Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Copenhagen Athletics Games 18.6.2019
Østerbro Stadium

M 100 m    
Vind: -1.0

Finale A

Finale
Vind: -1.0
1
Sydney Siame
Sydney Siame ('97)
/ ZAM10.33
  
 SB
2
Cordero Gray
Cordero Gray ('89)
/ USA10.34
  
 
3
Kyle de Escofet
Kyle de Escofet ('96)
/ GBR10.47
  
 
4Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)Sparta10.56
  
 PB
5
Samuel Osewa
Samuel Osewa ('91)
/ GBR10.57
  
 
6Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta10.62
  
 
7Kojo MusahKojo Musah ('96)Aarhus 190010.62
  
 
8Albert RanningAlbert Ranning ('98)KIF10.69
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: -1.8
Vind: -1.8
1
Kyle de Escofet
Kyle de Escofet ('96)
/ GBR10.47
Q
  
 
2Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)Sparta10.60
q
  
 SB
3
Samuel Osewa
Samuel Osewa ('91)
/ GBR10.60
q
  
 
4Albert RanningAlbert Ranning ('98)KIF10.68
q
  
 
5
Mathias Hove Johansen
Mathias Hove Johansen ('98)
/ NOR10.73
  
 
6Emil Mader KjærEmil Mader Kjær ('99)Skive AM10.97
  
 SB
7Emil FrændeEmil Frænde Sparta11.14
  
 
Sean McLean
Sean McLean ('92)
/ USA DQ
  
 
Indledende 2
Vind: -1.8
Vind: -1.8
1
Cordero Gray
Cordero Gray ('89)
/ USA10.46
Q
  
