Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Bærum NOR: Nordenkampen, International Indoor Match NOR-SWE-FIN-DEN/ISL, Telenor Arena 10.2.2019 Inde

M 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
2Festus AsanteFestus Asante ('94)DEN6.78
  
 
3Kojo MusahKojo Musah ('96)DEN6.79
  
 PB
4
Amund Høıe Sjursen
Amund Høıe Sjursen ('96)
NOR6.81
  
 
6
Salum Ageze Kashafali
Salum Ageze Kashafali ('93)
NOR6.85
  
 
7
Roope Saarinen
Roope Saarinen ('94)
FIN6.96
  
 
8
Santeri Kuusiniemi
Santeri Kuusiniemi ('98)
FIN6.99
  
 
M 200 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
3
Tuukka Huuskola
Tuukka Huuskola ('98)
FIN21.99
  
 
4Albert RanningAlbert Ranning ('98)DEN22.25
  
 SB
Finale B
1
Roope Saarinen
Roope Saarinen ('94)
FIN21.35
  
 SB
3Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)DEN21.86
  
 SB
Even Pettersen
Even Pettersen ('93)
NOR DQ
  
 
M 400 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR45.65
  
 
4
Christoffer Envall
Christoffer Envall ('91)
FIN48.82
  
 PB
Finale B
1
Erik Back
Erik Back ('94)
FIN48.14
  
 PB
2
Carl Bengtström
Carl Bengtström 
SWE47.17
  
 PB
3
Kormákur Ari Haflidason
Kormákur Ari Haflidason ('97)
ISL48.55
  
 PB
4
Mauritz Kåshagen
Mauritz Kåshagen ('89)
NOR48.61
  
 SB
M 800 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Andreas BubeAndreas Bube ('87)DEN1:49.75
  
 
2
Markus Teijula
Markus Teijula ('98)
FIN1:50.27
  
 PB
3Christian Sand ClausenChristian Sand Clausen ('96)DEN1:50.78
  
 PB
5
Didrik Hexeberg Warlo
Didrik Hexeberg Warlo ('99)
NOR1:51.78
  
 
7
Simon Haglund
Simon Haglund ('93)
FIN1:52.62
  
 SB
8
Thomas Myklebust Heggøy
Thomas Myklebust Heggøy ('94)
NOR1:55.30
  
 
Håkon Mushom
Håkon Mushom ('93)
NOR DNF
  
 
M 1500 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
3
Joonas Rinne
Joonas Rinne ('95)
FIN3:48.57
  
 PB
4
Abduljaleel Hir
Abduljaleel Hir ('95)
NOR3:49.64
  
 PB
5
Samu Mikkonen
Samu Mikkonen ('96)
FIN3:50.19
  
 PB
6Jacob Ilbjerg StengaardJacob Ilbjerg Stengaard ('94)DEN3:51.38
  
 PB
7
Emil Danielsson
Emil Danielsson ('97)
SWE3:55.31
  
 
8William DevantierWilliam Devantier DEN3:57.98
  
 SB
Håkon Mushom
Håkon Mushom ('93)
NOR DNF
  
 
M 3000 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Filip Ingebrigtsen
Filip Ingebrigtsen ('93)
NOR7:49.73
  
 PB
2Peter GlansPeter Glans ('93)DEN8:08.10
  
 PB
4
Hannu Granberg
Hannu Granberg ('90)
FIN8:08.66
  
 PB
6
Sigurd Ruud Skjeseth
Sigurd Ruud Skjeseth ('96)
NOR8:14.10
  
 
7Jonas GertsenJonas Gertsen ('98)DEN8:23.49
  
 PB
8
Ossi Kekki
Ossi Kekki ('93)
FIN8:24.89
  
 SB
Erik Udø Pedersen
Erik Udø Pedersen ('94)
NOR DNF
  
 
M 60 m hæk    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Elmo Lakka
Elmo Lakka ('93)
FIN7.70
  
 PB
2
Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic ('91)
NOR7.75
  
 SB
5Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)DEN7.96
  
 
7Oliver ChabertOliver Chabert ('99)DEN8.23
  
 
8
Gjert Høie Sjursen
Gjert Høie Sjursen 
NOR8.72
  
 PB
M Højdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Janick KlausenJanick Klausen ('93)DEN2.20
  
