Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Greve: 30.9.2018
Vælg mænd discipliner
80 m
100 m
200 m
600 m
1500 m
Højdespring
Stangspring
Trespring
Kuglestød 4.0 kg
Kuglestød 3.0 kg
Vægtkast 11.34 kg
Vægtkast 9.08 kg
Hammerkast 4.0 kg
Hammerkast 3.0 kg
Hammerkast 5.0 kg
Spydkast 700 gram
Spydkast 800 gram
1000 m stafet
Vælg kvinder discipliner
80 m
100 m
200 m
600 m
1500 m
Stangspring
Kuglestød 2.0 kg
Kuglestød 3.0 kg
Vægtkast 15.89 kg
Hammerkast 3.0 kg
Hammerkast 7.26 kg
Spydkast 500 gram
M 80 m
Vind: +1.7
Finale A
Finale
Vind: +1.7
Noah Østergaard
Noah Østergaard ('06)
06
Gentofte IK
11.07
PB
Sophus Emil Ramsgaard Jensen
Sophus Emil Ramsgaard Jensen ('06)
06
Sparta
11.73
Tobias Lykke Nørgaard
Tobias Lykke Nørgaard ('06)
06
Sparta
11.76
PB
Sophus Emil Ramsgaard Jensen
Sophus Emil Ramsgaard Jensen ('06)
06
Sparta
11.94
M 100 m
Vind: +2.0
Finale A
Finale
Vind: +2.0
Frederik Thorup Sørensen
Frederik Thorup Sørensen ('04)
04
Sparta
12.09
PB
Emil Daniel Nielsen
Emil Daniel Nielsen ('04)
04
DELTA
12.99
PB
Kasper Scheller
Kasper Scheller ('03)
03
Greve Atletik
13.44
PB
Mads Dybbro
Mads Dybbro ('04)
04
DELTA
13.66
PB
M 200 m
Vind: +1.1
Finale A
Finale
Vind: +1.1
Jason Overgaard
Jason Overgaard ('01)
01
Fremad Holbæk
27.51
PB
M 600 m
Finale A
Finale
David Rørvig
David Rørvig ('06)
06
Hvidovre AM
1:53.48
PB
M 1500 m
Finale A
Finale
Theis Læssøe
Theis Læssøe ('93)
93
Amager AC
3:59.63
PB
Joel Ibler Lillesø
Joel Ibler Lillesø ('03)
03
BAC
4:14.24
PB
Victor Tvistholm Jørgensen
Victor Tvistholm Jørgensen ('04)
04
Greve Trim
4:31.50
PB
Lauge Rasmussen
Lauge Rasmussen ('03)
03
Trongårdens IF
4:41.25
PB
Tobias Feldborg Nielsen
Tobias Feldborg Nielsen ('03)
03
IK Hellas
4:44.47
Cilius Jørgensen
Cilius Jørgensen ('04)
04
Gentofte IK
5:20.13
PB
M Højdespring
Finale A
Finale
Oscar Løwenstein
Oscar Løwenstein ('02)
02
Helsingør IF
1.55
SB
M Stangspring
Finale A
Finale
Oscar Løwenstein
Oscar Løwenstein ('02)
02
Helsingør IF
3.97
Carl Haansbæk Mortensen
Carl Haansbæk Mortensen ('05)
05
Helsingør IF
2.10
PB
Sebastian Thulstrup
Sebastian Thulstrup ('04)
04
Sparta
1.97
PB
M Trespring
Finale A
Finale
Hugo Rasmussen
Hugo Rasmussen ('03)
03
IK Hellas
13.23
0.0
PB
Tobias Feldborg Nielsen
Tobias Feldborg Nielsen ('03)
03
IK Hellas
11.19
+0.4
PB
M Kuglestød 4.0 kg
Finale A
Finale
Rasmus Jæger
Rasmus Jæger ('04)
04
IK Hellas
7.90
Hussein Ali
Hussein Ali ('04)
04
Amager AC
5.44
PB
M Kuglestød 3.0 kg
Finale A
Finale
Frederik Degn Pedersen
Frederik Degn Pedersen ('05)
05
Greve Atletik
11.95
Emil Degn Pedersen
Emil Degn Pedersen ('05)
05
Greve Atletik
10.76
Vitus Rosenkrands
Vitus Rosenkrands ('05)
05
Sparta
10.21
Oliver Larsen
Oliver Larsen ('05)
05