 
2
Sydney Siame
Sydney Siame ('97)
/ ZAM10.49
q
  
 
3Kojo MusahKojo Musah ('96)Aarhus 190010.72
q
  
 
4Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta10.73
q
  
 
5
Thembo Monareng
Thembo Monareng ('99)
/ RSA10.74
  
 
6Festus AsanteFestus Asante ('94)Sparta10.81
  
 
7Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190011.32
  
 
Simon HansenSimon Hansen ('98)Aarhus 1900 DNF
  
 
M 400 m    

Finale A

Finale
1
Mike Berry
Mike Berry ('91)
/ USA46.27
  
 
2
Daniel Mbewe
Daniel Mbewe ('98)
/ ZAM46.64
  
 
3Benjamin Lobo VedelBenjamin Lobo Vedel ('97)Aalborg AM46.82
  
 
4
Karol Zalewski
Karol Zalewski ('93)
/ POL46.86
  
 
5
Danylo Danylenko
Danylo Danylenko ('94)
/ UKR47.21
  
 SB
6
Ricardo Dos Santos
Ricardo Dos Santos ('94)
/ POR47.87
  
 
7
Luke Lennon-Ford
Luke Lennon-Ford ('89)
/ IRL48.03
  
 SB
Finale B
1Kasper OlsenKasper Olsen ('91)Hvidovre AM48.68
  
 SB
2Philip BraunPhilip Braun ('90)Sparta48.79
  
 PB
3Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta48.98
  
 PB
4Frederik PeschardtFrederik Peschardt ('95)Aarhus 190049.67
  
 
5Jeppe Ege NielsenJeppe Ege Nielsen ('02)Aarhus 190049.85
  
 
6Lasse Møller AlmLasse Møller Alm ('91)Aarhus 190049.92
  
 SB
7Mathias AstrupMathias Astrup ('99)Sparta50.63
  
 
M 1500 m    

Finale A

Finale
2
Hillary Ngetich
Hillary Ngetich ('95)
/ KEN3:38.63
  
 
3
Ryan Mphahlele
Ryan Mphahlele ('98)
/ RSA3:39.23
  
 PB
4
Ossama Meslek
Ossama Meslek ('97)
/ ITA3:39.80
  
 SB
5Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)Sparta3:41.17
  
 PB
6Kristian Uldbjerg HansenKristian Uldbjerg Hansen ('96)Aalborg AM3:44.72
  
 PB
7Peter GlansPeter Glans ('93)HMRC3:46.98
  
 SB
8Jacob Ilbjerg StengaardJacob Ilbjerg Stengaard ('94)Odense Atletik 3:47.10
  
 PB
10Christoffer BollChristoffer Boll ('92)Sparta3:49.44
  
 SB
William KragholmWilliam Kragholm ('07)Blovstrød Løverne4:50.17
  
 PB
Anders SilleborgAnders Silleborg ('07)Sparta5:09.64
  
 
Ludvig Harrit EjlersenLudvig Harrit Ejlersen ('07)Sparta5:34.81
  
 PB
Kasper Schimmell SmithKasper Schimmell Smith ('05)Sparta5:41.30
  
 PB
Nicolai Millar RasmussenNicolai Millar Rasmussen ('07)5:48.98
  
 PB
Valdemar HøgValdemar Høg ('07)6:00.99
  
 PB
Vincent Letting
Vincent Letting ('93)
/ KEN DNF
  
 
Nick JensenNick Jensen ('91)Sparta DQ
  
 
M 5 km    

Finale A

Finale
1Christian Birch OkkelsChristian Birch Okkels ('89)HMRC15:07
  
 PB
2Simon Holbek KønigsfeldtSimon Holbek Kønigsfeldt ('86)HMRC15:08
  
 PB
3Thomas B. Møller LorentzenThomas B. Møller Lorentzen ('86)Sparta15:40
  
 PB
4Martin Egebjerg OlesenMartin Egebjerg Olesen ('95)HMRC15:48
  
 PB
5Kasper Laumann HartlevKasper Laumann Hartlev ('91)HMRC15:56
  
 SB
6Emil HolmEmil Holm ('96)HMRC15:59
  
 SB
7Mark OlsenMark Olsen ('95)NBRO16:13
  
 PB
8Asser J NielsenAsser J Nielsen ('88)HMRC16:21
  
 PB
9Jesper Andkjær LarsenJesper Andkjær Larsen ('77)HMRC16:22
  
 PB
10Mukhtar IbrahimMukhtar Ibrahim ('94)16:23
  
 PB
15Mads KraghMads Kragh ('88)Sparta16:30
  
 PB
16Morten Eklöf RisagerMorten Eklöf Risager ('80)Sparta16:31
  
 PB
17Anders RømerAnders Rømer ('83)NBRO16:35
  
 SB
19Kristian Thygesen NerstrømKristian Thygesen Nerstrøm ('83)16:41
  
 PB
20Laurits Wulff HolmLaurits Wulff Holm KTK8616:52
  
 PB
22Jonas BransbjergJonas Bransbjerg ('76)Blovstrød Løverne16:54
  
 SB
23Oliver GranhøiOliver Granhøi ('88)Sparta17:00
  
 SB
M 3000 m forh.    

Finale A

Finale
1
Rantso Mokopane
Rantso Mokopane ('94)
/ RSA8:31.70
  
 PB
2
Tesfaye Girma
Tesfaye Girma ('97)
/ ETH8:31.78
  
 
3
Wilberforce Kones
Wilberforce Kones ('93)
/ KEN8:31.86
  
 SB
4
Mitko Tsenov
Mitko Tsenov ('93)
/ BUL8:34.97
  
 SB
5
Leonardo Feletto
Leonardo Feletto ('95)
/ ITA8:46.27
  
 SB
6Jakob Dybdal AbrahamsenJakob Dybdal Abrahamsen ('94)Aarhus 19008:46.49
  
 
7
Adam Kirk-Smith
Adam Kirk-Smith ('91)
/ IRL9:06.81
  
 SB
8
Emmanuel Bett
Emmanuel Bett ('95)
/ KEN9:30.11
  
 
Bernard Nganga
Bernard Nganga ('85)
/ KEN DNF
  
 
M 110 m hæk    
Vind: -0.4

Finale A

Finale
Vind: -0.4
1
João Vitor de Oliveira
João Vitor de Oliveira ('92)
/ POR13.89
  
