M 100 m Vind: -1.8 Finale A Finale | Vind: -1.8 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Egwero Ogho-Ogene Egwero Ogho-Ogene ('88) | 88 | NGR | 10.34 | |||||||||||
2 | Dominik Kopeć Dominik Kopeć ('95) | 95 | POL | 10.67 | |||||||||||
3 | Jirapong Meenapra Jirapong Meenapra ('93) | 93 | THA | 10.71 | |||||||||||
4 | Bandit Chuangchai Bandit Chuangchai ('93) | 93 | THA | 10.72 | |||||||||||
5 | Stanislau Darahakupets Stanislau Darahakupets ('97) | 97 | BLR | 10.84 | |||||||||||
6 | Artur Zaczek Artur Zaczek ('89) | 89 | POL | 10.84 | |||||||||||
7 | Nutthapong Weerawongratanasiri Nutthapong Weerawongratanasiri ('97) | 97 | THA | 10.88 | |||||||||||
8 | Adrian Wesela Adrian Wesela ('98) | 98 | POL | 10.96 | |||||||||||
Finale B Vind: -1.6 | Vind: -1.6 | ||||||||||||||
1 | Churandy Martina Churandy Martina ('84) | 84 | NED | 10.48 | |||||||||||
2 | Christophe Lemaitre Christophe Lemaitre ('90) | 90 | FRA | 10.48 | |||||||||||
3 | Ruttanapon Sowan Ruttanapon Sowan ('94) | 94 | THA | 10.75 | |||||||||||
4 | Jakub Gałandziej Jakub Gałandziej ('97) | 97 | POL | 10.78 | |||||||||||
5 | Antoni Plichta Antoni Plichta | 00 | POL | 10.86 | |||||||||||
6 | Chayut Khongprasit Chayut Khongprasit ('99) | 99 | THA | 11.00 | |||||||||||
7 | Jaran Sathoengram Jaran Sathoengram ('93) | 93 | THA | 11.01 | |||||||||||
M 200 m Vind: -0.8 Finale A Finale | Vind: -0.8 | ||||||||||||||
1 | Christophe Lemaitre Christophe Lemaitre ('90) | 90 | FRA | 20.56 | |||||||||||
2 | Churandy Martina Churandy Martina ('84) | 84 | NED | 20.73 | SB | ||||||||||
3 | Egwero Ogho-Ogene Egwero Ogho-Ogene ('88) | 88 | NGR | 21.13 | |||||||||||
4 | Dominik Kopeć Dominik Kopeć ('95) | 95 | POL | 21.31 | SB | ||||||||||
5 | Stanislau Darahakupets Stanislau Darahakupets ('97) | 97 | BLR | 21.32 | |||||||||||
6 | Jirapong Meenapra Jirapong Meenapra ('93) | 93 | THA | 21.43 | |||||||||||
7 | Antoni Plichta Antoni Plichta | 00 | POL | 21.76 | SB | ||||||||||
Finale B Vind: -1.7 | Vind: -1.7 | ||||||||||||||
1 | Artur Zaczek Artur Zaczek ('89) | 89 | POL | 21.56 | |||||||||||
2 | Chayut Khongprasit Chayut Khongprasit ('99) | 99 | THA | 21.60 | |||||||||||
3 | Ruttanapon Sowan Ruttanapon Sowan ('94) | 94 | THA | 21.66 | |||||||||||
4 | Adrian Wesela Adrian Wesela ('98) | 98 | POL | 21.67 | |||||||||||
5 | Nutthapong Weerawongratanasiri Nutthapong Weerawongratanasiri ('97) | 97 | THA | 21.96 | |||||||||||
6 | Sittiphon Donpritee Sittiphon Donpritee | 00 | THA | 22.01 | |||||||||||
7 | Sakchai Lhaomool Sakchai Lhaomool ('97) | 97 | THA | 22.19 | PB | ||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Rabah Yousif Rabah Yousif ('86) | 86 | GBR | 45.98 | |||||||||||
2 | Mikhail Litvin Mikhail Litvin ('96) | 96 | KAZ | 46.21 | |||||||||||
3 | Dariusz Kowaluk Dariusz Kowaluk ('96) | 96 | POL | 46.50 | SB | ||||||||||
4 | Rafał Omelko Rafał Omelko ('89) | 89 | POL | 46.59 | |||||||||||
5 | Jakub Krzewina Jakub Krzewina ('89) | 89 | POL | 47.52 | |||||||||||
5 | Jakub Krzewina Jakub Krzewina ('89) | 89 | POL | 47.52 | |||||||||||
6 | Marc Koch Marc Koch ('94) | 94 | GER | 48.16 | |||||||||||
7 | Mikołaj Buzała Mikołaj Buzała ('98) | 98 | POL | 48.68 | |||||||||||
8 | Mariusz Jurczyk Mariusz Jurczyk ('96) | 96 | POL | 49.84 | |||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Marcin Lewandowski Marcin Lewandowski ('87) | 87 | POL | 1:45.09 | |||||||||||
2 | Mouad Zahafi Mouad Zahafi ('98) | 98 | MAR | 1:45.63 | PB | ||||||||||
3 | Peter Bol Peter Bol ('94) | 94 | AUS | 1:46.24 | |||||||||||
4 | Guy Learmonth Guy Learmonth ('92) | 92 | GBR | 1:46.44 | |||||||||||
5 | Michał Rozmys Michał Rozmys ('95) | 95 | POL | 1:46.47 | |||||||||||
