M Kuglestød 7.26 kg 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jakub Szyszkowski Jakub Szyszkowski ('91) | 91 | POL | 20.30 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Bob Bertemes Bob Bertemes ('93) | 93 | LUX | 20.27 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Orazio Cremona Orazio Cremona ('89) | 89 | RSA | 20.18 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Dennis Lewke Dennis Lewke ('93) | 93 | GER | 19.64 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Tobias Dahm Tobias Dahm ('87) | 87 | GER | 19.23 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Cedric Trinemeier Cedric Trinemeier ('97) | 97 | GER | 19.04 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Simon Bayer Simon Bayer ('95) | 95 | GER | 19.02 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Jan Josef Jeuschede Jan Josef Jeuschede ('93) | 93 | GER | 18.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98) | 98 | NOR | 18.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Patrick Müller Patrick Müller ('96) | 96 | GER | 18.59 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Wictor Petersson Wictor Petersson ('98) | 98 | SWE | 18.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Finale B 26.5. | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Tian Zhizhong Tian Zhizhong ('92) | 92 | CHN | 18.64 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Kristoffer ThomsenKristoffer Thomsen ('96) | 96 | DEN | 18.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Silas Ristl Silas Ristl ('95) | 95 | GER | 17.91 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Lorenzo Del Gatto Lorenzo Del Gatto ('94) | 94 | ITA | 17.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Andrea Caiaffa Andrea Caiaffa ('95) | 95 | ITA | 17.29 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Dennis Edelmann Dennis Edelmann ('94) | 94 | GER | 16.93 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Tobias Köhler Tobias Köhler ('98) | 98 | GER | 16.72 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Christopher Koch Christopher Koch ('97) | 97 | GER | 16.56 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Traves Smikle Traves Smikle ('92) | 92 | JAM | 67.14 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Daniel Ståhl Daniel Ståhl ('92) | 92 | SWE | 66.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Ehsan Hadadi Ehsan Hadadi ('85) | 85 | IRI | 66.13 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Daniel Jasinski Daniel Jasinski ('89) | 89 | GER | 65.91 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Christoph Harting Christoph Harting ('90) | 90 | GER | 65.85 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | David Wrobel David Wrobel ('91) | 91 | GER | 64.43 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Martin Wierig Martin Wierig ('87) | 87 | GER | 64.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Matt Denny Matt Denny ('96) | 96 | AUS | 63.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Simon Pettersson Simon Pettersson ('94) | 94 | SWE | 62.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Piotr Małachowski Piotr Małachowski ('83) | 83 | POL | 62.33 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Axel Härstedt Axel Härstedt ('87) | 87 | SWE | 60.01 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Benn Harradine Benn Harradine ('82) | 82 | AUS | 54.11 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Finale B 26.5. | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Henning Prüfer Henning Prüfer ('96) | 96 | GER | 61.89 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ola Stunes Isene Ola Stunes Isene ('95) | 95 | NOR | 61.62 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Mohd Irfan Shamsuddin Mohd Irfan Shamsuddin ('95) | 95 | MAS | 58.74 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Domantas Poška Domantas Poška ('96) | 96 | LTU | 58.31 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Clemens Prüfer Clemens Prüfer ('97) | 97 | GER | 58.28 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Torben Brandt Torben Brandt ('95) | 95 | GER | 57.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Merten Howe Merten Howe ('97) | 97 | GER | 56.43 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Tony Zeuke Tony Zeuke ('96) | 96 | GER | 55.73 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Filipe Vital e Silva Filipe Vital e Silva ('83) | 83 | POR | 54.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Emil MikkelsenEmil Mikkelsen ('90) | 90 | DEN | 51.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Marius Rosbach Marius Rosbach ('91) | 91 | GER | 49.67 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Nils Kollmar Nils Kollmar ('93) | 93 | GER | 49.53 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Markus Schwerdtfeger Markus Schwerdtfeger ('94) | 94 | GER | 47.29 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Paweł Fajdek Paweł Fajdek ('89) | 89 | POL | 80.70 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Bence Halász Bence Halász ('97) | 97 | HUN | 78.66 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Nick Miller Nick Miller ('93) | 93 | GBR | 77.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Ashraf Amjad Al-Saifi Ashraf Amjad Al-Saifi ('95) | 95 | QAT | 75.99 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Dilshod Nazarov Dilshod Nazarov ('82) | 82 | TJK | 75.85 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Eivind Prestegård Henriksen Eivind Prestegård Henriksen ('90) | 90 | NOR | 74.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Simone Falloni Simone Falloni ('91) | 91 | ITA | 72.