M 100 m Vind: +0.4 Finale A Finale | Vind: +0.4 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Even Meinseth Even Meinseth ('96) | 96 | NOR | 10.51 | PB | ||||||||||
2 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 10.65 | SB | ||||||||||
3 | Øyvind Strømmen Kjerpeset Øyvind Strømmen Kjerpeset ('91) | 91 | NOR | 10.71 | SB | ||||||||||
4 | Patrick Monga Bifuko Patrick Monga Bifuko ('96) | 96 | NOR | 10.79 | |||||||||||
4 | Sean Bloom Sean Bloom ('04) | 04 | SWE | 12.22 | PB | ||||||||||
5 | Christian Marthinussen Christian Marthinussen ('83) | 83 | NOR | 11.03 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +2.4 | Vind: +2.4 | ||||||||||||||
1 | Even Meinseth Even Meinseth ('96) | 96 | NOR | 10.39 | w | ||||||||||
2 | Øyvind Strømmen Kjerpeset Øyvind Strømmen Kjerpeset ('91) | 91 | NOR | 10.63 | w | ||||||||||
3 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 10.64 | w | ||||||||||
4 | Patrick Monga Bifuko Patrick Monga Bifuko ('96) | 96 | NOR | 10.65 | w | ||||||||||
5 | Christian Marthinussen Christian Marthinussen ('83) | 83 | NOR | 10.90 | w | ||||||||||
Indledende 2 Vind: +1.0 | Vind: +1.0 | ||||||||||||||
1 | Andreas Ofstad Kulseng Andreas Ofstad Kulseng ('01) | 01 | NOR | 11.01 | PB | ||||||||||
2 | Riquelvis Santiago Riquelvis Santiago ('87) | 87 | NOR | 11.05 | |||||||||||
M 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Fredrik Øvereng Fredrik Øvereng ('99) | 99 | NOR | 47.40 | |||||||||||
2 | Øyvind Strømmen Kjerpeset Øyvind Strømmen Kjerpeset ('91) | 91 | NOR | 48.21 | |||||||||||
3 | Tor-Junor Kringstad Vedde Tor-Junor Kringstad Vedde ('97) | 97 | NOR | 48.76 | SB | ||||||||||
4 | Carl Emil Kåshagen Carl Emil Kåshagen ('91) | 91 | NOR | 48.84 | |||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Jacob Boutera Jacob Boutera ('96) | 96 | NOR | 3:43.03 | SB | ||||||||||
2 | Mats Hauge Mats Hauge ('97) | 97 | NOR | 3:43.37 | PB | ||||||||||
2 | Tom Skjæråsen Tom Skjæråsen ('95) | 95 | SWE | 4:00.45 | PB | ||||||||||
3 | Jonatan Andersen Vedvik Jonatan Andersen Vedvik | 00 | NOR | 3:45.63 | PB | ||||||||||
4 | Marius Øyre Vedvik Marius Øyre Vedvik ('92) | 92 | NOR | 3:45.91 | SB | ||||||||||
5 | Magnus Tuv Myhre Magnus Tuv Myhre | 00 | NOR | 3:49.80 | PB | ||||||||||
6 | Anders Bjørndal Anders Bjørndal ('95) | 95 | NOR | 3:50.48 | PB | ||||||||||
7 | Oliver Andersen Vedvik Oliver Andersen Vedvik ('98) | 98 | NOR | 3:50.77 | PB | ||||||||||
8 | Simon Nebijo Steinshamn Simon Nebijo Steinshamn ('99) | 99 | NOR | 3:50.79 | PB | ||||||||||
9 | Mathias Flak Mathias Flak ('99) | 99 | NOR | 3:51.43 | PB | ||||||||||
10 | Abdullahi Dahir Rabi Abdullahi Dahir Rabi ('03) | 03 | SOM | 3:53.10 | SB | ||||||||||
11 | Simen Seeberg-Rommetveit Simen Seeberg-Rommetveit | 00 | NOR | 3:53.26 | PB | ||||||||||
Koen Smet Koen Smet ('92) | 92 | NED | DNF | ||||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Moa Abounnachat Bollerød Moa Abounnachat Bollerød ('01) | 01 | NOR | 3:51.09 | SB | ||||||||||
M 10000 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kristian Blummenfelt Kristian Blummenfelt ('94) | 94 | NOR | 29:42.71 | PB | ||||||||||
2 | Petter Johansen Petter Johansen ('98) | 98 | NOR | 30:20.53 | PB | ||||||||||
3 | Trond Einar Moen Pedersli Trond Einar Moen Pedersli ('94) | 94 | NOR | 30:22.72 | PB | ||||||||||
4 | Eirik Mysen Eirik Mysen ('93) | 93 | NOR | 30:24.93 | SB | ||||||||||
5 | Frode Stenberg Frode Stenberg ('86) | 86 | NOR | 30:26.16 | PB | ||||||||||
6 | Andreas Myhre Sjurseth Andreas Myhre Sjurseth ('85) | 85 | NOR | 30:34.53 | SB | ||||||||||
7 | Sindre Solbakken Omvik Sindre Solbakken Omvik ('93) | 93 | NOR | 31:14.33 | PB | ||||||||||
