Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: DM Senior 2020 15‐16.8.2020
Østerbro Stadion

M 100 m    
15.8. Vind: +1.1

Finale A

Finale
15.8.Vind: +1.1
1Kojo MusahKojo Musah ('96)Aarhus 190010.29
  
 PB
2Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)Sparta10.43
  
 
3Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta10.60
  
 
4Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik10.61
  
 SB
5Simon HansenSimon Hansen ('98)Aarhus 190010.61
  
 SB
6Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190010.80
  
 
7Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta10.94
  
 
Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)Hvidovre AM DQ
  
 
Indledende heats15.8.
Indledende 1
15.8. Vind: -0.5
15.8.Vind: -0.5
1Kojo MusahKojo Musah ('96)Aarhus 190010.62
Q
  
 
2Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)Sparta10.67
Q
  
 
3Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik10.77
q
  
 SB
4Rasmus Overgaard MadsenRasmus Overgaard Madsen ('92)Randers Freja11.09
  
 
5Mads LunøMads Lunø ('99)Kolding KFUM 11.14
  
 
6Vilhelm KrügerVilhelm Krüger ('04)Sparta11.21
  
 
7Dlovan BakerDlovan Baker BAK11.46
  
 
Indledende 2
15.8. Vind: +1.7
15.8.Vind: +1.7
1Frederik Schou-NielsenFrederik Schou-Nielsen ('96)Sparta10.73
Q
  
 
2Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta10.79
Q
  
 =PB
3Emil FrændeEmil Frænde Sparta10.90
  
 PB
4Marius Glenner-FrandsenMarius Glenner-Frandsen ('95)KIF11.14
  
 
5Frankly DadeyFrankly Dadey ('99)Greve Atletik11.17
  
 
5Simon MathiasenSimon Mathiasen ('96)Hvidovre AM11.17
  
 SB
7Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM11.39
  
 
Indledende 3
15.8. Vind: +0.6
15.8.Vind: +0.6
1Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)Hvidovre AM10.63
Q
  
 SB
2Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190010.70
Q
  
 PB
3Simon HansenSimon Hansen ('98)Aarhus 190010.71
q
  
 SB
4Christoph HansenChristoph Hansen ('92)Frederiksberg IF / GER10.90
  
 PB
5Karl MfeketoKarl Mfeketo ('96)Sparta11.34
  
 
6Jacob Chua ZiskaJacob Chua Ziska ('97)Hvidovre AM11.64
  
 
M 200 m    
16.8. Vind: +3.0

Finale A

Finale
16.8.Vind: +3.0
1Kojo MusahKojo Musah ('96)Aarhus 190020.87 w
  
 
2Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)Sparta20.93 w
  
 
3Simon HansenSimon Hansen ('98)Aarhus 190021.60 w
  
 
4Emil FrændeEmil Frænde Sparta21.82 w
  
 
5Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)Sparta21.87 w
  
 
6Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik22.02 w
  
 
7Rasmus Overgaard MadsenRasmus Overgaard Madsen ('92)Randers Freja22.38 w
  
 
Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 1900 DNF
  
 
Indledende heats16.8.
Indledende 1
16.8. Vind: -0.9
16.8.Vind: -0.9
1Tazana Kamanga-DyrbakTazana Kamanga-Dyrbak ('02)Sparta21.70
Q
  
 
2Rasmus Overgaard MadsenRasmus Overgaard Madsen ('92)Randers Freja21.93
Q
  
 
3Emil FrændeEmil Frænde Sparta22.01
Q
  
 
4Steffen Udengaard KnudsenSteffen Udengaard Knudsen ('98)Aarhus 190022.14
q
  
 
5Tobias AnderssonTobias Andersson ('02)Greve Atletik22.78
  
 PB
6Marius Glenner-FrandsenMarius Glenner-Frandsen ('95)KIF22.81
  
 
7Karl MfeketoKarl Mfeketo ('96)Sparta23.02
  
 PB
8Mads LunøMads Lunø ('99)Kolding KFUM 23.06
  
 
Indledende 2
16.8. Vind: -1.1
16.8.Vind: -1.1
1Kojo MusahKojo Musah ('96)Aarhus 190021.67
Q
  
 
2Simon HansenSimon Hansen ('98)Aarhus 190021.82
Q
  
 
3Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)Sparta21.88
Q
  
 
4Peter AnderssonPeter Andersson ('99)Greve Atletik21.92
q
  
 
5Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)Greve Atletik22.71
  
 
6Asger ØsterbyAsger Østerby ('97)Aalborg AM23.18
  
 SB
7Sofus Peter LassenSofus Peter Lassen ('03)Sparta23.29
  
 
8Dlovan BakerDlovan Baker BAK23.47
  
 
M 400 m    
15.8.

Finale A

Finale
15.8.
1Gustav Lundholm NielsenGustav Lundholm Nielsen ('98)Sparta47.67
  
 =PB
2Tobias Gorgone LarsenTobias Gorgone Larsen Sparta48.11
  
 SB
3Kasper OlsenKasper Olsen ('91)Hvidovre AM48.61
  
 SB
4Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta49.09
  
 
5Luis F. MailletLuis F. Maillet ('04)Sparta49.77
  
 PB
6Jeppe Ege NielsenJeppe Ege Nielsen ('02)Aarhus 190050.79
  
 
M 800 m    
16.8.

Finale A

Finale
16.8.
1Kristian Uldbjerg HansenKristian Uldbjerg Hansen ('96)Aalborg AM1:50.20
  
 
2Andreas BubeAndreas Bube ('87)BAC1:50.49
  
 SB
3Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92)AGF Atletik1:53.03
  
 
4William DevantierWilliam Devantier Sparta1:53.26
  
 SB
5Theis LæssøeTheis Læssøe ('93)Amager AC1:54.95
  
 SB
6Andreas Holst LangeAndreas Holst Lange ('02)KIF1:55.49
  
 PB
7Jonathan Drechsler SigvardsenJonathan Drechsler Sigvardsen ('04)Viborg AM1:55.94
  
 PB
8Yusuf AlinYusuf Alin ('95)Sparta1:56.06
  
 PB
9Thor Friis SkifteThor Friis Skifte ('97)Odense Atletik 1:56.59
  
 
10Jacob Ilbjerg StengaardJacob Ilbjerg Stengaard ('94)Odense Atletik 1:57.81
  
 SB
11Jacob Aagaard JensenJacob Aagaard Jensen ('97)Aalborg AM1:58.16
  
 PB
12Joachim Sieverts NielsenJoachim Sieverts Nielsen ('97)Frederiksberg IF1:58.41
  
 
13Christian Sand ClausenChristian Sand Clausen ('96)Sparta2:01.60
  
 
M 1500 m    
15.8.

