M 100 m 3.9. Vind: -0.1 Finale A Finale | 3.9. | Vind: -0.1 | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mike Rodgers Mike Rodgers ('85) | 85 | USA | 10.04 | 0.148 | ||||||||||
2 | Aaron Brown Aaron Brown ('92) | 92 | CAN | 10.18 | 0.155 | ||||||||||
3 | Demek Kemp Demek Kemp ('96) | 96 | USA | 10.28 | 0.139 | ||||||||||
4 | Justin Gatlin Justin Gatlin ('82) | 82 | USA | 10.29 | 0.151 | ||||||||||
5 | Rohan Browning Rohan Browning ('97) | 97 | AUS | 10.42 | 0.140 | ||||||||||
6 | Harry Aikines-Aryeetey Harry Aikines-Aryeetey ('88) | 88 | GBR | 10.49 | 0.172 | ||||||||||
7 | Arthur Gue Cissé Arthur Gue Cissé ('96) | 96 | CIV | 10.57 | 0.195 | ||||||||||
M 800 m 3.9. Finale A Finale | 3.9. | ||||||||||||||
1 | Amel Tuka Amel Tuka ('91) | 91 | BIH | 1:44.78 | |||||||||||
2 | Marcin Lewandowski Marcin Lewandowski ('87) | 87 | POL | 1:45.28 | |||||||||||
3 | Wesley Vázquez Wesley Vázquez ('94) | 94 | PUR | 1:45.34 | |||||||||||
4 | Taoufik Makhloufi Taoufik Makhloufi ('88) | 88 | ALG | 1:45.54 | |||||||||||
5 | Isaiah Harris Isaiah Harris ('96) | 96 | USA | 1:45.65 | |||||||||||
6 | Brannon Kidder Brannon Kidder ('93) | 93 | USA | 1:45.91 | |||||||||||
7 | Abubaker Haydar Abdalla Abubaker Haydar Abdalla ('96) | 96 | QAT | 1:46.62 | |||||||||||
8 | Andreas Kramer Andreas Kramer ('97) | 97 | SWE | 1:46.90 | |||||||||||
9 | Peter Bol Peter Bol ('94) | 94 | AUS | 1:47.29 | |||||||||||
10 | Harun Abda Harun Abda ('90) | 90 | USA | 1:47.69 | pace | ||||||||||
Finale B 3.9. | 3.9. | ||||||||||||||
1 | Kyle Langford Kyle Langford ('96) | 96 | GBR | 1:46.69 | |||||||||||
2 | Mateusz Borkowski Mateusz Borkowski ('97) | 97 | POL | 1:46.73 | |||||||||||
3 | Filip Šnejdr Filip Šnejdr ('95) | 95 | CZE | 1:47.20 | |||||||||||
4 | Abdirahman Saeed Hassan Abdirahman Saeed Hassan ('97) | 97 | QAT | 1:47.44 | |||||||||||
5 | Andreas BubeAndreas Bube ('87) | 87 | DEN | 1:47.50 | |||||||||||
6 | Abedin Mujezinovic Abedin Mujezinovic ('93) | 93 | BIH | 1:47.82 | |||||||||||
7 | Jamal Al-Hayrani Jamal Al-Hayrani ('93) | 93 | QAT | 1:48.09 | |||||||||||
8 | Žan Rudolf Žan Rudolf ('93) | 93 | SLO | 1:48.10 | |||||||||||
9 | Robert Farken Robert Farken ('97) | 97 | GER | 1:48.47 | |||||||||||
Norbert Kolombos Norbert Kolombos | 00 | KEN | DNF | pace | |||||||||||
M 3000 m forh. 3.9. Finale A Finale | 3.9. | ||||||||||||||
1 | Matt Hughes Matt Hughes ('89) | 89 | CAN | 8:23.42 | |||||||||||
2 | Topi Raitanen Topi Raitanen ('96) | 96 | FIN | 8:25.51 | |||||||||||
3 | Lawrence Kemboi Lawrence Kemboi ('93) | 93 | KEN | 8:26.93 | |||||||||||
4 | Ben Buckingham Ben Buckingham ('91) | 91 | AUS | 8:27.51 | PB | ||||||||||
5 | Yaser Salem Bagharab Yaser Salem Bagharab ('98) | 98 | QAT | 8:28.45 | |||||||||||
6 | Kaur Kivistik Kaur Kivistik ('91) | 91 | EST | 8:28.55 | NR | PB | |||||||||
7 | Tom Erling Kårbø Tom Erling Kårbø ('89) | 89 | NOR | 8:29.57 | SB | ||||||||||
8 | Ryohei Sakaguchi Ryohei Sakaguchi ('97) | 97 | JPN | 8:29.91 | |||||||||||
9 | Phil Norman Phil Norman ('89) | 89 | GBR | 8:29.93 | |||||||||||
10 | Nicholas Bett Nicholas Bett ('96) | 96 | KEN | 8:33.17 | |||||||||||
11 | Abdelhamid Zerrifi Abdelhamid Zerrifi ('86) | 86 | FRA | 8:33.52 | |||||||||||
12 | Abdelkarim Ben Zahra Abdelkarim Ben Zahra ('98) | 98 | MAR | 8:36.71 | |||||||||||
13 | Filip Svalina Filip Svalina ('98) | 98 | CRO | 9:05.93 | |||||||||||
Kazuya Shiojiri Kazuya Shiojiri ('96) | 96 | JPN | DNF | ||||||||||||
Mason Ferlic Mason Ferlic ('93) | 93 | USA | DNF | ||||||||||||
Barnabas Kipyego Barnabas Kipyego ('95) | 95 | KEN | DNF | pace | |||||||||||
