Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Castellón ESP: European Champion Clubs Cup 25‐26.5.2019

M 100 m    
25.5. Vind: +2.0

Finale A

Finale
25.5.Vind: +2.0
1
Ramil Guliyev
Ramil Guliyev ('90)
TUR10.16
  
 SB
2
Dominik Záleský
Dominik Záleský ('95)
CZE10.29
  
 =PB
3
Kyle de Escofet
Kyle de Escofet ('96)
GBR10.30
  
 SB
4
Christopher Garia
Christopher Garia ('92)
NED10.31
  
 SB
5
Patrick Chinedu Ike
Patrick Chinedu Ike ('84)
ESP10.42
  
 SB
6
José Lopes
José Lopes ('95)
POR10.50
  
 SB
7Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)DEN10.52
  
 SB
8
Kostas Skrabulis
Kostas Skrabulis ('92)
LTU10.78
  
 SB
M 100 m    
Finale 1
25.5. Vind: +2.0
25.5.Vind: +2.0
1
Ricardo Mario de Souza
Ricardo Mario de Souza ('94)
BRA10.31
  
 SB
2
Kayhan Özer
Kayhan Özer ('98)
TUR10.46
  
 PB
3
Alberto Calero
Alberto Calero ('98)
ESP10.54
  
 PB
4
Dominique Zwiep
Dominique Zwiep ('99)
NED10.60
  
 SB
5
Giedrius Rupeika
Giedrius Rupeika ('92)
LTU10.76
  
 SB
6Emil FrændeEmil Frænde DEN10.92
  
 PB
Leon Reid
Leon Reid ('94)
IRL DQ
  
 
Finale 2
25.5. Vind: +0.8
25.5.Vind: +0.8
1
Kaie Chambers-Brown
Kaie Chambers-Brown ('99)
GBR10.62
  
 SB
2
Mauro Triana
Mauro Triana ('95)
ESP10.63
  
 SB
3
Shaquille Haverkamp
Shaquille Haverkamp ('99)
NED10.80
  
 SB
4
Ugnius Savickas
Ugnius Savickas ('92)
LTU10.82
  
 SB
5
Charles Hilliard
Charles Hilliard ('99)
GBR10.84
  
 SB
6
Alberto Gavaldá
Alberto Gavaldá ('92)
ESP10.95
  
 
M 200 m    
26.5. Vind: +0.8

Finale A

Finale
26.5.Vind: +0.8
1
Ramil Guliyev
Ramil Guliyev ('90)
TUR20.32
  
 
2
Christopher Garia
Christopher Garia ('92)
NED20.68
  
 PB
3
Leon Reid
Leon Reid ('94)
IRL20.68
  
 SB
4
Daniel Rodríguez
Daniel Rodríguez ('95)
ESP21.04
  
 SB
5
Gediminas Truskauskas
Gediminas Truskauskas ('98)
LTU21.18
  
 SB
6Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)DEN21.23
  
 SB
7
Frederico Curvelo
Frederico Curvelo ('97)
POR21.32
  
 SB
8
Šimon Bujna
Šimon Bujna ('95)
SVK21.56
  
 SB
M 400 m    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Boitumelo Masilo
Boitumelo Masilo ('95)
BOT46.45
  
 
2
Jānis Leitis
Jānis Leitis ('89)
LAT47.04
  
 
3
James Gladman
James Gladman ('93)
GBR47.75
  
 SB
4
Ricardo Dos Santos
Ricardo Dos Santos ('94)
POR47.91
  
 
6
Anthony Rasmijn
Anthony Rasmijn ('91)
ARU48.70
  
 
7
Tadeáš Plaček
Tadeáš Plaček ('03)
CZE48.71
  
 PB
8
Haron Koech
Haron Koech ('90)
KEN48.90
  
 PB
M 800 m    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Ferguson Cheruiyot
Ferguson Cheruiyot ('89)
KEN1:47.88
  
 
2
Marcin Lewandowski
Marcin Lewandowski ('87)
POL1:48.56
  
 SB
3
Ignacio Fontes
Ignacio Fontes ('98)
ESP1:49.20
  
 SB
4
Tomas Vystrk
Tomas Vystrk ('93)
CZE1:49.32
  
 
5
Mindaugas Striokas
Mindaugas Striokas ('91)
LTU1:51.92
  
 
6
Christian Byron
Christian Byron ('92)
GBR1:52.03
  
 SB
7Christian Sand ClausenChristian Sand Clausen ('96)DEN1:52.54
  
 SB
8
Benjamin Manuel
Benjamin Manuel ('89)
GEQ1:55.70
  
 
M 1500 m    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Ferguson Cheruiyot
Ferguson Cheruiyot ('89)
KEN3:45.05
  
 SB
2
Marcin Lewandowski
Marcin Lewandowski ('87)
POL3:45.76
  
 SB
3
Simas Bertašius
Simas Bertašius ('93)
LTU3:46.08
  
 SB
4
Víctor Ruiz
Víctor Ruiz ('93)
ESP3:47.07
  
 SB
5
Daniel Kotyza
Daniel Kotyza 
CZE3:48.47
  
 SB
6Nick JensenNick Jensen ('91)DEN3:53.88
  
 SB
7
Jack Hallas
Jack Hallas ('91)
GBR3:54.10
  
 SB
8
Milco Hahury
Milco Hahury ('95)
NED3:54.63
  
 PB
M 3000 m    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Edward Zakayo
Edward Zakayo ('01)
KEN7:53.88
  
