M 100 m 25.5. Vind: +2.0 Finale A Finale | 25.5. | Vind: +2.0 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ramil Guliyev Ramil Guliyev ('90) | 90 | TUR | 10.16 | SB | ||||||||||
2 | Dominik Záleský Dominik Záleský ('95) | 95 | CZE | 10.29 | =PB | ||||||||||
3 | Kyle de Escofet Kyle de Escofet ('96) | 96 | GBR | 10.30 | SB | ||||||||||
4 | Christopher Garia Christopher Garia ('92) | 92 | NED | 10.31 | SB | ||||||||||
5 | Patrick Chinedu Ike Patrick Chinedu Ike ('84) | 84 | ESP | 10.42 | SB | ||||||||||
6 | José Lopes José Lopes ('95) | 95 | POR | 10.50 | SB | ||||||||||
7 | Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96) | 96 | DEN | 10.52 | SB | ||||||||||
8 | Kostas Skrabulis Kostas Skrabulis ('92) | 92 | LTU | 10.78 | SB | ||||||||||
M 100 m extra | |||||||||||||||
Finale 1 25.5. Vind: +2.0 | 25.5. | Vind: +2.0 | |||||||||||||
1 | Ricardo Mario de Souza Ricardo Mario de Souza ('94) | 94 | BRA | 10.31 | SB | ||||||||||
2 | Kayhan Özer Kayhan Özer ('98) | 98 | TUR | 10.46 | PB | ||||||||||
3 | Alberto Calero Alberto Calero ('98) | 98 | ESP | 10.54 | PB | ||||||||||
4 | Dominique Zwiep Dominique Zwiep ('99) | 99 | NED | 10.60 | SB | ||||||||||
5 | Giedrius Rupeika Giedrius Rupeika ('92) | 92 | LTU | 10.76 | SB | ||||||||||
6 | Emil FrændeEmil Frænde | 00 | DEN | 10.92 | PB | ||||||||||
Leon Reid Leon Reid ('94) | 94 | IRL | DQ | ||||||||||||
Finale 2 25.5. Vind: +0.8 | 25.5. | Vind: +0.8 | |||||||||||||
1 | Kaie Chambers-Brown Kaie Chambers-Brown ('99) | 99 | GBR | 10.62 | SB | ||||||||||
2 | Mauro Triana Mauro Triana ('95) | 95 | ESP | 10.63 | SB | ||||||||||
3 | Shaquille Haverkamp Shaquille Haverkamp ('99) | 99 | NED | 10.80 | SB | ||||||||||
4 | Ugnius Savickas Ugnius Savickas ('92) | 92 | LTU | 10.82 | SB | ||||||||||
5 | Charles Hilliard Charles Hilliard ('99) | 99 | GBR | 10.84 | SB | ||||||||||
6 | Alberto Gavaldá Alberto Gavaldá ('92) | 92 | ESP | 10.95 | |||||||||||
M 200 m 26.5. Vind: +0.8 Finale A Finale | 26.5. | Vind: +0.8 | |||||||||||||
1 | Ramil Guliyev Ramil Guliyev ('90) | 90 | TUR | 20.32 | |||||||||||
2 | Christopher Garia Christopher Garia ('92) | 92 | NED | 20.68 | PB | ||||||||||
3 | Leon Reid Leon Reid ('94) | 94 | IRL | 20.68 | SB | ||||||||||
4 | Daniel Rodríguez Daniel Rodríguez ('95) | 95 | ESP | 21.04 | SB | ||||||||||
5 | Gediminas Truskauskas Gediminas Truskauskas ('98) | 98 | LTU | 21.18 | SB | ||||||||||
6 | Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02) | 02 | DEN | 21.23 | SB | ||||||||||
7 | Frederico Curvelo Frederico Curvelo ('97) | 97 | POR | 21.32 | SB | ||||||||||
8 | Šimon Bujna Šimon Bujna ('95) | 95 | SVK | 21.56 | SB | ||||||||||
M 400 m 25.5. Finale A Finale | 25.5. | ||||||||||||||
1 | Boitumelo Masilo Boitumelo Masilo ('95) | 95 | BOT | 46.45 | |||||||||||
2 | Jānis Leitis Jānis Leitis ('89) | 89 | LAT | 47.04 | |||||||||||
3 | James Gladman James Gladman ('93) | 93 | GBR | 47.75 | SB | ||||||||||
4 | Ricardo Dos Santos Ricardo Dos Santos ('94) | 94 | POR | 47.91 | |||||||||||
5 | Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98) | 98 | DEN | 48.18 | SB | ||||||||||
6 | Anthony Rasmijn Anthony Rasmijn ('91) | 91 | ARU | 48.70 | |||||||||||
7 | Tadeáš Plaček Tadeáš Plaček ('03) | 03 | CZE | 48.71 | PB | ||||||||||
8 | Haron Koech Haron Koech ('90) | 90 | KEN | 48.90 | PB | ||||||||||
M 800 m 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Ferguson Rotich Ferguson Rotich ('89) | 89 | KEN | 1:47.88 | |||||||||||
2 | Marcin Lewandowski Marcin Lewandowski ('87) | 87 | POL | 1:48.56 | SB | ||||||||||
3 | Ignacio Fontes Ignacio Fontes ('98) | 98 | ESP | 1:49.20 | SB | ||||||||||
4 | Tomas Vystrk Tomas Vystrk ('93) | 93 | CZE | 1:49.32 | |||||||||||
5 | Mindaugas Striokas Mindaugas Striokas ('91) | 91 | LTU | 1:51.92 | |||||||||||
6 | Christian Byron Christian Byron ('92) | 92 | GBR | 1:52.03 | SB | ||||||||||
7 | Christian Sand ClausenChristian Sand Clausen ('96) | 96 | DEN | 1:52.54 | SB | ||||||||||
8 | Benjamin Manuel Benjamin Manuel ('89) | 89 | GEQ | 1:55.70 | |||||||||||
M 1500 m 25.5. Finale A Finale | 25.5. | ||||||||||||||
1 | Ferguson Rotich Ferguson Rotich ('89) | 89 | KEN | 3:45.05 | SB | ||||||||||
2 | Marcin Lewandowski Marcin Lewandowski ('87) | 87 | POL | 3:45.76 | SB | ||||||||||
3 | Simas Bertašius Simas Bertašius ('93) | 93 | LTU | 3:46.08 | SB | ||||||||||
4 | Víctor Ruiz Víctor Ruiz ('93) | 93 | ESP | 3:47.07 | SB | ||||||||||
5 | Daniel Kotyza Daniel Kotyza | 00 | CZE | 3:48.47 | SB | ||||||||||
