M 100 m Vind: -2.3 Finale A Finale | Vind: -2.3 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Cordero Gray Cordero Gray ('89) | 89 | USA | 10.44 | |||||||||||
2 | Demek Kemp Demek Kemp ('96) | 96 | USA | 10.47 | |||||||||||
3 | Gavin Smellie Gavin Smellie ('86) | 86 | CAN | 10.49 | |||||||||||
4 | Ben Williams Ben Williams ('92) | 92 | CAN | 10.53 | |||||||||||
5 | Jeff Demps Jeff Demps ('90) | 90 | USA | 10.60 | |||||||||||
6 | Everton Clarke Everton Clarke ('92) | 92 | JAM | 10.65 | |||||||||||
7 | Bismark Boateng Bismark Boateng ('92) | 92 | CAN | 10.67 | |||||||||||
8 | Ameer Webb Ameer Webb ('91) | 91 | USA | 10.70 | |||||||||||
9 | Ramon Gittens Ramon Gittens ('87) | 87 | BAR | 10.72 | |||||||||||
10 | Sean McLean Sean McLean ('92) | 92 | USA | 10.73 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: -3.4 | Vind: -3.4 | ||||||||||||||
1 | Demek Kemp Demek Kemp ('96) | 96 | USA | 10.57 | |||||||||||
2 | Jeff Demps Jeff Demps ('90) | 90 | USA | 10.64 | |||||||||||
3 | Sean McLean Sean McLean ('92) | 92 | USA | 10.74 | |||||||||||
4 | Bismark Boateng Bismark Boateng ('92) | 92 | CAN | 10.78 | |||||||||||
5 | Sam Effah Sam Effah ('88) | 88 | CAN | 10.82 | |||||||||||
6 | Tahir Walsh Tahir Walsh ('94) | 94 | ANT | 11.03 | |||||||||||
7 | Stephen Gaffney Stephen Gaffney ('93) | 93 | IRL | 11.11 | |||||||||||
8 | Leo Morgan Leo Morgan ('95) | 95 | IRL | 11.37 | |||||||||||
Indledende 2 Vind: -3.2 | Vind: -3.2 | ||||||||||||||
1 | Cordero Gray Cordero Gray ('89) | 89 | USA | 10.47 | |||||||||||
2 | Ben Williams Ben Williams ('92) | 92 | CAN | 10.51 | |||||||||||
3 | Everton Clarke Everton Clarke ('92) | 92 | JAM | 10.52 | |||||||||||
4 | Ameer Webb Ameer Webb ('91) | 91 | USA | 10.53 | |||||||||||
4 | Gavin Smellie Gavin Smellie ('86) | 86 | CAN | 10.53 | |||||||||||
6 | Ramon Gittens Ramon Gittens ('87) | 87 | BAR | 10.69 | |||||||||||
7 | Marcus Lawler Marcus Lawler ('95) | 95 | IRL | 10.97 | |||||||||||
8 | Jason Smyth Jason Smyth ('87) | 87 | IRL | 10.98 | |||||||||||
9 | Paul Costelloe Paul Costelloe ('97) | 97 | IRL | 11.16 | |||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Obi Igbokwe Obi Igbokwe ('97) | 97 | USA | 45.95 | |||||||||||
2 | Tony van Diepen Tony van Diepen ('96) | 96 | NED | 46.28 | |||||||||||
3 | Mike Berry Mike Berry ('91) | 91 | USA | 46.42 | |||||||||||
4 | Ricardo Dos Santos Ricardo Dos Santos ('94) | 94 | POR | 47.32 | |||||||||||
5 | Luke Lennon-Ford Luke Lennon-Ford ('89) | 89 | IRL | 48.20 | |||||||||||
Brian Gregan Brian Gregan ('89) | 89 | IRL | DNF | ||||||||||||
Graeme Thompson Graeme Thompson ('95) | 95 | CAN | 46.83 DQIAAF Rule 32.2.a | ||||||||||||
M 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Isaiah Harris Isaiah Harris ('96) | 96 | USA | 1:48.20 | |||||||||||
2 | Harun Abda Harun Abda ('90) | 90 | USA | 1:48.44 | |||||||||||
3 | Erik Sowinski Erik Sowinski ('89) | 89 | USA | 1:49.07 | |||||||||||
4 | Mark English Mark English ('93) | 93 | IRL | 1:49.27 | |||||||||||
5 | Henry Wynne Henry Wynne ('95) | 95 | USA | 1:49.33 | |||||||||||
6 | Robert Ford Robert Ford ('96) | 96 | USA | 1:50.01 | |||||||||||
7 | Aurele Vandeputte Aurele Vandeputte ('95) | 95 | BEL | 1:50.27 | |||||||||||
8 | Dean Cronin Dean Cronin ('93) | 93 | IRL | 1:50.28 | |||||||||||
9 | Cillian Kirwan Cillian Kirwan ('96) | 96 | IRL | 1:50.52 | |||||||||||
