M 100 m Vind: +0.8 Finale A Finale | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Emile Erasmus Emile Erasmus ('92) | 92 | RSA | 10.15 | |||||||||||
2 | Edel Amores Edel Amores ('98) | 98 | CUB | 10.43 | SB | ||||||||||
3 | Roscoe Engel Roscoe Engel ('89) | 89 | RSA | 10.45 | |||||||||||
4 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 10.46 | |||||||||||
5 | Henrik Larsson Henrik Larsson ('99) | 99 | SWE | 10.48 | |||||||||||
6 | Dennis Leal Dennis Leal ('94) | 94 | SWE | 10.50 | |||||||||||
Finale B Vind: +2.6 | Vind: +2.6 | ||||||||||||||
1 | Edel Amores Edel Amores ('98) | 98 | CUB | 10.60 | w | ||||||||||
2 | Jean-Christian Zirignon Jean-Christian Zirignon ('95) | 95 | SWE | 10.89 | w | ||||||||||
3 | Jacob Ewertzh Jacob Ewertzh ('95) | 95 | SWE | 11.03 | w | ||||||||||
4 | Lion Martinez Lion Martinez ('78) | 78 | SWE | 11.06 | w | ||||||||||
5 | Amadou Sussoho Amadou Sussoho ('95) | 95 | SWE | 11.10 | w | ||||||||||
6 | Oskar Motta Oskar Motta ('98) | 98 | SWE | 11.13 | w | ||||||||||
Desmond Rogo Desmond Rogo ('96) | 96 | SWE | DNF | w | |||||||||||
Finale C Vind: +2.0 | Vind: +2.0 | ||||||||||||||
1 | Nils Thornberg Nils Thornberg ('94) | 94 | SWE | 10.93 | SB | ||||||||||
2 | Elijah Mensah Elijah Mensah ('90) | 90 | ITA | 11.03 | SB | ||||||||||
3 | Paul Förnestig Paul Förnestig ('01) | 01 | SWE | 11.14 | |||||||||||
4 | Grigorios Kyriakoudis Grigorios Kyriakoudis ('97) | 97 | SWE | 11.16 | PB | ||||||||||
5 | Fritz Ekane Fritz Ekane ('90) | 90 | CMR | 11.30 | SB | ||||||||||
6 | Kidus Yohannes Getahun Kidus Yohannes Getahun ('98) | 98 | SWE | 11.36 | |||||||||||
Finale D Vind: +2.4 | Vind: +2.4 | ||||||||||||||
1 | Emil Thölix Emil Thölix ('95) | 95 | FIN | 11.11 | w | ||||||||||
2 | Eric Sjölund Eric Sjölund | 00 | FIN | 11.35 | w | ||||||||||
3 | Sebastian Landström Sebastian Landström ('94) | 94 | SWE | 11.40 | w | ||||||||||
4 | Leon Johansson Leon Johansson ('01) | 01 | SWE | 11.73 | w | ||||||||||
5 | Ibrahim Abakar Ibrahim Abakar ('99) | 99 | SWE | 11.87 | w | ||||||||||
M 100 m extra Vind: -1.5 Finale A Finale | Vind: -1.5 | ||||||||||||||
1 | Jonas Tapani Halonen Jonas Tapani Halonen ('95) | 95 | NOR | 10.70 | |||||||||||
2 | Eetu Rantala Eetu Rantala ('93) | 93 | FIN | 10.71 | |||||||||||
3 | Ville Myllymäki Ville Myllymäki ('90) | 90 | FIN | 10.76 | |||||||||||
4 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 10.79 | |||||||||||
5 | Oskari Lehtonen Oskari Lehtonen ('97) | 97 | FIN | 10.86 | |||||||||||
6 | Douglas Hellbratt Douglas Hellbratt ('95) | 95 | SWE | 10.97 | |||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Abraham Rotich Abraham Rotich ('93) | 93 | BRN | 1:47.87 | |||||||||||
2 | Andreas Kramer Andreas Kramer ('97) | 97 | SWE | 1:48.02 | |||||||||||
3 | Andreas BubeAndreas Bube ('87) | 87 | DEN | 1:48.22 | |||||||||||
4 | Kalle Berglund Kalle Berglund ('96) | 96 | SWE | 1:48.76 | |||||||||||
5 | Zak Curran Zak Curran ('93) | 93 | IRL | 1:49.45 | |||||||||||
6 | Duran Faro Duran Faro ('94) | 94 | RSA | 1:49.70 | |||||||||||
7 | Johan Eriksson Johan Eriksson ('88) | 88 | SWE | 1:51.70 | SB | ||||||||||
Andreas Roth Andreas Roth ('93) | 93 | NOR | DNF | ||||||||||||