6 | Nick JensenNick Jensen ('91) | 91 | DEN | 3:53.88 | SB | ||||||||||
7 | Jack Hallas Jack Hallas ('91) | 91 | GBR | 3:54.10 | SB | ||||||||||
8 | Milco Hahury Milco Hahury ('95) | 95 | NED | 3:54.63 | PB | ||||||||||
M 3000 m 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Edward Zakayo Edward Zakayo ('01) | 01 | KEN | 7:53.88 | SB | ||||||||||
2 | Simas Bertašius Simas Bertašius ('93) | 93 | LTU | 7:55.16 | PB | ||||||||||
3 | Benjamin de Haan Benjamin de Haan ('93) | 93 | NED | 7:55.30 | PB | ||||||||||
4 | Thierry Ndikumwenayo Thierry Ndikumwenayo ('97) | 97 | BDI | 8:02.25 | SB | ||||||||||
5 | Ayetullah Aslanhan Ayetullah Aslanhan ('01) | 01 | TUR | 8:17.55 | PB | ||||||||||
6 | Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98) | 98 | DEN | 8:25.09 | SB | ||||||||||
7 | Jiří Homoláč Jiří Homoláč ('90) | 90 | CZE | 8:37.65 | SB | ||||||||||
8 | Alex Tovey Alex Tovey ('89) | 89 | GBR | 8:43.19 | SB | ||||||||||
M 5000 m 25.5. Finale A Finale | 25.5. | ||||||||||||||
1 | Edward Zakayo Edward Zakayo ('01) | 01 | KEN | 13:53.01 | |||||||||||
2 | Thierry Ndikumwenayo Thierry Ndikumwenayo ('97) | 97 | BDI | 13:55.13 | SB | ||||||||||
3 | Aras Kaya Aras Kaya ('94) | 94 | TUR | 13:55.62 | SB | ||||||||||
4 | Justinas Beržanskis Justinas Beržanskis ('89) | 89 | LTU | 14:39.86 | SB | ||||||||||
5 | Christoffer BollChristoffer Boll ('92) | 92 | DEN | 14:41.24 | PB | ||||||||||
6 | Jiří Homoláč Jiří Homoláč ('90) | 90 | CZE | 14:45.33 | SB | ||||||||||
7 | Ralf Nieuwenhuizen Ralf Nieuwenhuizen ('94) | 94 | NED | 15:00.81 | PB | ||||||||||
8 | Sam Johnson Sam Johnson ('96) | 96 | GBR | 15:20.81 | PB | ||||||||||
M 3000 m forh. 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Aras Kaya Aras Kaya ('94) | 94 | TUR | 8:45.25 | SB | ||||||||||
2 | André Pereira André Pereira ('95) | 95 | POR | 8:49.67 | SB | ||||||||||
3 | Mohamed Ali Jelloul Mohamed Ali Jelloul ('94) | 94 | ESP | 8:50.91 | SB | ||||||||||
4 | Justinas Beržanskis Justinas Beržanskis ('89) | 89 | LTU | 8:56.52 | SB | ||||||||||
5 | David Foller David Foller ('99) | 99 | CZE | 8:58.06 | PB | ||||||||||
6 | Ilias El Khattabi Ilias El Khattabi ('01) | 01 | NED | 9:32.44 | PB | ||||||||||
7 | Jonathan Goringe Jonathan Goringe ('91) | 91 | GBR | 9:45.06 | SB | ||||||||||
8 | Louis CantbyLouis Cantby ('01) | 01 | DEN | 10:14.50 | SB | ||||||||||
M 110 m hæk 26.5. Vind: +2.1 Finale A Finale | 26.5. | Vind: +2.1 | |||||||||||||
1 | Yidiel Contreras Yidiel Contreras ('92) | 92 | ESP | 13.81 | w | ||||||||||
2 | Rapolas Saulius Rapolas Saulius ('96) | 96 | LTU | 14.02 | w | ||||||||||
3 | Jake Porter Jake Porter ('93) | 93 | GBR | 14.21 | w | ||||||||||
4 | Vilém Stráský Vilém Stráský ('99) | 99 | CZE | 14.50 | w | ||||||||||
5 | Furkan Aktaş Furkan Aktaş ('98) | 98 | TUR | 14.58 | w | ||||||||||
6 | Ruben Esajas Ruben Esajas ('86) | 86 | NED | 15.06 | w | ||||||||||
7 | Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95) | 95 | DEN | 15.15 | w | ||||||||||
Abdel-Kader Larrinaga Abdel-Kader Larrinaga ('94) | 94 | POR | DQ | w | |||||||||||
M 400 m hæk 25.5. Finale A Finale | 25.5. | ||||||||||||||
1 | Haron Koech Haron Koech ('90) | 90 | KEN | 51.51 | SB | ||||||||||
2 | Mark Ujakpor Mark Ujakpor ('87) | 87 | ESP | 51.58 | |||||||||||
3 | Paul Byrne Paul Byrne ('90) | 90 | IRL | 51.79 | SB | ||||||||||
4 | Martin Tuček Martin Tuček ('95) | 95 | CZE | 51.98 | |||||||||||
5 | Diogo Mestre Diogo Mestre ('95) | 95 | POR | 52.54 | SB | ||||||||||
6 | Joost De Jong Joost De Jong ('94) | 94 | NED | 54.76 | SB | ||||||||||
7 | Artūras Janauskas Artūras Janauskas ('87) | 87 | LTU | 55.38 | SB | ||||||||||
8 | Jacob HvorupJacob Hvorup ('99) | 99 | DEN | 55.60 | PB | ||||||||||
M Højdespring 25.5. Finale A Finale | 25.5. | ||||||||||||||
