M 100 m Vind: +0.3 Finale A Finale | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | William Reppert William Reppert ('99) | 99 | FRA | 10.78 | |||||||||||
2 | Nicolas Grimault Nicolas Grimault ('91) | 91 | FRA | 10.96 | SB | ||||||||||
3 | Maxence Fessard Maxence Fessard | 00 | FRA | 10.96 | SB | ||||||||||
4 | Boubacar Sakho Boubacar Sakho ('85) | 85 | FRA | 11.08 | SB | ||||||||||
Finale B Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Nathan Moureaux Nathan Moureaux | 00 | FRA | 11.05 | |||||||||||
M 200 m Vind: -0.2 Finale A Finale | Vind: -0.2 | ||||||||||||||
1 | Ben Bassaw Ben Bassaw ('89) | 89 | FRA | 20.77 | SB | ||||||||||
2 | Ismael Diop Ismael Diop ('92) | 92 | FRA | 21.62 | SB | ||||||||||
3 | Yanis Ammour Yanis Ammour ('98) | 98 | FRA | 21.91 | SB | ||||||||||
4 | Maxime Gardes Maxime Gardes ('96) | 96 | FRA | 22.09 | SB | ||||||||||
5 | Vincent Vallance Vincent Vallance ('96) | 96 | FRA | 22.14 | PB | ||||||||||
Finale B Vind: -0.3 | Vind: -0.3 | ||||||||||||||
1 | Gregory Mornet Gregory Mornet ('87) | 87 | FRA | 21.90 | SB | ||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Christopher Naliali Christopher Naliali ('92) | 92 | CIV | 46.71 | SB | ||||||||||
2 | Fethi Benchaa Fethi Benchaa ('88) | 88 | ALG | 47.15 | SB | ||||||||||
3 | Rami Balti Rami Balti ('01) | 01 | TUN | 48.18 | |||||||||||
4 | Lucas Peiffert Lucas Peiffert ('98) | 98 | FRA | 48.69 | PB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Muhammad Abdalla Kounta Muhammad Abdalla Kounta ('94) | 94 | FRA | 47.88 | SB | ||||||||||
2 | Baptiste Nicolas Baptiste Nicolas ('95) | 95 | FRA | 48.75 | SB | ||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Alexis Miellet Alexis Miellet ('95) | 95 | FRA | 1:47.47 | SB | ||||||||||
2 | Sacha Cultru Sacha Cultru ('99) | 99 | FRA | 1:52.73 | SB | ||||||||||
3 | Romain Severin Romain Severin ('01) | 01 | FRA | 1:54.16 | SB | ||||||||||
4 | Bastien Pasquereau Bastien Pasquereau ('95) | 95 | FRA | 1:54.30 | SB | ||||||||||
5 | Alex Ferrand Alex Ferrand ('95) | 95 | FRA | 1:54.36 | PB | ||||||||||
6 | Jean-Baptiste Renaudie Jean-Baptiste Renaudie ('85) | 85 | FRA | 1:54.67 | SB | ||||||||||
7 | Benjamin Simon Benjamin Simon ('99) | 99 | FRA | 1:54.68 | PB | ||||||||||
8 | Florian Subileau Florian Subileau ('88) | 88 | FRA | 1:55.49 | SB | ||||||||||
9 | Maximilien Pote Maximilien Pote | 00 | FRA | 1:55.53 | PB | ||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Paul Renaudie Paul Renaudie ('90) | 90 | FRA | 3:45.01 | SB | ||||||||||
2 | Antoine Martinet Antoine Martinet ('92) | 92 | FRA | 3:46.47 | SB | ||||||||||
3 | Thomas Campos Thomas Campos ('99) | 99 | FRA | 3:51.22 | PB | ||||||||||
4 | Gaëtan Cals Gaëtan Cals ('88) | 88 | FRA | 3:55.12 | SB | ||||||||||
5 | Mohamed Zeggane Mohamed Zeggane ('97) | 97 | FRA | 3:55.98 | SB | ||||||||||
M 3000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Fabien Palcau Fabien Palcau ('97) | 97 | FRA | 8:09.27 | PB | ||||||||||
2 | Kamali Majdoubi Kamali Majdoubi ('93) | 93 | MAR | 8:14.55 | PB | ||||||||||
3 | Maxence Soulet Maxence Soulet ('99) | 99 | FRA | 8:28.97 | PB | ||||||||||
4 | Jeff Lastennet Jeff Lastennet ('87) | 87 | FRA | 8:30.11 | PB | ||||||||||
5 | Clement Anglada Clement Anglada ('94) | 94 | FRA | 8:32.52 | SB | ||||||||||
6 | Clement Leduc Clement Leduc ('97) | 97 | FRA | 8:32.60 | SB | ||||||||||
7 | Florian Giraud Florian Giraud ('92) | 92 | FRA | 8:34.86 | PB | ||||||||||
8 | Guillaume Girma Guillaume Girma ('91) | 91 | FRA | 8:37.25 | SB | ||||||||||
M 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Dorian Louvet Dorian Louvet ('89) | 89 | FRA | 9:13.90 | SB | ||||||||||
2 | Vulliez Alban Vulliez Alban ('95) | 95 | FRA | 9:14.55 | PB | ||||||||||
M 110 m hæk Vind: -0.3 Finale A Finale | Vind: -0.3 | ||||||||||||||
