Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Greve: 28.9.2019
Vælg mænd discipliner
110 m hæk 91.4 cm
Kuglestød 6.0 kg
Diskoskast 0.75 kg
Diskoskast 1.0 kg
Diskoskast 1.5 kg
Diskoskast 1.75 kg
Hammerkast 4.0 kg
Hammerkast 6.0 kg
Spydkast 400 gram
Spydkast 600 gram
Vælg kvinder discipliner
60 m hæk 76.2 cm
Kuglestød 3.0 kg
Diskoskast 0.75 kg
Spydkast 400 gram
Spydkast 500 gram
M 110 m hæk 91.4 cm
Vind: +0.6
Finale A
Finale
Vind: +0.6
Sebastian Højriis Monneret
Sebastian Højriis Monneret ('03)
03
Amager AC
16.31
PB
M Kuglestød 6.0 kg
Finale A
Finale
Sebastian Larsen
Sebastian Larsen ('01)
01
Amager AC
13.11
M Diskoskast 0.75 kg
Finale A
Finale
August Skytte Christensen
August Skytte Christensen ('07)
07
BAK
28.68
PB
Valdemar Kopp
Valdemar Kopp ('06)
06
Sparta
25.34
PB
M Diskoskast 1.0 kg
Finale A
Finale
Tobias Jappe Bjerre
Tobias Jappe Bjerre ('04)
04
Sparta
47.60
Emil Degn Pedersen
Emil Degn Pedersen ('05)
05
Greve Atletik
39.37
PB
Martin Iversen
Martin Iversen ('56)
56
Hvidovre AM
39.27
Theodor Hennecke
Theodor Hennecke ('04)
04
Sparta
37.03
PB
Frederik Degn Pedersen
Frederik Degn Pedersen ('05)
05
Greve Atletik
33.97
Julius Klein
Julius Klein ('04)
04
BAC
33.18
Rasmus Jæger
Rasmus Jæger ('04)
04
IK Hellas
32.61
PB
Oliver Larsen
Oliver Larsen ('05)
05
Amager AC
28.64
PB
Asger Pape Liboriussen
Asger Pape Liboriussen ('05)
05
Sparta
25.96
PB
Niels Ole Frederiksen
Niels Ole Frederiksen ('41)
41
Roar Atletik
25.77
SB
Carl Haansbæk Mortensen
Carl Haansbæk Mortensen ('05)
05
Helsingør IF
25.66
PB
David Holst Hahn
David Holst Hahn ('04)
04
Frederiksberg IF
25.52
Elias Solvang
Elias Solvang ('05)
05
IK Hellas
24.51
PB
Mads Knudsen
Mads Knudsen ('04)
04
Viking Atletik
23.33
PB
Janus Stepping Christensen
Janus Stepping Christensen ('05)
05
Amager AC
19.75
Hussein Ali
Hussein Ali ('04)
04
Amager AC
16.71
PB
M Diskoskast 1.5 kg
Finale A
Finale
Hugo Rasmussen
Hugo Rasmussen ('03)
03
IK Hellas
38.08
Michael Lubbers
Michael Lubbers ('67)
67
IK Hellas
34.19
SB
Thomas Brinch
Thomas Brinch ('62)
62
Amager AC
33.53
PB
Tobias Feldborg Nielsen
Tobias Feldborg Nielsen ('03)
03
IK Hellas
28.82
PB
M Diskoskast 1.75 kg
Finale A
Finale
Sebastian Larsen
Sebastian Larsen ('01)
01
Amager AC
29.31
M Hammerkast 4.0 kg
Finale A
Finale
Frederik Degn Pedersen
Frederik Degn Pedersen ('05)
05
Greve Atletik
34.80
Emil Henriksen
Emil Henriksen ('05)
05
AK Holstebro
27.79
=PB
M Hammerkast 6.0 kg
Finale A
Finale
Tobias Riber Jakobsen
Tobias Riber Jakobsen ('01)
01
Hvidovre AM
48.20
M Spydkast 400 gram
Finale A
Finale
Mathias Riber Schmidt
Mathias Riber Schmidt ('06)
06
Køge Atletik
41.59
PB
Christian Andersson
Christian Andersson ('06)
06
Greve Atletik
40.64
Kevin Jensen
Kevin Jensen ('07)
07
KIF
31.44
PB
Valdemar Kopp
Valdemar Kopp ('06)
06
Sparta
30.18
Nikolaj Krüger
Nikolaj Krüger ('07)
07
Sparta
28.43
David Rogge
David Rogge ('06)
06
Hvidovre AM
27.75
PB
Sophus Emil Ramsgaard Jensen
Sophus Emil Ramsgaard Jensen ('06)
06
Sparta
27.01
Noah Bank
Noah Bank ('07)
07
Herlev Atletik
25.39
PB
Tristan Trzecieski
