Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Göteborg/U SWE: Göteborg 1.7.2018

M 200 m    
Vind: +0.8

Finale A

Finale
Vind: +0.8
Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)DEN22.49
  
 
Daniel AndersenDaniel Andersen ('01)DEN22.60
  
 
Frederik AnderssonFrederik Andersson ('01)DEN22.65
  
 
Emil SøndergaardEmil Søndergaard ('96)DEN22.67
  
 
Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)DEN22.69 w
  
 
Sebastian Valentin BuschardtSebastian Valentin Buschardt ('97)DEN22.80 w
  
 
Mathias AstrupMathias Astrup ('99)DEN23.02
  
 SB
Peter KjølbyePeter Kjølbye ('01)DEN23.13
  
 PB
Samuel MarcusSamuel Marcus ('99)DEN23.26
  
 PB
Jonas Bruun GregersenJonas Bruun Gregersen ('01)DEN23.43
  
 PB
Søren A. NørgaardSøren A. Nørgaard ('99)DEN23.57
  
 
Tobias RendbækTobias Rendbæk DEN23.83
  
 SB
Kasper FilsoeKasper Filsoe ('90)DEN23.84
  
 SB
Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)DEN24.01 w
  
 
Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)DEN24.20
  
 
Tobias StærmoseTobias Stærmose ('91)DEN24.33
  
 
Mads MørchMads Mørch ('01)DEN25.05
  
 
Kilian M DavidKilian M David ('02)DEN25.07 w
  
 
Jakob Rose HansenJakob Rose Hansen ('02)DEN25.10
  
 PB
Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)DEN25.20
  
 
William A. HelmsdalWilliam A. Helmsdal ('02)DEN25.68 w
  
 
Nikolaj RichterNikolaj Richter ('02)DEN26.86
  
 PB
Joel Frederik Von De AhéJoel Frederik Von De Ahé ('06)DEN27.17
  
 PB
Eiri Jógvansson GlerfossEiri Jógvansson Glerfoss ('05)DEN27.30
  
 PB
Tobias Lykke NørgaardTobias Lykke Nørgaard ('06)DEN29.06
  
 PB
Tobias Zeeberg PedersenTobias Zeeberg Pedersen ('06)DEN30.13
  
 PB
William HvassWilliam Hvass ('06)DEN30.95
  
 PB
M 300 m    

Finale A

Finale
Vilhelm KrügerVilhelm Krüger ('04)DEN37.18
  
 PB
August ØstergaardAugust Østergaard ('03)DEN38.13
  
 
Miso BuhaMiso Buha ('03)DEN38.49
  
 PB
Luis F. MailletLuis F. Maillet ('04)DEN38.56
  
 
Neloo FalckNeloo Falck ('03)DEN39.13
  
 PB
Hans Erland ThomsenHans Erland Thomsen ('03)DEN39.89
  
 PB
Tobias Feldborg NielsenTobias Feldborg Nielsen ('03)DEN40.12
  
 PB
Stinus Dolmer NielsenStinus Dolmer Nielsen ('03)DEN40.24
  
 PB
Jelmer ScholtenJelmer Scholten ('04)DEN40.59
  
 
Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)DEN43.93
  
 PB
Finale C
2
Filip Engström
Filip Engström ('04)
SWE41.29
  
 PB
M 800 m    

Finale A

Finale
6
Johan Walldén
Johan Walldén ('87)
SWE1:54.28
  
 =SB
Joachim Sieverts NielsenJoachim Sieverts Nielsen ('97)DEN1:54.07
  
