M 60 m Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Christian Coleman Christian Coleman ('96) | 96 | USA | 6.37 | 0.151 | ||||||||||||||||||
2 | Su Bingtian Su Bingtian ('89) | 89 | CHN | 6.42 | 0.162 | AR | PB | ||||||||||||||||
3 | Ronnie Baker Ronnie Baker ('93) | 93 | USA | 6.44 | 0.151 | ||||||||||||||||||
4 | Xie Zhenye Xie Zhenye ('93) | 93 | CHN | 6.52 | 0.150 | PB | |||||||||||||||||
5 | Hassan Taftian Hassan Taftian ('93) | 93 | IRI | 6.53 | 0.160 | ||||||||||||||||||
6 | Ján Volko Ján Volko ('96) | 96 | SVK | 6.59 | 0.165 | ||||||||||||||||||
7 | Sean Safo-Antwi Sean Safo-Antwi ('90) | 90 | GHA | 6.60 | 0.137 | ||||||||||||||||||
8 | Emre Zafer Barnes Emre Zafer Barnes ('88) | 88 | TUR | 6.64 | 0.164 | ||||||||||||||||||
Semifinale | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Su Bingtian Su Bingtian ('89) | 89 | CHN | 6.52 | Q 0.156 | ||||||||||||||||||
2 | Sean Safo-Antwi Sean Safo-Antwi ('90) | 90 | GHA | 6.59 | Q 0.143 | SB | |||||||||||||||||
3 | Arthur Gue Cissé Arthur Gue Cissé ('96) | 96 | CIV | 6.59 | 0.167 | ||||||||||||||||||
4 | Everton Clarke Everton Clarke ('92) | 92 | JAM | 6.63 | 0.163 | ||||||||||||||||||
5 | Remigiusz Olszewski Remigiusz Olszewski ('92) | 92 | POL | 6.65 | 0.151 | ||||||||||||||||||
6 | Ángel David Rodríguez Ángel David Rodríguez ('80) | 80 | ESP | 6.67 | 0.139 | ||||||||||||||||||
7 | Marie Jean-Yann De Grace Marie Jean-Yann De Grace ('95) | 95 | MRI | 6.83 | 0.188 | ||||||||||||||||||
Chijindu Ujah Chijindu Ujah ('94) | 94 | GBR | DQ | -0.280 | |||||||||||||||||||
Semi 2 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Christian Coleman Christian Coleman ('96) | 96 | USA | 6.45 | Q 0.152 | ||||||||||||||||||
2 | Xie Zhenye Xie Zhenye ('93) | 93 | CHN | 6.57 | Q 0.190 | ||||||||||||||||||
3 | Emre Zafer Barnes Emre Zafer Barnes ('88) | 88 | TUR | 6.58 | q 0.138 | ||||||||||||||||||
4 | Ben Youssef Meité Ben Youssef Meité ('86) | 86 | CIV | 6.59 | 0.164 | ||||||||||||||||||
5 | Kimmari Roach Kimmari Roach ('90) | 90 | JAM | 6.65 | 0.187 | ||||||||||||||||||
6 | Odain Rose Odain Rose ('92) | 92 | SWE | 6.74 | 0.160 | ||||||||||||||||||
7 | Tosin Ogunode Tosin Ogunode ('94) | 94 | QAT | 6.77 | 0.157 | ||||||||||||||||||
Kim Collins Kim Collins ('76) | 76 | SKN | DNS | ||||||||||||||||||||
Semi 3 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ronnie Baker Ronnie Baker ('93) | 93 | USA | 6.52 | Q 0.175 | ||||||||||||||||||
2 | Hassan Taftian Hassan Taftian ('93) | 93 | IRI | 6.57 | Q 0.179 | ||||||||||||||||||
3 | Ján Volko Ján Volko ('96) | 96 | SVK | 6.58 | q 0.148 | ||||||||||||||||||
4 | Abdullah Abkar Mohammed Abdullah Abkar Mohammed ('97) | 97 | KSA | 6.63 | 0.160 | ||||||||||||||||||
5 | Andrew Robertson Andrew Robertson ('90) | 90 | GBR | 6.63 | 0.134 | ||||||||||||||||||
6 | Warren Fraser Warren Fraser ('91) | 91 | BAH | 6.66 | 0.140 | =SB | |||||||||||||||||
7 | Dominik Záleský Dominik Záleský ('95) | 95 | CZE | 6.67 | 0.141 | ||||||||||||||||||
8 | Michael Pohl Michael Pohl ('89) | 89 | GER | 6.71 | 0.154 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Christian Coleman Christian Coleman ('96) | 96 | USA | 6.71 | Q 0.137 | ||||||||||||||||||
2 | Odain Rose Odain Rose ('92) | 92 | SWE | 6.75 | Q 0.160 | ||||||||||||||||||
3 | Kim Collins Kim Collins ('76) | 76 | SKN | 6.77 | Q 0.219 | ||||||||||||||||||
4 | Jonah Harris Jonah Harris ('99) | 99 | NRU | 7.03 | 0.147 | NR NU20R | PB | ||||||||||||||||
5 | Jacob El Aida Chaffey Jacob El Aida Chaffey ('01) | 01 | MLT | 7.09 | 0.156 | PB | |||||||||||||||||
6 | Zdeněk Stromšík Zdeněk Stromšík ('94) | 94 | CZE | 7.41 | 0.155 | ||||||||||||||||||
Kemar Hyman Kemar Hyman ('89) | 89 | CAY | DQ | -0.330 | |||||||||||||||||||
Indledende 2 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Su Bingtian Su Bingtian ('89) | 89 | CHN | 6.59 | Q 0.163 | ||||||||||||||||||
2 | Warren Fraser Warren Fraser ('91) | 91 | BAH | 6.71 | Q 0.134 | ||||||||||||||||||
3 | Kimmari Roach Kimmari Roach ('90) | 90 | JAM | 6.71 | Q 0.194 | ||||||||||||||||||
4 | Peter Emelieze Peter Emelieze ('88) | 88 | GER | 6.77 | 0.150 | ||||||||||||||||||
5 | Keston Bledman Keston Bledman ('88) | 88 | TTO | 6.79 | 0.161 | ||||||||||||||||||
6 | Juan Rodríguez Juan Rodríguez ('94) | 94 | ESA | 7.03 | 0.191 | PB | |||||||||||||||||
7 | Holder da Silva Holder da Silva ('88) | 88 | GBS | 7.20 | 0.196 | SB | |||||||||||||||||
Indledende 3 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ján Volko Ján Volko ('96) | 96 | SVK | 6.66 | Q 0.147 | ||||||||||||||||||
2 | Hassan Taftian Hassan Taftian ('93) | 93 | IRI | 6.74 | Q 0.219 | ||||||||||||||||||
3 | Dominik Záleský Dominik Záleský ('95) | 95 | CZE | 6.74 | Q 0.139 | ||||||||||||||||||
4 | Emmanuel Callender Emmanuel Callender ('84) | 84 | TTO | 6.80 | 0.179 | SB | |||||||||||||||||
5 | Sydney Siame Sydney Siame ('97) | 97 | ZAM | 6.88 | 0.175 | ||||||||||||||||||
6 | Alvin Marvin Martin Alvin Marvin Martin ('95) | 95 | FSM | 7.34 | 0.173 | PB | |||||||||||||||||
7 | Austin Hamilton Austin Hamilton ('97) | 97 | SWE | 7.35 | 0.231 | ||||||||||||||||||
Indledende 4 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Emre Zafer Barnes Emre Zafer Barnes ('88) | 88 | TUR | 6.58 | Q 0.141 | ||||||||||||||||||
2 | Xie Zhenye Xie Zhenye ('93) | 93 | CHN | 6.62 | Q 0.177 | ||||||||||||||||||
3 | Michael Pohl Michael Pohl ('89) | 89 | GER | 6.73 | Q 0.153 | ||||||||||||||||||
4 | Andrew Robertson Andrew Robertson ('90) | 90 | GBR | 6.74 | q 0.150 | ||||||||||||||||||
5 | Lester Ryan Lester Ryan ('93) | 93 | MNT | 6.90 | 0.153 | PB | |||||||||||||||||
6 | Christopher Boulos Christopher Boulos ('96) | 96 | LBN | 6.99 | 0.166 | ||||||||||||||||||
7 | Francesco Molinari Francesco Molinari ('94) | 94 | SMR | 7.17 | 0.159 | ||||||||||||||||||
8 | Paul Ma'unikeni Paul Ma'unikeni | 00 | SOL | 7.32 | 0.178 | PB | |||||||||||||||||
Indledende 5 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Chijindu Ujah Chijindu Ujah ('94) | 94 | GBR | 6.59 | Q 0.144 | ||||||||||||||||||
2 | Arthur Gue Cissé Arthur Gue Cissé ('96) | 96 | CIV | 6.66 | Q 0.162 | ||||||||||||||||||
3 | Sean Safo-Antwi Sean Safo-Antwi ('90) | 90 | GHA | 6.66 | Q 0.120 | ||||||||||||||||||
4 | Ángel David Rodríguez Ángel David Rodríguez ('80) | 80 | ESP | 6.71 | q 0.150 | ||||||||||||||||||
5 | Ambdoul Karim Riffayn Ambdoul Karim Riffayn ('92) | 92 | COM | 6.88 | 0.152 | ||||||||||||||||||
6 | Shaun Gill Shaun Gill ('93) | 93 | BIZ | 6.96 | 0.147 | PB | |||||||||||||||||
7 | Nick Joseph Nick Joseph ('98) | 98 | LCA | 7.07 | 0.171 | PB | |||||||||||||||||
8 | Karalo Hepoiteloto Maibuca Karalo Hepoiteloto Maibuca ('99) | 99 | TUV | 7.47 | 0.131 | PB | |||||||||||||||||
Indledende 6 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ben Youssef Meité Ben Youssef Meité ('86) | 86 | CIV | 6.63 | Q 0.180 | ||||||||||||||||||
2 | Remigiusz Olszewski Remigiusz Olszewski ('92) | 92 | POL | 6.65 | Q 0.148 | ||||||||||||||||||
3 | Everton Clarke Everton Clarke ('92) | 92 | JAM | 6.70 | Q 0.183 | ||||||||||||||||||
4 | Tosin Ogunode Tosin Ogunode ('94) | 94 | QAT | 6.72 | q 0.155 | ||||||||||||||||||
5 | Dyland Sicobo Dyland Sicobo ('97) | 97 | SEY | 6.82 | 0.157 | NR | PB | ||||||||||||||||
6 | Nazmie Lee Marai Nazmie Lee Marai ('92) | 92 | PNG | 7.01 | 0.157 | PB | |||||||||||||||||
7 | Umar Hameed Umar Hameed ('89) | 89 | PAK | 7.06 | 0.134 | ||||||||||||||||||
8 | Adel Sesay Adel Sesay ('90) | 90 | SLE | 7.08 | 0.185 | ||||||||||||||||||
Indledende 7 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ronnie Baker Ronnie Baker ('93) | 93 | USA | 6.57 | Q 0.183 | ||||||||||||||||||
2 | Abdullah Abkar Mohammed Abdullah Abkar Mohammed ('97) | 97 | KSA | 6.62 | Q 0.151 | ||||||||||||||||||
3 | Marie Jean-Yann De Grace Marie Jean-Yann De Grace ('95) | 95 | MRI | 6.78 | Q 0.175 | ||||||||||||||||||
4 | Eric Cray Eric Cray ('88) | 88 | PHI | 6.81 | 0.129 | ||||||||||||||||||
5 | Sibusiso Matsenjwa Sibusiso Matsenjwa ('88) | 88 | SWZ | 6.82 | 0.177 | NR | PB | ||||||||||||||||
Andrew Fisher Andrew Fisher ('91) | 91 | BRN | DNS | ||||||||||||||||||||
Abdur Rouf Abdur Rouf ('91) | 91 | BAN | DNS | ||||||||||||||||||||
M 400 m Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Pavel Maslák Pavel Maslák ('91) | 91 | CZE | 45.47 | 0.171 | SB | |||||||||||||||||
2 | Michael Cherry Michael Cherry ('95) | 95 | USA | 45.84 | 0.173 | ||||||||||||||||||
3 | Deon Lendore Deon Lendore ('92) | 92 | TTO | 46.37 | 0.237 | ||||||||||||||||||
4 | Aldrich Bailey Aldrich Bailey ('94) | 94 | USA | 46.44 | 0.198 | ||||||||||||||||||
Óscar Husillos Óscar Husillos ('93) | 93 | ESP | DQ | 0.164 | |||||||||||||||||||
Luguelín Santos Luguelín Santos ('92) | 92 | DOM | DQ | 0.217 | |||||||||||||||||||
Semifinale | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Luguelín Santos Luguelín Santos ('92) | 92 | DOM | 46.31 | Q 0.191 | SB | |||||||||||||||||
2 | Aldrich Bailey Aldrich Bailey ('94) | 94 | USA | 46.33 | Q 0.217 | ||||||||||||||||||
3 | Jakub Krzewina Jakub Krzewina ('89) | 89 | POL | 46.69 | 0.187 | ||||||||||||||||||
3 | Jakub Krzewina Jakub Krzewina ('89) | 89 | POL | 46.69 | 0.187 | ||||||||||||||||||
4 | Javon Francis Javon Francis ('94) | 94 | JAM | 46.73 | 0.179 | ||||||||||||||||||
5 | Patrik Šorm Patrik Šorm ('93) | 93 | CZE | 47.04 | 0.214 | ||||||||||||||||||
6 | Lucas Bua Lucas Bua ('94) | 94 | ESP | 47.14 | 0.158 | ||||||||||||||||||
Semi 2 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Óscar Husillos Óscar Husillos ('93) | 93 | ESP | 45.69 | Q 0.178 | NR | PB | ||||||||||||||||
2 | Michael Cherry Michael Cherry ('95) | 95 | USA | 45.73 | Q 0.177 | ||||||||||||||||||
3 | Rafał Omelko Rafał Omelko ('89) | 89 | POL | 46.39 | 0.224 | ||||||||||||||||||
4 | Juander Santos Juander Santos ('95) | 95 | DOM | 46.83 | 0.191 | ||||||||||||||||||
5 | Asa Guevara Asa Guevara ('95) | 95 | TTO | 46.91 | 0.168 | ||||||||||||||||||
6 | Lee Thompson Lee Thompson ('97) | 97 | GBR | 47.14 | 0.207 | ||||||||||||||||||
Semi 3 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Pavel Maslák Pavel Maslák ('91) | 91 | CZE | 46.32 | Q 0.176 | ||||||||||||||||||
2 | Deon Lendore Deon Lendore ('92) | 92 | TTO | 46.33 | Q 0.246 | ||||||||||||||||||
3 | Luka Janežič Luka Janežič ('95) | 95 | SLO | 46.37 | 0.245 | ||||||||||||||||||
4 | Mikhail Litvin Mikhail Litvin ('96) | 96 | KAZ | 47.94 | 0.233 | ||||||||||||||||||
5 | Chidi Okezie Chidi Okezie ('93) | 93 | NGR | 48.53 | 0.246 | ||||||||||||||||||
Youssef Karam Youssef Karam ('93) | 93 | KUW | DNF | 0.215 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Jakub Krzewina Jakub Krzewina ('89) | 89 | POL | 46.57 | Q 0.220 | ||||||||||||||||||
1 | Jakub Krzewina Jakub Krzewina ('89) | 89 | POL | 46.57 | Q 0.220 | ||||||||||||||||||
2 | Deon Lendore Deon Lendore ('92) | 92 | TTO | 46.68 | Q 0.206 | ||||||||||||||||||
3 | Lucas Bua Lucas Bua ('94) | 94 | ESP | 46.96 | q 0.156 | ||||||||||||||||||
4 | Juander Santos Juander Santos ('95) | 95 | DOM | 47.02 | q 0.169 | ||||||||||||||||||
5 | Anthony Rasmijn Anthony Rasmijn ('91) | 91 | ARU | 49.20 | 0.157 | PB | |||||||||||||||||
Indledende 2 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Luka Janežič Luka Janežič ('95) | 95 | SLO | 46.45 | Q 0.252 | ||||||||||||||||||
2 | Javon Francis Javon Francis ('94) | 94 | JAM | 46.87 | Q 0.253 | ||||||||||||||||||
3 | Chidi Okezie Chidi Okezie ('93) | 93 | NGR | 46.91 | q 0.255 | ||||||||||||||||||
4 | Asa Guevara Asa Guevara ('95) | 95 | TTO | 46.92 | q 0.162 | ||||||||||||||||||
5 | Kelvin Delvin Ramírez Kelvin Delvin Ramírez ('97) | 97 | NCA | 49.88 | 0.237 | PB | |||||||||||||||||
6 | Dicki-Terry Mael Dicki-Terry Mael ('98) | 98 | VAN | 49.92 | 0.198 | PB | |||||||||||||||||
Indledende 3 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
Steven Gayle Steven Gayle ('94) | 94 | JAM | DQ | 0.212 | |||||||||||||||||||
Abdalelah Haroun Abdalelah Haroun ('97) | 97 | QAT | DQ | ||||||||||||||||||||
