Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
Herning: 16.9.2018
Vælg mænd discipliner
Kuglestød 4.0 kg
Kuglestød 3.0 kg
Kuglestød 5.0 kg
Diskoskast 1.0 kg
Diskoskast 1.5 kg
Diskoskast 1.75 kg
Spydkast 400 gram
Spydkast 600 gram
Spydkast 700 gram
Vælg kvinder discipliner
60 m hæk 76.2 cm
Kuglestød 3.0 kg
Diskoskast 0.75 kg
Spydkast 400 gram
Spydkast 500 gram
M Kuglestød 4.0 kg
Finale A
Finale
Sebastian Skovhauge
Sebastian Skovhauge ('03)
03
Skanderborg Atletik
10.13
PB
Lau Gad Akrawi
Lau Gad Akrawi ('04)
04
Esbjerg AM
8.90
PB
M Kuglestød 3.0 kg
Finale A
Finale
Adam Sandbjerg Lind
Adam Sandbjerg Lind ('05)
05
Aarhus 1900
10.97
PB
Emil Nielsen
Emil Nielsen ('06)
06
Dybvad IK
9.94
Cornelius Birk Meissner
Cornelius Birk Meissner ('06)
06
Skive AM
8.43
Magnus Diederichsen Josefsen
Magnus Diederichsen Josefsen ('05)
05
Vejle IF
8.33
Daniel Kylmäluoma Pedersen
Daniel Kylmäluoma Pedersen ('06)
06
Randers Freja
8.22
PB
M Kuglestød 5.0 kg
Finale A
Finale
Daniel Andersen
Daniel Andersen ('01)
01
Kolding KFUM
9.61
PB
M Diskoskast 1.0 kg
Finale A
Finale
Sebastian Skovhauge
Sebastian Skovhauge ('03)
03
Skanderborg Atletik
32.50
Henrik Lykke
Henrik Lykke ('03)
03
SAK77
26.48
Lau Gad Akrawi
Lau Gad Akrawi ('04)
04
Esbjerg AM
24.74
PB
Oliver Nygård
Oliver Nygård ('03)
03
Randers Freja
23.80
PB
Tobias Roed Garza
Tobias Roed Garza ('04)
04
Randers Freja
20.48
Bjarne Knauf
Bjarne Knauf ('03)
03
Vejle IF
18.67
Jakob Nissen Nielsen
Jakob Nissen Nielsen ('03)
03
Aarhus 1900
17.00
M Diskoskast 1.5 kg
Finale A
Finale
Peter Egsgaard Kruse
Peter Egsgaard Kruse ('01)
01
HGF AM
21.14
PB
Patrick Overgaard Blauert
Patrick Overgaard Blauert ('02)
02
SAK77
17.88
PB
M Diskoskast 1.75 kg
Finale A
Finale
Mathias Hansen
Mathias Hansen ('99)
99
Randers Freja
25.35
PB
Thomas Søholm Larsen
Thomas Søholm Larsen
00
Randers Freja
19.26
PB
M Spydkast 400 gram
Finale A
Finale
Kristian Tinglef Svenstrup
Kristian Tinglef Svenstrup ('05)
05
SAK77
37.29
Emil Nielsen
Emil Nielsen ('06)
06
Dybvad IK
35.34
Magnus Diederichsen Josefsen
Magnus Diederichsen Josefsen ('05)
05
Vejle IF
30.85
Adam Sandbjerg Lind
Adam Sandbjerg Lind ('05)
05
Aarhus 1900
30.64
Anders Christian Nicolaisen
Anders Christian Nicolaisen ('05)
05
Odense Atletik
29.57
Cilius Wichmann
Cilius Wichmann ('06)
06
Skanderborg Atletik
27.72
PB
Marvin Lumbye
Marvin Lumbye ('06)
06
Esbjerg AM
27.20
Tobias Zeeberg Pedersen
Tobias Zeeberg Pedersen ('06)
06
HGF AM
25.81
Mads Holm Jensen
Mads Holm Jensen ('04)
04
Esbjerg AM
25.02
Bertram B. Schlüter
Bertram B. Schlüter ('05)
05
Odense Atletik
24.70
PB
Marius Kühl
Marius Kühl ('05)
05
Aarhus 1900
18.57
SB
Lasse Holm Jensen
Lasse Holm Jensen ('05)
05
Esbjerg AM
18.50
M Spydkast 600 gram
Finale A