 PB
Rasmus Rose-HansenRasmus Rose-Hansen ('99)DEN1:54.86
  
 
Malthe NielsenMalthe Nielsen ('99)DEN1:59.03
  
 
Andreas Nors RebstrupAndreas Nors Rebstrup DEN1:59.35
  
 
Jonathan M. AdamsenJonathan M. Adamsen ('95)DEN2:03.21
  
 
Yousef BellouchYousef Bellouch ('98)DEN2:04.38
  
 PB
Frederik GottliebFrederik Gottlieb DEN2:05.47
  
 
Kasper Pontoppidan JensenKasper Pontoppidan Jensen ('99)DEN2:12.09
  
 SB
Dánjal Dahl LjósheimDánjal Dahl Ljósheim DEN2:13.83
  
 
Rasmus Krogh MadsenRasmus Krogh Madsen DEN2:16.09
  
 
M 2000 m    

Finale A

Finale
Axel Vang ChristensenAxel Vang Christensen ('04)DEN5:56.85
  
 PB
Joel Ibler LillesøJoel Ibler Lillesø ('03)DEN6:02.92
  
 PB
Oliver Kirial OlsenOliver Kirial Olsen ('03)DEN6:11.81
  
 PB
Thomas Strønstad Løseth
Thomas Strønstad Løseth ('03)
NOR6:21.58
  
 PB
Gustav BendsenGustav Bendsen ('03)DEN6:24.80
  
 PB
Philip Grundt HansenPhilip Grundt Hansen ('04)DEN6:31.67
  
 PB
Jeppe HaghfeltJeppe Haghfelt ('03)DEN6:36.38
  
 PB
Jeppe LarsenJeppe Larsen ('03)DEN6:49.84
  
 PB
Carl Emil HjorthCarl Emil Hjorth ('04)DEN6:50.31
  
 PB
M 3000 m    

Finale A

Finale
Conrad LindConrad Lind ('01)DEN9:03.72
  
 
Louis CantbyLouis Cantby ('01)DEN9:25.88
  
 SB
Noah Grunnet NouriNoah Grunnet Nouri ('02)DEN9:57.97
  
 
M 110 m hæk    
Vind: +1.3

Finale A

Finale
Vind: +1.3
Martin PanduroMartin Panduro ('94)DEN17.28
  
 PB
Indledende heats
Indledende 1
Vind: +1.3
Vind: +1.3
3
Elias Martinsson
Elias Martinsson ('97)
SWE14.55
  
 =PB
M Højdespring    

Finale A

Finale
Marius Hytholm Alex PetersenMarius Hytholm Alex Petersen ('01)DEN1.95
  
 PB
Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)DEN1.79
  
 PB
Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)DEN1.64
  
 =PB
M Stangspring    

Finale A

Finale
Toke Staub JørgensenToke Staub Jørgensen DEN4.48
  
 PB
Jakob Holt JensenJakob Holt Jensen ('97)DEN4.30
  
 
Jacob Aagaard JensenJacob Aagaard Jensen ('97)DEN4.30
  
 
Virgil Topholm HartmannVirgil Topholm Hartmann ('98)DEN4.30
  
 PB
Noah Birk MeissnerNoah Birk Meissner ('03)DEN3.53
  
 
Mads Rubek VitoftMads Rubek Vitoft ('03)DEN3.23
  
 PB
M Trespring    

Finale A

Finale
Torúr MortensenTorúr Mortensen ('98)DEN13.63
+1.0
  
 SB
Patrick WolfPatrick Wolf ('01)DEN13.07
+1.3
  
 
Andreas Bjarnastein AntoftAndreas Bjarnastein Antoft ('02)DEN13.04
+1.0
  
 PB
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
Frederik JensenFrederik Jensen ('97)DEN34.88
  