1 | Adrijus Glebauskas Adrijus Glebauskas ('94) | 94 | LTU | 2.16 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Alexis Sastre Alexis Sastre ('93) | 93 | ESP | 2.16 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Paulo Conceição Paulo Conceição ('93) | 93 | POR | 2.13 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Ryan Webb Ryan Webb ('97) | 97 | GBR | 2.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Ondřej Vodák Ondřej Vodák ('98) | 98 | CZE | 2.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Kenneth PedersenKenneth Pedersen ('97) | 97 | DEN | 1.95 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Enes Talha Şenses Enes Talha Şenses ('98) | 98 | TUR | 1.95 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Kay Geluk Kay Geluk ('96) | 96 | NED | 1.80 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Stangspring 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Ersu Şaşma Ersu Şaşma ('99) | 99 | TUR | 5.40 | NU23R | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Diogo Ferreira Diogo Ferreira ('90) | 90 | POR | 5.30 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Igor Bychkov Igor Bychkov ('87) | 87 | ESP | 5.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jack Phipps Jack Phipps ('94) | 94 | GBR | 5.00 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Sam Kranse Sam Kranse ('92) | 92 | NED | 4.80 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Lukas Kolpakovas Lukas Kolpakovas ('98) | 98 | LTU | 4.40 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98) | 98 | DEN | 4.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Vilém Stráský Vilém Stráský ('99) | 99 | CZE | 4.20 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Marcos Chuva Marcos Chuva ('89) | 89 | POR | 7.75 | +0.1 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Daniel Solis Daniel Solis ('96) | 96 | ESP | 7.70 | +1.5 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Feron Sayers Feron Sayers ('94) | 94 | GBR | 7.58 | +0.6 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Alper Kulaksız Alper Kulaksız ('92) | 92 | TUR | 7.57 | +1.8 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Elvijs Misāns Elvijs Misāns ('89) | 89 | LAT | 7.41 | +1.7 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Loïc Wondel Loïc Wondel ('98) | 98 | NED | 7.31 | +1.6 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Milan Pírek Milan Pírek ('87) | 87 | CZE | 7.20 | +1.8 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
Mads LundMads Lund | 00 | DEN | DNS | ||||||||||||
M Trespring 25.5. Finale A Finale | 25.5. | ||||||||||||||
1 | Pablo Torrijos Pablo Torrijos ('92) | 92 | ESP | 16.80 | +0.8 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Musa Tüzen Musa Tüzen ('94) | 94 | TUR | 15.82 | +0.6 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Scott Hall Scott Hall ('94) | 94 | GBR | 15.79 | +1.3 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Elvijs Misāns Elvijs Misāns ('89) | 89 | LAT | 15.67 | +1.1 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Peder P. NielsenPeder P. Nielsen ('88) | 88 | DEN | 15.52 | 0.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ondřej Vodák Ondřej Vodák ('98) | 98 | CZE | 15.42 | +1.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Júlio Almeida Júlio Almeida | 00 | POR | 15.04 | +0.3 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
8 | Tarik Tahiri Tarik Tahiri ('96) | 96 | NED | 14.79 | +1.3 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg 25.5. Finale A Finale | 25.5. | ||||||||||||||
1 | Francisco Belo Francisco Belo ('91) | 91 | POR | 19.73 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Šarūnas Banevičius Šarūnas Banevičius ('91) | 91 | LTU | 18.54 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Remco Goetheer Remco Goetheer ('92) | 92 | NED | 18.33 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Osman Can Özdeveci Osman Can Özdeveci ('95) | 95 | TUR | 18.32 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jan Marcell Jan Marcell ('85) | 85 | CZE | 18.01 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Alejandro Noguera Alejandro Noguera ('93) | 93 | ESP | 17.22 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Daniel Cartwright Daniel Cartwright ('98) | 98 | GBR | 16.66 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Andreas Høyby EllegaardAndreas Høyby Ellegaard ('93) | 93 | DEN | 15.10 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Lois Maikel Martínez Lois Maikel Martínez ('81) | 81 | ESP | 61.56 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Aleksas Abromavičius Aleksas Abromavičius ('84) | 84 | LTU | 59.99 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Irfan Yıldırım Irfan Yıldırım ('88) | 88 | TUR | 59.00 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jan Marcell Jan Marcell ('85) | 85 | CZE | 58.51 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Francisco Belo Francisco Belo ('91) | 91 | POR | 57.94 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Andreas Høyby EllegaardAndreas Høyby Ellegaard ('93) | 93 | DEN | 55.81 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Daniel Cartwright Daniel Cartwright ('98) | 98 | GBR | 44.74 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Shaquille Bleecke Shaquille Bleecke ('96) | 96 | NED | 42.86 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg 25.5. Finale A Finale | 25.5. | ||||||||||||||
