M 100 m 21.7. Vind: +0.1 Finale A Finale | 21.7. | Vind: +0.1 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ronnie Baker Ronnie Baker ('93) | 93 | USA | 9.90 | |||||||||||
2 | Zharnel Hughes Zharnel Hughes ('95) | 95 | GBR | 9.93 | |||||||||||
3 | Akani Simbine Akani Simbine ('93) | 93 | RSA | 9.94 | |||||||||||
4 | Yohan Blake Yohan Blake ('89) | 89 | JAM | 9.95 | SB | ||||||||||
5 | Mike Rodgers Mike Rodgers ('85) | 85 | USA | 9.98 | |||||||||||
6 | Tyquendo Tracey Tyquendo Tracey ('93) | 93 | JAM | 9.98 | |||||||||||
7 | Isiah Young Isiah Young ('90) | 90 | USA | 10.01 | |||||||||||
8 | Xie Zhenye Xie Zhenye ('93) | 93 | CHN | 10.01 | |||||||||||
9 | Cameron Burrell Cameron Burrell ('94) | 94 | USA | 10.07 | |||||||||||
Indledende heats | 21.7. | ||||||||||||||
Indledende 1 21.7. Vind: +0.8 | 21.7. | Vind: +0.8 | |||||||||||||
1 | Zharnel Hughes Zharnel Hughes ('95) | 95 | GBR | 9.97 | Q | ||||||||||
2 | Yohan Blake Yohan Blake ('89) | 89 | JAM | 9.99 | Q | SB | |||||||||
3 | Xie Zhenye Xie Zhenye ('93) | 93 | CHN | 10.01 | Q | ||||||||||
4 | Cameron Burrell Cameron Burrell ('94) | 94 | USA | 10.08 | q | ||||||||||
5 | Isiah Young Isiah Young ('90) | 90 | USA | 10.09 | q | ||||||||||
6 | Ojie Edoburun Ojie Edoburun ('96) | 96 | GBR | 10.10 | |||||||||||
7 | Andy Pozzi Andy Pozzi ('92) | 92 | GBR | 10.44 | PB | ||||||||||
Indledende 2 21.7. Vind: +0.2 | 21.7. | Vind: +0.2 | |||||||||||||
1 | Ronnie Baker Ronnie Baker ('93) | 93 | USA | 9.90 | Q | ||||||||||
2 | Akani Simbine Akani Simbine ('93) | 93 | RSA | 9.93 | Q | SB | |||||||||
3 | Mike Rodgers Mike Rodgers ('85) | 85 | USA | 9.96 | Q | ||||||||||
4 | Tyquendo Tracey Tyquendo Tracey ('93) | 93 | JAM | 9.96 | q | PB | |||||||||
5 | Jeff Demps Jeff Demps ('90) | 90 | USA | 10.10 | |||||||||||
6 | Hassan Taftian Hassan Taftian ('93) | 93 | IRI | 10.15 | |||||||||||
7 | Brandon Carnes Brandon Carnes ('95) | 95 | USA | 10.16 | |||||||||||
8 | Harry Aikines-Aryeetey Harry Aikines-Aryeetey ('88) | 88 | GBR | 10.18 | =SB | ||||||||||
Kim Collins Kim Collins ('76) | 76 | SKN | DQ | ||||||||||||
M 200 m 22.7. Vind: +0.1 Finale A Finale | 22.7. | Vind: +0.1 | |||||||||||||
1 | Akeem Bloomfield Akeem Bloomfield ('97) | 97 | JAM | 19.81 | PB | ||||||||||
2 | Alonso Edward Alonso Edward ('89) | 89 | PAN | 20.01 | |||||||||||
3 | Alex Quiñónez Alex Quiñónez ('89) | 89 | ECU | 20.13 | |||||||||||
4 | Nethaneel Mitchell-Blake Nethaneel Mitchell-Blake ('94) | 94 | GBR | 20.21 | SB | ||||||||||
5 | Adam Gemili Adam Gemili ('93) | 93 | GBR | 20.30 | |||||||||||
6 | Churandy Martina Churandy Martina ('84) | 84 | NED | 20.32 | |||||||||||
7 | Ncincihli Titi Ncincihli Titi ('93) | 93 | RSA | 20.44 | |||||||||||
8 | Yuki Koike Yuki Koike ('95) | 95 | JPN | 20.56 | |||||||||||
9 | Josephus Lyles Josephus Lyles ('98) | 98 | USA | 20.95 | SB | ||||||||||
M 400 m 21.7. Finale A Finale | 21.7. | ||||||||||||||
1 | Abdalelah Haroun Abdalelah Haroun ('97) | 97 | QAT | 44.07 | NR | PB | |||||||||
2 | Paul Dedewo Paul Dedewo ('91) | 91 | USA | 44.43 | PB | ||||||||||
3 | Kirani James Kirani James ('92) | 92 | GRN | 44.50 | |||||||||||
4 | Baboloki Thebe Baboloki Thebe ('97) | 97 | BOT | 44.54 | SB | ||||||||||
5 | Abderrahmane Samba Abderrahmane Samba ('95) | 95 | QAT | 44.62 | PB | ||||||||||
6 | Matthew Hudson-Smith Matthew Hudson-Smith ('94) | 94 | GBR | 44.63 | SB | ||||||||||
7 | Nathon Allen Nathon Allen ('95) | 95 | JAM | 44.72 | |||||||||||
8 | Nathan Strother Nathan Strother ('95) | 95 | USA | 45.17 | |||||||||||
9 | Rabah Yousif Rabah Yousif ('86) | 86 | GBR | 46.07 | |||||||||||
M 800 m 22.7. Finale A Finale | 22.7. | ||||||||||||||
1 | Emmanuel Korir Emmanuel Korir ('95) | 95 | KEN | 1:42.05 | PB | ||||||||||
2 | Clayton Murphy Clayton Murphy ('95) | 95 | USA | 1:43.12 | SB | ||||||||||
3 | Wycliffe Kinyamal Wycliffe Kinyamal ('97) | 97 | KEN | 1:43.12 | PB | ||||||||||
