M35 60 m Inde 27.3. Finale A Finale | Inde 27.3. | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Christian Marthinussen Christian Marthinussen ('83) | 83 | NOR | 6.91 | |||||||||||
2 | Mantas Semčenko Mantas Semčenko ('82) | 82 | LTU | 6.94 | SB | ||||||||||
3 | Rondrick Parker Rondrick Parker ('83) | 83 | USA | 6.95 | |||||||||||
4 | Asaf Malka Asaf Malka ('80) | 80 | ISR | 6.95 | SB | ||||||||||
5 | Boubacar Tall Boubacar Tall ('81) | 81 | FRA | 6.96 | SB | ||||||||||
Indledende heats | 25.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 25.3. | 25.3. | ||||||||||||||
1 | Mantas Semčenko Mantas Semčenko ('82) | 82 | LTU | 6.96 | SB | ||||||||||
4 | Oki Vuonoranta Oki Vuonoranta ('83) | 83 | FIN | 7.31 | SB | ||||||||||
Indledende 4 25.3. | 25.3. | ||||||||||||||
1 | Rondrick Parker Rondrick Parker ('83) | 83 | USA | 6.92 | SB | ||||||||||
M35 200 m Inde 29.3. Finale A Finale | Inde 29.3. | ||||||||||||||
1 | Damien Broothaerts Damien Broothaerts ('83) | 83 | BEL | 22.13 | SB | ||||||||||
Indledende heats | 29.3. | ||||||||||||||
Indledende 2 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
3 | Jouko Juntunen Jouko Juntunen ('81) | 81 | FIN | 23.63 | |||||||||||
Indledende 3 28.3. | 28.3. | ||||||||||||||
2 | Jouko Juntunen Jouko Juntunen ('81) | 81 | FIN | 23.18 | PB | ||||||||||
M35 400 m Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
4 | Jouko Juntunen Jouko Juntunen ('81) | 81 | FIN | 51.15 | SB | ||||||||||
Indledende heats | 25.3. | ||||||||||||||
Indledende 2 25.3. | 25.3. | ||||||||||||||
4 | Jouko Juntunen Jouko Juntunen ('81) | 81 | FIN | 51.68 | SB | ||||||||||
Indledende 4 24.3. | 24.3. | ||||||||||||||
2 | Jouko Juntunen Jouko Juntunen ('81) | 81 | FIN | 51.74 | SB | ||||||||||
M35 10 km 27.3. Finale A Finale | 27.3. | ||||||||||||||
1 | Manuel Ángel Penas Manuel Ángel Penas ('77) | 77 | ESP | 31:11 | SB | ||||||||||
2 | Hennadzi Verkhavodkin Hennadzi Verkhavodkin ('83) | 83 | BLR | 31:12 | PB | ||||||||||
3 | Fredrik Uhrbom Fredrik Uhrbom ('77) | 77 | SWE | 31:17 | |||||||||||
4 | Ihar Tsetserukou Ihar Tsetserukou ('78) | 78 | BLR | 31:36 | SB | ||||||||||
5 | Kamil Makoś Kamil Makoś ('81) | 81 | POL | 31:43 | PB | ||||||||||
6 | Davide Figueiredo Davide Figueiredo ('71) | 71 | POR | 31:52 | SB | ||||||||||
7 | Michał Bernardelli Michał Bernardelli ('80) | 80 | POL | 32:03 | SB | ||||||||||
Erkki Laitila Erkki Laitila ('54) | 54 | FIN | 40:31 | PB | |||||||||||
Kauko Kuningas Kauko Kuningas ('48) | 48 | FIN | 42:00 | PB | |||||||||||
Raimo Niemi Raimo Niemi ('48) | 48 | FIN | 46:57 | PB | |||||||||||
Jouni Jurmu Jouni Jurmu ('64) | 64 | FIN | 49:44 | PB | |||||||||||
Raimo Hartonen Raimo Hartonen ('47) | 47 | FIN | 50:19 | PB | |||||||||||
M35 Halvmaraton 30.3. Finale A Finale | 30.3. | ||||||||||||||
Erkki Laitila Erkki Laitila ('54) | 54 | FIN | 1:28:01 | PB | |||||||||||
Kauko Kuningas Kauko Kuningas ('48) | 48 | FIN | 1:34:13 | PB | |||||||||||
Jukka-Pekka Hassinen Jukka-Pekka Hassinen ('60) | 60 | FIN | 1:34:55 | PB | |||||||||||
M35 60 m hæk 99.1 cm Inde 29.3. Finale A Finale | Inde 29.3. | ||||||||||||||
1 | Damien Broothaerts Damien Broothaerts ('83) | 83 | BEL | 7.97 | PB | ||||||||||
2 | Nikólaos Saisanás Nikólaos Saisanás ('83) | 83 | GRE | 8.28 | PB | ||||||||||
3 | Florian Vogel Florian Vogel ('83) | 83 | AUT | 8.43 | |||||||||||
5 | Oki Vuonoranta Oki Vuonoranta ('83) | 83 | FIN | 8.79 | |||||||||||
Indledende heats | 29.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
1 | Damien Broothaerts Damien Broothaerts ('83) | 83 | BEL | 8.16 | PB | ||||||||||
2 | Pavel Sedlák Pavel Sedlák ('83) | 83 | CZE | 8.33 | PB | ||||||||||
Indledende 2 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
1 | Nikólaos Saisanás Nikólaos Saisanás ('83) | 83 | GRE | 8.33 | PB | ||||||||||
2 | Florian Vogel Florian Vogel ('83) | 83 | AUT | 8.39 | PB | ||||||||||
4 | Oki Vuonoranta Oki Vuonoranta ('83) | 83 | FIN | 8.74 | PB | ||||||||||
M35 Højdespring Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
1 | Robert Wolski Robert Wolski ('82) | 82 | POL | 2.10 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Aliaksei Klimau Aliaksei Klimau ('81) | 81 | BLR | 2.00 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Robert Suchodolski Robert Suchodolski ('81) | 81 | POL | 2.00 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M35 Stangspring Inde 27.3. Finale A Finale | Inde 27.3. | ||||||||||||||
1 | Manfred Menz Manfred Menz ('82) | 82 | ITA | 4.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M35 Trespring Inde 29.3. Finale A Finale | Inde 29.3. | ||||||||||||||
1 | Hiroto Goto Hiroto Goto ('83) | 83 | JPN | 14.42 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Janne Harju Janne Harju ('79) | 79 | FIN | 13.92 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Andreas Beraz Andreas Beraz ('79) | 79 | GER | 14.57 DQIAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M35 Kuglestød 7.26 kg Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
1 | Marcin Gasiorowski Marcin Gasiorowski ('81) | 81 | POL | 16.15 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M35 Spydkast 800 gram 24.3. Finale A Finale | 24.3. | ||||||||||||||
Sandris Linbergs Sandris Linbergs ('80) | 80 | LAT | 62.43 DQ IAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M35 10 km kapgang 29.3. Finale A Finale | 29.3. | ||||||||||||||
1 | Rafał Fedaczyński Rafał Fedaczyński ('80) | 80 | POL | 44:36 | SB | ||||||||||
2 | Claudio Erasmo Vargas Claudio Erasmo Vargas ('74) | 74 | MEX | 44:50 | PB | ||||||||||
3 | Andreas Janker Andreas Janker ('83) | 83 | GER | 45:29 | PB | ||||||||||
4 | Normunds Ivzāns Normunds Ivzāns ('71) | 71 | LAT | 45:36 | SB | ||||||||||
K35 60 m Inde 27.3. Finale A Finale | Inde 27.3. | ||||||||||||||
1 | Esther Dankwah Esther Dankwah ('82) | 82 | GHA | 7.69 | SB | ||||||||||
K35 400 m Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
1 | Aneta Lemiesz Aneta Lemiesz ('81) | 81 | POL | 55.97 | SB | ||||||||||
K35 800 m Inde 28.3. Finale A Finale | Inde 28.3. | ||||||||||||||
1 | Aneta Lemiesz Aneta Lemiesz ('81) | 81 | POL | 2:10.12 | SB | ||||||||||
2 | Natallia Palonnikava Natallia Palonnikava ('83) | 83 | BLR | 2:14.60 | |||||||||||
K35 1500 m Inde 30.3. Finale A Finale | Inde 30.3. | ||||||||||||||
1 | Anna Rostkowska Anna Rostkowska ('80) | 80 | POL | 4:35.02 | SB | ||||||||||
2 | Soumaya Boussaïd Soumaya Boussaïd ('80) | 80 | TUN | 4:36.47 | PB | ||||||||||
K35 3000 m Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
1 | Barbara Bieganowska Barbara Bieganowska ('81) | 81 | POL | 9:54.84 | PB | ||||||||||
2 | Anna Rostkowska Anna Rostkowska ('80) | 80 | POL | 9:55.68 | PB | ||||||||||
3 | Soumaya Boussaïd Soumaya Boussaïd ('80) | 80 | TUN | 9:59.73 | PB | ||||||||||
K35 10 km 27.3. Finale A Finale | 27.3. | ||||||||||||||
1 | Ewa Jagielska Ewa Jagielska ('82) | 82 | POL | 34:21 | SB | ||||||||||
2 | Dawn Grunnagle Dawn Grunnagle ('77) | 77 | USA | 34:24 | PB | ||||||||||
3 | Volha Krautsova Volha Krautsova ('81) | 81 | BLR | 35:55 | SB | ||||||||||
4 | Miriam Paurat Miriam Paurat ('73) | 73 | GER | 37:01 | PB | ||||||||||
5 | Nicole Weijling-Dissel Nicole Weijling-Dissel ('67) | 67 | NED | 37:09 | |||||||||||
6 | Susan McDonald Susan McDonald ('67) | 67 | GBR | 37:55 | PB | ||||||||||
7 | Simona Prunea Simona Prunea ('70) | 70 | ITA | 38:05 | PB | ||||||||||
8 | Barbara Zakowiecka Barbara Zakowiecka ('82) | 82 | POL | 38:09 | SB | ||||||||||
9 | Dorota Ustianowska Dorota Ustianowska ('70) | 70 | POL | 38:29 | SB | ||||||||||
K35 Halvmarathon 30.3. Finale A Finale | 30.3. | ||||||||||||||
1 | Manami Kimura Manami Kimura ('83) | 83 | JPN | 1:08:56 | PB | ||||||||||
1 | Dawn Grunnagle Dawn Grunnagle ('77) | 77 | USA | 1:16:25 | |||||||||||
Karin Schön Karin Schön ('62) | 62 | SWE | 1:26:31 | SB | |||||||||||
K35 Højdespring Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
1 | Anna Ksok Anna Ksok ('83) | 83 | POL | 1.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Mariette Botha Mariette Botha ('84) | 84 | RSA | 1.70 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Miia Uskalinmäki Miia Uskalinmäki ('79) | 79 | FIN | 1.60 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K35 Længdespring Inde 25.3. Finale A Finale | Inde 25.3. | ||||||||||||||
13 | Miia Uskalinmäki Miia Uskalinmäki ('79) | 79 | FIN | 4.52 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K35 Trespring Inde 27.3. Finale A Finale | Inde 27.3. | ||||||||||||||
2 | Linda Holmström Linda Holmström ('79) | 79 | SWE | 11.48 | NR40 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
K35 Kuglestød 4.0 kg Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
1 | Maria SløkMaria Sløk ('83) | 83 | DEN | 15.43 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jana Kárníková Jana Kárníková ('81) | 81 | CZE | 14.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Miia Uskalinmäki Miia Uskalinmäki ('79) | 79 | FIN | 9.78 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K35 Diskoskast 1.0 kg 29.3. Finale A Finale | 29.3. | ||||||||||||||
1 | Maria SløkMaria Sløk ('83) | 83 | DEN | 42.77 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K35 Vægtkast 9.08 kg Inde 25.3. Finale A Finale | Inde 25.3. | ||||||||||||||
1 | Maria SløkMaria Sløk ('83) | 83 | DEN | 14.78 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K35 Hammerkast 4.0 kg 28.3. Finale A Finale | 28.3. | ||||||||||||||
1 | Maria SløkMaria Sløk ('83) | 83 | DEN | 47.04 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K35 Spydkast 600 gram 26.3. Finale A Finale | 26.3. | ||||||||||||||
4 | Miia Uskalinmäki Miia Uskalinmäki ('79) | 79 | FIN | 29.26 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K35 3000 m kapgang Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
1 | María Dolores Marcos María Dolores Marcos ('79) | 79 | ESP | 14:26.18 | PB | ||||||||||
K35 10 km kapgang 29.3. Finale A Finale | 29.3. | ||||||||||||||
1 | María Dolores Marcos María Dolores Marcos ('79) | 79 | ESP | 49:30 | SB | ||||||||||
2 | Brit Schröter Brit Schröter ('74) | 74 | GER | 51:56 | PB | ||||||||||
3 | María Isabel Pérez María Isabel Pérez ('79) | 79 | ESP | 52:11 | SB | ||||||||||
4 | Sonia Demon Sonia Demon ('72) | 72 | FRA | 52:14 | PB | ||||||||||
5 | Kathrin Schulze Kathrin Schulze ('81) | 81 | AUT | 52:23 | SB | ||||||||||
6 | Olga Cabrera Olga Cabrera ('74) | 74 | ESP | 52:56 | SB | ||||||||||
M40 60 m Inde 27.3. Finale A Finale | Inde 27.3. | ||||||||||||||
1 | Francis Obikwelu Francis Obikwelu ('78) | 78 | POR | 6.90 | SB | ||||||||||
2 | Lion Martinez Lion Martinez ('78) | 78 | SWE | 6.94 | |||||||||||
7 | Rachid Chouhal Rachid Chouhal ('75) | 75 | MLT | 7.24 | |||||||||||
Indledende heats | 26.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 26.3. | 26.3. | ||||||||||||||