1 | Mohamed Koussi Mohamed Koussi ('94) | 94 | MAR | 14.03 | |||||||||||
2 | Marvin Pistol Marvin Pistol ('96) | 96 | FRA | 14.18 | SB | ||||||||||
3 | Florian Somé Florian Somé ('94) | 94 | BUR | 14.52 | SB | ||||||||||
Morgan Fournier Morgan Fournier | 00 | FRA | 14.69 | PB | |||||||||||
Finale B Vind: -0.9 | Vind: -0.9 | ||||||||||||||
1 | Dimitri Montilla Dimitri Montilla ('98) | 98 | BEL | 14.93 | |||||||||||
6 | Maverick Fleurat Maverick Fleurat ('96) | 96 | FRA | 16.70 | |||||||||||
M 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Saber Boukamouche Saber Boukamouche ('92) | 92 | ALG | 50.88 | |||||||||||
2 | Zied Azizi Zied Azizi ('91) | 91 | TUN | 51.08 | SB | ||||||||||
3 | Mohamed Amin Touati Mohamed Amin Touati ('98) | 98 | TUN | 51.30 | PB | ||||||||||
4 | Loic Ntouatolo Loic Ntouatolo ('99) | 99 | FRA | 53.02 | PB | ||||||||||
5 | Clement Foucat Clement Foucat ('98) | 98 | FRA | 53.39 | PB | ||||||||||
6 | Elliot Gbedo Elliot Gbedo | 00 | FRA | 53.87 | SB | ||||||||||
7 | Miloud Rahmouni Miloud Rahmouni ('82) | 82 | ALG | 53.92 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Mickaël Bertil Mickaël Bertil ('94) | 94 | FRA | 52.19 | SB | ||||||||||
M Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kristen Biyengui Kristen Biyengui ('97) | 97 | FRA | 2.10 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Stéphane Signie Diriberry Stéphane Signie Diriberry ('92) | 92 | FRA | 2.00 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Noe Del Proposto Noe Del Proposto ('01) | 01 | FRA | 2.00 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Balthazar Kadiyogo Balthazar Kadiyogo ('01) | 01 | FRA | 2.00 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Simon de Magalhaes Simon de Magalhaes ('93) | 93 | FRA | 2.00 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Qassim Baaoui Qassim Baaoui ('98) | 98 | FRA | 1.95 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Alan Oussenekan Alan Oussenekan ('96) | 96 | FRA | 1.80 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Maxence Chedeau Maxence Chedeau ('99) | 99 | FRA | 1.80 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Stanley Joseph Stanley Joseph ('91) | 91 | FRA | 5.40 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Stephane Billat Stephane Billat ('96) | 96 | FRA | 5.20 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Noël Ost Noël Ost ('89) | 89 | FRA | 4.80 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Dimitri Montilla Dimitri Montilla ('98) | 98 | BEL | 4.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Tom Paris Tom Paris | 00 | FRA | 4.60 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Seifeddine Mejri Seifeddine Mejri ('96) | 96 | TUN | 4.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Clement Paillou Clement Paillou ('88) | 88 | FRA | 4.60 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Maverick Fleurat Maverick Fleurat ('96) | 96 | FRA | 4.20 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jayson Delion Jayson Delion ('92) | 92 | FRA | 7.17 | -0.9 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Clement Foucat Clement Foucat ('98) | 98 | FRA | 6.66 | +1.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jonathan Drack Jonathan Drack ('88) | 88 | MRI | 15.62 | +1.3 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Martin Lamou Martin Lamou ('99) | 99 | FRA | 15.11 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Teddy Tamgho Teddy Tamgho ('89) | 89 | FRA | 14.82 | -1.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Kinley Manga Mbassa Kinley Manga Mbassa ('96) | 96 | FRA | 14.80 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Damien Medrano Damien Medrano ('01) | 01 | FRA | 14.46 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jean-Luc Mastromauro Jean-Luc Mastromauro ('71) | 71 | FRA | 15.90 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Maxence Chedeau Maxence Chedeau ('99) | 99 | FRA | 10.39 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
