Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Bydgoszcz POL: 1st Irena Szewinska Memorial 11‐12.6.2019

M 100 m    
12.6. Vind: -3.5

Finale A

Finale
12.6.Vind: -3.5
1
Simon Magakwe
Simon Magakwe ('85)
RSA10.39
  
 
2
Christopher Belcher
Christopher Belcher ('94)
USA10.43
  
 
3
Remigiusz Olszewski
Remigiusz Olszewski ('92)
POL10.59
  
 
4
Emre Zafer Barnes
Emre Zafer Barnes ('88)
TUR10.63
  
 
5
Zdeněk Stromšík
Zdeněk Stromšík ('94)
CZE10.67
  
 
6
Sam Gordon
Sam Gordon ('94)
GBR10.72
  
 SB
7
Dominik Kopeć
Dominik Kopeć ('95)
POL10.74
  
 
8
Karol Kwiatkowski
Karol Kwiatkowski ('96)
POL10.97
  
 
Przemysław Słowikowski
Przemysław Słowikowski ('93)
POL DQ
  
 
M 400 m    
12.6.

Finale A

Finale
12.6.
1
Abbas Abubaker
Abbas Abubaker ('96)
BRN45.67
  
 
2
Kyle Clemons
Kyle Clemons ('90)
USA45.97
  
 
3
Rabah Yousif
Rabah Yousif ('86)
GBR46.05
  
 SB
4
Karol Zalewski
Karol Zalewski ('93)
POL46.06
  
 
5
Mike Berry
Mike Berry ('91)
USA46.30
  
 
6
Gardeo Isaacs
Gardeo Isaacs ('98)
RSA46.44
  
 
7
Nery Brenes
Nery Brenes ('85)
CRC47.53
  
 SB
Finale B
12.6.
12.6.
1
Przemysław Waściński
Przemysław Waściński ('95)
POL46.60
  
 SB
2
Maciej Hołub
Maciej Hołub ('98)
POL46.63
  
 PB
3
Owen Smith
Owen Smith ('94)
GBR46.83
  
 SB
4
Tymoteusz Zimny
Tymoteusz Zimny ('98)
POL46.88
  
 SB
5
Kacper Kozłowski
Kacper Kozłowski ('86)
POL47.16
  
 SB
6
Mateusz Rzeźniczak
Mateusz Rzeźniczak ('98)
POL47.42
  
 SB
7
Muath Ali Al-Saad
Muath Ali Al-Saad ('98)
KSA47.54
  
 PB
M 800 m    
12.6.

Finale A

Finale
12.6.
1
Adam Kszczot
Adam Kszczot ('89)
POL1:45.14
  
 
2
Tshepo Tshite
Tshepo Tshite ('97)
RSA1:45.78
  
 
3
Mateusz Borkowski
Mateusz Borkowski ('97)
POL1:46.03
  
 SB
4
Peter Bol
Peter Bol ('94)
AUS1:46.10
  
 SB
5
Marcin Lewandowski
Marcin Lewandowski ('87)
POL1:46.62
  
 
6
Lukáš Hodboď
Lukáš Hodboď ('96)
CZE1:46.86
  
 SB
7
Filip Sasínek
Filip Sasínek ('96)
CZE1:46.98
  
 SB
8
Elliot Giles
Elliot Giles ('94)
GBR1:47.23
  
 SB
9
Jędrzej Poczwardowski
Jędrzej Poczwardowski ('02)
POL1:49.90
  
 PB
10
Jakub Augustyniak
Jakub Augustyniak ('01)
POL1:49.92
  
 
Michał Kitliński
Michał Kitliński ('98)
POL DNF
  pace
 
M 3000 m forh.    
12.6.

