Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Vælg mænd discipliner
80 m
100 m
400 m
1500 m
5000 m
Højdespring
Stangspring
Længdespring
Kuglestød 7.26 kg
Diskoskast 2.0 kg
Hammerkast 7.26 kg
Spydkast 800 gram
Vælg kvinder discipliner
80 m
600 m
Højdespring
M 80 m
Vind: +0.2
Finale A
Finale
Vind: +0.2
Daniel Bisgaard
Daniel Bisgaard ('05)
05
BAK
10.72
Mathias Højen
Mathias Højen ('05)
05
BAK
10.98
PB
Bertil Slotsgaard
Bertil Slotsgaard ('05)
05
BAK
11.94
Alexander Foltmar
Alexander Foltmar ('06)
06
BAK
12.55
PB
Karlo Emil Lüders
Karlo Emil Lüders ('06)
06
Herlev Atletik
13.71
PB
Markus Oliver Bang
Markus Oliver Bang ('06)
06
Herlev Atletik
14.43
M 100 m
Vind: +0.8
Finale A
Finale
Vind: +0.8
Christian Trajkovski
Christian Trajkovski ('65)
65
Hvidovre AM
12.04
Jann D. Olsen
Jann D. Olsen ('67)
67
Vejle IF
12.46
Allan Stapelfeld
Allan Stapelfeld ('73)
73
Esbjerg AM
12.60
PB
Christian Møller
Christian Møller ('61)
61
Sparta
12.89
PB
Henrik Berg
Henrik Berg ('63)
63
BAC
13.49
SB
Steven Toy
Steven Toy ('56)
56
Esbjerg AM
13.54
PB
Carsten Damslund
Carsten Damslund ('66)
66
Hvidovre AM
14.08
SB
Henrik Holmgård
Henrik Holmgård ('55)
55
Glostrup IC
14.71
SB
M 400 m
Finale A
Finale
Esben Masotti Kryger
Esben Masotti Kryger ('80)
80
FIF Hillerød
56.78
André Van Den Berg
André Van Den Berg ('70)
70
Vejle IF
58.23
PB
Bernie Bengtsson
Bernie Bengtsson ('62)
62
Hvidovre AM
58.57
SB
Zhouyan Cai
Zhouyan Cai ('80)
80
FIF Hillerød
59.86
Steven Toy
Steven Toy ('56)
56
Esbjerg AM
1:00.54
Peter Henriksen
Peter Henriksen ('72)
72
Odense Atletik
1:03.18
Jens Winther
Jens Winther ('70)
70
Amager AC
1:03.27
PB
Erling Jørgensen
Erling Jørgensen ('58)
58
Skive AM
1:06.15
Rolf Køngerskov
Rolf Køngerskov ('50)
50
BAC
1:11.46
SB
Troels Troelsen
Troels Troelsen ('45)
45
Odense Atletik
1:15.12
Ivan Jeppesen
Ivan Jeppesen ('46)
46
IK Hellas
1:27.77
M 1500 m
Finale A
Finale
Carsten Sørensen
Carsten Sørensen ('63)
63
BAC
4:45.16
SB
René Lehmann Pedersen
René Lehmann Pedersen ('61)
61
Odense Atletik
4:46.26
Johnny Møller
Johnny Møller ('59)
59
Sparta
5:05.86
Bo Antvorskov
Bo Antvorskov ('61)
61
Amager AC
5:09.65
SB
Annfinn Halsgaard
Annfinn Halsgaard ('63)
63
Skive AM
5:23.20
Niels Hansen
Niels Hansen ('58)
58
Køge Atletik
5:34.77
Bjørn Knudsen
Bjørn Knudsen ('61)
61
FIF Hillerød
5:47.08
Jesper Høgsvig
Jesper Høgsvig ('69)
69
IK Hellas
5:53.89
SB
Kenneth Degnebolig
Kenneth Degnebolig ('83)
83
Vejle IF
6:05.80
SB
Villy Petersen
Villy Petersen ('61)
61
Aalborg AM
6:40.64
SB
Charley Brandrup
Charley Brandrup ('35)
35
Odense Atletik
8:58.45
SB
M 5000 m
Finale A
Finale
Johnny Møller
Johnny Møller ('59)
59
Sparta
18:24.80
SB
Bo Antvorskov
Bo Antvorskov ('61)
61
Amager AC
18:47.00
Niels Hansen
Niels Hansen ('58)
58
Køge Atletik
18:56.80
Paul Stig Andersen
Paul Stig Andersen ('64)
64
BAC
19:25.62
Annfinn Halsgaard
Annfinn Halsgaard ('63)
63
Skive AM
19:39.33
Bjarne Kristensen
Bjarne Kristensen ('52)
52
Esbjerg AM
21:04.04
SB
Alex Henriksen
Alex Henriksen ('49)
49
IK Hellas
21:27.83
Jens Jørgensen
Jens Jørgensen ('57)
57
Aalborg AM
22:16.39
PB
M Højdespring
Finale A
Finale
Kenneth Stenberg G. Thorsen
Kenneth Stenberg G. Thorsen ('81)
81
Hvidovre AM
1.85
=SB
Lars Bach
Lars Bach ('69)
69
BAC
1.50
SB
Bjørn Binderup
Bjørn Binderup ('74)
74
Aalborg AM
1.45
Mathias Højen
Mathias Højen ('05)
05
BAK
1.42
PB
Kristian Krarup
Kristian Krarup ('60)
60
Vejle IF
1.40