Elliot Slade Elliot Slade ('94) | 94 | GBR | DNF | ||||||||||||
M 1 mile Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Robert Domanic Robert Domanic ('95) | 95 | USA | 3:58.90 | |||||||||||
2 | Sam Prakel Sam Prakel ('94) | 94 | USA | 3:59.11 | |||||||||||
3 | Eric Avila Eric Avila ('89) | 89 | USA | 3:59.26 | |||||||||||
4 | Justyn Knight Justyn Knight ('96) | 96 | CAN | 3:59.85 | |||||||||||
5 | Rorey Hunter Rorey Hunter ('93) | 93 | AUS | 3:59.98 | |||||||||||
6 | Izaic Yorks Izaic Yorks ('94) | 94 | USA | 4:00.18 | SB | ||||||||||
7 | Archie Davis Archie Davis ('98) | 98 | GBR | 4:00.70 | PB | ||||||||||
8 | Andy Bayer Andy Bayer ('90) | 90 | USA | 4:00.72 | SB | ||||||||||
9 | Nanami Arai Nanami Arai ('94) | 94 | JPN | 4:02.28 | PB | ||||||||||
10 | Cathal Doyle Cathal Doyle ('97) | 97 | IRL | 4:02.65 | |||||||||||
11 | Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94) | 94 | DEN | 4:03.20 | PB | ||||||||||
12 | Andrew Coscoran Andrew Coscoran ('96) | 96 | IRL | 4:04.04 | |||||||||||
13 | Eoin Pierce Eoin Pierce ('89) | 89 | IRL | 4:05.40 | PB | ||||||||||
14 | John Travers John Travers ('91) | 91 | IRL | 4:11.75 | SB | ||||||||||
15 | Mike Brannigan Mike Brannigan ('96) | 96 | USA | 4:13.59 | SB | ||||||||||
Jack Hallas Jack Hallas ('91) | 91 | GBR | DNF | ||||||||||||
Mark McDonald Mark McDonald ('90) | 90 | IRL | DNF | ||||||||||||
M 5000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Patrick Tiernan Patrick Tiernan ('94) | 94 | AUS | 13:28.41 | |||||||||||
2 | Mike Foppen Mike Foppen ('96) | 96 | NED | 13:30.02 | |||||||||||
3 | Francois Barrer Francois Barrer ('93) | 93 | FRA | 13:30.03 | SB | ||||||||||
4 | Luc Bruchet Luc Bruchet ('91) | 91 | CAN | 13:30.36 | SB | ||||||||||
5 | Harry Summers Harry Summers ('90) | 90 | AUS | 13:34.00 | PB | ||||||||||
6 | Suldan Hassan Suldan Hassan ('98) | 98 | SWE | 13:37.42 | |||||||||||
7 | Jonas Raess Jonas Raess ('94) | 94 | SUI | 13:45.87 | |||||||||||
8 | Sam Atkin Sam Atkin ('93) | 93 | GBR | 13:47.56 | |||||||||||
9 | Yorben Ruiter Yorben Ruiter ('95) | 95 | NED | 13:53.61 | PB | ||||||||||
10 | Conor Bradley Conor Bradley ('87) | 87 | IRL | 13:56.52 | PB | ||||||||||
11 | Kristian Jones Kristian Jones ('91) | 91 | GBR | 13:57.39 | SB | ||||||||||
12 | Tariku Novales Tariku Novales ('98) | 98 | ESP | 13:59.38 | |||||||||||
13 | Per Svela Per Svela ('92) | 92 | NOR | 13:59.53 | |||||||||||
14 | Brian Fay Brian Fay ('98) | 98 | IRL | 14:00.73 | PB | ||||||||||
15 | Milton Kekana Milton Kekana ('95) | 95 | RSA | 14:02.95 | SB | ||||||||||
16 | Julian Oakley Julian Oakley ('93) | 93 | NZL | 14:05.88 | |||||||||||
17 | Michael Somers Michael Somers ('95) | 95 | BEL | 14:07.62 | SB | ||||||||||
18 | Marius Øyre Vedvik Marius Øyre Vedvik ('92) | 92 | NOR | 14:09.33 | |||||||||||
19 | Ward D'Hoore Ward D'Hoore ('94) | 94 | BEL | 14:17.54 | |||||||||||
20 | Justin Kent Justin Kent ('92) | 92 | CAN | 14:18.31 | |||||||||||
21 | Matt Bergin Matt Bergin ('93) | 93 | IRL | 14:32.90 | |||||||||||
Colm Rooney Colm Rooney ('83) | 83 | IRL | DNF | ||||||||||||
Alexander Teuten Alexander Teuten ('92) | 92 | GBR | DNF | ||||||||||||