Austris Karpinskis Austris Karpinskis ('98) | 98 | LAT | DQ | 0.186 | |||||||||||||||||||
Alonzo Russell Alonzo Russell ('92) | 92 | BAH | DQ | 0.205 | |||||||||||||||||||
Bralon Taplin Bralon Taplin ('92) | 92 | GRN | DQ | 0.216 | |||||||||||||||||||
Indledende 4 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Michael Cherry Michael Cherry ('95) | 95 | USA | 46.99 | Q 0.173 | ||||||||||||||||||
2 | Rafał Omelko Rafał Omelko ('89) | 89 | POL | 47.13 | Q 0.253 | ||||||||||||||||||
3 | Mikhail Litvin Mikhail Litvin ('96) | 96 | KAZ | 47.16 | q 0.187 | ||||||||||||||||||
4 | Vitaliy Butrym Vitaliy Butrym ('91) | 91 | UKR | 47.45 | 0.230 | ||||||||||||||||||
5 | Mohamed Naail Mohamed Naail | 00 | MDV | 49.98 | 0.167 | NR | PB | ||||||||||||||||
Indledende 5 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Aldrich Bailey Aldrich Bailey ('94) | 94 | USA | 46.77 | Q 0.214 | ||||||||||||||||||
2 | Lee Thompson Lee Thompson ('97) | 97 | GBR | 46.81 | Q 0.225 | ||||||||||||||||||
3 | Patrik Šorm Patrik Šorm ('93) | 93 | CZE | 46.99 | q 0.198 | ||||||||||||||||||
Nery Brenes Nery Brenes ('85) | 85 | CRC | DQ | 0.176 | |||||||||||||||||||
Mazen Al-Yassin Mazen Al-Yassin ('96) | 96 | KSA | DNS | ||||||||||||||||||||
Indledende 6 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Óscar Husillos Óscar Husillos ('93) | 93 | ESP | 46.51 | Q 0.186 | ||||||||||||||||||
2 | Pavel Maslák Pavel Maslák ('91) | 91 | CZE | 46.80 | Q 0.219 | ||||||||||||||||||
3 | Luguelín Santos Luguelín Santos ('92) | 92 | DOM | 46.83 | q 0.177 | ||||||||||||||||||
4 | Youssef Karam Youssef Karam ('93) | 93 | KUW | 46.86 | q 0.205 | ||||||||||||||||||
5 | Davron Atabayev Davron Atabayev ('93) | 93 | TJK | 49.20 | 0.195 | SB | |||||||||||||||||
6 | Narek Ghukasyan Narek Ghukasyan ('92) | 92 | ARM | 51.02 | 0.203 | SB | |||||||||||||||||
M 800 m Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Adam Kszczot Adam Kszczot ('89) | 89 | POL | 1:47.47 | |||||||||||||||||||
2 | Drew Windle Drew Windle ('92) | 92 | USA | 1:47.99 | |||||||||||||||||||
3 | Saul Ordóñez Saul Ordóñez ('94) | 94 | ESP | 1:48.01 | |||||||||||||||||||
4 | Elliot Giles Elliot Giles ('94) | 94 | GBR | 1:48.22 | |||||||||||||||||||
5 | Álvaro de Arriba Álvaro de Arriba ('94) | 94 | ESP | 1:48.51 | |||||||||||||||||||
6 | Mostafa Smaili Mostafa Smaili ('97) | 97 | MAR | 1:48.75 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Álvaro de Arriba Álvaro de Arriba ('94) | 94 | ESP | 1:45.44 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Elliot Giles Elliot Giles ('94) | 94 | GBR | 1:45.46 | Q | PB | |||||||||||||||||
3 | Drew Windle Drew Windle ('92) | 92 | USA | 1:45.52 | q | PB | |||||||||||||||||
4 | Andreas Kramer Andreas Kramer ('97) | 97 | SWE | 1:47.21 | |||||||||||||||||||
5 | Mohamed Ahmed Hamada Mohamed Ahmed Hamada ('92) | 92 | EGY | 1:47.65 | PB | ||||||||||||||||||
Indledende 2 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Adam Kszczot Adam Kszczot ('89) | 89 | POL | 1:47.02 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Mostafa Smaili Mostafa Smaili ('97) | 97 | MAR | 1:47.08 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Saul Ordóñez Saul Ordóñez ('94) | 94 | ESP | 1:47.11 | q | ||||||||||||||||||
4 | Antoine Gakeme Antoine Gakeme ('91) | 91 | BDI | 1:49.66 | SB | ||||||||||||||||||
Donavan Brazier Donavan Brazier ('97) | 97 | USA | DQ | ||||||||||||||||||||
M 1500 m Inde 4.3. Finale A Finale | Inde 4.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Samuel Tefera Samuel Tefera ('99) | 99 | ETH | 3:58.19 | |||||||||||||||||||
2 | Marcin Lewandowski Marcin Lewandowski ('87) | 87 | POL | 3:58.39 | |||||||||||||||||||
3 | Abdelaati Iguider Abdelaati Iguider ('87) | 87 | MAR | 3:58.43 | |||||||||||||||||||
4 | Aman Wote Aman Wote ('84) | 84 | ETH | 3:58.64 | |||||||||||||||||||
5 | Ben Blankenship Ben Blankenship ('88) | 88 | USA | 3:58.89 | |||||||||||||||||||
6 | Jake Wightman Jake Wightman ('94) | 94 | GBR | 3:58.91 | |||||||||||||||||||
7 | Craig Engels Craig Engels ('94) | 94 | USA | 3:58.92 | |||||||||||||||||||
8 | Chris O'Hare Chris O'Hare ('90) | 90 | GBR | 4:00.65 | |||||||||||||||||||
9 | Vincent Kibet Vincent Kibet ('91) | 91 | KEN | 4:02.32 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Abdelaati Iguider Abdelaati Iguider ('87) | 87 | MAR | 3:40.13 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Aman Wote Aman Wote ('84) | 84 | ETH | 3:40.20 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Ben Blankenship Ben Blankenship ('88) | 88 | USA | 3:40.23 | q | ||||||||||||||||||
4 | Marcin Lewandowski Marcin Lewandowski ('87) | 87 | POL | 3:40.78 | q | ||||||||||||||||||
5 | Chris O'Hare Chris O'Hare ('90) | 90 | GBR | 3:42.46 | q | ||||||||||||||||||
6 | Dario Ivanovski Dario Ivanovski ('97) | 97 | MKD | 3:51.83 | PB | ||||||||||||||||||
7 | Dey Tuach Dey Dey Tuach Dey ('89) | 89 | SSD | 3:56.10 | PB | ||||||||||||||||||
Mohamed Ismail Mohamed Mohamed Ismail Mohamed ('92) | 92 | SOM | DNF | ||||||||||||||||||||
Indledende 2 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Samuel Tefera Samuel Tefera ('99) | 99 | ETH | 3:44.00 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Vincent Kibet Vincent Kibet ('91) | 91 | KEN | 3:44.26 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Ryan Gregson Ryan Gregson ('90) | 90 | AUS | 3:44.44 | |||||||||||||||||||
4 | Marc Alcalá Marc Alcalá ('94) | 94 | ESP | 3:45.49 | |||||||||||||||||||
5 | Jakub Holuša Jakub Holuša ('88) | 88 | CZE | 3:45.84 | |||||||||||||||||||
6 | Kalle Berglund Kalle Berglund ('96) | 96 | SWE | 3:46.61 | |||||||||||||||||||
7 | Musa Hajdari Musa Hajdari ('87) | 87 | KOS | 3:47.68 | NR | PB | |||||||||||||||||
8 | Harvey Dixon Harvey Dixon ('93) | 93 | GIB | 3:49.89 | NR | PB | |||||||||||||||||
Indledende 3 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Jake Wightman Jake Wightman ('94) | 94 | GBR | 3:47.23 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Craig Engels Craig Engels ('94) | 94 | USA | 3:47.55 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Brahim Kaazouzi Brahim Kaazouzi ('90) | 90 | MAR | 3:47.65 | |||||||||||||||||||
4 | Mikhail Soloshenko Mikhail Soloshenko | 00 | KGZ | 4:05.52 | PB | ||||||||||||||||||
Benjamin Enzema Benjamin Enzema ('89) | 89 | GEQ | DQ | ||||||||||||||||||||
Oddom Sat Oddom Sat | 00 | CAM | DQ | ||||||||||||||||||||
Sadik Mikhou Sadik Mikhou ('90) | 90 | BRN | DQIAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||||||||||
Ayanleh Souleiman Ayanleh Souleiman ('92) | 92 | DJI | DNS | ||||||||||||||||||||
M 3000 m Inde 4.3. Finale A Finale | Inde 4.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Yomif Kejelcha Yomif Kejelcha ('97) | 97 | ETH | 8:14.41 | |||||||||||||||||||
2 | Selemon Barega Selemon Barega | 00 | ETH | 8:15.59 | |||||||||||||||||||
3 | Bethwel Birgen Bethwel Birgen ('88) | 88 | KEN | 8:15.70 | |||||||||||||||||||
4 | Hagos Gebrhiwet Hagos Gebrhiwet ('94) | 94 | ETH | 8:15.76 | |||||||||||||||||||
5 | Adel Mechaal Adel Mechaal ('90) | 90 | ESP | 8:16.13 | |||||||||||||||||||
6 | Youness Essalhi Youness Essalhi ('93) | 93 | MAR | 8:16.63 | |||||||||||||||||||
7 | Davis Kiplangat Davis Kiplangat ('98) | 98 | KEN | 8:18.03 | |||||||||||||||||||
8 | Clemens Bleistein Clemens Bleistein ('90) | 90 | GER | 8:18.24 | |||||||||||||||||||
9 | Julian Oakley Julian Oakley ('93) | 93 | NZL | 8:18.60 | |||||||||||||||||||
10 | Birhanu Balew Birhanu Balew ('96) | 96 | BRN | 8:18.89 | |||||||||||||||||||
11 | Yassin Bouih Yassin Bouih ('96) | 96 | ITA | 8:20.84 | |||||||||||||||||||
Shadrack Kipchirchir Shadrack Kipchirchir ('89) | 89 | USA | DQ | ||||||||||||||||||||
Indledende heats | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Yomif Kejelcha Yomif Kejelcha ('97) | 97 | ETH | 7:42.83 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Hagos Gebrhiwet Hagos Gebrhiwet ('94) | 94 | ETH | 7:43.55 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Adel Mechaal Adel Mechaal ('90) | 90 | ESP | 7:43.83 | Q | ||||||||||||||||||
4 | Birhanu Balew Birhanu Balew ('96) | 96 | BRN | 7:44.03 | Q | PB | |||||||||||||||||
5 | Bethwel Birgen Bethwel Birgen ('88) | 88 | KEN | 7:45.06 | q | ||||||||||||||||||
6 | Youness Essalhi Youness Essalhi ('93) | 93 | MAR | 7:45.07 | q | PB | |||||||||||||||||
7 | Clemens Bleistein Clemens Bleistein ('90) | 90 | GER | 7:49.01 | q | PB | |||||||||||||||||
8 | Shadrack Kipchirchir Shadrack Kipchirchir ('89) | 89 | USA | 7:57.08 | q | ||||||||||||||||||
9 | Thierry Ndikumwenayo Thierry Ndikumwenayo ('97) | 97 | BDI | 8:09.11 | |||||||||||||||||||
10 | Hamish Carson Hamish Carson ('88) | 88 | NZL | 8:14.40 | |||||||||||||||||||
Djamal Abdi Dirieh Djamal Abdi Dirieh ('97) | 97 | DJI | DNS | ||||||||||||||||||||
Indledende 2 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Selemon Barega Selemon Barega | 00 | ETH | 7:48.14 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Davis Kiplangat Davis Kiplangat ('98) | 98 | KEN | 7:48.26 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Yassin Bouih Yassin Bouih ('96) | 96 | ITA | 7:50.65 | Q | PB | |||||||||||||||||
4 | Julian Oakley Julian Oakley ('93) | 93 | NZL | 7:55.92 | Q | ||||||||||||||||||
5 | Federico Bruno Federico Bruno ('93) | 93 | ARG | 7:58.98 | SB | ||||||||||||||||||
6 | Jonny Davies Jonny Davies ('94) | 94 | GBR | 8:21.73 | |||||||||||||||||||
Kemoy Campbell Kemoy Campbell ('91) | 91 | JAM | DQ | ||||||||||||||||||||
Paul Chelimo Paul Chelimo ('90) | 90 | USA | DQ | ||||||||||||||||||||
Youssouf Hiss Bachir Youssouf Hiss Bachir ('87) | 87 | DJI | DQ | ||||||||||||||||||||
Richard Ringer Richard Ringer ('89) | 89 | GER | DQ | ||||||||||||||||||||
Albert Rop Albert Rop ('92) | 92 | BRN | DNS | ||||||||||||||||||||
M 60 m hæk Inde 4.3. Finale A Finale | Inde 4.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Andy Pozzi Andy Pozzi ('92) | 92 | GBR | 7.46 | 0.143 | =SB | |||||||||||||||||
2 | Jarret Eaton Jarret Eaton ('89) | 89 | USA | 7.47 | 0.129 | ||||||||||||||||||
3 | Aurel Manga Aurel Manga ('92) | 92 | FRA | 7.54 | 0.169 | ||||||||||||||||||
4 | Aries Merritt Aries Merritt ('85) | 85 | USA | 7.56 | 0.141 | ||||||||||||||||||
5 | Pascal Martinot-Lagarde Pascal Martinot-Lagarde ('91) | 91 | FRA | 7.68 | 0.154 | ||||||||||||||||||
6 | Gabriel Constantino Gabriel Constantino ('95) | 95 | BRA | 7.71 | 0.176 | ||||||||||||||||||
7 | Roger V. Iribarne Roger V. Iribarne ('96) | 96 | CUB | 7.77 | 0.172 | ||||||||||||||||||
Milan Trajkovic Milan Trajkovic ('92) | 92 | CYP | DQ | 0.084 | NR | ||||||||||||||||||
Semifinale | 4.3. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 4.3. | 4.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Aurel Manga Aurel Manga ('92) | 92 | FRA | 7.55 | Q 0.176 | ||||||||||||||||||
2 | Jarret Eaton Jarret Eaton ('89) | 89 | USA | 7.58 | Q 0.142 | ||||||||||||||||||
3 | Balázs Baji Balázs Baji ('89) | 89 | HUN | 7.64 | 0.139 | ||||||||||||||||||
4 | Ahmad Al-Moualed Ahmad Al-Moualed ('88) | 88 | KSA | 7.66 | 0.142 | ||||||||||||||||||
5 | Koen Smet Koen Smet ('92) | 92 | NED | 7.69 | 0.171 | ||||||||||||||||||
6 | David King David King ('94) | 94 | GBR | 7.70 | 0.148 | ||||||||||||||||||
7 | Nicholas Hough Nicholas Hough ('93) | 93 | AUS | 7.79 | 0.175 | ||||||||||||||||||
8 | Eddie Lovett Eddie Lovett ('92) | 92 | ISV | 7.90 | 0.144 | ||||||||||||||||||
Semi 2 4.3. | 4.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Andy Pozzi Andy Pozzi ('92) | 92 | GBR | 7.46 | Q 0.157 | SB | |||||||||||||||||
2 | Roger V. Iribarne Roger V. Iribarne ('96) | 96 | CUB | 7.58 | Q 0.162 | PB | |||||||||||||||||
3 | Aries Merritt Aries Merritt ('85) | 85 | USA | 7.60 | q 0.158 | ||||||||||||||||||
4 | Gabriel Constantino Gabriel Constantino ('95) | 95 | BRA | 7.61 | q 0.208 | ||||||||||||||||||
5 | Yidiel Contreras Yidiel Contreras ('92) | 92 | ESP | 7.68 | 0.154 | =SB | |||||||||||||||||
