M 100 m Vind: +1.3 Finale A Finale | Vind: +1.3 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Harry Aikines-Aryeetey Harry Aikines-Aryeetey ('88) | 88 | GBR | 10.31 | |||||||||||
2 | Hensley Paulina Hensley Paulina ('93) | 93 | NED | 10.39 | |||||||||||
3 | Remigiusz Olszewski Remigiusz Olszewski ('92) | 92 | POL | 10.40 | SB | ||||||||||
4 | Sean Safo-Antwi Sean Safo-Antwi ('90) | 90 | GHA | 10.40 | SB | ||||||||||
5 | Przemysław Słowikowski Przemysław Słowikowski ('93) | 93 | POL | 10.46 | |||||||||||
6 | Dominik Kopeć Dominik Kopeć ('95) | 95 | POL | 10.52 | |||||||||||
7 | Bandit Chuangchai Bandit Chuangchai ('93) | 93 | THA | 10.54 | SB | ||||||||||
8 | Theo Etienne Theo Etienne ('96) | 96 | GBR | 10.60 | |||||||||||
9 | Dariusz Kuć Dariusz Kuć ('86) | 86 | POL | 10.65 | SB | ||||||||||
Finale B Vind: -2.9 | Vind: -2.9 | ||||||||||||||
1 | Krzysztof Grześkowiak Krzysztof Grześkowiak ('93) | 93 | POL | 10.80 | |||||||||||
2 | Piotr Mitka Piotr Mitka ('94) | 94 | POL | 10.93 | |||||||||||
3 | Krisada Namsuwan Krisada Namsuwan ('94) | 94 | THA | 10.94 | |||||||||||
4 | Sakchai Lhaomool Sakchai Lhaomool ('97) | 97 | THA | 11.01 | |||||||||||
5 | Dominik Smosarski Dominik Smosarski ('99) | 99 | POL | 11.04 | |||||||||||
6 | Przemysław Kozłowski Przemysław Kozłowski ('98) | 98 | POL | 11.13 | |||||||||||
7 | Jaran Sathoengram Jaran Sathoengram ('93) | 93 | THA | 11.15 | SB | ||||||||||
8 | Konrad Ziółkowski Konrad Ziółkowski ('96) | 96 | POL | 11.21 | |||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Karol Zalewski Karol Zalewski ('93) | 93 | POL | 45.71 | PB | ||||||||||
2 | Rabah Yousif Rabah Yousif ('86) | 86 | GBR | 45.80 | |||||||||||
3 | Thapelo Phora Thapelo Phora ('91) | 91 | RSA | 46.19 | |||||||||||
4 | Pieter Conradie Pieter Conradie ('94) | 94 | RSA | 46.74 | |||||||||||
5 | Jakub Krzewina Jakub Krzewina ('89) | 89 | POL | 46.78 | |||||||||||
5 | Jakub Krzewina Jakub Krzewina ('89) | 89 | POL | 46.78 | |||||||||||
6 | Martyn Rooney Martyn Rooney ('87) | 87 | GBR | 46.90 | |||||||||||
7 | Mateo Ružić Mateo Ružić ('94) | 94 | CRO | 47.54 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Kacper Kozłowski Kacper Kozłowski ('86) | 86 | POL | 47.39 | SB | ||||||||||
2 | Łukasz Krawczuk Łukasz Krawczuk ('89) | 89 | POL | 47.70 | SB | ||||||||||
3 | Mateusz Sieradzki Mateusz Sieradzki ('97) | 97 | POL | 49.78 | SB | ||||||||||
4 | Tomasz Sieradzan Tomasz Sieradzan ('93) | 93 | POL | 49.88 | SB | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nicholas Kipkoech Nicholas Kipkoech ('92) | 92 | KEN | 1:46.15 | SB | ||||||||||
2 | Erik Sowinski Erik Sowinski ('89) | 89 | USA | 1:46.43 | |||||||||||
3 | Andreas BubeAndreas Bube ('87) | 87 | DEN | 1:46.44 | SB | ||||||||||
4 | Michał Rozmys Michał Rozmys ('95) | 95 | POL | 1:46.93 | SB | ||||||||||
5 | Abdellatif El Guesse Abdellatif El Guesse ('93) | 93 | MAR | 1:46.99 | SB | ||||||||||
6 | Mateusz Borkowski Mateusz Borkowski ('97) | 97 | POL | 1:47.20 | PB | ||||||||||
7 | Jan Kubista Jan Kubista ('90) | 90 | CZE | 1:49.24 | SB | ||||||||||
8 | Benediktas Mickus Benediktas Mickus ('97) | 97 | LTU | 1:49.55 | SB | ||||||||||
9 | Jakub Augustyniak Jakub Augustyniak ('01) | 01 | POL | 1:50.79 | |||||||||||
