M 100 m Vind: -1.7 Finale A Finale | Vind: -1.7 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bryce Robinson Bryce Robinson ('93) | 93 | USA | 10.31 | |||||||||||
2 | Rodrigo do Nascimento Rodrigo do Nascimento ('94) | 94 | BRA | 10.32 | |||||||||||
3 | Ojie Edoburun Ojie Edoburun ('96) | 96 | GBR | 10.35 | |||||||||||
4 | Reynier Mena Reynier Mena ('96) | 96 | CUB | 10.41 | |||||||||||
5 | Roberto Skyers Roberto Skyers ('91) | 91 | CUB | 10.47 | |||||||||||
6 | Sasha Zhoya Sasha Zhoya ('02) | 02 | FRA | 10.51 | PB | ||||||||||
7 | Dyland Sicobo Dyland Sicobo ('97) | 97 | SEY | 10.69 | |||||||||||
8 | Fabrice Dabla Kokoutse Fabrice Dabla Kokoutse ('92) | 92 | TOG | 10.86 | |||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Alfred Kipketer Alfred Kipketer ('96) | 96 | KEN | 1:45.14 | SB | ||||||||||
2 | Collins Kipruto Collins Kipruto ('94) | 94 | KEN | 1:45.37 | |||||||||||
3 | Evans Kipchumba Evans Kipchumba ('94) | 94 | KEN | 1:45.91 | PB | ||||||||||
4 | Andreas BubeAndreas Bube ('87) | 87 | DEN | 1:46.58 | SB | ||||||||||
5 | Renaud Rosiere Renaud Rosiere ('93) | 93 | FRA | 1:46.93 | PB | ||||||||||
6 | Gabriel Tual Gabriel Tual ('98) | 98 | FRA | 1:47.01 | SB | ||||||||||
7 | Andrew Osagie Andrew Osagie ('88) | 88 | GBR | 1:47.46 | |||||||||||
8 | Benjamin Robert Benjamin Robert ('98) | 98 | FRA | 1:47.49 | SB | ||||||||||
9 | Tshepo Tshite Tshepo Tshite ('97) | 97 | RSA | 1:47.59 | |||||||||||
10 | Aymeric Lusine Aymeric Lusine ('95) | 95 | FRA | 1:47.98 | |||||||||||
Thomas Larchaud Thomas Larchaud ('86) | 86 | FRA | DNF | ||||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ronald Musagala Ronald Musagala ('92) | 92 | UGA | 3:33.86 | SB | ||||||||||
2 | Kumari Taki Kumari Taki ('99) | 99 | KEN | 3:34.57 | PB | ||||||||||
3 | Abdi Waiss Mouhyadin Abdi Waiss Mouhyadin ('96) | 96 | DJI | 3:35.82 | SB | ||||||||||
4 | Luke Mathews Luke Mathews ('95) | 95 | AUS | 3:36.03 | SB | ||||||||||
5 | Kebede Endale Kebede Endale | 00 | ETH | 3:36.44 | PB | ||||||||||
6 | Hillary Ngetich Hillary Ngetich ('95) | 95 | KEN | 3:36.88 | SB | ||||||||||
7 | Mehdi Belhadj Mehdi Belhadj ('95) | 95 | FRA | 3:38.13 | PB | ||||||||||
8 | Quentin Tison Quentin Tison ('96) | 96 | FRA | 3:38.38 | PB | ||||||||||
9 | Baptiste Mischler Baptiste Mischler ('97) | 97 | FRA | 3:38.94 | SB | ||||||||||
10 | Pierrik Jocteur-Monrozier Pierrik Jocteur-Monrozier ('98) | 98 | FRA | 3:39.03 | PB | ||||||||||
11 | Patryk Kozłowski Patryk Kozłowski ('98) | 98 | POL | 3:39.66 | PB | ||||||||||
12 | Mohamed-Amine El Bouajaji Mohamed-Amine El Bouajaji ('97) | 97 | FRA | 3:40.39 | SB | ||||||||||
Mounir Akbache Mounir Akbache ('86) | 86 | FRA | DNF | ||||||||||||
Marius Probst Marius Probst ('95) | 95 | GER | DNF | ||||||||||||
Cornelius Kiplangat Cornelius Kiplangat ('92) | 92 | KEN | DNF | ||||||||||||
M 110 m hæk Vind: -0.8 Finale A Finale | Vind: -0.8 | ||||||||||||||
1 | Wilhem Belocian Wilhem Belocian ('95) | 95 | FRA | 13.28 | SB | ||||||||||
2 | Roger V. Iribarne Roger V. Iribarne ('96) | 96 | CUB | 13.53 | |||||||||||
3 | Jarret Eaton Jarret Eaton ('89) | 89 | USA | 13.55 | |||||||||||
4 | Eduardo Rodrigues Eduardo Rodrigues ('95) | 95 | BRA | 13.55 | |||||||||||
5 | Benjamin Sedecias Benjamin Sedecias ('95) | 95 | FRA | 13.71 | |||||||||||
6 | Richard Diawara Richard Diawara ('95) | 95 | FRA | 14.24 | |||||||||||