 
K 200 m    
Vind: +1.4

Finale A

Finale
Vind: +1.4
3
Anna Lennman
Anna Lennman ('98)
SWE27.13
  
 SB
4
Josefine Olsson
Josefine Olsson ('98)
SWE27.37
  
 SB
6
Evelina Dahlberg
Evelina Dahlberg ('95)
SWE27.54
  
 SB
Josefine Skifter AndersenJosefine Skifter Andersen ('03)DEN25.88
  
 
Sarah SækmoseSarah Sækmose ('02)DEN26.04
  
 
Mie MikkelsenMie Mikkelsen ('01)DEN26.09
  
 
Nathalie Richter-MikkelsenNathalie Richter-Mikkelsen DEN26.11
  
 SB
Amanda BergstenAmanda Bergsten ('94)DEN26.17
  
 PB
Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)DEN26.24
  
 PB
Louise MalmqvistLouise Malmqvist ('96)DEN26.28
  
 
Martha Danneskjold RasmussenMartha Danneskjold Rasmussen ('02)DEN26.42
  
 PB
Sofie SpiegelhauerSofie Spiegelhauer ('02)DEN26.58
  
 
Emilie Børregaard VoigtEmilie Børregaard Voigt ('05)DEN26.89 w
  
 
Nora Grønnegaard FischerNora Grønnegaard Fischer ('05)DEN26.97 w
  
 
Ashley GnanogohAshley Gnanogoh ('05)DEN27.16 w
  
 
Elisabeth Holm SimonsenElisabeth Holm Simonsen ('01)DEN27.17
  
 PB
Oddvør JosephsenOddvør Josephsen ('01)DEN27.22
  
 PB
Mille B. OlesenMille B. Olesen ('02)DEN27.24
  
 PB
Julie Kalstrup SchultzJulie Kalstrup Schultz DEN27.46
  
 
Ida JørgensenIda Jørgensen ('01)DEN27.47
  
 SB
Maria BiskopstøMaria Biskopstø ('02)DEN27.50 w
  
 
Laura Haslund-ChristensenLaura Haslund-Christensen ('01)DEN27.74
  
 
Sarah KristensenSarah Kristensen DEN27.89 w
  
 
Hannah Illum PetersenHannah Illum Petersen DEN28.03
  
 SB
Mikaela Medina SørensenMikaela Medina Sørensen ('06)DEN28.56 w
  
 
Jasmin Boe RasmussenJasmin Boe Rasmussen DEN28.65 w
  
 
Victoria Juul GiessingVictoria Juul Giessing ('05)DEN28.79
  
 PB
Thea Lei HansgaardThea Lei Hansgaard ('05)DEN28.93 w
  
 
Teresa Fríðriksdóttir BláhamarTeresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)DEN28.94
  
 SB
Vibeka Eihilt SivertsenVibeka Eihilt Sivertsen ('05)DEN29.76
  
 
Mathilde Mønsted LarsenMathilde Mønsted Larsen ('05)DEN29.87 w
  
 
Anna Katrina MikkelsenAnna Katrina Mikkelsen ('05)DEN30.33 w
  
 
Rachel EnninfulRachel Enninful ('05)DEN30.48
  
 PB
Pil NedergaardPil Nedergaard ('06)DEN30.65
  
 PB
Thinusa AruchchunarThinusa Aruchchunar ('05)DEN30.74
  
 
Freja AbrahamFreja Abraham ('06)DEN33.33
  
 PB
Anna Pape LiboriussenAnna Pape Liboriussen ('06)DEN33.55
  
 PB
Finale C
Vind: -1.3
Vind: -1.3
4
Alice Heldt Cassel
Alice Heldt Cassel ('01)
SWE27.39
  