Erik Martinsson Erik Martinsson ('96) | 96 | SWE | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Dage Minors Dage Minors ('95) | 95 | BER | 1:51.98 | |||||||||||
2 | Yared Kidane Yared Kidane ('99) | 99 | ERI | 1:52.28 | |||||||||||
3 | Anton Persson Anton Persson ('96) | 96 | SWE | 1:52.46 | |||||||||||
4 | Stephen Mackay Stephen Mackay ('92) | 92 | GBR | 1:52.50 | |||||||||||
5 | Didrik Hexeberg Warlo Didrik Hexeberg Warlo ('99) | 99 | NOR | 1:53.12 | |||||||||||
6 | Gustav Berlin Gustav Berlin ('95) | 95 | SWE | 1:53.30 | |||||||||||
7 | Rickard Gunnarsson Rickard Gunnarsson ('91) | 91 | SWE | 1:53.38 | |||||||||||
8 | Hugo Arlabosse Hugo Arlabosse ('99) | 99 | FRA | 1:56.31 | |||||||||||
Andrew Barnes Andrew Barnes ('88) | 88 | RSA | DNF | ||||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Benjamin Åberg Benjamin Åberg ('95) | 95 | SWE | 1:53.65 | |||||||||||
2 | Anders Bjørndal Anders Bjørndal ('95) | 95 | NOR | 1:53.69 | PB | ||||||||||
3 | Edvin Hagberg Edvin Hagberg ('99) | 99 | SWE | 1:54.49 | SB | ||||||||||
4 | Trygve Feidje Mjelde Trygve Feidje Mjelde ('94) | 94 | NOR | 1:54.81 | |||||||||||
5 | Kristian Skage Nordlund Kristian Skage Nordlund ('99) | 99 | NOR | 1:55.01 | |||||||||||
6 | Iyuel Ayele Iyuel Ayele ('99) | 99 | SWE | 1:55.17 | |||||||||||
7 | Eric Källman Eric Källman | 00 | SWE | 1:56.82 | |||||||||||
8 | Robin Johansson Robin Johansson ('94) | 94 | SWE | 1:57.75 | |||||||||||
9 | Björn Seifert Björn Seifert ('96) | 96 | SWE | 1:58.75 | |||||||||||
Edom Abreham Edom Abreham ('95) | 95 | SWE | DNF | ||||||||||||
Finale D | |||||||||||||||
1 | Akile Mehari Akile Mehari ('91) | 91 | ETH | 1:55.68 | SB | ||||||||||
2 | Mathias Söder Mathias Söder ('99) | 99 | SWE | 1:56.25 | SB | ||||||||||
3 | Axel Alness Borg Axel Alness Borg ('98) | 98 | SWE | 1:56.85 | PB | ||||||||||
4 | Josef Wallenlind Josef Wallenlind ('01) | 01 | SWE | 1:56.88 | SB | ||||||||||
5 | Bienvenue Musore Bienvenue Musore ('90) | 90 | SWE | 1:57.26 | SB | ||||||||||
6 | Desmond Amakye Desmond Amakye ('92) | 92 | SWE | 1:57.53 | SB | ||||||||||
7 | Aleksej Pirgholizadeh Aleksej Pirgholizadeh ('94) | 94 | SWE | 1:57.63 | |||||||||||
8 | Gustav Gahne Gustav Gahne ('01) | 01 | SWE | 1:58.01 | SB | ||||||||||
9 | Daniel Tegbrant Daniel Tegbrant | 00 | SWE | 2:06.88 | |||||||||||
Mohammed Loukili Mohammed Loukili ('96) | 96 | SWE | DNF | ||||||||||||
Gustav Nordling Gustav Nordling ('97) | 97 | SWE | DNF | ||||||||||||
Finale E | |||||||||||||||
1 | William Wickholm William Wickholm ('98) | 98 | SWE | 1:57.43 | PB | ||||||||||
2 | Tobias Eknor Tobias Eknor | 00 | SWE | 1:59.57 | |||||||||||
3 | Henry Jacobson Henry Jacobson ('99) | 99 | SWE | 1:59.88 | PB | ||||||||||
4 | Samiel Berhe Samiel Berhe ('98) | 98 | ERI | 2:00.83 | SB | ||||||||||
5 | André Mohalland André Mohalland ('82) | 82 | JAM | 2:01.68 | PB | ||||||||||
6 | Faustin Mugabo Faustin Mugabo | 00 | SWE | 2:02.05 | |||||||||||
7 | Svein Erik Strand Tønnesen Svein Erik Strand Tønnesen ('87) | 87 | NOR | 2:02.69 | PB | ||||||||||
8 | Anton Ledell Anton Ledell ('99) | 99 | SWE | 2:03.31 | |||||||||||
9 | Melker Forsberg Melker Forsberg ('01) | 01 | SWE | 2:04.53 | SB | ||||||||||
10 | Olle Tyrsmo Olle Tyrsmo | 00 | SWE | 2:06.65 | SB | ||||||||||
