M 100 m Vind: +1.9 Finale A Finale | Vind: +1.9 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Takuya Kawakami Takuya Kawakami ('95) | 95 | JPN | 10.27 | |||||||||||
2 | Andrew Fisher Andrew Fisher ('91) | 91 | BRN | 10.32 | |||||||||||
3 | Jonathan Nyepa Jonathan Nyepa ('96) | 96 | MAS | 10.37 | SB | ||||||||||
4 | Przemysław Słowikowski Przemysław Słowikowski ('93) | 93 | POL | 10.37 | SB | ||||||||||
5 | Oskari Lehtonen Oskari Lehtonen ('97) | 97 | FIN | 10.53 | PB | ||||||||||
6 | Robert Moise Robert Moise | HAI | 10.59 | ||||||||||||
7 | Jonathan Quarcoo Jonathan Quarcoo ('96) | 96 | NOR | 10.59 | |||||||||||
8 | Amiya Kumar Mallick Amiya Kumar Mallick ('92) | 92 | IND | 10.60 | |||||||||||
Finale B Vind: +0.4 | Vind: +0.4 | ||||||||||||||
1 | Jonathan Brace Jonathan Brace ('95) | 95 | FIN | 10.93 | |||||||||||
2 | Joonas Liukkonen Joonas Liukkonen | 00 | FIN | 10.99 | |||||||||||
3 | Erno Mehtonen Erno Mehtonen ('98) | 98 | FIN | 11.02 | |||||||||||
M 200 m Vind: +1.2 Finale A Finale | Vind: +1.2 | ||||||||||||||
1 | Przemysław Słowikowski Przemysław Słowikowski ('93) | 93 | POL | 20.77 | PB | ||||||||||
2 | Kirara Shiraishi Kirara Shiraishi ('96) | 96 | JPN | 20.83 | |||||||||||
3 | Oskari Lehtonen Oskari Lehtonen ('97) | 97 | FIN | 20.83 | PB | ||||||||||
4 | Masafumi Naoki Masafumi Naoki ('93) | 93 | JPN | 21.28 | |||||||||||
5 | Robert Moise Robert Moise | HAI | 21.30 | ||||||||||||
6 | Jonathan Nyepa Jonathan Nyepa ('96) | 96 | MAS | 21.39 | |||||||||||
Finale B Vind: +0.6 | Vind: +0.6 | ||||||||||||||
1 | Erno Mehtonen Erno Mehtonen ('98) | 98 | FIN | 22.37 | |||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ramzi Abdenouz Ramzi Abdenouz ('93) | 93 | ALG | 1:47.28 | |||||||||||
2 | Joe Reid Joe Reid ('96) | 96 | GBR | 1:47.71 | |||||||||||
3 | Andreas BubeAndreas Bube ('87) | 87 | DEN | 1:47.99 | |||||||||||
4 | Christian Von Eitzen Christian Von Eitzen ('97) | 97 | GER | 1:48.54 | |||||||||||
5 | Mohamed Abouettahery Mohamed Abouettahery ('01) | 01 | MAR | 1:48.89 | SB | ||||||||||
6 | Jan Petrač Jan Petrač ('95) | 95 | SLO | 1:49.15 | SB | ||||||||||
7 | Ville Lampinen Ville Lampinen ('94) | 94 | FIN | 1:49.73 | SB | ||||||||||
8 | Joonas Rinne Joonas Rinne ('95) | 95 | FIN | 1:50.38 | |||||||||||
9 | Rivar Tipp Rivar Tipp ('90) | 90 | EST | 1:53.51 | SB | ||||||||||
10 | Elias Tuominen Elias Tuominen | 00 | FIN | 1:54.14 | |||||||||||
Andreas Roth Andreas Roth ('93) | 93 | NOR | DNF | pace | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Niko Viljola Niko Viljola | 00 | FIN | 1:52.87 | SB | ||||||||||
2 | Samuli Hussa Samuli Hussa ('97) | 97 | FIN | 1:53.97 | PB | ||||||||||
3 | Sten Ütsmüts Sten Ütsmüts ('94) | 94 | EST | 1:54.35 | |||||||||||
4 | Lauri Hassi Lauri Hassi ('90) | 90 | FIN | 1:54.37 | |||||||||||
5 | Eelis Uitto Eelis Uitto ('01) | 01 | FIN | 1:54.54 | PB | ||||||||||
6 | Tuomas Puputti Tuomas Puputti ('97) | 97 | FIN | 1:54.77 | |||||||||||