7 | Matteo Ngo Matteo Ngo ('98) | 98 | FRA | 14.26 | |||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Yann Randrianasolo Yann Randrianasolo ('94) | 94 | FRA | 7.76 | -0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Guillaume Victorin Guillaume Victorin ('90) | 90 | FRA | 7.70 | -0.3 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Yahya Berrabah Yahya Berrabah ('81) | 81 | MAR | 7.69 | -0.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Yahya Berrabah Yahya Berrabah ('81) | 81 | MAR | 7.69 | -0.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Christopher Ullmann Christopher Ullmann ('93) | 93 | SUI | 7.50 | +0.4 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Lazar Anić Lazar Anić ('91) | 91 | SRB | 7.43 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jean-Baptiste Alaize Jean-Baptiste Alaize ('91) | 91 | FRA | 6.77 | +0.2 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
Arnaud Assoumani Arnaud Assoumani ('85) | 85 | FRA | NM | -0.6 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Robert Urbanek Robert Urbanek ('87) | 87 | POL | 65.81 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | David Wrobel David Wrobel ('91) | 91 | GER | 63.79 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Apostolos Parellis Apostolos Parellis ('85) | 85 | CYP | 63.72 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jorge Fernández Jorge Fernández ('87) | 87 | CUB | 63.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Matt Denny Matt Denny ('96) | 96 | AUS | 63.26 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Danijel Furtula Danijel Furtula ('92) | 92 | MNE | 62.51 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Lolassonn Djouhan Lolassonn Djouhan ('91) | 91 | FRA | 60.36 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Jordan Guehaseim Jordan Guehaseim ('97) | 97 | FRA | 55.00 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Hammerkast 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Paweł Fajdek Paweł Fajdek ('89) | 89 | POL | 80.82 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Wojciech Nowicki Wojciech Nowicki ('89) | 89 | POL | 80.14 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Quentin Bigot Quentin Bigot ('92) | 92 | FRA | 76.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Yevgeniy Korotovskiy Yevgeniy Korotovskiy ('92) | 92 | RUS | 73.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Enguerrand Decroix Tetu Enguerrand Decroix Tetu ('97) | 97 | FRA | 65.04 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m Vind: -0.5 Finale A Finale | Vind: -0.5 | ||||||||||||||
1 | Orlann Ombissa-Dzangue Orlann Ombissa-Dzangue ('91) | 91 | FRA | 11.33 | |||||||||||
2 | Dezerea Bryant Dezerea Bryant ('93) | 93 | USA | 11.33 | |||||||||||
3 | Imani Lansiquot Imani Lansiquot ('97) | 97 | GBR | 11.34 | SB | ||||||||||
4 | Tebogo Mamathu Tebogo Mamathu ('95) | 95 | RSA | 11.39 | |||||||||||
5 | Mujinga Kambundji Mujinga Kambundji ('92) | 92 | SUI | 11.54 | SB | ||||||||||
6 | Orphee Neola Orphee Neola ('91) | 91 | FRA | 11.73 | |||||||||||
7 | Anais Bauer Anais Bauer ('93) | 93 | LUX | 12.04 | |||||||||||
Brittany Brown Brittany Brown ('95) | 95 | USA | DNS | ||||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Aminatou Seyni Aminatou Seyni ('96) | 96 | NIG | 50.51 | |||||||||||
2 | Christine Botlogetswe Christine Botlogetswe ('95) | 95 | BOT | 51.12 | |||||||||||
