M Kuglestød 7.26 kg 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tsanko Arnaudov Tsanko Arnaudov ('92) | 92 | POR | 20.51 | SB | ||||||||||
2 | Francisco Belo Francisco Belo ('91) | 91 | POR | 20.10 | SB | ||||||||||
3 | Leonardo Fabbri Leonardo Fabbri ('97) | 97 | ITA | 20.07 | NU23R | PB | |||||||||
4 | Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98) | 98 | NOR | 19.59 | |||||||||||
5 | Ivan Ivanov Ivan Ivanov ('92) | 92 | KAZ | 18.62 | |||||||||||
6 | Marco Fortes Marco Fortes ('82) | 82 | POR | 18.48 | |||||||||||
7 | Otoniel Badjana Otoniel Badjana ('98) | 98 | GBS | 17.13 | |||||||||||
8 | Eli Pawliw Eli Pawliw ('95) | 95 | CAN | 16.97 | |||||||||||
Finale 2 15.7. | 15.7. | ||||||||||||||
1 | Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98) | 98 | NOR | 19.70 | PB | ||||||||||
2 | Ivan Ivanov Ivan Ivanov ('92) | 92 | KAZ | 18.56 | |||||||||||
3 | Marco Fortes Marco Fortes ('82) | 82 | POR | 18.01 | |||||||||||
4 | Eli Pawliw Eli Pawliw ('95) | 95 | CAN | 16.57 | |||||||||||
5 | Filipe Vital e Silva Filipe Vital e Silva ('83) | 83 | POR | 16.17 | |||||||||||
6 | José Pinho José Pinho ('95) | 95 | POR | 16.11 | PB | ||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||
1 | Gudni Valur Guðnason Gudni Valur Guðnason ('95) | 95 | ISL | 61.44 | |||||||||||
2 | Edujose Lima Edujose Lima ('96) | 96 | POR | 60.83 | NU23R | PB | |||||||||
3 | Federico Apolloni Federico Apolloni ('87) | 87 | ITA | 60.40 | |||||||||||
4 | Ola Stunes Isene Ola Stunes Isene ('95) | 95 | NOR | 58.26 | |||||||||||
5 | Juan José Caicedo Juan José Caicedo ('92) | 92 | ECU | 57.65 | |||||||||||
6 | Gregory Thompson Gregory Thompson ('94) | 94 | GBR | 57.10 | |||||||||||
7 | Andreas Høyby EllegaardAndreas Høyby Ellegaard ('93) | 93 | DEN | 55.82 | |||||||||||
8 | Filipe Vital e Silva Filipe Vital e Silva ('83) | 83 | POR | 55.16 | |||||||||||
9 | Alessio Mannucci Alessio Mannucci ('98) | 98 | ITA | 53.85 | |||||||||||
10 | Jeff Milliron Jeff Milliron ('92) | 92 | USA | 53.26 | SB | ||||||||||
Finale 2 15.7. | 15.7. | ||||||||||||||
1 | Gudni Valur Guðnason Gudni Valur Guðnason ('95) | 95 | ISL | 60.81 | |||||||||||
2 | Francisco Belo Francisco Belo ('91) | 91 | POR | 60.09 | SB | ||||||||||
3 | Federico Apolloni Federico Apolloni ('87) | 87 | ITA | 59.39 | |||||||||||
4 | Edujose Lima Edujose Lima ('96) | 96 | POR | 58.49 | |||||||||||
5 | Juan José Caicedo Juan José Caicedo ('92) | 92 | ECU | 57.55 | |||||||||||
6 | Ola Stunes Isene Ola Stunes Isene ('95) | 95 | NOR | 56.25 | |||||||||||
7 | Gregory Thompson Gregory Thompson ('94) | 94 | GBR | 56.23 | |||||||||||
8 | Andreas Høyby EllegaardAndreas Høyby Ellegaard ('93) | 93 | DEN | 55.93 | |||||||||||
9 | Javier García Javier García ('94) | 94 | ESP | 55.35 | |||||||||||
10 | Filipe Vital e Silva Filipe Vital e Silva ('83) | 83 | POR | 54.76 | |||||||||||