Amager AC
9.16
PB
Christian Andersson
Christian Andersson ('06)
06
Greve Atletik
8.92
Valdemar Kopp
Valdemar Kopp ('06)
06
Sparta
7.20
Sophus Emil Ramsgaard Jensen
Sophus Emil Ramsgaard Jensen ('06)
06
Sparta
6.75
M Vægtkast 11.34 kg
Finale A
Finale
Emil Hedegaard Hansen
Emil Hedegaard Hansen ('01)
01
Herlev Atletik
13.77
M Vægtkast 9.08 kg
Finale A
Finale
Elo Wichmann
Elo Wichmann ('58)
58
Holte Atletik
15.03
PB
M Hammerkast 4.0 kg
Finale A
Finale
Nikolai Christensen
Nikolai Christensen ('04)
04
Helsingør IF
38.21
Jonas Strunge
Jonas Strunge ('04)
04
Hvidovre AM
29.80
PB
Viktor Bech Petersen
Viktor Bech Petersen ('03)
03
Amager AC
28.18
PB
Magnus Ravn Herche
Magnus Ravn Herche ('03)
03
Amager AC
27.85
Julius Klein
Julius Klein ('04)
04
BAC
27.40
PB
Sebastian Højriis Monneret
Sebastian Højriis Monneret ('03)
03
Amager AC
26.22
PB
M Hammerkast 3.0 kg
Finale A
Finale
Frederik Degn Pedersen
Frederik Degn Pedersen ('05)
05
Greve Atletik
36.89
Emil Degn Pedersen
Emil Degn Pedersen ('05)
05
Greve Atletik
33.35
PB
Carl Haansbæk Mortensen
Carl Haansbæk Mortensen ('05)
05
Helsingør IF
25.52
PB
Kasper Schimmell Smith
Kasper Schimmell Smith ('05)
05
Sparta
9.95
M Hammerkast 5.0 kg
Finale A
Finale
Elo Wichmann
Elo Wichmann ('58)
58
Holte Atletik
39.40
PB
Emil Hedegaard Hansen
Emil Hedegaard Hansen ('01)
01
Herlev Atletik
37.82
M Spydkast 700 gram
Finale A
Finale
Vitus Lei Hansgaard
Vitus Lei Hansgaard ('01)
01
Sparta
56.20
Jason Overgaard
Jason Overgaard ('01)
01
Fremad Holbæk
37.51
M Spydkast 800 gram
Finale A
Finale
Saef Ali
Saef Ali
00
Roar Atletik
29.33
PB
M 1000 m stafet
Finale A
Finale
Sparta Atletik og Løb
Sparta Atletik og Løb
2:08.43
DUR-14
Frederik Thorup Sørensen, Tobias Jappe Bjerre, Vilhelm Krüger, Luis Felipe Maillet
K 80 m
Vind: +1.0
Finale A
Finale
Vind: +1.0
Ashley Gnanogoh
Ashley Gnanogoh ('05)
05
BAK
10.56
=PB
Celina Hagihara
Celina Hagihara ('06)
06
KIF
10.94
PB
Sille Kurylak Hansen
Sille Kurylak Hansen ('06)
06
IK Hellas
11.08
PB
Sofia Thøgersen
Sofia Thøgersen ('05)
05
Sparta
11.46
PB
Anna Elisabeth Buhmann Pedersen
Anna Elisabeth Buhmann Pedersen ('05)
05
Sparta
11.61
PB
Sofia Thøgersen
Sofia Thøgersen ('05)
05
Sparta
11.77
Isabelle Kehler Krabbe
Isabelle Kehler Krabbe ('06)
06
Amager AC
12.21
PB
Alberte Kjærsgaard
Alberte Kjærsgaard ('06)
06
KIF
12.46
PB
Sophia Bosack
Sophia Bosack ('06)
06
BAC
12.47
PB
Katrine Gulev
Katrine Gulev ('06)
06
Viking Atletik
13.04
PB
K 100 m
Vind: +0.2
Finale A
Finale
Vind: +0.2
Marie Høgh Larsen
Marie Høgh Larsen ('03)
03
Sparta
12.41
PB
Sarah Rasmussen
Sarah Rasmussen ('04)
04
HGATM
13.16
PB
Nora Grønnegaard Fischer
Nora Grønnegaard Fischer ('05)
05
Holte Atletik
13.27
PB
Sara Olsson