7 | Jussi Raittinen Jussi Raittinen ('90) | 90 | FIN | 1:54.84 | |||||||||||
8 | Janne Kanerva Janne Kanerva ('99) | 99 | FIN | 1:54.85 | |||||||||||
9 | Atte Nevala Atte Nevala ('02) | 02 | FIN | 1:55.39 | PB | ||||||||||
10 | Alex Rauhala Alex Rauhala ('97) | 97 | FIN | 1:58.00 | |||||||||||
Sebastian Anthony Sebastian Anthony ('97) | 97 | GBR | DNF | pace | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Matias Tiiro Matias Tiiro ('93) | 93 | FIN | 1:53.77 | PB | ||||||||||
2 | Panu Jantunen Panu Jantunen ('89) | 89 | FIN | 1:54.23 | SB | ||||||||||
3 | Olli Ahlgren Olli Ahlgren ('01) | 01 | FIN | 1:54.97 | PB | ||||||||||
4 | Vincent Quednau Vincent Quednau ('99) | 99 | FIN | 1:55.49 | SB | ||||||||||
5 | Konsta Hämäläinen Konsta Hämäläinen ('98) | 98 | FIN | 1:56.41 | SB | ||||||||||
M 3000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Topi Raitanen Topi Raitanen ('96) | 96 | FIN | 7:52.82 | PB | ||||||||||
2 | Per Svela Per Svela ('92) | 92 | NOR | 7:55.83 | |||||||||||
3 | Marius Øyre Vedvik Marius Øyre Vedvik ('92) | 92 | NOR | 7:56.29 | |||||||||||
4 | Sam Atkin Sam Atkin ('93) | 93 | GBR | 8:01.41 | SB | ||||||||||
5 | Brian Fay Brian Fay ('98) | 98 | IRL | 8:09.26 | PB | ||||||||||
6 | David Nilsson David Nilsson ('87) | 87 | SWE | 8:09.90 | SB | ||||||||||
7 | Erik Udø Pedersen Erik Udø Pedersen ('94) | 94 | NOR | 8:14.96 | |||||||||||
8 | Hannu Granberg Hannu Granberg ('90) | 90 | FIN | 8:15.66 | PB | ||||||||||
9 | Alexander Nilsson Alexander Nilsson ('95) | 95 | SWE | 8:16.54 | PB | ||||||||||
10 | Miika Tenhunen Miika Tenhunen ('96) | 96 | FIN | 8:16.60 | PB | ||||||||||
11 | Martti Siikaluoma Martti Siikaluoma ('92) | 92 | FIN | 8:18.73 | SB | ||||||||||
12 | Sebastian Nilsson Sebastian Nilsson ('98) | 98 | SWE | 8:19.73 | PB | ||||||||||
13 | Mika Kotiranta Mika Kotiranta | 00 | FIN | 8:23.67 | PB | ||||||||||
14 | Samu Mikkonen Samu Mikkonen ('96) | 96 | FIN | 8:26.16 | SB | ||||||||||
15 | Antti Ihamäki Antti Ihamäki ('97) | 97 | FIN | 8:27.50 | PB | ||||||||||
16 | Ilari Piipponen Ilari Piipponen ('88) | 88 | FIN | 8:27.62 | SB | ||||||||||
17 | Leevi Keronen Leevi Keronen | 00 | FIN | 8:31.41 | PB | ||||||||||
18 | Jiri Karjalainen Jiri Karjalainen ('97) | 97 | FIN | 8:34.43 | PB | ||||||||||
19 | Otto Kaario Otto Kaario ('98) | 98 | FIN | 8:38.84 | PB | ||||||||||
20 | Mikko Hirvonen Mikko Hirvonen ('97) | 97 | FIN | 8:44.46 | PB | ||||||||||
21 | Samu Heikkonen Samu Heikkonen ('98) | 98 | FIN | 8:45.08 | |||||||||||
22 | Samuel Auvinen Samuel Auvinen ('01) | 01 | FIN | 8:58.54 | PB | ||||||||||
23 | Walte Hautala Walte Hautala ('01) | 01 | FIN | 8:59.93 | PB | ||||||||||
24 | Pekka Antikainen Pekka Antikainen ('97) | 97 | FIN | 9:17.36 | SB | ||||||||||
Mohammed Ayoub Tiouali Mohammed Ayoub Tiouali ('91) | 91 | BRN | DNF | ||||||||||||
