M 100 m Vind: +1.7 Finale A Finale | Vind: +1.7 | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Samuli Samuelsson Samuli Samuelsson ('95) | 95 | FIN | 10.30 | |||||||||||
2 | Mathias Hove Johansen Mathias Hove Johansen ('98) | 98 | NOR | 10.43 | PB | ||||||||||
3 | Even Meinseth Even Meinseth ('96) | 96 | NOR | 10.49 | PB | ||||||||||
4 | Tuukka Huuskola Tuukka Huuskola ('98) | 98 | FIN | 10.59 | |||||||||||
5 | Oskari Lehtonen Oskari Lehtonen ('97) | 97 | FIN | 10.62 | SB | ||||||||||
6 | Øyvind Strømmen Kjerpeset Øyvind Strømmen Kjerpeset ('91) | 91 | NOR | 10.69 | SB | ||||||||||
7 | Aleksi Lehto Aleksi Lehto ('96) | 96 | FIN | 10.71 | |||||||||||
8 | Samuel Purola Samuel Purola | 00 | FIN | 10.76 | |||||||||||
Finale B Vind: 0.0 | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
1 | Niilo Mustalahti Niilo Mustalahti ('02) | 02 | FIN | 10.72 | PB | ||||||||||
2 | Konsta Alatupa Konsta Alatupa ('99) | 99 | FIN | 10.81 | |||||||||||
3 | Aleksi Ala-Prinkkilä Aleksi Ala-Prinkkilä ('94) | 94 | FIN | 10.95 | |||||||||||
4 | Pietari Valoranta Pietari Valoranta | 00 | FIN | 10.99 | PB | ||||||||||
5 | Joel Turkka Joel Turkka ('02) | 02 | FIN | 10.99 | |||||||||||
6 | Valtteri Louko Valtteri Louko ('03) | 03 | FIN | 10.99 | |||||||||||
7 | Viljami Parpala Viljami Parpala ('96) | 96 | FIN | 11.00 | |||||||||||
8 | Eero Helppolainen Eero Helppolainen ('98) | 98 | FIN | 11.12 | |||||||||||
M 1500 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ismael Debjani Ismael Debjani ('90) | 90 | BEL | 3:38.57 | SB | ||||||||||
2 | Topi Raitanen Topi Raitanen ('96) | 96 | FIN | 3:38.88 | PB | ||||||||||
3 | Mats Hauge Mats Hauge ('97) | 97 | NOR | 3:40.01 | PB | ||||||||||
4 | Joonas Rinne Joonas Rinne ('95) | 95 | FIN | 3:40.47 | PB | ||||||||||
5 | Kristian Uldbjerg HansenKristian Uldbjerg Hansen ('96) | 96 | DEN | 3:40.69 | PB | ||||||||||
6 | Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92) | 92 | DEN | 3:41.46 | PB | ||||||||||
7 | Yassin Bouih Yassin Bouih ('96) | 96 | ITA | 3:41.65 | SB | ||||||||||
8 | Moa Abounnachat Bollerød Moa Abounnachat Bollerød ('01) | 01 | NOR | 3:41.90 | PB | ||||||||||
9 | Samu Mikkonen Samu Mikkonen ('96) | 96 | FIN | 3:45.36 | |||||||||||
10 | Konsta Hämäläinen Konsta Hämäläinen ('98) | 98 | FIN | 3:45.40 | PB | ||||||||||
11 | Eemil Helander Eemil Helander ('01) | 01 | FIN | 3:46.08 | PB | ||||||||||
12 | Eero Saleva Eero Saleva ('95) | 95 | FIN | 3:46.09 | PB | ||||||||||
13 | Niklas Heikkilä Niklas Heikkilä | 00 | FIN | 3:47.44 | PB | ||||||||||
14 | Valentijn Weinans Valentijn Weinans ('95) | 95 | NED | 3:49.20 | SB | ||||||||||
15 | Otto Kaario Otto Kaario ('98) | 98 | FIN | 3:49.73 | PB | ||||||||||
16 | Wilho Hautala Wilho Hautala ('99) | 99 | FIN | 3:50.15 | PB | ||||||||||
17 | Samuli Hussa Samuli Hussa ('97) | 97 | FIN | 3:55.70 | |||||||||||
Mohamed Abouettahery Mohamed Abouettahery ('01) | 01 | MAR | DNF | pace | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Santtu Heikkinen Santtu Heikkinen ('02) | 02 | FIN | 3:55.46 | |||||||||||
2 | Robin Kronqvist Robin Kronqvist | 00 | FIN | 3:55.73 | |||||||||||
3 | Miika Tenhunen Miika Tenhunen ('96) | 96 | FIN | 3:56.65 | |||||||||||
4 | Tuomas Puputti Tuomas Puputti ('97) | 97 | FIN | 3:56.76 | |||||||||||