4 | Nijel Amos Nijel Amos ('94) | 94 | BOT | 1:43.29 | |||||||||||
5 | Jake Wightman Jake Wightman ('94) | 94 | GBR | 1:44.61 | PB | ||||||||||
6 | Adam Kszczot Adam Kszczot ('89) | 89 | POL | 1:44.72 | SB | ||||||||||
7 | Guy Learmonth Guy Learmonth ('92) | 92 | GBR | 1:44.73 | PB | ||||||||||
8 | Daniel Rowden Daniel Rowden ('97) | 97 | GBR | 1:44.97 | PB | ||||||||||
9 | Elliot Giles Elliot Giles ('94) | 94 | GBR | 1:45.04 | SB | ||||||||||
10 | Andrew Osagie Andrew Osagie ('88) | 88 | GBR | 1:45.25 | |||||||||||
11 | Erik Sowinski Erik Sowinski ('89) | 89 | USA | 1:45.91 | |||||||||||
Bram Som Bram Som ('80) | 80 | NED | DNF | pace 49.87 400m | |||||||||||
M 1500 m 22.7. Finale A Finale | 22.7. | ||||||||||||||
1 | Matthew Centrowitz Matthew Centrowitz ('89) | 89 | USA | 3:35.22 | |||||||||||
2 | Ryan Gregson Ryan Gregson ('90) | 90 | AUS | 3:35.35 | |||||||||||
3 | Justus Soget Justus Soget ('99) | 99 | KEN | 3:35.56 | |||||||||||
4 | Henrik Børkja Ingebrigtsen Henrik Børkja Ingebrigtsen ('91) | 91 | NOR | 3:35.61 | SB | ||||||||||
5 | Youssouf Hiss Bachir Youssouf Hiss Bachir ('87) | 87 | DJI | 3:35.74 | PB | ||||||||||
6 | Nick Willis Nick Willis ('83) | 83 | NZL | 3:35.77 | SB | ||||||||||
7 | Drew Hunter Drew Hunter ('97) | 97 | USA | 3:35.90 | PB | ||||||||||
8 | Neil Gourley Neil Gourley ('95) | 95 | GBR | 3:35.98 | PB | ||||||||||
9 | Vincent Kibet Vincent Kibet ('91) | 91 | KEN | 3:36.12 | SB | ||||||||||
10 | James West James West ('96) | 96 | GBR | 3:36.59 | PB | ||||||||||
11 | Jordan Williamsz Jordan Williamsz ('92) | 92 | AUS | 3:36.78 | |||||||||||
12 | Izaic Yorks Izaic Yorks ('94) | 94 | USA | 3:36.81 | PB | ||||||||||
13 | Jake Heyward Jake Heyward ('99) | 99 | GBR | 3:36.90 | PB | ||||||||||
14 | Andy Bayer Andy Bayer ('90) | 90 | USA | 3:38.58 | SB | ||||||||||
15 | Thiago André Thiago André ('95) | 95 | BRA | 3:45.72 | |||||||||||
Colby Alexander Colby Alexander ('91) | 91 | USA | DNF | pace 56.34 400m 1:54.03 800m | |||||||||||
Chris O'Hare Chris O'Hare ('90) | 90 | GBR | DNF | ||||||||||||
M 5000 m 21.7. Finale A Finale | 21.7. | ||||||||||||||
1 | Paul Chelimo Paul Chelimo ('90) | 90 | USA | 13:14.01 | |||||||||||
2 | Muktar Edris Muktar Edris ('94) | 94 | ETH | 13:14.35 | |||||||||||
3 | Yomif Kejelcha Yomif Kejelcha ('97) | 97 | ETH | 13:14.39 | SB | ||||||||||
4 | Birhanu Balew Birhanu Balew ('96) | 96 | BRN | 13:16.04 | |||||||||||
5 | Hagos Gebrhiwet Hagos Gebrhiwet ('94) | 94 | ETH | 13:16.39 | SB | ||||||||||
6 | Mohammed Ahmed Mohammed Ahmed ('91) | 91 | CAN | 13:16.82 | |||||||||||
7 | Richard Yator Richard Yator ('98) | 98 | KEN | 13:17.98 | |||||||||||
8 | Hassan Mead Hassan Mead ('89) | 89 | USA | 13:19.81 | SB | ||||||||||
9 | Ben True Ben True ('85) | 85 | USA | 13:19.95 | |||||||||||
10 | Bethwel Birgen Bethwel Birgen ('88) | 88 | KEN | 13:20.08 | SB | ||||||||||
11 | Stewart McSweyn Stewart McSweyn ('95) | 95 | AUS | 13:20.21 | |||||||||||
12 | Shadrack Kipchirchir Shadrack Kipchirchir ('89) | 89 | USA | 13:20.28 | SB | ||||||||||
13 | Emmanuel Bor Emmanuel Bor ('88) | 88 | USA | 13:20.66 | PB | ||||||||||
14 | Kemoy Campbell Kemoy Campbell ('91) | 91 | JAM | 13:23.73 | SB | ||||||||||
15 | Patrick Tiernan Patrick Tiernan ('94) | 94 | AUS | 13:24.58 | SB | ||||||||||
16 | Ryan Hill Ryan Hill ('90) | 90 | USA | 13:25.46 | SB | ||||||||||
17 | Riley Masters Riley Masters ('90) | 90 | USA | 13:33.18 | |||||||||||
18 | Eric Jenkins Eric Jenkins ('91) | 91 | USA | 13:33.48 | |||||||||||
19 | Alexander Yee Alexander Yee ('98) | 98 | GBR | 13:34.12 | PB | ||||||||||
Youness Essalhi Youness Essalhi ('93) | 93 | MAR | DNF | ||||||||||||
Dominic Kiptarus Dominic Kiptarus ('96) | 96 | KEN | DNF | pace 8:05.67 3000m | |||||||||||
Vincent Letting Vincent Letting ('93) | 93 | KEN | DNF | pace 2:44.58 1000m 5:26.62 2000m | |||||||||||