11 | Axel Sved Axel Sved ('97) | 97 | SWE | 2:08.96 | PB | ||||||||||
Markus Asplund Markus Asplund | 00 | SWE | DNF | ||||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Rabie Doukkana Rabie Doukkana ('87) | 87 | MAR | 3:36.46 | PB | ||||||||||
2 | Youssouf Hiss Bachir Youssouf Hiss Bachir ('87) | 87 | DJI | 3:37.09 | SB | ||||||||||
3 | Hicham Oueladha Hicham Oueladha ('95) | 95 | MAR | 3:37.68 | SB | ||||||||||
4 | Mekonnen Gebremedhin Mekonnen Gebremedhin ('88) | 88 | ETH | 3:37.91 | SB | ||||||||||
5 | Johan Rogestedt Johan Rogestedt ('93) | 93 | SWE | 3:38.44 | SB | ||||||||||
6 | Tamás Kazi Tamás Kazi ('85) | 85 | HUN | 3:39.22 | SB | ||||||||||
7 | Salim Keddar Salim Keddar ('93) | 93 | ALG | 3:39.49 | |||||||||||
8 | Volodymyr Kyts Volodymyr Kyts ('87) | 87 | UKR | 3:41.93 | |||||||||||
9 | Amanuel Gergis Amanuel Gergis ('96) | 96 | ERI | 3:50.25 | SB | ||||||||||
10 | Elmar Engholm Elmar Engholm ('92) | 92 | SWE | 3:50.91 | |||||||||||
11 | Matthew Ramsden Matthew Ramsden ('97) | 97 | AUS | 3:51.30 | |||||||||||
12 | Martin Sperlich Martin Sperlich ('91) | 91 | GER | 3:51.39 | |||||||||||
Abderrahmane Anou Abderrahmane Anou ('91) | 91 | ALG | DNF | ||||||||||||
Gergő Kiss Gergő Kiss ('95) | 95 | HUN | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98) | 98 | DEN | 3:41.56 | DUR-20 | PB | |||||||||
2 | Ferdinand Kvan Edman Ferdinand Kvan Edman ('93) | 93 | NOR | 3:43.34 | |||||||||||
3 | Uģis Jocis Uģis Jocis ('93) | 93 | LAT | 3:44.77 | |||||||||||
4 | Tom Erling Kårbø Tom Erling Kårbø ('89) | 89 | NOR | 3:44.87 | PB | ||||||||||
5 | Pascal Furtwängler Pascal Furtwängler ('93) | 93 | SUI | 3:45.07 | PB | ||||||||||
6 | Sondre Juven Sondre Juven ('99) | 99 | NOR | 3:46.06 | |||||||||||
7 | Abdelfath Yassin Abdelfath Yassin ('95) | 95 | SOM | 3:46.22 | PB | ||||||||||
8 | Nick Carleo Nick Carleo ('97) | 97 | USA | 3:46.38 | |||||||||||
9 | Simon Sundström Simon Sundström ('98) | 98 | SWE | 3:46.42 | PB | ||||||||||
10 | Jacob Boutera Jacob Boutera ('96) | 96 | NOR | 3:49.42 | PB | ||||||||||
11 | Suldan Hassan Suldan Hassan ('98) | 98 | SWE | 3:51.05 | |||||||||||
12 | Johan Walldén Johan Walldén ('87) | 87 | SWE | 3:52.69 | SB | ||||||||||
13 | Leo Magnusson Leo Magnusson ('98) | 98 | SWE | 3:55.11 | |||||||||||
14 | Anton Axelsson Anton Axelsson ('01) | 01 | SWE | 4:08.05 | |||||||||||
Andreas Roth Andreas Roth ('93) | 93 | NOR | DNF | ||||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Andreas Vangsnes Andreas Vangsnes | 00 | NOR | 3:49.97 | PB | ||||||||||
2 | Cho Mihn KyunCho Mihn Kyun ('94) | 94 | DEN | 3:50.87 | |||||||||||
3 | Hampus Börjesson Hampus Börjesson ('94) | 94 | SWE | 3:51.81 | |||||||||||
4 | Ådne Andersen Ådne Andersen ('94) | 94 | NOR | 3:52.32 | SB | ||||||||||
5 | Ali Al-Janabi Ali Al-Janabi ('94) | 94 | IRQ | 3:53.54 | PB | ||||||||||
6 | Sebastian Nilsson Sebastian Nilsson ('98) | 98 | SWE | 3:53.77 | PB | ||||||||||
7 | Daniel Gleimar Daniel Gleimar ('92) | 92 | SWE | 3:55.19 | SB | ||||||||||
8 | Mathias Flak Mathias Flak ('99) | 99 | NOR | 3:59.75 | PB | ||||||||||
9 | Olof Silvander Olof Silvander ('99) | 99 | SWE | 4:00.43 | |||||||||||
10 | Erik Jälknäs Erik Jälknäs | 00 | SWE | 4:01.16 | |||||||||||
11 | Henrik Hanssen Henrik Hanssen ('97) | 97 | NOR | 4:02.96 | SB | ||||||||||
