Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Glasgow GBR: 35th European Athletics Indoor Championships, Sir Chris Hoy Velodrome 1‐3.3.2019 Inde

M 60 m    
Inde 2.3.

Finale A

Finale
Inde 2.3.
1
Ján Volko
Ján Volko ('96)
SVK6.60
  0.178
 
2
Emre Zafer Barnes
Emre Zafer Barnes ('88)
TUR6.61
  0.161
 
3
Joris van Gool
Joris van Gool ('98)
NED6.62
  0.133
 =PB
4
Richard Kilty
Richard Kilty ('89)
GBR6.66
  0.139
 
5
Konstadínos Zíkos
Konstadínos Zíkos ('98)
GRE6.67
  0.155
 
6
Amaury Golitin
Amaury Golitin ('97)
FRA6.67
  0.169
 
7
Ojie Edoburun
Ojie Edoburun ('96)
GBR6.67
  0.163
 
8
Kevin Kranz
Kevin Kranz ('98)
GER6.73
  0.144
 
Semifinale2.3.
Semi 1
2.3.
2.3.
1
Konstadínos Zíkos
Konstadínos Zíkos ('98)
GRE6.64
Q
  0.180
 
2
Richard Kilty
Richard Kilty ('89)
GBR6.64
Q
  0.141
 
3
Amaury Golitin
Amaury Golitin ('97)
FRA6.67
q
  0.186
 
4
Carlos Nascimento
Carlos Nascimento ('94)
POR6.71
  0.168
 
5
Aykut Ay
Aykut Ay ('95)
TUR6.73
  0.148
 =SB
6
Austin Hamilton
Austin Hamilton ('97)
SWE6.75
  0.195
 
7
Zdeněk Stromšík
Zdeněk Stromšík ('94)
CZE6.78
  0.185
 
8
Sylvain Chuard
Sylvain Chuard ('96)
SUI6.82
  0.159
 
Semi 2
2.3.
2.3.
1
Ján Volko
Ján Volko ('96)
SVK6.61
Q
  0.157
 
2
Joris van Gool
Joris van Gool ('98)
NED6.62
Q
  0.147
 PB
3
Ojie Edoburun
Ojie Edoburun ('96)
GBR6.63
q
  0.157
 SB
4
Marvin René
Marvin René ('95)
FRA6.71
  0.165
 
5
Markus Fuchs
Markus Fuchs ('95)
AUT6.71
  0.160
 
6
Ancuiam Lopes
Ancuiam Lopes ('91)
POR6.79
  0.175
 
7
Petre Rezmives
Petre Rezmives ('97)
ROU6.81
  0.157
 
Semi 3
2.3.
2.3.
1
Emre Zafer Barnes
Emre Zafer Barnes ('88)
TUR6.65
Q
  0.174
 
2
Kevin Kranz
Kevin Kranz ('98)
GER6.67
Q
  0.176
 
3
Henrik Larsson
Henrik Larsson ('99)
SWE6.69
  0.151
 
4
Sergio López
Sergio López ('99)
ESP6.71
  0.187
 
5
Remigiusz Olszewski
Remigiusz Olszewski ('92)
POL6.72
  0.138
 
6
Samuel Purola
Samuel Purola 
FIN6.74
  0.157
 
7
Silvan Wicki
Silvan Wicki ('95)
SUI6.76
  0.152
 
8
Šimon Bujna
Šimon Bujna ('95)
SVK6.86
  0.209
 
Indledende heats2.3.
Indledende 1
2.3.
2.3.
1
Emre Zafer Barnes
Emre Zafer Barnes ('88)
TUR6.69
Q
  0.165
 
2
Markus Fuchs
Markus Fuchs ('95)
AUT6.75
Q
  0.166
 
3
Silvan Wicki
Silvan Wicki ('95)
SUI6.75
Q
  0.152
 
4
Vasyl Makukh
Vasyl Makukh 
UKR6.84
  0.175
 
5
Alexandru Terpezan
Alexandru Terpezan ('94)
ROU6.92
  0.148
 
6
Joseph Ojewumi
Joseph Ojewumi ('98)
IRL6.97
  0.200
 
7
Daniel Ambros
Daniel Ambros ('98)
ESP6.99
  0.188
 
Indledende 2
2.3.
2.3.
1
Aykut Ay
Aykut Ay ('95)
TUR6.73
Q
  0.172
 SB
2
Austin Hamilton
Austin Hamilton ('97)
SWE6.76
Q
  0.192
 
3
Petre Rezmives
Petre Rezmives ('97)
ROU6.77
Q
  0.159
 
4
Marvin René
Marvin René ('95)
FRA6.78
q
  0.166
 
4
Šimon Bujna
Šimon Bujna ('95)
SVK6.78
q
  0.219
 
6
Panayiótis Trivizás
Panayiótis Trivizás ('87)
GRE6.80
  0.171
 
7
Aleksa Kijanović
Aleksa Kijanović ('97)
SRB6.81
  0.174
 
8
Omar El Aida Chaffey
Omar El Aida Chaffey ('01)
MLT7.05
  0.158
 
Indledende 3
2.3.
2.3.
1
Ojie Edoburun
Ojie Edoburun ('96)
GBR6.67
Q
  0.166
 
2
Kevin Kranz
Kevin Kranz ('98)
GER6.70
Q
  0.156
 
3
Zdeněk Stromšík
Zdeněk Stromšík ('94)
CZE6.77
Q
  0.159
 
4
Sylvain Chuard
Sylvain Chuard ('96)
SUI6.78
q
  0.167
 
5Kojo MusahKojo Musah ('96)DEN6.81
  0.201
 
6
Dániel Szabó
Dániel Szabó ('97)
HUN6.88
  0.188
 
7
Efthímios Steryioúlis
Efthímios Steryioúlis ('85)
GRE6.91
  0.178
 
Indledende 4
2.3.
2.3.
1
Ján Volko
Ján Volko ('96)
SVK6.69
Q
  0.191
 
2
Remigiusz Olszewski
Remigiusz Olszewski ('92)
POL6.72
Q
  0.161
 
3
Ancuiam Lopes
Ancuiam Lopes ('91)
POR6.74
Q
  0.174
 
4
Amaury Golitin
Amaury Golitin ('97)
FRA6.74
q
  0.208
 
5
Kayhan Özer
Kayhan Özer ('98)
TUR6.87
  0.213
 
6
Odain Rose
Odain Rose ('92)
SWE6.88
  0.175
 
7
Ionut Andrei Neagoe
Ionut Andrei Neagoe ('94)
ROU6.88
  0.180
 
Indledende 5
2.3.
2.3.
1
Konstadínos Zíkos
Konstadínos Zíkos ('98)
GRE6.66
Q
  0.186
 
2
Richard Kilty
Richard Kilty ('89)
GBR6.68
Q
  0.145
 
3
Carlos Nascimento
Carlos Nascimento ('94)
POR6.72
Q
  0.171
 
4
Oleksandr Sokolov
Oleksandr Sokolov ('97)
UKR6.75
q
  0.170
 
5
Amund Høıe Sjursen
Amund Høıe Sjursen ('96)
NOR6.79
  0.158
 
6
Aitor Same Ekobo
Aitor Same Ekobo ('97)
ESP6.81
  0.179
 
7
Andreas Hadjitheoris
Andreas Hadjitheoris ('95)
CYP6.90
  0.176
 
Zvonimir Ivašković
Zvonimir Ivašković ('94)
CRO DQ
  
 
Indledende 6
2.3.
2.3.
1
Joris van Gool
Joris van Gool ('98)
NED6.71
Q
  0.177
 
2
Henrik Larsson
Henrik Larsson ('99)
SWE6.72
Q
  0.161
 
3
Samuel Purola
Samuel Purola 
FIN6.75
Q
  0.159
 
4
Sergio López
Sergio López ('99)
ESP6.76
q
  0.211
 
5
Volodymyr Suprun
Volodymyr Suprun ('94)
UKR6.87
  0.164
 
6
Denis Dimitrov
Denis Dimitrov ('94)
BUL6.95
  0.161
 
7Festus AsanteFestus Asante ('94)DEN7.05
  0.153
 
8
Francesco Molinari
Francesco Molinari ('94)
SMR7.06
  0.181
 
M 400 m    
Inde 2.3.

Finale A

Finale
Inde 2.3.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR45.05
  0.196
=AR PB
2
Óscar Husillos
Óscar Husillos ('93)
ESP45.66
  0.196
NR PB
3
Tony van Diepen
Tony van Diepen ('96)
NED46.13
  0.188
NR PB
4
Luka Janežič
Luka Janežič ('95)
SLO46.15
  0.211
 
5
Fabrisio Saidy
Fabrisio Saidy ('99)
FRA46.80
  0.234
 
6
Lucas Bua
Lucas Bua ('94)
ESP46.92
  0.191
 
Semifinale1.3.
Semi 1
1.3.
1.3.
1
Óscar Husillos
Óscar Husillos ('93)
ESP46.31
Q
  0.190
 SB
2
Luka Janežič
Luka Janežič ('95)
SLO46.60
Q
  0.188
 
3
Fabrisio Saidy
Fabrisio Saidy ('99)
FRA47.07
q
  0.309
 
4
Jānis Leitis
Jānis Leitis ('89)
LAT47.36
  0.177
 
5
Owen Smith
Owen Smith ('94)
GBR47.39
  0.181
 
Karol Zalewski
Karol Zalewski ('93)
POL DNS
  
 
Semi 2
1.3.
1.3.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR45.95
Q
  0.193
 
2
Tony van Diepen
Tony van Diepen ('96)
NED46.62
Q
  0.180
 PB
3
Lucas Bua
Lucas Bua ('94)
ESP46.81
q
  0.185
 
4
Manuel Guijarro
Manuel Guijarro ('98)
ESP47.34
  0.172
 
5
Cameron Chalmers
Cameron Chalmers ('97)
GBR47.83
  0.204
 
Vitaliy Butrym
Vitaliy Butrym ('91)
UKR47.20 DQ IAAF Rule 32.2.a
  0.181
 
Indledende heats1.3.
Indledende 1
1.3.
1.3.
1
Luka Janežič
Luka Janežič ('95)
SLO46.88
Q
  0.188
 
2
Fabrisio Saidy
Fabrisio Saidy ('99)
FRA46.99
Q
  0.203
 
3
Cameron Chalmers
Cameron Chalmers ('97)
GBR47.18
q
  0.199
 
4
Jānis Leitis
Jānis Leitis ('89)
LAT47.34
q
  0.144
 SB
5
Ricky Petrucciani
Ricky Petrucciani 
SUI47.83
  0.211
 
6
Liemarvin Bonevacia
Liemarvin Bonevacia ('89)
NED47.86
  0.222
 
Indledende 2
1.3.
1.3.
1
Óscar Husillos
Óscar Husillos ('93)
ESP47.34
Q
  0.172
 
2
Owen Smith
Owen Smith ('94)
GBR47.50
Q
  0.190
 
3
Danylo Danylenko
Danylo Danylenko ('94)
UKR47.59
  0.152
 
4
Yavuz Can
Yavuz Can ('87)
TUR47.63
  0.190
 
5
Vít Müller
Vít Müller ('96)
CZE47.69
  0.197
 
Indledende 3
1.3.
1.3.
1
Lucas Bua
Lucas Bua ('94)
ESP47.00
Q
  0.191
 
2
Tony van Diepen
Tony van Diepen ('96)
NED47.32
Q
  0.182
 
3
Karol Zalewski
Karol Zalewski ('93)
POL47.45
q
  0.200
 
4
Carl Bengtström
Carl Bengtström 
SWE49.50
  0.194
 
5
Jan Tesař
Jan Tesař ('90)
CZE1:26.29
  0.199
 
Cillin Greene
Cillin Greene ('98)
IRL DNF
  0.146
 
Indledende 4
1.3.
1.3.
1
Karsten Warholm
Karsten Warholm ('96)
NOR47.05
Q
  0.184
 
2
Manuel Guijarro
Manuel Guijarro ('98)
ESP47.33
q
  0.241
 
3
Alex Haydock-Wilson
Alex Haydock-Wilson ('99)
GBR47.88
  0.165
 
4
Thomas Barr
Thomas Barr ('92)
IRL48.22
  0.183
 
Vitaliy Butrym
Vitaliy Butrym ('91)
UKR47.22 DQ IAAF Rule 32.2.a
Q
  0.191
 
M 800 m    
Inde 3.3.

Finale A

Finale
Inde 3.3.
1
Álvaro de Arriba
Álvaro de Arriba ('94)
ESP1:46.83
  
 
2
Jamie Webb
Jamie Webb ('94)
GBR1:47.13
  
 PB
3
Mark English
Mark English ('93)
IRL1:47.39
  
 
4
Mariano Garcia
Mariano Garcia ('97)
ESP1:47.58
  
 PB
5Andreas BubeAndreas Bube ('87)DEN1:47.67
  
 
6
Amel Tuka
Amel Tuka ('91)
BIH1:47.91
  
 
7
Andreas Kramer
Andreas Kramer ('97)
SWE1:48.06
  
 
Semifinale2.3.
Semi 1
2.3.
2.3.
1
Álvaro de Arriba
Álvaro de Arriba ('94)
ESP1:50.12
Q
  
 
2Andreas BubeAndreas Bube ('87)DEN1:50.18
Q
  
 
3
Amel Tuka
Amel Tuka ('91)
BIH1:50.41
Q
  
 
4
Christoph Kessler
Christoph Kessler ('95)
GER1:50.62
  
 
5
Filip Šnejdr
Filip Šnejdr ('95)
CZE1:50.72
  
 
6
Joe Reid
Joe Reid ('96)
GBR1:51.26
  
 
Semi 2
2.3.
2.3.
1
Mariano Garcia
Mariano Garcia ('97)
ESP1:48.84
Q
  
 
2
Jamie Webb
Jamie Webb ('94)
GBR1:48.85
Q
  
 
3
Andreas Kramer
Andreas Kramer ('97)
SWE1:49.06
Q
  
 
4
Aymeric Lusine
Aymeric Lusine ('95)
FRA1:49.48
  
 
5
Mark English
Mark English ('93)
IRL1:50.70
  
 
Guy Learmonth
Guy Learmonth ('92)
GBR DNF
  
 
Indledende heats1.3.
Indledende 1
1.3.
1.3.
1
Amel Tuka
Amel Tuka ('91)
BIH1:47.95
Q
  
 
2
Mariano Garcia
Mariano Garcia ('97)
ESP1:48.09
Q
  
 
3Andreas BubeAndreas Bube ('87)DEN1:48.33
q
  
 
4
Joe Reid
Joe Reid ('96)
GBR1:48.56
q
  
 
5
Lukáš Hodboď
Lukáš Hodboď ('96)
CZE1:49.31
  
 
6
Erik Martinsson
Erik Martinsson ('96)
SWE1:49.39
  
 
7
Salih Teksöz
Salih Teksöz ('94)
TUR1:49.54
  
 
Indledende 2
1.3.
1.3.
1
Christoph Kessler
Christoph Kessler ('95)
GER1:48.62
Q
  
 
2
Guy Learmonth
Guy Learmonth ('92)
GBR1:48.98
Q
  
 
3
Abedin Mujezinovic
Abedin Mujezinovic ('93)
BIH1:49.26
  
 PB
4
Michał Rozmys
Michał Rozmys ('95)
POL1:49.35
  
 
5
Tamás Kazi
Tamás Kazi ('85)
HUN1:49.66
  
 
6
Conall Kirk
Conall Kirk ('96)
IRL1:50.50
  
 
Musa Hajdari
Musa Hajdari ('87)
KOS DNS
  
 
Indledende 3
1.3.
1.3.
1
Mark English
Mark English ('93)
IRL1:49.38
Q
  
 
2
Aymeric Lusine
Aymeric Lusine ('95)
FRA1:49.62
Q
  
 
3
Balázs Vindics
Balázs Vindics ('94)
HUN1:49.98
  
 
4
Yevhen Hutsol
Yevhen Hutsol ('90)
UKR1:50.29
  
 
5
Thomas Roth
Thomas Roth ('91)
NOR1:50.42
  
 SB
6
Robert Farken
Robert Farken ('97)
GER1:51.02
  
 
Indledende 4
1.3.
1.3.
1
Andreas Kramer
Andreas Kramer ('97)
SWE1:48.67
Q
  
 
2
Filip Šnejdr
Filip Šnejdr ('95)
CZE1:48.71
Q
  
 
3
Thijmen Kupers
Thijmen Kupers ('91)
NED1:48.72
  
 
4
Pablo Sánchez-Valladares
Pablo Sánchez-Valladares ('97)
ESP1:48.90
  
 
5
Zak Curran
Zak Curran ('93)
IRL1:49.77
  
 
6
Simone Barontini
Simone Barontini ('99)
ITA1:50.54
  
 
7
Pol Moya Betriu
Pol Moya Betriu ('96)
AND1:53.21
  
 
Indledende 5
1.3.
1.3.
1
Jamie Webb
Jamie Webb ('94)
GBR1:47.96
Q
  
 
2
Álvaro de Arriba
Álvaro de Arriba ('94)
ESP1:48.15
Q
  
 
3
Mateusz Borkowski
Mateusz Borkowski ('97)
POL1:48.82
  
 
4
Nasredine Khatir
Nasredine Khatir ('95)
FRA1:48.90
  
 
5
Markus Einan
Markus Einan ('97)
NOR1:49.14
  
 
6
Richard Douma
Richard Douma ('93)
NED1:50.36
  
 
7
Žan Rudolf
Žan Rudolf ('93)
SLO1:51.75
  
 
M 1500 m    
Inde 3.3.