Cyrus Rutto Cyrus Rutto ('92) | 92 | KEN | 13:16.49 DQ IAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||
M 110 m hæk 22.7. Vind: +0.2 Finale A Finale | 22.7. | Vind: +0.2 | |||||||||||||
1 | Ronald Levy Ronald Levy ('92) | 92 | JAM | 13.13 | SB | ||||||||||
2 | Devon Allen Devon Allen ('94) | 94 | USA | 13.30 | |||||||||||
3 | Freddie Crittenden Freddie Crittenden ('94) | 94 | USA | 13.33 | |||||||||||
4 | Andy Pozzi Andy Pozzi ('92) | 92 | GBR | 13.36 | |||||||||||
5 | Antonio Alkana Antonio Alkana ('90) | 90 | RSA | 13.40 | |||||||||||
6 | Shane Brathwaite Shane Brathwaite ('90) | 90 | BAR | 13.41 | =SB | ||||||||||
7 | Balázs Baji Balázs Baji ('89) | 89 | HUN | 13.42 | |||||||||||
8 | Aries Merritt Aries Merritt ('85) | 85 | USA | 13.44 | |||||||||||
9 | David King David King ('94) | 94 | GBR | 13.71 | |||||||||||
M 400 m hæk 21.7. Finale A Finale | 21.7. | ||||||||||||||
1 | Karsten Warholm Karsten Warholm ('96) | 96 | NOR | 47.65 | NR NU23R | PB | |||||||||
2 | Yasmani Copello Yasmani Copello ('87) | 87 | TUR | 48.44 | |||||||||||
3 | Thomas Barr Thomas Barr ('92) | 92 | IRL | 48.99 | SB | ||||||||||
4 | Dave Kendziera Dave Kendziera ('94) | 94 | USA | 49.02 | |||||||||||
5 | Rasmus Mägi Rasmus Mägi ('92) | 92 | EST | 49.11 | |||||||||||
6 | Kerron Clement Kerron Clement ('85) | 85 | USA | 49.43 | |||||||||||
7 | TJ Holmes TJ Holmes ('95) | 95 | USA | 49.66 | |||||||||||
8 | Sebastian Rodger Sebastian Rodger ('91) | 91 | GBR | 50.84 | |||||||||||
Jack Green Jack Green ('91) | 91 | GBR | DNF | ||||||||||||
M Stangspring 21.7. Finale A Finale | 21.7. | ||||||||||||||
1 | Sam Kendricks Sam Kendricks ('92) | 92 | USA | 5.92 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Renaud Lavillenie Renaud Lavillenie ('86) | 86 | FRA | 5.86 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Armand Duplantis Armand Duplantis ('99) | 99 | SWE | 5.86 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Kurtis Marschall Kurtis Marschall ('97) | 97 | AUS | 5.80 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Shawn Barber Shawn Barber ('94) | 94 | CAN | 5.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Thiago Braz Thiago Braz ('93) | 93 | BRA | 5.46 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Adam Hague Adam Hague ('97) | 97 | GBR | 5.46 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Charlie Myers Charlie Myers ('97) | 97 | GBR | 5.46 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Melker Svärd Jacobsson Melker Svärd Jacobsson ('94) | 94 | SWE | 5.46 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Scott Houston Scott Houston ('90) | 90 | USA | 5.31 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring 22.7. Finale A Finale | 22.7. | ||||||||||||||
1 | Luvo Manyonga Luvo Manyonga ('91) | 91 | RSA | 8.58 | +0.2 | =SB | |||||||||
| |||||||||||||||
1 | Luvo Manyonga Luvo Manyonga ('91) | 91 | RSA | 8.58 | +0.2 | =SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ruswahl Samaai Ruswahl Samaai ('91) | 91 | RSA | 8.42 | +0.6 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jarrion Lawson Jarrion Lawson ('94) | 94 | USA | 8.25 | +0.1 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Henry Frayne Henry Frayne ('90) | 90 | AUS | 8.24 | -0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jeffery Henderson Jeffery Henderson ('89) | 89 | USA | 8.20 | -0.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Dan Bramble Dan Bramble ('90) | 90 | GBR | 8.15 | +0.5 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Marquis Dendy Marquis Dendy ('92) | 92 | USA | 8.12 | +1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Tim Duckworth Tim Duckworth ('96) | 96 | GBR | 7.76 | +0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Feron Sayers Feron Sayers ('94) | 94 | GBR | 7.73 | +0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Greg Rutherford Greg Rutherford ('86) | 86 | GBR | 7.55 | -0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M 3000 m kapgang 21.7. Finale A Finale | 21.7. | ||||||||||||||