5 | Joni Virkkala Joni Virkkala ('95) | 95 | FIN | 3:57.72 | PB | ||||||||||
6 | Mika Kotiranta Mika Kotiranta | 00 | FIN | 3:59.24 | SB | ||||||||||
7 | Leevi Keronen Leevi Keronen | 00 | FIN | 3:59.78 | PB | ||||||||||
8 | Samuel Auvinen Samuel Auvinen ('01) | 01 | FIN | 4:00.64 | PB | ||||||||||
9 | Lauri Hassi Lauri Hassi ('90) | 90 | FIN | 4:01.00 | PB | ||||||||||
10 | Leonard Markén Leonard Markén ('03) | 03 | FIN | 4:01.52 | PB | ||||||||||
11 | Walte Hautala Walte Hautala ('01) | 01 | FIN | 4:06.91 | PB | ||||||||||
12 | Jussi Huuskonen Jussi Huuskonen ('92) | 92 | FIN | 4:12.31 | SB | ||||||||||
13 | Alexi Ruokamo Alexi Ruokamo ('96) | 96 | FIN | 4:16.80 | SB | ||||||||||
M 110 m hæk | |||||||||||||||
Finale 1 Vind: +0.2 | Vind: +0.2 | ||||||||||||||
1 | Vladimir Vukicevic Vladimir Vukicevic ('91) | 91 | NOR | 13.80 | SB | ||||||||||
3 | Ilari Manninen Ilari Manninen ('97) | 97 | FIN | 14.03 | SB | ||||||||||
4 | Koen Smet Koen Smet ('92) | 92 | NED | 14.08 | |||||||||||
5 | Johannes Treiel Johannes Treiel ('98) | 98 | EST | 14.37 | |||||||||||
6 | Pyry Santahuhta Pyry Santahuhta ('99) | 99 | FIN | 14.58 | |||||||||||
7 | Eelis Hirvinen Eelis Hirvinen ('98) | 98 | FIN | 15.33 | |||||||||||
Finale 2 Vind: -0.4 | Vind: -0.4 | ||||||||||||||
1 | Elmo Lakka Elmo Lakka ('93) | 93 | FIN | 13.84 | |||||||||||
2 | Vladimir Vukicevic Vladimir Vukicevic ('91) | 91 | NOR | 13.86 | |||||||||||
3 | Koen Smet Koen Smet ('92) | 92 | NED | 14.10 | |||||||||||
4 | Ilari Manninen Ilari Manninen ('97) | 97 | FIN | 14.37 | |||||||||||
5 | Johannes Treiel Johannes Treiel ('98) | 98 | EST | 14.38 | |||||||||||
6 | Pyry Santahuhta Pyry Santahuhta ('99) | 99 | FIN | 14.76 | |||||||||||
7 | Eelis Hirvinen Eelis Hirvinen ('98) | 98 | FIN | 15.25 | |||||||||||
M Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Mikko Paavola Mikko Paavola ('98) | 98 | FIN | 5.35 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Jere Keskinen Jere Keskinen ('99) | 99 | FIN | 5.05 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Juho Alasaari Juho Alasaari ('03) | 03 | FIN | 5.05 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Johan-Antti Kivilahti Johan-Antti Kivilahti ('98) | 98 | FIN | 5.05 | =PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Iiro Suutarinen Iiro Suutarinen | 00 | FIN | 4.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Anton Kunnas Anton Kunnas ('99) | 99 | FIN | 4.70 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Joonatan Kemppainen Joonatan Kemppainen ('02) | 02 | FIN | 4.50 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Simo Lipsanen Simo Lipsanen ('95) | 95 | FIN | 7.66 | -0.6 | PB | |||||||||
| |||||||||||||||
2 | Otto Pulkkinen Otto Pulkkinen ('01) | 01 | FIN | 7.45 | +0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Roni Ollikainen Roni Ollikainen ('90) | 90 | FIN | 7.43 | -0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Ingar Bratseth-Kiplesund Ingar Bratseth-Kiplesund ('96) | 96 | NOR | 7.43 | -0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Topias Koukkula Topias Koukkula ('96) | 96 | FIN | 7.41 | +0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Jimi Nukala Jimi Nukala | 00 | FIN | 7.03 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Janne Etelämäki Janne Etelämäki ('92) | 92 | FIN | 6.95 | -0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