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Marco Lingua Marco Lingua ('78) | 78 | ITA | 72.62 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Ákos Hudi Ákos Hudi ('91) | 91 | HUN | 71.79 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Wang Shizhu Wang Shizhu ('89) | 89 | CHN | 71.49 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Mark Dry Mark Dry ('87) | 87 | GBR | 70.04 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Oscar Vestlund Oscar Vestlund ('93) | 93 | SWE | 69.95 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Paul Hützen Paul Hützen ('91) | 91 | GER | 65.13 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Bernhard Seifert Bernhard Seifert ('93) | 93 | GER | 81.01 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Liu Qizhen Liu Qizhen ('95) | 95 | CHN | 80.41 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Dawid Kościów Dawid Kościów ('90) | 90 | POL | 74.57 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sascha Graf Sascha Graf ('95) | 95 | GER | 73.12 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jeremy Nicollin Jeremy Nicollin ('91) | 91 | FRA | 69.89 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Tom Reuter Tom Reuter ('90) | 90 | LUX | 67.13 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Sebastian Rebischke Sebastian Rebischke ('95) | 95 | GER | 66.74 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Christina Schwanitz Christina Schwanitz ('85) | 85 | GER | 19.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Gao Yang Gao Yang ('93) | 93 | CHN | 18.28 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Bian Ka Bian Ka ('93) | 93 | CHN | 18.15 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Alina Kenzel Alina Kenzel ('97) | 97 | GER | 17.94 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Fanny Roos Fanny Roos ('95) | 95 | SWE | 17.63 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Guo Tianqian Guo Tianqian ('95) | 95 | CHN | 17.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Sophie McKinna Sophie McKinna ('94) | 94 | GBR | 17.37 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Rachel Wallader Rachel Wallader ('89) | 89 | GBR | 17.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Sara Gambetta Sara Gambetta ('93) | 93 | GER | 17.03 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Finale B 26.5. | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Sarah Schmidt Sarah Schmidt ('97) | 97 | GER | 17.39 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Zhang Linru Zhang Linru ('99) | 99 | CHN | 17.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Katharina Maisch Katharina Maisch ('97) | 97 | GER | 16.98 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Lena Urbaniak Lena Urbaniak ('92) | 92 | GER | 16.74 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Josephine Terlecki Josephine Terlecki ('86) | 86 | GER | 16.58 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Yemisi Ogunleye Yemisi Ogunleye ('98) | 98 | GER | 16.50 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Julia Ritter Julia Ritter ('98) | 98 | GER | 16.27 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Markéta Červenková Markéta Červenková ('91) | 91 | CZE | 16.13 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Patrizia Römer Patrizia Römer ('98) | 98 | GER | 14.08 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Chen Yang Chen Yang ('91) | 91 | CHN | 66.56 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Claudine Vita Claudine Vita ('96) | 96 | GER | 65.15 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Feng Bin Feng Bin ('94) | 94 | CHN | 64.58 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Su Xinyue Su Xinyue ('91) | 91 | CHN | 63.73 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Anna Rüh Anna Rüh ('93) | 93 | GER | 62.66 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Shanice Craft Shanice Craft ('93) | 93 | GER | 61.61 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Denia Caballero Denia Caballero ('90) | 90 | CUB | 60.33 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Nadine Müller Nadine Müller ('85) | 85 | GER | 60.27 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Lu Xiaoxin Lu Xiaoxin ('89) | 89 | CHN | 59.10 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Kristin Pudenz Kristin Pudenz ('93) | 93 | GER | 57.93 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Finale B 26.5. | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Marike Steinacker Marike Steinacker ('92) | 92 | GER | 57.35 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Eliška Staňková Eliška Staňková ('84) | 84 | CZE | 55.64 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Subenrat Insaeng Subenrat Insaeng ('94) | 94 | THA | 55.53 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Giada Andreutti Giada Andreutti ('95) | 95 | ITA | 53.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Kathrine BebeKathrine Bebe ('91) | 91 | DEN | 53.09 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ophélie De Oliveira Ophélie De Oliveira ('96) | 96 | POR | 48.61 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Céline Müller Céline Müller ('95) | 95 | SUI | 47.05 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Ronja Sowalder Ronja Sowalder ('98) | 98 | GER | 46.77 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Tina Rother Tina Rother ('97) | 97 | GER | 45.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Queenie Ting Kung Ni Queenie Ting Kung Ni ('97) | 97 | MAS | 45.41 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Luo Na Luo Na ('93) | 93 | CHN | 75.02 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Liu Tingting Liu Tingting ('90) | 90 | CHN | 72.24 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Wang Zheng Wang Zheng ('87) | 87 | CHN | 71.79 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Ida Storm Ida Storm ('91) | 91 | SWE | 70.