Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Göteborg/U SWE: Världsungdomsspelen 28‐30.6.2019
Ullevi

M 100 m    
29.6. Vind: +1.0

Finale A

Finale
29.6.Vind: +1.0
1
Desmond Rogo
Desmond Rogo ('96)
SWE10.67
  
 SB
2
Christian Mensah
Christian Mensah ('96)
NOR10.69
  
 
3
Jean-Christian Zirignon
Jean-Christian Zirignon ('95)
SWE10.72
  
 
4
Tarley Allison
Tarley Allison ('97)
SWE10.90
  
 
5
Joel Bengtsson
Joel Bengtsson ('99)
SWE10.91
  
 
Finale B
29.6. Vind: +0.5
29.6.Vind: +0.5
1
Simen Tjelta Larsen
Simen Tjelta Larsen ('94)
NOR10.84
  
 SB
2
Muhammed Jatta
Muhammed Jatta ('98)
NOR10.88
  
 SB
3Peter AnderssonPeter Andersson ('99)DEN10.90
  
 SB
4
Carl Narup
Carl Narup ('98)
SWE10.91
  
 PB
5
Daniel Johnsen
Daniel Johnsen ('98)
NOR10.93
  
 
6
Martin Selin
Martin Selin ('95)
SWE11.01
  
 
7
Sondre Faugstad Amundsen
Sondre Faugstad Amundsen ('98)
NOR11.02
  
 
8
Isak Aaby
Isak Aaby ('97)
NOR11.04
  
 
Lion Martinez
Lion Martinez ('78)
SWE DQ
  
 
Indledende heats29.6.
Indledende 1
29.6. Vind: +1.2
29.6.Vind: +1.2
1
Christian Mensah
Christian Mensah ('96)
NOR10.83
  
 
2
Isak Aaby
Isak Aaby ('97)
NOR11.01
  
 
3
Martin Selin
Martin Selin ('95)
SWE11.12
  
 
4
Kenneth Vik Gulbrandsen
Kenneth Vik Gulbrandsen ('97)
NOR11.14
  
 
5
Kidus Yohannes Getahun
Kidus Yohannes Getahun ('98)
SWE11.28
  
 SB
6
Eric Hallquist
Eric Hallquist ('96)
SWE11.54
  
 PB
7
Ibrahim Abakar
Ibrahim Abakar ('99)
SWE11.62
  
 PB
8Sebastian Valentin BuschardtSebastian Valentin Buschardt ('97)DEN11.66
  
 
9
Per-Joan Lorentzon
Per-Joan Lorentzon ('74)
SWE12.22
  
 
Indledende 2
29.6. Vind: +2.0
29.6.Vind: +2.0
1
Joel Bengtsson
Joel Bengtsson ('99)
SWE10.81
  
 PB
2
Tarley Allison
Tarley Allison ('97)
SWE10.90
  
 
3
Douglas Hellbratt
Douglas Hellbratt ('95)
SWE10.91
  
 
4
Carl Narup
Carl Narup ('98)
SWE10.97
  
 PB
5
Martin Jonsson
Martin Jonsson ('95)
SWE11.23
  
 SB
6
Andreas Norström
Andreas Norström ('92)
SWE11.30
  
 
7
Artur Engström
Artur Engström ('96)
SWE11.32
  
 
8
Sebastian Kadestål
Sebastian Kadestål ('96)
SWE11.40
  
 
Indledende 3
29.6. Vind: -1.0
29.6.Vind: -1.0
1
Lion Martinez
Lion Martinez ('78)
SWE10.92
  
 
2Peter AnderssonPeter Andersson ('99)DEN11.03
  
 SB
3
Grigorios Kyriakoudis
Grigorios Kyriakoudis ('97)
SWE11.16
  
 
4
Isak Barrow
Isak Barrow ('96)
SWE11.23
  
 
5
Hector Falk
Hector Falk ('93)
SWE11.50
  
 SB
6Karl MfeketoKarl Mfeketo ('96)DEN11.72
  
 
7Martin Holbøl KristensenMartin Holbøl Kristensen ('92)DEN11.83
  
 SB
Indledende 4
29.6. Vind: +1.2
29.6.Vind: +1.2
1Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)DEN10.79
  
 
2
Desmond Rogo
Desmond Rogo ('96)
SWE10.81
  
 
3
Jonatan Hirsh
Jonatan Hirsh ('98)
SWE10.87
  
 
4Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)DEN11.22
  
 SB
5
Chidozie Abika
Chidozie Abika ('97)
SWE11.27
  
 
6
Markus Ögren
Markus Ögren ('98)
SWE11.38
  
 
7
Sebastian Landström
Sebastian Landström ('94)
SWE11.53
  
 
8Frankly DadeyFrankly Dadey ('99)DEN11.63
  
 SB
9
David Adrian
David Adrian ('98)
SWE11.82
  
 PB
Indledende 5
29.6. Vind: -1.3
29.6.Vind: -1.3
1
Jean-Christian Zirignon
Jean-Christian Zirignon ('95)
SWE10.85
  
 
2Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89)SWE11.14
  
 SB
4
Erik Mikkeljord
Erik Mikkeljord ('99)
NOR11.24
  
 
5Simon MathiasenSimon Mathiasen ('96)DEN11.31
  
 
6
Andreas Gustafsson
Andreas Gustafsson ('97)
SWE11.49
  
 
7
Kristoffer Kold Erlandsen
Kristoffer Kold Erlandsen ('99)
SWE11.96
  
 
8
Robin Noping
Robin Noping ('96)
SWE12.06
  
 
9Rune DrongesenRune Drongesen ('96)DEN12.07
  
 SB
Indledende 6
29.6. Vind: +0.4
29.6.Vind: +0.4
1
Simen Tjelta Larsen
Simen Tjelta Larsen ('94)
NOR10.97
  
 SB
2
Daniel Johnsen
Daniel Johnsen ('98)
NOR10.98
  
 
3
Muhammed Jatta
Muhammed Jatta ('98)
NOR11.04
  
 SB
4
Sondre Faugstad Amundsen
Sondre Faugstad Amundsen ('98)
NOR11.07
  
 
5Torúr MortensenTorúr Mortensen ('98)DEN11.29
  
 PB
6Mads LunøMads Lunø ('99)DEN11.40
  
 
7
Jakob Dalenbring
Jakob Dalenbring ('99)
SWE11.66
  
 SB
8
Benny Lundström
Benny Lundström ('75)
SWE12.45
  
 PB
9
Tobias Thorwid
Tobias Thorwid ('91)
SWE12.49
  
 PB
Indledende 7
29.6. Vind: -0.4
29.6.Vind: -0.4
1Simon HansenSimon Hansen ('98)DEN10.91
  
 
2
Edem Agbo
Edem Agbo ('99)
NOR11.13
  
 SB
3
Filip Schwartz
Filip Schwartz ('98)
SWE11.23
  
 SB
5
Hallgeir Martinsen
Hallgeir Martinsen ('89)
NOR11.26
  
 
6
Daniel Andersson
Daniel Andersson ('91)
SWE11.44
  
 SB
7
Gabriel Tiveskog
Gabriel Tiveskog ('95)
SWE11.84
  
 SB
8
Jacob Lenz
Jacob Lenz ('99)
SWE12.37
  
 PB
9
Fredrik Ekman
Fredrik Ekman ('94)
SWE12.84
  
 PB
M 200 m    
30.6. Vind: +0.9

Finale A

Finale
30.6.Vind: +0.9
1
Kasper Kadestål
Kasper Kadestål ('99)
SWE21.09
  
 PB
2
Anders Pihlblad
Anders Pihlblad ('98)
SWE21.35
  
 PB
3
Marcus Torneé
Marcus Torneé ('98)
SWE21.52
  
 SB
4
Joachim Sandberg
Joachim Sandberg ('95)
NOR21.66
  
 
5Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)DEN21.78
  
 
6
Nils Thornberg
Nils Thornberg ('94)
SWE21.82
  
 SB
7
Douglas Hellbratt
Douglas Hellbratt ('95)
SWE21.85
  
 
8
Jonatan Greni Bjerkaas
Jonatan Greni Bjerkaas ('99)
NOR22.07
  
 SB
Finale B
30.6. Vind: +1.3
30.6.Vind: +1.3
1
Desmond Rogo
Desmond Rogo ('96)
SWE21.73
  
 PB
2
Markus Nikolai Berner
Markus Nikolai Berner ('97)
NOR21.78
  
 
3
Sondre Faugstad Amundsen
Sondre Faugstad Amundsen ('98)
NOR21.83
  
 PB
4
Simen Tjelta Larsen
Simen Tjelta Larsen ('94)
NOR21.87
  
 SB
5
Daniel Johnsen
Daniel Johnsen ('98)
NOR21.92
  
 
6
Emmanuel Dawlson
Emmanuel Dawlson ('92)
SWE22.05
  
 
7
Martin Selin
Martin Selin ('95)
SWE22.07
  
 
8Kasper OlsenKasper Olsen ('91)DEN22.28
  
 
9Peter AnderssonPeter Andersson ('99)DEN22.46
  
 SB
Finale C
30.6. Vind: +0.9
30.6.Vind: +0.9
1
Grigorios Kyriakoudis
Grigorios Kyriakoudis ('97)
SWE21.99
  
 PB
2Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)DEN22.11
  
 PB
3
Alexander Andreasson
Alexander Andreasson ('99)
SWE22.15
  
 
4
Isak Aaby
Isak Aaby ('97)
NOR22.18
  
 
5
Arvid Gustafsson
Arvid Gustafsson ('99)
SWE22.19
  
 
6
Samuel Wiik
Samuel Wiik ('98)
SWE22.50
  
 SB
7
Tarley Allison
Tarley Allison ('97)
SWE22.94
  
 SB
Finale D
30.6. Vind: -1.1
30.6.Vind: -1.1
1
Kormákur Ari Haflidason
Kormákur Ari Haflidason ('97)
ISL22.18
  
 PB
2
Lion Martinez
Lion Martinez ('78)
SWE22.42
  
 SB
3
Isak Barrow
Isak Barrow ('96)
SWE22.53
  
 SB
4
Jean-Christian Zirignon
Jean-Christian Zirignon ('95)
SWE22.56
  
 SB
6
Anton Bengtsson
Anton Bengtsson ('99)
SWE22.91
  
 
7
Chidozie Abika
Chidozie Abika ('97)
SWE22.99
  
 
9
Sebastian Kadestål
Sebastian Kadestål ('96)
SWE23.18
  
 
Finale E
30.6. Vind: +2.0
30.6.Vind: +2.0
1Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)DEN22.48
  
 PB
2Simon MathiasenSimon Mathiasen ('96)DEN22.54
  
 PB
3
Kidus Yohannes Getahun
Kidus Yohannes Getahun ('98)
SWE22.56
  
 =PB
4
Erik Mikkeljord
Erik Mikkeljord ('99)
NOR22.65
  
 PB
5Philip BraunPhilip Braun ('90)DEN22.67
  
 SB
6
Marius Bull Hjeltnes
Marius Bull Hjeltnes ('96)
NOR22.78
  
 PB
7Casper Spure PedersenCasper Spure Pedersen ('92)DEN23.20
  
 SB
8Sebastian Valentin BuschardtSebastian Valentin Buschardt ('97)DEN23.46
  
 SB
Markus Ögren
Markus Ögren ('98)
SWE DNF
  
 
Finale F
30.6. Vind: +1.1
30.6.Vind: +1.1
1
Edem Agbo
Edem Agbo ('99)
NOR21.87
  
 PB
2Torúr MortensenTorúr Mortensen ('98)DEN22.43
  
 PB
3
Carl Narup
Carl Narup ('98)
SWE22.62
  
 PB
4
Daniel Andersson
Daniel Andersson ('91)
SWE22.81
  
 SB
5
Jakob Dalenbring
Jakob Dalenbring ('99)
SWE23.17
  
 SB
6Søren A. NørgaardSøren A. Nørgaard ('99)DEN23.19
  
 
7
Andreas Norström
Andreas Norström ('92)
SWE23.19
  
 
8Martin Holbøl KristensenMartin Holbøl Kristensen ('92)DEN23.48
  
 SB
9Rune DrongesenRune Drongesen ('96)DEN24.09
  
 PB
Finale G
30.6. Vind: +2.1
30.6.Vind: +2.1
1Karl MfeketoKarl Mfeketo ('96)DEN23.18 w
  
 
2
Patrik Björk
Patrik Björk ('83)
SWE23.28 w
  
 
3
Gustav Ölund
Gustav Ölund ('94)
SWE24.01 w
  
 
4
Fabian Johansson
Fabian Johansson ('97)
SWE24.18 w
  
 
5
Noah Lacayo
Noah Lacayo ('99)
SWE24.34 w
  
 
6
Robin Noping
Robin Noping ('96)
SWE24.95 w
  
 
7Jacob Qvist JensenJacob Qvist Jensen ('95)DEN25.12 w
  
 
8
Benny Lundström
Benny Lundström ('75)
SWE25.73 w
  
 
Finale H
30.6. Vind: +0.9
30.6.Vind: +0.9
1
Braulio Ribeiro
Braulio Ribeiro ('92)
BRA23.09
  
 SB
2
Ibrahim Abakar
Ibrahim Abakar ('99)
SWE23.97
  
 PB
4
John Svensson
John Svensson ('86)
SWE24.60
  
 SB
5
Fredrik Ekman
Fredrik Ekman ('94)
SWE25.45
  
 PB
6
Pontus Ericstam
Pontus Ericstam ('98)
SWE26.01
  
 PB
M 400 m    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
Anton Sigurdsson
Anton Sigurdsson ('96)
SWE47.75
  
 =PB
2
Emil Johansson
Emil Johansson ('02)
SWE47.93
  
 PB
3Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)DEN48.10
  
 SB
4
Kormákur Ari Haflidason
Kormákur Ari Haflidason ('97)
ISL48.36
  
 PB
5
Markus Nikolai Berner
Markus Nikolai Berner ('97)
NOR48.57
  
 PB
6
Berhe Kidane
Berhe Kidane ('99)
ERI48.83
  
 SB
7Kasper OlsenKasper Olsen ('91)DEN49.17
  
 
8
Joakim Karlsson
Joakim Karlsson ('97)
SWE49.43
  
 
9
Jonatan Greni Bjerkaas
Jonatan Greni Bjerkaas ('99)
NOR50.18
  
 SB
Finale B
29.6.
29.6.
1Philip BraunPhilip Braun ('90)DEN49.42
  
 
2Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)DEN49.74
  
 
3
Anton Persson
Anton Persson ('96)
SWE49.82
  
 
4
Andreas Movin
Andreas Movin ('96)
SWE50.01
  
 
5
Benjamin Åberg
Benjamin Åberg ('95)
SWE50.21
  
 SB
6
Gustav Bivstedt
Gustav Bivstedt ('96)
SWE50.46
  
 
7Matthias MørkMatthias Mørk ('97)DEN50.48
  
 
8
Arvid Gustafsson
Arvid Gustafsson ('99)
SWE50.83
  
 
9
Oskar Greilert
Oskar Greilert ('95)
SWE51.00
  
 SB
Finale C
29.6.
29.6.
1
Eric Larsson
Eric Larsson ('93)
SWE50.19
  
 
3Rasmus JensenRasmus Jensen ('95)DEN50.80
  
 SB
4
Anders Logg
Anders Logg ('76)
SWE51.08
  
 
5
Anton Bengtsson
Anton Bengtsson ('99)
SWE51.13
  
 SB
6Casper Spure PedersenCasper Spure Pedersen ('92)DEN51.21
  
 SB
7
Fredrik Kihlblom
Fredrik Kihlblom ('98)
SWE51.51
  
 
8
Mathias Söder
Mathias Söder ('99)
SWE51.60
  
 SB
9
Johan Lamm
Johan Lamm ('98)
SWE51.92
  
 
Finale D
29.6.
29.6.
1
Erik Rosqvist
Erik Rosqvist ('98)
SWE50.18
  
 PB
2
Magnar Fossbakken Lundberg
Magnar Fossbakken Lundberg ('97)
NOR50.53
  
 PB
3
Kevin Duvert
Kevin Duvert ('98)
SWE50.71
  
 PB
4
Dennis Elms Jansson
Dennis Elms Jansson ('95)
SWE50.91
  
 PB
5
Samuel Andreasson
Samuel Andreasson ('99)
SWE50.93
  
 PB
6Martin Holbøl KristensenMartin Holbøl Kristensen ('92)DEN51.23
  
 SB
7Søren A. NørgaardSøren A. Nørgaard ('99)DEN51.53
  
 SB
8
Dag Hultberg
Dag Hultberg ('95)
SWE52.69
  
 
9
Fredrik Sangberg
Fredrik Sangberg ('90)
SWE53.74
  
 PB
Finale E
29.6.
29.6.
1Nick Ekelund-ArenanderNick Ekelund-Arenander ('89)SWE47.83
  
 SB
2
Noah Lacayo
Noah Lacayo ('99)
SWE53.75
  
 PB
3
Jesper Rilegård
Jesper Rilegård ('98)
SWE53.93
  
 PB
4Jacob Qvist JensenJacob Qvist Jensen ('95)DEN54.15
  
 
5
Gustav Ölund
Gustav Ölund ('94)
SWE55.16
  
 PB
6
Fabian Johansson
Fabian Johansson ('97)
SWE55.37
  
 PB
8
Sebastian Svedhammer
Sebastian Svedhammer ('88)
SWE57.31
  
 PB
9
Felix Davidsson-Berndtsson
Felix Davidsson-Berndtsson ('96)
SWE57.39
  
 PB
M 800 m    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
1
Berhe Kidane
Berhe Kidane ('99)
ERI1:54.77
  
 
2
Anton Persson
Anton Persson ('96)
SWE1:56.53
  
 
3
Benjamin Åberg
Benjamin Åberg ('95)
SWE1:56.86
  
 
4
Leon Douglas
Leon Douglas 
NOR1:57.64
  
 
5
Anders Bjørndal
Anders Bjørndal ('95)
NOR1:57.82
  
 
6
Gustav Berlin
Gustav Berlin ('95)
SWE1:57.88
  
 
8Frederik FurstenbergFrederik Furstenberg ('93)DEN1:58.90
  
 SB
9
Ådne Andersen
Ådne Andersen ('94)
NOR1:59.40
  
 SB
10
Kjetil Brenno Gagnås
Kjetil Brenno Gagnås 
NOR2:00.98
  
 
Erik Rosqvist
Erik Rosqvist ('98)
SWE DNF
  
 
Finale B
30.6.
30.6.
1
Aleksej Pirgholizadeh
Aleksej Pirgholizadeh ('94)
SWE1:56.58
  
 
2
Axel Alness-Borg
Axel Alness-Borg ('98)
SWE1:56.88
  
 
3
Henry Jacobson
Henry Jacobson ('99)
SWE1:57.12
  
 
4
Sondre Rishøi
Sondre Rishøi 
NOR1:57.55
  
 SB
5
Mathias Söder
Mathias Söder ('99)
SWE1:57.57
  
 
6
Simen Seeberg-Rommetveit
Simen Seeberg-Rommetveit 
NOR1:57.79
  
 
7
Hampus Börjesson
Hampus Börjesson ('94)
SWE1:58.40
  
 SB
8
Henrik Hanssen
Henrik Hanssen ('97)
NOR1:58.69
  
 SB
9Joachim Sieverts NielsenJoachim Sieverts Nielsen ('97)DEN1:59.56
  
 
10
Adrian Mehic
Adrian Mehic ('94)
SWE2:07.62
  
 
Magnar Fossbakken Lundberg
Magnar Fossbakken Lundberg ('97)
NOR DNF
  
 
Finale C
30.6.
30.6.
1
Emil Millán de la Oliva
Emil Millán de la Oliva ('01)
SWE1:57.24
  
 PB
2
Jonatan Gustafsson
Jonatan Gustafsson ('99)
SWE1:57.82
  
 PB
3
Michael Welday
Michael Welday ('99)
SWE1:58.10
  
 PB
4
Daniel Gleimar
Daniel Gleimar ('92)
SWE1:58.15
  
 
5
Andreas Davidsson
Andreas Davidsson ('95)
SWE1:59.39
  
 SB
7
Kevin Duvert
Kevin Duvert ('98)
SWE2:00.19
  
 SB
8
William Wickholm
William Wickholm ('98)
SWE2:03.79
  
 SB
9
Niklas Johansson
Niklas Johansson ('99)
SWE2:07.31
  
 SB
Julian GregersenJulian Gregersen ('98)DEN DQ
  
 
Finale D
30.6.
30.6.
2
Erik Karlsson
Erik Karlsson ('98)
SWE2:04.46
  
 
3
Nicklas Tollesson
Nicklas Tollesson ('77)
SWE2:06.82
  
 SB
5Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)DEN2:09.68
  
 SB
7
Erik Roos
Erik Roos ('77)
SWE2:10.89
  
 PB
8
Felix Davidsson-Berndtsson
Felix Davidsson-Berndtsson ('96)
SWE2:12.40
  
 
9Jacob Weel RosboJacob Weel Rosbo DEN2:12.42
  
 SB
10
Fredrik Govenius
Fredrik Govenius ('99)
SWE2:14.62
  
 PB
11
Emanuele Piga
Emanuele Piga ('71)
SWE2:17.10
  
 PB
M 1500 m    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1Theis LæssøeTheis Læssøe ('93)DEN3:53.37
  