 SB
 
2.05
 XO
2.12
XXO
2.20 SB
XXO
2.23
XXX
    
2Jonas Kløjgaard JensenJonas Kløjgaard Jensen ('96)DEN2.12
  
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.09
 XO
2.12
 XO
2.15
XXX
   
5
Daniel Kosonen
Daniel Kosonen 
FIN2.00
  
 
 
1.95
  O
2.00
  O
2.05
XXX
     
6Frederik JahrFrederik Jahr ('91)NOR2.00
  
 =SB
 
1.90
  O
1.95
  O
2.00 =SB
 XO
2.05
XXX
    
6
Matias Mustonen
Matias Mustonen ('97)
FIN2.00
  
 
 
1.90
  O
1.95
  O
2.00
 XO
2.05
XXX
    
8
Jon Simen Mangset
Jon Simen Mangset ('96)
NOR2.00
  
 =PB
 
1.90
  O
1.95 =SB
 XO
2.00 =PB
 XO
2.05
XXX
    
M Stangspring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
3
Eirik Greibrokk Dolve
Eirik Greibrokk Dolve ('95)
NOR5.30
  
 SB
 
5.10
 XO
5.20
  X
5.30 SB
  O
5.40
XXX
    
4
Urho Kujanpää
Urho Kujanpää ('97)
FIN5.30
  
 
 
5.10
  O
5.30
 XO
5.40
XXX
     
5
Tommi Holttinen
Tommi Holttinen ('97)
FIN5.30
  
 
 
5.10
  O
5.30
XXO
5.48
XXX
     
7Oliver ChabertOliver Chabert ('99)DEN4.90
  
 =SB
 
4.60 =SB
  O
4.75 SB
 XO
4.90 SB
  O
5.00
XXX
    
8Jacob Aagaard JensenJacob Aagaard Jensen ('97)DEN4.60
  
 
 
4.20
  O
4.40
 XO
4.60
  O
4.75
XXX
    
M Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
3Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)DEN7.39
  
 SB
 
7.137.307.27  X7.127.39 SB  
4Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)DEN7.39
  
 
 
7.157.087.397.137.257.19  
5
Henrik Flåtnes
Henrik Flåtnes ('01)
NOR7.38
  
 
 
7.387.307.30  X7.127.37  
6
Amund Høıe Sjursen
Amund Høıe Sjursen ('96)
NOR7.31
  
 
 
  X5.367.277.317.197.17  
7
Roni Ollikainen
Roni Ollikainen ('90)
FIN7.28
  
 
 
  X7.28  X  X7.27  X  
8
Kalle Salminen
Kalle Salminen ('96)
FIN7.21
  
 
 
6.75  X7.037.197.217.17  
M Trespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
3
Topias Koukkula
Topias Koukkula ('96)
FIN15.42
  
 
 
15.3115.1115.42  X  X   
4
Arttu Tyystjärvi
Arttu Tyystjärvi ('97)
FIN15.34
  
 SB
 
15.21  X  X15.34 SB  X   
5Jannick BaggeJannick Bagge ('94)DEN14.87
  
 SB
 
  X  –  X  –14.86 SB   
6
Sondre Vie Ytrearne
Sondre Vie Ytrearne ('01)
NOR14.83
  
 
 
14.8314.7114.4614.7614.83   
7Dennis MägiDennis Mägi ('95)DEN14.58
  
 
 
14.27  X14.5114.5814.52   
8
Per Bucher Johannessen
Per Bucher Johannessen ('02)
NOR14.50
  
 
 
14.4714.5014.13  X14.14   
M Kuglestød 7.26 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98)NOR20.30
  
 
 
19.7919.8320.0419.7320.3019.79  
3
Timo Kööpikkä
Timo Kööpikkä ('94)
FIN18.72
  
 
 
18.72  X  X  X  X  X  
4
Tomas Söderlund
Tomas Söderlund ('89)
FIN17.69
  
 
 
16.3917.2617.69  X  X  X  
6Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)DEN16.02
  
 PB
 
15.96 PB15.92  X15.90  X16.02 PB  
7Stefan Miang MortensenStefan Miang Mortensen ('96)DEN14.50
  
 
 
13.0514.50  X14.1414.4414.50  
8
Sondre Alexander Høyland
Sondre Alexander Høyland ('98)
NOR13.38
  
 PB
 
12.58 PB12.22  X12.49  X13.38 PB  
K 60 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
3
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR7.41
  