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Réka Gyurátz Réka Gyurátz ('96) | 96 | HUN | 70.11 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Kathrin Klaas Kathrin Klaas ('84) | 84 | GER | 69.28 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Sophie Hitchon Sophie Hitchon ('91) | 91 | GBR | 68.74 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Jillian Weir Jillian Weir ('93) | 93 | CAN | 67.41 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Anita Włodarczyk Anita Włodarczyk ('85) | 85 | POL | 65.71 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Tracey Andersson Tracey Andersson ('84) | 84 | SWE | 65.18 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Finale B 26.5. | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Charlene Woitha Charlene Woitha ('93) | 93 | GER | 69.34 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Kateřina Šafránková Kateřina Šafránková ('89) | 89 | CZE | 67.52 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Marinda Petersson Marinda Petersson ('95) | 95 | SWE | 66.59 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Yan Ni Yan Ni ('93) | 93 | CHN | 66.52 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Susen Küster Susen Küster ('94) | 94 | GER | 65.42 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Cintia Gergelics Cintia Gergelics ('91) | 91 | HUN | 65.09 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Katharina Mähring Katharina Mähring ('95) | 95 | GER | 60.25 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Lydia Wehrli Lydia Wehrli ('90) | 90 | SUI | 59.84 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Nicole Zihlmann Nicole Zihlmann ('86) | 86 | SUI | 59.83 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Zhao Fan Zhao Fan ('97) | 97 | CHN | 58.62 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Michelle Döpke Michelle Döpke ('97) | 97 | GER | 58.27 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Lauren Bruce Lauren Bruce ('97) | 97 | NZL | 57.98 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Suzuka Asada Suzuka Asada ('87) | 87 | JPN | 57.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Lu Huihui Lu Huihui ('89) | 89 | CHN | 67.69 | AR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Christin Hussong Christin Hussong ('94) | 94 | GER | 66.36 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Kara Winger Kara Winger ('86) | 86 | USA | 61.98 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Dana Bergrath Dana Bergrath ('94) | 94 | GER | 56.49 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Zahra Bani Zahra Bani ('79) | 79 | ITA | 56.09 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Sigrid Borge Sigrid Borge ('95) | 95 | NOR | 56.08 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Tatsiana Korzh Tatsiana Korzh ('93) | 93 | BLR | 53.59 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Liu Shiying Liu Shiying ('93) | 93 | CHN | 53.13 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Lisanne Schol Lisanne Schol ('91) | 91 | NED | 51.76 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Luziana Tomé Luziana Tomé ('85) | 85 | BRA | 51.68 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Christine Winkler Christine Winkler ('95) | 95 | GER | 51.65 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Alexia Kogut Kubiak Alexia Kogut Kubiak ('88) | 88 | FRA | 49.37 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Paola Padovan Paola Padovan ('95) | 95 | ITA | 40.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M22 Kuglestød 7.26 kg 27.5. Finale A Finale | 27.5. | ||||||||||||||
1 | Patrick Müller Patrick Müller ('96) | 96 | GER | 19.40 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Cedric Trinemeier Cedric Trinemeier ('97) | 97 | GER | 19.14 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Valentin Döbler Valentin Döbler ('96) | 96 | GER | 18.64 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Kristoffer ThomsenKristoffer Thomsen ('96) | 96 | DEN | 17.92 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Odisséas Mouzenídis Odisséas Mouzenídis ('99) | 99 | GRE | 17.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Tobias Köhler Tobias Köhler ('98) | 98 | GER | 17.44 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Kristoffer Kleist Kristoffer Kleist ('97) | 97 | GER | 17.00 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Pascal Eichler Pascal Eichler ('98) | 98 | GER | 16.65 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Stefan Wieland Stefan Wieland ('98) | 98 | SUI | 16.04 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Christopher Koch Christopher Koch ('97) | 97 | GER | 15.62 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M22 Diskoskast 2.0 kg 27.5. Finale A Finale | 27.5. | ||||||||||||||
1 | Henning Prüfer Henning Prüfer ('96) | 96 | GER | 61.53 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Domantas Poška Domantas Poška ('96) | 96 | LTU | 58.59 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Clemens Prüfer Clemens Prüfer ('97) | 97 | GER | 58.51 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Merten Howe Merten Howe ('97) | 97 | GER | 57.82 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Giulio Anesa Giulio Anesa ('96) | 96 | ITA | 57.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jakob Gardenkrans Jakob Gardenkrans ('97) | 97 | SWE | 57.69 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Edujose Lima Edujose Lima ('96) | 96 | POR | 57.65 | NU23R | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
8 | Tony Zeuke Tony Zeuke ('96) | 96 | GER | 57.29 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Jakub Forejt Jakub Forejt | 00 | CZE | 52.52 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Alessio Mannucci Alessio Mannucci ('98) | 98 | ITA | 50.45 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Eoin Sheridan Eoin Sheridan ('97) | 97 | IRL | 49.77 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Korbinian Häßler Korbinian Häßler | 00 | GER | 48.68 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M22 Hammerkast 7.26 kg 27.5. Finale A Finale | 27.5. | ||||||||||||||