 SB
2
Simas Bertašius
Simas Bertašius ('93)
LTU7:55.16
  
 PB
3
Benjamin de Haan
Benjamin de Haan ('93)
NED7:55.30
  
 PB
4
Thierry Ndikumwenayo
Thierry Ndikumwenayo ('97)
BDI8:02.25
  
 SB
5
Ayetullah Aslanhan
Ayetullah Aslanhan ('01)
TUR8:17.55
  
 PB
6Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)DEN8:25.09
  
 SB
7
Jiří Homoláč
Jiří Homoláč ('90)
CZE8:37.65
  
 SB
8
Alex Tovey
Alex Tovey ('89)
GBR8:43.19
  
 SB
M 5000 m    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Edward Zakayo
Edward Zakayo ('01)
KEN13:53.01
  
 
2
Thierry Ndikumwenayo
Thierry Ndikumwenayo ('97)
BDI13:55.13
  
 SB
3
Aras Kaya
Aras Kaya ('94)
TUR13:55.62
  
 SB
4
Justinas Beržanskis
Justinas Beržanskis ('89)
LTU14:39.86
  
 SB
5Christoffer BollChristoffer Boll ('92)DEN14:41.24
  
 PB
6
Jiří Homoláč
Jiří Homoláč ('90)
CZE14:45.33
  
 SB
7
Ralf Nieuwenhuizen
Ralf Nieuwenhuizen ('94)
NED15:00.81
  
 PB
8
Sam Johnson
Sam Johnson ('96)
GBR15:20.81
  
 PB
M 3000 m forh.    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Aras Kaya
Aras Kaya ('94)
TUR8:45.25
  
 SB
2
André Pereira
André Pereira ('95)
POR8:49.67
  
 SB
3
Mohamed Jelloul
Mohamed Jelloul ('94)
ESP8:50.91
  
 SB
4
Justinas Beržanskis
Justinas Beržanskis ('89)
LTU8:56.52
  
 SB
5
David Foller
David Foller ('99)
CZE8:58.06
  
 PB
6
Ilias El Khattabi
Ilias El Khattabi ('01)
NED9:32.44
  
 PB
7
Jonathan Goringe
Jonathan Goringe ('91)
GBR9:45.06
  
 SB
8Louis CantbyLouis Cantby ('01)DEN10:14.50
  
 SB
M 110 m hæk    
26.5. Vind: +2.1

Finale A

Finale
26.5.Vind: +2.1
1
Yidiel Contreras
Yidiel Contreras ('92)
ESP13.81 w
  
 
2
Rapolas Saulius
Rapolas Saulius ('96)
LTU14.02 w
  
 
3
Jake Porter
Jake Porter ('93)
GBR14.21 w
  
 
4
Vilém Stráský
Vilém Stráský ('99)
CZE14.50 w
  
 
5
Furkan Aktaş
Furkan Aktaş ('98)
TUR14.58 w
  
 
6
Ruben Esajas
Ruben Esajas ('86)
NED15.06 w
  
 
7Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)DEN15.15 w
  
 
Abdel-Kader Larrinaga
Abdel-Kader Larrinaga ('94)
POR DQw
  
 
M 400 m hæk    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Haron Koech
Haron Koech ('90)
KEN51.51
  
 SB
2
Mark Ujakpor
Mark Ujakpor ('87)
ESP51.58
  
 
3
Paul Byrne
Paul Byrne ('90)
IRL51.79
  
 SB
4
Martin Tuček
Martin Tuček ('95)
CZE51.98
  
 
5
Diogo Mestre
Diogo Mestre ('95)
POR52.54
  
 SB
6
Joost De Jong
Joost De Jong ('94)
NED54.76
  
 SB
7
Artūras Janauskas
Artūras Janauskas ('87)
LTU55.38
  
 SB
8Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)DEN55.60
  
 PB
M Højdespring    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Adrijus Glebauskas
Adrijus Glebauskas ('94)
LTU2.16
  
 SB
 
2.09 SB
  O
2.13 SB
XXO
2.16 SB
  O
2.19
XXX
    
2
Alexis Sastre
Alexis Sastre ('93)
ESP2.16
  
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.09
  O
2.13
XXO
2.16
 XO
2.19
XXX
  
3
Paulo Conceição
Paulo Conceição ('93)
POR2.13
  
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.09
  O
2.13
XXO
2.19
XXX
   
4
Ryan Webb
Ryan Webb ('97)
GBR2.05
  
 
 
2.00
  O
2.05
  O
2.09
XXX
     
5
Ondřej Vodák
Ondřej Vodák ('98)
CZE2.05
  
 
 
1.95
  O
2.00
  O
2.05
 XO
2.13
XXX
    
6Kenneth PedersenKenneth Pedersen ('97)DEN1.95
  
 SB
 
1.85 SB
  O
1.90 SB
  O
1.95 SB
  O
2.00
XXX
    
7
Enes Talha Şenses
Enes Talha Şenses ('98)
TUR1.95
  
 
 
1.90
 XO
1.95
  O
2.00
XXX
     
8
Kay Geluk
Kay Geluk ('96)
NED1.80
  
 PB
 
1.75 PB
 XO
1.80 PB
  O
1.85
XXX
     
M Stangspring    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Ersu Şaşma
Ersu Şaşma ('99)
TUR5.40
  