 SB
5
Cornelia Fernsten
Cornelia Fernsten ('02)
SWE27.38
  
 SB
9
Ester Björck
Ester Björck ('99)
SWE27.60 w
  
 
K 300 m    

Finale A

Finale
Emma S. HansenEmma S. Hansen ('03)DEN41.31
  
 PB
Christine KlitgaardChristine Klitgaard ('04)DEN41.32
  
 PB
Josephine Koch JacobsenJosephine Koch Jacobsen ('03)DEN41.65
  
 PB
Louise Høkilde WassmannLouise Høkilde Wassmann ('03)DEN42.21
  
 PB
Amanda Sondrup HenriquesAmanda Sondrup Henriques ('04)DEN42.60
  
 
Alma Søby WittAlma Søby Witt ('04)DEN42.70
  
 PB
Nanna GrubertNanna Grubert ('04)DEN42.79
  
 PB
Caroline VammenCaroline Vammen ('04)DEN42.84
  
 PB
Majken LützenMajken Lützen ('03)DEN43.10
  
 SB
Laura G. AndersenLaura G. Andersen ('04)DEN43.96
  
 PB
Cecilie CarlsenCecilie Carlsen ('03)DEN44.04
  
 PB
Betty Marie Ramsgaard JensenBetty Marie Ramsgaard Jensen ('04)DEN44.21
  
 PB
Nanna ElmerNanna Elmer ('03)DEN44.41
  
 PB
Ditte Stærk SørensenDitte Stærk Sørensen ('03)DEN44.69
  
 
Victoria BjerreVictoria Bjerre ('03)DEN45.11
  
 PB
Bára Jógvansdóttir GlerfossBára Jógvansdóttir Glerfoss ('03)DEN45.16
  
 PB
Alma SøttrupAlma Søttrup ('03)DEN45.49
  
 PB
Nikoline Bundgaard-HansenNikoline Bundgaard-Hansen ('04)DEN46.19
  
 
Alberte UlrikAlberte Ulrik ('03)DEN46.92
  
 PB
Eva Tsinat KrauseEva Tsinat Krause ('04)DEN47.09
  
 PB
Eva Tsinat KrauseEva Tsinat Krause ('04)DEN47.09
  
 =PB
Amalie QuistgaardAmalie Quistgaard ('04)DEN47.35
  
 PB
Annika G TruelsenAnnika G Truelsen ('03)DEN48.01
  
 
Amalie Schade KanstrupAmalie Schade Kanstrup ('03)DEN48.11
  
 SB
Amalie RudrasingamAmalie Rudrasingam ('03)DEN48.53
  
 PB
Smilla Duedam VentrupSmilla Duedam Ventrup ('03)DEN49.64
  
 PB
Cecilie Lindgaard JensenCecilie Lindgaard Jensen ('04)DEN52.92
  
 PB
Maja Fuglsang JensenMaja Fuglsang Jensen ('03)DEN53.57
  
 SB
Mathilde Björk Kerff NielsenMathilde Björk Kerff Nielsen ('04)DEN1:00.41
  
 PB
K 2000 m    

Finale A

Finale
3
Julia Meijer
Julia Meijer ('04)
SWE6:29.41
  
 PB
Marie Falkebo JensenMarie Falkebo Jensen ('03)DEN6:24.49
  
 PB
Elisabeth Møller RønnstadElisabeth Møller Rønnstad ('04)DEN6:37.41
  
 PB
Katrine RisvigKatrine Risvig ('03)DEN6:42.78
  
 PB
Klara HansenKlara Hansen ('03)DEN6:45.85
  
 PB
Amalie BoeckAmalie Boeck ('03)DEN6:48.03
  
 PB
Asta Lunde LarsenAsta Lunde Larsen ('03)DEN6:53.43
  
 PB
Sarah GladSarah Glad ('03)DEN6:56.40
  
 PB
Esther KirkebyEsther Kirkeby ('04)DEN6:57.84
  
 PB
Elvira Helleskov BatkoElvira Helleskov Batko ('04)DEN6:58.59
  
 PB
Ida Tveen HøgsbergIda Tveen Høgsberg ('04)DEN7:20.75
  
 PB
Ditte Stærk SørensenDitte Stærk Sørensen ('03)DEN7:24.19
  
 PB
Mathilde Grønlund RasmussenMathilde Grønlund Rasmussen ('03)DEN7:24.63
  
 PB
Julie HesselvigJulie Hesselvig ('03)DEN7:33.66
  
 PB
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: -0.3