1 | Matt Denny Matt Denny ('96) | 96 | AUS | 73.58 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Dániel Rába Dániel Rába ('98) | 98 | HUN | 71.67 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Taylor Campbell Taylor Campbell ('96) | 96 | GBR | 70.78 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Giacomo Proserpio Giacomo Proserpio ('97) | 97 | ITA | 65.64 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Balázs Varga Balázs Varga ('98) | 98 | HUN | 64.37 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Michael Noe Michael Noe ('96) | 96 | GER | 63.57 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Miguel Carreira Miguel Carreira ('96) | 96 | POR | 63.42 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Kittipong Boonmawan Kittipong Boonmawan ('96) | 96 | THA | 63.22 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Christoph Gleixner Christoph Gleixner ('99) | 99 | GER | 59.08 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Dominik Klaffenbach Dominik Klaffenbach ('96) | 96 | GER | 58.85 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Josef Egrt Josef Egrt ('97) | 97 | CZE | 58.74 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Marc Okun Marc Okun ('98) | 98 | GER | 55.94 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Luuk Vos Luuk Vos ('97) | 97 | NED | 55.93 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Tom Brack Tom Brack ('98) | 98 | GER | 54.99 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M22 Spydkast 800 gram 27.5. Finale A Finale | 27.5. | ||||||||||||||
1 | Lukas Moutarde Lukas Moutarde ('98) | 98 | FRA | 71.09 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Roman Klem Roman Klem ('96) | 96 | GER | 69.63 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Remi Conroy Remi Conroy ('98) | 98 | FRA | 66.01 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Norman Plischke Norman Plischke ('98) | 98 | GER | 65.46 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jack Magee Jack Magee ('97) | 97 | IRL | 62.47 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K22 Kuglestød 4.0 kg 27.5. Finale A Finale | 27.5. | ||||||||||||||
1 | Alina Kenzel Alina Kenzel ('97) | 97 | GER | 17.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sarah Schmidt Sarah Schmidt ('97) | 97 | GER | 17.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Katharina Maisch Katharina Maisch ('97) | 97 | GER | 16.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jorinde van Klinken Jorinde van Klinken | 00 | NED | 16.60 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Yemisi Ogunleye Yemisi Ogunleye ('98) | 98 | GER | 16.50 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Julia Ritter Julia Ritter ('98) | 98 | GER | 15.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Anna Niedbała Anna Niedbała ('98) | 98 | POL | 15.74 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Hanna Meinikmann Hanna Meinikmann ('99) | 99 | GER | 15.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Selina Dantzler Selina Dantzler | 00 | GER | 15.17 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Eliana Bandeira Eliana Bandeira ('96) | 96 | POR | 14.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Patrizia Römer Patrizia Römer ('98) | 98 | GER | 14.64 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Amanda Malmehed Amanda Malmehed ('98) | 98 | SWE | 14.16 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Denisa Přečková Denisa Přečková | 00 | CZE | 13.61 | |||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Katharina Schiele Katharina Schiele | 00 | GER | 13.29 | |||||||||||
| |||||||||||||||
15 | Sophie Stumpf Sophie Stumpf | 00 | GER | 13.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K22 Diskoskast 1.0 kg 27.5. Finale A Finale | 27.5. | ||||||||||||||
1 | Jorinde van Klinken Jorinde van Klinken | 00 | NED | 59.02 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Vanessa Kamga Vanessa Kamga ('98) | 98 | SWE | 57.04 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Julia Ritter Julia Ritter ('98) | 98 | GER | 56.28 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Djeneba Touré Djeneba Touré ('96) | 96 | AUT | 55.84 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Mathilda Eriksson Mathilda Eriksson ('98) | 98 | SWE | 49.75 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Michelle Berger Michelle Berger ('97) | 97 | GER | 49.40 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Leia Braunagel Leia Braunagel | 00 | GER | 49.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Alicia Schilling Alicia Schilling ('97) | 97 | GER | 48.79 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Ronja Sowalder Ronja Sowalder ('98) | 98 | GER | 48.67 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Ophélie De Oliveira Ophélie De Oliveira ('96) | 96 | POR | 48.38 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Barbora Tichá Barbora Tichá ('99) | 99 | CZE | 47.83 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Tina Rother Tina Rother ('97) | 97 | GER | 46.58 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Yemisi Ogunleye Yemisi Ogunleye ('98) | 98 | GER | 46.32 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Chantal Tanner Chantal Tanner ('97) | 97 | SUI | 46.23 | |||||||||||
| |||||||||||||||
15 | Queenie Ting Kung Ni Queenie Ting Kung Ni ('97) | 97 | MAS | 46.08 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
16 | Korinna Lömker Korinna Lömker ('99) | 99 | GER | 44.99 | |||||||||||
| |||||||||||||||
17 | Mona Khulusi Mona Khulusi ('99) | 99 | GER | 43.44 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
18 | Sophie Stumpf Sophie Stumpf | 00 | GER | 42.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K22 Hammerkast 4.0 kg 27.5. Finale A Finale | 27.5. | ||||||||||||||
1 | Anna Maria Orel Anna Maria Orel ('96) | 96 | EST | 67.54 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Grete Ahlberg Grete Ahlberg ('98) | 98 | SWE | 63.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Frida Bååth Frida Bååth ('97) | 97 | SWE | 62.63 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Kateřina Skypalová Kateřina Skypalová ('99) | 99 | CZE | 61.87 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Sina Mai Holthuijsen Sina Mai Holthuijsen ('96) | 96 | NED | 61.51 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Michelle Döpke Michelle Döpke ('97) | 97 | GER | 58.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Mingkamon Koomphon Mingkamon Koomphon ('98) | 98 | THA | 57.84 | NR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