 PB
2
Rickard Gunnarsson
Rickard Gunnarsson ('91)
SWE3:53.46
  
 
3
Hampus Börjesson
Hampus Börjesson ('94)
SWE3:53.63
  
 SB
4
Simon Wallenlind
Simon Wallenlind ('97)
SWE3:53.92
  
 
5
Eivind Trym Wikshåland
Eivind Trym Wikshåland ('97)
NOR3:54.20
  
 PB
6
Jonatan Gustafsson
Jonatan Gustafsson ('99)
SWE3:55.98
  
 PB
7Joachim Sieverts NielsenJoachim Sieverts Nielsen ('97)DEN3:57.92
  
 PB
8
Olof Silvander
Olof Silvander ('99)
SWE4:00.74
  
 
9
August Mollén
August Mollén ('99)
SWE4:01.48
  
 PB
10Halfdan-Emil FærøHalfdan-Emil Færø ('91)NOR4:01.71
  
 SB
Simen Seeberg-Rommetveit
Simen Seeberg-Rommetveit 
NOR DNF
  
 
Ådne Andersen
Ådne Andersen ('94)
NOR DNF
  
 
Johan Lamm
Johan Lamm ('98)
SWE DNF
  
 
Leo Magnusson
Leo Magnusson ('98)
SWE DNF
  
 
Finale B
29.6.
29.6.
1
Michael Welday
Michael Welday ('99)
SWE4:04.71
  
 PB
3
Andreas Davidsson
Andreas Davidsson ('95)
SWE4:05.97
  
 SB
5Joachim Weel RosboJoachim Weel Rosbo ('97)DEN4:06.26
  
 SB
6
Mohamed Nuur
Mohamed Nuur ('99)
FOR4:08.61
  
 PB
8
William Wickholm
William Wickholm ('98)
SWE4:09.93
  
 SB
9
Samuel Eriksson Lidbrink
Samuel Eriksson Lidbrink ('99)
SWE4:09.96
  
 SB
10Julian GregersenJulian Gregersen ('98)DEN4:10.50
  
 SB
11
Alexander Waerme
Alexander Waerme ('97)
SWE4:11.28
  
 
Finale C
29.6.
29.6.
2
Daniel Eriksson
Daniel Eriksson ('97)
SWE4:12.55
  
 SB
6
Niklas Johansson
Niklas Johansson ('99)
SWE4:23.34
  
 SB
8
David Kjellén
David Kjellén ('95)
SWE4:30.91
  
 SB
10
Fredrik Govenius
Fredrik Govenius ('99)
SWE4:39.14
  
 PB
11
Mikael Fågelborg
Mikael Fågelborg ('78)
SWE4:50.96
  
 SB
12
Jibril Yeosef Hammoud
Jibril Yeosef Hammoud ('99)
SWE5:03.02
  
 PB
M 5000 m    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Mikael Ekvall
Mikael Ekvall ('89)
SWE14:24.68
  
 SB
2
Marius Garmann Sørli
Marius Garmann Sørli ('97)
NOR14:38.69
  
 PB
3
Sebastian Nilsson
Sebastian Nilsson ('98)
SWE14:42.22
  
 SB
4Halfdan-Emil FærøHalfdan-Emil Færø ('91)NOR14:43.69
  
 PB
5
Anders Grahl
Anders Grahl ('87)
SWE14:51.06
  
 SB
6Joachim Weel RosboJoachim Weel Rosbo ('97)DEN14:51.25
  
 SB
7
Oscar Carlsson
Oscar Carlsson ('91)
SWE14:52.90
  
 SB
8
Abdelhafiz Ibrahim
Abdelhafiz Ibrahim ('96)
ERI14:54.47
  
 PB
9
August Mollén
August Mollén ('99)
SWE15:07.52
  
 PB
10
Mohamed Nuur
Mohamed Nuur ('99)
FOR15:15.41
  
 PB
11
Trym Tönnesen
Trym Tönnesen 
SWE15:20.57
  
 PB
12
Björn Östenson
Björn Östenson ('93)
SWE15:25.44
  
 PB
13
Lars Agnar Hjelmeset
Lars Agnar Hjelmeset ('01)
NOR15:35.69
  
 SB
15
Ludvig Johansson
Ludvig Johansson ('98)
SWE15:53.94
  
 
16
Henrik Nordtug
Henrik Nordtug ('87)
NOR16:15.29
  
 PB
Merhawi Seifu
Merhawi Seifu 
ETH DNF
  
 
Finale B
28.6.
28.6.
1
Erik Karlsson
Erik Karlsson ('98)
SWE15:19.25
  
 PB
4
Simen Bergseth
Simen Bergseth ('92)
NOR15:41.83
  
 PB
7
Ludvig Bjurelid
Ludvig Bjurelid 
SWE16:11.75
  
 PB
9
Jesper Evervall
Jesper Evervall ('94)
SWE16:18.07
  
 
10
Daniel Eriksson
Daniel Eriksson ('97)
SWE16:18.50
  
 PB
11
David Kjellén
David Kjellén ('95)
SWE16:22.68
  
 SB
12
Karl Wilenius
Karl Wilenius ('85)
SWE16:49.99
  
 
13
Wilhelm Olofsson
Wilhelm Olofsson 
SWE16:56.51
  
 SB
14
Oskar Hansson
Oskar Hansson ('97)
SWE17:07.54
  
 PB
16
Hamid Ali
Hamid Ali ('99)
SWE18:55.54
  
 PB
17
Jibril Yeosef Hammoud
Jibril Yeosef Hammoud ('99)
SWE19:01.51
  
 PB
Melker Forsberg
Melker Forsberg ('01)
SWE DNF
  
 
M 3000 m forh.    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Leo Magnusson
Leo Magnusson ('98)
SWE8:58.63
  
 PB
2
Axel Djurberg
Axel Djurberg ('99)
SWE9:02.47
  
 PB
3
Lars Lunde
Lars Lunde ('97)
NOR9:08.31
  
 PB
4
Miguel Palm
Miguel Palm ('98)
SWE9:14.33
  
 SB
5
Henry Jacobson
Henry Jacobson ('99)
SWE9:38.36
  
 PB
6
Erik Djurberg
Erik Djurberg ('97)
SWE9:40.03
  
 
8Jeppe Kejser Dahl JensenJeppe Kejser Dahl Jensen DEN9:46.68
  
 PB
9
Anders Pettersson
Anders Pettersson ('89)
SWE10:24.08
  
 SB
Vidar Johansson
Vidar Johansson ('96)
SWE DNF
  
 
Jeppe RisvigJeppe Risvig ('01)DEN DNF
  
 
M 110 m hæk    
30.6. Vind: -1.1

Finale A

Finale
30.6.Vind: -1.1
1
Hampus Widlund
Hampus Widlund ('93)
SWE14.14
  
 
2
Max Hrelja
Max Hrelja ('98)
SWE14.15
  
 
3
Marvin Tay
Marvin Tay ('90)
SWE14.56
  
 SB
4
Joel Bengtsson
Joel Bengtsson ('99)
SWE14.66
  
 
5Oliver ChabertOliver Chabert ('99)DEN15.13
  
 
6
Andreas Gustafsson
Andreas Gustafsson ('97)
SWE15.21
  
 
7
Fredrick Ekholm
Fredrick Ekholm ('94)
SWE15.61
  
 
Indledende heats30.6.
Indledende 1
30.6. Vind: -0.3
30.6.Vind: -0.3
1
Hampus Widlund
Hampus Widlund ('93)
SWE14.12
  
 PB
2
Marvin Tay
Marvin Tay ('90)
SWE14.78
  
 SB
3Oliver ChabertOliver Chabert ('99)DEN15.06
  
 SB
4
Kevin Fankl
Kevin Fankl ('95)
SWE15.93
  
 SB
5Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)DEN15.97
  
 
6
David Adrian
David Adrian ('98)
SWE16.11
  
 
Indledende 2
30.6. Vind: 0.0
30.6.Vind: 0.0
1
Max Hrelja
Max Hrelja ('98)
SWE14.29
  
 
2
Amir Shaker
Amir Shaker ('89)
IRQ15.23
  
 
3
Andreas Gustafsson
Andreas Gustafsson ('97)
SWE15.31
  
 
4Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)DEN15.33
  
 
5
Rasmus Elfgaard
Rasmus Elfgaard ('94)
SWE15.49
  
 
6
Jacob Lenz
Jacob Lenz ('99)
SWE16.54
  
 SB
Indledende 3
30.6. Vind: -0.6
30.6.Vind: -0.6
1
Joel Bengtsson
Joel Bengtsson ('99)
SWE14.67
  
 
2
Fredrick Ekholm
Fredrick Ekholm ('94)
SWE14.77
  
 SB
3Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)DEN15.32
  
 
4
Viktor Wahlén Diederichsen
Viktor Wahlén Diederichsen ('98)
SWE15.52
  
 PB
M 400 m hæk    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Hampus Widlund
Hampus Widlund ('93)
SWE51.61
  
 
2
Isak Andersson
Isak Andersson ('96)
SWE51.65
  
 
3
Joachim Sandberg
Joachim Sandberg ('95)
NOR52.65
  
 
4
Anton Bertilsson
Anton Bertilsson ('99)
SWE52.74
  
 
5
Johan Claeson
Johan Claeson ('01)
SWE52.79
  
 
6
Ludvig Hillenfjärd
Ludvig Hillenfjärd ('97)
SWE53.08
  
 
7
Viktor Bondesson
Viktor Bondesson ('98)
SWE57.19
  
 
Erik Lindahl
Erik Lindahl ('90)
SWE DNF
  
 
Finale B
28.6.
28.6.
1
Håvard Becker
Håvard Becker ('99)
NOR53.86
  
 
2
Gustav Karlsson
Gustav Karlsson 
SWE54.13
  
 
3
Samuel Wiik
Samuel Wiik ('98)
SWE54.24
  
 SB
4
Karl Wållgren
Karl Wållgren ('01)
SWE55.39
  
 
5
Andreas Joseph Dixon
Andreas Joseph Dixon ('01)
NOR56.19
  
 
6Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)DEN56.57
  
 
Jacob Aagaard JensenJacob Aagaard Jensen ('97)DEN DNF
  
 
Finale C
28.6.
28.6.
1
Sidrak Afework
Sidrak Afework ('01)
SWE57.38
  
 
2
Dennis Elms Jansson
Dennis Elms Jansson ('95)
SWE58.05
  
 
4
Kevin Duvert
Kevin Duvert ('98)
SWE58.76
  
 
5
Jesper Rilegård
Jesper Rilegård ('98)
SWE59.06
  
 
6
Felix Larsen Nilsson
Felix Larsen Nilsson 
SWE1:00.48
  
 
7Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)DEN1:01.88
  
 SB
M Højdespring    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
Hamdi Mahamat Alamine Saleh
Hamdi Mahamat Alamine Saleh ('97)
QAT2.15
  
 
2
Hsiang Chun-Hsien 
Hsiang Chun-Hsien  ('93)
TPE2.11
  
 
3
Simon Wiklund
Simon Wiklund ('99)
SWE2.08
  
 
4
Arvid Ryberg
Arvid Ryberg ('98)
SWE2.04
  
 
5
Oskar Lundqvist
Oskar Lundqvist ('97)
SWE2.04
  
 
6
Herman Olvik
Herman Olvik ('96)
SWE2.00
  
 
7
Hampus Carlens
Hampus Carlens ('99)
SWE2.00
  
 
8
Markus Asplund
Markus Asplund ('98)
SWE1.96
  
 SB
9
Mattias Green
Mattias Green ('98)
SWE1.96
  
 SB
10
Kevin Fankl
Kevin Fankl ('95)
SWE1.86
  
 SB
11
Simon Throgen
Simon Throgen ('97)
SWE1.86
  
 SB
12
Jon Simen Mangset
Jon Simen Mangset ('96)
NOR1.81
  
 SB
13Andreas AsklundAndreas Asklund ('98)DEN1.75
  
 SB
M Stangspring    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
1
Sondre Guttormsen
Sondre Guttormsen ('99)
NOR5.65
  
 SB
 
5.30
XXO
5.50
XXO
5.65 SB
XXO
     
2
Simon Thor
Simon Thor 
SWE4.90
  
 =PB
3
Magnus Herstedt
Magnus Herstedt ('98)
SWE4.90
  
 PB
4
Robin Jacobsson
Robin Jacobsson ('98)
SWE4.78
  
 =PB
5Oliver ChabertOliver Chabert ('99)DEN4.78
  
 
6
Emil Carlsson
Emil Carlsson ('02)
SWE4.64
  
 
7
Björn Andersson
Björn Andersson ('91)
SWE4.64
  
 SB
7
Erik Thorstensson
Erik Thorstensson ('89)
SWE4.64
  
 
9Toke Staub JørgensenToke Staub Jørgensen DEN4.64
  
 
10
Tom Johansson
Tom Johansson ('99)
SWE4.48
  
 
11Aske Valdemar PetersenAske Valdemar Petersen ('98)DEN4.48
  
 SB
12
Anton Olsson
Anton Olsson ('99)
SWE4.48
  
 
13Mathias ClausenMathias Clausen ('01)DEN4.30
  
 
14
Micael Fagö
Micael Fagö ('94)
SWE4.30
  
 
15
Rasmus Elfgaard
Rasmus Elfgaard ('94)
SWE4.30
  
 
16
Anton Sjöström
Anton Sjöström ('97)
SWE4.10
  
 
M Stangspring    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Fredrik Samuelsson
Fredrik Samuelsson ('95)
SWE4.94
  
 SB
2Oliver ChabertOliver Chabert ('99)DEN4.82
  
 PB
2
Simon Thor
Simon Thor 
SWE4.82
  
 
4
Christian Vik Pettersen
Christian Vik Pettersen ('02)
NOR4.68
  
 
5
Emil Carlsson
Emil Carlsson ('02)
SWE4.68
  
 
6
Tom Johansson
Tom Johansson ('99)
SWE4.68
  
 SB
7Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)DEN4.54
  
 SB
7
Magnus Herstedt
Magnus Herstedt ('98)
SWE4.54
  
 SB
9
Micael Fagö
Micael Fagö ('94)
SWE4.54
  
 SB
9
Andreas Gjesdal
Andreas Gjesdal ('95)
NOR4.54
  
 
11
Björn Andersson
Björn Andersson ('91)
SWE4.54
  
 SB
11
Anton Olsson
Anton Olsson ('99)
SWE4.54
  
 
11
Fabian August Furnes Warpe
Fabian August Furnes Warpe ('03)
NOR4.54
  
 
14
Tobias Solberg
Tobias Solberg ('01)
SWE4.37
  
 PB
15
Kasper Fjeldstad
Kasper Fjeldstad ('03)
NOR4.37
  
 PB
16
Emil Östergren
Emil Östergren ('98)
SWE4.20
  
 SB
17
Anton Sjöström
Anton Sjöström ('97)
SWE4.20
  
 SB
Rasmus Carlsson
Rasmus Carlsson ('88)
SWE NH
  
 
M Længdespring    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
Ingar Kiplesund
Ingar Kiplesund ('96)
NOR8.00
+1.1
  
 PB
 
7.51
 0.7
7.69
 -0.9
8.00 PB
 1.1
7.75
 0.7
7.67
 -0.9
  –  
2Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)DEN7.56
-0.1
  
 SB
3
Andreas Carlsson
Andreas Carlsson ('95)
SWE7.53
+0.2
  
 
4Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)DEN7.42
+0.6
  
 
5
Simon Björnstedt
Simon Björnstedt ('99)
SWE6.88
-1.0
  
 
6
Rickard Willman
Rickard Willman ('94)
SWE4.63
-0.1
  
 
Competition B
29.6.
29.6.
1Kasper LarsenKasper Larsen ('99)DEN7.55
+1.5
  
 PB
2
Buba Darboe
Buba Darboe ('94)
GAM7.49
+0.6
  
 =PB
3
Victor Pettersson
Victor Pettersson ('97)
SWE7.40
+0.7
  
 PB
4
Marius Bull Hjeltnes
Marius Bull Hjeltnes ('96)
NOR7.30
+0.4
  
 PB
5
Alexander Andreasson
Alexander Andreasson ('99)
SWE6.97
+0.3
  
 PB
6
Jonatan Hirsh
Jonatan Hirsh ('98)
SWE6.96
-0.8
  
 
7Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)DEN6.82
+1.7
  
 SB
8
Oskar Erixon
Oskar Erixon ('99)
SWE6.81
+0.9
  
 
9Peter AnderssonPeter Andersson ('99)DEN6.77
-0.3
  
 
10
Henning André
Henning André ('97)
SWE6.76
-0.1
  
 SB
11
Erik Olsson
Erik Olsson ('89)
SWE6.65
+0.6
  
 SB
12Mads LunøMads Lunø ('99)DEN6.49
-1.8
  
 
13
Kristoffer Kold Erlandsen
Kristoffer Kold Erlandsen ('99)
SWE6.44
+1.9
  
 SB
14
Andreas Gustafsson
Andreas Gustafsson ('97)
SWE6.41
-3.2
  
 
15
Otto Hammarström
Otto Hammarström ('99)
SWE6.29
-1.3
  
 SB
16
Per Jonsson
Per Jonsson ('88)
SWE6.28
-0.7
  
 SB
17Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)DEN6.21
-1.2
  
 
18Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)DEN6.11
+1.3
  
 
19Alex Futtrup ChristiansenAlex Futtrup Christiansen ('97)DEN5.92
-1.1
  
 SB
20Rune DrongesenRune Drongesen ('96)DEN5.74
-0.6
  
 SB
21
Tobias Thorwid
Tobias Thorwid ('91)
SWE5.57
-0.2
  
 PB
Odin Hallqvist
Odin Hallqvist ('97)
NOR NM
  
 
M Trespring    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
1
Jesper Hellström
Jesper Hellström ('95)
SWE16.54 w
+2.6
  
 
 
  X
 1.2
16.30 PB
 1.9
  X
 1.8
  –  X
 -0.4
16.54
 2.6
  
2
Gustaf Bålström
Gustaf Bålström ('98)
SWE15.57
+1.2
  
 PB
3
Erik Ehrlin
Erik Ehrlin ('90)
SWE15.16 w
+3.2
  
 
4Peder P. NielsenPeder P. Nielsen ('88)DEN15.04
+1.8
  
 
5Jannick BaggeJannick Bagge ('94)DEN14.73
+1.2
  
 SB
6
Marcus Nyberg
Marcus Nyberg ('97)
SWE14.57
+1.3
  
 
7
Marius Kristoffer Tronslien
Marius Kristoffer Tronslien ('98)
NOR14.50 w
+2.8
  
 
8Dennis MägiDennis Mägi ('95)DEN14.41
+0.4
  
 
9
Eric Hallquist
Eric Hallquist ('96)
SWE14.35 w
+3.0
  
 
10
Antonis Dinopoulos
Antonis Dinopoulos ('95)
SWE14.23
+0.4
  
 
11
Henning André
Henning André ('97)
SWE13.89
+0.4
  
 SB
12
Erik Olsson
Erik Olsson ('89)
SWE13.75
-1.2
  
 SB
13Mads LunøMads Lunø ('99)DEN12.65
+0.3
  
 
Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)DEN NM
  
 
Albin Boestad
Albin Boestad ('97)
SWE NM
  
 
Timothy Olsson
Timothy Olsson ('98)
SWE NM
  
 
M Kuglestød    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
1
Gabriel Heen
Gabriel Heen ('95)
SWE17.43
  
 
2
Dan Lindahl
Dan Lindahl ('60)
SWE9.64
  
 PB
3
Tobias Thorwid
Tobias Thorwid ('91)
SWE9.07
  
 PB
M Diskoskast 2.0 kg    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
1
Thor Olav Rosvold
Thor Olav Rosvold ('96)
NOR50.37
  
 
2
Alexander Sjögren
Alexander Sjögren ('99)
SWE45.14
  
 
3
Gabriel Heen
Gabriel Heen ('95)
SWE45.11
  
 
4
Linus Bernhult
Linus Bernhult ('75)
SWE44.56
  
 
5
Lukas Hamrin
Lukas Hamrin ('99)
SWE44.47
  
 
6
Kevin Fankl
Kevin Fankl ('95)
SWE40.07
  
 
7Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)DEN36.84
  
 
M Hammerkast 7.26 kg    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
August Bergstrand
August Bergstrand ('99)
SWE54.90
  
 PB
2
Johannes Nilsson
Johannes Nilsson ('98)
SWE51.90
  
 
M Spydkast 800 gram    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Sondre Alexander Høyland
Sondre Alexander Høyland ('98)
NOR71.87
  
 SB
2
Tim Holmberg
Tim Holmberg ('91)
SWE57.22
  
 SB
3
Kevin Fankl
Kevin Fankl ('95)
SWE57.03
  
 
6Mikkel HansenMikkel Hansen ('93)DEN50.39
  
 
Gardar Johann Fridriksson
Gardar Johann Fridriksson ('94)
NOR NM
  
 
K 100 m    
29.6. Vind: +0.3

Finale A

Finale
29.6.Vind: +0.3
1
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR11.60
  
 SB
2
Fatou Sowe
Fatou Sowe ('93)
GAM11.81
  
 
3
Marte Pettersen
Marte Pettersen ('97)
NOR11.91
  
 PB
4
Maja Almgren
Maja Almgren ('98)
SWE11.92
  
 PB
5
Emelie Rantzow
Emelie Rantzow ('98)
SWE11.95
  
 SB
7
Emma Jansson
Emma Jansson ('97)
SWE12.05
  
 SB
8
Vilde Humstad Aasmo
Vilde Humstad Aasmo ('98)
NOR12.14
  
 
Finale B
29.6. Vind: +0.4
29.6.Vind: +0.4
1
Sara Wiss
Sara Wiss ('87)
FIN12.05
  
 
2
Hanna Adriansson Nordberg
Hanna Adriansson Nordberg ('92)
SWE12.08
  
 
3Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)DEN12.11
  
 
4
Alice Ulla Berg
Alice Ulla Berg ('97)
NOR12.12
  
 PB
5
Annika Mäenpää
Annika Mäenpää ('92)
FIN12.27
  
 
6
Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen ('93)
NOR12.31
  
 
7
Gladys Bamane
Gladys Bamane ('89)
SWE12.38
  
 
Indledende heats29.6.
Indledende 1
29.6. Vind: +0.8
29.6.Vind: +0.8
1
Maja Almgren
Maja Almgren ('98)
SWE11.99
  
