Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Helsingør: 15.5.2016
Vælg mænd discipliner
100 m hæk 84.0 cm
Kuglestød 4.0 kg
Kuglestød 3.0 kg
Kuglestød 6.0 kg
Diskoskast 1.0 kg
Diskoskast 1.5 kg
Diskoskast 1.75 kg
Spydkast 400 gram
Spydkast 600 gram
Spydkast 700 gram
Vælg kvinder discipliner
60 m hæk 76.2 cm
100 m hæk 76.2 cm
Kuglestød 3.0 kg
Spydkast 400 gram
Spydkast 500 gram
M 100 m hæk 84.0 cm
Vind: +3.1
Finale A
Finale
Vind: +3.1
Mathias Clausen
Mathias Clausen ('01)
01
Aarhus 1900
17.18
w
M Kuglestød 4.0 kg
Finale A
Finale
Sebastian Larsen
Sebastian Larsen ('01)
01
Amager AC
13.55
Nikolaj Grønbech
Nikolaj Grønbech ('02)
02
Sparta
11.97
PB
Tobias Andersson
Tobias Andersson ('02)
02
Greve Atletik
10.48
Mathias Clausen
Mathias Clausen ('01)
01
Aarhus 1900
9.65
=PB
Sebastian R. Suurballe
Sebastian R. Suurballe ('02)
02
Aarhus 1900
7.79
PB
M Kuglestød 3.0 kg
Finale A
Finale
Dhruv Mehrotra
Dhruv Mehrotra ('03)
03
Sparta
8.28
Sofus Peter Lassen
Sofus Peter Lassen ('03)
03
Sparta
7.91
PB
Vilhelm Krüger
Vilhelm Krüger ('04)
04
Sparta
7.54
PB
M Kuglestød 6.0 kg
Finale A
Finale
Asger Østerby
Asger Østerby ('97)
97
Greve Atletik
11.92
Carl C. Østerby
Carl C. Østerby ('97)
97
Greve Atletik
11.92
Gustav Lundholm Nielsen
Gustav Lundholm Nielsen ('98)
98
Sparta
11.55
PB
M Diskoskast 1.0 kg
Finale A
Finale
Nikolaj Grønbech
Nikolaj Grønbech ('02)
02
Sparta
35.57
PB
Philip Vikne Dalmose
Philip Vikne Dalmose ('01)
01
Aarhus 1900
32.70
PB
Mathias Clausen
Mathias Clausen ('01)
01
Aarhus 1900
27.83
PB
Tobias Andersson
Tobias Andersson ('02)
02
Greve Atletik
27.56
SB
Sebastian R. Suurballe
Sebastian R. Suurballe ('02)
02
Aarhus 1900
21.25
Rasmus Vestergaard Johansen
Rasmus Vestergaard Johansen ('02)
02
AGF Atletik
17.45
M Diskoskast 1.5 kg
Finale A
Finale
Mads Lund
Mads Lund
00
Sparta
39.59
PB
Alexander Haugeby
Alexander Haugeby
00
Sparta
36.48
PB
Casper Vohs
Casper Vohs ('99)
99
Vidar Atletik
19.50
PB
M Diskoskast 1.75 kg
Finale A
Finale
Nikolaj Graves
Nikolaj Graves ('98)
98
Sparta
35.09
PB
Gustav Lundholm Nielsen
Gustav Lundholm Nielsen ('98)
98
Sparta
34.27
M Spydkast 400 gram
Finale A
Finale
Mik Resen Lønborg
Mik Resen Lønborg ('03)
03
KIF
30.65
Elias Dahl Lunøe
Elias Dahl Lunøe ('03)
03
Sparta
25.02
Dhruv Mehrotra
Dhruv Mehrotra ('03)
03
Sparta
21.17
Jakob H B Andersen
Jakob H B Andersen ('03)
03
Sparta
20.34
SB
Vilhelm Krüger
Vilhelm Krüger ('04)
04
Sparta
14.97
PB
Milan Tuxen
Milan Tuxen ('04)
04
Helsingør IF
13.01
PB
Aksel Frimodt-Møller
Aksel Frimodt-Møller ('04)
04
BAC
10.80
PB
M Spydkast 600 gram
Finale A
Finale
Nikolaj Grønbech
Nikolaj Grønbech ('02)
02
Sparta
43.37
Sebastian Larsen
Sebastian Larsen ('01)
01
Amager AC
36.70
PB
Mathias Clausen
Mathias Clausen ('01)
01
Aarhus 1900
35.59
PB
Rasmus Vestergaard Johansen
Rasmus Vestergaard Johansen ('02)
02
AGF Atletik
35.52
PB
Tobias Andersson
Tobias Andersson ('02)
02
Greve Atletik
34.32
Sebastian R. Suurballe
Sebastian R. Suurballe ('02)
02
Aarhus 1900
32.98
PB
Philip Vikne Dalmose
Philip Vikne Dalmose ('01)
01
Aarhus 1900
30.29
SB
M Spydkast 700 gram
Finale A
Finale
Alexander Haugeby
Alexander Haugeby
00
Sparta
42.88
Casper Vohs
Casper Vohs ('99)
99
Vidar Atletik
28.98
PB
Mads Lund
Mads Lund
00
Sparta
27.86
PB
K 60 m hæk 76.2 cm
Vind: +1.9
Finale A
Finale
Vind: +1.9
Josephine Koch Jacobsen
Josephine Koch Jacobsen ('03)
03
Sparta
9.83
PB
K 100 m hæk 76.2 cm
Vind: +2.3
Finale A
Finale
Vind: +2.3
