Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
 

Resultater:

København: Tracks 7 15.9.2020
Østerbro stadion

M 100 m    
Vind: -0.6

Finale A

Finale
Vind: -0.6
1Karl MfeketoKarl Mfeketo ('96)Sparta11.34
  
 
2Michael Noes AndersenMichael Noes Andersen ('91)Hvidovre AM11.58
  
 
3Peter Moll BergPeter Moll Berg BAC11.60
  
 
4Peter RasmussenPeter Rasmussen ('98)Amager AC11.79
  
 PB
5Troels KaasTroels Kaas ('95)BAC11.94
  
 
6Thomas BergThomas Berg ('04)BAC11.96
  
 PB
7Christopher StatonChristopher Staton ('82)Sparta / USA13.08
  
 SB
Finale B
Vind: -0.6
Vind: -0.6
1August ØstergaardAugust Østergaard ('03)KIF12.07
  
 
2Oliver LarsenOliver Larsen ('05)Amager AC12.77
  
 
3Michael Cuenca RasmussenMichael Cuenca Rasmussen ('74)Sparta12.84
  
 PB
4Carl Bäckström NielsenCarl Bäckström Nielsen ('07)Amager AC12.89
  
 PB
5Katrine LundKatrine Lund ('90)KIF13.09
  
  K 1 Mixed competition
Finale C
Vind: -1.0
Vind: -1.0
1Annette Juma NielsenAnnette Juma Nielsen ('96)KIF13.01
  
  K 1 Mixed competition
2Rebekka LütkenRebekka Lütken ('97)AK Brøndby13.04
  
  K 2 Mixed competition
3Noa Bak-PedersenNoa Bak-Pedersen ('96)KIF13.29
  
 
3Sara Engsig-KarupSara Engsig-Karup ('06)BAC13.29
  
  K 1 Mixed competition
5Maria VenborgMaria Venborg ('91)KIF13.68
  
  K 2 Mixed competition
6Ida MeinertzIda Meinertz ('99)KIF13.98
  
  K 3 Mixed competition
Finale D
Vind: -0.5
Vind: -0.5
1Anders MathiesenAnders Mathiesen ('55)Amager AC13.62
  
 SB
2Andreas MotzkusAndreas Motzkus ('03)KIF14.00
  
 PB
3Henrik BergHenrik Berg ('63)BAC14.27
  
 
4Sophia BosackSophia Bosack ('06)BAC14.48
  
  K 1 Mixed competition
5Anna Lena EspegaardAnna Lena Espegaard ('05)KIF14.69
  
  K 2 Mixed competition
M 200 m    
Vind: +0.2

Finale A

Finale
Vind: +0.2
1Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)Greve Atletik22.38
  
 
2Carl Bäckström NielsenCarl Bäckström Nielsen ('07)Amager AC25.77
  
 PB
3Kristian KolbyeKristian Kolbye ('96)Amager AC26.27
  
 SB
4Richard Dion JensenRichard Dion Jensen ('85)Sparta27.78
  
 PB
Finale B
Vind: +0.2
Vind: +0.2
1Katrine LundKatrine Lund ('90)KIF26.57
  
  K 1 Mixed competition
2Caroline EckertCaroline Eckert ('97)Odense Atletik / GER27.44
  