2 | Rachid Chouhal Rachid Chouhal ('75) | 75 | MLT | 7.17 | SB | ||||||||||
6 | Jarkko Pesola Jarkko Pesola ('79) | 79 | FIN | 7.49 | |||||||||||
Indledende 2 26.3. | 26.3. | ||||||||||||||
1 | Dominic Bradley Dominic Bradley ('76) | 76 | GBR | 6.98 | PB | ||||||||||
2 | Jarkko Pesola Jarkko Pesola ('79) | 79 | FIN | 7.43 | PB | ||||||||||
7 | Kuldar Tamm Kuldar Tamm ('74) | 74 | EST | 8.07 | SB | ||||||||||
Indledende 3 26.3. | 26.3. | ||||||||||||||
1 | Lion Martinez Lion Martinez ('78) | 78 | SWE | 6.92 | NR40 | SB | |||||||||
Indledende 4 25.3. | 25.3. | ||||||||||||||
1 | Lion Martinez Lion Martinez ('78) | 78 | SWE | 7.20 | |||||||||||
Indledende 5 25.3. | 25.3. | ||||||||||||||
2 | Rachid Chouhal Rachid Chouhal ('75) | 75 | MLT | 7.38 | SB | ||||||||||
M40 200 m Inde 29.3. Finale A Finale | Inde 29.3. | ||||||||||||||
1 | Lion Martinez Lion Martinez ('78) | 78 | SWE | 22.47 | |||||||||||
Indledende heats | 29.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
2 | Lion Martinez Lion Martinez ('78) | 78 | SWE | 22.41 | SB | ||||||||||
2 | Rachid Chouhal Rachid Chouhal ('75) | 75 | MLT | 23.71 | PB | ||||||||||
Indledende 2 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
Klas Skarin Klas Skarin ('77) | 77 | SWE | DNF | ||||||||||||
Indledende 3 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
3 | Anders Logg Anders Logg ('76) | 76 | SWE | 23.42 | |||||||||||
4 | Rachid Chouhal Rachid Chouhal ('75) | 75 | MLT | 23.72 | |||||||||||
Johan Gustafsson Johan Gustafsson ('76) | 76 | SWE | DQ | ||||||||||||
Indledende 5 28.3. | 28.3. | ||||||||||||||
1 | Lion Martinez Lion Martinez ('78) | 78 | SWE | 23.17 | |||||||||||
2 | Klas Skarin Klas Skarin ('77) | 77 | SWE | 23.71 | PB | ||||||||||
Indledende 7 28.3. | 28.3. | ||||||||||||||
2 | Anders Logg Anders Logg ('76) | 76 | SWE | 23.30 | PB | ||||||||||
M40 800 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Indledende heats | 27.3. | ||||||||||||||
Indledende 4 27.3. | 27.3. | ||||||||||||||
Daniel Norberg Daniel Norberg ('78) | 78 | SWE | DNF | ||||||||||||
M40 1500 m Inde 30.3. Finale A Finale | Inde 30.3. | ||||||||||||||
7 | Stefan Lingmerth Stefan Lingmerth ('77) | 77 | SWE | 4:13.92 | |||||||||||
11 | Teppo Syrjälä Teppo Syrjälä ('75) | 75 | FIN | 4:17.56 | |||||||||||
Indledende heats | 29.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
3 | Stefan Lingmerth Stefan Lingmerth ('77) | 77 | SWE | 4:08.92 | NR40 | PB | |||||||||
5 | Teppo Syrjälä Teppo Syrjälä ('75) | 75 | FIN | 4:13.00 | PB | ||||||||||
Indledende 3 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
6 | Jesper PedersenJesper Pedersen ('75) | 75 | DEN | 4:15.00 | PB | ||||||||||
M40 3000 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Finale 2 24.3. | 24.3. | ||||||||||||||
5 | Jesper PedersenJesper Pedersen ('75) | 75 | DEN | 9:04.32 | |||||||||||
6 | Teppo Syrjälä Teppo Syrjälä ('75) | 75 | FIN | 9:07.99 | SB | ||||||||||
M40 60 m hæk 99.1 cm Inde 29.3. Finale A Finale | Inde 29.3. | ||||||||||||||
1 | Jan Schindzielorz Jan Schindzielorz ('78) | 78 | GER | 7.94 | PB | ||||||||||
2 | Mensah Elliott Mensah Elliott ('76) | 76 | GAM | 8.27 | |||||||||||
Indledende heats | 29.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
1 | Jan Schindzielorz Jan Schindzielorz ('78) | 78 | GER | 8.02 | PB | ||||||||||
6 | Joacim Kämpe Joacim Kämpe ('74) | 74 | SWE | 10.13 | PB | ||||||||||
Indledende 2 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
1 | Mensah Elliott Mensah Elliott ('76) | 76 | GAM | 8.14 | SB | ||||||||||
M40 Højdespring Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
1 | Nils Portemer Nils Portemer ('75) | 75 | FRA | 2.00 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M40 Stangspring Inde 27.3. Finale A Finale | Inde 27.3. | ||||||||||||||
1 | Adam Kolasa Adam Kolasa ('75) | 75 | POL | 4.75 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M40 Længdespring Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
1 | James Beckford James Beckford ('75) | 75 | JAM | 7.17 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Rachid Chouhal Rachid Chouhal ('75) | 75 | MLT | 6.27 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Kuldar Tamm Kuldar Tamm ('74) | 74 | EST | 5.71 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M40 Kuglestød 7.26 kg Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
1 | Andy Dittmar Andy Dittmar ('74) | 74 | GER | 17.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Seán Breathnach Seán Breathnach ('79) | 79 | IRL | 17.12 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Marc Vokk Marc Vokk ('77) | 77 | EST | 12.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M40 Vægtkast 15.89 kg Inde 27.3. Finale A Finale | Inde 27.3. | ||||||||||||||
6 | Tomi Rantanen Tomi Rantanen ('76) | 76 | FIN | 11.53 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M40 Hammerkast 7.26 kg 25.3. Finale A Finale | 25.3. | ||||||||||||||
7 | Tomi Rantanen Tomi Rantanen ('76) | 76 | FIN | 41.89 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K40 60 m Inde 27.3. Finale A Finale | Inde 27.3. | ||||||||||||||
3 | Anna Björkstedt Anna Björkstedt ('78) | 78 | SWE | 8.02 | NR40 | PB | |||||||||
Indledende heats | 26.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 26.3. | 26.3. | ||||||||||||||
5 | Taru Viiru Taru Viiru ('76) | 76 | FIN | 8.93 | PB | ||||||||||
Indledende 4 26.3. | 26.3. | ||||||||||||||
1 | Anna Björkstedt Anna Björkstedt ('78) | 78 | SWE | 8.07 | PB | ||||||||||
K40 200 m Inde 29.3. Finale A Finale | Inde 29.3. | ||||||||||||||
6 | Anna Björkstedt Anna Björkstedt ('78) | 78 | SWE | 27.21 | |||||||||||
Indledende heats | 29.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
1 | Anna Björkstedt Anna Björkstedt ('78) | 78 | SWE | 26.56 | PB | ||||||||||
5 | Weronica Hägg Weronica Hägg ('74) | 74 | SWE | 30.03 | PB | ||||||||||
Indledende 5 28.3. | 28.3. | ||||||||||||||
1 | Anna Björkstedt Anna Björkstedt ('78) | 78 | SWE | 26.62 | PB | ||||||||||
K40 400 m Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
3 | Eleonore Gåvsten Eleonore Gåvsten ('79) | 79 | SWE | 59.35 | NR40 | PB | |||||||||
Indledende heats | 25.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 25.3. | 25.3. | ||||||||||||||
1 | Eleonore Gåvsten Eleonore Gåvsten ('79) | 79 | SWE | 1:00.52 | PB | ||||||||||
K40 800 m Inde 28.3. Finale A Finale | Inde 28.3. | ||||||||||||||
Eleonore Gåvsten Eleonore Gåvsten ('79) | 79 | SWE | DNF | ||||||||||||
Indledende heats | 27.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 27.3. | 27.3. | ||||||||||||||
4 | Eleonore Gåvsten Eleonore Gåvsten ('79) | 79 | SWE | 2:26.96 | |||||||||||
K40 60 m hæk 76.2 cm Inde 30.3. Finale A Finale | Inde 30.3. | ||||||||||||||
1 | Annette Funck Annette Funck ('77) | 77 | GER | 8.80 | PB | ||||||||||
Indledende heats | 30.3. | ||||||||||||||
Indledende 2 30.3. | 30.3. | ||||||||||||||
6 | Mie KjærMie Kjær ('76) | 76 | DEN | 10.86 | |||||||||||
K40 Højdespring Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
2 | Katja Hautaniemi Katja Hautaniemi ('78) | 78 | FIN | 1.50 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Johanna Sirviö Johanna Sirviö ('78) | 78 | FIN | 1.40 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K40 Stangspring Inde 30.3. Finale A Finale | Inde 30.3. | ||||||||||||||
5 | Weronica Hägg Weronica Hägg ('74) | 74 | SWE | 2.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K40 Længdespring Inde 25.3. Finale A Finale | Inde 25.3. | ||||||||||||||
5 | Anna Björkstedt Anna Björkstedt ('78) | 78 | SWE | 5.16 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K40 Trespring Inde 27.3. Finale A Finale | Inde 27.3. | ||||||||||||||
1 | Sandra Kramer Sandra Kramer ('77) | 77 | GER | 12.42 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Anna Björkstedt Anna Björkstedt ('78) | 78 | SWE | 11.01 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K40 Kuglestød 4.0 kg Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
1 | Nadine Kant Nadine Kant ('77) | 77 | GER | 14.83 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Tetyana Nasonova Tetyana Nasonova ('76) | 76 | UKR | 13.75 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Vera Yepimashka Vera Yepimashka ('76) | 76 | BLR | 13.27 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K40 Diskoskast 1.0 kg 29.3. Finale A Finale | 29.3. | ||||||||||||||
2 | Antonella Chouhal Antonella Chouhal ('76) | 76 | MLT | 33.39 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K40 Vægtkast 9.08 kg Inde 25.3. Finale A Finale | Inde 25.3. | ||||||||||||||
1 | Kirsi Koro Kirsi Koro ('76) | 76 | FIN | 14.79 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Antonella Chouhal Antonella Chouhal ('76) | 76 | MLT | 13.64 | NR | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
K40 Hammerkast 4.0 kg 28.3. Finale A Finale | 28.3. | ||||||||||||||
1 | Kirsten Münchow Kirsten Münchow ('77) | 77 | GER | 54.81 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Kirsi Koro Kirsi Koro ('76) | 76 | FIN | 45.34 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Antonella Chouhal Antonella Chouhal ('76) | 76 | MLT | 44.02 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K40 Spydkast 600 gram 26.3. Finale A Finale | 26.3. | ||||||||||||||
1 | Liliia Apolosova Liliia Apolosova ('78) | 78 | UKR | 42.18 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Katja Hautaniemi Katja Hautaniemi ('78) | 78 | FIN | 39.23 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Johanna Sirviö Johanna Sirviö ('78) | 78 | FIN | 33.54 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K40 Femkamp K40 Inde 29.3. Finale A Finale | Inde 29.3. | ||||||||||||||
Linda Holmström Linda Holmström ('79) | 79 | SWE | 3578 | NR40 | PB | v | |||||||||
| |||||||||||||||
M45 60 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Indledende heats | 26.3. | ||||||||||||||
Indledende 3 26.3. | 26.3. | ||||||||||||||
7 | Taavi Rim Taavi Rim ('73) | 73 | EST | 7.86 | |||||||||||
Indledende 5 25.3. | 25.3. | ||||||||||||||
4 | Taavi Rim Taavi Rim ('73) | 73 | EST | 7.85 | |||||||||||
Indledende 7 25.3. | 25.3. | ||||||||||||||
6 | Henrik Tegnér Henrik Tegnér ('70) | 70 | SWE | 8.03 | PB | ||||||||||
M45 200 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Indledende heats | 28.3. | ||||||||||||||
Indledende 2 28.3. | 28.3. | ||||||||||||||
3 | Sergej Nikolajev Sergej Nikolajev ('73) | 73 | SWE | 25.71 | PB | ||||||||||
Indledende 3 28.3. | 28.3. | ||||||||||||||
2 | Patrik Hägg Patrik Hägg ('72) | 72 | SWE | 24.57 | SB | ||||||||||
Indledende 6 28.3. | 28.3. | ||||||||||||||
Taavi Rim Taavi Rim ('73) | 73 | EST | DQ | ||||||||||||
Indledende 7 28.3. | 28.3. | ||||||||||||||