Gustav Berlin Gustav Berlin ('95) | 95 | SWE | DNF | ||||||||||||
M 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Dereje Tola Dereje Tola ('97) | 97 | ETH | 14:07.53 | PB | ||||||||||
2 | Simen Halle Haugen Simen Halle Haugen ('99) | 99 | NOR | 14:10.33 | |||||||||||
3 | Håkon Stavik Håkon Stavik | 00 | NOR | 14:35.20 | PB | ||||||||||
4 | Oscar Claesson Oscar Claesson ('95) | 95 | SWE | 14:36.04 | PB | ||||||||||
5 | Andreas Jansson Andreas Jansson ('96) | 96 | SWE | 14:38.06 | SB | ||||||||||
6 | Emil Danielsson Emil Danielsson ('97) | 97 | SWE | 14:46.14 | SB | ||||||||||
7 | Hussein Hussein Hussein Hussein ('04) | 04 | ERI | 14:47.56 | PB | ||||||||||
8 | Alexander Nilsson Alexander Nilsson ('95) | 95 | SWE | 14:59.72 | SB | ||||||||||
9 | Simon Nebijo Steinshamn Simon Nebijo Steinshamn ('99) | 99 | NOR | 15:08.58 | PB | ||||||||||
10 | Andreas Iden Andreas Iden ('95) | 95 | NOR | 15:10.30 | SB | ||||||||||
11 | Joakim Eriksson Joakim Eriksson ('92) | 92 | SWE | 15:13.03 | PB | ||||||||||
12 | Axel Djurberg Axel Djurberg ('99) | 99 | SWE | 15:24.39 | PB | ||||||||||
13 | Abdul Majiid Musse Abdul Majiid Musse | 00 | SWE | 16:19.19 | PB | ||||||||||
Abdisamed Khader Abdisamed Khader | 00 | FOR | DNF | ||||||||||||
Simon Gudmundsson Simon Gudmundsson ('92) | 92 | SWE | DNF | ||||||||||||
Emil Ohlsson Emil Ohlsson ('95) | 95 | SWE | DNF | ||||||||||||
Archibald Casteel Archibald Casteel ('96) | 96 | SWE | DNF | ||||||||||||
Fredrik Uhrbom Fredrik Uhrbom ('77) | 77 | SWE | DNF | ||||||||||||
David Nilsson David Nilsson ('87) | 87 | SWE | DNF | ||||||||||||
Erik Djurberg Erik Djurberg ('97) | 97 | SWE | DNF | ||||||||||||
Yassin Abdi Yassin Abdi ('99) | 99 | SOM | DNF | ||||||||||||
M 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Tolosa Nurgi Tolosa Nurgi ('94) | 94 | ETH | 8:23.96 | |||||||||||
2 | Hilal Kipsang Yego Hilal Kipsang Yego ('92) | 92 | KEN | 8:25.30 | SB | ||||||||||
3 | Napoleon Solomon Napoleon Solomon ('94) | 94 | SWE | 8:26.38 | |||||||||||
4 | Altobelli da Silva Altobelli da Silva ('90) | 90 | BRA | 8:29.04 | SB | ||||||||||
5 | Mason Ferlic Mason Ferlic ('93) | 93 | USA | 8:42.51 | |||||||||||
6 | Alberts Blajs Alberts Blajs ('95) | 95 | LAT | 8:48.64 | SB | ||||||||||
7 | Daniel Lundgren Daniel Lundgren ('85) | 85 | SWE | 8:50.50 | SB | ||||||||||
8 | Fredrik Sandvik Fredrik Sandvik ('98) | 98 | NOR | 9:11.60 | PB | ||||||||||
9 | Anders Fox Anders Fox ('95) | 95 | SWE | 9:25.19 | SB | ||||||||||
10 | Otmane Nait Hammou Otmane Nait Hammou ('95) | 95 | MAR | 9:34.55 | PB | ||||||||||
Luís Miguel Borges Luís Miguel Borges ('94) | 94 | POR | DNF | ||||||||||||
Mouname Sassioui Mouname Sassioui ('95) | 95 | MAR | DNF | ||||||||||||
Vidar Johansson Vidar Johansson ('96) | 96 | SWE | DNF | ||||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Marcio Teles Marcio Teles ('94) | 94 | BRA | 49.78 | |||||||||||
2 | Jeffery Gibson Jeffery Gibson ('90) | 90 | BAH | 49.88 | |||||||||||
3 | William Frobe William Frobe ('98) | 98 | SWE | 50.94 | PB | ||||||||||
4 | Kurt Couto Kurt Couto ('85) | 85 | MOZ | 51.02 | |||||||||||
5 | Isak Andersson Isak Andersson ('96) | 96 | SWE | 51.57 | |||||||||||