8 | Magnus Grøttum Erstad Magnus Grøttum Erstad ('88) | 88 | NOR | 31:19.63 | PB | ||||||||||
9 | Fredrik Biørnstad Schwencke Fredrik Biørnstad Schwencke ('92) | 92 | NOR | 31:21.00 | PB | ||||||||||
10 | Jonas Lurås Hammer Jonas Lurås Hammer ('91) | 91 | NOR | 31:27.45 | SB | ||||||||||
11 | Magnus Sirnes Hjellum Magnus Sirnes Hjellum ('94) | 94 | NOR | 31:32.96 | SB | ||||||||||
12 | Ulrik Grevle Lolland Ulrik Grevle Lolland ('92) | 92 | NOR | 31:39.09 | PB | ||||||||||
13 | Eivind Klokkehaug Eivind Klokkehaug ('91) | 91 | NOR | 31:40.07 | PB | ||||||||||
14 | Ulrik Astrup Arnesen Ulrik Astrup Arnesen ('97) | 97 | NOR | 31:40.42 | PB | ||||||||||
15 | Jo-Inge Sandvik Jo-Inge Sandvik ('93) | 93 | NOR | 31:40.49 | PB | ||||||||||
16 | Fredrik Morten Sætran Fredrik Morten Sætran | NOR | 31:42.47 | PB | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Helge Langen Helge Langen ('85) | 85 | NOR | 31:36.18 | PB | ||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 3 | |||||||||||||||
8 | Magnus Gjerstad Magnus Gjerstad | 00 | NOR | 31:19.63 | PB | ||||||||||
M 110 m hæk Vind: -0.3 Finale A Finale | Vind: -0.3 | ||||||||||||||
1 | Vladimir Vukicevic Vladimir Vukicevic ('91) | 91 | NOR | 13.97 | |||||||||||
2 | Simen Sebastian Hansen Simen Sebastian Hansen | 00 | NOR | 16.74 | PB | ||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +1.4 | Vind: +1.4 | ||||||||||||||
1 | Vladimir Vukicevic Vladimir Vukicevic ('91) | 91 | NOR | 13.92 | SB | ||||||||||
2 | Simen Sebastian Hansen Simen Sebastian Hansen | 00 | NOR | 17.13 | PB | ||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Simen Sebastian Hansen Simen Sebastian Hansen | 00 | NOR | 33.78 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Benjamin Gressløs Benjamin Gressløs ('02) | 02 | NOR | 62.71 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K 100 m Vind: +1.7 Finale A Finale | Vind: +1.7 | ||||||||||||||
1 | Ingvild Meinseth Ingvild Meinseth ('99) | 99 | NOR | 11.67 | SB | ||||||||||
2 | Linn Oppegaard Linn Oppegaard ('98) | 98 | NOR | 11.79 | PB | ||||||||||
3 | Vilde Humstad Aasmo Vilde Humstad Aasmo ('98) | 98 | NOR | 11.89 | SB | ||||||||||
4 | Marte Pettersen Marte Pettersen ('97) | 97 | NOR | 12.12 | SB | ||||||||||
4 | Alice Ulla Berg Alice Ulla Berg ('97) | 97 | NOR | 12.12 | SB | ||||||||||
Finale B Vind: +0.8 | Vind: +0.8 | ||||||||||||||
1 | Laura Tietje Johanna Van Der Veen Laura Tietje Johanna Van Der Veen ('03) | 03 | NOR | 12.65 | PB | ||||||||||
7 | Telma Eid Telma Eid ('98) | 98 | NOR | 12.86 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: -0.1 | Vind: -0.1 | ||||||||||||||
1 | Ingvild Meinseth Ingvild Meinseth ('99) | 99 | NOR | 11.78 | SB | ||||||||||
2 | Linn Oppegaard Linn Oppegaard ('98) | 98 | NOR | 11.85 | PB | ||||||||||
3 | Vilde Humstad Aasmo Vilde Humstad Aasmo ('98) | 98 | NOR | 11.98 | SB | ||||||||||
4 | Marte Pettersen Marte Pettersen ('97) | 97 | NOR | 12.15 | SB | ||||||||||
5 | Alice Ulla Berg Alice Ulla Berg ('97) | 97 | NOR | 12.25 | |||||||||||
Indledende 2 Vind: +2.7 | Vind: +2.7 | ||||||||||||||
1 | Abigail Ogoti Abigail Ogoti ('02) | 02 | NOR | 12.38 | w | ||||||||||
3 | Laura Tietje Johanna Van Der Veen Laura Tietje Johanna Van Der Veen ('03) | 03 | NOR | 12.60 | w | ||||||||||
Indledende 3 Vind: +0.5 | Vind: +0.5 | ||||||||||||||
2 | Telma Eid Telma Eid ('98) | 98 | NOR | 12.81 | PB | ||||||||||
K 400 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Line Kloster Line Kloster ('90) | 90 | NOR | 54.71 | |||||||||||
2 | Sara Dorthea Jensen Sara Dorthea Jensen ('96) | 96 | NOR | 55.69 | |||||||||||
4 | Amanda Marie Grefstad Frøynes Amanda Marie Grefstad Frøynes ('98) | 98 | NOR | 57.54 | SB | ||||||||||