5 | Kimmo Höijer Kimmo Höijer ('70) | 70 | FIN | 26.83 | PB | ||||||||||
Indledende 11 28.3. | 28.3. | ||||||||||||||
4 | Henrik Tegnér Henrik Tegnér ('70) | 70 | SWE | 25.48 | PB | ||||||||||
M45 400 m Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
5 | Andrus Mutli Andrus Mutli ('69) | 69 | EST | 54.95 | |||||||||||
Indledende heats | 24.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 24.3. | 24.3. | ||||||||||||||
4 | Kimmo Höijer Kimmo Höijer ('70) | 70 | FIN | 58.40 | PB | ||||||||||
Indledende 2 25.3. | 25.3. | ||||||||||||||
3 | Andrus Mutli Andrus Mutli ('69) | 69 | EST | 54.67 | |||||||||||
Indledende 3 24.3. | 24.3. | ||||||||||||||
2 | Andrus Mutli Andrus Mutli ('69) | 69 | EST | 54.65 | SB | ||||||||||
3 | Henrik Tegnér Henrik Tegnér ('70) | 70 | SWE | 57.32 | PB | ||||||||||
M45 800 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Indledende heats | 27.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 27.3. | 27.3. | ||||||||||||||
6 | Kimmo Höijer Kimmo Höijer ('70) | 70 | FIN | 2:19.24 | PB | ||||||||||
M45 1500 m Inde 30.3. Finale A Finale | Inde 30.3. | ||||||||||||||
10 | Erik Framme Erik Framme ('73) | 73 | SWE | 4:35.24 | |||||||||||
Indledende heats | 29.3. | ||||||||||||||
Indledende 2 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
6 | Erik Framme Erik Framme ('73) | 73 | SWE | 4:21.34 | SB | ||||||||||
13 | Henrik Nord Henrik Nord ('73) | 73 | SWE | 4:35.80 | |||||||||||
M45 3000 m Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
1 | Erik Framme Erik Framme ('73) | 73 | SWE | 9:20.25 | SB | ||||||||||
M45 60 m hæk 99.1 cm Inde 29.3. Finale A Finale | Inde 29.3. | ||||||||||||||
1 | Joe Appiah Joe Appiah ('70) | 70 | GBR | 8.31 | PB | ||||||||||
Indledende heats | 29.3. | ||||||||||||||
Indledende 2 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
4 | Christian Albing Gröndin Christian Albing Gröndin ('72) | 72 | SWE | 9.42 | PB | ||||||||||
Indledende 3 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
Jukka Mertanen Jukka Mertanen ('73) | 73 | FIN | DNF | ||||||||||||
M45 Stangspring Inde 27.3. Finale A Finale | Inde 27.3. | ||||||||||||||
1 | Jonas Asplund Jonas Asplund ('73) | 73 | SWE | 4.35 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Sergej Nikolajev Sergej Nikolajev ('73) | 73 | SWE | 3.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M45 Længdespring Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
1 | Mattias Sunneborn Mattias Sunneborn ('70) | 70 | SWE | 6.27 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Stanislav Lepik Stanislav Lepik ('72) | 72 | EST | 5.69 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M45 Trespring Inde 29.3. Finale A Finale | Inde 29.3. | ||||||||||||||
5 | Mattias Sunneborn Mattias Sunneborn ('70) | 70 | SWE | 13.05 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Stanislav Lepik Stanislav Lepik ('72) | 72 | EST | 12.48 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Patrik Hägg Patrik Hägg ('72) | 72 | SWE | 10.36 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M45 Kuglestød 7.26 kg Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
4 | Christer Hagberg Christer Hagberg ('74) | 74 | SWE | 13.50 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M45 Diskoskast 2.0 kg 28.3. Finale A Finale | 28.3. | ||||||||||||||
1 | Ralf Mordhorst Ralf Mordhorst ('73) | 73 | GER | 50.63 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Christer Hagberg Christer Hagberg ('74) | 74 | SWE | 38.63 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M45 Vægtkast 15.89 kg Inde 27.3. Finale A Finale | Inde 27.3. | ||||||||||||||
5 | Christer Hagberg Christer Hagberg ('74) | 74 | SWE | 13.45 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M45 Hammerkast 7.26 kg 25.3. Finale A Finale | 25.3. | ||||||||||||||
12 | Roger Karlsson Roger Karlsson ('71) | 71 | SWE | 24.67 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M45 Spydkast 800 gram 24.3. Finale A Finale | 24.3. | ||||||||||||||
8 | Dennis Due Dennis Due ('73) | 73 | SWE | 30.68 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K45 60 m Inde 27.3. Finale A Finale | Inde 27.3. | ||||||||||||||
2 | Helen Hermundstad Helen Hermundstad ('73) | 73 | SWE | 8.03 | NR45 | PB | |||||||||
7 | Mette B. JepsenMette B. Jepsen ('70) | 70 | DEN | 8.28 | |||||||||||
8 | Anneli Virenius Bergsjö Anneli Virenius Bergsjö ('69) | 69 | SWE | 8.34 | |||||||||||
Indledende heats | 26.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 26.3. | 26.3. | ||||||||||||||
2 | Helen Hermundstad Helen Hermundstad ('73) | 73 | SWE | 8.11 | PB | ||||||||||
3 | Mari Piir Mari Piir ('69) | 69 | EST | 8.57 | |||||||||||
Indledende 2 26.3. | 26.3. | ||||||||||||||
2 | Anneli Virenius Bergsjö Anneli Virenius Bergsjö ('69) | 69 | SWE | 8.31 | |||||||||||
4 | Johanna Haikonen Johanna Haikonen ('73) | 73 | FIN | 8.77 | PB | ||||||||||
Indledende 3 26.3. | 26.3. | ||||||||||||||
2 | Mette B. JepsenMette B. Jepsen ('70) | 70 | DEN | 8.24 | |||||||||||
Indledende 4 26.3. | 26.3. | ||||||||||||||
4 | Jenny Åkervall Jenny Åkervall ('72) | 72 | SWE | 8.66 | SB | ||||||||||
K45 200 m Inde 29.3. Finale A Finale | Inde 29.3. | ||||||||||||||
3 | Helen Hermundstad Helen Hermundstad ('73) | 73 | SWE | 26.62 | |||||||||||
Indledende heats | 28.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 28.3. | 28.3. | ||||||||||||||
2 | Helen Hermundstad Helen Hermundstad ('73) | 73 | SWE | 26.47 | PB | ||||||||||
Indledende 2 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
2 | Helen Hermundstad Helen Hermundstad ('73) | 73 | SWE | 26.39 | NR45 | PB | |||||||||
2 | Anneli Virenius Bergsjö Anneli Virenius Bergsjö ('69) | 69 | SWE | 27.97 | |||||||||||
3 | Jenny Åkervall Jenny Åkervall ('72) | 72 | SWE | 28.09 | SB | ||||||||||
5 | Anneli Virenius Bergsjö Anneli Virenius Bergsjö ('69) | 69 | SWE | 28.04 | |||||||||||
Indledende 4 28.3. | 28.3. | ||||||||||||||
4 | Johanna Haikonen Johanna Haikonen ('73) | 73 | FIN | 28.95 | PB | ||||||||||
K45 1500 m Inde 30.3. Finale A Finale | Inde 30.3. | ||||||||||||||
1 | Minori Hayakari Minori Hayakari ('72) | 72 | JPN | 4:38.27 | SB | ||||||||||
K45 3000 m Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
6 | Linda Take Linda Take ('73) | 73 | SWE | 10:45.57 | NR45 | PB | |||||||||
K45 Stangspring Inde 30.3. Finale A Finale | Inde 30.3. | ||||||||||||||
1 | Jenny Rosén Jenny Rosén ('72) | 72 | SWE | 2.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K45 Længdespring Inde 25.3. Finale A Finale | Inde 25.3. | ||||||||||||||
10 | Mari Piir Mari Piir ('69) | 69 | EST | 4.22 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K45 Kuglestød 4.0 kg Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
1 | Camille Cayet Camille Cayet ('71) | 71 | FRA | 13.12 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K45 Diskoskast 1.0 kg 29.3. Finale A Finale | 29.3. | ||||||||||||||
1 | Joanna Wiśniewska Joanna Wiśniewska ('72) | 72 | POL | 47.86 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Satu Lehtonen Satu Lehtonen ('70) | 70 | FIN | 23.03 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Inka Juvonen Inka Juvonen ('70) | 70 | FIN | 14.04 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K45 Vægtkast 9.08 kg Inde 25.3. Finale A Finale | Inde 25.3. | ||||||||||||||
4 | Anna Ek Anna Ek ('73) | 73 | SWE | 12.98 | NR45 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Satu Lehtonen Satu Lehtonen ('70) | 70 | FIN | 12.41 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Tiina Lompolojärvi Tiina Lompolojärvi ('73) | 73 | FIN | 10.22 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K45 Hammerkast 4.0 kg 28.3. Finale A Finale | 28.3. | ||||||||||||||
5 | Anna Ek Anna Ek ('73) | 73 | SWE | 38.93 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Satu Lehtonen Satu Lehtonen ('70) | 70 | FIN | 38.35 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Tiina Lompolojärvi Tiina Lompolojärvi ('73) | 73 | FIN | 31.64 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Inka Juvonen Inka Juvonen ('70) | 70 | FIN | 20.55 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K45 3000 m kapgang Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
9 | Ellinor Hogrell Ellinor Hogrell ('68) | 68 | SWE | 16:47.90 | PB | ||||||||||
12 | Diana Forsgren Ottosson Diana Forsgren Ottosson ('65) | 65 | SWE | 17:36.71 | PB | ||||||||||
M50 60 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Indledende heats | 26.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 26.3. | 26.3. | ||||||||||||||
6 | Robin RichRobin Rich ('67) | 67 | DEN | 7.77 | |||||||||||
Indledende 2 26.3. | 26.3. | ||||||||||||||
5 | Mikko Koli Mikko Koli ('68) | 68 | FIN | 7.66 | PB | ||||||||||
Indledende 5 25.3. | 25.3. | ||||||||||||||
3 | Robin RichRobin Rich ('67) | 67 | DEN | 7.75 | PB | ||||||||||
Indledende 6 25.3. | 25.3. | ||||||||||||||
4 | Mikko Koli Mikko Koli ('68) | 68 | FIN | 7.76 | PB | ||||||||||
M50 200 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Indledende heats | 28.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 28.3. | 28.3. | ||||||||||||||
2 | Dag Dacke Dag Dacke ('65) | 65 | SWE | 25.14 | PB | ||||||||||
3 | Robin RichRobin Rich ('67) | 67 | DEN | 24.94 | PB | ||||||||||
4 | Dag Dacke Dag Dacke ('65) | 65 | SWE | 25.32 | |||||||||||
Mårten Skogman Mårten Skogman ('67) | 67 | SWE | DNF | ||||||||||||
Indledende 8 28.3. | 28.3. | ||||||||||||||
1 | Robin RichRobin Rich ('67) | 67 | DEN | 24.97 | PB | ||||||||||
Indledende 9 28.3. | 28.3. | ||||||||||||||
2 | Mårten Skogman Mårten Skogman ('67) | 67 | SWE | 24.54 | PB | ||||||||||
M50 400 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Indledende heats | 24.3. | ||||||||||||||
Indledende 6 24.3. | 24.3. | ||||||||||||||
Robin RichRobin Rich ('67) | 67 | DEN | DQ | ||||||||||||
M50 800 m Inde 28.3. Finale A Finale | Inde 28.3. | ||||||||||||||
8 | Mats Olsson Mats Olsson ('65) | 65 | SWE | 2:06.94 | PB | ||||||||||
Indledende heats | 27.3. | ||||||||||||||
Indledende 2 27.3. | 27.3. | ||||||||||||||
2 | Mats Olsson Mats Olsson ('65) | 65 | SWE | 2:08.50 | PB | ||||||||||
M50 1500 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Indledende heats | 29.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
8 | Mats Olsson Mats Olsson ('65) | 65 | SWE | 4:42.69 | PB | ||||||||||
M50 60 m hæk 91.4 cm Inde 29.3. Finale A Finale | Inde 29.3. | ||||||||||||||
6 | Christian Josefsson Christian Josefsson ('68) | 68 | SWE | 9.59 | |||||||||||
Indledende heats | 29.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
2 | Christian Josefsson Christian Josefsson ('68) | 68 | SWE | 9.16 | PB | ||||||||||
M50 Stangspring Inde 28.3. Finale A Finale | Inde 28.3. | ||||||||||||||