NU23R =PB
 
4.80
  O
5.00
  O
5.20 =PB
  O
5.30 =NUR PB
  O
5.40 NUR =NUR PB
  O
5.50
XXX
  
2
Diogo Ferreira
Diogo Ferreira ('90)
POR5.30
  
 SB
 
5.00
XXO
5.10
 XO
5.30 SB
 XO
5.45
XXX
    
3
Igor Bychkov
Igor Bychkov ('87)
ESP5.00
  
 
 
4.80
  O
5.00
  O
5.20
XXX
     
4
Jack Phipps
Jack Phipps ('94)
GBR5.00
  
 =SB
 
4.60
 XO
4.80 =SB
  O
5.00 SB
XXO
5.10
XXX
    
5
Sam Kranse
Sam Kranse ('92)
NED4.80
  
 SB
 
4.20 SB
  O
4.40 SB
  O
4.60 SB
  O
4.80 SB
 XO
5.00
XXX
   
6
Lukas Kolpakovas
Lukas Kolpakovas ('98)
LTU4.40
  
 SB
 
4.20 SB
  O
4.40 SB
 XO
4.60
XXX
     
7Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)DEN4.40
  
 
 
4.00
  O
4.20
  O
4.40
XXO
4.60
XXX
    
8
Vilém Stráský
Vilém Stráský ('99)
CZE4.20
  
 PB
 
4.00 PB
  O
4.20 PB
  O
4.40
XXX
     
M Længdespring    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Marcos Chuva
Marcos Chuva ('89)
POR7.75
+0.1
  
 SB
 
7.75 SB
 0.1
7.66
 1.5
7.22
 1.2
7.64
 0.3
    
2
Daniel Solis
Daniel Solis ('96)
ESP7.70
+1.5
  
 SB
 
7.70 SB
 1.5
7.347.62
 2.0
7.50
 0.1
    
3
Feron Sayers
Feron Sayers ('94)
GBR7.58
+0.6
  
 SB
 
6.96 SB
 0.4
7.45 SB
 1.1
7.53 SB
 0.9
7.58 SB
 0.6
    
4
Alper Kulaksız
Alper Kulaksız ('92)
TUR7.57
+1.8
  
 SB
 
7.12
 1.1
7.46
 2.3
  X7.57 SB
 1.8
    
5
Elvijs Misāns
Elvijs Misāns ('89)
LAT7.41
+1.7
  
 SB
 
6.42 SB
 -0.6
6.79 SB
 1.8
7.41 SB
 1.7
7.33
 0.1
    
6
Loïc Wondel
Loïc Wondel ('98)
NED7.31
+1.6
  
 PB
 
6.81 SB
 -0.6
7.31 PB
 1.6
6.69
 1.0
  –    
7
Milan Pírek
Milan Pírek ('87)
CZE7.20
+1.8
  
 SB
 
7.20 SB
 1.8
  X  X  X    
Mads LundMads Lund DEN DNS
  
 
M Trespring    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Pablo Torrijos
Pablo Torrijos ('92)
ESP16.80
+0.8
  
 SB
 
16.62 SB
 -0.2
16.5416.80 SB
 0.8
13.52
 0.7
    
2
Musa Tüzen
Musa Tüzen ('94)
TUR15.82
+0.6
  
 SB
 
15.51
 1.5
15.49
 1.5
15.69 SB
 1.1
15.82 SB
 0.6
    
3
Scott Hall
Scott Hall ('94)
GBR15.79
+1.3
  
 SB
 
  X15.65 SB
 1.7
  X15.79 SB
 1.3
    
4
Elvijs Misāns
Elvijs Misāns ('89)
LAT15.67
+1.1
  
 SB
 
  X  X15.67 SB
 1.1
  X    
5Peder P. NielsenPeder P. Nielsen ('88)DEN15.52
0.0
  
 SB
 
15.52 SB15.39
 1.1
15.41
 0.5
15.32
 0.9
    
6
Ondřej Vodák
Ondřej Vodák ('98)
CZE15.42
+1.1
  
 
 
14.42
 0.2
15.21
 1.0
15.42
 1.1
15.38
 1.5
    
7
Júlio Almeida
Júlio Almeida 
POR15.04
+0.3
  
 PB
 
14.89 SB
 1.4
14.51
 0.3
15.04 PB
 0.3
14.46
 0.8
    
8
Tarik Tahiri
Tarik Tahiri ('96)
NED14.79
+1.3
  
 PB
 
14.79 PB
 1.3
14.61
 0.8
14.78
 1.8
  X    
M Kuglestød 7.26 kg    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Francisco Belo
Francisco Belo ('91)
POR19.73
  
 
 
18.3819.7319.57  X    
2
Šarūnas Banevičius
Šarūnas Banevičius ('91)
LTU18.54
  
 SB
 
17.87  X18.54 SB18.41    
3
Remco Goetheer
Remco Goetheer ('92)
NED18.33
  
 PB
 
  X18.33 PB  X  X    
4
Osman Can Özdeveci
Osman Can Özdeveci ('95)
TUR18.32
  
 
 