Finale A

Finale
15.8.
1Kristian Uldbjerg HansenKristian Uldbjerg Hansen ('96)Aalborg AM4:06.53
  
 
2Mikael JohnsenMikael Johnsen ('92)AGF Atletik4:07.77
  
 
3Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)Sparta4:08.38
  
 
4Alexander Tengblad NikolaisenAlexander Tengblad Nikolaisen ('01)Viborg AM4:08.73
  
 SB
5Christoffer BollChristoffer Boll ('92)Sparta4:09.02
  
 
6Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)AGF Atletik4:09.92
  
 
7Jacob Ilbjerg StengaardJacob Ilbjerg Stengaard ('94)Odense Atletik 4:10.09
  
 SB
8Theis LæssøeTheis Læssøe ('93)Amager AC4:10.72
  
 
9William DevantierWilliam Devantier Sparta4:12.95
  
 
10Joachim Sieverts NielsenJoachim Sieverts Nielsen ('97)Frederiksberg IF4:13.41
  
 
11Magnus DewettMagnus Dewett ('95)Herning LK4:15.12
  
 SB
M 5000 m    
16.8.

Finale A

Finale
16.8.
1Thijs NijhuisThijs Nijhuis ('92)Viborg AM14:19.75
  
 
2Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)AGF Atletik14:20.92
  
 SB
3Joel Ibler LillesøJoel Ibler Lillesø ('03)BAC14:22.60
  
 
4Christoffer BollChristoffer Boll ('92)Sparta14:24.80
  
 
5Andreas Schonberg LommerAndreas Schonberg Lommer ('91)Odense Atletik 14:35.18
  
 
6Simon Holbek KøningsfeldtSimon Holbek Køningsfeldt ('86)HMRC14:37.22
  
 
7Martin Egebjerg OlesenMartin Egebjerg Olesen ('95)HMRC14:47.58
  
 
8Mark OlsenMark Olsen ('95)HMRC14:50.46
  
 
9Christian Birch OkkelsChristian Birch Okkels ('89)HMRC14:51.78
  
 
10Omar Hassan OmarOmar Hassan Omar ('90)AGF Atletik / ETH14:51.90
  
 
11Marcus RønnMarcus Rønn ('93)Blovstrød Løverne14:57.74
  
 
12Magnus DewettMagnus Dewett ('95)Herning LK15:06.90
  
 
13Morten GreenMorten Green ('87)HMRC15:13.98
  
 
14Esben HornumEsben Hornum ('89)Aarhus Fremad15:19.82
  
 
Jakob Dybdal AbrahamsenJakob Dybdal Abrahamsen ('94)Aarhus 1900 DNF
  
 
Andreas Holst LindgreenAndreas Holst Lindgreen ('98)Sparta DNF
  
 
M 10000 m    
14.8.

Finale A

Finale
14.8.
1Abdi Hakin UladAbdi Hakin Ulad ('91)Hvidovre AM29:43.53
  
 
2Rune BækgaardRune Bækgaard ('87)HMRC29:48.17
  
 PB
3Frederik ErnstFrederik Ernst ('95)AGF Atletik29:50.11
  
 PB
4Jacob Sommer SimonsenJacob Sommer Simonsen ('95)AGF Atletik30:00.03
  
 PB
5Simon Holbek KøningsfeldtSimon Holbek Køningsfeldt ('86)HMRC30:18.37
  
 
6Martin Egebjerg OlesenMartin Egebjerg Olesen ('95)HMRC30:21.00
  
 PB
7Morten GreenMorten Green ('87)HMRC30:22.69
  
 
8Omar Hassan OmarOmar Hassan Omar ('90)AGF Atletik / ETH30:25.16
  
 SB
9Christian Birch OkkelsChristian Birch Okkels ('89)HMRC30:31.97
  
 PB
10Andreas Schonberg LommerAndreas Schonberg Lommer ('91)Odense Atletik 30:59.37
  
 
11Mark OlsenMark Olsen ('95)HMRC31:11.39
  
 
12Christian StounbergChristian Stounberg ('95)AGF Atletik31:30.08
  
 PB
13Joachim Weel RosboJoachim Weel Rosbo ('97)BAC31:30.81
  
 
14Asbjørn Eller SkaarupAsbjørn Eller Skaarup ('95)Sparta31:42.33
  
 PB
15Jakob Gade PedersenJakob Gade Pedersen ('90)RUNAAR31:50.33
  
 PB
16Alex MogensenAlex Mogensen ('94)SÅN31:59.35
  
 
17Richard Dion JensenRichard Dion Jensen ('85)Sparta32:07.06
  
 SB
18Jonas Kvottrup NielsenJonas Kvottrup Nielsen ('92)AGF Atletik32:36.25
  
 
19Morten LynghøjMorten Lynghøj ('86)SG Atletik32:39.26
  
 
20Ivan RiiseIvan Riise ('95)Viborg AM33:25.98
  
 
21Asser J NielsenAsser J Nielsen ('88)HMRC33:52.31
  
 
Søren RohdeSøren Rohde ('89)NBRO DNF
  
 
Niels Peter NielsenNiels Peter Nielsen ('87)AGF Atletik DNF
  
 
M 3000 m forh.    
16.8.

Finale A

Finale
16.8.
1Jakob Dybdal AbrahamsenJakob Dybdal Abrahamsen ('94)Aarhus 19009:05.14
  
 
2Axel Vang ChristensenAxel Vang Christensen ('04)FIF Hillerød9:17.11
  
 
3Esben Krogh RasmussenEsben Krogh Rasmussen ('93)Sparta9:25.78
  
 PB
4Kasper SkovKasper Skov ('92)AGF Atletik9:34.31
  
 SB
5Khavaquiah RasmusenKhavaquiah Rasmusen ('92)Sparta9:39.46
  
 
6Christoffer MadsenChristoffer Madsen ('92)KIF9:41.35
  
 SB
7Jeppe Kejser Dahl JensenJeppe Kejser Dahl Jensen Aarhus 19009:54.54
  
 SB
8Jakob Vase JohannessenJakob Vase Johannessen Aarhus 190010:08.75
  
 
M 110 m hæk    
15.8. Vind: -1.7

Finale A

Finale
15.8.Vind: -1.7
1Andreas MartinsenAndreas Martinsen ('90)Aarhus 190014.31
  
 SB
2Sebastian Sund FrandsenSebastian Sund Frandsen ('98)Aalborg AM14.86
  
 
3Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta15.59
  
 SB
4Andreas ChristoffersenAndreas Christoffersen ('01)Sparta15.62
  
 
5Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 190015.67
  
 PB
6Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)Sparta16.03
  
 
M 400 m hæk    
16.8.

