Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Tórshavn: 1. BETRI Stórkapping 9.5.2020
Vælg mænd discipliner
100 m
1000 m
Trespring
D19 100 m
D19 1000 m
D19 Trespring
D19 Hammerkast 6.0 kg
D17 100 m
D17 Trespring
D15 100 m
D15 1000 m
D13 100 m
D13 600 m
D13 Trespring 1 m zone
D13 Diskoskast 0.75 kg
D11 100 m
D11 600 m
D11 Længdespring 1 m zone
D11 Boldkast 145 gram
D9 60 m
D9 400 m
D9 Længdespring 1 m zone
D9 Boldkast 145 gram
D8 Boldkast 145 gram
Vælg kvinder discipliner
100 m
1000 m
Trespring
Hammerkast 7.26 kg
P19 100 m
P19 1000 m
P19 Trespring
P19 Hammerkast 7.26 kg
P17 100 m
P17 Trespring
P17 Diskoskast 2.0 kg
P15 100 m
P15 1000 m
P15 Trespring
P15 Diskoskast 0.75 kg
P13 100 m
P13 600 m
P13 Trespring 1 m zone
P13 Diskoskast 0.75 kg
P11 100 m
P11 600 m
P11 Længdespring 1 m zone
P11 Boldkast 145 gram
P9 60 m
P9 400 m
P9 Længdespring 1 m zone
P9 Boldkast 145 gram
P8 Boldkast 145 gram
M 100 m
Vind: -2.3
Finale A
Finale
Vind: -2.3
1
Torúr Mortensen
Torúr Mortensen ('98)
98
Hvirlan
11.48
SB
2
Dánjal Dahl Ljósheim
Dánjal Dahl Ljósheim
00
Sparta
12.21
SB
M 1000 m
Finale A
Finale
1
Dánjal Dahl Ljósheim
Dánjal Dahl Ljósheim
00
Sparta
2:51.68
PB
2
Júst í Túni
Júst í Túni ('86)
86
Treysti
4:06.21
SB
M Trespring
Finale A
Finale
1
Torúr Mortensen
Torúr Mortensen ('98)
98
Hvirlan
13.58
w
+4.2
K 100 m
Vind: -4.0
Finale A
Finale
Vind: -4.0
1
Margit Weihe Fríðmundsdóttir
Margit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)
99
Aalborg AM
14.21
SB
2
Karin Holm Simonsen
Karin Holm Simonsen ('99)
99
Bragdið
14.37
SB
K 1000 m
Finale A
Finale
1
Rebekka Fuglø Fuglø
Rebekka Fuglø Fuglø ('93)
93
Treysti
2:57.62
SB
K Trespring
Finale A
Finale
1
Margit Weihe Fríðmundsdóttir
Margit Weihe Fríðmundsdóttir ('99)
99
Aalborg AM
10.15
w
+3.0
K Hammerkast 4.0 kg
Finale A
Finale
1
Guðrið Káradóttir Petersen
Guðrið Káradóttir Petersen
00
Aarhus 1900
42.29
SB
D19 100 m
Vind: -2.3
Finale A
Finale
Vind: -2.3
1
Andreas Bjarnastein Antoft
Andreas Bjarnastein Antoft ('02)
02
Hvidovre AM
12.14
SB
2
Tummas Sjóvará
Tummas Sjóvará ('02)
02
KIF
12.64
PB
3
Leon Johannesen
Leon Johannesen ('02)
02
Bragdið
13.52
PB
4
Sveinur Silvurstein
Sveinur Silvurstein ('02)
02
Bragdið
13.62
PB
D19 1000 m
Finale A
Finale
1
Tummas Sjóvará
Tummas Sjóvará ('02)
02
KIF
2:55.44
PB
2
Leon Johannesen
Leon Johannesen ('02)
02
Bragdið
3:08.91
PB
D19 Trespring
Finale A
Finale
1
Andreas Bjarnastein Antoft
Andreas Bjarnastein Antoft ('02)
02
Hvidovre AM
11.40
w
+3.4
D19 Hammerkast 6.0 kg
Finale A
Finale
1
Leon Johannesen
Leon Johannesen ('02)
02
Bragdið
19.75
PB
2
Sveinur Silvurstein
Sveinur Silvurstein ('02)
02
Bragdið
10.95
PB
P19 100 m
Vind: -4.0
Finale A
Finale
Vind: -4.0