16.7918.32  X  X    
5
Jan Marcell
Jan Marcell ('85)
CZE18.01
  
 SB
 
17.46 SB  X18.01 SB17.44    
6
Alejandro Noguera
Alejandro Noguera ('93)
ESP17.22
  
 
 
17.0416.9617.2217.17    
7
Daniel Cartwright
Daniel Cartwright ('98)
GBR16.66
  
 SB
 
16.2116.0516.4516.66 SB    
8Andreas Høyby EllegaardAndreas Høyby Ellegaard ('93)DEN15.10
  
 SB
 
13.99 SB15.10 SB  X  X    
M Diskoskast 2.0 kg    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Lois Maikel Martínez
Lois Maikel Martínez ('81)
ESP61.56
  
 
 
60.3161.4461.5661.56    
2
Aleksas Abromavičius
Aleksas Abromavičius ('84)
LTU59.99
  
 SB
 
  X  X59.43 SB59.99 SB    
3
Irfan Yıldırım
Irfan Yıldırım ('88)
TUR59.00
  
 SB
 
57.13 SB  X59.00 SB58.61    
4
Jan Marcell
Jan Marcell ('85)
CZE58.51
  
 SB
 
58.51 SB  X57.2057.38    
5
Francisco Belo
Francisco Belo ('91)
POR57.94
  
 SB
 
46.1956.2057.41 SB57.94 SB    
6Andreas Høyby EllegaardAndreas Høyby Ellegaard ('93)DEN55.81
  
 SB
 
55.81 SB55.5353.7854.22    
7
Daniel Cartwright
Daniel Cartwright ('98)
GBR44.74
  
 PB
 
  X43.11 PB  X44.74 PB    
8
Shaquille Bleecke
Shaquille Bleecke ('96)
NED42.86
  
 SB
 
  X  X  X42.86 SB    
M Hammerkast 7.26 kg    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Özkan Baltacı
Özkan Baltacı ('94)
TUR73.35
  
 SB
 
71.86 SB71.7473.35 SB71.13    
2
Javier Cienfuegos
Javier Cienfuegos ('90)
ESP72.90
  
 
 
70.9572.9072.4571.95    
3
Craig Murch
Craig Murch ('93)
GBR69.87
  
 
 
63.6967.6967.0469.87    
4
António Vital e Silva
António Vital e Silva ('88)
POR66.20
  
 
 
62.7564.4066.2066.09    
5
Tomas Vasiliauskas
Tomas Vasiliauskas ('97)
LTU65.00
  
 
 
62.2965.0063.95  X    
6
Bjarne Aelbers
Bjarne Aelbers ('97)
NED50.73
  
 PB
 
47.00 PB50.73 PB50.10  X    
7Jonathan GrovesJonathan Groves ('93)DEN48.06
  
 SB
 
  X47.83 SB47.5848.06 SB    
8
Igor Gondor
Igor Gondor ('79)
CZE39.59
  
 PB
 
33.97 PB39.59 PB38.5038.67    
M Spydkast 800 gram    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Edis Matusevičius
Edis Matusevičius ('96)
LTU81.66
  
 
 
76.7578.5079.4181.66    
2
Leandro Ramos
Leandro Ramos 
POR77.52
  
NR NU23R =NU20R PB
 
  X73.15 SB77.52 NUR =NUR PB  X    
3
Emin Öncel
Emin Öncel ('97)
TUR74.13
  
 
 
74.1372.0770.69  X    
4
Martin Konečný
Martin Konečný ('97)
CZE67.70
  
 
 
67.1266.7964.8767.70    
5
Pablo Bugallo
Pablo Bugallo ('96)
ESP66.31
  
 
 
65.1265.3966.3163.13    
6Arthur Wiborg PetersenArthur Wiborg Petersen ('99)DEN65.76
  
 
 
62.6465.7664.81  X    
7
Arjan Dekkers
Arjan Dekkers ('86)
NED63.83
  
 
 
63.8360.98  X61.19    
8
Greg Millar
Greg Millar ('92)
GBR61.05
  
 SB
 
54.89 SB61.04 SB58.1561.05 SB    
M 4 x 400 m stafet    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Fenerbahce Sport Club 
Fenerbahce Sport Club  
TUR3:06.98
  
 
  Akin Özyürek, Ferguson Cheruiyot, Ilyas Çanakçı, Haron Koech
2
Sport Lisboa e Benfica 
Sport Lisboa e Benfica  
POR3:07.27
  
 
  Ricardo Dos Santos, Mauro Pereira, João Ricardo Coelho, Raidel Morales
3
Playas de Castellon 
Playas de Castellon  
ESP3:10.18
  
 
  Mark Ujakpor, Alberto Gavaldá, Juan Gonzalez, Boitumelo Masilo
4
Birchfield Harriers 
Birchfield Harriers  
GBR3:11.21
  
 
  Jarryd Dunn, Eliott Powell, James Gladman, Efekemo Okoro
5
VSK Univerzita Brno 
VSK Univerzita Brno  
CZE3:13.62
  
 
  Tadeáš Plaček, Tomas Vystrk, Michal Suchánek, Martin Tuček
6
Rotterdam Atletiek 
Rotterdam Atletiek  
NED3:16.31
  
 
  Jim Van Gorkum, Anthony Rasmijn, Rayen Rojer, Joost De Jong
7
Cosma 
Cosma  
LTU3:16.41
  