Finale
Noah Birk Meissner
Noah Birk Meissner ('03)
03
Skive AM
43.98
Hans Sækmose
Hans Sækmose ('04)
04
Vejle IF
40.13
Jelmer Scholten
Jelmer Scholten ('04)
04
Aalborg AM
37.78
Sebastian Skovhauge
Sebastian Skovhauge ('03)
03
Skanderborg Atletik
35.00
Oliver Nygård
Oliver Nygård ('03)
03
Randers Freja
32.35
PB
Emil Binderup Overgaard
Emil Binderup Overgaard ('04)
04
Aarhus 1900
30.59
PB
Esben Diekhöner
Esben Diekhöner ('04)
04
Aalborg AM
29.87
PB
Viktor Rejnhold Sørensen
Viktor Rejnhold Sørensen ('04)
04
Esbjerg AM
28.40
Morten Skovgaard
Morten Skovgaard ('03)
03
Esbjerg AM
27.93
PB
Marius Hyldborg
Marius Hyldborg ('04)
04
SAK77
27.06
PB
Benjamin Copp
Benjamin Copp ('04)
04
Aarhus 1900
27.05
PB
Tobias S. Dichmann
Tobias S. Dichmann ('03)
03
Randers Freja
21.62
PB
Bjarne Knauf
Bjarne Knauf ('03)
03
Vejle IF
20.99
PB
M Spydkast 700 gram
Finale A
Finale
Patrick Overgaard Blauert
Patrick Overgaard Blauert ('02)
02
SAK77
42.09
Peter Kjølbye
Peter Kjølbye ('01)
01
Vejle IF
33.51
PB
Niklas Nonboe
Niklas Nonboe ('01)
01
Randers Freja
31.64
PB
Peter Egsgaard Kruse
Peter Egsgaard Kruse ('01)
01
HGF AM
29.14
PB
K 60 m hæk 76.2 cm
Vind: -1.3
Finale A
Finale
Vind: -1.3
Lærke Aggesen
Lærke Aggesen ('05)
05
Haderslev IF
10.91
PB
Ida Lillebæk
Ida Lillebæk ('05)
05
Vejle IF
11.09
PB
Emilie Birk Salomonsson
Emilie Birk Salomonsson ('06)
06
Skanderborg Atletik
12.75
PB
Nina Van Den Berg
Nina Van Den Berg ('06)
06
Vejle IF
13.26
PB
K Kuglestød 3.0 kg
Finale A
Finale
Sara Kjær Andersen
Sara Kjær Andersen ('02)
02
Vejle IF
12.13
Nanna Tveen Høgsberg
Nanna Tveen Høgsberg ('03)
03
Skive AM
9.40
Astrid T. Christensen
Astrid T. Christensen ('04)
04
Aalborg AM
8.99
PB
Emma Sjøberg Wolff
Emma Sjøberg Wolff ('04)
04
Aarhus 1900
8.99
Olivia Vilstrup Roien
Olivia Vilstrup Roien ('04)
04
SAK77
7.29
PB
K Diskoskast 0.75 kg
Finale A
Finale
Astrid T. Christensen
Astrid T. Christensen ('04)
04
Aalborg AM
31.12
Isabella Rengnér Fischer
Isabella Rengnér Fischer ('04)
04
SIK80
25.47
PB
Emma Berntsen
Emma Berntsen ('04)
04
Aalborg AM
24.71
Freja Jensen
Freja Jensen ('03)
03
SAK77
21.88
Sura Mukasine
Sura Mukasine ('03)
03
Skive AM
20.72
SB
Amalie Rudrasingam
Amalie Rudrasingam ('03)
03
HGF AM
20.38
Katrine Frahm
Katrine Frahm ('04)
04
SIK80
19.48
Natasja Van Den Berg
Natasja Van Den Berg ('03)
03
Vejle IF
19.01
PB
Emma Sjøberg Wolff
Emma Sjøberg Wolff ('04)
04
Aarhus 1900
18.73
SB
Lizette Nikolajsen
Lizette Nikolajsen ('03)
03
Esbjerg AM
17.63
SB
Christine Kjestrup Jørgensen
Christine Kjestrup Jørgensen ('03)
03
SAK77
17.61
Mathilde Agathon Hansen
Mathilde Agathon Hansen ('03)
03
Esbjerg AM
16.26
Caroline Mejdal Svenstrup
Caroline Mejdal Svenstrup ('04)
04
Skive AM
14.68
SB
Benedicte Bech Rasmussen
