Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Oslo NOR: Sommerstevnet. Bislett Stadium 17.7.2019

M 100 m    
Vind: +2.2

Finale A

Finale
Vind: +2.2
1
Salum Ageze Kashafali
Salum Ageze Kashafali ('93)
NOR10.42 w
  
 
2
Christian Marthinussen
Christian Marthinussen ('83)
NOR10.68 w
  
 
3
Tormod Hjortnæs Larsen
Tormod Hjortnæs Larsen ('86)
NOR10.86 w
  
 
4
Kenneth Vik Gulbrandsen
Kenneth Vik Gulbrandsen ('97)
NOR10.89 w
  
 
5
Isak Aaby
Isak Aaby ('97)
NOR10.91 w
  
 
6
Riquelvis Santiago
Riquelvis Santiago ('87)
NOR10.92 w
  
 
7
Jostein Joshua Fossøy
Jostein Joshua Fossøy ('92)
NOR10.94 w
  
 
8
Marius Bull Hjeltnes
Marius Bull Hjeltnes ('96)
NOR10.97 w
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +3.1
Vind: +3.1
1
Christian Marthinussen
Christian Marthinussen ('83)
NOR10.67 w
  
 
2
Isak Aaby
Isak Aaby ('97)
NOR10.93 w
  
 
3
Marius Bull Hjeltnes
Marius Bull Hjeltnes ('96)
NOR10.93 w
  
 
Indledende 2
Vind: +3.3
Vind: +3.3
1
Riquelvis Santiago
Riquelvis Santiago ('87)
NOR10.88 w
  
 
2
Tormod Hjortnæs Larsen
Tormod Hjortnæs Larsen ('86)
NOR10.90 w
  
 
3
Jostein Joshua Fossøy
Jostein Joshua Fossøy ('92)
NOR10.93 w
  
 
4
Khoa Henrik Luong
Khoa Henrik Luong ('93)
NOR11.08 w
  
 
Indledende 3
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1
Salum Ageze Kashafali
Salum Ageze Kashafali ('93)
NOR10.54
  
