Statletik 2.0
Dansk atletiks officielle statistikker
Hjem
Årsranglister
Alle tiders
Rekorder
Kvalifikation
Klubber
Om Statletik
Resultater:
København: DM 10 km 10.6.2019
Vælg mænd discipliner
10 km
Vælg kvinder discipliner
10 km
M 10 km
Finale A
Finale
1
Thijs Nijhuis
Thijs Nijhuis ('92)
92
Viborg AM
29:31
PB
DM 1
2
Jakob Dybdal Abrahamsen
Jakob Dybdal Abrahamsen ('94)
94
Aarhus 1900
29:40
PB
DM 2
3
Abdi Hakin Ulad
Abdi Hakin Ulad ('91)
91
Hvidovre AM
30:04
DM 3
4
Emil Holm
Emil Holm ('96)
96
30:07
PB
DM 4
5
Omar Hassan
Omar Hassan ('90)
90
AGF Atletik / ETH
30:16
PB
DM 5
6
Simon Holbek Kønigsfeldt
Simon Holbek Kønigsfeldt ('86)
86
HRC
30:18
PB
DM 6
7
Andreas Schonberg Lommer
Andreas Schonberg Lommer ('91)
91
30:19
PB
DM 7
8
Jesper Faurschou
Jesper Faurschou ('83)
83
Herning LK
30:20
SB
DM 8
9
Axel Vang Christensen
Axel Vang Christensen ('04)
04
FIF Hillerød
30:23
PB
DM 9
10
Anton Østdal
Anton Østdal ('01)
01
BAC
30:30
PB
DM 10
11
Joachim Weel Rosbo
Joachim Weel Rosbo ('97)
97
BAC
30:33
PB
Marcus Rønn
Marcus Rønn ('93)
93
Blovstrød Løverne
30:33
PB
Joel Ibler Lillesø
Joel Ibler Lillesø ('03)
03
BAC
30:35
DUR-16
PB
Christian Birch Okkels
Christian Birch Okkels ('89)
89
HRC
30:47
PB
Brian Jensen
Brian Jensen ('87)
87
31:01
PB
Martin Egebjerg Olesen
Martin Egebjerg Olesen ('95)
95
HRC
31:03
SB
Thomas Svare Ehlers
Thomas Svare Ehlers ('89)
89
NBRO
31:06
PB
Rune Bækgaard
Rune Bækgaard ('88)
88
THS
31:07
PB
Morten Green
Morten Green ('87)
87
31:08
PB
Kasper Skov
Kasper Skov ('92)
92
AGF Atletik
31:20
SB
Esben Hornum
Esben Hornum ('89)
89
AGF Atletik
31:30
SB
Jakob Gade Pedersen
Jakob Gade Pedersen ('90)
90
RUNAAR
31:30
PB
Jesper Hansen
Jesper Hansen ('84)
84
31:31
PB
Alex Mogensen
Alex Mogensen ('94)
94
SÅN
31:32
SB
Frederik Bruun Jensen
Frederik Bruun Jensen ('94)
94
NBRO
31:34
PB
Svend Erik Jensen
Svend Erik Jensen ('63)
63
Vejle IF
31:46
PB
Patrick Leese
Patrick Leese ('88)
88
Frederiksberg IF
31:48
PB
Morten Puggaard Ravn
Morten Puggaard Ravn ('84)
84
Sparta
31:52
PB
Nikolaj Dam
Nikolaj Dam ('90)
90
Sparta
32:01
PB
Richard Dion Jensen
Richard Dion Jensen ('85)
85
Sparta
32:01
SB
Niels Peter Nielsen
Niels Peter Nielsen ('87)
87
AGF Atletik
32:02
SB
Anders Bonde
Anders Bonde ('91)
91
Herning LK
32:04
SB
Ulrik Heitmann
Ulrik Heitmann ('84)
84
Aarhus 1900
32:07
SB
Jonas Birkkjær
Jonas Birkkjær ('90)
90
Odense Atletik
32:09
SB
Jesper Andkjær Larsen
Jesper Andkjær Larsen ('77)
77
HRC
32:14
PB
Jonas Frimer Kristiansen
Jonas Frimer Kristiansen ('90)
90
Sparta
32:16
PB
Morten Stilling
Morten Stilling ('87)
87
VEXA HLM Running
32:16
PB
Thomas Møller Lorentzen
Thomas Møller Lorentzen ('86)
86
Sparta