7 | Hunter S Mabon Hunter S Mabon ('69) | 69 | SWE | 3.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Panagiotis Avramidis Panagiotis Avramidis ('65) | 65 | SWE | 3.30 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M50 Længdespring Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
10 | Oleg Seppar Oleg Seppar ('64) | 64 | EST | 5.27 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M50 Kuglestød 6.0 kg Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
5 | Mika Parkkali Mika Parkkali ('66) | 66 | FIN | 14.51 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Dariusz Kaminski Dariusz Kaminski ('69) | 69 | SWE | 13.36 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Allan K. NielsenAllan K. Nielsen ('67) | 67 | DEN | 10.64 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Jari Järvenpää Jari Järvenpää ('64) | 64 | FIN | 10.09 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M50 Diskoskast 1.5 kg 27.3. Finale A Finale | 27.3. | ||||||||||||||
1 | Marek Stolarczyk Marek Stolarczyk ('64) | 64 | POL | 50.93 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Dariusz Kaminski Dariusz Kaminski ('69) | 69 | SWE | 38.54 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Jari Järvenpää Jari Järvenpää ('64) | 64 | FIN | 27.10 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Michael Bruun JepsenMichael Bruun Jepsen ('65) | 65 | DEN | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M50 Vægtkast 11.34 kg Inde 28.3. Finale A Finale | Inde 28.3. | ||||||||||||||
12 | Allan K. NielsenAllan K. Nielsen ('67) | 67 | DEN | 14.41 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
15 | Jari Järvenpää Jari Järvenpää ('64) | 64 | FIN | 11.04 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M50 Hammerkast 6.0 kg 25.3. Finale A Finale | 25.3. | ||||||||||||||
4 | Jari Matinolli Jari Matinolli ('65) | 65 | FIN | 50.95 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Allan K. NielsenAllan K. Nielsen ('67) | 67 | DEN | 36.82 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Jari Järvenpää Jari Järvenpää ('64) | 64 | FIN | 30.94 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M50 Spydkast 700 gram 24.3. Finale A Finale | 24.3. | ||||||||||||||
1 | Tommi Huotilainen Tommi Huotilainen ('67) | 67 | FIN | 64.68 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Timo Tikka Timo Tikka ('65) | 65 | FIN | 55.96 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Bengt Rilegård Bengt Rilegård ('67) | 67 | SWE | 45.70 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Allan K. NielsenAllan K. Nielsen ('67) | 67 | DEN | 45.11 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
15 | Jari Järvenpää Jari Järvenpää ('64) | 64 | FIN | 29.66 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M50 Cross 8 km 25.3. Finale A Finale | 25.3. | ||||||||||||||
41 | Jouni Jurmu Jouni Jurmu ('64) | 64 | FIN | 43:36 | |||||||||||
K50 60 m Inde 27.3. Finale A Finale | Inde 27.3. | ||||||||||||||
8 | Piret Granovskaja Piret Granovskaja ('69) | 69 | EST | 8.70 | |||||||||||
Indledende heats | 26.3. | ||||||||||||||
Indledende 4 26.3. | 26.3. | ||||||||||||||
3 | Piret Granovskaja Piret Granovskaja ('69) | 69 | EST | 8.56 | |||||||||||
K50 200 m Inde 29.3. Finale A Finale | Inde 29.3. | ||||||||||||||
3 | Katrin Mertanen Katrin Mertanen ('66) | 66 | FIN | 28.12 | |||||||||||
Indledende heats | 29.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
2 | Katrin Mertanen Katrin Mertanen ('66) | 66 | FIN | 27.80 | PB | ||||||||||
Indledende 2 28.3. | 28.3. | ||||||||||||||
2 | Katrin Mertanen Katrin Mertanen ('66) | 66 | FIN | 27.96 | PB | ||||||||||
Indledende 3 28.3. | 28.3. | ||||||||||||||
2 | Maria Jonasson Maria Jonasson ('68) | 68 | SWE | 28.25 | SB | ||||||||||
2 | Maria Jonasson Maria Jonasson ('68) | 68 | SWE | 28.34 | |||||||||||
4 | Tiina Hakomäki Tiina Hakomäki ('65) | 65 | FIN | 30.22 | PB | ||||||||||
K50 400 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Indledende heats | 25.3. | ||||||||||||||
3 | Tiina Hakomäki Tiina Hakomäki ('65) | 65 | FIN | 1:12.87 | PB | ||||||||||
K50 3000 m Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
9 | Trine B AndersenTrine B Andersen ('68) | 68 | DEN | 11:38.47 | PB | ||||||||||
17 | Lena Kroon Lena Kroon ('66) | 66 | SWE | 14:09.79 | PB | ||||||||||
K50 60 m hæk 76.2 cm Inde 30.3. Finale A Finale | Inde 30.3. | ||||||||||||||
1 | Katrin Mertanen Katrin Mertanen ('66) | 66 | FIN | 9.67 | PB | ||||||||||
2 | Kirsti Siekkinen Kirsti Siekkinen ('66) | 66 | FIN | 9.82 | |||||||||||
4 | Riikka Honkanen Riikka Honkanen ('69) | 69 | FIN | 10.29 | PB | ||||||||||
Indledende heats | 30.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 30.3. | 30.3. | ||||||||||||||
2 | Riikka Honkanen Riikka Honkanen ('69) | 69 | FIN | 10.25 | PB | ||||||||||
4 | Epp Lorents Epp Lorents ('66) | 66 | EST | 11.13 | PB | ||||||||||
Indledende 2 30.3. | 30.3. | ||||||||||||||
1 | Kirsti Siekkinen Kirsti Siekkinen ('66) | 66 | FIN | 9.92 | |||||||||||
Indledende 3 30.3. | 30.3. | ||||||||||||||
1 | Katrin Mertanen Katrin Mertanen ('66) | 66 | FIN | 10.04 | |||||||||||
K50 Stangspring Inde 30.3. Finale A Finale | Inde 30.3. | ||||||||||||||
2 | Marja Eskelinen Marja Eskelinen ('69) | 69 | FIN | 2.80 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K50 Længdespring Inde 25.3. Finale A Finale | Inde 25.3. | ||||||||||||||
3 | Kirsti Siekkinen Kirsti Siekkinen ('66) | 66 | FIN | 4.92 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Epp Lorents Epp Lorents ('66) | 66 | EST | 4.20 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K50 Trespring Inde 28.3. Finale A Finale | Inde 28.3. | ||||||||||||||
1 | Kirsi Spoof-Tuomi Kirsi Spoof-Tuomi ('67) | 67 | FIN | 10.12 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K50 Kuglestød 3.0 kg Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
1 | Svitlana Sorochuk Svitlana Sorochuk ('67) | 67 | UKR | 13.61 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Marcela Inés Barrientos Marcela Inés Barrientos ('65) | 65 | CHI | 13.59 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Kirsti Siekkinen Kirsti Siekkinen ('66) | 66 | FIN | 12.68 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Mari Kyrönlahti Mari Kyrönlahti ('67) | 67 | FIN | 8.37 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K50 Vægtkast 7.26 kg Inde 25.3. Finale A Finale | Inde 25.3. | ||||||||||||||
4 | Kirsi Spoof-Tuomi Kirsi Spoof-Tuomi ('67) | 67 | FIN | 15.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Annelie Schöldström Annelie Schöldström ('67) | 67 | SWE | 11.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Ann-Christin Lind Ann-Christin Lind ('65) | 65 | SWE | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K50 Hammerkast 3.0 kg 28.3. Finale A Finale | 28.3. | ||||||||||||||
2 | Kirsi Spoof-Tuomi Kirsi Spoof-Tuomi ('67) | 67 | FIN | 45.97 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Annelie Schöldström Annelie Schöldström ('67) | 67 | SWE | 39.67 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Ann-Christin Lind Ann-Christin Lind ('65) | 65 | SWE | 34.95 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K50 Spydkast 500 gram Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
8 | Kirsi Yijälä Kirsi Yijälä ('69) | 69 | FIN | 27.95 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Mari Kyrönlahti Mari Kyrönlahti ('67) | 67 | FIN | 24.32 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M55 60 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Indledende heats | 26.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 26.3. | 26.3. | ||||||||||||||
6 | Calle JakobsenCalle Jakobsen ('63) | 63 | DEN | 7.94 | |||||||||||
Indledende 2 25.3. | 25.3. | ||||||||||||||
3 | Calle JakobsenCalle Jakobsen ('63) | 63 | DEN | 7.87 | =PB | ||||||||||
4 | Valery Zhumadilov Valery Zhumadilov ('61) | 61 | EST | 7.78 | PB | ||||||||||
Indledende 3 25.3. | 25.3. | ||||||||||||||
2 | Valery Zhumadilov Valery Zhumadilov ('61) | 61 | EST | 7.89 | PB | ||||||||||
7 | Henrik BergHenrik Berg ('63) | 63 | DEN | 8.60 | =PB | ||||||||||
M55 200 m Inde 29.3. Finale A Finale | Inde 29.3. | ||||||||||||||
1 | Petteri Soini Petteri Soini ('64) | 64 | FIN | 24.33 | PB | ||||||||||
Indledende heats | 28.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 28.3. | 28.3. | ||||||||||||||
1 | Petteri Soini Petteri Soini ('64) | 64 | FIN | 24.37 | PB | ||||||||||
1 | Petteri Soini Petteri Soini ('64) | 64 | FIN | 24.48 | |||||||||||
4 | Valery Zhumadilov Valery Zhumadilov ('61) | 61 | EST | 25.44 | |||||||||||
Indledende 7 28.3. | 28.3. | ||||||||||||||
1 | Valery Zhumadilov Valery Zhumadilov ('61) | 61 | EST | 25.40 | PB | ||||||||||
Indledende 8 28.3. | 28.3. | ||||||||||||||
1 | Ricky Nilsson Ricky Nilsson ('63) | 63 | SWE | 26.39 | PB | ||||||||||
M55 400 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Indledende heats | 25.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 25.3. | 25.3. | ||||||||||||||
2 | Anders Toll Anders Toll ('61) | 61 | SWE | 57.30 | PB | ||||||||||
2 | Anders Toll Anders Toll ('61) | 61 | SWE | 57.45 | PB | ||||||||||
Indledende 3 25.3. | 25.3. | ||||||||||||||
Christer Strömberg Christer Strömberg ('60) | 60 | FIN | DNF | ||||||||||||
Indledende 6 24.3. | 24.3. | ||||||||||||||
4 | Christer Strömberg Christer Strömberg ('60) | 60 | FIN | 1:00.95 | PB | ||||||||||
M55 800 m Inde 28.3. Finale A Finale | Inde 28.3. | ||||||||||||||
6 | Anders Toll Anders Toll ('61) | 61 | SWE | 2:10.43 | NR55 | PB | |||||||||
Indledende heats | 27.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 27.3. | 27.3. | ||||||||||||||
1 | Anders Toll Anders Toll ('61) | 61 | SWE | 2:13.35 | PB | ||||||||||
6 | Roger Reinhold Roger Reinhold ('61) | 61 | SWE | 2:27.63 | PB | ||||||||||
8 | Timo Vähäkuopus Timo Vähäkuopus ('59) | 59 | FIN | 2:54.54 | PB | ||||||||||
Indledende 4 27.3. | 27.3. | ||||||||||||||
Aleksandr Vassiljev Aleksandr Vassiljev ('61) | 61 | EST | DQ | ||||||||||||
M55 1500 m Inde 30.3. Finale A Finale | Inde 30.3. | ||||||||||||||
11 | Anders Toll Anders Toll ('61) | 61 | SWE | 4:59.23 | |||||||||||
Indledende heats | 29.3. | ||||||||||||||
Indledende 2 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
5 | Anders Toll Anders Toll ('61) | 61 | SWE | 4:40.59 | PB | ||||||||||
8 | Patrik Karlsson Patrik Karlsson ('62) | 62 | SWE | 4:43.71 | PB | ||||||||||
11 | Roger Reinhold Roger Reinhold ('61) | 61 | SWE | 5:10.21 | PB | ||||||||||
Indledende 3 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
10 | Aleksandr Vassiljev Aleksandr Vassiljev ('61) | 61 | EST | 4:53.88 | PB | ||||||||||
M55 3000 m Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
2 | Patrik Karlsson Patrik Karlsson ('62) | 62 | SWE | 9:59.82 | PB | ||||||||||
Finale 2 24.3. | 24.3. | ||||||||||||||