6 | Konstadínos Douvalídis Konstadínos Douvalídis ('87) | 87 | GRE | 7.68 | 0.144 | ||||||||||||||||||
7 | Abdulaziz Al-Mandeel Abdulaziz Al-Mandeel ('89) | 89 | KUW | 7.69 | 0.124 | SB | |||||||||||||||||
8 | Vitali Parakhonka Vitali Parakhonka ('93) | 93 | BLR | 8.00 | 0.137 | ||||||||||||||||||
Semi 3 4.3. | 4.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Milan Trajkovic Milan Trajkovic ('92) | 92 | CYP | 7.51 | Q 0.140 | NR | PB | ||||||||||||||||
2 | Pascal Martinot-Lagarde Pascal Martinot-Lagarde ('91) | 91 | FRA | 7.52 | Q 0.155 | SB | |||||||||||||||||
3 | Ronald Levy Ronald Levy ('92) | 92 | JAM | 7.62 | 0.179 | ||||||||||||||||||
4 | Petr Svoboda Petr Svoboda ('84) | 84 | CZE | 7.64 | 0.158 | ||||||||||||||||||
5 | Erik Balnuweit Erik Balnuweit ('88) | 88 | GER | 7.70 | 0.133 | ||||||||||||||||||
6 | Johnathan Cabral Johnathan Cabral ('92) | 92 | CAN | 7.71 | 0.149 | ||||||||||||||||||
7 | Xie Wenjun Xie Wenjun ('90) | 90 | CHN | 7.76 | 0.173 | ||||||||||||||||||
8 | Damian Czykier Damian Czykier ('92) | 92 | POL | 7.78 | 0.160 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Milan Trajkovic Milan Trajkovic ('92) | 92 | CYP | 7.56 | Q 0.182 | ||||||||||||||||||
2 | Aurel Manga Aurel Manga ('92) | 92 | FRA | 7.62 | Q 0.162 | ||||||||||||||||||
3 | Koen Smet Koen Smet ('92) | 92 | NED | 7.69 | Q 0.143 | ||||||||||||||||||
4 | David King David King ('94) | 94 | GBR | 7.69 | Q 0.138 | ||||||||||||||||||
5 | Nicholas Hough Nicholas Hough ('93) | 93 | AUS | 7.76 | q 0.249 | PB | |||||||||||||||||
6 | Vladimir Vukicevic Vladimir Vukicevic ('91) | 91 | NOR | 7.81 | 0.132 | ||||||||||||||||||
7 | Dawid Żebrowski Dawid Żebrowski ('97) | 97 | POL | 8.32 | 0.139 | ||||||||||||||||||
Mohamed Saad Nazem Mohamed Saad Nazem ('97) | 97 | IRQ | DNS | ||||||||||||||||||||
Indledende 2 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Jarret Eaton Jarret Eaton ('89) | 89 | USA | 7.56 | Q 0.134 | ||||||||||||||||||
2 | Roger V. Iribarne Roger V. Iribarne ('96) | 96 | CUB | 7.59 | Q 0.171 | =PB | |||||||||||||||||
3 | Balázs Baji Balázs Baji ('89) | 89 | HUN | 7.66 | Q 0.127 | ||||||||||||||||||
4 | Vitali Parakhonka Vitali Parakhonka ('93) | 93 | BLR | 7.71 | Q 0.149 | ||||||||||||||||||
5 | Damian Czykier Damian Czykier ('92) | 92 | POL | 7.75 | q 0.150 | ||||||||||||||||||
6 | Mikel Thomas Mikel Thomas ('87) | 87 | TTO | 7.84 | 0.123 | SB | |||||||||||||||||
7 | Ben Reynolds Ben Reynolds ('90) | 90 | IRL | 7.89 | 0.171 | ||||||||||||||||||
Indledende 3 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ahmad Al-Moualed Ahmad Al-Moualed ('88) | 88 | KSA | 7.63 | Q 0.144 | ||||||||||||||||||
2 | Ronald Levy Ronald Levy ('92) | 92 | JAM | 7.65 | Q 0.176 | ||||||||||||||||||
3 | Yidiel Contreras Yidiel Contreras ('92) | 92 | ESP | 7.68 | Q 0.154 | SB | |||||||||||||||||
4 | Gabriel Constantino Gabriel Constantino ('95) | 95 | BRA | 7.72 | Q 0.205 | ||||||||||||||||||
5 | Paolo Dal Molin Paolo Dal Molin ('87) | 87 | ITA | 7.81 | 0.141 | ||||||||||||||||||
6 | Thingalaya Siddhanth Thingalaya Siddhanth ('91) | 91 | IND | 7.93 | 0.268 | ||||||||||||||||||
7 | Rio Maholtra Rio Maholtra ('93) | 93 | INA | 7.98 | 0.233 | NR | PB | ||||||||||||||||
8 | Javier McFarlane Javier McFarlane ('91) | 91 | PER | 8.00 | 0.141 | PB | |||||||||||||||||
Indledende 4 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Andy Pozzi Andy Pozzi ('92) | 92 | GBR | 7.53 | Q 0.179 | SB | |||||||||||||||||
2 | Aries Merritt Aries Merritt ('85) | 85 | USA | 7.61 | Q 0.164 | ||||||||||||||||||
3 | Konstadínos Douvalídis Konstadínos Douvalídis ('87) | 87 | GRE | 7.66 | Q 0.136 | SB | |||||||||||||||||
4 | Erik Balnuweit Erik Balnuweit ('88) | 88 | GER | 7.67 | Q 0.136 | ||||||||||||||||||
5 | Xie Wenjun Xie Wenjun ('90) | 90 | CHN | 7.71 | q 0.139 | SB | |||||||||||||||||
6 | Abdulaziz Al-Mandeel Abdulaziz Al-Mandeel ('89) | 89 | KUW | 7.77 | q 0.192 | ||||||||||||||||||
7 | Cheung Wang Fung Cheung Wang Fung ('97) | 97 | HKG | 8.06 | 0.158 | ||||||||||||||||||
Indledende 5 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Pascal Martinot-Lagarde Pascal Martinot-Lagarde ('91) | 91 | FRA | 7.62 | Q 0.146 | ||||||||||||||||||
2 | Petr Svoboda Petr Svoboda ('84) | 84 | CZE | 7.68 | Q 0.175 | ||||||||||||||||||
3 | Johnathan Cabral Johnathan Cabral ('92) | 92 | CAN | 7.70 | Q 0.153 | ||||||||||||||||||
4 | Eddie Lovett Eddie Lovett ('92) | 92 | ISV | 7.78 | Q 0.167 | ||||||||||||||||||
5 | Hassane Fofana Hassane Fofana ('92) | 92 | ITA | 7.81 | 0.157 | ||||||||||||||||||
6 | Jason Joseph Jason Joseph ('98) | 98 | SUI | 7.89 | 0.173 | ||||||||||||||||||
7 | Genta Masuno Genta Masuno ('93) | 93 | JPN | 7.97 | 0.223 | SB | |||||||||||||||||
8 | Namatiaki Tevenino Namatiaki Tevenino ('96) | 96 | PYF | 8.98 | 0.195 | SB | |||||||||||||||||
M Højdespring Inde 1.3. Finale A Finale | Inde 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Danil Lysenko Danil Lysenko ('97) | 97 | RUS | 2.36 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Mutaz Essa Barshim Mutaz Essa Barshim ('91) | 91 | QAT | 2.33 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Mateusz Przybylko Mateusz Przybylko ('92) | 92 | GER | 2.29 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Erik Kynard Erik Kynard ('91) | 91 | USA | 2.29 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Sylwester Bednarek Sylwester Bednarek ('89) | 89 | POL | 2.25 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Maksim Nedasekau Maksim Nedasekau ('98) | 98 | BLR | 2.20 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Donald Thomas Donald Thomas ('84) | 84 | BAH | 2.20 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Wang Yu Wang Yu ('91) | 91 | CHN | 2.20 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Robbie Grabarz Robbie Grabarz ('87) | 87 | GBR | 2.20 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Tihomir Ivanov Tihomir Ivanov ('94) | 94 | BUL | 2.20 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Jamal Wilson Jamal Wilson ('88) | 88 | BAH | 2.20 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Stangspring Inde 4.3. Finale A Finale | Inde 4.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Renaud Lavillenie Renaud Lavillenie ('86) | 86 | FRA | 5.90 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Sam Kendricks Sam Kendricks ('92) | 92 | USA | 5.85 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Piotr Lisek Piotr Lisek ('92) | 92 | POL | 5.85 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Kurtis Marschall Kurtis Marschall ('97) | 97 | AUS | 5.80 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Raphael Holzdeppe Raphael Holzdeppe ('89) | 89 | GER | 5.80 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Emmanouíl Karalís Emmanouíl Karalís ('99) | 99 | GRE | 5.80 | NU20R | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Armand Duplantis Armand Duplantis ('99) | 99 | SWE | 5.70 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Konstadínos Filippídis Konstadínos Filippídis ('86) | 86 | GRE | 5.70 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Melker Svärd Jacobsson Melker Svärd Jacobsson ('94) | 94 | SWE | 5.70 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Axel Chapelle Axel Chapelle ('95) | 95 | FRA | 5.60 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Xue Changrui Xue Changrui ('91) | 91 | CHN | 5.60 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Thiago Braz Thiago Braz ('93) | 93 | BRA | 5.60 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Scott Houston Scott Houston ('90) | 90 | USA | 5.60 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Paweł Wojciechowski Paweł Wojciechowski ('89) | 89 | POL | 5.60 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Shawn Barber Shawn Barber ('94) | 94 | CAN | 5.45 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Længdespring Inde 2.3. Finale A Finale | Inde 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Juan Miguel Echevarría Juan Miguel Echevarría ('98) | 98 | CUB | 8.46 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Luvo Manyonga Luvo Manyonga ('91) | 91 | RSA | 8.44 | AR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Luvo Manyonga Luvo Manyonga ('91) | 91 | RSA | 8.44 | AR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Marquis Dendy Marquis Dendy ('92) | 92 | USA | 8.42 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Jarrion Lawson Jarrion Lawson ('94) | 94 | USA | 8.14 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Shi Yuhao Shi Yuhao ('98) | 98 | CHN | 8.12 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Ruswahl Samaai Ruswahl Samaai ('91) | 91 | RSA | 8.05 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Radek Juška Radek Juška ('93) | 93 | CZE | 7.99 | =SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Eusebio Cáceres Eusebio Cáceres ('91) | 91 | ESP | 7.91 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Miltiádis Tentóglou Miltiádis Tentóglou ('98) | 98 | GRE | 7.82 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Huang Changzhou Huang Changzhou ('94) | 94 | CHN | 7.75 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Tyrone Smith Tyrone Smith ('84) | 84 | BER | 7.75 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Emiliano Lasa Emiliano Lasa ('90) | 90 | URU | 7.72 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Maykel D. Massó Maykel D. Massó ('99) | 99 | CUB | 7.71 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Godfrey Mokoena Godfrey Mokoena ('85) | 85 | RSA | 7.53 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Damar Forbes Damar Forbes ('90) | 90 | JAM | 7.21 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Trespring Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Will Claye Will Claye ('91) | 91 | USA | 17.43 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Almir dos Santos Almir dos Santos ('93) | 93 | BRA | 17.41 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Nelson Évora Nelson Évora ('84) | 84 | POR | 17.40 | NR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Alexis Copello Alexis Copello ('85) | 85 | AZE | 17.17 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Chris Carter Chris Carter ('89) | 89 | USA | 17.15 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Hugues Fabrice Zango Hugues Fabrice Zango ('93) | 93 | BUR | 17.11 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Zhu Yaming Zhu Yaming ('94) | 94 | CHN | 16.87 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Dong Bin Dong Bin ('88) | 88 | CHN | 16.84 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Cristian Atanay Nápoles Cristian Atanay Nápoles ('98) | 98 | CUB | 16.70 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Elvijs Misāns Elvijs Misāns ('89) | 89 | LAT | 16.55 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Max Heß Max Heß ('96) | 96 | GER | 16.47 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Momchil Karailiev Momchil Karailiev ('82) | 82 | BUL | 16.14 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Clive Pullen Clive Pullen ('94) | 94 | JAM | 16.13 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Fabrizio Donato Fabrizio Donato ('76) | 76 | ITA | 15.96 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Andy Díaz Hernández Andy Díaz Hernández ('95) | 95 | CUB | 15.37 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Tom Walsh Tom Walsh ('92) | 92 | NZL | 22.31 | AR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | David Storl David Storl ('90) | 90 | GER | 21.44 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Tomáš Staněk Tomáš Staněk ('91) | 91 | CZE | 21.44 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Darlan Romani Darlan Romani ('91) | 91 | BRA | 21.37 | AR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Mesud Pezer Mesud Pezer ('94) | 94 | BIH | 21.15 | NR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Darrell Hill