Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: 17.8.2019

M 80 m    
Vind: +3.1

Finale A

Finale
Vind: +3.1
Christian AnderssonChristian Andersson ('06)Greve Atletik9.97 w
  
 
Christian AnderssonChristian Andersson ('06)Greve Atletik10.18
  
 
Anyel WeisAnyel Weis ('06)Sparta10.40 w
  
 
Anyel WeisAnyel Weis ('06)Sparta10.42
  
 
Rouault EdwinRouault Edwin ('06)Frederiksberg IF10.90 w
  
 
Lance Christian AaboLance Christian Aabo ('06)HGATM 10.92 w
  
 
Rouault EdwinRouault Edwin ('06)Frederiksberg IF11.00
  
 PB
Gustav BrokGustav Brok ('06)Gentofte IK11.05
  
 
Eli RiegeEli Riege ('06)Sparta11.08 w
  
 
Thor KnudsenThor Knudsen ('07)Sparta11.09
  
 
Carl Bäckström NielsenCarl Bäckström Nielsen ('07)Amager AC11.13
  
 
Lance Christian AaboLance Christian Aabo ('06)HGATM 11.16
  
 SB
Thor KnudsenThor Knudsen ('07)Sparta11.16
  
 
Gustav BrokGustav Brok ('06)Gentofte IK11.16 w
  
 
August Juhl HorsgaardAugust Juhl Horsgaard ('07)KIF11.30
  
 
Alexander HellesAlexander Helles ('06)Gentofte IK11.33 w
  
 
Alexander HellesAlexander Helles ('06)Gentofte IK11.34
  
 
August Juhl HorsgaardAugust Juhl Horsgaard ('07)KIF11.36
  
 
Eli RiegeEli Riege ('06)Sparta11.39
  
 
Nikolaj KrügerNikolaj Krüger ('07)Sparta11.51
  
 
Nikolaj KrügerNikolaj Krüger ('07)Sparta11.57
  
 
Sophus Emil Ramsgaard JensenSophus Emil Ramsgaard Jensen ('06)Sparta11.57
  
 
Tobias Lykke NørgaardTobias Lykke Nørgaard ('06)Sparta11.93
  
 
Emil Zilmer LundEmil Zilmer Lund ('07)Amager AC12.01
  
 
Hayden HodgeHayden Hodge ('06)CIS Sports Club12.06
  
 
Jeppe Stetkær BohrJeppe Stetkær Bohr ('07)Holte Atletik12.17
  
 PB
Sebastian BaanSebastian Baan ('07)Helsingør IF12.20
  
 PB
Carl Bäckström NielsenCarl Bäckström Nielsen ('07)Amager AC12.25
  
 
Emil Zilmer LundEmil Zilmer Lund ('07)Amager AC12.25
  
 
Connor Joseph MikkelsenConnor Joseph Mikkelsen ('06)Sparta12.29
  
 PB
Jeppe Stetkær BohrJeppe Stetkær Bohr ('07)Holte Atletik12.29
  
 SB
Carl-Emil JensenCarl-Emil Jensen ('06)Herlev Atletik12.30
  
 PB
Frederik Norskov MurmannFrederik Norskov Murmann ('06)Frederiksberg IF13.28
  
 PB
M 100 m    
Vind: -0.4

Finale A

Finale
Vind: -0.4
Patrick Monga BifukoPatrick Monga Bifuko ('96)Aarhus 1900 / NOR11.16
  