Håkon Mushom Håkon Mushom ('93) | 93 | NOR | DNF | pace | |||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Roni Ollikainen Roni Ollikainen ('90) | 90 | FIN | 7.79 | +1.0 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Kalle Salminen Kalle Salminen ('96) | 96 | FIN | 7.74 | +0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Ifeanyi Otuonye Ifeanyi Otuonye ('94) | 94 | TKS | 7.66 | +0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Mateusz Różański Mateusz Różański ('98) | 98 | POL | 7.63 | +1.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Ramone Bailey Ramone Bailey ('91) | 91 | JAM | 7.58 | +1.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Reynold Banigo Reynold Banigo ('98) | 98 | GBR | 7.43 | +1.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Arttu Pajulahti Arttu Pajulahti ('91) | 91 | FIN | 7.21 | +1.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Pyry Keränen Pyry Keränen ('97) | 97 | FIN | 7.17 | +0.9 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Tuomas Rouvali Tuomas Rouvali ('94) | 94 | FIN | 6.83 | +0.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Aleksi Salminen Aleksi Salminen ('93) | 93 | FIN | 6.53 | +0.6 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
M Trespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Roger Haitengi Roger Haitengi ('83) | 83 | NAM | 16.26 | +1.5 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Adrian Świderski Adrian Świderski ('86) | 86 | POL | 16.24 | +0.8 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Simo Lipsanen Simo Lipsanen ('95) | 95 | FIN | 16.15 | +1.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Carlos Veiga Carlos Veiga ('89) | 89 | POR | 16.02 | +1.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Topias Koukkula Topias Koukkula ('96) | 96 | FIN | 15.92 | +1.7 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
6 | Arttu Tyystjärvi Arttu Tyystjärvi ('97) | 97 | FIN | 15.72 | +1.2 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
7 | Veikko Nugraha Veikko Nugraha ('97) | 97 | FIN | 15.70 | +1.0 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
8 | Daigo Hasegawa Daigo Hasegawa ('90) | 90 | JPN | 15.04 | +1.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Daniel Ofosu Daniel Ofosu ('97) | 97 | FIN | 14.87 | +1.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
Aleksi Pelto Aleksi Pelto ('97) | 97 | FIN | NM | +0.8 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Magnus Kirt Magnus Kirt ('90) | 90 | EST | 87.35 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Antti Ruuskanen Antti Ruuskanen ('84) | 84 | FIN | 80.79 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Lassi Etelätalo Lassi Etelätalo ('88) | 88 | FIN | 80.72 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Shivpal Singh Shivpal Singh ('95) | 95 | IND | 76.