1
Oddvør Josephsen
Oddvør Josephsen ('01)
01
Treysti
13.77
SB
2
Elisabet Holm Simonsen
Elisabet Holm Simonsen ('01)
01
Bragdið
13.90
SB
3
Maria Biskopstø
Maria Biskopstø ('02)
02
Treysti
13.94
PB
4
Teresa Fríðriksdóttir Bláhamar
Teresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)
01
Bragdið
14.40
SB
P19 1000 m
Finale A
Finale
1
Maria Biskopstø
Maria Biskopstø ('02)
02
Treysti
3:10.06
PB
2
Oddvør Josephsen
Oddvør Josephsen ('01)
01
Treysti
3:18.59
SB
P19 Trespring
Finale A
Finale
1
Maria Biskopstø
Maria Biskopstø ('02)
02
Treysti
10.27
0.0
PB
2
Elisabet Holm Simonsen
Elisabet Holm Simonsen ('01)
01
Bragdið
9.81
+0.8
SB
3
Teresa Fríðriksdóttir Bláhamar
Teresa Fríðriksdóttir Bláhamar ('01)
01
Bragdið
9.59
+0.2
SB
P19 Hammerkast 4.0 kg
Finale A
Finale
1
Lýdia Poula Simonsen
Lýdia Poula Simonsen ('01)
01
Hvirlan
24.57
SB
Sunniva Bogadóttir
Sunniva Bogadóttir ('01)
01
Hvirlan
NMHvirlan
D17 100 m
Vind: 0.0
Finale A
Finale
Vind: 0.0
1
Miso Buha
Miso Buha ('03)
03
Hvirlan
12.25
SB
D17 Trespring
Finale A
Finale
1
Miso Buha
Miso Buha ('03)
03
Hvirlan
12.72
w
+2.8
P17 100 m
Vind: -1.0
Finale A
Finale
Vind: -1.0
1
Bára Jógvansdóttir Glerfoss
Bára Jógvansdóttir Glerfoss ('03)
03
Bragdið
13.83
SB
2
Bjørg Jensen
Bjørg Jensen ('03)
03
Bragdið
15.01
SB
P17 Trespring
Finale A
Finale
1
Bára Jógvansdóttir Glerfoss
Bára Jógvansdóttir Glerfoss ('03)
03
Bragdið
9.79
+1.0
SB
2
Bjørg Jensen
Bjørg Jensen ('03)
03
Bragdið
8.34
w
+3.1
P17 Diskoskast 1.0 kg
Finale A
Finale
1
Elin Niclasen
Elin Niclasen ('03)
03
Hvirlan
27.97
PB
2
Bjørg Jensen
Bjørg Jensen ('03)
03
Bragdið
15.39
PB
D15 100 m
Vind: 0.0
Finale A
Finale
Vind: 0.0
1
Jónas Gunnleivsson Isaksen
Jónas Gunnleivsson Isaksen ('05)
05
Bragdið
12.63
PB
D15 1000 m
Finale A
Finale
1
Jónas Gunnleivsson Isaksen
Jónas Gunnleivsson Isaksen ('05)
05
Bragdið
2:55.70
PB
2
Bjarti S. Vang
Bjarti S. Vang ('05)
05
Bragdið
3:09.53
SB
3
Rúni Vang
Rúni Vang ('05)
05
Bragdið
3:12.02
PB
P15 100 m
Vind: -0.3
Finale A
Finale
Vind: -0.3
1
Jóhanna Pedersen
Jóhanna Pedersen ('06)
06
Hvirlan
14.34
PB
2
Vibeka Eihilt Sivertsen
Vibeka Eihilt Sivertsen ('05)
05
Treysti
14.58
PB
3
Arina Ludvig Michelsen
Arina Ludvig Michelsen ('05)
05
Bragdið
15.62
PB
P15 1000 m
Finale A
Finale
1
Vibeka Eihilt Sivertsen
Vibeka Eihilt Sivertsen ('05)
05
Treysti
3:26.48
PB
2
Kristina Verlandsdóttir Hayfield
Kristina Verlandsdóttir Hayfield ('05)
05
Hvirlan
3:37.66
PB
3
Arina Ludvig Michelsen
Arina Ludvig Michelsen ('05)
05
Bragdið
3:59.74
PB
P15 Trespring
Finale A
Finale
1
Jóhanna Pedersen
Jóhanna Pedersen ('06)
06
Hvirlan
9.68
w
+3.4
2
Arina Ludvig Michelsen
Arina Ludvig Michelsen ('05)
05
Bragdið
9.19
w
+4.1
3