 
Simon MathiasenSimon Mathiasen ('96)Hvidovre AM11.19
  
 SB
Frankly DadeyFrankly Dadey ('99)Greve Atletik11.25
  
 =PB
Patrick Monga BifukoPatrick Monga Bifuko ('96)Aarhus 1900 / NOR11.27
  
 
Frankly DadeyFrankly Dadey ('99)Greve Atletik11.34
  
 SB
Simon MathiasenSimon Mathiasen ('96)Hvidovre AM11.35
  
 
Kasper FilsøKasper Filsø ('90)Vejle IF11.51
  
 
Andri Snær ÓlafssonAndri Snær Ólafsson ('89)Odense Atletik / ISL11.52
  
 PB
Sebastian Valentin BuschardtSebastian Valentin Buschardt ('97)BAC11.70
  
 
Kristoffer Bonde PedersenKristoffer Bonde Pedersen ('91)KIF11.79
  
 SB
Neloo FalckNeloo Falck ('03)KIF11.88
  
 
Emil GrovnEmil Grovn ('98)Frederiksberg IF11.91
  
 
Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)Sparta11.97
  
 
Sebastian Abildgaard GlybSebastian Abildgaard Glyb ('05)Holte Atletik12.04
  
 PB
Gustav Stetkaer BohrGustav Stetkaer Bohr ('05)Holte Atletik12.10
  
 PB
Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)Sparta12.11
  
 
Hugo RasmussenHugo Rasmussen ('03)IK Hellas12.11
  
 PB
Sebastian Abildgaard GlybSebastian Abildgaard Glyb ('05)Holte Atletik12.19
  
 PB
Mathias HøjenMathias Højen ('05)BAK12.20
  
 PB
Gustav Stetkaer BohrGustav Stetkaer Bohr ('05)Holte Atletik12.30
  
 
Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM12.32
  
 
Daniel BisgaardDaniel Bisgaard ('05)BAK12.37
  
 
Sebastian MonneretSebastian Monneret ('03)Amager AC12.39
  
 PB
Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)IK Hellas12.42
  
 
Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)IK Hellas12.43
  
 
Mathias HøjenMathias Højen ('05)BAK12.45
  
 
Filmonm MerbhratomFilmonm Merbhratom ('99)Roar Atletik / FOR12.46
  
 
Magnus Ravn HercheMagnus Ravn Herche ('03)Amager AC12.64
  
 
Hakeem AliHakeem Ali ('05)Sparta12.65
  
 
Carl Bruce AaboCarl Bruce Aabo ('04)HGATM 12.69
  
 
Affou AdlouniAffou Adlouni ('02)BAK12.76
  
 PB
Jason OvergaardJason Overgaard ('01)Fremad Holbæk12.77
  
 
Magnus Ravn HercheMagnus Ravn Herche ('03)Amager AC12.79
  
 
Simon-Ronaldo Baun L GonzalesSimon-Ronaldo Baun L Gonzales ('04)BAK13.61
  
 
Elias SolvangElias Solvang ('05)IK Hellas13.73
  
 PB
August Lund FrederiksenAugust Lund Frederiksen ('03)Sparta15.97
  
 PB
M 300 m    

Finale A

Finale
4
Melvin Vala Tefre
Melvin Vala Tefre ('05)
/ SWE39.18
  
 PB
Mathias HøjenMathias Højen ('05)BAK38.98
  
 
Gustav Stetkaer BohrGustav Stetkaer Bohr ('05)Holte Atletik39.37
  
 PB
Daniel BisgaardDaniel Bisgaard ('05)BAK41.08
  
 PB
Silas Klentz DahlSilas Klentz Dahl ('04)BAK44.06
  
 
Caspar Vitus NielsenCaspar Vitus Nielsen ('04)Holte Atletik44.25
  
 PB
Simon-Ronaldo Baun L GonzalesSimon-Ronaldo Baun L Gonzales ('04)BAK44.54
  
 
M 400 m    

Finale A

Finale
Mads MørchMads Mørch ('01)Holte Atletik54.80
  
 
Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)IK Hellas55.00
  
 
Sebastian S.P. GaarnSebastian S.P. Gaarn ('92)Frederiksberg IF55.34
  
 
Mads SimonsenMads Simonsen DELTA56.59
  
 
Filmonm MerbhratomFilmonm Merbhratom ('99)Roar Atletik / FOR58.16
  
 
M 600 m    

Finale A

Finale
Joel Frederik von d'AhéJoel Frederik von d'Ahé ('06)Sparta1:40.30
  
 
Anders SilleborgAnders Silleborg ('07)Sparta1:43.39
  
 PB
Theodor Reedtz LundsgaardTheodor Reedtz Lundsgaard ('07)Gentofte IK1:48.24
  
 PB
Elias SkaarupElias Skaarup ('07)1:48.32
  
 PB
Mads VincentsenMads Vincentsen ('07)Sparta1:49.82
  
 
Hayden HodgeHayden Hodge ('06)CIS Sports Club1:52.61
  
 
Erik Lange DonsErik Lange Dons ('06)Hvidovre AM2:02.56
  
 PB
Frederik Norskov MurmannFrederik Norskov Murmann ('06)Frederiksberg IF2:06.32
  
 PB
Carl-Emil JensenCarl-Emil Jensen ('06)Herlev Atletik2:11.94
  
 PB
Mikkel Feldborg NielsenMikkel Feldborg Nielsen ('07)IK Hellas2:16.10
  
 
M 1500 m    

Finale A

Finale
Joachim Sieverts NielsenJoachim Sieverts Nielsen ('97)Frederiksberg IF4:10.58
  