12 | Alan Oussenekan Alan Oussenekan ('96) | 96 | FRA | 35.62 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Even Bonnafous Even Bonnafous ('97) | 97 | FRA | 67.95 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m Vind: -0.5 Finale A Finale | Vind: -0.5 | ||||||||||||||
1 | Eloise De La Taille Eloise De La Taille ('99) | 99 | FRA | 11.84 | SB | ||||||||||
2 | Carla Andre Carla Andre ('97) | 97 | FRA | 11.95 | SB | ||||||||||
3 | Angelica Berriot Angelica Berriot ('99) | 99 | FRA | 12.24 | |||||||||||
K 200 m Vind: -1.1 Finale A Finale | Vind: -1.1 | ||||||||||||||
1 | Elise Trynkler Elise Trynkler ('92) | 92 | FRA | 23.65 | SB | ||||||||||
2 | Germaine Abessolo Bivina Germaine Abessolo Bivina ('90) | 90 | CMR | 24.34 | SB | ||||||||||
4 | Fiona Espagnet Fiona Espagnet ('97) | 97 | FRA | 25.46 | |||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sokhna Diop Sokhna Diop | 00 | SEN | 54.46 | PB | ||||||||||
2 | Solène Ndama Solène Ndama ('98) | 98 | FRA | 54.92 | PB | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Solene Senyarich Solene Senyarich ('94) | 94 | FRA | 2:14.17 | PB | ||||||||||
2 | Anais Renaux Anais Renaux ('97) | 97 | FRA | 2:14.97 | SB | ||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Manon Pareau Manon Pareau ('95) | 95 | FRA | 4:28.86 | PB | ||||||||||
2 | Lea Navarro Lea Navarro ('97) | 97 | FRA | 4:30.48 | SB | ||||||||||
3 | Meryem El Baakak Meryem El Baakak | 00 | FRA | 4:35.69 | PB | ||||||||||
4 | Kaoutar Abida Kaoutar Abida ('99) | 99 | MAR | 4:36.98 | SB | ||||||||||
K 3000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Patricia Pruvost Patricia Pruvost ('88) | 88 | FRA | 9:46.77 | SB | ||||||||||
2 | Eugenie Lorain Eugenie Lorain | 00 | FRA | 9:50.93 | PB | ||||||||||
3 | Mélanie Lustremant Mélanie Lustremant ('96) | 96 | FRA | 9:53.35 | PB | ||||||||||
4 | Anais Dechamps Anais Dechamps ('88) | 88 | FRA | 9:55.39 | SB | ||||||||||
5 | Mathilde Nicolas Mathilde Nicolas ('97) | 97 | FRA | 10:06.46 | PB | ||||||||||
6 | Khadija Boudjellouli Khadija Boudjellouli ('87) | 87 | FRA | 10:12.41 | SB | ||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: -1.2 Finale A Finale | Vind: -1.2 | ||||||||||||||
1 | Chloe Fagon Chloe Fagon ('95) | 95 | FRA | 14.18 | |||||||||||
2 | Celia Chausseray Celia Chausseray | 00 | FRA | 14.34 | SB | ||||||||||
4 | Hilary Kpatcha Hilary Kpatcha ('98) | 98 | FRA | 14.67 | PB | ||||||||||
5 | Emmanuelle OrlayEmmanuelle Orlay ('97) | 97 | FRA | 14.83 | |||||||||||
Finale B Vind: -1.0 | Vind: -1.0 | ||||||||||||||
2 | Oceane Maillard Oceane Maillard ('99) | 99 | FRA | 15.47 | |||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Chaima Ouanis Chaima Ouanis ('98) | 98 | ALG | 59.98 | PB | ||||||||||
2 | Audrey Nkamsao Audrey Nkamsao ('89) | 89 | CMR | 1:01.77 | SB | ||||||||||
3 | Lea Da Silva Lea Da Silva ('99) | 99 | FRA | 1:02.58 | SB | ||||||||||
4 | Naomi Ndukwe Naomi Ndukwe ('98) | 98 | FRA | 1:03.43 | SB | ||||||||||
5 | Maelle Quintin Maelle Quintin ('97) | 97 | FRA | 1:03.95 | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Mathilde Coquillaud Salomon Mathilde Coquillaud Salomon | 00 | FRA | 1:00.62 | PB | ||||||||||