 
  Ugnius Savickas, Artūras Janauskas, Mindaugas Striokas, Jānis Leitis
8Sparta AM Sparta AM  3:17.60
  
 
  Nikolaj Graves, Christian Sand Clausen, Jacob Hvorup, Gustav Lundholm Nielsen
K 100 m    
25.5. Vind: +1.4

Finale A

Finale
25.5.Vind: +1.4
1
Ivet Lalova-Collio
Ivet Lalova-Collio ('84)
BUL11.28
  
 SB
2
Rachel Miller
Rachel Miller ('90)
GBR11.49
  
 SB
3
Lorène Dorcas Bazolo
Lorène Dorcas Bazolo ('83)
POR11.57
  
 SB
4
Maria Isabel Pérez
Maria Isabel Pérez ('93)
ESP11.63
  
 
5
Klára Seidlová
Klára Seidlová ('94)
CZE11.64
  
 
6Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95)DEN11.66
  
 PB
7
Hanna-Maari Latvala
Hanna-Maari Latvala ('87)
FIN11.68
  
 SB
8
Chiara Gherardi
Chiara Gherardi ('01)
ITA11.68
  
 PB
K 100 m    
Finale 1
25.5. Vind: +1.4
25.5.Vind: +1.4
1
Clieo Stephenson
Clieo Stephenson ('95)
GBR12.06
  
 
2Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)DEN12.10
  
 SB
3
Barbora Dvořáková
Barbora Dvořáková ('97)
CZE12.11
  
 
4
Valeria Simonelli
Valeria Simonelli ('99)
ITA12.27
  
 PB
Finale 2
25.5. Vind: +1.9
25.5.Vind: +1.9
2
Carmen Marco
Carmen Marco ('99)
ESP12.10
  
 
3
Caterina Ruggeri Fasciani
Caterina Ruggeri Fasciani ('98)
ITA12.24
  
 PB
4
Beatriz Andrade
Beatriz Andrade ('01)
POR12.40
  
 
K 200 m    
26.5. Vind: 0.0

Finale A

Finale
26.5.Vind: 0.0
1
Ivet Lalova-Collio
Ivet Lalova-Collio ('84)
BUL23.10
  
 
2
Chiara Gherardi
Chiara Gherardi ('01)
ITA23.55
  
 PB
3Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95)DEN23.57
  
 PB
4
Marcela Pírková
Marcela Pírková ('96)
CZE23.72
  
 
5
Lorène Dorcas Bazolo
Lorène Dorcas Bazolo ('83)
POR23.73
  
 SB
6
Zoey Clark
Zoey Clark ('94)
GBR23.78
  
 SB
7
Modesta Morauskaitė
Modesta Morauskaitė ('95)
LTU24.11
  
 SB
8
Anniina Kortetmaa
Anniina Kortetmaa ('95)
FIN24.36
  
 SB
K 400 m    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Cátia Azevedo
Cátia Azevedo ('94)
POR52.44
  
 SB
2
Zoey Clark
Zoey Clark ('94)
GBR53.35
  
 SB
3
Małgorzata Hołub-Kowalik
Małgorzata Hołub-Kowalik ('92)
POL53.60
  
 SB
4
Elena Moreno
Elena Moreno ('93)
ESP55.76
  
 SB
5
Aino Pulkkinen
Aino Pulkkinen ('98)
FIN56.25
  
 SB
6
Maria Beatrice Marchetti
Maria Beatrice Marchetti ('96)
ITA56.30
  
 
7
Michaela Bičianová
Michaela Bičianová ('97)
CZE56.72
  
 SB
8Olivia ThorsgaardOlivia Thorsgaard DEN56.79
  
 SB
K 800 m    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Noélie Yarigo
Noélie Yarigo ('85)
BEN2:04.61
  
 
2
Aslı Arık
Aslı Arık ('95)
TUR2:07.86
  
 SB
3
Alena Ulrichová
Alena Ulrichová ('94)
CZE2:09.46
  
 
4Dagmar OlsenDagmar Olsen ('94)DEN2:09.76
  
 SB
5
Flavia Ferrari
Flavia Ferrari ('99)
ITA2:10.10
  
 SB
6
Charlotte Buckley
Charlotte Buckley ('02)
GBR2:10.33
  
 SB
7
Raquel Meaños
Raquel Meaños 
ESP2:10.87
  
 
8
Heini Ikonen
Heini Ikonen ('99)
FIN2:13.72
  
 SB
K 1500 m    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Yasemin Can
Yasemin Can ('96)
TUR4:16.37
  
 PB
2
Solange Andreia Pereira
Solange Andreia Pereira ('89)
ESP4:17.45
  
 SB
3
Salomé Afonso
Salomé Afonso ('97)
POR4:18.13
  
 PB
4
Lucie Sekanová
Lucie Sekanová ('89)
CZE4:22.94
  
 SB
5Simone GladSimone Glad ('90)DEN4:24.47
  
 SB
6
Livia Caldarini
Livia Caldarini ('02)
ITA4:38.17
  
 
7
Kosana Weir
Kosana Weir ('99)
GBR4:48.67
  
 SB
8
Lotta Mäkinen
Lotta Mäkinen ('01)
FIN4:56.71
  
 SB
K 3000 m    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Yasemin Can
Yasemin Can ('96)
TUR8:58.77
  