1 | Tom Bosworth Tom Bosworth ('90) | 90 | GBR | 10:43.84 | AR | ||||||||||
2 | Lebogang Shange Lebogang Shange ('90) | 90 | RSA | 10:47.08 | NR | PB | |||||||||
3 | Callum Wilkinson Callum Wilkinson ('97) | 97 | GBR | 11:13.77 | PB | ||||||||||
4 | Nick Christie Nick Christie ('91) | 91 | USA | 11:33.42 | PB | ||||||||||
5 | Benjamin Thorne Benjamin Thorne ('93) | 93 | CAN | 11:48.38 | PB | ||||||||||
6 | Eder Sánchez Eder Sánchez ('86) | 86 | MEX | 12:11.47 | SB | ||||||||||
7 | Christopher Snook Christopher Snook | 00 | GBR | 12:22.38 | PB | ||||||||||
Cameron Corbishley Cameron Corbishley ('97) | 97 | GBR | DQ | ||||||||||||
Guy Thomas Guy Thomas ('97) | 97 | GBR | DQ | ||||||||||||
M 4 x 100 m stafet 22.7. Finale A Finale | 22.7. | ||||||||||||||
1 | GBR | 37.61 | 0.173 | ||||||||||||
Chijindu Ujah, Zharnel Hughes, Adam Gemili, Nethaneel Mitchell-Blake | |||||||||||||||
2 | JPN | 38.09 | 0.154 | ||||||||||||
Yuki Koike, Shota Iizuka, Yoshihide Kiryu, Aska Cambridge | |||||||||||||||
3 | NED | 38.21 | 0.145 | NR | |||||||||||
Christopher Garia, Churandy Martina, Hensley Paulina, Taymir Burnet | |||||||||||||||
4 | FRA | 38.75 | 0.152 | ||||||||||||
Mickael-Méba Zeze, Marvin René, Stuart Dutamby, Amaury Golitin | |||||||||||||||
5 | CHN | 39.09 | 0.191 | ||||||||||||
Xu Haiyang, Liang Jinsheng, Xie Zhenye, Xu Zhouzheng | |||||||||||||||
6 | GBR | 39.49 | 0.150 | ||||||||||||
Dominic Ashwell, Chad Miller, Michael Olsen | |||||||||||||||
7 | SUI | 39.70 | 0.146 | ||||||||||||
Pascal Mancini, Silvan Wicki, Florian Clivaz, Suganthan Somasundaram | |||||||||||||||
8 | IRL | 40.47 | 0.161 | ||||||||||||
David McDonald, Jeremy Phillips, Jack Dempsey, Joseph Ojewumi | |||||||||||||||
GBR | DQ | 0.147 | |||||||||||||
, Ojie Edoburun, Harry Aikines-Aryeetey, Tommy Ramdhan | |||||||||||||||
K 100 m 21.7. Vind: +0.1 Finale A Finale | 21.7. | Vind: +0.1 | |||||||||||||
1 | Shelly-Ann Fraser-Pryce Shelly-Ann Fraser-Pryce ('86) | 86 | JAM | 10.98 | SB | ||||||||||
2 | Dezerea Bryant Dezerea Bryant ('93) | 93 | USA | 11.04 | |||||||||||
3 | Jonielle Smith Jonielle Smith ('96) | 96 | JAM | 11.07 | PB | ||||||||||
4 | Wei Yongli Wei Yongli ('91) | 91 | CHN | 11.10 | |||||||||||
5 | Imani Lansiquot Imani Lansiquot ('97) | 97 | GBR | 11.11 | PB | ||||||||||
6 | Jamile Samuel Jamile Samuel ('92) | 92 | NED | 11.14 | SB | ||||||||||
7 | Bianca Williams Bianca Williams ('93) | 93 | GBR | 11.20 | =SB | ||||||||||
8 | Orlann Ombissa-Dzangue Orlann Ombissa-Dzangue ('91) | 91 | FRA | 11.21 | |||||||||||
9 | Jeneba Tarmoh Jeneba Tarmoh ('89) | 89 | USA | 11.24 | |||||||||||
Indledende heats | 21.7. | ||||||||||||||
Indledende 1 21.7. Vind: -0.4 | 21.7. | Vind: -0.4 | |||||||||||||
1 | Shelly-Ann Fraser-Pryce Shelly-Ann Fraser-Pryce ('86) | 86 | JAM | 11.13 | Q | ||||||||||
2 | Imani Lansiquot Imani Lansiquot ('97) | 97 | GBR | 11.19 | Q | SB | |||||||||
3 | Bianca Williams Bianca Williams ('93) | 93 | GBR | 11.27 | Q | ||||||||||
4 | Orlann Ombissa-Dzangue Orlann Ombissa-Dzangue ('91) | 91 | FRA | 11.28 | q | ||||||||||
5 | Jamile Samuel Jamile Samuel ('92) | 92 | NED | 11.29 | q | ||||||||||
6 | Semoy Hackett Semoy Hackett ('88) | 88 | TTO | 11.37 | |||||||||||
7 | Ashleigh Nelson Ashleigh Nelson ('91) | 91 | GBR | 11.38 | SB | ||||||||||
8 | Phil Healy Phil Healy ('94) | 94 | IRL | 11.54 | |||||||||||
Indledende 2 21.7. Vind: +0.3 | 21.7. | Vind: +0.3 | |||||||||||||
1 | Dezerea Bryant Dezerea Bryant ('93) | 93 | USA | 11.17 | Q | ||||||||||
2 | Jonielle Smith Jonielle Smith ('96) | 96 | JAM | 11.22 | Q | ||||||||||
3 | Wei Yongli Wei Yongli ('91) | 91 | CHN | 11.25 | Q | ||||||||||
4 | Jeneba Tarmoh Jeneba Tarmoh ('89) | 89 | USA | 11.32 | q | ||||||||||
5 | Asha Philip Asha Philip ('90) | 90 | GBR | 11.36 | |||||||||||