M 110 m hæk 3.9. Vind: +0.1 Finale A Finale | 3.9. | Vind: +0.1 | |||||||||||||
1 | Shane Brathwaite Shane Brathwaite ('90) | 90 | BAR | 13.47 | 0.157 | ||||||||||
2 | Antonio Alkana Antonio Alkana ('90) | 90 | RSA | 13.49 | 0.151 | ||||||||||
3 | Sergey Shubenkov Sergey Shubenkov ('90) | 90 | RUS | 13.54 | 0.204 | ||||||||||
4 | Michael Dickson Michael Dickson ('97) | 97 | USA | 13.71 | 0.219 | ||||||||||
5 | Damian Czykier Damian Czykier ('92) | 92 | POL | 13.72 | 0.187 | ||||||||||
6 | Lorenzo Perini Lorenzo Perini ('94) | 94 | ITA | 13.91 | 0.181 | ||||||||||
7 | Orlando Bennett Orlando Bennett ('99) | 99 | JAM | 14.25 | 0.196 | ||||||||||
8 | Vladimir Vukicevic Vladimir Vukicevic ('91) | 91 | NOR | 14.46 | |||||||||||
M Længdespring 3.9. Finale A Finale | 3.9. | ||||||||||||||
1 | Luvo Manyonga Luvo Manyonga ('91) | 91 | RSA | 8.03 | +0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
1 | Luvo Manyonga Luvo Manyonga ('91) | 91 | RSA | 8.03 | +0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Henry Frayne Henry Frayne ('90) | 90 | AUS | 7.96 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Tomasz Jaszczuk Tomasz Jaszczuk ('92) | 92 | POL | 7.77 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Ingar Bratseth-Kiplesund Ingar Bratseth-Kiplesund ('96) | 96 | NOR | 7.66 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Ruswahl Samaai Ruswahl Samaai ('91) | 91 | RSA | 7.65 | +0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Zarck Visser Zarck Visser ('89) | 89 | RSA | 7.55 | -0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Filippo Randazzo Filippo Randazzo ('96) | 96 | ITA | 7.55 | +0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Ivan Vujevic Ivan Vujevic ('98) | 98 | CRO | 7.43 | -0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Sanjin Šimic Sanjin Šimic ('92) | 92 | CRO | 7.03 | +0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
Dino Pervan Dino Pervan ('91) | 91 | CRO | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
M Trespring 3.9. Finale A Finale | 3.9. | ||||||||||||||
1 | Chris Benard Chris Benard ('90) | 90 | USA | 16.97 | +0.6 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Nazim Babayev Nazim Babayev ('97) | 97 | AZE | 16.68 | +0.5 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Necati Er Necati Er ('97) | 97 | TUR | 16.42 | +0.7 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Wu Ruiting Wu Ruiting ('95) | 95 | CHN | 16.39 | +0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Tomas Veszelka Tomas Veszelka ('95) | 95 | SVK | 16.30 | 0.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Zhu Yaming Zhu Yaming ('94) | 94 | CHN | 16.29 | +0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Andrea Dallavalle Andrea Dallavalle ('99) | 99 | ITA | 16.25 | +0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Artem Konovalenko Artem Konovalenko | 00 | UKR | 15.77 | +0.6 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Kuglestød 7.26 kg 2.9. Finale A Finale | 2.9. | ||||||||||||||
1 | Tom Walsh Tom Walsh ('92) | 92 | NZL | 21.98 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Darrell Hill Darrell Hill ('93) | 93 | USA | 21.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Joe Kovacs Joe Kovacs ('89) | 89 | USA | 21.22 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Chukwuebuka Enekwechi Chukwuebuka Enekwechi ('93) | 93 | NGR | 20.95 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Konrad Bukowiecki Konrad Bukowiecki ('97) | 97 | POL | 20.58 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Payton Otterdahl Payton Otterdahl ('96) | 96 | USA | 20.35 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Mesud Pezer Mesud Pezer ('94) | 94 | BIH | 20.27 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Kemal Mešić Kemal Mešić ('85) | 85 | BIH | 19.29 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Wictor Petersson Wictor Petersson ('98) | 98 | SWE | 19.19 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Jon Jones Jon Jones ('91) | 91 | USA | 19.15 | |||||||||||