 
2
Damian Czykier
Damian Czykier ('92)
/ POL13.90
  
 
3
Michael Obasuyi
Michael Obasuyi ('99)
/ BEL13.91
  
 
4
Dominik Bochenek
Dominik Bochenek ('87)
/ POL14.07
  
 
5
Artur Noga
Artur Noga ('88)
/ POL14.13
  
 
6
Artem Shamatryn
Artem Shamatryn ('91)
/ UKR14.27
  
 
Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)Aarhus 1900 DQ
  
 
M 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Johnny Dutch
Johnny Dutch ('89)
/ USA49.91
  
 
2
Lindsay Hanekom
Lindsay Hanekom ('93)
/ RSA50.30
  
 
3Nicolai Trock HartlingNicolai Trock Hartling ('94)Sparta50.41
  
 =SB
4
Jaak-Heinrich Jagor
Jaak-Heinrich Jagor ('90)
/ EST50.46
  
 SB
5
Patryk Adamczyk
Patryk Adamczyk ('94)
/ POL50.74
  
 
6
Oskari Mörö
Oskari Mörö ('93)
/ FIN50.83
  
 SB
7
Le Roux Hamman
Le Roux Hamman ('92)
/ RSA51.77
  
 
8
Nikita Andriyanov
Nikita Andriyanov ('90)
/ RUS53.65
  
 SB
M Længdespring    

Finale A

Finale
1
Murali Sreeshankar
Murali Sreeshankar ('99)
/ IND7.93
  
 SB
 
7.93 SB7.89
 -0.3
  X7.88
 0.1
  X7.61
 0.3
  
2
Ingar Kiplesund
Ingar Kiplesund ('96)
/ NOR7.74
  
 
 
  X  X7.74
 1.1
7.53
 0.3
7.51
 -0.5
  X  
3Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)Hvidovre AM7.65
  
 
 
7.53
 -0.1
7.657.49
 0.3
7.55
 2.1
7.41
 1.0
7.44
 2.3
  
4
Abraham Seaneke
Abraham Seaneke ('96)
/ GHA7.63
  
 
 
  X  X5.28
 0.3
  X7.63
 -0.7
6.23
 0.4
  
5Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)Sparta7.41
  
 SB
 
  X  X  X  X7.41 SB
 -1.0
7.15
 -0.5
  
6Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta7.38
  
 SB
 
7.38 SB
 0.2
  X  X7.10
 0.6
6.83  X  
7Mads LundMads Lund Sparta7.32
  
 PB
 
7.21 PB
 0.1
7.26 PB
 -0.7
7.32 PB     
8
Bradley Pickup
Bradley Pickup ('89)
/ GBR7.15
  
 SB
 
6.96 SB
 1.2
  X6.94
 -0.7
  X7.15 SB
 0.8
7.06
 -1.4
  
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1
Ola Stunes Isene
Ola Stunes Isene ('95)
/ NOR63.21
  
 
 
62.0760.2661.4763.2161.8262.74  
2
Victor Hogan
Victor Hogan ('89)
/ RSA62.31
  
 
 
60.3862.31  X60.4560.68  X  
3
Martin Kupper
Martin Kupper ('89)
/ EST61.69
  
 
 
  X61.03  X61.5061.69  X  
4
Nicholas Percy
Nicholas Percy ('94)
/ GBR59.84
  
 
 
59.8458.0356.9658.4754.3056.98  
6Andreas Høyby EllegaardAndreas Høyby Ellegaard ('93)Sparta55.75
  
 
 
55.0855.7554.5654.0653.24  X  
7Emil MikkelsenEmil Mikkelsen ('90)Odense Atletik 53.94
  
 
 