Finale A

Finale
12.6.
1
Barnabas Kipyego
Barnabas Kipyego ('95)
KEN8:26.88
  
 
2
Lawrence Kemboi
Lawrence Kemboi ('93)
KEN8:31.27
  
 
3
Tolosa Nurgi
Tolosa Nurgi ('94)
ETH8:35.24
  
 SB
4
Emmanuel Bett
Emmanuel Bett ('95)
KEN8:43.41
  
 
5
Krystian Zalewski
Krystian Zalewski ('89)
POL8:44.43
  
 SB
6
Jonathan Hopkins
Jonathan Hopkins ('92)
GBR8:50.42
  
 
7
Jayme Rossiter
Jayme Rossiter ('91)
IRL9:03.50
  
 
8
Szymon Topolnicki
Szymon Topolnicki ('94)
POL9:09.68
  
 SB
9
Mateusz Kaczor
Mateusz Kaczor ('97)
POL9:16.64
  
 SB
10
Nikodem Dworczak
Nikodem Dworczak ('98)
POL9:19.72
  
 SB
11
Jędrzej Hasiura
Jędrzej Hasiura ('97)
POL9:23.07
  
 PB
Andrzej Kowalczyk
Andrzej Kowalczyk ('98)
POL DNF
  
 
Tesfaye Girma
Tesfaye Girma ('97)
ETH DNF
  
 
Mitko Tsenov
Mitko Tsenov ('93)
BUL DNF
  
 
M 110 m hæk    
12.6. Vind: -2.1

Finale A

Finale
12.6.Vind: -2.1
1
Damian Czykier
Damian Czykier ('92)
POL13.75
  
 
2
Lorenzo Perini
Lorenzo Perini ('94)
ITA13.76
  
 
3
Khai Riley-Laborde
Khai Riley-Laborde ('95)
GBR13.81
  
 
4
Cameron Fillery
Cameron Fillery ('98)
GBR13.97
  
 
5
Valdó Szűcs
Valdó Szűcs ('95)
HUN13.98
  
 
6
Michał Sierocki
Michał Sierocki ('99)
POL14.00
  
 
7Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)DEN14.14
  
 
Ahmad Al-Moualed
Ahmad Al-Moualed ('88)
KSA DQ
  
 
Indledende heats12.6.
Indledende 1
12.6. Vind: -1.9
12.6.Vind: -1.9
1
Lorenzo Perini
Lorenzo Perini ('94)
ITA13.94
  Q
 
2
Valdó Szűcs
Valdó Szűcs ('95)
HUN14.02
  Q
 
3
Michał Sierocki
Michał Sierocki ('99)
POL14.05
  q
 
4
Cameron Fillery
Cameron Fillery ('98)
GBR14.10
  q
 
5
Dominik Bochenek
Dominik Bochenek ('87)
POL14.24
  
 
6
Kacper Schubert
Kacper Schubert ('95)
POL14.64
  
 
Indledende 2
12.6. Vind: -2.2
12.6.Vind: -2.2
1
Ahmad Al-Moualed
Ahmad Al-Moualed ('88)
KSA13.81
  Q
 
2
Damian Czykier
Damian Czykier ('92)
POL13.93
  Q
 
3
Khai Riley-Laborde
Khai Riley-Laborde ('95)
GBR13.95
  q
 
4Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)DEN13.98
  q
 SB
5
Miguel Perera
Miguel Perera ('96)
GBR14.28
  
 
6
Dawid Żebrowski
Dawid Żebrowski ('97)
POL14.30
  
 
7
Ethan Akanni
Ethan Akanni ('99)
GBR14.32
  
 
8
Dominik Staśkiewicz
Dominik Staśkiewicz ('93)
POL14.43
  
 
M Stangspring    
11.6.

Finale A

Finale
11.6.
1
Paweł Wojciechowski
Paweł Wojciechowski ('89)
POL5.81
  
 =SB
 
5.41
  O
5.61
  O
5.71 =SB
  O
5.81 SB
 XO
6.01
XXX
   
2
Augusto Dutra
Augusto Dutra ('90)
BRA5.71
  
 
 
5.41
  O
5.61
 XO
5.71
  O
5.81
XXX
    
3
Piotr Lisek
Piotr Lisek ('92)
POL5.71
  
 SB
 
5.41
  O
5.61 SB
 XO
5.71 SB
XXO
5.81
XXX
    
4
José Rodolfo Pacho
José Rodolfo Pacho ('96)
ECU5.51
  
NR PB
 
5.21 =SB
  O
5.41 PB
 XO
5.51 NR PB
  O
5.61
XXX
    
5
Lev Skorish
Lev Skorish ('96)
ISR5.51
  
 =PB
 
5.21
  O
5.41 =PB
XXO
5.51 PB
  O
5.61
XXX
    
6
Ernest John Obiena
Ernest John Obiena ('95)
PHI5.51
  
 
 
5.21
  O
5.41
XXO
5.51
XXO
5.61
XXX
    
7
Robert Sobera
Robert Sobera ('91)
POL5.41
  
 
 
5.41
  O
5.51
XXX
      
Mateusz Jerzy
Mateusz Jerzy ('95)
POL NH
  
 
 
5.21
XXr
       
M Trespring    
12.6.