2 | Håkan Eriksson Håkan Eriksson ('61) | 61 | SWE | 9:24.94 | SB | ||||||||||
M55 Højdespring Inde 25.3. Finale A Finale | Inde 25.3. | ||||||||||||||
7 | Kari Pohjola Kari Pohjola ('63) | 63 | FIN | 1.60 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Mats Nagle Mats Nagle ('60) | 60 | SWE | 1.60 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M55 Stangspring Inde 28.3. Finale A Finale | Inde 28.3. | ||||||||||||||
14 | Jukka Malila Jukka Malila ('60) | 60 | FIN | 2.75 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Jukka-Pekka Hassinen Jukka-Pekka Hassinen ('60) | 60 | FIN | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M55 Trespring Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
3 | Valeri Fedjušin Valeri Fedjušin ('60) | 60 | EST | 11.34 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Arto Rautio Arto Rautio ('63) | 63 | FIN | 10.86 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Kari Pohjola Kari Pohjola ('63) | 63 | FIN | 10.68 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Timo Vähäkuopus Timo Vähäkuopus ('59) | 59 | FIN | 10.01 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M55 Kuglestød 6.0 kg Inde 29.3. Finale A Finale | Inde 29.3. | ||||||||||||||
1 | Bengt Petersson Bengt Petersson ('61) | 61 | SWE | 15.54 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Tom O. JensenTom O. Jensen ('60) | 60 | DEN | 12.10 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M55 Diskoskast 1.5 kg 27.3. Finale A Finale | 27.3. | ||||||||||||||
1 | Tom O. JensenTom O. Jensen ('60) | 60 | DEN | 47.56 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Per SabroePer Sabroe ('59) | 59 | DEN | 34.61 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M55 Vægtkast 11.34 kg Inde 28.3. Finale A Finale | Inde 28.3. | ||||||||||||||
9 | Per SabroePer Sabroe ('59) | 59 | DEN | 13.86 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Tom O. JensenTom O. Jensen ('60) | 60 | DEN | 13.84 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M55 Hammerkast 6.0 kg 26.3. Finale A Finale | 26.3. | ||||||||||||||
4 | Tom O. JensenTom O. Jensen ('60) | 60 | DEN | 47.88 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Per SabroePer Sabroe ('59) | 59 | DEN | 43.21 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M55 10 km kapgang 29.3. Finale A Finale | 29.3. | ||||||||||||||
28 | Kauko Pekkarinen Kauko Pekkarinen ('59) | 59 | FIN | 1:01:11 | PB | ||||||||||
Paavo Tomminen Paavo Tomminen ('51) | 51 | FIN | DNF | ||||||||||||
M55 Cross 8 km 25.3. Finale A Finale | 25.3. | ||||||||||||||
33 | Jukka-Pekka Hassinen Jukka-Pekka Hassinen ('60) | 60 | FIN | 36:28 | |||||||||||
K55 60 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Indledende heats | 26.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 26.3. | 26.3. | ||||||||||||||
7 | Annika Savolainen Annika Savolainen ('59) | 59 | FIN | 9.75 | PB | ||||||||||
K55 3000 m Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
3 | Karin Schön Karin Schön ('62) | 62 | SWE | 11:02.18 | |||||||||||
4 | Marie Olsson Marie Olsson ('63) | 63 | SWE | 11:22.48 | SB | ||||||||||
K55 Højdespring Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
8 | Kirsten EskildsenKirsten Eskildsen ('62) | 62 | DEN | 1.32 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K55 Stangspring Inde 30.3. Finale A Finale | Inde 30.3. | ||||||||||||||
3 | Carin Thornander Carin Thornander ('63) | 63 | SWE | 2.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K55 Længdespring Inde 25.3. Finale A Finale | Inde 25.3. | ||||||||||||||
8 | Annika Savolainen Annika Savolainen ('59) | 59 | FIN | 3.99 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K55 Trespring Inde 28.3. Finale A Finale | Inde 28.3. | ||||||||||||||
5 | Annika Savolainen Annika Savolainen ('59) | 59 | FIN | 9.28 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K55 Kuglestød 3.0 kg Inde 25.3. Finale A Finale | Inde 25.3. | ||||||||||||||
1 | Alexandra Marghieva Alexandra Marghieva ('59) | 59 | MDA | 13.29 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Valda Morkuniene Valda Morkuniene ('62) | 62 | LTU | 13.27 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Annika Savolainen Annika Savolainen ('59) | 59 | FIN | 8.01 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Carin Thornander Carin Thornander ('63) | 63 | SWE | 9.39 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K55 Diskoskast 1.0 kg 30.3. Finale A Finale | 30.3. | ||||||||||||||
8 | Erja Rinne Erja Rinne ('60) | 60 | FIN | 24.37 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K55 Vægtkast 7.26 kg Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
4 | Erja Rinne Erja Rinne ('60) | 60 | FIN | 12.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Carin Thornander Carin Thornander ('63) | 63 | SWE | 10.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Kirsten EskildsenKirsten Eskildsen ('62) | 62 | DEN | 9.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K55 Hammerkast 3.0 kg 29.3. Finale A Finale | 29.3. | ||||||||||||||
4 | Carin Thornander Carin Thornander ('63) | 63 | SWE | 34.70 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Erja Rinne Erja Rinne ('60) | 60 | FIN | 32.02 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Kirsten EskildsenKirsten Eskildsen ('62) | 62 | DEN | 30.26 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K55 Spydkast 500 gram Inde 27.3. Finale A Finale | Inde 27.3. | ||||||||||||||
2 | Heli Herlevi-Malila Heli Herlevi-Malila ('61) | 61 | FIN | 39.89 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K55 10 km kapgang 29.3. Finale A Finale | 29.3. | ||||||||||||||
Hannele Kivistö Hannele Kivistö ('43) | 43 | FIN | DQ | ||||||||||||
M60 400 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Indledende heats | 24.3. | ||||||||||||||
Indledende 4 24.3. | 24.3. | ||||||||||||||
3 | Bobbie Baars Bobbie Baars ('58) | 58 | SWE | 1:02.60 | PB | ||||||||||
M60 800 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Indledende heats | 27.3. | ||||||||||||||
Indledende 3 27.3. | 27.3. | ||||||||||||||
4 | Bobbie Baars Bobbie Baars ('58) | 58 | SWE | 2:25.23 | PB | ||||||||||
Indledende 4 27.3. | 27.3. | ||||||||||||||
4 | Viljo Kirjavainen Viljo Kirjavainen ('57) | 57 | FIN | 2:23.60 | PB | ||||||||||
5 | Ole MiddelhedeOle Middelhede ('58) | 58 | DEN | 2:30.44 | |||||||||||
M60 1500 m Inde 30.3. Finale A Finale | Inde 30.3. | ||||||||||||||
8 | Viljo Kirjavainen Viljo Kirjavainen ('57) | 57 | FIN | 4:55.25 | |||||||||||
Indledende heats | 29.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
10 | Ole MiddelhedeOle Middelhede ('58) | 58 | DEN | 5:25.26 | PB | ||||||||||
Indledende 2 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
4 | Viljo Kirjavainen Viljo Kirjavainen ('57) | 57 | FIN | 4:53.18 | PB | ||||||||||
M60 3000 m Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
8 | Nils-Göran Hasselkvist Nils-Göran Hasselkvist ('55) | 55 | SWE | 12:42.31 | PB | ||||||||||
Finale 2 24.3. | 24.3. | ||||||||||||||
2 | Jukka Kauppila Jukka Kauppila ('57) | 57 | FIN | 9:47.93 | PB | ||||||||||
M60 60 m hæk 84.0 cm, 8 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Indledende heats | 29.3. | ||||||||||||||
Indledende 2 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
3 | Antti Koskela Antti Koskela ('58) | 58 | FIN | 10.87 | PB | ||||||||||
M60 Højdespring Inde 25.3. Finale A Finale | Inde 25.3. | ||||||||||||||
6 | Antti Koskela Antti Koskela ('58) | 58 | FIN | 1.55 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Mati Märtson Mati Märtson ('58) | 58 | EST | 1.50 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Anders Ekwall Anders Ekwall ('56) | 56 | SWE | 1.40 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M60 Længdespring Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
7 | Mati Märtson Mati Märtson ('58) | 58 | EST | 5.57 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
20 | Kari Hurmerinta Kari Hurmerinta ('54) | 54 | FIN | 3.93 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M60 Trespring Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
12 | Priit Jõgi Priit Jõgi ('57) | 57 | EST | 8.64 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Kari Hurmerinta Kari Hurmerinta ('54) | 54 | FIN | 8.58 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M60 Kuglestød 5.0 kg Inde 29.3. Finale A Finale | Inde 29.3. | ||||||||||||||
1 | Karri Westerlund Karri Westerlund ('57) | 57 | FIN | 15.51 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Vesa Lappalainen Vesa Lappalainen ('54) | 54 | FIN | 9.75 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M60 Diskoskast 1.0 kg 27.3. Finale A Finale | 27.3. | ||||||||||||||
4 | Ralf Högnäs Ralf Högnäs ('59) | 59 | FIN | 37.84 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Kari Nuikka Kari Nuikka ('57) | 57 | FIN | 23.62 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M60 Vægtkast 9.08 kg Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
1 | Ralf Högnäs Ralf Högnäs ('59) | 59 | FIN | 19.49 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Esa Paasonen Esa Paasonen ('58) | 58 | FIN | 17.21 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
14 | Kari Nuikka Kari Nuikka ('57) | 57 | FIN | 9.04 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M60 3000 m kapgang Inde 25.3. Finale A Finale | Inde 25.3. | ||||||||||||||
9 | Kauko Pekkarinen Kauko Pekkarinen ('59) | 59 | FIN | 17:42.86 | PB | ||||||||||
M60 Cross 8 km 25.3. Finale A Finale | 25.3. | ||||||||||||||
1 | Jukka Kauppila Jukka Kauppila ('57) | 57 | FIN | 30:13 | |||||||||||
K60 60 m Inde 27.3. Finale A Finale | Inde 27.3. | ||||||||||||||
8 | Anne Nurmi Anne Nurmi ('58) | 58 | FIN | 9.60 | PB | ||||||||||
Indledende heats | 26.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 26.3. | 26.3. | ||||||||||||||
4 | Anne Nurmi Anne Nurmi ('58) | 58 | FIN | 9.61 | PB | ||||||||||
Indledende 3 26.3. | 26.3. | ||||||||||||||
5 | Sinikka Illaru Sinikka Illaru ('54) | 54 | FIN | 10.13 | PB | ||||||||||
6 | Tuula Siekkinen Tuula Siekkinen ('57) | 57 | FIN | 10.19 | PB | ||||||||||
K60 200 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Indledende heats | 29.3. | ||||||||||||||
2 | Sinikka Illaru Sinikka Illaru ('54) | 54 | FIN | 33.51 | PB | ||||||||||
K60 400 m Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
1 | Gunnel Tolfes Gunnel Tolfes ('58) | 58 | SWE | 1:09.80 | PB | ||||||||||
Indledende heats | 25.3. | ||||||||||||||
Indledende 2 25.3. | 25.3. | ||||||||||||||
1 | Gunnel Tolfes Gunnel Tolfes ('58) | 58 | SWE | 1:11.71 | PB | ||||||||||
K60 800 m Inde 28.3. Finale A Finale | Inde 28.3. | ||||||||||||||
3 | Gunnel Tolfes Gunnel Tolfes ('58) | 58 | SWE | 2:44.97 | PB | ||||||||||