Finale A

Finale
Vind: -0.3
Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)DEN14.78
  
 
Ida BoelIda Boel DEN14.96
  
 PB
Ida BoelIda Boel DEN15.34
  
 
Nathalie Richter-MikkelsenNathalie Richter-Mikkelsen DEN16.63
  
 
Julie Kalstrup SchultzJulie Kalstrup Schultz DEN16.87
  
 
Lise PedersenLise Pedersen ('99)DEN20.87
  
 PB
K Højdespring    

Finale A

Finale
Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)DEN1.68
  
 
Elisabeth Holm SimonsenElisabeth Holm Simonsen ('01)DEN1.51
  
 PB
Katrine Fjerbæk OlsenKatrine Fjerbæk Olsen ('01)DEN1.51
  
 SB
Josephine Houlbjerg HansenJosephine Houlbjerg Hansen ('04)DEN1.47
  
 
Victoria NiebuhrVictoria Niebuhr ('03)DEN1.47
  
 
Teresa Fríðriksdóttir BláhamarTeresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)DEN1.45
  
 
Line Grønbæk AndersenLine Grønbæk Andersen ('04)DEN1.41
  
 SB
Nanna Tveen HøgsbergNanna Tveen Høgsberg ('03)DEN1.41
  
 PB
Cecilie Lindgaard JensenCecilie Lindgaard Jensen ('04)DEN1.34
  
 
K Stangspring    

Finale A

Finale
Julie HarsmannJulie Harsmann DEN3.30
  
 
Sandra ChristensenSandra Christensen ('95)DEN2.85
  
 
K Trespring     

Finale A

Finale
Katrine Holten WintherKatrine Holten Winther ('89)DEN12.47
-0.4
  
 SB
Isabell PaprotnyIsabell Paprotny ('97)GER12.38
+1.4
  
 =PB
Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen DEN11.45
+0.7
  
 
Laura TølløseLaura Tølløse ('97)DEN11.18 w
+2.2
  
 
Laura TølløseLaura Tølløse ('97)DEN10.98
+0.9
  
 
Sigrid ScholtenSigrid Scholten ('01)DEN9.40
-0.4
  
 PB
K Kuglestød 2.0 kg    

Finale A

Finale
Ashley GnanogohAshley Gnanogoh ('05)DEN11.17
  
 
Thea Lei HansgaardThea Lei Hansgaard ('05)DEN10.81
  
 
Ingrid Gram JensenIngrid Gram Jensen ('05)DEN10.68
  
 
Victoria Juul GiessingVictoria Juul Giessing ('05)DEN9.41
  
 
Kaisa Duedam VentrupKaisa Duedam Ventrup ('05)DEN9.00
  
 
Karla B. LangvikKarla B. Langvik ('05)DEN8.83
  
 
Anna PedersenAnna Pedersen ('05)DEN7.32
  
 PB
Thinusa AruchchunarThinusa Aruchchunar ('05)DEN6.53
  
 
K Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
Laura ZilstorffLaura Zilstorff ('02)DEN12.82
  
 PB
Sara Kjær AndersenSara Kjær Andersen ('02)DEN12.21
  
 
Søs SühlerSøs Sühler ('04)DEN11.76
  
 PB
Rebecca SpiegelhauerRebecca Spiegelhauer ('02)DEN10.48
  
 
Klara Thers-SonneKlara Thers-Sonne ('04)DEN9.98
  
 
Emilie BankEmilie Bank ('02)DEN8.90
  
 PB
Asta Ellermann-KingombeAsta Ellermann-Kingombe ('04)DEN8.73
  
 
Cecilie Lindgaard JensenCecilie Lindgaard Jensen ('04)DEN7.64
  
 
Asta BorggaardAsta Borggaard ('04)DEN7.30
  
 
Mathilde Björk Kerff NielsenMathilde Björk Kerff Nielsen ('04)DEN4.81
  
 PB
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
Marie AagaardMarie Aagaard ('96)DEN41.40
  
