Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Odense: H.C. Andersen Marathon 29.9.2019
Vælg mænd discipliner
Halvmaraton
Maraton
Vælg kvinder discipliner
Halvmaraton
Maraton
M Halvmaraton
Finale A
Finale
1
Dmytro Didovodyuk
Dmytro Didovodyuk ('87)
87
/ UKR
1:06:15
PB
M Maraton
Finale A
Finale
1
Meseret Aragaw
Meseret Aragaw ('98)
98
/ ETH
2:16:27
PB
2
Masresha Bire
Masresha Bire ('98)
98
/ ETH
2:16:32
PB
3
Paul Matheka
Paul Matheka ('93)
93
/ KEN
2:16:32
SB
4
Emmanuel Kemboi
Emmanuel Kemboi ('84)
84
/ KEN
2:18:26
PB
5
Sefe Wendimu
Sefe Wendimu
/ ETH
2:20:09
SB
5
Robert Nilsson
Robert Nilsson ('84)
84
/ SWE
2:54:42
SB
6
Simon Holbek Kønigsfeldt
Simon Holbek Kønigsfeldt ('86)
86
HRC
2:20:23
=PB
7
Martin Egebjerg Olesen
Martin Egebjerg Olesen ('95)
95
HRC
2:21:11
PB
8
Jesper Faurschou
Jesper Faurschou ('83)
83
Herning LK
2:24:01
SB
9
Thorkild Sundstrup
Thorkild Sundstrup ('80)
80
Aarhus Fremad
2:27:24
SB
10
Frode Stenberg
Frode Stenberg ('86)
86
/ NOR
2:28:27
PB
11
Tore Deleuran Nielsen
Tore Deleuran Nielsen ('84)
84
HRC
2:29:11
PB
12
Jesper Andkjær Larsen
Jesper Andkjær Larsen ('77)
77
HRC
2:29:11
13
Rasmus Jessing
Rasmus Jessing ('78)
78
NBRO
2:29:57
PB
Brian Strandby
Brian Strandby ('76)
76
Kolding Tri
2:32:24
PB
Asser Vittrup Nielsen
Asser Vittrup Nielsen ('88)
88
HMRC
2:34:57
Max Boderskov
Max Boderskov ('87)
87
Aarhus 1900
2:35:40
PB
Christian Stounberg
Christian Stounberg ('95)
95
AGF Atletik
2:36:17
PB
Kristian Thygesen Nerstrøm
Kristian Thygesen Nerstrøm ('83)
83
2:37:41
PB
David Westermann
David Westermann ('84)
84
TRI4
2:38:16
PB
Eskild Espenhain Landgrebe
Eskild Espenhain Landgrebe ('90)
90
Esbjerg AM
2:38:29
PB
Guillermo Salinas Ortega
Guillermo Salinas Ortega ('69)
69
HVRunners
2:38:32
Jens Dohn Thomsen
Jens Dohn Thomsen ('86)
86
AGF Atletik
2:38:40
PB
Jonas Berg
Jonas Berg ('87)
87
Herning LK
2:38:47
SB
Jesper Greve
Jesper Greve ('77)
77
VEXA HLM Running
2:38:52
PB
Jesper Eberhard
Jesper Eberhard ('88)
88
(NULL)
2:39:07
PB
David Flaskager Adelskov
David Flaskager Adelskov ('87)
87
Herning LK
2:39:34
PB
Frank Barrit
Frank Barrit ('75)
75
Esbjerg AM
2:39:54
SB
Andreas Brasen Kidmose
Andreas Brasen Kidmose ('91)
91
Sparta
2:41:16
PB
Henrik Andersen
Henrik Andersen ('85)
85
Esbjerg AM
2:42:13
Henrik Dahl
Henrik Dahl ('83)
83
Skive AM
2:43:23
PB
Thomas Merrild Jensen
Thomas Merrild Jensen ('69)
69
THS
2:44:02
PB
Martin Skovgaard Pedersen
Martin Skovgaard Pedersen ('84)
84
2:44:26
PB
Gustav Krøll
Gustav Krøll ('96)
96
HRC
2:45:21
PB
Jesper Frederik Andersen
Jesper Frederik Andersen ('97)
97
AGF Atletik
2:46:23
PB
Flemming Andreetto
Flemming Andreetto ('79)
79
KIF
2:47:14
PB
K Halvmarathon
Finale A
Finale
1
Oksana Rayta
Oksana Rayta ('93)
93
/ UKR
1:17:06
=SB
K Marathon
Finale A
Finale
1
Peris Jerubet
Peris Jerubet ('99)
99
/ KEN
2:30:49
PB
1
Caroline Lidebjer
Caroline Lidebjer ('79)
79
/ SWE
3:15:07
PB
2
Etalemahu Habtewold