1 | Özkan Baltacı Özkan Baltacı ('94) | 94 | TUR | 73.35 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Javier Cienfuegos Javier Cienfuegos ('90) | 90 | ESP | 72.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Craig Murch Craig Murch ('93) | 93 | GBR | 69.87 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | António Vital e Silva António Vital e Silva ('88) | 88 | POR | 66.20 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Tomas Vasiliauskas Tomas Vasiliauskas ('97) | 97 | LTU | 65.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Bjarne Aelbers Bjarne Aelbers ('97) | 97 | NED | 50.73 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jonathan GrovesJonathan Groves ('93) | 93 | DEN | 48.06 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Igor Gondor Igor Gondor ('79) | 79 | CZE | 39.59 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Edis Matusevičius Edis Matusevičius ('96) | 96 | LTU | 81.66 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Leandro Ramos Leandro Ramos | 00 | POR | 77.52 | NR NU23R =NU20R | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Emin Öncel Emin Öncel ('97) | 97 | TUR | 74.13 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Martin Konečný Martin Konečný ('97) | 97 | CZE | 67.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Pablo Bugallo Pablo Bugallo ('96) | 96 | ESP | 66.31 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Arthur Wiborg PetersenArthur Wiborg Petersen ('99) | 99 | DEN | 65.76 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Arjan Dekkers Arjan Dekkers ('86) | 86 | NED | 63.83 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Greg Millar Greg Millar ('92) | 92 | GBR | 61.05 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M 4 x 100 m stafet 25.5. Finale A Finale | 25.5. | ||||||||||||||
1 | Rotterdam Atletiek Rotterdam Atletiek | NED | 40.09 | ||||||||||||
Loïc Wondel, Christopher Garia, Dominique Zwiep, Shaquille Haverkamp | |||||||||||||||
2 | Sport Lisboa e Benfica Sport Lisboa e Benfica | POR | 40.36 | ||||||||||||
José Lopes, Frederico Curvelo, Delvis Santos, Mauro Pereira | |||||||||||||||
3 | Birchfield Harriers Birchfield Harriers | GBR | 40.47 | ||||||||||||
Jake Porter, James Gladman, Eliott Powell, Leon Reid | |||||||||||||||
4 | Playas de Castellon Playas de Castellon | ESP | 40.52 | ||||||||||||
Patrick Chinedu Ike, Mauro Triana, Daniel Rodríguez, Alberto Calero | |||||||||||||||
5 | VSK Univerzita Brno VSK Univerzita Brno | CZE | 40.99 | ||||||||||||
Martin Tuček, Šimon Bujna, Michal Suchánek, Dominik Záleský | |||||||||||||||
6 | Fenerbahce Sport Club Fenerbahce Sport Club | TUR | 41.05 | ||||||||||||
Musa Tüzen, Umut Uysal, Kayhan Özer, Ramil Guliyev | |||||||||||||||
7 | Cosma Cosma | LTU | 41.27 | ||||||||||||
Giedrius Rupeika, Ugnius Savickas, Kostas Skrabulis, Gediminas Truskauskas | |||||||||||||||
Sparta AM Sparta AM | DQ | ||||||||||||||
Festus Asante, Frederik Schou-Nielsen, Emil Frænde, Tazana Kamanga-Dyrbak | |||||||||||||||
M 4 x 400 m stafet 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Fenerbahce Sport Club Fenerbahce Sport Club | TUR | 3:06.98 | ||||||||||||
Akin Özyürek, Ferguson Rotich, Ilyas Çanakçı, Haron Koech | |||||||||||||||
2 | Sport Lisboa e Benfica Sport Lisboa e Benfica | POR | 3:07.27 | ||||||||||||
Ricardo Dos Santos, Mauro Pereira, João Ricardo Coelho, Raidel Morales | |||||||||||||||
3 | Playas de Castellon Playas de Castellon | ESP | 3:10.18 | ||||||||||||
Mark Ujakpor, Alberto Gavaldá, Juan Gonzalez, Boitumelo Masilo | |||||||||||||||
4 | Birchfield Harriers Birchfield Harriers | GBR | 3:11.21 | ||||||||||||
Jarryd Dunn, Eliott Powell, James Gladman, Efekemo Okoro | |||||||||||||||
5 | VSK Univerzita Brno VSK Univerzita Brno | CZE | 3:13.62 | ||||||||||||
Tadeáš Plaček, Tomas Vystrk, Michal Suchánek, Martin Tuček | |||||||||||||||
6 | Rotterdam Atletiek Rotterdam Atletiek | NED | 3:16.31 | ||||||||||||
Jim Van Gorkum, Anthony Rasmijn, Rayen Rojer, Joost De Jong | |||||||||||||||
7 | Cosma Cosma | LTU | 3:16.41 | ||||||||||||
Ugnius Savickas, Artūras Janauskas, Mindaugas Striokas, Jānis Leitis | |||||||||||||||