  K 2 Mixed competition
3Maria VenborgMaria Venborg ('91)KIF28.06
  
  K 3 Mixed competition
M 400 m    

Finale A

Finale
1Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)Greve Atletik50.77
  
 
2Andreas Holst LangeAndreas Holst Lange ('02)KIF52.62
  
 SB
M 5000 m    

Finale A

Finale
1Niels GrønNiels Grøn ('86)NBRO14:56.72
  
 PB
2Morten HesselbjergMorten Hesselbjerg ('91)NBRO15:15.23
  
 
3Andreas ÆrenlundAndreas Ærenlund ('97)VO2RC15:22.77
  
 PB
4Magnus GosvigMagnus Gosvig ('93)NBRO15:30.95
  
 PB
5Rasmus JessingRasmus Jessing ('78)NBRO15:38.51
  
 PB
6Jonathan MakwarthJonathan Makwarth KIF15:42.21
  
 PB
7Aske Colding EkmanAske Colding Ekman VO2RC15:47.64
  
 PB
8Christian Lykkeby OlsenChristian Lykkeby Olsen ('93)Sparta15:53.44
  
 
9
Michael Stewart Fogh
Michael Stewart Fogh ('62)
/ GBR16:00.66
  
 
10Kristian Bonne WulffKristian Bonne Wulff ('85)Herlev Atletik16:09.51
  
 
11Carl RiisgaardCarl Riisgaard ('93)16:19.72
  
 PB
12Mads SchønbergMads Schønberg ('94)NBRO16:24.90
  
 PB
13Asbjørn RiisAsbjørn Riis ('96)KTK8616:29.31
  
 
14Thomas Ho PedersenThomas Ho Pedersen ('87)NBRO16:35.61
  
 SB
Thomas Svare EhlersThomas Svare Ehlers ('89)NBRO DNF
  
 
Nicolai Bloch LindeNicolai Bloch Linde ('91)Sparta16:17.54 DQ WA R 5.13
  
 
Finale B
1René Anda NielsenRené Anda Nielsen ('83)NBRO16:17.54
  
 PB
2Jonas CorfitzenJonas Corfitzen ('76)HMRC16:18.19
  
 PB
3Christian Gaaei JensenChristian Gaaei Jensen ('88)Sparta16:19.52
  
 PB
4Stefán GuðmundssonStefán Guðmundsson ('70)Snik Atletik / ISL16:22.59
  
 PB
5Frans PedersenFrans Pedersen ('84)NBRO16:35.53
  
 
6Rasmus VidøRasmus Vidø ('80)Team DistanceRunning.dk16:37.94
  
 SB
7Bjarke Norre RasmussenBjarke Norre Rasmussen ('03)Team DistanceRunning.dk16:39.38
  
 PB
8Peter Harbo JakobsenPeter Harbo Jakobsen ('79)Trongårdens IF 16:41.38
  
 
9Jacques DehnbostelJacques Dehnbostel ('90)Trongårdens IF 16:43.99
  
 SB
10Kristian Thygesen NerstrømKristian Thygesen Nerstrøm ('83)16:50.21
  
 
11Joakim SvolgaardJoakim Svolgaard ('87)Sparta16:54.80
  
 
12Kittiyaphong NagulrumKittiyaphong Nagulrum ('93)16:55.08
  
 PB
13Fie Sønderby ChristensenFie Sønderby Christensen ('93)RUNAAR16:56.60
  
  K 1 Mixed competition
14Simon Bo JensenSimon Bo Jensen ('92)16:58.70
  
 PB
Rasmus HjalgrimRasmus Hjalgrim ('96)NBRO DNF
  
 
Klaus ChristensenKlaus Christensen ('93)NBRO16:16.47 DQ WA R 5.13
  
 
Nicolai Riise MadsenNicolai Riise Madsen ('93)Sparta17:01.59 DQ WA R 5.13
  
 
Finale C
1Anders LagergrenAnders Lagergren ('92)PSF17:10.90
  
 PB
2Rune Mcleod WintherRune Mcleod Winther ('80)VEXA HLM Running17:13.95
  
 PB
3Christian-Emil ThorupChristian-Emil Thorup ('89)17:20.07
  
 PB
4Troels ØstbjergTroels Østbjerg ('88)17:25.01
  
 PB
5Sebastian Alexander Ditlev SeifertSebastian Alexander Ditlev Seifert ('89)Sparta17:36.30
  
 
6Philip ChristiansenPhilip Christiansen ('96)KIF17:39.22
  
 SB
7Caroline ChristiansenCaroline Christiansen ('94)KIF17:40.11
  
  K 1 Mixed competition
8Tobias LiljeqvistTobias Liljeqvist ('92)VO2RC17:43.06
  
 
9Ronny Sommer KjærRonny Sommer Kjær ('87)17:51.18
  
 
11Louise Kjærulff TietzeLouise Kjærulff Tietze ('93)VO2RC17:52.21
  
  K 2 Mixed competition
11Rasmus Fjord MoesgaardRasmus Fjord Moesgaard ('99)17:53.64
  