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Tanel Laanmäe Tanel Laanmäe ('89) | 89 | EST | 75.82 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Toni Sirviö Toni Sirviö ('92) | 92 | FIN | 72.54 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Teo Takala Teo Takala ('94) | 94 | FIN | 72.49 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Joni Karvinen Joni Karvinen ('94) | 94 | FIN | 72.12 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Patrik Torn Patrik Torn ('97) | 97 | FIN | 70.44 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Ville Miettinen Ville Miettinen ('96) | 96 | FIN | 63.17 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Hedda Hynne Hedda Hynne ('90) | 90 | NOR | 2:02.42 | |||||||||||
2 | Maryna Arzamasova Maryna Arzamasova ('87) | 87 | BLR | 2:03.12 | |||||||||||
3 | Volha Nemahai Volha Nemahai ('89) | 89 | BLR | 2:03.53 | |||||||||||
4 | Sara Kuivisto Sara Kuivisto ('91) | 91 | FIN | 2:04.09 | |||||||||||
5 | Līga Velvere Līga Velvere ('90) | 90 | LAT | 2:04.36 | |||||||||||
6 | Viola Westling Viola Westling ('99) | 99 | FIN | 2:11.31 | PB | ||||||||||
7 | Moona Latvala Moona Latvala ('92) | 92 | FIN | 2:11.70 | PB | ||||||||||
8 | Heini Ikonen Heini Ikonen ('99) | 99 | FIN | 2:12.28 | |||||||||||
9 | Reetta Joronen Reetta Joronen | 00 | FIN | 2:13.41 | |||||||||||
10 | Janette Niemi Janette Niemi ('98) | 98 | FIN | 2:13.76 | SB | ||||||||||
Revee Walcott-Nolan Revee Walcott-Nolan ('95) | 95 | GBR | DNF | ||||||||||||
Liliya Lobanova Liliya Lobanova ('85) | 85 | UKR | DNF | pace | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Sofie Lövdahl Sofie Lövdahl ('93) | 93 | FIN | 2:16.02 | SB | ||||||||||
2 | Sini Rajaniemi Sini Rajaniemi ('04) | 04 | FIN | 2:16.49 | PB | ||||||||||
3 | Siiri Rainio Siiri Rainio | 00 | FIN | 2:17.11 | SB | ||||||||||
4 | Erika Utriainen Erika Utriainen ('86) | 86 | FIN | 2:17.46 | SB | ||||||||||
5 | Riina Heikkonen Riina Heikkonen ('01) | 01 | FIN | 2:18.72 | |||||||||||
6 | Krista Lindholm Krista Lindholm ('96) | 96 | FIN | 2:19.10 | |||||||||||
Oona Hujanen Oona Hujanen ('94) | 94 | FIN | DNF | pace | |||||||||||
Finale C | |||||||||||||||
1 | Veera Kontkanen Veera Kontkanen ('02) | 02 | FIN | 2:22.75 | PB | ||||||||||
2 | Lotta Tarvainen Lotta Tarvainen ('02) | 02 | FIN | 2:23.82 | PB | ||||||||||
K 3000 m forh. Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Camilla Richardsson Camilla Richardsson ('93) | 93 | FIN | 9:35.27 | PB | ||||||||||
2 | Alicja Konieczek Alicja Konieczek ('94) | 94 | POL | 9:36.09 | PB | ||||||||||
3 | Fancy Cherono Fancy Cherono ('01) | 01 | KEN | 9:36.61 | |||||||||||
4 | Elizabeth Bird Elizabeth Bird ('94) | 94 | GBR | 9:36.84 | PB | ||||||||||
5 | Adva Cohen Adva Cohen ('96) | 96 | ISR | 9:38.01 | SB | ||||||||||
6 | Michelle Finn Michelle Finn ('89) | 89 | IRL | 9:41.23 | PB | ||||||||||
7 | Caroline Chepkurui Caroline Chepkurui ('90) | 90 | KEN | 9:48.97 | |||||||||||
8 | Janica Rauma Janica Rauma ('86) | 86 | FIN | 9:49.95 | SB | ||||||||||
9 | Jana Sussmann Jana Sussmann ('90) | 90 | GER | 9:54.30 | SB | ||||||||||