Finale A

Finale
16.8.
1Mathias A. OlsenMathias A. Olsen ('91)Frederiksberg IF55.21
  
 SB
2Jacob HvorupJacob Hvorup ('99)Sparta58.65
  
 SB
3Klaus Præst JaquéKlaus Præst Jaqué ('92)Aalborg AM1:00.08
  
 SB
M Højdespring    
16.8.

Finale A

Finale
16.8.
1Mads Moos LarsenMads Moos Larsen ('95)Aarhus 19002.05
  
 SB
 
1.85
  O
1.93
  O
1.99
  O
2.05 SB
XXO
2.08
XXX
   
2Marius Hytholm Alex PetersenMarius Hytholm Alex Petersen ('01)Holte Atletik2.02
  
 SB
 
1.96 SB
  O
2.02 SB
 XO
2.05
XXX
     
3Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 19001.90
  
 
 
1.85
XXO
1.90
  O
1.93
XXX
     
4William WinklerWilliam Winkler ('99)Aarhus 19001.85
  
 
 
1.75
  O
1.80
  O
1.85
  O
1.90
XXX
    
4Jakob Nissen NielsenJakob Nissen Nielsen ('03)Aarhus 19001.85
  
 =PB
 
1.75
  O
1.80
  O
1.85 =PB
  O
1.90
XXX
    
4Sofus Olivarius VølundSofus Olivarius Vølund ('04)Sparta1.85
  
 PB
 
1.75
  O
1.80
  O
1.85 PB
  O
1.90
XXX
    
7Magnus ElstedMagnus Elsted ('01)Sparta1.85
  
 SB
 
1.75
  O
1.80
 XO
1.85 SB
  O
1.90
XXX
    
8Jonas Danker LinnemannJonas Danker Linnemann Hvidovre AM1.80
  
 
 
1.75
 XO
1.80
  O
1.85
XXX
     
M Stangspring    
16.8.

Finale A

Finale
16.8.
1Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)Sparta4.80
  
 PB
 
4.20 SB
  O
4.40 SB
  O
4.50 SB
 XO
4.60 SB
 XO
4.70 PB
 XO
4.75 PB
  O
4.80 PB
 XO
 
2Nikolaj GrønbechNikolaj Grønbech ('02)Sparta4.70
  
 
 
4.40
  O
4.60
  O
4.70
 XO
4.75
  Xs
4.80
  XX
   
3Toke Staub JørgensenToke Staub Jørgensen Odense Atletik 4.70
  
 SB
 
4.20
  O
4.40
  O
4.50 =SB
  O
4.60 SB
XXO
4.70 SB
 XO
4.75
XXs
4.80
  X
 
4Jakob Holt JensenJakob Holt Jensen ('97)Aalborg AM4.60
  
 
 
4.40
  O
4.60
 XO
4.70
XXX
     
5Mikkel RingstedMikkel Ringsted ('96)KIF4.50
  
 SB
 
4.20 SB
  O
4.40 SB
  O
4.50 SB
  O
4.60
XXX
    
6Aske Valdemar PetersenAske Valdemar Petersen ('98)Sparta4.50
  
 
 
4.40
 XO
4.50
  O
4.60
XXX
     
7Mathias ClausenMathias Clausen ('01)Aarhus 19004.20
  
 
 
4.00
  O
4.20
  O
4.40
XXX
     
8Bertram Bing CostaBertram Bing Costa ('02)Sparta4.00
  
 
 
4.00
  O
4.20
XXX
      
M Længdespring    
16.8.

Finale A

Finale
16.8.
1Sebastian Ree PedersenSebastian Ree Pedersen ('97)Sparta7.72
+0.3
  
 SB
 
7.15
 0.7
7.14
 -0.1
7.39
 0.0
7.38
 0.0
7.24
 0.3
7.72 SB
 0.3
  
2Andreas TrajkovskiAndreas Trajkovski ('93)Hvidovre AM7.57
-0.9
  
 SB
 
  X
 0.0
7.34
 0.0
7.24
 0.0
7.33
 0.0
7.38
 0.0
7.57 SB
 -0.9
  
3Tobias Jappe BjerreTobias Jappe Bjerre ('04)Sparta6.98
0.0
  
 
 
6.98
 0.0
  X
 0.0
6.72
 -1.2
6.76
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  
4Kasper LarsenKasper Larsen ('99)Aarhus 19006.97
+0.5
  
 
 
6.92
 0.0
6.97
 0.5
6.84
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
6.80
 0.0
  
5Vilhelm KrügerVilhelm Krüger ('04)Sparta6.84
-0.2
  
 
 
6.54
 -1.2
6.82
 -0.1
6.77
 0.1
6.84
 -0.2
6.70
 0.0
  X
 0.0
  
6Mikkel RingstedMikkel Ringsted ('96)KIF6.84
-0.5
  
 
 
  X
 0.0
  X
 0.0
6.61
 0.0
6.84
 -0.5
6.77
 0.5
  X
 0.0
  
7Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)Sparta6.73
0.0
  
 SB
 
6.68 SB
 0.5
6.73 SB
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
6.52
 -1.3
  
8Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta6.55
+0.4
  
 SB
 
6.24
 0.6
6.55 SB
 0.4
6.35
 -0.4
6.36
 -0.4
6.55 =SB
 0.0
  X
 0.0
  
Benjamin GabrielsenBenjamin Gabrielsen ('95)Sparta NM
  
 
 
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
     
M Trespring    
15.8.

Finale A

Finale
15.8.
1Jannick BaggeJannick Bagge ('94)KIF14.85
+0.7
  
 SB
 
14.63
 1.1
14.85 SB
 0.7
  X
 0.0
14.56
 0.0
  X
 0.0
14.61
 -1.5
  
2Mikkel RingstedMikkel Ringsted ('96)KIF14.55
0.0
  
 PB
 
14.51 SB
 0.7
14.30
 0.0
  X
 0.0
13.96
 0.5
14.55 PB
 0.0
  X
 0.1
  
3Dennis MägiDennis Mägi ('95)AGF Atletik14.32
-0.5
  
 
 
14.29
 0.0
14.32
 -0.5
  X
 0.0
14.16
 0.0
14.20
 0.0
  X
 0.0
  
4Patrick WolfPatrick Wolf ('01)Esbjerg AM13.95
-1.0
  
 
 
  X
 0.0
13.33
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
13.95
 -1.0
  X
 -0.2
  
5Anton Læssøe BisgaardAnton Læssøe Bisgaard ('01)Aarhus 190013.48
+1.2
  
 PB
 
  X
 0.0
13.31 =SB
 -0.6
  X
 0.0
13.41 PB
 -0.1
13.28
 -0.7
13.48 PB
 1.2
  
Massin Ait BouziadMassin Ait Bouziad ('95)Sparta NM
  
 
 
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 1.8
  X
 -0.7
  X
 0.0
  
Dhruv MehrotraDhruv Mehrotra ('03)Sparta NM
  
 
 
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  
M Kuglestød    
15.8.