10 | Adrian Wyrzykiewicz Adrian Wyrzykiewicz ('95) | 95 | POL | 1:52.09 | SB | ||||||||||
Patryk Sieradzki Patryk Sieradzki ('98) | 98 | POL | DNF | pace | |||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Patryk Kozłowski Patryk Kozłowski ('98) | 98 | POL | 3:45.01 | PB | ||||||||||
2 | Roman Kwiatkowski Roman Kwiatkowski ('95) | 95 | POL | 3:45.89 | SB | ||||||||||
3 | Adam Włodarczyk Adam Włodarczyk ('97) | 97 | POL | 3:46.00 | PB | ||||||||||
4 | Andrzej Kowalczyk Andrzej Kowalczyk ('98) | 98 | POL | 3:47.07 | PB | ||||||||||
5 | Szymon Żywko Szymon Żywko ('99) | 99 | POL | 3:47.79 | PB | ||||||||||
6 | Szymon Zięba Szymon Zięba ('99) | 99 | POL | 3:53.79 | SB | ||||||||||
7 | Mikołaj Czeronek Mikołaj Czeronek | 00 | POL | 3:55.23 | PB | ||||||||||
8 | Tomasz Kurowski Tomasz Kurowski | 00 | POL | 3:58.38 | PB | ||||||||||
9 | Aleksander Wiącek Aleksander Wiącek | 00 | POL | 3:58.92 | SB | ||||||||||
10 | Marcin Kowalski Marcin Kowalski ('01) | 01 | POL | 3:59.53 | PB | ||||||||||
11 | Marcin Biskup Marcin Biskup ('99) | 99 | POL | 4:03.31 | |||||||||||
12 | Stanisław Lebioda Stanisław Lebioda ('99) | 99 | POL | 4:03.32 | SB | ||||||||||
13 | Robert Górzyński Robert Górzyński ('01) | 01 | POL | 4:03.59 | PB | ||||||||||
Dariusz Nowakowski Dariusz Nowakowski ('99) | 99 | POL | DNF | pace | |||||||||||
M 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Barnabas Kipyego Barnabas Kipyego ('95) | 95 | KEN | 8:22.71 | |||||||||||
2 | Tolosa Nurgi Tolosa Nurgi ('94) | 94 | ETH | 8:27.73 | |||||||||||
3 | Clement Kemboi Clement Kemboi ('92) | 92 | KEN | 8:29.35 | SB | ||||||||||
4 | Wogene Sebisibe Wogene Sebisibe ('98) | 98 | ETH | 8:40.12 | SB | ||||||||||
5 | Mitko Tsenov Mitko Tsenov ('93) | 93 | BUL | 8:46.16 | SB | ||||||||||
6 | Vasyl Koval Vasyl Koval ('89) | 89 | UKR | 8:47.21 | PB | ||||||||||
7 | Nikólaos Sákis Nikólaos Sákis ('99) | 99 | GRE | 9:02.44 | PB | ||||||||||
8 | Szymon Topolnicki Szymon Topolnicki ('94) | 94 | POL | 9:02.65 | SB | ||||||||||
9 | Bartosz Jarczok Bartosz Jarczok ('99) | 99 | POL | 9:08.61 | PB | ||||||||||
10 | Nikodem Dworczak Nikodem Dworczak ('98) | 98 | POL | 9:15.76 | SB | ||||||||||
11 | Jakub Wróbel Jakub Wróbel ('99) | 99 | POL | 9:27.66 | SB | ||||||||||
Łukasz Oślizło Łukasz Oślizło ('89) | 89 | POL | DNF | ||||||||||||
Mateusz Kaczor Mateusz Kaczor ('97) | 97 | POL | DNF | ||||||||||||
Mateusz Kaczmarek Mateusz Kaczmarek ('96) | 96 | POL | DNF | ||||||||||||
M 110 m hæk Vind: -1.2 Finale A Finale | Vind: -1.2 | ||||||||||||||
1 | Balázs Baji Balázs Baji ('89) | 89 | HUN | 13.51 | SB | ||||||||||
2 | Damian Czykier Damian Czykier ('92) | 92 | POL | 13.60 | SB | ||||||||||
3 | David King David King ('94) | 94 | GBR | 13.70 | SB | ||||||||||
4 | Devon Hill Devon Hill ('89) | 89 | USA | 13.97 | |||||||||||
5 | Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90) | 90 | DEN | 14.07 | |||||||||||
6 | Valdó Szűcs Valdó Szűcs ('95) | 95 | HUN | 14.10 | |||||||||||
7 | Dominik Bochenek Dominik Bochenek ('87) | 87 | POL | 14.25 | |||||||||||
8 | Artur Noga Artur Noga ('88) | 88 | POL | 14.33 | SB | ||||||||||
Ahmad Al-Moualed Ahmad Al-Moualed ('88) | 88 | KSA | DQ | ||||||||||||