Finale A

Finale
12.6.
1
Adrian Świderski
Adrian Świderski ('86)
POL16.42 w
+4.3
  
 
 
  X
 3.6
  X
 2.1
16.42
 4.3
16.19
 3.3
  X
 4.6
  X
 0.2
  
2
Filip Sacha
Filip Sacha ('96)
POL15.55 w
+2.5
  
 
 
15.44
 1.3
  X
 2.3
15.55
 2.5
  X
 0.3
15.23
 3.1
14.99
 2.8
  
3
Jakub Daroszewski
Jakub Daroszewski ('91)
POL15.39 w
+2.7
  
 
 
  X
 2.1
15.31
 2.3
  X
 0.9
15.13 =SB
 1.5
15.39
 2.7
  X
 3.3
  
4
Rafał Sulwirski
Rafał Sulwirski ('96)
POL14.26 w
+3.3
  
 
 
  X
 4.3
  X
 3.0
14.26
 3.3
  X
 1.6
  X
 2.6
  X
 4.6
  
M Kuglestød 7.26 kg    
12.6.

Finale A

Finale
12.6.
1
Michał Haratyk
Michał Haratyk ('92)
POL21.90
  
 SB
 
21.4021.4021.90 SB21.4621.81  X  
2
Chuk Enekwechi
Chuk Enekwechi ('93)
NGR20.98
  
 
 
20.2620.2620.5620.7020.9820.48  
3
Jakub Szyszkowski
Jakub Szyszkowski ('91)
POL20.39
  
 
 
  X20.39  X20.0520.07  X  
4
Konrad Bukowiecki
Konrad Bukowiecki ('97)
POL20.37
  
 
 
20.1220.37  X  X  X  X  
5
Tim Nedow
Tim Nedow ('90)
CAN20.30
  
 
 
  X20.30  X  X20.0620.02  
6
Curtis Jensen
Curtis Jensen ('90)
USA19.90
  
 
 
  X19.78  X  X19.90  X  
7
Orazio Cremona
Orazio Cremona ('89)
RSA19.73
  
 
 
19.24  X  X  X  X19.73  
8
Osman Can Özdeveci
Osman Can Özdeveci ('95)
TUR18.28
  
 
 
18.24  X18.28  X17.69  X  
M Hammerkast 7.26 kg    
12.6.

Finale A

Finale
12.6.
1
Wojciech Nowicki
Wojciech Nowicki ('89)
POL80.26
  
 SB
 
75.1979.03 SB80.26 WL SB  X80.0779.26  
2
Paweł Fajdek
Paweł Fajdek ('89)
POL80.09
  
 SB
 
75.95  X80.09 SB  X  X  X  
3
Nick Miller
Nick Miller ('93)
GBR78.39
  
 SB
 
76.69  X75.1278.39 SB  X75.40  
4
Bence Halász
Bence Halász ('97)
HUN78.27
  
 SB
 
75.27  X  X77.61 SB78.27 SB75.81  
5
Quentin Bigot
Quentin Bigot ('92)
FRA77.02
  
 
 
74.6974.9276.08  X76.8177.02  
6
Sean Donnelly
Sean Donnelly ('93)
USA76.15
  
 
 
74.5575.1076.15  X  X  X  
7
Marcel Lomnický
Marcel Lomnický ('87)
SVK75.51
  
 
 
75.51  X74.8375.22  X74.43  
8
Dilshod Nazarov
Dilshod Nazarov ('82)
TJK74.55
  
 
 
66.1072.1474.5572.7371.8971.57  
9
Eivind Henriksen
Eivind Henriksen ('90)
NOR73.57
  
 
 
71.4872.0573.57     
10
Ashraf Amjad Al-Saifi
Ashraf Amjad Al-Saifi ('95)
QAT73.52
  
 
 
71.2973.52  X     
Pavel Bareisha
Pavel Bareisha ('91)
BLR NM
  
 
 