6 | Alexander Lundskog Alexander Lundskog ('96) | 96 | SWE | 52.61 | |||||||||||
7 | Hampus Widlund Hampus Widlund ('93) | 93 | SWE | 53.10 | |||||||||||
8 | Benjamin Mullen Benjamin Mullen ('87) | 87 | SWE | 53.71 | SB | ||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Thobias Nilsson Montler Thobias Nilsson Montler ('96) | 96 | SWE | 8.08 | w | +2.9 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Vladyslav Mazur Vladyslav Mazur ('96) | 96 | UKR | 7.99 | w | +2.8 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Alexsandro Melo Alexsandro Melo ('95) | 95 | BRA | 7.83 | +2.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Tomasz Jaszczuk Tomasz Jaszczuk ('92) | 92 | POL | 7.73 | +1.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Kristian Bäck Kristian Bäck ('96) | 96 | FIN | 7.54 | +2.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Serhii Nykyforov Serhii Nykyforov ('94) | 94 | UKR | 7.46 | +1.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jesper Hellström Jesper Hellström ('95) | 95 | SWE | 7.39 | w | +2.7 | |||||||||
| |||||||||||||||
8 | Rickard Willman Rickard Willman ('94) | 94 | SWE | 7.17 | +1.5 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
9 | Johan Talèus Johan Talèus ('94) | 94 | SWE | 7.14 | +1.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Adam Chiguer Adam Chiguer ('91) | 91 | SWE | 6.93 | +1.3 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Daniel Ståhl Daniel Ståhl ('92) | 92 | SWE | 66.17 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Fedrick Dacres Fedrick Dacres ('94) | 94 | JAM | 66.16 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Simon Pettersson Simon Pettersson ('94) | 94 | SWE | 63.21 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Daniel Jasinski Daniel Jasinski ('89) | 89 | GER | 62.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Robert Urbanek Robert Urbanek ('87) | 87 | POL | 61.41 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Martin Wierig Martin Wierig ('87) | 87 | GER | 61.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Gerd Kanter Gerd Kanter ('79) | 79 | EST | 60.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Axel Härstedt Axel Härstedt ('87) | 87 | SWE | 59.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Ola Stunes Isene Ola Stunes Isene ('95) | 95 | NOR | 56.89 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Sven Martin Skagestad Sven Martin Skagestad ('95) | 95 | NOR | 55.31 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Jakob Gardenkrans Jakob Gardenkrans ('97) | 97 | SWE | 54.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M 4 x 100 m stafet Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sverige Sverige | SWE | 39.86 | ||||||||||||
Felix Svensson, Stefan Tärnhuvud, Douglas Hellbratt, Tony Darkwah | |||||||||||||||
2 | FIN | 39.93 | |||||||||||||
Eetu Rantala, Ville Myllymäki, Oskari Lehtonen, Otto Ahlfors | |||||||||||||||
3 | Danmark Danmark | 40.04 | |||||||||||||
Festus Asante, Kojo Musah, Steffen Udengaard Knudsen, Frederik Schou-Nielsen | |||||||||||||||
4 | NOR | 40.31 | |||||||||||||
Jonas Tapani Halonen, Jonathan Quarcoo, Even Pettersen, Mathias Hove Johansen | |||||||||||||||
K 200 m Vind: +2.7 Finale A Finale | Vind: +2.7 | ||||||||||||||