Finale B Vind: -0.9 | Vind: -0.9 | ||||||||||||||
1 | Khai Riley-Laborde Khai Riley-Laborde ('95) | 95 | GBR | 13.81 | SB | ||||||||||
2 | Elmo Lakka Elmo Lakka ('93) | 93 | FIN | 13.93 | SB | ||||||||||
3 | Dominik Staśkiewicz Dominik Staśkiewicz ('93) | 93 | POL | 14.18 | =SB | ||||||||||
4 | Miguel Perera Miguel Perera ('96) | 96 | GBR | 14.23 | SB | ||||||||||
5 | Dawid Żebrowski Dawid Żebrowski ('97) | 97 | POL | 14.25 | SB | ||||||||||
6 | Wiktor Santkiewicz Wiktor Santkiewicz ('98) | 98 | POL | 14.42 | PB | ||||||||||
7 | Adam Karczewski Adam Karczewski ('94) | 94 | POL | 14.92 | SB | ||||||||||
Ariel Kalwasiński Ariel Kalwasiński ('97) | 97 | POL | DQ | ||||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Piotr Lisek Piotr Lisek ('92) | 92 | POL | 5.85 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Paweł Wojciechowski Paweł Wojciechowski ('89) | 89 | POL | 5.75 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Adam Hague Adam Hague ('97) | 97 | GBR | 5.45 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Tomas Wecksten Tomas Wecksten ('96) | 96 | FIN | 5.45 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Mareks Ārents Mareks Ārents ('86) | 86 | LAT | 5.45 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Robert Sobera Robert Sobera ('91) | 91 | POL | 5.35 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Mateusz Jerzy Mateusz Jerzy ('95) | 95 | POL | 5.35 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Karol Pawlik Karol Pawlik ('94) | 94 | POL | 5.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Borys Dżaman Borys Dżaman ('96) | 96 | POL | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Igor Bychkov Igor Bychkov ('87) | 87 | ESP | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M 4 x 100 m stafet Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | POL | 39.23 | |||||||||||||
Dominik Kopeć, Remigiusz Olszewski, Dariusz Kuć, Przemysław Słowikowski | |||||||||||||||
2 | THA | 40.55 | |||||||||||||
Krisada Namsuwan, Bandit Chuangchai, Sakchai Lhaomool, Jaran Sathoengram | |||||||||||||||
3 | U23 | POL | 40.85 | ||||||||||||
Przemysław Kozłowski, Adrian Brzeziński, Adrian Wesela, Mateusz Siuda | |||||||||||||||
4 | U20 | POL | 41.08 | ||||||||||||
Szymon Woźniak, Damian Sztejkowski, Rafał Pająk, Dominik Smosarski | |||||||||||||||
K 100 m Vind: -0.8 Finale A Finale | Vind: -0.8 | ||||||||||||||
1 | Daryll Neita Daryll Neita ('96) | 96 | GBR | 11.38 | |||||||||||
2 | Andrea Purica Andrea Purica ('95) | 95 | VEN | 11.58 | |||||||||||
3 | Jura Levy Jura Levy ('90) | 90 | JAM | 11.59 | |||||||||||
4 | Klaudia Adamek Klaudia Adamek ('99) | 99 | POL | 11.76 | SB | ||||||||||
5 | Agata Forkasiewicz Agata Forkasiewicz ('94) | 94 | POL | 11.81 | |||||||||||
6 | Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93) | 93 | DEN | 11.89 | SB | ||||||||||
7 | Magdalena Stefanowicz Magdalena Stefanowicz | 00 | POL | 11.93 | |||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Justyna Święty-Ersetic Justyna Święty-Ersetic ('92) | 92 | POL | 51.56 | |||||||||||
2 | Małgorzata Hołub-Kowalik Małgorzata Hołub-Kowalik ('92) | 92 | POL | 52.02 | |||||||||||
3 | Patrycja Wyciszkiewicz Patrycja Wyciszkiewicz ('94) | 94 | POL | 52.15 | |||||||||||