 
2
Annika Mäenpää
Annika Mäenpää ('92)
FIN12.19
  
 
3
Klara Helander
Klara Helander ('95)
SWE12.36
  
 SB
4
Gladys Bamane
Gladys Bamane ('89)
SWE12.44
  
 
5
Farydah Inoussa
Farydah Inoussa ('94)
SWE12.77
  
 SB
6
Saga Berneryd
Saga Berneryd ('99)
SWE12.85
  
 SB
9
Annika Mattsson
Annika Mattsson ('97)
SWE13.82
  
 PB
Indledende 2
29.6. Vind: +1.8
29.6.Vind: +1.8
1
Irene Ekelund
Irene Ekelund ('97)
SWE11.81
  
 
2
Emelie Rantzow
Emelie Rantzow ('98)
SWE11.97
  
 SB
3Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)DEN12.09
  
 SB
4Louise MalmqvistLouise Malmqvist ('96)DEN12.54
  
 SB
5
Emilia Kjellberg
Emilia Kjellberg ('96)
SWE12.61
  
 SB
6Alda Sigurðsdóttir LamhaugeAlda Sigurðsdóttir Lamhauge ('98)DEN13.04
  
 PB
8
Emma Sundberg
Emma Sundberg ('99)
SWE13.59
  
 PB
9
Jenny Åkervall
Jenny Åkervall ('72)
SWE13.71
  
 SB
Indledende 3
29.6. Vind: +0.7
29.6.Vind: +0.7
1
Fatou Sowe
Fatou Sowe ('93)
GAM11.87
  
 
2
Vilde Humstad Aasmo
Vilde Humstad Aasmo ('98)
NOR12.13
  
 SB
3
Moa Ullgren
Moa Ullgren ('96)
SWE12.44
  
 SB
4Camilla MotzkusCamilla Motzkus ('97)DEN12.64
  
 
6
Felicia Ascard
Felicia Ascard ('96)
SWE12.93
  
 SB
7
Josefine Olsson
Josefine Olsson ('98)
SWE13.21
  
 SB
8Caroline EckertCaroline Eckert ('97)GER13.57
  
 PB
Indledende 4
29.6. Vind: +0.1
29.6.Vind: +0.1
1Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)DEN12.16
  
 
2
Alice Ulla Berg
Alice Ulla Berg ('97)
NOR12.27
  
 
3
Hanna Adriansson Nordberg
Hanna Adriansson Nordberg ('92)
SWE12.30
  
 
4
Agathe Holtan Wathne
Agathe Holtan Wathne ('94)
NOR12.64
  
 SB
5
Therese Bjureby
Therese Bjureby ('97)
SWE12.75
  
 
6
Maia Eppelin
Maia Eppelin ('96)
SWE12.78
  
 SB
7Marie Qvist JensenMarie Qvist Jensen ('97)DEN13.51
  
 
8
Aicha Camara
Aicha Camara ('91)
FRA13.65
  
 PB
Indledende 5
29.6. Vind: -0.9
29.6.Vind: -0.9
1
Emma Jansson
Emma Jansson ('97)
SWE12.14
  
 SB
2
Fanny Runheim
Fanny Runheim ('99)
SWE12.25
  
 
3
Mari Gilde Brubak
Mari Gilde Brubak ('90)
NOR12.52
  
 
4
Binai Ahmad
Binai Ahmad ('97)
SWE12.70
  
 SB
6
Caroline Larsson
Caroline Larsson ('93)
SWE12.78
  
 SB
8
Freja Avebäck
Freja Avebäck ('95)
SWE13.35
  
 
9Kirstine RædkjærKirstine Rædkjær ('91)DEN14.01
  
 
Indledende 6
29.6. Vind: +0.1
29.6.Vind: +0.1
1
Marte Pettersen
Marte Pettersen ('97)
NOR12.03
  
 
2
Sara Wiss
Sara Wiss ('87)
FIN12.23
  
 
3
Marion Sackey Mensah
Marion Sackey Mensah ('98)
SWE12.69
  
 
4
Rebecca Strand
Rebecca Strand ('99)
SWE12.82
  
 SB
5Margit Weihe FríðmundsdóttirMargit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)DEN13.16
  
 
6Caroline VammenCaroline Vammen ('04)DEN13.31
  
 
7
Sandra Skogström
Sandra Skogström ('97)
SWE13.88
  
 PB
8
Sofia Björk
Sofia Björk ('97)
SWE14.13
  
 PB
9
Ella Arvidsson
Ella Arvidsson ('99)
SWE14.69
  
 SB
Indledende 7
29.6. Vind: -0.3
29.6.Vind: -0.3
1
Helene Rønningen
Helene Rønningen ('98)
NOR11.80
  
 
2
Ida Bakke Hansen
Ida Bakke Hansen ('93)
NOR12.38
  
 
3
Nikki Berglund
Nikki Berglund ('94)
SWE12.54
  
 
4Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95)DEN12.60
  
 
5Fredrikke Dam LarsenFredrikke Dam Larsen ('91)DEN12.74
  
 
6
Celina Lundevik
Celina Lundevik ('99)
NOR12.91
  
 PB
7
Hanna Aabakken
Hanna Aabakken ('98)
SWE13.10
  
 SB
8Laura Kathrine KornumLaura Kathrine Kornum ('98)DEN13.79
  
 PB
9
Sofia Sandgren
Sofia Sandgren ('94)
SWE14.16
  
 SB
K 200 m    
30.6. Vind: -0.9

Finale A

Finale
30.6.Vind: -0.9
1
Lisa Lilja
Lisa Lilja ('96)
SWE23.58
  
 =PB
2
Daniella Busk
Daniella Busk ('93)
SWE24.07
  
 
3
Marte Pettersen
Marte Pettersen ('97)
NOR24.14
  
 
4
Emelie Rantzow
Emelie Rantzow ('98)
SWE24.32
  
 SB
5
Christine Bjelland Jensen
Christine Bjelland Jensen ('94)
NOR24.38
  
 SB
6
Pernilla Nilsson
Pernilla Nilsson ('92)
SWE24.77
  
 
7
Naomi van den Broeck
Naomi van den Broeck ('96)
BEL24.88
  
 SB
8
Jessica Östlund
Jessica Östlund ('93)
SWE25.05
  
 SB
Finale B
30.6. Vind: +1.1
30.6.Vind: +1.1
1
Tonje Fjellet Kristiansen
Tonje Fjellet Kristiansen ('99)
NOR24.20
  
 PB
2Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)DEN24.32
  
 PB
3
Hanna Palmqvist
Hanna Palmqvist ('96)
SWE24.33
  
 
4
Elise Malmberg
Elise Malmberg ('95)
SWE24.39
  
 SB
5
Ida Andrea Breigan
Ida Andrea Breigan ('04)
NOR24.60
  
 PB
6
Emma Jansson
Emma Jansson ('97)
SWE24.70
  
 
7
Hanna Adriansson Nordberg
Hanna Adriansson Nordberg ('92)
SWE24.80
  
 SB
8
Sandra Knezevic
Sandra Knezevic ('92)
SWE24.83
  
 SB
9
Alice Svantesson
Alice Svantesson ('97)
SWE25.49
  
 SB
Finale C
30.6. Vind: +1.2
30.6.Vind: +1.2
1
Thale Leirfall Bremset
Thale Leirfall Bremset ('99)
NOR24.82
  
 PB
2
Alice Ulla Berg
Alice Ulla Berg ('97)
NOR25.13
  
 
3
Klara Helander
Klara Helander ('95)
SWE25.25
  
 SB
4Louise MalmqvistLouise Malmqvist ('96)DEN25.50
  
 
5
Nora Lindahl
Nora Lindahl ('04)
FIN25.52
  
 
6Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95)DEN25.75
  
 
7
Saga Berneryd
Saga Berneryd ('99)
SWE25.81
  
 SB
8
Jonna Lindéen
Jonna Lindéen ('96)
SWE26.01
  
 
9
Rebecca Strand
Rebecca Strand ('99)
SWE27.10
  
 
Finale D
30.6. Vind: -0.1
30.6.Vind: -0.1
1
June Sæbøe Tveit
June Sæbøe Tveit ('99)
NOR25.81
  
 PB
2
Hanna Hoff
Hanna Hoff ('97)
SWE26.01
  
 
3
Carolina Söderbom
Carolina Söderbom ('99)
SWE26.01
  
 SB
5
Sofia Hultgren
Sofia Hultgren ('97)
SWE26.16
  
 
6
Nikki Berglund
Nikki Berglund ('94)
SWE26.24
  
 SB
7
Marion Sackey Mensah
Marion Sackey Mensah ('98)
SWE26.35
  
 SB
8
Anna Engelin
Anna Engelin ('98)
SWE26.41
  
 SB
9Christine KlitgaardChristine Klitgaard ('04)DEN26.52
  
 
Finale E
30.6. Vind: -0.4
30.6.Vind: -0.4
1
Rebecca Högberg
Rebecca Högberg ('84)
SWE25.26
  
 SB
2
Edda Chin Nygårds
Edda Chin Nygårds ('04)
SWE26.08
  
 PB
3
Nike Isaksson
Nike Isaksson ('04)
SWE26.29
  
 PB
4
Sara Hermansson
Sara Hermansson ('99)
SWE26.31
  
 
5
Therese Bjureby
Therese Bjureby ('97)
SWE26.37
  
 
6Fredrikke Dam LarsenFredrikke Dam Larsen ('91)DEN26.45
  
 SB
7
Anna B. Jakobsen
Anna B. Jakobsen ('93)
NOR26.51
  
 PB
8Anna Krab ScheibeleinAnna Krab Scheibelein ('98)DEN26.55
  
 
Finale F
30.6. Vind: +1.0
30.6.Vind: +1.0
1
Maia Eppelin
Maia Eppelin ('96)
SWE26.01
  
 PB
3
Celina Lundevik
Celina Lundevik ('99)
NOR26.46
  
 PB
4
Hanna Aabakken
Hanna Aabakken ('98)
SWE26.62
  
 SB
5Margit Weihe FríðmundsdóttirMargit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)DEN26.95
  
 SB
6Alda Sigurðsdóttir LamhaugeAlda Sigurðsdóttir Lamhauge ('98)DEN26.96
  
 PB
7
Freja Avebäck
Freja Avebäck ('95)
SWE27.17
  
 PB
8Marie Qvist JensenMarie Qvist Jensen ('97)DEN27.40
  
 
9Caroline EckertCaroline Eckert ('97)GER27.67
  
 
Finale G
30.6. Vind: -1.2
30.6.Vind: -1.2
1Emma Giovanna VitaleEmma Giovanna Vitale ('93)DEN27.08
  
 SB
2
Jenny Åkervall
Jenny Åkervall ('72)
SWE27.54
  
 SB
3
Fanny Jonsson
Fanny Jonsson ('99)
SWE28.37
  
 PB
4Kirstine RædkjærKirstine Rædkjær ('91)DEN28.44
  
 SB
5Laura Kathrine KornumLaura Kathrine Kornum ('98)DEN28.49
  
 
6Maria VenborgMaria Venborg ('91)DEN28.94
  
 
7
Sofia Björk
Sofia Björk ('97)
SWE29.03
  
 PB
8
Ella Arvidsson
Ella Arvidsson ('99)
SWE29.66
  
 SB
K 400 m    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
Sara Dorthea Jensen
Sara Dorthea Jensen ('96)
NOR54.47
  
 SB
2
Naomi van den Broeck
Naomi van den Broeck ('96)
BEL55.48
  
 
3
Sandra Knezevic
Sandra Knezevic ('92)
SWE55.96
  
 
4
Vendela Rydbäck
Vendela Rydbäck ('97)
SWE56.20
  
 
5
Nora Kollerød Wold
Nora Kollerød Wold ('97)
NOR56.67
  
 
6
Ebba Svantesson
Ebba Svantesson ('97)
SWE56.87
  
 
7
Klara Helander
Klara Helander ('95)
SWE56.94
  
 
8
June Sæbøe Tveit
June Sæbøe Tveit ('99)
NOR57.37
  
 
Finale B
29.6.
29.6.
1
Lovisa Linde
Lovisa Linde ('98)
SWE55.99
  
 SB
2
Rebecca Högberg
Rebecca Högberg ('84)
SWE56.72
  
 SB
3Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)DEN56.83
  
 PB
4
Carolina Söderbom
Carolina Söderbom ('99)
SWE57.27
  
 PB
5
Amanda Holmberg
Amanda Holmberg ('98)
SWE57.27
  
 SB
7
Karen Johanne Jøsendal
Karen Johanne Jøsendal ('94)
NOR59.34
  
 PB
Anna B. Jakobsen
Anna B. Jakobsen ('93)
NOR DNF
  
 
Finale C
29.6.
29.6.
1Anna Krab ScheibeleinAnna Krab Scheibelein ('98)DEN58.35
  
 PB
2
Malin Hoelsveen
Malin Hoelsveen ('05)
NOR58.71
  
 PB
3
Sofia Hultgren
Sofia Hultgren ('97)
SWE58.97
  
 
5Camilla F. R. NissenCamilla F. R. Nissen ('90)DEN1:00.22
  
 SB
6
Anna Engelin
Anna Engelin ('98)
SWE1:01.62
  
 SB
Finale D
29.6.
29.6.
1
Alicia Nilsson
Alicia Nilsson ('98)
SWE1:00.18
  
 PB
2
Marte Nyborg
Marte Nyborg ('99)
NOR1:02.45
  
 PB
3
Caroline Andersson
Caroline Andersson ('92)
SWE1:03.85
  
 
4
Jenny Åkervall
Jenny Åkervall ('72)
SWE1:04.12
  
 SB
5Emma Giovanna VitaleEmma Giovanna Vitale ('93)DEN1:04.40
  
 PB
6
Caroline Norrsand
Caroline Norrsand ('85)
SWE1:04.92
  
 SB
7Maria VenborgMaria Venborg ('91)DEN1:06.06
  
 
K 800 m    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
1
Amalie Sæten
Amalie Sæten ('97)
NOR2:11.45
  
 
2
Sofia Johansson
Sofia Johansson ('98)
SWE2:14.14
  
 
3
Vilde Våge Henriksen
Vilde Våge Henriksen 
NOR2:15.76
  
 
4
Christina Toogood
Christina Toogood ('89)
NOR2:16.98
  
 
5Josefine RytterJosefine Rytter ('94)DEN2:17.09
  
 
6
Jessica Edlund
Jessica Edlund ('95)
SWE2:17.93
  
 
7
Kristin Svendby Otervik
Kristin Svendby Otervik ('01)
NOR2:18.44
  
 SB
8
Karen Johanne Jøsendal
Karen Johanne Jøsendal ('94)
NOR2:19.07
  
 
9
Greta Graziani
Greta Graziani ('94)
SWE2:20.06
  
 
10
Wilma Nielsen
Wilma Nielsen ('01)
SWE2:20.24
  
 
11
Wilma Marcusson
Wilma Marcusson ('99)
SWE2:20.51
  
 
Nora Kollerød Wold
Nora Kollerød Wold ('97)
NOR DNF
  
 
Finale B
30.6.
30.6.
1
Julia Nielsen
Julia Nielsen ('01)
SWE2:20.30
  
 
2
Alicia Nilsson
Alicia Nilsson ('98)
SWE2:20.73
  
 
3
Marte Nyborg
Marte Nyborg ('99)
NOR2:20.92
  
 SB
4
Elsa Palmgren
Elsa Palmgren ('03)
SWE2:21.46
  
 
5
Bertine-Helene Færø
Bertine-Helene Færø ('92)
NOR2:21.89
  
 PB
9
Elin Marcusson
Elin Marcusson ('99)
SWE2:26.13
  
 SB
10
Ida Ekroth
Ida Ekroth ('96)
SWE2:32.66
  
 
Finale C
30.6.
30.6.
1
Lovisa Ellström
Lovisa Ellström 
SWE2:22.39
  
 SB
2
Filippa Ramberg
Filippa Ramberg ('97)
SWE2:23.27
  
 
3
Vilma Jonsson
Vilma Jonsson ('99)
SWE2:24.30
  
 SB
4
Frida Hansson
Frida Hansson ('97)
SWE2:24.77
  
 
5
Emelie Svensson
Emelie Svensson ('95)
SWE2:25.31
  
 SB
6
Malin Jonson
Malin Jonson ('02)
SWE2:28.00
  
 SB
7
Kristine Alne
Kristine Alne ('02)
NOR2:29.61
  
 SB
8
Caroline Norrsand
Caroline Norrsand ('85)
SWE2:38.32
  
 SB
9
Aleksandra Gustavsson
Aleksandra Gustavsson ('97)
SWE2:39.84
  
 SB
K 1500 m    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
Linn Söderholm
Linn Söderholm ('96)
SWE4:23.07
  
 
2
Christina Toogood
Christina Toogood ('89)
NOR4:26.54
  
 SB
3
Hanna Bergström
Hanna Bergström ('97)
SWE4:27.04
  
 PB
4
Astrid Rosvall
Astrid Rosvall ('97)
SWE4:29.27
  
 
5Josefine RytterJosefine Rytter ('94)DEN4:29.68
  
 SB
6Emma Kiplagat KondrupEmma Kiplagat Kondrup ('04)DEN4:32.64
  
 
7
Vilde Våge Henriksen
Vilde Våge Henriksen 
NOR4:32.97
  
 
8
Olivia Weslien
Olivia Weslien ('97)
SWE4:36.38
  
 
9Line K SchulzLine K Schulz ('96)DEN4:36.63
  
 SB
10
Mika Söderström
Mika Söderström ('99)
SWE4:37.16
  
 
11
Julia Samuelsson
Julia Samuelsson ('99)
SWE4:38.12
  
 SB
12
Anna Zielinkiewicz
Anna Zielinkiewicz ('89)
POL4:48.12
  
 
Finale B
29.6.
29.6.
1
Ine Bakken
Ine Bakken ('96)
NOR4:38.55
  
 PB
2
Bertine-Helene Færø
Bertine-Helene Færø ('92)
NOR4:39.86
  
 PB
3
Marie Synnøve Qvale
Marie Synnøve Qvale ('94)
NOR4:42.27
  
 SB
4
Hanna Kumlin
Hanna Kumlin ('92)
SWE4:42.98
  
 PB
5
Jessica Edlund
Jessica Edlund ('95)
SWE4:46.40
  
 SB
6
Elin Marcusson
Elin Marcusson ('99)
SWE4:46.98
  
 SB
8
Angelica Strandberg
Angelica Strandberg ('96)
SWE4:49.81
  
 SB
9
Wilma Marcusson
Wilma Marcusson ('99)
SWE4:52.60
  
 PB
10
Christina Ellefsen Hopland
Christina Ellefsen Hopland ('97)
NOR4:54.11
  
 SB
Sara Dädeby
Sara Dädeby ('99)
SWE DNF
  
 
Finale C
29.6.
29.6.
1
Elsa Palmgren
Elsa Palmgren ('03)
SWE4:46.60
  
 PB
2
Lisa Maria Thomassen
Lisa Maria Thomassen ('94)
NOR4:49.29
  
 PB
3
Julia Nielsen
Julia Nielsen ('01)
SWE4:50.55
  
 PB
5
Malin Strand
Malin Strand ('93)
SWE4:54.22
  
 SB
6
Filippa Ramberg
Filippa Ramberg ('97)
SWE4:55.30
  
 SB
8
Kristine Alne
Kristine Alne ('02)
NOR5:03.12
  
 PB
9Helga Gudný ElíasdóttirHelga Gudný Elíasdóttir ('94)ISL5:10.61
  
 SB
10Anne-Sophie Bork RasmussenAnne-Sophie Bork Rasmussen ('97)DEN5:19.40
  
 
K 3000 m    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Tilde Axelsson Fröjdenlund
Tilde Axelsson Fröjdenlund ('03)
SWE9:42.96
  
 PB
2
Emma Kirkeberg Mørk
Emma Kirkeberg Mørk ('02)
NOR9:43.68
  
 SB
3
Elsa Wallenius
Elsa Wallenius ('01)
SWE9:45.36
  
 PB
4
Elin Brink
Elin Brink ('97)
SWE9:46.05
  
 PB
5
Marie Synnøve Qvale
Marie Synnøve Qvale ('94)
NOR9:48.26
  
 SB
6
Emilia Lillemo
Emilia Lillemo 
SWE9:49.84
  
 PB
7
Vera Sjöberg
Vera Sjöberg ('01)
SWE9:50.44
  
 PB
8
Lisa Bergdahl
Lisa Bergdahl ('95)
SWE9:58.28
  
 SB
9
Johanna Larsson
Johanna Larsson ('93)
SWE10:03.53
  
 PB
10
Thea Austbø
Thea Austbø ('01)
NOR10:03.57
  
 PB
11
Malin Strand
Malin Strand ('93)
SWE10:06.02
  
 =SB
12
Delphine Poirot
Delphine Poirot ('95)
FRA10:06.65
  
 PB
13
Malin Jonson
Malin Jonson ('02)
SWE10:26.75
  
 
14
Christine Næss
Christine Næss 
NOR10:27.41
  
 
Finale B
28.6.
28.6.
1
Hanna Michaelsson
Hanna Michaelsson ('89)
SWE10:07.72
  
 PB
2
Almida Thörjesson
Almida Thörjesson ('01)
SWE10:09.65
  
 PB
3
Nora Lundin
Nora Lundin ('03)
SWE10:26.35
  
 PB
4
Christina Ellefsen Hopland
Christina Ellefsen Hopland ('97)
NOR10:30.29
  
 SB
5Katrine RisvigKatrine Risvig ('03)DEN10:44.10
  
 
6Helga Gudný ElíasdóttirHelga Gudný Elíasdóttir ('94)ISL10:53.11
  
 PB
7
Johanna Mickels
Johanna Mickels ('02)
SWE11:17.54
  
 
8Anne-Sophie Bork RasmussenAnne-Sophie Bork Rasmussen ('97)DEN11:20.42
  
 PB
9
Ida Blom
Ida Blom ('02)
SWE11:22.83
  
 SB
K 5000 m    
1
Sara Christiansson
Sara Christiansson ('97)
SWE15:45.38
  
  Mixed competition
K 3000 m forh.    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Ellinor Aurell
Ellinor Aurell ('01)
SWE10:57.83
  