Darrell Hill ('93) | 93 | USA | 21.06 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Ryan Whiting Ryan Whiting ('86) | 86 | USA | 21.03 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Konrad Bukowiecki Konrad Bukowiecki ('97) | 97 | POL | 20.99 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Tim Nedow Tim Nedow ('90) | 90 | CAN | 20.82 | =SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Michał Haratyk Michał Haratyk ('92) | 92 | POL | 20.69 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | O'Dayne Richards O'Dayne Richards ('88) | 88 | JAM | 19.93 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Tsanko Arnaudov Tsanko Arnaudov ('92) | 92 | POR | 19.93 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Maksim Afonin Maksim Afonin ('92) | 92 | RUS | 19.84 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Chukwuebuka Enekwechi Chukwuebuka Enekwechi ('93) | 93 | NGR | 19.78 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Asmir Kolašinac Asmir Kolašinac ('84) | 84 | SRB | 19.34 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Damien Birkinhead Damien Birkinhead ('93) | 93 | AUS | 19.11 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Syvkamp Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Kevin Mayer Kevin Mayer ('92) | 92 | FRA | 6348 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Damian Warner Damian Warner ('89) | 89 | CAN | 6343 | NR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Maicel Uibo Maicel Uibo ('92) | 92 | EST | 6265 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Kai Kazmirek Kai Kazmirek ('91) | 91 | GER | 6238 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Eelco Sintnicolaas Eelco Sintnicolaas ('87) | 87 | NED | 5997 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Zach Ziemek Zach Ziemek ('93) | 93 | USA | 5941 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Ruben Gado Ruben Gado ('93) | 93 | FRA | 5927 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Dominik Distelberger Dominik Distelberger ('90) | 90 | AUT | 5908 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Jan Doležal Jan Doležal ('96) | 96 | CZE | 5775 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Oleksiy Kasyanov Oleksiy Kasyanov ('85) | 85 | UKR | DNF | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kurt Felix Kurt Felix ('88) | 88 | GRN | DNF | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Lindon Victor Lindon Victor ('93) | 93 | GRN | DNF | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M 4 x 400 m stafet Inde 4.3. Finale A Finale | Inde 4.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | POL | 3:01.77 | 0.150 | AR | |||||||||||||||||||
Karol Zalewski, Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk, Jakub Krzewina | |||||||||||||||||||||||
2 | USA | 3:01.97 | 0.138 | ||||||||||||||||||||
Fred Kerley, Michael Cherry, Aldrich Bailey, Vernon Norwood | |||||||||||||||||||||||
3 | BEL | 3:02.51 | 0.159 | NR | |||||||||||||||||||
Dylan Borlée, Jonathan Borlée, Jonathan Sacoor, Kevin Borlée | |||||||||||||||||||||||
4 | TTO | 3:02.52 | 0.211 | NR | |||||||||||||||||||
Deon Lendore, Jereem Richards, Asa Guevara, Lalonde Gordon | |||||||||||||||||||||||
5 | CZE | 3:04.87 | 0.203 | ||||||||||||||||||||
Michal Desenský, Patrik Šorm, Filip Šnejdr, Pavel Maslák | |||||||||||||||||||||||
6 | GBR | 3:05.08 | 0.127 | ||||||||||||||||||||
Owen Smith, Grant Plenderleith, Jamal Rhoden-Stevens, Lee Thompson | |||||||||||||||||||||||
Indledende heats | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | BEL | 3:05.22 | Q 0.187 | ||||||||||||||||||||
Dylan Borlée, Jonathan Borlée, Jonathan Sacoor, Kevin Borlée | |||||||||||||||||||||||
2 | POL | 3:05.24 | Q 0.237 | ||||||||||||||||||||
Karol Zalewski, Patryk Adamczyk, Łukasz Krawczuk, Jakub Krzewina | |||||||||||||||||||||||
3 | TTO | 3:05.96 | q 0.148 | ||||||||||||||||||||
Rennie Quow, Jereem Richards, Machel Cedenio, Lalonde Gordon | |||||||||||||||||||||||
4 | CZE | 3:06.40 | q 0.228 | ||||||||||||||||||||
Michal Desenský, Vít Müller, Filip Šnejdr, Patrik Šorm | |||||||||||||||||||||||
Indledende 2 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | USA | 3:04.00 | Q 0.151 | ||||||||||||||||||||
Fred Kerley, Marqueze Washington, Paul Dedewo, Vernon Norwood | |||||||||||||||||||||||
2 | GBR | 3:05.29 | Q 0.138 | ||||||||||||||||||||
Owen Smith, Sebastian Rodger, Jamal Rhoden-Stevens, Grant Plenderleith | |||||||||||||||||||||||
3 | ESP | 3:07.52 | 0.157 | ||||||||||||||||||||
Lucas Bua, Manuel Guijarro, Aleix Porras, Samuel García | |||||||||||||||||||||||
4 | DOM | 3:10.45 | 0.238 | ||||||||||||||||||||
Juander Santos, Raymond Urbino, Andito Charles, Leonel Bonon | |||||||||||||||||||||||
K 60 m Inde 2.3. Finale A Finale | Inde 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Murielle Ahouré Murielle Ahouré ('87) | 87 | CIV | 6.97 | 0.162 | AR | PB | ||||||||||||||||
2 | Marie Josée Ta Lou Marie Josée Ta Lou ('88) | 88 | CIV | 7.05 | 0.170 | PB | |||||||||||||||||
3 | Mujinga Kambundji Mujinga Kambundji ('92) | 92 | SUI | 7.05 | 0.160 | ||||||||||||||||||
4 | Elaine Thompson Elaine Thompson ('92) | 92 | JAM | 7.08 | 0.174 | ||||||||||||||||||
5 | Dafne Schippers Dafne Schippers ('92) | 92 | NED | 7.10 | 0.170 | ||||||||||||||||||
6 | Michelle-Lee Ahye Michelle-Lee Ahye ('92) | 92 | TTO | 7.13 | 0.138 | SB | |||||||||||||||||
7 | Carolle Zahi Carolle Zahi ('94) | 94 | FRA | 7.19 | 0.157 | ||||||||||||||||||
8 | Remona Burchell Remona Burchell ('91) | 91 | JAM | 7.50 | 0.169 | ||||||||||||||||||
Semifinale | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Murielle Ahouré Murielle Ahouré ('87) | 87 | CIV | 7.01 | Q 0.144 | SB | |||||||||||||||||
2 | Elaine Thompson Elaine Thompson ('92) | 92 | JAM | 7.07 | Q 0.175 | SB | |||||||||||||||||
3 | Dafne Schippers Dafne Schippers ('92) | 92 | NED | 7.09 | q 0.148 | =SB | |||||||||||||||||
4 | Javianne Oliver Javianne Oliver ('94) | 94 | USA | 7.10 | 0.149 | ||||||||||||||||||
5 | Asha Philip Asha Philip ('90) | 90 | GBR | 7.13 | 0.135 | ||||||||||||||||||
6 | Kelly-Ann Baptiste Kelly-Ann Baptiste ('86) | 86 | TTO | 7.21 | 0.118 | SB | |||||||||||||||||
7 | Liang Xiaojing Liang Xiaojing ('97) | 97 | CHN | 7.30 | 0.140 | ||||||||||||||||||
8 | Ajla Del Ponte Ajla Del Ponte ('96) | 96 | SUI | 7.40 | 0.171 | ||||||||||||||||||
Semi 2 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Marie Josée Ta Lou Marie Josée Ta Lou ('88) | 88 | CIV | 7.08 | Q 0.171 | ||||||||||||||||||
2 | Michelle-Lee Ahye Michelle-Lee Ahye ('92) | 92 | TTO | 7.15 | Q 0.150 | SB | |||||||||||||||||
2 | Remona Burchell Remona Burchell ('91) | 91 | JAM | 7.15 | Q 0.162 | ||||||||||||||||||
4 | Tatjana Pinto Tatjana Pinto ('92) | 92 | GER | 7.18 | 0.144 | ||||||||||||||||||
5 | Ewa Swoboda Ewa Swoboda ('97) | 97 | POL | 7.25 | 0.181 | ||||||||||||||||||
6 | Crystal Emmanuel Crystal Emmanuel ('91) | 91 | CAN | 7.27 | 0.168 | ||||||||||||||||||
7 | Destiny Carter Destiny Carter ('92) | 92 | USA | 7.28 | 0.148 | ||||||||||||||||||
8 | Klára Seidlová Klára Seidlová ('94) | 94 | CZE | 7.35 | 0.242 | ||||||||||||||||||
Semi 3 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Mujinga Kambundji Mujinga Kambundji ('92) | 92 | SUI | 7.10 | Q 0.141 | ||||||||||||||||||
2 | Carolle Zahi Carolle Zahi ('94) | 94 | FRA | 7.17 | Q 0.157 | ||||||||||||||||||
3 | Carina Horn Carina Horn ('89) | 89 | RSA | 7.18 | 0.158 | ||||||||||||||||||
4 | Ezinne Okparaebo Ezinne Okparaebo ('88) | 88 | NOR | 7.19 | 0.149 | ||||||||||||||||||
5 | Anna Kiełbasińska Anna Kiełbasińska ('90) | 90 | POL | 7.23 | 0.140 | =PB | |||||||||||||||||
6 | Bianca Williams Bianca Williams ('93) | 93 | GBR | 7.26 | 0.223 | =PB | |||||||||||||||||
7 | Anna Bongiorni Anna Bongiorni ('93) | 93 | ITA | 7.30 | 0.146 | ||||||||||||||||||
Gayon Evans Gayon Evans ('90) | 90 | JAM | DNS | ||||||||||||||||||||
Indledende heats | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ezinne Okparaebo Ezinne Okparaebo ('88) | 88 | NOR | 7.22 | Q 0.156 | ||||||||||||||||||
2 | Michelle-Lee Ahye Michelle-Lee Ahye ('92) | 92 | TTO | 7.23 | Q 0.168 | ||||||||||||||||||
3 | Javianne Oliver Javianne Oliver ('94) | 94 | USA | 7.29 | Q 0.288 | ||||||||||||||||||
4 | Bianca Williams Bianca Williams ('93) | 93 | GBR | 7.31 | q 0.180 | ||||||||||||||||||
5 | Wei Yongli Wei Yongli ('91) | 91 | CHN | 7.35 | 0.169 | ||||||||||||||||||
6 | Krystsina Tsimanouskaya Krystsina Tsimanouskaya ('96) | 96 | BLR | 7.37 | 0.155 | ||||||||||||||||||
7 | Ciara Neville Ciara Neville ('99) | 99 | IRL | 7.47 | 0.140 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Marie Josée Ta Lou Marie Josée Ta Lou ('88) | 88 | CIV | 7.17 | Q 0.190 | ||||||||||||||||||
2 | Elaine Thompson Elaine Thompson ('92) | 92 | JAM | 7.20 | Q 0.169 | ||||||||||||||||||
3 | Anna Kiełbasińska Anna Kiełbasińska ('90) | 90 | POL | 7.23 | Q 0.150 | =PB | |||||||||||||||||
4 | Rosângela Santos Rosângela Santos ('90) | 90 | BRA | 7.32 | 0.166 | ||||||||||||||||||
5 | Amy Foster Amy Foster ('88) | 88 | IRL | 7.35 | 0.149 | ||||||||||||||||||
6 | Isidora Jiménez Isidora Jiménez ('93) | 93 | CHI | 7.38 | 0.167 | ||||||||||||||||||
7 | Jolene Jacobs Jolene Jacobs ('92) | 92 | NAM | 7.67 | 0.133 | ||||||||||||||||||
8 | Mazoon Al-Alawi Mazoon Al-Alawi ('97) | 97 | OMA | 7.78 | 0.206 | NR | PB | ||||||||||||||||
Indledende 3 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Dafne Schippers Dafne Schippers ('92) | 92 | NED | 7.19 | Q 0.160 | ||||||||||||||||||
2 | Carina Horn Carina Horn ('89) | 89 | RSA | 7.23 | Q 0.164 | ||||||||||||||||||
3 | Liang Xiaojing Liang Xiaojing ('97) | 97 | CHN | 7.24 | Q 0.167 | ||||||||||||||||||
4 | Crystal Emmanuel Crystal Emmanuel ('91) | 91 | CAN | 7.26 | q 0.162 | SB | |||||||||||||||||
5 | Klára Seidlová Klára Seidlová ('94) | 94 | CZE | 7.30 | q 0.146 | ||||||||||||||||||
6 | Lorène Dorcas Bazolo Lorène Dorcas Bazolo ('83) | 83 | POR | 7.39 | 0.188 | ||||||||||||||||||
7 | Loi Im Lan Loi Im Lan ('98) | 98 | MAC | 7.69 | 0.174 | NR | PB | ||||||||||||||||
8 | Cristina Llovera Cristina Llovera ('96) | 96 | AND | 7.84 | 0.215 | ||||||||||||||||||
Indledende 4 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Carolle Zahi Carolle Zahi ('94) | 94 | FRA | 7.11 | Q 0.154 | PB | |||||||||||||||||
2 | Mujinga Kambundji Mujinga Kambundji ('92) | 92 | SUI | 7.15 | Q 0.176 | ||||||||||||||||||
3 | Gayon Evans Gayon Evans ('90) | 90 | JAM | 7.33 | Q 0.160 | ||||||||||||||||||
4 | Jamile Samuel Jamile Samuel ('92) | 92 | NED | 7.34 | 0.152 | ||||||||||||||||||
5 | Hrystyna Stuy Hrystyna Stuy ('88) | 88 | UKR | 7.34 | 0.162 | ||||||||||||||||||
6 | Tahesia Harrigan Tahesia Harrigan ('82) | 82 | IVB | 7.50 | 0.175 | ||||||||||||||||||
7 | Yasmin Kwadwo Yasmin Kwadwo ('90) | 90 | GER | 7.68 | 0.180 | ||||||||||||||||||
8 | Kendi Marisela Rosales Madrid Kendi Marisela Rosales Madrid ('90) | 90 | HON | 8.18 | 0.283 | PB | |||||||||||||||||
Indledende 5 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Murielle Ahouré Murielle Ahouré ('87) | 87 | CIV | 7.12 | Q 0.161 | ||||||||||||||||||
2 | Asha Philip Asha Philip ('90) | 90 | GBR | 7.18 | Q 0.133 | ||||||||||||||||||
3 | Destiny Carter Destiny Carter ('92) | 92 | USA | 7.24 | Q 0.152 | ||||||||||||||||||
4 | Ajla Del Ponte Ajla Del Ponte ('96) | 96 | SUI | 7.31 | q 0.126 | ||||||||||||||||||
5 | Vitoria Cristina Rosa Vitoria Cristina Rosa ('96) | 96 | BRA | 7.39 | 0.176 | ||||||||||||||||||
6 | Rafailía Spanoudáki-Hatziríga Rafailía Spanoudáki-Hatziríga ('94) | 94 | GRE | 7.40 | 0.184 | ||||||||||||||||||
7 | Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93) | 93 | DEN | 7.43 | 0.193 | PB | |||||||||||||||||
8 | Patricia Taea Patricia Taea ('93) | 93 | COK | 7.90 | 0.156 | PB | |||||||||||||||||
Indledende 6 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Tatjana Pinto Tatjana Pinto ('92) | 92 | GER | 7.18 | Q 0.177 | ||||||||||||||||||
