Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Ballerup: Kasternes Dag 20.6.2020
Ballerup Atletik Stadion

M Kuglestød    

Finale A

Finale
1Kristoffer ThomsenKristoffer Thomsen ('96)Aarhus 190019.29
  
 SB
 
  X19.29 SB  X  X  X  X  
2Lasse LarsenLasse Larsen ('90)Herlev Atletik14.19
  
 SB
 
14.19 SB14.19 =SB14.1213.06  X14.06  
3Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK12.51
  
 SB
 
  X12.51 SB12.49  X  X  X  
4Mikael Chua ZiskaMikael Chua Ziska ('99)Hvidovre AM10.41
  
 
 
10.41  X10.1710.3910.3510.38  
5Saef AliSaef Ali Roar Atletik9.20
  
 PB
 
  X8.45 SB8.99 SB9.20 PB8.758.88  
M Diskoskast 2.0 kg    

Finale A

Finale
1Emil MikkelsenEmil Mikkelsen ('90)Odense Atletik 56.85
  
 
 
  X  X56.85  X55.3454.71  
2Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)Sparta55.90
  
 SB
 
  X54.8355.90 SB55.5354.16  X  
3Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg BAK44.17
  
 PB
 
39.7342.45 PB43.46 PB44.17 PB42.65  X  
4Mikael Chua ZiskaMikael Chua Ziska ('99)Hvidovre AM29.76
  
 
 
29.76  X27.2929.24  X  X  
5Saef AliSaef Ali Roar Atletik28.30
  
 PB
 
28.30 PB24.7619.8725.6825.1025.75  
M Hammerkast 7.26 kg    

Finale A

Finale
1Hans BarrettHans Barrett ('99)Esbjerg AM62.47
  
 
 
  X61.22  X62.4761.4761.64  
2Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK52.72
  
 
 
  X51.2151.9652.0751.7652.72  
3Alexander BertelsenAlexander Bertelsen ('91)Aarhus 190052.11
  
 PB
 
  X  X49.01 PB  X51.95 PB52.11 PB  
4Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF49.02
  
 
 
49.02  X  X  X48.5847.30  
5Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg BAK48.69
  
 
 
  X  X  X  X48.69  X  
6Saef AliSaef Ali Roar Atletik18.09
  
 SB
 
18.09 SB  X  X17.8517.2316.39  
M Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1Arthur Wiborg PetersenArthur Wiborg Petersen ('99)Sparta72.36
  
 PB
 
69.92 PB68.5269.8368.7464.3172.36 PB  
2Jacob Binou NielsenJacob Binou Nielsen Korsør AM64.07
  
 PB
 
60.9563.43 PB63.2064.07 PB62.9659.26  
3Vitus Lei HansgaardVitus Lei Hansgaard ('01)Sparta63.05
  
 PB
 
63.05 PB59.44  X61.7261.1562.07  
4Jacob SlipsagerJacob Slipsager ('93)Sparta62.71
  
 SB
 
61.05 SB60.0162.71 SB59.3660.2959.30  
5Saef AliSaef Ali Roar Atletik27.52
  
 SB
 
  X22.62 SB25.98 SB27.52 SB27.02   
K Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Thea JensenThea Jensen ('99)Hvidovre AM14.52
  
 
 
  X  X14.52  X  X14.34  
2Anna Sofia MikkelsenAnna Sofia Mikkelsen ('91)Odense Atletik 14.08
  
 
 
13.9113.58  X13.7514.08  X  
K Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Kathrine BebeKathrine Bebe ('91)Sparta59.33
  
NR PB
 
56.6459.33 PB57.5358.7358.3456.46  
2Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96)Sparta54.98
  
 
 
54.9852.9053.5553.6252.02  X  
5Kristel Høj WaltherKristel Høj Walther ('87)Odense Atletik 32.96
  
 
 
  X32.9630.5431.5532.8731.49  
K Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Celina JulinCelina Julin ('94)Sparta63.92
  
 
 
  X63.1462.6163.9260.30  X  
2Lise Lotte JepsenLise Lotte Jepsen Odense Atletik 58.68
  
 
 
58.68  X  X58.6358.0355.31  
3Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta53.66
  
 
 
  X  X52.8753.66  X  X  
4Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta38.64
  