1 | Sindija Bukša Sindija Bukša ('97) | 97 | LAT | 22.98 | w | ||||||||||
2 | Wei Yongli Wei Yongli ('91) | 91 | CHN | 23.09 | w | ||||||||||
3 | Moa Hjelmer Moa Hjelmer ('90) | 90 | SWE | 23.44 | w | ||||||||||
4 | Elin Östlund Elin Östlund ('91) | 91 | SWE | 23.68 | w | ||||||||||
5 | Matilda Hellqvist Matilda Hellqvist ('93) | 93 | SWE | 23.93 | w | ||||||||||
6 | Rosângela Santos Rosângela Santos ('90) | 90 | BRA | 23.93 | w | ||||||||||
7 | Anniina Kortetmaa Anniina Kortetmaa ('95) | 95 | FIN | 24.12 | w | ||||||||||
8 | Lisa Lilja Lisa Lilja ('96) | 96 | SWE | 24.14 | w | ||||||||||
Finale B Vind: +2.2 | Vind: +2.2 | ||||||||||||||
1 | Emma Jansson Emma Jansson ('97) | 97 | SWE | 23.83 | w | ||||||||||
2 | Malin Ström Malin Ström ('86) | 86 | SWE | 24.25 | w | ||||||||||
3 | Sandra Knezevic Sandra Knezevic ('92) | 92 | SWE | 24.59 | w | ||||||||||
4 | Ebba Svantesson Ebba Svantesson ('97) | 97 | SWE | 24.61 | w | ||||||||||
5 | Gladys Bamane Gladys Bamane ('89) | 89 | SWE | 24.80 | w | ||||||||||
6 | Gabriella Holmström Gabriella Holmström | 00 | SWE | 25.33 | w | ||||||||||
7 | Marie Sönnerfors Marie Sönnerfors ('93) | 93 | SWE | 25.96 | w | ||||||||||
Pernilla Nilsson Pernilla Nilsson ('92) | 92 | SWE | DNF | w | |||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Feyisa Adanech Feyisa Adanech ('98) | 98 | ETH | 2:03.13 | SB | ||||||||||
2 | Weronika Wyka Weronika Wyka ('94) | 94 | POL | 2:03.34 | |||||||||||
3 | Siham Hilali Siham Hilali ('86) | 86 | MAR | 2:03.48 | SB | ||||||||||
4 | Paulina Mikiewicz-Łapińska Paulina Mikiewicz-Łapińska ('92) | 92 | POL | 2:04.01 | |||||||||||
5 | Lovisa Lindh Lovisa Lindh ('91) | 91 | SWE | 2:04.18 | |||||||||||
6 | Aino Paunonen Aino Paunonen ('92) | 92 | FIN | 2:04.48 | |||||||||||
7 | Sandra Eriksson Sandra Eriksson ('89) | 89 | FIN | 2:04.48 | PB | ||||||||||
8 | Anna Silvander Anna Silvander ('93) | 93 | SWE | 2:05.92 | |||||||||||
9 | Gaël De Coninck Gaël De Coninck ('01) | 01 | SWE | 2:05.97 | |||||||||||
Bianka Kéri Bianka Kéri ('94) | 94 | HUN | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Astrid Rosvall Astrid Rosvall ('97) | 97 | SWE | 2:08.89 | |||||||||||
2 | Sanne Njaastad Sanne Njaastad | 00 | NOR | 2:09.09 | |||||||||||
3 | Dagmar OlsenDagmar Olsen ('94) | 94 | DEN | 2:09.09 | |||||||||||
4 | Mina Marie Anglero Mina Marie Anglero ('97) | 97 | NOR | 2:09.14 | |||||||||||
5 | Madeleine Björlin-Delmar Madeleine Björlin-Delmar ('96) | 96 | SWE | 2:09.51 | |||||||||||
6 | Lovisa Bivstedt Lovisa Bivstedt ('01) | 01 | SWE | 2:10.49 | |||||||||||
7 | Sofia Johansson Sofia Johansson ('98) | 98 | SWE | 2:11.34 | PB | ||||||||||
8 | Christina Maria Toogood Christina Maria Toogood ('89) | 89 | NOR | 2:11.90 | SB | ||||||||||
Ida Ekroth Ida Ekroth ('96) | 96 | SWE | DNF | ||||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Ellinor Aurell Ellinor Aurell ('01) | 01 | SWE | 2:15.53 | SB | ||||||||||
2 | Linda Nyblom Linda Nyblom | 00 | SWE | 2:23.18 | |||||||||||
3 | Vilma Hultström Vilma Hultström | 00 | SWE | 2:23.39 | SB | ||||||||||
4 | Fredrika Karlsson Fredrika Karlsson ('86) | 86 | SWE | 2:24.26 | |||||||||||
Ebba Svantesson Ebba Svantesson ('97) | 97 | SWE | DNF | ||||||||||||