Finale A

Finale
Inde 3.3.
1
Marcin Lewandowski
Marcin Lewandowski ('87)
POL3:42.85
  
 
2
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR3:43.23
  
 
3
Jesús Gómez
Jesús Gómez ('91)
ESP3:44.39
  
 
4
Filip Sasínek
Filip Sasínek ('96)
CZE3:45.27
  
 
5
Simon Denissel
Simon Denissel ('90)
FRA3:45.50
  
 
6
Marius Probst
Marius Probst ('95)
GER3:45.76
  
 
7
Karl Bebendorf
Karl Bebendorf ('96)
GER3:46.88
  
 
8
Robbie Fitzgibbon
Robbie Fitzgibbon ('96)
GBR3:47.08
  
 
Neil Gourley
Neil Gourley ('95)
GBR DNS
  
 
Indledende heats1.3.
Indledende 1
1.3.
1.3.
1
Neil Gourley
Neil Gourley ('95)
GBR3:46.63
Q
  
 
2
Marius Probst
Marius Probst ('95)
GER3:46.93
Q
  
 
3
Elzan Bibić
Elzan Bibić ('99)
SRB3:47.94
  
 
4
Adrian Ben
Adrian Ben ('98)
ESP3:48.24
  
 
5
Mehdi Belhadj
Mehdi Belhadj ('95)
FRA3:48.30
  
 
6
Yervand Mkrtchyan
Yervand Mkrtchyan ('96)
ARM3:49.25
  
 
7
Charles Grethen
Charles Grethen ('92)
LUX3:50.42
  
 
8
Volodymyr Kyts
Volodymyr Kyts ('87)
UKR3:53.91
  
 SB
9
Dorin Andrei Rusu
Dorin Andrei Rusu ('98)
ROU3:57.52
  
 
Filip Ingebrigtsen
Filip Ingebrigtsen ('93)
NOR DQ
  
 
Indledende 2
1.3.
1.3.
1
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR3:42.00
Q
  
 
2
Filip Sasínek
Filip Sasínek ('96)
CZE3:42.84
Q
  
 
3
Robbie Fitzgibbon
Robbie Fitzgibbon ('96)
GBR3:43.09
q
  
 
4
Simon Denissel
Simon Denissel ('90)
FRA3:43.79
q
  
 
5
Karl Bebendorf
Karl Bebendorf ('96)
GER3:45.70
q
  
 
6Nick JensenNick Jensen ('91)DEN3:46.40
  
 
7
Emanuel Rolim
Emanuel Rolim ('93)
POR3:46.62
  
 
Ismael Debjani
Ismael Debjani ('90)
BEL DQ
  
 
Saul Ordóñez
Saul Ordóñez ('94)
ESP DNF
  
 
Indledende 3
1.3.
1.3.
1
Marcin Lewandowski
Marcin Lewandowski ('87)
POL3:47.49
Q
  
 
2
Jesús Gómez
Jesús Gómez ('91)
ESP3:47.53
Q
  
 
3
Samir Dahmani
Samir Dahmani ('91)
FRA3:47.69
  
 
4
Elliot Giles
Elliot Giles ('94)
GBR3:48.76
  
 
5
Paulo Rosário
Paulo Rosário ('94)
POR3:49.32
  
 
6
Jan Friš
Jan Friš ('95)
CZE3:49.59
  
 
7
Simas Bertašius
Simas Bertašius ('93)
LTU3:49.90
  
 
8
Andréas Dimitrákis
Andréas Dimitrákis ('90)
GRE3:50.94
  
 
9
Ferdinand Kvan Edman
Ferdinand Kvan Edman ('93)
NOR3:51.43
  
 PB
M 3000 m    
Inde 2.3.

Finale A

Finale
Inde 2.3.
1
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR7:56.15
  
 
2
Chris O'Hare
Chris O'Hare ('90)
GBR7:57.19
  
 
3
Henrik Ingebrigtsen
Henrik Ingebrigtsen ('91)
NOR7:57.19
  
 
4
Djilali Bedrani
Djilali Bedrani ('93)
FRA7:58.40
  
 
5
Jonas Leanderson
Jonas Leanderson ('91)
SWE7:59.16
  
 
6
Amos Bartelsmeyer
Amos Bartelsmeyer ('94)
GER7:59.62
  
 
7
Jimmy Gressier
Jimmy Gressier ('97)
FRA8:00.89
  
 
8
Sam Atkin
Sam Atkin ('93)
GBR8:01.43
  
 
9
Yoann Kowal
Yoann Kowal ('87)
FRA8:02.85
  
 
10
Andrew Butchart
Andrew Butchart ('91)
GBR8:03.11
  
 
11
Florian Orth
Florian Orth ('89)
GER8:05.09
  
 
12
Sam Parsons
Sam Parsons ('94)
GER8:05.83
  
 
Indledende heats1.3.
Indledende 1
1.3.
1.3.
1
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR7:51.20
Q
  
AU20R PB
2
Andrew Butchart
Andrew Butchart ('91)
GBR7:51.28
Q
  
 
3
Djilali Bedrani
Djilali Bedrani ('93)
FRA7:51.30
Q
  
 
4
Amos Bartelsmeyer
Amos Bartelsmeyer ('94)
GER7:51.35
Q
  
 PB
5
Jimmy Gressier
Jimmy Gressier ('97)
FRA7:51.45
q
  
 PB
6
Jonas Leanderson
Jonas Leanderson ('91)
SWE7:51.47
q
  
 PB
7
Sam Atkin
Sam Atkin ('93)
GBR7:52.12
q
  
 PB
8
Florian Orth
Florian Orth ('89)
GER7:54.59
q
  
 
9
Topi Raitanen
Topi Raitanen ('96)
FIN7:55.71
  
 PB
10
Artur Bossy
Artur Bossy ('94)
ESP7:58.46
  
 
11
Yegor Nikolayev
Yegor Nikolayev ('88)
RUS8:00.71
  
 
12
Per Svela
Per Svela ('92)
NOR8:02.62
  
 
13
Hlynur Andrésson
Hlynur Andrésson ('93)
ISL8:06.97
  
 
14
John Travers
John Travers ('91)
IRL8:12.54
  
 
15
Bram Anderiessen
Bram Anderiessen ('99)
NED8:18.30
  
 
16
Ramazan Özdemir
Ramazan Özdemir ('91)
TUR8:20.52
  
 
Dario Ivanovski
Dario Ivanovski ('97)
MKD DNF
  
 
Indledende 2
1.3.
1.3.
1
Chris O'Hare
Chris O'Hare ('90)
GBR7:53.39
Q
  
 
2
Henrik Ingebrigtsen
Henrik Ingebrigtsen ('91)
NOR7:53.80
Q
  
 SB
3
Yoann Kowal
Yoann Kowal ('87)
FRA7:55.42
Q
  
 
4
Sam Parsons
Sam Parsons ('94)
GER7:55.60
Q
  
 
5
Seán Tobin
Seán Tobin ('94)
IRL7:56.27
  
 PB
6
Mike Foppen
Mike Foppen ('96)
NED7:57.55
  
 
7
Robin Hendrix
Robin Hendrix ('95)
BEL7:58.14
  
 
8
Benjamin Kovács
Benjamin Kovács ('95)
HUN7:59.89
  
 
9
Sergio Jiménez
Sergio Jiménez ('95)
ESP8:03.58
  
 
10
Suldan Hassan
Suldan Hassan ('98)
SWE8:05.08
  
 
11
David Palacio
David Palacio ('88)
ESP8:07.61
  
 
12
Andreas Vojta
Andreas Vojta ('89)
AUT8:09.72
  
 
13
Uģis Jocis
Uģis Jocis ('93)
LAT8:09.99
  
 SB
14
Benjamin de Haan
Benjamin de Haan ('93)
NED8:11.57
  
 
15
Mitko Tsenov
Mitko Tsenov ('93)
BUL8:12.45
  
 
16
Harvey Dixon
Harvey Dixon ('93)
GIB8:14.86
  
 
17
Ivo Balabanov
Ivo Balabanov ('97)
BUL8:20.31
  
 
M 60 m hæk    
Inde 3.3.

Finale A

Finale
Inde 3.3.
1
Milan Trajkovic
Milan Trajkovic ('92)
CYP7.60
  0.155
 
2
Pascal Martinot-Lagarde
Pascal Martinot-Lagarde ('91)
FRA7.61
  0.170
 
3
Aurel Manga
Aurel Manga ('92)
FRA7.63
  0.210
 
4
Orlando Ortega
Orlando Ortega ('91)
ESP7.64
  0.176
 
5
Konstadínos Douvalídis
Konstadínos Douvalídis ('87)
GRE7.65
  0.213
 SB
6
Andy Pozzi
Andy Pozzi ('92)
GBR7.68
  0.155
 
7
Wilhem Belocian
Wilhem Belocian ('95)
FRA7.68
  0.163
 
8
Elmo Lakka
Elmo Lakka ('93)
FIN7.74
  0.182
 
Semifinale3.3.
Semi 1
3.3.
3.3.
1
Aurel Manga
Aurel Manga ('92)
FRA7.63
Q
  0.207
 
2
Pascal Martinot-Lagarde
Pascal Martinot-Lagarde ('91)
FRA7.64
Q
  0.176
 
3
Konstadínos Douvalídis
Konstadínos Douvalídis ('87)
GRE7.66
Q
  0.174
 SB
4
Elmo Lakka
Elmo Lakka ('93)
FIN7.70
q
  0.160
 
5
David King
David King ('94)
GBR7.71
  0.171
 
6
Valdó Szűcs
Valdó Szűcs ('95)
HUN7.75
  0.139
 
7
Enrique Llopis
Enrique Llopis 
ESP7.87
  0.180
 
8
Anton Levin
Anton Levin ('92)
SWE7.93
  0.185
 
Semi 2
3.3.
3.3.
1
Orlando Ortega
Orlando Ortega ('91)
ESP7.57
Q
  0.165
 
2
Andy Pozzi
Andy Pozzi ('92)
GBR7.61
Q
  0.149
 SB
3
Wilhem Belocian
Wilhem Belocian ('95)
FRA7.66
Q
  0.173
 
4
Milan Trajkovic
Milan Trajkovic ('92)
CYP7.69
q
  0.169
 
5
Lorenzo Perini
Lorenzo Perini ('94)
ITA7.70
  0.162
 
6
Vitali Parakhonka
Vitali Parakhonka ('93)
BLR7.72
  0.182
 
7
Damian Czykier
Damian Czykier ('92)
POL7.77
  0.192
 
8Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)DEN7.96
  0.162
 
Indledende heats2.3.
Indledende 1
2.3.
2.3.
1
Orlando Ortega
Orlando Ortega ('91)
ESP7.61
Q
  0.159
 
2
Andy Pozzi
Andy Pozzi ('92)
GBR7.62
Q
  0.167
 SB
3
Lorenzo Perini
Lorenzo Perini ('94)
ITA7.74
Q
  0.188
 
4
Dominik Bochenek
Dominik Bochenek ('87)
POL7.92
  0.184
 
5
Brahian Peña
Brahian Peña ('94)
SUI7.93
  0.168
 
6
Rasul Dabó
Rasul Dabó ('89)
POR8.03
  0.183
 
7
Kristaps Sietiņš
Kristaps Sietiņš ('93)
LAT8.05
  0.192
 
Indledende 2
2.3.
2.3.
1
Aurel Manga
Aurel Manga ('92)
FRA7.64
Q
  0.204
 
2
Konstadínos Douvalídis
Konstadínos Douvalídis ('87)
GRE7.69
Q
  0.206
 SB
3
Valdó Szűcs
Valdó Szűcs ('95)
HUN7.69
Q
  0.176
 =PB
4
Fredrick Ekholm
Fredrick Ekholm ('94)
SWE7.89
  0.174
 
5
Filip Jakob Demšar
Filip Jakob Demšar 
SLO7.96
  0.205
 
6
Oleksiy Kasyanov
Oleksiy Kasyanov ('85)
UKR7.98
  0.187
 SB
7
Luka Trgovčević
Luka Trgovčević ('92)
SRB8.00
  0.170
 
Yidiel Contreras
Yidiel Contreras ('92)
ESP DQ
  0.051
 
Indledende 3
2.3.
2.3.
1
Milan Trajkovic
Milan Trajkovic ('92)
CYP7.65
Q
  0.188
 
2
Wilhem Belocian
Wilhem Belocian ('95)
FRA7.69
Q
  0.177
 
3
Vitali Parakhonka
Vitali Parakhonka ('93)
BLR7.79
Q
  0.200
 
4
Damian Czykier
Damian Czykier ('92)
POL7.82
q
  0.186
 
5
Tobias Furer
Tobias Furer ('87)
SUI7.90
  0.196
 
6
Max Hrelja
Max Hrelja ('98)
SWE7.92
  0.190
 
7
Bohdan Chornomaz
Bohdan Chornomaz ('96)
UKR7.94
  0.183
 
8
Mikdat Sevler
Mikdat Sevler ('98)
TUR8.01
  0.184
 
Indledende 4
2.3.
2.3.
1
Pascal Martinot-Lagarde
Pascal Martinot-Lagarde ('91)
FRA7.64
Q
  0.179
 
2
Elmo Lakka
Elmo Lakka ('93)
FIN7.65
Q
  0.156
 PB
3
David King
David King ('94)
GBR7.66
Q
  0.162
 
4
Anton Levin
Anton Levin ('92)
SWE7.84
q
  0.189
 
5
Enrique Llopis
Enrique Llopis 
ESP7.85
q
  0.165
 
6Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)DEN7.87
q
  0.177
 
7
Artem Shamatryn
Artem Shamatryn ('91)
UKR7.90
  0.175
 
M Højdespring    
Inde 2.3.