 SB
 
  X38.64 SB  X37.85  X  X  
K Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
3Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta36.88
  
 
 
36.8831.1735.2735.9735.9234.53  
D19 Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Mikkel SimonsenMikkel Simonsen ('02)DELTA13.72
  
 PB
 
13.72 PB13.02  X  X  X  X  
2Mathias B RasmussenMathias B Rasmussen ('02)BAK12.49
  
 PB
 
12.49 PB12.1412.1611.92  X11.73  
D19 Diskoskast 1.75 kg    

Finale A

Finale
1Mikkel SimonsenMikkel Simonsen ('02)DELTA43.21
  
 PB
 
43.21 PB  X  X40.9140.89   
2Thor Venø BundesenThor Venø Bundesen ('02)BAK28.96
  
 PB
 
25.0228.96 PB27.6827.29  X26.28  
D19 Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Nicco Vestbo HattesenNicco Vestbo Hattesen ('02)Esbjerg AM60.88
  
 
 
  X  X  X57.4759.5060.88  
2Tobias Riber JakobsenTobias Riber Jakobsen ('01)Hvidovre AM50.36
  
 
 
48.70  X48.3949.98  X50.36  
3Mathias B RasmussenMathias B Rasmussen ('02)BAK40.63
  
 
 
  X  X38.06  X40.63  X  
D19 Spydkast 800 gram    

Finale A

Finale
1Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)Aarhus 190059.36
  
 PB
 
  X52.2958.34 PB  X59.36 PB55.30  
2Mikkel SimonsenMikkel Simonsen ('02)DELTA56.09
  
 PB
 
56.09 PB55.9253.2651.8653.9851.70  
3Mathias B RasmussenMathias B Rasmussen ('02)BAK37.59
  
 PB
 
37.59 PB34.35  X  X  X  X  
4Thor Venø BundesenThor Venø Bundesen ('02)BAK36.95
  
 PB
 
33.86 PB34.94 PB35.65 PB35.6036.95 PB32.78  
P19 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
2Rebecca SpiegelhauerRebecca Spiegelhauer ('02)BAK37.57
  
 
 
  X37.5736.08  X  X  X  
D17 Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta13.42
  
 PB
 
  X13.42 PB  X  X  X  X  
2David Holst HahnDavid Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF8.88
  
 
 
8.238.248.628.888.738.27  
D17 Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta35.11
  
 
 
  X35.11  X  X  X  X  
2David Holst HahnDavid Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF27.98
  
 
 
  X  X  X  X  X27.98  
D17 Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta48.88
  
 
 
46.77  X48.8846.38  X48.34  
2Julius KleinJulius Klein ('04)BAC41.49
  
 
 
41.3841.1541.3441.4940.7140.13  
3David Holst HahnDavid Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF18.86
  
 
 
17.34  X18.8618.1217.5516.31  
D17 Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
1Theodor HenneckeTheodor Hennecke ('04)Sparta52.69
  
 
 
49.5350.6251.7052.6951.7350.60  
2David Holst HahnDavid Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF21.84
  
 
 
  X  X16.6120.4821.8419.60  
P17 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Astrid T. ChristensenAstrid T. Christensen ('04)Sparta27.61
  
 
 
27.1026.5127.61  X  X  X  
P17 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Astrid T. ChristensenAstrid T. Christensen ('04)Sparta49.79
  
 
 
  X49.79  X47.73  X  X  
P17 Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
2Josephine Houlbjerg HansenJosephine Houlbjerg Hansen ('04)Sparta32.61
  
 SB
 
32.61 SB  X  X31.6229.1328.52  
D15 Kuglestød 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Emil Degn PedersenEmil Degn Pedersen ('05)Greve Atletik12.96
  
 
 
12.7312.4212.8012.9512.9612.65  
2Frederik Degn PedersenFrederik Degn Pedersen ('05)Greve Atletik12.76
  
 
 
12.76  X  X  X  X  X  
3Asger Pape LiboriussenAsger Pape Liboriussen ('05)Sparta11.76
  
 PB
 
11.76 PB10.9810.9911.5711.3511.42  
4Anyel WeisAnyel Weis ('06)Sparta10.92
  
 PB
 
10.92 PB  X  X  X  X  X  
5Mathias Riber SchmidtMathias Riber Schmidt ('06)Køge Atletik10.70
  
 PB
 
10.04 PB10.70 PB10.099.408.859.74  
6Oliver TengvadOliver Tengvad ('06)BAC6.24
  
 
 
