Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Herning: 5000m. stævne 5.9.2020
Herning Atletik Stadion
Vælg mænd discipliner
5000 m
Vælg kvinder discipliner
5000 m
M 5000 m
Finale A
Finale
1
Markus Kirk Kjeldsen
Markus Kirk Kjeldsen ('01)
01
SAK77
14:49.35
PB
2
Jesper Faurschou
Jesper Faurschou ('83)
83
Herning LK
14:57.41
SB
3
Andreas Bock Bjørnsen
Andreas Bock Bjørnsen
00
Herning LK
15:08.09
SB
4
Anders Bonde
Anders Bonde ('91)
91
Herning LK
15:31.58
SB
5
Patrick Fløe Hansen
Patrick Fløe Hansen
00
Herning LK
15:33.15
PB
6
Jakob Edsen
Jakob Edsen ('93)
93
Herning LK
15:33.87
PB
7
Martin Skytte Glerup
Martin Skytte Glerup ('03)
03
SAK77
15:45.95
PB
8
Thomas Esbensen
Thomas Esbensen ('83)
83
Herning LK
15:48.92
SB
9
Malthe Bøgebjerg
Malthe Bøgebjerg ('03)
03
SAK77
15:51.84
PB
10
Henrik Aaling
Henrik Aaling ('83)
83
Herning LK
16:12.28
PB
11
Björn Cederberg
Björn Cederberg ('95)
95
/ SWE
16:16.60
PB
12
David Flaskager Adelskov
David Flaskager Adelskov ('87)
87
Herning LK
16:16.61
PB
Finale B
1
Sune Andersen
Sune Andersen ('80)
80
VEXA HLM Running
16:48.48
SB
2
Rasmus Futterup
Rasmus Futterup ('87)
87
Herning LK
16:56.34
SB
3
Mads Harder
Mads Harder ('76)
76
Herning LK
17:08.47
PB
4
Hans-Henrik Damgaard
Hans-Henrik Damgaard ('79)
79
VEXA HLM Running
17:20.35
5
Rasmus Sigvardsen
Rasmus Sigvardsen ('74)
74
VEXA HLM Running
17:37.61
SB
8
Lars Nielsen
Lars Nielsen ('66)
66
Rødovre AC
17:58.64
PB
9
Hans Mygind
Hans Mygind ('65)
65
VEXA HLM Running
18:15.97
SB
11
Jonas Lange
Jonas Lange ('94)
94
Herning LK
18:58.05
PB
K 5000 m
6
Maja Alm
Maja Alm ('88)
88
AGF Atletik
17:47.38
SB
7
Cecilie Friberg Klysner
Cecilie Friberg Klysner ('94)
94
AGF Atletik
17:47.82
SB
10
Agnes Nørgård Kracht
Agnes Nørgård Kracht ('99)
99
Blovstrød Løverne
18:16.25
PB
12
Line Cederberg
Line Cederberg
/ SWE
19:41.08
PB
13
Lotte Markussen
Lotte Markussen
20:14.12
PB
Head to head
×
Seneste resultater
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open
4.11
Randers
Regionsfinale Vest
3.11
Randers
Stangspring med musik
28.10
Silkeborg
Kastestævne
28.10
Aalborg
Regionsstævne Nordjylland