 
2
Kenneth Vik Gulbrandsen
Kenneth Vik Gulbrandsen ('97)
NOR10.98
  
 SB
M 200 m    
Vind: +0.2

Finale A

Finale
Vind: +0.2
1
Salum Ageze Kashafali
Salum Ageze Kashafali ('93)
NOR21.40
  
 SB
2
Christian Mensah
Christian Mensah ('96)
NOR21.81
  
 
3
Øyvind Kjerpeset
Øyvind Kjerpeset ('91)
NOR21.90
  
 SB
4
Isak Aaby
Isak Aaby ('97)
NOR21.97
  
 PB
5
Tormod Hjortnæs Larsen
Tormod Hjortnæs Larsen ('86)
NOR22.05
  
 SB
M 800 m    

Finale A

Finale
1
Sondre Juven
Sondre Juven ('99)
NOR1:51.09
  
 SB
2
Jørgen Kåshagen
Jørgen Kåshagen ('94)
NOR1:52.84
  
 PB
3
Mats Morgan Langøy
Mats Morgan Langøy ('01)
NOR1:55.59
  
 PB
M 3000 m    

Finale A

Finale
1
Abduljaleel Hir
Abduljaleel Hir ('95)
NOR8:13.16
  
 PB
2
Bjørnar Sandnes Lillefosse
Bjørnar Sandnes Lillefosse ('92)
NOR8:15.32
  
 SB
3
Abdullahi Dahir Rabi
Abdullahi Dahir Rabi ('03)
SOM8:19.19
  
 PB
4
Trond Einar Moen Pedersli
Trond Einar Moen Pedersli ('94)
NOR8:19.70
  
 PB
5
Marius Garmann Sørli
Marius Garmann Sørli ('97)
NOR8:22.69
  
 PB
6
Eivind Øygard
Eivind Øygard ('92)
NOR8:23.97
  
 SB
7
Vidar Dahle
Vidar Dahle ('88)
NOR8:24.81
  
 SB
8
Erik Lomås
Erik Lomås ('93)
NOR8:25.41
  
 
9
Ole-Petter Fjeld
Ole-Petter Fjeld ('95)
NOR8:25.77
  
 PB
10
Tom Hendirikse
Tom Hendirikse 
NOR8:26.58
  
 PB
11Halfdan-Emil FærøHalfdan-Emil Færø ('91)NOR8:27.22
  
 
12
Eldar Thomassen Fagerbakke
Eldar Thomassen Fagerbakke ('97)
NOR8:30.75
  
 PB
13Rune SolliRune Solli ('92)NOR8:31.36
  
 PB
14
Abdullahi Hassan
Abdullahi Hassan ('94)
NOR8:35.52
  
 
15
Thomas Myklebust Heggøy
Thomas Myklebust Heggøy ('94)
NOR8:36.09
  
 PB
16
Tedros Gebretensai Haile
Tedros Gebretensai Haile ('99)
NOR8:36.85
  
 
17
Andreas Iden
Andreas Iden ('95)
NOR8:37.63
  
 
18
Elias Johan Jonsson
Elias Johan Jonsson ('99)
NOR8:38.26
  
 PB
19
Tobias Grønstad
Tobias Grønstad ('02)
NOR8:39.32
  
 
20
Lars Agnar Hjelmeset
Lars Agnar Hjelmeset ('01)
NOR8:44.05
  
 
21
Mathias Flak
Mathias Flak ('99)
NOR8:45.60
  
 
22
Simon Nebijo Steinshamn
Simon Nebijo Steinshamn ('99)
NOR8:46.75
  
 SB
23
Haben Brhane
Haben Brhane ('91)
ERI8:46.78
  
 PB
26
Martin Kirkeberg Mørk
Martin Kirkeberg Mørk ('01)
NOR8:47.86
  
 PB
27
Trym Halvard Sagstuen Tønnesen
Trym Halvard Sagstuen Tønnesen 
NOR8:48.92
  
 
Finale B
1
Eric Westberg
Eric Westberg ('02)
SWE9:05.98
  
 PB
M 10000 m    

Finale A

Finale
1
Thomas Fremo
Thomas Fremo ('87)
NOR30:10.51
  
 PB
2
Eirik Mysen
Eirik Mysen ('93)
NOR30:14.11
  
 PB
3
Isaac Tesfamichael
Isaac Tesfamichael ('93)
ERI30:22.79
  
 PB
5
Ola Sakshaug
Ola Sakshaug ('84)
NOR30:53.98
  
 SB
6
Dag Blandkjenn
Dag Blandkjenn ('96)
NOR30:59.38
  
 PB
7Andreas Myhre SjursethAndreas Myhre Sjurseth ('85)NOR31:06.45
  
 PB
8
Kristian Ulriksen
Kristian Ulriksen ('86)
NOR31:08.58
  
 PB
9
Martin Finne
Martin Finne ('93)
NOR31:08.63
  
 PB
10
Iver Matias Linge Glomnes
Iver Matias Linge Glomnes ('96)
NOR31:23.88
  
 PB
11
Magnus Warvik
Magnus Warvik ('94)
NOR31:27.99
  
 PB
13
Henrik Nicolaisen
Henrik Nicolaisen ('90)
NOR31:40.32
  
 PB
M 110 m hæk    
Vind: +0.4

Finale A

Finale
Vind: +0.4
1Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)DEN13.77
  
 SB
1Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)DEN13.99
  
 
2
Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic ('91)
NOR13.98
  
 SB
2
Vladimir Vukicevic
Vladimir Vukicevic ('91)
NOR14.00
  
 
M Længdespring    

Finale A

Finale
1
Marius Bull Hjeltnes
Marius Bull Hjeltnes ('96)
NOR7.46
+0.6
  
 PB
 
  X  X  X  X7.46 PB7.23  
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1
Thor Olav Rosvold
Thor Olav Rosvold ('96)
NOR52.22
  
 
 
  X52.22  X48.9150.9352.07  
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1
Kasper Sagen
Kasper Sagen ('99)
NOR63.44
  
 SB
 
53.37 SB57.60 SB60.78 SB63.44 SB62.8661.57  
K 100 m    
Vind: +1.2

Finale A

Finale
Vind: +1.2
1
Ezinne Okparaebo
Ezinne Okparaebo ('88)
NOR11.43
  
 SB
2
Tonje Fjellet Kristiansen
Tonje Fjellet Kristiansen ('99)
NOR11.75
  
 PB
3
Ida Eikeng
Ida Eikeng ('99)
NOR12.02
  
 
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.6
Vind: +0.6
1
Ezinne Okparaebo
Ezinne Okparaebo ('88)
NOR11.68
  
 
2
Ida Eikeng
Ida Eikeng ('99)
NOR11.98
  
 SB
Indledende 2
Vind: +1.5
Vind: +1.5
1
Tonje Fjellet Kristiansen
Tonje Fjellet Kristiansen ('99)
NOR11.85
  
 PB
2
Astrid Mangen Ingebrigtsen
Astrid Mangen Ingebrigtsen ('94)
NOR12.08
  
 
K 200 m    
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +1.2
Vind: +1.2
1
Elisabeth Slettum
Elisabeth Slettum ('86)
NOR24.01
  