 
Martin MøllgaardMartin Møllgaard ('03)Frederiksberg IF4:18.95
  
 
Mohamed HersiMohamed Hersi ('94)Frederiksberg IF4:19.13
  
 
Emil SkovhøjEmil Skovhøj ('91)Amager AC4:23.60
  
 SB
Martin Højland NielsenMartin Højland Nielsen ('93)KIF4:30.39
  
 
Anders LagergrenAnders Lagergren ('92)PSF4:33.01
  
 PB
Filmonm MerbhratomFilmonm Merbhratom ('99)Roar Atletik / FOR5:13.28
  
 PB
M 300 m hæk 76.2 cm    

Finale A

Finale
Vilhelm KrügerVilhelm Krüger ('04)Sparta40.37
  
 
Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta43.91
  
 
M Højdespring    

Finale A

Finale
Eli RiegeEli Riege ('06)Sparta1.31
  
 
Marvin JensenMarvin Jensen ('07)KIF1.26
  
 PB
Mads VincentsenMads Vincentsen ('07)Sparta1.26
  
 
Carl-Emil JensenCarl-Emil Jensen ('06)Herlev Atletik1.21
  
 PB
Emil Zilmer LundEmil Zilmer Lund ('07)Amager AC1.16
  
 
M Stangspring    

Finale A

Finale
Mads Rubek VitoftMads Rubek Vitoft ('03)Sparta4.01
  
 PB
Oswald CarstensenOswald Carstensen ('02)Sparta3.81
  
 
Kristian KolbyeKristian Kolbye ('96)Amager AC3.61
  
 SB
Jonathan ThulstrupJonathan Thulstrup ('01)Sparta3.51
  
 
Julius Haansbæk MortensenJulius Haansbæk Mortensen ('05)Helsingør IF3.41
  
 
Sebastian MonneretSebastian Monneret ('03)Amager AC3.31
  
 
Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta2.91
  
 PB
Mads Elver MørkMads Elver Mørk ('05)Allerød AM 2.56
  
 PB
Rasmus Eybye PetersenRasmus Eybye Petersen ('05)BAK2.26
  
 PB
Sebastian ThulstrupSebastian Thulstrup ('04)Sparta1.96
  
 
M Længdespring    

Finale A

Finale
Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik6.66
0.0
  
 
Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)Sparta6.47
+1.3
  
 
Hugo RasmussenHugo Rasmussen ('03)IK Hellas6.21
0.0
  
 
Vilhelm KrügerVilhelm Krüger ('04)Sparta6.19
+1.0
  
 
Rasmus Vestergaard JohansenRasmus Vestergaard Johansen ('02)AGF Atletik6.15
-1.1
  
 
Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta5.92
-3.7
  
 
Mads Rubek VitoftMads Rubek Vitoft ('03)Sparta5.92
-1.2
  
 PB
Mathias HøjenMathias Højen ('05)BAK5.65
+0.9
  
 
Carl Bruce AaboCarl Bruce Aabo ('04)HGATM 5.49
+0.9
  
 PB
Rasmus JægerRasmus Jæger ('04)IK Hellas5.41
+0.3
  
 PB
Elias SolvangElias Solvang ('05)IK Hellas4.53
+1.1
  
 PB
Sebastian AlbanSebastian Alban ('02)Roar Atletik4.46
0.0
  
 PB
Kasper Schimmell SmithKasper Schimmell Smith ('05)Sparta4.07
+0.6
  
 
M Trespring    

Finale A

Finale
Andri Snær ÓlafssonAndri Snær Ólafsson ('89)Odense Atletik / ISL12.84
+2.0
  
 
M Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
Hussein AliHussein Ali ('04)Amager AC6.00
  
 PB
M Kuglestød 7.26 kg    

Finale A

Finale
Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK12.76
  
 
M Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta44.05
  
 
Frederik Degn PedersenFrederik Degn Pedersen ('05)Greve Atletik38.61
  
 =PB
Julius KleinJulius Klein ('04)BAC37.85
  
 
Emil Degn PedersenEmil Degn Pedersen ('05)Greve Atletik29.09
  
 
Hussein AliHussein Ali ('04)Amager AC17.32
  
 
M Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
Frederik Dahl LarsenFrederik Dahl Larsen ('06)Frederiksberg IF25.40
  
 PB
Valdemar KoppValdemar Kopp ('06)Sparta19.40
  
 PB
Marvin JensenMarvin Jensen ('07)KIF14.34
  
 
Erik Lange DonsErik Lange Dons ('06)Hvidovre AM13.85
  
 
M Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
Mikkel SimonsenMikkel Simonsen ('02)DELTA43.38
  
 PB
M Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK55.08
  
 
M Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
Mathias Riber SchmidtMathias Riber Schmidt ('06)Køge Atletik40.08
  