| |||||||||||||||
11 | Nick Ponzio Nick Ponzio ('95) | 95 | USA | 19.03 | |||||||||||
| |||||||||||||||
12 | Filip Mihaljević Filip Mihaljević ('94) | 94 | CRO | 18.81 | |||||||||||
| |||||||||||||||
13 | Leonardo Fabbri Leonardo Fabbri ('97) | 97 | ITA | 18.54 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 200 m 3.9. Vind: 0.0 Finale A Finale | 3.9. | Vind: 0.0 | |||||||||||||
1 | Maja Mihalinec Maja Mihalinec ('89) | 89 | SLO | 22.88 | 0.147 | PB | |||||||||
2 | Brittany Brown Brittany Brown ('95) | 95 | USA | 22.91 | 0.284 | ||||||||||
3 | Tynia Gaither Tynia Gaither ('93) | 93 | BAH | 22.93 | 0.175 | ||||||||||
4 | Jodie Williams Jodie Williams ('93) | 93 | GBR | 23.05 | 0.206 | ||||||||||
5 | Gloria Hooper Gloria Hooper ('92) | 92 | ITA | 23.70 | 0.231 | ||||||||||
6 | Ashley Henderson Ashley Henderson ('95) | 95 | USA | 24.44 | 0.167 | ||||||||||
7 | Lucija Pokos Lucija Pokos ('94) | 94 | CRO | 25.18 | |||||||||||
K 400 m 3.9. Finale A Finale | 3.9. | ||||||||||||||
1 | Phyllis Francis Phyllis Francis ('92) | 92 | USA | 51.02 | 0.219 | ||||||||||
2 | Allyson Felix Allyson Felix ('85) | 85 | USA | 51.67 | 0.224 | ||||||||||
3 | Iga Baumgart-Witan Iga Baumgart-Witan ('89) | 89 | POL | 51.90 | 0.189 | ||||||||||
4 | Jaide Stepter Jaide Stepter ('94) | 94 | USA | 52.03 | 0.209 | ||||||||||
5 | Anna Kiełbasińska Anna Kiełbasińska ('90) | 90 | POL | 52.45 | 0.259 | ||||||||||
6 | Alena Mamina Alena Mamina ('90) | 90 | RUS | 52.60 | 0.226 | ||||||||||
7 | Emily Diamond Emily Diamond ('91) | 91 | GBR | 52.75 | 0.165 | ||||||||||
8 | Anita Horvat Anita Horvat ('96) | 96 | SLO | 52.90 | 0.187 | ||||||||||
K 1500 m 3.9. Finale A Finale | 3.9. | ||||||||||||||
1 | Kate Grace Kate Grace ('88) | 88 | USA | 4:07.91 | |||||||||||
2 | Axumawit Embaye Axumawit Embaye ('94) | 94 | ETH | 4:08.99 | |||||||||||
3 | Jemma Reekie Jemma Reekie ('98) | 98 | GBR | 4:09.21 | |||||||||||
4 | Linden Hall Linden Hall ('91) | 91 | AUS | 4:09.68 | |||||||||||
5 | Sarah McDonald Sarah McDonald ('93) | 93 | GBR | 4:09.74 | |||||||||||
6 | Alemaz Teshale Alemaz Teshale ('99) | 99 | ETH | 4:10.38 | |||||||||||
7 | Kristiina Mäki Kristiina Mäki ('91) | 91 | CZE | 4:10.73 | |||||||||||
8 | Aisha Praught Leer Aisha Praught Leer ('89) | 89 | JAM | 4:11.47 | |||||||||||
9 | Tigist Ketema Tigist Ketema ('98) | 98 | ETH | 4:12.01 | |||||||||||
10 | Martyna Galant Martyna Galant ('95) | 95 | POL | 4:12.43 | |||||||||||
11 | Sofia Ennaoui Sofia Ennaoui ('95) | 95 | POL | 4:14.58 | |||||||||||
12 | Meraf Bahta Meraf Bahta ('89) | 89 | SWE | 4:29.55 | SB | ||||||||||
Hanna Klein Hanna Klein ('93) | 93 | GER | DNF | ||||||||||||
Olha Lyakhova Olha Lyakhova ('92) | 92 | UKR | DNF | pace | |||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm 3.9. Vind: +0.2 Finale A Finale | 3.9. | Vind: +0.2 | |||||||||||||
1 | Sharika Nelvis Sharika Nelvis ('90) | 90 | USA | 12.73 | 0.156 | ||||||||||
2 | Christina Clemons Christina Clemons ('90) | 90 | USA | 12.82 | 0.141 | ||||||||||
3 | Andrea Carolina Vargas Andrea Carolina Vargas ('96) | 96 | CRC | 12.84 | 0.159 | ||||||||||