32:18
PB
Mads Skaaning
Mads Skaaning ('95)
95
Sparta
32:34
SB
Tore Deleuran Nielsen
Tore Deleuran Nielsen ('84)
84
HRC
32:37
PB
Asmund Biesbjerg Jensen
Asmund Biesbjerg Jensen ('94)
94
32:40
PB
Jeppe Harboe
Jeppe Harboe ('92)
92
Sparta
32:57
PB
Glenn Engelbrechtsen
Glenn Engelbrechtsen ('81)
81
Snik Atletik
33:03
PB
Alexander Krogh Johansen
Alexander Krogh Johansen ('88)
88
AGF Atletik
33:03
SB
Mads Henriksen
Mads Henriksen ('94)
94
Sparta
33:11
PB
Christian Madsen
Christian Madsen ('77)
77
Blovstrød Løverne
33:12
SB
Andreas Dam
Andreas Dam ('89)
89
AGF Atletik
33:13
PB
Mads Kragh
Mads Kragh ('88)
88
Sparta
33:13
PB
Marc Laursen
Marc Laursen ('97)
97
Viborg AM
33:13
SB
Eskild Espenhain Landgrebe
Eskild Espenhain Landgrebe ('90)
90
Esbjerg AM
33:14
PB
Anders Rømer Hesselbjerg
Anders Rømer Hesselbjerg ('83)
83
NBRO
33:15
SB
Søren Bøge Edlund Jøhnk
Søren Bøge Edlund Jøhnk ('97)
97
BAC
33:15
PB
Asser Vittrup Nielsen
Asser Vittrup Nielsen ('88)
88
HMRC
33:24
SB
Nicholas Vinther Skov
Nicholas Vinther Skov ('79)
79
Aarhus 1900
33:24
SB
Seppo Hiltunen
Seppo Hiltunen ('76)
76
Greve Trim
33:25
PB
Kasper Asbjørn Høgh Mikkelsen
Kasper Asbjørn Høgh Mikkelsen ('88)
88
33:26
SB
Jeppe Kejser Dahl Jensen
Jeppe Kejser Dahl Jensen
00
Aarhus 1900
33:30
PB
Morten Eklöf Risager
Morten Eklöf Risager ('80)
80
Sparta
33:31
PB
Claus Grønbech
Claus Grønbech ('72)
72
Snik Atletik
33:35
PB
Anders Götze
Anders Götze ('77)
77
Sparta
33:37
SB
Mathias Erichsen
Mathias Erichsen ('78)
78
Sparta
33:39
SB
Christoffer Vienberg
Christoffer Vienberg ('94)
94
Blovstrød Løverne
33:45
SB
Thomas Vedel Nielsen
Thomas Vedel Nielsen ('73)
73
Greve Trim
33:51
PB
Alexander Lilja Cyron
Alexander Lilja Cyron ('84)
84
Sparta
33:53
PB
Jonas Brandsbjerg
Jonas Brandsbjerg ('76)
76
Blovstrød Løverne
33:59
Rune Bohn Jensen
Rune Bohn Jensen ('74)
74
Greve Trim
34:04
SB
Miles Weder
Miles Weder
00
AGF Atletik
34:06
PB
Andreas Ærenlund
Andreas Ærenlund ('97)
97
VO2RC
34:06
PB
Mikkel Nielsen
Mikkel Nielsen ('85)
85
NBRO
34:07
PB
Mark Olsen
Mark Olsen ('95)
95
NBRO
34:07
Jacques Dehnbostel
Jacques Dehnbostel ('90)
90
BAC
34:11
PB
Karsten Bukholt
Karsten Bukholt ('75)
75
Aalborg AM
34:14
SB
Christian Rønsholt
Christian Rønsholt ('96)
96
34:15
PB
Martin Gudmand
Martin Gudmand ('74)
74
Snik Atletik
34:16
PB
Brian Arreborg Hansen
Brian Arreborg Hansen ('83)
83
Sparta
34:17
SB
Danny Danielsen
Danny Danielsen ('80)
80
Fjordløberne
34:19
SB
Jens Dohn Thomsen
Jens Dohn Thomsen ('86)
86
AGF Atletik
34:21
PB
Stefán Guðmundsson
Stefán Guðmundsson ('70)
70
Snik Atletik / ISL
34:26
SB
Ulrik Bohnsen
Ulrik Bohnsen ('73)
73
Holte Atletik
34:29
SB
Emil Skovhøj