  X  X  X     
K 100 m    
12.6. Vind: -1.4

Finale A

Finale
12.6.Vind: -1.4
1
Morolake Akinosun
Morolake Akinosun ('94)
USA11.27
  
 
2
Ewa Swoboda
Ewa Swoboda ('97)
POL11.35
  
 SB
3
Imani Lansiquot
Imani Lansiquot ('97)
GBR11.35
  
 SB
4
Andrea Purica
Andrea Purica ('95)
VEN11.41
  
 
5
Martyna Kotwiła
Martyna Kotwiła ('99)
POL11.64
  
 
6
Pia Skrzyszowska
Pia Skrzyszowska ('01)
POL11.74
  
 
7
Magdalena Stefanowicz
Magdalena Stefanowicz 
POL11.74
  
 
8
Kamila Ciba
Kamila Ciba ('95)
POL11.76
  
 SB
Indledende heats12.6.
Indledende 1
12.6. Vind: -1.8
12.6.Vind: -1.8
1
Imani Lansiquot
Imani Lansiquot ('97)
GBR11.47
  Q
 SB
2
Morolake Akinosun
Morolake Akinosun ('94)
USA11.51
  Q
 
3
Martyna Kotwiła
Martyna Kotwiła ('99)
POL11.71
  q
 
4
Kamila Ciba
Kamila Ciba ('95)
POL11.86
  q
 
5
Magdalena Stefanowicz
Magdalena Stefanowicz 
POL11.90
  q
 
6
Natasza Weiland
Natasza Weiland ('97)
POL12.22
  
 
7
Dominika Małkowska
Dominika Małkowska ('02)
POL12.31
  
 
Indledende 2
12.6. Vind: -2.2
12.6.Vind: -2.2
1
Ewa Swoboda
Ewa Swoboda ('97)
POL11.48
  Q
 SB
2
Andrea Purica
Andrea Purica ('95)
VEN11.49
  Q
 
3
Pia Skrzyszowska
Pia Skrzyszowska ('01)
POL11.92
  q
 
4
Jennifer Akiniymika
Jennifer Akiniymika ('01)
RUS11.97
  
 
5
Katarzyna Sokólska
Katarzyna Sokólska ('93)
POL12.01
  
 
6
Agata Forkasiewicz
Agata Forkasiewicz ('94)
POL12.29
  
 
K 400 m    
12.6.

Finale A

Finale
12.6.
1
Aissa Issa Seyni
Aissa Issa Seyni ('96)
NIG51.11
  
 
2
Justyna Święty-Ersetic
Justyna Święty-Ersetic ('92)
POL51.30
  
 SB
3
Iga Baumgart-Witan
Iga Baumgart-Witan ('89)
POL51.77
  
 SB
4
Anna Kiełbasińska
Anna Kiełbasińska ('90)
POL51.83
  
 PB
5
Eleni Artymata
Eleni Artymata ('86)
CYP51.91
  
 
6
Małgorzata Hołub-Kowalik
Małgorzata Hołub-Kowalik ('92)
POL52.05
  
 
7
Titania Markland
Titania Markland ('94)
JAM52.95
  
 
8
Anyika Onuora
Anyika Onuora ('84)
GBR53.41
  
 SB
Finale B
12.6.
12.6.
1
Laviai Nielsen
Laviai Nielsen ('96)
GBR51.51
  
 SB
2
Maria Benedicta Chigbolu
Maria Benedicta Chigbolu ('89)
ITA51.89
  
 
3
Natalia Kaczmarek
Natalia Kaczmarek ('98)
POL52.70
  
 SB
4
Jessica Turner
Jessica Turner ('95)
GBR52.77
  
 PB
5
Carline Muir
Carline Muir ('87)
CAN52.85
  
 SB
6
Anna Dobek
Anna Dobek ('96)
POL53.02
  
 PB
7
Natalia Wosztyl
Natalia Wosztyl ('99)
POL53.81
  
 PB
8
Mariola Karaś
Mariola Karaś ('96)
POL54.61
  
 
Finale C
12.6.
12.6.
1
Susane Lachele
Susane Lachele 
POL54.64
  
 PB
2
Aleksandra Wsołek
Aleksandra Wsołek ('01)
POL54.94
  
 PB
3
Kinga Gacka
Kinga Gacka ('01)
POL55.60
  
 
4
Paulina Kosikowska
Paulina Kosikowska ('01)
POL55.62
  
 
5
Sara Neumann
Sara Neumann 
POL55.71
  
 SB
6
Julia Gadomska
Julia Gadomska ('01)
POL56.13
  
 
7
Alicja Kaczmarek
Alicja Kaczmarek ('02)
POL56.61
  
 
8
Julia Szewczyk
Julia Szewczyk ('02)
POL57.36
  
 
9
Wiktoria Wołowicz
Wiktoria Wołowicz ('02)
POL59.59
  
 PB
K 800 m    
12.6.