Finale A

Finale
15.8.
1Kristoffer ThomsenKristoffer Thomsen ('96)Aarhus 190018.37
  
 
 
  X18.37  X  X  X  X  
2Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)Sparta16.89
  
 PB
 
  X16.18 SB  X  X16.89 PB  X  
3Kenneth MertzKenneth Mertz ('89)Frederiksberg IF15.99
  
 SB
 
14.60 SB15.11 SB15.49 SB15.2415.99 SB  X  
4Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta12.91
  
 
 
12.72  X  X12.7012.2912.91  
5Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)Sparta12.83
  
 
 
12.1212.8312.6712.2812.8012.82  
6Jonas N. BjerremandJonas N. Bjerremand ('98)Aarhus 190012.37
  
 
 
12.3612.2912.2612.37  X  X  
7Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK12.11
  
 
 
11.4212.1111.88  X  X11.91  
Steffen MertovSteffen Mertov ('94)Odense Atletik NM
  
 
 
  X  X  X  X  X  X  
M Diskoskast 2.0 kg    
16.8.

Finale A

Finale
16.8.
1Emil MikkelsenEmil Mikkelsen ('90)Odense Atletik 57.63
  
 
 
54.0257.6355.0153.66  X  X  
2Casper JørgensenCasper Jørgensen ('99)Sparta54.40
  
 
 
51.0953.8854.40  X53.4653.13  
3Andreas Riber ThordahlAndreas Riber Thordahl ('91)Køge Atletik53.12
  
 
 
50.8551.9053.12  X52.8350.19  
4Andreas Høyby EllegaardAndreas Høyby Ellegaard ('93)Sparta50.61
  
 SB
 
48.0947.2948.1450.61 SB  X50.08  
5Alexander BertelsenAlexander Bertelsen ('91)Aarhus 190047.25
  
 SB
 
46.0044.4947.16 SB  X  X47.25 SB  
6Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg BAK42.14
  
 
 
42.14  X  X  X  X  X  
7Christian GundersenChristian Gundersen ('99)Sparta40.71
  
 
 
38.57  X40.7135.0237.3238.95  
8Nikolaj GravesNikolaj Graves ('98)Sparta40.13
  
 PB
 
34.4735.3240.13 PB36.56  X  X  
9Kenneth MertzKenneth Mertz ('89)Frederiksberg IF38.61
  
 SB
 
38.61 SB38.1537.50     
M Hammerkast 7.26 kg    
15.8.

Finale A

Finale
15.8.
1Hans BarrettHans Barrett ('99)Esbjerg AM59.74
  
 
 
59.74  X  X  X  X  X  
2Emanuel HammannEmanuel Hammann ('99)KIF55.32
  
 PB
 
  X51.8154.2950.9355.32 PB51.07  
3Rasmus JensenRasmus Jensen ('99)BAK54.94
  
 
 
53.2154.8754.9254.9453.62  X  
4Brian NielsenBrian Nielsen ('84)Esbjerg AM54.82
  
 
 
  X48.3651.7453.78  X54.82  
5Alexander BertelsenAlexander Bertelsen ('91)Aarhus 190054.55
  
 PB
 
  X53.31 PB54.27 PB  X54.55 PB53.30  
6Nicco Vestbo HattesenNicco Vestbo Hattesen ('02)Esbjerg AM52.73
  
 
 
  X52.73  X51.16  X  X  
7Mathias Aastrup JørgensenMathias Aastrup Jørgensen ('99)IK Olympia51.26
  
 
 
46.5546.2150.1249.8548.7251.26  
8Diego Marcano-GonzalesDiego Marcano-Gonzales ('92)Sparta / VEN50.76
  
 PB
 
46.3546.9050.24 PB50.1650.2150.76 PB  
9Mathias Peter KveiborgMathias Peter Kveiborg BAK49.61
  
 
 
49.61  X  X     
10Emil AackmannEmil Aackmann ('93)Aarhus 190047.61
  
 
 
  X47.61  X     
11Nicolai MatthiesenNicolai Matthiesen ('97)Odense Atletik 40.67
  
 
 
  X40.67  X     
M Spydkast 800 gram    
16.8.

Finale A

Finale
16.8.
1Arthur Wiborg PetersenArthur Wiborg Petersen ('99)Sparta73.89
  
 
 
73.8971.16  X67.5970.1271.24  
2Matthias HagenMatthias Hagen ('97)Hvidovre AM65.25
  
 PB
 
62.1863.21 PB  X60.7264.01 PB65.25 PB  
3Jacob Binou NielsenJacob Binou Nielsen Korsør AM64.65
  
 PB
 
62.3763.26  X60.4364.23 PB64.65 PB  
4Mikkel Bach GarbrechtMikkel Bach Garbrecht ('96)Aarhus 190061.66
  
 SB
 
61.66 SB  X61.36  X58.7661.43  
5Jacob SlipsagerJacob Slipsager ('93)Sparta61.39
  
 
 
57.0459.7461.3954.99  X57.90  
6Vitus Lei HansgaardVitus Lei Hansgaard ('01)Sparta60.46
  
 
 
58.4853.4752.1552.8560.4659.31  
7Sebastian R. SuurballeSebastian R. Suurballe ('02)Aarhus 190060.29
  
 PB
 
58.67  X60.29 PB60.2660.02  X  
8Mikkel SimonsenMikkel Simonsen ('02)DELTA53.87
  
 
 
52.5552.1951.5951.7353.8753.37  
9Jes EthelbergJes Ethelberg ('99)Aarhus 1900 AL52.30
  
 SB
 
47.4849.1152.30 SB     
K 100 m    
15.8. Vind: +1.7

Finale A

Finale
15.8.Vind: +1.7
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF11.60
  
 SB
2Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)Sparta11.66
  
 
3Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)Randers Freja11.80
  
 
4Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta12.04
  
 
5Marie Høgh LarsenMarie Høgh Larsen ('03)Sparta12.08
  
 =PB
6Caroline Benfeldt SørensenCaroline Benfeldt Sørensen ('02)Frederiksberg IF12.33
  
 
7Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)Sparta12.34
  
 
8Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF12.58
  
 
Indledende heats15.8.
Indledende 1
15.8. Vind: -1.2
15.8.Vind: -1.2
1Astrid Glenner-FrandsenAstrid Glenner-Frandsen ('93)Sparta12.01
Q
  
 
2Caroline Benfeldt SørensenCaroline Benfeldt Sørensen ('02)Frederiksberg IF12.42
Q
  
 
3Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)Sparta12.57
q
  
 
4Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta12.58
  
 
5Terese Salling HansenTerese Salling Hansen ('01)Aarhus 190012.60
  
 
Indledende 2
15.8. Vind: -2.4
15.8.Vind: -2.4
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF12.08
Q
  