10 | Yukari Ishizawa Yukari Ishizawa ('88) | 88 | JPN | 10:01.98 | |||||||||||
11 | Valeriya Zhandarova Valeriya Zhandarova ('94) | 94 | GEO | 10:13.69 | NR | PB | |||||||||
12 | Pihla Hokkanen Pihla Hokkanen ('93) | 93 | FIN | 11:01.01 | SB | ||||||||||
13 | Emma Hakala Emma Hakala ('93) | 93 | FIN | 11:07.80 | SB | ||||||||||
14 | Roosa Hämäläinen Roosa Hämäläinen ('95) | 95 | FIN | 11:18.54 | SB | ||||||||||
15 | Oona-Mari Hakulinen Oona-Mari Hakulinen ('94) | 94 | FIN | 11:18.54 | SB | ||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: +1.3 Finale A Finale | Vind: +1.3 | ||||||||||||||
1 | Britany Anderson Britany Anderson ('01) | 01 | JAM | 12.71 | WU20R | PB | |||||||||
2 | Annimari Korte Annimari Korte ('88) | 88 | FIN | 12.72 | NR | PB | |||||||||
3 | Reetta Hurske Reetta Hurske ('95) | 95 | FIN | 12.78 | PB | ||||||||||
4 | Isabelle Pedersen Isabelle Pedersen ('92) | 92 | NOR | 13.28 | |||||||||||
5 | Rikenette Steenkamp Rikenette Steenkamp ('92) | 92 | RSA | 13.35 | |||||||||||
6 | Jutta Heikkinen Jutta Heikkinen ('94) | 94 | FIN | 13.74 | |||||||||||
7 | Julia Enarvi Julia Enarvi ('98) | 98 | FIN | 13.77 | |||||||||||
Nooralotta Neziri Nooralotta Neziri ('92) | 92 | FIN | DNS | ||||||||||||
Finale B Vind: +1.4 | Vind: +1.4 | ||||||||||||||
1 | Marika Partinen Marika Partinen ('90) | 90 | FIN | 13.72 | PB | ||||||||||
2 | Viivi Avikainen Viivi Avikainen ('87) | 87 | FIN | 13.77 | |||||||||||
3 | Hertta Heikkinen Hertta Heikkinen ('94) | 94 | FIN | 13.96 | PB | ||||||||||
4 | Sofia Lindholm Sofia Lindholm ('02) | 02 | FIN | 14.11 | |||||||||||
5 | Nora-Julia Isoluoma Nora-Julia Isoluoma ('99) | 99 | FIN | 14.70 | |||||||||||
6 | Mari Heinonen Mari Heinonen | 00 | FIN | 14.72 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +1.2 | Vind: +1.2 | ||||||||||||||
1 | Reetta Hurske Reetta Hurske ('95) | 95 | FIN | 12.96 | PB | ||||||||||
2 | Isabelle Pedersen Isabelle Pedersen ('92) | 92 | NOR | 13.23 | |||||||||||
3 | Julia Enarvi Julia Enarvi ('98) | 98 | FIN | 13.61 | |||||||||||
4 | Marika Partinen Marika Partinen ('90) | 90 | FIN | 13.83 | |||||||||||
5 | Sofia Lindholm Sofia Lindholm ('02) | 02 | FIN | 14.10 | PB | ||||||||||
6 | Hertta Heikkinen Hertta Heikkinen ('94) | 94 | FIN | 14.17 | |||||||||||
Klaudia Siciarz Klaudia Siciarz ('98) | 98 | POL | DQ | ||||||||||||
Indledende 2 Vind: +1.4 | Vind: +1.4 | ||||||||||||||
1 | Britany Anderson Britany Anderson ('01) | 01 | JAM | 12.79 | WU20R | PB | |||||||||
2 | Annimari Korte Annimari Korte ('88) | 88 | FIN | 12.87 | |||||||||||
3 | Nooralotta Neziri Nooralotta Neziri ('92) | 92 | FIN | 12.95 | |||||||||||
5 | Jutta Heikkinen Jutta Heikkinen ('94) | 94 | FIN | 13.65 | PB | ||||||||||
6 | Viivi Avikainen Viivi Avikainen ('87) | 87 | FIN | 13.70 | SB | ||||||||||
7 | Nora-Julia Isoluoma Nora-Julia Isoluoma ('99) | 99 | FIN | 14.53 | |||||||||||
8 | Mari Heinonen Mari Heinonen | 00 | FIN | 14.69 | |||||||||||