8 | Lauren Bruce Lauren Bruce ('97) | 97 | NZL | 57.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Bettina Weber Bettina Weber ('96) | 96 | AUT | 56.01 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Panwat Kimsrang Panwat Kimsrang ('95) | 95 | THA | 54.74 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Hannah Setter Hannah Setter | 00 | GER | 52.31 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Marije Efdee Marije Efdee ('97) | 97 | NED | 49.73 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Eliška Sichrovská Eliška Sichrovská ('97) | 97 | CZE | 48.77 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Johanna Giersch Johanna Giersch | 00 | GER | 47.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K22 Spydkast 600 gram 27.5. Finale A Finale | 27.5. | ||||||||||||||
1 | Yu Yuzhen Yu Yuzhen ('98) | 98 | CHN | 59.98 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Klaudia Maruszewska Klaudia Maruszewska ('97) | 97 | POL | 53.73 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Stella Weinberg Stella Weinberg ('98) | 98 | NOR | 50.28 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Lena Meyer Lena Meyer ('99) | 99 | SUI | 46.44 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Gwendolyn Fuchs Gwendolyn Fuchs ('97) | 97 | GER | 45.39 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ann-Kathrin Witt Ann-Kathrin Witt ('98) | 98 | GER | 42.78 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Teresa Rewitzer Teresa Rewitzer ('97) | 97 | GER | 42.26 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Lisa Weißbach Lisa Weißbach ('98) | 98 | GER | 40.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Katrin Missing Katrin Missing ('97) | 97 | GER | 40.51 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D19 Kuglestød 6.0 kg 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Valentin Moll Valentin Moll ('99) | 99 | GER | 20.74 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Odisséas Mouzenídis Odisséas Mouzenídis ('99) | 99 | GRE | 20.43 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tadeáš Procházka Tadeáš Procházka ('99) | 99 | CZE | 17.78 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Nico Maier Nico Maier | 00 | GER | 17.51 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jonas Tesch Jonas Tesch | 00 | GER | 17.43 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Alessandro Pace Alessandro Pace ('99) | 99 | ITA | 17.42 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jakub Héža Jakub Héža | 00 | CZE | 17.40 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Lars Meyer Lars Meyer ('99) | 99 | SUI | 16.73 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Amadeus Waluga Amadeus Waluga | 00 | GER | 15.87 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D19 Diskoskast 1.75 kg 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Tim Ader Tim Ader ('99) | 99 | GER | 58.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Claudio Romero Claudio Romero | 00 | CHI | 58.03 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Korbinian Häßler Korbinian Häßler | 00 | GER | 57.95 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | James Tomlinson James Tomlinson | 00 | GBR | 57.95 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Michal Forejt Michal Forejt | 00 | CZE | 57.36 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jakub Forejt Jakub Forejt | 00 | CZE | 57.01 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99) | 99 | DEN | 56.33 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Jakob Arbeit Jakob Arbeit ('99) | 99 | GER | 52.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Petr Procházka Petr Procházka ('99) | 99 | CZE | 50.16 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Kai Gieraß Kai Gieraß | 00 | GER | 50.03 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Darragh Gaffney Darragh Gaffney ('99) | 99 | IRL | 49.97 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Jonas Buchsteiner Jonas Buchsteiner | 00 | GER | 49.49 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Fabio Heßling Fabio Heßling ('99) | 99 | GER | 48.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D19 Hammerkast 6.0 kg 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Hrístos Frantzeskákis Hrístos Frantzeskákis | 00 | GRE | 80.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Bayley Campbell Bayley Campbell | 00 | GBR | 72.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Fabio Heßling Fabio Heßling ('99) | 99 | GER | 70.54 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Ruben Antunes Ruben Antunes ('99) | 99 | POR | 70.46 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Christoph Gleixner Christoph Gleixner ('99) | 99 | GER | 69.42 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Brendan O'Donnell Brendan O'Donnell ('99) | 99 | IRL | 67.59 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Benedek Doma Benedek Doma ('01) | 01 | HUN | 65.24 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Konstantin Moll Konstantin Moll | 00 | GER | 65.24 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Hans BarrettHans Barrett ('99) | 99 | DEN | 64.97 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Raphael Winkelvoss Raphael Winkelvoss ('01) | 01 | GER | 64.19 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Pascal Thalhäuser Pascal Thalhäuser ('99) | 99 | GER | 62.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Franz Lorenz Franz Lorenz | 00 | GER | 60.89 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Sebastian Arnold Sebastian Arnold ('99) | 99 | GER | 58.76 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Sean Mockler Sean Mockler | 00 | IRL | 58.74 | |||||||||||
| |||||||||||||||