2 | Remona Burchell Remona Burchell ('91) | 91 | JAM | 7.19 | Q 0.181 | ||||||||||||||||||
3 | Ewa Swoboda Ewa Swoboda ('97) | 97 | POL | 7.24 | Q 0.169 | ||||||||||||||||||
4 | Anna Bongiorni Anna Bongiorni ('93) | 93 | ITA | 7.24 | q 0.132 | PB | |||||||||||||||||
5 | Kelly-Ann Baptiste Kelly-Ann Baptiste ('86) | 86 | TTO | 7.25 | q 0.148 | =SB | |||||||||||||||||
6 | Andrea Purica Andrea Purica ('95) | 95 | VEN | 7.36 | 0.157 | ||||||||||||||||||
7 | Flings Owusu-Agyapong Flings Owusu-Agyapong ('88) | 88 | GHA | 7.49 | 0.136 | ||||||||||||||||||
8 | Zarinae Sapong Zarinae Sapong ('98) | 98 | NMI | 8.54 | 0.218 | PB | |||||||||||||||||
K 400 m Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Courtney Okolo Courtney Okolo ('94) | 94 | USA | 50.55 | 0.259 | PB | |||||||||||||||||
2 | Shakima Wimbley Shakima Wimbley ('95) | 95 | USA | 51.47 | 0.193 | ||||||||||||||||||
3 | Eilidh Doyle Eilidh Doyle ('87) | 87 | GBR | 51.60 | 0.160 | SB | |||||||||||||||||
4 | Justyna Święty-Ersetic Justyna Święty-Ersetic ('92) | 92 | POL | 51.85 | 0.223 | ||||||||||||||||||
5 | Tovea Jenkins Tovea Jenkins ('92) | 92 | JAM | 52.12 | 0.225 | =PB | |||||||||||||||||
6 | Zoey Clark Zoey Clark ('94) | 94 | GBR | 52.16 | 0.171 | ||||||||||||||||||
Semifinale | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Shakima Wimbley Shakima Wimbley ('95) | 95 | USA | 51.34 | Q 0.238 | ||||||||||||||||||
2 | Eilidh Doyle Eilidh Doyle ('87) | 87 | GBR | 52.15 | Q 0.158 | ||||||||||||||||||
3 | Agnė Šerkšnienė Agnė Šerkšnienė ('88) | 88 | LTU | 52.62 | 0.222 | NR | PB | ||||||||||||||||
4 | Anna Ryzhykova Anna Ryzhykova ('89) | 89 | UKR | 52.74 | 0.189 | PB | |||||||||||||||||
5 | Alexandra Bezeková Alexandra Bezeková ('92) | 92 | SVK | 53.05 | 0.233 | ||||||||||||||||||
Léa Sprunger Léa Sprunger ('90) | 90 | SUI | DQ | 0.207 | |||||||||||||||||||
Semi 2 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Justyna Święty-Ersetic Justyna Święty-Ersetic ('92) | 92 | POL | 52.63 | Q 0.243 | ||||||||||||||||||
2 | Zoey Clark Zoey Clark ('94) | 94 | GBR | 52.63 | Q 0.212 | ||||||||||||||||||
3 | Madiea Ghafoor Madiea Ghafoor ('92) | 92 | NED | 53.14 | 0.208 | ||||||||||||||||||
4 | Raphaela Boaheng Lukudo Raphaela Boaheng Lukudo ('94) | 94 | ITA | 53.18 | 0.184 | ||||||||||||||||||
5 | Nadine Gonska Nadine Gonska ('90) | 90 | GER | 53.45 | 0.206 | ||||||||||||||||||
Stephenie Ann McPherson Stephenie Ann McPherson ('88) | 88 | JAM | DQ | 0.167 | |||||||||||||||||||
Semi 3 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Courtney Okolo Courtney Okolo ('94) | 94 | USA | 51.79 | Q 0.288 | ||||||||||||||||||
2 | Tovea Jenkins Tovea Jenkins ('92) | 92 | JAM | 52.42 | Q 0.225 | ||||||||||||||||||
3 | Phil Healy Phil Healy ('94) | 94 | IRL | 53.26 | 0.195 | ||||||||||||||||||
4 | Lada Vondrová Lada Vondrová ('99) | 99 | CZE | 53.32 | 0.235 | ||||||||||||||||||
5 | Iveta Putalová Iveta Putalová ('88) | 88 | SVK | 53.46 | 0.264 | ||||||||||||||||||
María Belibasáki María Belibasáki ('91) | 91 | GRE | DQ | 0.232 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Courtney Okolo Courtney Okolo ('94) | 94 | USA | 51.54 | Q 0.303 | ||||||||||||||||||
2 | María Belibasáki María Belibasáki ('91) | 91 | GRE | 52.27 | Q 0.230 | PB | |||||||||||||||||
3 | Anna Ryzhykova Anna Ryzhykova ('89) | 89 | UKR | 52.96 | q 0.174 | PB | |||||||||||||||||
4 | Lada Vondrová Lada Vondrová ('99) | 99 | CZE | 53.05 | q 0.222 | ||||||||||||||||||
5 | Elina Mikhina Elina Mikhina ('94) | 94 | KAZ | 53.90 | 0.249 | ||||||||||||||||||
Indledende 2 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Léa Sprunger Léa Sprunger ('90) | 90 | SUI | 52.46 | Q 0.157 | ||||||||||||||||||
2 | Madiea Ghafoor Madiea Ghafoor ('92) | 92 | NED | 52.54 | Q 0.236 | ||||||||||||||||||
3 | Nadine Gonska Nadine Gonska ('90) | 90 | GER | 52.77 | q 0.198 | PB | |||||||||||||||||
4 | Travia Jones Travia Jones ('95) | 95 | CAN | 53.31 | 0.155 | ||||||||||||||||||
5 | Laura Bueno Laura Bueno ('93) | 93 | ESP | 53.66 | 0.177 | ||||||||||||||||||
Miriama Senokonoko Miriama Senokonoko ('95) | 95 | FIJ | DQ | 0.196 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Zoey Clark Zoey Clark ('94) | 94 | GBR | 52.75 | Q 0.225 | ||||||||||||||||||
2 | Justyna Święty-Ersetic Justyna Święty-Ersetic ('92) | 92 | POL | 53.05 | Q 0.255 | ||||||||||||||||||
3 | Ayomide Folorunso Ayomide Folorunso ('96) | 96 | ITA | 53.24 | 0.205 | ||||||||||||||||||
4 | Kelsey Balkwill Kelsey Balkwill ('92) | 92 | CAN | 53.29 | 0.224 | ||||||||||||||||||
5 | Svetlana Golendova Svetlana Golendova ('93) | 93 | KAZ | 53.44 | 0.361 | ||||||||||||||||||
6 | Kineke Alexander Kineke Alexander ('86) | 86 | VIN | 55.46 | 0.202 | ||||||||||||||||||
Indledende 4 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Shakima Wimbley Shakima Wimbley ('95) | 95 | USA | 52.43 | Q 0.278 | ||||||||||||||||||
2 | Agnė Šerkšnienė Agnė Šerkšnienė ('88) | 88 | LTU | 52.81 | Q 0.208 | NR | PB | ||||||||||||||||
3 | Raphaela Boaheng Lukudo Raphaela Boaheng Lukudo ('94) | 94 | ITA | 52.98 | q 0.185 | PB | |||||||||||||||||
4 | Patrycja Wyciszkiewicz Patrycja Wyciszkiewicz ('94) | 94 | POL | 53.22 | 0.237 | ||||||||||||||||||
5 | Anita Horvat Anita Horvat ('96) | 96 | SLO | 53.52 | 0.282 | ||||||||||||||||||
Indledende 5 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Stephenie Ann McPherson Stephenie Ann McPherson ('88) | 88 | JAM | 52.18 | Q 0.240 | SB | |||||||||||||||||
2 | Eilidh Doyle Eilidh Doyle ('87) | 87 | GBR | 52.31 | Q 0.178 | ||||||||||||||||||
3 | Phil Healy Phil Healy ('94) | 94 | IRL | 52.75 | q 0.212 | ||||||||||||||||||
4 | Alexandra Bezeková Alexandra Bezeková ('92) | 92 | SVK | 52.78 | q 0.287 | ||||||||||||||||||
5 | Tamara Salaški Tamara Salaški ('88) | 88 | SRB | 53.61 | 0.208 | ||||||||||||||||||
6 | Grace Claxton Grace Claxton ('93) | 93 | PUR | 53.92 | 0.259 | ||||||||||||||||||
Indledende 6 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Tovea Jenkins Tovea Jenkins ('92) | 92 | JAM | 53.39 | Q 0.252 | ||||||||||||||||||
2 | Iveta Putalová Iveta Putalová ('88) | 88 | SVK | 53.97 | Q 0.262 | ||||||||||||||||||
3 | Cátia Azevedo Cátia Azevedo ('94) | 94 | POR | 54.17 | 0.270 | ||||||||||||||||||
4 | Djénébou Danté Djénébou Danté ('89) | 89 | MLI | 57.85 | 0.326 | SB | |||||||||||||||||
Maja Ciric Maja Ciric ('89) | 89 | SRB | DQ | 0.234 | |||||||||||||||||||
Patience George Patience George ('91) | 91 | NGR | DNS | ||||||||||||||||||||
K 800 m Inde 4.3. Finale A Finale | Inde 4.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Francine Niyonsaba Francine Niyonsaba ('93) | 93 | BDI | 1:58.31 | NR | PB | |||||||||||||||||
2 | Ajee’ Wilson Ajee’ Wilson ('94) | 94 | USA | 1:58.99 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Shelayna Oskan-Clarke Shelayna Oskan-Clarke ('90) | 90 | GBR | 1:59.81 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Habitam Alemu Habitam Alemu ('97) | 97 | ETH | 2:01.10 | |||||||||||||||||||
5 | Raevyn Rogers Raevyn Rogers ('96) | 96 | USA | 2:01.44 | |||||||||||||||||||
6 | Selina Büchel Selina Büchel ('91) | 91 | SUI | 2:03.01 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ajee’ Wilson Ajee’ Wilson ('94) | 94 | USA | 2:01.90 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Habitam Alemu Habitam Alemu ('97) | 97 | ETH | 2:02.18 | q | ||||||||||||||||||
3 | Angelika Cichocka Angelika Cichocka ('88) | 88 | POL | 2:02.25 | |||||||||||||||||||
4 | Līga Velvere Līga Velvere ('90) | 90 | LAT | 2:02.98 | |||||||||||||||||||
5 | Esther Guerrero Esther Guerrero ('90) | 90 | ESP | 2:04.06 | |||||||||||||||||||
Indledende 2 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Shelayna Oskan-Clarke Shelayna Oskan-Clarke ('90) | 90 | GBR | 2:01.76 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Selina Büchel Selina Büchel ('91) | 91 | SUI | 2:01.84 | q | ||||||||||||||||||
3 | Raevyn Rogers Raevyn Rogers ('96) | 96 | USA | 2:02.17 | q | ||||||||||||||||||
4 | Jenna Westaway Jenna Westaway ('94) | 94 | CAN | 2:03.91 | |||||||||||||||||||
5 | Winny Chebet Winny Chebet ('90) | 90 | KEN | 2:18.31 | SB | ||||||||||||||||||
Indledende 3 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Francine Niyonsaba Francine Niyonsaba ('93) | 93 | BDI | 2:00.99 | Q | SB | |||||||||||||||||
2 | Natoya Goule-Toppin Natoya Goule-Toppin ('91) | 91 | JAM | 2:02.49 | |||||||||||||||||||
3 | Mhairi Hendry Mhairi Hendry ('96) | 96 | GBR | 2:02.65 | |||||||||||||||||||
4 | Olha Lyakhova Olha Lyakhova ('92) | 92 | UKR | 2:03.81 | |||||||||||||||||||
Margaret Wambui Margaret Wambui ('95) | 95 | KEN | DQ | ||||||||||||||||||||
K 1500 m Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Genzebe Dibaba Genzebe Dibaba ('91) | 91 | ETH | 4:05.27 | |||||||||||||||||||
2 | Laura Muir Laura Muir ('93) | 93 | GBR | 4:06.23 | |||||||||||||||||||
3 | Sifan Hassan Sifan Hassan ('93) | 93 | NED | 4:07.26 | |||||||||||||||||||
4 | Shelby Houlihan Shelby Houlihan ('93) | 93 | USA | 4:11.93 | |||||||||||||||||||
5 | Winny Chebet Winny Chebet ('90) | 90 | KEN | 4:12.08 | |||||||||||||||||||
6 | Aisha Praught Leer Aisha Praught Leer ('89) | 89 | JAM | 4:12.86 | |||||||||||||||||||
7 | Beatrice Chepkoech Beatrice Chepkoech ('91) | 91 | KEN | 4:13.59 | |||||||||||||||||||
8 | Rababe Arafi Rababe Arafi ('91) | 91 | MAR | 4:14.94 | |||||||||||||||||||
9 | Colleen Quigley Colleen Quigley ('92) | 92 | USA | 4:15.97 | |||||||||||||||||||
10 | Meraf Bahta Meraf Bahta ('89) | 89 | SWE | 4:23.05 | |||||||||||||||||||
Indledende heats | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Genzebe Dibaba Genzebe Dibaba ('91) | 91 | ETH | 4:06.25 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Laura Muir Laura Muir ('93) | 93 | GBR | 4:06.54 | Q | ||||||||||||||||||
3 | Aisha Praught Leer Aisha Praught Leer ('89) | 89 | JAM | 4:07.51 | q | ||||||||||||||||||
4 | Marta Pérez Marta Pérez ('93) | 93 | ESP | 4:09.90 | |||||||||||||||||||
5 | Gabriela Stafford Gabriela Stafford ('95) | 95 | CAN | 4:09.94 | PB | ||||||||||||||||||
6 | Diana Sujew Diana Sujew ('90) | 90 | GER | 4:10.64 | |||||||||||||||||||
7 | Luiza Gega Luiza Gega ('88) | 88 | ALB | 4:10.65 | |||||||||||||||||||
8 | Simona Vrzalová Simona Vrzalová ('88) | 88 | CZE | 4:14.11 | |||||||||||||||||||
Eliane Sahalinirina Eliane Sahalinirina ('82) | 82 | MAD | DNF | ||||||||||||||||||||
Indledende 2 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Beatrice Chepkoech Beatrice Chepkoech ('91) | 91 | KEN | 4:09.12 | Q | ||||||||||||||||||
2 | Colleen Quigley Colleen Quigley ('92) | 92 | USA | 4:09.31 | Q | PB | |||||||||||||||||
3 | Kate Van Buskirk Kate Van Buskirk ('87) | 87 | CAN | 4:09.42 | PB | ||||||||||||||||||
4 | Dominique Scott Efurd Dominique Scott Efurd ('92) | 92 | RSA | 4:09.80 | |||||||||||||||||||
5 | Hanna Klein Hanna Klein ('93) | 93 | GER | 4:12.11 | |||||||||||||||||||
6 | Eilish McColgan Eilish McColgan ('90) | 90 | GBR | 4:13.32 | |||||||||||||||||||
7 | Malika Akkaoui Malika Akkaoui ('87) | 87 | MAR | 4:15.09 | |||||||||||||||||||
8 | Meraf Bahta Meraf Bahta ('89) | 89 | SWE | 4:22.40 | q | ||||||||||||||||||
9 | Claudia Bobocea Claudia Bobocea ('92) | 92 | ROU | 4:24.60 | |||||||||||||||||||
Indledende 3 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Sifan Hassan Sifan Hassan ('93) | 93 | NED | 4:05.46 | Q | SB | |||||||||||||||||
2 | Winny Chebet Winny Chebet ('90) | 90 | KEN | 4:05.81 | Q | PB | |||||||||||||||||
3 | Rababe Arafi Rababe Arafi ('91) | 91 | MAR | 4:06.12 | q | ||||||||||||||||||
4 | Shelby Houlihan Shelby Houlihan ('93) | 93 | USA | 4:06.21 | q | PB | |||||||||||||||||
5 | Dawit Seyaum Dawit Seyaum ('96) | 96 | ETH | 4:10.20 | |||||||||||||||||||
6 | Linn Nilsson Linn Nilsson ('90) | 90 | SWE | 4:10.36 | |||||||||||||||||||
7 | Ciara Mageean Ciara Mageean ('92) | 92 | IRL | 4:11.81 | |||||||||||||||||||
8 | Aníta HinriksdóttirAníta Hinriksdóttir ('96) | 96 | ISL | 4:15.73 | |||||||||||||||||||