Benedicte Bech Rasmussen ('03)
03
Skive AM
14.06
Anna Dalager
Anna Dalager ('03)
03
Odense Atletik
13.04
K Spydkast 400 gram
Finale A
Finale
Camilla Urup Colstrup
Camilla Urup Colstrup ('05)
05
Haderslev IF
29.36
Kristine Skifter Bitsch
Kristine Skifter Bitsch ('06)
06
Randers Freja
25.62
PB
Anne V. Jensen
Anne V. Jensen ('05)
05
Dybvad IK
23.14
Ida Lillebæk
Ida Lillebæk ('05)
05
Vejle IF
22.25
Victoria Juul Giessing
Victoria Juul Giessing ('05)
05
Aalborg AM
22.24
Sarah Bach
Sarah Bach ('06)
06
Ringkjøbing IF
21.95
PB
Mathilde Fogh
Mathilde Fogh ('05)
05
Randers Freja
21.21
PB
Laura Jørgensen
Laura Jørgensen ('06)
06
HSUF
19.35
Ida Søndergaard
Ida Søndergaard ('06)
06
Aarhus 1900
19.22
Maria Nehls Kaas
Maria Nehls Kaas ('05)
05
Skive AM
17.19
Rachel Enninful
Rachel Enninful ('05)
05
HGF AM
16.26
PB
Signe B. Nielsen
Signe B. Nielsen ('06)
06
Aalborg AM
15.87
Mathilde Herskind
Mathilde Herskind ('05)
05
SAK77
15.72
Ida Toft Bertelsen
Ida Toft Bertelsen ('05)
05
Skive AM
15.17
PB
Ann Louise Madsen
Ann Louise Madsen ('06)
06
Dybvad IK
14.99
Finja Knauf
Finja Knauf ('05)
05
Vejle IF
14.59
Lærke Steffensen
Lærke Steffensen ('05)
05
Hvide Sande
10.46
Rodas Tewide
Rodas Tewide ('06)
06
SAK77
7.49
PB
K Spydkast 500 gram
Finale A
Finale
Sophie Bagger Bohn
Sophie Bagger Bohn ('04)
04
Aarhus 1900
30.27
PB
Sara Kjær Andersen
Sara Kjær Andersen ('02)
02
Vejle IF
27.89
Sura Mukasine
Sura Mukasine ('03)
03
Skive AM
27.82
Isabella Rengnér Fischer
Isabella Rengnér Fischer ('04)
04
SIK80
27.02
Josephine Idriss Kise
Josephine Idriss Kise ('03)
03
SAK77
25.42
PB
Julie Hesselvig
Julie Hesselvig ('03)
03
HGF Atletik
24.88
PB
Liv Bertelsen
Liv Bertelsen ('02)
02
AK Heden
24.60
Emma Berntsen
Emma Berntsen ('04)
04
Aalborg AM
22.11
Christine Kjestrup Jørgensen
Christine Kjestrup Jørgensen ('03)
03
SAK77
21.98
Ida Clara Bøgelund Jakobsen
Ida Clara Bøgelund Jakobsen ('04)
04
Aarhus 1900
21.98
PB
Amalie Quistgaard
Amalie Quistgaard ('04)
04
Skive AM
21.88
PB
Sofia Oxbøll Hjuler
Sofia Oxbøll Hjuler ('03)
03
Esbjerg AM
13.00
SB
Anna Dalager
Anna Dalager ('03)
03
Odense Atletik
10.10
PB
Head to head
×
Seneste resultater
16.4
Haderslev
Løbestævne
13.4
Ballerup
Ballerup Spring Walk
13.4
Viborg
50km & 100km
13.4
Viborg
DM 100K
7.4
Lyngby
Klubstævne
7.4
Charlottenlund
Strandvejen 5 K/Craft Løbe Cup
7.4
Hvidovre
Inde KM Hvidovre AM
6.4
Silkeborg
Tunge kast i Silkeborg
6.4
Haderslev
Hif 5000m forårsløb
2.4
Ballerup
Kastestævne 1
30.3
Silkeborg
Påskekastestævne
28.3
Aabenraa
Langfredag kastemangekamp
24.3
Esbjerg
Kast hammer-diskos
23.3
Randers
Vestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
17.3
København
Friløbet
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1