M Diskoskast 2.0 kg Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Daniel Ståhl Daniel Ståhl ('92) | 92 | SWE | 68.48 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Simon Pettersson Simon Pettersson ('94) | 94 | SWE | 66.11 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Sven Martin Skagestad Sven Martin Skagestad ('95) | 95 | NOR | 58.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Frantz Kruger Frantz Kruger ('75) | 75 | FIN | 58.28 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Oskari Perälampi Oskari Perälampi ('96) | 96 | FIN | 55.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Ville Kivioja Ville Kivioja ('90) | 90 | FIN | 53.83 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Pyry Niskala Pyry Niskala ('90) | 90 | FIN | 52.90 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Raine Munukka Raine Munukka ('82) | 82 | FIN | 51.24 | |||||||||||
| |||||||||||||||
M Spydkast 800 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Johannes Vetter Johannes Vetter ('93) | 93 | GER | 86.94 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Kim Amb Kim Amb ('90) | 90 | SWE | 85.68 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Gatis Čakšs Gatis Čakšs ('95) | 95 | LAT | 82.92 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Lassi Etelätalo Lassi Etelätalo ('88) | 88 | FIN | 79.32 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Toni Keränen Toni Keränen ('98) | 98 | FIN | 76.74 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Petr Frydrych Petr Frydrych ('88) | 88 | CZE | 75.97 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jami Kinnunen Jami Kinnunen ('95) | 95 | FIN | 75.04 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Teemu Narvi Teemu Narvi | 00 | FIN | 72.88 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Topias Laine Topias Laine ('01) | 01 | FIN | 71.63 | |||||||||||
| |||||||||||||||
10 | Toni Kuusela Toni Kuusela ('94) | 94 | FIN | 69.09 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Jarmo Marttila Jarmo Marttila ('92) | 92 | FIN | NM | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K 200 m Vind: +0.1 Finale A Finale | Vind: +0.1 | ||||||||||||||
1 | Lotta Kemppinen Lotta Kemppinen ('98) | 98 | FIN | 23.82 | |||||||||||
2 | Alina Strömberg Alina Strömberg ('99) | 99 | FIN | 24.13 | |||||||||||
3 | Mette Baas Mette Baas | 00 | FIN | 24.19 | PB | ||||||||||
4 | Aino Pulkkinen Aino Pulkkinen ('98) | 98 | FIN | 25.04 | |||||||||||
5 | Maria Räsänen Maria Räsänen ('92) | 92 | FIN | 25.18 | |||||||||||
6 | Alisa Aalto Alisa Aalto ('99) | 99 | FIN | 25.21 | |||||||||||
7 | Anna Julin Anna Julin ('94) | 94 | FIN | 25.26 | |||||||||||
8 | Sofia Järvelin Sofia Järvelin ('98) | 98 | FIN | 25.86 | |||||||||||
Finale B Vind: -0.5 | Vind: -0.5 | ||||||||||||||
1 | Jeanine Nygård Jeanine Nygård ('91) | 91 | FIN | 25.33 | SB | ||||||||||
2 | Eerika Koivuniemi Eerika Koivuniemi ('04) | 04 | FIN | 25.63 | |||||||||||
3 | Maisa Laakso Maisa Laakso | 00 | FIN | 25.90 | |||||||||||
K 800 m Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Elise Vanderelst Elise Vanderelst ('98) | 98 | BEL | 2:02.65 | PB | ||||||||||