6 | Kristal Awuah Kristal Awuah ('99) | 99 | GBR | 11.39 | |||||||||||
7 | Naomi Sedney Naomi Sedney ('94) | 94 | NED | 11.47 | |||||||||||
8 | Kimberlyn Duncan Kimberlyn Duncan ('91) | 91 | USA | 11.60 | |||||||||||
9 | Kaylin Whitney Kaylin Whitney ('98) | 98 | USA | 11.64 | |||||||||||
K 200 m 22.7. Vind: +0.9 Finale A Finale | 22.7. | Vind: +0.9 | |||||||||||||
1 | Jenna Prandini Jenna Prandini ('92) | 92 | USA | 22.16 | PB | ||||||||||
2 | Gabby Thomas Gabby Thomas ('96) | 96 | USA | 22.19 | PB | ||||||||||
3 | Shericka Jackson Shericka Jackson ('94) | 94 | JAM | 22.22 | |||||||||||
4 | Dina Asher-Smith Dina Asher-Smith ('95) | 95 | GBR | 22.25 | SB | ||||||||||
5 | Marie Josée Ta Lou Marie Josée Ta Lou ('88) | 88 | CIV | 22.34 | SB | ||||||||||
6 | Jamile Samuel Jamile Samuel ('92) | 92 | NED | 22.37 | PB | ||||||||||
7 | Dafne Schippers Dafne Schippers ('92) | 92 | NED | 22.42 | |||||||||||
8 | Jeneba Tarmoh Jeneba Tarmoh ('89) | 89 | USA | 22.80 | |||||||||||
9 | Joanna Atkins Joanna Atkins ('89) | 89 | USA | 22.89 | |||||||||||
K 400 m 22.7. Finale A Finale | 22.7. | ||||||||||||||
1 | Stephenie Ann McPherson Stephenie Ann McPherson ('88) | 88 | JAM | 50.31 | SB | ||||||||||
2 | Anastasia Le-Roy Anastasia Le-Roy ('87) | 87 | JAM | 50.85 | |||||||||||
3 | Courtney Okolo Courtney Okolo ('94) | 94 | USA | 50.93 | |||||||||||
4 | Lisanne de Witte Lisanne de Witte ('92) | 92 | NED | 51.08 | |||||||||||
5 | Anyika Onuora Anyika Onuora ('84) | 84 | GBR | 51.13 | SB | ||||||||||
6 | Amy Allcock Amy Allcock ('93) | 93 | GBR | 51.36 | PB | ||||||||||
7 | Zoey Clark Zoey Clark ('94) | 94 | GBR | 51.36 | PB | ||||||||||
8 | Laviai Nielsen Laviai Nielsen ('96) | 96 | GBR | 51.70 | PB | ||||||||||
9 | Amalie Hammild Iuel Amalie Hammild Iuel ('94) | 94 | NOR | 51.99 | SB | ||||||||||
K 800 m 22.7. Finale A Finale | 22.7. | ||||||||||||||
1 | Ce’Aira Brown Ce’Aira Brown ('93) | 93 | USA | 1:58.57 | PB | ||||||||||
2 | Natoya Goule-Toppin Natoya Goule-Toppin ('91) | 91 | JAM | 1:58.67 | |||||||||||
3 | Lynsey Sharp Lynsey Sharp ('90) | 90 | GBR | 1:59.34 | SB | ||||||||||
4 | Laura Roesler Laura Roesler ('91) | 91 | USA | 2:00.45 | SB | ||||||||||
5 | Brittany McGowan Brittany McGowan ('91) | 91 | AUS | 2:00.60 | |||||||||||
6 | Sanne Wolters-Verstegen Sanne Wolters-Verstegen ('85) | 85 | NED | 2:00.86 | |||||||||||
7 | Yusneysi Santiusti Yusneysi Santiusti ('84) | 84 | ITA | 2:00.95 | SB | ||||||||||
8 | Alexandra Bell Alexandra Bell ('92) | 92 | GBR | 2:01.49 | |||||||||||
9 | Revee Walcott-Nolan Revee Walcott-Nolan ('95) | 95 | GBR | 2:02.06 | PB | ||||||||||
Heather MacLean Heather MacLean ('95) | 95 | USA | DNF | pace 57.87 400m | |||||||||||
K 1 mile 22.7. Finale A Finale | 22.7. | ||||||||||||||
1 | Sifan Hassan Sifan Hassan ('93) | 93 | NED | 4:14.71 | NR | PB | |||||||||
2 | Gudaf Tsegay Gudaf Tsegay ('97) | 97 | ETH | 4:16.14 | PB | ||||||||||
3 | Hellen Obiri Hellen Obiri ('89) | 89 | KEN | 4:16.15 | NR | PB | |||||||||
4 | Jenny Simpson Jenny Simpson ('86) | 86 | USA | 4:17.30 | PB | ||||||||||
5 | Laura Muir Laura Muir ('93) | 93 | GBR | 4:19.28 | SB | ||||||||||
6 | Laura Weightman Laura Weightman ('91) | 91 | GBR | 4:20.49 | PB | ||||||||||
7 | Winny Chebet Winny Chebet ('90) | 90 | KEN | 4:20.51 | SB | ||||||||||
8 | Kate Grace Kate Grace ('88) | 88 | USA | 4:20.70 | PB | ||||||||||
9 | Sarah McDonald Sarah McDonald ('93) | 93 | GBR | 4:20.85 | PB | ||||||||||
10 | Linden Hall Linden Hall ('91) | 91 | AUS | 4:21.40 | AR | PB | |||||||||
11 | Simona Vrzalová Simona Vrzalová ('88) | 88 | CZE | 4:21.54 | NR | PB | |||||||||
12 | Sofia Ennaoui Sofia Ennaoui ('95) | 95 | POL | 4:23.34 | PB | ||||||||||
13 | Jemma Reekie Jemma Reekie ('98) | 98 | GBR | 4:27.16 | PB | ||||||||||
14 | Nelly Jepkosgei Nelly Jepkosgei ('91) | 91 | BRN | 4:39.18 | SB | ||||||||||
Brenda Martinez Brenda Martinez ('87) | 87 | USA | DNF | pace 63.30 400m 2:06.85 800m | |||||||||||
