Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Nyborg: 18.8.2018
Vælg mænd discipliner
Kuglestød 4.0 kg
Kuglestød 3.0 kg
Kuglestød 5.0 kg
Kuglestød 6.0 kg
Diskoskast 1.0 kg
Diskoskast 1.5 kg
Diskoskast 1.75 kg
Spydkast 400 gram
Spydkast 600 gram
Spydkast 700 gram
Vælg kvinder discipliner
60 m hæk 76.2 cm
Kuglestød 3.0 kg
Kuglestød 7.26 kg
Spydkast 400 gram
Spydkast 500 gram
M Kuglestød 4.0 kg
Finale A
Finale
Sebastian Skovhauge
Sebastian Skovhauge ('03)
03
Skanderborg Atletik
9.86
PB
M Kuglestød 3.0 kg
Finale A
Finale
Emil Nielsen
Emil Nielsen ('06)
06
Dybvad IK
10.11
Magnus Diederichsen Josefsen
Magnus Diederichsen Josefsen ('05)
05
Vejle IF
9.48
Lasse Holm Jensen
Lasse Holm Jensen ('05)
05
Esbjerg AM
6.56
PB
M Kuglestød 5.0 kg
Finale A
Finale
Nicco Hattesen
Nicco Hattesen ('02)
02
Esbjerg AM
12.08
PB
M Kuglestød 6.0 kg
Finale A
Finale
Kasper Larsen
Kasper Larsen ('99)
99
Aarhus 1900
12.32
PB
Magnus Larsen
Magnus Larsen ('99)
99
SIK80
12.32
PB
M Diskoskast 1.0 kg
Finale A
Finale
Sebastian Skovhauge
Sebastian Skovhauge ('03)
03
Skanderborg Atletik
28.90
PB
Morten Skovgaard
Morten Skovgaard ('03)
03
Esbjerg AM
25.67
PB
Sebastian Brogaard
Sebastian Brogaard ('04)
04
SAK77
23.00
PB
August Lund Jessen
August Lund Jessen ('03)
03
Haderslev IF
22.72
Eskild J. Kraack
Eskild J. Kraack ('04)
04
Gråsten I & Gf
17.55
PB
Jacob Vejgaard Laustsen
Jacob Vejgaard Laustsen ('04)
04
Esbjerg AM
17.15
PB
M Diskoskast 1.5 kg
Finale A
Finale
Nicco Hattesen
Nicco Hattesen ('02)
02
Esbjerg AM
35.65
PB
Jason Overgaard
Jason Overgaard ('01)
01
Fremad Holbæk
25.05
PB
Sofus Helding Andersen
Sofus Helding Andersen ('02)
02
Ringe Atletik
15.50
M Diskoskast 1.75 kg
Finale A
Finale
Magnus Larsen
Magnus Larsen ('99)
99
SIK80
35.30
M Spydkast 400 gram
Finale A
Finale
Emil Nielsen
Emil Nielsen ('06)
06
Dybvad IK
34.40
Anders Christian Nicolaisen
Anders Christian Nicolaisen ('05)
05
Odense Atletik
31.28
PB
Niels Skovsgaard
Niels Skovsgaard ('05)
05
Dybvad IK
29.27
Mads Holm Jensen
Mads Holm Jensen ('04)
04
Esbjerg AM
28.38
PB
Mathias Bjerregaard Nielsen
Mathias Bjerregaard Nielsen ('05)
05
Kolding KFUM
26.34
Magnus Diederichsen Josefsen
Magnus Diederichsen Josefsen ('05)
05
Vejle IF
26.00
Marvin Lumbye
Marvin Lumbye ('06)
06
Esbjerg AM
25.20
Andreas Nikolajsen
Andreas Nikolajsen ('05)
05
Esbjerg AM
24.05
Viktor Frederiksen
Viktor Frederiksen ('06)
06
HSUF
22.12
PB
Nicky Stapelfeld
Nicky Stapelfeld ('06)
06
Esbjerg AM
22.09
PB
Lasse Holm Jensen
Lasse Holm Jensen ('05)
05
Esbjerg AM
20.46
PB
Sander Brorsen Beier
Sander Brorsen Beier ('06)
06
Esbjerg AM
20.00
PB
Jacob Nørgaard Jepsen
Jacob Nørgaard Jepsen ('06)
06
Haderslev IF
19.53
PB
M Spydkast 600 gram
Finale A
Finale
Simon Fisker
Simon Fisker ('03)
03
Esbjerg AM
40.70
PB
Jelmer Scholten
Jelmer Scholten ('04)
04
Aalborg AM
39.70
PB
Nikolai Grill Hansen
Nikolai Grill Hansen ('03)
03