 
2
Olivia Weslien
Olivia Weslien ('97)
SWE11:08.29
  
 PB
3
Emma Jansson
Emma Jansson ('91)
SWE11:23.05
  
 SB
K 100 m hæk 84.0 cm    
30.6. Vind: -1.2

Finale A

Finale
30.6.Vind: -1.2
1Thea HaahrThea Haahr ('91)DEN13.57
  
 
2
Maja Rogemyr
Maja Rogemyr ('91)
SWE13.66
  
 
3Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)DEN13.79
  
 
4
Agathe Holtan Wathne
Agathe Holtan Wathne ('94)
NOR13.93
  
 
5
Malin Skogström
Malin Skogström ('95)
SWE14.13
  
 
6
Jonna Lindéen
Jonna Lindéen ('96)
SWE14.28
  
 
7
Maria Södergren
Maria Södergren ('98)
SWE14.99
  
 
Indledende heats30.6.
Indledende 1
30.6. Vind: -0.5
30.6.Vind: -0.5
1Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)DEN13.81
  
 
2
Magdeli Støten
Magdeli Støten ('98)
NOR14.54
  
 
3
Maria Södergren
Maria Södergren ('98)
SWE14.69
  
 
4
Jonna Lindéen
Jonna Lindéen ('96)
SWE14.70
  
 
5Mila LazarovaMila Lazarova ('98)BUL14.91
  
 PB
6
Alma Kilpeläinen
Alma Kilpeläinen ('99)
SWE14.97
  
 
Amanda Hansson
Amanda Hansson ('99)
SWE DQ
  
 
Indledende 2
30.6. Vind: -0.9
30.6.Vind: -0.9
1
Malin Skogström
Malin Skogström ('95)
SWE14.30
  
 
2
Agathe Holtan Wathne
Agathe Holtan Wathne ('94)
NOR14.39
  
 
3
Lovisa Östervall
Lovisa Östervall ('97)
SWE14.56
  
 
4
Elise Grong Ruud
Elise Grong Ruud ('96)
NOR15.14
  
 PB
5
Lisa Linnell
Lisa Linnell ('91)
SWE15.42
  
 
6
Astrid Lees
Astrid Lees ('99)
SWE15.51
  
 
Fanny Jonsson
Fanny Jonsson ('99)
SWE DNF
  
 
Indledende 3
30.6. Vind: -0.8
30.6.Vind: -0.8
1Thea HaahrThea Haahr ('91)DEN13.86
  
 
2
Maja Rogemyr
Maja Rogemyr ('91)
SWE14.07
  
 
3
Estelle Montler
Estelle Montler ('91)
SWE14.80
  
 
4Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)DEN14.94
  
 
5
Bianca Salming
Bianca Salming ('98)
SWE15.09
  
 
6
Therese Bjureby
Therese Bjureby ('97)
SWE15.38
  
 
Tess Hertz Saebbö
Tess Hertz Saebbö ('98)
SWE DNF
  
 
K 400 m hæk    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Amalie Hammild Iuel
Amalie Hammild Iuel ('94)
NOR57.51
  
 
2
Viivi Lehikoinen
Viivi Lehikoinen ('99)
FIN58.76
  
 
3
Elisabeth Slettum
Elisabeth Slettum ('86)
NOR59.09
  
 
4
Nora Kollerød Wold
Nora Kollerød Wold ('97)
NOR59.42
  
 
5
Marie Skjæggestad
Marie Skjæggestad ('99)
NOR1:00.35
  
 SB
6
Nea Mattila
Nea Mattila ('99)
FIN1:00.60
  
 
7Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)DEN1:01.98
  
 
Ebba Åhman
Ebba Åhman ('02)
SWE DQ
  
 
Finale B
28.6.
28.6.
1
Vendela Rydbäck
Vendela Rydbäck ('97)
SWE1:00.43
  
 
2
Amanda Holmberg
Amanda Holmberg ('98)
SWE1:00.63
  
 
3
Hanne Arstein
Hanne Arstein ('01)
NOR1:02.96
  
 
4
Julia Wennersten
Julia Wennersten ('01)
SWE1:03.76
  
 SB
5
Ebba Svantesson
Ebba Svantesson ('97)
SWE1:05.20
  
 
6
Lovisa Linde
Lovisa Linde ('98)
SWE1:06.61
  
 
Anna B. Jakobsen
Anna B. Jakobsen ('93)
NOR DNF
  
 
Finale C
28.6.
28.6.
1
Frida Johansson
Frida Johansson ('95)
SWE1:01.71
  
 SB
2
Caroline Larsson
Caroline Larsson ('01)
SWE1:03.82
  
 
3
Maria Södergren
Maria Södergren ('98)
SWE1:04.47
  
 
4
Ebba Jernmark Burrows
Ebba Jernmark Burrows 
SWE1:04.80
  
 PB
5
Emelie Öberg
Emelie Öberg ('97)
SWE1:05.64
  
 
6
Lovisa Ellström
Lovisa Ellström 
SWE1:09.76
  
 PB
Elwira Ripsweden
Elwira Ripsweden ('02)
SWE DNF
  
 
Finale D
28.6.
28.6.
1
Alice Kjellander
Alice Kjellander 
SWE1:04.67
  
 PB
2
Sara Hermansson
Sara Hermansson ('99)
SWE1:05.91
  
 PB
3
Frida Hansson
Frida Hansson ('97)
SWE1:06.65
  
 PB
6
Sara Cannmo
Sara Cannmo ('96)
SWE1:08.39
  
 PB
7
Ella Arvidsson
Ella Arvidsson ('99)
SWE1:13.43
  
 
K Højdespring    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Marija Vuković
Marija Vuković ('92)
MNE1.84
  
 
2
Louise Ekman
Louise Ekman ('97)
SWE1.81
  
 SB
3
Evelina Erlandsson
Evelina Erlandsson ('94)
SWE1.78
  
 
3
Maja Nilsson
Maja Nilsson ('99)
SWE1.78
  
 
5
Tonje Angelsen
Tonje Angelsen ('90)
NOR1.78
  
 
6
Linda Skantze
Linda Skantze ('95)
SWE1.70
  
 
7
Lina Löfqvist
Lina Löfqvist ('93)
SWE1.70
  
 =SB
7
Vendela von Corswant
Vendela von Corswant ('93)
SWE1.70
  
 SB
9Rikke AndersenRikke Andersen ('98)DEN1.65
  
 
10
Sanna Pettersson
Sanna Pettersson ('99)
SWE1.65
  
 
11
Sara Johansson
Sara Johansson ('94)
SWE1.65
  
 =PB
12
Ellen Huldén
Ellen Huldén ('90)
SWE1.60
  
 
13
Karin Boestad
Karin Boestad ('99)
SWE1.60
  
 =PB
K Stangspring    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Michaela Meijer
Michaela Meijer ('93)
SWE4.70
  
 SB
 
4.31
  O
4.50
  O
4.70 SB
 XO
4.80
XXX
    
2
Birgitte Kjuus
Birgitte Kjuus ('99)
NOR4.13
  
 PB
3
Hanna Jansson
Hanna Jansson ('95)
SWE4.13
  
 SB
4
Ellen Olsson
Ellen Olsson ('97)
SWE4.13
  
 SB
5
Linnea Jönsson
Linnea Jönsson ('99)
SWE4.05
  
 =PB
6Rebecka KrüegerRebecka Krüeger ('03)SWE3.86
  
 
7
Greta Erlandsson
Greta Erlandsson ('05)
SWE3.86
  
 PB
8
Filippa Miller
Filippa Miller ('99)
SWE3.74
  
 
9
Freja Andersdotter
Freja Andersdotter ('01)
SWE3.63
  
 
9
Annika Jönsson
Annika Jönsson ('96)
SWE3.63
  
 
9
Klara Mattsson
Klara Mattsson ('97)
SWE3.63
  
 SB
12
Hilma Hindsberg
Hilma Hindsberg ('02)
SWE3.63
  
 PB
13
Celina Johannsen
Celina Johannsen ('02)
SWE3.63
  
 PB
15
Frida Jonsson
Frida Jonsson ('98)
SWE3.05
  
 SB
16
Emelie Beckman
Emelie Beckman ('03)
SWE3.05
  
 SB
17
Sophia Abdulrahim Omar
Sophia Abdulrahim Omar ('87)
SWE2.50
  
 SB
18
Elsa Eriksson
Elsa Eriksson ('03)
SWE2.50
  
 
Malin Dahlström
Malin Dahlström ('89)
SWE NH
  
 
Agnes Elisabeth Morud
Agnes Elisabeth Morud ('03)
NOR NH
  
 
Stine Grong Ruud
Stine Grong Ruud ('94)
NOR NH
  
 
Stine Grong Ruud
Stine Grong Ruud ('94)
NOR NH
  
 
Competition B
30.6.
30.6.
1
Malin Dahlström
Malin Dahlström ('89)
SWE3.95
  
 SB
2
Alva Sundin
Alva Sundin ('01)
SWE3.83
  
 
3
Klara Mattsson
Klara Mattsson ('97)
SWE3.83
  
 SB
4
Greta Erlandsson
Greta Erlandsson ('05)
SWE3.67
  
 
5Caroline RannersCaroline Ranners ('95)DEN3.67
  
 
6
Ebba Blomstrand
Ebba Blomstrand 
SWE3.50
  
 =PB
7
Tilda Kapell
Tilda Kapell ('01)
SWE3.50
  
 
7Klara Skriver LoesslKlara Skriver Loessl ('02)DEN3.50
  
 
9Anne Sofie Hyldtoft OlsenAnne Sofie Hyldtoft Olsen ('94)DEN3.50
  
 
9
Linnea Pihl
Linnea Pihl ('01)
SWE3.50
  
 
11
Freja Andersdotter
Freja Andersdotter ('01)
SWE3.30
  
 
11
Sophie Ohlsson
Sophie Ohlsson ('99)
SWE3.30
  
 
13
Hilma Hindsberg
Hilma Hindsberg ('02)
SWE3.30
  
 
13Line R JensenLine R Jensen ('92)DEN3.30
  
 
16
Frida Jonsson
Frida Jonsson ('98)
SWE3.30
  
 SB
K Længdespring    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
Tilde Johansson
Tilde Johansson ('01)
SWE6.72
+0.7
  
=NU20R PB
 
  X
 1.9
6.72 WJL PB
 0.7
6.57
 -1.7
  X
 3.7
  –6.45
 -1.2
  
2
Amanda Hansson
Amanda Hansson ('99)
SWE6.29
-0.9
  
 PB
3
Erica Jarder
Erica Jarder ('86)
SWE6.28
+1.2
  
 
4
Malin Marmbrandt
Malin Marmbrandt ('85)
SWE6.23
-0.8
  
 
5
Tianna Bartoletta
Tianna Bartoletta ('85)
USA6.12
+0.3
  
 
6
Elin Larsson
Elin Larsson ('94)
SWE6.03
-0.4
  
 
7
Ida Thunberg
Ida Thunberg ('99)
SWE5.96
+0.6
  
 SB
8
Jenny Lestander
Jenny Lestander ('98)
SWE5.76
-1.4
  
 
9
Rachel Alexander
Rachel Alexander ('98)
GBR5.52
-1.2
  
 
Competition B
29.6.
29.6.
1Isabell PaprotnyIsabell Paprotny ('97)GER6.19 w
+2.3
  
 
2
Jonna Lindéen
Jonna Lindéen ('96)
SWE5.96
0.0
  
 SB
3
Moa Ullgren
Moa Ullgren ('96)
SWE5.91 w
+2.6
  
 
4
Fanny Runheim
Fanny Runheim ('99)
SWE5.90
-2.3
  
 SB
5
Thale Leirfall Bremset
Thale Leirfall Bremset ('99)
NOR5.88
+0.6
  
 
6
Lovisa Östervall
Lovisa Östervall ('97)
SWE5.81
+0.8
  
 SB
7
Malin Olsson
Malin Olsson ('90)
SWE5.78
-1.1
  
 SB
8
Judith Wagersten
Judith Wagersten ('98)
SWE5.64
+0.1
  
 PB
9
Lisa Linnell
Lisa Linnell ('91)
SWE5.57
-1.0
  
 SB
10
Filippa Rodrigues
Filippa Rodrigues ('99)
SWE5.56
0.0
  
 SB
11
Bianca Salming
Bianca Salming ('98)
SWE5.55
0.0
  
 SB
12
Emilia Kjellberg
Emilia Kjellberg ('96)
SWE5.47
-2.1
  
 
13
Alma Kilpeläinen
Alma Kilpeläinen ('99)
SWE5.45
-0.8
  
 SB
14
Ida Nilsson
Ida Nilsson ('98)
SWE5.43
+1.2
  
 
15Jessie IpsenJessie Ipsen ('83)DEN5.39
+0.3
  
 
16
Thea Leirfall Bremset
Thea Leirfall Bremset ('99)
NOR5.37
0.0
  
 
17
Denise Sandell
Denise Sandell ('94)
SWE5.36
+1.0
  
 
18
Marion Sackey Mensah
Marion Sackey Mensah ('98)
SWE5.26
-1.4
  
 
19Laura TølløseLaura Tølløse ('97)DEN5.16
-0.4
  
 
20
Sara Sjögren
Sara Sjögren ('98)
SWE5.15
-2.5
  
 
22Caroline EckertCaroline Eckert ('97)GER5.06
+0.8
  
 
23Ditte SchmidtDitte Schmidt ('97)DEN5.03
-0.1
  
 
24Mila LazarovaMila Lazarova ('98)BUL4.98
-0.1
  
 
25
Agnes Johansson
Agnes Johansson ('95)
SWE4.92
+0.4
  
 
26
Fanny Jonsson
Fanny Jonsson ('99)
SWE4.79
+0.5
  
 SB
27Edna Maria DebesEdna Maria Debes ('97)DEN4.48
-0.5
  
 
28
Judith Sjöman
Judith Sjöman ('99)
SWE3.40
+0.3
  
 SB
Farydah Inoussa
Farydah Inoussa ('94)
SWE NM
  
 
Margrethe Renstrøm
Margrethe Renstrøm ('85)
NOR NM
  
 
K Trespring     
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
1Janne NielsenJanne Nielsen ('93)DEN13.59
+1.9
  
 
2
Emelie Nyman Wänseth
Emelie Nyman Wänseth ('98)
SWE13.37
+0.4
  
 PB
3
Rebecka Abrahamsson
Rebecka Abrahamsson ('94)
SWE13.22 w
+2.3
  
 
4Isabell PaprotnyIsabell Paprotny ('97)GER12.89
-0.7
  
 
5
Fatima Koné
Fatima Koné ('99)
SWE12.84 w
+2.1
  
 
6
Chiamaka Okparaebo
Chiamaka Okparaebo ('92)
NOR12.49
+0.9
  
 
7
Jasmin Sabir
Jasmin Sabir ('92)
SWE12.33 w
+4.3
  
 
8May ZerzutMay Zerzut ('94)POL12.31 w
+2.6
  
 
9
Jenny Lestander
Jenny Lestander ('98)
SWE12.29 w
+2.9
  
 
10Katrine Holten WintherKatrine Holten Winther ('89)DEN12.24 w
+5.0
  
 
11
Mari Sellevåg Aarø
Mari Sellevåg Aarø ('98)
NOR12.22
+1.6
  
 
12
Emma Ehrlin
Emma Ehrlin ('93)
SWE12.16
+1.7
  
 SB
13
Johanna Konséleus
Johanna Konséleus ('95)
SWE12.12
+1.6
  
 PB
14
Linn Egerfält
Linn Egerfält 
SWE12.10
0.0
  
 PB
16
Frida Johansson
Frida Johansson ('95)
SWE11.94
-0.3
  
 
17
Hanna Gille
Hanna Gille ('96)
SWE11.93
+1.2
  
 SB
18
Judith Wagersten
Judith Wagersten ('98)
SWE11.86
+0.3
  
 SB
19
Victoria Jacobsson
Victoria Jacobsson ('97)
SWE11.60 w
+4.3
  
 
20Jessie IpsenJessie Ipsen ('83)DEN11.46
+1.6
  
 SB
21
Klara Ekelund
Klara Ekelund ('99)
SWE11.29
-0.4
  
 
22
Judith Sjöman
Judith Sjöman ('99)
SWE11.26
+1.5
  
 SB
23
Sofie Hallman
Sofie Hallman ('92)
SWE11.02
-0.5
  
 SB
24
Målfrid Pettersen Lunde
Målfrid Pettersen Lunde ('97)
NOR11.01
+0.8
  
 PB
25Laura TølløseLaura Tølløse ('97)DEN10.86
+0.6
  
 
26Margit Weihe FríðmundsdóttirMargit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)DEN10.58 w
+2.3
  
 
27
Klara Pedersen
Klara Pedersen ('97)
SWE10.43
+1.6
  
 
K Kuglestød 4.0 kg    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
Amanda Lejros
Amanda Lejros ('99)
SWE13.37
  
 PB
2
Bianca Salming
Bianca Salming ('98)
SWE13.02
  
 
3
Elin Backlund
Elin Backlund ('99)
SWE11.56
  
 SB
4
Fanny Jonsson
Fanny Jonsson ('99)
SWE10.76
  
 
5Caroline EckertCaroline Eckert ('97)GER10.72
  
 PB
K Diskoskast 1.0 kg    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
1
Mathilda Eriksson
Mathilda Eriksson ('98)
SWE47.47
  
 
2
Jennifer Rudberg
Jennifer Rudberg ('98)
SWE41.40
  
 
3
Amanda Lejros
Amanda Lejros ('99)
SWE40.91
  
 PB
4
Ida Stenbäck
Ida Stenbäck ('99)
SWE39.60
  
 
5
Elin Rubin
Elin Rubin ('95)
SWE35.93
  
 SB
K Hammerkast 4.0 kg    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
Grete Ahlberg
Grete Ahlberg ('98)
SWE65.77
  
 
2
Helene Sofie Ingvaldsen
Helene Sofie Ingvaldsen ('96)
NOR59.38
  
 
3
Kristina Andersson
Kristina Andersson ('91)
SWE55.43
  
 SB
4
Luana Klaric Lundh
Luana Klaric Lundh ('99)
SWE50.49
  
 
5
Josefine Larsson
Josefine Larsson ('98)
SWE50.37
  
 PB
6
Hanna Grönwall
Hanna Grönwall ('99)
SWE45.95
  
 
7
Ida Stenbäck
Ida Stenbäck ('99)
SWE40.49
  
 
8
Jessica Preiman
Jessica Preiman ('98)
SWE36.33
  
 
K Spydkast 600 gram    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Ane Dahlen
Ane Dahlen ('94)
NOR50.01
  
 
2
Marie-Therese Obst
Marie-Therese Obst ('96)
NOR49.21
  
 
3
Ida Thunberg
Ida Thunberg ('99)
SWE48.97
  
 SB
4
Andrine Hjellen Haugland
Andrine Hjellen Haugland ('99)
NOR44.97
  
 
5
Bianca Salming
Bianca Salming ('98)
SWE44.24
  
 
6
Maja Gustavsson
Maja Gustavsson ('98)
SWE39.48
  
 
7
Emelie Nyman Wänseth
Emelie Nyman Wänseth ('98)
SWE39.45
  
 
D19 100 m    
29.6. Vind: +0.1

Finale A

Finale
29.6.Vind: +0.1
1
Cristian Nicusor Roiban
Cristian Nicusor Roiban 
ROU10.79
  
 PB
2
Omar Chaaban
Omar Chaaban 
SWE10.83
  
 SB
3
Jacob Vaula
Jacob Vaula ('01)
NOR10.97
  
 
4
Viktor Thor
Viktor Thor 
SWE11.01
  
 
5
Caleb Conable
Caleb Conable ('01)
SWE11.05
  
 
6
William Gardell
William Gardell ('01)
SWE11.08
  
 
7
Gabriel Gunnarsson
Gabriel Gunnarsson ('01)
SWE11.12
  
 
Finale B
29.6. Vind: -1.3
29.6.Vind: -1.3
1
Tomasz Siemieniuch
Tomasz Siemieniuch 
NOR11.06
  
 
2
Kristoffer Persen
Kristoffer Persen 
NOR11.07
  
 PB
3
William Thor
William Thor 
SWE11.16
  
 
4
Martin Hagberg
Martin Hagberg ('01)
SWE11.19
  
 
5Frederik AnderssonFrederik Andersson ('01)DEN11.22
  
 
6
Glody Ngoma
Glody Ngoma 
SWE11.23
  
 SB
Marcus Hagerud
Marcus Hagerud ('01)
SWE DQ
  
 
Indledende heats29.6.
Indledende 1
29.6. Vind: -1.1
29.6.Vind: -1.1
1
Vidar Stenqvist
Vidar Stenqvist 
SWE10.88
  