 SB
4
Milja Thureson
Milja Thureson ('94)
FIN7.42
  
 PB
6Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)DEN7.48
  
 
7
Astrid Mangen Ingebrigtsen
Astrid Mangen Ingebrigtsen ('94)
NOR7.53
  
 SB
8
Anniina Kortetmaa
Anniina Kortetmaa ('95)
FIN7.58
  
 
K 200 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR23.57
  
 SB
3
Milja Thureson
Milja Thureson ('94)
FIN24.02
  
 PB
4
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir
Gudbjörg Jóna Bjarnadóttir ('01)
ISL24.19
  
 
Finale B
1
Aino Pulkkinen
Aino Pulkkinen ('98)
FIN23.98
  
 PB
2
Astrid Mangen Ingebrigtsen
Astrid Mangen Ingebrigtsen ('94)
NOR24.08
  
 SB
K 400 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
2
Kristiina Halonen
Kristiina Halonen ('97)
FIN55.41
  
 PB
3
Mari Drabløs
Mari Drabløs ('98)
NOR56.24
  
 SB
4Olivia ThorsgaardOlivia Thorsgaard DEN56.52
  
 PB
Finale B
1
Eveliina Määttänen
Eveliina Määttänen ('95)
FIN55.42
  
 
2
Frida Røe Tærum
Frida Røe Tærum ('01)
NOR55.74
  
 PB
3
Thórdís Eva Steinsdóttir
Thórdís Eva Steinsdóttir 
ISL55.75
  
 SB
Sandra Knezevic
Sandra Knezevic ('92)
SWE DQ
  
 
K 800 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
2
Hedda Hynne
Hedda Hynne ('90)
NOR2:04.44
  
 
4
Aníta Hinriksdóttir
Aníta Hinriksdóttir ('96)
ISL2:06.40
  
 
5
Yngvild Elvemo
Yngvild Elvemo ('90)
NOR2:06.83
  
 SB
7Laura Nørrung PoulsenLaura Nørrung Poulsen DEN2:09.66
  
 PB
8
Sofia Öberg
Sofia Öberg ('90)
SWE2:11.90
  
 SB
Solveig Hernandez Vråle
Solveig Hernandez Vråle ('99)
NOR DNF
  
 
K 1500 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
2
Sigrid Jervell Våg
Sigrid Jervell Våg ('92)
NOR4:23.46
  
 SB
3
Nathalie Blomqvist
Nathalie Blomqvist ('01)
FIN4:24.62
  
 PB
5
Amalie Sæten
Amalie Sæten ('97)
NOR4:28.01
  
 PB
6Rebekka FugløRebekka Fuglø ('93)DEN4:32.38
  
 SB
7Line K SchulzLine K Schulz ('96)DEN4:46.53
  
 SB
Aníta Hinriksdóttir
Aníta Hinriksdóttir ('96)
ISL DNF
  
 
K 3000 m    
Inde

Finale A

Finale
Inde
4
Janica Rauma
Janica Rauma ('86)
FIN9:25.22
  
 PB
5Simone GladSimone Glad ('90)DEN9:30.53
  
 SB
6
Kaisa Tyni
Kaisa Tyni ('90)
FIN9:31.09
  
 PB
7
Pernilla Epland
Pernilla Epland ('90)
NOR9:41.17
  
 
K 60 m hæk 84.0 cm    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Reetta Hurske
Reetta Hurske ('95)
FIN8.07
  
 
2
Matilda Bogdanoff
Matilda Bogdanoff ('90)
FIN8.15
  
 
5
Martine Hjørnevik
Martine Hjørnevik ('01)
NOR8.38
  
 SB
6Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)DEN8.48
  
 
7Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)DEN8.51
  
 SB
8
Kristina Stensvoll Reppe
Kristina Stensvoll Reppe 
NOR8.52
  
 
K Højdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
2
Tonje Angelsen
Tonje Angelsen ('90)
NOR1.87
  
 
 
1.70
  O
1.75
  O
1.80
XXO
1.84
  O
1.87
XXO
1.90
XXX
  
4
Linda Sandblom
Linda Sandblom ('89)
FIN1.84
  
 =SB
 
1.70
  O
1.75
  O
1.80 =SB
  O
1.84 SB
XXO
1.87
XXX
   
5
Elina Kakko
Elina Kakko ('97)
FIN1.80
  
 
 