 
Cathrine TrodsøeCathrine Trodsøe ('99)DEN39.53
  
 
Laura ZilstorffLaura Zilstorff ('02)DEN35.42
  
 PB
Amalie Pfeiffer NissenAmalie Pfeiffer Nissen ('01)DEN35.12
  
 
Sara Kjær AndersenSara Kjær Andersen ('02)DEN31.12
  
 
Helena Svabo ZiskaHelena Svabo Ziska ('01)DEN26.35
  
 SB
Rebecca NielsenRebecca Nielsen DEN25.18
  
 
P19 200 m    
Vind: +1.9

Finale A

Finale
Vind: +1.9
1
Emma Andreasson
Emma Andreasson 
SWE27.04
  
 PB
2
Hanna Zachrisson
Hanna Zachrisson ('99)
SWE27.23
  
 SB
4
Felicia Kölvall
Felicia Kölvall 
SWE27.32
  
 SB
6
Tilde Tofft
Tilde Tofft 
SWE27.58
  
 SB
D17 200 m    
Indledende heats
Indledende 3
Vind: +2.0
Vind: +2.0
6
Erik Artelius
Erik Artelius ('01)
SWE24.02
  
 PB
P16 200 m    
Vind: +1.1

Finale A

Finale
Vind: +1.1
5
Tyra Landin
Tyra Landin ('02)
SWE27.36
  
 PB

Seneste resultater

24.10KøbenhavnKIF Fødselsdagsstævne
19.10GreveKlubkastestævne
18.10KøbenhavnKastestævne
17.10BallerupDM og Kapgangsturneringen – bane
17.10HolteSpydkast
13.10Viborg1500 m Stævne
10.10AabenraaKast Med Michel Leinders
10.10VejleFemkamp
10.10VejleMinistaevne
8.10TårnbyKlubstævne 17
4.10BagsværdBAC/HIF klubkast
4.10EsbjergKaste klubstævne
4.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
4.10SlagelseMonster 3-kamp
3.10GreveKlubkastestævne
3.10HolstebroInterns ministævne
3.10Maribo DM i Vægtkast
2.10TårnbyLysstævnet
1.10AarhusEfterårskastestævne
1.10HolstebroInternt Kastestævne 1
1.10HolteTorsdagsstævne
30.9KøbenhavnSEPTEMBER GAMES Holdkamp for østklubber 12-13 år
30.9SilkeborgSidste chance i september
30.9TårnbyKlubstævne 15
29.9SlagelseStangspringsstævne
28.9KøbenhavnSEPTEMBER GAMES Holdkamp for østklubber 12-13 år
28.9HerlevGert Kærlin Tribute
28.9KøbenhavnTracks 8
28.9StoholmKlubstævne
27.9KøbenhavnSEPTEMBER GAMES Holdkamp for østklubber 12-13 år
27.9RandersVDMU KUN FOR ÅRG. 2007 & 2008
27.9LyngbyKlubmesterskaber
26.9AalborgInternt afslutningsstævne
26.9EsbjergRegionsstævne (Storstævne)
26.9Herning
25‐27.9GreveAfslutningsstævne
24.9RandersVDMU for mix hold 12-13 år
24.9GlostrupKlubmesterskab
24.9HolteHøjdespring
24.9HvidovreKastemangekamp 1
24.9HvidovreKastemangekamp 2
24.9TårnbyØST holdkamp
23.9KøbenhavnSEPTEMBER GAMES Holdkamp for østklubber 12-13 år
23.9HillerødKlubstævne 2
23.9TårnbyKlubstævne 14
22.9Aarhuslubstævne 2020-04
22.9HvidovreKastestævne
22.9KøbenhavnØst Hold D13
22.9Slagelse400m hæk
21.9KøbenhavnSEPTEMBER GAMES Holdkamp for østklubber 12-13 år
21.9HillerødKlubstævne 1
19‐20.9HvidovreDMU 14-15 år
19.9RandersVDMU Hold Sæby (Hjemme afholdt pga. Corona)
19.9RoskildeKlubstævne Kastemangekamp
19.9SæbyVestdansk holdmesterskab for mixhold
17.9KøbenhavnSEPTEMBER GAMES Holdkamp for østklubber 12-13 år
17.9Odense800m stævne
16.9KøbenhavnSEPTEMBER GAMES Holdkamp for østklubber 12-13 år
15.9HaderslevSønderjysk Nålestævne
15.9KøbenhavnTracks 7