11 | Alejandro Vielva Alejandro Vielva ('92) | 92 | ESP | 54.62 | |||||||||||
12 | Jeff Milliron Jeff Milliron ('92) | 92 | USA | 50.39 | |||||||||||
Finale B 14.7. | 14.7. | ||||||||||||||
1 | Alejandro Vielva Alejandro Vielva ('92) | 92 | ESP | 56.59 | |||||||||||
2 | George Armstrong George Armstrong ('97) | 97 | GBR | 55.93 | SB | ||||||||||
3 | Luis Manuel Ramirez Luis Manuel Ramirez ('97) | 97 | ESP | 54.74 | |||||||||||
4 | Javier Rodríguez Javier Rodríguez ('93) | 93 | ESP | 53.70 | |||||||||||
5 | Eoin Sheridan Eoin Sheridan ('97) | 97 | IRL | 53.11 | PB | ||||||||||
6 | Marco Fortes Marco Fortes ('82) | 82 | POR | 51.81 | |||||||||||
7 | Marco Pons Marco Pons ('93) | 93 | IRL | 50.81 | |||||||||||
Finale C 15.7. | 15.7. | ||||||||||||||
1 | George Armstrong George Armstrong ('97) | 97 | GBR | 57.33 | PB | ||||||||||
2 | Luis Manuel Ramirez Luis Manuel Ramirez ('97) | 97 | ESP | 55.80 | SB | ||||||||||
3 | Javier Rodríguez Javier Rodríguez ('93) | 93 | ESP | 55.65 | |||||||||||
4 | Alessio Mannucci Alessio Mannucci ('98) | 98 | ITA | 53.59 | |||||||||||
5 | Marco Pons Marco Pons ('93) | 93 | IRL | 50.84 | |||||||||||
6 | Eoin Sheridan Eoin Sheridan ('97) | 97 | IRL | 50.54 | |||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||
1 | Sean Donnelly Sean Donnelly ('93) | 93 | USA | 75.09 | |||||||||||
2 | Chris Bennett Chris Bennett ('89) | 89 | GBR | 73.32 | |||||||||||
3 | Alex Young Alex Young ('94) | 94 | USA | 73.19 | |||||||||||
4 | Denzel Comenentia Denzel Comenentia ('95) | 95 | NED | 72.79 | |||||||||||
5 | Taylor Campbell Taylor Campbell ('96) | 96 | GBR | 70.49 | |||||||||||
6 | Mark Dry Mark Dry ('87) | 87 | GBR | 70.41 | |||||||||||
7 | Conor McCullough Conor McCullough ('91) | 91 | USA | 70.26 | |||||||||||
8 | António Vital e Silva António Vital e Silva ('88) | 88 | POR | 68.65 | |||||||||||
9 | Miguel Carreira Miguel Carreira ('96) | 96 | POR | 65.71 | |||||||||||
10 | Alexander Larsson Alexander Larsson ('94) | 94 | SWE | 60.87 | |||||||||||
Finale 2 15.7. | 15.7. | ||||||||||||||
1 | Alex Young Alex Young ('94) | 94 | USA | 73.44 | |||||||||||
2 | Sean Donnelly Sean Donnelly ('93) | 93 | USA | 73.24 | |||||||||||
3 | Chris Bennett Chris Bennett ('89) | 89 | GBR | 72.44 | |||||||||||
4 | Denzel Comenentia Denzel Comenentia ('95) | 95 | NED | 72.14 | |||||||||||
5 | Conor McCullough Conor McCullough ('91) | 91 | USA | 70.40 | |||||||||||
6 | António Vital e Silva António Vital e Silva ('88) | 88 | POR | 70.10 | |||||||||||
7 | Mark Dry Mark Dry ('87) | 87 | GBR | 69.94 | |||||||||||
8 | Taylor Campbell Taylor Campbell ('96) | 96 | GBR | 68.34 | |||||||||||
9 | Miguel Carreira Miguel Carreira ('96) | 96 | POR | 63.91 | |||||||||||
10 | Alexander Larsson Alexander Larsson ('94) | 94 | SWE | 61.14 | |||||||||||