Finale A

Finale
Inde 2.3.
1
Gianmarco Tamberi
Gianmarco Tamberi ('92)
ITA2.32
  
 =SB
 
2.18
  O
2.22
  O
2.26
  O
2.29
  O
2.32 =SB
 XO
2.34
  XP
2.36
  XX
 
2
Konstadínos Baniótis
Konstadínos Baniótis ('86)
GRE2.26
  
 
 
2.18
  O
2.22
 XO
2.26
XXO
2.29
  XP
2.32
  XX
   
2
Andrii Protsenko
Andrii Protsenko ('88)
UKR2.26
  
 
 
2.18
  O
2.22
 XO
2.26
XXO
2.29
  XP
2.32
  XX
   
4
Tihomir Ivanov
Tihomir Ivanov ('94)
BUL2.22
  
 
 
2.18
  O
2.22
  O
2.26
XXX
     
4
Chris Baker
Chris Baker ('91)
GBR2.22
  
 
 
2.18
  O
2.22
  O
2.26
XXX
     
6
Sylwester Bednarek
Sylwester Bednarek ('89)
POL2.22
  
 
 
2.18
 XO
2.22
  O
2.26
XXX
     
7
Falk Wendrich
Falk Wendrich ('95)
GER2.18
  
 
 
2.18
  O
2.22
XXX
      
8
Mateusz Przybylko
Mateusz Przybylko ('92)
GER2.18
  
 
 
2.18
XXO
2.22
XXX
      
Kvalifikation1.3.
Kval
1.3.
1.3.
1
Mateusz Przybylko
Mateusz Przybylko ('92)
GER2.28
Q
  B 1
 SB
 
2.10
 XO
2.16
  O
2.21
 XO
2.25
XXO
2.28 SB
 XO
   
2
Andrii Protsenko
Andrii Protsenko ('88)
UKR2.25
q
  A 1
 
 
2.10
  O
2.16
  O
2.21
  O
2.25
  O
2.28
XXX
   
3
Sylwester Bednarek
Sylwester Bednarek ('89)
POL2.25
q
  A 2
 
 
2.10
  O
2.16
 XO
2.21
  O
2.25
  O
2.28
XXX
   
4
Falk Wendrich
Falk Wendrich ('95)
GER2.25
q
  A 3
 
 
2.10
  O
2.16
  O
2.21
  O
2.25
 XO
2.28
XXX
   
4
Gianmarco Tamberi
Gianmarco Tamberi ('92)
ITA2.25
q
  A 3
 
 
2.16
  O
2.21
  O
2.25
 XO
2.28
XXX
    
4
Chris Baker
Chris Baker ('91)
GBR2.25
q
  A 3
 
 
2.10
  O
2.16
  O
2.21
  O
2.25
 XO
2.28
XXX
   
7
Tihomir Ivanov
Tihomir Ivanov ('94)
BUL2.25
q
  B 2
 
 
2.10
  O
2.16
  O
2.21
 XO
2.25
 XO
2.28
XXX
   
8
Konstadínos Baniótis
Konstadínos Baniótis ('86)
GRE2.25
q
  B 3
 
 
2.16
  O
2.21
XXO
2.25
 XO
2.28
XXX
    
9
Ilya Ivanyuk
Ilya Ivanyuk ('93)
RUS2.25
  B 4
 
 
2.10
  O
2.16
  O
2.21
  O
2.25
XXO
2.28
XXX
   
10
Matúš Bubeník
Matúš Bubeník ('89)
SVK2.25
  B 5
 SB
 
2.10
  O
2.16
  O
2.21 SB
XXO
2.25 SB
XXO
2.28
XXX
   
11
Adrijus Glebauskas
Adrijus Glebauskas ('94)
LTU2.21
  A 6
 PB
 
2.10
  O
2.16
 XO
2.21 PB
  O
2.25
XXX
    
12
Andrei Skabeika
Andrei Skabeika ('95)
BLR2.21
  B 6
 
 
2.10
  O
2.16
 XO
2.21
 XO
2.25
XXX
    
12
Alperen Acet
Alperen Acet ('98)
TUR2.21
  A 7
 
 
2.16
 XO
2.21
 XO
2.25
XXX
     
14
Maksim Nedasekau
Maksim Nedasekau ('98)
BLR2.21
  A 8
 
 
2.10
  O
2.16
  O
2.21
XXO
2.25
XXX
    
15
Dmitriy Kroytor
Dmitriy Kroytor ('93)
ISR2.16
  B 7
 
 
2.10
  O
2.16
 XO
2.21
XXX
     
15
Martin Heindl
Martin Heindl ('92)
CZE2.16
  A 9
 
 
2.10
  O
2.16
 XO
2.21
XXX
     
17
Lukáš Beer
Lukáš Beer ('89)
SVK2.16
  A 10
 
 
2.10
  O
2.16
XXO
2.21
XXX
     
18
Norbert Kobielski
Norbert Kobielski ('97)
POL2.10
  B 8
 
 
2.10
  O
2.16
XXX
      
Dmytro Demyanyuk
Dmytro Demyanyuk ('83)
UKR NH
  A
 
 
2.10
XXX
       
M Stangspring    
Inde 2.3.

Finale A

Finale
Inde 2.3.
1
Paweł Wojciechowski
Paweł Wojciechowski ('89)
POL5.90
  
 PB
 
5.30
  O
5.45
  O
5.55
  O
5.65
XXO
5.75
 XO
5.80 =SB
  O
5.85
  XP
5.90 PB
 XO
5.95
XXX
       
2
Piotr Lisek
Piotr Lisek ('92)
POL5.85
  
 
 
5.45
  O
5.65
  O
5.75
  O
5.80
  O
5.85
  O
5.90
XXP
5.95
  X
 
3
Melker Svärd Jacobsson
Melker Svärd Jacobsson ('94)
SWE5.75
  
 
 
5.55
XXO
5.75
XXO
5.80
  XP
5.85
  XX
    
4
Claudio Michel Stecchi
Claudio Michel Stecchi ('91)
ITA5.65
  
 
 
5.55
  O
5.65
  O
5.75
XXX
     
4
Emmanouíl Karalís
Emmanouíl Karalís ('99)
GRE5.65
  
 
 
5.55
  O
5.65
  O
5.75
XXX
     
6
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR5.55
  
 
 
5.30
 XO
5.45
  O
5.55
  O
5.65
XXX
    
7
Bo Kanda Lita Baehre
Bo Kanda Lita Baehre ('99)
GER5.55
  
 
 
5.45
  O
5.55
 XO
5.65
XXX
     
8
Georgiy Gorokhov
Georgiy Gorokhov ('93)
RUS5.55
  
 
 
5.30
  O
5.55
XXO
5.65
XXX
     
Konstadínos Filippídis
Konstadínos Filippídis ('86)
GRE NH
  
 
 
5.45
XXX
       
Kvalifikation1.3.
Kval
1.3.
1.3.
1
Piotr Lisek
Piotr Lisek ('92)
POL5.70
q
  
 
 
5.50
  O
5.60
  O
5.70
  O
     
1
Emmanouíl Karalís
Emmanouíl Karalís ('99)
GRE5.70
q
  
 
 
5.50
  O
5.60
  O
5.70
  O
     
3
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR5.70
q
  
 
 
5.35
 XO
5.50
  O
5.60
  O
5.70
  O
    
4
Bo Kanda Lita Baehre
Bo Kanda Lita Baehre ('99)
GER5.70
q
  
 =PB
 
5.35
  O
5.50
XXO
5.60
  O
5.70 =PB
  O
    
5
Claudio Michel Stecchi
Claudio Michel Stecchi ('91)
ITA5.70
q
  
 
 
5.50
  O
5.60
  O
5.70
 XO
     
6
Georgiy Gorokhov
Georgiy Gorokhov ('93)
RUS5.70
q
  
 =PB
 
5.35
  O
5.50
 XO
5.60 =SB
  O
5.70 =PB
 XO
    
6
Melker Svärd Jacobsson
Melker Svärd Jacobsson ('94)
SWE5.70
q
  
 
 
5.35
  O
5.60
 XO
5.70
 XO
     
8
Paweł Wojciechowski
Paweł Wojciechowski ('89)
POL5.60
q
  
 
 
5.35
  O
5.50
  O
5.60
  O
5.70
  XX
    
8
Konstadínos Filippídis
Konstadínos Filippídis ('86)
GRE5.60
q
  
 
 
5.35
  O
5.50
  O
5.60
  O
5.70
  XX
    
10
Robert Sobera
Robert Sobera ('91)
POL5.50
  
 
 
5.35
  O
5.50
  O
5.60
  XP
5.70
  XX
    
10
Axel Chapelle
Axel Chapelle ('95)
FRA5.50
  
 
 
5.50
  O
5.60
  XP
5.70
  XX
     
12
Ivan Horvat
Ivan Horvat ('93)
CRO5.35
  
 
 
5.20
  O
5.35
  O
5.50
XXX
     
13
Matěj Ščerba
Matěj Ščerba ('98)
CZE5.35
  
 
 
5.20
 XO
5.35
 XO
5.50
XXX
     
14
Alioune Sène
Alioune Sène ('96)
FRA5.35
  
 
 
5.35
XXO
5.50
XXX
      
M Længdespring    
Inde 3.3.

Finale A

Finale
Inde 3.3.
1
Miltiádis Tentóglou
Miltiádis Tentóglou ('98)
GRE8.38
  
NR PB
 
  X8.12  X8.168.38 NR WL PB  –  
2
Thobias Montler
Thobias Montler ('96)
SWE8.17
  
 PB
 
  X8.17 PB8.13  X  X  X  
3
Strahinja Jovančević
Strahinja Jovančević ('93)
SRB8.03
  
NR PB
 
7.797.767.66  X8.03 PB7.75  
4
Eusebio Cáceres
Eusebio Cáceres ('91)
ESP7.98
  
 
 
  X  X  X  X7.98  X  
5
Serhii Nykyforov
Serhii Nykyforov ('94)
UKR7.89
  
 
 
7.64  X  X7.777.89  X  
6
Tomasz Jaszczuk
Tomasz Jaszczuk ('92)
POL7.80
  
 
 
  X7.697.787.80  X  X  
7
Radek Juška
Radek Juška ('93)
CZE7.79
  
 
 
  X  X7.70  X7.637.79  
8
Vladyslav Mazur
Vladyslav Mazur ('96)
UKR7.75
  
 
 
7.68  X7.727.757.72  X  
Kvalifikation1.3.
Kval
1.3.
1.3.
1
Serhii Nykyforov
Serhii Nykyforov ('94)
UKR8.03
Q
  
 SB
 
7.86 SB7.848.03 SB     
2
Miltiádis Tentóglou
Miltiádis Tentóglou ('98)
GRE8.01
Q
  
 
 
  X8.01      
3
Thobias Montler
Thobias Montler ('96)
SWE7.95
Q
  
 
 
  X7.95      
4
Tomasz Jaszczuk
Tomasz Jaszczuk ('92)
POL7.86
q
  
 
 
7.86  X  X     
5
Radek Juška
Radek Juška ('93)
CZE7.77
q
  
 
 
7.617.767.77     
6
Eusebio Cáceres
Eusebio Cáceres ('91)
ESP7.76
q
  
 
 
7.767.692.46     
7
Strahinja Jovančević
Strahinja Jovančević ('93)
SRB7.73
q
  
 
 
7.48  X7.73     
8
Vladyslav Mazur
Vladyslav Mazur ('96)
UKR7.64
q
  
 
 
7.577.567.64     
9
Feron Sayers
Feron Sayers ('94)
GBR7.57
  
 
 
7.57  X  X     
Izmir Smajlaj
Izmir Smajlaj ('93)
ALB DNS
  
 
Amund Høıe Sjursen
Amund Høıe Sjursen ('96)
NOR NM
  
 
 
  X  X  X     
Lamont Marcell Jacobs
Lamont Marcell Jacobs ('94)
ITA NM
  
 
 
  X  X  X     
Jean-Pierre Bertrand
Jean-Pierre Bertrand ('92)
FRA NM
  
 
 
  X  –      
M Trespring    
Inde 3.3.

Finale A

Finale
Inde 3.3.
1
Nazim Babayev
Nazim Babayev ('97)
AZE17.29
  
 PB
 
16.97 PB  X  X17.29 PB  X  X  
2
Nelson Évora
Nelson Évora ('84)
POR17.11
  
 SB
 
16.68  X  X17.11 SB  X  X  
3
Max Heß
Max Heß ('96)
GER17.10
  
 SB
 
  X16.93 SB  X16.6817.10 SB  X  
4
Yoann Rapinier
Yoann Rapinier ('89)
FRA16.72
  
 
 
  X16.7215.6615.71  X  X  
5
Kevin Luron
Kevin Luron ('91)
FRA16.63
  
 
 
16.6316.37  X  X14.89  X  
6
Tomas Veszelka
Tomas Veszelka ('95)
SVK16.35
  
 
 
16.1116.3515.99  –  X  X  
7
Nathan Douglas
Nathan Douglas ('82)
GBR16.33
  
 
 
16.33  X15.36  X15.98  X  
8
Simone Forte
Simone Forte ('96)
ITA15.54
  
 
 
15.54  X  X  –  –  –  
Kvalifikation1.3.
Kval
1.3.
1.3.
1
Nelson Évora
Nelson Évora ('84)
POR16.89
Q
  
 SB
 
16.4716.89 SB      
2
Max Heß
Max Heß ('96)
GER16.81
Q
  
 SB
 
16.3516.81 SB      
3
Nazim Babayev
Nazim Babayev ('97)
AZE16.81
Q
  
 PB
 
16.81 PB       
4
Tomas Veszelka
Tomas Veszelka ('95)
SVK16.78
Q
  
 PB
 
  X16.78 PB      
5
Kevin Luron
Kevin Luron ('91)
FRA16.65
q
  
 SB
 
16.48  X16.65 SB     
6
Simone Forte
Simone Forte ('96)
ITA16.64
q
  
 
 
16.64  X  –     
7
Yoann Rapinier
Yoann Rapinier ('89)
FRA16.55
q
  
 
 
  X16.5516.28     
8
Nathan Douglas
Nathan Douglas ('82)
GBR16.48
q
  
 SB
 
16.1016.48 SB  –     
9
Simo Lipsanen
Simo Lipsanen ('95)
FIN16.43
  
 
 
16.3016.43  X     
10
Levon Aghasyan
Levon Aghasyan ('95)
ARM16.38
  
 
 
  X16.3216.38     
11
Aleksey Fyodorov
Aleksey Fyodorov ('91)
RUS16.28
  
 
 
16.2716.2816.23     
12
Can Özüpek
Can Özüpek ('96)
TUR16.28
  
 
 
15.6516.1216.28     
13
Tobia Bocchi
Tobia Bocchi ('97)
ITA16.23
  
 
 
16.23  X  X     
14
Necati Er
Necati Er ('97)
TUR16.21
  
 
 
  X16.1016.21     
15
Pablo Torrijos
Pablo Torrijos ('92)
ESP16.18
  
 
 
15.6915.8316.18     
16
Elvijs Misāns
Elvijs Misāns ('89)
LAT16.16
  
 
 
  X16.0216.16     
17
Julian Reid
Julian Reid ('88)
GBR15.93
  
 
 
15.7412.9415.93     
18
Fabrizio Donato
Fabrizio Donato ('76)
ITA15.93
  
 
 
15.6115.93  X     
Adrian Świderski
Adrian Świderski ('86)
POL DNS
  
 
M Kuglestød 7.26 kg    
Inde 1.3.