53.9453.37  X  X  X  X  
8Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)Sparta53.84
  
 
 
51.6853.8053.05  X  X53.84  
9Alexander BertelsenAlexander Bertelsen ('91)Aarhus 190049.89
  
 
 
  X47.51  X49.89  X46.70  
M Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta47.78
  
 
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1Arthur Wiborg PetersenArthur Wiborg Petersen ('99)Sparta62.43
  
 
 
59.23  X61.39  X58.2362.43  
2Jacob Binou NielsenJacob Binou Nielsen Korsør AM60.00
  
 
 
60.0056.6758.6656.7555.94  X  
4Mads LundMads Lund Sparta52.65
  
 
 
  X52.38  X52.65  –  –  
K 100 m    
Vind: -0.5

Finale A

Finale
Vind: -0.5
1
Rachel Miller
Rachel Miller ('90)
/ GBR11.53
  
 
2
Semoy Hackett
Semoy Hackett ('88)
/ TTO11.55
  
 
3
Ashleigh Nelson
Ashleigh Nelson ('91)
/ GBR11.59
  
 SB
4
Gemma Acheampong
Gemma Acheampong ('93)
/ GHA11.60
  
 
5Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF11.76
  
 
6Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)KIF11.76
  
 
7
Bianca Williams
Bianca Williams ('93)
/ GBR11.78
  
 
8
Emelie Rantzow
Emelie Rantzow ('98)
/ SWE12.11
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: -1.8
Vind: -1.8
1
Bianca Williams
Bianca Williams ('93)
/ GBR11.73
Q
  
 
2Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)KIF11.74
q
  
 
3
Gemma Acheampong
Gemma Acheampong ('93)
/ GHA11.76
q
  
 
4Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)Randers Freja12.27
  
 
5Thea Lyng Møller JensenThea Lyng Møller Jensen ('01)Aarhus 190012.41
  
 
6Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95)Hvidovre AM12.55
  
 
Ida Kathrine KarstoftIda Kathrine Karstoft ('95)Sparta DNF
  
 
Indledende 2
Vind: -1.5
Vind: -1.5
1
Ashleigh Nelson
Ashleigh Nelson ('91)
/ GBR11.69
Q
  
 SB
2
Semoy Hackett
Semoy Hackett ('88)
/ TTO11.75
q
  
 
3
Rachel Miller
Rachel Miller ('90)
/ GBR11.77
q
  
 
4Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF11.94
q
  
 
5
Emelie Rantzow
Emelie Rantzow ('98)
/ SWE12.18
q
  
 
6Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta12.37
  
 
7Caroline Benfeldt SørensenCaroline Benfeldt Sørensen ('02)Frederiksberg IF12.43
  
 
8Fredrikke Dam LarsenFredrikke Dam Larsen ('91)Randers Freja13.03
  
 
K 1500 m    

Finale A

Finale
1Anna Emilie MøllerAnna Emilie Møller ('97)Blovstrød Løverne4:13.42
  
 SB
2
Jarinter Mawia
Jarinter Mawia ('96)
/ KEN4:14.61
  
 
3
Josephine Chelangat
Josephine Chelangat ('98)
/ KEN4:20.87
  
 
4
Kaoutar Farkoussi
Kaoutar Farkoussi ('96)
/ MAR4:21.26
  
 
5Simone GladSimone Glad ('90)Sparta4:26.23
  
 
6Helene Holm GottliebHelene Holm Gottlieb ('98)Holte Atletik4:29.17
  
 
7Emma Kiplagat KondrupEmma Kiplagat Kondrup ('04)Kolding KFUM 4:30.54
  
 PB
8Ellen Nørding ChristensenEllen Nørding Christensen ('03)Frederiksberg IF4:31.66
  
 PB
9
Brigitte Humphrey
Brigitte Humphrey ('90)
/ AUS4:43.31
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: -0.8