2 | Daphne Genin Daphne Genin | 00 | FRA | 1:06.16 | SB | ||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Claire Orcel Claire Orcel ('97) | 97 | BEL | 1.85 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Noemie Thibaud Noemie Thibaud ('97) | 97 | FRA | 1.75 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jade Bangoura Jade Bangoura ('98) | 98 | FRA | 1.70 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Elgone Solda Elgone Solda ('96) | 96 | FRA | 1.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Mathilde Coquillaud Salomon Mathilde Coquillaud Salomon | 00 | FRA | 1.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Emmanuelle OrlayEmmanuelle Orlay ('97) | 97 | FRA | 1.55 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Diva Mabiala Diva Mabiala ('94) | 94 | FRA | 1.50 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ria Möllers Ria Möllers ('96) | 96 | GER | 4.10 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jade Vigneron Jade Vigneron ('91) | 91 | FRA | 4.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Marie-Julie Bonnin Marie-Julie Bonnin ('01) | 01 | FRA | 4.00 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Berenice Petit Berenice Petit ('98) | 98 | FRA | 4.00 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Albane Dordain Albane Dordain ('98) | 98 | FRA | 3.90 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Louise Libessart Louise Libessart ('94) | 94 | FRA | 3.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Pauline Dondasse Pauline Dondasse ('95) | 95 | FRA | 3.60 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Emi Elduayen Emi Elduayen ('02) | 02 | FRA | 3.60 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Hilary Kpatcha Hilary Kpatcha ('98) | 98 | FRA | 6.18 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Marie Mbuya Mala Marie Mbuya Mala ('94) | 94 | CGO | 6.14 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jeanine Assani Issouf Jeanine Assani Issouf ('92) | 92 | FRA | 5.94 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Rogilia-Chriss Bissemo Rogilia-Chriss Bissemo ('02) | 02 | FRA | 5.74 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jade Dufrene Jade Dufrene ('98) | 98 | FRA | 5.70 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Elodie Sommier Elodie Sommier ('96) | 96 | FRA | 5.68 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Pauline Labarbe Pauline Labarbe ('93) | 93 | FRA | 5.60 | 0.0 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
12 | Daphne Genin Daphne Genin | 00 | FRA | 5.40 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
13 | Oceane Maillard Oceane Maillard ('99) | 99 | FRA | 5.28 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
K Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Janne NielsenJanne Nielsen ('93) | 93 | DEN | 13.38 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Anais Debeauvait Anais Debeauvait ('99) | 99 | FRA | 12.35 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Jasmine Mahamoudou Jasmine Mahamoudou ('95) | 95 | FRA | 12.03 | -0.8 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Solène Ndama Solène Ndama ('98) | 98 | FRA | 13.01 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Diva Mabiala Diva Mabiala ('94) | 94 | FRA | 11.95 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
5 | Bienes Serena Ako Bienes Serena Ako ('99) | 99 | FRA | 34.14 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Soukana Zakkour Soukana Zakkour ('93) | 93 | MAR | 58.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Melissa Coquillas Melissa Coquillas ('98) | 98 | FRA | 55.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Violène Granger Violène Granger ('94) | 94 | FRA | 49.47 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jona Aigouy Jona Aigouy ('99) | 99 | FRA | 46.82 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Laura Michottey Laura Michottey ('01) | 01 | FRA | 42.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sarah Toumanian Sarah Toumanian | 00 | FRA | 42.64 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Fiona Espagnet Fiona Espagnet ('97) | 97 | FRA | 36.79 | |||||||||||
|