Finale A

Finale
Inde 1.3.
1
Michał Haratyk
Michał Haratyk ('92)
POL21.65
  
 PB
 
21.65 PB21.3321.43  X  X  X  
2
David Storl
David Storl ('90)
GER21.54
  
 SB
 
21.1621.54 SB  X  X  X20.57  
3
Tomáš Staněk
Tomáš Staněk ('91)
CZE21.25
  
 SB
 
  X21.25 SB20.37  X  X20.30  
4
Francisco Belo
Francisco Belo ('91)
POR20.97
  
 PB
 
20.5920.97 PB20.6520.56  X  X  
5
Bob Bertemes
Bob Bertemes ('93)
LUX20.70
  
 
 
  X  X20.70  X  X20.60  
6
Mesud Pezer
Mesud Pezer ('94)
BIH20.69
  
 
 
20.10  X20.2920.6920.4420.67  
7Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98)NOR20.22
  
 
 
19.6520.2119.9820.2219.9020.09  
8
Nikólaos Skarvélis
Nikólaos Skarvélis ('93)
GRE20.13
  
 
 
19.4919.8719.68  X19.9220.13  
Kvalifikation1.3.
Kval
1.3.
1.3.
1
Mesud Pezer
Mesud Pezer ('94)
BIH21.08
Q
  
 SB
 
20.2220.3221.08 SB     
2
Michał Haratyk
Michał Haratyk ('92)
POL20.98
Q
  
 SB
 
20.1620.5120.98 SB     
3
Bob Bertemes
Bob Bertemes ('93)
LUX20.97
Q
  
 
 
20.49  X20.97     
4
Tomáš Staněk
Tomáš Staněk ('91)
CZE20.90
Q
  
 
 
20.90       
5
David Storl
David Storl ('90)
GER20.61
q
  
 
 
20.1320.5820.61     
6Marcus ThomsenMarcus Thomsen ('98)NOR20.41
q
  
 
 
20.3020.4120.41     
7
Nikólaos Skarvélis
Nikólaos Skarvélis ('93)
GRE20.34
q
  
 SB
 
19.7020.34 SB20.30     
8
Francisco Belo
Francisco Belo ('91)
POR20.31
q
  
 
 
19.9320.3120.15     
9
Maksim Afonin
Maksim Afonin ('92)
RUS20.30
  
 
 
20.3020.14  X     
10
Jakub Szyszkowski
Jakub Szyszkowski ('91)
POL20.28
  
 
 
20.2820.2419.85     
11
Konrad Bukowiecki
Konrad Bukowiecki ('97)
POL20.18
  
 
 
19.60  X20.18     
12
Tsanko Arnaudov
Tsanko Arnaudov ('92)
POR19.86
  
 
 
19.86  X19.08     
13
Asmir Kolašinac
Asmir Kolašinac ('84)
SRB19.82
  
 
 
19.4619.8219.45     
14
Leonardo Fabbri
Leonardo Fabbri ('97)
ITA19.71
  
 
 
19.60  X19.71     
15
Andrei Gag
Andrei Gag ('91)
ROU19.70
  
 
 
19.70  X19.31     
16
Giorgi Mujaridze
Giorgi Mujaridze ('98)
GEO19.46
  
 
 
18.2419.2019.46     
17
Osman Can Özdeveci
Osman Can Özdeveci ('95)
TUR19.13
  
 PB
 
19.13 PB  X  X     
18
Carlos Tobalina
Carlos Tobalina ('85)
ESP19.06
  
 
 
17.1118.6619.06     
M Syvkamp    
Inde 3.3.

Finale A

Finale
Inde 3.3.
1
Jorge Ureña
Jorge Ureña ('93)
ESP6218
  
 SB
 
6,967,3914,682,077,785,002.44,27
2
Tim Duckworth
Tim Duckworth ('96)
GBR6156
  
 SB
 
6,857,7912,972,138,165,002.49,44
3
Ilya Shkurenyov
Ilya Shkurenyov ('91)
RUS6145
  
 SB
 
7,187,6614,302,048,025,202.45,35
4
Fredrik Samuelsson
Fredrik Samuelsson ('95)
SWE6125
  
 PB
 
7,067,6614,692,078,205,002.45,99
5
Andreas Bechmann
Andreas Bechmann ('99)
GER6001
  
 
 
7,057,3914,042,078,555,202.45,86
6
Thomas Van Der Plaetsen
Thomas Van Der Plaetsen ('90)
BEL5989
  
 
 
7,357,5713,762,108,295,202.48,30
7
Martin Roe
Martin Roe ('92)
NOR5951
  
 =PB
 
7,037,5315,601,958,364,902.46,17
8
Vitali Zhuk
Vitali Zhuk ('96)
BLR5689
  
 
 
7,136,5516,321,988,574,902.47,18
9
Janek Õiglane
Janek Õiglane ('94)
EST5118
  
 
 
7,157,2315,502,018,184,90
10
Jiří Sýkora
Jiří Sýkora ('95)
CZE5016
  
 
 
7,087,3615,091,958,02NH2.50,58
Karl Robert Saluri
Karl Robert Saluri ('93)
ESTDNF
  
 
 
6,757,4913,84NH
Basile Rolnin
Basile Rolnin ('94)
FRADNF
  
 
 
7,137,4415,172,04DNF
M 4 x 400 m stafet    
Inde 3.3.

Finale A

Finale
Inde 3.3.
1
 
  
BEL3:06.27
  
 
  Julien Watrin, Dylan Borlée, Jonathan Borlée, Kevin Borlée
2
 
  
ESP3:06.32
  
NR 
  Óscar Husillos, Manuel Guijarro, Lucas Bua, Bernat Erta
3
 
  
FRA3:07.71
  
 
  Mame-Ibra Anne, Thomas Jordier, Nicolas Courbiere, Fabrisio Saidy
4
 
  
POL3:08.40
  
 
  Dariusz Kowaluk, Rafał Omelko, Tymoteusz Zimny, Damian Czykier
5
 
  
GBR3:08.48
  
 
  Cameron Chalmers, Joe Brier, Thomas Somers, Alex Haydock-Wilson
6
 
  
ITA3:09.48
  
 
  Giuseppe Leonardi, Michele Tricca, Brayan Lopez, Vladimir Aceti
K 60 m    
Inde 2.3.

Finale A

Finale
Inde 2.3.
1
Ewa Swoboda
Ewa Swoboda ('97)
POL7.09
  0.197
 
2
Dafne Schippers
Dafne Schippers ('92)
NED7.14
  0.148
 SB
3
Asha Philip
Asha Philip ('90)
GBR7.15
  0.156
 
4
Kristal Awuah
Kristal Awuah ('99)
GBR7.15
  0.149
 PB
5
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI7.16
  0.175
 
6
Maja Mihalinec
Maja Mihalinec ('89)
SLO7.21
  0.156
 PB
7
Krystsina Tsimanouskaya
Krystsina Tsimanouskaya ('96)
BLR7.26
  0.157
 
8
Ajla Del Ponte
Ajla Del Ponte ('96)
SUI7.30
  0.159
 
Semifinale2.3.
Semi 1
2.3.
2.3.
1
Ewa Swoboda
Ewa Swoboda ('97)
POL7.11
Q
  0.186
 
2
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI7.22
Q
  0.181
 
3
Kristal Awuah
Kristal Awuah ('99)
GBR7.22
q
  0.176
 
4
Jamile Samuel
Jamile Samuel ('92)
NED7.31
  0.183
 
5
Diana Vaisman
Diana Vaisman ('98)
ISR7.32
  0.156
NR PB
6
Carolle Zahi
Carolle Zahi ('94)
FRA7.35
  0.182
 
7
Alexandra Toth
Alexandra Toth ('95)
AUT7.36
  0.157
 
8
Estela García
Estela García ('89)
ESP7.46
  0.222
 
Semi 2
2.3.
2.3.
1
Dafne Schippers
Dafne Schippers ('92)
NED7.22
Q
  0.171
 
2
Maja Mihalinec
Maja Mihalinec ('89)
SLO7.30
Q
  0.168
 
3
Ezinne Okparaebo
Ezinne Okparaebo ('88)
NOR7.32
  0.201
 
4
Rachel Miller
Rachel Miller ('90)
GBR7.37
  0.168
 
5
Rebekka Haase
Rebekka Haase ('93)
GER7.37
  0.190
 
6
Klaudia Sorok
Klaudia Sorok ('98)
HUN7.39
  0.167
 
7
Sarah Atcho
Sarah Atcho ('95)
SUI7.41
  0.179
 
8
Klára Seidlová
Klára Seidlová ('94)
CZE7.41
  0.161
 
Semi 3
2.3.
2.3.
1
Asha Philip
Asha Philip ('90)
GBR7.19
Q
  0.166
 
2
Ajla Del Ponte
Ajla Del Ponte ('96)
SUI7.25
Q
  0.163
 
3
Krystsina Tsimanouskaya
Krystsina Tsimanouskaya ('96)
BLR7.26
q
  0.197
 
4
Lisa Marie Kwayie
Lisa Marie Kwayie ('96)
GER7.29
  0.187
 
5
Lorène Dorcas Bazolo
Lorène Dorcas Bazolo ('83)
POR7.35
  0.183
 
6
Irene Ekelund
Irene Ekelund ('97)
SWE7.41
  0.203
 
7
Sindija Bukša
Sindija Bukša ('97)
LAT7.42
  0.215
 
8Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)DEN7.44
  0.192
 
Indledende heats2.3.
Indledende 1
2.3.
2.3.
1
Asha Philip
Asha Philip ('90)
GBR7.23
Q
  0.159
 
2
Maja Mihalinec
Maja Mihalinec ('89)
SLO7.28
Q
  0.181
 SB
3
Rebekka Haase
Rebekka Haase ('93)
GER7.36
Q
  0.192
 
4
Sindija Bukša
Sindija Bukša ('97)
LAT7.39
q
  0.204
 
5
Jael Bestue
Jael Bestue 
ESP7.41
  0.182
 
6
Nasrane Bacar
Nasrane Bacar ('92)
FRA7.46
  0.177
 
Indledende 2
2.3.
2.3.
1
Ewa Swoboda
Ewa Swoboda ('97)
POL7.14
Q
  0.179
 
2
Ezinne Okparaebo
Ezinne Okparaebo ('88)
NOR7.27
Q
  0.180
 =SB
3
Alexandra Toth
Alexandra Toth ('95)
AUT7.33
Q
  0.166
 =PB
4
Jamile Samuel
Jamile Samuel ('92)
NED7.34
q
  0.184
 
5
Paula Sevilla
Paula Sevilla ('97)
ESP7.44
  0.180
 
6
Paraskevi Andreou
Paraskevi Andreou ('97)
CYP7.48
  0.204
 
Rafailía Spanoudáki-Hatziríga
Rafailía Spanoudáki-Hatziríga ('94)
GRE DQ
  0.069
 
Indledende 3
2.3.
2.3.
1
Rachel Miller
Rachel Miller ('90)
GBR7.24
Q
  0.167
 
2
Lisa Marie Kwayie
Lisa Marie Kwayie ('96)
GER7.30
Q
  0.199
 
3
Sarah Atcho
Sarah Atcho ('95)
SUI7.38
Q
  0.185
 
4
Estela García
Estela García ('89)
ESP7.40
q
  0.205
 
5
Mizgin Ay
Mizgin Ay 
TUR7.42
  0.172
 
6
Zakiyya Hasanova
Zakiyya Hasanova ('95)
AZE7.45
  0.189
 
7
Monika Weigertová
Monika Weigertová ('92)
SVK7.54
  0.216
 
8
Charlotte Wingfield
Charlotte Wingfield ('94)
MLT7.67
  0.169
 
Indledende 4
2.3.
2.3.
1
Krystsina Tsimanouskaya
Krystsina Tsimanouskaya ('96)
BLR7.27
Q
  0.191
 
2
Ajla Del Ponte
Ajla Del Ponte ('96)
SUI7.27
Q
  0.163
 
3
Irene Ekelund
Irene Ekelund ('97)
SWE7.38
Q
  0.203
 
4
Marina Andreea Baboi
Marina Andreea Baboi ('99)
ROU7.44
  0.168
 
5
Milana Tirnanić
Milana Tirnanić ('94)
SRB7.47
  0.224
 
6
Yana Kachur
Yana Kachur ('97)
UKR7.52
  0.204
 
7
Akvilė Andriukaitytė
Akvilė Andriukaitytė 
LTU7.54
  0.183
 
Indledende 5
2.3.
2.3.
1
Carolle Zahi
Carolle Zahi ('94)
FRA7.29
Q
  0.177
 
2
Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji ('92)
SUI7.31
Q
  0.202
 
3
Diana Vaisman
Diana Vaisman ('98)
ISR7.33
Q
  0.149
NR PB
4Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)DEN7.34
q
  0.168
=NR =PB
5
Klára Seidlová
Klára Seidlová ('94)
CZE7.39
q
  0.184
 
6
Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken ('99)
LUX7.41
  0.222
 
7
Lauren Roy
Lauren Roy 
IRL7.62
  0.182
 
Indledende 6
2.3.
2.3.
1
Dafne Schippers
Dafne Schippers ('92)
NED7.24
Q
  0.169
 
2
Kristal Awuah
Kristal Awuah ('99)
GBR7.26
Q
  0.167
 
3
Lorène Dorcas Bazolo
Lorène Dorcas Bazolo ('83)
POR7.33
Q
  0.197
 
4
Klaudia Sorok
Klaudia Sorok ('98)
HUN7.37
q
  0.171
 =PB
5
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR7.41
  0.165
 =SB
6
Molly Scott
Molly Scott ('99)
IRL7.43
  0.192
 
7
Elin Östlund
Elin Östlund ('91)
SWE7.44
  0.188
 
8
Zyanne Hook
Zyanne Hook ('96)
GIB8.49
  0.598
 SB
K 400 m    
Inde 2.3.

Finale A

Finale
Inde 2.3.
1
Léa Sprunger
Léa Sprunger ('90)
SUI51.61
  0.201
 SB
2
Cynthia Bolingo Mbongo
Cynthia Bolingo Mbongo ('93)
BEL51.62
  0.202
NR PB
3
Lisanne de Witte
Lisanne de Witte ('92)
NED52.34
  0.182
 PB
4
Agnė Šerkšnienė
Agnė Šerkšnienė ('88)
LTU52.40
  0.226
 
5
Raphaela Boaheng Lukudo
Raphaela Boaheng Lukudo ('94)
ITA52.48
  0.210
 PB
6
Justyna Święty-Ersetic
Justyna Święty-Ersetic ('92)
POL52.64
  0.193
 
Semifinale1.3.
Semi 1
1.3.
1.3.
1
Raphaela Boaheng Lukudo
Raphaela Boaheng Lukudo ('94)
ITA52.80
Q
  0.258
 PB
2
Justyna Święty-Ersetic
Justyna Święty-Ersetic ('92)
POL52.85
Q
  0.225
 
3
Laura Bueno
Laura Bueno ('93)
ESP53.05
  0.155
 
4
Anna Ryzhykova
Anna Ryzhykova ('89)
UKR53.22
  0.191
 
5
Agnes Raharolahy
Agnes Raharolahy ('92)
FRA53.43
  0.235
 
6
Gunta Vaičule
Gunta Vaičule ('95)
LAT53.53
  0.211
 
Semi 2
1.3.
1.3.
1
Léa Sprunger
Léa Sprunger ('90)
SUI51.90
Q
  0.216
 SB
2
Agnė Šerkšnienė
Agnė Šerkšnienė ('88)
LTU52.33
Q
  0.187
NR PB
3
Phil Healy
Phil Healy ('94)
IRL53.65
  0.176
 
4
Iga Baumgart-Witan
Iga Baumgart-Witan ('89)
POL53.83
  0.234
 
5
Amandine Brossier
Amandine Brossier ('95)
FRA54.56
  0.201
 
6
Ayomide Folorunso
Ayomide Folorunso ('96)
ITA57.96
  0.207
 
Semi 3
1.3.
1.3.
1
Cynthia Bolingo Mbongo
Cynthia Bolingo Mbongo ('93)
BEL52.37
Q
  0.208
NR PB
2
Lisanne de Witte
Lisanne de Witte ('92)
NED52.38
Q
  0.190
 PB
3
Polina Miller
Polina Miller 
RUS52.46
  0.206
 PB
4
Eilidh Doyle
Eilidh Doyle ('87)
GBR53.28
  0.171
 
5
Deborah Sananes
Deborah Sananes ('95)
FRA53.34
  0.284
 
6
Anita Horvat
Anita Horvat ('96)
SLO53.37
  0.208
 
Indledende heats1.3.
Indledende 1
1.3.
1.3.
1
Amandine Brossier
Amandine Brossier ('95)
FRA53.40
Q
  0.201
 
