Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Aalborg: Lørdagsstævne 18.7.2020
Skovdalen Atletikstadion

M 800 m    
Finale A
1Alexander Tengblad NikolaisenAlexander Tengblad Nikolaisen ('01)Viborg AM1:53.61
  
 PB
2Jonathan Drechsler SigvardsenJonathan Drechsler Sigvardsen ('04)Viborg AM1:56.32
  
 PB
3Alexander Krogh JohansenAlexander Krogh Johansen ('88)AGF Atletik1:57.09
  
 SB
4Elias ShifrisElias Shifris ('02)Viborg AM1:58.18
  
 SB
5August BrozAugust Broz ('96)AGF Atletik2:08.67
  
 SB
Finale B
1Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)Aalborg AM2:06.34
  
 SB
2Victor Kiplagat KondrupVictor Kiplagat Kondrup ('02)Sparta2:09.15
  
 SB
3Jonathan Birk NielsenJonathan Birk Nielsen ('05)Aalborg AM2:20.03
  
 SB
4Mathias BøgelundMathias Bøgelund ('92)Aalborg AM2:20.16
  
 SB
5Amanda Paaske FrederiksenAmanda Paaske Frederiksen ('07)Kolding KFUM 2:21.80
  
  K 1 Mixed competition
6Karen Krogh JohansenKaren Krogh Johansen ('87)AGF Atletik2:21.85
  
  K 2 Mixed competition
Andreas Nors RebstrupAndreas Nors Rebstrup Aalborg AM DNF
  
 
Carolien MillenaarCarolien Millenaar ('97)Herning LK DNF
  
  K Mixed competition
Finale C
1Jelmer ScholtenJelmer Scholten ('04)Aalborg AM2:03.06
  
 PB
2Rasmus Bangsgaard NielsenRasmus Bangsgaard Nielsen ('03)AGF Atletik2:03.29
  
 PB
3Rasmus Meldgaard KristensenRasmus Meldgaard Kristensen ('96)Aalborg AM2:04.05
  
 PB
4Thomas Søholm LarsenThomas Søholm Larsen Randers Freja2:04.18
  
 PB
5Simon Høberg OlesenSimon Høberg Olesen Aalborg AM2:04.93
  
 PB
6Daniel GravergaardDaniel Gravergaard ('97)AGF Atletik2:05.95
  
 PB
7Lars LindbjergLars Lindbjerg ('94)Aalborg AM2:06.41
  
 PB
8Mathilde Diekema JensenMathilde Diekema Jensen ('94)Aarhus 19002:06.98
  
  K 1 Mixed competition
M 3000 m    
Finale A
1Mathias Bjerregaard NielsenMathias Bjerregaard Nielsen ('05)Kolding KFUM 9:44.66
  
 PB
2Christian LysdahlChristian Lysdahl ('96)AGF Atletik9:57.85
  
 PB
3Mathilde Meedom LarsenMathilde Meedom Larsen ('04)Viborg AM10:04.55
  
  K 1 Mixed competition
4Emma Kiplagat KondrupEmma Kiplagat Kondrup ('04)Kolding KFUM 10:10.07
  
  K 2 Mixed competition
5Jan Hybner-PedersenJan Hybner-Pedersen ('63)Skive AM10:14.00
  
 SB
6Stine Muldbak AndersenStine Muldbak Andersen ('91)Sparta10:18.69
  
  K 3 Mixed competition
7Annika FabrinAnnika Fabrin ('96)Odense Atletik 10:11.35
  
  K 4 Mixed competition
8Henriette Nygaard SkjørbækHenriette Nygaard Skjørbæk ('96)Aarhus Fremad10:26.27
  
  K 5 Mixed competition
9Asger Paaske FrederiksenAsger Paaske Frederiksen ('04)Kolding KFUM 10:33.17
  
 PB
10Sophie Olivia KortnumSophie Olivia Kortnum ('04)Viborg AM10:34.29
  
  K 6 Mixed competition
11Marie-Louise JørgensenMarie-Louise Jørgensen ('03)Kolding KFUM 10:38.16
  
  K 7 Mixed competition
Henrik GehlertHenrik Gehlert ('94)AGF Atletik DNF
  
 
Finale B
1Michael GroveMichael Grove ('88)Vexa HLM Running10:25.84
  
 PB
2Nanna WeyeNanna Weye ('92)AGF Atletik10:29.49
  
  K 1 Mixed competition
3Patricia PoulsenPatricia Poulsen ('91)AGF Atletik10:41.11
  
  K 2 Mixed competition
4Hanna LeemreizeHanna Leemreize ('85)Aarhus Fremad / NED10:50.80
  