 
2Marie Høgh LarsenMarie Høgh Larsen ('03)Sparta12.20
Q
  
 
3Nina LundNina Lund ('01)Vejle IF12.61
  
 
4Emilie FlorinEmilie Florin ('01)Sparta12.84
  
 
5Klara Lind ToustrupKlara Lind Toustrup ('03)Aarhus 190013.03
  
 
6Signe BoelsmandSigne Boelsmand ('91)KIF13.35
  
 
Indledende 3
15.8. Vind: -0.6
15.8.Vind: -0.6
1Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)Randers Freja11.98
Q
  
 
2Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta12.18
Q
  
 
3Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF12.51
q
  
 
4Line Grønbæk AndersenLine Grønbæk Andersen ('04)Vejle IF12.57
  
 
5Alberte Riber JakobsenAlberte Riber Jakobsen ('01)Hvidovre AM12.68
  
 PB
6Rebekka HillingsøRebekka Hillingsø KIF12.72
  
 
K 200 m    
16.8. Vind: +1.5

Finale A

Finale
16.8.Vind: +1.5
1Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190023.54
  
 PB
2Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF24.22
  
 
3Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)Randers Freja24.70
  
 PB
4Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta24.95
  
 
5Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)Sparta25.23
  
 SB
6Josephine Koch JacobsenJosephine Koch Jacobsen ('03)Sparta25.41
  
 
7Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta25.57
  
 PB
8Line Grønbæk AndersenLine Grønbæk Andersen ('04)Vejle IF25.64
  
 
Indledende heats16.8.
Indledende 1
16.8. Vind: -1.1
16.8.Vind: -1.1
1Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)Frederiksberg IF24.73
Q
  
 
2Josephine Koch JacobsenJosephine Koch Jacobsen ('03)Sparta25.17
Q
  
 SB
3Anne Sofie KirkegaardAnne Sofie Kirkegaard ('98)Sparta25.24
q
  
 SB
4Cecilie Gedsø FærgeCecilie Gedsø Færge ('03)Sparta25.71
q
  
 PB
5Alberte Riber JakobsenAlberte Riber Jakobsen ('01)Hvidovre AM26.34
  
 SB
6Klara Lind ToustrupKlara Lind Toustrup ('03)Aarhus 190026.54
  
 
Indledende 2
16.8. Vind: -1.3
16.8.Vind: -1.3
1Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190024.52
Q
  
 
2Line Grønbæk AndersenLine Grønbæk Andersen ('04)Vejle IF25.57
Q
  
 
3Rebekka HillingsøRebekka Hillingsø KIF25.94
  
 PB
4Terese Salling HansenTerese Salling Hansen ('01)Aarhus 190026.13
  
 
5Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 190026.27
  
 SB
6Louise Høkilde WassmannLouise Høkilde Wassmann ('03)Greve Atletik27.44
  
 
Indledende 3
16.8. Vind: -1.4
16.8.Vind: -1.4
1Louise ØstergårdLouise Østergård ('94)Randers Freja24.90
Q
  
 PB
2Emma Beiter BommeEmma Beiter Bomme ('98)Sparta25.04
Q
  
 
3Christine KlitgaardChristine Klitgaard ('04)Aalborg AM26.64
  
 
4Emilie FlorinEmilie Florin ('01)Sparta26.69
  
 
5Maja FelbyMaja Felby ('02)Køge Atletik27.09
  
 
6Johanna Køncke KofodJohanna Køncke Kofod ('04)Køge Atletik27.96
  
 
K 400 m    
15.8.

Finale A

Finale
15.8.
1Sara Slott PetersenSara Slott Petersen ('87)Aarhus 190053.39
  
 PB
2Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)Sparta55.86
  
 PB
3Martha Danneskjold RasmussenMartha Danneskjold Rasmussen ('02)Aarhus 190055.91
  
 PB
4Anna Krab ScheibeleinAnna Krab Scheibelein ('98)KIF58.67
  
 
5Maria BiskopstøMaria Biskopstø ('02)Treysti58.78
  
 PB
6Marie Falkebo JensenMarie Falkebo Jensen ('03)Sparta58.84
  
 
7Zarah BuchwaldZarah Buchwald ('95)Hvidovre AM59.17
  
 
8Katrine LundKatrine Lund ('90)KIF59.65
  
 PB
Finale B
15.8.
15.8.
1Johanna Køncke KofodJohanna Køncke Kofod ('04)Køge Atletik59.73
  
 PB
2Elena Grøndahl JohansenElena Grøndahl Johansen ('01)Sparta59.97
  
 
3Maja FelbyMaja Felby ('02)Køge Atletik1:00.11
  
 PB
4Ida Marie HartmannIda Marie Hartmann ('02)Aarhus 19001:01.02
  
 
5Louise Høkilde WassmannLouise Høkilde Wassmann ('03)Greve Atletik1:01.04
  
 SB
6Maria VenborgMaria Venborg ('91)KIF1:03.76
  
 
7Sabrina Kjær MøllerSabrina Kjær Møller ('97)Odense Atletik 1:05.08
  
 SB
K 800 m    
16.8.

Finale A

Finale
16.8.
1Mathilde Diekema JensenMathilde Diekema Jensen ('94)Aarhus 19002:07.33
  
 
2Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)BAC2:07.45
  
 
3Dagmar OlsenDagmar Olsen ('94)Sparta2:09.86
  
 
4Elena Grøndahl JohansenElena Grøndahl Johansen ('01)Sparta2:18.55
  
 SB
5Mille B. OlesenMille B. Olesen ('02)Aalborg AM2:21.35
  
 
K 1500 m    
15.8.

Finale A

Finale
15.8.
1Simone GladSimone Glad ('90)Sparta4:26.56
  
 SB
2Helene SvaneHelene Svane ('91)Aarhus Fremad4:26.88
  
 PB
3Mia Helene MørckMia Helene Mørck ('99)BAC4:27.29
  
 SB
4Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96)Sparta4:27.94
  
 SB
5Sophie SøefeldtSophie Søefeldt Sparta4:36.67
  
 SB
6Line K SchulzLine K Schulz ('96)Aarhus 19004:40.97
  
 
K 5000 m    
16.8.