2
Anita Horvat
Anita Horvat ('96)
SLO53.53
Q
  0.201
 
3
Kateryna Klymyuk
Kateryna Klymyuk ('95)
UKR53.68
  0.189
 PB
4
Maja Ciric
Maja Ciric ('89)
SRB53.73
  0.212
 
5
Zoey Clark
Zoey Clark ('94)
GBR53.85
  0.212
 
6
Salma Celeste Paralluelo
Salma Celeste Paralluelo ('03)
ESP55.30
  0.170
 
Indledende 2
1.3.
1.3.
1
Iga Baumgart-Witan
Iga Baumgart-Witan ('89)
POL53.17
Q
  0.250
 
2
Agnes Raharolahy
Agnes Raharolahy ('92)
FRA53.21
Q
  0.203
 
3
Amber Anning
Amber Anning 
GBR53.26
  0.192
 
4
Nadine Gonska
Nadine Gonska ('90)
GER53.38
  0.184
 
5
Sophie Becker
Sophie Becker ('97)
IRL53.99
  0.145
 
Indledende 3
1.3.
1.3.
1
Raphaela Boaheng Lukudo
Raphaela Boaheng Lukudo ('94)
ITA52.99
Q
  0.220
 SB
2
Deborah Sananes
Deborah Sananes ('95)
FRA53.05
Q
  0.232
 
3
Phil Healy
Phil Healy ('94)
IRL53.13
q
  0.204
 
4
Tetyana Melnyk
Tetyana Melnyk ('95)
UKR53.39
  0.185
 
5
Andrea Miklos
Andrea Miklos ('99)
ROU53.87
  0.205
 SB
6
Evelin Nádházy
Evelin Nádházy ('95)
HUN53.90
  0.153
 
Indledende 4
1.3.
1.3.
1
Justyna Święty-Ersetic
Justyna Święty-Ersetic ('92)
POL52.64
Q
  0.220
 
2
Anna Ryzhykova
Anna Ryzhykova ('89)
UKR52.73
Q
  0.187
 PB
3
Ayomide Folorunso
Ayomide Folorunso ('96)
ITA52.75
q
  0.214
 
4
Yasmin Giger
Yasmin Giger ('99)
SUI53.84
  0.179
 
5
Susanne Walli
Susanne Walli ('96)
AUT54.69
  0.251
 
Indledende 5
1.3.
1.3.
1
Léa Sprunger
Léa Sprunger ('90)
SUI52.46
Q
  0.216
 
2
Gunta Vaičule
Gunta Vaičule ('95)
LAT52.66
Q
  0.225
NR PB
3
Laura Bueno
Laura Bueno ('93)
ESP52.67
q
  0.167
 PB
4
Matilda Hellqvist
Matilda Hellqvist ('93)
SWE53.93
  0.198
 PB
5
Iveta Putalová
Iveta Putalová ('88)
SVK54.19
  0.204
 
Indledende 6
1.3.
1.3.
1
Polina Miller
Polina Miller 
RUS53.03
Q
  0.178
 PB
2
Agnė Šerkšnienė
Agnė Šerkšnienė ('88)
LTU53.14
Q
  0.197
 
3
Lada Vondrová
Lada Vondrová ('99)
CZE53.29
  0.210
 
4
Cátia Azevedo
Cátia Azevedo ('94)
POR53.43
  0.169
 SB
5
Eleni Artymata
Eleni Artymata ('86)
CYP53.49
  0.208
 PB
Indledende 7
1.3.
1.3.
1
Lisanne de Witte
Lisanne de Witte ('92)
NED52.56
Q
  0.140
 SB
2
Cynthia Bolingo Mbongo
Cynthia Bolingo Mbongo ('93)
BEL52.60
Q
  0.184
NR PB
3
Eilidh Doyle
Eilidh Doyle ('87)
GBR52.81
q
  0.174
 
4
Aauri Lorena Bokesa
Aauri Lorena Bokesa ('88)
ESP53.45
  0.216
 
5
Iríni Vasilíou
Iríni Vasilíou ('90)
GRE53.66
  0.195
 
K 800 m    
Inde 3.3.

Finale A

Finale
Inde 3.3.
1
Shelayna Oskan-Clarke
Shelayna Oskan-Clarke ('90)
GBR2:02.58
  
 
2
Renelle Lamote
Renelle Lamote ('93)
FRA2:03.00
  
 
3
Olha Lyakhova
Olha Lyakhova ('92)
UKR2:03.24
  
 
4
Renée Eykens
Renée Eykens ('96)
BEL2:03.32
  
 
5
Mari Smith
Mari Smith ('96)
GBR2:03.45
  
 
6
Esther Guerrero
Esther Guerrero ('90)
ESP2:04.07
  
 
Semifinale2.3.
Semi 1
2.3.
2.3.
1
Esther Guerrero
Esther Guerrero ('90)
ESP2:02.43
Q
  
 
2
Renée Eykens
Renée Eykens ('96)
BEL2:02.85
Q
  
 
3
Mari Smith
Mari Smith ('96)
GBR2:02.93
Q
  
 
4
Selina Büchel
Selina Büchel ('91)
SUI2:02.98
  
 
5
Adelle Tracey
Adelle Tracey ('93)
GBR2:03.26
  
 
6
Bianca Răzor
Bianca Răzor ('94)
ROU2:03.65
  
 PB
Semi 2
2.3.
2.3.
1
Renelle Lamote
Renelle Lamote ('93)
FRA2:02.94
Q
  
 
2
Shelayna Oskan-Clarke
Shelayna Oskan-Clarke ('90)
GBR2:03.11
Q
  
 
3
Olha Lyakhova
Olha Lyakhova ('92)
UKR2:03.60
Q
  
 
4
Līga Velvere
Līga Velvere ('90)
LAT2:04.06
  
 
5
Zoya Naumov
Zoya Naumov ('95)
ESP2:04.50
  
 
6
Lovisa Lindh
Lovisa Lindh ('91)
SWE2:04.54
  
 
Indledende heats1.3.
Indledende 1
1.3.
1.3.
1
Selina Büchel
Selina Büchel ('91)
SUI2:02.02
Q
  
 
2
Adelle Tracey
Adelle Tracey ('93)
GBR2:02.51
Q
  
 
3
Zoya Naumov
Zoya Naumov ('95)
ESP2:03.16
q
  
 
4
Sara Kuivisto
Sara Kuivisto ('91)
FIN2:04.24
  
 
5
Charline Mathias
Charline Mathias ('92)
LUX2:04.73
  
 
Indledende 2
1.3.
1.3.
1
Esther Guerrero
Esther Guerrero ('90)
ESP2:02.95
Q
  
 
2
Lovisa Lindh
Lovisa Lindh ('91)
SWE2:03.38
Q
  
 
3
Mari Smith
Mari Smith ('96)
GBR2:03.77
q
  
 
4
Olha Lyakhova
Olha Lyakhova ('92)
UKR2:04.22
q
  
 
5
Charlotte Pizzo
Charlotte Pizzo ('97)
FRA2:06.93
  
 
Indledende 3
1.3.
1.3.
1
Līga Velvere
Līga Velvere ('90)
LAT2:05.37
Q
  
 
2
Bianca Răzor
Bianca Răzor ('94)
ROU2:05.55
Q
  
 
3
Hedda Hynne
Hedda Hynne ('90)
NOR2:05.73
  
 
4
Síofra Cléirigh Büttner
Síofra Cléirigh Büttner ('95)
IRL2:06.00
  
 
5
Delia Sclabas
Delia Sclabas 
SUI2:06.07
  
 
6
Alexandra Štuková
Alexandra Štuková ('90)
SVK2:06.58
  
 
Indledende 4
1.3.
1.3.
1
Renée Eykens
Renée Eykens ('96)
BEL2:03.07
Q
  
 
2
Shelayna Oskan-Clarke
Shelayna Oskan-Clarke ('90)
GBR2:03.50
Q
  
 
3
Renelle Lamote
Renelle Lamote ('93)
FRA2:03.54
q
  
 
4
Eglė Balčiūnaitė
Eglė Balčiūnaitė ('88)
LTU2:05.06
  
 
5
Tetyana Petlyuk
Tetyana Petlyuk ('82)
UKR2:05.84
  
 
K 1500 m    
Inde 3.3.

Finale A

Finale
Inde 3.3.
1
Laura Muir
Laura Muir ('93)
GBR4:05.92
  
 
2
Sofia Ennaoui
Sofia Ennaoui ('95)
POL4:09.30
  
 
3
Ciara Mageean
Ciara Mageean ('92)
IRL4:09.43
  
 
4
Katsiaryna Karneyenka
Katsiaryna Karneyenka ('88)
BLR4:11.59
  
 
5
Daryia Barysevich
Daryia Barysevich ('90)
BLR4:11.92
  
 
6
Simona Vrzalová
Simona Vrzalová ('88)
CZE4:12.16
  
 
7
Claudia Bobocea
Claudia Bobocea ('92)
ROU4:13.40
  
 
8
Marta Pérez
Marta Pérez ('93)
ESP4:13.56
  
 
9
Amela Terzić
Amela Terzić ('93)
SRB4:24.20
  
 
Indledende heats1.3.
Indledende 1
1.3.
1.3.
1
Laura Muir
Laura Muir ('93)
GBR4:09.29
Q
  
 
2
Katsiaryna Karneyenka
Katsiaryna Karneyenka ('88)
BLR4:09.32
Q
  
 PB
3
Claudia Bobocea
Claudia Bobocea ('92)
ROU4:09.67
q
  
 
4
Maruša Mišmaš
Maruša Mišmaš ('94)
SLO4:09.81
  
 
5
Yolanda Ngarambe
Yolanda Ngarambe ('91)
SWE4:12.16
  
 
6
Kristiina Mäki
Kristiina Mäki ('91)
CZE4:17.19
  
 
7
Sara Kuivisto
Sara Kuivisto ('91)
FIN4:18.68
  
 
8
Natalija Piliušina
Natalija Piliušina ('90)
LTU4:20.98
  
 SB
Indledende 2
1.3.
1.3.
1
Marta Pérez
Marta Pérez ('93)
ESP4:08.05
Q
  
 PB
2
Simona Vrzalová
Simona Vrzalová ('88)
CZE4:08.06
Q
  
 
3
Ciara Mageean
Ciara Mageean ('92)
IRL4:08.15
q
  
 
4
Daryia Barysevich
Daryia Barysevich ('90)
BLR4:08.31
q
  
 PB
5
Anna Silvander
Anna Silvander ('93)
SWE4:11.01
  
 PB
6
Jemma Reekie
Jemma Reekie ('98)
GBR4:13.44
  
 PB
7
Özlem Kaya
Özlem Kaya ('90)
TUR4:29.50
  
 
Caterina Granz
Caterina Granz ('94)
GER DNF
  
 
Indledende 3
1.3.
1.3.
1
Amela Terzić
Amela Terzić ('93)
SRB4:16.51
Q
  
 
2
Sofia Ennaoui
Sofia Ennaoui ('95)
POL4:16.78
Q
  
 
3
Sarah McDonald
Sarah McDonald ('93)
GBR4:17.64
  
 SB
4
Diana Mezuliáníková
Diana Mezuliáníková ('92)
CZE4:18.89
  
 
5
Hanna Hermansson
Hanna Hermansson ('89)
SWE4:19.88
  
 
6
Vera Hoffmann
Vera Hoffmann ('96)
LUX4:21.07
  
 
7
Solange Andreia Pereira
Solange Andreia Pereira ('89)
ESP4:24.57
  
 
Luiza Gega
Luiza Gega ('88)
ALB DNS
  
 
K 3000 m    
Inde 1.3.

Finale A

Finale
Inde 1.3.
1
Laura Muir
Laura Muir ('93)
GBR8:30.61
  
 SB
2
Konstanze Klosterhalfen
Konstanze Klosterhalfen ('97)
GER8:34.06
  
 
3
Melissa Courtney
Melissa Courtney ('93)
GBR8:38.22
  
 PB
4
Alina Reh
Alina Reh ('97)
GER8:39.45
  
 PB
5
Karoline Bjerkeli Grøvdal
Karoline Bjerkeli Grøvdal ('90)
NOR8:52.12
  
 
6
Maureen Koster
Maureen Koster ('92)
NED8:56.22
  
 
7
Eilish McColgan
Eilish McColgan ('90)
GBR8:59.71
  
 
8
Célia Antón
Célia Antón ('97)
ESP9:00.57
  
 PB
9
Viktória Gyürkés
Viktória Gyürkés ('92)
HUN9:03.56
  
 PB
10
Margherita Magnani
Margherita Magnani ('87)
ITA9:05.32
  
 
11
Cristina Espejo
Cristina Espejo ('94)
ESP9:06.26
  
 
12
Nada Pauer
Nada Pauer ('86)
AUT9:06.75
  
 
13
Julia van Velthoven
Julia van Velthoven ('94)
NED9:14.90
  
 
14
Yolanda Ngarambe
Yolanda Ngarambe ('91)
SWE9:17.53
  
 
15
Ophélie Claude-Boxberger
Ophélie Claude-Boxberger ('88)
FRA9:19.55
  
 
16
Lisa Havell
Lisa Havell ('88)
SWE9:22.72
  
 
K 60 m hæk 84.0 cm    
Inde 3.3.

Finale A

Finale
Inde 3.3.
1
Nadine Visser
Nadine Visser ('95)
NED7.87
  0.179
 SB
2
Cindy Roleder
Cindy Roleder ('89)
GER7.97
  0.195
 
3
Elvira Herman
Elvira Herman ('97)
BLR8.00
  0.192
 
4
Reetta Hurske
Reetta Hurske ('95)
FIN8.02
  0.144
 
5
Gréta Kerekes
Gréta Kerekes ('92)
HUN8.03
  0.150
 
6
Nooralotta Neziri
Nooralotta Neziri ('92)
FIN8.09
  0.155
 
7
Andrea Ivančević
Andrea Ivančević ('84)
CRO8.14
  0.191
 
Semifinale3.3.
Semi 1
3.3.
3.3.
1
Luca Kozák
Luca Kozák ('96)
HUN7.97
Q
  0.196
NR PB
2
Nadine Visser
Nadine Visser ('95)
NED7.99
Q
  0.177
 
3
Nooralotta Neziri
Nooralotta Neziri ('92)
FIN8.04
Q
  0.185
 
4
Reetta Hurske
Reetta Hurske ('95)
FIN8.07
q
  0.162
 
5
Luminosa Bogliolo
Luminosa Bogliolo ('95)
ITA8.11
  0.195
 
6
Klaudia Siciarz
Klaudia Siciarz ('98)
POL8.14
  0.216
 
7
Alina Talay
Alina Talay ('89)
BLR8.15
  0.165
 
8
Ivana Lončarek
Ivana Lončarek ('91)
CRO8.27
  0.197
 
Semi 2
3.3.
3.3.
1
Cindy Roleder
Cindy Roleder ('89)
GER8.02
Q
  0.204
 
2
Elvira Herman
Elvira Herman ('97)
BLR8.03
Q
  0.177
 
3
Gréta Kerekes
Gréta Kerekes ('92)
HUN8.05
Q
  0.169
 
4
Andrea Ivančević
Andrea Ivančević ('84)
CRO8.07
q
  0.168
 
5
Solène Ndama
Solène Ndama ('98)
FRA8.09
  0.200
 
6
Hanna Plotitsyna
Hanna Plotitsyna ('87)
UKR8.11
  0.170
 
7
Matilda Bogdanoff
Matilda Bogdanoff ('90)
FIN8.12
  0.134
 
8
Mariya Aglitskaya
Mariya Aglitskaya ('91)
RUS8.14
  0.158
 
Indledende heats2.3.
Indledende 1
2.3.
2.3.
1
Elvira Herman
Elvira Herman ('97)
BLR8.11
Q
  0.192
 
