Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

Bruxelles BEL: 45th Van Damme Memorial 4.9.2020
King Baudoin Stadium

M 200 m    
Vind: +0.1

Finale A

Finale
Vind: +0.1
1
Eseosa Desalu
Eseosa Desalu ('94)
ITA20.39
  
 
2
Ján Volko
Ján Volko ('96)
SVK20.81
  
 
3
Jiří Polák
Jiří Polák ('98)
CZE20.89
  
 
4Kojo MusahKojo Musah ('96)DEN20.99
  
 
5
Julien Watrin
Julien Watrin ('92)
BEL21.04
  
 
6
Richard Kilty
Richard Kilty ('89)
GBR21.27
  
 
7
Jonathan Borlée
Jonathan Borlée ('88)
BEL21.30
  
 
8
Marcus Lawler
Marcus Lawler ('95)
IRL21.33
  
 
M 1500 m    

Finale A

Finale
1
Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen 
NOR3:30.69
  
 
2
Jesús Gómez
Jesús Gómez ('91)
ESP3:34.64
  
 
3
Boaz Kiprugut
Boaz Kiprugut ('98)
KEN3:37.93
  
 SB
4
Ismael Debjani
Ismael Debjani ('90)
BEL3:38.00
  
 
5
Charlie Da’Vall Grice
Charlie Da’Vall Grice ('93)
GBR3:38.22
  
 
6
Saul Ordóñez
Saul Ordóñez ('94)
ESP3:38.38
  
 
7
Marius Probst
Marius Probst ('95)
GER3:38.50
  
 SB
8
Isaac Kimeli
Isaac Kimeli ('94)
BEL3:38.54
  
 SB
9
Quentin Tison
Quentin Tison ('96)
FRA3:39.26
  
 SB
Mounir Akbache
Mounir Akbache ('86)
FRA DNF
  
 
Evans Kipchumba
Evans Kipchumba ('94)
KEN DNF
  
 
Collins Kipruto
Collins Kipruto ('94)
KEN DNF
  
 
M 1 times løb    

Finale A

Finale
1
Mo Farah
Mo Farah ('83)
GBR21330
  
WR PB
2
Bashir Abdi
Bashir Abdi ('89)
BEL21322
  
NR PB
3
Emil Millán de la Oliva
Emil Millán de la Oliva ('01)
SWE20128
  
NR NU20R PB
4
Mohamed Ali Mohamed
Mohamed Ali Mohamed ('89)
NED20055
  
 PB
5Abdi Hakin UladAbdi Hakin Ulad ('91)DEN19985
  
NR PB
Soufiane Bouchikhi
Soufiane Bouchikhi ('90)
BEL DNF
  
 
Benjamin Choquert
Benjamin Choquert ('86)
FRA DNF
  
 
Simon Debognies
Simon Debognies ('96)
BEL DNF
  
 
Robert Keter
Robert Keter ('89)
KEN DNF
  
 
Peter Kiprotich
Peter Kiprotich ('88)
KEN DNF
  
 
Kelvin Kiptum
Kelvin Kiptum ('99)
KEN DNF
  
 
David Nilsson
David Nilsson ('87)
SWE DNF
  
 
Alberto Sánchez
Alberto Sánchez ('88)
ESP DNF
  
 
M Stangspring    

Finale A

Finale
1
Armand Duplantis
Armand Duplantis ('99)
SWE6.00
  
 
 
5.50
  O
5.70
  O
5.80
  O
6.00
  O
6.15
XXX
   
2
Ben Broeders
Ben Broeders ('95)
BEL5.70
  
 
 
5.40
  O
5.60
  O
5.70
  O
5.80
XXX
    
3
Chris Nilsen
Chris Nilsen ('98)
USA5.60
  
 
 
5.40
XXO
5.50
  O
5.60
 XO
5.70
XXX
    
4
Claudio Michel Stecchi
Claudio Michel Stecchi ('91)
ITA5.60
  
 SB
 
5.50
XXO
5.60 SB
XXO
5.70
XXX
     
5
Thomas Van Der Plaetsen
Thomas Van Der Plaetsen ('90)
BEL5.40
  
 
 
5.25
  O
5.40
  O
5.50
XXX
     
Thiago Braz
Thiago Braz ('93)
BRA NH
  
 
 