 PB
12Jan Grønlund RasmussenJan Grønlund Rasmussen ('69)BAK17:55.24
  
 SB
14
Julia Nilsson
Julia Nilsson ('92)
/ SWE18:20.46
  
  K 3 Mixed competition
Rasmus MelsenRasmus Melsen ('83) DNF
  
 
Mikkel HøeghMikkel Høegh ('77)Trongårdens IF DNF
  
 
Anders SpanggaardAnders Spanggaard ('82)VO2RC17:51.97 DQ WA R 5.13
  
 
Finale D
1Dominic CucicDominic Cucic ('91)NBRO17:34.92
  
 PB
2Thomas KristensenThomas Kristensen ('89)17:40.81
  
 PB
3Jesper NoerJesper Noer ('80)Tejn IF 17:48.47
  
 PB
4Thomas QvistgaardThomas Qvistgaard ('73)Trongårdens IF 17:48.65
  
 PB
5Lucas Ignacio Abeledo VilariñoLucas Ignacio Abeledo Vilariño ('97)17:50.10
  
 PB
6Mogens FichMogens Fich ('66)Blovstrød Løverne17:50.65
  
 PB
7Trine SørensenTrine Sørensen ('95)NBRO17:53.66
  
  K 1 Mixed competition
8Thomas PetersenThomas Petersen ('68)Blovstrød Løverne18:01.54
  
 PB
9Jens Jarl BroeJens Jarl Broe ('85)18:03.18
  
 PB
10Nanna Rye NielsenNanna Rye Nielsen ('01)18:04.48
  
  K 2 Mixed competition
11Dan Gilling BrunholtDan Gilling Brunholt ('83)Frederiksberg IF18:16.47
  
 
12Nicolai VivetNicolai Vivet ('77)HMRC18:16.58
  
 PB
13Karina SørensenKarina Sørensen ('82)Snik Atletik18:33.55
  
  K 3 Mixed competition
14Glenn EngelbrechtsenGlenn Engelbrechtsen ('81)Snik Atletik18:34.45
  
 PB
15Bo AntvorskovBo Antvorskov ('61)Amager AC18:35.37
  
 SB
Paul RoomePaul Roome ('73)HMRC17:33.48 DQ WA R 5.13
  
 
Finale E
1Michelle PoulsenMichelle Poulsen ('92)Sparta18:37.37
  
  K 1 Mixed competition
2Henrik JacobsenHenrik Jacobsen ('62)Rødovre AC18:41.25
  
 SB
3Kamilla VallinKamilla Vallin ('93)VO2RC18:41.75
  
  K 2 Mixed competition
4Laura MelanderLaura Melander ('93)VO2RC18:41.87
  
  K 3 Mixed competition
5Mads ErtingMads Erting ('02)Helsingør IF18:51.28
  
 PB
6Mathilde Helms KjærMathilde Helms Kjær ('98)Viking Atletik19:01.64
  
  K 4 Mixed competition
7Henrik LarsenHenrik Larsen ('62)Blovstrød Løverne19:17.61
  
 SB
8Lilly CordesLilly Cordes ('92)19:36.88
  
  K 5 Mixed competition
9Cecilie FredbergCecilie Fredberg ('91)VO2RC19:42.04
  
  K 6 Mixed competition
10Josefine MunksdorffJosefine Munksdorff ('02)BAK19:54.41
  
  K 7 Mixed competition
11Per H. ChristensenPer H. Christensen ('66)BAK19:55.29
  
 SB
12Søren PovlsenSøren Povlsen ('65)Amager AC20:44.57
  
 PB
13Niels ØstergaardNiels Østergaard ('01)BAC20:55.64
  
 PB
M Længdespring    

Finale A

Finale
1Kasper AnderssonKasper Andersson ('97)Greve Atletik6.64
+1.1
  
 
 
6.47
 1.7
6.64
 1.1
      
2Mikkel RingstedMikkel Ringsted ('96)KIF6.60
0.0
  
 
 
6.60
 0.0
       
3Christopher StatonChristopher Staton ('82)Sparta / USA5.75
+0.2
  
 SB
 
4.67
 2.3
5.38 SB
 0.0
5.63 SB
 0.7
5.52
 0.2
5.75 SB
 0.2
   
4Jesper JørgensenJesper Jørgensen ('55)Sparta4.00
+1.3
  
 PB
 
3.88
 0.8
3.85
 0.0
3.84
 0.0
3.89
 1.1
4.00 PB
 1.3
   
M Trespring    

Finale A

Finale
1Mikkel RingstedMikkel Ringsted ('96)KIF13.84
0.0
  
 
 