K 3000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Linn Nilsson Linn Nilsson ('90) | 90 | SWE | 8:57.89 | PB | ||||||||||
2 | Maja AlmMaja Alm ('88) | 88 | DEN | 9:05.98 | SB | ||||||||||
3 | Sara Christiansson Sara Christiansson ('97) | 97 | SWE | 9:09.12 | PB | ||||||||||
4 | Renata Pliś Renata Pliś ('85) | 85 | POL | 9:17.96 | SB | ||||||||||
5 | Vienna Søyland Dahle Vienna Søyland Dahle ('92) | 92 | NOR | 9:24.41 | PB | ||||||||||
6 | Maria Sagnes Wågan Maria Sagnes Wågan ('92) | 92 | NOR | 9:28.54 | |||||||||||
7 | Pernilla Epland Pernilla Epland ('90) | 90 | NOR | 9:30.16 | PB | ||||||||||
8 | Lisa Havell Lisa Havell ('88) | 88 | SWE | 9:43.46 | SB | ||||||||||
9 | Christine Næss Christine Næss | 00 | NOR | 9:43.93 | PB | ||||||||||
10 | Lisa Bergdahl Lisa Bergdahl ('95) | 95 | SWE | 9:49.34 | PB | ||||||||||
11 | Jessica Borg Jessica Borg ('98) | 98 | SWE | 10:12.93 | PB | ||||||||||
12 | Jasmina Pruginić Jasmina Pruginić ('98) | 98 | SRB | 10:34.56 | |||||||||||
Viktória Gyürkés Viktória Gyürkés ('92) | 92 | HUN | DNF | ||||||||||||
Meraf Bahta Meraf Bahta ('89) | 89 | SWE | 8:57.61 DQ IAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: +1.0 Finale A Finale | Vind: +1.0 | ||||||||||||||
1 | Gréta Kerekes Gréta Kerekes ('92) | 92 | HUN | 13.03 | |||||||||||
2 | Elin Westerlund Elin Westerlund ('90) | 90 | SWE | 13.16 | SB | ||||||||||
3 | Julia Rządzińska Julia Rządzińska ('92) | 92 | POL | 13.31 | PB | ||||||||||
4 | Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95) | 95 | DEN | 13.39 | DR | PB | |||||||||
5 | Malin Skogström Malin Skogström ('95) | 95 | SWE | 13.57 | PB | ||||||||||
6 | Micol Cattaneo Micol Cattaneo ('82) | 82 | ITA | 13.61 | |||||||||||
7 | Emma Tuvesson Emma Tuvesson ('91) | 91 | SWE | 13.71 | SB | ||||||||||
8 | Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95) | 95 | DEN | 13.82 | |||||||||||
Finale B Vind: +2.6 | Vind: +2.6 | ||||||||||||||
1 | Elin Westerlund Elin Westerlund ('90) | 90 | SWE | 13.39 | w | ||||||||||
2 | Agathe Holtan Wathne Agathe Holtan Wathne ('94) | 94 | NOR | 13.97 | w | ||||||||||
3 | Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94) | 94 | DEN | 14.48 | w | ||||||||||
4 | Sofia Mossberg Sofia Mossberg ('95) | 95 | SWE | 14.63 | w | ||||||||||
5 | Maria Södergren Maria Södergren ('98) | 98 | SWE | 15.00 | w | ||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sofie Skoog Sofie Skoog ('90) | 90 | SWE | 1.93 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Yuliya Chumachenko Yuliya Chumachenko ('94) | 94 | UKR | 1.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tonje Angelsen Tonje Angelsen ('90) | 90 | NOR | 1.91 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Erika Kinsey Erika Kinsey ('88) | 88 | SWE | 1.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Karyna Taranda Karyna Taranda ('99) | 99 | BLR | 1.87 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Desirée Rossit Desirée Rossit ('94) | 94 | ITA | 1.87 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Marija Vuković Marija Vuković ('92) | 92 | MNE | 1.87 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Nicola McDermott Nicola McDermott ('96) | 96 | AUS | 1.87 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Louise Ekman Louise Ekman ('97) | 97 | SWE | 1.78 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Bianca Salming Bianca Salming ('98) | 98 | SWE | 1.72 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Angelica Bengtsson Angelica Bengtsson ('93) | 93 | SWE | 4.