K 3000 m 21.7. Finale A Finale | 21.7. | ||||||||||||||
1 | Lilian Rengeruk Lilian Rengeruk ('97) | 97 | KEN | 8:41.51 | |||||||||||
2 | Susan Krumins Susan Krumins ('86) | 86 | NED | 8:41.83 | SB | ||||||||||
3 | Katie Mackey Katie Mackey ('87) | 87 | USA | 8:44.47 | PB | ||||||||||
4 | Gabriela Stafford Gabriela Stafford ('95) | 95 | CAN | 8:45.67 | PB | ||||||||||
5 | Melissa Courtney Melissa Courtney ('93) | 93 | GBR | 8:46.33 | PB | ||||||||||
6 | Steph Twell Steph Twell ('89) | 89 | GBR | 8:47.93 | SB | ||||||||||
7 | Eva Cherono Eva Cherono ('96) | 96 | KEN | 8:48.14 | |||||||||||
8 | Rina Nabeshima Rina Nabeshima ('93) | 93 | JPN | 8:48.21 | PB | ||||||||||
9 | Lauren Paquette Lauren Paquette ('86) | 86 | USA | 8:48.65 | PB | ||||||||||
10 | Genevieve LaCaze Genevieve LaCaze ('89) | 89 | AUS | 8:50.09 | |||||||||||
11 | Jessica Judd Jessica Judd ('95) | 95 | GBR | 8:53.29 | PB | ||||||||||
12 | Dana Giordano Dana Giordano ('93) | 93 | USA | 8:55.14 | PB | ||||||||||
13 | Sheila Chelangat Sheila Chelangat ('98) | 98 | KEN | 8:55.19 | PB | ||||||||||
Caroline Chepkemoi Caroline Chepkemoi ('93) | 93 | KEN | DNF | pace 2:55.36 1000m | |||||||||||
Fantu Worku Fantu Worku ('99) | 99 | ETH | DNF | ||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 22.7. Vind: +0.6 Finale A Finale | 22.7. | Vind: +0.6 | |||||||||||||
1 | Kendra Harrison Kendra Harrison ('92) | 92 | USA | 12.36 | SB | ||||||||||
2 | Brianna McNeal Brianna McNeal ('91) | 91 | USA | 12.47 | |||||||||||
2 | Brianna McNeal Brianna McNeal ('91) | 91 | USA | 12.47 | |||||||||||
3 | Sharika Nelvis Sharika Nelvis ('90) | 90 | USA | 12.51 | SB | ||||||||||
4 | Danielle Williams Danielle Williams ('92) | 92 | JAM | 12.55 | |||||||||||
5 | Christina Manning Christina Manning ('90) | 90 | USA | 12.57 | |||||||||||
6 | Queen Harrison Queen Harrison ('88) | 88 | USA | 12.63 | SB | ||||||||||
7 | Tobi Amusan Tobi Amusan ('97) | 97 | NGR | 12.68 | =SB | ||||||||||
8 | Isabelle Pedersen Isabelle Pedersen ('92) | 92 | NOR | 12.73 | NR | ||||||||||
9 | Elvira Herman Elvira Herman ('97) | 97 | BLR | 12.78 | |||||||||||
Indledende heats | 22.7. | ||||||||||||||
Indledende 1 22.7. Vind: -0.5 | 22.7. | Vind: -0.5 | |||||||||||||
1 | Kendra Harrison Kendra Harrison ('92) | 92 | USA | 12.50 | Q | ||||||||||
2 | Danielle Williams Danielle Williams ('92) | 92 | JAM | 12.67 | Q | ||||||||||
3 | Tobi Amusan Tobi Amusan ('97) | 97 | NGR | 12.69 | Q | ||||||||||
4 | Elvira Herman Elvira Herman ('97) | 97 | BLR | 12.87 | q | ||||||||||
5 | Rikenette Steenkamp Rikenette Steenkamp ('92) | 92 | RSA | 13.05 | |||||||||||
6 | Evonne Britton Evonne Britton ('91) | 91 | USA | 13.08 | |||||||||||
7 | Megan Marrs Megan Marrs ('97) | 97 | GBR | 13.37 | |||||||||||
8 | Jessica Hunter Jessica Hunter ('96) | 96 | GBR | 13.78 | |||||||||||
Nadine Visser Nadine Visser ('95) | 95 | NED | DNF | ||||||||||||
Indledende 2 22.7. Vind: +0.2 | 22.7. | Vind: +0.2 | |||||||||||||
1 | Brianna McNeal Brianna McNeal ('91) | 91 | USA | 12.41 | Q | ||||||||||
1 | Brianna McNeal Brianna McNeal ('91) | 91 | USA | 12.41 | Q | ||||||||||
2 | Christina Manning Christina Manning ('90) | 90 | USA | 12.56 | Q | SB | |||||||||
3 | Sharika Nelvis Sharika Nelvis ('90) | 90 | USA | 12.61 | Q | ||||||||||
4 | Isabelle Pedersen Isabelle Pedersen ('92) | 92 | NOR | 12.72 | q | NR | PB | ||||||||
5 | Queen Harrison Queen Harrison ('88) | 88 | USA | 12.85 | q | ||||||||||
6 | Luca Kozák Luca Kozák ('96) | 96 | HUN | 13.03 | |||||||||||
7 | Cindy Ofili Cindy Ofili ('94) | 94 | GBR | 13.26 | SB | ||||||||||
8 | Kori Carter Kori Carter ('92) | 92 | USA | 13.28 | |||||||||||
9 | Alicia Barrett Alicia Barrett ('98) | 98 | GBR | 13.35 | |||||||||||
K 400 m hæk 21.7. Finale A Finale | 21.7. | ||||||||||||||
1 | Shamier Little Shamier Little ('95) | 95 | USA | 53.95 | |||||||||||