Emil Skovhøj ('91)
91
Amager AC
34:29
Rasmus Lunn Jensen
Rasmus Lunn Jensen ('96)
96
34:32
PB
Jakob Støy
Jakob Støy ('81)
81
34:32
PB
Søren Palshøj
Søren Palshøj ('79)
79
Herning LK
34:35
SB
Morten Wium Olesen
Morten Wium Olesen ('82)
82
NBRO
34:39
PB
Martin Patwary
Martin Patwary ('97)
97
AGF Atletik
34:42
PB
Guillermo Salinas Ortega
Guillermo Salinas Ortega ('69)
69
HVRunners
34:43
PB
Robin Lenz Ostenfeldt
Robin Lenz Ostenfeldt ('99)
99
SAK77
34:43
PB
Kasper Holmbo Sørensen
Kasper Holmbo Sørensen ('84)
84
Sparta
34:44
PB
Leon Kofoed
Leon Kofoed ('91)
91
Sparta
34:44
PB
René Anda Nielsen
René Anda Nielsen ('83)
83
NBRO
34:44
PB
Christian Ravn Nielsen
Christian Ravn Nielsen ('01)
01
Greve Trim
34:47
PB
K 10 km
Finale A
Finale
Sylvia Kiberenge
Sylvia Kiberenge ('90)
90
Sparta / KEN
33:31
Laura Valgreen Petersen
Laura Valgreen Petersen
00
Odense Atletik
33:41
PB
DM 1
Simone Glad
Simone Glad ('90)
90
Sparta
33:49
SB
DM 2
Helene Svane
Helene Svane ('91)
91
Aarhus Fremad
34:15
PB
DM 3
Maria Ahm
Maria Ahm ('98)
98
34:57
PB
DM 4
Karen Ehrenreich
Karen Ehrenreich ('84)
84
Aarhus 1900
35:29
PB
DM 5
Annah Ritah
Annah Ritah ('94)
94
35:50
PB
DM 6
Fie Sønderby Christensen
Fie Sønderby Christensen ('93)
93
35:51
PB
DM 7
Lise Kandborg Sørensen
Lise Kandborg Sørensen ('85)
85
AGF Atletik
36:08
PB
DM 10
Louise Laursen
Louise Laursen ('88)
88
AGF Atletik
36:18
SB
DM 11
Mie Gam Nielsen
Mie Gam Nielsen ('01)
01
Viborg AM
36:50
PB
DM 8
Henriette Thuren Dall
Henriette Thuren Dall ('90)
90
Sparta
36:50
PB
DM 9
Marie Holst Mørch
Marie Holst Mørch ('94)
94
Blovstrød Løverne
36:51
PB
Susanne Pallesen
Susanne Pallesen ('67)
67
Aarhus 1900
36:56
SB
Katrine Svane
Katrine Svane ('86)
86
Blovstrød Løverne
37:02
PB
Anne Holm
Anne Holm ('99)
99
37:27
PB
Stine Muldbak Andersen
Stine Muldbak Andersen ('91)
91
Sparta
37:30
PB
Mette Willer Oldenborg
Mette Willer Oldenborg ('70)
70
Sparta
38:10
Kathrine Højgaard Hansen
Kathrine Højgaard Hansen ('95)
95
Sparta
38:15
PB
Laura Victoria Schulz
Laura Victoria Schulz ('99)
99
Sparta
38:31
PB
Kamilla Vallin
Kamilla Vallin ('93)
93
Sparta
38:34
PB
Sarah Emilie Dijohn
Sarah Emilie Dijohn ('95)
95
Sparta
38:34
PB
Marie Møller Schmidt
Marie Møller Schmidt ('01)
01
Viborg AM
38:38
SB
Laura Amira Kassem
Laura Amira Kassem ('97)
97
38:47
PB
Sigrid Bjerge Gribsholt
Sigrid Bjerge Gribsholt ('80)
80
Aarhus Fremad
38:52
PB
Caroline Amalie Jensen
Caroline Amalie Jensen ('99)
99
Holte Atletik
39:07
PB
Sorella Skovlund
Sorella Skovlund ('77)
77
AC Pain
39:08
SB
Signe Nyby
Signe Nyby ('84)
84
39:12
PB
Asta Lunde Larsen
Asta Lunde Larsen ('03)
03
Holte Atletik
39:20
Anne Skovsbo Clausen