15 | Ivar Moisander Ivar Moisander | 00 | SWE | 58.22 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D19 Spydkast 800 gram 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Fabian Strehlau Fabian Strehlau ('99) | 99 | GER | 70.37 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Maurice Voigt Maurice Voigt | 00 | GER | 70.09 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jakob Nauck Jakob Nauck ('99) | 99 | GER | 67.70 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Franck Di Sanza Franck Di Sanza | 00 | SUI | 64.53 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Adrian Griffel Adrian Griffel | 00 | GER | 60.92 | |||||||||||
| |||||||||||||||
P19 Kuglestød 4.0 kg 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Selina Dantzler Selina Dantzler | 00 | GER | 16.75 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Hanna Meinikmann Hanna Meinikmann ('99) | 99 | GER | 15.99 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Thea JensenThea Jensen ('99) | 99 | DEN | 14.65 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Axelina Johansson Axelina Johansson | 00 | SWE | 14.41 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Lara Herdner Lara Herdner | 00 | GER | 14.37 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Sarah Omoregie Sarah Omoregie | 00 | GBR | 13.99 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Josefine Klisch Josefine Klisch ('01) | 01 | GER | 13.85 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Katharina Schiele Katharina Schiele | 00 | GER | 13.48 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Sophie Stumpf Sophie Stumpf | 00 | GER | 13.43 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Denisa Přečková Denisa Přečková | 00 | CZE | 13.26 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Kathrin Walter Kathrin Walter | 00 | GER | 13.06 | |||||||||||
| |||||||||||||||
P19 Diskoskast 1.0 kg 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Yin Yuanyuan Yin Yuanyuan | 00 | CHN | 52.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Charleen Zoschke Charleen Zoschke ('99) | 99 | GER | 50.57 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Leia Braunagel Leia Braunagel | 00 | GER | 50.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Caisa-Marie Lindfors Caisa-Marie Lindfors | 00 | SWE | 50.29 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Barbora Tichá Barbora Tichá ('99) | 99 | CZE | 48.61 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Sandy Uhlig Sandy Uhlig | 00 | GER | 48.13 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Agnieszka Kulak Agnieszka Kulak ('99) | 99 | POL | 47.33 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Michelle Santer Michelle Santer | 00 | GER | 47.14 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Korinna Lömker Korinna Lömker ('99) | 99 | GER | 45.44 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen | 00 | DEN | 44.79 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Samantha Borutta Samantha Borutta | 00 | GER | 44.04 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Dara Obot Dara Obot | 00 | NED | 43.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Daniella Persson Daniella Persson | 00 | SWE | 43.13 | |||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Mona Khulusi Mona Khulusi ('99) | 99 | GER | 43.11 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
15 | Letizia Marsico Letizia Marsico ('02) | 02 | GER | 41.46 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
16 | Isabel Cramer Isabel Cramer ('01) | 01 | GER | 41.28 | |||||||||||
| |||||||||||||||
17 | Antonia Kinzel Antonia Kinzel | 00 | GER | 41.09 | |||||||||||
| |||||||||||||||
18 | Leonie Simnonia Leonie Simnonia | 00 | GER | 40.03 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
P19 Hammerkast 4.0 kg 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Kateřina Skypalová Kateřina Skypalová ('99) | 99 | CZE | 63.06 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Samantha Borutta Samantha Borutta | 00 | GER | 60.67 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Zsanett Németh Zsanett Németh | 00 | HUN | 59.52 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Chen Yuqian Chen Yuqian ('99) | 99 | CHN | 58.64 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Victoria Sade Adu Victoria Sade Adu | 00 | GER | 56.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Lise Lotte JepsenLise Lotte Jepsen | 00 | DEN | 56.85 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jennifer Quick Jennifer Quick | 00 | SWE | 56.74 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Wang Yiwen Wang Yiwen ('99) | 99 | CHN | 56.70 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Hannah Setter Hannah Setter | 00 | GER | 54.41 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Blanka Tomášková Blanka Tomášková | 00 | CZE | 53.93 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Lilly Lützner Lilly Lützner ('99) | 99 | GER | 51.48 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Johanna Giersch Johanna Giersch | 00 | GER | 51.09 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Karolína Klišíková Karolína Klišíková | 00 | CZE | 49.64 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Lucie Holzapfel Lucie Holzapfel | 00 | GER | 48.73 | |||||||||||
| |||||||||||||||
P19 Spydkast 600 gram 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Julia Ulbricht Julia Ulbricht | 00 | GER | 51.79 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Leonie Tröger Leonie Tröger | 00 | GER | 49.85 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Patricia Madl Patricia Madl ('99) | 99 | AUT | 48.75 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Lena Meyer Lena Meyer ('99) | 99 | SUI | 46.86 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Michaela Treglerová Michaela Treglerová ('99) | 99 | CZE | 46.36 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Elisabeth Hafenrichter Elisabeth Hafenrichter | 00 | GER | 46.02 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jona Aigouy Jona Aigouy ('99) | 99 | FRA | 45.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Marie Bertl Marie Bertl | 00 | GER | 45.45 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Noemi Luyer Noemi Luyer | 00 | AUT | 43.41 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Jana Marie Lowka Jana Marie Lowka | 00 | GER | 42.64 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Yvonne Wiener Yvonne Wiener ('99) | 99 | AUT | 41.19 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Sarah Linke Sarah Linke | 00 | GER | 40.75 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Kathrin Walter Kathrin Walter | 00 | GER | 40.64 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D17 Kuglestød 5.0 kg 27.5. Finale A Finale | 27.5. | ||||||||||||||