K 400 m hæk Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lina Nielsen Lina Nielsen ('96) | 96 | GBR | 56.91 | |||||||||||
2 | Jessie Knight Jessie Knight ('94) | 94 | GBR | 56.94 | |||||||||||
3 | Wenda Nel Wenda Nel ('88) | 88 | RSA | 58.09 | |||||||||||
4 | Eveliina Määttänen Eveliina Määttänen ('95) | 95 | FIN | 59.11 | SB | ||||||||||
5 | Nea Mattila Nea Mattila ('99) | 99 | FIN | 1:00.24 | |||||||||||
6 | Oona Hujanen Oona Hujanen ('94) | 94 | FIN | 1:00.82 | |||||||||||
7 | Annika Hannola Annika Hannola ('97) | 97 | FIN | 1:01.68 | |||||||||||
8 | Elin Mickos Elin Mickos | 00 | FIN | 1:02.04 | |||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Maryia Siratsiuk Maryia Siratsiuk ('93) | 93 | BLR | 1.79 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Linda Sandblom Linda Sandblom ('89) | 89 | FIN | 1.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Nadezhda Andryukhina Nadezhda Andryukhina ('01) | 01 | RUS | 1.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Sini Lällä Sini Lällä ('94) | 94 | FIN | 1.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Neea Käyhkö Neea Käyhkö ('02) | 02 | FIN | 1.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Gabriela Kosonen Gabriela Kosonen ('95) | 95 | FIN | 1.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Tatsiana Khaladovich Tatsiana Khaladovich ('91) | 91 | BLR | 64.82 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Irena Šedivá Irena Šedivá ('92) | 92 | CZE | 59.35 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Ásdís Hjálmsdóttir Ásdís Hjálmsdóttir ('85) | 85 | ISL | 59.27 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Ge Lijuan Ge Lijuan ('97) | 97 | CHN | 55.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Jenni Kangas Jenni Kangas ('92) | 92 | FIN | 55.12 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Heidi Nokelainen Heidi Nokelainen ('90) | 90 | FIN | 53.29 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Marina Saito Marina Saito ('95) | 95 | JPN | 52.34 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Jatta-Mari Jääskeläinen Jatta-Mari Jääskeläinen ('94) | 94 | FIN | 50.27 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Risa Miyashita Risa Miyashita ('84) | 84 | JPN | 50.23 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Sanne Erkkola Sanne Erkkola ('94) | 94 | FIN | 48.53 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Saara Lipsanen Saara Lipsanen ('95) | 95 | FIN | 48.10 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Miia Makkonen Miia Makkonen ('94) | 94 | FIN | 47.92 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D17 Spydkast 700 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Aku Parviainen Aku Parviainen ('03) | 03 | FIN | 72.55 | |||||||||||
| |||||||||||||||
P17 100 m Vind: +2.3 Finale A Finale | Vind: +2.3 | ||||||||||||||
1 | Niina Karttunen Niina Karttunen ('02) | 02 | FIN | 12.33 | w |