13.67
 0.8
13.61
 0.0
13.84
 0.0
13.81
 0.0
    
K 100 m hæk 84.0 cm    
Vind: -0.7

Finale A

Finale
Vind: -0.7
1Caroline EckertCaroline Eckert ('97)Odense Atletik / GER16.78
  
 
K Længdespring    

Finale A

Finale
1Annette Juma NielsenAnnette Juma Nielsen ('96)KIF5.68
+0.8
  
 SB
 
5.59 SB
 1.2
5.49
 0.0
5.65 SB
 0.6
5.68 SB
 0.8
    
2Caroline EckertCaroline Eckert ('97)Odense Atletik / GER5.20
0.0
  
 SB
 
5.00 SB
 1.3
5.16 SB
 1.4
5.11
 0.6
5.20 SB
 0.0
5.15
 1.1
5.18
 0.0
  
3Signe BoelsmandSigne Boelsmand ('91)KIF4.97
+0.6
  
 SB
 
4.82
 1.1
4.74
 0.7
4.97 SB
 0.6
     
4Anna Braad OlesenAnna Braad Olesen ('05)BAC4.37
+1.7
  
 PB
 
4.24 PB
 1.8
4.37 PB
 1.7
4.12
 0.6
4.12
 0.7
4.09
 0.2
2.99
 0.7
  
5Sophia BosackSophia Bosack ('06)BAC4.22
+0.7
  
 PB
 
3.73
 1.7
3.87
 1.1
4.22 PB
 0.7
4.18
 0.5
    
K Trespring     

Finale A

Finale
1Sophia BondeSophia Bonde ('07)KIF9.44
+0.8
  
 PB
 
9.26 PB
 0.5
8.53
 0.0
9.44 PB
 0.8
9.19
 0.0
8.98
 0.0
9.19
 0.0
  
D17 110 m hæk 91.4 cm    
Vind: -1.3

Finale A

Finale
Vind: -1.3
1Andreas MotzkusAndreas Motzkus ('03)KIF20.89
  
 PB
P15 80 m hæk 76.2 cm    
Vind: -1.6

Finale A

Finale
Vind: -1.6
1Sara Engsig-KarupSara Engsig-Karup ('06)BAC14.11
  
 
2Sophia BondeSophia Bonde ('07)KIF15.25
  
 PB
3Anna Lena EspegaardAnna Lena Espegaard ('05)KIF15.67
  
 PB
4Sophia BosackSophia Bosack ('06)BAC15.92
  
 

Seneste resultater

5.4HelsingørPåskestævne
3.4BallerupKastestævne
2.4GreveKastestævne
1.4EsbjergInternt klubstævne Esbjerg AM
1.4GreveKastestævne
30.3SkiveÅbningsstævne
30.3AabenraaAabenraa Intern Kast
30.3København1500m. Kval
27.3Rønne1500 m testløb
26.3EsbjergKasteklubstævne
24.3KøbenhavnForårskugle
22.3KøbenhavnForårshammer
18.3BallerupKastestævne
13.3EsbjergKastestævne
13.3Rønne5000 m testløb
6.3København800m og 1500m
6.3ViborgViborg 50km
4.3BallerupHammerkast
27.2Rønne3000 m testløb
24.2Randersindestævne mellem
24.2KøbenhavnHop med pind 2
23.2AarhusAarhus Indoor
20‐21.2AarhusDM Inde
20‐21.2OdenseDM Inde
20‐21.2RandersDM Inde
18.2BallerupHammerkast
14.2AalborgCorona Indoor 2
13.2SkiveEM Kvalifikation 1500 m
13.2KøbenhavnSparta Inde 3
13‐14.2RandersDM Mangekamp inde 2021
11.2AarhusVintersprint
10.2KøbenhavnHop med pind 1
9.2RandersRanders 1500 m
6.2KøbenhavnSparta Inde 2
6.2AarhusResultater Spring med Musik
6.2København3000m - Sub 8:45 min
6.2RandersRanders Indoor
5.2KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 3
30.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 2
30.1KøbenhavnSparta inde 1
26.1Randers1500 m inde - EM kvalifikation
23.1AalborgAAM Coronastævne
23.1AarhusSpringstævne
23.1HvidovreLængdespringsstævne
23.1OdenseOdense Indoor
21.1KøbenhavnSparta Hammer Challenge - 1
20.1AarhusAarhus springer i luften
19.1KøbenhavnSparta Kuglestødskonkurrence
16.1RandersVinterstævne
16.1SkiveEM Kvalifikation, 3000m Elite
1.1HvidovreKuglestødsstævne
31.12RandersNyt Års 5000 m
31.12HvidovreKuglestødsstævne
30.12AarhusSidste Chancen 2020
28.12SkiveSkivekast 7-20
19.12SkiveSkivekast 6-20
15.12SæbyKlubmesterskaber SIK 80
13.12RandersInternt Søndagstræningsstævne
12.12SkiveKastestævne
10.12SkiveInternt stævne (kun for Skive AM medlemmer)