 SB
2
Lion Martinez
Lion Martinez ('78)
SWE10.99
  
 
3
Omar Chaaban
Omar Chaaban 
SWE11.07
  
 
4
Benjamin Tinglöf
Benjamin Tinglöf ('01)
SWE11.27
  
 SB
5
Henrik Renz
Henrik Renz ('01)
SWE11.52
  
 PB
6
Imran Lernebo
Imran Lernebo ('01)
SWE11.70
  
 SB
8
Samuel Lestander
Samuel Lestander 
SWE11.94
  
 SB
9
Jonathan Kjellen
Jonathan Kjellen 
SWE12.07
  
 PB
Indledende 2
29.6. Vind: +1.7
29.6.Vind: +1.7
1
Jacob Vaula
Jacob Vaula ('01)
NOR11.01
  
 
2
Caleb Conable
Caleb Conable ('01)
SWE11.03
  
 PB
3
Gabriel Gunnarsson
Gabriel Gunnarsson ('01)
SWE11.11
  
 SB
4
Marcus Andersson
Marcus Andersson 
SWE11.50
  
 PB
7
Edward Appelberg
Edward Appelberg ('01)
SWE11.77
  
 PB
Indledende 3
29.6. Vind: +0.3
29.6.Vind: +0.3
1
Viktor Thor
Viktor Thor 
SWE11.07
  
 
2Frederik AnderssonFrederik Andersson ('01)DEN11.29
  
 
3
Adam Elhendy Gunnarsson
Adam Elhendy Gunnarsson 
SWE11.36
  
 
4
William Hagman
William Hagman 
SWE11.41
  
 PB
5
Erik Pålsson
Erik Pålsson ('01)
SWE11.53
  
 SB
6
Petter Roos
Petter Roos ('01)
SWE11.55
  
 PB
7
Lucas Bolin
Lucas Bolin ('01)
SWE11.66
  
 SB
8Hussein JhandaHussein Jhanda DEN11.86
  
 PB
9
Levis Sjöö
Levis Sjöö ('01)
SWE11.99
  
 
Indledende 4
29.6. Vind: +0.9
29.6.Vind: +0.9
1
William Gardell
William Gardell ('01)
SWE11.16
  
 
2
Glody Ngoma
Glody Ngoma 
SWE11.27
  
 SB
3Andreas ChristoffersenAndreas Christoffersen ('01)DEN11.38
  
 PB
4
Thomas Jones
Thomas Jones ('01)
SWE11.43
  
 
5
Isak Kristensen
Isak Kristensen 
SWE11.49
  
 SB
6
Mikael Lundkvist
Mikael Lundkvist 
SWE11.54
  
 SB
7
Jesper Simonsson
Jesper Simonsson 
SWE11.74
  
 SB
8
Albin Enbacker
Albin Enbacker ('01)
SWE12.11
  
 PB
9
Gabriel Larsson Stewart
Gabriel Larsson Stewart ('01)
SWE12.23
  
 SB
Indledende 5
29.6. Vind: +0.1
29.6.Vind: +0.1
1
Tomasz Siemieniuch
Tomasz Siemieniuch 
NOR11.18
  
 
2
William Thor
William Thor 
SWE11.19
  
 
3
Max Rosquist-Larsson
Max Rosquist-Larsson ('01)
SWE11.29
  
 SB
4
Rasmus Hugosson
Rasmus Hugosson ('01)
SWE11.38
  
 
5
Emil Sandström
Emil Sandström 
SWE11.46
  
 SB
7Tobias RendbækTobias Rendbæk DEN11.89
  
 SB
8Jesper Juul JensenJesper Juul Jensen ('01)DEN11.89
  
 PB
9
Philip Wilhelmsson
Philip Wilhelmsson ('01)
SWE11.99
  
 
Indledende 6
29.6. Vind: +1.7
29.6.Vind: +1.7
1
Cristian Nicusor Roiban
Cristian Nicusor Roiban 
ROU10.87
  
 
2
Marcus Hagerud
Marcus Hagerud ('01)
SWE11.23
  
 
3
Martin Hagberg
Martin Hagberg ('01)
SWE11.29
  
 
7Jason OvergaardJason Overgaard ('01)DEN12.58
  
 PB
8Frederik ChristiansenFrederik Christiansen ('01)DEN13.66
  
 
Indledende 7
29.6. Vind: +0.8
29.6.Vind: +0.8
1
Oliwer Danielsson
Oliwer Danielsson ('01)
SWE10.95
  
 
2
Kristoffer Persen
Kristoffer Persen 
NOR11.18
  
 PB
3
Carl af Forselles
Carl af Forselles ('01)
SWE11.20
  
 SB
4
Olav Kvåle Gissinger
Olav Kvåle Gissinger 
NOR11.39
  
 PB
5
Simon Wennolf
Simon Wennolf 
SWE11.58
  
 SB
6
Hampus Helamb
Hampus Helamb ('01)
SWE11.70
  
 
7Mark DrongesenMark Drongesen DEN11.78
  
 
8
Victor Thunström
Victor Thunström 
SWE12.20
  
 
9Thomas Sabro LarsenThomas Sabro Larsen ('01)DEN12.33
  
 PB
D19 200 m    
30.6. Vind: +0.6

Finale A

Finale
30.6.Vind: +0.6
1
Carl Bengtström
Carl Bengtström 
SWE21.20
  
 PB
2
Stephan Skogheim Kyeremeh
Stephan Skogheim Kyeremeh ('01)
NOR21.94
  
 SB
3
Gabriel Gunnarsson
Gabriel Gunnarsson ('01)
SWE22.14
  
 SB
4
Jacob Vaula
Jacob Vaula ('01)
NOR22.22
  
 PB
5
Tomasz Siemieniuch
Tomasz Siemieniuch 
NOR22.23
  
 PB
6
Philip Jason Omollo
Philip Jason Omollo ('01)
NOR22.25
  
 PB
7
Adam Elhendy Gunnarsson
Adam Elhendy Gunnarsson 
SWE22.28
  
 SB
8
Kristoffer Persen
Kristoffer Persen 
NOR22.71
  
 
Finale B
30.6. Vind: -1.7
30.6.Vind: -1.7
1
Rasmus Hugosson
Rasmus Hugosson ('01)
SWE22.19
  
 SB
2
William Gardell
William Gardell ('01)
SWE22.48
  
 PB
3
Caleb Conable
Caleb Conable ('01)
SWE22.52
  
 SB
5
Marcus Hagerud
Marcus Hagerud ('01)
SWE22.61
  
 PB
6
Erik Johansson
Erik Johansson ('01)
SWE22.66
  
 PB
7
Johan Claeson
Johan Claeson ('01)
SWE22.66
  
 
8
Glody Ngoma
Glody Ngoma 
SWE22.72
  
 SB
9
Olav Kvåle Gissinger
Olav Kvåle Gissinger 
NOR22.82
  
 PB
Finale C
30.6. Vind: -1.9
30.6.Vind: -1.9
2
Gustav Magnusson
Gustav Magnusson 
SWE22.71
  
 PB
4
Lucas Bolin
Lucas Bolin ('01)
SWE23.08
  
 PB
6
Erik Pålsson
Erik Pålsson ('01)
SWE23.22
  
 PB
7Andreas ChristoffersenAndreas Christoffersen ('01)DEN23.30
  
 
8
Isak Kristensen
Isak Kristensen 
SWE23.33
  
 SB
9
Levis Sjöö
Levis Sjöö ('01)
SWE23.92
  
 PB
Finale D
30.6. Vind: -0.4
30.6.Vind: -0.4
1
Melker Gustavsson
Melker Gustavsson 
SWE22.70
  
 PB
2
Anders Nikolai Bovolden
Anders Nikolai Bovolden ('01)
NOR23.13
  
 PB
3Tobias RendbækTobias Rendbæk DEN23.61
  
 SB
4
Imran Lernebo
Imran Lernebo ('01)
SWE23.76
  
 
5
Linus Strand
Linus Strand ('01)
SWE23.87
  
 SB
6
Victor Thunström
Victor Thunström 
SWE24.02
  
 PB
7
Simon Wennolf
Simon Wennolf 
SWE24.13
  
 SB
8
Gabriel Larsson Stewart
Gabriel Larsson Stewart ('01)
SWE25.70
  
 PB
Finale E
30.6. Vind: +2.4
30.6.Vind: +2.4
1Mark DrongesenMark Drongesen DEN23.29 w
  
 
2William AsklundWilliam Asklund ('01)DEN23.79 w
  
 
3
Albert Nurmi
Albert Nurmi ('01)
SWE23.85 w
  
 
4Jesper Juul JensenJesper Juul Jensen ('01)DEN23.93 w
  
 
5
Robin Strömberg
Robin Strömberg 
SWE23.99 w
  
 
8
Felix Larsen Nilsson
Felix Larsen Nilsson 
SWE24.66 w
  
 
Finale F
30.6. Vind: +0.7
30.6.Vind: +0.7
1
William Hagman
William Hagman 
SWE22.63
  
 PB
2Hussein JhandaHussein Jhanda DEN24.01
  
 PB
3
Jonathan Kjellen
Jonathan Kjellen 
SWE24.08
  
 PB
4
Albin Enbacker
Albin Enbacker ('01)
SWE24.84
  
 PB
5Thomas Sabro LarsenThomas Sabro Larsen ('01)DEN24.85
  
 
6Jason OvergaardJason Overgaard ('01)DEN25.87
  
 PB
7Frederik ChristiansenFrederik Christiansen ('01)DEN27.11
  
 
D19 400 m    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
Johan Claeson
Johan Claeson ('01)
SWE49.37
  
 SB
2
Sigurd Tveit
Sigurd Tveit 
NOR49.85
  
 SB
3
Karl Wållgren
Karl Wållgren ('01)
SWE50.07
  
 
4
Kristian Trigueno Steen
Kristian Trigueno Steen ('01)
NOR50.62
  
 PB
5
Albert Nygren
Albert Nygren ('01)
SWE50.82
  
 
6
Adam Elhendy Gunnarsson
Adam Elhendy Gunnarsson 
SWE51.72
  
 SB
7
Aaron Ladestam
Aaron Ladestam 
SWE52.73
  
 
Finale B
29.6.
29.6.
3
Anton Sjölund
Anton Sjölund ('01)
SWE51.26
  
 PB
4
Edward Appelberg
Edward Appelberg ('01)
SWE52.13
  
 SB
Sebastian LarvadSebastian Larvad ('01)DEN DQ
  
 
Finale C
29.6.
29.6.
1
Jakob Zäll
Jakob Zäll ('01)
SWE51.37
  
 PB
2
Albert Nurmi
Albert Nurmi ('01)
SWE52.37
  
 PB
3Dánjal Dahl LjósheimDánjal Dahl Ljósheim DEN52.49
  
 =PB
4
Levis Sjöö
Levis Sjöö ('01)
SWE53.20
  
 
5Tobias RendbækTobias Rendbæk DEN53.35
  
 PB
6
Linus Strand
Linus Strand ('01)
SWE53.80
  
 SB
Finale D
29.6.
29.6.
1Jesper Juul JensenJesper Juul Jensen ('01)DEN52.81
  
 PB
2
Imran Lernebo
Imran Lernebo ('01)
SWE54.07
  
 
3William AsklundWilliam Asklund ('01)DEN54.76
  
 
5
Tobias Ryden
Tobias Ryden ('01)
SWE58.10
  
 SB
6Jason OvergaardJason Overgaard ('01)DEN1:00.03
  
 
D19 800 m    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
1
Max Bechtel
Max Bechtel ('01)
SWE1:58.93
  
 
3
Theodor Berre Jacobsen
Theodor Berre Jacobsen ('01)
NOR2:00.36
  
 PB
4
David Cannmo
David Cannmo ('01)
SWE2:00.38
  
 
5Sebastian LarvadSebastian Larvad ('01)DEN2:02.34
  
 
6
Alexander Larsson
Alexander Larsson 
SWE2:02.94
  
 
7
Elias Brink
Elias Brink ('01)
SWE2:03.05
  
 
8
Marius Liljeberg Wang
Marius Liljeberg Wang ('01)
NOR2:03.80
  
 SB
9
Jakob Zäll
Jakob Zäll ('01)
SWE2:04.75
  
 PB
10Conrad LindConrad Lind ('01)DEN2:05.03
  
 PB
Albert Nygren
Albert Nygren ('01)
SWE DNF
  
 
Finale B
30.6.
30.6.
1
Axel Sandberg
Axel Sandberg 
SWE2:04.83
  
 PB
4
Biniam Habtom
Biniam Habtom ('01)
ERI2:07.84
  
 
6Jonas Lyngvald SchmidtJonas Lyngvald Schmidt ('01)DEN2:14.10
  
 SB
D19 1500 m    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
Emil Millán de la Oliva
Emil Millán de la Oliva ('01)
SWE3:58.92
  
 PB
2
Omar Nuur
Omar Nuur ('01)
SWE4:02.03
  
 SB
3
Ole Lyngbø
Ole Lyngbø ('01)
NOR4:03.46
  
 
4Conrad LindConrad Lind ('01)DEN4:09.51
  
 
5Jeppe Kejser Dahl JensenJeppe Kejser Dahl Jensen DEN4:10.32
  
 PB
6
Alexander Larsson
Alexander Larsson 
SWE4:11.63
  
 PB
7
Elias Brink
Elias Brink ('01)
SWE4:12.96
  
 
8
Marius Liljeberg Wang
Marius Liljeberg Wang ('01)
NOR4:14.58
  
 PB
9
Michael Nordahl
Michael Nordahl ('01)
SWE4:20.34
  
 
10
Yakob Kerar
Yakob Kerar 
ERI4:25.32
  
 PB
11
Melker Forsberg
Melker Forsberg ('01)
SWE4:26.11
  
 SB
12
David Cannmo
David Cannmo ('01)
SWE4:37.12
  
 
Finale B
29.6.
29.6.
1Louis CantbyLouis Cantby ('01)DEN4:15.56
  
 PB
3
Jacob Klinth
Jacob Klinth ('01)
SWE4:20.83
  
 PB
5
Biniam Habtom
Biniam Habtom ('01)
ERI4:22.72
  
 SB
6
Axel Sandberg
Axel Sandberg 
SWE4:23.88
  
 PB
8
Abdinur Aden
Abdinur Aden 
SWE4:27.17
  
 SB
11Jonas Lyngvald SchmidtJonas Lyngvald Schmidt ('01)DEN4:49.34
  
 SB
D19 2000 m forh.    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Ole Lyngbø
Ole Lyngbø ('01)
NOR6:06.04
  
 PB
2
Max Bechtel
Max Bechtel ('01)
SWE6:10.06
  
 PB
3
Jacob Klinth
Jacob Klinth ('01)
SWE6:41.05
  
 PB
D19 110 m hæk 99.1 cm    
30.6. Vind: -3.0

Finale A

Finale
30.6.Vind: -3.0
1
Benjamin Tinglöf
Benjamin Tinglöf ('01)
SWE14.38
  
 
2
Sidrak Afework
Sidrak Afework ('01)
SWE14.85
  
 
3
Gjert Høie Sjursen
Gjert Høie Sjursen 
NOR15.16
  
 
4
Max Rosquist-Larsson
Max Rosquist-Larsson ('01)
SWE15.27
  
 =PB
5
Sondre Mjølkarlid
Sondre Mjølkarlid ('01)
NOR15.47
  
 
6
Andreas Joseph Dixon
Andreas Joseph Dixon ('01)
NOR15.54
  
 
7
Mikael Lundkvist
Mikael Lundkvist 
SWE15.79
  
 
8
Henrik Renz
Henrik Renz ('01)
SWE16.63
  
 
Indledende heats30.6.
Indledende 1
30.6. Vind: -0.1
30.6.Vind: -0.1
1
Benjamin Tinglöf
Benjamin Tinglöf ('01)
SWE14.53
  
 
2
Gjert Høie Sjursen
Gjert Høie Sjursen 
NOR15.06
  
 SB
3
Max Rosquist-Larsson
Max Rosquist-Larsson ('01)
SWE15.27
  
 PB
4
Andreas Joseph Dixon
Andreas Joseph Dixon ('01)
NOR15.30
  
 PB
5
Melker Drackner
Melker Drackner ('01)
SWE16.81
  
 
Andreas ChristoffersenAndreas Christoffersen ('01)DEN DNF
  
 
Theodor Duvert
Theodor Duvert ('01)
SWE DNF
  
 
Indledende 2
30.6. Vind: +0.4
30.6.Vind: +0.4
1
Sidrak Afework
Sidrak Afework ('01)
SWE15.19
  
 
2
Sondre Mjølkarlid
Sondre Mjølkarlid ('01)
NOR15.37
  
 
3
Mikael Lundkvist
Mikael Lundkvist 
SWE15.72
  
 
4
Henrik Renz
Henrik Renz ('01)
SWE15.73
  
 
5
Mohammad Al Masri
Mohammad Al Masri ('01)
SWE17.05
  
 PB
6
Alfred Berglöf
Alfred Berglöf ('01)
SWE17.62
  
 
Jonatan Håkansson
Jonatan Håkansson ('01)
SWE DQ
  
 
D19 Højdespring    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1Marius Hytholm Alex PetersenMarius Hytholm Alex Petersen ('01)DEN1.91
  
 
2
Samuel Fransson
Samuel Fransson 
SWE1.91
  
 
3
Melker Manne
Melker Manne ('01)
SWE1.86
  
 
5
Sören Pauli
Sören Pauli ('01)
SWE1.86
  
 
6
Theodor Duvert
Theodor Duvert ('01)
SWE1.80
  
 SB
7Magnus ElstedMagnus Elsted ('01)DEN1.80
  
 
7
Emil Uhlin
Emil Uhlin 
SWE1.80
  
 
10
Erik Olzon
Erik Olzon ('01)
SWE1.73
  
 
D19 Stangspring    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Simon Thor
Simon Thor 
SWE4.85
  
 
2
Johannes Strømhaug
Johannes Strømhaug 
NOR4.72
  
 
3
Gustav Magnusson
Gustav Magnusson 
SWE4.59
  
 PB
4
Emil Uhlin
Emil Uhlin 
SWE4.46
  
 
5
Tim Svantesson
Tim Svantesson 
SWE4.46
  
 
6Mathias ClausenMathias Clausen ('01)DEN4.46
  
 PB
7Toke Staub JørgensenToke Staub Jørgensen DEN4.46
  
 
8
Oliver Engen
Oliver Engen ('01)
NOR4.20
  
 PB
9
Tobias Solberg
Tobias Solberg ('01)
SWE4.20
  
 
10Thomas Sabro LarsenThomas Sabro Larsen ('01)DEN3.60
  
 PB
D19 Længdespring    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
Oliwer Danielsson
Oliwer Danielsson ('01)
SWE7.29
+2.0
  
 SB
2
Erik Johansson
Erik Johansson ('01)
SWE7.09 w
+2.3
  
 
3
Mathias Kollberg
Mathias Kollberg 
NOR6.97
+0.9
  
 PB
4
Melker Gustavsson
Melker Gustavsson 
SWE6.96
+0.4
  
 PB
5
Oskar Weidenholm
Oskar Weidenholm ('01)
SWE6.84
+0.3
  
 PB
6
Gjert Høie Sjursen
Gjert Høie Sjursen 
NOR6.81
-2.3
  
 
7
Gustav Magnusson
Gustav Magnusson 
SWE6.78
-0.9
  
 
8Patrick WolfPatrick Wolf ('01)DEN6.62
+1.3
  
 SB
12
Filip Nyström
Filip Nyström 
SWE6.34
+0.1
  
 
13
Viktor Thor
Viktor Thor 
SWE6.32
-18.0
  
 
15Frederik AnderssonFrederik Andersson ('01)DEN6.23
-0.1
  
 
William KorsgaardWilliam Korsgaard ('01)DEN NM
  
 
Kvalifikation28.6.
Kval
28.6.
28.6.
1
Oliwer Danielsson
Oliwer Danielsson ('01)
SWE6.79
0.0
  
 SB
3
Erik Johansson
Erik Johansson ('01)
SWE6.76
0.0
  
 SB
3
Gustav Magnusson
Gustav Magnusson 
SWE6.76
+0.5
  
 
5
Viktor Thor
Viktor Thor 
SWE6.67
0.0
  
 SB
6
Melker Gustavsson
Melker Gustavsson 
SWE6.65
0.0
  
 SB
8William KorsgaardWilliam Korsgaard ('01)DEN6.56
0.0
  
 
8
Oskar Weidenholm
Oskar Weidenholm ('01)
SWE6.56
0.0
  
 SB
10Frederik AnderssonFrederik Andersson ('01)DEN6.54
0.0
  
 PB
11
Filip Nyström
Filip Nyström 
SWE6.50
0.0
  
 
12Patrick WolfPatrick Wolf ('01)DEN6.49
0.0
  
 
17
Samuel Lestander
Samuel Lestander 
SWE6.43
0.0
  
 
18
Adam Elhendy Gunnarsson
Adam Elhendy Gunnarsson 
SWE6.37
0.0
  
 SB
19
William Thor
William Thor 
SWE6.37
0.0
  
 
20
Hampus Helamb
Hampus Helamb ('01)
SWE6.22
0.0
  
 
21
Olav Kvåle Gissinger
Olav Kvåle Gissinger 
NOR6.19
0.0
  
 PB
22
Melker Drackner
Melker Drackner ('01)
SWE6.18
+0.1
  
 SB
24
Andreas Ehn
Andreas Ehn ('01)
SWE5.86
0.0
  
 SB
25
Theodor Duvert
Theodor Duvert ('01)
SWE5.82
0.0
  
 SB
26
Alfred Berglöf
Alfred Berglöf ('01)
SWE5.81
0.0
  
 SB
27
Philip Wilhelmsson
Philip Wilhelmsson ('01)
SWE5.79
0.0
  
 PB
28
Jacob Tysen Holmberg
Jacob Tysen Holmberg 
SWE5.65
0.0
  
 SB
Caleb Conable
Caleb Conable ('01)
SWE NM
  
 
Albin Enbacker
Albin Enbacker ('01)
SWE NM
  
 
Filip Lindh
Filip Lindh ('01)
SWE NM
  
 
Tim Svantesson
Tim Svantesson 
SWE NM
  
 
D19 Trespring    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
1
Carl af Forselles
Carl af Forselles ('01)
SWE15.55
-0.8
  