2 | Noélie Yarigo Noélie Yarigo ('85) | 85 | BEN | 2:02.67 | SB | ||||||||||
3 | Sara Kuivisto Sara Kuivisto ('91) | 91 | FIN | 2:02.92 | SB | ||||||||||
4 | Ilona Mononen Ilona Mononen ('03) | 03 | FIN | 2:09.56 | |||||||||||
5 | Ronja Koskela Ronja Koskela ('03) | 03 | FIN | 2:10.00 | |||||||||||
6 | Heini Ikonen Heini Ikonen ('99) | 99 | FIN | 2:10.69 | |||||||||||
7 | Alisa Virtanen Alisa Virtanen ('02) | 02 | FIN | 2:11.06 | SB | ||||||||||
8 | Kaisa Honkaharju Kaisa Honkaharju ('93) | 93 | FIN | 2:11.63 | PB | ||||||||||
9 | Siiri Rainio Siiri Rainio | 00 | FIN | 2:11.88 | |||||||||||
Jeanine Nygård Jeanine Nygård ('91) | 91 | FIN | DNF | pace | |||||||||||
Finale B | |||||||||||||||
1 | Jemina Forss Jemina Forss | 00 | FIN | 2:11.75 | SB | ||||||||||
2 | Vilma Pere Vilma Pere ('03) | 03 | FIN | 2:12.04 | PB | ||||||||||
3 | Enni Katajalaakso Enni Katajalaakso ('02) | 02 | FIN | 2:12.47 | PB | ||||||||||
4 | Emilia Jousimaa Emilia Jousimaa ('93) | 93 | FIN | 2:12.68 | PB | ||||||||||
5 | Saana Lappalainen Saana Lappalainen ('05) | 05 | FIN | 2:13.09 | SB | ||||||||||
6 | Mona Jäppinen Mona Jäppinen ('97) | 97 | FIN | 2:13.57 | PB | ||||||||||
7 | Sini Rajaniemi Sini Rajaniemi ('04) | 04 | FIN | 2:13.59 | |||||||||||
Veera Hakomäki Veera Hakomäki ('02) | 02 | FIN | DNF | pace | |||||||||||
K 100 m hæk 84.0 cm Vind: 0.0 Finale A Finale | Vind: 0.0 | ||||||||||||||
Nora-Julia Isoluoma Nora-Julia Isoluoma ('99) | 99 | FIN | DQ | ||||||||||||
1 | Annimari Korte Annimari Korte ('88) | 88 | FIN | 12.88 | |||||||||||
2 | Nooralotta Neziri Nooralotta Neziri ('92) | 92 | FIN | 12.96 | |||||||||||
3 | Lotta Harala Lotta Harala ('92) | 92 | FIN | 13.17 | |||||||||||
4 | Reetta Hurske Reetta Hurske ('95) | 95 | FIN | 13.62 | |||||||||||
5 | Sonja Stång Sonja Stång ('02) | 02 | FIN | 14.02 | |||||||||||
Indledende heats | |||||||||||||||
Indledende 1 Vind: +0.3 | Vind: +0.3 | ||||||||||||||
1 | Annimari Korte Annimari Korte ('88) | 88 | FIN | 12.90 | |||||||||||
2 | Reetta Hurske Reetta Hurske ('95) | 95 | FIN | 13.24 | |||||||||||
3 | Miia Sillman Miia Sillman ('95) | 95 | FIN | 14.22 | |||||||||||
4 | Janette Rinne Janette Rinne ('96) | 96 | FIN | 14.29 | |||||||||||
5 | Nathalie Westman Nathalie Westman ('98) | 98 | FIN | 14.74 | PB | ||||||||||
6 | Stiina Kokkonen Stiina Kokkonen ('02) | 02 | FIN | 14.79 | |||||||||||
7 | Eveliina Bogdanoff Eveliina Bogdanoff ('96) | 96 | FIN | 15.00 | |||||||||||
Indledende 2 Vind: -0.1 | Vind: -0.1 | ||||||||||||||
1 | Nooralotta Neziri Nooralotta Neziri ('92) | 92 | FIN | 13.09 | |||||||||||
2 | Lotta Harala Lotta Harala ('92) | 92 | FIN | 13.27 | |||||||||||
3 | Nora-Julia Isoluoma Nora-Julia Isoluoma ('99) | 99 | FIN | 14.58 | |||||||||||
4 | Sonja Stång Sonja Stång ('02) | 02 | FIN | 14.60 | |||||||||||
5 | Reeta Valve Reeta Valve ('88) | 88 | FIN | 14.64 | |||||||||||
6 | Janika Pulkkinen Janika Pulkkinen ('01) | 01 | FIN | 15.27 | |||||||||||
K Højdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Ella Junnila Ella Junnila ('98) | 98 | FIN | 1.83 | |||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sini Lällä Sini Lällä ('94) | 94 | FIN | 1.83 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Laura Rautanen Laura Rautanen ('88) | 88 | FIN | 1.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Linda Sandblom Linda Sandblom ('89) | 89 | FIN | 1.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Miia Lindholm Miia Lindholm ('88) | 88 | FIN | 1.75 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Gabriela Kosonen Gabriela Kosonen ('95) | 95 | FIN | 1.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Emma Nyman Emma Nyman | 00 | FIN | 1.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Elin Pajunen Elin Pajunen ('95) | 95 | FIN | 1.70 | |||||||||||
| |||||||||||||||
K Stangspring Finale A Finale | |||||||||||||||
Saga Andersson Saga Andersson | 00 | FIN | NH | ||||||||||||
1 | Holly Bradshaw Holly Bradshaw ('91) | 91 | GBR | 4.73 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Sophie Cook Sophie Cook ('94) | 94 | GBR | 4.40 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Elina Lampela Elina Lampela ('98) | 98 | FIN | 4.30 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Essi Melender Essi Melender ('02) | 02 | FIN | 3.95 | PB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Henriikka Könönen Henriikka Könönen ('97) | 97 | FIN | 3.80 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Minttu Koskiaho Minttu Koskiaho ('01) | 01 | FIN | 3.80 | =SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Tuuli Järvinen Tuuli Järvinen ('05) | 05 | FIN | 3.80 | |||||||||||
| |||||||||||||||
Saga Andersson Saga Andersson | 00 | FIN | NH | ||||||||||||
| |||||||||||||||
K Længdespring Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Kreete Verlin Kreete Verlin ('97) | 97 | EST | 6.17 | +1.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Tähti Alver Tähti Alver ('94) | 94 | EST | 6.16 | -0.7 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
3 | Taika Koilahti Taika Koilahti ('98) | 98 | FIN | 6.15 | -0.9 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
4 | Kira Kytölä Kira Kytölä ('93) | 93 | FIN | 6.12 | +0.9 | SB | |||||||||
| |||||||||||||||
5 | Miia Sillman Miia Sillman ('95) | 95 | FIN | 6.03 | -0.3 | ||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Roosa Määttälä Roosa Määttälä ('97) | 97 | FIN | 5.92 | -0.2 | ||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Nea Lento Nea Lento ('02) | 02 | FIN | 5.82 | +0.1 | ||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Katja Kangas Katja Kangas ('90) | 90 | FIN | 5.65 | +0.4 | ||||||||||
| |||||||||||||||
K Spydkast 600 gram Finale A Finale | |||||||||||||||
1 | Līna Mūze Līna Mūze ('92) | 92 | LAT | 62.75 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
2 | Nikola Ogrodníková Nikola Ogrodníková ('90) | 90 | CZE | 60.61 | |||||||||||
| |||||||||||||||
3 | Ásdís Hjálmsdóttir Annerud Ásdís Hjálmsdóttir Annerud ('85) | 85 | ISL | 58.68 | |||||||||||
| |||||||||||||||
4 | Jenni Kangas Jenni Kangas ('92) | 92 | FIN | 57.52 | SB | ||||||||||
| |||||||||||||||
5 | Julia Valtanen Julia Valtanen ('01) | 01 | FIN | 56.36 | |||||||||||
| |||||||||||||||
6 | Sanne Erkkola Sanne Erkkola ('94) | 94 | FIN | 52.96 | |||||||||||
| |||||||||||||||
7 | Jatta-Mari Jääskeläinen Jatta-Mari Jääskeläinen ('94) | 94 | FIN | 52.49 | |||||||||||
| |||||||||||||||
8 | Heidi Nokelainen Heidi Nokelainen ('90) | 90 | FIN | 49.82 | |||||||||||
| |||||||||||||||
9 | Sigrid Borge Sigrid Borge ('95) | 95 | NOR | 48.35 | SB | ||||||||||
|