5.965.996.126.246.085.81  
D15 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Emil Degn PedersenEmil Degn Pedersen ('05)Greve Atletik44.48
  
 
 
40.55  X  X44.4842.7537.70  
2Frederik Degn PedersenFrederik Degn Pedersen ('05)Greve Atletik37.42
  
 
 
  X37.42  X  X34.75  X  
3Asger Pape LiboriussenAsger Pape Liboriussen ('05)Sparta27.96
  
 PB
 
  X27.24 PB  X25.8427.96 PB  X  
4Oliver TengvadOliver Tengvad ('06)BAC22.86
  
 PB
 
19.21  X22.86 PB22.1021.0220.94  
D15 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Frederik Degn PedersenFrederik Degn Pedersen ('05)Greve Atletik40.36
  
 
 
  X  X  X  X40.36  X  
2Emil Degn PedersenEmil Degn Pedersen ('05)Greve Atletik36.48
  
 
 
36.48  X36.3333.94  X  X  
3Oliver TengvadOliver Tengvad ('06)BAC16.72
  
 PB
 
13.51 PB12.6914.07 PB14.36 PB14.88 PB16.72 PB  
D15 Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Mathias Riber SchmidtMathias Riber Schmidt ('06)Køge Atletik39.28
  
 PB
 
37.64 PB36.4837.3939.28 PB38.0738.75  
2Frederik Degn PedersenFrederik Degn Pedersen ('05)Greve Atletik32.69
  
 SB
 
26.99 SB  X  X32.69 SB  X30.03  
3Emil Degn PedersenEmil Degn Pedersen ('05)Greve Atletik28.81
  
 SB
 
  X  X  X  X28.81 SB  X  
4Oliver TengvadOliver Tengvad ('06)BAC21.83
  
 
 
16.88  X  X21.8321.2819.30  
P15 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
7Mathilde Ugleholt HansenMathilde Ugleholt Hansen ('06)Hvidovre AM7.87
  
 
 
7.397.286.69  X7.877.53  
9Charmaine De TazaCharmaine De Taza ('06)Herlev Atletik7.14
  
 
 
7.146.045.75     
12Jamilla JensenJamilla Jensen ('06)Herlev Atletik6.19
  
 
 
5.774.916.19     
P15 Diskoskast 0.75 kg    

Finale A

Finale
3Caroline JørgensenCaroline Jørgensen ('05)Amager AC30.78
  
 
 
28.0228.3530.78  X  X26.27  
4Martine Rørbøl MarkussenMartine Rørbøl Markussen ('05)BAC30.08
  
 PB
 
24.40  X  X26.4530.08 PB27.56  
5Freja VeichertsFreja Veicherts ('05)KIF29.76
  
 
 
  X  X26.1429.7628.52  X  
7Charmaine De TazaCharmaine De Taza ('06)Herlev Atletik18.90
  
 PB
 
18.90 PB  X18.3715.40  X16.88  
10Mathilde Ugleholt HansenMathilde Ugleholt Hansen ('06)Hvidovre AM15.12
  
 PB
 
15.12 PB14.02  X     
11Signe KensøSigne Kensø ('06)Herlev Atletik14.69
  
 PB
 
14.69 PB13.45      
P15 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Ida Caroline MørckIda Caroline Mørck ('06)BAC41.21
  
 
 
39.76  X41.2137.62  X  X  
2Elisabeth Røddik ElsnerElisabeth Røddik Elsner ('06)KIF40.23
  
 
 
40.2335.6038.2139.3939.74  X  
3Caroline JørgensenCaroline Jørgensen ('05)Amager AC33.57
  
 
 
  X32.34  X32.9733.57  X  
P15 Spydkast 500 gram    

Finale A

Finale
4Anne Juul JensenAnne Juul Jensen ('06)Viking Atletik21.33
  
 PB
 
21.33 PB  X  X  X  X19.64  
7Christina Hye FischerChristina Hye Fischer ('06)DEN13.65
  
 PB
 
  X13.65 PB  X  X  X  X  
8Jamilla JensenJamilla Jensen ('06)Herlev Atletik13.35
  
 PB
 
  X13.35 PB10.54  X11.33  X  
K45 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Mette Overgaard NielsenMette Overgaard Nielsen ('71)Roar Atletik37.34
  