Indledende heats | 27.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 27.3. | 27.3. | ||||||||||||||
3 | Gunnel Tolfes Gunnel Tolfes ('58) | 58 | SWE | 2:53.48 | PB | ||||||||||
K60 Højdespring Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
11 | Gunnel Tolfes Gunnel Tolfes ('58) | 58 | SWE | 1.16 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K60 Stangspring Inde 30.3. Finale A Finale | Inde 30.3. | ||||||||||||||
3 | Anne Nurmi Anne Nurmi ('58) | 58 | FIN | 2.00 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K60 Længdespring Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
5 | Anna-Liisa Salminen Anna-Liisa Salminen ('57) | 57 | FIN | 4.13 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Anne Nurmi Anne Nurmi ('58) | 58 | FIN | 3.98 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Tuula Siekkinen Tuula Siekkinen ('57) | 57 | FIN | 3.46 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
16 | Merja Pulkkinen Merja Pulkkinen ('55) | 55 | FIN | 2.90 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K60 Trespring Inde 28.3. Finale A Finale | Inde 28.3. | ||||||||||||||
3 | Anna-Liisa Salminen Anna-Liisa Salminen ('57) | 57 | FIN | 9.08 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Anne Nurmi Anne Nurmi ('58) | 58 | FIN | 7.90 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Tuula Siekkinen Tuula Siekkinen ('57) | 57 | FIN | 7.44 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K60 Kuglestød 3.0 kg Inde 25.3. Finale A Finale | Inde 25.3. | ||||||||||||||
4 | Liisa Mäkitörmä Liisa Mäkitörmä ('57) | 57 | FIN | 10.39 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Siv Karlström Siv Karlström ('56) | 56 | FIN | 9.85 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K60 Diskoskast 1.0 kg 30.3. Finale A Finale | 30.3. | ||||||||||||||
11 | Siv Karlström Siv Karlström ('56) | 56 | FIN | 17.88 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K60 Vægtkast 5.44 kg Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
2 | Liisa Mäkitörmä Liisa Mäkitörmä ('57) | 57 | FIN | 14.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Siv Karlström Siv Karlström ('56) | 56 | FIN | 13.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K60 Spydkast 500 gram Inde 27.3. Finale A Finale | Inde 27.3. | ||||||||||||||
5 | Liisa Mäkitörmä Liisa Mäkitörmä ('57) | 57 | FIN | 26.40 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Merja Pulkkinen Merja Pulkkinen ('55) | 55 | FIN | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K60 Cross 8 km 25.3. Finale A Finale | 25.3. | ||||||||||||||
7 | Hellevi Mankki Hellevi Mankki ('51) | 51 | FIN | 39:16 | |||||||||||
22 | Sisko Hiltunen Sisko Hiltunen ('53) | 53 | FIN | 42:16 | |||||||||||
M65 60 m Inde 27.3. Finale A Finale | Inde 27.3. | ||||||||||||||
5 | Viktor Kruuse Viktor Kruuse ('52) | 52 | EST | 8.17 | PB | ||||||||||
Indledende heats | 26.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 26.3. | 26.3. | ||||||||||||||
4 | Viktor Kruuse Viktor Kruuse ('52) | 52 | EST | 8.33 | PB | ||||||||||
Indledende 4 25.3. | 25.3. | ||||||||||||||
2 | Viktor Kruuse Viktor Kruuse ('52) | 52 | EST | 8.47 | PB | ||||||||||
8 | Jari Pykilä Jari Pykilä ('49) | 49 | FIN | 9.96 | PB | ||||||||||
M65 200 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Indledende heats | 28.3. | ||||||||||||||
Indledende 7 28.3. | 28.3. | ||||||||||||||
5 | Jari Pykilä Jari Pykilä ('49) | 49 | FIN | 34.11 | PB | ||||||||||
M65 800 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Indledende heats | 27.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 27.3. | 27.3. | ||||||||||||||
3 | Roland Jansson Roland Jansson ('52) | 52 | SWE | 2:35.98 | PB | ||||||||||
Indledende 2 27.3. | 27.3. | ||||||||||||||
5 | Nils Nestor Nils Nestor ('52) | 52 | SWE | 2:45.89 | PB | ||||||||||
Indledende 3 27.3. | 27.3. | ||||||||||||||
Teuvo Mettala Teuvo Mettala ('49) | 49 | FIN | DNF | ||||||||||||
M65 1500 m Inde 30.3. Finale A Finale | Inde 30.3. | ||||||||||||||
6 | Kaarlo Maaninka Kaarlo Maaninka ('53) | 53 | FIN | 5:00.23 | PB | ||||||||||
Indledende heats | 29.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
2 | Kaarlo Maaninka Kaarlo Maaninka ('53) | 53 | FIN | 5:08.57 | PB | ||||||||||
9 | Nils Nestor Nils Nestor ('52) | 52 | SWE | 5:40.76 | PB | ||||||||||
Indledende 2 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
7 | Roland Jansson Roland Jansson ('52) | 52 | SWE | 5:27.01 | PB | ||||||||||
M65 3000 m Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
1 | Lars Juel JensenLars Juel Jensen ('53) | 53 | DEN | 10:46.07 | DR65 | PB | |||||||||
5 | Kaarlo Maaninka Kaarlo Maaninka ('53) | 53 | FIN | 10:50.96 | PB | ||||||||||
17 | Bo Andersson Bo Andersson ('52) | 52 | SWE | 12:21.39 | PB | ||||||||||
18 | Nils Nestor Nils Nestor ('52) | 52 | SWE | 12:30.05 | PB | ||||||||||
M65 Højdespring Inde 25.3. Finale A Finale | Inde 25.3. | ||||||||||||||
3 | Matti Nieminen Matti Nieminen ('52) | 52 | FIN | 1.60 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Radim Lichy Radim Lichy ('54) | 54 | SWE | 1.55 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M65 Stangspring Inde 29.3. Finale A Finale | Inde 29.3. | ||||||||||||||
5 | Reima Oinaanoja Reima Oinaanoja ('49) | 49 | FIN | 3.05 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Carlo Andrea GiorgettiCarlo Andrea Giorgetti ('53) | 53 | DEN | 2.75 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M65 Længdespring Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
5 | Sture Holmberg Sture Holmberg ('51) | 51 | SWE | 4.70 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jouko Nikula Jouko Nikula ('54) | 54 | FIN | 4.52 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Pertti Nousiainen Pertti Nousiainen ('53) | 53 | FIN | 3.61 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M65 Trespring Inde 30.3. Finale A Finale | Inde 30.3. | ||||||||||||||
5 | Jouko Nikula Jouko Nikula ('54) | 54 | FIN | 9.71 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M65 Kuglestød 5.0 kg Inde 28.3. Finale A Finale | Inde 28.3. | ||||||||||||||
1 | Lembit Talpsepp Lembit Talpsepp ('50) | 50 | EST | 11.35 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jouko Nikula Jouko Nikula ('54) | 54 | FIN | 12.53 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Reima Oinaanoja Reima Oinaanoja ('49) | 49 | FIN | 12.37 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Åke Ruus Åke Ruus ('53) | 53 | SWE | 11.11 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M65 Diskoskast 1.0 kg 27.3. Finale A Finale | 27.3. | ||||||||||||||
1 | Lembit Talpsepp Lembit Talpsepp ('50) | 50 | EST | 42.41 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Åke Ruus Åke Ruus ('53) | 53 | SWE | 45.13 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Reima Oinaanoja Reima Oinaanoja ('49) | 49 | FIN | 41.87 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jouko Nikula Jouko Nikula ('54) | 54 | FIN | 40.23 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Keijo Aaltonen Keijo Aaltonen ('53) | 53 | FIN | 40.18 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M65 Vægtkast 9.08 kg Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
5 | Keijo Aaltonen Keijo Aaltonen ('53) | 53 | FIN | 15.80 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Åke Ruus Åke Ruus ('53) | 53 | SWE | 15.50 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Jouko Nikula Jouko Nikula ('54) | 54 | FIN | 12.59 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M65 Hammerkast 5.0 kg 26.3. Finale A Finale | 26.3. | ||||||||||||||
2 | Keijo Aaltonen Keijo Aaltonen ('53) | 53 | FIN | 43.54 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Åke Ruus Åke Ruus ('53) | 53 | SWE | 38.36 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Lembit Talpsepp Lembit Talpsepp ('50) | 50 | EST | 38.25 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M65 Spydkast 600 gram 25.3. Finale A Finale | 25.3. | ||||||||||||||
4 | Hannu Kortesluoma Hannu Kortesluoma ('51) | 51 | FIN | 41.21 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Pertti Nousiainen Pertti Nousiainen ('53) | 53 | FIN | 35.67 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Lembit Talpsepp Lembit Talpsepp ('50) | 50 | EST | 34.73 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M65 3000 m kapgang Inde 25.3. Finale A Finale | Inde 25.3. | ||||||||||||||
Paavo Tomminen Paavo Tomminen ('51) | 51 | FIN | DQ | ||||||||||||
M65 Cross 8 km 25.3. Finale A Finale | 25.3. | ||||||||||||||
8 | Erkki Laitila Erkki Laitila ('54) | 54 | FIN | 35:32 | |||||||||||
19 | Teuvo Mettala Teuvo Mettala ('49) | 49 | FIN | 41:50 | |||||||||||
Kaarlo Maaninka Kaarlo Maaninka ('53) | 53 | FIN | DQ | ||||||||||||
K65 200 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Indledende heats | 29.3. | ||||||||||||||
Indledende 3 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
3 | Marja Metsänkylä Marja Metsänkylä ('51) | 51 | FIN | 36.48 | PB | ||||||||||
K65 400 m Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
4 | Ulla Karnebäck Ulla Karnebäck ('53) | 53 | SWE | 1:15.47 | PB | ||||||||||
Indledende heats | 25.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 25.3. | 25.3. | ||||||||||||||
3 | Ulla Karnebäck Ulla Karnebäck ('53) | 53 | SWE | 1:15.48 | PB | ||||||||||
K65 800 m Inde 28.3. Finale A Finale | Inde 28.3. | ||||||||||||||
3 | Ulla Karnebäck Ulla Karnebäck ('53) | 53 | SWE | 3:00.58 | SB | ||||||||||
K65 1500 m Inde 30.3. Finale A Finale | Inde 30.3. | ||||||||||||||
5 | Sisko Hiltunen Sisko Hiltunen ('53) | 53 | FIN | 7:04.57 | PB | ||||||||||
K65 3000 m Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
4 | Sisko Hiltunen Sisko Hiltunen ('53) | 53 | FIN | 14:01.06 | PB | ||||||||||
K65 60m Hurdles (68cm, 8m) Inde 30.3. Finale A Finale | Inde 30.3. | ||||||||||||||
3 | Ulla Karnebäck Ulla Karnebäck ('53) | 53 | SWE | 12.01 | |||||||||||
Indledende heats | 30.3. | ||||||||||||||
Indledende 2 30.3. | 30.3. | ||||||||||||||
2 | Ulla Karnebäck Ulla Karnebäck ('53) | 53 | SWE | 11.95 | |||||||||||
K65 Længdespring Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
3 | Toini Nousiainen Toini Nousiainen ('52) | 52 | FIN | 3.65 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Marja Metsänkylä Marja Metsänkylä ('51) | 51 | FIN | 3.43 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K65 Trespring Inde 28.3. Finale A Finale | Inde 28.3. | ||||||||||||||
4 | Toini Nousiainen Toini Nousiainen ('52) | 52 | FIN | 7.67 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Marja Metsänkylä Marja Metsänkylä ('51) | 51 | FIN | 6.92 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K65 Diskoskast 1.0 kg 30.3. Finale A Finale | 30.3. | ||||||||||||||