2
Klaudia Siciarz
Klaudia Siciarz ('98)
POL8.13
Q
  0.173
 
3
Luminosa Bogliolo
Luminosa Bogliolo ('95)
ITA8.15
Q
  0.216
 
4
Matilda Bogdanoff
Matilda Bogdanoff ('90)
FIN8.20
q
  0.165
 
5
Sacha Alessandrini
Sacha Alessandrini ('99)
FRA8.28
  0.209
 
6
Nataliya Ruchkivska
Nataliya Ruchkivska ('96)
UKR8.38
  0.181
 
7
Olimpia Barbosa
Olimpia Barbosa ('95)
POR8.40
  0.213
 
Indledende 2
2.3.
2.3.
1
Cindy Roleder
Cindy Roleder ('89)
GER8.04
Q
  0.488
 
2
Gréta Kerekes
Gréta Kerekes ('92)
HUN8.09
Q
  0.150
 
3
Andrea Ivančević
Andrea Ivančević ('84)
CRO8.10
Q
  0.189
 
4
Hanna Plotitsyna
Hanna Plotitsyna ('87)
UKR8.15
q
  0.190
 
5
Awa Sene
Awa Sene ('94)
FRA8.30
  0.183
 
6
Stephanie Bendrat
Stephanie Bendrat ('91)
AUT8.42
  0.191
 
7
Şevval Ayaz
Şevval Ayaz 
TUR8.46
  0.226
 
Indledende 3
2.3.
2.3.
1
Solène Ndama
Solène Ndama ('98)
FRA8.04
Q
  0.195
 
2
Nooralotta Neziri
Nooralotta Neziri ('92)
FIN8.07
Q
  0.202
 
3
Luca Kozák
Luca Kozák ('96)
HUN8.08
Q
  0.221
 
4
Alina Talay
Alina Talay ('89)
BLR8.12
q
  0.160
 
5
Ivana Lončarek
Ivana Lončarek ('91)
CRO8.21
q
  0.178
 
6
Stanislava Škvarková
Stanislava Škvarková ('96)
SVK8.28
  0.284
 
7
Tilde Johansson
Tilde Johansson ('01)
SWE8.31
  0.194
 
Indledende 4
2.3.
2.3.
1
Nadine Visser
Nadine Visser ('95)
NED7.99
Q
  0.176
 
2
Reetta Hurske
Reetta Hurske ('95)
FIN8.06
Q
  0.152
 
3
Mariya Aglitskaya
Mariya Aglitskaya ('91)
RUS8.11
Q
  0.164
 
4
Hanna Chubkovtsova
Hanna Chubkovtsova ('94)
UKR8.22
  0.198
 
5
Ruslana Rashkovan
Ruslana Rashkovan ('97)
BLR8.35
  0.258
 
6
Karolina Kołeczek
Karolina Kołeczek ('93)
POL8.37
  0.166
 
7
Caridad Jerez
Caridad Jerez ('91)
ESP8.38
  0.297
 
K Højdespring    
Inde 3.3.

Finale A

Finale
Inde 3.3.
1
Mariya Lasitskene
Mariya Lasitskene ('93)
RUS2.01
  
 
 
1.87
  O
1.91
  O
1.94
  O
1.97
  O
1.99
  O
2.01
 XO
2.05
XXX
 
2
Yuliya Levchenko
Yuliya Levchenko ('97)
UKR1.99
  
 
 
1.79
  O
1.83
  O
1.87
  O
1.91
  O
1.94
  O
1.97
  O
1.99
 XO
2.01
XXX
3
Airinė Palšytė
Airinė Palšytė ('92)
LTU1.97
  
 
 
1.79
  O
1.83
  O
1.87
  O
1.91
  O
1.94
  O
1.97
  O
1.99
XXX
 
4
Kateryna Tabashnyk
Kateryna Tabashnyk ('94)
UKR1.97
  
 
 
1.83
  O
1.87
  O
1.91
  O
1.94
  O
1.97
XXO
1.99
XXX
  
5
Iryna Herashchenko
Iryna Herashchenko ('95)
UKR1.94
  
 
 
1.83
  O
1.87
  O
1.91
  O
1.94
 XO
1.97
XXX
   
6
Michaela Hrubá
Michaela Hrubá ('98)
CZE1.94
  
 SB
 
1.79
  O
1.83
  O
1.87
 XO
1.91 =SB
  O
1.94 SB
XXO
1.97
XXX
  
7
Erika Kinsey
Erika Kinsey ('88)
SWE1.91
  
 
 
1.79
  O
1.83
  O
1.87
  O
1.91
  O
1.94
XXX
   
7
Imke Onnen
Imke Onnen ('94)
GER1.91
  
 
 
1.79
  O
1.83
  O
1.87
  O
1.91
  O
1.94
XXX
   
9
Morgan Lake
Morgan Lake ('97)
GBR1.91
  
 
 
1.83
  O
1.87
  O
1.91
XXO
1.94
XXX
    
10
Maruša Černjul
Maruša Černjul ('92)
SLO1.91
  
 PB
 
1.79
  O
1.83
  O
1.87
XXO
1.91 PB
XXO
1.94
XXX
   
11
Daniela Stanciu
Daniela Stanciu ('87)
ROU1.87
  
 
 
1.83
  O
1.87
  O
1.91
XXX
     
12
Karyna Taranda
Karyna Taranda ('99)
BLR1.87
  
 
 
1.79
  O
1.83
  O
1.87
 XO
1.91
XXX
    
Kvalifikation1.3.
Kval
1.3.
1.3.
1
Yuliya Levchenko
Yuliya Levchenko ('97)
UKR1.93
q
  B 1
 
 
1.81
  O
1.85
  O
1.89
  O
1.93
 XO
    
1
Mariya Lasitskene
Mariya Lasitskene ('93)
RUS1.93
q
  B 1
 
 
1.85
  O
1.89
  O
1.93
 XO
     
1
Erika Kinsey
Erika Kinsey ('88)
SWE1.93
q
  A 1
 =PB
 
1.75
  O
1.81
  O
1.85
 XO
1.89
XXO
1.93 =PB
 XO
   
2
Karyna Taranda
Karyna Taranda ('99)
BLR1.89
q
  A 2
 
 
1.81
  O
1.85
  O
1.89
  O
1.93
XXX
    
2
Daniela Stanciu
Daniela Stanciu ('87)
ROU1.89
q
  A 2
 
 
1.81
  O
1.85
  O
1.89
  O
1.93
XXX
    
2
Imke Onnen
Imke Onnen ('94)
GER1.89
q
  A 2
 
 
1.81
  O
1.85
  O
1.89
  O
1.93
XXX
    
2
Iryna Herashchenko
Iryna Herashchenko ('95)
UKR1.89
q
  A 2
 
 
1.81
  O
1.85
  O
1.89
  O
1.93
XXX
    
2
Maruša Černjul
Maruša Černjul ('92)
SLO1.89
q
  A 2
 
 
1.75
  O
1.81
  O
1.85
  O
1.89
  O
1.93
XXX
   
3
Airinė Palšytė
Airinė Palšytė ('92)
LTU1.93
q
  B 3
 
 
1.81
  O
1.85
  O
1.89
  O
1.93
XXO
    
4
Kateryna Tabashnyk
Kateryna Tabashnyk ('94)
UKR1.93
q
  B 4
 
 
1.81
  O
1.85
 XO
1.89
  O
1.93
XXO
    
4
Morgan Lake
Morgan Lake ('97)
GBR1.93
q
  B 4
 
 
1.81
  O
1.85
 XO
1.89
  O
1.93
XXO
    
6
Michaela Hrubá
Michaela Hrubá ('98)
CZE1.89
q
  B 6
 
 
1.75
  O
1.81
  O
1.85
  O
1.89
  O
1.93
XXX
   
7
Tonje Angelsen
Tonje Angelsen ('90)
NOR1.89
  B 7
 
 
1.75
  O
1.81
  O
1.85
  O
1.89
 XO
1.93
XXX
   
7
Marija Vuković
Marija Vuković ('92)
MNE1.89
  A 7
 
 
1.75
  O
1.81
 XO
1.85
 XO
1.89
  O
1.93
XXX
   
8
Prisca Duvernay
Prisca Duvernay ('91)
FRA1.89
  B 8
 
 
1.75
  O
1.81
XXO
1.85
  O
1.89
 XO
1.93
XXX
   
8
Sofie Skoog
Sofie Skoog ('90)
SWE1.89
  A 8
 
 
1.75
  O
1.81
  O
1.85
  O
1.89
 XO
1.93
XXX
   
9
Elena Vallortigara
Elena Vallortigara ('91)
ITA1.89
  A 9
 
 
1.75
  O
1.81
 XO
1.85
XXO
1.89
XXO
1.93
XXX
   
9
Alessia Trost
Alessia Trost ('93)
ITA1.85
  B 9
 
 
1.75
  O
1.81
  O
1.85
  O
1.89
XXX
    
9
Ana Šimić
Ana Šimić ('90)
CRO1.85
  B 9
 
 
1.81
  O
1.85
  O
1.89
  XP
1.93
  XX
    
10
Claire Orcel
Claire Orcel ('97)
BEL1.85
  A 10
 
 
1.75
  O
1.81
  O
1.85
 XO
1.89
XXX
    
11
Bianca Salming
Bianca Salming ('98)
SWE1.85
  B 11
 
 
1.75
  O
1.81
  O
1.85
 XO
1.89
XXX
    
11
Salome Lang
Salome Lang ('97)
SUI1.85
  B 11
 
 
1.75
  O
1.81
  O
1.85
 XO
1.89
XXX
    
11
Tatiána Goúsin
Tatiána Goúsin ('94)
GRE1.85
  A 11
 
 
1.81
 XO
1.85
XXO
1.89
XXX
     
12
Ella Junnila
Ella Junnila ('98)
FIN1.85
  A 12
 
 
1.75
XXO
1.81
  O
1.85
XXO
1.89
XXX
    
13
Jessica Kähärä
Jessica Kähärä ('01)
FIN1.85
  B 13
 
 
1.75
 XO
1.81
  O
1.85
XXO
1.89
XXX
    
13
Sommer Lecky
Sommer Lecky 
IRL1.75
  A 13
 
 
1.75
  O
1.81
XXX
      
K Stangspring    
Inde 3.3.

Finale A

Finale
Inde 3.3.
1
Anzhelika Sidorova
Anzhelika Sidorova ('91)
RUS4.85
  
 
 
4.55
  O
4.75
  O
4.80
  O
4.85
  O
4.92
XXX
   
2
Holly Bradshaw
Holly Bradshaw ('91)
GBR4.75
  
 
 
4.55
  O
4.65
 XO
4.75
  O
4.85
XXX
    
3
Nikoléta Kiriakopoúlou
Nikoléta Kiriakopoúlou ('86)
GRE4.65
  
 
 
4.45
 XO
4.65
 XO
4.75
XXX
     
4
Angelica Moser
Angelica Moser ('97)
SUI4.65
  
 PB
 
4.30
  O
4.45
  O
4.55
  O
4.65 PB
XXO
4.75
XXX
   
4
Ekateríni Stefanídi
Ekateríni Stefanídi ('90)
GRE4.65
  
 
 
4.65
XXO
4.75
XXX
      
6
Iryna Zhuk
Iryna Zhuk ('93)
BLR4.65
  
=NR =PB
 
4.45
  O
4.55
 XO
4.65 =PB
XXO
4.75
XXX
    
7
Ninon Guillon-Romarin
Ninon Guillon-Romarin ('95)
FRA4.65
  
 
 
4.45
XXO
4.55
 XO
4.65
XXO
4.75
XXX
    
8
Michaela Meijer
Michaela Meijer ('93)
SWE4.45
  
 
 
4.45
 XO
4.65
XXX
      
Kvalifikation2.3.
Kval
2.3.
2.3.
1
Iryna Zhuk
Iryna Zhuk ('93)
BLR4.60
q
  
 
 
4.40
  O
4.50
  O
4.60
  O
     
1
Ekateríni Stefanídi
Ekateríni Stefanídi ('90)
GRE4.60
q
  
 
 
4.60
  O
       
1
Anzhelika Sidorova
Anzhelika Sidorova ('91)
RUS4.60
q
  
 
 
4.50
  O
4.60
  O
      
4
Michaela Meijer
Michaela Meijer ('93)
SWE4.60
q
  
 
 
4.40
 XO
4.60
  O
      
5
Angelica Moser
Angelica Moser ('97)
SUI4.60
q
  
 
 
4.25
 XO
4.40
  O
4.50
 XO
4.60
  O
    
6
Ninon Guillon-Romarin
Ninon Guillon-Romarin ('95)
FRA4.60
q
  
 
 
4.40
  O
4.50
  O
4.60
 XO
     
7
Nikoléta Kiriakopoúlou
Nikoléta Kiriakopoúlou ('86)
GRE4.60
q
  
 
 
4.40
 XO
4.50
XXO
4.60
XXO
     
8
Holly Bradshaw
Holly Bradshaw ('91)
GBR4.50
q
  
 
 
4.50
  O
4.60
XXr
      
9
Sonia Malavisi
Sonia Malavisi ('94)
ITA4.50
  
 =PB
 
4.10
 XO
4.25
  O
4.40
 XO
4.50 =PB
  O
4.60
XXX
   
10
Tina Šutej
Tina Šutej ('88)
SLO4.50
  
 
 
4.25
 XO
4.40
  O
4.50
 XO
4.60
XXX
    
11
Olga Mullina
Olga Mullina ('92)
RUS4.50
  
 =SB
 
4.25
 XO
4.40
 XO
4.50 =SB
 XO
4.60
XXX
    
12
Eléni-Klaoúdia Pólak
Eléni-Klaoúdia Pólak ('96)
GRE4.50
  
 =PB
 
4.10
 XO
4.25
XXO
4.40
  O
4.50 =PB
XXO
4.60
XXX
   
13
Romana Maláčová
Romana Maláčová ('87)
CZE4.50
  
 
 
4.10
  O
4.25
XXO
4.40
XXO
4.50
XXO
4.60
XXX
   
14
Angelica Bengtsson
Angelica Bengtsson ('93)
SWE4.40
  
 
 
4.40
  O
4.50
XXX
      
14
Katharina Bauer
Katharina Bauer ('90)
GER4.40
  
 
 
4.25
  O
4.40
  O
4.50
XXX
     
16
Amálie Švábíková
Amálie Švábíková ('99)
CZE4.40
  
 =PB
 
4.10
 XO
4.25
 XO
4.40 =PB
 XO
4.50
XXX
    
17
Maialen Axpe
Maialen Axpe ('93)
ESP4.25
  
 
 
4.10
  O
4.25
 XO
4.40
XXX
     
18
Wilma Murto
Wilma Murto ('98)
FIN4.10
  
 
 
4.10
 XO
4.25
XXX
      
Maryna Kylypko
Maryna Kylypko ('95)
UKR DNS
  
 
K Længdespring    
Inde 3.3.