 SB
 
34.80  X35.5336.4137.34 SB35.14  
K45 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Mette Overgaard NielsenMette Overgaard Nielsen ('71)Roar Atletik30.71
  
 
 
28.7030.71  X  X  X30.37  
M50 Kuglestød 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Robert OutzenRobert Outzen ('68)Herlev Atletik9.45
  
 SB
 
8.168.729.45 SB9.019.308.68  
2Stig FogStig Fog ('67)Herlev Atletik9.07
  
 
 
9.078.638.828.838.178.45  
M50 Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
1Stig FogStig Fog ('67)Herlev Atletik26.98
  
 
 
21.4824.5424.1726.98  X26.35  
2Robert OutzenRobert Outzen ('68)Herlev Atletik23.71
  
 PB
 
23.23 PB  X  X23.70 PB  X23.71 PB  
M50 Hammerkast 6.0 kg    

Finale A

Finale
1Robert OutzenRobert Outzen ('68)Herlev Atletik21.69
  
 PB
 
21.67 PB  X21.20  X21.2021.69 PB  
2Stig FogStig Fog ('67)Herlev Atletik17.64
  
 PB
 
  X  X13.57 PB  X  X17.64 PB  
M50 Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
1Stig FogStig Fog ('67)Herlev Atletik35.64
  
 PB
 
33.21 PB32.3235.64 PB30.3831.0934.89  
2Robert OutzenRobert Outzen ('68)Herlev Atletik27.11
  
 PB
 
27.11 PB  X  X24.45  X25.03  
K50 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Vivian KraftVivian Kraft ('66)Hvidovre AM36.76
  
 
 
35.22  X36.7635.98  X36.46  
M55 Diskoskast 1.5 kg    

Finale A

Finale
1Kasper Skov-MikkelsenKasper Skov-Mikkelsen ('65)BAC35.86
  
 
 
29.8735.8634.83  X33.79  X  
M55 Spydkast 700 gram    

Finale A

Finale
1Bjørn MalskærBjørn Malskær ('65)Hvidovre AM49.79
  
 
 
47.73  X42.2848.7649.7946.78  
2Bjarne Valdemar JensenBjarne Valdemar Jensen ('64)Herlev Atletik34.18
  
 PB
 
  X32.29 PB33.67 PB33.4734.18 PB  X  
M60 Kuglestød 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Knud Erik PedersenKnud Erik Pedersen ('60)FIF Hillerød10.05
  
 
 
9.769.8510.05  X9.819.75  
2Per KlokmosePer Klokmose ('56)Herlev Atletik6.57
  
 SB
 
5.465.825.475.425.556.57 SB  
M60 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Martin IversenMartin Iversen ('56)Hvidovre AM38.50
  
 
 
36.7638.5036.75  X  X  X  
2Knud Erik PedersenKnud Erik Pedersen ('60)FIF Hillerød36.31
  
 
 
  X35.6634.73  X33.9236.31  
3Per KlokmosePer Klokmose ('56)Herlev Atletik15.08
  
 PB
 
  X15.08 PB15.0613.9014.4315.03  
M60 Hammerkast 5.0 kg    

Finale A

Finale
1Knud Erik PedersenKnud Erik Pedersen ('60)FIF Hillerød27.99
  
 PB
 
24.08 PB  X26.97 PB27.99 PB26.6227.32  
2Per KlokmosePer Klokmose ('56)Herlev Atletik17.84
  
 PB
 
  X  X16.55 PB17.84 PB15.8817.00  
M60 Spydkast 600 gram    

Finale A

Finale
1Knud Erik PedersenKnud Erik Pedersen ('60)FIF Hillerød33.78
  
 PB
 
33.47 PB31.2333.63 PB31.8929.0233.78 PB  
2Martin IversenMartin Iversen ('56)Hvidovre AM27.24
  
 SB
 
  X25.16 SB  X27.10 SB  X27.24 SB  
3Per KlokmosePer Klokmose ('56)Herlev Atletik12.47
  