 PB
2
Sondre Vie Ytrearne
Sondre Vie Ytrearne ('01)
NOR14.71
-0.7
  
 
3
Tobias Carlryd
Tobias Carlryd 
SWE14.46
+0.1
  
 
4
Viljar Gjerde
Viljar Gjerde 
NOR14.43
+0.1
  
 
5
Oskar Weidenholm
Oskar Weidenholm ('01)
SWE14.24
+0.4
  
 
6
Tim Svantesson
Tim Svantesson 
SWE13.97
-3.3
  
 
7Anton Læssøe BisgaardAnton Læssøe Bisgaard ('01)DEN13.19 w
+2.3
  
 
8
Theodor Duvert
Theodor Duvert ('01)
SWE12.87
+1.3
  
 PB
9
Jacob Tysen Holmberg
Jacob Tysen Holmberg 
SWE12.67
+1.0
  
 
11
Lukas Olsson
Lukas Olsson ('01)
SWE12.19
+0.2
  
 SB
12
Philip Wilhelmsson
Philip Wilhelmsson ('01)
SWE12.07
-2.9
  
 SB
Mathias Kollberg
Mathias Kollberg 
NOR NM
  
 
Carl Erik Landsvik
Carl Erik Landsvik ('01)
NOR NM
  
 
D19 Kuglestød 6.0 kg    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
3Thomas Sabro LarsenThomas Sabro Larsen ('01)DEN9.90
  
 
D19 Diskoskast 1.75 kg    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
1
Fabian Weinberg
Fabian Weinberg ('01)
NOR55.93
  
 
2
Arvid Mägi Theorin
Arvid Mägi Theorin ('01)
SWE48.98
  
 PB
3
Sebastian Löschner
Sebastian Löschner 
SWE48.46
  
 
4
Johannes Lilius
Johannes Lilius ('01)
SWE46.56
  
 
5
Simon Lanngren
Simon Lanngren 
SWE43.84
  
 
6
Markus Rooth
Markus Rooth ('01)
NOR40.91
  
 
7Mads LundMads Lund DEN40.51
  
 PB
8
Gjert Høie Sjursen
Gjert Høie Sjursen 
NOR36.42
  
 
9Thomas Sabro LarsenThomas Sabro Larsen ('01)DEN31.10
  
 
Emil Holm
Emil Holm ('01)
SWE NM
  
 
D19 Hammerkast 6.0 kg    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
Håkon Eik Litland
Håkon Eik Litland ('01)
NOR65.79
  
 
2
Håkon Hjelle Roset
Håkon Hjelle Roset 
NOR59.53
  
 PB
3
William Lanndalen
William Lanndalen ('01)
SWE59.07
  
 
5
Kristen Brosvik
Kristen Brosvik 
NOR57.70
  
 
6
Simon Bjärnlöf Segerlind
Simon Bjärnlöf Segerlind 
SWE48.76
  
 SB
D19 Spydkast 800 gram    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Carl Widenholm
Carl Widenholm 
SWE65.92
  
 PB
2
Elias Hovden Nilsen
Elias Hovden Nilsen ('01)
NOR61.24
  
 PB
3
Otto Sundell
Otto Sundell 
SWE59.90
  
 PB
4Mads LundMads Lund DEN58.56
  
 PB
6
Albert Ottander
Albert Ottander 
SWE56.18
  
 SB
7
William Lanndalen
William Lanndalen ('01)
SWE49.63
  
 PB
P19 100 m    
29.6. Vind: 0.0

Finale A

Finale
29.6.Vind: 0.0
1
Wilma Rosenquist
Wilma Rosenquist ('01)
SWE11.88
  
 
2
Filippa Sivnert
Filippa Sivnert ('01)
SWE11.95
  
 PB
4
Kajsa Kjellergren
Kajsa Kjellergren ('01)
SWE12.06
  
 SB
5
Gabriella Holmström
Gabriella Holmström 
SWE12.06
  
 
6Thea Lyng Møller JensenThea Lyng Møller Jensen ('01)DEN12.19
  
 
7
Greta Deltin
Greta Deltin 
SWE12.45
  
 
8
Hanne Arstein
Hanne Arstein ('01)
NOR12.46
  
 
9
Fanny Jansson
Fanny Jansson ('01)
SWE12.46
  
 
Finale B
29.6. Vind: +0.5
29.6.Vind: +0.5
2
Charlotte Andersson
Charlotte Andersson 
SWE12.49
  
 
3
Maria Helene Fagerli
Maria Helene Fagerli ('01)
NOR12.53
  
 SB
4Terese Salling HansenTerese Salling Hansen ('01)DEN12.60
  
 
5
Sarah Karlsson
Sarah Karlsson ('01)
SWE12.61
  
 
7
Julia Henriksson
Julia Henriksson 
SWE12.62
  
 
8
Freja Andersdotter
Freja Andersdotter ('01)
SWE12.63
  
 SB
9
Marie Ebbestad
Marie Ebbestad 
NOR12.70
  
 
Indledende heats29.6.
Indledende 1
29.6. Vind: -0.4
29.6.Vind: -0.4
1
Kajsa Kjellergren
Kajsa Kjellergren ('01)
SWE12.18
  
 SB
2
Charlotte Andersson
Charlotte Andersson 
SWE12.61
  
 
3
Freja Andersdotter
Freja Andersdotter ('01)
SWE12.67
  
 SB
4Mie MikkelsenMie Mikkelsen ('01)DEN12.86
  
 SB
5
Andreea Larisa Ferent
Andreea Larisa Ferent ('01)
ROU12.89
  
 PB
7
Elin Mårtensson
Elin Mårtensson 
SWE15.30
  
 PB
Indledende 2
29.6. Vind: -0.2
29.6.Vind: -0.2
1Thea Lyng Møller JensenThea Lyng Møller Jensen ('01)DEN12.17
  
 SB
3Terese Salling HansenTerese Salling Hansen ('01)DEN12.69
  
 
4
Marie Ebbestad
Marie Ebbestad 
NOR12.69
  
 
5
Mathilda Gustafsson
Mathilda Gustafsson 
SWE12.81
  
 SB
6
Emma Stafilidou Hedlund
Emma Stafilidou Hedlund 
SWE12.97
  
 PB
8
Amanda Möller
Amanda Möller 
SWE13.50
  
 PB
Indledende 3
29.6. Vind: +1.1
29.6.Vind: +1.1
1
Filippa Sivnert
Filippa Sivnert ('01)
SWE12.09
  
 
2
Julia Henriksson
Julia Henriksson 
SWE12.61
  
 PB
3
Maria Helene Fagerli
Maria Helene Fagerli ('01)
NOR12.68
  
 SB
4
Ebba Magnusson
Ebba Magnusson ('01)
SWE12.75
  
 PB
5
Emily Capobianco
Emily Capobianco ('01)
SWE12.78
  
 SB
7Elisabeth Holm SimonsenElisabeth Holm Simonsen ('01)DEN12.99
  
 PB
8
Ide Ileso
Ide Ileso 
SWE13.33
  
 
Indledende 4
29.6. Vind: -0.7
29.6.Vind: -0.7
1
Gabriella Holmström
Gabriella Holmström 
SWE12.25
  
 
2
Fanny Jansson
Fanny Jansson ('01)
SWE12.57
  
 
3
Olivia Österling Strömstedt
Olivia Österling Strömstedt ('01)
SWE12.80
  
 PB
4
Emilie Sandberg
Emilie Sandberg 
NOR12.98
  
 SB
5
Linnéa Andersson
Linnéa Andersson ('01)
SWE13.01
  
 
6
Alexandra Pekic
Alexandra Pekic 
SWE13.27
  
 SB
7Sarah KristensenSarah Kristensen DEN13.37
  
 
8Louise Wrisberg KæstelLouise Wrisberg Kæstel ('01)DEN13.92
  
 
Indledende 5
29.6. Vind: 0.0
29.6.Vind: 0.0
2
Hanne Arstein
Hanne Arstein ('01)
NOR12.50
  
 
3
Sarah Karlsson
Sarah Karlsson ('01)
SWE12.59
  
 
4
Anna Cameron
Anna Cameron ('01)
GBR12.80
  
 PB
5
Hannah Hansson
Hannah Hansson 
SWE13.23
  
 SB
6
Tilda Tryggveson
Tilda Tryggveson 
SWE13.67
  
 
7
Moa Kilén
Moa Kilén ('01)
SWE14.30
  
 PB
Indledende 6
29.6. Vind: +0.3
29.6.Vind: +0.3
1
Wilma Rosenquist
Wilma Rosenquist ('01)
SWE12.03
  
 
2
Greta Deltin
Greta Deltin 
SWE12.37
  
 
4
Alva Von Gerber
Alva Von Gerber 
SWE12.85
  
 SB
6
Sofia Rudolfsson
Sofia Rudolfsson ('01)
SWE13.74
  
 PB
P19 200 m    
30.6. Vind: -1.7

Finale A

Finale
30.6.Vind: -1.7
1
Wilma Rosenquist
Wilma Rosenquist ('01)
SWE24.49
  
 
2
Elin Serine Vik Johannessen
Elin Serine Vik Johannessen 
NOR24.64
  
 PB
3Thea Lyng Møller JensenThea Lyng Møller Jensen ('01)DEN25.08
  
 
5
Sarah Karlsson
Sarah Karlsson ('01)
SWE25.89
  
 
6
Charlotte Andersson
Charlotte Andersson 
SWE25.91
  
 SB
7Terese Salling HansenTerese Salling Hansen ('01)DEN25.99
  
 
8
Linnea Gateman
Linnea Gateman ('01)
SWE26.08
  
 
9
Summer Thalya Steinsrud
Summer Thalya Steinsrud ('01)
NOR26.11
  
 PB
Finale B
30.6. Vind: -1.5
30.6.Vind: -1.5
1Mie MikkelsenMie Mikkelsen ('01)DEN25.77
  
 SB
2Rebekka HillingsøRebekka Hillingsø DEN26.20
  
 PB
3
Maria Helene Fagerli
Maria Helene Fagerli ('01)
NOR26.29
  
 PB
4
Marie Ebbestad
Marie Ebbestad 
NOR26.38
  
 
5
Jennifer Charoenchon Mjøs
Jennifer Charoenchon Mjøs ('01)
NOR26.60
  
 PB
7
Ide Ileso
Ide Ileso 
SWE26.65
  
 SB
Finale C
30.6. Vind: +1.5
30.6.Vind: +1.5
1
Anna Cameron
Anna Cameron ('01)
GBR25.78
  
 PB
2
Emma Stafilidou Hedlund
Emma Stafilidou Hedlund 
SWE25.95
  
 PB
3
Mathilda Gustafsson
Mathilda Gustafsson 
SWE26.05
  
 SB
5
Line Helland
Line Helland ('01)
NOR26.23
  
 PB
6
Linnéa Andersson
Linnéa Andersson ('01)
SWE26.30
  
 PB
7
Alva Bengtsson
Alva Bengtsson ('01)
SWE26.72
  
 SB
8
Alva Von Gerber
Alva Von Gerber 
SWE26.94
  
 SB
Finale D
30.6. Vind: -1.9
30.6.Vind: -1.9
1Elisabeth Holm SimonsenElisabeth Holm Simonsen ('01)DEN26.60
  
 PB
2
Izabella Ripsweden
Izabella Ripsweden 
SWE26.86
  
 PB
3Julie Kalstrup SchultzJulie Kalstrup Schultz DEN27.15
  
 
5Oddvør JosephsenOddvør Josephsen ('01)DEN27.59
  
 SB
7Anne Bonderup AndersenAnne Bonderup Andersen ('01)DEN28.16
  
 PB
Finale E
30.6. Vind: -2.3
30.6.Vind: -2.3
1Sarah KristensenSarah Kristensen DEN27.57
  
 PB
4Teresa Fríðriksdóttir BláhamarTeresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)DEN28.38
  
 SB
5Louise Wrisberg KæstelLouise Wrisberg Kæstel ('01)DEN28.71
  
 PB
6
Anna Lestander
Anna Lestander ('01)
SWE28.73
  
 PB
7
Orchina Ghreibo
Orchina Ghreibo 
SWE29.02
  
 SB
P19 400 m    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
Lovisa Bivstedt
Lovisa Bivstedt ('01)
SWE56.98
  
 PB
2
Hanna Enlund
Hanna Enlund ('01)
SWE58.52
  
 
3
Linnea Gateman
Linnea Gateman ('01)
SWE58.94
  
 
4
Louise Duvling Andersson
Louise Duvling Andersson 
SWE59.20
  
 
5
Line Helland
Line Helland ('01)
NOR59.68
  
 SB
6
Nadja Rugland
Nadja Rugland ('01)
SWE1:00.48
  
 
Finale B
29.6.
29.6.
1
Caroline Larsson
Caroline Larsson ('01)
SWE59.78
  
 
3
Felicia Boqvist
Felicia Boqvist ('01)
SWE1:00.63
  
 
5Oddvør JosephsenOddvør Josephsen ('01)DEN1:01.14
  
 SB
6
Alice Kjellander
Alice Kjellander 
SWE1:02.08
  
 SB
7Anne Bonderup AndersenAnne Bonderup Andersen ('01)DEN1:02.55
  
 
Finale C
29.6.
29.6.
3
Alva Bengtsson
Alva Bengtsson ('01)
SWE1:03.50
  
 
5
Elina Bergman
Elina Bergman ('01)
SWE1:05.85
  
 PB
6
Emily Fielder
Emily Fielder 
SWE1:06.32
  
 PB
P19 800 m    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Wilma Nielsen
Wilma Nielsen ('01)
SWE2:14.30
  
 PB
2
Mari Andreassen Rud
Mari Andreassen Rud ('01)
NOR2:15.24
  
 SB
3
Julia Nielsen
Julia Nielsen ('01)
SWE2:16.70
  
 PB
5
Nadja Rugland
Nadja Rugland ('01)
SWE2:20.79
  
 
6
Sólrún Soffía Arnardóttir
Sólrún Soffía Arnardóttir ('01)
ISL2:23.27
  
 PB
7Anne Bonderup AndersenAnne Bonderup Andersen ('01)DEN2:23.93
  
 
8
Sara Mjöll Smáradóttir
Sara Mjöll Smáradóttir 
ISL2:24.44
  
 PB
Finale B
28.6.
28.6.
1Oddvør JosephsenOddvør Josephsen ('01)DEN2:22.72
  
 SB
5
Liva Gustavsson
Liva Gustavsson ('01)
SWE2:32.09
  
 
6
Emily Fielder
Emily Fielder 
SWE2:33.07
  
 SB
7
Erika Wärff
Erika Wärff 
SWE2:33.77
  
 SB
8Isabella Matilda JensenIsabella Matilda Jensen ('01)DEN2:40.70
  
 SB
P19 1500 m    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
Elsa Wallenius
Elsa Wallenius ('01)
SWE4:37.99
  
 
2
Ellinor Aurell
Ellinor Aurell ('01)
SWE4:38.23
  
 SB
3
Wilma Nielsen
Wilma Nielsen ('01)
SWE4:43.77
  
 PB
4
Mari Andreassen Rud
Mari Andreassen Rud ('01)
NOR4:47.90
  
 SB
5
Almida Thörjesson
Almida Thörjesson ('01)
SWE4:54.10
  
 PB
7
Sólrún Soffía Arnardóttir
Sólrún Soffía Arnardóttir ('01)
ISL5:04.70
  
 PB
8
Sara Mjöll Smáradóttir
Sara Mjöll Smáradóttir 
ISL5:20.57
  
 PB
9Isabella Matilda JensenIsabella Matilda Jensen ('01)DEN5:26.86
  
 SB
10
Liva Gustavsson
Liva Gustavsson ('01)
SWE5:28.18
  
 PB
P19 100 m hæk 84.0 cm    
30.6. Vind: -0.9

Finale A

Finale
30.6.Vind: -0.9
1
Tilde Johansson
Tilde Johansson ('01)
SWE13.38
  
 PB
2
Saara Keskitalo
Saara Keskitalo 
FIN13.82
  
 
3
Lovisa Karlsson
Lovisa Karlsson 
SWE14.05
  
 
4
Klara Rådbo
Klara Rådbo ('01)
SWE14.60
  
 
5
Hanne Arstein
Hanne Arstein ('01)
NOR14.63
  
 PB
6Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)DEN14.83
  
 PB
7
Emilie Sandberg
Emilie Sandberg 
NOR15.03
  
 
8
Andrea Thorsheim
Andrea Thorsheim ('01)
NOR15.21
  
 PB
Indledende heats30.6.
Indledende 1
30.6. Vind: +0.3
30.6.Vind: +0.3
1
Tilde Johansson
Tilde Johansson ('01)
SWE13.47
  
 PB
2
Emilie Sandberg
Emilie Sandberg 
NOR14.33
  
 PB
3
Hanne Arstein
Hanne Arstein ('01)
NOR14.65
  
 PB
4
Freja Andersdotter
Freja Andersdotter ('01)
SWE14.81
  
 
5Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)DEN15.22
  
 
6
Alva Wolwan
Alva Wolwan ('01)
SWE15.65
  
 
7
Orchina Ghreibo
Orchina Ghreibo 
SWE16.52
  
 
8Louise Wrisberg KæstelLouise Wrisberg Kæstel ('01)DEN16.65
  
 
Indledende 2
30.6. Vind: -0.3
30.6.Vind: -0.3
1
Lovisa Karlsson
Lovisa Karlsson 
SWE14.04
  
 
2
Saara Keskitalo
Saara Keskitalo 
FIN14.17
  
 
3
Klara Rådbo
Klara Rådbo ('01)
SWE15.48
  
 
4
Andrea Thorsheim
Andrea Thorsheim ('01)
NOR15.62
  
 PB
5Julie Kalstrup SchultzJulie Kalstrup Schultz DEN15.82
  
 
6
Alva Von Gerber
Alva Von Gerber 
SWE15.87
  
 SB
7
Moa Kilén
Moa Kilén ('01)
SWE16.92
  
 PB
P19 Højdespring    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Klara Rådbo
Klara Rådbo ('01)
SWE1.70
  
 SB
2
Elvira Carlén
Elvira Carlén ('01)
SWE1.70
  
 PB
3Katrine Fjerbæk OlsenKatrine Fjerbæk Olsen ('01)DEN1.66
  
 PB
4
Marie Brekke
Marie Brekke 
NOR1.66
  
 PB
5
Ellen White
Ellen White ('01)
SWE1.66
  
 =PB
6Teresa Fríðriksdóttir BláhamarTeresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)DEN1.61
  
 PB
7Sara B. OlsenSara B. Olsen ('01)DEN1.61
  
 PB
8
Andrea Thorsheim
Andrea Thorsheim ('01)
NOR1.56
  
 
9
Ellen Hedin
Ellen Hedin 
SWE1.56
  
 SB
10
Elsa Hårrskog
Elsa Hårrskog ('01)
SWE1.50
  
 
P19 Stangspring    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Gabriella Jönsson
Gabriella Jönsson ('01)
SWE4.05
  
 PB
2
Alva Sundin
Alva Sundin ('01)
SWE3.85
  
 
3
Freja Andersdotter
Freja Andersdotter ('01)
SWE3.73
  
 
4
Linnea Pihl
Linnea Pihl ('01)
SWE3.59
  
 PB
5
Tilda Kapell
Tilda Kapell ('01)
SWE3.59
  
 
6
Ebba Blomstrand
Ebba Blomstrand 
SWE3.45
  
 
7
Selma Nilsson
Selma Nilsson ('01)
SWE3.29
  
 PB
8
Alma Eriksson
Alma Eriksson ('01)
SWE3.13
  
 
P19 Længdespring    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
Lovisa Karlsson
Lovisa Karlsson 
SWE5.97
-0.4
  
 
2
Olivia Österling Strömstedt
Olivia Österling Strömstedt ('01)
SWE5.90
+1.2
  
 PB
3
Izabella Ripsweden
Izabella Ripsweden 
SWE5.72
-1.1
  
 
4
Fanny Jansson
Fanny Jansson ('01)
SWE5.71
0.0
  
 PB
5
Luisa Kosch
Luisa Kosch 
GER5.70
-0.4
  
 
6
Saara Keskitalo
Saara Keskitalo 
FIN5.69
-1.9
  
 PB
7
Nellie Erlandsson
Nellie Erlandsson ('01)
SWE5.68
+1.0
  
 =PB
8
Freja Andersdotter
Freja Andersdotter ('01)
SWE5.56
+0.5
  
 
9
Emily Capobianco
Emily Capobianco ('01)
SWE5.39
-0.2
  
 
10
Hanna Johansson
Hanna Johansson ('01)
SWE5.38
+1.1
  
 PB
11
Emma Andreasson
Emma Andreasson 
SWE5.37
-0.4
  
 PB
12Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)DEN5.36
-0.2
  
 
13
Emelie Eklund
Emelie Eklund 
SWE5.35
+0.7
  
 
14
Alexandra Schill
Alexandra Schill 
SWE5.29
-0.1
  
 
15
Andrea Thorsheim
Andrea Thorsheim ('01)
NOR5.27
-0.6
  
 
16
Anja Olsson
Anja Olsson ('01)
SWE5.22
-2.2
  
 
Kvalifikation28.6.
Kval
28.6.
28.6.
1
Lovisa Karlsson
Lovisa Karlsson 
SWE5.69
0.0
  