Finale A

Finale
16.8.
1Laura Valgreen PetersenLaura Valgreen Petersen Odense Atletik 16:39.18
  
 SB
2Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96)Sparta17:16.34
  
 SB
3Simone GladSimone Glad ('90)Sparta17:18.10
  
 SB
4Sophie SøefeldtSophie Søefeldt Sparta17:35.44
  
 SB
5Sara Schou KristensenSara Schou Kristensen ('97)Blovstrød Løverne17:38.59
  
 SB
6Nanna BovéNanna Bové ('95)Sparta17:52.71
  
 PB
7Miri Thrane ØdumMiri Thrane Ødum ('95)Blovstrød Løverne17:54.77
  
 PB
8Louise Kjærulff TietzeLouise Kjærulff Tietze ('93)VO2RC18:31.12
  
 PB
9Louise Lund NielsenLouise Lund Nielsen ('88)VO2RC18:47.24
  
 PB
Line K SchulzLine K Schulz ('96)Aarhus 1900 DNF
  
 
Caroline ChristiansenCaroline Christiansen ('94)KIF DNF
  
 
Mie GamMie Gam ('01)Viborg AM DNF
  
 
K 10000 m    
14.8.

Finale A

Finale
14.8.
1Laura Valgreen PetersenLaura Valgreen Petersen Odense Atletik 33:35.33
  
 PB
2Helene SvaneHelene Svane ('91)Aarhus Fremad35:01.85
  
 PB
3Karen EhrenreichKaren Ehrenreich ('84)Aarhus 190035:26.04
  
 PB
4Signe Flarup ØllgaardSigne Flarup Øllgaard ('93)HMRC37:20.05
  
 SB
5Henriette Thuren DallHenriette Thuren Dall ('90)Sparta37:25.92
  
 PB
6Nanna Løvborg HansenNanna Løvborg Hansen ('90)Sparta38:06.12
  
 PB
7Camilla Balle BechCamilla Balle Bech ('94)Sparta38:19.10
  
 PB
8Stine Muldbak AndersenStine Muldbak Andersen ('91)Sparta38:41.10
  
 SB
K 3000 m forh.    
16.8.

Finale A

Finale
16.8.
1Laura AstrupLaura Astrup Aarhus 190011:44.38
  
 PB
2Mathilde WintherMathilde Winther ('02)Blovstrød Løverne12:16.45
  
 SB
3Matilde WillerMatilde Willer Sparta12:27.04
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
15.8. Vind: -1.8

Finale A

Finale
15.8.Vind: -1.8
1Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190013.42
  
 SB
2Thea HaahrThea Haahr ('91)Sparta13.64
  
 SB
3Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF13.85
  
 SB
4Annika Baun HaldboAnnika Baun Haldbo ('03)Sparta14.31
  
 
5Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 190014.57
  
 SB
6Klara Skriver LoesslKlara Skriver Loessl ('02)Sparta14.60
  
 SB
7Sandra BøllSandra Bøll ('94)Sparta14.63
  
 SB
8Ida BoelIda Boel Esbjerg AM14.83
  
 
Indledende heats15.8.
Indledende 1
15.8. Vind: -1.6
15.8.Vind: -1.6
1Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)Aarhus 190014.00
Q
  
 
2Annika Baun HaldboAnnika Baun Haldbo ('03)Sparta14.25
Q
  
 PB
3Ida BoelIda Boel Esbjerg AM14.78
Q
  
 SB
4Sandra BøllSandra Bøll ('94)Sparta14.80
q
  
 
5Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta15.62
  
 
6Bettina MeyerBettina Meyer ('88)KIF / SUI15.82
  
 SB
7Julie Kalstrup SchulzJulie Kalstrup Schulz Aarhus 190016.01
  
 SB
Indledende 2
15.8. Vind: -0.9
15.8.Vind: -0.9
1Mathilde HeltbechMathilde Heltbech ('95)Frederiksberg IF13.92
Q
  
 
2Thea HaahrThea Haahr ('91)Sparta13.93
Q
  
 
3Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 190014.80
Q
  
 
4Klara Skriver LoesslKlara Skriver Loessl ('02)Sparta14.90
q
  
 
5Nikoline Lybæk PetersenNikoline Lybæk Petersen ('98)Aarhus 190015.26
  
 
Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta DNF
  
 
K 400 m hæk    
16.8.

Finale A

Finale
16.8.
1Martha Danneskjold RasmussenMartha Danneskjold Rasmussen ('02)Aarhus 190059.60
  
 PB
2Annemarie NissenAnnemarie Nissen ('94)Sparta1:00.08
  
 PB
3Maria BiskopstøMaria Biskopstø ('02)Treysti1:07.13
  
 
K Højdespring    
16.8.

Finale A

Finale
16.8.
1Beatriz FerrandoBeatriz Ferrando ('86)Aarhus 1900 / ESP1.82
  
 PB
 
1.60
  O
1.65
  O
1.70
  O
1.73 SB
 XO
1.76 SB
 XO
1.79 SB
XXO
1.82 PB
  O
1.84
XXX
2Rikke AndersenRikke Andersen ('98)Sparta1.79
  
 SB
 
1.65
 XO
1.70
  O
1.73
  O
1.76 SB
 XO
1.79 SB
 XO
1.82
XXX
  
3Tina Bischoff GellinTina Bischoff Gellin ('98)Holte Atletik1.73
  
 =PB
 
1.60
  O
1.65
  O
1.70
 XO
1.73 =PB
  O
1.76
XXX
   
4Line Damsgaard AndersenLine Damsgaard Andersen ('99)Aarhus 19001.73
  
 PB
 
1.60
  O
1.65
  O
1.70 =PB
  O
1.73 PB
 XO
1.76
XXX
   
5Katrine Fjerbæk OlsenKatrine Fjerbæk Olsen ('01)Skive AM1.73
  
 PB
 
1.50
  O
1.55
  O
1.60
  O
1.65 SB
  O
1.70 PB
 XO
1.73 PB
 XO
1.76
XXX
 
6Sofie AlbrechtsenSofie Albrechtsen ('95)Aarhus 19001.65
  
 SB
 
1.55
  O
1.60
  O
1.65 SB
  O
1.70
XXX
    
7Martyna KresaMartyna Kresa ('01)Aarhus 19001.65
  
 SB
 
1.55
  O
1.60
 XO
1.65 SB
  O
1.70
XXX
    
8Sara Bleibach OlsenSara Bleibach Olsen ('01)Sparta1.60
  
 SB
 
1.55 SB
  O
1.60 SB
  O
1.65
XXX
     
9Klara Winther KrustrupKlara Winther Krustrup ('03)Aarhus 19001.60
  
 SB
 
1.50
  O
1.55
  O
1.60 SB
 XO
1.65
XXX
    
10Lia Palmberg NordhaldLia Palmberg Nordhald ('03)BAC1.55
  
 =SB
 
1.50
 XO
1.55 =SB
XXO
1.60
XXX
     
11Maja Hjorth AntvorskovMaja Hjorth Antvorskov ('02)Frederiksberg IF1.50
  
 =SB
 
1.50 =SB
 XO
1.55
XXX
      
K Stangspring    
15.8.