4 | Queen Claye Queen Claye ('88) | 88 | USA | 12.88 | 0.155 | ||||||||||
5 | Alina Talay Alina Talay ('89) | 89 | BLR | 13.05 | 0.167 | ||||||||||
6 | Payton Chadwick Payton Chadwick ('95) | 95 | USA | 13.15 | 0.170 | ||||||||||
7 | Tiffani McReynolds Tiffani McReynolds ('91) | 91 | USA | 13.22 | 0.180 | ||||||||||
8 | Ivana Lončarek Ivana Lončarek ('91) | 91 | CRO | 13.44 | 0.179 | ||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg 3.9. Finale A Finale | 3.9. | ||||||||||||||
1 | Sandra Perković Sandra Perković ('90) | 90 | CRO | 67.78 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Kristin Pudenz Kristin Pudenz ('93) | 93 | GER | 63.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Marija Tolj Marija Tolj ('99) | 99 | CRO | 62.57 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Nadine Müller Nadine Müller ('85) | 85 | GER | 61.79 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Dragana Tomašević Dragana Tomašević ('82) | 82 | SRB | 60.25 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Whitney Ashley Whitney Ashley ('89) | 89 | USA | 59.03 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Daria Zabawska Daria Zabawska ('95) | 95 | POL | 57.02 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram 3.9. Finale A Finale | 3.9. | ||||||||||||||
1 | Sara Kolak Sara Kolak ('95) | 95 | CRO | 66.42 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Liz Gleadle Liz Gleadle ('88) | 88 | CAN | 63.77 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Maria Andrejczyk Maria Andrejczyk ('96) | 96 | POL | 60.91 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Martina Ratej Martina Ratej ('81) | 81 | SLO | 60.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Madara Palameika Madara Palameika ('87) | 87 | LAT | 59.79 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Liveta Jasiūnaitė Liveta Jasiūnaitė ('94) | 94 | LTU | 58.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Annika Fuchs Annika Fuchs ('97) | 97 | GER | 53.14 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Laura Štefanac Laura Štefanac ('98) | 98 | CRO | 48.35 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Sunette Viljoen Sunette Viljoen ('83) | 83 | RSA | 45.74 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Ivona Dadic Ivona Dadic ('93) | 93 | AUT | 45.39 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M 100 m 3.9. Vind: -0.2 Finale A Finale | 3.9. | Vind: -0.2 | |||||||||||||
1 | Zvonimir Ivašković Zvonimir Ivašković ('94) | 94 | CRO | 10.81 | 0.150 | ||||||||||
2 | Alen Kolar Alen Kolar ('92) | 92 | CRO | 10.89 | 0.134 | ||||||||||
3 | Marko Čeko Marko Čeko | 00 | CRO | 11.06 | 0.156 | ||||||||||
4 | Luka Dubajić Luka Dubajić ('02) | 02 | CRO | 11.23 | 0.165 | ||||||||||
5 | Luka Kuprešak Luka Kuprešak | 00 | CRO | 11.24 | 0.144 | ||||||||||
6 | Karlo Marciuš Karlo Marciuš ('99) | 99 | CRO | 11.42 | 0.149 | ||||||||||
7 | Marino Dotlić Marino Dotlić ('97) | 97 | CRO | 11.52 | 0.197 | ||||||||||
8 | Jakov Raguž Jakov Raguž ('98) | 98 | CRO | 11.71 | 0.185 | ||||||||||
K 400 m 3.9. Finale A Finale | 3.9. | ||||||||||||||
1 | Veronika Drljačić Veronika Drljačić ('01) | 01 | CRO | 55.71 | 0.299 | ||||||||||
2 | Kristina Dudek Kristina Dudek ('94) | 94 | CRO | 55.76 | 0.195 | ||||||||||
3 | Nicole Milić Nicole Milić ('04) | 04 | CRO | 57.12 | 0.220 | PB | |||||||||
4 | Josipa Cecic Josipa Cecic ('03) | 03 | CRO | 57.32 | 0.186 | ||||||||||
5 | Rahela Leščak Rahela Leščak ('02) | 02 | CRO | 58.55 | 0.242 | SB | |||||||||
6 | Lea Novković Lea Novković ('03) | 03 | CRO | 59.19 | 0.221 | PB |