1 | Dominik Idzan Dominik Idzan ('03) | 03 | GER | 18.57 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Eric Maihöfer Eric Maihöfer ('01) | 01 | GER | 17.27 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sascha Schmidt Sascha Schmidt ('02) | 02 | GER | 17.00 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Marc-Aurel Loibl Marc-Aurel Loibl ('01) | 01 | GER | 16.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D17 Diskoskast 1.5 kg 27.5. Finale A Finale | 27.5. | ||||||||||||||
1 | Fabian Weinberg Fabian Weinberg ('01) | 01 | NOR | 60.86 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Matteo Maulana Matteo Maulana ('02) | 02 | GER | 56.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Erik Marquardt Erik Marquardt ('01) | 01 | GER | 55.64 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Alexander Köhler Alexander Köhler ('01) | 01 | GER | 54.51 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Alexander Schaller Alexander Schaller ('02) | 02 | GER | 53.80 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Will Youssef Dibo Will Youssef Dibo ('01) | 01 | AUT | 53.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Robin Vrbek Robin Vrbek ('01) | 01 | SLO | 51.24 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Eric Maihöfer Eric Maihöfer ('01) | 01 | GER | 49.58 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Florian Schmidt Florian Schmidt ('02) | 02 | GER | 49.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Rick Schlömilch Rick Schlömilch ('01) | 01 | GER | 48.01 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D17 Hammerkast 5.0 kg 27.5. Finale A Finale | 27.5. | ||||||||||||||
1 | Mykhaylo Kokhan Mykhaylo Kokhan ('01) | 01 | UKR | 86.09 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sören Klose Sören Klose ('02) | 02 | GER | 72.27 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Benedek Doma Benedek Doma ('01) | 01 | HUN | 71.80 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Raphael Winkelvoss Raphael Winkelvoss ('01) | 01 | GER | 70.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Dominik Král Dominik Král ('01) | 01 | CZE | 68.50 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Merlin Hummel Merlin Hummel ('02) | 02 | GER | 67.49 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Balázs Katavics Balázs Katavics ('02) | 02 | HUN | 67.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Andreas Henriksson Andreas Henriksson ('02) | 02 | SWE | 63.67 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
D17 Spydkast 700 gram 27.5. Finale A Finale | 27.5. | ||||||||||||||
1 | David Schepp David Schepp ('01) | 01 | GER | 75.69 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Eric Frank Eric Frank ('02) | 02 | GER | 68.48 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Conor Cusack Conor Cusack ('02) | 02 | IRL | 65.85 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | František Doubek František Doubek ('02) | 02 | CZE | 65.13 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Lenny Brisseault Lenny Brisseault ('02) | 02 | FRA | 64.47 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Filip Kaplan Filip Kaplan ('01) | 01 | CZE | 63.94 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Tomas Bouda Tomas Bouda ('01) | 01 | CZE | 63.01 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Martin Florian Martin Florian ('01) | 01 | CZE | 61.37 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Yannik Leon Zein Yannik Leon Zein ('02) | 02 | GER | 61.33 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Finn Helbig Finn Helbig ('01) | 01 | GER | 61.08 | |||||||||||
| |||||||||||||||
P17 Kuglestød 3.0 kg 27.5. Finale A Finale | 27.5. | ||||||||||||||
1 | Sina Prüfer Sina Prüfer ('02) | 02 | GER | 16.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Cassandra Bailey Cassandra Bailey ('02) | 02 | GER | 16.07 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Josefine Klisch Josefine Klisch ('01) | 01 | GER | 15.82 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Cimberly Dreistein Cimberly Dreistein ('01) | 01 | GER | 15.26 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Eliška Zahradníčková Eliška Zahradníčková ('01) | 01 | CZE | 15.01 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Charlie-Lou Winkelmann Charlie-Lou Winkelmann ('01) | 01 | GER | 14.89 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Michelle Oehmichen Michelle Oehmichen ('02) | 02 | GER | 14.50 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Vanessa Kobialka Vanessa Kobialka ('02) | 02 | GER | 14.00 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Michaela Trčová Michaela Trčová ('01) | 01 | CZE | 12.97 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
P17 Diskoskast 1.0 kg 27.5. Finale A Finale | 27.5. | ||||||||||||||
1 | Pia Northoff Pia Northoff ('02) | 02 | GER | 46.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Lotta Flatum Fallingen Lotta Flatum Fallingen ('02) | 02 | NOR | 45.76 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Elisabeth Thon Rosvold Elisabeth Thon Rosvold ('02) | 02 | NOR | 43.87 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Letizia Marsico Letizia Marsico ('02) | 02 | GER | 42.50 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Isabel Cramer Isabel Cramer ('01) | 01 | GER | 41.53 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Vanessa Kobialka Vanessa Kobialka ('02) | 02 | GER | 40.65 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
P17 Hammerkast 3.0 kg 27.5. Finale A Finale | 27.5. | ||||||||||||||