Amalie Molander Pedersen
Amalie Molander Pedersen
00
Frederiksberg IF
18.33
w
Nikoline L. Laursen
Nikoline L. Laursen
00
Frederiksberg IF
19.45
PB
Cæcilie Højer McClure
Cæcilie Højer McClure
00
Sparta
21.72
PB
K Kuglestød 3.0 kg
Finale A
Finale
Emilie R Hansen
Emilie R Hansen ('99)
99
Sparta
13.57
Anna Øbakke Lange
Anna Øbakke Lange ('99)
99
Sparta
13.19
PB
Ida Beiter Bomme
Ida Beiter Bomme ('01)
01
Sparta
10.86
Amalie Molander Pedersen
Amalie Molander Pedersen
00
Frederiksberg IF
10.80
Laura Nørrung Poulsen
Laura Nørrung Poulsen
00
Sparta
10.29
PB
Fie Hoffman
Fie Hoffman
00
Greve Atletik
9.47
SB
Hannah Illum Petersen
Hannah Illum Petersen
00
Sparta
9.39
Alberte Lodahl
Alberte Lodahl ('01)
01
DELTA
9.06
PB
Ellen Lawaetz
Ellen Lawaetz ('02)
02
Sparta
8.78
PB
Caroline Tarrasson Hansen
Caroline Tarrasson Hansen
00
Sparta
8.25
Jasmin Boe Rasmussen
Jasmin Boe Rasmussen
00
Greve Atletik
8.19
PB
Louise Wrisberg Kæstel
Louise Wrisberg Kæstel ('01)
01
Holte Atletik
8.15
PB
Liv Nedergaard
Liv Nedergaard ('02)
02
Sparta
7.93
Katarina Hessner Hansen
Katarina Hessner Hansen ('01)
01
BAC
7.92
PB
Cæcilie Højer McClure
Cæcilie Højer McClure
00
Sparta
7.72
Liva Johanne Vilhelmsen
Liva Johanne Vilhelmsen ('02)
02
Sparta
7.49
Lili Kökény
Lili Kökény ('01)
01
Sparta
6.79
PB
Freja K. Madsen
Freja K. Madsen ('02)
02
BAK
6.75
Nikoline L. Laursen
Nikoline L. Laursen
00
Frederiksberg IF
6.44
SB
K Spydkast 400 gram
Finale A
Finale
Josefine Skifter Andersen
Josefine Skifter Andersen ('03)
03
DELTA
28.21
SB
Ida Boe Rasmussen
Ida Boe Rasmussen ('03)
03
Greve Atletik
23.45
Josephine Koch Jacobsen
Josephine Koch Jacobsen ('03)
03
Sparta
23.33
SB
Caroline Vammen
Caroline Vammen ('04)
04
BAK
21.39
Emilie Aimée Nielsen Kirst
Emilie Aimée Nielsen Kirst ('04)
04
Sparta
18.50
PB
Annika Baun Haldbo
Annika Baun Haldbo ('03)
03
Sparta
18.47
PB
Josephine Houlbjerg Hansen
Josephine Houlbjerg Hansen ('04)
04
Sparta
17.62
PB
Olivia Helleskov Batko
Olivia Helleskov Batko ('03)
03
Sparta
17.56
PB
Betty Marie Ramsgaard Jensen
Betty Marie Ramsgaard Jensen ('04)
04
Sparta
14.85
PB
K Spydkast 500 gram
Finale A
Finale
Anna Øbakke Lange
Anna Øbakke Lange ('99)
99
Sparta
37.87
SB
Jasmin Boe Rasmussen
Jasmin Boe Rasmussen
00
Greve Atletik
28.88
PB
Emilie R Hansen
Emilie R Hansen ('99)
99
Sparta
28.86
SB
Hannah Illum Petersen
Hannah Illum Petersen
00
Sparta
28.26
Amalie Molander Pedersen
Amalie Molander Pedersen
00
Frederiksberg IF
27.50
Caroline Tarrasson Hansen
Caroline Tarrasson Hansen
00
Sparta
27.49
Alberte Lodahl
Alberte Lodahl ('01)
01
DELTA
24.52
PB
Louise Wrisberg Kæstel
Louise Wrisberg Kæstel ('01)
01
Holte Atletik
24.31
PB
Katarina Hessner Hansen
Katarina Hessner Hansen ('01)
01
BAC
23.38
PB
Ida Beiter Bomme
Ida Beiter Bomme ('01)
01
Sparta
23.19
SB
Laura Nørrung Poulsen
Laura Nørrung Poulsen
00
Sparta
21.63
SB
Ellen Lawaetz
Ellen Lawaetz ('02)
02
Sparta
21.04
PB
Nikoline L. Laursen
Nikoline L. Laursen
00
Frederiksberg IF
21.00
PB
Freja K. Madsen
Freja K. Madsen ('02)
02
BAK
18.78
Cæcilie Højer McClure
Cæcilie Højer McClure
00
Sparta
17.03
PB
Liv Nedergaard
Liv Nedergaard ('02)
02
Sparta
16.61
PB
Lili Kökény
Lili Kökény ('01)
01
Sparta
15.65
PB
Fie Hoffman
Fie Hoffman
00
Greve Atletik
15.08
SB
Head to head
×
Seneste resultater
24.3
Esbjerg
Kast hammer-diskos
23.3
Randers
Vestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
17.3
København
Friløbet
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open