Knud Erik Pedersen
Knud Erik Pedersen ('60)
60
FIF Hillerød
1.40
Knud Jesper Jørgensen
Knud Jesper Jørgensen ('55)
55
Sparta
1.35
=PB
Thomas Brinch
Thomas Brinch ('62)
62
Amager AC
1.30
=SB
Rolf Køngerskov
Rolf Køngerskov ('50)
50
BAC
1.25
=SB
Alexander Foltmar
Alexander Foltmar ('06)
06
BAK
1.25
Henry Andersen
Henry Andersen ('34)
34
Skive AM
1.20
Bertil Slotsgaard
Bertil Slotsgaard ('05)
05
BAK
1.15
Claus Børsen
Claus Børsen ('40)
40
Odense Atletik
1.05
=SB
Clark Pedersen
Clark Pedersen ('35)
35
Vejle IF
0.95
M Stangspring
Finale A
Finale
Morten Kyndbøl
Morten Kyndbøl ('68)
68
Odense Atletik
3.70
=SB
Jan Hendrik Swiegers
Jan Hendrik Swiegers ('75)
75
FIF Hillerød
3.70
Kenneth Stenberg G. Thorsen
Kenneth Stenberg G. Thorsen ('81)
81
Hvidovre AM
3.50
Bjørn Binderup
Bjørn Binderup ('74)
74
Aalborg AM
3.30
=SB
Klaus Andersen
Klaus Andersen ('59)
59
Skive AM
3.20
Mogens Sørensen
Mogens Sørensen ('59)
59
Odense Atletik
3.10
SB
Birger Fisker
Birger Fisker ('46)
46
Amager AC
2.80
DR70
SB
Allan Kolbye
Allan Kolbye ('59)
59
Amager AC
2.50
Carsten Sørensen
Carsten Sørensen ('63)
63
BAC
2.20
Allan Stapelfeld
Allan Stapelfeld ('73)
73
Esbjerg AM
2.10
PB
Kenneth Degnebolig
Kenneth Degnebolig ('83)
83
Vejle IF
1.60
PB
M Længdespring
Finale A
Finale
Morten Jensen
Morten Jensen ('82)
82
Sparta
7.01
+1.4
Tomas Kofoed-Nielsen
Tomas Kofoed-Nielsen ('76)
76
Amager AC
5.84
+0.9
Esben Masotti Kryger
Esben Masotti Kryger ('80)
80
FIF Hillerød
5.58
+1.6
SB
Bjørn Binderup
Bjørn Binderup ('74)
74
Aalborg AM
4.80
0.0
Klaus Andersen
Klaus Andersen ('59)
59
Skive AM
4.63
+0.4
Kristian Krarup
Kristian Krarup ('60)
60
Vejle IF
4.48
+0.9
Steven Toy
Steven Toy ('56)
56
Esbjerg AM
4.31
0.0
Rolf Køngerskov
Rolf Køngerskov ('50)
50
BAC
3.69
0.0
SB
Knud Jesper Jørgensen
Knud Jesper Jørgensen ('55)
55
Sparta
3.66
+0.2
Ove Lausten
Ove Lausten ('54)
54
Vejle IF
3.48
+0.1
SB
Claus Børsen
Claus Børsen ('40)
40
Odense Atletik
2.61
+0.2
M Kuglestød 7.26 kg
Finale A
Finale
Jan Hendrik Swiegers
Jan Hendrik Swiegers ('75)
75
FIF Hillerød
8.98
M Diskoskast 2.0 kg
Finale A
Finale
Wojciech Bielenica
Wojciech Bielenica ('72)
72
IK Hellas
30.19
PB
M Hammerkast 7.26 kg
Finale A
Finale
Mik Radoor
Mik Radoor ('72)
72
Esbjerg AM
40.30
SB
Lars Hansson
Lars Hansson ('70)
70
Amager AC
34.68
M Spydkast 800 gram
Finale A
Finale
Jan Hendrik Swiegers
Jan Hendrik Swiegers ('75)
75
FIF Hillerød
39.30
PB
Michael Kure
Michael Kure ('71)
71
Amager AC
37.24
Wojciech Bielenica
Wojciech Bielenica ('72)
72
IK Hellas
35.68
Allan Stapelfeld
Allan Stapelfeld ('73)
73
Esbjerg AM
31.44
K 80 m
Vind: +0.5
Finale A
Finale
Vind: +0.5
Filippa Maja Roug
Filippa Maja Roug ('05)
05
BAK
11.42
Lærke Elgaard Larsen
Lærke Elgaard Larsen ('05)
05
BAK
12.08
K 600 m
Finale A
Finale
Filippa Maja Roug
Filippa Maja Roug ('05)
05
BAK
2:08.75
Kirsa Wirth
Kirsa Wirth ('06)
06
BAK
2:08.93
K Højdespring
Finale A
Finale
Lærke Elgaard Larsen
Lærke Elgaard Larsen ('05)
05
BAK
1.28
PB
Ulla Hovgaard
Ulla Hovgaard ('45)
45
Aalborg AM
0.95
=SB
Lisbet Hansen
Lisbet Hansen ('53)
53
Glostrup IC
0.90
SB
Margit Høecke
Margit Høecke ('47)
47
Esbjerg AM
0.90
Rosa Pedersen
Rosa Pedersen ('30)
30
Odense Atletik
0.85
Head to head
×
Seneste resultater
24.3
Esbjerg
Kast hammer-diskos
23.3
Randers
Vestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
17.3
København
Friløbet
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open