93) | 93 | JAM | 54.67 | |||||||||||
4 | Eilidh Doyle Eilidh Doyle ('87) | 87 | GBR | 54.89 | |||||||||||
5 | Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87) | 87 | DEN | 55.28 | |||||||||||
6 | Shamier Little Shamier Little ('95) | 95 | USA | 57.42 | |||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ekateríni Stefanídi Ekateríni Stefanídi ('90) | 90 | GRE | 4.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Holly Bradshaw Holly Bradshaw ('91) | 91 | GBR | 4.61 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Michaela Meijer Michaela Meijer ('93) | 93 | SWE | 4.61 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sandi Morris Sandi Morris ('92) | 92 | USA | 4.61 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Yarisley Silva Yarisley Silva ('87) | 87 | CUB | 4.61 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Katie Nageotte Katie Nageotte ('91) | 91 | USA | 4.51 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Robeilys Peinado Robeilys Peinado ('97) | 97 | VEN | 4.51 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Alysha Newman Alysha Newman ('94) | 94 | CAN | 4.51 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Caterine Ibargüen Caterine Ibargüen ('84) | 84 | COL | 14.51 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Kimberly Williams Kimberly Williams ('88) | 88 | JAM | 14.44 | +0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Olga Rypakova Olga Rypakova ('84) | 84 | KAZ | 14.29 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Hanna Minenko Hanna Minenko ('89) | 89 | ISR | 14.20 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Anna Jagaciak Michalska Anna Jagaciak Michalska ('90) | 90 | POL | 14.02 | +0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Shanieka Ricketts Shanieka Ricketts ('92) | 92 | JAM | 14.00 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Yulimar Rojas Yulimar Rojas ('95) | 95 | VEN | 13.94 | +0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Patrícia Mamona Patrícia Mamona ('88) | 88 | POR | 13.79 | +0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Jeanine Assani Issouf Jeanine Assani Issouf ('92) | 92 | FRA | 13.58 | +0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Laura Samuel Laura Samuel ('91) | 91 | GBR | 13.26 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sandra Perković Sandra Perković ('90) | 90 | CRO | 67.51 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Denia Caballero Denia Caballero ('90) | 90 | CUB | 65.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Yaimé Pérez Yaimé Pérez ('91) | 91 | CUB | 65.11 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Dani Stevens Dani Stevens ('88) | 88 | AUS | 64.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Whitney Ashley Whitney Ashley ('89) | 89 | USA | 62.21 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Mélina Robert-Michon Mélina Robert-Michon ('79) | 79 | FRA | 62.17 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Nadine Müller Nadine Müller ('85) | 85 | GER | 61.47 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Gia Lewis-Smallwood Gia Lewis-Smallwood ('79) | 79 | USA | 56.43 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Jade Lally Jade Lally ('87) | 87 | GBR | 53.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Joanna Fiodorow Joanna Fiodorow ('89) | 89 | POL | 71.14 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sophie Hitchon Sophie Hitchon ('91) | 91 | GBR | 70.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Carolin Paesler Carolin Paesler ('90) | 90 | GER | 65.97 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jake Wightman Jake Wightman ('94) | 94 | GBR | 3:40.80 | |||||||||||
2 | Chris O'Hare Chris O'Hare ('90) | 90 | GBR | 3:40.96 | |||||||||||
3 | Ben Blankenship Ben Blankenship ('88) | 88 | USA | 3:41.23 | |||||||||||
4 | David Torrence David Torrence ('85) | 85 | PER | 3:41.42 | |||||||||||
5 | Evan Jager Evan Jager ('89) | 89 | USA | 3:41.63 | SB | ||||||||||
6 | Mohammed Ahmed Mohammed Ahmed ('91) | 91 | CAN | 3:41.70 | |||||||||||
7 | Jordan Williamsz Jordan Williamsz ('92) | 92 | AUS | 3:42.01 | |||||||||||
8 | Thiago André Thiago André ('95) | 95 | BRA | 3:42.29 | |||||||||||
9 | Jamal Al-Hayrani Jamal Al-Hayrani ('93) | 93 | QAT | 3:43.59 | |||||||||||
10 | Robbie Fitzgibbon Robbie Fitzgibbon ('96) | 96 | GBR | 3:44.05 | |||||||||||
11 | Isaac Kimeli Isaac Kimeli ('94) | 94 | BEL | 3:44.27 | |||||||||||
12 | Ryan Gregson Ryan Gregson ('90) | 90 | AUS | 3:44.30 | |||||||||||
13 | Robby Andrews Robby Andrews ('91) | 91 | USA | 3:45.59 | |||||||||||
Para M 100 m Vind: +0.2 Finale A Finale | Vind: +0.2 | ||||||||||||||
1 | Jonnie Peacock Jonnie Peacock ('93) | 93 | GBR | 11.03 | T44 | ||||||||||
2 | Jarryd Wallace Jarryd Wallace ('90) | 90 | USA | 11.12 | T44 |