Ringe Atletik
36.54
PB
Sebastian Skovhauge
Sebastian Skovhauge ('03)
03
Skanderborg Atletik
34.68
Sebastian Brogaard
Sebastian Brogaard ('04)
04
SAK77
33.58
Viktor Rejnhold Sørensen
Viktor Rejnhold Sørensen ('04)
04
Esbjerg AM
27.00
Eskild J. Kraack
Eskild J. Kraack ('04)
04
Gråsten I & Gf
18.96
M Spydkast 700 gram
Finale A
Finale
Patrick Overgaard Blauert
Patrick Overgaard Blauert ('02)
02
SAK77
44.63
PB
Jason Overgaard
Jason Overgaard ('01)
01
Fremad Holbæk
37.29
Kilian M David
Kilian M David ('02)
02
Aabenraa IG
35.31
Nicco Hattesen
Nicco Hattesen ('02)
02
Esbjerg AM
33.13
PB
Sofus Helding Andersen
Sofus Helding Andersen ('02)
02
Ringe Atletik
28.13
PB
William Pedersen
William Pedersen ('02)
02
Esbjerg AM
24.70
K 60 m hæk 76.2 cm
Vind: -2.8
Finale A
Finale
Vind: -2.8
Freya Vang
Freya Vang ('06)
06
Hvide Sande
13.81
PB
K Kuglestød 3.0 kg
Finale A
Finale
Sara Kjær Andersen
Sara Kjær Andersen ('02)
02
Vejle IF
12.26
K Kuglestød 4.0 kg
Finale A
Finale
Liv Cantby
Liv Cantby ('99)
99
Korsør AM
10.05
SB
K Spydkast 400 gram
Finale A
Finale
Laura Jørgensen
Laura Jørgensen ('06)
06
HSUF
27.25
PB
Camilla Urup Colstrup
Camilla Urup Colstrup ('05)
05
Haderslev IF
26.94
Anne V. Jensen
Anne V. Jensen ('05)
05
Dybvad IK
23.69
Nanna Ilsøe Nygaard
Nanna Ilsøe Nygaard ('06)
06
Vejle IF
22.90
PB
Lærke Aggesen
Lærke Aggesen ('05)
05
Haderslev IF
20.36
Christine Bjerre Jensen
Christine Bjerre Jensen ('05)
05
SAK77
19.18
PB
Ida Søndergaard
Ida Søndergaard ('06)
06
Aarhus 1900
18.93
Astrid Auning
Astrid Auning ('06)
06
Gråsten I & Gf
18.23
PB
Nicoline Skovgaard Tissier
Nicoline Skovgaard Tissier ('06)
06
Esbjerg AM
16.99
PB
Mathilde Herskind
Mathilde Herskind ('05)
05
SAK77
15.74
Emilie Birk Salomonsson
Emilie Birk Salomonsson ('06)
06
Skanderborg Atletik
12.56
PB
Hanne M Johannsen
Hanne M Johannsen ('06)
06
Gråsten I & Gf
12.50
PB
Ellen Holm Carlsen
Ellen Holm Carlsen ('06)
06
SAK77
12.03
PB
Sophie Kirchner
Sophie Kirchner ('10)
10
HSUF
11.65
PB
Signe Magaard
Signe Magaard ('06)
06
Gråsten I & Gf
9.65
PB
Cecillia Dresler
Cecillia Dresler ('05)
05
NG&IF
5.51
PB
K Spydkast 500 gram
Finale A
Finale
Josefine Bromerholm
Josefine Bromerholm ('03)
03
Viborg AM
38.95
PB
Sara Kjær Andersen
Sara Kjær Andersen ('02)
02
Vejle IF
27.58
Isabella Rengnér Fischer
Isabella Rengnér Fischer ('04)
04
SIK80
26.50
Trine Tanggaard
Trine Tanggaard ('03)
03
Esbjerg AM
24.12
PB
Signe Lisborg
Signe Lisborg ('01)
01
Dybvad IK
24.12
SB
Christine Kjestrup Jørgensen
Christine Kjestrup Jørgensen ('03)
03
SAK77
23.56
Stine Sørensen
Stine Sørensen ('04)
04
Kolding KFUM
18.75
PB
Kamille Fredensborg
Kamille Fredensborg ('04)
04
Esbjerg AM
14.74
PB
Head to head
×
Seneste resultater
24.3
Esbjerg
Kast hammer-diskos
23.3
Randers
Vestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
17.3
København
Friløbet
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open