Tristan Trzecieski ('07)
07
Amager AC
23.60
PB
Filip Kapczuk
Filip Kapczuk ('06)
06
Hvidovre AM
23.52
PB
Philip Busch-Madsen
Philip Busch-Madsen ('07)
07
BAK
23.38
Bertil WA Frederiksen
Bertil WA Frederiksen ('06)
06
Trongårdens IF
22.89
PB
Oscar Merkens
Oscar Merkens ('06)
06
BAC
22.40
Malthe Villemoes Christensen
Malthe Villemoes Christensen ('06)
06
Køge Atletik
21.80
PB
Oliver Tengvad
Oliver Tengvad ('06)
06
BAC
17.75
Frederik Sonne
Frederik Sonne ('07)
07
Trongårdens IF
16.58
PB
Christoffer Andersen
Christoffer Andersen ('07)
07
Viking Atletik
15.42
PB
Malte Ørnsholt Hansen
Malte Ørnsholt Hansen ('07)
07
Trongårdens IF
14.79
PB
Emil Zilmer Lund
Emil Zilmer Lund ('07)
07
Amager AC
12.70
Aksel Birk Stjernstrøm
Aksel Birk Stjernstrøm ('07)
07
Sparta
12.28
Johan Emil Nygård
Johan Emil Nygård ('06)
06
KIF
9.98
PB
M Spydkast 600 gram
Finale A
Finale
Theodor Hennecke
Theodor Hennecke ('04)
04
Sparta
48.39
Julius Klein
Julius Klein ('04)
04
BAC
39.39
=PB
Vilhelm Krüger
Vilhelm Krüger ('04)
04
Sparta
39.24
Carl Haansbæk Mortensen
Carl Haansbæk Mortensen ('05)
05
Helsingør IF
35.40
Carl Johan Zachariae
Carl Johan Zachariae ('04)
04
Sparta
32.64
=PB
Andreas Fagot Krogh Jensen
Andreas Fagot Krogh Jensen ('05)
05
Holte Atletik
30.03
Emil Degn Pedersen
Emil Degn Pedersen ('05)
05
Greve Atletik
27.58
Emil Degn Pedersen
Emil Degn Pedersen ('05)
05
Greve Atletik
27.24
David Beyer Reigstad
David Beyer Reigstad ('05)
05
Køge Atletik
22.52
=PB
Valdemar Østerberg Qvistgaard
Valdemar Østerberg Qvistgaard ('05)
05
Trongårdens IF
20.76
PB
Hussein Ali
Hussein Ali ('04)
04
Amager AC
11.22
=SB
K 60 m hæk 76.2 cm
Vind: -0.5
Finale A
Finale
Vind: -0.5
Clara Juul Pallesen
Clara Juul Pallesen ('06)
06
Amager AC
10.52
PB
Filippa B. Clemmensen
Filippa B. Clemmensen ('07)
07
Gentofte IK
11.00
PB
Caroline Ringhofer
Caroline Ringhofer ('06)
06
Hvidovre AM
11.81
PB
Astrid Legård Have Rasmussen
Astrid Legård Have Rasmussen ('07)
07
Roar Atletik
14.04
PB
Hanna Horch
Hanna Horch ('06)
06
Trongårdens IF
14.13
PB
Josephine Preus
Josephine Preus ('07)
07
HGATM
14.76
PB
K Kuglestød 3.0 kg
Finale A
Finale
Rebecca Spiegelhauer
Rebecca Spiegelhauer ('02)
02
BAK
11.66
Margaret Darkwa
Margaret Darkwa ('02)
02
BAK
10.31
Louise Høkilde Wassmann
Louise Høkilde Wassmann ('03)
03
Greve Atletik
9.54
PB
Lone Metchen-Hjermind
Lone Metchen-Hjermind ('60)
60
Greve Atletik
7.62
PB
K Diskoskast 0.75 kg
Finale A
Finale
Anne Juul Jensen
Anne Juul Jensen ('06)
06
Viking Atletik
36.31
Anne Juul Jensen
Anne Juul Jensen ('06)
06
Viking Atletik
35.49
Søs Sühler
Søs Sühler ('04)
04
IK Olympia
34.21
SB
Caroline Jørgensen
Caroline Jørgensen ('05)
05
Amager AC
31.43
PB
Martine Rørbøl Markussen
Martine Rørbøl Markussen ('05)
05
BAC
29.16
PB
Emilie Aimée Nielsen Kirst
Emilie Aimée Nielsen Kirst ('04)
04
Sparta
29.05
PB
Ida Hørdum Nielsen
Ida Hørdum Nielsen ('05)
05
Trongårdens IF
26.67
PB
Johanna Køncke Kofod
Johanna Køncke Kofod ('04)
04
Køge Atletik
25.36
PB
Ingrid Gram Jensen
Ingrid Gram Jensen ('05)
05
Sparta
25.35