Conor Dooney Conor Dooney ('89) | 89 | IRL | DNF | ||||||||||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lars Timmerman Lars Timmerman ('91) | 91 | NED | 75.94 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Ayumu Ishiyama Ayumu Ishiyama ('96) | 96 | JPN | 72.22 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Gen Naganuma Gen Naganuma ('98) | 98 | JPN | 71.09 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Tom Reuter Tom Reuter ('90) | 90 | LUX | 69.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Gavin Johnson-Assoon Gavin Johnson-Assoon ('82) | 82 | GBR | 68.01 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Stephen Rice Stephen Rice ('96) | 96 | IRL | 67.68 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Rory Gunning Rory Gunning ('84) | 84 | IRL | 66.86 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Joe Dunderdale Joe Dunderdale ('92) | 92 | GBR | 61.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 200 m Vind: -2.2 Finale A Finale | Vind: -2.2 | ||||||||||||||
1 | Kiara Parker Kiara Parker ('96) | 96 | USA | 23.94 | |||||||||||
2 | Phil Healy Phil Healy ('94) | 94 | IRL | 24.02 | |||||||||||
3 | Leya Buchanan Leya Buchanan ('96) | 96 | CAN | 24.27 | |||||||||||
4 | Maggie Barrie Maggie Barrie ('96) | 96 | SLE | 24.48 | |||||||||||
5 | Tessa van Schagen Tessa van Schagen ('94) | 94 | NED | 24.50 | |||||||||||
6 | Asha Ruth Asha Ruth ('91) | 91 | USA | 24.59 | |||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lindsey Butterworth Lindsey Butterworth ('92) | 92 | CAN | 2:01.33 | |||||||||||
2 | Olivia Baker Olivia Baker ('96) | 96 | USA | 2:01.69 | |||||||||||
3 | Jenna Westaway Jenna Westaway ('94) | 94 | CAN | 2:01.70 | |||||||||||
4 | Ciara Mageean Ciara Mageean ('92) | 92 | IRL | 2:01.94 | |||||||||||
5 | Sara Kuivisto Sara Kuivisto ('91) | 91 | FIN | 2:03.13 | |||||||||||
6 | Katie Kirk Katie Kirk ('93) | 93 | IRL | 2:03.46 | SB | ||||||||||
7 | Nadia Power Nadia Power ('98) | 98 | IRL | 2:04.84 | |||||||||||
8 | Alena Brooks Alena Brooks ('91) | 91 | TTO | 2:06.65 | |||||||||||
9 | Síofra Cléirigh Büttner Síofra Cléirigh Büttner ('95) | 95 | IRL | 2:07.97 | |||||||||||
Chanelle Price Chanelle Price ('90) | 90 | USA | DNF | ||||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Elle Purrier Elle Purrier ('95) | 95 | USA | 4:08.59 | |||||||||||
2 | Elise Cranny Elise Cranny ('96) | 96 | USA | 4:09.01 | |||||||||||
3 | Cory McGee Cory McGee ('92) | 92 | USA | 4:09.06 | |||||||||||
4 | Linden Hall Linden Hall ('91) | 91 | AUS | 4:09.26 | |||||||||||
5 | Hanna Hermansson Hanna Hermansson ('89) | 89 | SWE | 4:12.88 | |||||||||||
6 | Lauren Johnson Lauren Johnson ('87) | 87 | USA | 4:13.13 | |||||||||||
7 | Mariah Kelly Mariah Kelly ('91) | 91 | CAN | 4:13.46 | |||||||||||
8 | Marta Pen Freitas Marta Pen Freitas ('93) | 93 | POR | 4:15.04 | |||||||||||
9 | Vanessa Fraser Vanessa Fraser ('95) | 95 | USA | 4:15.46 | SB | ||||||||||
10 | Whitney Sharpe Whitney Sharpe ('91) | 91 | AUS | 4:15.52 | PB | ||||||||||
11 | Natalia Evangelidou Natalia Evangelidou ('91) | 91 | CYP | 4:15.69 | SB | ||||||||||
12 | Katrina Coogan Katrina Coogan ('93) | 93 | USA | 4:16.17 | |||||||||||
13 | Geneviève Lalonde Geneviève Lalonde ('91) | 91 | CAN | 4:17.99 | |||||||||||
14 | Liina Tšernov Liina Tšernov ('87) | 87 | EST | 4:25.62 | |||||||||||