8 | Elisa Yli-Hallila Elisa Yli-Hallila ('52) | 52 | FIN | 20.63 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K65 Vægtkast 5.44 kg Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
2 | Elisa Yli-Hallila Elisa Yli-Hallila ('52) | 52 | FIN | 11.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K65 Hammerkast 3.0 kg 29.3. Finale A Finale | 29.3. | ||||||||||||||
3 | Elisa Yli-Hallila Elisa Yli-Hallila ('52) | 52 | FIN | 31.36 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K65 Spydkast 500 gram Inde 27.3. Finale A Finale | Inde 27.3. | ||||||||||||||
1 | Riitta Rajamäki Riitta Rajamäki ('51) | 51 | FIN | 24.97 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M70 60 m Inde 27.3. Finale A Finale | Inde 27.3. | ||||||||||||||
7 | Vesa Mäki Vesa Mäki ('46) | 46 | FIN | 8.79 | PB | ||||||||||
Indledende heats | 25.3. | ||||||||||||||
Indledende 2 25.3. | 25.3. | ||||||||||||||
2 | Vesa Mäki Vesa Mäki ('46) | 46 | FIN | 8.86 | PB | ||||||||||
Indledende 3 25.3. | 25.3. | ||||||||||||||
3 | Esko Huttunen Esko Huttunen ('48) | 48 | FIN | 8.93 | PB | ||||||||||
5 | Markku Penttilä Markku Penttilä ('48) | 48 | FIN | 9.32 | PB | ||||||||||
8 | Sven-Åke Persson Sven-Åke Persson ('44) | 44 | SWE | 12.02 | PB | ||||||||||
M70 200 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Indledende heats | 29.3. | ||||||||||||||
Indledende 2 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
5 | Esko Huttunen Esko Huttunen ('48) | 48 | FIN | 30.87 | |||||||||||
Indledende 3 28.3. | 28.3. | ||||||||||||||
4 | Taisto Pietilä Taisto Pietilä ('48) | 48 | FIN | 30.64 | PB | ||||||||||
Taisto Pietilä Taisto Pietilä ('48) | 48 | FIN | DNF | ||||||||||||
Indledende 6 28.3. | 28.3. | ||||||||||||||
3 | Esko Huttunen Esko Huttunen ('48) | 48 | FIN | 30.27 | PB | ||||||||||
M70 400 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Indledende heats | 25.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 25.3. | 25.3. | ||||||||||||||
3 | Esko Huttunen Esko Huttunen ('48) | 48 | FIN | 1:11.01 | PB | ||||||||||
Indledende 2 25.3. | 25.3. | ||||||||||||||
3 | Markku Juopperi Markku Juopperi ('44) | 44 | FIN | 1:13.51 | PB | ||||||||||
Indledende 3 25.3. | 25.3. | ||||||||||||||
Taisto Pietilä Taisto Pietilä ('48) | 48 | FIN | DNF | ||||||||||||
Indledende 4 25.3. | 25.3. | ||||||||||||||
3 | Ahti Finning Ahti Finning ('48) | 48 | FIN | 1:13.06 | PB | ||||||||||
6 | Sven-Åke Persson Sven-Åke Persson ('44) | 44 | SWE | 1:27.43 | PB | ||||||||||
M70 800 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Indledende heats | 27.3. | ||||||||||||||
Indledende 1 27.3. | 27.3. | ||||||||||||||
6 | Ahti Finning Ahti Finning ('48) | 48 | FIN | 2:47.79 | PB | ||||||||||
Indledende 2 27.3. | 27.3. | ||||||||||||||
7 | Markku Juopperi Markku Juopperi ('44) | 44 | FIN | 2:51.66 | PB | ||||||||||
M70 1500 m Inde 30.3. Finale A Finale | Inde 30.3. | ||||||||||||||
7 | Ahti Finning Ahti Finning ('48) | 48 | FIN | 5:45.10 | PB | ||||||||||
13 | Markku Juopperi Markku Juopperi ('44) | 44 | FIN | 6:08.58 | PB | ||||||||||
14 | Torvald Pääjärvi Torvald Pääjärvi ('48) | 48 | SWE | 6:09.54 | PB | ||||||||||
M70 60 m hæk 76.2 cm Inde 29.3. Finale A Finale | Inde 29.3. | ||||||||||||||
3 | Vesa Mäki Vesa Mäki ('46) | 46 | FIN | 10.37 | PB | ||||||||||
6 | Markku Penttilä Markku Penttilä ('48) | 48 | FIN | 11.03 | PB | ||||||||||
Indledende heats | 29.3. | ||||||||||||||
Indledende 2 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
2 | Markku Penttilä Markku Penttilä ('48) | 48 | FIN | 11.14 | |||||||||||
Indledende 3 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
1 | Vesa Mäki Vesa Mäki ('46) | 46 | FIN | 10.72 | |||||||||||
M70 Højdespring Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
3 | Reijo Sundell Reijo Sundell ('48) | 48 | FIN | 1.45 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M70 Længdespring Inde 25.3. Finale A Finale | Inde 25.3. | ||||||||||||||
1 | Vesa Mäki Vesa Mäki ('46) | 46 | FIN | 4.84 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Pertti Ahomäki Pertti Ahomäki ('46) | 46 | FIN | 4.55 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M70 Trespring Inde 30.3. Finale A Finale | Inde 30.3. | ||||||||||||||
4 | Pertti Ahomäki Pertti Ahomäki ('46) | 46 | FIN | 9.75 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M70 Kuglestød 4.0 kg Inde 28.3. Finale A Finale | Inde 28.3. | ||||||||||||||
1 | Arvo Nurm Arvo Nurm ('48) | 48 | EST | 14.61 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Knud HøyerKnud Høyer ('46) | 46 | DEN | 10.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M70 Diskoskast 1.0 kg 30.3. Finale A Finale | 30.3. | ||||||||||||||
2 | Arvo Nurm Arvo Nurm ('48) | 48 | EST | 43.63 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Knud HøyerKnud Høyer ('46) | 46 | DEN | 36.84 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M70 Vægtkast 7.26 kg Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
2 | Arvo Nurm Arvo Nurm ('48) | 48 | EST | 18.48 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Ambjörn Martinsson Ambjörn Martinsson ('45) | 45 | SWE | 14.90 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Knud HøyerKnud Høyer ('46) | 46 | DEN | 13.68 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Toivo Aalto Toivo Aalto ('46) | 46 | FIN | 12.03 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M70 Hammerkast 4.0 kg 26.3. Finale A Finale | 26.3. | ||||||||||||||
3 | Arvo Nurm Arvo Nurm ('48) | 48 | EST | 44.84 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Ambjörn Martinsson Ambjörn Martinsson ('45) | 45 | SWE | 40.01 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Knud HøyerKnud Høyer ('46) | 46 | DEN | 37.89 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M70 Spydkast 500 gram 25.3. Finale A Finale | 25.3. | ||||||||||||||
2 | Arvo Nurm Arvo Nurm ('48) | 48 | EST | 40.41 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Ismo Rastas Ismo Rastas ('46) | 46 | FIN | 29.55 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M70 10 km kapgang 29.3. Finale A Finale | 29.3. | ||||||||||||||
20 | Martti Valonen Martti Valonen ('40) | 40 | FIN | 1:14:02 | PB | ||||||||||
38 | Ingvar Nilsson Ingvar Nilsson ('33) | 33 | SWE | 1:24:02 | PB | ||||||||||
40 | Viljo Hyvölä Viljo Hyvölä ('29) | 29 | FIN | 1:26:44 | PB | ||||||||||
Matti Tamminen Matti Tamminen ('28) | 28 | FIN | DQ | ||||||||||||
M70 Cross 6 km 25.3. Finale A Finale | 25.3. | ||||||||||||||
1 | Kauko Kuningas Kauko Kuningas ('48) | 48 | FIN | 26:58 | |||||||||||
8 | Raimo Niemi Raimo Niemi ('48) | 48 | FIN | 29:06 | |||||||||||
12 | Raimo Hartonen Raimo Hartonen ('47) | 47 | FIN | 29:57 | |||||||||||
K70 60 m Inde 27.3. Finale A Finale | Inde 27.3. | ||||||||||||||
2 | Ingela BluhmIngela Bluhm ('46) | 46 | DEN | 9.87 | SB | ||||||||||
8 | Ing-Marie Persson Ing-Marie Persson ('45) | 45 | SWE | 12.44 | PB | ||||||||||
K70 200 m Inde 29.3. Finale A Finale | Inde 29.3. | ||||||||||||||
2 | Ingela BluhmIngela Bluhm ('46) | 46 | DEN | 35.93 | |||||||||||
4 | Ing-Marie Persson Ing-Marie Persson ('45) | 45 | SWE | 43.96 | PB | ||||||||||
K70 400 m Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
5 | Eva Widelund Eva Widelund ('45) | 45 | SWE | 1:38.07 | PB | ||||||||||
K70 800 m Inde 28.3. Finale A Finale | Inde 28.3. | ||||||||||||||
5 | Eva Widelund Eva Widelund ('45) | 45 | SWE | 3:40.92 | PB | ||||||||||
K70 1500 m Inde 30.3. Finale A Finale | Inde 30.3. | ||||||||||||||
4 | Eva Widelund Eva Widelund ('45) | 45 | SWE | 7:39.31 | PB | ||||||||||
K70 60m Hurdles (68cm, 8m) Inde 30.3. Finale A Finale | Inde 30.3. | ||||||||||||||
2 | Terhi Kokkonen Terhi Kokkonen ('47) | 47 | FIN | 12.86 | PB | ||||||||||
K70 Længdespring Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
2 | Ingela BluhmIngela Bluhm ('46) | 46 | DEN | 3.21 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Terhi Kokkonen Terhi Kokkonen ('47) | 47 | FIN | 3.11 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K70 Trespring Inde 28.3. Finale A Finale | Inde 28.3. | ||||||||||||||
1 | Terhi Kokkonen Terhi Kokkonen ('47) | 47 | FIN | 7.17 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K70 Kuglestød 3.0 kg Inde 25.3. Finale A Finale | Inde 25.3. | ||||||||||||||
5 | Rauha Ervalahti Rauha Ervalahti ('44) | 44 | FIN | 8.82 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K70 Diskoskast 1.0 kg 30.3. Finale A Finale | 30.3. | ||||||||||||||
4 | Rauha Ervalahti Rauha Ervalahti ('44) | 44 | FIN | 21.26 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Leena Scheerer Leena Scheerer ('49) | 49 | FIN | 19.63 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Marja Maksimainen Marja Maksimainen ('48) | 48 | FIN | 17.38 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Liisa Niekka Liisa Niekka ('46) | 46 | FIN | 11.72 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K70 Vægtkast 5.44 kg Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
4 | Rauha Ervalahti Rauha Ervalahti ('44) | 44 | FIN | 10.26 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Marja Maksimainen Marja Maksimainen ('48) | 48 | FIN | 9.03 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Liisa Niekka Liisa Niekka ('46) | 46 | FIN | 5.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K70 Hammerkast 3.0 kg 29.3. Finale A Finale | 29.3. | ||||||||||||||
4 | Marja Maksimainen Marja Maksimainen ('48) | 48 | FIN | 23.32 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Rauha Ervalahti Rauha Ervalahti ('44) | 44 | FIN | 22.38 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Liisa Niekka Liisa Niekka ('46) | 46 | FIN | 17.53 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K70 Spydkast 500 gram Inde 27.3. Finale A Finale | Inde 27.3. | ||||||||||||||
6 | Rauha Ervalahti Rauha Ervalahti ('44) | 44 | FIN | 17.91 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M75 200 m Inde 29.3. Finale A Finale | Inde 29.3. | ||||||||||||||
5 | Leif Karlsson Leif Karlsson ('43) | 43 | SWE | 33.12 | SB | ||||||||||
Indledende heats | 29.3. | ||||||||||||||
Indledende 2 29.3. | 29.3. | ||||||||||||||
1 | Leif Karlsson Leif Karlsson ('43) | 43 | SWE | 32.82 | PB | ||||||||||
M75 400 m Inde | Inde | ||||||||||||||
Indledende heats | 25.3. | ||||||||||||||
2 | Kennet Ivehag Kennet Ivehag ('43) | 43 | SWE | 1:14.39 | SB | ||||||||||
M75 1500 m Inde 30.3. Finale A Finale | Inde 30.3. | ||||||||||||||
3 | Paul Simonsson Paul Simonsson ('43) | 43 | SWE | 6:10.77 | PB | ||||||||||
M75 3000 m Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
3 | Paul Simonsson Paul Simonsson ('43) | 43 | SWE | 12:57.37 | PB | ||||||||||
M75 Højdespring Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
6 | Kunto Viiru Kunto Viiru ('42) | 42 | FIN | 1.20 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M75 Længdespring Inde 25.3. Finale A Finale | Inde 25.3. | ||||||||||||||