K 3000 m Inde 1.3. Finale A Finale | Inde 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Genzebe Dibaba Genzebe Dibaba ('91) | 91 | ETH | 8:45.05 | |||||||||||||||||||
2 | Sifan Hassan Sifan Hassan ('93) | 93 | NED | 8:45.68 | SB | ||||||||||||||||||
3 | Laura Muir Laura Muir ('93) | 93 | GBR | 8:45.78 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Hellen Obiri Hellen Obiri ('89) | 89 | KEN | 8:49.66 | |||||||||||||||||||
5 | Shelby Houlihan Shelby Houlihan ('93) | 93 | USA | 8:50.38 | |||||||||||||||||||
6 | Fantu Worku Fantu Worku ('99) | 99 | ETH | 8:50.54 | |||||||||||||||||||
7 | Konstanze Klosterhalfen Konstanze Klosterhalfen ('97) | 97 | GER | 8:51.79 | |||||||||||||||||||
8 | Katie Mackey Katie Mackey ('87) | 87 | USA | 8:56.62 | |||||||||||||||||||
9 | Dominique Scott Efurd Dominique Scott Efurd ('92) | 92 | RSA | 8:59.93 | |||||||||||||||||||
10 | Eilish McColgan Eilish McColgan ('90) | 90 | GBR | 9:01.32 | |||||||||||||||||||
11 | Geneviève Lalonde Geneviève Lalonde ('91) | 91 | CAN | 9:03.91 | |||||||||||||||||||
12 | Meraf Bahta Meraf Bahta ('89) | 89 | SWE | 9:05.94 | |||||||||||||||||||
13 | Claudia Bobocea Claudia Bobocea ('92) | 92 | ROU | 9:23.70 | |||||||||||||||||||
14 | Tamara Armoush Tamara Armoush ('92) | 92 | JOR | 9:45.68 | |||||||||||||||||||
K 60 m hæk 84.0 cm Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Kendra Harrison Kendra Harrison ('92) | 92 | USA | 7.70 | 0.168 | =AR | PB | ||||||||||||||||
2 | Christina Manning Christina Manning ('90) | 90 | USA | 7.79 | 0.137 | ||||||||||||||||||
3 | Nadine Visser Nadine Visser ('95) | 95 | NED | 7.84 | 0.153 | ||||||||||||||||||
4 | Sharika Nelvis Sharika Nelvis ('90) | 90 | USA | 7.86 | 0.163 | ||||||||||||||||||
5 | Cindy Roleder Cindy Roleder ('89) | 89 | GER | 7.87 | 0.141 | ||||||||||||||||||
6 | Isabelle Pedersen Isabelle Pedersen ('92) | 92 | NOR | 7.94 | 0.168 | ||||||||||||||||||
7 | Tobi Amusan Tobi Amusan ('97) | 97 | NGR | 8.05 | 0.149 | ||||||||||||||||||
8 | Devynne Charlton Devynne Charlton ('95) | 95 | BAH | 8.18 | 0.158 | ||||||||||||||||||
Semifinale | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
Semi 1 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Christina Manning Christina Manning ('90) | 90 | USA | 7.83 | Q 0.133 | ||||||||||||||||||
2 | Devynne Charlton Devynne Charlton ('95) | 95 | BAH | 7.89 | Q 0.173 | NR | PB | ||||||||||||||||
3 | Tobi Amusan Tobi Amusan ('97) | 97 | NGR | 7.91 | q 0.121 | ||||||||||||||||||
4 | Elvira Herman Elvira Herman ('97) | 97 | BLR | 8.06 | 0.160 | ||||||||||||||||||
5 | Anna Plotitsyna Anna Plotitsyna ('87) | 87 | UKR | 8.09 | 0.147 | ||||||||||||||||||
6 | Ivana Lončarek Ivana Lončarek ('91) | 91 | CRO | 8.21 | 0.181 | ||||||||||||||||||
7 | Michelle Jenneke Michelle Jenneke ('93) | 93 | AUS | 8.22 | 0.165 | ||||||||||||||||||
8 | Luca Kozák Luca Kozák ('96) | 96 | HUN | 8.24 | 0.176 | ||||||||||||||||||
Semi 2 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Kendra Harrison Kendra Harrison ('92) | 92 | USA | 7.79 | Q 0.177 | ||||||||||||||||||
2 | Cindy Roleder Cindy Roleder ('89) | 89 | GER | 7.86 | Q 0.146 | ||||||||||||||||||
3 | Sally Pearson Sally Pearson ('86) | 86 | AUS | 7.92 | 0.117 | SB | |||||||||||||||||
4 | Alina Talay Alina Talay ('89) | 89 | BLR | 8.07 | 0.140 | ||||||||||||||||||
5 | Lindsay Lindley Lindsay Lindley ('89) | 89 | NGR | 8.08 | 0.159 | ||||||||||||||||||
6 | Gréta Kerekes Gréta Kerekes ('92) | 92 | HUN | 8.17 | 0.121 | ||||||||||||||||||
7 | Nooralotta Neziri Nooralotta Neziri ('92) | 92 | FIN | 8.20 | 0.130 | ||||||||||||||||||
8 | Eefje Boons Eefje Boons ('94) | 94 | NED | 8.24 | 0.168 | ||||||||||||||||||
Semi 3 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Nadine Visser Nadine Visser ('95) | 95 | NED | 7.83 | Q 0.165 | NR | PB | ||||||||||||||||
2 | Sharika Nelvis Sharika Nelvis ('90) | 90 | USA | 7.86 | Q 0.182 | ||||||||||||||||||
3 | Isabelle Pedersen Isabelle Pedersen ('92) | 92 | NOR | 7.86 | q 0.170 | PB | |||||||||||||||||
4 | Andrea Ivančević Andrea Ivančević ('84) | 84 | CRO | 8.07 | 0.148 | SB | |||||||||||||||||
5 | Stephanie Bendrat Stephanie Bendrat ('91) | 91 | AUT | 8.10 | 0.138 | ||||||||||||||||||
6 | Eline Berings Eline Berings ('86) | 86 | BEL | 8.14 | 0.129 | ||||||||||||||||||
7 | Reetta Hurske Reetta Hurske ('95) | 95 | FIN | 8.20 | 0.131 | ||||||||||||||||||
8 | Karolina Kołeczek Karolina Kołeczek ('93) | 93 | POL | 8.21 | 0.158 | ||||||||||||||||||
Indledende heats | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Sharika Nelvis Sharika Nelvis ('90) | 90 | USA | 7.97 | Q 0.154 | ||||||||||||||||||
2 | Stephanie Bendrat Stephanie Bendrat ('91) | 91 | AUT | 8.06 | Q 0.136 | ||||||||||||||||||
3 | Nooralotta Neziri Nooralotta Neziri ('92) | 92 | FIN | 8.13 | Q 0.159 | ||||||||||||||||||
4 | Eefje Boons Eefje Boons ('94) | 94 | NED | 8.16 | Q 0.169 | ||||||||||||||||||
5 | Veronica Borsi Veronica Borsi ('87) | 87 | ITA | 8.27 | 0.159 | ||||||||||||||||||
6 | Andrea Carolina Vargas Andrea Carolina Vargas ('96) | 96 | CRC | 8.34 | 0.267 | ||||||||||||||||||
Elisávet Pesirídou Elisávet Pesirídou ('92) | 92 | GRE | DNF | ||||||||||||||||||||
Indledende 2 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Isabelle Pedersen Isabelle Pedersen ('92) | 92 | NOR | 7.93 | Q 0.172 | =PB | |||||||||||||||||
2 | Christina Manning Christina Manning ('90) | 90 | USA | 7.96 | Q 0.220 | ||||||||||||||||||
3 | Andrea Ivančević Andrea Ivančević ('84) | 84 | CRO | 8.15 | Q 0.164 | ||||||||||||||||||
4 | Eline Berings Eline Berings ('86) | 86 | BEL | 8.20 | Q 0.142 | ||||||||||||||||||
5 | Beate Schrott Beate Schrott ('88) | 88 | AUT | 8.27 | 0.176 | ||||||||||||||||||
6 | Megan Marrs Megan Marrs ('97) | 97 | GBR | 8.28 | 0.197 | ||||||||||||||||||
7 | Elisa Maria Di Lazzaro Elisa Maria Di Lazzaro ('98) | 98 | ITA | 8.35 | 0.170 | ||||||||||||||||||
Indledende 3 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Devynne Charlton Devynne Charlton ('95) | 95 | BAH | 7.95 | Q 0.160 | SB | |||||||||||||||||
2 | Cindy Roleder Cindy Roleder ('89) | 89 | GER | 7.97 | Q 0.139 | ||||||||||||||||||
3 | Nadine Visser Nadine Visser ('95) | 95 | NED | 8.01 | Q 0.157 | ||||||||||||||||||
4 | Elvira Herman Elvira Herman ('97) | 97 | BLR | 8.07 | Q 0.154 | ||||||||||||||||||
5 | Michelle Jenneke Michelle Jenneke ('93) | 93 | AUS | 8.20 | q 0.142 | SB | |||||||||||||||||
6 | Marylyn Nwawulor Marylyn Nwawulor ('92) | 92 | GBR | 8.22 | 0.153 | ||||||||||||||||||
7 | Anamaria Nesteriuc Anamaria Nesteriuc ('93) | 93 | ROU | 8.32 | 0.143 | ||||||||||||||||||
8 | Elin Westerlund Elin Westerlund ('90) | 90 | SWE | 8.36 | 0.157 | ||||||||||||||||||
Indledende 4 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Kendra Harrison Kendra Harrison ('92) | 92 | USA | 7.77 | Q 0.134 | ||||||||||||||||||
2 | Anna Plotitsyna Anna Plotitsyna ('87) | 87 | UKR | 8.11 | Q 0.151 | ||||||||||||||||||
3 | Luca Kozák Luca Kozák ('96) | 96 | HUN | 8.16 | Q 0.185 | ||||||||||||||||||
4 | Lindsay Lindley Lindsay Lindley ('89) | 89 | NGR | 8.17 | Q 0.162 | ||||||||||||||||||
5 | Reetta Hurske Reetta Hurske ('95) | 95 | FIN | 8.20 | q 0.136 | ||||||||||||||||||
6 | Angela Whyte Angela Whyte ('80) | 80 | CAN | 8.21 | 0.133 | =SB | |||||||||||||||||
7 | Karel Elodie Ziketh Karel Elodie Ziketh ('91) | 91 | CIV | 8.43 | 0.203 | ||||||||||||||||||
Indledende 5 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Tobi Amusan Tobi Amusan ('97) | 97 | NGR | 7.95 | Q 0.162 | ||||||||||||||||||
2 | Sally Pearson Sally Pearson ('86) | 86 | AUS | 7.96 | Q 0.133 | SB | |||||||||||||||||
3 | Alina Talay Alina Talay ('89) | 89 | BLR | 8.11 | Q 0.265 | ||||||||||||||||||
4 | Karolina Kołeczek Karolina Kołeczek ('93) | 93 | POL | 8.16 | Q 0.148 | =SB | |||||||||||||||||
5 | Ivana Lončarek Ivana Lončarek ('91) | 91 | CRO | 8.16 | q 0.185 | ||||||||||||||||||
6 | Gréta Kerekes Gréta Kerekes ('92) | 92 | HUN | 8.20 | q 0.139 | ||||||||||||||||||
7 | Ricarda Lobe Ricarda Lobe ('94) | 94 | GER | 8.33 | 0.174 | ||||||||||||||||||
8 | Mulern Jean Mulern Jean ('92) | 92 | HAI | 8.51 | 0.168 | SB | |||||||||||||||||
K Højdespring Inde 1.3. Finale A Finale | Inde 1.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Mariya Lasitskene Mariya Lasitskene ('93) | 93 | RUS | 2.01 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Vashti Cunningham Vashti Cunningham ('98) | 98 | USA | 1.93 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Alessia Trost Alessia Trost ('93) | 93 | ITA | 1.93 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Morgan Lake Morgan Lake ('97) | 97 | GBR | 1.93 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Yuliya Levchenko Yuliya Levchenko ('97) | 97 | UKR | 1.89 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Mirela Demireva Mirela Demireva ('89) | 89 | BUL | 1.89 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Iryna Gerashchenko Iryna Gerashchenko ('95) | 95 | UKR | 1.84 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Erika Kinsey Erika Kinsey ('88) | 88 | SWE | 1.84 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Inika McPherson Inika McPherson ('86) | 86 | USA | 1.84 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Inika McPherson Inika McPherson ('86) | 86 | USA | 1.84 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Michaela Hrubá Michaela Hrubá ('98) | 98 | CZE | 1.84 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Sofie Skoog Sofie Skoog ('90) | 90 | SWE | 1.84 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Levern Spencer Levern Spencer ('84) | 84 | LCA | 1.84 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Yorgelis Rodríguez Yorgelis Rodríguez ('95) | 95 | CUB | 1.84 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Stangspring Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Sandi Morris Sandi Morris ('92) | 92 | USA | 4.95 | =PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Anzhelika Sidorova Anzhelika Sidorova ('91) | 91 | RUS | 4.90 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Ekateríni Stefanídi Ekateríni Stefanídi ('90) | 90 | GRE | 4.80 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Eliza McCartney Eliza McCartney ('96) | 96 | NZL | 4.75 | AR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Katie Nageotte Katie Nageotte ('91) | 91 | USA | 4.70 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Alysha Newman Alysha Newman ('94) | 94 | CAN | 4.70 | NR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Yarisley Silva Yarisley Silva ('87) | 87 | CUB | 4.60 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Nina Kennedy Nina Kennedy ('97) | 97 | AUS | 4.60 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Olga Mullina Olga Mullina ('92) | 92 | RUS | 4.60 | =PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Ninon Guillon-Romarin Ninon Guillon-Romarin ('95) | 95 | FRA | 4.50 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Angelica Bengtsson Angelica Bengtsson ('93) | 93 | SWE | 4.50 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Lisa Ryzih Lisa Ryzih ('88) | 88 | GER | NH | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Længdespring Inde 4.3. Finale A Finale | Inde 4.