6 | Abdirahman Saeed Hassan Abdirahman Saeed Hassan ('97) | 97 | QAT | 1:46.62 | |||||||||||
7 | El Hassane Moujahid El Hassane Moujahid | 00 | MAR | 1:46.74 | PB | ||||||||||
8 | Joseph Deng Joseph Deng ('98) | 98 | AUS | 1:46.91 | |||||||||||
9 | Filip Šnejdr Filip Šnejdr ('95) | 95 | CZE | 1:47.41 | |||||||||||
10 | Henco Uys Henco Uys ('92) | 92 | RSA | 1:47.46 | SB | ||||||||||
11 | Andreas BubeAndreas Bube ('87) | 87 | DEN | 1:48.07 | |||||||||||
Robert Bryliński Robert Bryliński ('91) | 91 | POL | DNF | pace | |||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Filip Sasínek Filip Sasínek ('96) | 96 | CZE | 3:39.01 | |||||||||||
2 | İlham Tanui Özbilen İlham Tanui Özbilen ('90) | 90 | TUR | 3:39.30 | SB | ||||||||||
3 | Jakub Holuša Jakub Holuša ('88) | 88 | CZE | 3:39.45 | |||||||||||
4 | Simas Bertašius Simas Bertašius ('93) | 93 | LTU | 3:39.89 | |||||||||||
5 | Adam Clarke Adam Clarke ('91) | 91 | GBR | 3:39.94 | |||||||||||
6 | Abu Salim Mayanja Abu Salim Mayanja ('95) | 95 | UGA | 3:39.96 | PB | ||||||||||
7 | Thiago André Thiago André ('95) | 95 | BRA | 3:40.27 | |||||||||||
8 | Adam Ali Musab Adam Ali Musab ('95) | 95 | QAT | 3:42.31 | SB | ||||||||||
9 | Szymon Żywko Szymon Żywko ('99) | 99 | POL | 3:44.89 | |||||||||||
10 | Jan Petrač Jan Petrač ('95) | 95 | SLO | 3:44.93 | |||||||||||
11 | Illia Karnavukhau Illia Karnavukhau ('99) | 99 | BLR | 3:44.94 | PB | ||||||||||
12 | David Nikolli David Nikolli ('94) | 94 | ALB | 3:45.27 | |||||||||||
13 | Jan Friš Jan Friš ('95) | 95 | CZE | 3:53.73 | |||||||||||
Yauheni Hlinski Yauheni Hlinski ('92) | 92 | BLR | DNF | ||||||||||||
Mateusz Sieradzki Mateusz Sieradzki ('97) | 97 | POL | DNF | pace | |||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Piotr Lisek Piotr Lisek ('92) | 92 | POL | 5.81 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Paweł Wojciechowski Paweł Wojciechowski ('89) | 89 | POL | 5.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Emmanouíl Karalís Emmanouíl Karalís ('99) | 99 | GRE | 5.71 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Robert Sobera Robert Sobera ('91) | 91 | POL | 5.61 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Karol Pawlik Karol Pawlik ('94) | 94 | POL | 5.41 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Mateusz Jerzy Mateusz Jerzy ('95) | 95 | POL | 5.41 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Mareks Ārents Mareks Ārents ('86) | 86 | LAT | 5.41 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Ilya Mudrov Ilya Mudrov ('91) | 91 | RUS | 5.41 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Phassapong Unsum-Ang Phassapong Unsum-Ang ('97) | 97 | THA | 5.21 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Sebastian Chmara Sebastian Chmara ('99) | 99 | POL | 4.81 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Michał Haratyk Michał Haratyk ('92) | 92 | POL | 21.22 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Nikólaos Skarvélis Nikólaos Skarvélis ('93) | 93 | GRE | 19.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tsanko Arnaudov Tsanko Arnaudov ('92) | 92 | POR | 19.40 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Dzmitriy Karpuk Dzmitriy Karpuk ('99) | 99 | BLR | 19.02 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m Vind: +0.1 Finale A Finale | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Maja Mihalinec Maja Mihalinec ('89) | 89 | SLO | 11.48 | |||||||||||
1 | On-Uma Chattha On-Uma Chattha ('97) | 97 | THA | 12.24 | |||||||||||
2 | Krystsina Tsimanouskaya Krystsina Tsimanouskaya ('96) | 96 | BLR | 11.58 | |||||||||||
2 | Jirawan Chutrakun Jirawan Chutrakun | 00 | THA | 12.61 | |||||||||||