Vibeka Eihilt Sivertsen
Vibeka Eihilt Sivertsen ('05)
05
Treysti
8.90
+1.2
PB
P15 Diskoskast 0.75 kg
Finale A
Finale
1
Kristina Verlandsdóttir Hayfield
Kristina Verlandsdóttir Hayfield ('05)
05
Hvirlan
14.74
PB
2
Jóhanna Pedersen
Jóhanna Pedersen ('06)
06
Hvirlan
11.67
PB
D13 100 m
Vind: +0.2
Finale A
Finale
Vind: +0.2
1
Óðin Jógvansson Glerfoss
Óðin Jógvansson Glerfoss ('08)
08
Bragdið
15.02
PB
2
Christian S. Andreasen
Christian S. Andreasen ('07)
07
Treysti
15.83
PB
3
Jógvan Í Lon
Jógvan Í Lon ('08)
08
Bragdið
16.70
PB
D13 600 m
Finale A
Finale
1
Óðin Jógvansson Glerfoss
Óðin Jógvansson Glerfoss ('08)
08
Bragdið
2:10.03
PB
2
Jógvan Í Lon
Jógvan Í Lon ('08)
08
Bragdið
2:11.80
PB
3
Christian S. Andreasen
Christian S. Andreasen ('07)
07
Treysti
2:14.38
PB
D13 Trespring 1 m zone
Finale A
Finale
1
Jógvan Í Lon
Jógvan Í Lon ('08)
08
Bragdið
8.20
+1.3
PB
2
Óðin Jógvansson Glerfoss
Óðin Jógvansson Glerfoss ('08)
08
Bragdið
7.90
+0.1
PB
3
Christian S. Andreasen
Christian S. Andreasen ('07)
07
Treysti
7.50
w
+2.5
D13 Diskoskast 0.75 kg
Finale A
Finale
1
Christian S. Andreasen
Christian S. Andreasen ('07)
07
Treysti
14.07
PB
2
Óðin Jógvansson Glerfoss
Óðin Jógvansson Glerfoss ('08)
08
Bragdið
11.44
PB
3
Jógvan Í Lon
Jógvan Í Lon ('08)
08
Bragdið
10.90
PB
P13 100 m
Vind: -3.2
Finale A
Finale
Vind: -3.2
1
Natalia Lydersen
Natalia Lydersen ('08)
08
Treysti
15.51
PB
2
Lisa Tummasardóttir Venned
Lisa Tummasardóttir Venned ('07)
07
Treysti
15.69
PB
3
Lý Petersen
Lý Petersen ('07)
07
Treysti
16.83
PB
4
Elena E. Olsen
Elena E. Olsen ('08)
08
Hvirlan
17.33
PB
5
Tabita Hvannastein
Tabita Hvannastein ('08)
08
Treysti
17.34
PB
P13 600 m
Finale A
Finale
1
Natalia Lydersen
Natalia Lydersen ('08)
08
Treysti
2:13.77
PB
2
Elena E. Olsen
Elena E. Olsen ('08)
08
Hvirlan
2:14.47
PB
3
Lisa Tummasardóttir Venned
Lisa Tummasardóttir Venned ('07)
07
Treysti
2:16.41
PB
4
Tabita Hvannastein
Tabita Hvannastein ('08)
08
Treysti
2:21.85
PB
5
Lý Petersen
Lý Petersen ('07)
07
Treysti
2:26.57
PB
P13 Trespring 1 m zone
Finale A
Finale
1
Lisa Tummasardóttir Venned
Lisa Tummasardóttir Venned ('07)
07
Treysti
8.17
+0.6
PB
2
Lý Petersen
Lý Petersen ('07)
07
Treysti
7.31
w
+2.2
3
Natalia Lydersen
Natalia Lydersen ('08)
08
Treysti
7.14
-0.7
PB
4
Elena E. Olsen
Elena E. Olsen ('08)
08
Hvirlan
7.08
w
+2.1
P13 Diskoskast 0.75 kg
Finale A
Finale
1
Lisa Tummasardóttir Venned
Lisa Tummasardóttir Venned ('07)
07
Treysti
9.76
PB
2
Lý Petersen
Lý Petersen ('07)
07
Treysti
9.23
PB
Natalia Lydersen
Natalia Lydersen ('08)
08
Treysti
NMTreysti
D11 100 m
Vind: -1.4
Finale A
Finale
Vind: -1.4
1
Axel Holm Simonsen
Axel Holm Simonsen ('09)
09
Bragdið
16.36
PB
2
Óli Vang
Óli Vang ('10)
10