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ivana Španović Ivana Španović ('90) | 90 | SRB | 6.96 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Brittney Reese Brittney Reese ('86) | 86 | USA | 6.89 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Sosthene Taroum Moguenara Sosthene Taroum Moguenara ('89) | 89 | GER | 6.85 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Quanesha Burks Quanesha Burks ('95) | 95 | USA | 6.81 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Malaika Mihambo Malaika Mihambo ('94) | 94 | GER | 6.64 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Khaddi Sagnia Khaddi Sagnia ('94) | 94 | SWE | 6.64 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Christabel Nettey Christabel Nettey ('91) | 91 | CAN | 6.63 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Ksenija Balta Ksenija Balta ('86) | 86 | EST | 6.57 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Alina Rotaru Alina Rotaru ('93) | 93 | ROU | 6.41 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Maryna Bekh Maryna Bekh ('95) | 95 | UKR | 6.37 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Lauma Grīva Lauma Grīva ('84) | 84 | LAT | 6.34 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Éloyse Lesueur-Aymonin Éloyse Lesueur-Aymonin ('88) | 88 | FRA | 6.34 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Jessamyn Sauceda Jessamyn Sauceda ('89) | 89 | MEX | 5.99 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Trespring Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Yulimar Rojas Yulimar Rojas ('95) | 95 | VEN | 14.63 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Kimberly Williams Kimberly Williams ('88) | 88 | JAM | 14.48 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Ana Peleteiro Ana Peleteiro ('95) | 95 | ESP | 14.40 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Elena Andreea Panţuroiu Elena Andreea Panţuroiu ('95) | 95 | ROU | 14.33 | =PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Keturah Orji Keturah Orji ('96) | 96 | USA | 14.31 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Paraskeví Papahrístou Paraskeví Papahrístou ('89) | 89 | GRE | 14.05 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Viktoriya Prokopenko Viktoriya Prokopenko ('91) | 91 | RUS | 14.05 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Tori Franklin Tori Franklin ('92) | 92 | USA | 14.03 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Nubia Soares Nubia Soares ('96) | 96 | BRA | 14.00 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Shanieka Ricketts Shanieka Ricketts ('92) | 92 | JAM | 13.93 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Gabriela Petrova Gabriela Petrova ('92) | 92 | BUL | 13.91 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Dovilė Dzindzaletaitė Dovilė Dzindzaletaitė ('93) | 93 | LTU | 13.90 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Neele Eckhardt Neele Eckhardt ('92) | 92 | GER | 13.87 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Iryna Vaskouskaya Iryna Vaskouskaya ('91) | 91 | BLR | 13.81 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Anna Krylova Anna Krylova ('85) | 85 | RUS | 13.75 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
16 | Kristiina Mäkelä Kristiina Mäkelä ('92) | 92 | FIN | 13.73 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
17 | Thea LaFond Thea LaFond ('94) | 94 | DMA | 13.68 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Inde 2.3. Finale A Finale | Inde 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Anita Márton Anita Márton ('89) | 89 | HUN | 19.62 | NR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Danniel Thomas-Dodd Danniel Thomas-Dodd ('92) | 92 | JAM | 19.22 | NR | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Gong Lijiao Gong Lijiao ('89) | 89 | CHN | 19.08 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Gao Yang Gao Yang ('93) | 93 | CHN | 18.77 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Paulina Guba Paulina Guba ('91) | 91 | POL | 18.54 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Aliona Dubitskaya Aliona Dubitskaya ('90) | 90 | BLR | 18.21 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Yaniuvis López Yaniuvis López ('86) | 86 | CUB | 18.19 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Jeneva Stevens Jeneva Stevens ('89) | 89 | USA | 18.18 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Cleopatra Borel Cleopatra Borel ('79) | 79 | TTO | 17.80 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Brittany Crew Brittany Crew ('94) | 94 | CAN | 17.61 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Yulia Leantsiuk Yulia Leantsiuk ('84) | 84 | BLR | 17.44 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Dani Hill Dani Hill ('91) | 91 | USA | 17.26 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
13 | Fanny Roos Fanny Roos ('95) | 95 | SWE | 17.23 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
14 | Dimitriana Surdu Dimitriana Surdu ('94) | 94 | MDA | 17.22 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
15 | Radoslava Mavrodieva Radoslava Mavrodieva ('87) | 87 | BUL | 16.33 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Femkamp Inde 2.3. Finale A Finale | Inde 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Katarina Johnson-Thompson Katarina Johnson-Thompson ('93) | 93 | GBR | 4750 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Ivona Dadic Ivona Dadic ('93) | 93 | AUT | 4700 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Yorgelis Rodríguez Yorgelis Rodríguez ('95) | 95 | CUB | 4637 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Eliška Klučinová Eliška Klučinová ('88) | 88 | CZE | 4579 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Erica Bougard Erica Bougard ('93) | 93 | USA | 4571 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Xénia Krizsán Xénia Krizsán ('93) | 93 | HUN | 4559 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Alina Shukh Alina Shukh ('99) | 99 | UKR | 4466 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Lecabela Quaresma Lecabela Quaresma ('89) | 89 | POR | 4424 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Kendell Williams Kendell Williams ('95) | 95 | USA | 4414 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Caroline Agnou Caroline Agnou ('96) | 96 | SUI | 4397 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Kateřina Cachová Kateřina Cachová ('90) | 90 | CZE | 4282 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Antoinette Nana Djimou Antoinette Nana Djimou ('85) | 85 | FRA | 3705 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K 4 x 400 m stafet Inde 4.3. Finale A Finale | Inde 4.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | USA | 3:23.85 | 0.221 | AR | |||||||||||||||||||
Quanera Hayes, Georganne Moline, Shakima Wimbley, Courtney Okolo | |||||||||||||||||||||||
2 | POL | 3:26.09 | 0.293 | NR | |||||||||||||||||||
Justyna Święty-Ersetic, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, Aleksandra Gaworska, Małgorzata Hołub-Kowalik | |||||||||||||||||||||||
3 | GBR | 3:29.38 | 0.263 | ||||||||||||||||||||
Meghan Beesley, Hannah Williams, Amy Allcock, Zoey Clark | |||||||||||||||||||||||
4 | UKR | 3:31.32 | 0.263 | ||||||||||||||||||||
Tetyana Melnyk, Kateryna Karpiuk, Anna Ryzhykova, Anastasiya Bryzhina | |||||||||||||||||||||||
5 | ITA | 3:31.55 | 0.254 | NR | |||||||||||||||||||
Raphaela Boaheng Lukudo, Ayomide Folorunso, Chiara Bazzoni, Maria Enrica Spacca | |||||||||||||||||||||||
JAM | DQ | 0.291 | |||||||||||||||||||||
Tovea Jenkins, Janieve Russell, Anastasia Le-Roy, Stephenie Ann McPherson | |||||||||||||||||||||||
Indledende heats | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | USA | 3:30.54 | Q 0.232 | ||||||||||||||||||||
Quanera Hayes, Joanna Atkins, Georganne Moline, Raevyn Rogers | |||||||||||||||||||||||
2 | GBR | 3:32.57 | Q 0.239 | ||||||||||||||||||||
Amy Allcock, Anyika Onuora, Hannah Williams, Meghan Beesley | |||||||||||||||||||||||
3 | ITA | 3:32.62 | q 0.199 | ||||||||||||||||||||
Raphaela Boaheng Lukudo, Ayomide Folorunso, Chiara Bazzoni, Maria Enrica Spacca | |||||||||||||||||||||||
4 | KAZ | 3:40.54 | 0.377 | ||||||||||||||||||||
Svetlana Golendova, Elina Mikhina, Lyubov Ushakova, Adelina Zems | |||||||||||||||||||||||
Indledende 2 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | JAM | 3:32.01 | Q 0.180 | ||||||||||||||||||||
Janieve Russell, Dominique Blake, Tiffany James, Anastasia Le-Roy | |||||||||||||||||||||||
2 | UKR | 3:32.06 | Q 0.179 | ||||||||||||||||||||
Tetyana Melnyk, Kateryna Karpiuk, Yana Kachur, Anastasiya Bryzhina | |||||||||||||||||||||||
3 | POL | 3:32.07 | q 0.288 | ||||||||||||||||||||
Małgorzata Hołub-Kowalik, Joanna Linkiewicz, Natalia Kaczmarek, Aleksandra Gaworska | |||||||||||||||||||||||
4 | CZE | 3:34.90 | 0.189 | ||||||||||||||||||||
Martina Hofmanová, Marcela Pírková, Tereza Petržilková, Lada Vondrová | |||||||||||||||||||||||
5 | POR | 3:35.43 | 0.386 | NR | |||||||||||||||||||
Filipa Martins, Cátia Azevedo, Rivinilda Mentai, Dorothé Évora | |||||||||||||||||||||||
M 60 m Inde | Inde | ||||||||||||||||||||||
Indledende heats | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Damian Warner Damian Warner ('89) | 89 | CAN | 6.74 | 0.161 | =PB | |||||||||||||||||
2 | Ruben Gado Ruben Gado ('93) | 93 | FRA | 6.99 | 0.122 | =SB | |||||||||||||||||
3 | Jan Doležal Jan Doležal ('96) | 96 | CZE | 7.04 | 0.152 | ||||||||||||||||||
4 | Kai Kazmirek Kai Kazmirek ('91) | 91 | GER | 7.15 | 0.176 | SB | |||||||||||||||||
5 | Maicel Uibo Maicel Uibo ('92) | 92 | EST | 7.20 | 0.230 | SB | |||||||||||||||||
6 | Kurt Felix Kurt Felix ('88) | 88 | GRN | 7.21 | 0.153 | SB | |||||||||||||||||
Indledende 2 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Kevin Mayer Kevin Mayer ('92) | 92 | FRA | 6.85 | 0.196 | PB | |||||||||||||||||
2 | Zach Ziemek Zach Ziemek ('93) | 93 | USA | 6.89 | 0.160 | =SB | |||||||||||||||||
3 | Dominik Distelberger Dominik Distelberger ('90) | 90 | AUT | 6.93 | 0.132 | ||||||||||||||||||
4 | Oleksiy Kasyanov Oleksiy Kasyanov ('85) | 85 | UKR | 6.95 | 0.166 | ||||||||||||||||||
5 | Eelco Sintnicolaas Eelco Sintnicolaas ('87) | 87 | NED | 6.96 | 0.165 | ||||||||||||||||||
6 | Lindon Victor Lindon Victor ('93) | 93 | GRN | 6.98 | 0.171 | SB | |||||||||||||||||
M 1000 m Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Damian Warner Damian Warner ('89) | 89 | CAN | 2:37.12 | PB | ||||||||||||||||||
2 | Maicel Uibo Maicel Uibo ('92) | 92 | EST | 2:38.51 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Ruben Gado Ruben Gado ('93) | 93 | FRA | 2:38.86 | SB | ||||||||||||||||||
4 | Kevin Mayer Kevin Mayer ('92) | 92 | FRA | 2:39.64 | SB | ||||||||||||||||||
5 | Dominik Distelberger Dominik Distelberger ('90) | 90 | AUT | 2:41.49 | |||||||||||||||||||
6 | Kai Kazmirek Kai Kazmirek ('91) | 91 | GER | 2:42.15 | SB | ||||||||||||||||||
7 | Eelco Sintnicolaas Eelco Sintnicolaas ('87) | 87 | NED | 2:45.93 | SB | ||||||||||||||||||
8 | Jan Doležal Jan Doležal ('96) | 96 | CZE | 2:47.99 | |||||||||||||||||||
9 | Zach Ziemek Zach Ziemek ('93) | 93 | USA | 2:51.73 | |||||||||||||||||||
M 60 m hæk Inde | Inde | ||||||||||||||||||||||
Indledende heats | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Kai Kazmirek Kai Kazmirek ('91) | 91 | GER | 7.95 | 0.150 | PB | |||||||||||||||||
2 | Zach Ziemek Zach Ziemek ('93) | 93 | USA | 8.14 | 0.157 | ||||||||||||||||||
3 | Maicel Uibo Maicel Uibo ('92) | 92 | EST | 8.19 | 0.154 | PB | |||||||||||||||||
4 | Ruben Gado Ruben Gado ('93) | 93 | FRA | 8.47 | 0.164 | ||||||||||||||||||
Lindon Victor Lindon Victor ('93) | 93 | GRN | DNS | ||||||||||||||||||||
Indledende 2 3.3. | 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Damian Warner Damian Warner ('89) | 89 | CAN | 7.67 | 0.151 | SB | |||||||||||||||||
2 | Kevin Mayer Kevin Mayer ('92) | 92 | FRA | 7.83 | 0.184 | ||||||||||||||||||
3 | Eelco Sintnicolaas Eelco Sintnicolaas ('87) | 87 | NED | 7.97 | 0.162 | SB | |||||||||||||||||
4 | Dominik Distelberger Dominik Distelberger ('90) | 90 | AUT | 7.98 | 0.143 | ||||||||||||||||||
5 | Jan Doležal Jan Doležal ('96) | 96 | CZE | 8.20 | 0.168 | ||||||||||||||||||
Oleksiy Kasyanov Oleksiy Kasyanov ('85) | 85 | UKR | DQ | 0.161 | |||||||||||||||||||