3 | Anna Kiełbasińska Anna Kiełbasińska ('90) | 90 | POL | 11.63 | |||||||||||
3 | Tassaporn Wannakit Tassaporn Wannakit ('89) | 89 | THA | 13.97 | |||||||||||
4 | Naomi Sedney Naomi Sedney ('94) | 94 | NED | 11.75 | |||||||||||
5 | Maroussia Pare Maroussia Pare ('96) | 96 | FRA | 11.76 | |||||||||||
6 | Supawan Thipat Supawan Thipat ('94) | 94 | THA | 12.02 | |||||||||||
7 | Pia Skrzyszowska Pia Skrzyszowska ('01) | 01 | POL | 12.03 | |||||||||||
8 | Khanrutai Pakdee Khanrutai Pakdee ('93) | 93 | THA | 12.21 | |||||||||||
K 200 m Vind: -2.5 Finale A Finale | Vind: -2.5 | ||||||||||||||
1 | Maja Mihalinec Maja Mihalinec ('89) | 89 | SLO | 23.06 | |||||||||||
2 | Maroussia Pare Maroussia Pare ('96) | 96 | FRA | 23.37 | |||||||||||
3 | Krystsina Tsimanouskaya Krystsina Tsimanouskaya ('96) | 96 | BLR | 23.42 | |||||||||||
4 | Anna Kiełbasińska Anna Kiełbasińska ('90) | 90 | POL | 23.43 | |||||||||||
5 | Naomi Sedney Naomi Sedney ('94) | 94 | NED | 24.62 | |||||||||||
6 | Pia Skrzyszowska Pia Skrzyszowska ('01) | 01 | POL | 24.80 | SB | ||||||||||
7 | Khanrutai Pakdee Khanrutai Pakdee ('93) | 93 | THA | 24.85 | |||||||||||
8 | Supawan Thipat Supawan Thipat ('94) | 94 | THA | 24.96 | |||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Alena Mamina Alena Mamina ('90) | 90 | RUS | 51.88 | SB | ||||||||||
2 | Chrisann Gordon Chrisann Gordon ('94) | 94 | JAM | 52.05 | |||||||||||
3 | Anita Horvat Anita Horvat ('96) | 96 | SLO | 52.53 | |||||||||||
4 | Patrycja Wyciszkiewicz Patrycja Wyciszkiewicz ('94) | 94 | POL | 52.75 | SB | ||||||||||
5 | Natalia Kaczmarek Natalia Kaczmarek ('98) | 98 | POL | 53.18 | |||||||||||
6 | Carline Muir Carline Muir ('87) | 87 | CAN | 53.63 | |||||||||||
7 | Katsiaryna Kharashkevich Katsiaryna Kharashkevich ('94) | 94 | BLR | 54.22 | |||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Daryia Barysevich Daryia Barysevich ('90) | 90 | BLR | 4:05.13 | |||||||||||
2 | Yolanda Ngarambe Yolanda Ngarambe ('91) | 91 | SWE | 4:05.18 | PB | ||||||||||
3 | Caterina Granz Caterina Granz ('94) | 94 | GER | 4:05.60 | PB | ||||||||||
4 | Esther Guerrero Esther Guerrero ('90) | 90 | ESP | 4:05.70 | PB | ||||||||||
5 | Marta Pérez Marta Pérez ('93) | 93 | ESP | 4:05.85 | SB | ||||||||||
6 | Georgia Griffith Georgia Griffith ('96) | 96 | AUS | 4:06.88 | |||||||||||
7 | Diana Mezuliáníková Diana Mezuliáníková ('92) | 92 | CZE | 4:10.22 | |||||||||||
8 | Hanna Hermansson Hanna Hermansson ('89) | 89 | SWE | 4:10.48 | |||||||||||
9 | Martyna Galant Martyna Galant ('95) | 95 | POL | 4:10.69 | SB | ||||||||||
10 | Renata Pliś Renata Pliś ('85) | 85 | POL | 4:11.43 | |||||||||||
11 | Katsiaryna Karneyenka Katsiaryna Karneyenka ('88) | 88 | BLR | 4:11.81 | PB | ||||||||||
12 | Vera Hoffmann Vera Hoffmann ('96) | 96 | LUX | 4:13.76 | PB | ||||||||||
13 | Paulina Kaczyńska Paulina Kaczyńska ('91) | 91 | POL | 4:15.87 | |||||||||||
14 | Hannah England Hannah England ('87) | 87 | GBR | 4:18.71 | |||||||||||
15 | Natalia Gulczyńska Natalia Gulczyńska ('97) | 97 | POL | 4:38.89 | SB | ||||||||||
Kristiina Mäki Kristiina Mäki ('91) | 91 | CZE | DNF | ||||||||||||
Volha Nemahai Volha Nemahai ('89) | 89 | BLR | DNF | pace | |||||||||||
K Kuglestød 4.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Alena Abramchuk Alena Abramchuk ('88) | 88 | BLR | 17.23 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Melissa Boekelman Melissa Boekelman ('89) | 89 | NED | 16.85 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Dimitriana Surdu Dimitriana Surdu ('94) | 94 | MDA | 16.54 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Agnieszka Maluśkiewicz Agnieszka Maluśkiewicz ('89) | 89 | POL | 14.82 | |||||||||||
|