8 | Sparta AM Sparta AM | 3:17.60 | |||||||||||||
Nikolaj Graves, Christian Sand Clausen, Jacob Hvorup, Gustav Lundholm Nielsen | |||||||||||||||
K 100 m 25.5. Vind: +1.4 Finale A Finale | 25.5. | Vind: +1.4 | |||||||||||||
1 | Ivet Lalova-Collio Ivet Lalova-Collio ('84) | 84 | BUL | 11.28 | SB | ||||||||||
2 | Rachel Miller Rachel Miller ('90) | 90 | GBR | 11.49 | SB | ||||||||||
3 | Lorène Dorcas Bazolo Lorène Dorcas Bazolo ('83) | 83 | POR | 11.57 | SB | ||||||||||
4 | Maria Isabel Pérez Maria Isabel Pérez ('93) | 93 | ESP | 11.63 | |||||||||||
5 | Klára Seidlová Klára Seidlová ('94) | 94 | CZE | 11.64 | |||||||||||
6 | Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95) | 95 | DEN | 11.66 | PB | ||||||||||
7 | Hanna-Maari Latvala Hanna-Maari Latvala ('87) | 87 | FIN | 11.68 | SB | ||||||||||
8 | Chiara Gherardi Chiara Gherardi ('01) | 01 | ITA | 11.68 | PB | ||||||||||
K 100 m extra | |||||||||||||||
Finale 1 25.5. Vind: +1.4 | 25.5. | Vind: +1.4 | |||||||||||||
1 | Clieo Stephenson Clieo Stephenson ('95) | 95 | GBR | 12.06 | |||||||||||
2 | Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98) | 98 | DEN | 12.10 | SB | ||||||||||
3 | Barbora Dvořáková Barbora Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 12.11 | |||||||||||
4 | Valeria Simonelli Valeria Simonelli ('99) | 99 | ITA | 12.27 | PB | ||||||||||
Finale 2 25.5. Vind: +1.9 | 25.5. | Vind: +1.9 | |||||||||||||
1 | Lucie Domská Lucie Domská ('93) | 93 | CZE | 12.08 | |||||||||||
2 | Carmen Marco Carmen Marco ('99) | 99 | ESP | 12.10 | |||||||||||
3 | Caterina Ruggeri Fasciani Caterina Ruggeri Fasciani ('98) | 98 | ITA | 12.24 | PB | ||||||||||
4 | Beatriz Andrade Beatriz Andrade ('01) | 01 | POR | 12.40 | |||||||||||
K 200 m 26.5. Vind: 0.0 Finale A Finale | 26.5. | Vind: 0.0 | |||||||||||||
1 | Ivet Lalova-Collio Ivet Lalova-Collio ('84) | 84 | BUL | 23.10 | |||||||||||
2 | Chiara Gherardi Chiara Gherardi ('01) | 01 | ITA | 23.55 | PB | ||||||||||
3 | Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95) | 95 | DEN | 23.57 | PB | ||||||||||
4 | Marcela Pírková Marcela Pírková ('96) | 96 | CZE | 23.72 | |||||||||||
5 | Lorène Dorcas Bazolo Lorène Dorcas Bazolo ('83) | 83 | POR | 23.73 | SB | ||||||||||
6 | Zoey Clark Zoey Clark ('94) | 94 | GBR | 23.78 | SB | ||||||||||
7 | Modesta Morauskaitė Modesta Morauskaitė ('95) | 95 | LTU | 24.11 | SB | ||||||||||
8 | Anniina Kortetmaa Anniina Kortetmaa ('95) | 95 | FIN | 24.36 | SB | ||||||||||
K 400 m 25.5. Finale A Finale | 25.5. | ||||||||||||||
1 | Cátia Azevedo Cátia Azevedo ('94) | 94 | POR | 52.44 | SB | ||||||||||
2 | Zoey Clark Zoey Clark ('94) | 94 | GBR | 53.35 | SB | ||||||||||
3 | Małgorzata Hołub-Kowalik Małgorzata Hołub-Kowalik ('92) | 92 | POL | 53.60 | SB | ||||||||||
4 | Elena Moreno Elena Moreno ('93) | 93 | ESP | 55.76 | SB | ||||||||||
5 | Aino Pulkkinen Aino Pulkkinen ('98) | 98 | FIN | 56.25 | SB | ||||||||||
6 | Maria Beatrice Marchetti Maria Beatrice Marchetti ('96) | 96 | ITA | 56.30 | |||||||||||
7 | Michaela Bičianová Michaela Bičianová ('97) | 97 | CZE | 56.72 | SB | ||||||||||
8 | Olivia ThorsgaardOlivia Thorsgaard | 00 | DEN | 56.79 | SB | ||||||||||
K 800 m 25.5. Finale A Finale | 25.5. | ||||||||||||||
1 | Noélie Yarigo Noélie Yarigo ('85) | 85 | BEN | 2:04.61 | |||||||||||
2 | Aslı Arık Aslı Arık ('95) | 95 | TUR | 2:07.86 | SB | ||||||||||
3 | Alena Ulrichová Alena Ulrichová ('94) | 94 | CZE | 2:09.46 | |||||||||||
4 | Dagmar OlsenDagmar Olsen ('94) | 94 | DEN | 2:09.76 | SB | ||||||||||
5 | Flavia Ferrari Flavia Ferrari ('99) | 99 | ITA | 2:10.10 | SB | ||||||||||
6 | Charlotte Buckley Charlotte Buckley ('02) | 02 | GBR | 2:10.33 | SB | ||||||||||
7 | Raquel Meaños Raquel Meaños | 00 | ESP | 2:10.87 | |||||||||||
8 | Heini Ikonen Heini Ikonen ('99) | 99 | FIN | 2:13.72 | SB | ||||||||||
K 1500 m 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Yasemin Can Yasemin Can ('96) | 96 | TUR | 4:16.37 | PB | ||||||||||
2 | Solange Andreia Pereira Solange Andreia Pereira ('89) | 89 | ESP | 4:17.45 | SB | ||||||||||
3 | Salomé Afonso Salomé Afonso ('97) | 97 | POR | 4:18.13 | PB | ||||||||||
4 | Lucie Sekanová Lucie Sekanová ('89) | 89 | CZE | 4:22.94 | SB | ||||||||||
5 | Simone GladSimone Glad ('90) | 90 | DEN | 4:24.47 | SB | ||||||||||
6 | Livia Caldarini Livia Caldarini ('02) | 02 | ITA | 4:38.17 | |||||||||||
7 | Kosana Weir Kosana Weir ('99) | 99 | GBR | 4:48.67 | SB | ||||||||||
8 | Lotta Mäkinen Lotta Mäkinen ('01) | 01 | FIN | 4:56.71 | SB | ||||||||||