Bragdið
17.59
PB
3
Bogi Vang
Bogi Vang ('10)
10
Bragdið
18.54
PB
4
Josias Hvannastein
Josias Hvannastein ('10)
10
Treysti
18.78
PB
D11 600 m
Finale A
Finale
1
Axel Holm Simonsen
Axel Holm Simonsen ('09)
09
Bragdið
2:07.04
PB
2
Óli Vang
Óli Vang ('10)
10
Bragdið
2:22.08
PB
3
Josias Hvannastein
Josias Hvannastein ('10)
10
Treysti
2:24.94
PB
4
Bogi Vang
Bogi Vang ('10)
10
Bragdið
2:37.67
PB
D11 Længdespring 1 m zone
Finale A
Finale
1
Axel Holm Simonsen
Axel Holm Simonsen ('09)
09
Bragdið
3.68
w
+2.7
2
Bogi Vang
Bogi Vang ('10)
10
Bragdið
3.18
0.0
PB
3
Óli Vang
Óli Vang ('10)
10
Bragdið
3.08
-0.7
PB
D11 Boldkast 145 gram
Finale A
Finale
1
Óli Vang
Óli Vang ('10)
10
Bragdið
36.86
PB
2
Axel Holm Simonsen
Axel Holm Simonsen ('09)
09
Bragdið
33.57
PB
3
Josias Hvannastein
Josias Hvannastein ('10)
10
Treysti
19.89
PB
4
Bogi Vang
Bogi Vang ('10)
10
Bragdið
7.62
PB
P11 100 m
Vind: +0.2
Finale A
Finale
Vind: +0.2
1
Sigrið Hansdóttir
Sigrið Hansdóttir ('10)
10
Bragdið
16.31
PB
2
Rannvá Ryan
Rannvá Ryan ('10)
10
Treysti
18.16
PB
3
Jennhild Lydersen
Jennhild Lydersen ('10)
10
Treysti
18.40
PB
P11 600 m
Finale A
Finale
1
Sigrið Hansdóttir
Sigrið Hansdóttir ('10)
10
Bragdið
2:00.32
PB
2
Rannvá Ryan
Rannvá Ryan ('10)
10
Treysti
2:43.31
PB
P11 Længdespring 1 m zone
Finale A
Finale
1
Sigrið Hansdóttir
Sigrið Hansdóttir ('10)
10
Bragdið
3.79
+0.5
PB
2
Jennhild Lydersen
Jennhild Lydersen ('10)
10
Treysti
3.02
w
+2.3
3
Rannvá Ryan
Rannvá Ryan ('10)
10
Treysti
2.49
+1.5
PB
P11 Boldkast 145 gram
Finale A
Finale
1
Sigrið Hansdóttir
Sigrið Hansdóttir ('10)
10
Bragdið
38.73
PB
2
Rannvá Ryan
Rannvá Ryan ('10)
10
Treysti
21.72
PB
3
Jennhild Lydersen
Jennhild Lydersen ('10)
10
Treysti
20.94
PB
D9 60 m
Vind: -2.4
Finale A
Finale
Vind: -2.4
1
Jákup Fossá
Jákup Fossá ('11)
11
Treysti
11.26
PB
2
Robert Róason Vilhelmsen
Robert Róason Vilhelmsen ('11)
11
Bragdið
11.33
PB
3
Sigfríður T Venned
Sigfríður T Venned ('12)
12
Treysti
11.73
PB
4
Símun Sunnvardsson Andreasen
Símun Sunnvardsson Andreasen ('12)
12
Treysti
12.22
PB
5
Markus Eliassen
Markus Eliassen ('11)
11
Bragdið
13.03
PB
D9 400 m
Finale A
Finale
1
Sigfríður T Venned
Sigfríður T Venned ('12)
12
Treysti
1:34.67
PB
2
Jákup Fossá
Jákup Fossá ('11)
11
Treysti
1:34.69
PB
D9 Længdespring 1 m zone
Finale A
Finale
1
Eyðun E. Olsen
Eyðun E. Olsen ('11)
11
Hvirlan
2.51
w
+3.1
2
Sigfríður T Venned
Sigfríður T Venned ('12)
12
Treysti
2.32
+0.8
PB
3
Jákup Fossá
Jákup Fossá ('11)
11
Treysti
2.25
w
+2.4
4
Robert Róason Vilhelmsen
Robert Róason Vilhelmsen ('11)
11
Bragdið
2.15
-0.9
PB
5
Símun Sunnvardsson Andreasen
Símun Sunnvardsson Andreasen ('12)
12
Treysti
2.13
w
+3.5
6
Markus Eliassen
Markus Eliassen ('11)