Etalemahu Habtewold ('90)
90
/ ETH
2:31:28
2
Sigrid Andersson
Sigrid Andersson ('91)
91
/ SWE
3:20:23
PB
3
Gelane Senbete
Gelane Senbete ('90)
90
/ ETH
2:32:22
PB
4
Kidsan Alema
Kidsan Alema ('95)
95
/ ETH
2:38:25
PB
5
Kaisa Kukk
Kaisa Kukk ('84)
84
/ EST
2:49:14
SB
6
Hannah Oldroyd
Hannah Oldroyd ('87)
87
/ GBR
2:51:09
7
Purity Kimeto
Purity Kimeto
/ KEN
2:54:27
SB
Nanna Løvborg Hansen
Nanna Løvborg Hansen ('90)
90
Sparta
3:00:59
SB
Carina Jessen
Carina Jessen ('90)
90
PI – KBH
3:02:37
PB
Begitte Hansen
Begitte Hansen ('89)
89
Team Meins RL
3:02:54
PB
Katrine Brock
Katrine Brock ('92)
92
3:05:08
Malissa Dawn Thomsen
Malissa Dawn Thomsen ('84)
84
Aarhus Fremad
3:08:20
PB
Mille Ree
Mille Ree ('79)
79
NBRO
3:08:43
Marlene Grønnegaard Sørensen
Marlene Grønnegaard Sørensen ('86)
86
3:08:49
PB
Michelle Lyngåe Gall
Michelle Lyngåe Gall ('89)
89
3:09:58
PB
Louise Pernille Christensen
Louise Pernille Christensen ('80)
80
3:10:00
PB
Rikke Heinesen
Rikke Heinesen ('81)
81
THS
3:10:19
PB
Karen Haugaard Glerup
Karen Haugaard Glerup ('82)
82
3:13:56
PB
Katja Bjerre
Katja Bjerre ('76)
76
3:15:20
PB
Tina Risbjerg
Tina Risbjerg ('79)
79
3:15:29
PB
Pernille Radsted
Pernille Radsted ('68)
68
Vejle IF
3:17:44
PB
Britt Drud Sørensen
Britt Drud Sørensen ('86)
86
5 Tårns Motion
3:20:01
Linnea Marie Sjöberg
Linnea Marie Sjöberg ('92)
92
3:20:11
PB
Lisbeth Dandanell
Lisbeth Dandanell ('65)
65
IK Hellas
3:20:18
PB
Anne-Mette Grevsen
Anne-Mette Grevsen ('82)
82
3:20:46
PB
Mette Brinck
Mette Brinck ('65)
65
Aarhus 1900
3:22:15
Lisa Skov Nielsen
Lisa Skov Nielsen ('83)
83
PI – KBH
3:24:51
PB
Lotte Høj Thomsen
Lotte Høj Thomsen ('79)
79
3:25:57
Natacha Vidal
Natacha Vidal ('76)
76
3:26:13
PB
Emma Boie Østergaard Mikkelsen
Emma Boie Østergaard Mikkelsen ('96)
96
3:27:12
PB
Maria Billenstein
Maria Billenstein ('84)
84
3:27:16
PB
Linette Juel Bækgaard
Linette Juel Bækgaard ('73)
73
3:27:53
PB
Bee Andersen
Bee Andersen ('69)
69
Høng GF LK
3:28:23
SB
Sofie Breinholt
Sofie Breinholt ('96)
96
AGF Atletik
3:28:52
PB
Grethe Schønebeck
Grethe Schønebeck ('66)
66
Aarhus 1900
3:29:24
PB
Emilie Larsen
Emilie Larsen ('97)
97
AGF Atletik
3:29:25
PB
Stephanie Lauritsen
Stephanie Lauritsen ('90)
90
3:29:27
PB
Anne Ostenfeld
Anne Ostenfeld ('78)
78
3:29:45
PB
Sofie Mørk
Sofie Mørk
3:30:12
PB
Inger Madsen
Inger Madsen ('70)
70
IK Hellas
3:31:52
SB
Mette Graversgaard
Mette Graversgaard ('72)
72
3:32:55
PB
Jette Fløjborg
Jette Fløjborg ('61)
61
3:33:35
SB
Heidi Norman
Heidi Norman ('74)
74
Sanderum Motion
3:33:36
PB
Solveig Thomsen
Solveig Thomsen ('68)
68
3:34:01
PB
Miriam Wietz
Miriam Wietz ('90)
90
3:34:07
PB
Marianne Beyer
Marianne Beyer ('53)
53
Ribe Motion
3:34:16
PB
Head to head
×
Seneste resultater
24.3
Esbjerg
Kast hammer-diskos
23.3
Randers
Vestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
17.3
København
Friløbet
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open