3 | Deborah Sananes Deborah Sananes ('95) | 95 | FRA | 52.32 | |||||||||||
4 | Tiffani Marinho Tiffani Marinho ('99) | 99 | BRA | 52.98 | |||||||||||
5 | Anyika Onuora Anyika Onuora ('84) | 84 | GBR | 53.29 | |||||||||||
6 | Kellya Pauline Kellya Pauline ('97) | 97 | FRA | 53.93 | |||||||||||
7 | Louise-Anne Bertheau Louise-Anne Bertheau ('92) | 92 | FRA | 54.18 | SB | ||||||||||
8 | Agnes Raharolahy Agnes Raharolahy ('92) | 92 | FRA | 54.54 | SB | ||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Winnie Nanyondo Winnie Nanyondo ('93) | 93 | UGA | 1:59.56 | SB | ||||||||||
2 | Noélie Yarigo Noélie Yarigo ('85) | 85 | BEN | 2:00.70 | SB | ||||||||||
3 | Halima Hachlaf Halima Hachlaf ('88) | 88 | MAR | 2:01.11 | SB | ||||||||||
3 | Halima Hachlaf Halima Hachlaf ('88) | 88 | MAR | 2:01.11 | SB | ||||||||||
4 | Malika Akkaoui Malika Akkaoui ('87) | 87 | MAR | 2:01.26 | |||||||||||
5 | Jarinter Mwasya Jarinter Mwasya ('96) | 96 | KEN | 2:01.84 | |||||||||||
6 | Freweyni Hailu Freweyni Hailu ('01) | 01 | ETH | 2:02.61 | |||||||||||
7 | Yusneysi Santiusti Yusneysi Santiusti ('84) | 84 | ITA | 2:03.47 | SB | ||||||||||
8 | Charlotte Mouchet Charlotte Mouchet ('96) | 96 | FRA | 2:04.35 | |||||||||||
9 | Charlotte Pizzo Charlotte Pizzo ('97) | 97 | FRA | 2:05.89 | |||||||||||
10 | Manon Fage Manon Fage ('92) | 92 | FRA | 2:06.73 | |||||||||||
Halimah Nakaayi Halimah Nakaayi ('94) | 94 | UGA | DNF | ||||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: +0.6 Finale A Finale | Vind: +0.6 | ||||||||||||||
1 | Luminosa Bogliolo Luminosa Bogliolo ('95) | 95 | ITA | 12.89 | PB | ||||||||||
2 | Vanessa Clerveaux Vanessa Clerveaux ('94) | 94 | HAI | 13.08 | SB | ||||||||||
3 | Laura Valette Laura Valette ('97) | 97 | FRA | 13.09 | SB | ||||||||||
4 | Anne Zagré Anne Zagré ('90) | 90 | BEL | 13.19 | |||||||||||
5 | Awa Sene Awa Sene ('94) | 94 | FRA | 13.37 | |||||||||||
6 | Chloe Fagon Chloe Fagon ('95) | 95 | FRA | 13.69 | |||||||||||
7 | Lola Picard Lola Picard ('01) | 01 | FRA | 14.79 | PB | ||||||||||
8 | Aurelie Lebon Aurelie Lebon ('97) | 97 | FRA | 14.97 | PB | ||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Xu Huiqin Xu Huiqin ('93) | 93 | CHN | 4.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Angelica Moser Angelica Moser ('97) | 97 | SUI | 4.55 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Olga Mullina Olga Mullina ('92) | 92 | RUS | 4.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Iryna Zhuk Iryna Zhuk ('93) | 93 | BLR | 4.45 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Romana Maláčová Romana Maláčová ('87) | 87 | CZE | 4.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Alice Moindrot Alice Moindrot ('99) | 99 | FRA | 4.30 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Lene Onsrud Retzius Lene Onsrud Retzius ('96) | 96 | NOR | 4.30 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Marion Lotout Marion Lotout ('89) | 89 | FRA | 4.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Lou-Anne Pierrot Lou-Anne Pierrot ('97) | 97 | FRA | 3.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Mallaury Sautereau Mallaury Sautereau ('96) | 96 | FRA | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
D17 Hammerkast 5.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jean-Baptiste Bruxelle Jean-Baptiste Bruxelle ('02) | 02 | FRA | 76.21 | PB | ||||||||||
|