2 | Janieve Russell Janieve Russell ('93) | 93 | JAM | 53.96 | |||||||||||
3 | Dalilah Muhammad Dalilah Muhammad ('90) | 90 | USA | 54.86 | |||||||||||
4 | Georganne Moline Georganne Moline ('90) | 90 | USA | 55.47 | |||||||||||
5 | Wenda Nel Wenda Nel ('88) | 88 | RSA | 55.67 | |||||||||||
6 | Ristananna Tracey Ristananna Tracey ('92) | 92 | JAM | 56.07 | |||||||||||
7 | Eilidh Doyle Eilidh Doyle ('87) | 87 | GBR | 56.18 | |||||||||||
8 | Sage Watson Sage Watson ('94) | 94 | CAN | 56.21 | |||||||||||
9 | Ashley Spencer Ashley Spencer ('93) | 93 | USA | 57.00 | |||||||||||
K Højdespring 22.7. Finale A Finale | 22.7. | ||||||||||||||
1 | Mariya Lasitskene Mariya Lasitskene ('93) | 93 | RUS | 2.04 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Elena Vallortigara Elena Vallortigara ('91) | 91 | ITA | 2.02 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Vashti Cunningham Vashti Cunningham ('98) | 98 | USA | 1.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Morgan Lake Morgan Lake ('97) | 97 | GBR | 1.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Erika Kinsey Erika Kinsey ('88) | 88 | SWE | 1.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Alessia Trost Alessia Trost ('93) | 93 | ITA | 1.91 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Yuliya Levchenko Yuliya Levchenko ('97) | 97 | UKR | 1.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Sofie Skoog Sofie Skoog ('90) | 90 | SWE | 1.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Katarina Johnson-Thompson Katarina Johnson-Thompson ('93) | 93 | GBR | 1.91 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Levern Spencer Levern Spencer ('84) | 84 | LCA | 1.87 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Alyx Treasure Alyx Treasure ('92) | 92 | CAN | 1.87 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring 21.7. Finale A Finale | 21.7. | ||||||||||||||
1 | Shara Proctor Shara Proctor ('88) | 88 | GBR | 6.91 | +0.2 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Lorraine Ugen Lorraine Ugen ('91) | 91 | GBR | 6.88 | +1.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Brooke Stratton Brooke Stratton ('93) | 93 | AUS | 6.76 | +0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sha'Keela Saunders Sha'Keela Saunders ('93) | 93 | USA | 6.74 | -0.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Katarina Johnson-Thompson Katarina Johnson-Thompson ('93) | 93 | GBR | 6.70 | +0.9 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jazmin Sawyers Jazmin Sawyers ('94) | 94 | GBR | 6.62 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Khaddi Sagnia Khaddi Sagnia ('94) | 94 | SWE | 6.58 | -0.5 | =SB | |||||||||
| |||||||||||||||
8 | Christabel Nettey Christabel Nettey ('91) | 91 | CAN | 6.54 | +1.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Quanesha Burks Quanesha Burks ('95) | 95 | USA | 6.41 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Taliyah Brooks Taliyah Brooks ('95) | 95 | USA | 6.40 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg 22.7. Finale A Finale | 22.7. | ||||||||||||||
1 | Sandra Perković Sandra Perković ('90) | 90 | CRO | 67.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Yaimé Pérez Yaimé Pérez ('91) | 91 | CUB | 64.63 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Denia Caballero Denia Caballero ('90) | 90 | CUB | 63.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Andressa de Morais Andressa de Morais ('90) | 90 | BRA | 62.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Gia Lewis-Smallwood Gia Lewis-Smallwood ('79) | 79 | USA | 61.09 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Su Xinyue Su Xinyue ('91) | 91 | CHN | 60.65 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jade Lally Jade Lally ('87) | 87 | GBR | 59.13 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Whitney Ashley Whitney Ashley ('89) | 89 | USA | 58.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Valarie Allman Valarie Allman ('95) | 95 | USA | 55.68 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram 21.7. Finale A Finale | 21.7. | ||||||||||||||