 
2
Sara Moreira
Sara Moreira ('85)
POR9:06.38
  
 SB
3
Solange Andreia Pereira
Solange Andreia Pereira ('89)
ESP9:11.24
  
 PB
4
Lucie Sekanová
Lucie Sekanová ('89)
CZE9:12.55
  
 SB
5Sophie SøefeldtSophie Søefeldt DEN9:55.79
  
 
6
Oona-Mari Hakulinen
Oona-Mari Hakulinen ('94)
FIN10:23.06
  
 PB
7
Kirsty Addy
Kirsty Addy ('92)
GBR10:42.74
  
 SB
K 5000 m    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Jessica Augusto
Jessica Augusto ('81)
POR15:54.51
  
 SB
2
Elena García
Elena García ('86)
ESP16:35.44
  
 SB
3
Fadime Suna
Fadime Suna ('86)
TUR16:40.29
  
 SB
4Simone GladSimone Glad ('90)DEN17:15.91
  
 SB
5
Katri Niemistö
Katri Niemistö ('94)
FIN17:43.30
  
 SB
6
Barbora Jíšová
Barbora Jíšová ('92)
CZE18:11.95
  
 SB
7
Lisa Da Silva
Lisa Da Silva ('83)
GBR18:13.37
  
 PB
8
Lucrezia Adamo
Lucrezia Adamo ('01)
ITA19:10.88
  
 PB
K 3000 m forh.    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Fancy Cherono
Fancy Cherono ('01)
KEN9:39.30
  
 
2
Tuğba Güvenç
Tuğba Güvenç ('94)
TUR9:40.33
  
 SB
3
María José Pérez
María José Pérez ('92)
ESP9:58.93
  
 SB
4
Eva Krchová
Eva Krchová ('89)
CZE10:17.30
  
 
5Anna Mark HelwighAnna Mark Helwigh DEN10:36.96
  
 SB
6
Stephanie Ainley
Stephanie Ainley ('90)
GBR11:15.74
  
 PB
7
Lotta Mäkinen
Lotta Mäkinen ('01)
FIN11:52.69
  
 SB
8
Giorgia Forastiero
Giorgia Forastiero ('02)
ITA12:41.65
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
26.5. Vind: +1.0

Finale A

Finale
26.5.Vind: +1.0
1
Annimari Korte
Annimari Korte ('88)
FIN13.18
  
 SB
2
Nooralotta Neziri
Nooralotta Neziri ('92)
FIN13.22
  
 SB
3
Helena Jiranová
Helena Jiranová ('95)
CZE13.66
  
 
4Thea HaahrThea Haahr ('91)DEN13.82
  
 PB
5
Olimpia Barbosa
Olimpia Barbosa ('95)
POR13.88
  
 SB
6
Özge Soylu
Özge Soylu ('95)
TUR14.08
  
 SB
7
Angie Broadbelt-Blake
Angie Broadbelt-Blake ('85)
GBR14.17
  
 SB
8
Elisa Gani
Elisa Gani 
ITA15.37
  
 PB
K 400 m hæk    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Elif Gören
Elif Gören ('90)
TUR58.13
  
 SB
2
Modesta Morauskaitė
Modesta Morauskaitė ('95)
LTU58.79
  
 
3
Aisha Naibe-Wey
Aisha Naibe-Wey ('93)
GBR59.24
  
 SB
4
Andreia Crespo
Andreia Crespo ('93)
POR1:00.44
  
 =SB
5Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)DEN1:02.20
  
 PB
6
Martina Hofmanová
Martina Hofmanová ('95)
CZE1:02.23
  
 SB
7
Heidi Salminen
Heidi Salminen ('03)
FIN1:03.44
  
 PB
8
Ginevra Ricci
Ginevra Ricci ('02)
ITA1:06.08
  
 PB
K Højdespring    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Michaela Hrubá
Michaela Hrubá ('98)
CZE1.84
  
 
 
1.50
  O
1.60
  O
1.69
  O
1.73
  O
1.76
  O
1.79
  O
1.82
  O
1.84
  O
2
Pippa Rogan
Pippa Rogan ('94)
IRL1.82
  
 SB
 
1.69 SB
  O
1.73 SB
 XO
1.76 SB
  O
1.79 SB
  O
1.82 SB
  O
1.84
XXX
  
3
Saleta Fernández
Saleta Fernández ('97)
ESP1.79
  
 SB
 
1.65 SB
  O
1.69 SB
  O
1.73 SB
  O
1.76 SB
XXO
1.79 SB
  O
1.82
XXX
  
4
Kadriye Aydın
Kadriye Aydın ('95)
TUR1.76
  
 
 
1.69
  O
1.73
XXO
1.76
 XO
1.79
XXX
    
5
Anabela Neto
Anabela Neto ('91)
POR1.73
  
 =SB
 
1.60
 XO
1.65
  O
1.69
  O
1.73 =SB
  O
1.76
XXX
   
6
Sini Lällä
Sini Lällä ('94)
FIN1.73
  
 SB
 
1.69 SB
  O
1.73 SB
XXO
1.76
XXX
     
7Rikke AndersenRikke Andersen ('98)DEN1.69
  
 SB
 
1.60 SB
  O
1.65 SB
  O
1.69 SB
  O
1.73
XXX
    
8
Chiara Crippa
Chiara Crippa ('94)
ITA1.65
  
 SB
 
1.50 SB
  O
1.55 SB
  O
1.60 SB
  O
1.65 SB
 XO
1.69
XXX
   
K Stangspring    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Romana Maláčová
Romana Maláčová ('87)
CZE4.10
  