M Spydkast 800 gram 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||
1 | Benjamin Cross Benjamin Cross ('97) | 97 | CAN | 65.52 | |||||||||||
2 | Joshua Egbeama Joshua Egbeama ('98) | 98 | POR | 63.23 | SB | ||||||||||
Finale 2 15.7. | 15.7. | ||||||||||||||
1 | Tiago Aperta Tiago Aperta ('92) | 92 | POR | 70.18 | |||||||||||
2 | Benjamin Cross Benjamin Cross ('97) | 97 | CAN | 65.68 | |||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||
1 | Jessica Inchude Jessica Inchude ('96) | 96 | GBS | 17.43 | |||||||||||
2 | Sarah Mitton Sarah Mitton ('96) | 96 | CAN | 16.77 | |||||||||||
3 | Trine MulbjergTrine Mulbjerg ('90) | 90 | DEN | 15.96 | |||||||||||
4 | Eliana Bandeira Eliana Bandeira ('96) | 96 | POR | 15.84 | |||||||||||
5 | Eden Francis Eden Francis ('88) | 88 | GBR | 15.78 | |||||||||||
6 | Francislaine Serra Francislaine Serra ('94) | 94 | POR | 14.70 | |||||||||||
Finale 2 15.7. | 15.7. | ||||||||||||||
1 | Brittany Crew Brittany Crew ('94) | 94 | CAN | 18.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sarah Mitton Sarah Mitton ('96) | 96 | CAN | 16.66 | |||||||||||
3 | Eliana Bandeira Eliana Bandeira ('96) | 96 | POR | 16.42 | |||||||||||
4 | Jessica Inchude Jessica Inchude ('96) | 96 | GBS | 16.24 | |||||||||||
5 | Eden Francis Eden Francis ('88) | 88 | GBR | 15.80 | |||||||||||
6 | Francislaine Serra Francislaine Serra ('94) | 94 | POR | 15.50 | |||||||||||
7 | Trine MulbjergTrine Mulbjerg ('90) | 90 | DEN | 15.04 | |||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||
1 | Liliana Cá Liliana Cá ('86) | 86 | POR | 59.47 | |||||||||||
2 | Kirsty Law Kirsty Law ('86) | 86 | GBR | 56.31 | SB | ||||||||||
3 | Taryn Gollshewsky Taryn Gollshewsky ('93) | 93 | AUS | 55.98 | |||||||||||
4 | Eden Francis Eden Francis ('88) | 88 | GBR | 55.35 | SB | ||||||||||
5 | Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96) | 96 | DEN | 55.24 | DUR-22 DR22 | PB | |||||||||
6 | Kathrine BebeKathrine Bebe ('91) | 91 | DEN | 53.86 | |||||||||||
7 | Vanessa Kamga Vanessa Kamga ('98) | 98 | SWE | 52.44 | |||||||||||
8 | Phoebe Dowson Phoebe Dowson ('94) | 94 | GBR | 52.33 | |||||||||||
9 | Shadine Duquemin Shadine Duquemin ('94) | 94 | GBR | 50.67 | |||||||||||
Finale 2 15.7. | 15.7. | ||||||||||||||
1 | Taryn Gollshewsky Taryn Gollshewsky ('93) | 93 | AUS | 58.95 | SB | ||||||||||
2 | Liliana Cá Liliana Cá ('86) | 86 | POR | 57.33 | |||||||||||
3 | Eden Francis Eden Francis ('88) | 88 | GBR | 56.49 | SB | ||||||||||
4 | Kirsty Law Kirsty Law ('86) | 86 | GBR | 56.37 | SB | ||||||||||
5 | June Kintana June Kintana ('95) | 95 | ESP | 55.32 | |||||||||||
6 | Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96) | 96 | DEN | 53.99 | DUR-22 DR22 | ||||||||||
7 | Vanessa Kamga Vanessa Kamga ('98) | 98 | SWE | 53.72 | |||||||||||