Finale A

Finale
Inde 3.3.
1
Ivana Španović
Ivana Španović ('90)
SRB6.99
  
 SB
 
6.906.726.806.786.99 =WL SB  –  
2
Nastassia Mironchyk-Ivanova
Nastassia Mironchyk-Ivanova ('89)
BLR6.93
  
 PB
 
6.93 PB  X6.896.77  X  X  
3
Maryna Bekh-Romanchuk
Maryna Bekh-Romanchuk ('95)
UKR6.84
  
 
 
  X  X6.636.846.756.62  
4
Malaika Mihambo
Malaika Mihambo ('94)
GER6.83
  
 
 
6.82  X  X6.83  X  X  
5
Alina Rotaru
Alina Rotaru ('93)
ROU6.64
  
 
 
6.36  X6.646.57  X6.59  
6
Tania Vicenzino
Tania Vicenzino ('86)
ITA6.58
  
 
 
6.426.016.406.416.586.50  
7
Abigail Irozuru
Abigail Irozuru ('90)
GBR6.50
  
 
 
6.41  X6.50  X6.376.35  
8
Florentina Costina Iusco
Florentina Costina Iusco ('96)
ROU6.49
  
 
 
  X  X6.396.286.49  X  
Kvalifikation2.3.
Kval
2.3.
2.3.
1
Ivana Španović
Ivana Španović ('90)
SRB6.79
Q
  
 
 
6.79       
2
Maryna Bekh-Romanchuk
Maryna Bekh-Romanchuk ('95)
UKR6.78
Q
  
 
 
6.576.78      
3
Nastassia Mironchyk-Ivanova
Nastassia Mironchyk-Ivanova ('89)
BLR6.77
Q
  
 SB
 
6.77 SB       
4
Malaika Mihambo
Malaika Mihambo ('94)
GER6.74
Q
  
 
 
6.74       
5
Tania Vicenzino
Tania Vicenzino ('86)
ITA6.68
Q
  
 PB
 
6.516.68 PB      
6
Alina Rotaru
Alina Rotaru ('93)
ROU6.66
Q
  
 
 
6.456.66      
7
Florentina Costina Iusco
Florentina Costina Iusco ('96)
ROU6.52
q
  
 SB
 
6.52 SB6.45  –     
8
Abigail Irozuru
Abigail Irozuru ('90)
GBR6.50
q
  
 
 
6.456.326.50     
9
Fatima Diame
Fatima Diame ('96)
ESP6.46
  
 
 
6.25  X6.46     
10
Māra Grīva
Māra Grīva ('89)
LAT6.41
  
 =PB
 
6.37  X6.41 =PB     
11
Milica Gardasevic
Milica Gardasevic ('98)
SRB6.41
  
 
 
6.30  X6.41     
12
Laura Strati
Laura Strati ('90)
ITA6.40
  
 
 
6.35  X6.40     
13
Éloyse Lesueur-Aymonin
Éloyse Lesueur-Aymonin ('88)
FRA6.37
  
 
 
6.226.376.31     
14
Jahisha Thomas
Jahisha Thomas ('94)
GBR6.34
  
 
 
6.336.206.34     
15
Lauma Grīva
Lauma Grīva ('84)
LAT6.34
  
 
 
6.346.296.16     
16
Hafdís Sigurdardóttir
Hafdís Sigurdardóttir ('87)
ISL6.34
  
 
 
  X6.256.34     
17
Anasztázia Nguyen
Anasztázia Nguyen ('93)
HUN6.28
  
 
 
  X6.28  X     
17
Jazmin Sawyers
Jazmin Sawyers ('94)
GBR6.28
  
 
 
  X  X6.28     
Hanne Maudens
Hanne Maudens ('97)
BEL DNS
  
 
K Trespring     
Inde 3.3.

Finale A

Finale
Inde 3.3.
1
Ana Peleteiro
Ana Peleteiro ('95)
ESP14.73
  
NR PB
 
  X  X14.56 PB14.73 PB  X  X  
2
Paraskeví Papahrístou
Paraskeví Papahrístou ('89)
GRE14.50
  
 PB
 
14.50 PB  X  X  X14.0714.33  
3
Olha Saladukha
Olha Saladukha ('83)
UKR14.47
  
 SB
 
  X14.47 SB13.1914.47 =SB14.47 =SB  X  
4
Patrícia Mamona
Patrícia Mamona ('88)
POR14.43
  
 
 
14.43  X  X14.2914.3914.21  
5
Susana Costa
Susana Costa ('84)
POR14.43
  
 PB
 
  X14.43 PB14.04  X14.2114.10  
6
Kristiina Mäkelä
Kristiina Mäkelä ('92)
FIN14.29
  
 
 
13.7614.2914.12  X  X  X  
7
Rouguy Diallo
Rouguy Diallo ('95)
FRA14.18
  
 
 
  X  X13.98  X  X14.18  
Hanna Krasutska
Hanna Krasutska ('95)
UKR13.95 DQ IAAF Rule 32.2.a
  
 
 
13.6613.7313.50  X13.3513.95  
Kvalifikation1.3.
Kval
1.3.
1.3.
1
Olha Saladukha
Olha Saladukha ('83)
UKR14.40
Q
  
 SB
 
14.40 SB       
2
Susana Costa
Susana Costa ('84)
POR14.28
Q
  
 PB
 
14.28 PB       
3
Paraskeví Papahrístou
Paraskeví Papahrístou ('89)
GRE14.28
Q
  
 SB
 
14.28 SB       
4
Ana Peleteiro
Ana Peleteiro ('95)
ESP14.15
q
  
 
 
14.1513.9914.03     
5
Patrícia Mamona
Patrícia Mamona ('88)
POR14.11
q
  
 
 
  X13.8614.11     
6
Rouguy Diallo
Rouguy Diallo ('95)
FRA14.10
q
  
 
 
13.8314.1013.86     
7
Kristiina Mäkelä
Kristiina Mäkelä ('92)
FIN14.06
q
  
 
 
13.9514.06  X     
8
Naomi Ogbeta
Naomi Ogbeta ('98)
GBR13.80
  
 
 
13.8013.8013.40     
9
Iryna Vaskouskaya
Iryna Vaskouskaya ('91)
BLR13.79
  
 
 
13.79  X  X     
10
Jeanine Assani Issouf
Jeanine Assani Issouf ('92)
FRA13.74
  
 
 
  X13.6013.74     
11
Patricia Sarrapio
Patricia Sarrapio ('82)
ESP13.67
  
 
 
13.67  X13.63     
12
Merilyn Uudmäe
Merilyn Uudmäe ('91)
EST13.40
  
 SB
 
13.30 SB12.4913.40 SB     
13
Tähti Alver
Tähti Alver ('94)
EST13.39
  
 
 
13.0112.8713.39     
14
Diana Zagainova
Diana Zagainova ('97)
LTU13.36
  
 
 
  X13.1013.36     
15
Olha Korsun
Olha Korsun ('96)
UKR13.33
  
 
 
13.2913.33  X     
16
Aleksandra Nacheva
Aleksandra Nacheva ('01)
BUL12.98
  
 
 
12.9512.9812.88     
Hanna Krasutska
Hanna Krasutska ('95)
UKR13.82 DQ IAAF Rule 32.2.a
q
  
 
 
13.82  X13.70     
Dovilė Dzindzaletaitė
Dovilė Dzindzaletaitė ('93)
LTU NM
  
 
 
  X  X  X     
K Kuglestød 4.0 kg    
Inde 3.3.

Finale A

Finale
Inde 3.3.
1
Radoslava Mavrodieva
Radoslava Mavrodieva ('87)
BUL19.12
  
 PB
 
18.7418.4918.6019.0119.12 PB18.96  
2
Christina Schwanitz
Christina Schwanitz ('85)
GER19.11
  
 
 
18.7718.6719.11  X  X18.83  
3
Anita Márton
Anita Márton ('89)
HUN19.00
  
 SB
 
18.3718.2519.00 SB18.6818.4518.61  
4
Aliona Dubitskaya
Aliona Dubitskaya ('90)
BLR18.71
  
 
 
17.6118.4418.0118.7118.4317.97  
5
Klaudia Kardasz
Klaudia Kardasz ('96)
POL18.23
  
 
 
18.1718.2317.8918.2017.75  X  
6
Fanny Roos
Fanny Roos ('95)
SWE18.21
  
 
 
18.2118.10  X  X  X17.64  
7
Sara Gambetta
Sara Gambetta ('93)
GER17.60
  
 
 
17.60  X17.51  X  X  X  
8
Alina Kenzel
Alina Kenzel ('97)
GER17.55
  
 
 
17.5517.35  X  X  X  X  
Kvalifikation1.3.
Kval
1.3.
1.3.
1
Christina Schwanitz
Christina Schwanitz ('85)
GER19.09
Q
  
 
 
19.09       
2
Radoslava Mavrodieva
Radoslava Mavrodieva ('87)
BUL18.85
Q
  
 
 
18.85       
3
Aliona Dubitskaya
Aliona Dubitskaya ('90)
BLR18.68
Q
  
 
 
18.1718.68      
4
Klaudia Kardasz
Klaudia Kardasz ('96)
POL18.63
Q
  
 PB
 
17.3517.1318.63 PB     
5
Sara Gambetta
Sara Gambetta ('93)
GER18.17
q
  
 PB
 
18.17 PB  X16.93     
6
Alina Kenzel
Alina Kenzel ('97)
GER18.09
q
  
 PB
 
17.6318.09 PB  X     
7
Anita Márton
Anita Márton ('89)
HUN18.05
q
  
 
 
18.0517.79  X     
8
Fanny Roos
Fanny Roos ('95)
SWE17.79
q
  
 
 
17.79  X17.60     
9
Dimitriana Surdu
Dimitriana Surdu ('94)
MDA17.65
  
 
 
17.1917.65  X     
10
Sophie McKinna
Sophie McKinna ('94)
GBR17.18
  
 
 
16.8517.0917.18     
11
Viktoryia Kolb
Viktoryia Kolb ('93)
BLR17.11
  
 
 
16.9317.1116.88     
12
Alena Abramchuk
Alena Abramchuk ('88)
BLR16.92
  
 
 
16.92  X  X     
13
Olha Golodna
Olha Golodna ('91)
UKR16.91
  
 SB
 
16.0715.8316.91 SB     
14
Amelia Strickler
Amelia Strickler ('94)
GBR16.81
  
 
 
  X16.8116.26     
15
Emel Dereli
Emel Dereli ('96)
TUR16.79
  
 
 
16.79  X  X     
16
Frida Åkerström
Frida Åkerström ('90)
SWE16.52
  
 
 
16.52  X15.81     
17
Úrsula Ruiz
Úrsula Ruiz ('83)
ESP16.41
  
 
 
  X16.3416.41     
K Femkamp    
Inde 1.3.

Finale A

Finale
Inde 1.3.
1
Katarina Johnson-Thompson
Katarina Johnson-Thompson ('93)
GBR4983
  
 SB
 
8,271,9613,156,532.09,13
2
Niamh Emerson
Niamh Emerson ('99)
GBR4731
  
 PB
 
8,541,8713,936,292.12,56
3
Solène Ndama
Solène Ndama ('98)
FRA4723
  
=NR PB
 
8,091,7814,236,212.11,92
4
Ivona Dadic
Ivona Dadic ('93)
AUT4702
  
 SB
 
8,531,8413,336,422.12,15
5
Laura Ikauniece
Laura Ikauniece ('92)
LAT4701
  
NR PB
 
8,291,8413,316,332.14,01
6
Verena Preiner
Verena Preiner ('95)
AUT4637
  
 PB
 
8,381,7514,326,152.09,91
7
Xénia Krizsán
Xénia Krizsán ('93)
HUN4608
  
 SB
 
8,451,7814,176,052.10,50
8
Hanne Maudens
Hanne Maudens ('97)
BEL4440
  
 
 
8,591,7513,046,332.18,47
9
María Vicente
María Vicente ('01)
ESP4363
  
 
 
8,361,7512,826,332.27,00
10
Eliška Klučinová
Eliška Klučinová ('88)
CZE3518
  
 
 
8,741,7514,735,94DNF
Alina Shukh
Alina Shukh ('99)
UKRDNF
  
 
 
8,891,8414,285,84
Anouk Vetter
Anouk Vetter ('93)
NEDDNF
  
 
 
8,331,7515,40
K 4 x 400 m stafet    
Inde 3.3.

Finale A

Finale
Inde 3.3.
1
 
  
POL3:28.77
  
 
  Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic
2
 
  
GBR3:29.55
  
 
  Laviai Nielsen, Zoey Clark, Amber Anning, Eilidh Doyle
3
 
  
ITA3:31.90
  
 
  Raphaela Boaheng Lukudo, Ayomide Folorunso, Chiara Bazzoni, Marta Milani
4
 
  
FRA3:32.12
  
 
  Deborah Sananes, Amandine Brossier, Kalyl Amaro, Agnes Raharolahy
5
 
  
BEL3:32.46
  
NR 
  Cynthia Bolingo Mbongo, Hanne Claes, Margo Van Puyvelde, Camille Laus
6
 
  
SUI3:33.72
  
NR 
  Cornelia Halbheer, Léa Sprunger, Fanette Humair, Yasmin Giger
M 60 m    
Inde
Inde
Indledende heats2.3.
Indledende 1
2.3.
2.3.
1
Andreas Bechmann
Andreas Bechmann ('99)
GER7.05
  0.138
 =PB 1
2
Fredrik Samuelsson
Fredrik Samuelsson ('95)
SWE7.06
  0.159
  2
3
Basile Rolnin
Basile Rolnin ('94)
FRA7.13
  0.178
  3
4
Vitali Zhuk
Vitali Zhuk ('96)
BLR7.13
  0.159
 PB 4
5
Janek Õiglane
Janek Õiglane ('94)
EST7.15
  0.189
  5
6
Thomas Van Der Plaetsen
Thomas Van Der Plaetsen ('90)
BEL7.35
  0.147
  6
Indledende 2
2.3.
2.3.
1
Karl Robert Saluri
Karl Robert Saluri ('93)
EST6.75
  0.118
 PB 1
2
Tim Duckworth
Tim Duckworth ('96)
GBR6.85
  0.178
 SB 2
3
Jorge Ureña
Jorge Ureña ('93)
ESP6.96
  0.186
 SB 3
4
Martin Roe
Martin Roe ('92)
NOR7.03
  0.169
  4
5
Jiří Sýkora
Jiří Sýkora ('95)
CZE7.08
  0.165
  5
6
Ilya Shkurenyov
Ilya Shkurenyov ('91)
RUS7.18
  0.239
 SB 6
M 1000 m    
Inde 3.3.

Finale A

Finale
Inde 3.3.
1
Jorge Ureña
Jorge Ureña ('93)
ESP2:44.27
  
  1
2
Ilya Shkurenyov
Ilya Shkurenyov ('91)
RUS2:45.35
  
 SB 2
3
Andreas Bechmann
Andreas Bechmann ('99)
GER2:45.86
  
  3
4
Fredrik Samuelsson
Fredrik Samuelsson ('95)
SWE2:45.99
  
  4
5
Martin Roe
Martin Roe ('92)
NOR2:46.17
  
 PB 5
6
Vitali Zhuk
Vitali Zhuk ('96)
BLR2:47.18
  
 SB 6
7
Thomas Van Der Plaetsen
Thomas Van Der Plaetsen ('90)
BEL2:48.30
  
  7
8
Tim Duckworth
Tim Duckworth ('96)
GBR2:49.44
  
 PB 8
9
Jiří Sýkora
Jiří Sýkora ('95)
CZE2:50.58
  
  9
M 60 m hæk    
Inde
Inde
Indledende heats3.3.
Indledende 1
3.3.
3.3.
1
Ilya Shkurenyov
Ilya Shkurenyov ('91)
RUS8.02
  0.176
 SB 1
2
Thomas Van Der Plaetsen
Thomas Van Der Plaetsen ('90)
BEL8.29
  0.140
  2
3
Martin Roe
Martin Roe ('92)
NOR8.36
  0.174
 PB 3
4
Andreas Bechmann
Andreas Bechmann ('99)
GER8.55
  0.228
  4
5
Vitali Zhuk
Vitali Zhuk ('96)
BLR8.57
  0.173
  5
Indledende 2
3.3.
3.3.
1
Jorge Ureña
Jorge Ureña ('93)
ESP7.78
  0.168
 =PB 1
2
Jiří Sýkora
Jiří Sýkora ('95)
CZE8.02
  0.186
  2
3
Tim Duckworth
Tim Duckworth ('96)
GBR8.16
  0.178
  3
4
Janek Õiglane
Janek Õiglane ('94)
EST8.18
  0.176
  4
5
Fredrik Samuelsson
Fredrik Samuelsson ('95)
SWE8.20
  0.166
  5
M Højdespring    
Inde 2.3.