 SB
 
4.10 SB
 XO
4.30 SB
  O
      
2
Marta Onofre
Marta Onofre ('91)
POR4.10
  
 
 
3.80
  O
3.90
  O
4.00
XXX
     
3
Buse Arıkazan
Buse Arıkazan ('94)
TUR4.00
  
 
 
3.80
  O
4.00
 XO
4.10
  O
     
4Caroline Bonde HolmCaroline Bonde Holm ('90)DEN4.00
  
 SB
 
3.60
  O
3.80
  O
3.90
  O
4.00 SB
XXX
    
5
Luce Barbi
Luce Barbi ('03)
ITA3.60
  
 PB
 
3.20 PB
  O
3.40 PB
 XO
3.60 PB
  O
3.80
XXX
    
6
Clare Maurer
Clare Maurer ('94)
GBR3.60
  
 SB
 
3.20 SB
  O
3.40 SB
 XO
3.60
XXX
     
7
Alicia Jaut
Alicia Jaut ('99)
ESP3.60
  
 
 
3.40
  O
3.60
 XO
3.80
XXX
     
8
Gea Zitting
Gea Zitting ('03)
FIN3.20
  
 PB
K Længdespring    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Evelise Veiga
Evelise Veiga ('96)
POR6.58
+1.2
  
 SB
 
6.40 SB
 1.2
6.58 SB
 1.2
6.36
 0.2
6.52
 -0.5
    
2
Fatima Diame
Fatima Diame ('96)
ESP6.41
+1.6
  
 
 
6.41
 1.6
6.35
 1.1
6.17
 -0.8
  X    
3
Tuğba Danişmaz
Tuğba Danişmaz ('99)
TUR6.15
-0.5
  
 PB
 
5.89
 0.3
6.01
 0.4
6.11
 -0.4
6.15 PB
 -0.5
    
4
Emmi Mäkinen
Emmi Mäkinen ('93)
FIN6.00
+0.4
  
 SB
 
  X6.00 SB
 0.4
  X5.74
 -0.3
    
5
Barbora Dvořáková
Barbora Dvořáková ('97)
CZE5.83
+0.4
  
 
 
  X5.83
 0.4
5.78
 0.4
5.81
 -0.2
    
6
Lia Stephenson
Lia Stephenson ('96)
GBR5.61
+2.0
  
 SB
 
  X5.61 SB
 2.0
  X5.48
 -0.1
    
8
Cecilia Rinaldi
Cecilia Rinaldi ('02)
ITA5.30
+1.2
  
 PB
 
5.09 PB
 -0.7
5.30 PB
 1.2
5.16
 -0.9
5.18
 -0.2
    
K Trespring     
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Patrícia Mamona
Patrícia Mamona ('88)
POR14.26
-0.3
  
 SB
 
  X14.10 SB
 1.1
14.26 SB
 -0.3
  X    
2
Fatima Diame
Fatima Diame ('96)
ESP13.86
+0.6
  
 SB
 
13.25
 1.2
13.86 SB
 0.6
  X  –    
3
Tuğba Danişmaz
Tuğba Danişmaz ('99)
TUR13.38
0.0
  
 PB
 
13.32
 2.5
13.30 PB
 0.4
13.38 PB13.27
 -0.1
    
4
Angela Barrett
Angela Barrett ('85)
GBR13.24 w
+2.2
  
 
 
13.24
 2.2
  X12.99
 2.2
12.98
 -0.6
    
5
Wilhelmiina Harju
Wilhelmiina Harju ('02)
FIN12.58
-0.2
  
 PB
 
  X12.58 PB
 -0.2
12.25
 1.7
  X    
6
Zuzana Durkechová
Zuzana Durkechová ('97)
SVK12.56
+0.3
  
 
 
12.56
 0.3
12.39
 1.0
12.56
 0.1
12.56
 1.8
    
7
Martina Di Pietro
Martina Di Pietro ('93)
ITA12.05
+0.4
  
 PB
 
11.74 PB
 0.9
  X  X12.05 PB
 0.4
    
8Laura TølløseLaura Tølløse ('97)DEN11.72 w
+2.1
  
 
 
11.11 SB
 1.0
11.38 SB
 -0.2
11.1311.72
 2.1
    
K Kuglestød 4.0 kg    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Amelia Strickler
Amelia Strickler ('94)
GBR17.83
  
 PB
 
17.3917.2617.83 PB17.25    
2
Emel Dereli
Emel Dereli ('96)
TUR17.61
  
 
 
  X16.7716.9717.61    
3
Markéta Červenková
Markéta Červenková ('91)
CZE17.26
  
 PB
 
17.0916.9317.26 PB17.15    
4
Jessica Inchude
Jessica Inchude ('96)
GBS16.99
  
 SB
 
16.5716.99 SB  X  X    
5
Úrsula Ruiz
Úrsula Ruiz ('83)
ESP16.66
  
 
 
16.2716.66  X16.30    
6
Martina Carnevale
Martina Carnevale ('98)
ITA14.19
  
 
 
  X13.5314.1913.91    
7Ayoe Bøgelund RøbelAyoe Bøgelund Røbel ('98)DEN13.00
  
 
 