 PB
 
  X11.62 PB11.4212.47 PB8.7912.21  
K60 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Dorte RamlovDorte Ramlov ('60)FIF Hillerød9.39
  
 
 
9.39  X8.60  X9.24  X  
K60 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Dorte RamlovDorte Ramlov ('60)FIF Hillerød25.99
  
 
 
25.01  X24.7725.0125.99  X  
K65 Kuglestød 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Randi Klokmose NielsenRandi Klokmose Nielsen ('53)Herlev Atletik4.96
  
 
 
4.434.844.324.314.964.12  
K65 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Lone SørensenLone Sørensen ('52)Odense Atletik 25.82
  
 
 
25.3324.25  X25.8224.7524.54  
K65 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Lone SørensenLone Sørensen ('52)Odense Atletik 33.45
  
 PB
 
33.45 PB32.2532.56  X  X  X  
M70 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik34.88
  
 
 
  X32.01  X34.88  X34.07  
M70 Hammerkast 4.0 kg    

Finale A

Finale
1Knud HøyerKnud Høyer ('46)Greve Atletik38.71
  
 SB
 
36.48  X37.67 SB38.71 SB  X  X  
K70 Diskoskast 1.0 kg    

Finale A

Finale
1Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM25.68
  
 
 
24.8324.4725.68  X24.2024.29  
K70 Hammerkast 3.0 kg    

Finale A

Finale
1Inge FaldagerInge Faldager ('48)Hvidovre AM31.15
  
 SB
 
30.2829.0830.2131.15 SB30.55   

Seneste resultater

24.9TårnbyØST holdkamp
22.9KøbenhavnØst Hold D13
19‐20.9HvidovreDMU 14-15 år
19.9RandersVDMU Hold Sæby (Hjemme afholdt pga. Corona)
17.9Odense800m stævne
15.9KøbenhavnTRACKS 7
15.9HaderslevSønderjysk Nålestævne
13.9OdenseKast i Odense
13.9NyborgDiskos i Nyborg
13.9Hvide SandeSeptemberstævne
12‐13.9AalborgDMU 16-22
11.9Rønne1500 m Testløb
10.9AalborgDMU-Kval
10.9Aalborg5000 m Træningsstævne
10.9BallerupDiskos-kugle stævne
9.9Rønne3000 m testløb
7.9Korsør DMU-Test
7.9Maribo Pointstævne
7.9SilkeborgKlubstævne
6.9AarhusDM Hold 2020
5.9OdenseKast Odense
5.9AabenraaSønderjysk Mesterskaber
5.9GlostrupStævne for store og små
5.9Herning5000m. stævne
5.9HillerødFIF Hillerød Klubstævne
5.9RingkøbingRingkøbingstævne
5.9VallensbækPhønixmarchen
5.9ViborgNålestævne
4‐5.9KøbenhavnSCG 4-5. september
4‐6.9TórshavnFM ung 2020
3.9RandersTorsdagsstævne
3.9HelsingørUngdomsstævne i Helsingør
3.9OdenseDiskos torsdag
3.9TårnbyUP Stævne
3.9VejleRegionsstævne
2.9LyngbyØst holdkamp 10/11 år
2.9HolstebroAKH Sprint/kugle
2.9SilkeborgDMU-Ministævne
1.9Randers200 m
1.9OdenseAften kast
1.9ViborgViborg Atletik Stadion
30.8BallerupBallerup Atletik Stadion
30.8KøbenhavnDM Mangekamp (P11/P13/D11/D13/D15)
30.8StoholmDGI-Nålestævne
29.8OdenseTracks Banestævne
29‐30.8BagsværdDM Kastemangekamp
29‐30.8KøbenhavnDM Mangekamp
29.8KøbenhavnDM Mangekamp (P11/P13/D11/D13/D15)
27.8TårnbyTårnby Stadion
26.8HerlevÅbne klubmesterskaber i tre-kamp
25.8Randers4 x200 m
25.8FrederiksbergFIF stafetstævne 2020
25.8København5000 og 1 nats PB
25.8EsbjergTracks Banestævne
25.8HerningHerning Atletikstadion
24.8NyborgNålestævne 3
23.8TórshavnFM vaksin 2020
23.8RandersStang Randers
22.8OdenseThrowing Challenge
22.8TórshavnFM vaksin 2020