4 | Iga Baumgart-Witan Iga Baumgart-Witan ('89) | 89 | POL | 52.18 | SB | ||||||||||
5 | Anyika Onuora Anyika Onuora ('84) | 84 | GBR | 52.25 | SB | ||||||||||
6 | Eleni Artymata Eleni Artymata ('86) | 86 | CYP | 52.81 | |||||||||||
7 | Lisanne de Witte Lisanne de Witte ('92) | 92 | NED | 53.10 | SB | ||||||||||
8 | Carline Muir Carline Muir ('87) | 87 | CAN | 54.75 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Aleksandra Gaworska Aleksandra Gaworska ('95) | 95 | POL | 52.74 | SB | ||||||||||
2 | Martyna Dąbrowska Martyna Dąbrowska ('94) | 94 | POL | 53.11 | SB | ||||||||||
3 | Anna Kiełbasińska Anna Kiełbasińska ('90) | 90 | POL | 53.19 | PB | ||||||||||
4 | Natalia Kaczmarek Natalia Kaczmarek ('98) | 98 | POL | 53.21 | |||||||||||
5 | Laura de Witte Laura de Witte ('95) | 95 | NED | 53.60 | SB | ||||||||||
6 | Mariola Karaś Mariola Karaś ('96) | 96 | POL | 53.78 | SB | ||||||||||
7 | Adrianna Janowicz Adrianna Janowicz ('95) | 95 | POL | 54.56 | SB | ||||||||||
8 | Kinga Gacka Kinga Gacka ('01) | 01 | POL | 56.54 | |||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sofia Ennaoui Sofia Ennaoui ('95) | 95 | POL | 2:02.44 | SB | ||||||||||
2 | Halimah Nakaayi Halimah Nakaayi ('94) | 94 | UGA | 2:02.58 | |||||||||||
3 | Malika Akkaoui Malika Akkaoui ('87) | 87 | MAR | 2:02.96 | SB | ||||||||||
4 | Anna Sabat Anna Sabat ('93) | 93 | POL | 2:03.35 | PB | ||||||||||
5 | Bianka Kéri Bianka Kéri ('94) | 94 | HUN | 2:04.14 | SB | ||||||||||
6 | Paulina Mikiewicz-Łapińska Paulina Mikiewicz-Łapińska ('92) | 92 | POL | 2:04.31 | SB | ||||||||||
7 | Hedda Hynne Hedda Hynne ('90) | 90 | NOR | 2:04.50 | |||||||||||
8 | Weronika Wyka Weronika Wyka ('94) | 94 | POL | 2:05.36 | SB | ||||||||||
9 | Angelika Sarna Angelika Sarna ('97) | 97 | POL | 2:05.66 | SB | ||||||||||
10 | Syntia Ellward Syntia Ellward ('93) | 93 | POL | 2:09.55 | SB | ||||||||||
Anna Dobek Anna Dobek ('96) | 96 | POL | DNF | pace | |||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Beata Topka Beata Topka ('99) | 99 | POL | 4:22.74 | |||||||||||
2 | Aleksandra Hołda Aleksandra Hołda ('96) | 96 | POL | 4:24.77 | SB | ||||||||||
3 | Kinga Królik Kinga Królik ('99) | 99 | POL | 4:30.89 | PB | ||||||||||
4 | Julita Maniecka Julita Maniecka ('02) | 02 | POL | 4:57.21 | |||||||||||
Weronika Lizakowska Weronika Lizakowska ('98) | 98 | POL | DNF | pace | |||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: -1.2 Finale A Finale | Vind: -1.2 | ||||||||||||||
1 | Klaudia Siciarz Klaudia Siciarz ('98) | 98 | POL | 13.15 | PB | ||||||||||
2 | Karolina Kołeczek Karolina Kołeczek ('93) | 93 | POL | 13.26 | |||||||||||
3 | Nooralotta Neziri Nooralotta Neziri ('92) | 92 | FIN | 13.26 | =SB | ||||||||||
4 | Ricarda Lobe Ricarda Lobe ('94) | 94 | GER | 13.27 | |||||||||||
5 | Yasmin Miller Yasmin Miller ('95) | 95 | GBR | 13.41 | |||||||||||
6 | Alicia Barrett Alicia Barrett ('98) | 98 | GBR | 13.64 | |||||||||||
7 | Gréta Kerekes Gréta Kerekes ('92) | 92 | HUN | 13.69 | SB | ||||||||||
8 | Lucie Koudelová Lucie Koudelová ('94) | 94 | CZE | 13.87 | |||||||||||
Finale B Vind: -1.3 | Vind: -1.3 | ||||||||||||||
1 | Reetta Hurske Reetta Hurske ('95) | 95 | FIN | 13.36 | SB | ||||||||||