12.5012.6013.0012.63    
8
Elisa Kirvesniemi
Elisa Kirvesniemi ('85)
FIN12.12
  
 SB
 
11.89 SB11.95 SB12.12 SB11.27    
K Diskoskast 1.0 kg    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Irina Rodrigues
Irina Rodrigues ('91)
POR60.81
  
 SB
 
60.44 SB60.46 SB  X60.81 SB    
3
Nurten Mermer
Nurten Mermer ('95)
TUR51.12
  
 
 
  X51.12  X50.39    
4
Kathryn Woodcock
Kathryn Woodcock ('97)
GBR49.33
  
 SB
 
47.9449.33 SB46.6448.18    
5
Katarzyna Hnatiuk
Katarzyna Hnatiuk ('96)
POL49.12
  
 
 
46.3245.9346.6749.12    
6
Markéta Červenková
Markéta Červenková ('91)
CZE47.99
  
 PB
 
  X47.99 PB  X44.22    
7
Irache Quintanal
Irache Quintanal ('78)
ESP45.16
  
 SB
 
45.16 SB42.7644.00  X    
8
Camilla Forsberg
Camilla Forsberg ('02)
FIN36.59
  
 PB
 
  X31.97 PB  X36.59 PB    
K Hammerkast 4.0 kg    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Berta Castells
Berta Castells ('84)
ESP65.67
  
 
 
60.6165.6764.67  X    
2
Kıvılcım Salman
Kıvılcım Salman ('92)
TUR65.57
  
 
 
65.5762.1064.90  X    
3
Kateřina Skypalová
Kateřina Skypalová ('99)
CZE60.93
  
 
 
  X60.1760.9360.28    
4
Pippa Wingate
Pippa Wingate ('93)
GBR60.75
  
 SB
 
60.08 SB58.4356.5860.75 SB    
5
Johanna Salmela
Johanna Salmela ('90)
FIN60.29
  
 
 
60.2960.0460.15  X    
6
Vânia Silva
Vânia Silva ('80)
POR57.06
  
 
 
50.8254.9556.7557.06    
7Celina JulinCelina Julin ('94)DEN56.25
  
 SB
 
  X56.25 SB  X55.29    
8
Cecilia Desideri
Cecilia Desideri ('99)
ITA55.84
  
 
 
  X55.84  X  X    
K Spydkast 600 gram    
25.5.

Finale A

Finale
25.5.
1
Selena Durna
Selena Durna ('92)
TUR53.80
  
 PB
 
53.80 PB  –  –  –    
2
Claudia Ferreira
Claudia Ferreira ('98)
POR50.95
  
 
 
47.9050.9550.49  X    
3
Mercedes Chilla
Mercedes Chilla ('80)
ESP50.34
  
 
 
48.6150.34  X47.99    
4
Sonja Alasalmi
Sonja Alasalmi ('88)
FIN45.80
  
 SB
 
45.80 SB44.2244.5545.44    
5
Elisa Lobascio
Elisa Lobascio ('98)
ITA43.60
  
 SB
 
43.60 SB40.4841.2742.62    
7
Egladina-Olga Kotmilloshi
Egladina-Olga Kotmilloshi ('83)
ALB36.35
  
 SB
 
  X  X36.35 SB  X    
8
Barbora Zatloukalová
Barbora Zatloukalová ('97)
CZE33.54
  
 SB
 
32.28 SB30.5333.54 SB  X    
K 4 x 400 m stafet    
26.5.

Finale A

Finale
26.5.
1
Sporting Clube de Portugal 
Sporting Clube de Portugal  
POR3:34.29
  
 
  Filipa Martins, Dorothé Évora, Noélie Yarigo, Cátia Azevedo
2
Enka 
Enka  
TUR3:37.24
  
 
  Büşra Yıldırım, Elif Gören, Zeynep Baş, Małgorzata Hołub-Kowalik
3
USK Praha 
USK Praha  
CZE3:40.26
  
 
  Martina Hofmanová, Alena Ulrichová, Michaela Bičianová, Marcela Pírková
4
Valencia Esports 
Valencia Esports  
ESP3:41.82
  
 
  Elena Moreno, Solange Andreia Pereira, Raquel Meaños, Modesta Morauskaitė
5
Thames Valley Harriers 
Thames Valley Harriers  
GBR3:42.76
  
 
  Zoey Clark, Charlotte Buckley, Angela Barrett, Annie Tagoe
6
Atletica Studentesca 
Atletica Studentesca  
ITA3:44.05
  
 
  Maria Beatrice Marchetti, Alessia Tirnetta, Ginevra Ricci, Valeria Simonelli
7
JKU 
JKU  
FIN3:44.90
  
 
  Anniina Kortetmaa, Nooralotta Neziri, Hanna-Maari Latvala, Aino Pulkkinen
8Sparta AM Sparta AM  3:50.02
  
 
  Emma Beiter Bomme, Dagmar Olsen, Annemarie Nissen, Olivia Thorsgaard

Seneste resultater

15.4KøbenhavnForårskast
14.4Rønne800 m testløb
10.4AalborgAAM Stævne 1
10.4EjbyVinterturneringen 4. runde 5 km landevej
10.4VejleKastestævne
9.4EsbjergKaste klubstævne
5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020