Amy O'Donoghue Amy O'Donoghue ('94) | 94 | IRL | DNF | ||||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Eleanor Patterson Eleanor Patterson ('96) | 96 | AUS | 1.89 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sommer Lecky Sommer Lecky | 00 | IRL | 1.83 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Amina Smith Amina Smith ('92) | 92 | USA | 1.83 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Priscilla Frederick Priscilla Frederick ('89) | 89 | ANT | 1.83 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Pippa Rogan Pippa Rogan ('94) | 94 | IRL | 1.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Emily Borthwick Emily Borthwick ('97) | 97 | GBR | 1.80 | ||||||||||||
| |||||||||||||||
D19 1 mile Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Aaron Cullen Aaron Cullen ('01) | 01 | IRL | 4:30.99 | PB | ||||||||||
2 | Ruarcan O'Gibne Ruarcan O'Gibne | 00 | IRL | 4:32.58 | PB | ||||||||||
3 | Efrem Gidey Efrem Gidey | 00 | IRL | 4:35.95 | SB | ||||||||||
4 | Eoin O'Connor Eoin O'Connor | 00 | IRL | 4:37.97 | PB | ||||||||||
5 | Cormac Macdermott Cormac Macdermott | 00 | IRL | 4:40.03 | PB | ||||||||||
6 | David Troy David Troy | 00 | IRL | 4:41.83 | SB | ||||||||||
7 | Callum Simpson Callum Simpson ('02) | 02 | IRL | 4:43.19 | PB | ||||||||||
8 | Joseph O'Shea Joseph O'Shea | IRL | 4:45.57 | PB | |||||||||||
9 | Conor Matthews Conor Matthews ('01) | 01 | IRL | 4:46.70 | PB | ||||||||||
10 | Peter Coscoran Peter Coscoran | IRL | 4:49.43 | PB | |||||||||||
11 | Barry Clavin Barry Clavin ('03) | 03 | IRL | 4:52.60 | PB | ||||||||||
12 | Thomas Richards Thomas Richards ('04) | 04 | IRL | 4:56.15 | PB | ||||||||||
13 | Daniel O'Brien Daniel O'Brien ('02) | 02 | IRL | 5:02.05 | PB | ||||||||||
P19 1 mile Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Joanne Loftus Joanne Loftus ('03) | 03 | IRL | 5:35.07 | PB | ||||||||||
2 | Siobhan Whelan Siobhan Whelan ('02) | 02 | IRL | 5:36.25 | PB | ||||||||||
3 | Aine Burke Aine Burke | 00 | IRL | 5:37.02 | PB | ||||||||||
4 | Sarah Bateson Sarah Bateson ('02) | 02 | IRL | 5:37.11 | PB | ||||||||||
5 | Doireann Nifhlatharta Doireann Nifhlatharta ('03) | 03 | IRL | 5:38.12 | PB | ||||||||||
6 | Karen Gallagher Karen Gallagher ('01) | 01 | IRL | 5:43.77 | PB | ||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Eric Avila Eric Avila ('89) | 89 | USA | 3:44.41 | |||||||||||
2 | Rorey Hunter Rorey Hunter ('93) | 93 | AUS | 3:44.48 | |||||||||||
3 | Robert Domanic Robert Domanic ('95) | 95 | USA | 3:44.58 | |||||||||||
4 | Sam Prakel Sam Prakel ('94) | 94 | USA | 3:44.75 | |||||||||||
5 | Izaic Yorks Izaic Yorks ('94) | 94 | USA | 3:44.88 | |||||||||||
6 | Andy Bayer Andy Bayer ('90) | 90 | USA | 3:44.92 | SB | ||||||||||
7 | Justyn Knight Justyn Knight ('96) | 96 | CAN | 3:45.30 | |||||||||||
8 | Archie Davis Archie Davis ('98) | 98 | GBR | 3:45.59 | |||||||||||
9 | Nanami Arai Nanami Arai ('94) | 94 | JPN | 3:45.90 | |||||||||||
10 | Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94) | 94 | DEN | 3:46.82 | |||||||||||
11 | Andrew Coscoran Andrew Coscoran ('96) | 96 | IRL | 3:47.00 | |||||||||||
12 | Cathal Doyle Cathal Doyle ('97) | 97 | IRL | 3:48.04 | |||||||||||
13 | Eoin Pierce Eoin Pierce ('89) | 89 | IRL | 3:52.13 | |||||||||||
14 | John Travers John Travers ('91) | 91 | IRL | 3:54.62 | |||||||||||
15 | Mike Brannigan Mike Brannigan ('96) | 96 | USA | 3:54.65 | |||||||||||
Mark McDonald Mark McDonald ('90) | 90 | IRL | DNF | ||||||||||||
Jack Hallas Jack Hallas ('91) | 91 | GBR | DNF |