M Højdespring Inde 2.3. Finale A Finale | Inde 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Maicel Uibo Maicel Uibo ('92) | 92 | EST | 2.17 | B1 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Kai Kazmirek Kai Kazmirek ('91) | 91 | GER | 2.05 | A1 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Zach Ziemek Zach Ziemek ('93) | 93 | USA | 2.02 | A2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Damian Warner Damian Warner ('89) | 89 | CAN | 2.02 | A3 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Kevin Mayer Kevin Mayer ('92) | 92 | FRA | 2.02 | A4 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Oleksiy Kasyanov Oleksiy Kasyanov ('85) | 85 | UKR | 2.02 | A5 | =SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Jan Doležal Jan Doležal ('96) | 96 | CZE | 1.96 | B2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Ruben Gado Ruben Gado ('93) | 93 | FRA | 1.96 | B3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Dominik Distelberger Dominik Distelberger ('90) | 90 | AUT | 1.93 | B4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Eelco Sintnicolaas Eelco Sintnicolaas ('87) | 87 | NED | 1.90 | A6 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Lindon Victor Lindon Victor ('93) | 93 | GRN | NH | ||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Kurt Felix Kurt Felix ('88) | 88 | GRN | DNS | ||||||||||||||||||||
M Stangspring Inde 3.3. Finale A Finale | Inde 3.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Eelco Sintnicolaas Eelco Sintnicolaas ('87) | 87 | NED | 5.30 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Maicel Uibo Maicel Uibo ('92) | 92 | EST | 5.30 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Kai Kazmirek Kai Kazmirek ('91) | 91 | GER | 5.20 | =PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Ruben Gado Ruben Gado ('93) | 93 | FRA | 5.10 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Zach Ziemek Zach Ziemek ('93) | 93 | USA | 5.10 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Kevin Mayer Kevin Mayer ('92) | 92 | FRA | 5.00 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Damian Warner Damian Warner ('89) | 89 | CAN | 4.90 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Dominik Distelberger Dominik Distelberger ('90) | 90 | AUT | 4.80 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Jan Doležal Jan Doležal ('96) | 96 | CZE | 4.70 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
Oleksiy Kasyanov Oleksiy Kasyanov ('85) | 85 | UKR | DNS | ||||||||||||||||||||
Lindon Victor Lindon Victor ('93) | 93 | GRN | DNS | ||||||||||||||||||||
M Længdespring Inde 2.3. Finale A Finale | Inde 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Kai Kazmirek Kai Kazmirek ('91) | 91 | GER | 7.68 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Kevin Mayer Kevin Mayer ('92) | 92 | FRA | 7.55 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Oleksiy Kasyanov Oleksiy Kasyanov ('85) | 85 | UKR | 7.43 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Maicel Uibo Maicel Uibo ('92) | 92 | EST | 7.41 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Damian Warner Damian Warner ('89) | 89 | CAN | 7.39 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Dominik Distelberger Dominik Distelberger ('90) | 90 | AUT | 7.35 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Ruben Gado Ruben Gado ('93) | 93 | FRA | 7.26 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Zach Ziemek Zach Ziemek ('93) | 93 | USA | 7.21 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Eelco Sintnicolaas Eelco Sintnicolaas ('87) | 87 | NED | 7.15 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Jan Doležal Jan Doležal ('96) | 96 | CZE | 7.04 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Kurt Felix Kurt Felix ('88) | 88 | GRN | 6.93 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Lindon Victor Lindon Victor ('93) | 93 | GRN | 5.55 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Inde 2.3. Finale A Finale | Inde 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Kevin Mayer Kevin Mayer ('92) | 92 | FRA | 15.67 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Lindon Victor Lindon Victor ('93) | 93 | GRN | 15.54 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Damian Warner Damian Warner ('89) | 89 | CAN | 14.90 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Jan Doležal Jan Doležal ('96) | 96 | CZE | 14.82 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Kai Kazmirek Kai Kazmirek ('91) | 91 | GER | 14.55 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Kurt Felix Kurt Felix ('88) | 88 | GRN | 14.39 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Maicel Uibo Maicel Uibo ('92) | 92 | EST | 14.30 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Oleksiy Kasyanov Oleksiy Kasyanov ('85) | 85 | UKR | 14.16 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Eelco Sintnicolaas Eelco Sintnicolaas ('87) | 87 | NED | 14.09 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Ruben Gado Ruben Gado ('93) | 93 | FRA | 13.61 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Zach Ziemek Zach Ziemek ('93) | 93 | USA | 13.48 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Dominik Distelberger Dominik Distelberger ('90) | 90 | AUT | 13.04 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K 800 m Inde 2.3. Finale A Finale | Inde 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Katarina Johnson-Thompson Katarina Johnson-Thompson ('93) | 93 | GBR | 2:16.63 | SB | ||||||||||||||||||
2 | Yorgelis Rodríguez Yorgelis Rodríguez ('95) | 95 | CUB | 2:17.70 | PB | ||||||||||||||||||
3 | Ivona Dadic Ivona Dadic ('93) | 93 | AUT | 2:17.82 | |||||||||||||||||||
4 | Xénia Krizsán Xénia Krizsán ('93) | 93 | HUN | 2:18.12 | |||||||||||||||||||
5 | Alina Shukh Alina Shukh ('99) | 99 | UKR | 2:18.36 | |||||||||||||||||||
6 | Kateřina Cachová Kateřina Cachová ('90) | 90 | CZE | 2:18.90 | |||||||||||||||||||
7 | Eliška Klučinová Eliška Klučinová ('88) | 88 | CZE | 2:19.16 | |||||||||||||||||||
8 | Erica Bougard Erica Bougard ('93) | 93 | USA | 2:19.51 | |||||||||||||||||||
9 | Lecabela Quaresma Lecabela Quaresma ('89) | 89 | POR | 2:19.85 | SB | ||||||||||||||||||
10 | Caroline Agnou Caroline Agnou ('96) | 96 | SUI | 2:21.08 | |||||||||||||||||||
11 | Kendell Williams Kendell Williams ('95) | 95 | USA | 2:24.60 | |||||||||||||||||||
Antoinette Nana Djimou Antoinette Nana Djimou ('85) | 85 | FRA | DNF | ||||||||||||||||||||
K 60 m hæk 84.0 cm Inde | Inde | ||||||||||||||||||||||
Indledende heats | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
Indledende 1 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Ivona Dadic Ivona Dadic ('93) | 93 | AUT | 8.32 | 0.208 | PB | |||||||||||||||||
2 | Lecabela Quaresma Lecabela Quaresma ('89) | 89 | POR | 8.51 | 0.175 | SB | |||||||||||||||||
3 | Caroline Agnou Caroline Agnou ('96) | 96 | SUI | 8.56 | 0.259 | ||||||||||||||||||
4 | Yorgelis Rodríguez Yorgelis Rodríguez ('95) | 95 | CUB | 8.57 | 0.160 | PB | |||||||||||||||||
5 | Eliška Klučinová Eliška Klučinová ('88) | 88 | CZE | 8.65 | 0.135 | ||||||||||||||||||
6 | Alina Shukh Alina Shukh ('99) | 99 | UKR | 8.85 | 0.184 | =PB | |||||||||||||||||
Indledende 2 2.3. | 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Erica Bougard Erica Bougard ('93) | 93 | USA | 8.07 | 0.134 | ||||||||||||||||||
2 | Kendell Williams Kendell Williams ('95) | 95 | USA | 8.08 | 0.136 | SB | |||||||||||||||||
3 | Kateřina Cachová Kateřina Cachová ('90) | 90 | CZE | 8.20 | 0.156 | ||||||||||||||||||
4 | Antoinette Nana Djimou Antoinette Nana Djimou ('85) | 85 | FRA | 8.29 | 0.144 | =SB | |||||||||||||||||
5 | Katarina Johnson-Thompson Katarina Johnson-Thompson ('93) | 93 | GBR | 8.36 | 0.199 | =SB | |||||||||||||||||
6 | Xénia Krizsán Xénia Krizsán ('93) | 93 | HUN | 8.38 | 0.164 | SB | |||||||||||||||||
K Højdespring Inde 2.3. Finale A Finale | Inde 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Katarina Johnson-Thompson Katarina Johnson-Thompson ('93) | 93 | GBR | 1.91 | A1 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Yorgelis Rodríguez Yorgelis Rodríguez ('95) | 95 | CUB | 1.88 | A2 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Erica Bougard Erica Bougard ('93) | 93 | USA | 1.85 | A3 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Eliška Klučinová Eliška Klučinová ('88) | 88 | CZE | 1.82 | A4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Alina Shukh Alina Shukh ('99) | 99 | UKR | 1.82 | A5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Xénia Krizsán Xénia Krizsán ('93) | 93 | HUN | 1.82 | B1 | PB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Ivona Dadic Ivona Dadic ('93) | 93 | AUT | 1.82 | A6 | =SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Kendell Williams Kendell Williams ('95) | 95 | USA | 1.76 | B2 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Lecabela Quaresma Lecabela Quaresma ('89) | 89 | POR | 1.76 | B3 | SB | |||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Caroline Agnou Caroline Agnou ('96) | 96 | SUI | 1.73 | B4 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Kateřina Cachová Kateřina Cachová ('90) | 90 | CZE | 1.70 | B5 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Antoinette Nana Djimou Antoinette Nana Djimou ('85) | 85 | FRA | 1.70 | B6 | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Længdespring Inde 2.3. Finale A Finale | Inde 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Katarina Johnson-Thompson Katarina Johnson-Thompson ('93) | 93 | GBR | 6.50 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Ivona Dadic Ivona Dadic ('93) | 93 | AUT | 6.40 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Kendell Williams Kendell Williams ('95) | 95 | USA | 6.30 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Eliška Klučinová Eliška Klučinová ('88) | 88 | CZE | 6.20 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Erica Bougard Erica Bougard ('93) | 93 | USA | 6.18 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Yorgelis Rodríguez Yorgelis Rodríguez ('95) | 95 | CUB | 6.15 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Antoinette Nana Djimou Antoinette Nana Djimou ('85) | 85 | FRA | 6.13 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Alina Shukh Alina Shukh ('99) | 99 | UKR | 6.09 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Xénia Krizsán Xénia Krizsán ('93) | 93 | HUN | 6.09 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Lecabela Quaresma Lecabela Quaresma ('89) | 89 | POR | 6.01 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Caroline Agnou Caroline Agnou ('96) | 96 | SUI | 5.96 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Kateřina Cachová Kateřina Cachová ('90) | 90 | CZE | 5.94 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Inde 2.3. Finale A Finale | Inde 2.3. | ||||||||||||||||||||||
1 | Antoinette Nana Djimou Antoinette Nana Djimou ('85) | 85 | FRA | 15.52 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
2 | Caroline Agnou Caroline Agnou ('96) | 96 | SUI | 14.92 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
3 | Eliška Klučinová Eliška Klučinová ('88) | 88 | CZE | 14.76 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
4 | Ivona Dadic Ivona Dadic ('93) | 93 | AUT | 14.27 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
5 | Yorgelis Rodríguez Yorgelis Rodríguez ('95) | 95 | CUB | 14.15 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
6 | Lecabela Quaresma Lecabela Quaresma ('89) | 89 | POR | 14.12 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
7 | Alina Shukh Alina Shukh ('99) | 99 | UKR | 14.08 | SB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
8 | Xénia Krizsán Xénia Krizsán ('93) | 93 | HUN | 13.88 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
9 | Katarina Johnson-Thompson Katarina Johnson-Thompson ('93) | 93 | GBR | 12.68 | PB | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
10 | Erica Bougard Erica Bougard ('93) | 93 | USA | 12.31 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
11 | Kateřina Cachová Kateřina Cachová ('90) | 90 | CZE | 12.18 | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||
12 | Kendell Williams Kendell Williams ('95) | 95 | USA | 12.13 | |||||||||||||||||||
|