Finale A

Finale
Inde 2.3.
1
Tim Duckworth
Tim Duckworth ('96)
GBR2.13
  A 1
 SB 1
 
2.01 SB
 XO
2.04 SB
  O
2.07 SB
  O
2.10 SB
  O
2.13 SB
  O
2.16
XXX
  
2
Thomas Van Der Plaetsen
Thomas Van Der Plaetsen ('90)
BEL2.10
  A 2
 SB 2
 
1.98
  O
2.04 SB
 XO
2.07 SB
  O
2.10 SB
  O
2.13
XXX
   
3
Andreas Bechmann
Andreas Bechmann ('99)
GER2.07
  B 1
 PB 3
 
1.89
  O
1.92
  O
1.95
  O
1.98
 XO
2.01
  O
2.04
  O
2.07 PB
 XO
2.10
XXX
4
Fredrik Samuelsson
Fredrik Samuelsson ('95)
SWE2.07
  B 2
 =SB 4
 
1.92
  O
1.98
  O
2.01
  O
2.04
  O
2.07 =SB
XXO
2.10
XXX
  
5
Jorge Ureña
Jorge Ureña ('93)
ESP2.07
  A 3
 SB 5
 
1.86
  O
1.95
  O
2.01
 XO
2.04 SB
  O
2.07 SB
XXO
2.10
XXX
  
6
Ilya Shkurenyov
Ilya Shkurenyov ('91)
RUS2.04
  A 4
 SB 6
 
1.95 SB
  O
2.01 SB
  O
2.04 SB
  O
2.07
XXX
    
7
Basile Rolnin
Basile Rolnin ('94)
FRA2.04
  A 5
  7
 
1.92
  O
1.95
 XO
1.98
 XO
2.01
XXO
2.04
XXO
2.07
XXr
  
8
Janek Õiglane
Janek Õiglane ('94)
EST2.01
  A 6
 =SB 8
 
1.92
  O
1.98
  O
2.01 =SB
 XO
2.04
XXX
    
9
Vitali Zhuk
Vitali Zhuk ('96)
BLR1.98
  B 3
  9
 
1.86
  O
1.89
 XO
1.92
  O
1.95
 XO
1.98
XXO
2.01
XXX
  
10
Jiří Sýkora
Jiří Sýkora ('95)
CZE1.95
  B 4
  10
 
1.92
  O
1.98
XXX
      
11
Martin Roe
Martin Roe ('92)
NOR1.95
  B 5
 SB 11
 
1.83 SB
  O
1.86 SB
  O
1.89 SB
 XO
1.92 SB
  O
1.95
XXX
   
Karl Robert Saluri
Karl Robert Saluri ('93)
EST DNS
  B
 
M Stangspring    
Inde 3.3.

Finale A

Finale
Inde 3.3.
1
Ilya Shkurenyov
Ilya Shkurenyov ('91)
RUS5.20
  
  1
 
4.80
  O
5.00
  O
5.10
  O
5.20
  O
5.30
XXX
   
2
Andreas Bechmann
Andreas Bechmann ('99)
GER5.20
  
 =PB 2
 
4.70
  O
4.80
  O
4.90
  O
5.00
 XO
5.10
XXO
5.20 =PB
  O
5.30
XXX
 
3
Thomas Van Der Plaetsen
Thomas Van Der Plaetsen ('90)
BEL5.20
  
  3
 
5.00
  O
5.20
XXO
5.40
XXX
     
4
Fredrik Samuelsson
Fredrik Samuelsson ('95)
SWE5.00
  
 =PB 4
 
4.50
  O
4.70
  O
4.80
  O
4.90 SB
  O
5.00 =PB
  O
5.10
XXX
  
5
Tim Duckworth
Tim Duckworth ('96)
GBR5.00
  
  5
 
4.60
  O
4.70
  O
4.80
 XO
4.90
 XO
5.00
  O
5.10
XXX
  
6
Jorge Ureña
Jorge Ureña ('93)
ESP5.00
  
 SB 6
 
4.60
  O
4.80
  O
4.90
 XO
5.00 SB
XXO
5.10
XXX
   
7
Martin Roe
Martin Roe ('92)
NOR4.90
  
 =PB 7
 
4.50
  O
4.60
  O
4.70
  O
4.80
 XO
4.90 =PB
  O
5.00
XXX
  
8
Janek Õiglane
Janek Õiglane ('94)
EST4.80
  
  8
 
4.80
  O
5.00
  Xr
      
9
Vitali Zhuk
Vitali Zhuk ('96)
BLR4.80
  
 SB 9
 
4.60
  O
4.70 =SB
 XO
4.80 SB
 XO
4.90
XXX
    
Jiří Sýkora
Jiří Sýkora ('95)
CZE NH
  
 
 
4.40
  Xr
       
M Længdespring    
Inde 2.3.

Finale A

Finale
Inde 2.3.
1
Tim Duckworth
Tim Duckworth ('96)
GBR7.79
  
 SB 1
 
7.79 SB  X7.74     
2
Fredrik Samuelsson
Fredrik Samuelsson ('95)
SWE7.66
  
 PB 2
 
7.397.43 =SB7.66 PB     
3
Ilya Shkurenyov
Ilya Shkurenyov ('91)
RUS7.66
  
 SB 3
 
7.36 SB7.43 SB7.66 SB     
4
Thomas Van Der Plaetsen
Thomas Van Der Plaetsen ('90)
BEL7.57
  
  4
 
7.577.457.42     
5
Martin Roe
Martin Roe ('92)
NOR7.53
  
 SB 5
 
7.53 SB7.497.53 =SB     
6
Karl Robert Saluri
Karl Robert Saluri ('93)
EST7.49
  
  6
 
7.49  X7.48     
7
Basile Rolnin
Basile Rolnin ('94)
FRA7.44
  
  7
 
7.447.387.13     
8
Jorge Ureña
Jorge Ureña ('93)
ESP7.39
  
  8
 
7.297.117.39     
9
Andreas Bechmann
Andreas Bechmann ('99)
GER7.39
  
 PB 9
 
7.117.237.39 PB     
10
Jiří Sýkora
Jiří Sýkora ('95)
CZE7.36
  
  10
 
7.36  X  X     
11
Janek Õiglane
Janek Õiglane ('94)
EST7.23
  
  11
 
7.147.236.89     
12
Vitali Zhuk
Vitali Zhuk ('96)
BLR6.55
  
  12
 
  X  X6.55     
M Kuglestød 7.26 kg    
Inde 2.3.

Finale A

Finale
Inde 2.3.
1
Vitali Zhuk
Vitali Zhuk ('96)
BLR16.32
  
 PB 1
 
16.32 PB15.2615.81     
2
Martin Roe
Martin Roe ('92)
NOR15.60
  
  2
 
15.5915.6015.53     
3
Janek Õiglane
Janek Õiglane ('94)
EST15.50
  
 PB 3
 
14.9915.50 PB  X     
4
Basile Rolnin
Basile Rolnin ('94)
FRA15.17
  
 PB 4
 
13.3014.5615.17 PB     
5
Jiří Sýkora
Jiří Sýkora ('95)
CZE15.09
  
 PB 5
 
14.6015.09 PB15.05     
6
Fredrik Samuelsson
Fredrik Samuelsson ('95)
SWE14.69
  
 PB 6
 
12.3513.9214.69 PB     
7
Jorge Ureña
Jorge Ureña ('93)
ESP14.68
  
 PB 7
 
  X  X14.68 PB     
8
Ilya Shkurenyov
Ilya Shkurenyov ('91)
RUS14.30
  
 SB 8
 
13.55 SB13.61 SB14.30 SB     
9
Andreas Bechmann
Andreas Bechmann ('99)
GER14.04
  
  9
 
13.5514.04  X     
10
Karl Robert Saluri
Karl Robert Saluri ('93)
EST13.84
  
  10
 
  X13.84  X     
11
Thomas Van Der Plaetsen
Thomas Van Der Plaetsen ('90)
BEL13.76
  
  11
 
13.7613.6613.36     
12
Tim Duckworth
Tim Duckworth ('96)
GBR12.97
  
 SB 12
 
11.73 SB12.89 SB12.97 SB     
K 800 m    
Inde 1.3.

Finale A

Finale
Inde 1.3.
1
Katarina Johnson-Thompson
Katarina Johnson-Thompson ('93)
GBR2:09.13
  
 PB 1
2
Verena Preiner
Verena Preiner ('95)
AUT2:09.91
  
  2
3
Xénia Krizsán
Xénia Krizsán ('93)
HUN2:10.50
  
 PB 3
4
Solène Ndama
Solène Ndama ('98)
FRA2:11.92
  
 PB 4
5
Ivona Dadic
Ivona Dadic ('93)
AUT2:12.15
  
 PB 5
6
Niamh Emerson
Niamh Emerson ('99)
GBR2:12.56
  
 PB 6
7
Laura Ikauniece
Laura Ikauniece ('92)
LAT2:14.01
  
 PB 7
8
Hanne Maudens
Hanne Maudens ('97)
BEL2:18.47
  
  8
9
María Vicente
María Vicente ('01)
ESP2:27.00
  
  9
Eliška Klučinová
Eliška Klučinová ('88)
CZE DNF
  
 
K 60 m hæk 84.0 cm    
Inde
Inde
Indledende heats1.3.
Indledende 1
1.3.
1.3.
1
Verena Preiner
Verena Preiner ('95)
AUT8.38
  0.144
 PB 1
2
Ivona Dadic
Ivona Dadic ('93)
AUT8.53
  0.247
 SB 2
3
Niamh Emerson
Niamh Emerson ('99)
GBR8.54
  0.233
 PB 3
4
Hanne Maudens
Hanne Maudens ('97)
BEL8.59
  0.183
 =PB 4
5
Eliška Klučinová
Eliška Klučinová ('88)
CZE8.74
  0.192
  5
6
Alina Shukh
Alina Shukh ('99)
UKR8.89
  0.203
  6
Indledende 2
1.3.
1.3.
1
Solène Ndama
Solène Ndama ('98)
FRA8.09
  0.177
  1
2
Katarina Johnson-Thompson
Katarina Johnson-Thompson ('93)
GBR8.27
  0.206
 =SB 2
3
Laura Ikauniece
Laura Ikauniece ('92)
LAT8.29
  0.188
 PB 3
4
Anouk Vetter
Anouk Vetter ('93)
NED8.33
  0.152
 SB 4
5
María Vicente
María Vicente ('01)
ESP8.36
  0.277
  5
6
Xénia Krizsán
Xénia Krizsán ('93)
HUN8.45
  0.181
  6
K Højdespring    
Inde 1.3.

Finale A

Finale
Inde 1.3.
1
Katarina Johnson-Thompson
Katarina Johnson-Thompson ('93)
GBR1.96
  A 1
 SB 1
 
1.81
  O
1.84
  O
1.87
 XO
1.90
 XO
1.93 =SB
 XO
1.96 SB
  O
1.99
XXX
 
2
Niamh Emerson
Niamh Emerson ('99)
GBR1.87
  A 2
 =PB 2
 
1.75
  O
1.78
  O
1.81
 XO
1.84 SB
  O
1.87 =PB
 XO
1.90
XXX
  
3
Ivona Dadic
Ivona Dadic ('93)
AUT1.84
  A 3
 SB 3
 
1.69
  O
1.72
  O
1.75
  O
1.78
  O
1.81 SB
  O
1.84 SB
  O
1.87
XXX
 
4
Laura Ikauniece
Laura Ikauniece ('92)
LAT1.84
  B 1
 SB 4
 
1.72
  O
1.75
  O
1.78
  O
1.81 =SB
  O
1.84 SB
XXO
1.87
  Xr
  
4
Alina Shukh
Alina Shukh ('99)
UKR1.84
  A 4
 SB 4
 
1.72
  O
1.75
  O
1.78
  O
1.81
  O
1.84 SB
XXO
1.87
XXX
  
6
Xénia Krizsán
Xénia Krizsán ('93)
HUN1.78
  B 2
 SB 6
 
1.63
  O
1.69
  O
1.72
  O
1.75
  O
1.78 SB
 XO
1.81
XXX
  
7
Solène Ndama
Solène Ndama ('98)
FRA1.78
  B 3
 PB 7
 
1.66
  O
1.69
  O
1.72 =SB
  O
1.75 PB
 XO
1.78 PB
XXO
1.81
XXX
  
8
María Vicente
María Vicente ('01)
ESP1.75
  A 5
  8
 
1.60
  O
1.66
  O
1.72
 XO
1.75
  O
1.78
XXX
   
9
Anouk Vetter
Anouk Vetter ('93)
NED1.75
  B 4
 SB 9=
 
1.66 SB
  O
1.69 SB
  O
1.72 SB
  O
1.75 SB
 XO
1.78
XXX
   
9
Hanne Maudens
Hanne Maudens ('97)
BEL1.75
  B 4
  9=
 
1.66
  O
1.69
  O
1.72
  O
1.75
 XO
1.78
XXX
   
9
Verena Preiner
Verena Preiner ('95)
AUT1.75
  B 4
 PB 9=
 
1.63
  O
1.66
  O
1.69
  O
1.72
  O
1.75 PB
 XO
1.78
XXX
  
12
Eliška Klučinová
Eliška Klučinová ('88)
CZE1.75
  A 6
  12
 
1.72
  O
1.78
XXX
      
K Længdespring    
Inde 1.3.

Finale A

Finale
Inde 1.3.
1
Katarina Johnson-Thompson
Katarina Johnson-Thompson ('93)
GBR6.53
  
 SB 1
 
  X6.53 SB  X     
2
Ivona Dadic
Ivona Dadic ('93)
AUT6.42
  
 PB 2
 
6.06  X6.42 PB     
3
María Vicente
María Vicente ('01)
ESP6.33
  
  3
 
6.336.316.26     
4
Laura Ikauniece
Laura Ikauniece ('92)
LAT6.33
  
 SB 4
 
6.126.33 SB6.31     
5
Hanne Maudens
Hanne Maudens ('97)
BEL6.33
  
  5
 
6.336.206.07     
6
Niamh Emerson
Niamh Emerson ('99)
GBR6.29
  
 PB 6
 
5.965.926.29 PB     
7
Solène Ndama
Solène Ndama ('98)
FRA6.21
  
  7
 
6.21  X6.11     
8
Verena Preiner
Verena Preiner ('95)
AUT6.15
  
 PB 8
 
6.13 PB6.15 PB6.01     
9
Xénia Krizsán
Xénia Krizsán ('93)
HUN6.05
  
  9
 
6.006.05  X     
10
Eliška Klučinová
Eliška Klučinová ('88)
CZE5.94
  
  10
 
5.945.895.83     
11
Alina Shukh
Alina Shukh ('99)
UKR5.84
  
  11
 
5.845.54  X     
K Kuglestød 4.0 kg    
Inde 1.3.

Finale A

Finale
Inde 1.3.
1
Anouk Vetter
Anouk Vetter ('93)
NED15.40
  
 SB 1
 
15.40 SB14.75  X     
2
Eliška Klučinová
Eliška Klučinová ('88)
CZE14.73
  
  2
 
  X14.7314.43     
3
Verena Preiner
Verena Preiner ('95)
AUT14.32
  
  3
 
14.32  X14.10     
4
Alina Shukh
Alina Shukh ('99)
UKR14.28
  
  4
 
13.92  X14.28     
5
Solène Ndama
Solène Ndama ('98)
FRA14.23
  
  5
 
13.5012.9514.23     
6
Xénia Krizsán
Xénia Krizsán ('93)
HUN14.17
  
 SB 6
 
14.01 SB14.17 SB14.16     
7
Niamh Emerson
Niamh Emerson ('99)
GBR13.93
  
 PB 7
 
13.93 PB  X12.80     
8
Ivona Dadic
Ivona Dadic ('93)
AUT13.33
  
  8
 
13.33  X  X     
9
Laura Ikauniece
Laura Ikauniece ('92)
LAT13.31
  
  9
 
13.3113.19  X     
10
Katarina Johnson-Thompson
Katarina Johnson-Thompson ('93)
GBR13.15
  
 PB 10
 
13.15 PB12.1912.82     
11
Hanne Maudens
Hanne Maudens ('97)
BEL13.04
  
  11
 
13.0412.7412.94     
12
María Vicente
María Vicente ('01)
ESP12.82
  
 PB 12
 
12.3112.82 PB12.79     

Seneste resultater

15.4KøbenhavnForårskast
14.4Rønne800 m testløb
10.4AalborgAAM Stævne 1
10.4EjbyVinterturneringen 4. runde 5 km landevej
10.4VejleKastestævne
9.4EsbjergKaste klubstævne
5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020