5 | Marin Stray Gautadottir Marin Stray Gautadottir ('03) | 03 | NOR | 57.90 | PB | ||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
2 | Linnea Gateman Linnea Gateman ('01) | 01 | SWE | 59.43 | SB | ||||||||||
K 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Sigrid Jervell Våg Sigrid Jervell Våg ('92) | 92 | NOR | 4:23.77 | SB | ||||||||||
2 | Grethe Tyldum Grethe Tyldum ('01) | 01 | NOR | 4:24.49 | PB | ||||||||||
3 | Sara Busic Sara Busic ('02) | 02 | NOR | 4:24.64 | PB | ||||||||||
4 | Ina Halle Haugen Ina Halle Haugen ('03) | 03 | NOR | 4:24.87 | PB | ||||||||||
5 | Christina Maria Toogood Christina Maria Toogood ('89) | 89 | NOR | 4:25.73 | SB | ||||||||||
6 | Maren Halle Haugen Maren Halle Haugen ('03) | 03 | NOR | 4:26.62 | PB | ||||||||||
7 | Christine Næss Christine Næss | 00 | NOR | 4:27.40 | PB | ||||||||||
8 | Mari Roligheten Ruud Mari Roligheten Ruud ('02) | 02 | NOR | 4:28.21 | PB | ||||||||||
9 | Selma Løchen Engdahl Selma Løchen Engdahl ('01) | 01 | NOR | 4:31.51 | PB | ||||||||||
10 | Ine Bakken Ine Bakken ('96) | 96 | NOR | 4:32.05 | PB | ||||||||||
11 | Line K SchulzLine K Schulz ('96) | 96 | DEN | 4:33.90 | SB | ||||||||||
12 | Leona Andersen Vedvik Leona Andersen Vedvik ('04) | 04 | NOR | 4:34.63 | PB | ||||||||||
Kadene Vassell Kadene Vassell ('89) | 89 | NED | DNF | ||||||||||||
K 100 m hæk 76.2 cm Vind: +1.6 Finale A Finale | Vind: +1.6 | ||||||||||||||
1 | Lisa Wilker Lisa Wilker ('03) | 03 | NOR | 14.43 | PB | ||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: +0.4 Finale A Finale | Vind: +0.4 | ||||||||||||||
1 | Marlen Aakre Marlen Aakre ('93) | 93 | NOR | 13.99 | SB | ||||||||||
1 | Lisa Wilker Lisa Wilker ('03) | 03 | NOR | 14.43 | PB | ||||||||||
2 | Martine Hjørnevik Martine Hjørnevik ('01) | 01 | NOR | 14.07 | |||||||||||
3 | Ingrid Pernille Rismark Ingrid Pernille Rismark ('01) | 01 | NOR | 14.09 | PB | ||||||||||
6 | Telma Eid Telma Eid ('98) | 98 | NOR | 15.69 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: -0.7 | Vind: -0.7 | ||||||||||||||
1 | Marlen Aakre Marlen Aakre ('93) | 93 | NOR | 14.02 | SB | ||||||||||
2 | Martine Hjørnevik Martine Hjørnevik ('01) | 01 | NOR | 14.08 | |||||||||||
3 | Ingrid Pernille Rismark Ingrid Pernille Rismark ('01) | 01 | NOR | 14.29 | |||||||||||
Indledende 2 Vind: +1.6 | Vind: +1.6 | ||||||||||||||
1 | Maria Aaberg Maria Aaberg ('01) | 01 | NOR | 14.48 | PB | ||||||||||
2 | Elise Grong Ruud Elise Grong Ruud ('96) | 96 | NOR | 14.58 | PB | ||||||||||
4 | Telma Eid Telma Eid ('98) | 98 | NOR | 15.34 | SB | ||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Madelen Haaheim Sveinungsen Madelen Haaheim Sveinungsen ('02) | 02 | NOR | 1.70 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Hedvik Kallåk Hedvik Kallåk ('04) | 04 | NOR | 1.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Vilde Marstein Vilde Marstein ('02) | 02 | NOR | 5.80 | +2.0 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Lisa Wilker Lisa Wilker ('03) | 03 | NOR | 5.45 | w | +2.2 | |||||||||
| |||||||||||||||
K Diskoskast 1.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Lotta Flatum Fallingen Lotta Flatum Fallingen ('02) | 02 | NOR | 49.85 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Hanna Emilie Hjeltnes Hanna Emilie Hjeltnes ('04) | 04 | NOR | 40.52 | PB | ||||||||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ane Dahlen Ane Dahlen ('94) | 94 | NOR | 52.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
D19 110 m hæk 99.1 cm Vind: -0.3 Finale A Finale | Vind: -0.3 | ||||||||||||||
Simen Guttormsen Simen Guttormsen ('01) | 01 | NOR | DNF | ||||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +1.4 | Vind: +1.4 | ||||||||||||||
1 | Simen Guttormsen Simen Guttormsen ('01) | 01 | NOR | 15.18 | PB |