 
2
Tonje Fjellet Kristiansen
Tonje Fjellet Kristiansen ('99)
NOR24.13
  
 PB
3
Ezinne Okparaebo
Ezinne Okparaebo ('88)
NOR24.35
  
 SB
Indledende 2
Vind: +0.9
Vind: +0.9
1
Elisabeth Slettum
Elisabeth Slettum ('86)
NOR24.01
  
 
K 800 m    

Finale A

Finale
1
Amalie Sæten
Amalie Sæten ('97)
NOR2:06.84
  
 SB
2
Ingrid Kristiansen
Ingrid Kristiansen ('92)
NOR2:11.25
  
 SB
3
Lisa De Ruiter
Lisa De Ruiter ('91)
NED2:14.28
  
 PB
4
Ina Halle Haugen
Ina Halle Haugen ('03)
NOR2:14.51
  
 
5
Kristine Lande Dommersnes
Kristine Lande Dommersnes ('99)
NOR2:14.73
  
 SB
6
Mari Andreassen Rud
Mari Andreassen Rud ('01)
NOR2:15.23
  
 SB
K 3000 m    

Finale A

Finale
1
Emma Kirkeberg Mørk
Emma Kirkeberg Mørk ('02)
NOR9:36.62
  
 PB
1
Sofia Hjert
Sofia Hjert ('97)
SWE10:36.66
  
 PB
2
Marte Mæhlum Johansen
Marte Mæhlum Johansen ('97)
NOR9:48.07
  
 PB
3
Marie Synnøve Qvale
Marie Synnøve Qvale ('94)
NOR9:49.66
  
 
4
Vilde Våge Henriksen
Vilde Våge Henriksen 
NOR9:50.90
  
 PB
5
Ine Bakken
Ine Bakken ('96)
NOR9:52.24
  
 
7
Sigrun Gjølberg
Sigrun Gjølberg ('91)
NOR9:53.63
  
 PB
8
Julie Aspesletten
Julie Aspesletten ('89)
NOR9:57.21
  
 PB
9
Live Solheimdal
Live Solheimdal ('96)
NOR10:10.15
  
 SB
10
Anna Zielinkiewicz
Anna Zielinkiewicz ('89)
POL10:12.15
  
 
11
Hanne Marthe Lie
Hanne Marthe Lie ('89)
NOR10:13.41
  
 PB
K 400 m hæk    

Finale A

Finale
1
Marthe Mjøen Berg
Marthe Mjøen Berg ('93)
NOR1:03.37
  
 SB
K Længdespring    

Finale A

Finale
1
Oda Utsi Onstad
Oda Utsi Onstad ('90)
NOR6.31
+0.3
  
 =PB
 
  X6.12 SB6.25 SB6.28 SB6.31 =PB6.13  
2
Birgitte Kjuus
Birgitte Kjuus ('99)
NOR5.66
+1.5
  
 SB
 
5.39 SB  X5.61 SB5.66 SB5.645.63  
K Trespring     

Finale A

Finale
1
Oda Utsi Onstad
Oda Utsi Onstad ('90)
NOR13.65
+1.9
  
 SB
 
13.39 SB  X  X13.65 SB13.37  X  
2
Julie Margrete Gaustad
Julie Margrete Gaustad ('94)
NOR12.47
+1.5
  
 PB
 
12.47 PB12.1011.2212.3510.42  X  
3
Chiamaka Okparaebo
Chiamaka Okparaebo ('92)
NOR12.39 w
+2.9
  
 
 
12.16  X  X12.39  X  X  
5
Sara Grahn
Sara Grahn 
SWE10.84 w
+2.3
  
 
 
10.8210.8410.759.68  X   
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1
Solveig Fredriksen
Solveig Fredriksen ('92)
NOR51.53
  
 PB
 
  X  X  X44.5951.53 PB  X  
K Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1
Ane Dahlen
Ane Dahlen ('94)
NOR53.48
  
 
 
50.6548.6051.6553.48  X49.19  
2
Kristina Kristianslund
Kristina Kristianslund ('93)
NOR46.43
  
 
 
46.4344.9043.8643.7546.1145.46  
3
Vår Eik Litland
Vår Eik Litland ('03)
NOR44.90
  
 PB
 
39.42 SB38.8444.90 PB40.7441.3636.07  

Seneste resultater

10.4AalborgAAM Stævne 1
10.4VejleKastestævne
9.4EsbjergKaste klubstævne
5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020
28.12SkiveSkivekast 7-20
19.12SkiveSkivekast 6-20
15.12SæbyKlubmesterskaber SIK 80