Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: 5000 og 1 nats PB 25.8.2020
Østerbro stadion

M 5000 m    

Finale A

Finale
1Joel Ibler LillesøJoel Ibler Lillesø ('03)BAC13:57.60
  
DUR-17 PB
2Christoffer BollChristoffer Boll ('92)Sparta13:57.91
  
 PB
3Mikkel Dahl-JessenMikkel Dahl-Jessen ('94)AGF Atletik13:58.06
  
 PB
4Andreas Schonberg LommerAndreas Schonberg Lommer ('91)Odense Atletik 14:07.15
  
 
5Abdi Hakin UladAbdi Hakin Ulad ('91)Hvidovre AM14:10.42
  
 
6Axel Vang ChristensenAxel Vang Christensen ('04)FIF Hillerød14:13.93
  
 
7Simon Holbek KønigsfeldtSimon Holbek Kønigsfeldt ('86)HMRC14:19.50
  
 
8Emil HolmEmil Holm ('96)HMRC14:25.39
  
 PB
9Martin Egebjerg OlesenMartin Egebjerg Olesen ('95)HMRC14:31.00
  
 
10Marcus RønnMarcus Rønn ('93)Blovstrød Løverne14:35.17
  
 
11Mark OlsenMark Olsen ('95)HMRC14:39.52
  
 
Christian Birch OkkelsChristian Birch Okkels ('89)HMRC DNF
  
 
Finale B
1Richard Dion JensenRichard Dion Jensen ('85)Sparta15:02.06
  
 SB
2Esben Krogh RasmussenEsben Krogh Rasmussen ('93)Sparta15:02.42
  
 
3Joachim Weel RosboJoachim Weel Rosbo ('97)BAC15:03.58
  
 SB
4Malthe NielsenMalthe Nielsen ('99)Sparta15:10.73
  
 PB
5Kasper KesjeKasper Kesje ('99)Sparta15:12.65
  
 PB
6Yousef BellouchYousef Bellouch ('98)Frederiksberg IF15:31.58
  
 PB
7Khavaquiah RasmusenKhavaquiah Rasmusen ('92)Sparta15:32.08
  
 SB
8Kasper Pontoppidan JensenKasper Pontoppidan Jensen ('99)BAC15:34.65
  
 PB
9Jonas KristiansenJonas Kristiansen ('90)Sparta15:36.84
  
 SB
10Noah Grunnet NouriNoah Grunnet Nouri ('02)BAC15:38.57
  
 PB
11Christoffer MadsenChristoffer Madsen ('92)KIF15:59.48
  
 
Gustav MørchGustav Mørch ('02)Blovstrød Løverne DNF
  
 
Rasmus Fabech StormRasmus Fabech Storm ('94)Odense Atletik DNF
  
 
Finale C
1Mukhtar IsaqMukhtar Isaq ('94)Sparta16:09.94
  
 PB
2Klaus ChristensenKlaus Christensen ('93)NBRO16:10.37
  
 PB
3Simone GladSimone Glad ('90)Sparta16:33.38
  
  K 1 Mixed competition
4Casper Garder HansenCasper Garder Hansen NBRO16:36.13
  
 PB
5Lucas KristensenLucas Kristensen ('99)VO2RC16:40.75
  
 PB
6Dennis JensenDennis Jensen ('69)Sparta Atletik & Løb16:42.95
  
 SB
7Mads Olivarius MaibomMads Olivarius Maibom ('89)NBRO16:46.39
  
 PB
8Jacques DehnbostelJacques Dehnbostel ('90)Trongårdens IF 16:49.41
  
 SB
9Josephine ThestrupJosephine Thestrup ('96)Sparta16:50.91
  
  K 2 Mixed competition
10Emil Alexander SteenslevEmil Alexander Steenslev ('95)Sparta17:31.18
  
 
11Steen WalterSteen Walter ('75)Sparta17:56.00
  
 SB
Finale D
1Fie Sønderby ChristensenFie Sønderby Christensen ('93)RUNAAR16:53.64
  
  K 1 Mixed competition
2Henrik Krak SandfeldHenrik Krak Sandfeld ('81)Sparta16:57.54
  
 SB
3Sara Schou KristensenSara Schou Kristensen ('97)Blovstrød Løverne16:59.04
  
  K 2 Mixed competition
4
Sally Ratcliffe
Sally Ratcliffe ('94)
/ GBR17:08.26
  
  K 3 Mixed competition
5Marlene Grønnegaard SørensenMarlene Grønnegaard Sørensen ('86)17:12.90
  
  K 4 Mixed competition
6Nanna BovéNanna Bové ('95)Sparta17:18.86
  
  K 5 Mixed competition
7Stefan Mølgaard DallStefan Mølgaard Dall ('92)17:19.35
  
 PB
8Sophie SøefeldtSophie Søefeldt Sparta17:24.97
  
  K 6 Mixed competition
9Laura Amira KassemLaura Amira Kassem ('97)17:47.46
  
  K 7 Mixed competition
10Caroline ChristiansenCaroline Christiansen ('94)KIF17:54.62
  
  K 8 Mixed competition
11Nanna Løvborg HansenNanna Løvborg Hansen ('90)Sparta18:00.78
  
  K 9 Mixed competition
12Camilla Balle BechCamilla Balle Bech ('94)Sparta18:05.69
  
  K 10 Mixed competition
Finale E
1Jens Lehmann ChristensenJens Lehmann Christensen NBRO18:09.73
  
 PB
2Dominic CucicDominic Cucic ('91)NBRO18:10.21
  
 PB
3Nanna Rye NielsenNanna Rye Nielsen ('01)18:10.72
  
  K 1 Mixed competition
4Trine SørensenTrine Sørensen ('95)NBRO18:10.83
  
  K 2 Mixed competition
5Asbjørn Eller SkaarupAsbjørn Eller Skaarup ('95)Sparta18:11.14
  
 
6Jacob Weitze MylundJacob Weitze Mylund NBRO18:17.65
  
 PB
7Mikkel BuchwaldMikkel Buchwald 18:25.96
  
 PB
8Louise EwerlöfLouise Ewerlöf ('91)18:27.05
  
  K 3 Mixed competition
9Michael MajgaardMichael Majgaard NBRO18:28.41
  
 PB
10Camilla Prisak PedersenCamilla Prisak Pedersen ('94)Sparta19:11.16
  
  K 4 Mixed competition
11Jakob HansenJakob Hansen ('83)Sparta19:14.42
  
 PB

Seneste resultater

15.4KøbenhavnForårskast
14.4Rønne800 m testløb
10.4AalborgAAM Stævne 1
10.4EjbyVinterturneringen 4. runde 5 km landevej
10.4VejleKastestævne
9.4EsbjergKaste klubstævne
5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020