Anne Skovsbo Clausen ('87)
87
Sparta
39:20
PB
Camilla Balle Bech
Camilla Balle Bech ('94)
94
Sparta
39:23
SB
Clara Kall
Clara Kall ('99)
99
THS
39:35
Anita Buskov
Anita Buskov ('77)
77
AC Pain
39:39
SB
Nanna Løvborg Hansen
Nanna Løvborg Hansen ('90)
90
Sparta
39:42
PB
Marlene Grønnegaard Sørensen
Marlene Grønnegaard Sørensen ('86)
86
39:43
PB
Mette Bendix Müller
Mette Bendix Müller ('78)
78
Herlev Atletik
39:54
Mille Ree
Mille Ree ('79)
79
NBRO
40:01
PB
Stine Ludvig Bech
Stine Ludvig Bech ('86)
86
40:02
PB
Maria Greis Brandt
Maria Greis Brandt ('78)
78
Køge Atletik
40:04
PB
Karina Berner-Magnusson
Karina Berner-Magnusson ('74)
74
Sparta
40:40
SB
Anne-Sophie Bork Rasmussen
Anne-Sophie Bork Rasmussen ('97)
97
Aabenraa IG
40:42
Sara C.b. H. Lorentzen
Sara C.b. H. Lorentzen ('78)
78
Sparta
40:55
SB
Martina Winsløw
Martina Winsløw ('92)
92
40:57
PB
Rikke Heinesen
Rikke Heinesen ('81)
81
THS
41:02
SB
Lisa Bjurström
Lisa Bjurström ('86)
86
Sparta / SWE
41:07
Johanne Prisak
Johanne Prisak ('92)
92
Sparta
41:14
SB
Britt Drud Sørensen
Britt Drud Sørensen ('86)
86
5 Tårns Motion
41:16
SB
Sasja Haislund Vinther
Sasja Haislund Vinther ('86)
86
TRI4
41:17
PB
Mette Sommer Fritze
Mette Sommer Fritze ('79)
79
Sparta
41:25
SB
Marie Raun Knudsen
Marie Raun Knudsen ('80)
80
41:31
SB
Tine Broksø
Tine Broksø ('71)
71
Blovstrød Løverne
41:39
SB
Lisbeth Dandanell
Lisbeth Dandanell ('65)
65
IK Hellas
42:04
PB
Anne Fabricius
Anne Fabricius ('79)
79
Køge Atletik
42:08
SB
Caroline Klitdal
Caroline Klitdal ('94)
94
Sparta
42:08
PB
Julie Hyld
Julie Hyld ('91)
91
42:16
PB
Camilla Prisak Pedersen
Camilla Prisak Pedersen ('94)
94
Sparta
42:16
PB
Kiri Kirk
Kiri Kirk ('76)
76
Sparta
42:17
PB
Lise Villefrance
Lise Villefrance ('75)
75
Fredericia LK
42:18
PB
May Jensen
May Jensen ('94)
94
Sparta
42:42
PB
Sarah Buur Bendixen
Sarah Buur Bendixen ('83)
83
42:45
PB
Sabine Weinreich Holm Hansen
Sabine Weinreich Holm Hansen ('84)
84
Sparta
42:51
Kathrine Andersen
Kathrine Andersen ('77)
77
AC Pain
42:56
PB
Sofia Dahl-Hansen
Sofia Dahl-Hansen ('83)
83
THS
42:58
PB
Bettina Guldbæk
Bettina Guldbæk ('78)
78
BAC
43:00
PB
Freja Lunde Larsen
Freja Lunde Larsen
00
Holte Atletik
43:03
PB
Nanna Bové
Nanna Bové ('95)
95
Sparta
43:17
Julie Høgh
Julie Høgh ('91)
91
Sparta
43:17
PB
Ann-Sofie Berger
Ann-Sofie Berger ('86)
86
43:23
PB
Pernille Højvig Hansen
Pernille Højvig Hansen ('76)
76
43:26
PB
Trine B Andersen
Trine B Andersen ('68)
68
Blovstrød Løverne
43:29
Mathilde Have
Mathilde Have ('91)
91
43:32
Anne-Sofie Birkemose
Anne-Sofie Birkemose ('91)
91
43:48
PB
Helle Holm Vinkler
Helle Holm Vinkler ('73)
73
Snik Atletik
43:51
PB
Signe Winther Nielsen