8 | Shadine Duquemin Shadine Duquemin ('94) | 94 | GBR | 53.26 | SB | ||||||||||
9 | Kathrine BebeKathrine Bebe ('91) | 91 | DEN | 53.22 | |||||||||||
10 | Phoebe Dowson Phoebe Dowson ('94) | 94 | GBR | 51.76 | |||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||
1 | Alex Hulley Alex Hulley ('97) | 97 | AUS | 62.96 | |||||||||||
2 | Vânia Silva Vânia Silva ('80) | 80 | POR | 60.17 | |||||||||||
3 | Valeria Chiliquinga Valeria Chiliquinga ('91) | 91 | ECU | 59.22 | |||||||||||
4 | Jordana Badley-Costello Jordana Badley-Costello ('93) | 93 | CAN | 57.09 | |||||||||||
Finale 2 15.7. | 15.7. | ||||||||||||||
1 | Alex Hulley Alex Hulley ('97) | 97 | AUS | 64.54 | |||||||||||
2 | Vânia Silva Vânia Silva ('80) | 80 | POR | 61.13 | |||||||||||
3 | Valeria Chiliquinga Valeria Chiliquinga ('91) | 91 | ECU | 59.05 | |||||||||||
4 | Jordana Badley-Costello Jordana Badley-Costello ('93) | 93 | CAN | 58.54 | |||||||||||
K Spydkast 600 gram 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||
1 | Lidia Parada Lidia Parada ('93) | 93 | ESP | 54.52 | SB | ||||||||||
2 | Zahra Bani Zahra Bani ('79) | 79 | ITA | 53.05 | |||||||||||
3 | Bethany Drake Bethany Drake ('93) | 93 | USA | 52.25 | |||||||||||
4 | Ashley Pryke Ashley Pryke ('97) | 97 | CAN | 50.28 | |||||||||||
5 | Katie Reichert Katie Reichert ('93) | 93 | USA | 48.78 | |||||||||||
6 | Desirée Schwarz Desirée Schwarz ('92) | 92 | GER | 48.69 | |||||||||||
7 | Pauline Smal Pauline Smal ('98) | 98 | BEL | 48.36 | |||||||||||
8 | Jessica Barreira Jessica Barreira ('97) | 97 | POR | 47.61 | |||||||||||
Finale 2 15.7. | 15.7. | ||||||||||||||
1 | Zahra Bani Zahra Bani ('79) | 79 | ITA | 57.25 | |||||||||||
2 | Lidia Parada Lidia Parada ('93) | 93 | ESP | 55.42 | SB | ||||||||||
3 | Ashley Pryke Ashley Pryke ('97) | 97 | CAN | 53.74 | |||||||||||
4 | Bethany Drake Bethany Drake ('93) | 93 | USA | 51.61 | |||||||||||
5 | Katie Reichert Katie Reichert ('93) | 93 | USA | 51.29 | |||||||||||
6 | Pauline Smal Pauline Smal ('98) | 98 | BEL | 48.71 | |||||||||||
7 | Desirée Schwarz Desirée Schwarz ('92) | 92 | GER | 45.52 | |||||||||||
8 | Marlene Araujo Marlene Araujo ('93) | 93 | POR | 45.08 | SB | ||||||||||
D19 Kuglestød 6.0 kg 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||
1 | Rodolfo Garcia Rodolfo Garcia ('99) | 99 | POR | 16.72 | PB | ||||||||||
D19 Diskoskast 1.75 kg 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||
1 | Rodolfo Garcia Rodolfo Garcia ('99) | 99 | POR | 52.81 | PB | ||||||||||
P19 Diskoskast 1.0 kg 14.7. Finale A Finale | 14.7. | ||||||||||||||
1 | Niamh FogartyNiamh Fogarty ('99) | 99 | IRL | 47.56 | |||||||||||
P17 Hammerkast 3.0 kg 15.7. Finale A Finale | 15.7. | ||||||||||||||
1 | Mariana Pestana Mariana Pestana ('01) | 01 | POR | 59.83 | PB | ||||||||||
2 | Alba Becerra Alba Becerra ('03) | 03 | ESP | 55.77 | PB |