5.50
XXX
       
K 100 m    
Vind: +0.2

Finale A

Finale
Vind: +0.2
1
Rani Rosius
Rani Rosius 
BEL11.43
  
 
2
Carolle Zahi
Carolle Zahi ('94)
FRA11.56
  
 
3
Irene Siragusa
Irene Siragusa ('93)
ITA11.57
  
 
4Mathilde U. KramerMathilde U. Kramer ('93)DEN11.58
  
 
5
Angela Tenorio
Angela Tenorio ('96)
ECU11.68
  
 SB
6
Cynthia Bolingo Mbongo
Cynthia Bolingo Mbongo ('93)
BEL11.72
  
 
7
Vittoria Fontana
Vittoria Fontana 
ITA11.74
  
 
K 400 m    

Finale A

Finale
1
Iga Baumgart-Witan
Iga Baumgart-Witan ('89)
POL52.13
  
 SB
2
Anita Horvat
Anita Horvat ('96)
SLO52.70
  
 
3
Patrycja Wyciszkiewicz
Patrycja Wyciszkiewicz ('94)
POL52.78
  
 
4
Camille Laus
Camille Laus ('93)
BEL52.81
  
 
5
Alice Mangione
Alice Mangione ('97)
ITA52.85
  
 
6Paulien CouckuytPaulien Couckuyt ('97)BEL53.08
  
 
7
Amandine Brossier
Amandine Brossier ('95)
FRA53.64
  
 
8
Margo Van Puyvelde
Margo Van Puyvelde ('95)
BEL54.32
  
 SB
K 1000 m    

Finale A

Finale
1
Faith Kipyegon
Faith Kipyegon ('94)
KEN2:29.92
  
 
2
Esther Guerrero
Esther Guerrero ('90)
ESP2:35.64
  
 PB
3
Lindsey Butterworth
Lindsey Butterworth ('92)
CAN2:37.26
  
 PB
4
Elise Vanderelst
Elise Vanderelst ('98)
BEL2:37.86
  
 PB
5
Eleonora Vandi
Eleonora Vandi ('96)
ITA2:38.48
  
 PB
6
Renée Eykens
Renée Eykens ('96)
BEL2:39.15
  
 PB
7
Fancy Cherono
Fancy Cherono ('01)
KEN2:45.78
  
 PB
8
Mercy Chepkurui
Mercy Chepkurui 
KEN2:50.16
  
 PB
Noélie Yarigo
Noélie Yarigo ('85)
BEN DNF
  pace 58.94 400m
 
K One Hour    

Finale A

Finale
1
Sifan Hassan
Sifan Hassan ('93)
NED18930
  
WR PB
2
Lonah Chemtai Salpeter
Lonah Chemtai Salpeter ('88)
ISR18571
  
NR PB
3
Eva Cherono
Eva Cherono ('96)
KEN18341
  
NR PB
4
Helen Tola
Helen Tola ('94)
ETH17974
  
 PB
5
Sarah Lahti
Sarah Lahti ('95)
SWE17955
  
NR PB
6
Marta Galimany
Marta Galimany ('85)
ESP17546
  
NR PB
7
Elena Loyo
Elena Loyo ('83)
ESP17335
  
 PB
8
Ayel Likina
Ayel Likina ('97)
ETH17323
  
 PB
9
Nina Lauwaert
Nina Lauwaert ('88)
BEL17315
  
NR PB
Sheila Chelangat
Sheila Chelangat ('98)
KEN DNF
  
 
Hanna Vandenbussche
Hanna Vandenbussche ('87)
BEL DNF
  
 
Brigid Kosgei
Brigid Kosgei ('94)
KEN DQ
  
 
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: -0.2

Finale A

Finale
Vind: -0.2
1
Anne Zagré
Anne Zagré ('90)
BEL13.21
  
 
2Mette GraversgaardMette Graversgaard ('95)DEN13.26
  
 
3
Sarah Missinne
Sarah Missinne ('95)
BEL13.55
  
 SB
4
Katarina Johnson-Thompson
Katarina Johnson-Thompson ('93)
GBR13.57
  
 SB
5
Joni Tomičić Prezelj
Joni Tomičić Prezelj ('93)
SLO13.64
  
 
6
Chloe Beaucarne
Chloe Beaucarne ('97)
BEL13.93
  
 
Sharona Bakker
Sharona Bakker ('90)
NED DNF
  
 
K Højdespring    

Finale A

Finale
1
Nicola McDermott
Nicola McDermott ('96)
AUS1.91
  
 
 
1.84
  O
1.88
  O
1.91
  O
1.94
XXX
    
2
Erika Kinsey
Erika Kinsey ('88)
SWE1.88
  
 
 
1.80
  O
1.84
  O
1.88
 XO
1.91
XXX
    
3
Sofie Skoog
Sofie Skoog ('90)
SWE1.88
  
 
 
1.80
  O
1.84
  O
1.88
XXO
1.91
XXX
    
4
Claire Orcel
Claire Orcel ('97)
BEL1.84
  
 
 
1.80
  O
1.84
  O
1.88
XXX
     
4
Ioánna Zákka
Ioánna Zákka ('96)
GRE1.84
  
 
 
1.80
  O
1.84
  O
1.88
XXX
     
6
Katarina Johnson-Thompson
Katarina Johnson-Thompson ('93)
GBR1.84
  
 =SB
 
1.80
 XO
1.84 =SB
 XO
1.88
XXX
     
M 20000 m    

Finale A

Finale
1
Bashir Abdi
Bashir Abdi ('89)
BEL56:20.02
  
WR PB
2
Mo Farah
Mo Farah ('83)
GBR56:20.30
  
 PB
3
Emil Millán de la Oliva
Emil Millán de la Oliva ('01)
SWE59:41.32
  
 PB
4
Mohamed Ali Mohamed
Mohamed Ali Mohamed ('89)
NED59:52.27
  
 PB

Seneste resultater

15.4KøbenhavnForårskast
14.4Rønne800 m testløb
10.4AalborgAAM Stævne 1
10.4EjbyVinterturneringen 4. runde 5 km landevej
10.4VejleKastestævne
9.4EsbjergKaste klubstævne
5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020