11
Bragdið
1.65
w
+4.0
D9 Boldkast 145 gram
Finale A
Finale
1
Jákup Fossá
Jákup Fossá ('11)
11
Treysti
20.98
PB
2
Sigfríður T Venned
Sigfríður T Venned ('12)
12
Treysti
20.87
PB
3
Símun Sunnvardsson Andreasen
Símun Sunnvardsson Andreasen ('12)
12
Treysti
19.75
PB
4
Robert Róason Vilhelmsen
Robert Róason Vilhelmsen ('11)
11
Bragdið
15.78
PB
5
Markus Eliassen
Markus Eliassen ('11)
11
Bragdið
11.74
PB
P9 60 m
Vind: -1.0
Finale A
Finale
Vind: -1.0
1
Debora Hvannastein
Debora Hvannastein ('11)
11
Treysti
10.47
PB
2
Ró Apolonia Hansdóttir
Ró Apolonia Hansdóttir ('12)
12
Bragdið
11.32
PB
3
Petrina T Venned
Petrina T Venned ('11)
11
Treysti
11.59
PB
4
Heidi Jacobsen
Heidi Jacobsen ('11)
11
Treysti
11.60
PB
5
Eva Í. Lon
Eva Í. Lon ('12)
12
Bragdið
11.92
PB
6
Durita Davidsen
Durita Davidsen ('11)
11
Treysti
12.06
PB
7
Nanna Á Fløtti Syderbø
Nanna Á Fløtti Syderbø ('11)
11
Treysti
12.41
PB
P9 400 m
Finale A
Finale
1
Debora Hvannastein
Debora Hvannastein ('11)
11
Treysti
1:28.48
PB
2
Heidi Jacobsen
Heidi Jacobsen ('11)
11
Treysti
1:34.52
PB
3
Durita Davidsen
Durita Davidsen ('11)
11
Treysti
1:36.16
PB
P9 Længdespring 1 m zone
Finale A
Finale
1
Nanna Á Fløtti Syderbø
Nanna Á Fløtti Syderbø ('11)
11
Treysti
2.69
0.0
PB
2
Ró Apolonia Hansdóttir
Ró Apolonia Hansdóttir ('12)
12
Bragdið
2.52
+0.6
PB
3
Durita Davidsen
Durita Davidsen ('11)
11
Treysti
2.40
w
+3.7
4
Heidi Jacobsen
Heidi Jacobsen ('11)
11
Treysti
2.34
+1.1
PB
5
Eva Í. Lon
Eva Í. Lon ('12)
12
Bragdið
2.04
+1.5
PB
6
Debora Hvannastein
Debora Hvannastein ('11)
11
Treysti
2.04
+0.6
PB
7
Petrina T Venned
Petrina T Venned ('11)
11
Treysti
1.84
+1.3
PB
P9 Boldkast 145 gram
Finale A
Finale
1
Ró Apolonia Hansdóttir
Ró Apolonia Hansdóttir ('12)
12
Bragdið
22.33
PB
2
Heidi Jacobsen
Heidi Jacobsen ('11)
11
Treysti
20.18
PB
3
Eva Í. Lon
Eva Í. Lon ('12)
12
Bragdið
15.67
PB
4
Durita Davidsen
Durita Davidsen ('11)
11
Treysti
15.39
PB
5
Petrina T Venned
Petrina T Venned ('11)
11
Treysti
12.93
PB
6
Nanna Á Fløtti Syderbø
Nanna Á Fløtti Syderbø ('11)
11
Treysti
12.25
PB
D8 Boldkast 145 gram
Finale A
Finale
1
Símeon Hvannastein
Símeon Hvannastein ('13)
13
Treysti
13.41
PB
2
Harry Fríði Hansson
Harry Fríði Hansson ('15)
15
Bragdið
8.43
PB
3
Dávid Sunnvardsson Andreasen
Dávid Sunnvardsson Andreasen ('14)
14
Treysti
7.99
PB
4
Lui E. Olsen
Lui E. Olsen ('15)
15
Hvirlan
7.27
PB
P8 Boldkast 145 gram
Finale A
Finale
1
Jemima Hvannastein
Jemima Hvannastein ('15)
15
Treysti
6.06
PB
Head to head
×
Seneste resultater
24.3
Esbjerg
Kast hammer-diskos
23.3
Randers
Vestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
17.3
København
Friløbet
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open