K 3000 m 25.5. Finale A Finale | 25.5. | ||||||||||||||
1 | Yasemin Can Yasemin Can ('96) | 96 | TUR | 8:58.77 | |||||||||||
2 | Sara Moreira Sara Moreira ('85) | 85 | POR | 9:06.38 | SB | ||||||||||
3 | Solange Andreia Pereira Solange Andreia Pereira ('89) | 89 | ESP | 9:11.24 | PB | ||||||||||
4 | Lucie Sekanová Lucie Sekanová ('89) | 89 | CZE | 9:12.55 | SB | ||||||||||
5 | Sophie SøefeldtSophie Søefeldt | 00 | DEN | 9:55.79 | |||||||||||
6 | Oona-Mari Hakulinen Oona-Mari Hakulinen ('94) | 94 | FIN | 10:23.06 | PB | ||||||||||
7 | Kirsty Addy Kirsty Addy ('92) | 92 | GBR | 10:42.74 | SB | ||||||||||
K 5000 m 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Jessica Augusto Jessica Augusto ('81) | 81 | POR | 15:54.51 | SB | ||||||||||
2 | Elena García Elena García ('86) | 86 | ESP | 16:35.44 | SB | ||||||||||
3 | Fadime Suna Fadime Suna ('86) | 86 | TUR | 16:40.29 | SB | ||||||||||
4 | Simone GladSimone Glad ('90) | 90 | DEN | 17:15.91 | SB | ||||||||||
5 | Katri Niemistö Katri Niemistö ('94) | 94 | FIN | 17:43.30 | SB | ||||||||||
6 | Barbora Jíšová Barbora Jíšová ('92) | 92 | CZE | 18:11.95 | SB | ||||||||||
7 | Lisa Da Silva Lisa Da Silva ('83) | 83 | GBR | 18:13.37 | PB | ||||||||||
8 | Lucrezia Adamo Lucrezia Adamo ('01) | 01 | ITA | 19:10.88 | PB | ||||||||||
K 3000 m forh. 25.5. Finale A Finale | 25.5. | ||||||||||||||
1 | Fancy Cherono Fancy Cherono ('01) | 01 | KEN | 9:39.30 | |||||||||||
2 | Tuğba Güvenç Tuğba Güvenç ('94) | 94 | TUR | 9:40.33 | SB | ||||||||||
3 | María José Pérez María José Pérez ('92) | 92 | ESP | 9:58.93 | SB | ||||||||||
4 | Eva Krchová Eva Krchová ('89) | 89 | CZE | 10:17.30 | |||||||||||
5 | Anna Mark HelwighAnna Mark Helwigh | 00 | DEN | 10:36.96 | SB | ||||||||||
6 | Stephanie Ainley Stephanie Ainley ('90) | 90 | GBR | 11:15.74 | PB | ||||||||||
7 | Lotta Mäkinen Lotta Mäkinen ('01) | 01 | FIN | 11:52.69 | SB | ||||||||||
8 | Giorgia Forastiero Giorgia Forastiero ('02) | 02 | ITA | 12:41.65 | PB | ||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 26.5. Vind: +1.0 Finale A Finale | 26.5. | Vind: +1.0 | |||||||||||||
1 | Annimari Korte Annimari Korte ('88) | 88 | FIN | 13.18 | SB | ||||||||||
2 | Nooralotta Neziri Nooralotta Neziri ('92) | 92 | FIN | 13.22 | SB | ||||||||||
3 | Helena Jiranová Helena Jiranová ('95) | 95 | CZE | 13.66 | |||||||||||
4 | Thea HaahrThea Haahr ('91) | 91 | DEN | 13.82 | PB | ||||||||||
5 | Olimpia Barbosa Olimpia Barbosa ('95) | 95 | POR | 13.88 | SB | ||||||||||
6 | Özge Soylu Özge Soylu ('95) | 95 | TUR | 14.08 | SB | ||||||||||
7 | Angie Broadbelt-Blake Angie Broadbelt-Blake ('85) | 85 | GBR | 14.17 | SB | ||||||||||
8 | Elisa Gani Elisa Gani | 00 | ITA | 15.37 | PB | ||||||||||
K 400 m hæk 25.5. Finale A Finale | 25.5. | ||||||||||||||
1 | Elif Gören Elif Gören ('90) | 90 | TUR | 58.13 | SB | ||||||||||
2 | Modesta Morauskaitė Modesta Morauskaitė ('95) | 95 | LTU | 58.79 | |||||||||||
3 | Aisha Naibe-Wey Aisha Naibe-Wey ('93) | 93 | GBR | 59.24 | SB | ||||||||||
4 | Andreia Crespo Andreia Crespo ('93) | 93 | POR | 1:00.44 | =SB | ||||||||||
5 | Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94) | 94 | DEN | 1:02.20 | PB | ||||||||||
6 | Martina Hofmanová Martina Hofmanová ('95) | 95 | CZE | 1:02.23 | SB | ||||||||||
7 | Heidi Salminen Heidi Salminen ('03) | 03 | FIN | 1:03.44 | PB | ||||||||||
8 | Ginevra Ricci Ginevra Ricci ('02) | 02 | ITA | 1:06.08 | PB | ||||||||||
K Højdespring 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Michaela Hrubá Michaela Hrubá ('98) | 98 | CZE | 1.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Pippa Rogan Pippa Rogan ('94) | 94 | IRL | 1.82 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Saleta Fernández Saleta Fernández ('97) | 97 | ESP | 1.79 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Kadriye Aydın Kadriye Aydın ('95) | 95 | TUR | 1.76 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Anabela Neto Anabela Neto ('91) | 91 | POR | 1.73 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Sini Lällä Sini Lällä ('94) | 94 | FIN | 1.73 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Rikke AndersenRikke Andersen ('98) | 98 | DEN | 1.69 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Chiara Crippa Chiara Crippa ('94) | 94 | ITA | 1.65 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Stangspring 25.5. Finale A Finale | 25.5. | ||||||||||||||