2 | Jürgen Lamp Jürgen Lamp ('44) | 44 | EST | 4.14 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Antero Markunsalo Antero Markunsalo ('42) | 42 | FIN | 3.97 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Juhan Tennasilm Juhan Tennasilm ('40) | 40 | EST | 3.86 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Priit Paalo Priit Paalo ('43) | 43 | EST | 3.20 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M75 Trespring Inde 30.3. Finale A Finale | Inde 30.3. | ||||||||||||||
2 | Jürgen Lamp Jürgen Lamp ('44) | 44 | EST | 9.05 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Antero Markunsalo Antero Markunsalo ('42) | 42 | FIN | 8.39 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Juhan Tennasilm Juhan Tennasilm ('40) | 40 | EST | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M75 Diskoskast 1.0 kg 30.3. Finale A Finale | 30.3. | ||||||||||||||
6 | Peter Hackenschmidt Peter Hackenschmidt ('43) | 43 | SWE | 30.40 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Priit Paalo Priit Paalo ('43) | 43 | EST | 28.99 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M75 Vægtkast 7.26 kg Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
5 | Peter Hackenschmidt Peter Hackenschmidt ('43) | 43 | SWE | 14.46 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
Eero Väyrynen Eero Väyrynen ('42) | 42 | FIN | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M75 Spydkast 500 gram 27.3. Finale A Finale | 27.3. | ||||||||||||||
1 | Jouni Tenhu Jouni Tenhu ('39) | 39 | FIN | 41.23 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M75 3000 m kapgang Inde 25.3. Finale A Finale | Inde 25.3. | ||||||||||||||
4 | Martti Valonen Martti Valonen ('40) | 40 | FIN | 21:27.61 | PB | ||||||||||
K75 60 m Inde 27.3. Finale A Finale | Inde 27.3. | ||||||||||||||
3 | Kerstin Nilsson Kerstin Nilsson ('42) | 42 | SWE | 10.78 | PB | ||||||||||
K75 200 m Inde 29.3. Finale A Finale | Inde 29.3. | ||||||||||||||
3 | Kerstin Nilsson Kerstin Nilsson ('42) | 42 | SWE | 39.83 | PB | ||||||||||
K75 3000 m Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
2 | Hannele Kivistö Hannele Kivistö ('43) | 43 | FIN | 15:44.44 | PB | ||||||||||
K75 60m Hurdles (68cm, 8m) Inde 30.3. Finale A Finale | Inde 30.3. | ||||||||||||||
1 | Kerstin Nilsson Kerstin Nilsson ('42) | 42 | SWE | 15.12 | PB | ||||||||||
K75 Højdespring Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
1 | Barbro Gadle Barbro Gadle ('42) | 42 | SWE | 1.13 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Sonja Nilsson Sonja Nilsson ('39) | 39 | SWE | 0.98 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K75 Længdespring Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
1 | Barbro Gadle Barbro Gadle ('42) | 42 | SWE | 3.15 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Kerstin Nilsson Kerstin Nilsson ('42) | 42 | SWE | 2.90 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K75 Trespring Inde 28.3. Finale A Finale | Inde 28.3. | ||||||||||||||
3 | Barbro Gadle Barbro Gadle ('42) | 42 | SWE | 6.19 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Varpu Holmberg Varpu Holmberg ('41) | 41 | FIN | 5.52 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K75 Kuglestød 2.0 kg Inde 25.3. Finale A Finale | Inde 25.3. | ||||||||||||||
8 | Varpu Holmberg Varpu Holmberg ('41) | 41 | FIN | 7.12 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K75 Diskoskast 1.0 kg 30.3. Finale A Finale | 30.3. | ||||||||||||||
3 | Varpu Holmberg Varpu Holmberg ('41) | 41 | FIN | 19.25 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Tiia Krutob Tiia Krutob ('41) | 41 | EST | 18.09 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K75 Vægtkast 4 kg Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
3 | Tiia Krutob Tiia Krutob ('41) | 41 | EST | 11.18 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K75 Hammerkast 2.0 kg 29.3. Finale A Finale | 29.3. | ||||||||||||||
1 | Tiia Krutob Tiia Krutob ('41) | 41 | EST | 27.68 | PB | ||||||||||
K75 Spydkast 400 gram Inde 27.3. Finale A Finale | Inde 27.3. | ||||||||||||||
2 | Varpu Holmberg Varpu Holmberg ('41) | 41 | FIN | 20.48 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K75 3000 m kapgang Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
1 | Hannele Kivistö Hannele Kivistö ('43) | 43 | FIN | 21:29.06 | PB | ||||||||||
M80 Højdespring Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
1 | Carl-Erik Särndal Carl-Erik Särndal ('37) | 37 | SWE | 1.37 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M80 Længdespring Inde 25.3. Finale A Finale | Inde 25.3. | ||||||||||||||
10 | Ermo Kalevo Ermo Kalevo ('37) | 37 | FIN | 2.73 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M80 Kuglestød 3.0 kg Inde 28.3. Finale A Finale | Inde 28.3. | ||||||||||||||
2 | Östen Edlund Östen Edlund ('34) | 34 | SWE | 12.20 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Eero Järvenpää Eero Järvenpää ('39) | 39 | FIN | 9.76 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M80 Diskoskast 1.0 kg 30.3. Finale A Finale | 30.3. | ||||||||||||||
1 | Östen Edlund Östen Edlund ('34) | 34 | SWE | 37.44 | NR85 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Tauno Tukkinen Tauno Tukkinen ('38) | 38 | FIN | 27.62 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Eero Järvenpää Eero Järvenpää ('39) | 39 | FIN | 22.91 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M80 Vægtkast 5.44 kg Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
3 | Eero Järvenpää Eero Järvenpää ('39) | 39 | FIN | 14.48 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M80 Hammerkast 3.0 kg 29.3. Finale A Finale | 29.3. | ||||||||||||||
2 | Östen Edlund Östen Edlund ('34) | 34 | SWE | 38.63 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Eero Järvenpää Eero Järvenpää ('39) | 39 | FIN | 33.25 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M80 Spydkast 400 gram 27.3. Finale A Finale | 27.3. | ||||||||||||||
2 | Tauno Tukkinen Tauno Tukkinen ('38) | 38 | FIN | 31.67 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Kauno Anttila Kauno Anttila ('37) | 37 | FIN | 29.75 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Eero Järvenpää Eero Järvenpää ('39) | 39 | FIN | 27.89 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M80 3000 m kapgang Inde 25.3. Finale A Finale | Inde 25.3. | ||||||||||||||
6 | Ingvar Nilsson Ingvar Nilsson ('33) | 33 | SWE | 24:25.47 | PB | ||||||||||
10 | Viljo Hyvölä Viljo Hyvölä ('29) | 29 | FIN | 24:33.58 | PB | ||||||||||
12 | Matti Tamminen Matti Tamminen ('28) | 28 | FIN | 28:38.00 | PB | ||||||||||
K80 Kuglestød 2.0 kg Inde 25.3. Finale A Finale | Inde 25.3. | ||||||||||||||
6 | Anna-Lisa Lind Anna-Lisa Lind ('36) | 36 | SWE | 6.27 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K80 Diskoskast 0.75 kg 30.3. Finale A Finale | 30.3. | ||||||||||||||
5 | Anna-Lisa Lind Anna-Lisa Lind ('36) | 36 | SWE | 11.97 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K80 Vægtkast 4 kg Inde 26.3. Finale A Finale | Inde 26.3. | ||||||||||||||
6 | Anna-Lisa Lind Anna-Lisa Lind ('36) | 36 | SWE | 8.01 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K80 Hammerkast 2.0 kg 29.3. Finale A Finale | 29.3. | ||||||||||||||
7 | Anna-Lisa Lind Anna-Lisa Lind ('36) | 36 | SWE | 17.72 | SB | ||||||||||
K80 Spydkast 400 gram Inde 27.3. Finale A Finale | Inde 27.3. | ||||||||||||||
4 | Anna-Lisa Lind Anna-Lisa Lind ('36) | 36 | SWE | 11.22 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M85 Højdespring Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
1 | Henry AndersenHenry Andersen ('34) | 34 | DEN | 1.17 | DR85 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
M85 Kuglestød 3.0 kg Inde 28.3. Finale A Finale | Inde 28.3. | ||||||||||||||
1 | Anton Laus Anton Laus ('33) | 33 | EST | 9.54 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M85 Diskoskast 1.0 kg 30.3. Finale A Finale | 30.3. | ||||||||||||||
1 | Anton Laus Anton Laus ('33) | 33 | EST | 24.57 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Matti Halme Matti Halme ('31) | 31 | FIN | 17.72 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M85 Vægtkast 5.44 kg Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
1 | Anton Laus Anton Laus ('33) | 33 | EST | 11.41 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M85 Hammerkast 3.0 kg 29.3. Finale A Finale | 29.3. | ||||||||||||||
1 | Anton Laus Anton Laus ('33) | 33 | EST | 27.47 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M85 Spydkast 400 gram 27.3. Finale A Finale | 27.3. | ||||||||||||||
1 | Anton Laus Anton Laus ('33) | 33 | EST | 21.64 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Matti Halme Matti Halme ('31) | 31 | FIN | 16.46 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M90 60 m Inde 27.3. Finale A Finale | Inde 27.3. | ||||||||||||||
2 | Pekka Penttilä Pekka Penttilä ('24) | 24 | FIN | 14.09 | PB | ||||||||||
M90 200 m Inde 29.3. Finale A Finale | Inde 29.3. | ||||||||||||||
5 | Pekka Penttilä Pekka Penttilä ('24) | 24 | FIN | 1:02.03 | PB | ||||||||||
M90 Kuglestød 3.0 kg Inde 28.3. Finale A Finale | Inde 28.3. | ||||||||||||||
2 | Lauri Helle Lauri Helle ('25) | 25 | FIN | 7.22 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Viljo Hyvölä Viljo Hyvölä ('29) | 29 | FIN | 6.87 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M90 Diskoskast 1.0 kg 30.3. Finale A Finale | 30.3. | ||||||||||||||
3 | Lauri Helle Lauri Helle ('25) | 25 | FIN | 14.86 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M90 Vægtkast 5.44 kg Inde 24.3. Finale A Finale | Inde 24.3. | ||||||||||||||
2 | Viljo Hyvölä Viljo Hyvölä ('29) | 29 | FIN | 8.42 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Lauri Helle Lauri Helle ('25) | 25 | FIN | 7.36 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M90 Hammerkast 3.0 kg 29.3. Finale A Finale | 29.3. | ||||||||||||||
2 | Viljo Hyvölä Viljo Hyvölä ('29) | 29 | FIN | 19.26 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Lauri Helle Lauri Helle ('25) | 25 | FIN | 16.99 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M90 Spydkast 400 gram 27.3. Finale A Finale | 27.3. | ||||||||||||||
2 | Viljo Hyvölä Viljo Hyvölä ('29) | 29 | FIN | 19.94 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Lauri Helle Lauri Helle ('25) | 25 | FIN | 13.20 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M95 Længdespring Inde 25.3. Finale A Finale | Inde 25.3. | ||||||||||||||
1 | Pekka Penttilä Pekka Penttilä ('24) | 24 | FIN | 1.80 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M95 Kuglestød 3.0 kg Inde 28.3. Finale A Finale | Inde 28.3. | ||||||||||||||
1 | Pekka Penttilä Pekka Penttilä ('24) | 24 | FIN | 4.98 | PB | ||||||||||
|