  K 3 Mixed competition
5Emely RavnEmely Ravn Odense Atletik 11:01.84
  
  K 4 Mixed competition
6Thomas KnudsenThomas Knudsen ('70)Aarhus 1900 Tri11:33.97
  
 PB
7Jan Skov PedersenJan Skov Pedersen ('59)Aarhus Fremad11:45.57
  
 PB
8Charlotte BernerCharlotte Berner ('72)AGF Atletik12:09.34
  
  K 5 Mixed competition
9Grethe Dahl LarsenGrethe Dahl Larsen ('66)Skive AM12:58.16
  
  K 6 Mixed competition
M 5000 m    
Finale A
1Jakob Dybdal AbrahamsenJakob Dybdal Abrahamsen ('94)Aarhus 190014:02.80
  
 
2Abdi Hakin UladAbdi Hakin Ulad ('91)Hvidovre AM14:08.49
  
 SB
3Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)Sparta14:09.63
  
 PB
4Jacob Sommer SimonsenJacob Sommer Simonsen ('95)AGF Atletik14:12.58
  
 PB
5Rune BækgaardRune Bækgaard ('87)HMRC14:16.67
  
 PB
6Frederik ErnstFrederik Ernst ('95)AGF Atletik14:19.53
  
 PB
7Morten GreenMorten Green ('87)HMRC14:21.73
  
 PB
8Peter GlansPeter Glans ('93)HMRC14:21.73
  
 SB
9Theophile BigirimanaTheophile Bigirimana ('93)Aalborg AM / RWA14:34.25
  
 PB
10Magnus DewettMagnus Dewett ('95)Herning LK14:34.48
  
 
11Marcus RønnMarcus Rønn ('93)Blovstrød Løverne14:35.08
  
 PB
12Omar Hassan OmarOmar Hassan Omar ('90)AGF Atletik / ETH14:37.30
  
 SB
13Michael JensenMichael Jensen ('87)AGF Atletik14:46.78
  
 PB
14Jeppe RisvigJeppe Risvig ('01)Skive AM14:55.46
  
 PB
Finale B
1Jakob Gade PedersenJakob Gade Pedersen ('90)RUNAAR14:48.15
  
 PB
2Kasper SkovKasper Skov ('92)AGF Atletik14:49.77
  
 SB
3Niels Peter NielsenNiels Peter Nielsen ('87)AGF Atletik14:50.40
  
 PB
4Christian StounbergChristian Stounberg ('95)AGF Atletik14:50.88
  
 PB
5Jacob Rudjord TherkildsenJacob Rudjord Therkildsen ('91)Aarhus Fremad14:51.50
  