Finale A

Finale
12.6.
1
Freweyni Hailu
Freweyni Hailu ('01)
ETH2:01.34
  
 PB
2
Diana Mezuliáníková
Diana Mezuliáníková ('92)
CZE2:01.91
  
 SB
3
Joanna Jóźwik
Joanna Jóźwik ('91)
POL2:03.09
  
 SB
4
Elena Bellò
Elena Bellò ('97)
ITA2:03.67
  
 
5
Angelika Sarna
Angelika Sarna ('97)
POL2:06.08
  
 
6
Anna Sabat
Anna Sabat ('93)
POL2:06.80
  
 
7
Weronika Wyka
Weronika Wyka ('94)
POL2:08.12
  
 SB
8
Zuzanna Bronowska
Zuzanna Bronowska ('01)
POL2:10.38
  
 
9
Alicja Stój
Alicja Stój ('01)
POL2:12.58
  
 
Aneta Lemiesz
Aneta Lemiesz ('81)
POL DNF
  pace
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
12.6. Vind: -1.4

Finale A

Finale
12.6.Vind: -1.4
1
Luminosa Bogliolo
Luminosa Bogliolo ('95)
ITA13.07
  
 SB
2
Klaudia Siciarz
Klaudia Siciarz ('98)
POL13.37
  
 SB
3
Jade Barber
Jade Barber ('93)
USA13.39
  
 
4
Sviatlana Parakhonka
Sviatlana Parakhonka ('97)
BLR13.59
  
 
5
Beate Schrott
Beate Schrott ('88)
AUT13.62
  
 
6
Franziska Hofmann
Franziska Hofmann ('94)
GER13.81
  
 
7
Klaudia Wojtunik
Klaudia Wojtunik ('99)
POL13.91
  
 
8
Urszula Bhebhe
Urszula Bhebhe ('92)
POL14.29
  
 SB
Evonne Britton
Evonne Britton ('91)
USA DQ
  
 
K Længdespring    
12.6.

Finale A

Finale
12.6.
1
Anasztázia Nguyen
Anasztázia Nguyen ('93)
HUN6.57 w
+3.1
  
 
 
6.57
 3.1
6.34
 0.8
  X
 0.1
6.49
 1.3
  X
 2.6
  X
 1.7
  
2
Evelise Veiga
Evelise Veiga ('96)
POR6.57
+0.9
  
 
 
6.17
 1.0
  X
 1.7
  X
 0.8
6.42
 1.6
6.28
 0.4
6.57
 0.9
  
3
Magdalena Żebrowska
Magdalena Żebrowska ('96)
POL6.51 w
+4.3
  
 
 
5.61
 3.4
6.51
 4.3
6.04
 0.2
6.34 PB
 1.9
  X
 2.8
6.45
 2.1
  
4
Linque Beneke
Linque Beneke ('91)
RSA6.42 w
+2.8
  
 
 
6.32
 2.1
  X
 3.7
6.29
 0.2
6.27
 1.4
6.42
 2.8
6.34
 1.0
  
5
Natalia Benedykcińska
Natalia Benedykcińska 
POL6.26 w
+3.6
  
 
 
  X
 0.6
6.26
 3.6
6.18
 3.1
5.99
 2.6
6.07 =PB
 1.7
6.00
 2.0
  
6
Adrianna Sułek
Adrianna Sułek ('99)
POL6.19
+1.6
  
 PB
 
6.16 PB
 1.0
6.18 PB
 2.0
  X
 0.9
4.42
 1.0
5.98
 2.3
6.19 PB
 1.6
  
7
Weronika Grzelak
Weronika Grzelak ('97)
POL5.95
+1.4
  
 
 
  X
 4.2
5.81
 0.9
5.95
 1.4
5.83
 1.8
5.64
 1.8
5.78
 0.5
  
8
Angelika Faka
Angelika Faka ('96)
POL5.78
+1.3
  
 
 
5.68
 2.2
5.67
 3.4
5.78
 1.3
  X
 0.5
5.73
 2.2
5.73
 1.4
  

Seneste resultater

10.4AalborgAAM Stævne 1
10.4VejleKastestævne
9.4EsbjergKaste klubstævne
5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020
28.12SkiveSkivekast 7-20
19.12SkiveSkivekast 6-20
15.12SæbyKlubmesterskaber SIK 80