Sara Olsson ('02)
02
Greve Atletik
13.38
SB
Josefine Hostrup Langkjær
Josefine Hostrup Langkjær ('04)
04
Sparta
13.50
PB
Liv Nedergaard
Liv Nedergaard ('02)
02
Sparta
13.58
PB
Liv Nedergaard
Liv Nedergaard ('02)
02
Sparta
13.60
Ingeborg Falck
Ingeborg Falck ('04)
04
Sparta
13.63
PB
Betty Marie Ramsgaard Jensen
Betty Marie Ramsgaard Jensen ('04)
04
Sparta
13.88
Betty Marie Ramsgaard Jensen
Betty Marie Ramsgaard Jensen ('04)
04
Sparta
14.06
Eya Mathilde Hald
Eya Mathilde Hald ('03)
03
DELTA
14.76
PB
K 200 m
Vind: +1.8
Finale A
Finale
Vind: +1.8
Natalie Vaabengaard
Natalie Vaabengaard ('02)
02
BAC
27.45
PB
K 600 m
Finale A
Finale
Sofia Thøgersen
Sofia Thøgersen ('05)
05
Sparta
1:42.08
Anna Bjaaland Andersen
Anna Bjaaland Andersen ('06)
06
Amager AC
1:56.22
PB
Frida Revall
Frida Revall ('06)
06
Greve Atletik
2:05.81
PB
K 1500 m
Finale A
Finale
Caroline Amalie Jensen
Caroline Amalie Jensen ('99)
99
Holte Atletik
4:57.82
PB
Josefine Munksdorff
Josefine Munksdorff ('02)
02
Hvidovre AM
5:22.75
PB
Freja Boss Rasmussen
Freja Boss Rasmussen ('05)
05
Viking Atletik
5:42.82
PB
K Stangspring
Finale A
Finale
Annabelle Viple
Annabelle Viple ('05)
05
Amager AC
2.50
PB
K Kuglestød 2.0 kg
Finale A
Finale
Anne Juul Jensen
Anne Juul Jensen ('06)
06
Viking Atletik
10.85
PB
Pil Johanne Nedergaard Winther
Pil Johanne Nedergaard Winther ('06)
06
Sparta
9.55
PB
Julia Ferris
Julia Ferris ('06)
06
Gentofte IK
6.69
PB
Ada Nissen Thyrsted
Ada Nissen Thyrsted ('06)
06
Amager AC
5.58
PB
K Kuglestød 3.0 kg
Finale A
Finale
Ida Boe Rasmussen
Ida Boe Rasmussen ('03)
03
Greve Atletik
10.37
Betty Marie Ramsgaard Jensen
Betty Marie Ramsgaard Jensen ('04)
04
Sparta
8.54
Sheila Juel Petersen
Sheila Juel Petersen ('03)
03
Fredensborg AK
7.18
PB
K Vægtkast 9.08 kg
Finale A
Finale
1
Jessica Preiman
Jessica Preiman ('98)
98
/ SWE
14.13
PB
2
Matilda Ekenberg
Matilda Ekenberg
00
/ SWE
13.38
PB
3
Ebba Molinder
Ebba Molinder
00
/ SWE
13.35
PB
4
Elsa Lindén
Elsa Lindén
00
/ SWE
10.06
PB
K Hammerkast 3.0 kg
Finale A
Finale
Sofia Lange
Sofia Lange ('02)
02
Sparta
31.40
PB
K Hammerkast 4.0 kg
Finale A
Finale
1
Molly Broback
Molly Broback ('01)
01
/ SWE
44.53
PB
5
Elsa Lindén
Elsa Lindén
00
/ SWE
37.24
PB
K Spydkast 500 gram
Finale A
Finale
Sofia Lange
Sofia Lange ('02)
02
Sparta
36.75
Louise Wrisberg Kæstel
Louise Wrisberg Kæstel ('01)
01
Holte Atletik
27.24
SB
Freja K. Madsen
Freja K. Madsen ('02)
02
BAK
25.64
Sara Olsson
Sara Olsson ('02)
02
Greve Atletik
21.61
PB
Head to head
×
Seneste resultater
24.3
Esbjerg
Kast hammer-diskos
23.3
Randers
Vestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
17.3
København
Friløbet
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open