1.65
  O
1.70
  O
1.75
  O
1.80
 XO
1.84
XXX
   
6Rikke AndersenRikke Andersen ('98)DEN1.75
  
 PB
 
1.60
  O
1.65
  O
1.70
  O
1.75 PB
  O
1.80
XXX
   
7
María Rún Gunnlaugsdóttir
María Rún Gunnlaugsdóttir ('93)
ISL1.75
  
 PB
 
1.60
  O
1.65
  O
1.70
  O
1.75 PB
 XO
1.80
XXX
   
8
Sigrid Kleive
Sigrid Kleive 
NOR1.70
  
 
 
1.60
  O
1.65
  O
1.70
  O
1.75
XXX
    
K Stangspring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
2
Minna Nikkanen
Minna Nikkanen ('88)
FIN4.15
  
 
 
3.85
  O
3.95
  O
4.05
  O
4.15
  O
4.25
XXX
   
4
Birgitte Kjuus
Birgitte Kjuus ('99)
NOR3.95
  
 =PB
 
3.70
  O
3.85
  O
3.95 =PB
  O
4.05
XXX
    
5Line R JensenLine R Jensen ('92)DEN3.95
  
 
 
3.70
  O
3.85
 XO
3.95
  O
4.05
XXX
    
6Caroline RannersCaroline Ranners ('95)DEN3.70
  
 
 
3.55
  X
3.70
  O
3.85
XXX
     
7
Agnes Elisabeth Morud
Agnes Elisabeth Morud ('03)
NOR3.55
  
 
 
3.35
  O
3.55
  O
3.70
XXX
     
Wilma Murto
Wilma Murto ('98)
FIN NH
  
 
 
4.25
XXX
       
K Længdespring    
Inde

Finale A

Finale
Inde
1
Taika Koilahti
Taika Koilahti ('98)
FIN6.38
  
 
 
6.38  X  X6.06  –   
2
Hafdís Sigurdardóttir
Hafdís Sigurdardóttir ('87)
ISL6.34
  
 
 
6.236.326.256.246.34   
3
Jessica Kähärä
Jessica Kähärä ('01)
FIN6.14
  
 
 
5.936.14  X5.904.38   
6
Mia Guldteig Lien
Mia Guldteig Lien ('03)
NOR5.89
  
 
 
5.855.845.89  X  X   
7
Thale Leirfall Bremset
Thale Leirfall Bremset ('99)
NOR5.80
  
 
 
5.515.725.55  X5.68   
8Martha TraoréMartha Traoré ('95)DEN5.71
  
 SB
 
5.71 SB5.505.625.525.65   
K Trespring     
Inde

Finale A

Finale
Inde
2
Oda Utsi Onstad
Oda Utsi Onstad ('90)
NOR13.28
  
 
 
13.1113.2612.2213.2812.0213.22  
3Monika Elisabeth BenserudMonika Elisabeth Benserud ('96)NOR13.25
  
 PB
 
12.80 SB12.7611.2812.6613.15 PB13.25 PB  
5
Saara Hakanen
Saara Hakanen ('99)
FIN12.89
  
 SB
 
12.25  X12.64  X  X12.89 SB  
6
Kira Kytölä
Kira Kytölä ('93)
FIN12.86
  
 
 
12.46  X12.86  X  X12.81  
8Katrine Holten WintherKatrine Holten Winther ('89)DEN12.32
  
 SB
 
  X12.19 SB12.32 SB  X11.9612.13  
K Kuglestød 4.0 kg    
Inde

Finale A

Finale
Inde
3
Eveliina Rouvali
Eveliina Rouvali ('97)
FIN15.72
  
 PB
 
  X15.25 SB15.72 PB  X  X  X  
5Thea JensenThea Jensen ('99)DEN14.85
  
 PB
 
13.48 SB13.99 SB14.85 PB14.11  X14.52  
6
Helena Leveelahti
Helena Leveelahti ('99)
FIN14.79
  
 PB
 
  X13.2714.2714.79 PB  X  X  
7
Birthe Franck-Petersen
Birthe Franck-Petersen ('01)
NOR11.95
  
 
 
11.2911.3611.95  X  X  X  
8
Elisabeth Thon Rosvold
Elisabeth Thon Rosvold ('02)
NOR11.89
  
 PB
 
11.81 PB11.89 PB  X  X  X  X  

Seneste resultater

15.4KøbenhavnForårskast
14.4Rønne800 m testløb
10.4AalborgAAM Stævne 1
10.4EjbyVinterturneringen 4. runde 5 km landevej
10.4VejleKastestævne
9.4EsbjergKaste klubstævne
5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020