 PB
Christian AnderssonChristian Andersson ('06)Greve Atletik39.96
  
 
Valdemar KoppValdemar Kopp ('06)Sparta30.04
  
 
Sophus Emil Ramsgaard JensenSophus Emil Ramsgaard Jensen ('06)Sparta27.28
  
 PB
Nikolaj KrügerNikolaj Krüger ('07)Sparta25.13
  
 
Carl JensenCarl Jensen ('06)ORI22.74
  
 PB
K Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Laura ZilstorffLaura Zilstorff ('02)Sparta12.38
  
 
Søs SühlerSøs Sühler ('04)IK Olympia12.01
  
 
Sofie FrobergSofie Froberg ('02)Aarhus 190011.39
  
 
Fiona Svane MilneFiona Svane Milne ('05)Odense Atletik 10.90
  
 
Ingrid Gram JensenIngrid Gram Jensen ('05)Sparta10.68
  
 PB
Emilie Aimée Nielsen KirstEmilie Aimée Nielsen Kirst ('04)Sparta10.66
  
 
Caroline VammenCaroline Vammen ('04)BAK10.03
  
 PB
Caroline JørgensenCaroline Jørgensen ('05)Amager AC9.36
  
 PB
Clara Ruud HansenClara Ruud Hansen ('05)Helsingør IF9.30
  
 PB
Asta Ellermann-KingombeAsta Ellermann-Kingombe ('04)Sparta9.10
  
 
Ida Hørdum NielsenIda Hørdum Nielsen ('05)Trongårdens IF 9.04
  
 
Marie AgergaardMarie Agergaard ('05)Helsingør IF7.81
  
 
Ida FiskerIda Fisker ('05)Odense Atletik 7.66
  
 PB
Frida FrobergFrida Froberg ('05)Aarhus 19007.59
  
 
Katrine AmtoftKatrine Amtoft ('05)Frederiksberg IF7.25
  
 PB
K Spydkast 400 gram    

Finale A

Finale
Mie SühlerMie Sühler ('06)IK Olympia32.12
  
 PB
Luna Frid HanbergLuna Frid Hanberg ('06)Sparta30.10
  
 
Sille Kurylak HansenSille Kurylak Hansen ('06)IK Hellas28.89
  
 
Nynne Gaarde HøgsbroNynne Gaarde Høgsbro ('06)Frederiksberg IF25.26
  
 PB
Malou BondeMalou Bonde ('07)IK Olympia23.94
  
 
Ida StrandosIda Strandos ('06)Frederiksberg IF23.38
  
 
Amalie Sofie NielsenAmalie Sofie Nielsen ('07)Sparta22.94
  
 PB
Freja Isabel KnudsenFreja Isabel Knudsen ('07)Sparta20.40
  
 
Mille ElmerMille Elmer ('07)KIF18.31
  
 PB
Anna Nova Kronberg AndersenAnna Nova Kronberg Andersen ('07)Amager AC15.04
  
 PB
Marie Friis HoubakMarie Friis Houbak ('06)Sparta13.84
  
 PB
Gaia LambertGaia Lambert ('07)BAK10.88
  
 PB
Hanna HorchHanna Horch ('05)Trongårdens IF 10.47
  
 
D17 400 m    

Finale A

Finale
2
Morgan Åkerblom
Morgan Åkerblom ('02)
/ SWE55.28
  
 SB
D15 100 m    
Vind: +0.8

Finale A

Finale
Vind: +0.8
2
Melvin Vala Tefre
Melvin Vala Tefre ('05)
/ SWE11.94
  
 PB
P15 100 m    
Vind: -1.1

Finale A

Finale
Vind: -1.1
2
Svea Wikstrand
Svea Wikstrand ('05)
/ SWE13.10
  
 PB
4
Olivia Jensfelt
Olivia Jensfelt ('05)
/ SWE13.29
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +0.2
Vind: +0.2
2
Hilda Lindell
Hilda Lindell ('04)
/ SWE13.44
  
 PB
Indledende 3
Vind: +0.3
Vind: +0.3
1
Izabella Olofsson
Izabella Olofsson ('05)
/ SWE12.94
  
 PB
P15 Længdespring    

Finale A

Finale
3
Izabella Olofsson
Izabella Olofsson ('05)
/ SWE5.01
+1.3
  
 PB
P13 Stangspring    

Finale A

Finale
1
Emma-Lisa Johansson
Emma-Lisa Johansson ('06)
/ SWE2.11
  
 =PB
1
Emma-Lisa Johansson
Emma-Lisa Johansson ('06)
/ SWE2.11
  
 PB

Seneste resultater

15.4KøbenhavnForårskast
14.4Rønne800 m testløb
10.4AalborgAAM Stævne 1
10.4EjbyVinterturneringen 4. runde 5 km landevej
10.4VejleKastestævne
9.4EsbjergKaste klubstævne
5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020