1 | Romana Maláčová Romana Maláčová ('87) | 87 | CZE | 4.10 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Marta Onofre Marta Onofre ('91) | 91 | POR | 4.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Buse Arıkazan Buse Arıkazan ('94) | 94 | TUR | 4.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Caroline Bonde HolmCaroline Bonde Holm ('90) | 90 | DEN | 4.00 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Luce Barbi Luce Barbi ('03) | 03 | ITA | 3.60 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Clare Maurer Clare Maurer ('94) | 94 | GBR | 3.60 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Alicia Jaut Alicia Jaut ('99) | 99 | ESP | 3.60 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Gea Zitting Gea Zitting ('03) | 03 | FIN | 3.20 | PB | ||||||||||
K Længdespring 25.5. Finale A Finale | 25.5. | ||||||||||||||
1 | Evelise Veiga Evelise Veiga ('96) | 96 | POR | 6.58 | +1.2 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Fatima Diame Fatima Diame ('96) | 96 | ESP | 6.41 | +1.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tuğba Danişmaz Tuğba Danişmaz ('99) | 99 | TUR | 6.15 | -0.5 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Emmi Mäkinen Emmi Mäkinen ('93) | 93 | FIN | 6.00 | +0.4 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Barbora Dvořáková Barbora Dvořáková ('97) | 97 | CZE | 5.83 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Lia Stephenson Lia Stephenson ('96) | 96 | GBR | 5.61 | +2.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01) | 01 | DEN | 5.49 | -0.1 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
8 | Cecilia Rinaldi Cecilia Rinaldi ('02) | 02 | ITA | 5.30 | +1.2 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
K Trespring 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Patrícia Mamona Patrícia Mamona ('88) | 88 | POR | 14.26 | -0.3 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Fatima Diame Fatima Diame ('96) | 96 | ESP | 13.86 | +0.6 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tuğba Danişmaz Tuğba Danişmaz ('99) | 99 | TUR | 13.38 | 0.0 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Angela Barrett Angela Barrett ('85) | 85 | GBR | 13.24 | w | +2.2 | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Wilhelmiina Harju Wilhelmiina Harju ('02) | 02 | FIN | 12.58 | -0.2 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Zuzana Durkechová Zuzana Durkechová ('97) | 97 | SVK | 12.56 | +0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Martina Di Pietro Martina Di Pietro ('93) | 93 | ITA | 12.05 | +0.4 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
8 | Laura TølløseLaura Tølløse ('97) | 97 | DEN | 11.72 | w | +2.1 | |||||||||
| |||||||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Amelia Strickler Amelia Strickler ('94) | 94 | GBR | 17.83 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Emel Dereli Emel Dereli ('96) | 96 | TUR | 17.61 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Markéta Červenková Markéta Červenková ('91) | 91 | CZE | 17.26 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jessica Inchude Jessica Inchude ('96) | 96 | GBS | 16.99 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Úrsula Ruiz Úrsula Ruiz ('83) | 83 | ESP | 16.66 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Martina Carnevale Martina Carnevale ('98) | 98 | ITA | 14.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Ayoe Bøgelund RøbelAyoe Bøgelund Røbel ('98) | 98 | DEN | 13.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Elisa Kirvesniemi Elisa Kirvesniemi ('85) | 85 | FIN | 12.12 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg 25.5. Finale A Finale | 25.5. | ||||||||||||||
1 | Irina Rodrigues Irina Rodrigues ('91) | 91 | POR | 60.81 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96) | 96 | DEN | 54.86 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Nurten Mermer Nurten Mermer ('95) | 95 | TUR | 51.12 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Kathryn Woodcock Kathryn Woodcock ('97) | 97 | GBR | 49.33 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Katarzyna Hnatiuk Katarzyna Hnatiuk ('96) | 96 | POL | 49.12 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Markéta Červenková Markéta Červenková ('91) | 91 | CZE | 47.99 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Irache Quintanal Irache Quintanal ('78) | 78 | ESP | 45.16 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Camilla Forsberg Camilla Forsberg ('02) | 