2 | Megan Marrs Megan Marrs ('97) | 97 | GBR | 13.52 | |||||||||||
3 | Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95) | 95 | DEN | 13.84 | SB | ||||||||||
4 | Julia Rządzińska Julia Rządzińska ('92) | 92 | POL | 13.86 | |||||||||||
5 | Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95) | 95 | DEN | 13.91 | SB | ||||||||||
6 | Klaudia Wojtunik Klaudia Wojtunik ('99) | 99 | POL | 13.93 | SB | ||||||||||
7 | Zuzanna Hulisz Zuzanna Hulisz ('99) | 99 | POL | 14.03 | SB | ||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Iryna Zhuk Iryna Zhuk ('93) | 93 | BLR | 4.45 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Justyna Śmietanka Justyna Śmietanka ('94) | 94 | POL | 4.45 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Anjuli Knäsche Anjuli Knäsche ('93) | 93 | GER | 4.35 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Kamila Przybyła Kamila Przybyła ('96) | 96 | POL | 4.35 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Ildze Bortaščenoka Ildze Bortaščenoka ('87) | 87 | LAT | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
Aino Siitonen Aino Siitonen ('94) | 94 | FIN | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Aliona Dubitskaya Aliona Dubitskaya ('90) | 90 | BLR | 19.02 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Paulina Guba Paulina Guba ('91) | 91 | POL | 18.64 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Anita Márton Anita Márton ('89) | 89 | HUN | 18.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Klaudia Kardasz Klaudia Kardasz ('96) | 96 | POL | 18.29 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Fanny Roos Fanny Roos ('95) | 95 | SWE | 17.56 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Dimitriana Surdu Dimitriana Surdu ('94) | 94 | MDA | 17.31 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Lena Urbaniak Lena Urbaniak ('92) | 92 | GER | 16.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Anna Niedbała Anna Niedbała ('98) | 98 | POL | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Nikola Ogrodníková Nikola Ogrodníková ('90) | 90 | CZE | 61.73 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Heidi Nokelainen Heidi Nokelainen ('90) | 90 | FIN | 56.73 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Klaudia Maruszewska Klaudia Maruszewska ('97) | 97 | POL | 56.31 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Tatsiana Korzh Tatsiana Korzh ('93) | 93 | BLR | 53.96 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Agnieszka Grubba Agnieszka Grubba ('95) | 95 | POL | 50.18 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Marta Kąkol Marta Kąkol ('92) | 92 | POL | 48.76 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D19 100 m Vind: -0.6 Finale A Finale | Vind: -0.6 | ||||||||||||||
1 | Damian Sztejkowski Damian Sztejkowski ('99) | 99 | POL | 10.84 | |||||||||||
2 | Antoni Plichta Antoni Plichta | 00 | POL | 10.85 | PB | ||||||||||
3 | Bartosz Zieliński Bartosz Zieliński ('99) | 99 | POL | 10.88 | |||||||||||
4 | Artur Łeczycki Artur Łeczycki | 00 | POL | 10.92 | |||||||||||
5 | Szymon Woźniak Szymon Woźniak ('99) | 99 | POL | 10.93 | |||||||||||
6 | Rafał Pająk Rafał Pająk ('99) | 99 | POL | 11.04 |