1 | Lu Huihui Lu Huihui ('89) | 89 | CHN | 65.54 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Nikola Ogrodníková Nikola Ogrodníková ('90) | 90 | CZE | 65.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Kelsey-Lee Barber Kelsey-Lee Barber ('91) | 91 | AUS | 64.11 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Martina Ratej Martina Ratej ('81) | 81 | SLO | 62.89 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Kara Winger Kara Winger ('86) | 86 | USA | 60.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Sunette Viljoen Sunette Viljoen ('83) | 83 | RSA | 60.34 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Sigrid Borge Sigrid Borge ('95) | 95 | NOR | 57.12 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Madara Palameika Madara Palameika ('87) | 87 | LAT | 54.01 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 4 x 100 m stafet 22.7. Finale A Finale | 22.7. | ||||||||||||||
1 | GBR | 42.36 | 0.126 | ||||||||||||
Asha Philip, Imani Lansiquot, Bianca Williams, Daryll Neita | |||||||||||||||
2 | CHN | 42.59 | 0.159 | ||||||||||||
Liang Xiaojing, Wei Yongli, Ge Manqi, Yuan Qiqi | |||||||||||||||
3 | NED | 42.71 | 0.182 | ||||||||||||
Madiea Ghafoor, Jamile Samuel, Naomi Sedney, Eefje Boons | |||||||||||||||
4 | GBR | 42.85 | 0.118 | ||||||||||||
Kristal Awuah, Ashleigh Nelson, Corinne Humphreys, Lorraine Ugen | |||||||||||||||
5 | MIX | 43.34 | 0.140 | ||||||||||||
6 | FRA | 43.63 | 0.147 | ||||||||||||
Orlann Oliere, Stella Akakpo, Jennifer Galais, Amandine Brossier | |||||||||||||||
7 | IRL | 44.23 | 0.182 | ||||||||||||
Joan Healy, Gina Akpe-Moses, Ciara Neville, Phil Healy | |||||||||||||||
8 | GBR | 44.80 | 0.138 | ||||||||||||
Vera Chinedu, Alisha Rees, Georgina Adam, Ebony Carr | |||||||||||||||
9 | Danmark Danmark | 45.06 | 0.145 | ||||||||||||
, Ida Kathrine Karstoft, Mette Graversgaard, Mathilde U. Kramer | |||||||||||||||
K 1500 m 22.7. Finale A Finale | 22.7. | ||||||||||||||
1 | Sifan Hassan Sifan Hassan ('93) | 93 | NED | 3:57.41 | SB | ||||||||||
2 | Hellen Obiri Hellen Obiri ('89) | 89 | KEN | 3:58.88 | SB | ||||||||||
3 | Gudaf Tsegay Gudaf Tsegay ('97) | 97 | ETH | 3:59.09 | |||||||||||
4 | Jenny Simpson Jenny Simpson ('86) | 86 | USA | 4:00.01 | |||||||||||
5 | Laura Muir Laura Muir ('93) | 93 | GBR | 4:00.68 | |||||||||||
6 | Laura Weightman Laura Weightman ('91) | 91 | GBR | 4:03.44 | |||||||||||
7 | Winny Chebet Winny Chebet ('90) | 90 | KEN | 4:03.53 | |||||||||||
8 | Kate Grace Kate Grace ('88) | 88 | USA | 4:04.05 | SB | ||||||||||
9 | Linden Hall Linden Hall ('91) | 91 | AUS | 4:04.09 | |||||||||||
10 | Sarah McDonald Sarah McDonald ('93) | 93 | GBR | 4:04.28 | PB | ||||||||||
11 | Simona Vrzalová Simona Vrzalová ('88) | 88 | CZE | 4:04.85 | |||||||||||
12 | Sofia Ennaoui Sofia Ennaoui ('95) | 95 | POL | 4:06.01 | |||||||||||
13 | Jemma Reekie Jemma Reekie ('98) | 98 | GBR | 4:06.11 | PB | ||||||||||
14 | Nelly Jepkosgei Nelly Jepkosgei ('91) | 91 | BRN | 4:16.65 | |||||||||||
M 400 m 21.7. Finale A Finale | 21.7. | ||||||||||||||
1 | Dwayne Cowan Dwayne Cowan ('85) | 85 | GBR | 45.65 | SB | ||||||||||
2 | Martyn Rooney Martyn Rooney ('87) | 87 | GBR | 46.11 | |||||||||||
3 | Jamal Rhoden-Stevens Jamal Rhoden-Stevens ('94) | 94 | GBR | 46.54 | PB | ||||||||||
4 | Owen Smith Owen Smith ('94) | 94 | GBR | 46.93 | |||||||||||
5 | Grant Plenderleith Grant Plenderleith ('91) | 91 | GBR | 47.01 | |||||||||||
6 | Ben Snaith Ben Snaith ('95) | 95 | GBR | 47.15 | |||||||||||
7 | Ben Claridge Ben Claridge ('97) | 97 | GBR | 47.35 | |||||||||||
8 | Sam Hazel Sam Hazel ('96) | 96 | GBR | 47.37 | |||||||||||
9 | Jarryd Dunn Jarryd Dunn ('92) | 92 | GBR | 48.05 |