02 | FIN | 36.59 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Hammerkast 4.0 kg 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Berta Castells Berta Castells ('84) | 84 | ESP | 65.67 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Kıvılcım Salman Kıvılcım Salman ('92) | 92 | TUR | 65.57 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Kateřina Skypalová Kateřina Skypalová ('99) | 99 | CZE | 60.93 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Pippa Wingate Pippa Wingate ('93) | 93 | GBR | 60.75 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Johanna Salmela Johanna Salmela ('90) | 90 | FIN | 60.29 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Vânia Silva Vânia Silva ('80) | 80 | POR | 57.06 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Celina JulinCelina Julin ('94) | 94 | DEN | 56.25 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Cecilia Desideri Cecilia Desideri ('99) | 99 | ITA | 55.84 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram 25.5. Finale A Finale | 25.5. | ||||||||||||||
1 | Selena Durna Selena Durna ('92) | 92 | TUR | 53.80 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Claudia Ferreira Claudia Ferreira ('98) | 98 | POR | 50.95 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Mercedes Chilla Mercedes Chilla ('80) | 80 | ESP | 50.34 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sonja Alasalmi Sonja Alasalmi ('88) | 88 | FIN | 45.80 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Elisa Lobascio Elisa Lobascio ('98) | 98 | ITA | 43.60 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98) | 98 | DEN | 38.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Egladina-Olga Kotmilloshi Egladina-Olga Kotmilloshi ('83) | 83 | ALB | 36.35 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Barbora Zatloukalová Barbora Zatloukalová ('97) | 97 | CZE | 33.54 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
K 4 x 100 m stafet 25.5. Finale A Finale | 25.5. | ||||||||||||||
1 | USK Praha USK Praha | CZE | 45.00 | ||||||||||||
Klára Seidlová, Marcela Pírková, Lucie Vykydalová, Helena Jiranová | |||||||||||||||
2 | Jyväskylän Kenttäurheilijat Jyväskylän Kenttäurheilijat | FIN | 45.18 | ||||||||||||
Nooralotta Neziri, Aino Pulkkinen, Anniina Kortetmaa, Hanna-Maari Latvala | |||||||||||||||
3 | Enka Enka | TUR | 45.38 | ||||||||||||
Burcu Erdemir, Simay Özçiftçi, Edanur Kılıç, Ivet Lalova-Collio | |||||||||||||||
4 | Sporting Clube de Portugal Sporting Clube de Portugal | POR | 45.49 | ||||||||||||
Olimpia Barbosa, Lorène Dorcas Bazolo, Cátia Azevedo, Filipa Martins | |||||||||||||||
5 | Thames Valley Harriers Thames Valley Harriers | GBR | 46.02 | ||||||||||||
Rachel Miller, Angie Broadbelt-Blake, Clieo Stephenson, Annie Tagoe | |||||||||||||||
6 | Atletica Studentesca Atletica Studentesca | ITA | 46.33 | ||||||||||||
Ginevra Ricci, Valeria Simonelli, Chiara Gherardi | |||||||||||||||
7 | Sparta AM Sparta AM | 47.83 | |||||||||||||
Ida Beiter Bomme, Olivia Thorsgaard, Emma Beiter Bomme, Thea Haahr | |||||||||||||||
Valencia Esports Valencia Esports | ESP | DQ | |||||||||||||
Annimari Korte, Fatima Diame, Carmen Marco, Maria Isabel Pérez | |||||||||||||||
K 4 x 400 m stafet 26.5. Finale A Finale | 26.5. | ||||||||||||||
1 | Sporting Clube de Portugal Sporting Clube de Portugal | POR | 3:34.29 | ||||||||||||
Filipa Martins, Dorothé Évora, Noélie Yarigo, Cátia Azevedo | |||||||||||||||
2 | Enka Enka | TUR | 3:37.24 | ||||||||||||
Büşra Yıldırım, Elif Gören, Zeynep Baş, Małgorzata Hołub-Kowalik | |||||||||||||||
3 | USK Praha USK Praha | CZE | 3:40.26 | ||||||||||||
Martina Hofmanová, Alena Ulrichová, Michaela Bičianová, Marcela Pírková | |||||||||||||||
4 | Valencia Esports Valencia Esports | ESP | 3:41.82 | ||||||||||||
Elena Moreno, Solange Andreia Pereira, Raquel Meaños, Modesta Morauskaitė | |||||||||||||||
5 | Thames Valley Harriers Thames Valley Harriers | GBR | 3:42.76 | ||||||||||||
Zoey Clark, Charlotte Buckley, Angela Barrett, Annie Tagoe | |||||||||||||||
6 | Atletica Studentesca Atletica Studentesca | ITA | 3:44.05 | ||||||||||||
Maria Beatrice Marchetti, Alessia Tirnetta, Ginevra Ricci, Valeria Simonelli | |||||||||||||||
7 | JKU JKU | FIN | 3:44.90 | ||||||||||||
Anniina Kortetmaa, Nooralotta Neziri, Hanna-Maari Latvala, Aino Pulkkinen | |||||||||||||||
8 | Sparta AM Sparta AM | 3:50.02 | |||||||||||||
Emma Beiter Bomme, Dagmar Olsen, Annemarie Nissen, Olivia Thorsgaard |