Luna Frid Hanberg
Luna Frid Hanberg ('06)
06
Sparta
24.99
Ida Caroline Mørck
Ida Caroline Mørck ('06)
06
BAC
22.71
PB
Malou Bonde
Malou Bonde ('07)
07
IK Olympia
19.98
PB
Asta Ellermann-Kingombe
Asta Ellermann-Kingombe ('04)
04
Sparta
18.96
Amalie Sofie Nielsen
Amalie Sofie Nielsen ('07)
07
Sparta
18.50
Clara Juul Pallesen
Clara Juul Pallesen ('06)
06
Amager AC
17.35
PB
Anna Søgaard Olsen
Anna Søgaard Olsen ('05)
05
Viking Atletik
15.72
PB
Anna Bjaaland Andersen
Anna Bjaaland Andersen ('06)
06
Amager AC
15.00
Tiana Jalloh
Tiana Jalloh ('06)
06
Trongårdens IF
14.89
PB
Mathilde Ugleholt Hansen
Mathilde Ugleholt Hansen ('06)
06
Hvidovre AM
13.68
K Spydkast 400 gram
Finale A
Finale
Luna Frid Hanberg
Luna Frid Hanberg ('06)
06
Sparta
33.16
Julie Rasmussen
Julie Rasmussen ('06)
06
Holte Atletik
30.95
PB
Sille Kurylak Hansen
Sille Kurylak Hansen ('06)
06
IK Hellas
29.91
Ida Caroline Mørck
Ida Caroline Mørck ('06)
06
BAC
28.35
Malou Bonde
Malou Bonde ('07)
07
IK Olympia
24.09
Mille Elmer
Mille Elmer ('07)
07
KIF
23.18
PB
Amalie Sofie Nielsen
Amalie Sofie Nielsen ('07)
07
Sparta
22.97
Anna Bjaaland Andersen
Anna Bjaaland Andersen ('06)
06
Amager AC
20.03
PB
Selma E. Ladefoged-Kromann
Selma E. Ladefoged-Kromann ('07)
07
Sparta
19.13
PB
Sara Fransisco Mouridsen
Sara Fransisco Mouridsen ('06)
06
BAC
14.99
PB
Anna Solvang
Anna Solvang ('07)
07
IK Hellas
14.82
PB
Emilie Jæger
Emilie Jæger ('06)
06
IK Hellas
14.71
Sophia Bosack
Sophia Bosack ('06)
06
BAC
13.47
Sophie Nør Alsing
Sophie Nør Alsing ('06)
06
Københavns Idræts-Forening
13.10
PB
Josephine Preus
Josephine Preus ('07)
07
HGATM
12.25
PB
Mathilde Ugleholt Hansen
Mathilde Ugleholt Hansen ('06)
06
Hvidovre AM
12.14
Anna Nova Kronberg Andersen
Anna Nova Kronberg Andersen ('07)
07
Amager AC
11.76
Amara Mol Romero
Amara Mol Romero ('07)
07
Gentofte IK
11.56
Anna Marie Christensen
Anna Marie Christensen ('07)
07
Roar Atletik
5.71
PB
K Spydkast 500 gram
Finale A
Finale
Søs Sühler
Søs Sühler ('04)
04
IK Olympia
37.26
Caroline Vammen
Caroline Vammen ('04)
04
BAK
33.70
=PB
Eva Tsinat Krause
Eva Tsinat Krause ('04)
04
Sparta
32.16
=PB
Josephine Houlbjerg Hansen
Josephine Houlbjerg Hansen ('04)
04
Sparta
30.24
Laura Bollerslev Andreasen
Laura Bollerslev Andreasen ('05)
05
Amager AC
26.98
=PB
Martine Rørbøl Markussen
Martine Rørbøl Markussen ('05)
05
BAC
25.36
Nanna Rye Gefke
Nanna Rye Gefke ('05)
05
Helsingør IF
24.00
=PB
Olivia Vilstrup Roien
Olivia Vilstrup Roien ('04)
04
SAK77
23.20
Marie Agergaard
Marie Agergaard ('05)
05
Helsingør IF
22.71
Signe Juhl Laursen
Signe Juhl Laursen ('05)
05
Sparta
20.12
=PB
Anna Elisabeth Buhmann Pedersen
Anna Elisabeth Buhmann Pedersen ('05)
05
Sparta
18.25
=PB
Amalie Nymann Thomsen
Amalie Nymann Thomsen ('05)
05
Trongårdens IF
16.24
Alma Juhl Horsgaard
Alma Juhl Horsgaard ('05)
05
KIF
14.03
=PB
Head to head
×
Seneste resultater
24.3
Esbjerg
Kast hammer-diskos
23.3
Randers
Vestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
17.3
København
Friløbet
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open