 
2
Freja Andersdotter
Freja Andersdotter ('01)
SWE5.57
0.0
  
 SB
3
Luisa Kosch
Luisa Kosch 
GER5.56
0.0
  
 
4
Nellie Erlandsson
Nellie Erlandsson ('01)
SWE5.55
-0.8
  
 SB
4
Saara Keskitalo
Saara Keskitalo 
FIN5.55
0.0
  
 
6
Olivia Österling Strömstedt
Olivia Österling Strömstedt ('01)
SWE5.54
0.0
  
 SB
7Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)DEN5.47
0.0
  
 
8
Andrea Thorsheim
Andrea Thorsheim ('01)
NOR5.46
0.0
  
 SB
9
Izabella Ripsweden
Izabella Ripsweden 
SWE5.46
0.0
  
 
10
Emily Capobianco
Emily Capobianco ('01)
SWE5.45
0.0
  
 
11
Emelie Eklund
Emelie Eklund 
SWE5.44
0.0
  
 
12
Fanny Jansson
Fanny Jansson ('01)
SWE5.29
0.0
  
 SB
13
Anja Olsson
Anja Olsson ('01)
SWE5.28
0.0
  
 
14
Emma Andreasson
Emma Andreasson 
SWE5.28
0.0
  
 PB
15
Alexandra Schill
Alexandra Schill 
SWE5.28
0.0
  
 
16
Hanna Johansson
Hanna Johansson ('01)
SWE5.24
0.0
  
 PB
17
Linnéa Andersson
Linnéa Andersson ('01)
SWE5.23
0.0
  
 SB
18
Andreea Larisa Ferent
Andreea Larisa Ferent ('01)
ROU5.21
0.0
  
 PB
19
Jennifer Charoenchon Mjøs
Jennifer Charoenchon Mjøs ('01)
NOR5.18
0.0
  
 PB
21
Lisa Weyhenmeyer
Lisa Weyhenmeyer 
SWE5.15
0.0
  
 SB
22
Alva Wolwan
Alva Wolwan ('01)
SWE5.08
0.0
  
 
23
Feben Tewelde
Feben Tewelde ('01)
SWE5.00
0.0
  
 SB
24
Isabell Lindgren
Isabell Lindgren ('01)
SWE4.98
0.0
  
 SB
26
Nellie Malmros
Nellie Malmros ('01)
SWE4.95
0.0
  
 SB
27
Ebba Magnusson
Ebba Magnusson ('01)
SWE4.95
0.0
  
 SB
28
Nora Swartz
Nora Swartz ('01)
SWE4.91
0.0
  
 
29Louise Wrisberg KæstelLouise Wrisberg Kæstel ('01)DEN4.89
0.0
  
 
30Elisabeth Holm SimonsenElisabeth Holm Simonsen ('01)DEN4.88
0.0
  
 
31
Helena Cronstedt
Helena Cronstedt ('01)
SWE4.86
0.0
  
 SB
33
Amanda Möller
Amanda Möller 
SWE4.82
0.0
  
 PB
34
Amanda Eriksson
Amanda Eriksson 
SWE4.82
0.0
  
 
35
Selma Nilsson
Selma Nilsson ('01)
SWE4.75
0.0
  
 SB
36
Hanna Falck
Hanna Falck ('01)
SWE4.74
0.0
  
 SB
37
Maja Karlsson
Maja Karlsson ('01)
SWE4.71
0.0
  
 PB
38
Tilda Tryggveson
Tilda Tryggveson 
SWE4.61
0.0
  
 
39
Sofia Rudolfsson
Sofia Rudolfsson ('01)
SWE4.53
+0.2
  
 PB
40
Elsa Hårrskog
Elsa Hårrskog ('01)
SWE4.48
0.0
  
 PB
42
Jasmin Blomberg
Jasmin Blomberg ('01)
SWE4.37
0.0
  
 SB
43
Hanna Dahlberg
Hanna Dahlberg 
SWE3.71
0.0
  
 SB
Sofia Andersson
Sofia Andersson ('01)
SWE NM
  
 
P19 Trespring     
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
1
Karoline Jæger
Karoline Jæger ('01)
NOR12.32
+0.1
  
 SB
2
Tess Hertz Saebbö
Tess Hertz Saebbö ('98)
SWE12.25
+1.4
  
 PB
3
Lisa Weyhenmeyer
Lisa Weyhenmeyer 
SWE12.21
+1.7
  
 SB
4
Luisa Kosch
Luisa Kosch 
GER11.56
+0.5
  
 
5
Hilma Hofström
Hilma Hofström 
SWE11.41
+1.5
  
 =PB
6
Sara Grahn
Sara Grahn 
SWE11.21
+1.1
  
 
7
Feben Tewelde
Feben Tewelde ('01)
SWE11.21
+1.9
  
 PB
8
Isabell Lindgren
Isabell Lindgren ('01)
SWE11.15 w
+3.6
  
 
9
Hanna Johansson
Hanna Johansson ('01)
SWE10.83
-0.4
  
 
11
Alexandra Schill
Alexandra Schill 
SWE10.80 w
+4.1
  
 
12
Nora Swartz
Nora Swartz ('01)
SWE10.74
+1.9
  
 SB
13
Sofia Andersson
Sofia Andersson ('01)
SWE10.63 w
+3.8
  
 
P19 Kuglestød 4.0 kg    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
Ella Andersson
Ella Andersson 
SWE12.25
  
 SB
3
Birthe Franck-Petersen
Birthe Franck-Petersen ('01)
NOR11.49
  
 SB
4
Klara Rådbo
Klara Rådbo ('01)
SWE11.38
  
 
5Amalie Pfeiffer NissenAmalie Pfeiffer Nissen ('01)DEN11.34
  
 
6
Lovisa Karlsson
Lovisa Karlsson 
SWE11.10
  
 
7Lýdia Poula SimonsenLýdia Poula Simonsen ('01)DEN10.54
  
 SB
8Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)DEN10.34
  
 
10
Lina Larsson
Lina Larsson 
SWE9.31
  
 
11Julie Kalstrup SchultzJulie Kalstrup Schultz DEN9.24
  
 
12
Feben Tewelde
Feben Tewelde ('01)
SWE9.15
  
 
13
Julia Almén
Julia Almén ('01)
SWE8.53
  
 PB
14
Terese Högnelid
Terese Högnelid 
SWE7.84
  
 SB
P19 Diskoskast 1.0 kg    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
1
Ella Andersson
Ella Andersson 
SWE46.08
  
 
2Amalie Pfeiffer NissenAmalie Pfeiffer Nissen ('01)DEN40.73
  
 
4
Enny Björk
Enny Björk ('01)
SWE38.77
  
 PB
5
Molly Broback
Molly Broback ('01)
SWE37.87
  
 
6
Jennifer Ahlstedt
Jennifer Ahlstedt ('01)
SWE33.60
  
 
7
Maja Persson
Maja Persson ('01)
SWE32.12
  
 
8
Lina Larsson
Lina Larsson 
SWE30.45
  
 
9
Nadja Lennartsson
Nadja Lennartsson ('01)
SWE26.74
  
 
P19 Hammerkast 4.0 kg    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
Helle Henriksen Hvidsten
Helle Henriksen Hvidsten ('01)
NOR56.08
  
 
2
Oda Marie Myklebust
Oda Marie Myklebust ('01)
NOR53.72
  
 
3
Sara Forssell
Sara Forssell 
SWE52.37
  
 
4
Anna Götberg
Anna Götberg ('01)
SWE47.27
  
 
5
Matilda Ekenberg
Matilda Ekenberg 
SWE46.90
  
 
6Katrine Fjerbæk OlsenKatrine Fjerbæk Olsen ('01)DEN46.74
  
 
7
Emma Palmgren
Emma Palmgren ('01)
SWE46.66
  
 
8
Ebba Molinder
Ebba Molinder 
SWE45.88
  
 
9Guðrið Káradóttir PetersenGuðrið Káradóttir Petersen DEN42.89
  
 PB
10
Birthe Franck-Petersen
Birthe Franck-Petersen ('01)
NOR41.38
  
 PB
11
Maja Persson
Maja Persson ('01)
SWE41.24
  
 
12
Jessica Billa
Jessica Billa ('01)
SWE39.86
  
 SB
14
Elsa Lindén
Elsa Lindén 
SWE36.35
  
 SB
Josefine Andersson
Josefine Andersson ('01)
SWE NM
  
 
P19 Spydkast 600 gram    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Feben Tewelde
Feben Tewelde ('01)
SWE44.39
  
 PB
2
Erika Wärff
Erika Wärff 
SWE41.80
  
 
3
Madeleine Ahlström
Madeleine Ahlström 
SWE41.14
  
 PB
4
Vilde Marsteinstredet
Vilde Marsteinstredet ('01)
NOR40.24
  
 PB
5
Nicolina Eriksson
Nicolina Eriksson ('01)
SWE36.34
  
 PB
6Sunniva BogadóttirSunniva Bogadóttir ('01)DEN35.86
  
 
7
Nellie Malmros
Nellie Malmros ('01)
SWE35.06
  
 
8
Helena Cronstedt
Helena Cronstedt ('01)
SWE34.73
  
 PB
9
Lovisa Karlsson
Lovisa Karlsson 
SWE33.63
  
 
10
Nadja Lennartsson
Nadja Lennartsson ('01)
SWE33.61
  
 SB
D17 100 m    
29.6. Vind: +1.9

Finale A

Finale
29.6.Vind: +1.9
1
Zion Eriksson
Zion Eriksson ('02)
SWE10.64
  
 PB
2
Milo Wahlgren
Milo Wahlgren ('02)
SWE10.73
  
 PB
3
Emil Johansson
Emil Johansson ('02)
SWE10.85
  
 
4
Finlay Waugh
Finlay Waugh ('02)
GBR11.02
  
 PB
5
Jonas André Ose
Jonas André Ose ('02)
NOR11.17
  
 SB
7
Ludvig All
Ludvig All ('02)
SWE11.24
  
 
8Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)DEN11.27
  
 
9
Erik Isaksson
Erik Isaksson ('02)
SWE11.37
  
 
Finale B
29.6. Vind: 0.0
29.6.Vind: 0.0
1
Edvin Månsson
Edvin Månsson ('02)
SWE11.35
  
 =PB
2
Anton Runemar
Anton Runemar ('02)
SWE11.40
  
 PB
3
Tim Singmandeewised
Tim Singmandeewised ('02)
SWE11.41
  
 
5
Edvard Hansson
Edvard Hansson ('02)
SWE11.52
  
 
6
Mikael Agge
Mikael Agge ('02)
SWE11.59
  
 
Indledende heats29.6.
Indledende 1
29.6. Vind: +0.1
29.6.Vind: +0.1
1
Ludvig All
Ludvig All ('02)
SWE11.27
  
 
Indledende 2
29.6. Vind: +1.1
29.6.Vind: +1.1
1
Finlay Waugh
Finlay Waugh ('02)
GBR11.13
  
 
2
Jonas André Ose
Jonas André Ose ('02)
NOR11.23
  
 SB
2
Didrik Grøm
Didrik Grøm ('02)
NOR11.35
  
 SB
3
Edvin Månsson
Edvin Månsson ('02)
SWE11.35
  
 PB
4
Rafael Tejada De Leon
Rafael Tejada De Leon ('02)
SWE11.61
  
 
8
Oliver Smidskog
Oliver Smidskog ('02)
SWE12.14
  
 PB
9
Marcus Adrian
Marcus Adrian ('02)
SWE12.63
  
 SB
Indledende 3
29.6. Vind: +0.9
29.6.Vind: +0.9
1
Emil Johansson
Emil Johansson ('02)
SWE11.10
  
 
2
Simon Plesse
Simon Plesse ('02)
SWE11.39
  
 SB
3
Tim Singmandeewised
Tim Singmandeewised ('02)
SWE11.36
  
 PB
3Bertram Bing CostaBertram Bing Costa ('02)DEN11.65
  
 
4
Elias Hedner
Elias Hedner ('02)
SWE11.74
  
 SB
5
Marcel Schweikart
Marcel Schweikart ('02)
SWE11.80
  
 PB
7
Herman Forsberg
Herman Forsberg ('02)
SWE12.11
  
 PB
8Frederik Grud Agerbæk MadsenFrederik Grud Agerbæk Madsen ('02)DEN12.18
  
 PB
Indledende 4
29.6. Vind: +1.9
29.6.Vind: +1.9
1Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)DEN11.22
  
 PB
2
Erik Isaksson
Erik Isaksson ('02)
SWE11.33
  
 
4
Mikael Agge
Mikael Agge ('02)
SWE11.50
  
 PB
4
Viktor Hedlund
Viktor Hedlund ('02)
SWE11.78
  
 
5Alfred Dahl LarsenAlfred Dahl Larsen ('02)DEN11.67
  
 PB
7
Lukas Bertilsson
Lukas Bertilsson ('02)
SWE11.92
  
 PB
9
Fredrik Sundvall
Fredrik Sundvall ('02)
SWE14.03
  
 PB
Indledende 5
29.6. Vind: +2.0
29.6.Vind: +2.0
1
Milo Wahlgren
Milo Wahlgren ('02)
SWE11.10
  
 
3
Anton Runemar
Anton Runemar ('02)
SWE11.42
  
 PB
4
Michael Johansson
Michael Johansson ('02)
SWE11.57
  
 PB
5
Sander Aae Skotheim
Sander Aae Skotheim ('02)
NOR11.57
  
 PB
5
Hugo Olsson
Hugo Olsson ('02)
SWE11.87
  
 
6
Marcus Blixt
Marcus Blixt ('02)
SWE11.75
  
 SB
6
Emil Bengtsson
Emil Bengtsson ('02)
SWE12.12
  
 PB
7
Karl-William Einarson
Karl-William Einarson ('02)
SWE12.10
  
 PB
8
William Larsson Svensson
William Larsson Svensson ('02)
SWE12.11
  
 SB
8
Olle Ek
Olle Ek ('02)
SWE12.33
  
 PB
9
Melker Tingberg
Melker Tingberg ('02)
SWE12.16
  
 PB
Indledende 6
29.6. Vind: +1.6
29.6.Vind: +1.6
1
Zion Eriksson
Zion Eriksson ('02)
SWE10.79
  
 PB
2
Oliver Papinski
Oliver Papinski ('02)
SWE11.48
  
 
3
Edvard Hansson
Edvard Hansson ('02)
SWE11.51
  
 PB
4
Viktor Palmén
Viktor Palmén ('02)
SWE11.59
  
 PB
5Kilian M DavidKilian M David ('02)DEN11.66
  
 
6
David Århammar
David Århammar ('02)
SWE11.71
  
 PB
8
Dagur Fannar Einarsson
Dagur Fannar Einarsson ('02)
ISL11.83
  
 PB
D17 200 m    
30.6. Vind: -1.3

Finale A

Finale
30.6.Vind: -1.3
1
Oskar Edlund
Oskar Edlund ('02)
SWE21.90
  
 PB
2
Milo Wahlgren
Milo Wahlgren ('02)
SWE21.92
  
 PB
3
Finlay Waugh
Finlay Waugh ('02)
GBR22.02
  
 PB
4
Adam Landén
Adam Landén ('02)
SWE22.65
  
 SB
5Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)DEN22.79
  
 PB
6
Didrik Grøm
Didrik Grøm ('02)
NOR23.04
  
 PB
Finale B
30.6. Vind: -2.3
30.6.Vind: -2.3
1
Gabriel Vikic
Gabriel Vikic ('02)
SWE22.61
  
 PB
2
Stefan Savic
Stefan Savic ('02)
SWE22.72
  
 PB
3
Linus Simmerlein
Linus Simmerlein ('02)
SWE22.94
  
 PB
5
Anton Runemar
Anton Runemar ('02)
SWE23.33
  
 =SB
6
Edvard Hansson
Edvard Hansson ('02)
SWE23.35
  
 
7
Lukas Sällström
Lukas Sällström ('02)
SWE23.45
  
 PB
Finale C
30.6. Vind: -0.2
30.6.Vind: -0.2
1Jeppe Ege NielsenJeppe Ege Nielsen ('02)DEN23.11
  
 PB
2
Mikael Agge
Mikael Agge ('02)
SWE23.65
  
 
3
Elias Hedner
Elias Hedner ('02)
SWE23.75
  
 SB
6
Rafael Tejada De Leon
Rafael Tejada De Leon ('02)
SWE23.86
  
 
7
Andreas Jönsson
Andreas Jönsson ('02)
SWE23.94
  
 
Finale D
30.6. Vind: -0.5
30.6.Vind: -0.5
1
Erik Isaksson
Erik Isaksson ('02)
SWE23.46
  
 PB
2
Marcel Schweikart
Marcel Schweikart ('02)
SWE23.72
  
 PB
3
Kasperi Valonen
Kasperi Valonen ('02)
FIN23.90
  
 PB
4
Jesper Hermansson
Jesper Hermansson ('02)
SWE23.92
  
 SB
5
Tim Singmandeewised
Tim Singmandeewised ('02)
SWE24.06
  
 SB
7
Olof Hedin
Olof Hedin ('02)
SWE24.13
  
 PB
Finale E
30.6. Vind: -0.4
30.6.Vind: -0.4
1
David Mörck
David Mörck ('02)
SWE24.22
  
 
2
Oliver Smidskog
Oliver Smidskog ('02)
SWE24.27
  
 PB
4
Emil Bengtsson
Emil Bengtsson ('02)
SWE24.51
  
 SB
5
Herman Forsberg
Herman Forsberg ('02)
SWE24.79
  
 PB
6
Amrullah Stanikzai
Amrullah Stanikzai ('02)
AFG24.87
  
 PB
7
Olle Ek
Olle Ek ('02)
SWE25.00
  
 PB
8
Elliot Feltzing
Elliot Feltzing ('02)
SWE25.17
  
 PB
Finale F
30.6. Vind: +0.4
30.6.Vind: +0.4
1Kilian M DavidKilian M David ('02)DEN23.94
  
 PB
2
Melker Tingberg
Melker Tingberg ('02)
SWE24.75
  
 PB
3
Marcus Adrian
Marcus Adrian ('02)
SWE25.70
  
 PB
4
William Larsson Svensson
William Larsson Svensson ('02)
SWE25.72
  
 PB
6Nikolaj RichterNikolaj Richter ('02)DEN26.20
  
 PB
8
Fredrik Sundvall
Fredrik Sundvall ('02)
SWE31.66
  
 PB
D17 400 m    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
Alexander Nyström
Alexander Nyström ('03)
SWE49.12
  
 PB
3Jeppe Ege NielsenJeppe Ege Nielsen ('02)DEN50.19
  
 
4
Sander Aae Skotheim
Sander Aae Skotheim ('02)
NOR51.07
  
 
6
Fred Österblom
Fred Österblom ('02)
SWE51.44
  
 
7
Stefan Savic
Stefan Savic ('02)
SWE51.48
  
 PB
8
Gustav Harning
Gustav Harning ('02)
SWE52.79
  
 SB
9
Ross McDonald
Ross McDonald ('90)
GBR53.69
  
 SB
Finale B
29.6.
29.6.
1
Gabriel Vikic
Gabriel Vikic ('02)
SWE50.99
  
 SB
2
Linus Simmerlein
Linus Simmerlein ('02)
SWE51.19
  
 
3
Adam Landén
Adam Landén ('02)
SWE51.83
  
 
4
Isak Helgesson
Isak Helgesson ('03)
SWE52.15
  
 PB
5
Tadesse Johansson
Tadesse Johansson ('03)
SWE52.17
  
 PB
6
Andreas Jönsson
Andreas Jönsson ('02)
SWE52.38
  
 PB
8
Nils Christensen
Nils Christensen ('02)
NOR53.41
  
 PB
9
Lukas Sällström
Lukas Sällström ('02)
SWE53.69
  
 
Finale C
29.6.
29.6.
1
Murray Fotheringham
Murray Fotheringham ('03)
GBR51.33
  
 PB
2
Dagur Fannar Einarsson
Dagur Fannar Einarsson ('02)
ISL51.86
  
 PB
4
Aleksi Savolainen
Aleksi Savolainen ('02)
FIN52.63
  
 PB
5
Anton Hermansson
Anton Hermansson ('02)
SWE52.74
  
 PB
7Torben BossenTorben Bossen ('03)DEN53.49
  
 
8
Stefan Franzén
Stefan Franzén ('03)
SWE53.50
  
 
Finale D
29.6.
29.6.
1Victor Kiplagat KondrupVictor Kiplagat Kondrup ('02)DEN53.51
  
 PB
3Carl August AllerødCarl August Allerød ('03)DEN54.05
  
 PB
4
Kevin Bodén
Kevin Bodén ('02)
SWE54.44
  
 PB
5
Mårten Nystrand
Mårten Nystrand ('03)
SWE54.50
  
 
6
David Mörck
David Mörck ('02)
SWE54.68
  
 PB
7
Amrullah Stanikzai
Amrullah Stanikzai ('02)
AFG55.67
  
 SB
8Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)DEN56.00
  
 
Finale E
29.6.
29.6.
1
Kasperi Valonen
Kasperi Valonen ('02)
FIN53.19
  
 PB
2
Hugo Liljegren
Hugo Liljegren ('03)
SWE54.07
  
 PB
5
Arvid Hedin
Arvid Hedin ('03)
SWE56.10
  
 
7
Emil Bengtsson
Emil Bengtsson ('02)
SWE56.43
  
 SB
Finale F
29.6.
29.6.
1Nikolaj RichterNikolaj Richter ('02)DEN55.35
  
 PB
2Mikkel Bjerregaard NielsenMikkel Bjerregaard Nielsen ('03)DEN55.94
  
 PB
3
Elias Liljestrand
Elias Liljestrand ('03)
SWE56.51
  
 PB
4
Lukas Holm
Lukas Holm ('03)
SWE56.92
  
 PB
5
Alexander Hedar
Alexander Hedar ('03)
SWE56.99
  
 PB
8
David Johansson
David Johansson ('03)
SWE1:02.45
  
 PB
D17 800 m    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Tobias Grønstad
Tobias Grønstad ('02)
NOR1:53.21
  