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Olga Mullina Olga Mullina ('92) | 92 | RUS | 4.45 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Reena Koll Reena Koll ('96) | 96 | EST | 4.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Alisandra Negrete Alisandra Negrete ('92) | 92 | MEX | 4.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Lisa Gunnarsson Lisa Gunnarsson ('99) | 99 | SWE | 4.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Xu Huiqin Xu Huiqin ('93) | 93 | CHN | 4.25 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Carmelita Correa Carmelita Correa ('88) | 88 | MEX | 4.25 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Emma Kiviniemi Andersson Emma Kiviniemi Andersson ('91) | 91 | SWE | 3.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sandra Törnros Sandra Törnros ('95) | 95 | SWE | 6.12 | w | +2.1 | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sara Kviberg Sara Kviberg ('93) | 93 | SWE | 5.92 | w | +4.5 | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Ellinor Persson Ellinor Persson ('96) | 96 | SWE | 5.81 | w | +2.6 | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Linn Egerfält Linn Egerfält | 00 | SWE | 5.78 | w | +3.7 | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Victoria Almerén Hansson Victoria Almerén Hansson ('99) | 99 | SWE | 5.67 | w | +2.4 | |||||||||
| |||||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Beatrice Nedberge Llano Beatrice Nedberge Llano ('97) | 97 | NOR | 64.97 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Kajsa Wennberg Kajsa Wennberg ('96) | 96 | SWE | 59.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Hanna Mårtensson Hanna Mårtensson ('96) | 96 | SWE | 57.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Michaela Norrbelius Michaela Norrbelius ('97) | 97 | SWE | 55.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Linnéa Jönsson Linnéa Jönsson ('95) | 95 | SWE | 55.68 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Rebecka Hallerth Rebecka Hallerth ('96) | 96 | SWE | 54.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ásdís Hjálmsdóttir Ásdís Hjálmsdóttir ('85) | 85 | ISL | 59.13 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sofi Flink Sofi Flink ('95) | 95 | SWE | 57.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Elisabeth Lithell Elisabeth Lithell ('90) | 90 | SWE | 53.60 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Linn Peura Linn Peura ('97) | 97 | SWE | 45.44 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K 4 x 100 m stafet Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sverige Sverige | SWE | 45.40 | ||||||||||||
Claudia Payton, Irene Ekelund, Hanna Adriansson Nordberg, Elin Östlund | |||||||||||||||
2 | Danmark Danmark | 45.72 | |||||||||||||
Louise Østergård, Ida Kathrine Karstoft, Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer | |||||||||||||||
3 | Sverige Sverige | SWE | 46.01 | ||||||||||||
Ebba Svantesson, Lisa Lilja, Jessica Östlund, Emma Jansson |