Finale A

Finale
15.8.
1Caroline Bonde HolmCaroline Bonde Holm ('90)Sparta4.20
  
 
 
3.80
  O
4.00
  O
4.20
  O
4.37
XXX
    
2Caroline RannersCaroline Ranners ('95)Sparta3.80
  
 SB
 
3.40
  O
3.50
  O
3.60
  O
3.70 SB
  O
3.80 SB
 XO
4.00
XXX
  
3Laura GrønbechLaura Grønbech ('99)Sparta3.60
  
 
 
3.20
 XO
3.40
  O
3.50
 XO
3.60
 XO
3.70
XXX
   
4Anne Sofie Hyldtoft OlsenAnne Sofie Hyldtoft Olsen ('94)KIF3.60
  
 
 
3.20
  O
3.40
  O
3.50
  O
3.60
XXO
3.70
XXX
   
5Klara Skriver LoesslKlara Skriver Loessl ('02)Sparta3.50
  
 
 
3.20
  O
3.40
  O
3.50
  O
3.60
XXX
    
6Alberte Riber JakobsenAlberte Riber Jakobsen ('01)Hvidovre AM3.20
  
 
 
3.00
  O
3.20
  O
3.40
XXX
     
K Længdespring    
16.8.

Finale A

Finale
16.8.
1Janne NielsenJanne Nielsen ('93)Aarhus 19006.05
+1.0
  
 SB
 
5.92
 0.6
5.95 SB
 1.5
6.00 SB
 1.8
6.05 SB
 1.0
5.84
 -0.1
5.95
 0.1
  
2Ida Boe RasmussenIda Boe Rasmussen ('03)Greve Atletik5.90
+1.2
  
 PB
 
4.99
 -0.2
5.45
 2.2
5.53
 3.2
5.41
 3.1
5.59
 0.2
5.90 PB
 1.2
  
3Aranya KanakalingamAranya Kanakalingam ('03)Aalborg AM5.65 w
+3.2
  
 
 
5.28
 -1.7
5.58 SB
 1.1
5.65
 3.2
  X
 0.0
5.50
 -0.1
5.56
 1.8
  
4Josephine Koch JacobsenJosephine Koch Jacobsen ('03)Sparta5.59
+1.3
  
 =SB
 
5.44
 2.2
  X
 0.0
5.45
 0.6
5.59 =SB
 1.3
    
5Sandra BøllSandra Bøll ('94)Sparta5.55
+0.9
  
 
 
5.55
 0.9
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  X
 0.0
  
6Ida Beiter BommeIda Beiter Bomme ('01)Sparta5.51 w
+2.8
  
 
 
5.32
 1.0
  X
 0.0
5.51
 2.8
  X
 0.0
5.12
 0.0
  X
 0.0
  
7Isabell PaprotnyIsabell Paprotny ('97)Aarhus 1900 / GER5.49
+1.6
  
 
 
5.49
 1.6
       
8Katrine Holten WintherKatrine Holten Winther ('89)KIF5.46
+1.2
  
 
 
5.29
 2.7
5.13
 3.5
5.43
 3.2
5.33
 2.3
5.12
 0.0
5.46
 1.2
  
9Laura TølløseLaura Tølløse ('97)Sparta5.40 w
+2.1
  
 
 
5.40
 2.1
5.11
 0.0
5.24
 1.4
     
10Annette Juma NielsenAnnette Juma Nielsen ('96)KIF5.35
+1.0
  
 
 
5.29
 2.1
5.35
 1.0
  X
 0.0
     
11Mathilde Kreiberg SkouMathilde Kreiberg Skou ('02)Aarhus 19005.28
+1.4
  
 SB
 
5.18 SB
 0.8
5.24 SB
 1.8
5.28 SB
 1.4
     
12Jessie IpsenJessie Ipsen ('83)KIF5.28
+1.2
  
 SB
 
  X
 0.0
  X
 0.0
5.28 SB
 1.2
     
K Trespring     
15.8.

Finale A

Finale
15.8.
1Janne NielsenJanne Nielsen ('93)Aarhus 190013.82
+1.2
  
 PB
 
13.38
 0.2
13.82 PB
 1.2
  X
 0.0
13.54
 1.9
  X
 0.0
  X
 0.0
  
2Isabell PaprotnyIsabell Paprotny ('97)Aarhus 1900 / GER12.78
+1.7
  
 SB
 
12.25
 2.7
  X
 0.0
12.78 SB
 1.7
12.57
 1.4
12.53
 0.6
  X
 0.0
  
3Katrine Holten WintherKatrine Holten Winther ('89)KIF12.16
+0.4
  
 SB
 
12.14 SB
 -0.3
12.11
 1.1
11.95
 1.5
12.06
 0.6
  X
 0.0
12.16 SB
 0.4
  
4Nina LundNina Lund ('01)Vejle IF11.95
+0.4
  
 
 
11.67
 1.4
  X
 0.0
11.76
 1.5
11.37
 1.4
11.95
 0.4
11.78
 0.8
  
5Annette Juma NielsenAnnette Juma Nielsen ('96)KIF11.78
+0.6
  
 SB
 
11.48 SB
 1.9
11.78 SB
 0.6
11.76
 1.9
11.75
 1.5
11.77
 1.8
11.37
 0.0
  
6Kathrine Holst HahnKathrine Holst Hahn ('04)Frederiksberg IF11.65
+1.6
  
 PB
 
10.83
 0.0
11.65 PB
 1.6
11.40
 1.0
11.62
 1.5
11.46
 0.6
11.63
 1.8
  
7Victoria LendalVictoria Lendal ('02)Sparta11.30
+1.3
  
 SB
 
  X
 0.0
10.88
 0.2
10.93
 0.3
  X
 0.0
11.30 SB
 1.3
  X
 0.0
  
8Laura TølløseLaura Tølløse ('97)Sparta11.03
+0.9
  
 
 
10.89
 1.1
  X
 0.0
11.03
 0.9
10.91
 3.0
10.82
 0.4
10.90
 1.0
  
K Kuglestød 4.0 kg    
16.8.