Signe Winther Nielsen ('84)
84
43:53
SB
Mette Overgaard
Mette Overgaard ('88)
88
44:01
PB
Simone Marer
Simone Marer ('03)
03
Blovstrød Løverne
44:04
PB
Sine Lykke Bordorff
Sine Lykke Bordorff ('90)
90
NBRO
44:15
PB
Anne Bundgaard
Anne Bundgaard ('93)
93
44:16
PB
Pia Chanette Jensen
Pia Chanette Jensen ('75)
75
Sparta
44:21
Cecilie Mikkelsen
Cecilie Mikkelsen ('94)
94
Sparta
44:27
SB
Amanda Justesen
Amanda Justesen ('74)
74
AC Pain
44:28
Signe Schmid
Signe Schmid ('70)
70
AC Pain
44:28
SB
Vibeke Hansen
Vibeke Hansen ('54)
54
Snik Atletik
44:36
Louise Jensen
Louise Jensen ('79)
79
NBRO
44:39
SB
Karina Klok
Karina Klok ('92)
92
Amager AC
44:47
SB
Pernille Radsted
Pernille Radsted ('68)
68
Vejle IF
44:48
SB
Bianca Christiansen
Bianca Christiansen ('85)
85
44:57
PB
Head to head
×
Seneste resultater
24.3
Esbjerg
Kast hammer-diskos
23.3
Randers
Vestdanske Mesterskaber Ungdom Hold Inde
17.3
Hvidovre
Hvidovre Indoor 3
17.3
København
Friløbet
16.3
Ballerup
National Vinterkast
14.3
Skive
1000 m
14.3
København
Sparta Kids Indoor
10.3
Odense
CRAFT Løbe Cup 4
9.3
Helsingør
Kronborg Games 3
3.3
København
Nike Spring Run
2‐3.3
Skive
DMU Inde
26.2
København
Pole Vault - jump high
17.2
Hvidovre
Fladspring 1
16‐17.2
Odense
DM inde
14.2
Aalborg
Aalborg Indoor II
10.2
Randers
DGI´s Inde Landsmesterskaber
10.2
Hvidovre
Hvidovre Indoor 2
6.2
Odense
Odense Indoor Running
5.2
Odense
Ministævne 2
4.2
Hvidovre
Kast
3.2
Skive
Indoor III Skive
3.2
Helsingør
Kronborg Games 2
3‐4.2
Randers
DM Mangekamp
3‐4.2
Randers
DM Masters
3‐4.2
Randers
Vinterkast
30.1
Randers
Internt Freja stævne
27.1
København
Weight & Shot Challenge
27‐28.1
Aarhus
VDMUi
23.1
Aarhus
Aarhus Sprint'n'Jump
23.1
Hvidovre
Springstævne
21.1
Sæby
Nålestævne
20.1
Skive
Indoor II Skive
20.1
Ballerup
DM kapgang
20‐21.1
Ballerup
Øst-inde
16.1
Randers
1500 m
13.1
Randers
Randers Indoor
13.1
Helsingør
Kronborg Games 1
7.1
Hvidovre
Hvidovre Indoor 1
31.12
Aarhus
Nytårsløbet
31.12
København
Sparta Nytårsløb
29.12
Aalborg
Sidste Chance Aalborg
28.12
Aarhus
Sidste Chancen
19.12
Ballerup
Kuglestøds stævne
16.12
Skive
Indoor I Skive
16.12
Skive
Outdoor 1 Skive
16.12
Ballerup
BAK Julestævne
13.12
Rønne
Viking 1000m Juleløb
11.12
Odense
Odense Ministævne 1
10.12
Aarhus
Juleløbet
9.12
Randers
Stangspring med musik
2.12
Herlev
VinterVægt
2‐3.12
Randers
Julegavejagten
22.11
Randers
Internt Freja Nålestævne
22.11
Aalborg
Aalborg Indoor I
19.11
Randers
Stangspring med musik
18.11
Helsingør
Nordsjællandsk ungdomsholdkamp
18.11
Aarhus
CRAFT Løbe Cup 2 - DM cross
12.11
Randers
Stangspring med musik
11.11
København
Spartas 125 års Jubilæumsløb
4.11
Sorø
Phønix Open