 PB
6Jesper Andkjær LarsenJesper Andkjær Larsen ('77)HMRC14:52.99
  
 PB
7Esben Krogh RasmussenEsben Krogh Rasmussen ('93)Sparta14:57.95
  
 PB
8Emil AhlbeckEmil Ahlbeck ('93)Herning LK / NOR14:58.23
  
 PB
9Gustav MørchGustav Mørch ('02)Blovstrød Løverne15:02.00
  
 PB
10Morten StillingMorten Stilling ('87)VEXA HLM Running15:11.22
  
 PB
11Noah Kurzmann SkibstedNoah Kurzmann Skibsted ('99)Aalborg AM15:17.66
  
 PB
12Sebastian Matz NielsenSebastian Matz Nielsen ('92)Aarhus Fremad15:17.85
  
 PB
13Henrik Strange BrokHenrik Strange Brok ('89)VEXA HLM Running15:33.71
  
 SB
Finale C
1Jens StorgaardJens Storgaard ('96)Kolding KFUM 15:19.08
  
 PB
2Ivan RiiseIvan Riise ('95)Viborg AM15:24.99
  
 PB
3Andreas DamAndreas Dam ('89)AGF Atletik15:31.11
  
 PB
4Jonas Kvottrup NielsenJonas Kvottrup Nielsen ('92)AGF Atletik15:34.55
  
 PB
5Andreas Eidorff MadsenAndreas Eidorff Madsen Viborg AM15:37.77
  
 PB
6Rene AggerRene Agger ('81)Aalborg AM15:38.93
  
 PB
7Jakob RiisJakob Riis ('82)Aarhus 190015:41.36
  
 SB
8Marnar DjurhuusMarnar Djurhuus ('95)Aalborg AM15:42.14
  
 PB
9Alberte Kjær PedersenAlberte Kjær Pedersen ('98)AGF Atletik15:55.17
  
  K 1 Mixed competition
Martin PatwaryMartin Patwary ('97)AGF Atletik DNF
  
 
Finale D
1Helene SvaneHelene Svane ('91)Aarhus Fremad16:11.23
  
  K 1 Mixed competition
2Henrik LauHenrik Lau ('71)Odense Atletik 16:15.09
  
 SB
3Samuel Simon ArayaSamuel Simon Araya ('82)Aalborg AM / FOR16:36.12
  
 PB
4Morten Nyrup JensenMorten Nyrup Jensen ('72)Aarhus Fremad16:36.56
  
 SB
5Bjørn HansenBjørn Hansen ('80)Aalborg AM16:37.51
  
 PB
6Karen EhrenreichKaren Ehrenreich ('84)Aarhus 190016:40.06
  
  K 2 Mixed competition
7Frederik Rolighed KristensenFrederik Rolighed Kristensen ('91)RUNAAR16:55.38
  
 PB
8Christian Nørgaard NielsenChristian Nørgaard Nielsen ('83)Aalborg AM17:05.11
  
 SB
9Frederik Juhl LeisznerFrederik Juhl Leiszner ('99)Aarhus 190017:07.28
  
 
10Mie GamMie Gam ('01)Viborg AM17:07.92
  
  K 3 Mixed competition
11Jeppe GardeJeppe Garde ('65)Aalborg AM17:29.44
  
 SB
12Nanna BovéNanna Bové ('95)Sparta17:30.88
  
  K 4 Mixed competition
13Lea TybirkLea Tybirk ('89)Aarhus Fremad17:39.23
  
  K 5 Mixed competition
Lise Kandborg SørensenLise Kandborg Sørensen ('85)AGF Atletik DNF
  
  K Mixed competition

Seneste resultater

26.11RandersAftensstævne
25.11SilkeborgLængde i hallen
8.11SlagelseFlakkebjerg Marathon
24.10KøbenhavnKIF Fødselsdagsstævne
19.10GreveKlubkastestævne
18.10KøbenhavnKastestævne
17.10BallerupDM og Kapgangsturneringen – bane
17.10HolteSpydkast
13.10Viborg1500 m Stævne
11.10TårnbyKlubstævne 18
10.10AabenraaKast Med Michel Leinders
10.10VejleFemkamp
10.10VejleMinistaevne
8.10TårnbyKlubstævne 17
4.10BagsværdBAC/HIF klubkast
4.10EsbjergKaste klubstævne
4.10FrederiksbergFIF Klubmesterskab i 3-kamp
4.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
4.10SlagelseMonster 3-kamp
3.10FrederiksbergFIF kastemangekamp
3.10GreveKlubkastestævne
3.10HolstebroInterns ministævne
3.10Maribo DM i Vægtkast
2.10TårnbyLysstævnet
1.10AarhusEfterårskastestævne
1.10HolstebroInternt Kastestævne 1
1.10HolteTorsdagsstævne
30.9KøbenhavnSEPTEMBER GAMES Holdkamp for østklubber 12-13 år
30.9SilkeborgSidste chance i september
30.9TårnbyKlubstævne 15
29.9SlagelseStangspringsstævne
28.9KøbenhavnSEPTEMBER GAMES Holdkamp for østklubber 12-13 år
28.9HerlevGert Kærlin Tribute
28.9KøbenhavnTracks 8
28.9StoholmKlubstævne
27.9KøbenhavnSEPTEMBER GAMES Holdkamp for østklubber 12-13 år
27.9RandersVDMU KUN FOR ÅRG. 2007 & 2008
27.9LyngbyKlubmesterskaber
26.9AalborgInternt afslutningsstævne
26.9EsbjergRegionsstævne (Storstævne)
26.9Herning
25‐27.9GreveAfslutningsstævne
24.9RandersVDMU for mix hold 12-13 år
24.9GlostrupKlubmesterskab
24.9HolteHøjdespring
24.9HvidovreKastemangekamp 1
24.9HvidovreKastemangekamp 2
24.9TårnbyØST holdkamp
23.9KøbenhavnSEPTEMBER GAMES Holdkamp for østklubber 12-13 år
23.9HillerødKlubstævne 2
23.9TårnbyKlubstævne 14
22.9Aarhuslubstævne 2020-04
22.9HvidovreKastestævne
22.9KøbenhavnØst Hold D13
22.9Slagelse400m hæk
21.9KøbenhavnSEPTEMBER GAMES Holdkamp for østklubber 12-13 år
21.9HillerødKlubstævne 1
19‐20.9HvidovreDMU 14-15 år
19.9KøbenhavnDM i Kapgang
19.9RandersVDMU Hold Sæby (Hjemme afholdt pga. Corona)