Finale A

Finale
16.8.
1Thea JensenThea Jensen ('99)Hvidovre AM15.20
  
 
 
14.4314.9215.2014.8114.6914.56  
2Anna Sofia MikkelsenAnna Sofia Mikkelsen ('91)Odense Atletik 14.17
  
 
 
14.17  X  X  X  X  X  
3Maria Sløk HansenMaria Sløk Hansen ('83)Hvidovre AM13.77
  
 
 
13.7713.41  X13.2813.55  X  
4Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta13.15
  
 =SB
 
12.4612.4813.15 =SB12.8612.4812.34  
5Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF10.50
  
 SB
 
10.50 SB  X  X  X10.4910.50 =SB  
K Diskoskast 1.0 kg    
15.8.

Finale A

Finale
15.8.
1Kathrine BebeKathrine Bebe ('91)Sparta58.24
  
 
 
57.94  X56.4656.5958.24  X  
2Lisa Brix PedersenLisa Brix Pedersen ('96)Sparta54.96
  
 
 
54.9650.6353.4554.5454.17  X  
3Annesofie Hartmann NielsenAnnesofie Hartmann Nielsen Hvidovre AM53.17
  
 PB
 
50.9553.17 PB50.6150.2946.6751.54  
4Marie AagaardMarie Aagaard ('96)Odense Atletik 45.41
  
 
 
  X43.9041.4245.4143.6444.65  
5Tenna Riber ThordahlTenna Riber Thordahl ('95)Køge Atletik44.18
  
 SB
 
43.23  X  X43.58 SB44.18 SB40.80  
6Maria Sløk HansenMaria Sløk Hansen ('83)Hvidovre AM44.10
  
 
 
  X40.50  X44.10  X42.30  
7Cathrine TrodsøeCathrine Trodsøe ('99)Odense Atletik 40.40
  
 
 
40.4037.6338.67  X37.44  X  
8Kristel Høj WaltherKristel Høj Walther ('87)Odense Atletik 31.60
  
 
 
31.60  X30.17  X29.96  X  
K Hammerkast 4.0 kg    
16.8.

Finale A

Finale
16.8.
1Katrine Koch JacobsenKatrine Koch Jacobsen ('99)Sparta60.97
  
 PB
 
  X59.3360.97 PB  X57.60  X  
2Lise Lotte JepsenLise Lotte Jepsen Odense Atletik 59.62
  
 
 
59.1658.50  X56.6959.6258.28  
3Celina JulinCelina Julin ('94)Sparta58.05
  
 
 
  X  X58.05  X56.4357.44  
4Liv NedergaardLiv Nedergaard ('02)Sparta53.64
  
 
 
  X52.90  X53.64  X52.70  
5Katrine Fjerbæk OlsenKatrine Fjerbæk Olsen ('01)Skive AM53.16
  
 PB
 
52.31 SB  –53.16 PB52.2952.2650.26  
6Maria Sløk HansenMaria Sløk Hansen ('83)Hvidovre AM49.24
  
 SB
 
  X47.38 SB48.88 SB49.24 SB46.4348.99  
7Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF40.72
  
 PB
 
  X30.3340.72 PB  X  X  X  
K Spydkast 600 gram    
15.8.

Finale A

Finale
15.8.
1Liv CantbyLiv Cantby ('99)Korsør AM45.20
  
 
 
  X44.8543.2045.2044.20  X  
2Anna Øbakke LangeAnna Øbakke Lange ('99)Sparta43.14
  
 
 
39.8340.1140.0836.5238.5543.14  
3Line Holm JensenLine Holm Jensen Aalborg AM42.25
  
 
 
39.5142.0342.2537.8938.0636.86  
4Karla SchärfeKarla Schärfe ('03)Sparta40.98
  
 SB
 
31.76 SB40.40 SB  X37.9340.98 SB  X  
5Nickoline Skifter AndersenNickoline Skifter Andersen ('98)Sparta40.35
  
 PB
 
38.6439.3240.35 PB36.8535.4236.89  
6Caroline Bredsten HenriksenCaroline Bredsten Henriksen ('98)Frederiksberg IF38.75
  
 PB
 
30.9031.97  X33.8433.4538.75 PB  
7Jasmin Boe RasmussenJasmin Boe Rasmussen Greve Atletik34.36
  
 SB
 
34.36 SB29.9331.08  X  X  X  
8Amalie Molander PedersenAmalie Molander Pedersen Frederiksberg IF28.22
  
 
 
27.87  X  X28.22  X  X  

Seneste resultater

24.10KøbenhavnKIF Fødselsdagsstævne
19.10GreveKlubkastestævne
18.10KøbenhavnKastestævne
17.10BallerupDM og Kapgangsturneringen – bane
17.10HolteSpydkast
13.10Viborg1500 m Stævne
10.10AabenraaKast Med Michel Leinders
10.10VejleFemkamp
10.10VejleMinistaevne
8.10TårnbyKlubstævne 17
4.10BagsværdBAC/HIF klubkast
4.10EsbjergKaste klubstævne
4.10SilkeborgMidtjyske Mesterskaber
4.10SlagelseMonster 3-kamp
3.10GreveKlubkastestævne
3.10HolstebroInterns ministævne
3.10Maribo DM i Vægtkast
2.10TårnbyLysstævnet
1.10AarhusEfterårskastestævne
1.10HolstebroInternt Kastestævne 1
1.10HolteTorsdagsstævne
30.9KøbenhavnSEPTEMBER GAMES Holdkamp for østklubber 12-13 år
30.9SilkeborgSidste chance i september
30.9TårnbyKlubstævne 15
29.9SlagelseStangspringsstævne
28.9KøbenhavnSEPTEMBER GAMES Holdkamp for østklubber 12-13 år
28.9HerlevGert Kærlin Tribute
28.9KøbenhavnTracks 8
28.9StoholmKlubstævne
27.9KøbenhavnSEPTEMBER GAMES Holdkamp for østklubber 12-13 år
27.9RandersVDMU KUN FOR ÅRG. 2007 & 2008
27.9LyngbyKlubmesterskaber
26.9AalborgInternt afslutningsstævne
26.9EsbjergRegionsstævne (Storstævne)
26.9Herning
25‐27.9GreveAfslutningsstævne
24.9RandersVDMU for mix hold 12-13 år
24.9GlostrupKlubmesterskab
24.9HolteHøjdespring
24.9HvidovreKastemangekamp 1
24.9HvidovreKastemangekamp 2
24.9TårnbyØST holdkamp
23.9KøbenhavnSEPTEMBER GAMES Holdkamp for østklubber 12-13 år
23.9HillerødKlubstævne 2
23.9TårnbyKlubstævne 14
22.9Aarhuslubstævne 2020-04
22.9HvidovreKastestævne
22.9KøbenhavnØst Hold D13
22.9Slagelse400m hæk
21.9KøbenhavnSEPTEMBER GAMES Holdkamp for østklubber 12-13 år
21.9HillerødKlubstævne 1
19‐20.9HvidovreDMU 14-15 år
19.9RandersVDMU Hold Sæby (Hjemme afholdt pga. Corona)
19.9RoskildeKlubstævne Kastemangekamp
19.9SæbyVestdansk holdmesterskab for mixhold
17.9KøbenhavnSEPTEMBER GAMES Holdkamp for østklubber 12-13 år
17.9Odense800m stævne
16.9KøbenhavnSEPTEMBER GAMES Holdkamp for østklubber 12-13 år
15.9HaderslevSønderjysk Nålestævne
15.9KøbenhavnTracks 7