Finale A

Finale
Vind: -0.8
1
Jade Barber
Jade Barber ('93)
/ USA13.18
  
 
2
Klaudia Siciarz
Klaudia Siciarz ('98)
/ POL13.23
  
 
3
Yasmin Miller
Yasmin Miller ('95)
/ GBR13.66
  
 
4Thea HaahrThea Haahr ('91)Sparta13.68
  
 
5Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF13.82
  
 SB
6
Monika Zapalska
Monika Zapalska ('94)
/ GER13.85
  
 
7
Kaila Barber
Kaila Barber ('93)
/ USA14.20
  
 
K 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Zuzana Hejnová
Zuzana Hejnová ('86)
/ CZE55.18
  
 
2Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87)Aarhus 190056.81
  
 SB
3
Joanna Linkiewicz
Joanna Linkiewicz ('90)
/ POL57.00
  
 
4
Mariya Mykolenko
Mariya Mykolenko ('94)
/ UKR57.32
  
 
5
Line Kloster
Line Kloster ('90)
/ NOR58.53
  
 
6
Kaila Barber
Kaila Barber ('93)
/ USA58.94
  
 
7Martha Danneskjold RasmussenMartha Danneskjold Rasmussen ('02)Aarhus 19001:01.38
  
 
8Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)Sparta1:02.86
  
 
K Trespring     

Finale A

Finale
1
Thea Lafond
Thea Lafond ('94)
/ DMA13.87
0.0
  
 
 
13.05
 -1.2
  X13.62
 -0.6
13.87  X  –  
3
Naomi Ogbeta
Naomi Ogbeta ('98)
/ GBR13.64
  
 
 
13.44
 1.3
13.57
 -1.2
  X13.40
 -0.8
13.0113.64
 0.7
  
4
Jessie Maduka
Jessie Maduka ('96)
/ GER13.12
  
 
 
  X12.94
 -1.3
12.93
 -0.5
13.12
 0.5
12.97
 2.4
12.93  
6
Mariya Siney
Mariya Siney ('97)
/ UKR12.93
  
 
 
  X  X12.69
 -1.2
12.7712.93
 0.3
12.79
 -0.8
  
7
Birte Damerius
Birte Damerius ('91)
/ GER12.55
  
 
 
11.14
 -1.2
12.55
 -0.6
  X  X  X  X  
8Katrine Holten WintherKatrine Holten Winther ('89)KIF12.37
  
 SB
 
  X12.37 SB
 0.1
  X12.21
 -2.0
  X12.35
 0.7
  
9Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF11.64
  
 
 
11.64
 -0.5
  X  X     
Laura TølløseLaura Tølløse ('97)Sparta NM
  
 
 
  X  X  X     
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1
Kristin Pudenz
Kristin Pudenz ('93)
/ GER62.33
  
 
 
59.8158.85  X  X57.6862.33  
2
Nadine Müller
Nadine Müller ('85)
/ GER61.40
  
 
 
  X59.8359.6658.3961.4061.31  
3Kathrine BebeKathrine Bebe ('91)Sparta54.98
  
 
 
50.3353.4853.4654.9854.7551.75  
4
Salla Sipponen
Salla Sipponen ('95)
/ FIN54.87
  
 
 
54.2453.9754.8753.75  X  X  
7
Summer Pierson
Summer Pierson ('78)
/ USA53.26
  
 
 
  X47.9953.1851.8153.26  X  
9
Mathilda Eriksson
Mathilda Eriksson ('98)
/ SWE48.28
  
 
 
47.4348.28  X  X  X46.31  
D17 Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
1Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta48.72
  
 
 
  X48.7247.78  X  X  X  

Seneste resultater

15.4KøbenhavnForårskast
14.4Rønne800 m testløb
10.4AalborgAAM Stævne 1
10.4EjbyVinterturneringen 4. runde 5 km landevej
10.4VejleKastestævne
9.4EsbjergKaste klubstævne
5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020