 
2
Alexander Nyström
Alexander Nyström ('03)
SWE1:55.48
  
 
3
Viktor Frisk
Viktor Frisk ('03)
SWE1:56.96
  
 
6
Erik Guander
Erik Guander ('02)
SWE1:59.00
  
 
7
Sondre Martinsen
Sondre Martinsen ('03)
NOR1:59.77
  
 PB
8Linus LindquistLinus Lindquist ('02)DEN2:02.86
  
 SB
9
Nils Christensen
Nils Christensen ('02)
NOR2:03.45
  
 SB
10
Kevin Bodén
Kevin Bodén ('02)
SWE2:03.56
  
 
12
Gustav Harning
Gustav Harning ('02)
SWE2:12.30
  
 SB
Finale B
28.6.
28.6.
1
Sharmarke Ahmed
Sharmarke Ahmed ('02)
SOM1:58.54
  
 PB
2
Henrik Franzén
Henrik Franzén ('03)
SWE1:58.96
  
 PB
3
Victor Wahlgren
Victor Wahlgren ('02)
SWE1:59.44
  
 PB
4
Dennis Holmstedt
Dennis Holmstedt ('02)
SWE1:59.76
  
 PB
5
Tadesse Johansson
Tadesse Johansson ('03)
SWE1:59.81
  
 PB
9Martin MøllgaardMartin Møllgaard ('03)DEN2:02.94
  
 
11
Simon Wikell
Simon Wikell ('03)
SWE2:04.72
  
 
12Nikolaj RichterNikolaj Richter ('02)DEN2:05.61
  
 
Finale C
28.6.
28.6.
1Victor Kiplagat KondrupVictor Kiplagat Kondrup ('02)DEN2:02.57
  
 PB
2
Elias Liljestrand
Elias Liljestrand ('03)
SWE2:05.08
  
 
3
Fabian Haeffler
Fabian Haeffler ('03)
SWE2:05.47
  
 
4
Morgan Åkerblom
Morgan Åkerblom ('02)
SWE2:05.88
  
 SB
7
Vidar Arvidsson
Vidar Arvidsson ('03)
SWE2:06.80
  
 
8
Albin Lago
Albin Lago ('03)
SWE2:07.78
  
 PB
10
Nils Ekroth
Nils Ekroth ('03)
SWE2:08.89
  
 
11
Lukas Holm
Lukas Holm ('03)
SWE2:09.16
  
 PB
12
Rasmus Haak
Rasmus Haak ('03)
SWE2:13.54
  
 
Finale D
28.6.
28.6.
2Mikkel Bjerregaard NielsenMikkel Bjerregaard Nielsen ('03)DEN2:07.76
  
 
4
Alexander Hedar
Alexander Hedar ('03)
SWE2:11.04
  
 PB
5
Simon Öberg
Simon Öberg ('03)
SWE2:11.40
  
 SB
7
Pelle Nilsson
Pelle Nilsson ('03)
SWE2:15.49
  
 
9
Love Ramhult
Love Ramhult ('03)
SWE2:15.74
  
 
10
Alfred Ramhult
Alfred Ramhult ('03)
SWE2:15.80
  
 SB
Mikael Alm
Mikael Alm ('03)
SWE DQ
  
 
Finale E
28.6.
28.6.
1
Mårten Nystrand
Mårten Nystrand ('03)
SWE2:06.26
  
 PB
2
Olof Persson
Olof Persson ('02)
SWE2:13.21
  
 =PB
4
Ivan Magnusson
Ivan Magnusson ('02)
SWE2:13.58
  
 PB
5
Simon Wernersson
Simon Wernersson ('03)
SWE2:14.88
  
 PB
7
Erik Weineisen
Erik Weineisen ('03)
SWE2:19.66
  
 PB
8
David Johansson
David Johansson ('03)
SWE2:20.09
  
 SB
9
Axel Johansson
Axel Johansson ('03)
SWE2:22.65
  
 PB
10
Jonathan Norrman
Jonathan Norrman ('03)
SWE2:25.36
  
 PB
11
Jonathan Norrman
Jonathan Norrman ('02)
SWE2:34.55
  
 PB
D17 1500 m    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
Tobias Grønstad
Tobias Grønstad ('02)
NOR3:58.22
  
 PB
2Joel Ibler LillesøJoel Ibler Lillesø ('03)DEN4:01.54
  
 PB
3
Sharmarke Ahmed
Sharmarke Ahmed ('02)
SOM4:02.81
  
 PB
4
Viktor Frisk
Viktor Frisk ('03)
SWE4:05.84
  
 PB
5
Roderick Duodu
Roderick Duodu ('02)
NOR4:06.68
  
 PB
6
Sondre Martinsen
Sondre Martinsen ('03)
NOR4:06.92
  
 PB
7
Albin Wallenius
Albin Wallenius ('03)
SWE4:09.73
  
 PB
9Gustav MørchGustav Mørch ('02)DEN4:14.43
  
 
11Linus LindquistLinus Lindquist ('02)DEN4:16.61
  
 
14Martin MøllgaardMartin Møllgaard ('03)DEN4:21.20
  
 
Finale B
29.6.
29.6.
1
Oskar Karlsson
Oskar Karlsson ('02)
SWE4:12.62
  
 PB
3
Henrik Franzén
Henrik Franzén ('03)
SWE4:14.00
  
 PB
4
Kevin Bodén
Kevin Bodén ('02)
SWE4:14.14
  
 PB
7
Arvid Backteman
Arvid Backteman ('02)
SWE4:19.77
  
 PB
9
Fabian Haeffler
Fabian Haeffler ('03)
SWE4:21.12
  
 PB
11Oliver Kirial OlsenOliver Kirial Olsen ('03)DEN4:22.58
  
 
12
Nils Ekroth
Nils Ekroth ('03)
SWE4:25.00
  
 
14
Morgan Åkerblom
Morgan Åkerblom ('02)
SWE4:26.46
  
 SB
15
Simon Wikell
Simon Wikell ('03)
SWE4:29.02
  
 PB
16
Victor Wahlgren
Victor Wahlgren ('02)
SWE4:35.66
  
 SB
Finale C
29.6.
29.6.
2
Albin Lago
Albin Lago ('03)
SWE4:28.62
  
 PB
5
Rasmus Haak
Rasmus Haak ('03)
SWE4:31.41
  
 PB
6
Andreas Carlsson
Andreas Carlsson ('02)
SWE4:31.59
  
 PB
7Jeppe HaghfeltJeppe Haghfelt ('03)DEN4:32.50
  
 PB
8Markus Hedegaard MadsenMarkus Hedegaard Madsen ('03)DEN4:38.36
  
 
9
Simon Wernersson
Simon Wernersson ('03)
SWE4:39.51
  
 PB
10
Pelle Nilsson
Pelle Nilsson ('03)
SWE4:39.58
  
 PB
11Mikkel Bjerregaard NielsenMikkel Bjerregaard Nielsen ('03)DEN4:39.92
  
 
15
Olof Persson
Olof Persson ('02)
SWE4:50.21
  
 PB
16
Erik Weineisen
Erik Weineisen ('03)
SWE4:52.66
  
 PB
D17 3000 m    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
1Joel Ibler LillesøJoel Ibler Lillesø ('03)DEN8:54.01
  
 
2
Roderick Duodu
Roderick Duodu ('02)
NOR8:56.83
  
 PB
3
Sondre Martinsen
Sondre Martinsen ('03)
NOR8:58.06
  
 PB
5
Julius Mördrup
Julius Mördrup ('02)
SWE9:16.30
  
 
7
Michael Rosenqvist
Michael Rosenqvist ('02)
SWE9:26.47
  
 PB
8Oliver Kirial OlsenOliver Kirial Olsen ('03)DEN9:27.98
  
 SB
9
Arvid Backteman
Arvid Backteman ('02)
SWE9:32.38
  
 PB
12Jeppe HaghfeltJeppe Haghfelt ('03)DEN9:44.59
  
 
Finale B
30.6.
30.6.
1
Agust Kronkvist
Agust Kronkvist ('03)
SWE9:41.77
  
 PB
4
Vidar Arvidsson
Vidar Arvidsson ('03)
SWE9:54.35
  
 
6Markus Hedegaard MadsenMarkus Hedegaard Madsen ('03)DEN10:08.24
  
 PB
8
Albin Gezelius
Albin Gezelius ('03)
SWE10:11.65
  
 
10
Pelle Nilsson
Pelle Nilsson ('03)
SWE10:19.34
  
 PB
11
Simon Wernersson
Simon Wernersson ('03)
SWE10:22.42
  
 PB
12
Axel Johansson
Axel Johansson ('03)
SWE10:28.48
  
 PB
14
Gustav Elinder
Gustav Elinder ('03)
SWE11:01.18
  
 PB
D17 2000m Steeplechase (84cm)    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Julius Mördrup
Julius Mördrup ('02)
SWE6:24.35
  
 PB
2
Albin Wallenius
Albin Wallenius ('03)
SWE6:24.41
  
 
4
Mikael Alm
Mikael Alm ('03)
SWE6:56.60
  
 PB
D17 110m Hurdles (91.4cm, 8.90m)    
30.6. Vind: -0.6

Finale A

Finale
30.6.Vind: -0.6
1
Ludvig Ivar All
Ludvig Ivar All ('02)
SWE14.19
  
 
2
Edvin Månsson
Edvin Månsson ('02)
SWE14.72
  
 PB
3
Marcus Blixt
Marcus Blixt ('02)
SWE14.83
  
 PB
4
Aleksi Savolainen
Aleksi Savolainen ('02)
FIN15.00
  
 PB
5
Viktor Hedlund
Viktor Hedlund ('02)
SWE15.03
  
 
6
Fred Österblom
Fred Österblom ('02)
SWE15.55
  
 
Sander Aae Skotheim
Sander Aae Skotheim ('02)
NOR DNF
  
 
Indledende heats30.6.
Indledende 1
30.6. Vind: +0.2
30.6.Vind: +0.2
1
Sander Aae Skotheim
Sander Aae Skotheim ('02)
NOR14.96
  
 PB
2
Viktor Hedlund
Viktor Hedlund ('02)
SWE15.11
  
 
4
Dagur Fannar Einarsson
Dagur Fannar Einarsson ('02)
ISL16.28
  
 PB
Indledende 2
30.6. Vind: -1.1
30.6.Vind: -1.1
1
Ludvig Ivar All
Ludvig Ivar All ('02)
SWE14.73
  
 
2
Marcus Blixt
Marcus Blixt ('02)
SWE14.99
  
 SB
3
Aleksi Savolainen
Aleksi Savolainen ('02)
FIN15.07
  
 PB
4Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)DEN16.26
  
 PB
Indledende 3
30.6. Vind: -0.1
30.6.Vind: -0.1
1
Edvin Månsson
Edvin Månsson ('02)
SWE14.89
  
 PB
2
Fred Österblom
Fred Österblom ('02)
SWE15.12
  
 
3Alfred Dahl LarsenAlfred Dahl Larsen ('02)DEN15.13
  
 PB
4
Olof Hedin
Olof Hedin ('02)
SWE15.93
  
 
Sander Rye Daae
Sander Rye Daae ('02)
NOR DNF
  
 
D17 300 m hæk 84.0 cm    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Oskar Edlund
Oskar Edlund ('02)
SWE37.23
  
 PB
2
Markus Moberg
Markus Moberg ('03)
SWE37.60
  
 PB
3
Fred Österblom
Fred Österblom ('02)
SWE37.89
  
 PB
4
Markus Moberg
Markus Moberg ('03)
SWE39.89
  
 
5
Kasperi Valonen
Kasperi Valonen ('02)
FIN40.09
  
 PB
6
Isak Helgesson
Isak Helgesson ('03)
SWE40.25
  
 PB
7
Olof Hedin
Olof Hedin ('02)
SWE40.37
  
 PB
8
Isak Helgesson
Isak Helgesson ('03)
SWE40.43
  
 
9
Anton Hermansson
Anton Hermansson ('02)
SWE51.51
  
 
Finale B
28.6.
28.6.
2
Viktor Hedlund
Viktor Hedlund ('02)
SWE41.05
  
 PB
3
Nils Ekström
Nils Ekström ('03)
SWE41.45
  
 PB
4
Amrullah Stanikzai
Amrullah Stanikzai ('02)
AFG41.51
  
 
5
Marcus Blixt
Marcus Blixt ('02)
SWE42.33
  
 PB
6
Melker Tingberg
Melker Tingberg ('02)
SWE43.30
  
 
7
Casper Elliot
Casper Elliot ('03)
SWE43.78
  
 
8
Mattias Carman
Mattias Carman ('03)
SWE44.29
  
 PB
Finale C
28.6.
28.6.
3
Mattias Carman
Mattias Carman ('03)
SWE43.10
  
 PB
4
Kasper Hammarlund
Kasper Hammarlund ('03)
SWE43.46
  
 PB
5Mik Resen LønborgMik Resen Lønborg ('03)DEN43.51
  
 PB
6
Kasper Hammarlund
Kasper Hammarlund ('03)
SWE43.63
  
 PB
8Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)DEN47.54
  
 PB
D17 Højdespring    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
1
Mohammed Nouh
Mohammed Nouh ('03)
QAT2.00
  
 PB
2
Olle Bång
Olle Bång ('02)
SWE1.98
  
 PB
5
Sander Aae Skotheim
Sander Aae Skotheim ('02)
NOR1.85
  
 
7
Emil Petersson
Emil Petersson ('02)
SWE1.81
  
 
9
Johan Lennvik
Johan Lennvik ('02)
SWE1.72
  
 
9
Hugo Schoug
Hugo Schoug ('02)
SWE1.72
  
 SB
12Alfred Dahl LarsenAlfred Dahl Larsen ('02)DEN1.67
  
 PB
13
William Larsson Svensson
William Larsson Svensson ('02)
SWE1.60
  
 SB
13Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)DEN1.60
  
 
D17 Stangspring    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
Christian Vik Pettersen
Christian Vik Pettersen ('02)
NOR4.70
  
 
2
Fabian August Furnes Warpe
Fabian August Furnes Warpe ('03)
NOR4.63
  
 
3
Kasper Fjeldstad
Kasper Fjeldstad ('03)
NOR4.34
  
 
5
Jonathan Howser
Jonathan Howser ('02)
SWE4.12
  
 PB
6Bertram Bing CostaBertram Bing Costa ('02)DEN4.01
  
 
7
Sten Hagström
Sten Hagström ('03)
SWE4.01
  
 PB
8
Malte Fuchs Edberg
Malte Fuchs Edberg ('03)
SWE3.90
  
 PB
9
Oliver Ellström
Oliver Ellström ('03)
SWE3.90
  
 
10
Felix Nyberg
Felix Nyberg ('03)
SWE3.90
  
 PB
11
Peter Svensson
Peter Svensson ('02)
SWE3.90
  
 SB
12
Maximilian Lennartsson
Maximilian Lennartsson ('03)
SWE3.77
  
 PB
12
Joel Andersson
Joel Andersson ('02)
SWE3.77
  
 
12
Oliver Lundström
Oliver Lundström ('03)
SWE3.77
  
 PB
15
Malte Rosvall
Malte Rosvall ('02)
SWE3.62
  
 PB
17Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)DEN3.62
  
 PB
18
Noa Skomorowski
Noa Skomorowski ('03)
SWE3.62
  
 PB
19Mik Resen LønborgMik Resen Lønborg ('03)DEN3.26
  
 
20
Johan Jurander
Johan Jurander ('03)
SWE3.26
  
 
William Nestor
William Nestor ('03)
SWE NH
  
 
Erik Sandström
Erik Sandström ('02)
SWE NH
  
 
D17 Længdespring    
28.6.

Finale A

Finale
28.6.
1
Sander Aae Skotheim
Sander Aae Skotheim ('02)
NOR6.92
-1.4
  
 
2
David Århammar
David Århammar ('02)
SWE6.84
+1.9
  
 PB
3
André Barroso Johansson
André Barroso Johansson ('02)
SWE6.68
+0.9
  
 PB
4
Per Bucher Johannessen
Per Bucher Johannessen ('02)
NOR6.60
+0.3
  
 PB
5Bertram Bing CostaBertram Bing Costa ('02)DEN6.59 w
+2.3
  
 
6
Simon Plesse
Simon Plesse ('02)
SWE6.58
+0.2
  
 SB
7
Oliver Papinski
Oliver Papinski ('02)
SWE6.55
+1.6
  
 
8
Gustav Tartu
Gustav Tartu ('02)
SWE6.53
+1.7
  
 PB
10
Dagur Fannar Einarsson
Dagur Fannar Einarsson ('02)
ISL6.45
+1.1
  
 PB
11Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)DEN6.34
+0.8
  
 
12
Aleksi Savolainen
Aleksi Savolainen ('02)
FIN6.30
+1.7
  
 PB
13
Marcel Schweikart
Marcel Schweikart ('02)
SWE6.25
+1.9
  
 PB
14
Ludvig All
Ludvig All ('02)
SWE6.14 w
+3.5
  
 
15
Hugo Olsson
Hugo Olsson ('02)
SWE6.10 w
+4.0
  
 
16
Mikael Agge
Mikael Agge ('02)
SWE6.02
+0.4
  
 PB
17
Gabriel Axelsson
Gabriel Axelsson ('02)
SWE6.02 w
+2.3
  
 
19
Jesper Hermansson
Jesper Hermansson ('02)
SWE5.97 w
+2.2
  
 
21
Karl-William Einarson
Karl-William Einarson ('02)
SWE5.89
-0.7
  
 SB
22
Oliver Gao
Oliver Gao ('02)
SWE5.87
-0.5
  
 
25
Erik Sandström
Erik Sandström ('02)
SWE5.75
-0.4
  
 PB
26
Johan Wahlgren
Johan Wahlgren ('02)
SWE5.67
0.0
  
 SB
27
William Larsson Svensson
William Larsson Svensson ('02)
SWE5.66
-1.4
  
 PB
28
Viktor Palmén
Viktor Palmén ('02)
SWE5.64 w
+2.1
  
 
29
Kasperi Valonen
Kasperi Valonen ('02)
FIN5.63
+0.1
  
 PB
30
Herman Forsberg
Herman Forsberg ('02)
SWE5.59 w
+2.2
  
 
33
Fredrik Sundvall
Fredrik Sundvall ('02)
SWE5.02
+0.7
  
 PB
34Frederik Grud Agerbæk MadsenFrederik Grud Agerbæk Madsen ('02)DEN4.93
+0.8
  
 PB
35
Daniel Adolfsson
Daniel Adolfsson ('02)
SWE3.80
+0.2
  
 SB
D17 Trespring    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
1
Per Bucher Johannessen
Per Bucher Johannessen ('02)
NOR15.27
+1.9
  
 
2
Khalid Abdelhady
Khalid Abdelhady ('02)
QAT14.13
+1.3
  
 PB
3
David Århammar
David Århammar ('02)
SWE13.81 w
+2.2
  
 
4
Lukas Edqvist
Lukas Edqvist ('02)
SWE13.67
+0.5
  
 PB
5
Gustav Tartu
Gustav Tartu ('02)
SWE13.56
+1.5
  
 
6
Jesper Nordström
Jesper Nordström ('02)
SWE13.26
+0.1
  
 PB
8
Aleksi Savolainen
Aleksi Savolainen ('02)
FIN13.25 w
+2.7
  
 
9
Karl-William Einarson
Karl-William Einarson ('02)
SWE12.83
+0.8
  
 PB
10
Johan Wahlgren
Johan Wahlgren ('02)
SWE12.45
+1.7
  
 PB
11
Elmer Evanson
Elmer Evanson ('02)
SWE11.68
+1.1
  
 PB
Lukas Bertilsson
Lukas Bertilsson ('02)
SWE NM
  
 
D17 Kuglestød 5.0 kg    
29.6.

Finale A

Finale
29.6.
1
Måns Roos
Måns Roos ('02)
SWE16.41
  
 
2
Erlend Bergfjord Næss
Erlend Bergfjord Næss ('02)
NOR16.25
  
 PB
3
Leo Frid Göransson
Leo Frid Göransson ('02)
SWE16.13
  
 PB
4
Leo Janén
Leo Janén ('02)
SWE15.54
  
 
5
Daniel Adolfsson
Daniel Adolfsson ('02)
SWE15.35
  
 PB
6
Aleksi Savolainen
Aleksi Savolainen ('02)
FIN14.38
  
 PB
7
Sander Aae Skotheim
Sander Aae Skotheim ('02)
NOR14.05
  
 
8
Andreas Henriksson
Andreas Henriksson ('02)
SWE13.81
  
 
9
Gabriel Axelsson
Gabriel Axelsson ('02)
SWE12.86
  
 
10
Fredrik Grund
Fredrik Grund ('02)
SWE12.36
  
 
11Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)DEN12.06
  
 PB
12Alfred Dahl LarsenAlfred Dahl Larsen ('02)DEN10.25
  
 
D17 Diskoskast 1.5 kg    
30.6.

Finale A

Finale
30.6.
1
Leo Janén
Leo Janén ('02)
SWE53.35
  
 
2
Erlend Bergfjord Næss
Erlend Bergfjord Næss ('02)
NOR52.89
  
 
3
Karl Ludvik
Karl Ludvik ('02)
SWE52.89
  
 PB
4
Vebjørn Sæten Skre
Vebjørn Sæten Skre ('02)
NOR50.14
  
 
5
Måns Roos
Måns Roos ('02)
SWE47.23
  
 PB
7
Andreas Henriksson
Andreas Henriksson ('02)
SWE44.69
  
 SB
8
Teo Paganus
Teo Paganus ('03)
SWE44.34
  
 PB
9
Max Andersson
Max Andersson ('03)
SWE41.44
  
 PB
10
Albin Silén
Albin&n