1 | Mi Xiuting Mi Xiuting ('01) | 01 | CHN | 65.86 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Hillevi Carlsson Hillevi Carlsson ('02) | 02 | SWE | 63.61 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Olivia Fromm Olivia Fromm ('01) | 01 | GER | 62.67 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Esther Imariagbee Esther Imariagbee ('02) | 02 | GER | 61.90 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Anna Götberg Anna Götberg ('01) | 01 | SWE | 60.61 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Neele Koopmann Neele Koopmann ('01) | 01 | GER | 59.86 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Bianka Rajczi Bianka Rajczi ('01) | 01 | HUN | 59.72 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Helle Henriksen Hvidsten Helle Henriksen Hvidsten ('01) | 01 | NOR | 57.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Oda Marie Myklebust Oda Marie Myklebust ('01) | 01 | NOR | 56.44 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Henriette Heinichen Henriette Heinichen ('01) | 01 | GER | 55.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Eszter Giczi Eszter Giczi ('02) | 02 | HUN | 54.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Sophie Olivier Sophie Olivier ('01) | 01 | GER | 54.18 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Hedda Aasgaard Hedda Aasgaard ('01) | 01 | NOR | 53.74 | |||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Cathleen Zierau Cathleen Zierau ('01) | 01 | GER | 53.23 | |||||||||||
| |||||||||||||||
15 | Ella Meuwissen Ella Meuwissen ('02) | 02 | NED | 52.62 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
16 | Lara Hundertmark Lara Hundertmark ('04) | 04 | GER | 52.16 | |||||||||||
| |||||||||||||||
17 | Lorena Hessling Lorena Hessling ('02) | 02 | GER | 49.59 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
18 | Nelly Böhme Nelly Böhme ('02) | 02 | GER | 48.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
19 | Nele Frisch Nele Frisch ('04) | 04 | GER | 48.07 | |||||||||||
| |||||||||||||||
P17 Spydkast 500 gram 27.5. Finale A Finale | 27.5. | ||||||||||||||
1 | Lilly Urban Lilly Urban ('02) | 02 | GER | 53.83 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ivana Koktavá Ivana Koktavá ('01) | 01 | CZE | 52.11 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tjara Hsu Tjara Hsu ('02) | 02 | GER | 50.70 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Hana Hájková Hana Hájková ('02) | 02 | CZE | 49.05 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Kateřina Zábojníková Kateřina Zábojníková ('01) | 01 | CZE | 45.67 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Kea Stieglitz Kea Stieglitz ('01) | 01 | GER | 45.48 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Elina Nebl Elina Nebl ('01) | 01 | GER | 45.18 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Anna Neunteufl Anna Neunteufl ('01) | 01 | AUT | 44.30 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Anastasia Kolodziezek Anastasia Kolodziezek ('02) | 02 | GER | 42.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Eliska Kotkoliková Eliska Kotkoliková ('02) | 02 | CZE | 41.11 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Lea Paulsen Lea Paulsen ('02) | 02 | GER | 40.90 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Lea Wipper Lea Wipper ('01) | 01 | GER | 40.82 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Katie Moynihan Katie Moynihan ('01) | 01 | IRL | 40.14 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D15 Kuglestød 4.0 kg 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Dominik Idzan Dominik Idzan ('03) | 03 | GER | 18.25 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Luca Julien Fischer Luca Julien Fischer ('03) | 03 | GER | 16.96 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tilman Engelbrecht Tilman Engelbrecht ('03) | 03 | GER | 16.56 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
D15 Diskoskast 1.0 kg 27.5. Finale A Finale | 27.5. | ||||||||||||||
1 | Marius Karges Marius Karges ('03) | 03 | GER | 56.97 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Philipp Thomas Philipp Thomas ('03) | 03 | GER | 56.66 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tilman Engelbrecht Tilman Engelbrecht ('03) | 03 | GER | 52.47 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Ike Marces Wagner Ike Marces Wagner ('03) | 03 | GER | 52.45 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D15 Hammerkast 4.0 kg 27.5. Finale A Finale | 27.5. | ||||||||||||||
1 | Kai Hurych Kai Hurych ('03) | 03 | GER | 73.43 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Vencel Viszkeleti Vencel Viszkeleti ('03) | 03 | HUN | 65.64 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
P15 Kuglestød 3.0 kg 27.5. Finale A Finale | 27.5. | ||||||||||||||
1 | Katrin Brzyszkowská Katrin Brzyszkowská ('03) | 03 | CZE | 15.97 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sandy Prüfer Sandy Prüfer ('03) | 03 | GER | 14.46 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jaqueline Gippner Jaqueline Gippner ('03) | 03 | GER | 14.24 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Franca Gelbhaar Franca Gelbhaar ('03) | 03 | GER | 13.57 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
P15 Diskoskast 1.0 kg 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Sandy Prüfer Sandy Prüfer ('03) | 03 | GER | 41.07 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
P15 Hammerkast 3.0 kg 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Aileen Kuhn Aileen Kuhn ('03) | 03 | GER | 54.35 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Nele Frisch Nele Frisch ('04) | 04 | GER | 51.42 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Lara Hundertmark Lara Hundertmark ('04) | 04 | GER | 49.74 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Villö Viszkeleti Villö Viszkeleti ('05) | 05 | HUN | 49.28 | |||||||||||
| |||||||||||||||
P15 Spydkast 500 gram 27.5. Finale A Finale | 27.5. | ||||||||||||||
1 | Laura Schütz Laura Schütz ('03) | 03 | GER | 40.04 | PB | ||||||||||
|